Uiman? £riltórijr (üaurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7J/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrljghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3485 MAANDAG 19 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 1.1'Vï 0.221, j 2.30 van 1—5 regels Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen DE REGEEPING EN DE LOONEN Er loopen, in positiviteit groeiende ge ruchten om een conferentie, welke de Re geering hield met leiders van werkgevers en van werknemers. De roode pers gaf een tamelijk positief resumé van het besprokene en een deel der roomsch-kath. pers neemt dit blijkbaar grif als waarheid aan en bouwt er positieve beschouwingen op. Wij hopen, dat deze geruchten onwaar zijn, en dat de Regeering zich niet op deze gevaarlijke weg heeft laten meetroonen. Het vraagstuk der loonsverlaging zelf, de noodzakelijkheid en de mogelijkheid kan daarbij geheel onbesproken blijven. Hoewel het ons tot heden nog eenigszins apocrief in de ooren klinkt, d'at Minister Verschuur een conferentie zou presideeren, waar als axioma werd aangenomen: loonsverlaging is noodzakelijk; 't is alleen maar de vraag hoe we daartoe kunnen geraken. Immers, toen dezelfde Minister onlangs het woord voerde in Den Bosch het was bij de Brabantsche industrie-dagen, liet hij zich zeer voorzichtig over dit vraagstuk uit ietwat sphinxachtig, zou men kunnen zeggen maar in elk geval kwam niemand ond'er de indruk, dat de Minister loonsver laging onder alle omstandigheden en over heel de linie gewenscht achtte; eer het Die voorzichtige houding tegenover een probleem, dat zoo verschillende vlakken heeft, valt naar onze meening te prijzen en niemand behoeft zich hier te schamen als hij aarzelt. Doch daarom komt het ons dan ook raad selachtig voor, dat Minister Verschuur een conferentie, waar loonsverlaging als sine qua non werd aanvaard, zou voorzitten. Mochten we ons echter vergissen en was het wel het geval, dan zouden we dit ten zeerste betreuren. Omdat naar onze mee ning de Regeering alleen bij zeer hooge uitzondering zich direct met het loon heeft in te laten. Dat is een vraagstuk, waar van de oplossing aan de vrije maatschappe lijke krachten moet worden overgelaten en waarbij de Overheid alleen voor de open bare orde en de zedelijke rechtsorde heeft te waken. Toen Minister Slotemaker de Bruine aan kondigde, dat hij voornemens was om loon- regelend op te treden bij de huisindustrie, werd dit door velen bij voorbaat afgekeurd; terwijl anderen verklaarden, dat zij er mee accoord zouden gaan, wanneer er werkelijk grove misstanden zijn. Ook mag gewezen worden op het gevaar dat de Pachtwet loopt in de Eerste Kamer, omdat in sommige gevallen de rechter zich met de pachtprijs zal moeten bemoeien. De gevallen zijn niet gelijk; maar er blijkt duidelijk uit, dat velen het de Overheid euvel zullen duiden als zij zich rechtstreeks met de loonvraag in laat Het zou trouwens ook een vreemde indruk maken, dat dezelfde Overheid, die moeilijk heden ziet in het verbindend verklaren der collectieve arbeidscontracten, zich zonder meer en plotseling een reguleerend oordeel zou aanmatigen over de loonen in de vrije maatschappij. WERKBEHOUD EN RATIONALISME. Dat ook de rationalisatie gevaren met zich meebrengt, zal wel niemand ontkennen De ervaring is er om te bewijzen, dat de komst en de overheersching van de machine in het economische leven tot groote strubbe lingen, tot tranen en lijden heeft geleid. Het spreekt haast vanzelf. Want de mensch eenzijdig als hij is, weet nooit maat te hou den. Zou ons maatschappelijk leven zooals het nu is, het kunnen stellen zonder machines? Niemand die het beweert. De menschelijke arbeidskracht zou te kort schieten om de taak van de machine over te nemen; en ook de menscheneere zou menigmaal in 't ge drang komen. Dat