WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 DE BETALINGSCAPACITEIT VAN DE SOVJETS STAA'CT MOSKOU ZIJN BETALINGEN? Ineenstorting van het Vijfjarenplan? EEN SENTATIONEEL ARTIKEL IN DE GERMANIA Onder het sensationeele opschrift: „Staakt Moskou zijn betalingen?" is een uitvoerig artikel verschenen in het Duitsche Centrum blad „Germania". Bet artikel stond in de eerste exemplaren van de Woensdagmorgen editie maar is toen uit het blad gelicht en komt in de eigen- - lijke editie niet meer voor. Het artikel gaat uit van de sinds onlangs, vooral in de Scandinavische pers, opgedoken geruchten over een spoedig staken der be talingen door Sovjet Rusland en zegt dan verder o.a. het volgende: Al kan men thans ook nog niet voorspellen -dat een volledige staking der betalingen een feit zal worden, toch wijzen de geheime instructies aan de handelsvertegenwoordigingen er op, dat de Sovjet Unie, welker financiën nog nooit op een gezonde basis in den zin van een F.uro peesche Staatsbegrooting gestaan hebben, zich op het oogenblik in een acute finan- cieele crisis van ongekenden ernst bevindt, welke zeer gemakkelijk tot stopzetten der betalingen en daarmede tot een openlijk bankroet van het Communistische economi sche systeem zou kunnen leiden. Het derde jaar van het Vijfjarenplan is de behoefte aan deviezen enorm gestegen, terwijl aan den eenen kant het snelle dalen van de wereldmarktprijzen het verwerven van deviezen bemoeilijkte en aan den anderen kant eerst thans de ac cepten, van de inkoopen der eerste beide jaren van het Vijfjarenplan beginnen te vervallen. Zoo moeten binnenkort aan Duit sche firma's ongeveer 500 millioen R.M. be taald worden, aan Amerikaansche firma's ongeveer 60 millioen dollar. De pogingen om door middel van leeningen in het bui tenland de benoodigde middelen te verkrij gen zijn mislukt Het tot dusverre mislukken van het vin den van epn oplossing in het herstelvraag- stuk en de voortdurend groeiende spanning in den deviezento'estand heeft nu het polit bureau aanleiding gegeven tot het nemen van laatste wanhoopsstappen, waartoe in September j.l. werd besloten en die hierop neerkomen dat gepoogd zal worden om de behoefte aan deviezen door een verhoogden druk op het nationale bedrijfsleven te ver krijgen. De Volkscommissaris voor Voedingswezen on de Volkscommissaris voor Buitenland- sche handel hebben dictatoriale volmachten verkregen. Besloten werd tot een „volslagen mobiel maken van alle voor transport in aan merking komende goederen". De Commissaris voor den buitenlandschen handel Rosenholz, heeft den handelsvertegen woordigingen een nieuw „program ter ver krijging van deviezen" opgelegd. Dit program legt den handelsvertegen woordigers, zoowel wat termijn als hoeveel beid betreft een zoo onuitvoerbare taak op, dat 't raeerendeel der overigens zoo goed ge disciplineerde handelsvertegenwoordigers de verantwoordelijkheid voor het nakomen van dit onuitvoerbare decreet onder le\endig protest heeft afgewezen. Op deze protestacties der handelsvertegen woordigers zijn nieuwe besluiten van den Volkscommissaris van Buitenlandschen han del gevolgd, welke onder medewerking van de Staatsbank dezer dagen werden uitge vaardigd, en o.a. het volgende inhouden: Iln nrinriop wordt het program tot ver werp ing van deviezen dat den vertegenwoor digers, met vastgestelde termijn en in l>p- paalde hoeveelheid op te brengen contin genten voorschrift, gehandhaafd. Wanneer een handelsvertegenwoordiger er niet in slaagt het hem toegewezen contingent op te brengen, wordt hij gemachtigd prolon gatie-onderhandelingen te voeren tot een be drag gelijk aan het aan het contingent ont brekepde. D? op deze wijze afgesloten pro longaties zullen beschouwd worden als ge lijkwaardig deel van het contingent devie zen dat den handelsvertegenwoordiger is voorgeschreven. De prolongatie-onderhande lingen moeten streng vertrouwelijk gevoerd worden, terwijl voortdurend contact moet worden gehouden met dpn betreffen