BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 22 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET CONFLICT JAPAN-CHINA EEN TREFFEN IN ZUID MANDSJOERIJE Volgens een telegram uit Moekden is on der voor de Japanners moeilijke omstandig heden een gevecht ontstaan met 2000 man Chineesche troepen in de buurt van 'l'ieling aan den Zuid Mantsjoerijschen spoorweg. In allerijl! worden Japansche versterkingen in de richting van Tieling gezonden. Nader wordt uit Moekden gemeld: De 2000 man Chineesche troepen, die met de Japanners in een gevecht zijn gewikkeld, zouden „verslagen soldaten" zijn, hetgeen doet veronderstellen, dat zij een overblijfsel vormen van het Mantsjoerijsche leger, dat eenigen tijd geleden door de Japanners uit zijn stellingen is vedreven. Chineesche eischen te Genève Tegenover de Japansche verzoeningsvoor stellen, die rechtstreeks aan China werden gedaan, heeft nu de vertegenwoordiger van China, Sze, Briand de volgende eischen doen j toekomen: le Onmiddellijke ontruiming van het bezette gebied door Japan; 2c. Instelling van een neutrale controle- commsssie; 3e. Behoorlijke schadevergoeding; 4e. Vorming van een permanente scheids rechterlijke commissie ten aanzien van geschillen in Mantsjoerije. De Volkenbondsraad zou van plan zijn een nieuwe aanbeveling tot beide partijen te richten en dan uiteen te gaan, in afwach ting van het binnen 14 dagen van hen ver langd antwoord. Mocht dit ongunstig uit vallen dan zou de Raad opnieuw vergaderen, vermoedelijk te Parijs. Washington maakt op het Kellogg- pact opmerkzaam. Het departement van Staat te Washing ton heeft aan de regeeringen van Japan en China gelijkluidende nota's gezonden, waar in opmerkzaam wordt gemaakt op de ver plichtingen van het Kellogg-pacL Engclsche kruiser naar Hankan. De Engelsche kruiser „Caradox" heeft be vel ontvangen van Sjanghai naar Hankau te vertrekken, waar dit oorlogsschip gedu rende den winter gestationneerd zal blijven. DE „GERMANIA" EN DE BETALINGS CAPACITEIT VAN RUSLAND Het risico der leveranties aan de Sevjets. Naar aanleiding van het officieuze dementi van het artikel „Staakt Moscou de betalingen" in de „Germania" schrijft het blad in zijn editie van Donderdag o.a. het volgende:^ Tegenover de ontkenningen stellen wij uit drukkelijk vast, dat in de artikelen van „Ger mania" op geen enkele plaats beweerd wordt dat op het oogenblik reeds met Duitlbhe fir ma's moratoriumonderhandelingen zijn aange knoopt. Wel echter toont het artikel aan, dat de Sovjet-Unie in steeds sterker mate met financieele moeilijkheden neeft te kampen. Daarvoor spreekt alleen reeds de steeds meer rigoureuse pogingen zich deviezen te ver schaffen er de poging van de Sovjet-Unie om voor haar betalingen steeds langere betalings termijnen te verkrijgen. Het officieuse Duit sche .deinenti kan de juistheid van deze bewe ringen niet op zij zetten en niet bestrijdel. Of de Sovjet-Unie de gedetailleerde opgaven van onzen zegsman over de buitengewoon ingrij pende, maatregelen ter verwerving van devie zen zal dementeeren, blijft te bezien. De „Ger mania" heeft reeds bij het afsluiten van de groote transactie met Rusland in het begin van dit jaar de economische waarde van deze bestelling niet met hetzelfde optimisme kun nen begroeten als men in dien tijd overal ont moette en heeft toen gewezen op het groote financieele risico. In den tusschentijd is de credietwaardigheid van de Russische party ongetwijfeld gedaald. Wy willen honen dat het Duitsche bedrijfsle ven gespaard blijft voor een verlies door deze transactie. By de groeiende uitbreiding van de wereldcrisis echter ook tot de Sovjet-Unie lijkt het ons volkomen onmogelijk het reeds aan vaarde risico ten opzichte van Rusland nog meer te vergrooten gelijk dit in den laatsten tijd in verschillende economische kringen wordt verlangd. Een geruststellend artikel van do Vcssische. De Vossische Zeitung schrijft in verband met de verschillende geruchten dat, daar de Russische uitvoer die voor de Sovjet-regeering het eenige middel is buitenlandsche betaalmid delen te verwerven, in toenemende mate ver mindert,- de vrees is ontstaan, dat de Sovjet- regeering om uitstel van betaling zal moeten verzoeken. Dit heeft een zekere zenuwachtig heid teweeg