VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 (VAN ONZEN DU1TSCHEN CORRESPONDENT) HET NATIONALE FRONT SPIT, ISCHIAS,?! i Uw"hart.'noch 'uw n >rdt volften» 6000 ITOGAL hten. Bij Apotb. ürog. 10.60 HET BEZOEK VAN HITLER AAN HINDENBURG Er gebeuren In Duitschland dingen, die het denkvermogen van den normalen burger verre te boven gaan. j Van dichtby sloeg ik het gade, hoe Hitier,; in gezelschap van den vroegeren vliegenier Goering, wiens borst gesmukt is met den Pour le Mérite, in de Wilhelmstrasse door duizen den belangstellenden werd toegejubeld ala de redder van 't lieve vaderland. Hoe langer de besprekingen bij Hindenburg duurden, des te Derveuser werd de spanning. De politie ging te keer tegen de arme journa listen, die van dit historisch feit een paar mooie opnamen voor de pers wilden maken. Uit het ministerie van Binnenlandsche Zaken liep een streng verbod binnen en als honden werden ze van de leege straat weggedreven. Ik bewonder de energie van m'n collega's 't waren er slechts weinigen die ondanks deze onbegrijpelijke hardvochtigheid van overheids wege, niettemin een paar pakkende moment opnamen wisten te veroveren. De politie had het recht, hun de camera af te nemen! Wij wachtten anderhalf uur en plotseling zag men Hitier voor een der geopende ven sters van het palais'verschijnen. Hij was in 't zwart gekleed en had het hakenkruis in Mün- chen achtergelaten. Als bezetenen brulden de nazi's „Duitschland ontwaak!" en „Heil Hit- Ier!''. In een zwaren IMercedes-wagen gleed de ontwerper van het derde komende rijk aan ons voorbij. Even van te voren was ook Brüning onopge merkt en door niemand toegejubeld, voorbij gereden. Hij was nog doende een nieuw kabi net saam te stellen en we weten thans, hoe hij door de nationale groepen uit haast alle par tijen aan zijn lot werd overgelaten. Nie^emin speelde hij het klaar, een nieuwe rijksregee- ring gereed te hebben, wanneer de rijksdag geopend wordt. Van Berlijn toog Hitier naar Bad Harzburg en hier beleefde hij in harmonische een dracht met Seldte's staalhelm zijn grooten dag. De tienduizenden, die hem volgden, lazen op zijn arrogant gelaat nog de voldoening van het feit, dat hij nu eindelijk, eindelijk, door den rijkspresident officieel ln audiëntie werd te woord gestaan. In een pijnlijk kort berichtje kregen we dien aangaande slechts te hooren, dat door den redder des vaderlands een uitvoerig verslag omtrent de nationaal-socialistische beweging werd uitgebracht. Hoe Hindenburg hierop reageerde, werd zorgvuldig verzwegen. Met of zonder zijn bedoeling gaf Hinden burg een stoot aan de beteekenis van de bij eenkomst dezer nationale oppositie in het anders zoo stille Harzburg. Hier kon men ze allen bijeen zien, wier hart vervuld is van haat tegen den huidigen staat, van afkeer tegen de tegenwoordige regeering, van middeleeuwsch aandoende plannen tegen het jodendom van gloed en vuur voor het derde rijk, den idealen germaanschen staat, waar iedere jood als een vreemdeling behandeld zal worden, aan de macht van het kapitaal voorgoed een eind ge- gemaakt wordt en iedere sociaal-democraat wegens zijn internationale gezindheid als een vaderlandsverrader aan den muur gezet en neergeschoten zal worden! Noem dit niet de dwaze fantasie van opgehitste kwajongens. Het is een ernstige opvatting van mannen, wier naam nog vaak kort geleden een wereld klank had. In Bad Harzburg gaan allen in het bruine hemd, kunt ge het hakenkruis en den staalhelm bewonderen. Hier heerscht de mili taire geest, die aan het Potsdam-van-voor-den oorlog herinnert. Hier is men „plus allemand que les allemands!". Hofprediker Doehring, die in dienst van de republiek zyn werk aan den Berlynschen Dom verricht zoo tusschendoor gaat hjj ook wel eens naar Huis Doorn leidt er de veldpre- diking en wie niet beter weet, die zou als bui tenstaander meenen, dat kerk en staat met elkander op voet van oorlog staan. In Harzburg. Terwijl men ïn de Wilhelmstrasse voor de grootste moeilijkheden staat, welke Duitsch land 6edert de omwenteling beleefde, zwaaide men in Harzburg ter eere van Hitier en Hu- genberg de zwart-wit-roode driekleur en de bloedroode vlag met het pik-zwarte haken kruis. Men nam er een loopje met het zwart- rood-mosterd der republiek, sprak het dood vonnis