den Sov jet g:zant. Het doorvoeren van deze hevelen en het opnemen van onderhandelingen over pro- longaties door de handelsvertegenwoordigers hebben aanleiding gegeven tot de geruchten inzake een spoedig staken der betalingen. Het zal afhangen van de bereidwilligheid I der leveranciers om te nrolongePren en van I het hoogst twijfelachtig resultaat der ge- noemde Russische binnenlandsche maat- regelen óf en dan in welke mate zich uit de tegenwoordige betalingsmoeilijkheden stopzetting der betalingen zal ontwikkelen. hetgeen niets anders dan de ineenstorting van het economische experiment van Stalin, genaamd het Vijfjarenplan zou beteekenen. Een tegenspraak. In verband met het artikel in „Germa nia", wordt van bevoegde zijde te Berlijn medegedeeld, dat de berichten omtrent po gingen tot het sluiten van prolongaties door Rusland van iederen grond ontbloot zijn. Tot dusverre is geen enkel geval b kend geworden, waarin voorstellen tot een derge- i lijke prolongatie gedaan zijn. De betalingen j die Soviet-Rusland in de volgende maan- den in Duitschland moet doen. zijn zóó ge ring. dat zij niet kunnen leiden tot een stopzetting van betalingen. Groote bedragen vervallen eerst in April van het volgende jaar. Daarentegen is wel juist hetgeen reeds bekend was, dat Rusland zijn uitvoer ten gevolge van het dalen der priizen. wat volumen betreft, heeft moeten opvoeren en dat dit tot dusverre nog niet in vollen om vang is gelukt Verder wordt er op gewezen, dat ook de onderhandelingen die in den laatsten tijd gevoerd zijn tusschen het» Duitsche depar tement van Buitenlandsche Zaken en de I Sovjet-ambassade geen aanleiding hebben kunnen geven tot deze geruchten. Bij deze j onderhandelingen is van Russische zijde uiting gegeven aan den begrijpelijken wensch de in den laatsten tijd naar waarde achteruit geloopen uitvoer uit Rusland naar Duitschland te verhoogen en door een stij- I ging van het volumen het evenwicht in het Duitsch-Russische goederenverkeer te her stellen. Verder hebben de Russen bij deze onderhandelingen zekere wenschen geuit he- I treffende de Duitsche agrarische douane wetgeving gelijj? dergeliike wenschen ook lot uiting gebracht zijn door andere staten. Ook deze onderhandelingen kunnen geen j aanleiding gegeven hebben tot de geruchten Het is volkomen onbegrijpelijk waarop het I artikel in Germania steunt. I Ook uit kringen van den Russisehen han- J del wordt bevestigd dat de beweringen van het artikel in Germania de zaken grnoten- deels onjuist voorstellen. Het bedrag dat 1 nog dit jaar betaald moet worden is op geen stukken na 500 millioen. De na 1 April 1932 vervallende bedragen welke betaald moeten worden aan Duitsche firma's bc- loopen in totaal ongpveer 400 millioen. Tot dusverre heeft nog geen enkele Duitsche firma verzoeken tot prolongatie ontvangen. Wij hebben zoowel bewering als tegen spraak opzettelijk opgenomen om het groo te belang van deze zaak. Men moet er n.l. altijd mee rekening houden, dat dementi's heel vaak achteraf verder van de waarheid af zijn geweest dan hetgeen ze tegenspreken. LAVALS BEZOEK AAN HOOVER EEN OiVICIEUS BERICHT VAN DE „ILE DE FRANCE" Van de „Ile de France" wordt thans ge seind, dat Frankrijk bereid is tot „verdere ontwapening" over te gaan indien in ruil daarvoor „nauwkeurige verplichtingen tot wederzijdsche hulpverleening in geval vein een aanval" worden overeengekomen. In deze richting schijnt een vooruitgang in de opvattingen van Amerikaansche kringen geconstateerd te worden, die nu geneigd zijn het pact-Kellogg Briand door een con sultatief pact te versterken. Het is echter de vraag of Aimerika in de zen ver genoeg zal willen gaan. Wat het schuld- en herstelvraagstuk be treft. dit heeft volgens de Fransche opvat ting niets met het veiligheids-vraagstuk to maken en het kan daarmee dus op geener lei wijze in verband gebracht worden, zoo als bepaalde Amerikaansche kringen ten onrechte meenden te kunnen doen gelooven. President Hoover heeft