ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND LAVAL TE WASHINGTON POLITIiKE KWESTIES REEDS UITGESCHAKELD Scherps aanval van senator-Borah op Versailles DE FRANSCHEN ONTHUTST Men heeft te Washington blijkens dc laatste mededeelingen die vandaar zijn ver strekt reeds ingezien, dat het onmogelijk zal zijn Frankrijk tot het inzicht te bren gen, dat het voor de veiligheid van allen doeltreffender is tot gemeenschappelijke wapeningsbeperking over te gaan dan voor de veiligheid van één de bewapening maar steeds hooger op te voeren. Dat men van den onwil van Frankrijk op dit punt heel goed doordrongen is, blijkt vooral uit een telegram dat hedenmorgen uit Washington werd geseind en dat het volgende inhoudt: Na een bespreking, die ongeveer 4 uren duurde, publiceerden Hoover en Laval gis teravond de volgende, verklaring: Zoowel president. Hoover als Laval wen- 6chen duidelijk te maken, dat de bespre kingen, die zij momenteel voeren, -slechts maatregelen kunnen betreffen om de crisis te overwinnen. Er is geen reden voor eenige verklaring inzake politieke eischen, voorwaarden voor arbitrage, of dergelijke onderwerpen. Gelukkig behoeven geen geschilpunten tusschen Frankrijk en Amerika beslecht te worden. Er zijn er geene aanwezig. Het eenige doel der besprekingen is de openlijke, vrije gedachtenwissHing met de bedoeling, een gemeenschappen iken grond slag te vinden voor cen hulpactie ter bevor dering van de opbouw en den vooruitgang der wereld. In politic' kringen te Washington acht men dez° verklaring zeer belangrijk, daar er dui-deliik uit blijkt, dat Hoover en Laval de bespreking van politieke kwesties, op welk gebied er wel degelijk ernstige ge schilpunten tusschen beide landen bestaan, zullen vermijden- In het licht van dit telegram is het mets te verwonderen dat Staatssecretaris Stimson Vrijdag in een persconferentie al heeft meegedeeld dat eenigerlei overeenkomst tusschen Hoover en Laval uitgesloten is. Stimson argumenteerde dit weliswaar met de opmerking dat het onmoge' 'k is óm in drie dagen alle wrveldproblci I i op te lossen wat ongetwijfeld zeer juist is maar zijn uiting heeft toch zeker ook de strekking om op de verwachtingen aan gaande de resultaten van Laval's bezoek al bij voorbaat den domper te zetten. Dat er wel degelijk groote verschillen zun in de Amerikaansche en Fransche politieke opvattingen wordt ons duidelijk als we lezen wat de bekende en zeer invloedrijke senc'nr Borah gisternamiddag tot de ver- teg J oordigers van de Fransche blad-en hee.i gezegd. Daar was „geen woord Fransch bi,De senator zeide maar ronduit, dat hij iederen vorm van een veihgh-eidspact tot het uiterste bestrijden zou. De ware ontwapening in Europa zoo ging hij voort is'onmogelijk, zoolang niet zekere bepalingen van het verdrag van Versailles worden opgeheven. Vooral moet d-e kvyestie van den Pool- seften corridor fundamenteel ten gunste van Duitschland worden herzien. Ook het Hongarije aangedane onrecht moet weer goed gemaakt worden. Economische dwangmaatregelen ter hand having van den vrede zijn nutteloos wan neer zij worden toegepast tegen groote mo gendheden. De boycot tegen Japan bijv. zou onvoorwaardelijk tot oorlog voeren. Inzake de oorlogsschulden verklaarde Borah slechts dan schrappen der intergeal- lieerde schulden te zullen verdedigen wan neer tegelijkertijd ook de herstelbetalingen zouden worden geschrapt. Borah ziet de a.s. ontwapeningsconferentie met uitgesproken pessimisme tegemoet, wan neer niet de bovengenoemde voorwaarden worden vervuld, d.wz. het verdrag van Ver sailles word' gewijzigd. Evenmin kan er een werkelijke ontwapening bestaan, wan neer alleen de cijfers van de legerbcgroo- tingen als maatstaf worden genomen. Ten slotte legde Borah er den nadruk op, dat de oplossing van het ontwapeningspro bleem ook de erkenning van Rusland door de Vereeenigde Staten eischt. Niemand kan van de Europeesche mogendheden een we zenlijke vermindering vaji bewapening ver wachten, zoolang