RADIO 192110 jaar ervaring 1931 RECORD met sterk verlaagde prijzen ri.2.iiFi.2.i'Fij.Brri.'iri.6.i'ri.7.i' MEIMHGER* Piano-enDrgeHiandel! n.v. Gloeilampenfabriek RADIUM - tilburg ERRES RADIO Barium Metalloxyd Kathode Een greep uit 50 diverse typen lOOO Branduren BAPIO-NUMMER WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 Wat is dat voor een storing? door W. A. A. GRUL Het is een natuurwet, dat sleohts gelijksoortige verschijnselen elkaar beinvlocden. Zoo b.v. wor den de radiogolven niet ->einvloed door storm of regen, omdat dit bewegingen zijn der materie, terwijl radio golven worden verondersteld ecu beweging te zijn van den hypothetlschen aether Beinvloeding en storing van radiogolven kan dus Blechts plaats hebben door oorzaken, welke in den aether zelf ontstaan. Aangezien wij geen andere be weging van den aether kennen dan de golfbeweging, mag worden aangenomen, dat de radiogolven slechts gekruist en gestoord kunnen worden door golven van gelijken natuurlijken aard. Zulke golven nu ontstaan bij alle electrische span- ningsvereffeningeu, waarbij vonken optreedt De vonk is slechts een secundair nevenverschijnsel der spanningsvereffening, welke zich onder bepaalde omstandigheden ook zonder vonk kan voltrekken. Overal waar electrische spanningsverschillen bestaan kunnen vereffeningsprocesscn optreden. Deze houden zoo lang aan tot een venwichtstoestand bereikt is. In tegenstelling met de radiogolven, welke worden uitgestraald met een bepaalde golflengte door een afcestemde trillingskring, hebben de stoorgolven een zeer uitgebreid frcquenliebercik, daar zij uit gecom pliceerde combinaties vaa golflengten bestaan, hoe wel de hoofdgolf ervan een smaller gebied beslaat Het is dan ook onmogelijk om de stoorgolven door afstemmiddelen uit te zeven. Wel kunnen vrijwel alle storingen worden opge heven door middel van stoorbeveiligingsapparaten, een gebied waarop vooral Siemens Ilalske A. G. pioniersarbeid verricht heeft Alvorens men kan overgaan tot toepassing der bevciligingsmiddclen, moet natuurlijk eerst de aard en de bron der storing bekend zijn, zooals ook in de geneeskunde eerst de aard der ziekte moet wor den vastgesteld, voor men tot de toediening van ge neesmiddelen kan overgaan. Anders zou het middel wel eens erger kunnen blijken dan de kwaall Voor het stellen van een zoo juist mogelijke diagnose, is het van belang te weten, hoe men uit het stoorgobied zelf de soort cn de aard van de storing bepalen kan. Elke storing nu presenteert bij haar verschijnen haar, om zoo te zeggen „acustiscli ü-isit tkaartjo". Van de mrest roorkccaende atoning en willen we thans dat kaartje eens nader beschouwen. 1ste. Hoogireqnentmassageapparaat. Dit voor bestraling en massage dienende apparaat wekt storingsgolven op van relatief hooge frequentie. Het storingsgebiod is zecj groot cn wordt nog ver groot doordat het lichtnet waarop het is aangesloten ook in trilling wordt gebracht, zoodat dit toestellcje practisch Lat gehecle golfbereik der omroepgolven beiuvlocdL De frequentie van dit bestralingstoestel is binnen nauwe grenzen regelbaar. Het pruttelende ge- ruisch wordt hooger van toon en sterker, naarmate de frequentie hooger wordt ingesteld. De behandeling met zulk een apparaat, waaraan door velen een geneeskrachtige werking wordt toe geschreven. duurt circa 20 minuten, waarbij men soms onderbrekingen van een minuut of langer kan opmerken als de glaselcctroden verwisseld worden. TJitteraard kan storing met zulk een toestel op elk moment van den dag optreden, dikwijls ook in de avonduren. 