reeds aangekondigd, dat hij wegens den toestand van Duitsch land en dc wereldcrisis een vermindering van de schulden overweegt De vertegenwoordiger van Frankrijk zou met ieder voorstel instemmen, dat aan Frankrijk ten minste gedeeltelijk een „po sitieve herstelbalans" laat. Ten einde de regeling te vergemakkelijken zou men na melijk tot leveringen in natura overgaan, die er toe zouden bijdragen de werkloosheid in Duitschland en Frankrijk door uitvoering van het door de regeering reeds aanvaarde program van groote publieke werken te ver minderen. Op deze wijze zouden de tegen woordig in Duitschland vastgelegde credie- ten op korten termijn gemakkelijker vrijge maakt kunnen worden. Ten aanzien van de muntcrisis heeft pre sident Hoover reeds de zekerheid ontvangen, dat minister president Laval een welwillen de houding aanneemt EEN LEEUW VAN KLAKKEBOS? De bewoners van het vreedzame Earlshil- ton hebben Dinsdag een'avontuur beleefd, dat hen nog lang zal heugen. De ontzette mensrhen zagen n.l. plotseling een leeuwin verschijnen, die door een rondreizend cir cus werd medegenomen en die, toen door het schokken van den wagen waarin zij vervoerd werd, over den on gelijken weg, de kooi was opengegaan, de kans schoon had gezien tot een uitstapje. Alleen twee kinde ren schrokken niet. Vol bewondering ble ven zij de leeuwin aanstaren, daar zij dach ten dat het een groote hond was. Of de leeuwin door zooveel onschuld ontroerd wr-'i -c rvet hekend. In ieder geval, zij trok zich terug is haar kooi, waarna de reis verder zonder ongelukken kon worden voortgezet TELEGRAMMEN DE MIJNRAMP TE HERNE. Reeds 17 dooden. HERNE. 21 Oct Het aantal dooden bij die mijnramp is thans tot 17 gestegen. Nadat drie gewonde mijnwerkers waren overleden zijn er in den afgeloopen nacht nog twee aan hun verwondingen bezweken. FRANKRIJKS VEILIGHEIDSLEUS EN DE BESPREKING TE WASHINGTON. WASHINGTON, 21 Oct V. D. Laval en zijn deskundigen, die op weg zijn naar de Ver. Staten voor besprekingen met Hoover, be- studeeren, volgens berichten van het s.s. „Ile de France", de manier waarop zij Amerika tegemoet kunnen komen op het punt der ontwapening in verband met de schulden. Laval zou voorstander zijn van een soort consultatief pact, waarbij de Ver. Staten zich met alle andere mogendheden zouden aansluiten, en welk pact zou voorzien in een eensgezind optreden tegen een aanvallende mogendheid. De Fransche stappen in deze richting worden geleid door de politiek van veiligheid voordat tot ontwapening kan wor den overgegaan. CYCLOON OP N. ZEELAND. LONDEN. 21 Oct. V. D. Een cycloon heeft in Dunedin. de hoofdstad van het Zuidelijk eiland van N'w. Zeeland, groote schade aan gericht. Een ziekenhuis, de tribunes op een renbaan en vele huizen werden verwoest. Duizenden boomen zijn ontworteld en alle ruiten in de stad zijn vernield. Een tank schip werd losgeslagen en tegen de kade ge worpen, die zeer ernstig werd beschadigd. Voorzoover bekend zijn er geen dooden, doch velen werden gewond. Dank zij het krachtig optreden der zusters in het ziekenhuis kon den de daar verpleegde kinderen op het laatste oogenblik worden gered. UIT MANDSJOERIJE. LONDEN, 21 Oct V. D. Volgens Engelsche berichten uit Tokio zouden de Japanners daar en in andere steden in Mandsjoerije provinciale regeeringen hebben ingesteld die met hulp van Japans'«e adviseurs het be stuur zullen uitoefenen Naar de Daily Telegraph uit Moekden meldt, heeft in N. Mandsjoerije een Chinee- sche militaire conference plaats gehad, waaraan ook vertegenwoordigers vdn het Russische leger hebben deelgenomen. VERMINDERING ENGELSCHE WERKLOOSHEID. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat per 12 October J.l. het aantal werkloozen 2.766.000 heeft bedragen, dit is 24.000 minder dan de week te voren. KRACHTIGE MAATREGELEN IN SPANJE. Wetsontwerp inzake bescherming Republiek. Dinsdagmiddag heeft de Spaansche minis ter-president in de Cortes een ontwerp-wet tot bescherming der Republiek voorgelezen. Deze wet ooi-ziet in gevangenisstraffen, zoo mede geldboeten tot 10.000 peseta's. Voorts wordt bij deze wet verbanning mogelijk ge maakt in geval van gewelddaden tegen de Republiek, versprei 'ii - van valsche of ten dentieuss berichten ook .door middel van de pers, verheerlijking van den monarchisti schen staatsvorm, het onbevoegd dragen van wapenen, slui'ing van indiustrieën en be moeilijking van alle arbeidsmogelijkheden (deze bepaling is in het bijzonder gericht tegen de grootgrondbezitters, die hun bezit tingen onbebouwd laten), algemeene stakin gen die niet acht dagen van te voren zijn aangekondigd, ongerechtvaardigde prijsver- hoogingen en nalatigheid van ambtenaren in de uiloefening van hun plichten jegens de republiek. HET WRAK VAN DE EGYPT. Het goud bijna bereikt De duikers van het Italiaansche schip „Artiglio" die reeds twee jaren pogen het millioen pond stering, dat in de ruimen ligt van den „Egypt", die in 1922 voor de kust van Brest verging, schijnen thans binnen kort gereed te komen met hun moeizaam werk. Zij hebben oen rond gat gesneden in de versterkte schatkamer, waar het goud lag geborgen en zullen thans trachten het dak van deze kamer op te blazen, teneinde bet goud aan de oppervlakte te kunnen brengen. De weersomstandigheden zijn gun stiger dan gedurende vele maanden. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Krimpen a. d. IJssel, N. Luijendijk te Hoek van Holland. Te Schaars bergen (toez.), Jhr. J. L. A. Martens van Sevenhoven te Utrecht. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Nunspeet, J. Ttfmes te Westerlee. HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT DE TOESTAND VERBETERD. De uit Oost-Azië te Genève ontvangen be richten, welke gedeeltelijk afkomstig zijn van de ciiiplomatieke vertegenwoordigers der groote mogendheden, versterken den indruk, in Volkenbondskringen, dat de vooruitzich ten voor de bijlegging van het Chineesch- Japansche conflict, iets beter geworden zijn. De Japansche regeering heeft zich, naar het schijnt, er rekenschap van gegeven, dat een onverzoenlijke houding niet in haar be lang is. Zonder haar pnncipieele eisclien op te geven, staat zij thans minder afwijzend tegenover een interventie van den Volken- De Japansche ambassadeur Yoshizawa heeft in een onderhoud met Briand. die hem de beginselen voor een overeenkomst mei China voorlegde, een tegemoetkomender hou ding dan bij vroegere ontmoetingen aange nomen. Hij verklaarde zich bereid de voor stellen aan zijn regeering te doen toekomen. De leider der Chineesche delegatie Dr. Sze heeft zijnerzijds de regeering te Nanking in kennis gesteld van de voorstellen van Briand. Tengevolge van den grooten afstand van Oost-Azië van Ge. ève, zullen de onderhan delingen natuurlijk een iets langeren tijd in beslag nemen. De Japansche voorwaarden. Naar van goed ingelichte zijde verluidt, heeft de Japansche regeering den Volken bond en de Amerikaansche regeering de vol gende voorwaarden v or de ontruiming van Mandsjoerije doen toekomen- 1. De Chineesche en Japansche regeering beloven wederzijds van schending van eikaars grondgebied af te zien. 2. De anti-Japansche beweging in China wordt voor de toekomst opgeheven. 3. De Chineesche regecring waarborgt vol doende bescherming voor Japansche Tevens en eigendommen in Mandsjoerije 4. De door Japan uitgegeven gelden voor den nieuw-aangelegden spoorweg worden door de Chineesche regeering terugbetaald. De spoorwegovereenkomst in Mandsjoerije wordt door China erkend 5. De Chineesche regecring erkent alle uit de verdragen voortspruitende rechten met inbegrip van het recht van Japansche bur gers in Mandsjoerije land te pachten. Zal Eugene Tsjen de redder zijn? Uit Genève' wordt nog gemeld, dat de posi tie van den tegenwoordigen minister van fi nanciën van China wankel is doordat hij teveel vertrouwen in den Volkenbond heeft gesteld en dat die wankJe positie een der redenen is waarom Japan de zaak zoo op de lange baan tracht