RADIO-NUMMER t WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 van het toestel en van het overig ameublement in de kamer. Dat een juiste opstelling van den luidspreker uit een acustisch oogpunt inderdaad veel kan bij dragen toot een goede en natuurgetrouwe weergave van muziek cn spraak, wordt hierbij maar al te veel uit bet oog verloren. In het algemeen moet de luidspreker niet hooger dan c.a. 1.20 Meter van den grond staan, terwijl de opstelling zoodanig behoort te zijn, dat de toehoor ders zich zooveel mogelijk in of nabn de as van het membraan bevinden. Verder is het hij de moderne luidsprekers met betrekkelijk groote membranen van belang, dat de luidspreker niet te dicht hij een wand is opgesteld. De gcluidstrillingen worden bij deze luidsprekers n.L zoowel naar voren als naar achteren uitgestraald, zoodat als de luidspreker te dicht bij een wand staat, een hinderlijke rcsonnatïe kan op treden. Men kan zelfs den wand van een kamer als reflexwand gebruiken, door den afstand van den luidspreker tot den wand te vergrooten en te ver kleinen, zoolang tot een goede weergave bereikt is. In het algemeen zal dit het geval zijn bij een af stand van 50 a 100 c.M. Indien men aan dit punt geen voldoende aandacht schenkt, kan het voorkomen, dut bepaalde toon- frequentïes, welke door den luidspreker in normale gevallen goed worden weergegeven, zich als het ware oplossen in de door den wand teruggekaatste tril lingen en derhalve verzwakt of in het geheel niet weergegeven worden. Het gevolg hiervan is natuur lijk, dat de weergave uit een muzikaal oogpunt aan natuurgetrouwheid inboet. Meestal geeft een opstelling van den luidspreker op oorhoogte van de toehoorders de beste resultaten. Hierdoor zal de spraak aan verstaanbaarheid win nen, terwijl ook de muzikale uitzendingen der omroep stations een meer natuurgetrouwe en volkomen in druk zullen maken. Voorts kan de weergave nog verbeterd worden door het aanbrengen van meerdere of mindere demping in de kamer. Uieronder verstaat men het volgende: Men kiest de plaats van den luidspreker zoodanig, dat tegenover deze gordijnen hangen, of juist zoo, dat de geluids trillingen, welke aan de voor zijde uit den luidspreker komen tegen een vlakken wand teruggekaatst worden. In den regel zal de gulden middenweg ook hier de beste zijn, hetgeen men bereikt door den luidspreker schuin in een hoek van de kamer te plaatsen. Zoodoende zal men het steeds gemakkelijk zoodanig kunnen inrichten, dat de geluidstrillingen ten iSeele een vlakken wand, ten deeie gordijnen treilen. Deze opstelling heeft het voordeel, dat door den vlakken wand slechts een gedeelte der geluidstrillingen gereflecteerd wordt, terwijl de op de gordijnen vallende geluidstrillingen hierin geabsorbeerd worden. Eenige proeven zullen gemakkelijk de juistheid van het bovenstaande bewijzen en velen de moge lijkheid bieden, de weergave van hun radio-installatie nog beduidend te verbeteren zonder eenige extra J^en voorspelling van den Radio-omroep in het jaar 1892 schreef de Amerikaansche professor Crook es, een bekend natuurkundige, in een vaktijdschrift over de mogelijkheid der draadlooze telegrafie: „De onderzoekingen van Lodge in Engeland en Herz in Duitschland openbaren ons een bijna on begrensd gebied van verschijnselen in den aether ol electrische stralen, waarvan de golflengte varieert tusschen weinige voeten en duizenden mijlen. Hier opent zich voor ons een nieuwe en wonderlijke we reld, waarvan wij moeilijk kunnen aannemen, dat zij niet tevens de mogelijkheid van het overbrengen van gedachten zou omvatten. Lichtstralen dringen niet door een muur heen, ook niet door een Londen- schen mist. Maar electrische golven van één of meer Meters lengte zullen gemakkelijk door verschillende stoffen heendringen, deze zullen voor dergelijke gol ven „doorzichtig" zijn. Ook hier