gebracht, die begrijpelijk^ is, aan gezien de bestellingen der Russische industrie in Duitschland een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 1 milliard Riik en landen staan hierbij, borg voor ongeveer 700 millioen. Al hoewel nu de passiviteit van de Sovjet-Russi sche handelsbalans elke maand grooter wordt, gelooft men niet, dat de Sovjet-regeering van een middel zal gebruik maken waardoor haar gan'«che erediet zou worden ondermijnd. Ove rigens zijn de verplichtingen der Sovjet-regee ring tegenover de Duitsche industrie tot mid den vol rend jaar vry gering. Rusland moet aan Duitschlandd voor geleverde waren beta len in het laatste kwartaal van 1931 ongeveer 40 mi'lioen, m het eerste kwartaal van 1932 55 millioen, in het tweede kwartaal 78 mil lioen en in het derde kwartaal 82 millioen, eerst in het vierde kwartaal 1932 stijgen de verplichtingen tot op 165 millioen mark. Aanklacht tegen de „Germania". Naar het communistisch blad „Berlin am Morgen" verneemt, is de Russische handels vertegenwoordiging voornemens om in op dracht van de Sovjetregeering tegen de „Ger mania" wegens benadeeling van haar belangen door verspreiding van voor het. erediet nadee- lige bericten een civielrechterlyke aanklacht in te dienen. DE ECONOMISCHE ADVIESRAAD IN DUITSCHLAND DE EBDEN BENOEMD Een gemeenschappelijke zitting met de Rijksrcgeering. Officieel wordt medegedeeld: In de beken de briefwisseling tusschen den Rijkspresi dent en den Rijkskanselier d.d. 13 October is voorzien in d'e instelling van een Raad van Advies in de Economische Aangelegen heden, welke beraadslagen zal over de op lossing van vitale kwesties voor de Duitsche Economische en Sociale Politiek. Overeen komstig de in deze briefwisseling vastge stelde opgaven voor dezen Raad en d«n aard zijner samenstelling heeft' de Rijkspresident thans op voorstel van de Rijksregeering eenige vooraanstaande persoonlijkheden tot leden dezer Commissie benoemd. Tot hen behooren: de leider van het Duit sche Vakverbond Dr. Joseph Jahn uit Ber lijn; gemard Otte, voorzitter van het Chr. werkliedenverbond, te Berlijn; de directeur van de Kommerz- en Privatbank, F. Reinhart te Charlotten burg; Max Roessiger, be stuurslid van den Bond van employé's te Berlijn; Dr. Hermann Schmitz, van de IG Farben te Berlijn. De commissie bestaat uit 25 leden. De leden zijn gerecruteerd uit zooveel mo gelijk kringen van het Duitsche bedrijfsleven terwijl alle landsdeelen vertegenwoordigd zijn. Een uitbreiding van het aantal leden zou de activiteit van den Raad in gevaar brengen. Industrie, landbouw, handel, handwerk en kleinbedrijf, werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd door personen die de garantie geven dat naast het groote gemeenschappelijke belang het geheele gestel van afzonderlijke beroe pen en economische gebieden gelijkwaardig en met gelijken nadruk zullen zijn verte genwoordigd. De Rijkspresident heeft tege- lij met de benoeming der leden dezen uit- genoodigd voor de eerste gemeenschappe lijke zitting van den Raad met de Rijks regeering, waaraan ook zal worden deelge nomen door den president van de Rijksbank Dr. Luther en d'en directeur generaal van de Rijksspoorwegen Dr. Dorpmüller, op Don derdag 29 October des morgens 11 uur. Deze bijeenkomst welke zal plaats hebben ten huize van den Rijkspresident zal door dezen persoonlijk worden gepresideerd. DE STRANDING BIJ DE ELBEMONDING Uit Hamburg wordt gemeld: Het by Scharhorn gestrande schip is het Deensche stoomschip „Pedermost" uit Svepdborg, dat 909 bruto register ton meet. Het behoort tot de' scheepvaartmaatschappij Pedermost. De verbinding nvrt het schip kon tot stand worden gebr.vht door den du'ker Wulf met diens bsrgingsvanrtuig, dat te z"men met de Buxier maatschappij zal trachten het schip te sleepen zoodra de weersomstand'Vheden zulks toelaten. De reddingsboot Dorumer bevond zich tijdens de afzending van dit bericht nog langszijde de Pedermost. De bemanning is niet voornemens het schip te verlaten. }oor zoover tot nu toe .is bekend geworden, heeft het schip geen ernstige averij* opge- loopen. Ook de machine is nog in orde. RUSLAND BEREID TOT VOLKOMEN ONTWAPENING OOK TOT DE BEWAPENINGS-VACANTIE. Het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, deelt