Rusland een geweldig staand leger op de been houdt Men ziet dat deze Amerikaan geen blad voor den mond neemt Hij zegt het maar ongezouten en ronduit, zich niet storend aan de juist op de aangeroerde punten zoo teergevoelige Franschen. Die zijn er dan ook bepaald door uit het veld geslagen. Laval heeft door een lid van' zijn reis gezelschap de eenigszins geprikkelde ver klaring laten afleggen, dat hij niet naar Washington was gekomen om met Borah te polimïsecren over een herziening van het verdrag van Versailles. De Fransche jour nalisten behoefden zich door de uitlatingen van Borah niet te laten beïnvloeden, want de senator gaf slechts zijn persoonlijke meening weer. Men zou op deze uitlating van Laval al dadelijk kunnen repliceeren dat hijzelf met de veiligheidskwestie in den mond het Man- hattaneiland heeft betreden en dat hij dus zelf de polemiek niet de op dit gebied zeer nuchtere Amerikanen heeft geopend. Ook is er geen reden om Borah's uitlating te degradeeren tot een persoonlijke m-ee- ning. Zoo nuchter als Borah denken waar schijnlijk negen en negentig van de hon derd Amerikanen over deze zaken en we mogen er wal aan toe voegen, dat de groote meerderheid der Europeanen buiten Frankrijk er precies zoo over denkt Laval's verblijf en besprekingen. Uit Washington wordt gemeld: Terwijl de Franöcne premier Laval den geheeien morgen uitsluitend -in beslag werd genomen voor conventioneele verplichtingen (hij legde b.v. een krans op het graf van den onbekenden soldaat;, ving direct na hert noenmaal in de „LincoLm Room" van het Witte Huis de eerste bespreking aan met1 den president der Vereemgde Staten Hoo-1 ver -in aanwezigheid van staatssecretaris Stimson. Beide partijen waren ihet eens ge-1 worden, dat deskundigen slechts bij de be-1 spreking van specifiek technische kwesties .zullen worden toegelaten. Op deze wijze blijft, op wensch van Laval, bewaard, dat de onderhandelingen niet bindend mogen zijn. De financieele kringen e-iseften een con-1 structieve oplossing van het probleem der] oorlogS6chulden en toonen"-groote bezorgd heid over hot feit, dat de Franschen de grootste waarde hechten aan politieke kwesties. Uitbreiding van bet Eelloggpact? Ook in Amerikaansche kringen doet »ióh bet streven merken, de wel zeer hoog ge spannen verwachtingen der publieke opinie, die beïnvloed is door kritieklooze persbe richten, eenigszins te dempen. De terughou dendheid van bei-de partijen wordt niet in de laat6te plaats veroorzaakt door het feit, dat Laval de veiligheidskwestie bewust i-n .het middel-punt van zijn te New-York ge houden rede heeft g plaat6t. Laval wil klaar blijkelïjk trachten Hoover althans voor een uitbreiding van het Kelloggpact te winnen. Het feit, dat Amerika op grond van dit pact in het Russisch-Chineesoh incident heeft in gegrepen en thans zelfs een waarnemer naar den Vol'kenbon-deread heeft gezonden, heeft "in sonymige kringen de veronderstelling ge wekt, dat noch Hoover, noch de Amerikaan sche Senaat tegen een aanvulling van het Kelloggpact door 'n verplicht? consultatieve ciausule bezwaren zullen hebben. Daarente gen zou een poging der Franschen om Ame rika vast te leggen op het toepassen van economische boycotmaatre-srelen tegen een aanvaller, op onoverkomenlijke moeilijkhe den stuiten. St'mson leider der Amerikaaan- sche ontwapeningsdelegatie? De „New-York Herald Tribune" verneemt uit zeer goede bron, dat president Hoover de leiding van de Amerikaansche delegatie naar de Internationale Ontwapeningsconfe rentie te Genève heeft opgedragen aan d-an Amerikaanschcn staatssecretaris Stimson. Oorspronkelijk was de eenige weken geleden overleden senator Morrow met de leiding derdelegatie belast. HET JAPAWSCH-CHINEESCH CONFLICT Ce:n overeens'emm'ng mogelijk over het voorstel-Driand GROOT KOUWVELD ONTDEKT In Aziatisch Rusland De Sovjetregeering heeft in den Iaatsten tijd het Ferghanagebied Centraal Azië» geologisch laten onderzoeken op de even- tueeele aanwezigheid van