AAL Herfstcampagne 1931 ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTR. 130-136 BROODTROMMELS, Emaille lak, 1 OQ 8 moderne kleuren VULEMMERS, Zeer solide afwerking 0.67* 0.92* 1.25 STRIJKPLANKEN, groote maat 2.15 3.85 4.80 KEUKENTAFELS, diverse maten 2.10 2.65 3.35 4.40 ENGELSGHE KOP en SCHOTELS reclame aanbieding 0.30 0.42 0.65 0.87* JAPANSCHE KOP en SCHOTELS 0.13* 0.09* TEXACO OLIE Groote BUSSEN SCHURA 0.16 U koopt bij ij WAALS voordeeüger STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidén brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. J. Kleine om vergunning tot het oprichten van een fabriek van kunstwol- en wolvulling in het perceel Schoolsteeg No. 11, Sectie G. No. 1310; b. J. P. Mulder, om vergunning tot het oprichten van een boek- en steendrukkerij in het perceel Breestraat No. 70, Sectie G. No. 1785, is verdaagd. Leiden, 24 October 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de firma H. C. Bouter en A. G. Hartevelt en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een timmer manswerkplaats in het perceel Gerrit Dou- straat No. 2a,'Sectie M. No. 4123; b. de N. V. Fabriek van koek, banket en suikerwerken v.h. Firma. H. M. Biesiot, en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van een koek-, banket en suikerwerkenfabriek in het perceel Haar lemmerstraat No. 164, Sectie H. No. 3184. Leiden, 24 October 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LE1DSCHE PENKRASSEN ORGELCONCERT HENNIE SCHOUTEN in de ujthebsche keek Het orgel is veelal het koninklijk instru ment genoemd. Het vereenigt in zich tot op zekere hoogte de mogelijkheden van een geheel orkest. Toch schijnt in de waardeering van het publiek een orgel minder te zijn dan een klavier of een viooL Want bij elk klavier- of vioolrecital komen meer menschen dan by een orgelconcert. Wy vragen ons wel eens af, zou het ook zoo zijn, wanneer in de Gehoorzaal een mooi concertorgel aanwezig was, zooals we dat vinden te Amsterdam, Haarlem en elders? Zijn er bezwaren, om in de kerk te luisteren naar orgelvoordraohten Maar dan .oordeelt men er althans te Haar lem anders over, waar in de St. Bavo regel matig druk bezochte orgelconcerten worden gegeven. Waaraan hc-t moge liggen, zeer zeker niet laan den jonger', begaafden kunstenaar, wiens phenomenaal orgelspel wy gisterenavond m de Luthersche kork mochten bewonderen. Met jonge geestdrift heeft hy er zich op toegelegd, ons te openbaren, hoe ontzaglijk veel schoons er is in de orgelliteratuur. Dat dan, by herhaling, nog geen honderd menschen aanwezig zijn, is toch' wel ontmoedigend. Met grooter vrijmoedigheid' nog dan andere goede concerten, breken wij steeds een lans voor kerkconcerten. De programma s zijn steeds van dien aard, dat zij" nooit m strijd komen met de waardigheid van- het kerkgebouw en wanneer dan die programma's zoo schitte rend worden uitgevoerd als gisterenavond weer, dan is een kerkccmcert een wijding en Verkwikking des geestes. Het ving aan met Praelndrum en Fuga in G Fur van Bach. Hennie Schouten verstaat de kunst Bach te spelen in dat onverbreke lijk metrum, waardoor het groot bewogen rhythme vloeit, dat strenge metrum, dat jBach als niemand na hem wist te vullen met levende klankschoonheid. Is het geen wonder van schoonheid, zoö'n praeludium van Bach met de statig strenge golving van een fuga. alles door prachtige registratie even door zichtig geëxposeerd. En hierna van Bach twee Koraalvoorspelen: „Herslich that mich verlangen" en ,Jn Dir 1st Freude". Diepenbroeck