uit over het werik der mannen, die hun REFERAAT PROF. GERBRANDY LEVENDIGE BESPREKING leven offerden in dienst van d staat en gedroeg zich als een volk, dat met de logische gevolgen van een zwarte neder laag hoegenaamd niets uitstaande heeft. Thans jubelen de naïeven: van Harzburg be gint de victorie Zij smullen van de plotselinge samenwerking aller nationale oppositie-man nen, begroeten het votum van wantrouwen, dat deze week in den Rijksdag tegen Brüning wordt ingediend, hopen vurig, dat de rijksdag nog deze week wordt ontbonden en willen Zon dag 18 October den stormloop op de republiek ondernemen. Harzburg was van dezen storm- In het Gcbouw v00r K en w. te Utrecht loop een voorproefje en men bbjkt in de Wil- wcrcj gisteren een congres gehouden van helmstrasse plotseling ingezien te hebben, hoe fle christelijke Ondernemers Vakorganisa- dwaas het advies was van hen, die Hindenburg tie Het ging uit van de chr. Ondernemers- adviseerden tot een rencontre met Hitler. j Vakcentrale ,een stichting van de Chr. Mid- Zwaarder, veel zwaarder dan de aanvallen denstandsvereeniging, waarin verschillende van Hitier, Seldte, Düsterberg, graaf Kalck-1 reeds bestaande Chr. Patroonsvakorganisa- reuth, graat von der Goltz, dr. Class, zwaarder Ukj zijn sa^,engebracht dan de eenparige eed van trouw aan het ko- Het congros stond onder leiding van den mende derde ryk, drukt op Berlijn de aanval, heer c plomp, van Rijswijk. Deze wees welke door dr. Schacht werd ondernomen te- j Pr jn zjjn openingswoord op, dat men door gen de nog kort geleden onder zyn beheer j het wetsontwerp van Min. Verschuur in staande rijksbank. Dr. Dietrich, rijksminister zake de Bedrijfsraden; met de maatschap- van financiën, ontbond ons. een aantal Duit- noliiko nremnisat.ie od een keerpunt is go- Chr. Patroonsorganisatie van financiën, ontbood i sche en buitenlandsche correspondenten, in het ministerie, om nadrukkelijk te protesteeren tegen een redevoering, welke aan vaderlands- verraad doet denken. Met een opgewonden heid, die we van dr. Dietrich niet gewend zijn, wees hy erop, dat zulk een scherpe propagan da tegen het beheer der rijksbank onduld- Mogen de duidelijke woorden van den rijks minister van financiën den anders zoo voor- zichtigen en bedachtzamen rijkskanselier Brü ning ertoe brengen, in den rijksdag duidelijk en onomwonden uit te spreken, hoe tienduizen den Duitschers denken over de uitdagendheid dergenen, die totdusver slechts negatief waren in hun afbrekend werk. Fanatieke haatdragend heid zal stellig weinig bijdragen tot de ver zoening der volken en onze verwachting-en van het voorspelde derde rijk gaan niet meer sa men met de aanlokkelijke toezeggingen van Hitier en Hugenberg. Wy verwachten, dat Hindenburg zich niet liet misleiden door de phraseologie van het hakenkruis, want het Duitsche volk is niet pelijke organisatie op een keerpunt is ge komen. Opnieuw moet aandacht besteed aan Chr. patroons-vakorganisatie, waarbij medewerking van het C.N.V. onmisbaar is. Als eerste spreker trad op Prof. Mr. P. S. Gerb randy, hoogleeraar aan de Vrije universiteit te Amsterdam. Hij sprak over Vakorganisatie van patroons (ondernemers) onder eigen ba- De vraag naar de wijze van vakorganisa tie van ondernemers is geen economische maar allereerste een zedelijk-godsdienstige vraag. Met de theorie dat men het verband met I andersdenkenden in het praktische leven niet moet doorsnijden, heeft deze vraag niets te maken. Het gaat er juist om hoe ik de wereld en den naaste het sterkst beïnvloed. Historisch gezien is het komen tot Chris telijke vakorganisatie van patroons een noodwendig uitvloeisel van een eenmaal aanvaard begin(sel) van optrekken onder eigen banier, gelijk dat voor de arbeiders dadelijk volkomen, voor de patroons ten bij machte, om aan politieke proefnemin-1 deeïe 'is gevorderd, gen van hoogst bedenkelijken aard onderwor-1 j)e voorstelling alsof de Heilige Schrift pen te worden. Hindenburg kent den harden geen uitdrukkelijk bevel geeft wat de vrede voor zijn land Berlyn, 13 October 1931. volk beduidt! Rechtzaken DOOD DOOR SCHULD Te Amsterdam bad op 16 April 1931 aan boord van het s.a. „Jagersfontlln". liggende aan de Sumatrakade, een doodelltk ongeluk plaats. In den bakboordketel bevond zich voor •nderzoek