zien wij de mogelijkheid van telegrafie zonder draden, zonder palen, zonder kabels. Ik neem daarbij aan, dat men apparaten zal uit- vïnden, welke door het draaien aan een schroef ge schikt gemaakt kunnen worden voor de ontvangst van golven met een tevoren afgesproken golflengte. Waren d^ze op b.v. 50 Meter ingesteld, dan zou de ontvanger slechts golven van misschien 45 tot 55 Meter opnemen en voor alle andere golven ongevoe lig zijn. Als men nu bedenkt, dat een groot getal golfleng ten ter beschikking staat, dan schijnt de geheimhou ding uitvoerbaar. Al zou een nieuwsgierige nog zoo onvermoeibaar zijn, hij zou toch zeker terugschikken voor de moeilijkheid, al die millioenen van mogelijke golflengten te probeeren, om eindelijk door een toe val op die golflengte te komen, welke degenen, die beluisterd worden, gebruiken." Men zal moeten toegeven, dat deze voorspellingen vrij aardig uitgekomen zijn en dat hier problemen zijn aangeroerd, welke nog heden ten dage de radio technici bezig houden, znoals geheimhouding, selecti viteit, ultrakortegolftelegrafie en -telefonie, etc. Reeds bijna veertig jaren zijn verstreken, terwijl nog niet eens alle op zoo geniale wijze voorspelde mogelijk heden zijn verwezenlijkt. J^uidsprekers met omschakelinrichting door W. A. A. GRUL ^^teeds weer komen nieuwe, krachtiger lampen uit en meer speciaal op het gebied van eindlampen heeft tegenwoordig de toestelbezitter een zeer ruime keus uit lampen met uitstekende, maar zeer uiteen- loopende eigenschappen. Plaatst men lampen van .verschillend type in het ontvangtoestel, iets dat bij vele apparaten zonder meer mogelijk is, dan zal lang niet altijd een beter resultaat verkregen worden, integendeel, dikwijls blijkt, dat de werking van het toestel belangrijk achteruit gegaan is, nadat een krachtiger lamp werd ingeplaatst en dat dc weer gave, niet de oorspronkelijke „kleinere" lamp, beter was. De schuld hiervan ligt bij den luidspreker, welke zich niet aanpast bij de eigenschappen van een andere eindlamp. Een andere oorzaak van de slechtere werking ligt in het plaatstroomapparaat, daar dit mogelijk niet voldoende energie kan afgeven. Bij eindlampen met eenzelfde plaatstroomgebruik evenwel, ligt de fout slechts bij de slechte aanpassing van lamp en luidspreker. Dit is een der redenen, waarom men niet zonder meer een penthode tegen een triode kan uitwisselen en omgekeerd. Daarom is het dikwijls voordeel, als men een nieuwen luid spreker koopt, erop te letten, dat deze meerdere aan sluitingen heeft en daardoor omsohakelbaar is voor verschillende eindlampen. Zulk een luidspreker geeft dan in combinatie met een willekeurige eindlamp steeds het maximale effect, zoodat dus de gunstige eigenschappen van de eindlamp geheel tot hun recht komen. Wel is zulk en luidspreker iets duurder dan de gewone, maar het voordeel is voor velen zoo groot, dat het geringe prijsverschil geen rol speelt. >adio-installaties en nieuwbouw van huizen door J. E. WEEN1NK l^e meeste huiseigenaren zijn niet altijd even groote radio-enthousiasten, vooral niet als het er op aankomt, toestemming te vericcnen aan een huurder tot het plaatsen van een antenne op het dak. En veelal niet zonder reden. Er zijn natuurlijk vele radioluisteraars en -amateurs, die bij het plaatsen van hun antennemasten en tuien de noodige voor zorgen nemen om geen beschadigingen aan het dak aan te brengen, maar we zien toch ook wel af en toe mastiekbedekking en zinken gootranden zoodanig met spijkers doorboord, dat lekkage ontstaat, of in elk geval een verrottingsproces van het onderliggende hout binnen korten tijd te verwachten valt. Niet altijd geschiedt dit met opzet of door nonchalance, maar meestal is de oorzaak te zoeken in het feit, dat de antannebouwer weinig of in het geheel geen verstand heeft van bouwkunde in het algemeen en van dakconstructies