vergelijkt Bach met een Middeleeuwschen monnik, die de initialen van zijn handschrift versiert met een rijkdom van fijne rank- en bloemmotie ven. Zoo omvleugt Bach de koraalmelodieen met de fijne ranken en guirlandes van con- trapuntische figuren, al naar den aard en de stemming van het koraal. En zoo is het eerste in zijn stü verlangen eenvoudiger en breeder gehouden dan het tweede, waann do weelde der vreugde aan Christus ver- - klankt wordt. Na Bach kwam de Fuga in as-mol van Jon. Brahms, zwaar- bijna zwaarwichtig van Noord-Duitschen ernst en toch ook weer doorlicht van zonnige perspectieven, een werk dat in zijn lichtscheppen uit het donker by na Rembrandtiek aandoet. Van de auditie van de Sonate in Bes van Mendelssohn hebben we wel heel bijzonder ge noten. Mendelssohn is volop romanticus, doch over een werk als dit en hij schreef er meerdere zoo ligt een serene schoon heid, d e herinnert aan de reine gratie van Mozart en aan het beste wat de klassieken ons nalieten. Vreugdig klinkt het Allegro, doch het is nog de vreugde van den aardschen mensch. Dan komt het heerlijke andante rellerioso, waarin het oreel gonzend zingt en mediteert een andante als een gebed van een gelukkige ziel, «lie boven het aardsche verheven is. Fijn en gracieus komt het Allegretto van het orgel, een blijde bevestiging van het An dante. En het Allegro maestoso is een apo theose van bovenaardsche vreugde, een heer lijko bekroning van het geheel. Rijk aan me lodie en verheven van stemming is dit werk, dat een voortreffelijke voordracht genoot, die we goed zullen onthouden. Dit de heer Schouten daarna de Fantiesie in Es-dur van Saint-Snëns gaf, mocht als een gewenschte ontsnann'ng worden aan vaard. Hot is een werk, dat voor een virtu- - schijnt geschreven en vergt een enorme hniek. Zooals bij meerdere werken van int-Saëus geval is evenaart de Inb iul niet den brilK.iten vorm, wat niet wegneemt dat er geestige passages in voorkomen en m"u hat toch wel gaarne hoort. Muz:kaal ho^er staat de fi'ne cont.ranun- liek van de fViecatn in d-mol van Ren and, waarin ten slotte een geweldige stuwing komt. En ein-MPk besloot de he«r Schouten met een voordr-rht van hét nathet'sche -Hosan- nnh" van Thiho's. na zoo'n mooi concert een Yoarire^eliik slotnummer. j>e „mwA-iwti hebban van dit mooie con cept on"erda°ld genoten en mii honen van deze orgelvenr^rachten meer op prijs zullen worden gesteld. Requesï aan Ged. Staten. Onderstaand request aan Ged. Staten ligt tot en met Dinsdag 27 October ter teekening bij A. M. van Zwicht, Boekhandel, Bree straat 126: Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, 's-Gravenhage. Geven met gelasten eerbied te kennen, dat zij Volgaarne instemmen met het inge zonden stukje in het Leidsch Dagblad van Zaterdag 17 Oct j.l. van den heer J. A. van Hamel, alhier, betreffende den aankoop door de Gemeente Leiden van grond bene vens met diens schrijven van 19 OcL aan Uw college zich de vrijheid veroorloven te dien aanzien nog onder Uwe zeer gewaar deerde aandacht te brengen: Dat het feit, dat de Gemeenteraad met al gemeene stemmen op één na het voorstel van B. en W. heeft aangenomen Maandag jj. weinig zegt, omdat: 1. De stemming plaats vond op een zeer laat avonduur na een voorafgaand zeer uit voerig debat inzake het Stadhuis, de raad was dus vermoeid!!!!! 