do vierde i L. zich in den ketel bevond, Het heet wa> binnen door den afsluiter van den ketel op te draalen. I». kreeg over het geheele llchai zeer ernstige brandwonder na het ongeluk. Thans stond E. t Uitspraak 28 Oct. klem op clementie ter van Gods Woord tegenover ons leven en is inconsequent daar het bevel om in de neutrale organisatie U te begeven, dan eveneens ontbreekt. De suggestie alsof het neutraal georgani seerd zijn het normale en het Christelijk georganiseerd zijn het abnormale is. mis kent de superioriteit van het Christendom en ziet voorbij, da.t de neutraliteit is van lateren tijd en een vrucht van ongeloof en revolutie. Vakorganisatie zet haar voet op het ge bied niet slechts van het economische maar ook van het sociale leven, dat worstelt om te komen tot andere organisatie-vormen, waarin die vakorganisatie noodwendig zal worden betrokken. Het vakorganisatie moet principieel zijn, omdat in die worsteling en beroering van, haar terecht geëischt wordt leiding. De richting dier leiding is kort weer te geven in het woord samenwerking of sa menleving, met den nadruk op het woord samen, welke gedachte, waarachtig bij- belsch, tegen den geest van het radicale individualisme en Marsisme diametraal over staat. HET SKLAREK-PROCES Voor het Berlijnsche Landsgericht is Woensdag de behandeling begonnen van het sen- sationeele proces tegen de gebroeders Sklarek. Onze foto geeft een blik in de beklaag denbank. Van linJts naar rechts: O.' 'o Goe bel, Willy Sklarek, oud-burgemeester Frank Schneider; Dr. Werthauer; Leo Sklarek. Bovendien is principieele organisatie, ge- oden, wijl de bedreiging der Christelijke rijheid ernstige proporties dreigen aan te nemen. Practisch is ten bate eener Christelijk- sociale actie de organisatie onder eigen ba nier der patroonsvakbonden ook daarom vereischt, omdat ze de ontstellende verwar ring en het gebrek von doelbewust streven patroonskringen kan verminderen h juiste stellingnemen tegenover de overheid kan bevorderen en de mogelijkheid om reeds dadelijk organisatorisch met de ar beiders zekere resultaten te bereiken, ver- In de middagvergadering sprak de heer H. A m e 1 i n k. secr. van het Chr, Nat. Vak verbond over Chr. patroonsvakorganisatie, welke rede we gisteren reeds verslag n. Op de referaten volgde een zeer drukke bespreking. De heer Ten Have, van Amsterdam, aanvaardde den eisch dat men zich Christe lijk moet organiseeren. Als bezwaar wees bij echter aan het kleine aantal werkgevers. Vakorganisatie onder de arbeiders is ge makkelijker. Spr. zou daarom boven de bestaande or ganisaties een kopcontrale willen zetten met plaatselijke vertakkingen, waarin de ver schillende werkgevers elkaar ook in vak groepen zullen kunnen ontmoeten. Spr. denkt er niet aan zich thans uit de krachtige organisatie in zijn bedrijf terug te trekken. Maar daarnaast is hij lid van de Christelijke Middenstandsvereeniging. De heer Borst, van Rotterdam, dankte het bestuur voor de uitnoodiging aan de Chr. Werkgeversvereniging, waaraan deze door de afvaardiging van den heer Stene- ker en spr. gevolg gaf. Spr. meent, dat er veel misverstand rond om 't ontwerp van dit congres en ook t.a.v. het rapport der Chr. Werkgeversvereen. is. Men heeft er uit geconcludeerd dat de Chr. Werkgeversvereen. aou zijn tegen Chr. patroonsvakorganisatie. Daartegenover herinnert spr. aan enkele pogingen van het bestuur der Chr. Werkgeversvereen. tot stichting van organisaties van bouwvakpa troons en metaalindustrieelen. Veel van wat door de beide spr. Is ge zegd kan spr. ten volle onderschrijven. Maar wat voor het algemeen geldt, geldt niet voor het bijzondere. Prof. Gerbrandy heeft niet juist onder scheiden tusschen stands- en. vak orga nisatie. Een deel van ons leven ligt op het ter rein /der algemeene genade, in de neutrale zóne, betoogt spr. Hij beroept zich daarvoor op Dr. Kuyper. Neemt men voor de Chr. Patroonsorgani satie de Chr. arbeidersorganisaties ten voor beeld. dan moet men naar spr. inzien niet vergeten, dat het den Christelijken arbei ders niet mogelijk was, in de algemeene or ganisaties te blij yen door het indragen daar in van de klassenstrijdsidee. Spr. beriep zich od de heeren Diemer Smeenk en Ds. Talma, die indertijd schreven, dat een on gedeelde vakbeweging als