llirttwr ^riïtsdjr (tfaumttt BINNENLAND. ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (B-seliikklngskosten f 0 15.) Per week n 0.25 Bij dugelijksrhe zending 7 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zonrtaesblnd niet afzonderlijk verkrijgbn Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker f 3ureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels... 1.17% 0.22% 2-30 No. 3489 VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 van 1—5 regels Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang li! nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET V00RL00PIG VERSLAG Enkele nootjes, welke het kraken waard zijn In ons artikel van Woensdag hebben we enkele algemeene beschouwingen op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer gegeven. Waar de zaken, welke in dit verslag behandeld worden, thans in het middelpunt der publieke belangstel ling staan, wenschen we op enkele pas sages in 't bizonder de aandacht te ves tigen. Het zullen losse opmerkingen zijn, tusschen welke het verband niet altijd even duidelijk is en toch beweegt zich alles om het beheerschende centrumde crisis en haar gevolg: de depressie van 's lands financiën. Dat deze laatste gansch en al in het ongereede zijn geraakt, wordt van alle kanten toegegeven en dat een sluitende begrooting een algemeen belang van de eerste orde is, staat voor de Kamer evenzeer vast. Vandaar de eenparige bereidverklaring om mee te werken aan het verkrijgen van evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven. Maar na deze verblijdende mededee- ling volgt er onmiddellijk in het V. V.: „Terwijl met het algemeen noodzakelijk oordeelde, dat een sluitend budget wordt verkregen, liep het oordeel sterk uiteen omtrent de middelen om daartoe te gera ken. Op zich zelf vond bijna geen enkel der voorgestelde middelen algemeene in stemming." Ja, sommige leden vonden wel dat men met een afkeuring niet klaar is; maar het feit ligt er dus toe, dat bijna geen enkel middel acceptabel leek. De benzine alleen maakt een uitzon dering. Die mag de minister wel gebrui ker. om de staatskaros 1932 te rijden; doch de rest is taboeafblijven. Geen tariefsverhooging en geen, salarïskor- ting. De laatste viel al bitter slecht in de smaak. En het verbaast niet. Het V. V. is ook hier, gelijk in bijna alle andere zaken, een zuivere weerslag op de persbeschouwingen, waar veel over eenstemming viel te constateeren, met name op dit punt. Bovendien, juist de Minister van Fi nanciën staat hier zwak. Dat bleek reeds genoegzaam; het komt in 't V. V. nog eens helder uit. Ziehier een merk- „Vele leden hadden met verbazing aller lei posten van uitgaaf in de begrooting ge vonden, die met den drang naar bezuini ging bezwaarlijk zijn te rijmen. Men dacht daarbij aan extra verhoogingen van ambte naarssalarissen bij verschillende departe menten." Daarop correspondeert een opmer king uit het V. V. over het hoofdstuk Financiën, waarbij groot bezwaar ge maakt wordt tegen extra-salaris verhooging aan een drietal ambtenaren. De massa krijgt verlaging; enkelen worden met extra-verhoogingen begun stigd. Zijn we wel ingelicht, dan wordt hier dezelfde methode gevolgd, als voor eenige jaren in een groot particulier be drijf werd toegepast. Enkele hoofd ambtenaren worden in rang en in be zoldiging bevorderd, omdat ze zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt bij het treffen van maatregelen totsalaris verlaging van anderen. Dat in het presteeren van bizondere arbeid verdienste schuilt, willen we niet ontkennen; doch wanneer zij het slechts met schijn van recht gewezen kan worden op bevoorrechting van hen, die dicht bij 't vuur zitten, dan schaadt dit in hooge mate de noodzakelijke rust onder een groot corps. Hierbij sluit zich weer een ander be zwaar aan. Met genoegen lazen we in