in het bijzonder en zoodoende zonder het zelf te willen, in zijn onwetendheid schade aanricht, welke gemakkelijk te voorkomen ware ge weest. Ook voor den amateur is het niet altijd even ge makkelijk een, uit radiatcchnisch oogpunt goede antenne te bouwen, vooral niet als het dak niet plat is en slechts door het verrichten van halsbrekende toeren te bereiken valt. Dikwijls moet een speciaal lange ladder voor dat doel gehuurd of geleend wor den, terwijl soms ook het aanbrengen van loopplan ken door dakgoten en van het eene dak naar het andere noodig is, om de gewelteohte plaats te berei- Het aanleggen van de aardlciding is meestal een voudig genoeg, maar niet altijd is het mogelijk den kortsten weg naar aarde te nemen en moet de lei ding met enkele bochten worden gelegd, hetgeen voor een goede ontvangst niet bevorderlijk is. Wil men nu nog in verschillende kamers van het huis de radiomuick door een luidspreker hoorbaar maken, dan komen er nog luidsprekerleidingen bij, waarvan de aanleg, mits in de puntjes uitgevoerd, ook uit een aesthetisch oogpunt, bijna gelijk staat met die van een electrische lichtintsallatie. Deze aanleg is echter slechts daarom zoo moeilijk en wordt, indien men de installatie door een technisch bureau laat uitvoeren, slechts daarom zoo duur, omdat gaten door muren moeten worden geboord, enz., hetgeen bij het gelijktijdig aanleggen gedurende den bouw van het huis, veel minder bezwaren zou hebben mee gebracht. Niemand zal het in den tegenwoordigen tijd in zijn hoofd krijgen een huis te bouwen, zonder gelijk tijdig daarin de buizen en verbindingen voor gas- en waterleiding en electrisch licht aan te brengen. Wat ware nu eenvoudiger, dan daaraan ook nog de lei dingen en verdere voorzieningen voor een cvcntueele radioinstallatie toe te voegen! Het percentage der toekomstige huurders, dat vermoedelijk wel vroeger of later een radio-ontvangtoestel zal aanschaffen, is toch groot genoeg om dergelijke extra kosten voor den bouw, welke bovendien slechts betrekkelijk laag zijn, te wettigen. Laten dc huizeobouwers hierbij vooral niet verge ten, dat een dergelijke voorziening in een huis bij draagt tot het comfort van de toekomstige huurders en dus stellig bijdraagt c«n de waarde van het huis als verkoopsobjcct te verhoogen. Als alle overige factoren tegen elkaar opwegen, zal een eventuecele huurder, voor de keuze tusschen twee huizen gesteld waarvan het eene voorzien is van leidingen en ver dere voorzieningen voor antenneaanleg, etc. en het andere niet, allicht tot het huren van het eerstge noemde huis besluiten. Dezer dagen nog trof mij een advertentie, waarin huizen te huur werden aan- goboden „voorzien van radio". Vermoedelijk betrof het hier distributieradio, maar dit doet hier niets ter zake, het feit toont aan, dat een dergelijke in richting als hier bedoeld, gebruikt kan worden als speciale aanbeveling bij het verhuren of verkoopen. Wat zal men nu in het algemeen onder deze voor zieningen verstaan? In do eerste plaats zal men die maatregelen moeten nemen, welke later, als het huis gereed Ls, niet, of althaas moeilijk genomen kunnen worden. Hieronder vallen dus de leidingen naar de verschillende kamers, welke evenals de gas- en wa terleidingen cn de leiding voor het electrisch licht tusschen plafonds en vloeren en achter het behang kunnen worden gelegd. Hieruit volgt al direct dc noodzakelijkheid om de meest geschikte plaats voor het ontvangtoestel te bepalen. Als regel zal men deze kiezen in de woonkamer, in een hoek bij een der ra men, opdat de verbinding tusschen toestel en antenne invoer zoo kort mogelijk worde. De stopcontacten voor de verbinding van de leidingen met het toe stel en voor de verschillende luidsprekeraansluitin- gen moeten door hun vorm of plaats voldoende dui delijk te onderscheiden zijn van de stopcontacten van het electrisch