ideaal gezien moet worden. De vakbeweging is naar de definitie van den heer Diemer een econo mische organisatie. De Christelijke Werkgeversvereeniging is niet tegen, maar vóór Chr. Patroonsvak organisatie, als de noodzakelijkheid daar van practisch mocht blijken. Dót stand punt heeft ze altijd ingenomen en hand haaft ze nog. Indien het vraagstuk van de eigen organisatie opportuun is bv. met het oog op de bedrijfsraden dan wil de Chr. WerlfTeversvereen. zeer gaarne mee- overleggen, op welke wijze men kan komen tot een organisatie-vorm om de Chr. Vak organisaties onder dak te brengen. Spr. vertrouwt dat door deze verklaring het misverstand op dit punt is weggenomen (applaus). Mr. H. H. Steneker van Amsterdam, kan zich met het tweede gedeelte van het referaat-Gerbrandy vereenigen, als daarvan de conclusie was: Christelijke stands organisatie. Als Prof. Gerbrandy sprak van het geven van leiding aan het economisch leven, overschat hij dan niet de beteekenis der vakorganisatie? De standsorganisaties kunnen het geheel overzien. Spr. onderschreef, dat het niet normaal is om neutraal en abnornaal om Chr. geor ganiseerd te zijn. Maar hij wilde het anders stellen, nl. in het bedrijf is normaal de eenheid en abnormaal de gedeeldheid. Dat is de lijn der Schrift Dat is ook de strek king van het rapport der Chr. Werkgevers vereeniging. Er kunnen omstandigheden zijn dat men het normale moet loslaten, om voor hjt abnormale te kiezen, maar dat is een kwestie van opportunistischen aard. De heer Bos, van Rotterdam, verklaarde in te stemmen met het principieel betoog. Maar is alles wat principieel gewenscht is ook practisch mogelijk? De fout is, dat men tracht patroonsvakbonden te maken naar het. model der arbeidersvakbonden. Maar Spr. herinnert er aan, dat Dr. Kuyper, toen hij ijverde voor Chr. Arbeiders vakorgani satie tegelijk werkte voor neutrale midden standsorganisatie. Tot in 1916 hield hij dit vast, al vreesde hij toen al dat toch op eigen organisatie zou moeten worden aan gestuurd. Hij had gedacht, dat in de mid denstandsorganisatie practisch de Christe lijke gedachte zou overheerschen. Vergeten de heide referenten niet te veel de differentisatie in 't bedrijfsleven de scha keering van groot en kleinbedrijf? De mid denstand wordt gedwongen in zijn vakor ganisaties een strijd te voeren om te zijn, of niet te zf n. Hoe moet men nu doen als men de overtuiging heeft, dat oprichting van Chr. bonden over de geheele linie is afbraak van het bestaande, wat beteekent wegnemen van het verweermiddel? De heer Si eb es ma (Voorburg) ver klaarde een absoluut voorstander te zijn. Is het, wel mogelijk, neutraal te zijn? Er zijn geen drie, maar twee wegen. Neu traal is een eigengemaakte derde weg: God wat en de duivel wat. Chr. Vakorganisatie is eisch! Toch is Spr. huiverig. Het vereischt een hoogstaand geestelijk leven. En is er dat wel, als ambtsdragers in de kerk tot 4 uur 's nachts het feest van een neutrale organisatie meemaken. Kennen de kerken hun plicht in dezen wel? De heer Kruithof, voorzitter van het G N. V., dankte namens deze organisatie voor de uitnoodiging en voor de gelegenheid om ook als arbeidera over dit onderwerp mee te spreken. Het C. N. V. keurt het af als men, zooals wel gebeurd is, de deur dicht doet voor hen, die ervaring op dit ge bied hebben. Spr. stelde de vraag, of het wel toelaatbaar geacht moet worden, dat men tegelijk alge meen en Christelijk georganiseerd is en zoo van twee wallen vet Bij de werknemers heeft men er mee gebroken. Het breekt kracht Ook hier moet gelden: één keus op maatschappelijk terrein. De heer d e n D u y n (Utrecht) drukte zijn spijt over de uiting der Christelijke werk gevers: wij willen ons Christelijk organisee ren, als het practisch mogelijk is. Het is geen practische, maar een principieele kwes tie. Spr. legde er den vinger op, dat ouder lingen op huisbezoek --wél aan arbeiders, maar niet aan werkgevers en midden standers vragen, of ze Christelijk georgani seerd zijn. Beantwoording. Prof. Gerbrandy legde er den nadruk op, dat als men deze zaak aanvat, men zijn kracht en persoon heeft in te zetten Als het van ons kunnen en willen afhing, stond de zaak hopeloos. Maar God zal Zijn kracht in onze zwakheid vervullen. Er zijn zoo weinig Chr. patroons. Heeft