JHeinue £Vifc$fljr (£mmuil BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0*25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— P" dagelijksclie zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vsj cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3483 VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17VS 0.22 Vi van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang EERSTE BLAD. HET INGEWIKKELDE VRAAGSTUK. Noch in politieken, noch in economischen zin lijkt de crisis van het heden op die van 1914. Dit blijkt het beste hieruit, dat de versobering, welke de Koningin blijk baar nastreeft, bij velen de vraag doet rij zen, of dat wel de juiste weg is. Als blijk van meeleven wordt het, van bijna alle kanten, even hartelijk gewaardeerd als in 1914, toen van H. M. het initiatief uitging om een Steuncomité te vormen; een schoone daad, welke thans bij de Prinses, in overleg met .haar Moeder, navolging vindt. Maar velen betwijfelen of niet-noodzakelijke bezui niging iéts aan de crisis verhelpen zal. In 1914 en daarna was er een tekort aan levensmiddelen; thans zal niemand aan hamsteren denken; wie geld heeft koopt wat hij wil voor steeds lager prijs. En omdat veel onverkoopbaar is, wordt hier de op brengst in zee geworpen en daar de pro ductie beperkt De koopkracht is dus blijkbaar onvoldoen de, om wat economisch toch feitelijk dwaas en zondig is, te voorkomen. De producenten lijden seinde omdat de consumenten de goe deren niet kunnen afnemen. Hoe men nu ook tegenover het vraagstuk der loonsverlaging staat, allen zijn het hier over vrijwel eens, dat een plotselinge daling over heel de lijn, althans aanvanke- 1 ij k, de druk in het zakenleven zou verzwa ren. Maar daarom rijst dan ook de vraag of het, economisch gesproken, aan te bevelen is, dat zij, die zich niet behoeven te bekrim pen, op alles gaan bezuinigen Verkwisting, noch tergende uitstalling van weelde en overdaad, wordt door geen ernstig mensch in bescherming genomen of goedgepraat Smijten met geld, onder de leuze, dat het moet rollen, kan geen zegen brengen. En, wie door de nood gedrongen, moet bekrimpen, die hale onmiddellijk een streep door alle weeldeuitgdvén. Doch, zou het r«n te bevelen zijn, wan neer iedereen dat deed, om welke reden dan ook: 't zij, omdaf men naast de armoede geen overvloed Tril uitstallen; hetzij uit .vrekkerigheid? In dit verband mag ook de vraag gesteld worden, of de Bai ik voor Nederl. Gemeenten wel verstandig deed om zonder meer vele gemeenten aan te schrijven om toch zoo wei nig mogelijk geld te leenen. zoodat straks voor productieve werkverschaffingsobjecten misschien geen hasgeld is. Het zou, naar onze meening verkeerd zijn. Wie de middelen heeft, moet daarvan, ook nu, een gepast rtebruik maken. Want daar mee bestrijdt hij, voor zijn deel, de toene mende werklooiheid. Als 't moet, kan heel wat achterwege blijven: vernieuwing van meubilair; onder houd van het huis; 't gebruik van vleesch en fruit; 't rijden in auto of tram; het lezen van kranten en tijdschriften; het maken van uitstapjes; en wat niet al. Want het ls, Gode zij dank, niet zoo, dat de massa van ons volk op de grens van het bestaans minimum leeft We gaan er veelszins boven uit In alle kringen. En zoolang we deze levensstandaard kun nen behouden, mogen wij er ook, op gepaste wijze, naar leven. Met alle waardoering voor versobering, welke op edele motieven berust mag nochtans gewezen worden op de econo mische gevolgen, welke niet-noodzakelijke bezuinigingen met zich meebrengen. y STUDIESTUK. De