inzicht verandert met de tijden, doch ook daarvan geldt de spreuk: wat is er dat de vorige dagen beter waren, dan deze; gij zoudt naar zulks niet uit wijsheid vragen. Kinderen en vrouwen in de lijn voor de trekschuithet wekt wrevel en mede lijden bij ons op. Laat dus de machine maar het werk van den mensch doen. Doch, is er nu aan deze regel geen grens? Moet alles zooveel mogelijk gemechaniseerd worden? Ook, als het de menschen broodeloos maakt? Ook als het de productiekosten niet ver laagt maar verhoogt en het product niet beter, niet waardevoller maakt? Moet, om een practisch voorbeeld te ne men, de administratie van publieke licha men, koste wat het kost, zoodanig gemecha niseerd worden, dat één dure machine tien goedkoope ambtenaren kan vervangen? Het verheugt ons, dat een rationalisatie, rigoureus en niets ontziende, geen onver deelde instemming meer vind.. Zeker, ook hier zal de wal het schip keeren, doch daar uit zal toch niemand afleiden, dat we, zon der ons rekenschap te gevep van de toene mende uitschakeling der menschelijke ar beidskracht, maar voort moeten gaan met een teugelooze rationalisatie. In de roode pers heeft de heer Henri Polak op dit feit in de laatste tijden meermalen d"e aandacht gevestigd en gelijk zoo vaak kunnen we ons menigmaal met zijn gezonde denkbeelden over dit ondenverp vereenigen. Een dezer dagen merkte de heer Henri Hermans, roomsch-kath. kamerlid, in een interview op: „Rationalisatie is een goed ding, maar het mag gek klinken zij moet ratio neel zijn! Als men bijvoorbeeld ziet hoe bij het graven van kanalen en het aan leggen van wegen zoo weinig mogelijk menschen en zoo veel mogelijk dure werk tuigen worden aangewend, als dus ar beiders aan den kant staan, die werk loos zijn en uitkeering moeten ontvangen, wordt op deze wijze het werk duurder! Bij onze Spoorwegen, op kantoren en bij de Posterijen gaat men voort met ratio nalisatie en naarmate men in deze rich ting meer succes heeft, groeit de werk loosheid en moet er meer ondersteuning worden uitgekeerd. Als men dit mede- rekent, zou spoedig blijken, dat deze ra tionalisatie geen voordeel is in. de huidige tijden." Bij deze opvatting sluiten we ons eveneens gaarne aan. Rationalisatie, onbeperkt toege past, kan sociaal en economisch een ramp worden. Ook hier behoort de geest over het stof te heerschen. BINNENLAND. OFFICIEELS BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister 1 zal Donderdag a.s. ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is de bronzen eeremedaille der Nassau n te L VREEMD EERETEEKEN. Aan Dr. J. H. W. Verzijl, hoogleeraaraaD de Rijksuniversiteit te Utrecht, is vergun ning verleend tot het aannemen van de versierselen van Commandeur der Orde van burgerlijke verdiensten van Bulgarije. RIJKSVERZEKERINGSBANK. K B. is benoemd tot geneeskundige bij de medische afd. der Rijksverzekerings bank W. Blijleven. VOOGDIJRAAD. Bij K. B. is benoemd tot lid van den Voog dijraad Rotterdam II Mr. N. J. Rink, advo caat en procureur te Rotterdam. COMMISSARIS DER KONINGIN IN DRENTE Met ingang van 1 November is benoemd tot commissaris der Koningin in Drenthe Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, griffier van de Tweede Kamer. Mr. Dr. R. H. de Vos van Steen wijk werd in 1885 te Zwolle geborgen. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit en promoveer de daar in 1912 tot doctor in de recllten en staatswetenschappen. Hij werd daarop benoemd tot adjunct commies aan de provinciale griffie van Noord-Holland en in 1916 bevorderd toi hoofd-commies. In 1918 werd hij door de Tweede Kamer benoemd tot hoofd-commiev griffier en na het overlijden van den grif fier, mr. Arntzenius in 1920, werd hij met ingang van 1 Juli van dat jaar tot griffier benoemd. Sinds verscheiden jaren heeft ba ron De Vos van Steenwijk zitting in staatscommissie tot voorbereiding vai wettelijke regeling van het waterstaatsbe stuur. Hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De nieuw benoemde is liberale richting toegedaan. PATRIMONIUMS GEWEST. ORG. ZUID HOLLAND Patrimonium's Gewestelijke Organisatie Zuid Holland heeft Zaterdagmiddag in het Ge bouw De Eendracht haar algemeene verga dering gehouden. Nadat de opening op de gebruikelijke wijze had plaats gehad, kreeg de heer H. Willi- genhurg, secretaris van het Gewest, gelegen heid om te spreken over: Ons Winterwerk De CRISISMAATREGELEN Naar aanleiding van hetgeen in Het Volk is gemeld over een conferentie in Den Haag onder leiding van minister Verschuur tus- schen vertegenwoordigers van de departe menten van arbeid en van binnenlandsche zaken, het Verbond van Ned. werkgevers, de Alg. R.K. Werkgeversvcreeniging, het Ned. Verbond van Vakverecnigingen en de r.k., christelijke en neutrale vakcentrales, ver neemt de „N. R. Crt", dat er van de zijde van werkgevers en regeering volstrekt niet alleen is gesproken over loonsverlaging. Een der afgevaardigden van do Alg. R.K. VVerkgeversvereeniging heeft juist allereerst den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van wijziging in de Nederlandsche handels politiek, met name, om te komen tot tijde lijke den invoer belemmerende maatregelen. En hij werd daarin krachtig gesteund door den voorzitter van het r.k. Werkliedenver bond. Evenwel achtte deze woordvoerder der r.k. werkgevers een dergelijken handelspolitie- ken maatregel ontoereikend om een minder of meer afdoende crisis-bestrijding te kun nen bereiken. Daarnaast was z. i. ook een voorzichtige loonsverlaging noodig. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS DANKBAAR. DOCH NIET VOLDAAN. Het Bestuur van den Bond van Mobilisa tie-Invaliden schrijft ons: Wij zijn er van overtuigd, dat wij hande len in den geest van honderden leden van den Bond, als w5j, na onze critiek, Regee ring en Kamer openlijk dank brengen, voor wat dezer dagen tot stand is gebracht voor de Mobilisatie-Slachtoffers. Dankbaar zijn wij, want, hoewel de tot stand gekomen wet door niemand afdoende genoemd kan worden, willen wij toch niet blind zijn, voor het goede, dat zij bevat Waar de Mobilisatie-Slachtoffers geen on redelijke menschen zijn, meenen wij dan ook aan allen, die aan do tot stand gekomen ver betering hebben meegewerkt een woord van dank te moeten brengen, hetgeen wij dan bij dezen doen. Wij zullen echter niet mogen rusten, al vorens volledig recht is gedaan. Onze actie zal moeten worden doorgezet Onze actie zal onmiddellijk gestaakt wor den, zoodra volledig recht is gedaan. Met heigeen de Regeering thans aanbiedt, kan dit zal ieder ingewijde wel duidelijk zijn geen genoegen worden genomen. DE ..NEDERLAND-EXPRESS" De boottrein van het m.s. „Chr. Huygens", dat 20 October a.s. te Genève aankomt, zal Woensdag a.s. om 10.01 aan het Maasstation te Rotterdam arriveeren. Aankomst te 's-Gra venhage (S.S.) te 9 li. 49. De boottrein, aansluiting gevende op het m.s. „Maraix van St Aldcgonde", hetwelk 23 October a.s. van Genua afvaart, zal Don derdagmorgen, 22 October van Rotterdam (Maas) vertrekken te 7 u. 14. Vertrek van 's-Gravenhage (.S.S.) te 8 uur. Maatschappij te doordringen van de roeping om te leven naar Christelijke be ginselen. Voor ons staat vast, dat de Maat schappij niet wordt gemaakt of geïnstitueerd ze bestaat en moet zich richten naar de haar ingeschapen levenswetten. Die levenswet ten zijn de ordinantiën Gods. Hieruit volgt, dat ieder Christen persoon lijk gerr.pen is, mee te helpen om de Maat schappij aan die levenswetten te doen be antwoorden. En hierdoor komen we te staan voor tweeërlei taak, nl. het bestudeeren der beginselen en het toepassen daarvan. We moeten vooral bespreken" de Maat schappelijke verschijnselen die vandaag aan