te schuiven, daar men hier zegt dat het mogelijk zou zijn, dat bil een ministerwisseling Eugene Tsjen uit Kan ton tot minister zou benoemd worden en de Japanners van dezen meer inschikkelijkheid teil opzichte van de algemeene verstandhou ding tusschen China en Japan verwachten. Tsjen moet reeds hebben laten verstaan, dat hij bereid is directe onderhandelingen met Japan te openen, indien hij aan het be wind komt Dinsdag zijn te Sjanghai belangrijke be sprekingen tusschen de regeeringen van Canton en Nanking gehouden. Volgens 'n telegram der „News Chronicle" hebben deze besprekingen betrekking op een reconstructie der Chineesche regeering in dien zin, dat Tsjang-Ivai-Sjek zich verder al leen zal bezighouden met de legerzaken, ter wijl Hua Min het presidentschap op zich zal nemen. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Schiedam, J. Drenth te Broek op Langendyk en P. de Groot te Amersfoort. AFSCHEID, BEVESTIGING INTREDE D s. M. Bouwman, tevoren predikant bij de Geref. Kerk te Eaambrusge, weid Zrndag bevestigd te Nieuwendam door Ds N. Willemse van Hoofddorp, die tot tekst had gekozen Hand. 2 14 en 36 en handelde over den invloed van de werking des Heiligen Geest-es op de bediening des Woords, waar door de pred:ker, d;e een Simon is, tot een Petrus gemaakt wordt en waardoor de predi king wordt Christusprediking, waarbij de I zondaar aan zijn zonden ontdekt wordt. Ds. Bouwman deed des avonds zijn intrede met een preek over Mark. 4 14-20 en ontwikkelde deze gedachten, dat Jezus' verklaring van de gelijkenis van den zaaier ten aanzien van de bediening des Woords: 1. eeh eisch bevat, 2. tegen teleurstel'ing wapent, 3. zegen belooft. Hri kerkgebouw was zoowel des morgens als des avonds overvol. Ds. A. Keers nam Zondag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Breskcns, wegens vertrek naar Roermond, voor welke gelegenheid hy tot tekst voor zijn predikatie had gekozen 2 Thess. 3 18. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken. Daarna werd het woord gevoerd door Da. Dufour, Luth. predikante te Groede, namens den pre dikantenkring Kucharistia, door Ds. A. Vrij land, van Biervliet namens den ring, door den heer Leenhouts namens den kerkeraad van Schoondijke, waarvan Ds. Keers 2 jaar con sulent was, door Ds. van Kooten a's consu lent en diaken Verduyn namens kerkeraad en gemeente. Cand. M. Kamper, tevoren hulp prediker te Alphen a. d. Rijn, is Zondag be vestigd als predikant by de Geref. Kerk te Nw. Weerdinge, door zijn vader Ds. S. Kamper, van Meerkerk, die tot tekst had gekozen 1 Tim. 4 16. Aan de handoplegging nam mede deel de consulent, Ds. W. Ooster- heert van Ter Apel. Des middags deed de nieuwe predikant zijn intrede met een preek over 2 Cor. 5 20. Hij werd toegesproken door ouderling D. Mulder namens kerkeraad en gemeente, door Ds. W. Oosterheert van Ter Apel als consulent, door Ds. J. C. Haartsen var. Nieuwe-Pekela namens de classis Stads kanaal en door den heer J. H. Meijer, hoofd der Chr. School. Toegezongen werd Ps. 20 1. PECHTS EN LINKS Te Utrecht heeft de plaatselijke afdeeling der Vereen, van Vrijzinnig-Hervormden den Kerkeraad verzocht in de vac.-Ds. H. H. Bag ger een beroep uit te brengen op Ds. D. A. Hoekstra, voorganger van de afdeeling, ter- wyl aan de kiesvereeniging „Gemeentebelang" en de afdeeling van „Kerkopbouw1" is genoemd verzoek te willen steunen. GEEN PROFIJT UIT HET AMBT Te Leiden hebben indertijd eenige diake nen der Ned. Hervormde Gemeente bjj de regeling van een brandschade van de assu- - r&ntie-maatschappy (overigens geheel te goe der trouw) zich onkosten laten vergoeden voor „verleerde hulp bij den brand, taxatie van de schade, en voor hulp bij het in-orde- maken van het archief". De Kerkeraad heeft naar aanleiding van dit feit uitgesproken, dat, al constateert hij, dat „van fraude niets is gebleken", de Kerkeraad nochtans over de gevolgde „wijze van doen zijn ernstige af keuring" te kennen geeft, en wel omdat het onjuist moet