landelijke stilte van Biggekerke schijnt de opvoeders der jeugd, zoo van vroeger als wji later tijd, te inspireeren tot dege studie ft gezonde denkbeelden. Morgen houdt de [Anti-rev. Jongeren Actie haar toogdag in Den Haag en daar komt in behandeling de brochure van A. Janse van Biggekerke, over het onderwerp „Burgerlijke of Kerke lijke politiek", thans reeds in druk versche nen. Het is een studiestuk, zooals er in langen tijd niet in onze kring is verschenen. In alle bescheidenheid deelt de schrijver mee, welke bronnen hij geraadpleegd heeft bij de samenstelling van zijn referaat; doch zijn geschrift is zelf een studiebron geworden; de origineele visie op het onderwerp is op menige bladzijde verrassend. O, we wisten het wel en hadden het in de bronnen, door den schrijver genoemd, ook wel gelezen, dat de Prins van Oranje een ge wetensvrijheid heeft verdedigd, welke ge bouwd op de leer van Calvijn vaak boven de praktijk van Calvijn uitging en door Oranjes tijdgenooten niet werd verstaan; maar de heer Janse heeft dit in hei centrum van onze politieke beschouwing ge zet en daarmee een hoogst verdienstelijk werk gedaan. Welk een verrassend licht wordt er di rect over het vraagstuk of we een kerke lijke, dan wel een burgerlijke politiek zul len voeren, geworpen, als de schrijver in fbm" aanvang het onderscheid teekent tus- schen Israël, het oude Kerkvolk en ons volk, dat dit niet is of was, doch gezegend ls om zijn Kerk. „Wel hebben", aldus heet het, „ook nu onze Overheden een politieke taak ten opzichte van de kerk (bijv. haar bur gerlijke rechten beschermen) maar dat is niet te vergelijken met Davids konings ambt over Israël. Eerder is er over eenkomst met zijn regeering over de onderworpen landen als Moab, Edom epz. En daór zien we juist de koningen van Israël nooit bezig met het uitroeien van heidensche godsdienst of het invoeren van den dienst des Heeren door hel zwaard. Nergens lezen we een gebod daartoe en ook nergens dat het zoo ge beurde. De onderworpen volken brachteh wel schatting voor David, maar geen of fers in den tempel. In de kerk (Israël) moest de afgoderij uitgeroeid worden, daarbuiten had de koning van Israël daartoe geen last van God ontvangen. Reeds onder Israël was dus de poli tieke taak der koningen ten opzichte van de heidenen rondom Israël, die onderworpen waren, zeer beperkt wat de religie betreft Onze vaderen hebben dan ook nooit de bekende 21 woorden van art. 36 tegenover de heidenen en Mo hammedanen in onze koloniën toegepast en ze hebben toegestemd, dat dit ook niet geboden was. Calvijn wijst er ook op in één zijner brieven, dat Daniël en zijn vrienden, hoewel met macht bekleed, geen beelden braken in Babel." Ziedaar feitelijk een der grondzuilen, waarop het geheele betoog rust. Het betoog, waaruit blijkt hoe geniaal Willem van Oranje als Christen-politicus was en hoozeer een man als Dathenus dwaalde, die wel de tirannie van Philips bestreed, doch begeer de om zelf den tiran te spelen over anderer gewetens. Vooral nu, in onze dagen, is het noodig, dat dit onderwerp helder belicht wordt en daarom mochten we niet nalaten te wijzen op de gelukkige greep van A.R.J.A.'s be stuur om den heer Janse over dit vraagstuk te hooren. En zeg nu niet: Kan uit Biggekerke iets goeds komen; want gij zoudt naar zulks niet uit wijsheid vragen. OFFIC1EELE BERICHTEN JUSTITIE. Benoemd tot plaatsvervangend griffier an den Raad van Beroep (O.) Amsterdam Mr. M. Bosboom, advocaat en procureur te Amsterdam. MILITAIRE MUTATIES het verrichten door den chef an den geneeskundigen Dienst der Zeemacht WiUemsoord. 