kolen. Hierbij is geconstateerd, dat de in dit gebied aan we- i zige kojen in totaal op 3 milliard ton zul- i len kunnen worden geschat Reeds voor den oorlog is met de kolen I delving een aanvang gemaakt, doch ue j jaarlijksche productie bedroeg te dien tijue slechts 137.000 ton. De Sovjet Regeering hoopt, naar officieel wordt geconstateerd, dat de productie in het Icoprnde ia-r tot 800.000 ton kan worden opgevoerd en in 1932 tot 2 millioen ton. De produc.m zal danig worden opgevoerd dat binnen enk-<.e jaren de productie in dit bekken die van het Donetzgebied zal overtreffen. MADEIRA DOOR STORMVLOED GETEISTERD, Naar gemeld wordt, werd Madeira Vrijdag door een enctigen stormvloed, geteistero. welke groote schade veroorzaakte. Tw°e visschersbooten worden vermist Men vre-'sl door een ernstigen stormvloed geteisterd, dat de bemanning, totaal 15 personen, ver dronken zjjn. WERKLOOSHEID IN OOSTENRIJK. Medio October waren in Oostenrijk bij de verschillende aibcidsbeurzen in totaal 212,25-2 werkloozen ingeschreven. Dat is 10300 meer dan per 1 October. Het historische Middellandsche Zec-elland Cyprus, dat ten Zuiden van Klein-Axli ligt. de laatste dagen het tooneel geweest van een opstand tegen Engelanddat sinds 1925 „moederland" van Cyprus heet. Op ons haartje zijn de voornaamste plaatsen aangegeven, die in de berichten zijn geno ad. Te Nicosia, de hoofdstad, hebben zich ""el eer ernstige tooneelen afgespeeld. CHINA'S EISCHEN In de avondzitting van den Volkenbonds raad heeft een langdurig debat plaats ge had nopens het voorstel Briand tot rege ling van het Chineesch-Japaosch geschil Het is gebleken dat over dit voorstel geeu overeenstemming tusschen de beide partijen mogelijk is. De Chineesche regeeringsvertegenwoor n eer Sze legde er in een principieele verkla ring den nadruk op dat de Chineesche re geering het voorstel van Briand aanneemt, doch eischt dat de Japansche regeering den status quo herste.t. de evacuatie voor 16 No vember a.s. volkomen door te voeren en Jat dan voor een neutrale instantie de kwestie der verantwoordelijkheid en der schade loosstelling zal worden behandeld. Spr. zette voorts uiteen, dat het voorstel van Briand hier een eerste stap be'.eekent die de hoofd zaak regelt, doch geen rekening houdt met de urgente Chineesche eischen. Indien het gemeenschappelijke optreden van den Vol- kenibondsraad en !p Anierh.amseho regeo- ring niet voldoende zou zijn voor de bevrij ding van het gebied -an een Volkonbonüs- lid en signatuurstaat van het Kelloggpact, dan moet zich. aldus Spr., hier toch een hiaat in het vredessysteem van den Bona bevinden. De Chineesche regeering is bereid met de Jeipar.sche regeerinc te onderhandelen over de geëischte veiligheidsgaranties en stelt voor neutral-' verte »enw"-irdigi*rs ie betrek ken bij de doorvoering der evacuatie. China eischt evenwel volledige teruggave, van de door de Japansche troepen in be slaggenomen regeerings- en particulieren eigendom. Hij is bereid de veiligheid van het leven en eigendom der Japanners t? garandeeren. doch weigert onder den druk der Japansche zetting in welke onder handelingen dan ook te treden. Briand maakte vervolgens het Japansche tegen voors'el bekend, dat niet voorziet in 'r. vasten datum en ae ontruiming der bezett- gebieden afhankelijk ste't van een te voren bereikte overeenstemming met de Chinee sche regeering inzake de principieele kwes ties der veiligheidsgaran'ies. De .Tapanscne regeering stelt voorts voor den Volkenbonds- raad niet tegen een zekeren datum bijeen té roepen doch de bijeenkomst van den Raad nvwr te laten aan de beslissing van zijn pre sident. De vertegenwoordiger der Chineesche re geering verwierp, zooals te verwachten was, lit Jnpansriift tegenvoorstel als volkomen onaannemelijk. Lord Robert Cecil verklaarde vervolgens dat de Engelsche regeering door de bom bardementen der Japansche vliegtuigen, wet ke niet vereenigbaar zön met het interna tionale recht, zeer pijnlijk getmffen is en eischte