net, teneinde ongelukken door foutieve aansluitingen te voorkomen. Wat de antenne betreft, zal het aanleggen van een complete antenne als regel niet aan te bevelen zijn, immers het is nog lang niet zeker, of deze zal worden gebruikt, zoodat het voldoende is door het aanbren gen van eenige bevestigïngsbaken voor de tuien en bijv. een of meer steunpunten voor den mast of de i masten, een eventueelcn antenneaanleg te vergemak- kelijken. Tevens wordt hierdoor het gevaar van on deskundige montage en daardoor beschadiging van dak of schoorsteenen voorkomen. Hierbij kan de plaats van den antennemast of -masten zoo worden gekozen, dat het aesthetisch aspect van het huis of huizenblok niet wordt geschaad en tevens, in het geval van meerdere antennes op één huizenblok, dat de verschillende antennes elkaar zoo min mogelijk storen. Ook met de plaats en ligging van telefoon masten en draden, schoorsteenen en andere bouw werken zal men rekening moeten houden. Een goed aangebrachte, waterdichte in voer isolator voorkomt, dat een ondeskundige amateur later zelf een invoerisolator aanbrengt, waardoor kans bestaat op inwateren, vooral als hij bij eventueele verhuizing zijn eigendom demonteert en modeneemt. Zelfs in dien hij daarbij zou trachten het gat te dichten, zou tooh in de meeste gevallen het uiterlijk van raam kozijn of muur er niet beter op geworden zijn. Van veel belang is ook een goede aardleiding voor den bliksemafleider .bestaande uit een, beneden het grondwaterniveau begraven aard plaat met daaraan bevestigde aardleiding, welke onder de antenne- invoer uitkomt. Een aparte aardleiding voor den ont vanger, welke dan b.v. aan de waterleiding gelegd kan worden, geeft dan meteen een betere bescher ming van het toestel tegen bliksemslag. Het uitvoeren van een dergelijke installatie bij den bouw van nieuwe huizen zou de thans dikwijls tegen» strijdige belangen van huiseigenaren en huurders tot één gemeenschappelijk belang maken, gemak voor den laatste en zekerheid tegen beschadiging van zijn eigendom voor den eerste. De aardleiding dooi W. A. A. GRUL KJ aast een goede antenne is voor een krachtige en zooveel mogelijk storingvrije ontvangst een goede aardverbinding noodzakelijk. Waar bij veie luisteraars de antenne dikwijls lang niet ideaal is, veelal onder den drang d' r omstandigheden het niet mogelijk is om een goede antenne tc plaatsen, treedt bet belang van een goede aardverbinding, als com pensatie van een slechte antenne, sterk naar voren. Voor goede ontvangst van ecnigszins zwakke stations Ls een op de juiste wijze uitgevoerde aardverbinding noodzakelijk, terwijl ook dikwijls het brommen van het ontvangtoestel moet worden toegeschreven aan een niet deugdelijke aardverbinding. Toch is het dik wijls juist de aardverbinding welke bij vele luisteraars als stiefkind bedeeld wordt omdat men zich van het groote gewicht ervan niet bewust is. Van de goede toestand der aardleiding hangt juït alleen een hoogere selectiviteit af, maar ook de rustige werking van het geheel wordt er ten zcersie door beinvloed. Waar Let voor den stadbewoner over het algemeen niet mogelijk is een directe aarding door middel van in den grond, liefst tot in het bodemwater reikende Diaten of buizen, te maken, verdient de waterleidingbuis de voorkeur. De gas leiding is minder goed en kan soms als zoodanig zelfs gevaar opleveren. Ook aarding aan de nul leiding van het electrisch licht is niet aanbevelings waardig, omdat dit soms storingen geeft. De ver binding met de waterleiding moet zoo kort mogelijk zijn en bij voorkeur worden uitgevoerd van geïsoleerd draad van niet te geringe dikte, waarbij scherpe bochten vermeden dienen te worden Of de aardverbindingsdraad al dan niet geïsoleerd is, doet aan de werking ervan geen schade of voor deel; de keuze van geïsoleerd draad geschiedt slechts uit