het V. V., dat men nu eindelijk eens maatregelen verlangt tegen cumulatie van inkomsten uit de publieke kassen. Waarom, zoo wordt met bitterheid gevraagd door ambtenaren, die als 't moet met gelatenheid de korting zullen dragen, wordt iemand met f 4000 In disch pensioen in een functie gezet met f 5000 salaris? Want hier konden im mers twee gezinnen een behoorlijk be staan hebben. Of zulke dingen veel voorkomen? Spreek, met name in Den Haag met wien gij wilt, ieder weet u voorbeelden te geven van rijk-gevarieerde cumula ties van inkomsten uit dubbele salaris sen, gecombineerde pensioenen en over elkaar vallende honoraria. Doch wij kunnen naar de omvang van dit kwaad zelfs geen slag slaan. We weten alleen, dat het bestaat. Dat er mogelijk groote kapitalen bezuinigd kunnen worden (mogelijk ook valt het tegen), doch dat in elk geval vele steenen des aanstoots weggenomen zulleii worden. En dat is ook zooveel waard. Eigenlijk valt minister de Geer ons op dit punt èn het vorige tegen. Kan de Regeering daar nu werkelijk niets aan doen? Alleen reeds een onderzoek naar de misstanden op dit gebied zou bevre digend werken. En dan de cumulatie onder de Ka merleden. Waarlijk, men kan terecht spreken van de schadeloosstellingwelke de dames en heeren van honderd genie ten, want we gelooven niet, dat er zooals vroeger zeker het geval was nog één is, die van de vergoeding be hoeft te leven. Welnu, op de meest dwaze cumulaties (het wordt vervelend er telkens op terug te komen) is al jaren gewezen, en verandering komt er maar niet. Als dan korting op de salarissen noodig is, laat men dan bij Jerusalem beginnen en liefst op meer dan één wijze: ook mi nisters en kamerleden behooren tot het Nederlandsche volk en trekken inkom sten uit de belastinggelden. Uit de Kamer kwam nu gelukkig het verzoek om die cumulatie tegen te gaan. Anderen keurden ook af, dat man en vrouw beiden een betrekking in publie- ken dienst vervullen. Zij wenschen geen gehuwde ambtenaressen in dienst te zipn. Wel jammer, dat dit aan een rechtsch Kabinet gezegd moet worden en dat de voorbeelden ook in hoogere rangen voor 't grijpen liggen, waarop deze klacht steunt. Van de financiën zelf komen we ge makkelijk by de Minister van financiën. Dat het befaamde interview over de on veranderlijkheid der crisismaatregelen scherp becritiseerd werd; begrijpt ieder die weet, hoezeer de Kamer op haar prestige gesteld is en die tevens weet, hoe weinig invloed ze thans op de loop van zaken oefenen kan. Hoor dit booze dreigement: „Als een minister aan de volksvertegen woordiging die gelegenheid ontneemt, kan dit leiden tot een conflict, waarbij positie en waardigheid van d* Kamer betrokken Met klem werd de vraag gesteld, of aan deze publicatie de betcekenis moet worden gegeven van een verklaring namens het kabinet. Het antwoord op deze vraag zou van invloed kunnen zijn op den duur van de gedachtenwisseling met het kabinet" Men zou er heel wat van denken. Alsof het Kabinet mir nichts, dir nichts naar huis gezonden zal worden. Geen sprake van. Gisteren zei Mr. Aalberse het nog nadrukkelijk namens heel de R. K.-fractie: Wie A zegt, moet ook B durven zeggen. En dat juist kan men niet. Het lijkt er meer op, dat in werkelijkheid reeds bestaat, wat door sommigen gewenscht werd „een algemeene crisiswet, welke ruime be voegdheden aan de regeering zou toeken nen, met goedkeuring achterna van de ge nomen maatregelen door de Staten-Gene- Laat de Kamer verstandig doen. Zij heeft in 't V. V. enkele grieven neer gelegd en wenschen naar voren ge bracht, welke ook onder de breede massa der burgerij leven. Kan zij op sommige of vele punten, door gemeen overleg met de Regeering tot overeen stemming komen, dan zal daarover ver heuging zijn. Doch het zou haar hard zijn de verzenen tegen de prikkels te slaan. Uit de