2. Omdat de raad den moed blijkbaar missende om van de dwalingen zijns weegs terug te komen zich blijkbaar gebonden achtte aan zijn in geheime zitting van 7 toestemmetd votum; welk votum vermoede lijk niet weinig werd beïnvloed door het lokaas van werkverschaffing in de nabije toekomst. Wat die werkverschaffing te zijner tijd zal kosten, men huivert het bedrag te schat ten, doch dat het een aanzienlijk kapitaal zal verslinden is wel vaststaand als men weet dat de ophooging van het land aan Zuiderzicht (Indertijd ook door de Gemeente gekocht) moet gekost hebben pl.ni. f 100.000!!! Adressanten hopen dat Uw college termen moge vinden zijne goedkeuring te onthou den aan het Raadsbesluit van 19 October j.l. EEN OUDE BEKENDE. Mijn vriend Jeremias Pijpesteel is langs de belooperde, maar desniettemin krakende trappen van een plattel andsraadhuis, ver gezeld van iemand in 't wit, die een rimpel tusschen haar oogen had vanwege 't gevaar dat zij op haar japon zou trappen, ondanks de goede zorgen van een ander iemand in 't lichtgeel, aan wie de vrij overbodige un- eindselen van genoemd wit kleedingstuk waren opgedragen mijn vriend Jeremias Pijpesteel even de draad van de zin weer pakken is dus genoemde trappen opge- stunteld en heeft ten overstaan van het dorpshoofd op een gegeven moment op be paalde vragen toestemmend antwoord ge geven. Hij is vervolgens deze trappen in dezelfde perikele omstandigheden weer af- geklauterd, heeft in een andere omgeving zijn toestemmend antwoord herhaald, heeft zeer vele handen geschud, waarvan sommi ge met zeer groote nadruk, omdat er in de ze handen iets moest achterblijven, dat nog even te voren een deel van zijn rijkdom had uitgemaakt en dat met magische snel heid in zwarte kleedingstukken verdween. Hij is toegezongen en toegesproken. I-Iy heeft voedsel genuttigd op een tijd en van een samensthelling, waardoor de capacitei ten van zijn maag op een zwaren proef wer den gesteld. Hij is zenuwachtig geweest, onder den indruk en quasi onder 'den in druk. Hij heeft een ongemakkelijk hoog wit blinkend boord aan gèhad, de geur van lelietjes van dalen onder zijn neus, een over hemd als een triplex-plank voor zijn borst, een witte zakdoek op zijn hart en de pijn lijke plooien van een permanente glimlach op zijn gericht Om kort te gaan: mijn vrip.nd Jeremias Pijpesteel is getrouwd. Dit in antwoord aan degenen, die van ongerustheid omtrent zijn persoon blijk gaven, die mij vroegen, hoe het nu toch eigenlijk met hem ging en waarom ze nóóit meer iets van hem hoorden. Wat zal ik u zeggen? Ik kwam hem laatst nog eens te gen op het Rapenburg. Hij draagt op het oogenblik een boord met omgeslagen pun ten vroeger een gewoon slapie met een koper apparaat, waaraan toen hij het jaren geleden kocht paarlmoeren knoopjes beves tigd waren geweest voorts had hij een scherpe vouw in zijn pantalon en de geza pigheid lag met een laagje op zijn gezicht Hij kwam naar me- toe. Hoe gaat het Je remias? Best, dankje, met jou? Dankje. Dit was allemaal buitengewoon behoorlijk, zoo- als ik het van hem niet gewoon was. We liepen een eindje samen op, maar het pe- sprek vlotte niet erg. Hij zat ergens mee, dat kon ik wel merken. Een hoek van de straat dreigde ons te scheiden. Maar toen pakte hij me bij mijn revers. Je moet eens aankomen, zei hij. Ik gaf hem de verzeke ring dat ik het gaarne wilde doen. We lis pen ieder een kant uit, maar hij riep me nog eens terug en met een van voldoening stralend gezicht kwam toen plotseling het hooge woord er uit: Ik kan thee zetten, bo terhammen smeren, eieren bakken en zoo. Met dat „en zoo" wilde hij neg een zekere nonchalance aanwenden, maar ik zag hem AI ourii AAM I-M-M ohm biina barsten van hoogmoed om zijn huis ALPHEN AAN DEN RIJN houdelijke capaciteiten en ik deed wat er w^f,TT„T,TiTiiTTflvan me verwacht werd: ik keek hem he- A.