mede, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond te Moskou heeft laten vragen of de Sovjet-regee ring bereid is toe te stemmen in de voorstel len inzake de hewapeningsvacantie. Ln antwoord op dit schrijven heeft Volks commissaris Litwinow medegedeeld, dat de besluiten van den Volkenbondsraad zeer onbe paald zijn en niet duidelijk doen blijken op welke wijze deze stilstand in de bewapeningen zal worden doorgevoerd. De Sovjet-regering is bereid ook den thans voorgestelden tyd van een jaar na den lsten November te aanvaarden en is eveneens be reid volkomen te ontwapenen of zijn bewape ningen tot een minimum te beperken in over eenstemming met de voorstellen, die door Lit winow m de voorbereidende ontwapeningscom missie zijn gedaan. Duidelijk moet er echter op gewezen wor den, dat gelijke verklaringen zullen moeten worden afgelegd door alle staten en dat die een bindend karakter voor hen moeten dra gen. Ook zal duidelijk moeten worden gezegd of die verplichtingen alle wapens betreffen en vormen van bewapening. Wanneer niet een volledige duidelijkheid be staat zal iedere staat de bepalingen op eigen wijze kunnen interpreteeren voor zoover be treft de aangegane verplichtingen waardoor wcderzijdsche bezwaren en verwijten onver mijdelijk zullen zyn. De afwezigheid van duidelijkheid en juiste omschrijving in de besluiten van den Volken bond en de internationale verplichtingen vormt een van de oorzaken van de betreurenswaar dige gebeurtenissen, die zich op het oogenblik in Mandsjoerije afspelen. De Sovjet-regeering is bereid om bij gebleken duidelijkheid de ver plichting op zich te nemen de bewapeningen op te schorten op dezelfde voorwaarden als alle andere staten LAVALS PLANNEN HET CALMETTE-PROCES Dr. Altstaedt tegen Prof. Deycke In de middagzitting van gister heeft de Alstaedt een verrassende verklaring afge legd. Hij zeide: „Tegenover de verklaring van prof. Deycke, dat het Calmette-m'ddel onder bepaalde omstandigheden éen virulente uitwerking kan hebben, wil ik erop wijzen, dat ik volkomen van de onschadelijkheid van het preparaat overtuigd ben en evenzeer van het nut van de voedingsmethode. De uitgebreide experimenten en onderzoekingen, die na de ramp te Lubeck zyn gedaan en de resultaten daarvan, hebben zelfs vooraan staande personen op wetenschappelijk gebied niet ervan kunnen overtuigen, dat de Cal- mette-bacil weer virulent kan worden. Ik neem de volle verantwoordelijkheid on mij voor het feit, dat ik als sanita;r adviseur de Calmette-behandeling in Lubeck heb in gevoerd. Door deze verklaring komt dr. Altstaedt in een tegensnraak met de wetenschappe lijke beschouwing van prof. Deycke. Do zitting werd hierna verdaagd tot heden DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Verklaring van Mac Donald In de middagzitting van gister heeft dr. dat de nationale regeering neg steeds natio naal blijft en niet partijdig is. Geen enkele partij heeft recht haar origine te vergeten en in het Lagerhuis te komec om daar te zeg gen: hetzij Labour, L'beraal of Conserva tief: wij zullen onze eigen politiek volgen zonder aanzien van de collega's met wier medewerking wij voor een „nationale reree- ring" hebben gestreden. Tk geloof in het fatsoen van al mijn collega's van alle partiien. Tot de crisis is overwonnen zullen zij hun nationale meerderheid niet omzetten in een voor hun partij. Deze verklaring houdt verhand met de tot u'ting gebrachte meaning, dat de conserva tieven, wanneer zü de meerderheid behalen, n:et meer bereid zouden zijn een nationale regeering te vormen maar een conservatief bestur zouden invoeren. ROOMSCHF PWOTF^TDFMnvqTRATIES IN GEHEEL SPANJE. Ir geheel Spanje hebben voortdurend bot singen plaats tusschen antHerirale en room- sche studenten. Overal, in het bijzonder aan de universiteiten, worden protestdemonstra ties der roomsch-katholieken gehouden. Zeer groote manifestaties hebben plaats gehad te Sevilla, Valencia, Sarragossa en Barcelona. MOEDGEVENDE BERICHTEN bcuieven we uezei uuguu, Uut Lava! wel degenjK met piannen op weg was naar Vvusuungiun iuj is mlusscnen reeüs te iNew-lmK leesteiijü ingehaald uit een communique van dei stounisclup „ile ue France verzonnen en in ons vurig, num mer nagenoeg geneel