Pers. VRIJWILLIG STOPPEN. Tot de bezuinigingen van 1924 behoorde het z.g. „st.ipwetje". Dit heeft enkele jaren een besparen ie werking gehgd, doordat het een niet vol strekt onvermijdelijke schoolsplitsing tegen hield. De Standaard stelt nu een vraag. Deze n.l., of men zich van Protestantsch- Christelijke zijde niet met elkander ver staan kan om v rij w i 11 i g te doen, wat destijds door de wet gevorderd werd. Al thans lot den tijd, dat de moeilijke jaren weer achter den rug zijn. Men denke toch niet te licht over wat ons nog wacht. F.n men versta den Chris- telijken burgerplicht om het der Overheid Rijk en gemeente beide niet moei lijker te maken dan zij het toch reeds heeft en zal krijgen. Onze lezers herinneren zich, dat wij eenige weken geleden dezelfde vraag stelden. Het bovenstaande moge nogmaals de aandacht op deize aangelegenheid vestigen. Het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek geeft, op geiegelrtr tijden cijfers betreffende het loonpeil in ver schillende landen. Daarbij wordt als grondslag aangenomen niet het nominale loon, maar het reëelp loon. d.w.z de hoeveelheid levensmiddelen, die men voor het loon kan koopen De vergelijkende cijfers \an het maant schrift van 31 Augustus 1.1. zien er aldus uit* Denemarken115 Zweden100 Engeland 100 Nederland84 Duitschland74 Polen 60 Oostenrijk50 Italië45 Spanje 43 Dit staatje is leerzaam in verschillend op- In de eerste plaats blijkt er uit, dat Duitschland, Polen, Oostenrijk, Italië en Spanje een zeer laag loonpeil helton Het zijn juist de landen, waar inilatie werd toe gepast. Inflatie is dus niet alleen een ramp voor den bezitter van kapitaal. Zij is blijkens de cijfers een even groote ramp voor de arbeiders. In de tweede plaats valt het op, dat al leen Denemarken, Zweden en Engeland in loonpeil boven Nederland uitsteken. Even wel is men daar thans ook tot inflatie over gegaan. Het reëele loon zal daardoor ook aanzienlijk worden verlaagd. Het gevolg is: Nederland komt als klein land geheel al I e e n bovenaan te staan. Is dat mogelijk. Ziehier de vraag, die een antwoord be hoeft. Wij meenon. dat een dergelijke toe stand niet mogeiijk is, en moet leiden tot vermindering van den uitvoer, werkeloos heid, niet sluitende staats- en gemeenle- budgetten en inflatie. Maar wij houden ons aanbevolen voor het bewijs, dat wij het verkeerd zien. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERSBENOEMINGEN Herbenoemd tot burgemeester van den Dungen P. A. van den Broek; van Made en Drimmelen A. J. A. van Gils; van Voorst Mr. A. C. Baron van der Feltz; van Baten burg F. G. Caners; van Bussum II. de Bor des; van Huizen J. VV. Egberts; van West- zaan H. E. Wempe; van Hulst B. A. T. M. Truffino; van Leersum Jhr. H. van der Bosch; van Cothen en Langbroek W. F. van Beeck Calkocn; van Haaksbergen Jhr. H. J. W. J. von Heyden; van Appingedam J. E. Klaucke en Van Maasbree C. H. H G Coe- negracht. DEFENSIE Op verzoek eervol ontslagen mr. C. F. Gronemeyer als hoofdcommies departement van Defensie; benoemd tot reservepersoneel der landmacht tot reserve-officier van ge zondheid der tweede klasse de dienstplich tige vaandrigs J. J. M. van Winkel, J. VV. Schmelling, G. Hoekstra, dr. H. J. Koster en H. Rijnders, allen arts. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. C. F. Groriemeijer, op verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hoofdcommies bij het Departement van Defensie. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere- medaille, in brons, aan G. C. G. van den Burg, expediteur bij de N. V. Manufacturen- magazijn I'. H. Bothe, te 's-Gravenhage. AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Woensdag 28 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie vn den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 26 October e.k. niet plaats hebben. NEDERLANDS BEWAPENING UITGAVEN IN 1929 Totaai ongeveer 175 millioen Tn aansluiting aan de gegevens, welke reeds eerder door de Nederlandsche regee ring aan den secretaris-generaal van den Volkenbond waren verstrekt met betrek king tot de gewapening van Nederland, zijn thans gegevens verzonden, betreffende de uLgaven over het jaar 1929 voor de strijd krachten te land, ter zee en in de lucht, zoowel in het moederland als in de over zeese he gewesten. Aan deze gegevens is het volgende ont- a. Totaal. De militaire uitgaven voor het rijk in Europa en de overzeesche go- westen hebben in totaal een bruto bedrag van f 174.92s.600 bedragen; onder dit bedrag is een som van f 4.570.300 begrepen, dat terug ontvangen is, voor het verrichten van diensten, verstreaken van materialen enz. ten behoeve van niet-militaire doeleinden Bovendien worden afzonderlijk vermeld de pensioensukgaven en wachtgelden voor militair oersoneel en voor burgerlijk per soneel dat bij militaire inrichtingen is ge plaatst of geplaatst is geweest, tot ecu totaal bedrag van f 51.786.200. b. Landmacht De bruto uitgaven voor 't leger in het moederland (de kust verdediging is bij de zeemacht opgenomen) hebben f 45.138.000 bedragen en voor het wapen der Konijiklijke Marechaussee, dat als militair georganiseerde formatie afzon derlijk wordt vermeld f 3.357.200 en wp' voor personeelsuitgaven resp. f 29.731.100 en f 2.418.100 en voor de overige uitgaven resp. f 15.406.900 en f 876.100 onder het totale bedrag is een som van f 3.854.800 begrepen, dat terug ontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve vau niet-militaire doel einden. De uitgaven voor het leger in de overzee sche gewesten hebben een totaal bedrag van f 70.810.000 beloopen en wel f 50 550.700 voor personeelsuitgaven en f 20.259-300 voor de overige uitgaven. c. Zeemacht. De bruto uitgaven voor de zeemacht (kustverdediging inbegrepen* zoowel voor het Rijk in Europa als voor de overzeesche gewesten, hebben in totaal f 44.422.100 bedragen en wel voor personeels uitgaven f 17.636.200 en voor de overige ui» eaven f 26.785.900. onder het totale bedr.ic is een som van f 705300 begrepen, dat terug ontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz ten hohoeve van niet-militaire doeleinden. d. Luchtmacht. De bruto uitgaven voor de luchtmacht in het moederland he*»- ben bedragen f 4.074 600 en wel voor de overige uitgaven f 2.522.900; onder het totale bedrag is een som van f 10.200 begrepen, dat terug ontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen i en*, ten behoeve van niet-militaire doelein- •dën. De uitgaven voor de luchtmacht in de oy®r7üesche gewesten hebben f 7.126.000 be dragen en wel voor personeelsuitgaven f 1922 300 en voor de overige uitgaven f 5.204.400, EIGENAARDIG GRENS-INCIDENT Sedert meer dan tien dagen wordt door het Amtsgericht te Meppen gevangen m houden de winkelierszoon J. W. uit Zwar- temeer (gem. Emmen) wiens aanhouding berust op maatregelen die aan Duitsche zijde genomen worden ter beteugeling der smokkelarij. Tal van winkeliers langs de grens verkoopen veel artikelen aan Duit- schers waarvan de invoer in Duitschland verboden is of zwaar belast en daarom ge smokkeld worden. Duitsche autoriteiten hebben nu, naar gebleken is een lijst aan gelegd van Nederlandsche handelaren, die, zoodra zij om welke redenen dan ook de grens overschrijden, zullen worden gearros teerd, onder beschuldiging van medeplich tigheid aan verboden invoer van waren Genoemde J. W. nu is het eerste slachtoffer van dit Duitsche optfeden. De burgemeester van Emmen. Mr. J. L. Thans is jloor hem de tusschenkomst in geroepen van onzen Minister van Buiten- landsche Zakeiv DE WESTLANHSCHE STOOM TRAM EN HET VERKEER VERZONKEN RAILS Tn hot vorig jaar heeft de W.S.M. op ver- schi'lende plaatsen in het Westland een goede