de heer Ten Havo er een statistiek van? Als men zich geeft, zal men zelf verbaasd staan over de mogelijkheden. Den heer Borst vroeg spr. of hij toch ook niet tweeslachtig vindt het standpunt: ik ben er niet tegen, maar het andere is toch ook wel goed. Spr. heeft wel degelijk op het verschil tus schen stands- en vakorganisatie gelet, maar alleen over de laatste gesproken. Zoodra men gaat organiseeren, gaat men uit de zakelijke sfeer. Men wil dan iets aan de maatschappij gaan doen. De Christen botst dan tegen ve len op. In eigen organisatie moet hij kracht zoeken. Als de heer Steneker de conclusie trekt: Chr. Patroons stands organisatie komt hij halverwege. Gelooft de heer Steneker, dat de organisatorisch-zedelijke leiding zoden aan den dijk kan zetten, als ze de practische organen, de eigen vakorganisaties mLst, om het uit te voeren? Spr. meent, dat de heer Steneker de beteekenis van de standsorgani satie overschat Als spr. léést, wat er sinds 1891 door Wi'er- singa. Dr. Kuyper, Colijn over dit punt ge zegd» is, gevoelt hij telkens: daarin zit dat gene, waartoe wij n u willen komen. Spr. heeft de overtuiging dat de heeren Steneker en Borst en allen die aarzelen zul len overkomen. Er is bij hen al iets los gewrikt De gedachte van neutraliteit is vinding van het ongeloof. Wanneer onze maatschappij gebleven was, wat ze in de 17e eeuw was, toen het gehalte van het Ned. volk nog zoo was, dat men het on-Christelijk niet kende, bestond het dilemma. Door het ongeloof is een wig in het leven gedreven. Als Dr. Kuyper, Ds. Sikkel, Slotemaker spreken over de eenheid van het bedrijf be doelen ze niet: alle patroons bij elkaar, maar patroons èn arbeiders. Een neutraal patroon bestrijdt dat Dót is de versplintering in het leven. Het middel daartegen is, het opheffen van de Christelijke banier. Dan kan men Radio Nieuws. 45 Concert. 1.452.30 Gramot 2.304 Kinderuurtje. 44.16 Verzorging den zender. 4.15(.30 Gramofoon. 4.30- pinermuzlels. 6.056,20 Sportprnatje. 6.20— Spreker. 7.307.46 Politieberichten. 7.45— Llchaamsoefcr mofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA mdlng voor Arbeiders In de Oontlnu-BcdriJ- I Kwartiertje voor het Instituut v. Arbeide- wlkkellng. 4.05 Gramofoon. 4.25' Berichten r actie _,Grooto Volk". 4.30 Voordracht. 4.50 imofoon." 6.40 Concert 6.16 S.D.A-P.-kwar- rtje. 6.30 Vervolg Concert. 6.45 Literair Half uurtje. 7.15 Vervolg TELEVISIE VOOR HET EERST DEEL VAN NORMAAL PROGRAMMA Gisteravond heeft voor het eerst ln de ge- ;hiedenis der radio de televisie deel van een ewoon programma nl. van de B.B.C. uit-re- taakt. Jack Payne en zijn orkest word uit de gewone studio tegelijk hoorbaar en zichtbar iltgea De i gehoord In Engeland zijn reeds 8000 telerlse-caxtvan- ;ers ingeschreven. Uit Madeira. 1700 1 -isie-uitzendingen daar an de tezamen stappen doen in de richting van de eenheid van het bedrijf. De heer Amelink gaf in zijn repliek aan, hoe de Christelijke arbeiders bestreden worden met de verdediging van de neutrale organisatie der patroons door Christenen. De patroons moeten leeren voor hun orga nisaties te offeren. In de Chr. vakbeweging heeft men dat ook niet direct gezien. Toen de contributie 2Vfe cent per week was, kwa men de leden niet, want de organisatie kon. niets doen. Nü is dat anders. Men zegt: de Christelijke arbeiders zijn. talrijker. Maar de Chr. Fabrieks- en Trans portarbeidersbond werd opgericht met 11 le den. Later zijn er allerlei groepen, die op zichzelf waren, bijgevoegd. Thans telt deze organisatie 16000 leden. Als men maar aan pakt in geloof, trekt men de weifelende broe ders wel. De heer Borst was met zijn citaten bij zijn tijd ten achter. Maar bovendien daar gaat het niet om. Het gaat er om: wie heeft ge lijk. Prof. Gerbrandy, of de heer Diemer, zoo als hij vroeger en nu schreef en dé lieer Smeenk, zooals hij vroeger schreef. De heer Borst heett niet aangetoond, dat Prof. Ger brandy ongelijk had. Dat kén hij ook niet. De Christelijke vakbeweging heeft de om schrijving, die de heer Diemer van haar taak gaf, reeds lang losgelaten. Ze ziet die veel breeder dan enkel economisch. En ook de verklaring, dat ze uit negatieve overwe ging voortkomt, aanvaardt zc niet meer. Da Christelijke vakbeweging heeft de positieve taak om in te