2de. Hoogfrequent aansteker. Hierbij worden hoogfrequenttrillingen opgewekt, welke tusschcn twee clctrodcn een vonk doen ont staan. Aan do vonkenbaan wordt een in benzine gedrenkte stift met asbest o. d. tot ontvlamming ge bracht voor het aansteken van pijp, sigaar, enz. Een electrische sigarenaansteker dus. Het gebruik ervan duurt slechts enkele seconden, doch omtrent de fre quentie van liet gebruik valt natuurlijk niets te zeggen. De stoortoou is iets hooger dan van de eerst genoemde stoorder. 8de. Losse contacten in electrische leidingen. Deze komen tamelijk veelvuldig voor. Kraken, prut telen, sissen en krassen zijn de meest voorkomende symptomen ervan. I>e starende werking kan meer dere ontvangers gelijktijdig beinvlocden, zoodat ook slecijte contacten in naburige woningen de storings- porzaak kunnen zijn. 4de. De etectrtedie schel. Do werkingsfeer van do storingen welke door de electrische schel worden opgewekt, wordt dikwijls zeer vergroot door de lange en veel vertakte leidin gen ervan. Door het korte gebruik dat ervan ge maakt wordt, zijn de storingen oo'- van korte duur; zij demonstreeren zich hoofdzakelijk als knerpende cn pruttelende geluiden, ongevocr overeenkomend met geluid eeucr schel, waarvan da bel schaal ia af genomen. 5de. Temperatuurrepelaars. Deze bestaan in principe uit een contact, dat af hankelijk van de temperatuur do stroom in- of uitschakelt, met dien verstande, dat zulks geheel automatisch geschiedt en pcriodisch met bepaalde tijdruimten. Dergelijke apparaten worden gebruikt zoowel bij reclameverlichtingsinstallatica, welko intermitcorend ontstoken en gedoofd moeten worden als bij verwar- mingskusseas, kooktocstcJJen, strijkijzers, enz. Bij de laat.slen dient de regelaar om de apparaten te bcscher men tegen overmatige verhitting cn de stroom bij een bepaalde maximum temperatuur uit- en bij een be paalde minimumtemperatuur In te schakelen. Het etoorgeruisch dat te voorschijn wordt geroepen door bet verbreken cn liet sluiten .van het contact kan een zeer uiteenloopcnd klankkarakter hebben, afhan kelijk van het systeem en soms ook de slijtage van het apj-aiaai. Van het eenvoudig knakgeluid tot een soort kik- vorschengekwaak kan het in allerlei stoortenen varieeren. Het vaste kcntcekcn, dat men met een temperatuurregelaar te doen heeft, is de periodiciteit der storing. Met tussohenpoozen van 1 i 2 seconden zelden meer verschijnt de storing zoowel als in- alsook als uitschakelgeruisch. Daar zulke tempe- ratourregelaars urenlang in gebruik kunnen zijn, b.v. bij venvarmingskussens, is deze storing niet minder gevreesd hnn die van hoogfrequentbestraliugs- apparaat. Een andere categorie van storingen is die, welke uurden opgewekt door electromotorcn en dynamo's. De door vonkvonning aan de z.g. collector der electrische machines opgewekte storingstrillingen, hebben een hoogfrequentkarakter en verspreiden zich voornamelijk over het lichtnet, dikwijls over aanmer kelijke afstanden. Zij kunnen gemakkelijk de anten ne op dezelfde wijze beinvloeden als de golven der omroepstations. Echter hebben dexe storingen ook alweer geen uitgesproken eigen golflengte, zooals zulks met de straling van oniroepzenders wel het geval is. Zij zijn daardoor niet afstembaar en beinvloeden de ontvangst op vrijwel alle golflengteu. De toonhoogte van het in den ontvanger opgewekte stoorgcruisch is in hooge mate afhankelijk van het toe reu tal van de motor. Naarmate deze sneller loopt, is de toon hooger. 