maatregel getroffen, door aan over wegen met den verkeersweg, verzonken rails te leggen. De diepe sporen waren n.l. voor het ver keer lvj tramkmisineen nogal hinderlijk, he'geen vooral voor dp wielrijders geldt. F.en hinderlijke kruising is echter nog blijven voortbestaan, n.l. in Honselersdük, bi» het kruispunt aan de Hofstraat-Diikweg. De rai's liggen daar bovendien iets boven het wegdek. Wanneer ook hier de verzon ken rails zouden kunnen worden aange bracht, zo»i dit ongetwijfeld een belangrijke verbetering zijn voor het verkeer. SCHEEPVAART IN DE ENCLAVE-MAASTRICHT GEEN DOUANE FORMALITEITEN MEER! Naar wij vernemen zullen vanaf 1 No vember a.s. bij wijze van proef de schepen welke van België komen en door de En clave Maastricht weer naar België gaan, welke schepen tot nu toe altijd aan douane formaliteiten waren onderworpen, vrij kunnen varen door de gekanaliseerde Maas, en door het kanaal Bosscheveld, mits die schepen daartoe den wensch te kennen geven, en een oranjevlag op de voorsteven voeren. Het oponthoud dat steeds het ge volg was van het douane-onderzoek wordt 1. iermede dus opgeheven. WATERLOOZING VAN NOORD LIMBURG Goede werkverschaffing De waterloozing van Noord-Limburg, welke sinds jaren verbetering behoefde, welke verbetering echter afstiet op bezwa ren van financieelen aard, zal thans haar beslag krijgen. Het Provinciaal Bestuur heeft namelijk, tezamen met het Rijk, e*n nieuw voorstel aanhangig gemaakt. Dit betreft hoofdzakelijk de waterloozing der Groote Molenbeek welke, in vier takken, in de Peel onder de gemeente Helden ont. springt Bij dit plan behoort eveneens de norma lisatie van de Oostrumsche beek en de Lcv». beek, waardoor het water uit de Peel snel en regelmatig door de gemeente Venray naar de Maas stroomt De totale kosten van dit werk zijn be groot op f 450.000. Hiervan zal het Rijk f 259 000, de provincie f 125.000 en de geza mcnlijke gemeenten Venray, Horst. Seve- num, Wanssum-Geysteren, Meerlo-Tienray, Maasbree en Helden, de rest, zijnde f 75.000 betalen. Verder heeft art. 18, dat de bijdragen uit 's Rijks kas regelt, eenige wijziging onder gaan. GEEN GEMEENSCHAPPELIJKE SCHOOLARTS? PECUNIA CAUSA. Naar wij vernemen zal aan het besluit der gemeenten Acngwirden, Haskcrland, Scho- terland en Utingeradeel, om voor gezamen lijke rekening een schoolarts aan te stellen, voorloopig geen uitvoering worden gegeven. De oorzaak hiervan is gelegen in de slech te financieele toestand van de gemeente Hnskerland. Of de aangegane regeling tus schen de gemeenten zal blijven bestaan tot dat de gemeente Haskerland alsnog tot medewerking zal kunnen besluiten of dat de overblijvende gemeenten de regeling als ver vallen zullen beschouwen en zonder Hasker land tot aanstelling van een schoolarts zul len overgaan dient te worden afgewacht. Of zou ook hier de kwestie „Heerenveen één" mee in verband staan? BEGROOTING ZUIDERZEE- FONDS 1932 NIEUWE FINANCIERING NOODZAAK! Voorloopig Verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over de begrooting van het Zuiderzeefonds 1932, waaraan wij het volgende ontleenen: Algemeen werd geklaagd over de onvol doende toelichting van het voornemen der regeering om de inpolderingswerken voor loopig op te schorten. Verscheidene leden konden zich met dit voornemen niet vereeni gen. Zij zouden het financieel en econo misch onverantwoord achten, indien tot af braak van de bestaande organisatie werd besloten. Ook de voorloopige stopzetting zou zou een hiaat doen ontstaan, dat tot groot kapitaalverlies zou leiden, terwijl bij latere hervatting de kosten belangrijk hooger zou- dei. worden. Afgescheiden van de noodzakelijkheid van onmiddellijke bezuiniging en de daaruit voortvloeiende gedeeltelijke stopzetting van de Zuiderzeewerken, achtten sommige leden een herziening van de finaneeering van deze werken