werken op het maatschappe lijk leven in christelijken geest (Applaus). Het rapport der Christelijke Werkgevers Vereeniging stelt zelfs voor de arbeiders nog de neutrale vakorganisatie als ideaal. Men wees ter voorbeeld op de Engelsche Trade- Unions. Spr. wijst er echter op, dat die juist hoelemaal afgegleden zijn naar den verkeer den kant, omdat ze geen positieven bodem hadden. De Engelsche vakbeweging bewijst juist de noodzakelijkheid van eigen vakbe weging op een principieele basis, met een taak om reformeerend in te werken op de maatschappij. Die vakorganisatie is noodig niet alleen voor de arbeiders, maar ook voos de patroons. (Applaus). De Voorzitter sprak zijn groote vol doening uit over het verloop van dezen dag en deelde mee, dat het voorstel van den heei» Borst om over deze zaken met elkaar in broederlijken zin in overleg te treden, met beide handen zal worden aangevat. Na samenzang van Ps. 95 5 en dank gebed door Prof. Gerbrandy werd het con gres gesloten. Uit het Sociale Leven. De rljksbemlddelaar, de heer Van IJasclste.j heeft de partijen, betrokken bij het droi^ei conflict bij de textielfirma G. Jannlnk en o te Enschedé, opgeroepen tert een bespreking a.s. Donderdag. IN DEN STORM Door WJERNY KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE Op treffende wijze wordt Jn dit verhaal De auteur maakte gebruik efficle<-'~ bronnei verschillende beschrijvingen, aanteeke- pporten, ^dle op Jast gena- ■olgde Nieuwo Économische Politiek, de zoogenaamde „Nep" waren ln veler oog niet anders dan een her stel van het kapitalistisch stelsel. Grisha, een der hoofdpersonen van dit ver haal, was als oud-student ln de handels wetenschappen. aangesteld b!J het bestuur de schrijfster dezer her inneringen. vreesde vaak. dat Grisha van haar begon te vervreemden. Maar na een ver trouwelijk gsprek met hem bleek haar, dat zij zich in dit opzicht vergist had. BIJ een groote partljschoonmaak, dlo eens gehouden werd, werd Gi gehandhaafd en jjvergeplaaf i fabriek In Rostof. Zijn Traanden geschorst en kreeg op haar verzoek te Rostof maatschappelijk werk Toen al deze maatregelen geen blijvende ver beteringen brachten, werd Grisha met zes we ken ziekteverlof naar een sanatorium gezon den: zijn vrouw werd ten slotte bulten de partij gelederen gehouden. Eindelijk^ kreeg Grisha hoogste technici en andere beambten. Dit was gefbeel lm 6trijd met zijn eenigs- zins stugge natuur, aan den anderen kant gebruikte hij mij ale tuesclienpersoon om ertrouwelljken omgang te bereiken met zijn ondergeschikte speciailisten. Ik was de Directeurs vrouw in den ouden zin de6 woords, geen partijlid meer; ik moest ont vangen en beizoeken afleggen, kortom Grisha drong er bij mij op aan, dat ik van mijn ka>nt alles in het werk zou 6tellen om het vertrouwen van zijn ondergeschikten to veirwerven. Het scheen haast onmogelijk, dat im zulke verhoudingen Presnof zou ko men als speciale vertrouweling van den directeur, maar Grisha had deze zaak zeer handig reeds in Garkof, toen wij op weg naar onze nieuwe woonplaats waren, op gelost. Hij had gedaan gekregen, dat van dit centrum der Oekraïne uit, door de Trust directie zelf, een paar van de hoogstge- plaatsten een andere eervolle betrekking kregen. Zoo kon hij dus, zonder den schijn op zich te laden, van eigen vrienden er in te halen, de opengevallen plaatsen dor Vltja'e man en zijn medewerkers doen be zetten. Alexander Michaelowitch kreeg daar bij de positie ran hoofd der mechanische inrichtingen, een uiterst verantwoordleijke positie, door Grisha feitelijk geschapen. Hierdoor werd Presnof, al was het niet for meel, tooh boven a>Lle anderen gesteld en kon op Iedere werkzaamheid controle uit oefenon. Uit alles kon ik merken, dat Grisha zijn les goed geleerd had. Hij ging niet meer naar zijn gevoelens te werk, maar overwoog elke 6tap zorgvuldig, ont ging daarbij alle onaangenaamheden vooi zioh zelf en bleef volkomen correct. Hij be gon niet, zooals de meeste zijner voorgan gers, met groote reorganisatieplannen, doch liet alles op zijn beloop om eeret van de toestanden op de hoogte te komen. In een ander land dan Rusland Grisha er dan ook hoogstwaarschijnlijk in geslaagd zijn een algemeen gezien chef to worden, maar bij ons is men te veel af- I hankelijk van allerlei