opgenomen, blijkt nu uni uil inueiuaaU bel *~val is. Vooreerst scliijnt i'iu..ivmjk vaai plan te zijn iels te laum vallen van zyn ueKcmie starre voorwauruen voor wupemngsneper- iv.ng, in dien zin, uat Amerika uut van een keer. grijpen m hel nuixipeescne wes pennest geimtg btyki ie hennen, zich sleclus zou heimeten ie ui mien aan ecmionnschen uruk op den „aanvaller". ten bericht van ue ..fetit Parisien" uit Washington vult Uit nog aan met de mede- deenng, aal ue Ver. blaten uiugeiua bereid zulten zyn van hun opvatting van vrijheid ter zee en dus een economische blokkade zmuen erkennen. Men herinnert zicli, dat zij dat tyuens den oorlog niet hebben ge daan en uat ze eigenlijk duarduor in de Luropeesche strikken verward zyn geraakt. Wat bet aan wy zeil van den „aanvaller" betreit zullen de Ver. Staten zich dan bo vendien volkomen vrijheid voorbehouden. Wordt een en ander door ue voor de deur staande besprekingen bevestigd, dan zal dit z.g. „cjnsultatiel verdrag" een wer kelijke vooruitgang beteekenen Immers worut dan tegemoet gekomen aan het beginsel van Frankrijk: „veiligheid voor ontwapening", de volgorde waartegen zich tot dusver nagenoeg tedere andere mogend heid heelt gekeerd, omdat men buiten Frankrijk meent, dat ontwapening zelf juist de gewensehte veiligheid brengt of al thans bevorderen zal. Dan is er nog de kwestie van de herstel schulden, waarover het communiqué van de „Ue de France" spreekt. Frankrijk zou instemmen met ieder voorstel, dat het al thans gedeeltelijk zijn positieve handels balans laat. Hoe men dit ook uitlegge, dit komt er vermoedelijk op neer, dat Frank rijk thans concessies wil doen ten aanzien van zijn eigen herstelsaldo het geueelte der schuldbetalingen van Duitschland, dal niet naar Amerika, als schuldeischer van Frankrijk, behoeft te worden overgeheveld, als het maar iets overhoudt. Ook dit is dus een moedgevende mededeeling. Zal Laval dan eindelijk de Franschman zijn die de ban breekt? Laten wij het hopen. Verder wordt in de mededeel ing gespro- ken van de uitvoering van groote werken in Frankrijk, berustend op de leveranties m natura, door Duitschland. Daardoor zou de herstelbetaling van Duitschland aan Frank rijk op gezonder economischer basis kun- nen komen en dienen tot werkverschaffing I zoowel als middel om de z.g. „bevroren cre- dieten" weer los te dooien. Wat een eventueele toezegging van Ame rika betreft inzake de veiligheid van Frank rijk, heeft sindsdien de „Associated Press" wel voor eenige afkoeling gezorgd, door te melden, dat de Ver. St&ten niet bij machte zijn beloften te doen betreffende de veilig heid van Frankrijk of eenigen anderen Europeeschen staat en dat een stap van Laval in die richting in Amerika verwon dering zou baren. Natuurlijk beschouwt men in Amerika de zaken uit een anderen gezichtshoek ais I in Europa in t algemeen en in Frankrijk in het bijzonder. Wij kunnen begrijpen, dat de Amerika nen op het oogenblik vooral denken aan de saneering van den economischen we reldtoestand. ln officieele kringen te Washington is men dan ook, aldus de „Associated Press", in vele opzichten van meening, dat het pro bleem der schuldenherziennigen op den voorgrond der besprekingen moet staan. Verder hebben de V. S. de ontzaglijke uit- I gaven voor de bewapeningen steeds be schouwd als een verscherpende factor oer werelddepressie. Van een zoodanig econo misch standpunt zal ook het geheele bewa peningsprobleem door Hoover worden be schouwd. Daar Frankrijk groote sommen gebruikt voor zijn oorlogsbegrooting zal Hoover pjgingen in het werk stellen Laval te overtuigen van de onmiddellijke en ge- I weldige uitwerking daarvan, volgens het inzicht van Amerika, op de wereldbetalings balans. De vraag van het sluiten van een veilig heidspact met Frankrijk behoort in een andere categorie thuis. De V. S. hebben consultatieve verdragen inzake het Verre Oosten afgesloten, waar bijzondere belan gen in spel zijn. De betrekkingen met Euro pa vallen echter onder een andere rubriek en de V. S. zijn voornemens dit zoo te laten blijven. I-Iet zal van belang zijn te weten hoe Frankrijk hierop zal reageeren, want we moeten toch aannemen, dat Laval met meer dan één pijl op zijn diplomatieke boog aan boord van de „Ue de France" is gestapt. Maar