noodig. Geklaagd werd, dat de Algemeene Maat regel van bestuur, regelende de uitkeering aan de Zuiderzeevisschers en aan de neven bedrijven, te lang uit blijft Verscheidene leden vroegen of de n luister reeds zijn standpunt heeft bepaald ten aanzien van de uitgifte van gronden van den Wieringer- meeipolder. Opgemerkt wordt dat voor de stichting van boerderijen door het rijk, ren- telooze voorschotten zouden moeten worden verstrekt STEUN AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor 1931. De ernstige toestanden in de veenkoloniën hebben de regeering aanleiding gegeven nog maals maatregelen te beramen ter verdere tegemoetkoming in den dringenden nood waarin de veenkoloniale aardappelmeel- industrie en de daarbij betrokken landbou wers verkeeren. De Minister betoogt, dat thans directe steunverleening de eenige manier is. Indien deze wordt gesteld op maximum dertig cent per H.L. aardappelen van 70 K.G. dan zal de opbrengst voor den boer komen te liggen op gemiddeld 85 cent voor sommigen iets hooger voor anderen iets' lager, afhangende van de verschillende omstandigheden waar onder de fabrieken werken. Indien wordt overgegaan tot het verleenen van steun als hierboven is bedoeld dan is uit verschillende besprekingen reeds geble ken, dat de banken geen bezwaar zullen ma ken om de nieuwe campagne 1931—32 te fi nancieren en de fabrieken in staat te stellen boven het steunbedrag van 30 cènt naar be hoefte verdere voorloopige uitkeeringen te doen. Het komt der regeering billijk voor de steunuitkeering niet verder uit te strekken dan tot ten hoogste zeventig procent van de hoeveelheid fabrieksaardappelen, die in 1930 door de boerenleveranciers voor vermaling aan de fabieken zijn afgeleverd. Aangenomen kan worden een gemiddelde opbrengst van ten hoogste 350 H.L. aard appelen per H.A. na aftrek van het poot- goed. Er is dan een totale oogst te ver wachten van rond 8.000.000 H.L. in 1931, zoo dat de kosten der steunregeling kunnen wor den begroot op rond f 2.400.000. Hiertoe strekt het wetsontwerp. Na de verschillende besprekingen ls een regeling getroffen aangaande een beperkten verkoop van het aardappelmeel der cam pagne 1931—1932 door de drie vrije coöpera ties, zoolang de voorraad uit oogst 1930 bij het A. V. B. niet is opgeruimd. In Januari 1932 zullen de uitpoot van aardappelen en de te verwerken hoeveel heden in overoenstemhiing met den regee- ringscommissaris worden geregeld. DE AMBTENAREN EN DE SALARISSEN LANDELIJK SALARIS CONGRES. De Centrale van Vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst is voornemens op Zaterdag 31 October a.s. te 's-Gravenhage een landelijk congres tegen de salariskorting te houden. Deze ve/gadering zal om 3 uur 's middags plaats vinden in den Haagschen Dierentuin. De voorzitter der Centrale, de heer F. Per dok Hzn., zal een rede houden over het on derwerp: „Geen bijzondere belasting voor de Rijksambtenaren". VEREEN. TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN BESTAAT 25 JAAR! De Ver. tot behoud van Natuurmonumen ten in Nederland zal, Zaterdag te AmsterdRn» haar 25-jarig bestaan herdenken Niet minder dan 8500 hectaren ongerept natuurschoon heeft zij tot dusverre aange kocht. waarvan f 3.300.000.— uitgegeven en 270 actes gepasseerd werden! Voorwaar een werk. dat respect afdwingt! Thans staan weer bwee nieuwe natuurmonumenten op het punt, bij het rijke bezit der vereeniging te worden ingelijfd, enkele vennen bij Oi«- terwijk, en het terrein Waalcnburg op Texel STICHTING VOOR DEN OUD-INDISCHEN MILITAIR OPENING TE NIJMEGEN Zaterdag 31 October zal het verblijf van de Stichting voor den Oud-Indischen Mi'.i tair te Nijmegen officieel in gebruik worden genomen. Om voor dit verblijf te kunnen dienen werd de groote villa, destijds eigen dom van de familie Carré, onder leiding van den architect W. Gerritsen te Arnhem geheel verbouwd. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Verschenen is het Voorloopig Verslag over- de begrooting van het Zuiderzeefonds 1932. Ingediend is een wetsontwerp tot directe steunverleening aan de aardappelmeel-in- dustrie. De uitgaven voor de bewapening in 1929. (blz. 2.) Laval is te New York hartelijk ontvangen. Cyprus is in opstand tegen het Engelsch gezag. Het gouverneurspaleis te Nicosia in asch gelegd. Militaire expeditie onderweg. De Volkenbondsraad ontwierp een reso lutie inzake het conflict Japan—China. De resolutie is door Japan voorwaardelijk aan- De staking op Duitsche schepen in de haven van Leningrad voor het gerecht Moties van wantrouwen in de Pruisische regeering verworpen. (blz. 5.) Begrafenis Ds. H. J. Kouwenlioven Dzn. (blz. 9) Moties-van den Tempel in de Tweede Kamer verworpen. Het verdrag van Oslo goedgekeurd. f Dr. H. NANNING's RU 1 A TANDPASTA II I WM25&75cp.tube reinigt mond en tanden AMSTERDAM TOESLAG GROOTE GEZINNEN. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van B. en W. aan de regeering om een extra toeslag voor woningen voor groote gezinnen heeft de regeering een regeling voorgesteld, waarin onder groot gezin een gezin met zes of meer kinderen wordt vei- staan, terwijl B. en W. er vier of meer onder verstaan. Ook meent de regeering, dat de bydrage niet moet worden verleend indien één of meer kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het gezin te kunnen bijdra gen. De bydrage zal hoogstens f 37.50 per jaar zyn als de gemeente een gelyke bij drage geeft Deze regeling is meer beperkt dan oorspron kelijk was gevraagd. Ze zal ongeveer 10 {/c van het aantal gezinnen in het complex van 1500 woningen ten goede komen. B. en W. wenschen hiermee de proef te nemen, welke voor de gemeente pl.rn. f 5600 per jaar zal kosten. Gemengd Nieuws. POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD In een vlaag van verstandsverbijstering? Men meldt ons uit Utrecht: Hedenmorgen in de vroegte heeft in de Kogelaarstraat een moordaanslag plaats ge had. De werkman D. heeft vermoedelijk in een vlaag van verstahdsverbijstering, zijn vrouw die in bed lag ernstige verwondingen toegebracht met een mes en wel aan hals, hoofd en armen. Door hot gegil werden dc zoons, die boven sliepen, wakker. Toon zij naar beneden kwamen, nam de vader de vlucht. Omstreeks half zeven heeft een land bouwer, die de Kromme Rijn passeerde, daar het lijk van den dader drijvende gevonden. De man was los werkman en stond gunstig bekend. Alleen had hij den laatstcn tikt vreemd gedaan. De vrouw is in ernstigen toestand naar de Academische Klinirken overgebracht Een tweede verdachte gearresteerd. In verband met de onregelmatigheden bij den Pensio-uraad te Den Haag gepleegd, ia op grond vuu eeu door den Raad ingesteld onderzoek, een tweede verdachte, de schrij ver le klasse R. in verzekerde bewaring ge steld. R. heelt een bekentenis afgelegd. Naar het zich than* laat aanzien beloopt het door hem verduisterde bedrag ongeveer f 1U.CKKX In hoeverre medeplichtigheid met den ver dachte Z. bestaat ts nog nk?t opgehelderd. Het onderzoek nuar deze fraudes die op zeer gecompliceerde wijze Mijken gepleegd to zijn, is nog in vollen gang. EEN WILDE KOE NEERGESCHOTEN Men meldt ons uit Delft: Een koe, die aan zyn geleiders ontsnapt was, maakte gistermiddag een wandeltochtje door de stad. Het beest b.d indde tenslotte op het erf in de brandstoffenhandel van L. aan de Aschvest. Hier is getracht door de politie om het dier te halsteren, doch dit bleek on doenlijk, waarop na overleg met den eigenaar besloten werd, het dier neer te schieten. Na een twaalftal schoten kreeg men eerst goed het beest in het vizier, zoodat het eindelijk doodelyk getroffen neerviel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1