factoren, die geheel buiten onzen invloed staan, om een lijn langen tijd te kunnen doortrekken. Wij waren er nog geen drie maanden of de stemming 6loeg geheel om. Op verschillen de plaatsen in ons land kwamen aanslagen voor, waarvan d9 meest geruchtmakende was een gelukte bomaanslag op het bureau der G.P.Oe. in Leningrad. De daders wer den meestal niet gepait, doch iedereen was er van overtuigd, dat de draden van al die aanslagen naar Engeland liepen, dat zich uiterst vijandig tegen ons toonde na het afbreken der diplomatieke betrekkingen door de conservatieve regeering. De algemeene stemming van onzekerheid sloeg echter bij ons in 'n paniek over toen 'n dergelijke aanslag in onze fabriek slechts door een toeval en op hert laatste nippertje verijdeld werd. Men vond n.l. een groole hoeveelheid dynamiet vakkundig verdeeld over de geheele hoogoven-afdeeling, met lonten en electrisdhe draden verbonden, zoo dat een ontploffing de vernietiging van het geheele bedrijf ten gevolge zou hebben ge had. Een waker ontdekte deze lading toe vallig en hierbij werd ditmaal de schuldige wel gevonden. Het was een voorman in de hoogovenafdeeling, -aarvan wij nooit meer iets gehoord hebben. Hij is zonder proces geëxecuteerd. Eensklaps werden Grisha's goede voor nemens hierdoor verijdeld. De week, die volgde op de ontdekking van dezen voorge nomen aanslag gaf paniek op paniek. Ik zag mijn man haast niet meer; dag en nacht vengaderde hij met alle autoriteiten uit de ©treek, waarbij hij absoluut niets los Het over het besprokene. De beambten van hun zijde gedroegen zich als 6lakken, die onraad bespeurden en in hun huisjes terug kropen. Zij rolden zich als het ware op, trachtten zich onzichtbaar te maken en hun werk zoo onopvallend mogelijk ten uit voer te brengen. Niemand in de geheele fa briek waagde het meer om ook maar een aanmerking te maken op het werk der ar beiders, want het woord „saboteur" met alle vreeeelJjke gevolgen daarvan was op ieders lippen. Na die week van afwachting en vrees barstte de bom los en men bemerkte gauw genoeg Ln welke richting de regeerings- organen zochten. In één nacht werden vijf van de hoogste beambten van hun bed ge licht; don volgenden dag moest de fabriek het zonder een groot deel van zijn lel -s stellen. Waarom die menschen geve i -m I gezet werden wist niemand, zijzelf verin n delijk ook niet Het was echter voorloopig sleohts een repetitie voor hetgeen de vol gende jaren zouden brengen. De gearresteer den werden, de een na den ander, na eeni- ge maanden weer op vrije voeten gesteld, even onverwacht en evenzeer zander op gave van eenige reden als zij gevangen wa ren genomen. H<#t scheen, alsof het plotse linge opgelaaide wantrouwen geleidelijk weer verdween. Een der slachtoffers, de chef van de walswerkafdeeling, wiens eeni ge misdaad was, dat hij een Tsjechisdhen naam had en zijn grootvader of overgroot vader uit dat land was gekomen, kreeg zelfs kort na zijn invrijheidsstelling ver gunning om voor een studiereis naar het buitenland te gaan. Al deze wrijving en on aangenaamheden beletten Grisha feitelijk maanden lang zidh met het eigenlijke werk te bemoeien. Hij was plotseling de politieke vertegenwoordiging van de regeering in de fabriek geworden en moest zich allereerst met politieke kwesties bemoeien. Een daar van was de aanwezigheid van drie of vi»r buitenlandsche ingonioura. Zij waren op een lang-jarig contract aangenomen en had den tot nu toe hun werk naar be hooren ver richt. In de sfeer van algemeen wantrou wen werd de aandrang echter steeds groo- ter om hen te verwijderen. Mijn man moest zelf een reis naar Garkof en Moskou maken om deze kwestie in de allerhoogste kringen te bespreken. Er werd gewikt en gewogen en tenslotte besliste men dat het verbreken der contracten op het buitenland een zeer 6lechten indruk zou maken en men de be trokkenen moest houden. Daaraan werd eohter de instructie toegevoegd: let op ad hun handelingen en bij de minste verdach te beweging of bij elke andere mogelijkheid om hen in gebreke te stellen moet onmid dellijk het contract verbroken worden en moeten zij worden weggestuurd. De buitenlanders, niet voorbereid op dezej hernieuwing van het strenge regime datj zij nooit gekend hadden, en dat zij in hun j land natuurlijk heelemaal