worden geacht „als een diaken eerng voordeel trekt van hetgeen hy tenge volge van zyn ambt verricht". De Kerke read besloot, dit oordeel in het Kerkeraadsverslag te publiceeren. KERKGEEOUWEN. Te Leens werd door de Geref. Kerk I verleden week haar tweede kerkgebouw in i gebruik genomen, dat staat te Kloosterbu ren (Kruisweg). Als voorz. van de bouw commissie, samengesteld uit loden van de I Evangelisatie-commissie, opende de heer K. j Koning, van Leens, de samenkomst. Hij ging j de voorgeschiedenis na van den bouw. Ver der werden het woord Ds. G. Lugtighcid, van Leens, de burgemeester, de heer E. Mus- schenga en de heer G. Molenhuis, ten wiens i huize men vroeger wel samenkwam, en die veel Evangelisatie-arteid verrichtte in die i streek. De samenkomst werd door Ds. Lug- tigheid met dankgebed geëindigd. Te Hazerswoude hebben Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente in beginsel besloten tot verwarming van het kerkgebouw. RUSTHUIZEN Te E m m e n (Dr.) is bet Tehuis voor Ouden van Dagen, door de Ned. Hervormde Gemeente gesticht, thans zoover gereed ge komen, dat Maandag 2 Nov. a.s. de plechtige opening plaats zal kunnen hebben. CONFESSIONEF.LE VEREENIGING Te Den Haag wordt morgen, Donderdag 22 October, in „Aurora", onder leiding van Ds. W. de Lange, van Woerden, de algemeene ver gadering der afdeeling Zuid Holland gehou den. Des morgens worden huishoudelijke zaken geregeld, des middags zal Ds. Joh. W. Groot Enzerink, van Leiden, spreken over: „De eigen taak en plaats der Confessioneele Vereeni- ging". MANNENVEREENIGINGEN. Te Almelo is Maandagavond na een rede van den heer P. F.lgcrsma, lid van hei Hoofdbestuur van den Bond \an Geref. Man nenvercenigingcn, een vcreoniging opgericht met aanvankelijk 14 leden. Te Woerden is eveneens een Geref. Mannenvereemging opgericht. AARTSBISSCHOP VAN ZWEDEN Als opvolger van wijlen den bekenden Dr. Nathan Süderblom is tot aartsbisschop vap Zweden benoemd Prof. Knut Westman, hoog leeraar in de Godsdienstgeschiedenis aan de Universiteit te Upsala. RUSSISCH ZENDINGSGENOOTSCHAP. Mej. A. M. Ubbink, Secretaresse voor- Ne derland van het Russisch Zendings-Genoot- schap verzoekt ons mee te deelon. dal het bericht aangaande den Rusland-arbeid vari Ds. William Fetler gepubliceerd, zonder dat het Rusland-Comité van den Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christclijk- Philantropische Inrichtingen zich in verbin ding had gesteld mei de officieele vertegen woordigers van de Russian Missionary So ciety (British-American Mission), op het oogenblik hier te lande, nl. Ds. Robert Fetler, Zendingsinspecteur; Mej. N. Grushenkova, zendelinge; Mej. A. M. Ubbink, secretaresse voor Nederland; den indruk wekt alsof ei misleidende voorstellingen zijn gegeven aan gaande het arbeidsveld van dil Genootschap. Echter verwijst zij naar het officieele Neder- landsche orgaan van de Russian Missionary j Society, de „Zendings Echo", (dat aan be langstcilenden gaarne wordt gezonden door j het Secretariaat voor Nederland van het Russisch Zendings-Genoolschap, Hoflaan 16. Dieren), waarn het arbeidsveld duidelijk I wordt omschreven en mededeelingen wor- I den gedaan over hel werk. Behalve door bo- I vengenoemd adres worden inlichtingen aan gaande de Russian Missionary Society gaar ne verstrekt door den Alg. Secretaris: Kolo nel Ds. F. J. Miles, D. S. O., O. B. E., 43 Newington Butts, Londen S. E. 11. ROOMSCHE KERK EN CARNAVAL. Te Brunssum-Rumpen (Limburg) is Zondagmorgen j.l. in de godsdienstoefenin gpn der onderscheiden Roomsche Kerken een ernstige waarschuwing tot de kerkgan gers gericht, om niet mede te werken aan de organisatie van carnavalsfeesten. Weerbericht. UIT HET SOCIALE LEVEN NA HET CONFLICT BIJ DE K. N. S. M. soneel der ICon. Ned. Stoomboot-Mij. te Am dam uitgebroken conflict, naar aanleiding een aangekondigde gageverluglng, waarbij 'umn|e"oi raar dan dat^E' zijn In de nfilet ztln Ir ■Ie. Niets Is minder w dere besprekingen ge gevers en werknemers, dl. dschsppellIken aard wnren kanten alles Is ^geprobeerd, om middelen nemers hebben een middel kunnen irkloosheld UIT HET MIJNBEDRIJF BINNENLAND. DE N.V.V.