veiligheidsoverwegingen in verband met de tal rijke huishoudelijke apparaten welke op het lichtnet worden aangesloten en waarvan het gebruiksgevaar aanzienlijk toeneemt indien een blanke aardverbin ding door het huis loopt. Dun draad is niet aanbe velenswaardig omdat daarvan de hoogfrequentweer- stand te hoog is en daardoor de werking van het ontvangtoestel nadeelig beinvloed wordt. Nog beter is om de aardverbinding uit te voeren met twee draden, waarvan dan elke draad op een ander punt van de aardleidingbuis bevestigd wordt Van veel gewicht is een innig contact tusschen den aarddraad en de waterleidingbuis. Daarom is het aanbevelens- waarthg om den draad aan de looden blis te sol- deeren, waarbij erop gelet moet worden, dat de sol deer goed gevloeid heeft. Alvorens te soldeeren, late men eerst het water uit de buis wegloopen door de hoofdkraan af te sluiten cn daarna een der water kranen zoolang geopend te houden tot er geen water meer uitvloeit. Hoewel zulk een karweitje zeer eenvoudig is, zul len er toch altijd nog oienschen gevonden worden, die er niets van terecht brengen en misschien zeifs bij hun goed bedoelde pogingen de leiding beschadi gen met alle daaraan verbonden onaangename gevol gen. Daarom is het beter om, als men zich niet zeker van zijn zaak gevoelt, er liever een vakman bij te halen. Heeft men overwoj end bezwaar tegen soldee ren, dan kan men in plaats daarvan de looden buis over een lengte van ongeveer 10 c.M. goed schoon schrappen óf schuren en daarna de eveneens goed blanke draad er zeer strak omheen wikkelen. In het laatste geval moet van tijd tot tijd gecon troleerd worden of zich op dc vcrbindingsplaats geen oxyd gevormd heeft. Is dit het geval, dan moeten draad cn leiding weer blunlc worden gemaakt en de RADIO-NUMMER WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 dat principieel schriftelijke cursussen aan kritiek kunnen blootstaan, daar het persoonlijk contact tus schen Ieeraar on leerling daarbij natuurlijk grootcn- deels ontbreekt. Wij hebhen echter dezen cursus, samengesteld doo> ïr. J. L. Leis'cr, Ice.car in de electrotechniek aan hei instituut geheel dtiorgewerkt en deze lessen staan op een zoodanig hoog peil, dat onze hooge verwachtin gen daaromtrent door de resultaten van de schrifte lijke cursisten geheel zijn bewaarheid. Daarbij krijgen de schriftelijke cursisten verschillende instrumenten in bruikleen, «oodat ook de praktijk niet vergeten wordt. Van de verschillende onderwijslokalen is dat voor de practische radiotechniek wel het meest interes- santé. Een praktijkles. Dit lokaal bergt een schat van instrumenten cn apparaten. Er worden metingen verricht, ontvangers versterkers en zenders gebouwd, zoodat zeer veel aan dacht wordt besteed aan de practische scholing der leerlingen. De theoretische studie omvat, wat de radio betreft naast deze tak van wetenschap tevens de natuur kunde, werktuigkunde en wiskunde. Een belangrijk object in de practische opleiding is de experimenteelc ultra-kortegolfzender voor telegra fie en telefonie (roepletters P I 1 G), een kristal- bestuurde zender, die door de leerlingen zelf ge bouwd werd. De experimenteelc Uitra-korte-go fzender. Wie, zooals schrijver dezes, als oud-leeraar in de radio-techniek de snelle ontwikkeling van dit uit stekende instituut in zijn eerste jaren heeft mede gemaakt kan met voldoening constateeren, dat hier een voor de radio in het algemeen onmisbare inrich ting aanwezig is, waarvan radiohandel en industrie en. indirect ook de toestelkoopers en -bezitters hun voordeelen genieten. De staf van het Instituut bestaat thans uit 11 per sonen, waaronder 9 leeraren, die de verschillende vakken doeeeren en die onder de krachïge leiding van hun directeur er zeker met succes naar zullen blijven streven om dit nuttige instituut tot steeds grooteren bloei te brengen. p. y. Volksuniversiteit