6de. De naaimachinemotor heeft een hoog toerental en veroorzaakt een relatief hooge stoorloon, welke van een krassend geluid ver gezeld gaat Van belang is het, dat zulk een motor herkend kan worden aan de onderbrekingen welke eigen zijn aan het werk op de naaimachine. 7de. Stofzuigers, haardrogers en vibro-massa ge- apparaten. Deze verwekken ook storingen welker toonhoogte afhankelijk is van het toerental der aandrijfmachine. De snelheid dezer kleine n.otoren ia sterk afhankelijk van de belasting, zoodat het toerental zeer kan varieeren, waardoor ook de toonhoogte van het stoor- geluid verandert. 8ste. Liftmotoren. Deze zijn aan het bedrijfsrtiythme herkenbaar, ver oorzaken snerpende pruttel- en schuurgeluiden. Ook wordt het eigenlijke motorgcruisoh in vrijwel alle gevallen ingeleid door een sterken inschakeistoot, 9de. Motoren van klein vermogen. Zulke motoren, zooals zij voor ventilatoren, huis- houdmaohines e.d. gebruikt worden, verwekken een tamelijk constant stoorgeruisch, dat zich als een sterk ruischen kenbaar maakt. Toch is een bepaalde toon overheerschend. 10de. Motoren van groot vermogen. Veroorzaken oen krachtig stoorgeluid, begeleid door alle mogelijke knetter- en bromgeluiden. 11de. Storingen door de electrische tram. Worden hoofdzakelijk veroorzaakt door de vonken welke tusschcn stroomdraad en stroomafnemer ont staan of door slecht contact met de rails. Hierbij fun geert dikwijls de stroomdraad als zend-antenne en de storingen, welke sterk gedempt zijn, kunnen daarom ook niet worden afgestemd. Zij storen dus over het geheel o gebied der omroepgolven met een soms enorme werkingssfeer. Het kenmerkende van alle reods genoemde storin gen ligt in het fbit, dat liet geheele oanroepgolven- bereik erdoor bein vloed wordt. Dit'is niet het geval bij 12de. De z-O. buur-storingen waarbij men sleohts te doen heeft met een storing op de golflengte waarop het ontvangtoestel is afge stemd. Het bekendst zijn dc terugkoppelstoringen, welke zich als fluit- of huiltoncn uitten. 13de. Energie-onttrekking (z.g. wegzuigen). De ontvangst vaa omroepstations kan aan sterke intensiteits-variaties onderhevg zijn, zonder dat zulks aan den zender ligt of door natuurlijk sluiereffect veroorzaakt wordt. Meestal moet zulk een afname der geluidssterkte gezocht worden in storing van naburige ontvangtoestellen onderling. Wanneer namelijk de eene luisteraar op den rand van gencreeren instelt en daarbij precies op dezelfde golflengte afgestemd blijft welke de te ontvangen zender heeft, dan treedt niet altijd het bekende fluiten op. In een naburig ontvang toestel echter kan daardoor de geluidsterkte aanmer kelijk verminderen, zoodat do indruk wordt gewekt alsof energie onttrokken wordt. Gelijktijdig met de vermindering der geluidssterkte treedt vervorming op in de weergave en maakt zich een ruischcnd geluid hoorbaar. Men ziet hieruit, dat een naburig toestel kan storen, zonder dat genereertonen worden gehoord. De ontvangst met to sterke terugkoppeling is zeer to veroord celen en brengt niemand cenig voordeel, daar ook de stoorder zelf vervormde weergave heeft want met een op die wijze genereerendo ontvanger is geen goede weergave mogelijk. Aan de hand van vorengenoemde storingsvoorbeel den en de ontleding daarvan, zal ook de loek in vele gevallen de aard van de door hem ondervonden storing kunnen vaststellen. Meestal ia daarna de ontdekking van do bron niet moeilijk meer, omdat men bij de huren kan informecren, wio een hoog- frcquentbcstrnlingsapparaat, naaimachinomotor, sterk vonkende stofzuiger e.d. gebruikt. Door onderling overleg rn met goede wil kan do storing worden opgeheven door het aanbrengen van stoorbeveiliginga- middelen aan het storende