-R. KIESVEREENIGING wonderend aan. Ja, er gaat in een buishou- Voor de eerste keer in dit winterseizoen den wat om, zei hij, peinzend het hoofd vergaderde gisteravond de Anti-Rev. Kicsvpt schuddend. De plechtige gevels van het ue vergadering, weiKe genouaen wera an j Rapenburg schoten er van in een grijns- „Concorclia", werd geopend door den voor- j |ach. Als het moet kan ik ook wel een bed zitter, den heer J. H. Belgraver met gebed, opmaken, voegde hij er aan toe, maar't valt nadat gezongen was Psaim 89 7. Als ge- i niet mee om het glad te krijgen. Bij de voe- lezen is Psalm 27 herdenkt de voorzitter het I ten moet je 't instoppen. Ik kreeg een verscheiden van wijlen den. heer P. Wester- vreemd gevoel in mijn maag, maar ik wil brink, wiens arbeid en persoon in dankbare de hem niet voor 't hoofd stooten en 't ge- gedachtenis zal blijven, voor het vele dat i sprek liever in zijn lijn voortzetten. Daar bij voor de Vereen, heeft mogen doen. Zijn om vroeg ik hem wat de suiker tegenwoor- heengaan was vrede, dat ze ook voor an- 1:~ geven; opdat de ouders zich eens konden over tuigen, op welke wyze by het landbouwo-.dei wys wordt les gegeven. Deze poging om meer band tusehen school en ouders te leggen, viel bij de aanwezigen zeer in len smaak ?e hoorden reeds dat by volgende keer ook de echtgenooten der boeren hun be langstelling willen toonen. FIETS ONTVREEMD Gister is op het Goudsche Rypad ont vreemd van den landbouwer J. P V. van den Steekterweg een rijwiel dat aldaar tegen een hek geplaatst was. Wel heeft men eenige jon gens zien passeeren welke de vermoedelijke daders zyn doch de zaak is in politiehanden. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN WOORDKUNST. Op den eersten avond in dit winterseizoen op 11 November van de Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst, zal optreden de bekende voordrachtkunstenaar Mr. Kamp Het verdere interessante winterprogram- ma zal dien avond den leden bekend ge maakt worden. Nieuwe leden kunnen zich opgeven aan het secretariaat: Mevr. Rie Schoondergang- Batenburg, Rembrandstraat 25. RIJWIEL ONTVREEMD. Uit een voortuin van een woning aan de Oegstgeesterlaan is een jongensrijwiel ont vreemd. deren ten zegen moge zijn, daar deze roep stem tob een ieder komt. De voorbijgegane maanden waren die van zwaren atryd; Zuid-Holland moest immer» om, zoo werd gezegd, doch het heeft Gode behaagd zulks anders te doen zyn. üok de raadsverkiezing stemt tot dankbaarheid, hoewel geen zetelwinst zijn we in pet. voor-, uitgegaan. Voor de herverkiezing van web houder Hengreen zijn we tevens dankbaar. Vervolgens besprak de voorzitter op open hartige wijze de verkiezingscampagne voor den Head, en wees daarbij enkele fouten aan om te eindigen met een krachtig woord van opwekking tot onderling vertrouwen en waard eeren. Over het .Bolsjewisme" refereerde de heer M. Oudhoff, die daarbij eerst de principieele zijde belichtte en vervolgens hesprak de practische verwezenlijking. Het optreden van Lenin, Trotzky en Stalin, die in hun plannen de consekwente toepassing van Marx' theorieën voorstaan. Breedvoerig stond Spr. stil bij het Ghr. geloof, huwe lijk, gezin, maatregelen tegen den gods dienst, tegen leeraars, verpleging, alswel de slechte woningtoestanden en invloed van kunst en literatuur, een strijd op leven en dood, die volgens Spr. door het bolsjewisme gezien wordt in de scheiding van miin en dijn. Na