geen veiligheidspact. WASHINGTON, 22 Oct Terwijl men zich te New-York voorbereidt op het lossen van 21 saluutschoten, waarna Laval heden zal worden ontvangen, en de Broadway-parade en de redevoeringen op het stadhuis, waar mee hij za) worden begroet, doen in regee- ringskringen geruchten de ronde, dat La- val voornemens is, de eisch van een veilig- heidspact op den voorgrond te dringen. Te Washington wordt ondubbelzinnig te ver staan gegeven, dat de Amerikaansche re geering niet in een positie is, om aan der gelijke wenschcn te voldoen. De voornaam ste kwestie is de saneering van het zien* economische leven der geheele wereld. DE VOLKKENBONDSRAAD EN DE ANTWOORDEN GENEVE, 22 Oct. De Japansche ambassa deur heeft instructies uit Tokio ontvangen welke het standpunt zijner regeering t.o.v. de bemidtielingsvoorstellen-Briand. Reading, I Briand e.a. kwamen heden bijeen om de verklaringen van de Chineesche en Japan sche gedelegeerde in ontvangst te nemen. GANDHI KEERT TERUG. LONDEN. 22 Oct. (V.D.). Naar wordt ver nomen, heeft Mahatma Gandhi, in de over tuiging dat de Ronde Tafelconferentie tot mislukking is gedoemd en dat hij er niets positiefs voor Indië zal bereiken, reeds een plaats op een schin epresprveerd ^m vol gende maand naar Bombay terug te keeren SPANJE EN HET VATICAAN MADRID 22 October. De Pauselijke nun tius heeft eon bezoek gebracht aan de Mi nister van Buitonlnndsche Zeken en beeft hem medegedeeld dat hij te Madrid blijft; daar zijn aanwezigheid door het Vaticaan noodzakelijk wordt geacht DE BIJZETTING VAN EDISON Het stoffelijk overschot van Edison is gis- termiddag in het familiegraf op het kerkhof van Orange (New-Jersey) in alle stilte by- Aan de eenvoudige plechtigheid nam, onder de 400 personen in dei. stoet Mevr. Hoover als vertegenwoordigster van den Amerikaa.schen president deel. Verder merkte men o.a. Henry Ford en talrijke andere vrienden van den over ledene. Ter eere van den overledene zijn Woens dagavond om 10 uur in het geheele land alle lichten gedurende één minuut gedoofd. Zelfs de fakkel van het vrijheidsbeeld was geduren- j de dien tyd niet verlicht. NEW-YORK, 22 October. Gisteravond om 10 uur precies doofden in de geheele Vereen. Staten gedurende één minuut alle lichten, waarin Amerika het overlijden van Edison overdacht. Op het oogenblik, dat in alle steden de lichten uitgingen, werd ook overal de elec- trische stroom verbroken, de radio-uitzendin gen werden onderbroken en het stralende licht aan de toorts van het Vrijheidsbeeld doofde voor de eerste maal sedert het voor het eerst werd ontstoken. De begrafenis-plechtigheid zelf geschiedde met stille waardigheid. De uitvaart-dienst werd geleid door de me thodistische geestelijke Stephen Herben, se dert jaren een vriend van Edison. Hoover was op het laatste moment verhin derd, de plechtigheid bij te wonen. In zijn plaats was iMevrouw gekomen. Voorts waren er de twee intiemste vrien den van de uitvinder, de autokoning Henry Ford en de rubbermagnaat Harry Firestone. Talryke personen, ook uit het buitenland, woonde de uitvaartdienst bij. NIEUW ANTWOORD VAN JAPAN Directe onderhandelingen verlangd TOKIO 22 October. In het Japansche ant woord op de nota der mogendheden wordt verzekerd dat Japan zich bewust is van zijn verplichtingen en dat het slechts maat regel heeft genomen uit zelfverdediging, zonder eenige oorlogszuchtige bedoelingen. Japan spreekt zijn bereidwilligheid uit om met China in directe onderhandeling te treden en stelt de vraag of de aanwezig heid van een handvol Japansche troepen buiten de spoorwegzone het afdwingen van speciale voorwaarden door China rechtvaar digt De anti-Japansche agitatie in China is een systematische hetze van eenige Chinee sche organisaties ,die de wet voor hun doel uitbuiten. LONDEN, 22 Oct In antwoord op de nota der mogendheden waarin deze de Chi neesche regeering opmerkzaam maken op het Kellog-pact heeft de Chineesche minis ter van buitenlandsche zaken gelijkluiden de nota's aan de betrokken regeeringen ge zonden. Daarin wordt verklaard ,dat China ervan heeft afgezien, de offensieve maat regelen van Japan met geweld te beant woorden, en dat het zijn lot in handen van den Volkenbond heeft gegeven in de hoop op een rechtvaardige en