apparaat Zulks is meestal niet kostbaar, terwijl in tal van gevallen de levens duur van het apparaat door de stoorbeveiliging aan zienlijk verlengd wordt, zoodat de daaraan bestede kosten zich zelf betalen. Het aanbrengen van anti- storingsmiddelen en de 'uiste keuze daarvan zal over het algemeen aan den vakman moeten worden op gedragen. I^adio-onderwijs door Ir. MAX POLAK De geweldige uitbreiding, die de toepassing van de radio in de laatste jaren heeft genomen, heeft zooals zulks in ons land meer geschiedt een niet on belangrijk aantal diploma's in.het leven geroepen. Allereerst was 't het gebruik van de radio als ver keersmiddel met de schepen ter zee, dat een nieuwe klasse van beambten, de radio-telegrafisten in het leven riep, tegenwoordig uitgebreid met het corps telefonisten, dat vooral voor den vliegdienst van zoo veel belang is. De zendvergunningen, die de amateur tegenwoor dig verkrijgen kan, vcreischen ook al weer een diploma. De genoemde, van overheidswege afgegeven bewijzen van goed technisch gedrag zouden echtec spoedig gevolgd worden door meer officieuse. Toen n.l. de radio-industrie zich in ons land ster ker ging ontwikkelen ondervond men het bezwaar, dat niet tijdig gezorgd was voor het aanwezig zijn van een voldoend aantal radio-technisch onderlegde personen, die hetzij als radio-technicus leiding kon den geven of als radio-monteur de theorie in praktijk konden omzetten. Het was echter niet alleen de radio-industrie, die bovengenoemde behoefte gevoelde, doch evenzeer de radiohandel, die zich meer en meer ging bezig hou den met het verkoopen van complete radiotoestellen, betgeen den verkooper verplichtte tot het geven van een goeden „service". Dit punt toch is van het grootste belang. De luis teraar, die een toestel koopt bij een handelaar, dia hem geen goeden service kan geven, loopt alle kans van zijn kostbaar apparaat meer verdriet dan vrcugda te beleven. De aanwezigheid van good onderlegd technisch per soneel is voor den radiohandelaar, die veelal geen technicus is, van zeer voornaam belang. Het instellen van diploma's echter vormt op zich zelf nog niet de oplossing van het vraagstuk, daar voor toch is het tevens noodig, dat er voldoende gele genheid tot opleiding bestaat. Want niet een ieder is in staat, zooals de oudsten onder onze radiotechnici, voor zichzelf het pad te effenen, dat voert tot het voor oogen gestelde doei. Overigens hebben de opleidingsinstituten het niet steeds gemakkelijk gehad! De buitengewoon snelle ontwikkeling toch van de radiotechniek maakte het uiterst moeilijk een werkprogramma op te stellen en was men eenmaal zoo ver, dan had de zich krachtig uitbreidende radio het noodig gemaakt de geldende examenefschen geheel te herzien en uit te breiden. Wie de ontwikkeling in deze richting van den be ginne af heeft medegemaakt, wij denken nu in het bizonder aan de opleiding van onz-j „marconisten**, en zich in zijne herinnering terugverplaatst in de dagen kort na den oorlog, toen het examen zich in hoofdzaak bewoog om de 1,5 kilowatt scheepszendeC van Marconi, die de geplaagde leerling in zijn droom moest kunnen opgeven, zou vreemd staan te kijken als hij thans datzelfde examen voor radiotelegrafist moest gaan aflegden met dc kennis, die hij toen Van de vei-schillende opleidingsinstituten, die in ons land op dit gebied bestaan, is er één, dat da ontwikkeling van het begin af heeft medegemaakt Tn het jaar 1916 bleek, dat de behoefte aan radio- telegrafisten voor onze koopvaardijvloot zeer groot was geworden en werd te Rotterdam op zeer beschei den schaal een