stil te hebben gestaan bij het vijf jarenplan en de strijd met .het Westen, be sluit Spr. zijn inleiding dat tegen al deze dingen geplaatst moet worden de alles over winnende kracht van het Evamgelie. Na d© uitvoerige bespreking zegt de voorzitter dat de Christenen voor al deze t-est-udrn een krachtig wapen hebben, nl. het gebed. Door den heer Oudhoff wordt deze goed bezochte vergadering met gebed gesloten. GESLAAGD. Woensdag Jl. slaagde voor het diploma Schoolraad met aanteekeningen voor Chr. Nat. en Geref. Schoolverband dc heer A. d» Groot, waarn. hoofd van de Chr. school Hooftstraat. u,;j. k ja OPENBARE VERKOOPING. Gister werd door de notarissen L. G. Ja mes van Maarsscn en Jhr. G. J. Stoop, al hier, in de „Vergulde Wagen" de verkoo- ping geleld van twee kapitale boerenhofste den cn een kleinere hofstede met bouwter reinen, woningen, schuren, weiland, onder de gemeenten Leimuiden, Ter Aar, Rijn- saterwoude en Woubrugge, samen groot 127.74.73 H.A., in totaal ingezet op f 250.200. BEKRONING. Bakker J. H. Janmaat alhier verwierf op. de tentoonstelling iin Den Haag en in Lei den met beschuit en tarwebrood resp. een lsten prijs en zilveren medaille. duizend-gulden-collecte De jaariyksche duizend-gulden-collecle voor Uitbouw der Ned. Herv. Gem. heeft op gebracht de niet onbelangrijke som van f 1117.53, dig kosttte. Het verwonderde me eigenlijk niet meer dat hij prompt antwoord gaf. Toen moest ik plotseling ergens om half zeven zijn en zoo laat wis 't al. zoodat hij me gaan liet, na eerst nog gevraagd te hebben wanneer ik dan eens kwam. Ik zei Donder dag. Het is de eenige avond waarop ik stel lig bezet ben. zending in de bataklanden In de zaal van de Chr. H.B.S. alhier heeft gisteravond op uitnoodiging van het Zendings comité der Ned. Herv. Kerk de heer IJdens alhier, die meer dan 20 jaren op Sumatra in de Batak-landen werkte, een lezing gehouden over de Zending. De heer IJdens besprak de bodemgesteld heid van Sumatra en 'tBatakland waar juist de lentedalen in dit bergland dicht bevolkt zijn. Na uitvoerig besproken te hebben het Batakland, voor het Christendom en de moei lijkheid van drie Engelsche zendelingen in 1820 welke spoedig weer verdwenen, alswel de komst van twee Amerikaansche zendelin gen in 1834 die onvoorbereid het binnenland introkken en onderweg werden gedood en opgegeten; belichtte de spr. de Ermelo-Zen- ding en de inzet der Rijnsche Zending in 1856. Als „geboortedag" deri Batakzending wordt gerekend 7 Oct. 1861 toen na een con ferentie van Ermelo en Rijnsdhe Zending door de laatste zendeling Nommensen werd uitgezonden; welke al spoedig blijkt de door God aangewezen leider te zyn die het Evan gelie onder Gods Zegen tot dien in het hei- densche gebied zou doen doordringen. In een volgende lezing hoopt de heer JTdens het werk van Nommensen nader te bezien. geref. kerk Voor verkiezing ouderlingen stelde de ker- keraad de volgende nominatie: K. v. Burgh, J. v. Diggele, P. v. Egmond, W. J. Hamerling, E. v. Ruller, F. Schmal, B. F. G. Sperman en W. C. Snel. Voor diakenen: W. Brouwer, D. Honselaar, P. Kooi en O Vierbergen. zending en kananeesche vrouw In Bethel" sprak gisteravond voor de afd. Alphen Geref. Zendingsbond de heer C. den Hertog in plaatb van den heer P. Smits, welke wegens ziekte verhinderd waa Over bovengenoemd onderwerp sprak de heer den Hertog naar aanleiding van Mat. 15:21-28. Eerst behandelde spr. het tekstverband om verder aan te wyzen dat Jezus Christus de eerste Zendeling was door den Hemels Vader uitgezonden opdat