ophe'dering over de hoofdpunten van het Japansche tegenvoorstel. De onderhandelingen werden vervolgens tot Zaterdag verdaagd. DE OPSTAND OP CYPRUS GEElNDïêïi" Naar de Éng'eische Admiraliteit mededeelt, zijn de beide naar het eiland Cyprus gedi rigeerde kruisers en de twee onderzeebo ten aangekomen, terw ijl voorts groote trans portvliegtuigen met een compagnie infan terie uit Egypte in de hoofdstad Nicosia zijn geland. Te Nicosia is nog Donderdagavond do staat van beleg afgekondigd. Hei gouverne ment heeft een scherpe censuur ingesteld. De opstandige beweging is tot stils.und ca- komen na de aankomst der versterkingen der land- en zeemacht. De openbare gebou wen in de hoofdstad zijn door prikkeldraad versperringen afgezet en worden door mi litairen bewaakt. Vo gens berichten uit Cairo heeft de gou verneur van Cyprus verzocht geen verdere versterkingen te zenden, aangezien 't thans aanwezige troepencontingent voldoende is voor het hers'.cl en de handhaving der orde. Het verluidt, dat een hoeveelheid mitrail leurs en geweren, zoomede ammunitie op Grieksche schepen naar Cyprus is gesmok keld. De middelen der insurgenten zijn evenwel in geen enkel opzicht toereikend om een groot opgeze.ten opstand uit te voeren. Men gelooft veeleer dat zij hun propaganda voor een aansluiting bij Gne- keland willen uitbuiten om van Engeland zekere concessies te verkrijgen speciaal op het gebied der belastingen. Geen Cyprus kwestie tusschen Griekenland en Engeland In een nersbijeonkomrt inzake den toe stand op Cyprus heeft de Grickschf pre mier Venizèlos met nadruk verklaard dat er geen sprake is van een Cypruskwestie tusschen Griekenland en Engeland. Het be treft een aangelegenheid tusschen Er.gp- land en de eilandbewoners, Vcnizilos betuigt in -zijn verklaring ziin leedwezen over de Incidenten op Cyprus en geeft de Grieksche pers den Raad deze incidenten eveneens af te keuren. De Grieksche consul te Nicosia is terug geroepen. Bent U met het verkeerde of mot het goede Been uit bed gestapt? Men zegt van iemand, die b ij het opstaan reeds moe en niet opgewekt is cn een slecht humeur toont, dat hij met het ver keerde been uit bed is gestapt. Deze onprettige stemming bij het wakker worden houdt verband m-ct een geegiteerden koortsaahtigen slaap, gestoord door nacht merries. En wanneer de slaap niet een ge voel achterlaat van lichtheid en behagelijk heid, wat normaal is na een goede nacht rust, dan wijst dat erop, dat het zenuwstel sel overprikkeld en uiterst verzwakt is Het is in dat geval hoognoodig de Pink Pillen tussohenbeide te laten komen; zij kalmeeren en harden dc zenuwen, resti- tueeren aan het bloed den overvloed van roode bloedlichaampjes en voedende be- standdeelen, en doen in groote mate de vita liteit van het organisme toenemen. Indien U aan slapeloosheid lijdt, probeert dan de Pink Pillen; gij zult zien dat U weldra Uw goeden „herstellenden" slaap terugvindt en dat U iederen morgen met het goede been uit bed stapt, d. w. z. opgewekt, monter, goed gehumeurd en vol activiteit en voortvarendheid. De prijs der Pink Pillen bedraagt 1.75 per flacon, 9 per zes flacons. Hoofddeput: Jacob Marisplein 23, te Amsterdam. Eisciit dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwij zing. De Pink Pillen zijn eveneens verkrijg baar bij alle goede apothekers en drogisten (Adv.) Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Treebeek (L.)f cand. H. Bouma te Haren (G.j. Bedankt: Voor Bellingwolde-Nieuwe- NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Raamsdonk, H. Guittart te Oosterend (Fr.). bedankt: Voor Nigtevecht, P. Siemelink te Gasseiternijveen. Voor Kockengen, A. Prins te Neerlangbroek. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer J. L. Bakker, beroepbaar Theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is verhuisd van Brederodeweg 9S, Santpoort, naar Frans Netscherlaan 9, Sant- AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. D. van Enk, Geref. predikant te Zwéeloo, denkt Zondag 6 December afscheid te nemen van zijn tegenwoordige Gemeente om Dinsdag 29 December intrede te doen te Smilde. NIET ERKENDE ROEPING Ds. L. Boone te SL Philipsland deel! me de. dat hij de bevestiging van den heer W. Baay te T hol en niet heeft willen bijwonen. Hetzelfde bezwaar dat bij de Ger Gemeenten gold, is ook zijn bezwaar. Hij kan namelijk niet geloovon dat de heer Baay tot het ambt van God geroepen is. Ds. N. BUFFINGA. Naar wij vernemen, hoopt Ds. N. Buffinga, van Rotterdam, binnenkort tien dagen te. j Davos (Zwitserland) te vertoeven voor de l geestelijke verzorging van de aldaar verblij- vende Gereformeerden. DE MUITERJJ TE LENINGRAD Het O.M. te Holtenau eischte tegen elk der muiters van het s.s. „Dionie" vier maanden gevangenisstraf. De rechtbank wees als von nis drie maandefï en gaf bevel tot arn-statie van alle verdachten, aangezien de mogelijk heid bestaat, dat pogingen zouden worden gedaan hun aan dt ze straffen te cnttickkeu. De verdachten deJen afstand van hun recht op hooger beroep, evenals het O. M. Nog verschillende andere schepen zijn in middels aangekomen. Opnieuw muiterij aan boord. Gisteravond is, komende uit Leningrad, het 3500 ton meten-'c s.s. „Quinto" te Ko ningsbergen binnengeloopeu, welks matro zen deelgenomen hadden aan de muiterij in de Russische havens. Het oinner.loopen van het schip bood een eisenaardigen in- dtuk. Voorop stonden de eera'a en 'woede cl: f'-er De kapitein en de stuurman sion- d -n *.|i ue brmr. Verder was geen mensch aan dek te zien. De bemanning sta°kte we derom. zoodat de officieren zelf moesten zien hoe zij het schip aan den gang hielden De stakers zijn te Koningsbergen door de havenpolitie ontvangen, die 11 mnn, welke zich aan de muiterij hadden schuldig gemaakt, arresteerde. GENERAAL SMUTS TE BERLIJN. De vroegere premier van Zuid-Afrika, ge neraal Smuts, is te Berlijn aangekomen, Iwaar hij in hotel Adlon is afgestapt. Dr. K. DIJK. Dr. K. Dijk heeft aan den Kerkeraad van de Geref. Kerk Den Haag-West medegedeeld, dat zijn ziekte geweken is, al zal hij voor- locpig nog geen ambtelijken arbeid kunnen verrichten. De Kerkeraad besloot in een schrijven aan Dr. Dijk uiting te geven aan zyn verheugenis over dit aanvankelijk herstel. ZAAK-Ds. J. KELLER De Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk, in pleno vergaderd, heeft, met vernie tiging van het besluit van de Synodus contrac- ta uitgesproken, dat het besluit van het Pro vinciaal Kerkbestuur van Overijssel moet wor den bevestigd, waarbij Ds. J. Keiler, van IJs- selmuiden, schuldig wordt verklaard aan de verstoring van orde en rust en geoordeeld wordt ongeschikt te zijn voor de uitoefening van zyn ambt en daarom behoort te worden ontslagen. Het verloop van de Kerkelijke procedures hebben we reeds in ons blad van Donderdag il. meegedeeld Thans voegen we er nog aan toe, dat de aanklacht tegen Ds. Keiler geschiedde door de Kerkvoogdij en wel, omdat hy de Kerk voogden aanklaagde, omdat hy de Kerkvoog den herhaaldelijk van den kansel van diefstal beschuldigde en hen dieven noemde, dje hun ambt van God gestolen hadden en daarom zouden moeten branden in dc verdoemenis en hun college betitelde als een onherboren kerk bestuur, terwyl hij hun vergaderingen betitel de als goddeiooze bijeenkomsten, waarin het ereer was te verkeeren dan te midden van vloekers in een herberg. De heer C. Ravenshorst, hoofd der Herv. School en voorlezer, had ook een aanklacht ingediend en zeide daarin, dat Ds. Keiler hem Zondag op Zondag van den kansel beleedigt. en na zijn ontslagneming als voorlezer heeft uitgeschilderd als iemand die vreeselijk leeft. Ds. Keiler waarschuwde de ouders hun kinde ren niet naar zulk een school, waar het naar zijn oordeel een rommel is, te zenden, want Gods vloek rustte op de school. Wat de aanklacht van den Kerkeraad betreft daarin wordt Ds. Keiler beschuldigd, dat hy geheel eigenmachtig de regeling van het aan tal en den dag van Doops- en Avondmaalsbe- dieningen