en Radio De Radio geniet ook dit jaar weder de volle aan dacht van de Volksuniversiteit Rotterdam. De leer- gang bestaat uit 10 avonden in de Handelshooge- school, gegeven door ir. M. Polak, die een aantal problemen rol behandelen uit de radio, de beekl- telegraiie en de televisie. Radio en distributie Ir. MAX POLAK tjet is nog niet zoo lang geleden, dat men in ons land voor de eerste maal er toe overging de radiomuzick op een centraal ontvangtoestel op gevangen. te distribueeren over een draad- of kabel net om zoodoende de omroepuitzendingen „voor het gebruik gereed" aan de aangeslotenen te doen toe komen. En sinds deze eerste pogingen zijn de distributie-centrales uit den grond verrezen in een zeer groot aantal en begint het aantal aangeslotenen dat der toestelbezitters te benaderen om bet ver moedelijk binnenkort te gaan overtreffen. De oorspronkelijke bedoeling was luisteraars, die door tram- of andere lokale storingen geplaagd werden een meer ongestoorde ontvangst te bezorgen daai* het distributiebedrijf zijn ontvangtoestellen natuurlijk kan opstellen op de meest gunstige en minst gestoorde plaats. Sindsdien beeft de radio-distributie in ons land een cngeloofelijke vlucht genomen en treft men in een zeer groot aantal gemeenten, hetzij gemeente lijke of particuliere radio-centrales aan. Wat kunnen nu de oorzaken zijn van het ver schijnsel, dat juist in ons land zoovclcn genoegen nemen met het thuis bezorgen van een op een centraal punt klaar-gestoofcle radio-ontvangst, ter wijl in andere landen slechts sporadisch dc radio- distributie gevonden wordt. Finantieele voordeelen kunnen o.i. hierbij niet den doorslag geven want men kan niet beweren, dat bij ons de economische toestand slechter zou zijn, dan in andere landen. Het zal wel in hoofdzaak weder de onderlinge verdeeldheid zijn, die maakt dat men in ons land niet door algemeene samenwerking kan komen tot ééi nationalen omroep waardoor wij gedwongen wo« den te blijven werken met verouderde, te zwakke en technisch onvoldoende uitgeruste zenders, die de toepassing van meer ingewikkelde en dus duurdere ontvang-apparaten eischen, afgezien van bet feit, dat onze omroep-prestaties niet op dat artistieke peil staan, waarop zij bij aanwezigheid van meer een heid zouden kunnen staan. Een tweede oorzaak is natuurlijk ook de onprac- tische en geheel verkeerde internationale golflengte- verdeelïng, die ons met een zoo groot aan lal oin- roopzenders heeft opgescheept dat aan de toestellen de meest onmogelijke eischen van selectiviteit moeten worden gesteld, waarbij men echter in het oog moet houden, dat dit verschijnsel zich in alle landen doet gevoelen. Is het een soort gemakzucht, die het Hollandsche wel eens, mi. ten onrechte, beweerd, dat radio- muziek „muziek in blik" zoude zijn, doch zeker is, dat deze kwaliteit kwadratisch geldt van distributie muziek, waarvan de kwaliteit merkbaar achterstaat bij diegene, die te bereiken is met een goed, modern radiotoestel. De distributie-eentrales hebben in.tusschen, zulks dient ten volle te worden erkend, niet stilgezeten. Hun krachtige organisatie, de Bond van Exploi tanten van Radio-Centrales, heeft een prachtige propaganda-campagne gevoerd, waartegenover de organisaties van den radio-handel op propagandist tiseh gebied liever het werk aan anderen overlieten. Want het laat geen twijfel, dat de sterke opkomst van het distributiebedrijf den dood voor den radio- handel en voor de radio-industrie beteekent. Zulks behoeft geen verwondering te baren, want in tegenstelling met vele andere landen, zijn ten onzent de prijzen der ontvangïnstallatïes en der voornaamste onderdeden veel te hoog gehouden. En indien deze prijzen en vooral die der radio lampen, niet zeer spoedig belangrijk gereduceerd worden, zal de toekomst voor dc radio er in ons land zeer slecht