1931. is de officier mutatiën gelat met 23 October 19391: zün de luitenants ter zee 2e klasse M. J. M. de Gorter. H. Kolff en W. J. Hootsen geplaatst bü de onderzeedienst tr. Wlllomqnnnl 2e klasse L. J. Goslings, J. H. Schelter Willem W. Slu to Vlissingen; i H. M. Wachtschip t ikerek; r plaatst bij he H. M.'f 1931 ls do luite- J. Bueninck ge- Defensie; is zerrie te Wil is de luitenant ter zee der le klasse G. Mantê belast met de betrekking van ad- Junct-chef van den staf der zeemacht in de stelling van Den Helder; is de luitei boord van H.M.'s „Heemskerck"; is dt nant ter zee der 2e klasse J. G. Broeknuyzen geplaatst bü de afdeeling mariniers te K'dam; z|jn de luitenant ■PMillaridBi Willemsoord; is de luitenant ter zee der le klasse, L P. Klaassen geplaatst aan boord TWEEDE KAMER DE WIJZIGING DER L. O.-WET De Commissie uit de Tweede Kamer, die de nieuwe wijziging van de lager onderwijs wet zal onderzoeken, heeft tot haar voorzit ter benoemd den heer Beumer en tot haar ond"er-voorzitter den heer Ketelaar. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS WAAROM ZE WORDT GESLOTEN. Zooals men weet is het besluit gevallen de Koloniale Tentoonstelling te Parijs op 15 November a.s. definitief te sluiten. Wel wa ren er van vele zijden stemmen opgegaan om de expositie te laten „overwinteren" vooral de exploitanten van diverse kleine stands waren hier sterk voor doch de on zekere toestand waarin de wereld thans ver keert en die een belemmering vormt voor een normaal vreemdelingenverkeer, heeft de Fransche Regeering genoopt, niet tot ver lenging van de tentoonstelling over te gaan. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW OP STEUN AANGEDRONGEN Het Bestuur van de Nederlandsche Vak centrale, dat dezer dagen de aandacht van de Regeering vestigde op den noocttoestanrl waarin het West-Friesche tuinbouwbedrijf verkeert, is van meening, dat er een rege ling moet worden getroffen, waarbij de aan gevoerde groenten ter veiling in opdracht van de regeering tegen een redelijken prijs worden aangekocht. Wanneer de regeering met de directie der Nederl. Spoorwegen overeenkomt, dat het vervoer naar de groote gemeenten ge schiedt tegen zeer sterk verlaagde vervoer kosten. kunnen de gemeentebesturen maat regelen nemen om een goedkoope distribu tie ter plaatse te bevorderen. Hoewel de voorgestelde regeling herinnert aan het distributiesysteem uit de oorlogs jaren, meent het bestuur dat de bijzondere tijdsomstandigheden deze maatregelën wet tigen, waarbij zoowel producent als consu ment worden gebaat en een belangrijke tak van landbouw voor ondergang wordt be- ONS PAVIUOEN TE PARIJS Mr. D. Fock, minister van Staat, algemeen voorzitter, belast met de opperste leiding van de Nederlandsche deelneming aan de Internationale Koloniale tentoonstelling te Parijs, heeft het volgende telegram ontvan gen van den Franschen minister van kolo niën, P. Reynaud, die, zooals bekend, op het oogenblik in Ned. Indië vertoeft: „In bewondering voor hetgeen door uw land werd tot stand gebracht in Ned.