Joden en Heidenen 'n Zyn Naam zouden gelooven. Hij is gegaan en wii dienen te volgen in getrouwheid en in afhankelijkheid van Hem. Uitvu stond de snr. stil bii het e-eloof en gelwl der Fsnaneesehe vrouw, welk pehe-i zoo neroend werk+e. On de gebruikelijke wijze werd de vergadering gesloten. chr. lagere landbouw* hool Woensdag I.T. werd in de Chr. Lagere T and bouwschool alhier de eerste openbare les ge- HAZERSWOUDE SCHOUW Door het bestuur der Hazerswoudsche Droogmakerij zal op Maandag 2 November a.s. schouw worden gehouden volgens art 5 cn 21 der verordening. KATWIJK AAN DEN RIJN PACHTPRIJZEN Maandavond zal door de Tuirjiouwvereen. „Katwijk en Omstreken" in de zaal van den heer H. Fennes een bespreking gehou den worden over de vraag „Wat kan er ge daan worden om vermindering der pacht prijzen te verkrijgen?" VERKOOPAVOND. Woensdagavond wordt door de Geref. Meisjesvereeniging „Ps. 90 17b" in de zaal achter de Geref. Kerk een verkoopavond ge organiseerd. Door de leden is een aantal goe deren vervaardigd, terwijl tevens nog eenige voorwerpen ten geschenke zijn ontvangen. Zij, die nog door een gift van hun belang stelling willen doen blijken, kunnen zich vervoegen bii de secretaresse der vereeni- ging Mej. Meijering. Aanvang' 7 uur. FILMAVOND. In de Gemeentezaal werd door den heer Lehr, uit Gladenbasch, ln Hessen-Nassau. zoon van een Duitsche predikant, de film „Jozef in Egypte" vertoond. De bijecD- komst werd geleid door Ds. Kalkman, d e ook een vertaling van den Duitschen film tekst gaf. BALDADIG. Bij de politie werd aangifte gedaan door den heer W. v. d. A„ dat de teakhouten deur van zijn nieuwe woning door balda.h- gen ernstig beschadigd is. Door de politip wordt een onderzoek ingesteld. DIEFSTAL. - Bij J. v. d. E., Stengelinsiraat 3, is inge broken. Vermist wordt een bedrag van f 48. dat weggenomen werd uit een doosje in de achterkamer. IN T DUIN GEVONDEN. L. de V., uit Duinhof, deelde de polit: mede, dat hij in 't zand van de duinreep bij de Louwestraat 2 paar nieuwe grijze kou sen heeft gevonden, die daar blijkbaar ver stopt waren. Inlichting verkrijgbaar op hei politie-bureau. KOUDEKERK GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 27 October 1931 des nam. half drie ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Intrekking verordening van 28 Febr. 1924 (verhaal pensioenbijdragen). 4. Vaststelling begrootingen Burgerlijk Armbestuur en Burgerlijk Wees- Armhuis Brugbedrijf en Waterleiding bedrijf dienst 1932. 5. Vaststelling Gemeente-begrooting dienst 1932. 0. Intrekking raadsbesluit van 30 Juli 1931 betreffende buitengewone aflossing der geldleening oorspronkelijk groot 54.600 per resto 23.400. 7. Comptabele besluiten. 8. Wijziging Bouw- en Woningverordening 9. Bespreking gelegenheid tot werkver schaffing. 10. Voorstel inzake electriciteitsvoorziening Lagewaard. USSE RINGVERGADERING. Vrijdagavond werd in de Geref. Kerk de ringvergao.'ring der Geref. J. V. gehouden, onder leiding van voorzitter Algora. W. Kroesschell hield een inleiding over „De activiteitselementen in de Jeugiorgani- saties op Geref. Gr/', waarop eeu vlotte spreking volgde. GEREF. MANNENVEREENIGING. De Geref. Mannenvereen. „Rondom het Woord" hield Vrijdagavond de eerste ver gadering, welke goed bezocht was. De voor zitter. oe .ice -en Kori welkomstwoord. Na lezing der notulen sprak de voorzitter over het onderwerp: „De wor ding van den Bijbel". In een goed verzorgde causerie gaf Spr. een zeer interessante De- schouwing over het ontstaan van het Woord Gods, waarop een geanimeerde bespreking volgde. Na behande.'ing van het onder verp volgde een bespreking over het winterplan. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 27 October 1931, des namid dags 13.45 uur. Agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mede deelingen en ingekomen stukken; 4. Over zicht kosten bestrating 1931 met voorstel tot toekenning van een gratificatie aan den gemeente-opzichter; 5. vaststelling ontwerp- rooilijn verordeningen met kaarten, met betrekking tot den Hoogmadeschen weg en Hoofdstraat van Bruggestraat tot Hoogma deschen weg; 6. Vaststelling verordening beroep Woningwet; 7. Voorstel tot wijziging Algemeene PoHtieverdenmg; 8. Wijziging besluit geldleening d.d. 1 September 1931: 9. Verlaging rente-percentage van 'n twee tal geldleeningen; 10. Voorstel tot verstrek king van een kasgeldleening aan de ge meenten Ginneken en Bavel; 11. Goedkeu ring begrooting 1932 van het Burgerlijk Armbestuur: 12. Vaststelling besluit tot in breng van 9.41.45 H.A. grond in het ge meentelijk grondbedrijf; 13. Vaststelling be gronting gemeentelijk grondbedrijf 14. Vat! stelling begrocti'-g 1932; Wo ri", tot het in gereedheid brengen van de verkochte bouwterreinen in verband met de werkver schaffing; 16. Wijziging begrooting 1931; 17. Huur terrein voor het begraven van cada vers; 18. Overeenkomst met Graaf van By- landt, inzake planten van boomen; 19. Wij ziging algemeene voorwaarden verkoop ge meentelijk bouwterrein; 20. Rondvraag. NOORDWIJK-BINNEN JONGENS, PAST TOCH OPI Gistermorgen klom het zoontje van den heer St, op een stilstaande vrachtauto der fa. Thijswijk alhier. De bestuurder had er niets van bemerkt. Toen echter de wagen :ed en een. flinke gang had, liet d® jongen er zich af vallen en bleef ter plaatsp liggen met een ernstige bloedende wondp boven het rechter oog. De heer v. d. L., wel ke met zijn auto juist passeerde, bracht den jongen naar een der doktoren, welke hem geneeskundige hulp verleende. KIESCOLLEGE. De stemming van 4 gemachtigden in he» Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier zal plaats hebben Woensdag 4 Novem'.er, des avonds tusschen 6 en 8 uur in de con sistorie der kerk. OEGSTGEEST RAADSVERGADERING. Voorzitter Burgemeester van Gerrevink. Tegenwoordig alle leden. Lezing notulen, mededeeling ingekomen stukken en mededepjjngen B. en W.. o.a. a. dat Mr. B. C van Krieken is aangesteld als ambtenaar ter secretarie, in vasten dienst: b. dat de secretarieuren voor het personeel zijn uitgebreid van 9 uur tot 16.30 uur en de secretarie voor het publiek geopend is van 9—12.30 uur. Hierna afwerking agenda: Besloten wordt voor f 15.000 aan te koo- pon een stuk grond van L. W. van Abs- woude, waardoor het mogelijk wordt de Duinzichtstraat door te trekken tot den Van Wyttenbachweg. Vastgesteltf wordt, behoudens Koninklijke goedkeuring, een verordening op de heffing in besmettelijke ziektengelden. Dan komt aan de orde een adres van de plaatselijke correspondenten om de prae- adviezen gelijk met de Raadsleden te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, a. dat het com menteeren in de bladen, in welken vorm ook, is verboden; b. dat het publiceeren vun uittreksels is verboden en eventueel in ex- tenso moeten opgenomen. De heeren Kruisinga, Kortman en Kraan willen beschikbaarstelling zonder meer. Het publiek heeft recht te weten wat B. en W voorstellen, 't Is een publieke zaak, aldus de heeren Kruisinga en Kortman. Mr. Spreij stelt voor beschikbaarstelling met verbod voor publicatie in welken vorm ook. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen Kraan, Bakker. Kortman, Den Ouden, Paardekooper, Kruisinga. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Öruining, Meyer, Nicmer en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst- ;est wordt waargenomen door Dr. Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Oclober tot en met Zondag 1 November a.s. waar genomen door dc apothekenG. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Vasigesteld wordt een verordening rege lende de eischcn van berloembaarheid en be zoldiging van veldwachters. Besloten wordt aanleg waterleiding aan de Kwaak. Kosten zijn f 10.090. waarvan de belanghebbenden f 904 zullen bijdragen. Aansluiting zal slechts kunnen geschie- m na betaling van de bijdrage, terwijl toe komstige bouwers voor de aansluiting hun ner perceelen eveneens zullen hebben bij te dragen. Radiodis'.ributie. Alsnu komt aan de orde de radio distri butie in de gemeente. De heer Ir. Hofman had den vorigen avond een uiteenzetting gehouden en het voorstel B. en W., om ge meentelijke radio-distributie in te stel lort, warm beoleit. Hierover ontspon zich een breede discussie, waarbij Ir. Hofman weer tegenwoordig was. De heer Kraan bleeK warm voorstander particulier bedrijf. De heer Kortman eveneens, alleen bij uiterste noodzaak in gemeentehanden. De heer Krui singa (S.D.A.P.) was voor gemeen'elijlce radio. De heer van Egmond achtte zich e?n« zijdig door B. cn W. ingelicht in dezen zin, dat B. en W. wil het voordeel van gemeente exploitatie hadden belicht maar geen onder zoek hadden ingesteld naar particulier be- Urijf. De kosten door B. en W. geraamd, bij gem. exploitatie, bedragen f 40.000 en zij meenen dat het bedrijf na 5 jaar rendabel zal zijn met als uitgangspunt 400 abonné's. B. cn W. hebben een en ander in een uit voerig prae-advies neergelegd. Het gederite Rijnsburg, Buitenlust en r»lan Kort-Vau Zijp komt echter aan de heeren Perk- Nouwens. De heer Kraan stelt voor een raadscom missie aan te wijzen om een onderzoek in te stellen wat de voorkeur verdient: gemeen telijke- of particuliere radiodistributie. (De heeren Perk-Nouw'ens wenschen het op zich te nemen). Aldus hes'oten. Aangewezen werden A. T. Kraan, B. J. M. Kortman, Bakker, Kruisinga, Mr. Spreij. Vervolgens wijziging Bouw- en Woning- verordening. rondvraag welke niets oplevert en geheime ziting, vor»r reclames, schoolgeld. DE RAADSSTUKKEN EN DE PERS. Zooals uit het raadsverslag dezer ge meente blijkt is een voorstel aangenomen door het VTiede college dezer gemeente om aan de plaatselijke correspondenten de voor de üteutoe Hefoöcfje Courant GRATIS tot 1 NOVEMBER 1931 voor eiken nieuwen lezer, die onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt HIERDOOR WORDEN DE NIEUWE ABONNÉ'S DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UITBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD De cadeaux voor de wervers worden in de eerste helft van Januari a.s. verzonden Aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonnê op DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, voor minstens één jaar, met recht op gratis toezending tot 1 November aanstaande, de volgende persoon(onen). Als premie zou ik willen ontvangen: PORTEFEUILLE voor 1 abonnè. PORTEFEUILLE voor 2 abonné's. BOEKOMSLAG voor I abonnè. BOEKOMSLAG voor 2 abonné's. Nieuwe s: De aanbreng er (ster): Dit biljet op te zenden aan de Administratie: Bïcestraat No. 123, Leiden, Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6