vreedzame regeling SHANGHAI, 22 Oct. (V.D.) De Chineesche politie is erin geslaagd de leider der Chi neesche communistische partij, Dzangangui. te arresteeren. AARDSCHOK TE ROME ROME 22 October. Woensdag werd in de omgeving van Rome en in de stad zelf een aardschok waargenomen die ongeveer 5 seqonden duurde. Er wordt geen schade ge- EERSTE KAMER INTEKPELLATIE-BLüMJOUS Naar wy vernemen heeft het Eerste Ka- merhd Blomjous de interpellatie waartoe hem op 15 Oct. verlof verleerd werd, ingetrok ken, op grond, dat de interpellatie-v. d. Tem pel in de Tweede Kamer zich ontwikkeld heeft tot een algemeen debat over den hui- digen toestand, terwyl voordien de voorzit ter van den Raad van Ministers heeft mee gedeeld, dat binnenkort de indiening kan worden tegemoet gezien van een wetsont werp inz. de moeilijkheden welke zich by den invoer voordoen. TENTOONSTELLING BETER DRUKWERK IE ARNHEM. Op Woensdag 28 October a.s. zal te Arn hem, in het Gebouw Musis Sacrum, een tentoonstelling van beter drukwerk worden gehouden, welke wordt georganiseerd door de Federatie der Werkgeversurganisatien m het Boekdrukkersbedrijf. Zij die met drukwerk als reclame-object te maken hebben zullen er g.ied aan doen daar eens een kijkje te gaan nemen. Bovendien vindt men op deze tentoonstel ling vele oude en zeldzame fraai gedrukte boekwerken en oude blokdrukken, benevens diverse oude munten, betrekking hebbende op boekdrukkunst en fraaie Costerpiaien, waaronder zeer zeldzame exemplaren. Het antiquariaat Menno Hertzberger stond voor deze gelegenheid eenige kostbare oude boe ken af, o.a. de meest belangrijke ietterproet van den Meesterdrukker Bodoni te Panna 1788; Gautier d'Agoty, Medische voorstelling, één der vroegste specimina van kleuren druk uit de 18e eeuw, Paalterium, gedrukt in 1666 voor de Armenische Gemeente te Amsterdam, en nog vele andere belangrijke werken. GRONINGEN, 22 Oct De Groningsche Rechtbank heeft den 40 jarigen rangeerder B. H. te Groningen en den 33-jarigen ma chinist W. P. te Zwolle, die verantwoor delijk zijn gesteld voor het spoorwegongeluk van 26 Jan. en waarbij 3 personen werden gedood en 6 personen gewond, beiden ver cordeeld tot veertien dagen hechtenis. De Rechtbank overwoog hierbij, dat is be wezen, dat het aan de schuld van verdach ten is te wijten, dat door hoogst roekeloos en onvoorzichtig handelen, gevaar is ontstaan voor het verkeer op de spoorwegen. BRANDEN Te Schildwolde (Gr.) is een door twee ge- linnen bewoonde behuizing totaal afgebrand. ERNSTIG MOTORONGELUK Een doode; een gewonde Te Amersfoort is de 36-jurige motorrijder A. Muk uil Utrecht met zijn duorijder J. Kasteele, uit Amsterdam, bij den spoorweg overgang aan den I-Ioogeweg tengevolge van een gebrek aan de reminrichtiug dooi de gesloten afs.uitboomen gereden en tegen een seinpaal gebotst. Muk werd ernstig ge wond en de duorijder bekwam een hersen schudding. Beitjen werden naar liet ziekeu- huis vervo d, waar Muk overlede nis. Kasteele maak* het vrij goed. DOODELIJK MOTORONGELUK Onder Dorst bij Breda is de 30-jarige on gehuwde electricicn A. de Zwart, uit Etten en Leur, komende uit de richting Tilburg, met zijn motor in een bocht door de glad heid van den weg en door de zeer groote vaart geslipt. De Zwart werd op slag gedood. Dinsdgavond had aan de Maaslandsche dam by Maasland een droevig ongeval plaats. De 21-jarige .Teltema kwam met zijn motor rijwiel in botsing met een met paard bespan nen meelwagen. J. kwam met kracht met zyn borst tegen het lemoen. In zorgwekkenden toestand werd hy naar de ouderlijke woning te Maassluis vervoerd, waar hy na korten tyd overleed. DOODELIJK TRAMONGELUK Op het Damrak nabij de Oudebrugsteeg te Amsterdam is een ongeveer 60-jarige man door eigen onvoorzichtigheid onder een wagen van lijn 24 die in de richting van het Centraal Station reed, geraakt. De man was onmiddellijk dood. DE DOODELIJKE DAMP In het ziekenhuis te Gorinchem is opgeno men V. W. uit Dordrecht wegens gasbedwel- ming. Deze v. W. was gelogeerd by den heer v. D., caféhouder. Vermoed wordt, dat de man des nachts de gaslamp heeft aangesto ken en bij het uitdraaien de gaskraan niet goeJ heeft afgesloten. Zyn toestand is niet ernstig. Bij de ondergrondsche werken van de staatsmijn „Hendrik" te Brunsum is de 28-jarige mijnwerker R. gedood. "Tijdens de nachtschioht van de staatsmijn „Maurits" le Lutterade werd de 40-jarige mijnwerker P. door afvallend gesteente gedood. BLOEDVERGIFTIGING De 21-jarige G. v. M. te Gorinchem is i EEN VERZONNEN AANRANDING Te Hengelo (Gld.) zou een 20 jarig measje door twee 18-jarige jongelui zijn aangerand. Beiden werden gearresteerd, doch weer vrij gelaten, daar het meisje het verzonnen had. Tegen haar is een aanklacht ingediend. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Te Hoogmade werd ingebroken in de room- sche pastorie. Twee guldens worden vermist. Een inbraak in een café leverde niets op. GEMASKERDE BANDIETEN. Zaterdagnacht zyn gemaskerde inbrekers binnengedrongen in de boerderij van de alleen wonende 58-jarige landbouwster J. F. te P., in de buurtschap Huppel bij Winterswijk. De vrouw, van wie bekend is, dat zij er warmpjes inzit, werd. volgens de Tel., in haar bed over vallen door een tweetal gemaskerde personen, die haar bloedend verwondden. Zij wist zich evenwel dapper te verweren, ondanks haar verwonding, zoodat de inbrekers een derde persoon, die waarschijnlijk buiten stond, te hulp riepen. Van dit oogenblik heeft de vrouw gebruik gemaakt en kans gezien de openstaan de buitendeur dicht te doen en te grendelen, waarna ze nog meer alarm maakte. Zonder iets te hebben ontvreemd en met achterlating van een masker en een rooden zakdoek, zyn de in brekers verdwenen. Met een politiehond werd het terrein en de omgeving afgezocht. ERNSTIGE AANRIJDING Op den Wagenweg te Haarlem is de 45- jarige D., vermoedelijk te Heemstede woon achtig, door een auto aangereden. Met zeer ernstige verwondingen werd de man in be- wusteloozen toestand naar het St. Elizabets- ziekerhuis overgebraht. Voor zyn leven Weerbericht. DOOR HOLLENDE PAARDEN Bij Beerta (Gr.) sloeg een tweetal paar den, dat voor een boerenwagen gespannen was, plotseling op hol, doordat de dieren ge schrokken waren door een hoeveelheid kla ver, dat van den wagen afwoei. De wagen kw i.n in den sloot terecht. De bestuurder, de arbeider A. Jansen, werd zwaai' gewond en in zorgwekkenden toestand opgenomen. De direct ontboden geneesheer constateerde ernstige kneuzingen, terwyl eenige ribben waren gebroken. De man is naar het ziekenhuis te Winschoten overge bracht. De paarden bekwamen geen letsel. EEN DREIGBRIEFSOHRIJVER Te Amsterdam is aangehouden een 18-jarige kantoorbediende, die ervan verdacht wordt, een bewoner van de Valeriusstraat een ano- niemen dreigbrief te hebben gezonden, waar in gesommeerd wordt tot betal'ng van f 100 De jongen had een revolver bij zich. PSYCHOPAAT AANGEHOUDEN Te Kerkrade is Dinsdagavond gearresteerd de 20-jarige H. v. H., die sedert Maart j.l. uit het psychopathen-gesticht te Leiden ver mist was en sinds dien tijd gezocht wordt. Het bleek, dat hy wederom verschillende in braken langs de grens heeft gepleegd. WOONARK ONDER WATER. Tengevolge van den hoogen waterstand is de woonark „Henny", liggende op een droog gevallen gedeelte van de Nieuwlandhaven te Den Oever, onder water geloopen, zonder dat de bewoners er iets van bemerkten. Toen deze ontwaakten, zagen zy tot hun niet geringen schrik, dat er bijna een meter water in het schip stond. Het was hierdoor niet anders 1 mogelijk, dan wadende het schip te verlaten. I Doordat de ark reeds langen tyd op het droge had gelegen, is deze door het opkomen de- water niet gaan dryven. De bewoners zyn door het voorgevallene I zeei gedupeerd, aangezien het gehee'e meu bilair ond.r water zit. Noch het woonscheep- je, ncch het meubilair is door verzekering AUTO'S IN VLAMMEN Hoogste stand te München 767.7. Laagste stand te Vardö 740.3. Stand vanmorgen halftvvaalf 764.1. WEER VERWACHTING. (Medeged door 't Kon Ned Meteorologisch fn«titimt te De Rilt) Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zui delijke wind, nevelig tot half bewolkt, waar schijnlijk droog weer en nachtvorst, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De veranderingen in de drukverdeeling zijn meest groot. Alleen de depressie over het gebied bewesten Portugal werd slechts weinig dieper en Lleef vrijwel ter plaatse liggen. De snelle drukdalingen op IJsland van gister zijn door stijgingen gevolgd, ter wijl zich ten W. van de Noorsche kust een depressie heeft ontwikkeld, die aan de Z. kant sterke daling veroorzaakte en storm geeft. Van de hooge druk die zich gister van be zuiden IJsland tot over Z.