-DELEGATIE TERUG UIT NED. INDIE Met de Nederland Express uit Genua zijn heden uit Ned. Indiê teruggekeerd de hee- ren E. Kupers, lid der Tweede Kameo- en voorzitter van het N.V.V. en P. Danz, lid der F-enate Kamer, voorzitter van de A.N.M.B. en bestuurslid van het N.V.V., die samen met den heer P. Moltmaker, Eerste Karnen lid en voorzitter der Ned. Ver. van Spo'or- en Trampersoneel, die reedö een maand ge leden terugkwam, de delegatie vormden, die namens het N.V.V. een studiereis naar Indië heeft ondernomen. ONZE KOLEN IN FRANKRIJK VERDERE ACTIE? De Fransche steenkolenvoorraden zouden in de maand' Augustus met 215.000 ton zijn gestegen en dit ondanks de beperkende in- voerbepalingen en het feit, dat de Fransche mijnwerkers per maand vier dagen minder arbeiden. Het is dus te verwachten, dat er maategelen zullen worden getroffen om de import van vreemde kolen nog venter te beperken. 1 Ls; j ^Voorts if het i e op I dringen. Htlk Is gezamenlijk bji VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN. I naar provineia e afdeelingen te stich"-.., daar het dan beter mogelijk is de belangen der kerkvoogdijen met organisatie te dienen In verschillende provincjes kwam reeds zulk een afdeeling tot stand en thans wor den pogingen aangewend ook in Zuid-Hol land een afdeeling op te richten. Daarloe zal Dinsdag 27 Oct. a.s. twee uur nam. in 't gebouw ..Eltheto", Sint Laurensstraat 55 te Rotterdam een oprieh'.ingsvergadcring wor den gehouden waar spreken zuilen de hee- ren J. A. Bakker, voorz. der landelijke vereeniging, en Mr. A. de Jong, advocaat te Dordrecht. Ook zij die geen lid zijn van de landelijke organisatie, zullen op deze ver gadering welkom zijn. VERKIEZINGEN. Te Amsterdam is Dr. J. Ellenbroek van zijn verzoek aan het Classikaal Bestuui van Amsterdam om ongeldigverklaring van de 10-jaarlijksche stemming over Kerkeraaa of Kiescollege in de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, nadat ook het Prov. Kerk bestuur van Noord-Holland in hooger beroep zijn verzoek had afgewezen en de stemming geldig verklaard, bij de Algemeene Synodale Commissie in cassatie gegaan. KERK EN SOCIAAL LEVEN Te Groningen is uit de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente een Commiss:e benoemd om te trachteD werkgelegenheid te zoeken en te verschaffen. Allen die werk heb ben, of tijdelijke werkzaamheden kunnen aanbieden, zoomede werkzoekenden behooren de tot de Ned. Herv. Gemeente, is het verzoek gedaan zich schriftelijk bij een der c-ommis- tieleden op te geven. KERKELIJKE PERS. Te N ij verdal zal ten dienste van de Ned. Herv. Gemeente, voorloopig met eer. proeftijd van een jaar. een eigen Kerkhlan worden uitgegeven, dat eens per week ver schijnt Uit Oost-lndie DE VOEDSELTOESTAND. BATAVIA, 19 Oct. (Aneta). De kleine wel vaartscommissie heeft vergaderd ter bespre king van den voedseltoestand. Geconcludeerd werd dat het Tjarengansche zoomede andere streken aan de noordkust van Java door slech te oogsten worden bedreigd, terwijl de stijging der werkloosheid aan de bevolking belet, een ander middel van bestaan te zoeken. In ver band hiermede moet indien de bedreiging wer kelijkheid wordt de overheid rekening houden met de eventueele noodzakelijkheid van hulp verschaffing, zoodat hiervoor gelden zullen moeten worden afgezonderd. BESPREKINGEN VAN DEN SUIKERBOND SOERABAJA, 19 Oct. (Aneta). De Suiker- bond voerde besprekingen met de werkgevers organisaties en deed de volgende suggesties: ten eerste: pensionneering van daarvoor in aanmerking komende employé's; ten tweede: wanneer het noodzakelijk is tot ontslag over te gaan, dan eerst de jongeren; ten derde: bij sluiting van een fabriek gelegenheid te geven tot vry wonen. DE TEGENVALLER. BATAVIA, 20 Oct. (Aneta). Nadat de direc teur van het departement van Financiën, de heer v. d. Bussehe, in zijn redevoering van 15 October j.l. in den Volksraad heeft medege deeld, dat een herberekening in September j.l. een tegenvaller aan zuivere gewone inkom sten heeft opgeleverd van f 193.000.000, kan worden medegedeeld, dat dit bedrag gebaseerd was op de voorloopige gegevens, welke op dat tijdstip voorhanden waren. Een nadere herbe rekening heeft aangetoond, dat deze opstel- Hoogste stand te Stornowav 771.3. Laagste stand te Haparanda 734.9. Stand vanmorgen halftwaalf 764.4. WEERVERW ACHTING. Matige later afnemende noordelijke tot westelijke of z.-westelijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nachtvonst, later iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen aan alle posten: Attentiesein neer! BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon N'ed. Met. Instituut te De Bilt) De koude luchtstrooming is in het W. tot Ierland en Z.-Engeiand doorgedrongen, waar de oohtendtemperatuur tot onder nul daalde en veroorzaakte in het oosten sneeuw. Een snelle daling van de barometer op IJsland en het Z.-oostvvaarts aftrekken van de diepe depressie over Scandinavië beloven over enkele dagen stijging van temperatuur. Heden stormt het nog aan de Norsche kust en de Botnische Golf, terwijl buiig weer in heel Scandinavië, en ook in ons land heerscht De meeste neerslag viel in Noorwegen en Engeland. Alleen in Spanje bleef de tempe ratuur normaal. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.2 C. 22 OCTOBER Zonsopgang 6.17 u.; Zonsondergang 4.51 u. Maansopgang 3.49 u.; Maansonderg. 1.51 u. Volle maan 26 October 1.54 uur voorin. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICBTEN OP HEPBEN Van 's avonds 5.21 u. tot 's morgens 6.09 u. WATERSTANDEN RIVIEREN HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl... 8.2121,1 Hellevota!,. 0,15 12,48 Ter-cheling 5.4: 18. 8 Willf-ms ad 1.1- 13.43 Har ingen 6.91 lü.O liruuwersh iï.U Huiler ie 14» -\»7 Z erikzee 1,16— Idem 2e 14 i>7 Wemeidingi f,1 i2,43 i-lmuiden -i5 -2.56 V.i.-siii-ien 11,23.36 11 v Ho land 12 ih-.— Terneuzen ..41 Schcveningen ..28 Hans weert l2,ui ling ruim f 10.000.000 te hoog was. De jongste raming van den tegenvaller aan zuivere gewo ne inkomsten voor 1931 bedraagt teil rechte f 182.400.000. Uit de Antirev* Partij* STATEN CENTRALE OLDEBROEK. In de j.l. Zaterdag gehouden Bestuurs vergadering der Staten Centrale Oldebroek werd wegens bedanken van den heer P. H. \an Lonkhuijzen te Harderwijk tot secre taris gekozen de heer A. de Jonge te Heerde. Land- en Tuinbouw. DE BLOEMENTEELT IN HET WESTLAND De tweede veiling begint haar werk Onder voorzitterschap van den heer Ver beek, heeft de Bloemenveiling „Het West- land-" gevestigd te Poeldijk vergaderd. In deze vergadering werd overgegaan tot de benoeming van een betaalmeester de-zer veiling, waardoor het bestuur als no. 1 had voorgedragen de heer J. J. Visser te Delft, die met bijna algemeene stemmen werd be noemd. Voorts werd benoemd tot keurmeester-vei lingmeester, de heer P. Onings te Poeldijk. Besloten werd dat met inganr- van a.s. Maan dag de vereeniging zelf gaat veilen in het voormalige groentenveilingsgebomv te Poel dijk, dat ter beschikt ing is gesteld. In dit gebouw wordt een electrisch afmijntoestel geplaatst. i De voorzitter wekte in dit verband de le den op om te zorgen voor een goede behan deling der producten, om door welverzorgde aanvoeren de veiling omhoog te brengen. Besloten werd voorts 1% veilingkoslen te heffen voor de leden, terwijl gastleden 10/» zullen moeten betalen. Opgemerkt werd, dat aanvankelijk het voornemen was voor 6 te gaan veilen, waartegen de voorzitter aanvoerde dat het bestuur deze maatregel veiliger acht. Indien mogelijk, zal dan later 1 worden terug betaald. Ten slotte werd besloten om den voor zitter op kosten der vereenigjng een tele foon-aansluiting te geven. Rechtzaken DE OPLICHTING EN VERDUISTERING TE LIMMEN dvocaal6 Bevaneenhoudl"S van^Mr!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2