nooit hadden gezien, verkeerden in een moeilijke positie. P.n onze landgenooten maakten het hen niet makkelijker. In de gesprekken derl vrouwen werd natuurlijk veel rondverteld! van hetgeen er op de fabriek gebeurde en er werd bartedljk gelachen om eenige grap penmakers, die buitengewoon goed de kunst verstonden om de 60vjet-leuzen en uitdruk kingen zoozeer te overdrijven, dat zij be lachelijk werden. Dan viel men zoo'n buiten lander 's morgens in het bureau lastig met de vraag: „Nu, kameraad, gaat U nog niet naar Uw land terug om ze daar te vertefc- len hoe prachtig de toestanden hier zijn?" De man lachte verlegen en gaf wijselijk geen antwoord, maar de ander hield aan en wilde hem met alle geweld op deze wij ze er toe uitlokken om Jjn meening over onze verhoudingen te uiten. Het was een gevaarlijk spel, voor belde zijden, zoozeer zelfs, dat Grisha besloot een feestje te organiseeren met het hooger per soneel en hen daar eens behoorflijk de les te lezen, waartoe hij op de fabriek geen tijd en geen gelegenheid had, omdat er voortdurend partijleden in zijn bureau za ten. Dit avondje had een volkomen succes en Grisha's autoriteit steeg belangrijk in de oogen van zijn ondergeschikten. Hij trad niet dogmatisch op, gaf den spottere en critici echter te verstaan, dat, alhoewel hij niet afkeerig was van hun grapjes, hij er hun toch op wilde wijzen, hun critiek op organisatorische wijze tot uiting te laten brengen door hun eigen vakvereeniglngen of de technische eideeling van den metaal bewerkers-bond. Zoozeer had hij zelfs het vertrouwen ge wonnen, dat een der buitenlendere bet waaade openlijk de vraag te stellen: „Waarom worden toch al de menschen gevangen genomen?" Waarop de spotvogel het antwoord niet schuldig bleef en direct verklaarde: „Dat Is alleen een voorzorgsmaatregel, opdat ieder weet en begrijpt, dat hij zijn vingers in zijn beide ooren moet stoppen, wanneer iemand eens zou trachten hem wat in het oor te fluisteren." Gelach weerklonk als antwoord op die rake opmerking en ook Grisha lachte mee, maar voegde er aan toe: „Nu is het vol doende, kameraad; 'k neem aan" en hij zei dit met zeer veei nadruk „dat deze laat6te grap Uw carrière als grappenmaker afsluit Wij hébben elkander begrepen, niet waar?" Zij hadden gevoeld, dat hun directeur hen begreep en bereid was het een en ander door de vingers te zien, maar dat hij da autoriteit bleef en het aanzien der rer:ce-« ring, die hij vertegenwoordigde, zou haudi haven. Niet alleen im partijkrmgen, maar zelfs de groote maesa, sprak openlijk over de mogelijkheid van een op handen zijnden oorlog. Algemeen hoorde men beweren, dat men nog niet klaar was. Nergens merkte men, zelfs niet in vertrouwelijke gesprek ken, iets van een principieelen tegenstand tegen den oorlog. Dit word als iets onver mijdelijks beschouwd, waaraan men zien evenzeer had te onderwerpen als aan het bestaan der tegenwoordige regeering. Merk waardigerwijze was ieder er van overtuigd dat deze oorlog, wanneer hij eenmaal zou uitbarsten wis en zeker tot een overwin ning van de Sovjetlege re zou voeren en dat zoo het regime tot andere landen zou wor den uitgebreid. Er bestond voor ons geen andere opvatting; wij waren te zeer over tuigd van de geweldige kracht onzer re geering. in de ongelooflijk moeilijke omstan digheden der afgeloopen jaren, was die ge weldige kracht herhaaldelijk tot uiting ge komen. Tot mijn schande moet ik bekennen dat de motieven van alle menschen in dit opzicht niet even oprecht waren. Ik heb sommigen van wie ik wist, dat zij met ons bewind toch in het geheel niet waren inge nomen, openlijk gevraagd waarom zij an dere volkeren hetzelfde wilekn brengen s ze het voor ons zoo slecht vonden Het even openhartig gegeven antwoord lui ie kort en bondig: wij hebben geleden, laten de anderen ook eens lijden! Wij waren echter nog niet klaar, en toon dit goed doordrong tot de regeerin gak rin gen en zij tevens het gevaar van een werke lijke uitbareting naderbij zagen kmnen, toen werd de hand aan de ploeg geslagen. In dit opzicht kan ons bewind aan ve!e andere landen ten voorbeeld worden gesteld \ls men maatregelen noodig acht. worden die uitgevoerd ongeacht de daaraan verbon den moei'lijkhedcn. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9