opleidingsinstituut in het leven go- roepen, dat onder leiding stond van den heer L. F. Steehouwer, leeraar in do radio aan de Gemeente lijke Zeevaartschool te Rotterdam. De bescheiden poging had succes, dank zij den ernst, waarmede het ouderwijs werd gegeven en in 1921 bleek het noodig eene ruimere inrichting te be trekken, die een betere outillage toeliet en die geves tigd werd in de Graaf Florisstraat te Rotterdam. Het was eveneens op initiatief van den directeur van dit radioinstituut, dat de organisatie van dd Nederlandsche radiohandelaren, de N. B. R., besloot jaarlijks een examen te doen afnemen voor radio technici en radiomonteurs, tot welk doel door de«é bond diploma's werden ingesteld. Al deze soorten opleiding stellen aan een dergelijk opleidingsinstituut zeer hooge ei9chcn. Want zoowel theoretisch als praktisch moeten de leerlingen in vele vakken worden opgeleid, hetgeen dikwijls in verband met de geringe vooropleiding van de leer lingen zware eischen aan het onderwijs stelt. Daarbij komt, dat de exameneischen voor hef bondsdiploma voor radiotechnicus niet bepaald licht zijn te noemen en terecht, daar de industrie behoefte heeft aan technici, die in staat zijn zelfstandig to werken. Daarvoor is een uitgebreide theoretische en practische kennis noodig, terwijl daarentegen vooe het diploma voor radiomonteur meer waande wordt gehecht aan practische kennis. Ondanks het feit, dat de bondsexamens eerst eenigé jaren geleden ingesteld zijn, slaagden van het Insti tuut Steehouwer reeds 102 candidaten voor het exa men radiotechnicus en 105 voor radiomonteur. Verder werden „afgeleverd" 390 radiotelegrafiston, 25 radio amateurs behaalden na de gevr.lgdo opleiding bet zend-certificaat, terwijl 150 candidaten slaagden voor- het ontwikkelingscxamon van do muatachuppü „Radio-Holland", die hare telegrafisten in grooten getale van het Rotterdainsche Instituut betrekt Waar het voor vele as. candidaten moeilijk is dé cursussen van de school te volgen werd ©en schrifte lijke cursus ingesteld. Het valt niet te ontkennen* RADIO-NUMMER WOENSDAG 21 OCTOBER 1931' Geheel nieuw Procédé Vraagt onze zoo juist verschenen Prijscourant Accu-Serie Wisselstroom-Serie M 350 M 300 M 94 DN 2004 DN 154 M 1004 Schei m- HF. Det. LF. rouster Det. Penth. tal».j| iis sv" CMN ÖflZfi SpBCialllfilt! Anodestroom Anodestroom Binnen een jaar bij vakkundige behandeling een goede emissie gegarandeerd. ROTTERDAM v. Oldenbarneveltstraat 112 Nieuwste modellen voorhanden Prijzen vanaf f 75- AMSTERDAM - HAARLEM - HILVERSUM voor aanschaffing van Uw Radiotoestel naar Erasmusstraat 64-66 - Rotterdam Wij dragen zorg voor vlugge bediening en coulante service Ru me keuze PHILIPS-, ER RES- en NOR A-pioducten steeds voorradig. Telef. 41691 Anno 1894 PCDP TUirMC Nieuwe Binnenweg 207 ULDft. I nüLIYIt. Rotterdam - Telefoon 36576 RADIO - GRAMOFOONS OWof hangt er naast Uw schoorsteen? ^De Zonger oan den Wand! Een radiotoestel met inge- bouwden luidspreker, da» op een console oan den wand kan hangen, dol een krachtig, glashelder geluid geeft en waar mee alle Europeesche stations - zonder dat ze elkaar storen beluisterd kunnen worden. Een toestel, dat langdurig gega randeerd wordt en billijk in prijs is. Kortom: een toestel dat Uw belangstelling zeker waard it en dat U door eiken Erres agent gaarne voor een week op proef gegeven wordt. Vraagt er hem vandaag nog naar. ERRES K.Y. 107 I 165.— ERRES K.Y. 108 f 175,— N.V. HaiIJ. k S. STOKVIS EN ZONEN ROTTERDAM 6G4NTEN Ui NAGENOEG AUt PVAATSCN VRJULGT CONDITIËN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13