bepaalt en buiten den Kerkeraad opi de lijst van stemgerechtigde vrouwelijke lidmaten heeft opgemaakt, terwyl hij in de laatste jaren van het houden van de jaarlijk sche classicale vergaderingen den Kerkeraad heel geen mededeeling deed. Ook zei de Ker keraad dat Ds. Keiler op erge.'Mke wijze de Leesdiensien becritiseerde, alsook dengene dié daarin voorging, terwyl hij de leden van den Kerkeraad van den kansel voor een troep zwij nen uitmaakte Ook sprak, hangende de aan klacht van den Kerkeraad, Ds. Keiler van den kansel den wensch uit, dat de spijzen, die de leden van den Kerkeraad gebruiken in een vloek mochten verteren. Drie Zondagen ach tereen maakte Ds. Keiler de leden van dp Kerkvoogdy om de kwestie van zyn pensioen voor dieven uit, die den Raad van Beheer be- OveT e»n en ander nader ondervraagd, ver klaarde Ds. Keiler van verschillende zaken niets te weten en van de gewraakte uitdruk kingen er verschillende „geesteliik" te hebben bedoeld. Wel erkende hi.i o.a. de Kerkvoogden dieven te hebben geno°md Van andere uit drukkingen verklaarde Ds. Kel'er ze voor God en zijn geweten te kunnen verantwoorden. VOORLEZERSINSTITUUT. To Rotterdam-Zuid (Kntendrecht) zal in de Geref. Kerk het instituut van voor lezer worden afgeschaft. Voorts zal er een j regeling getroffen worden voor een rustig .„stil gebed." vóór de go-*"'ienstoHfpnhi;-'"1. I Ds. R. SMEDING, t Te Nijmegen is gister in den ouder dom van li? ).ar plotseling overleden Ds. II. Smeding, p.edilianl bij de Gerefoi meerde Kerk aldaar. Donderdagavond heeft Ds. Smeding nog drie catechisaties gehouden. Bij de vierde voelde hij zich niet wel, misschien mede ten gevolge van een zware kouvatting die hem meer aangreep allicht dan een ander, daar hij soms last had van asthmatische aanval len. 1-Iij ging naar huis cn bracht na een in spuiting de nacht rustig door. Des morgens nm zes unr voelde hij zich weer niet Wel. met dit gevolg dat hij gistermorgen om acht uur waarschijnlijk tengevolge van een hart verlamming plotseling is overleden. Ds. Smeding weid 24 Juli 18G4 te Dokkum (Fr.) geboren als zoon uit een welgestelde landbouwersfamilie. Aanvankelijk zou hij in het landbouwvak worden opgeleid, maar la ter openbaarde zich bij hem de begeerte pre dikant te worden. Hij studeerde daartoe aan «Ie Theologische School to Kampen, waar hij op 20-jangcn leeftijd, in 1894, zijn studiën beëindigde. Als student heeft hij in Rotter dam waar hij voor een belangrijk deel zijn jeugdjaren doorbracht, eens moeten preeken, «laar door plotselinge ongesteldheid een dei predikanten, Ds. Douma, verhinderd wat- voor te gaan in den dienst des Woords. Zoo kwam I»: t dat student Smeding op een eer sten Kerstdag na korte gelegenheid tot voor bereiding, onverwacht den dienst moest lei den in het kerkgebouw aan de Weslzeedijk. Zijn eerste gemeente was IJsselmonde, waar hij 11 Nov. 1C."4 zijn intrede deed. Hij was een man van aanpakken en doorzetten Daarom was hij allerminst belust op het dikwijls verwisselen van standplaats. Wil een predikant wat tot stand brengen, dan moet hij niet te spoedig zijn Gemeente ver laten. In zijn eerste Gemeente IJsselmonde heelt Ds. Smeding dan ook 16 jaar gestaan De oud-eren in IJsselmonde spreken nog met veel waardeering over den arbeid van hun geliefden leer aar. Den ISdcn September 1910 vertrok Ds. Smeding naar Nijmegen, waar onder zijn leiding de gemeente tot grooten bloei is ge komen. Het zielental ging mede niet onbe langrijk vooruit Hij was een predikant die geregeld ijverig studeerde, wat ook in zijn prediking duide lijk uil kwam. En zijn preeken hielden ook nauw verhand met het gemeentelijk leven, waarmee hij door geregeldcn pastoralen ar beid volkomen op de hoogte was. Daarbij was hij een doortastend man. Wanneer ari vieren terug deinsden, dorst hij in het gclool aan te pakken. Zoowel in Nijmegen als in IJsselmonde was hij de man die tot kerk houw durfde over te gaan, wanneer anderen soms nog weifelden. Te Nijmegen verrees