de orde zijn. Vooral een 4 of 5 tal cursus vergaderingen over een bepaald onderwerp lijken ons beter dan het luk-raak zoeken naar onderwerpen of wat erger is, de half doordachte besprekingen, die de zaak eer verdonkeren dan» verhelderen. Doch daarnaast is er ook een overvloed van practisch werk, waarin men zich kan betoonen een dienaar van Christus te zijn. We denken hier allereerst aan onze jeugd, vooral de jeugd aan den zelfkant des Chris- telijken levens die dreigt verloren te gaan eenerzijds door de traagheid der Christenen zelf en anderzijds door de sterke zuigkracht der wereld. Hier hebben we een Vaderlijk Erfdeel te bewaren. Verder moet heel ons volk, vooral door het verspreiden van veel Chr. Sociale lectuur, bezield worden met de beginselen des Christelijken levens. Spr. wekte tenslotte op tot versterking van het vereenigingsleven, want het kruis moet worden geplant midden in het leven van het volk. Spr. wees er op, dat de meaisch, die bal ling is uit het verloren Paradijs, de eeuwen door gedacht heeft aan en gedroomd heeft van: morgen! Ons morgen, als van christenen, is niet een fantasie maar de prediking van een kracht, die Ln haar doorwerking en in haar uitwerking niet gebonden is aan mensche lijke begrenzingen. Het is een heiligende, en herscheppende kracht. Geen speculatie, geen utopie, maar ook in het sociale een vaste gang, dat is de gang des geloofs. Dan strijden we voor een beter bewoon baar huis in het sociale, we nemen het op voor den sociaal gedrukte, geestelijk maar ook stoffelijk. Strijden tegen alles wat te licht bevonden wordt naar de weegschaal der beginselen en dan steeds met de realiteit voor oogen. Het uur is kort, maar de christen is een gewaarschuwd mensch. Daarom geen sla pend, geen dommelend christendom, maar een wakend christendom vol heilige activi teit. En dan wandelen in de navolging van Ghristus, als kinderen des lichts, als geroe penen tot het morgen! der eeuwige harmo- 'e van alle dingen, beide die in den hemel die op de aarde zijn. De vergadering werd vervolgens op de gebruikelijke wijze gesloten. NIEUW GEBOUW CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN Vrijdagmiddag werd aan de Joh. Verhulst- straat te Amsterdam het eigen .gebouw van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden officieel in gebruik genomen. Dit vroegere heerenhuis is thans zoo in gericht, dat het volkomen aan zijn nieuwe bestemming beantwoordt. Het heeft ruime cn luchtige kantoorlokalen, een mooie zaal voor conferenties en samenkomsten der jeugdclub enz. Alles ziet er hoogst eenvoudig maar tevens keurig en degelijk uit. Op bovenstaande foto ziet men het bestuur en genoodigden, die de plechtigheid bij woonden. De Voorzitter, de heer J. N a u t a, sprak een openingswoord waarin hij de groote dankbaarheid der Vereeniging vertolkte. Namens het C.N.V. voerde de heer Kruithof 't woord en zegde een blijven de herinnering aan dezen heugelijken da; Vervolgens spraken nog de heeren D. de Ridder, namens den Besturenbond, G. Baas Kzn., namens de oude generatie, W. E. v. d. Laan, namens het Hoofdbestuur, J. Y. van R a a 11 e, namens het bureau-per soneel, dat een rooktafel aanbood. In de afdeelingen worden thans gelden verzameld voor het meubilair der bestuuns- kamer. 't Was voor de Ned. Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden een goede dag, STAATSBEGR00TING 1932 ONVASTE POSITIE Men schrijft ons van belanghebbende zijde: Het is helaas niet waar, dat alle rijks ambtenaren een vaste positie hebben. Men zie slechts naar den Rijkswaterstaat. Hier zijn vast aangestelde opzichters; voorts buitengewone opzichters, die kans hebben op vaste aanstelling en ten slotte arbei dscon t racters. Deze laatste hebben geen rechten, zooals het ambtenaarsreglemcnt die geeft, al zijn in de laatste tijd verbeteringen aangebracht. De tijdelijk, buitengewone opzichters echter, zijn beëedigd en als ze twee jaar in dienst zijn, moeten zij pensioenpremie stor- Nu hoort men echter plotseling, dat zij, die nog geen twee jaar in dienst zijn, ar- beidscontracters zullen worden. Dat is een groote teleurstelling en een on billijke bejegening. Immers, hiermee wordt belofte, bij de aanstelling, gedaan, ge broken; dfoch ook wordt over 't hoofd gezien, dat men menigmaal een andere betrekking niet heeft aanvaard, omdat men op een vaste aanstelling rekende. Mag dat maar zoo? Wie neemt het voor deze gedupeerden op? HET BELEID VAN HET KABINET REGEERING EN KAMER Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I van ae Rijksbegrooting voor 1932, waarnaar; ge lijk te denken is, ditmaal met groote be langstelling werd uitgezien. Onder verschil lende hoofdjes zullen we het voornaam ste uit dit voorloopig verslag, waarin de Kamer veel critiek oefende op de Regee- ring naar voren brengen. Het beleid van het Kabinet had over het algemeen weinig bevrediging gewekt. Men erkende, dat het regeeren onder huidige omstandigheden uiterst moeilijk is. Doch het had teleurstelling gewekt, dat van Regeeringswege onder de huidige omstandig heden weinig of geen leiding uitgaat Men beschouwde het als een ernstige tekortk- ming, dat de Troonrede geen duidelijke nv dedeelingen doet over de maatregelen, welke de Regeering voornemens is te nemen, om ook in onze handelsbalans verbetering te brengen Aangedrongen werd op een algemeene crisiswet: anderzijds werd dit bestreden. Verscheiden leden klaagden er over, dat van het Kabinet zoo weinig kracht uitgaat Van werkelijke leiding valt niets te bespeu- De vrees werd uitgesproken dat het Ka binet in zijn huidige samenstelling niet voldoende voor zijn taak berekend is, zek' niet in dezen moeilijken crisistijd. In verband hiermede werd door sommigen gevraagd, of de Regeering wel doordrongen is van het communistisch gevaar, zoowel hier te lande als in de overzeesche gewei en of hier wel voldoende tegenweer wordt geboden. Het karakter van het Kabinet. Sommige leden, die meenden, dat princi pieele wetsontwerpen van dit Kabinet niet meer te verwachten zijn en het als crisis- Kabinet moet w\"den beschouwd, stelden de vraag, of het met op breeder grondslag moet worden gereconstrueerd en onder krachtiger doelbewuste leiding. Andere leden, hoewel erkennende, dat de tijdsomstandigheden het Kabinet vooral tot een crisis-kabinet stempelen, meenden nochtans, dat niet alle arbeid, meer in het bijzonder met het Christelijk karakter van het Kabinet verband houdende, achterwege mag blijven. de uitgaven voor de ambtenaarssalarissen noodzakelijk. Sommige leden vestigden de aandacht op de mogelijkheid om de voorgenomen sala riskorting, wanneer deze beslist onvermijde lijk mocht blijken, te vervangen door een verder verhaal op de bijdragen voor pen sioenen. Sommige leden spraken den wensch uit, dat de Regeering maatregelen zou beramen om de cumulatie van betrekkingen zooveel mogelijk te beperken. DE ECONOMISCHE CRISIS. DE MINISTER VAN FINANCIËN. En zijn mededeelingen aan de pers. Vele Kamerleden waren ontstemd over de uitlatingen van den Minister van Finan ciën in een interview, waarvan de dagbla den van 30 Sept. 1.1. het verslag bevatten. Zij achtten liet ongewenscht, dat de minis ter op een oogenblik, wanneer ie begroe ting en daarmede de financieele toestand des Rijks in de afdeelingen wordt onder zocht, daarover mededeelingen doet in de Ook waren verscheiden leden ontstemd, dat de minister de korting van de salaris sen van het Rijkspersoneel als een besliste zaak voorstelt Met klem werd de vraag gesteld, of de desbetreffende publicatie een verklaring is namens het Kabinet. Sommige leden ten slotte waren van oor deel. dat het beter ware. indien ministers zich in het algemee.i