uitzien. Stellen we de radio-distributie en de ontvangst per eigen toestel tegenover elkaar, dan valt het volgende te constateeren: Met een eigen toestel is men volkomen vrij in de keuze van het te ontvangen station, zoodat men de radio geheel ondergeschikt kan maken aan eigen vvensch cn smaak. Een beperking levert de golf lengte-chaos, die een storingsvrije ontvangst van verschillende zenders zeer moeilijk maakt. Een tweede bezwaar vormen in den zomer de atmosfe rische storingen, waartegen ^»og geen middel gevon- is, terwijl het zich niet laat aanzien dat een reme die tegen dit kwaad binnen afzienbare ti tijd gevon den zal worden. Waar de klachten uit alle landen steeds sterker worden, zal zeer zeker het golflengteschema binnen afzienbaren tijd verbeterd worden, terwijl de ge volgen van locale storingen door wettelijke maatre gelen grootendeels opgeheven kunnen worden, zooals in verschillende landen reeds geschiedt. liet bezit van een eigen toestel, dat ons een ruime keuze uit de bestaande Europcesche zenders laat, geeft ons tevens de gelegenheid, mits het toestel goed geconstrueerd is en met eenig verstand bediend wordt, een kwaliteit van het ten gehoore gebrachte te genieten, die met de werkelijkheid practised vol komen kan overeenkomen. De radiodistributie zal zoover nooit kunnen ko men. Alhoewel reeds vele verbeteringen zijn aange bracht zal de aanwezigheid van het uitgebreide distributienet met zijn eigenaardigheden steeds een beletsel zijn om een perfecte kwaliteit van de weer gave te bereiken. Daarbij is men in de keuze van de stations steeds beperkt, daar men hoogstens een paar stations zal kunnen beluisteren, waarbij dan de Nederlandsche volgens de geldende voorschriften den voorrang ge nieten. Momenteel mogen zelfs, met een enkele uit zondering geen buitenlandsche stations worden door- ffbfipien. Men moet niet vergeten dat voor het dis tribueeren van één enkele uitzending twee draden noodig zijn, zoodat het uitzenden van een groot aan tal stations op ondraagbare kosten voor het net zou den komen, tc meer waar men in de meeste gevallen met kabels zal moeten gaan werken. Wel heeft ook hier de techniek niet stilgestaan cn hoeft men zce.r goede systemen om over twee dubbeldraden drie sta tions uit te zenden, doch men is in dit aantal dus steeds beperkt. Dat de radiodistributie inderdaad bezig is de eigen lijke radio, inclusief den omroep te vernietigen, is in den laatsten tijd duidelijk gebleken. Aanvankelijk bestond elk distributiebedrijf uit een centrale, waar de ontvangtoestellen geplaatst waren cn waar versterkers de geluidsterkte op het voor de distributie gewenschte peil brachten. De buitengewoon slechte en zwakke ontvangst, die men in vele plaatsen van ons land van onze eigen zenders geniet, leidde ertoe, dat een ondernemend centrale-exploitant in de onmiddellijke nabijheid van Hilversum een ontvangtoestel opstelde en de ontvan gen muziek langs de kabel naar verschillende een trales zond, waar het ontvargene dan op de ge wenschte sterkte werd gebracht en verder'werd ge distribueerd. Onze overheid, die deze kabels duur verhuurt, pro fiteert op deze wijze van den onvoldoenden toestand van onze omroepzenders. Thans wenschl men nog een stap verder te gaan en het genoemde ontvangtoestel te vervangen door een microfoon, opgesteld in de studio van den zen der. Vanaf deze microfoon zal men dan de muziek langs kabels over het gehcele land distritueeren naar .de centrales, waar dus alleen versterkers opgesteld behoeven te worden. Deze „draadomroep" maakt dus den radiozender geheel overbodig en dit stelsel, dat een goudmijntje voor de overheid kan zijn, gezien do kabelhuur, zal het einde beteekenen van den radio- omroep, van radiohandel en -industrie. Al wenschen wij de centrale-exploitanten niets kwaads toe, ai misgunnen wij hun niet den bloei van de radiodistributie