zoo de nieuwe kerk met preüikants- en kos terswoning aan de Bijleveldsingel ter ver vanging van liet kerkgebouvvtje in een oud stadsgedeelte. Ook wist hij te bewerken dat er een wijkgehouw verrees aan de Gropnp straat en werkte hij krachtig mee aan de tot stand koming van de School met den Bij bel aan de NispenstraaL Buiten kerkelijk terrein bewoog Ds. Sme ding zich betrekkelijk weinig, maar in de gemeente was hij èn door zijn prediking èn door zijn arbeid in vereenigingen (niet he> minst in de zcndingsverecnigingen) een krachtig leidsman. Op sociaal en politiek terrein trad hij wel ig op den voorgrond hoewel hij de arbeid van Kies- en Vakver- eeniging met belangstelling volgde. Eon Fries van geboorte, was hij van ka rakter een rondborstig, principieel en open hartig man. In het particuliere leven heeft Hijdooniaijn- weldadigheid zich vele vrien den gemankt. Voor do Geref. Kerk van Nij m'egiSrt' bctèfekont dit 'heengaan een groot ver lies. Morgen zal de dienst worden waargeno men dooi Ds. J. Douma van Arnhem, van ouds een vriend van den overledene. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. des middags om twaalf uur, op de Algemeene Begraafplaats. Overeenkom stig een reeds voor jaren bekend gemaakte wensch van den overledene zal de begrafe nis in allen eenvoud geschieden, en zal aan het graf niet worden gesproken. Dr. J. G. UBBINK EN DE GEREF- KERKEN Ds. J. D. Speelman te Nicuwveen schrijft ons betreffende de opmerking van- de ,.N. Prov. Gron. Crt." nog „dat op de Classis Woerden der Geref. Kerken door mij (Ds. Sneelman) gccnerlci bezwaren ontwikkeld zijn noch tegen leeringen in het korten tijd geleden verschonen werk van Dr. Ub- bink noch tegen leeringen van collega Ub- bink in 't algemeen. In het huidige stadium van een zoo ernstige aangelegenheid als 't hier geldt, acht ik het niet geraden ook maar eenigszins voet te geven aan berichten die voorbarig en ten eenenmale onjuist OUDERLINGEN EN DIAKENEN CONFERENTIE. Te Utrecht is een Conferentie van Ouderlingen en Diakenen in de Christelijke Gereformeerde Kerken gehouden. Te half elf opende de Voorzitter, de heer Bestebreurtje, van Rotterdam, de vergade ring, liet zingen Ps. 25 2, las uit Rom. 12 en ging voor in gebed. Na een welkomstwoord, werden da huii houdclijke zaken afgehandeld. De notulen werden goedgekeurd. De heer A. N a g t e g a a 1, van Leerdam, hield een inleiding over: „De handhaving der kerkelijke tucht Inleider memoreerde, dat reeds in de oudheid dc tucht werd uit geoefend en meende te moeten zeggen, dai wij nu in een tuchtvloozcn tijd leven, zoowel maatschuppelijk als kerkelijk. De kerkelijke lucht heeft een geestelijke strekking moet dan ook met geestelijke wapens scliiedcn. De eendracht in de Kerk en in Tic Kerkeraden (hier legde spr. den nadruk op) bevordert de handhaving van de sleutelen der tucht. Eenheid in den Kerkeraad, huis bezoek, onderzoek naar leer en leven zijn dan ook zeer noodzakelijk. De Kerkerauu moet goed aqht geven op-de Gemeente, waar in men als ambtsdragers gesteld is, elkander ophouwen in liefde, Christus als voorbceM nemend. Hij toch vermaande alleen dooi liefde. Spr. eindigde zijn inleiding met te waarschuwen tegen al te spoedig censu Door verschillende broeders werden vra een gesteld, die door den heer Nagtegua! alle werden beantwoord. In de middagvergadering werden eerst op één na alle Commissieleden weer herkozen m het bestuur De heer F. H. van Wingerden, van Gouda, hield eon inleiding: „Sociale wetge ving inzake armenzorg, in verband mei diaconale verzorging". Spr. wees eerst op de samenleving van arm en rijk. Het noodzake lijk levensonderhoud is niet zoo gemakkelijk door een grens te bepalen. In de tegenwoor dice tijdsomstandigheden wordt hulp gebo r.pr. door bonden, vereenigingen enz., maar flit noemt spr mechanische huïnvorleenlng. daar zij niet de bepaalde omstandigheden '•an don persoon in ncht neemt. Spr. zeg een betere oplossing in samenwerking fussehop Arnvnzorg en Diaconie, en als leder lid der C.hr Geref. berk zijn plicht doet, knnnei wij onze eigen armen onderhonden De we reld zoekt en zucht naar behoudenis, maar de Kerk des Hoeren -'et niet op het stoffe- Weerbericht He; dunne pijllIe geeft den vottgen stand Hoogste stand Vestmanör 762.L Laagste stand Vardö 739.1. Stand vanmorgen halft\yaalf 743.8 WEERVERW ACHTING. Medeged. dour 't Kon Ni-d Meteorologisch Instituut te Dn Bilt). Verwachting zwakke tot matige wind uit Noordelijke richting, zwaar bewolkt tot be trokken, weinig of geen regen, iets kouder. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Terwijl de daling van den luchtdruk over het Z. van het vasteland onverminderd doorging en nóg doorgaat, in Centraal-Euro- pa begon de barometer in Schotland en Ierland weer te stijgen en evenzoo in het binnenland van Zweden, waar de vorst weer streng werd. Het warmtegebied In het Z. breidde zich in hoofdzaak Oostwaarts uit, doch werd in het Kanaal weer naar het Z. teruggedron gen door koude luchtmassa's, die uit het X. kamende, op de Britsche eilanden de temperatuur weer doen dalen. Langs de Noordelijke rand van het warmtegebied in N.-Frankrijk en Rijngebied vielen zware re gens. Bij het Oostwaarts voortgaan van het warmategebied en de Zuidwaartsche uit- hreiding van de polaire koude in het Wes ten, is in onze omgeving niet meer met verdere temperatuurstijging te rekenep. ter wijl de regenval gering zal blijven en be wolking de nachten minder kou zal doerj zijn, TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 9.6 C. 26 OCTOBER Zonsopgang 6.44 u.; Zonsondergang 4.43 n, Maansongang 4.26 o.; Maansonderg. 6.35 o« Volle maan 26 October 1.54 uur voorm, 25 OCTOBER Zonsopgang 6.43 u.; Zonsondergang 4.45 O. Maan=opgang 4.15 u.: Maansonderg. 5.23 O, Volle maan 26 October 1.54 uur voorm, VOERTUIGEN MOETEN RUN LICBTEN OP REPPEN 25 OCTOBER Van 's avonds 5.15 u. tot 's morgens 6.14 u, 26 OCTOBER T 7- Van 's avónds 5.13 u. tót 's morgens 6.16 tl WATERSTANDEN RIVIEREN HOOGWATER NED ZEEHAVENS lie ling 7.54 - .'U Wiil.-ms ad '6,11 15, 5 Haringen s..ï sl,-u iirouwerah. i.-t He der ie—K.l Z enkzee 2,11 .4.14 litem - fee l;>. lï,6l VVeuie.ilingt 2,9.» i4.ó»> 1.)muiden 2.25 i «.is- V.iraluneu .4.» 12.47 H v Hu land i.;-6 1V6 Terueuzeu 1, o 13,20 scbeveointen i.4 - 2,Uo Hans weert J,68 13,u6 KutlerUaui 8 46 »5.38 26 October 10.17 15.06 lijltc maar verwacht haar ochtendgloren *an boven. Ook de heer Van Wingerden gaf gelegen- beid tut vragen stellen omtrent zijn inlet» Jing, waarvoor zeer veel belangstelling be- stund. Er werden nog gewichtige vragen be handeld. Na de rondvraag werd de tijd voor de vol gende Conferentie vastgesteld in de tweede helft van October '32. Er zal dan door een predikant een inleiding gehouden wordon ever: „Het verbatul tusschen Belijdenis en H. AvondmaalVoorts zal de lieer J. W. Üoodenburg, van Den Haag, een inleiding houden over: „De geestelijke zijde van het diakenambt". Us. A Zwiep, van Zeist, die de middag vergadering bijwoonde, besloot de leerzame Conferentie mei dankgebed. VERTREKKENDE GEMEENTELEDEN. Te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) heelt de Kerkeraad der Geref. Kerk, naar het kort vers'ag van de Kerkeraadsvergadering In ,Ons Kerkblad'' meldt, adhaesie betuigd aap en brief van den Kerkeraad van Rotterdam- Delfshaven, waarin opgekomen werd „tegen de propaganda in de Geref. Kerkbode van R< tterdam voor het beginsel, dat leden, uit de Kerk van Rotterdam vertrokken naar randgemeenten, nog de zedelyke verplichting hebben om de Kerk, waaruit ze vertrokken, financieel te steunen". MANNEN VEREENIGINGEN. Te Harderwijk werd Donderdag j.l. na een opwekkend woord van den secretaris- penningmeester van den Bond van Geref. Munnenvereen., den heer lt. Uoulander, uit den Haag, overgegaan tot de oprichting van een Geref. Mannen vereen, met aanvankelijk 19 leden. Tot aansluiting bij bedoelden Bond van G. M. V. werd mede besloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2