onthielden van me dedeelingen aan de pers in zake het beleid der Regeering. DE SALARISKORTING. Vond bij weinig leden instemming. Vrij algemeen werd in het V. V. bezwaar geopperd hoewel van uiteenloopenden aard— tegen de voorgenomen salariskorting. Vooral de motiveering, welke de minister an Financiën voor de salarisverlaging aan •oert, werd ondeugdelijk geacht. Daaruit blijkt, dat de Regeering niet tot deze ver laging overgaat, omdat zij de salarissen te hoog vindt, maar uitsluitend om de begroo ting in evenwicht te brengen. Enkele leden noemden vermindering van De geweldige economische crisis, welke ook haar stempel drukt op de begrooting, werd door verscheiden leden der Kamer de hevigste genoemd welke de wereld onder- Ring. Het bestaan van de crisis gaf verscheiden leden aanleidipg om ook beschouwingen te wijden aan het tegenwoordige productie stelsel. De hier aan het woord zijnde leden schreven dezen toestand voornamelijk toe aan het kapitalistische stelsel. De overtui ging wint veld, dat het economisch leven zoodanig moet worden georganiseerd, dat de machtige hulpmiddelen en de overvloe dige arbeidskrachten gebruikt worden voor het verzekeren van algemeene welvaart. Aan de Regeering, zoo merkten de hier aan 't woord zijnde leden op, mage de eisch worden gesteld, dat zij zich van deze ver schijnselen rekenschap geeft en dat zij be reid is nieuwe wegen in te slaan, waarbij de medewerking van de arbeidende klasse niet kan worden gemist Verschillende leden merkten op, dat zij niet konden instemmen met de opvatting, dat de huidige crisis gezien moet worden als een der periodieke conjunctuurinzinkin gen, zooals die, met meer of minder regel maat. onder het geldende productiesv^teem plegen voor te komen, en waren van oor deel, dat de verwijten aan de huidige pro ductiewijze op zich zelf te eenenmale onge rechtvaardigd zijn. Velschillende leden gaven evenwel toe, dat, indien niet spoedig hinderpalen voor de vrije werking van de huidige productie wijze worden opgeruimd, men in toenemen de mate het verschijnsel zou waarnemen vain staatsbemoeienis met de productie, ge lijk trouwens hier te lande ook reeds is voorgekomen bij den aan den landbouw verleenden steun. Verscheiden leden vestigden er dé aan dacht op. dat hetgeen genoemd wordt hot „kapitalistische stelsel", een historisch groeid maatschappelijk organisme is. 'S LANDS FINANCIEN. De toestand is bedenkelijk. Met de Regeering zag de Tweede Kamer algemeen den bedenkelijken toestand van 's Lands financiën in, waarvoor onverwijlde voorziening noodig is. 'Algemeen verklaar de men zich dan ook bereid er toe mede te werken de begrooting sluitend te maken. Verscheiden leden merkten op, dat de in de begrooting aangebrachte bezuinigingen teleurstellend zijn cn voor een deel zelfs niet anders dan schijnbezuinigingen. De on- dervvijsbezuinigingen zijn nog vogels in de lucht. Veel van wat versobering wordt ge noemd is slechts uitstel. Men wenscht o.m. ook ingelicht te wor den over de bedragen, waarmede Nederland Indië samen tot aan het einde van 19.?? de markt zullen moeten komen tot het sluiten van leeningen. DE RIJKSMIDDELEN. Veel bezwaar tegen de tariefsverhooging. Vrij algemeen kon men zich in liet V. V. vercenigeq met de bestemming, welke de regeering wenseht te geven aan het over schot van het dienstinar 1929 en met de wij- i, waarop zij de saldi der iaren 1929. 1930 en 1931, in totaal vermoedelijk 54 millioen, over de jaren 1932. 1933 en 1934 wenscht te verdeelen. Ook had men met genoegen ken nis genomen van het voornemen der regee ring om over te gaan tot de instelling van een reservefonds, waaruit in slechte jaren te putten, terwijl er in gunstige jaren in zoij worden gestort. Andere leden waren overtuigd, dat er >g ernstige tegenvallers zullen komen, dat het herstel slechts langzaam zal plaats inden en dat de plaatsing van nieuwe ;o.«- Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk benoemd tot commissaris der Koningin ia (hldz. 3). Tegen de verdachte van de moord op de Majellatoren te Amsterdam is levenslang geëischt (blz. 5.) Inaugureele oratie van Prof. Dr. J. Se. De groote uitvinder Edison overleden. (blz. 6) Japan verzet zich tegen de pogingen vart den Volkenbondsraad inzake bij legging van. het conflict in het Verre Oosten. In Noord-Mandsjoerije breekt burgeroorlog Matusohka legt een volledige bekentenis af. Hij heeft de aanslagen te Jüterborg en Bia Torbagv alleen uitgevoerd. (blz. 9) n de Arja te Den Haag. ningem geenszins zoo vlot zal gaan, als dé leeningspoli- Nagenoeg algemeen kon men zich veree nigen met de voorgestelde benzinebelastiiip. De voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten werd door verscheiden leden afgekeurd. De tariefsverhooging is voor onze exportnijverheid en voor land- en tuinbouw nadeelig. Andere leden hadden tegen de verhooging van het tarief geen bezwaar. Eenige leden wilden de tariefsverhooging zien beperkt tot weelde-artikelen. De aandacht werd voorts gevestigd op een radiobelasting, een verhoogde belasting op alcoholische dranken, een verhooging van de tabaksbelasting en een zagelbelasting op affiches. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van den heer Guit betreffende de opheffing van de ing.-districten der P.T.T. te Groningen, Amsterdam en Vlissingen, heeft de Minister van Waterstaat geant woord, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen het personeel betrokken bij de op heffing van de genoemde ingenieursdistric ten, ten spoedigste ter zake van zijn bestem ming in te lichten en dat ter uitvoering van die bedoeling inmiddels al het personeel, bij die opheffing betrokken van zijn bestem ming mededeeling heeft ontvangen. BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN VERGADERING DER ZUIDHOLL. VEREEN. De Provinciale Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Zuid-Holland heeft te Rotterdam onder presidium van V P. Droogleever Fortuyn haar ai. meene jaarvergadering gehouden. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, had de bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. L. de Gaay Fort man en P. Lamaison van Heenvliet. In de vacature-F. S. G. 3os werd benoemd de heer Nieuwenhuizen, secretaris van Maassluis. Vervolgens sprak de heer U b b o J. M ij s, an Rijswijk, over „Onze Oude Archieven". Spr. bracht o. m. naar voren de belangrijke rol, die het archief kan spelen en het nut van de in 1919 in werking getreden archief wet. Verder illustreerde hij het gesprokene met gegevens door hem uit het archief van Middelharnis bijeengebracht De middagvergadering stond onder presi dium van den heer J a c. van W a n n g, burgemeester van Ouderkerk a. d. IJssel. De burgemeester van Papendrecht. de heer P. van Rees, hield hier een inleiding over den Luchtbeschermingsdienst. Achtereenvol gens behandelde spr. 1. luchtoorlog, luchtverdediging, luchtoor» logsnecht; ,vat het buitenland doet met betrekking tot passieve luchtbescherming (maatregelen der burgerautoriteiten); 3. het gemis van een wettelijk'en grondslag voor die maatregelen; 4. de techniek der oorlogsluchtvaart en der luchtaanvallen; 5. maatregelen welke de burgemeesters moeten nemen. Na afloop brachten extra trams het gezel schap naar het gemeentelijk archiefgebouw, waar de archivaris, dr. E. Wiersum, een be langwekkende tentoonstelling had ingericht van afbeeldingen van burgemeesters, secre tarissen en raadhuizen, van 1813 aL Uit het Sociale Leven NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND ndarbifd™3bondbCS^noemnn d'N"J Ch rendering dp heer A." V™ ge ril n"* '•"«utdUr t be*oldl„d bestuurder van don Bond fw

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1