te beleven, zoo hopen wij van harte, dat het distributiebedrijf zal blijven bestaan □aast onze mooie onvervalschte radio en niet zal leiden tot een totalen ondergang van den omroep met alle gevolgen daarvan. J^ringen en lampen in de omroepontvangsttoesf ellen Het aantal afstemkringen bepaalt de selectiviteit pen. Een toestel met vijf lampen moest nu eenmaal meer prestoeren dan een driclamper en ook krachti ger, zuiverder en storingvrijer ontvangst geven. In die opvattingen is thans een kentering gekomen i in het nieuwe seizoen zal hei aantal lampen niet -. rnecr op de eerste plaats den doorslag geven bij de TST" v„n het toeste], maar .el Z ot; stemkringen. Met afstemkring wordt bier bedoeld de trillingsketen, welke met behulp van den afstem knop in resonnantie wordt gebracht met de golf lengte van het uitzenrfstation dat men wenscht ta hooren. Populair gesproken werkt een afstemkring als een zeef; men schudt er de golven overheen welke door dc omroep stations worden opgewekt en de kring laat slechts <Iie golf door waarop hij is af gestemd. Zooals men voor het zeven van meel. zand, enz. in de cheeste gevallen meerdere zeven gebruikt, met andere woorden het selectieprices zich over meerdere stadia doet voltrekken, zoo heeft ook het ontvangtoestel meer afstemkringen noodig naar mate de eischen van selectie, \an scheidingsscherpte, hooger worden. Doordat steeds meer zenders in ge bruik werden genomen, moest het scheidingsvermo gen van het ontvangtoestel worden opgevoerd en een de meest voor de hand liggende middelen daar- toe» is de toepassing van meerdere afstemkringen. Kon men met een tweekringstoestel volstaan toen aantal zenders nog niet zoo groot was, thans is dit niet meer het geval en moet men, om een be hoorlijke selectiviteit te combineeren met een goede weergave, overgaan tot drie afstemkringen. lloewel de veronderstelling voor de hand ligt, dat een toestel moeilijker te bedienen is naarmate het aantal afstemkringen grooter wordt, zoo is toch de practische uitvoering dezer apparaten zoodanig, dat daarbij deze moeilijkheid geheel ondervangen is cn de bediening ervan tenminste even eenvoudig is all van het bekende tweekringstoestel. Telefunken 340 W.» een modern 3-kriags ontvangtoestel. Uitteraard is de inwendige constructie gecompli ceerder geworden, moesten meer schakelcontacten worden toegepast. Nu zijn schakelcontacten in ont vangtoestellen dikwijls bronnen van alleronaange naamste storingen, voornamelijk door slijtage, o\y- deering, inbranding, enz. Uitbreiding van het aantal schakclcontactcn vergroot dus tevens de kans op sto ringen, zoodat gezocht moest worden naar middelen oai dit gevaar te ondervangen. Een uitstekende op lossing van deze moeilijkheid vindt men toegepast in de nieuwe 3-krings ontvangtoestellen van Tele funken. waarbij alle daarvoor in aanmerking komen- de contactpunten bestaan uit platina-iridium. zoo dat een groote bedrijfszekerheid- gewaarborgd Is. Door grootgr complicatie en door het gebruik van koslbaar materiaal zouden eigenlijk de nieuwe toe stellen belangrijk in prijs gestegen moeten zijn. Dat zulks nochtans niet het geval is, de prijzen zelfs zeer aanmerkelijk verlaagd zijn en men thans op dit gebied meer dan ooit waarde voor zijn geld krijgt, dankt men wel in de eerste plaats aan de tot in *t uiterste geperfectioneerde methoden van fabricatie welke in dc groote fabrieken worden gevolgd. [~\e Londensche Radio-Tentoons'.elling Ir. J. RODRIGUES DE MIRANDA e.i. Altijd weer is t een imposant gezicht de onaf gebroken stroom van menschen gade te slaan, welke door de deuren van de tentoonstellingsgebou wen wordt opgezwolgen. Normale aantallen zijn 2030.000 bezoekers per dag'; gelukkig, dat ook de beschikbare tentoonstel lingsruimte buitengewoon groot is; anders zou

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12