-Duitschland uit strekte, met de hoogste standen in Schot land, is het W. deel geheel verdwenen. De langzame ontwikkeling van de depressie in het Z.W. doet voor onze streken een aan houdende verwachten van een Z.O. tot Z. wind, waarbij opnieuw met nachtvorst is te rekenen. In Scandinavië werd de vorst hier en daar streng. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 9.6 C. 23 OCTOBER Zonsopgang 6.39 u.; Zonsondergang 4.49 u. Maansopgang 3.59 u.; Maansonderg. 3.03 u. Volle maan 26 October 1.54 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.19 u. tot 's morgens 6.11 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 22 O' tober Constanz mil 2.0; m 0.04 m. val Hunlngen O.fiO m. 0.02 m val Kehl 2.1 ii m 0.02 m vai Mannheim 2.16 ra. O.' O m onv Hingen1,48 m 0.00 m onv 1,50 in. 0,m val (JohIenz J, 3 in. 0.01 m val Keulen1.29 m W3 rn..val v— Duishurg0,3i m. 0.06 m v.i Ruhrort - 0.07 m. 0,08 m val Maastricht 16 m. O.orra vai Venlo 10.83 m 0,01 ra val HOOGWATER NED ZEEHAVENS 23 October Delfzijl... 9.16 21,58 Hellevo-tsl,1,0" 13,31 Ter.-cheillng 6.H9 19.14 Willems ad 2,0* 14, 4 Hur ingen 7.23 I9,:i2 Brouwersh. 0,18 12.43 He der ie—4.18 Z erikzee j,4* 3.02 Idem 2e 14 41 17,47 Wemeidlngt ,11 3.30 IJ muiden 1.H i\ 0 Vu.-slngeu 11,4. H v Ho land 0.29 12.68 Temeuzen 0,«7 12.21 Schevemngen 0.39 1,18 HanaWeert 0,41 12,51) Botterdam z.3s 14.38 Uit het Sociale Leven Dinsdagmiddag had op uitnoodlging en onder leiding van den rUksbemlddelaar, tusschen de directie der Scheepvaart-en Steenkolen Mij. en den Transportarbeiders Bond te.Harllngen een conferentie plaats. Deze leidde tot het voor stel van den rUksbemlddelaar aan de Directie van genoemde maatschappü om 36 man in dienst te houden. De directie berichtte den rUksbemlddelaar dat zU hierop niet kon ingaan, doch bereid was 14 man in dienst te nemen, mits geen ran cune-maatregelen tegen werkwillige schippers zouden worden genomen. Thans heeft de Transportarbeidersbond den rUksbemlddelaar telegrafisch medegedeeld, het voorstel van de directie der Scheepvaart- en Steenkolen MU. niet te kunnen aanvaarden, zoodat de staking onveranderd voortduurt Een dreigend conflict Te Enschedé had een conferentie plaats tus. schen de besturen van de Enschedésche- en de Twentsch Gelderscho Fabrikanten vereeniging 'olgt: mmuniqué werknemerszlide luidt werd beide werkgeversbestui op de conferentie medegedeeld, dat In verband met den slechten toestand der bedrüven. een loonsverlaging noodzakelük was. en dat op grond van de daling van de kosten voor levens onderhoud, deze ook zonder bezwaar kon wor den doorgevoerd. Aan de besturen der arbeidersorganisaties werd de vaag gesteld of zü bereid waren hun- laging der loonon te komen. Door de besturen doch Europeesche landen als ln Japan Is de werk. loosheid in de textielindustrie grooter dan in ons land, zoodat van niet kunnen concurreeren geen sprake is. Bovendien werd er op ge wezen dat door do vej schillende rationalisatie- maatregelen. de tarieiloonen en daar komt het voor de Industrie op aan matig geschat reeds 20 30 verminderd zijn. Daarnaast werd er op geweze van de loonsverlag de vraag gesteld. betering hadden, dan al- ganlsaties -aagde loona- srlaglng der loonen. besturen der arbeid .nde de ge Hierop werd de argumenten en de meer medegedeeld, dat a_s. 2 fabrieken zou worden bekend zitter, zonder op den de vlammen gedoofd worden. M. bekwam lichte brandwonden. De sluiswachters S. en M. te Ter Apel (Gr.) By Nieuw. Amstel (N.-H.), geraakte wilden met een auto een pleziertochtje maken, een auto in brand. Drie jongelui, die in de Toen zy het reservoir van de auto met benzine auto zaten, wisten er tydig uit te springen, wilden bijvullen, kwamen zy te dicht met vuurmaar de chauffeur kreeg ernstige brandwon- by de vloeistof waardoor de auto in brand Hen in het gelaat en aan de handen. Hy werd geraakte. Deze brandde totaal uit. De kleeren j naar een Ziekenhuis overgebracht. De auto van M. geraakter in br id, doCh spoedig kon- brandde geheel uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2