-Indië, waarvan gij het hoofd waart, heb ik mij de ontroering voor den geest geroepen, ge meenschappelijk ondervonden tijdens den brand van uw paviljoen en zijn zegevierende herrijzenis". OPENING DRESSELHUYS- PAVIUOEN Groote belangstelling Gisteren is te Hilversum het Mr. H. C. Dresselhuys-paviljoen van „Zonnestraal" of ficieel geopend. De voorzitter van „Zonne straal", Sanatorium voor Arbeidstherapie en voor Tuberculoselijders,, de heer Jan A. van Zutphen, hield een openingsrede, waarin hij een overzicht gaf van de geschie denis der vereeniging. Thans is het moge lijk geworden, aldus spr.. door grote mede werking van het Nederlandsche Roode Kruis, de gemeente Amsterdam en de Staten van Noord-Holland, het tweede paviljoen officieel in gebruik te nemen. Nu eerst kan volledig volgens het plan-Heyermans, worden ge werkt, namelijk de stichting van een onder medische en deugdelijk technische leiding staande inrichting voor arbeidstherapie om te trachten door stelselmatigen arbeid het arbeidsvermogen van t.b.c.-patiënten tegelijk met de gezondheid terug te winnen en voorts als bijzondere nazorg om te trachten voor een bepaalde categorie van patiënten werkgelegenheid te scheppen en te streven naar het vormen van arbeidskolonies. Hier door zal een schakel worden gelegd tusschen de sanatoria en het maatschappelijk leven. In herinnering van de krachtige medewer king, aldus de heer Van Zutphen, besloot het bestuur, ter eere van de nagedachtenis van Mr. Dresselhuys, destijds secreta ris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, aan het thans gereedgekomen tweede Paviljoen zijn naam te schenken. De oudste dochter van mevr. de wed. Dres selhuys, mevrouw Sta m—D resselhuys, dankte namens haar moeder en verklaarde hierna het Mr. Dresselhuys-Paviljoen voor geopend. Nog vele sprekers voerden vervolgens het woord. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op de leden van Gedep. Staten van Noord-Holland, de heeren Mr. J. Bomans, A. H. Gerhard en P. Verschure, de burgemees ters en talrijke wethouders van de gemeen ten Hilversum, Bussum en Naarden, Mr. H. P. Bijleveld voor de Rijksverzekeringsbank; Dr. W. Bronkhorst, directeur van het R.-K. Sanatorium te Apeldoorn; Dr. De Bloeme en Dr. G. J. Huet van de Sanatoria „Hooglaren" en „Hoog-Blaricum"; Dr. Stiemens, directeur van „Maria-Oord" te Gennep, vertegenwoor digers van onderscheidene vereenigingen op het terrein der tuberculosebestrijding, en vele anderen. DE BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN TE AMSTERDAM Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aan de leden van het Eeregerechtshof voor Journalisten, die een bezoek aan .onsterdam hebben gebracht in het Paviljoen Vondel park een diner aangeboden. Burgemeester W. de V1 ugt bracht daar bij een dronk uit op de staatshoofden der vertegenwoordigde landen en hield voorts een rede over de stichting van het eere tribunaal. De heer Stephen Falot, secr. ge neraal der F. I. J. en de heer M. Z a p p 1 e r uit Weenen, hebben deze toespraak beant woord. Men bleef tot na middernaoht bijeen. HOLLANDSCHE ARBEIDERS NAAR RUSLAND EEN STUDIE-REIS Ter gelegenheid van de Russische Novem berfeesten zullen op 21 October a.s. van Am sterdam een 24-tal arbeiders van diverse politieke richting naar Rusland vertrekken. De delegaties bestaan uit: 12 gedelegeer den van het Amsterdamsrh Trampersoneel, 4 gedelegeerden der arbeiders van de Ge meente Reiniging te Amsterdam en S gede legeerden der Spoorweg-arbeiders. EERSTE KAMER REGELING VAN HET GELD- SCHIETERSBEDRIJF Z.H.S. AANGENOMEN Een vreemde interpellatie Vergadering van 15 October 1931 OVERZICHT De Eerste Kamer het is bekend is niet erg gesteld op initiatiefvoorstellen. Zel den had een initiatiefnemer er succes. Te merkwaardiger is het daarom, dat gister het voorstel van wet betreffende wettelijke rege ling van het geldschietersbedrijf, na een de bat, waarin de lauweren niet spaarzamelijk werden uitgedeeld en na een uitstekende ver d'ediging door het soc. dem. lid der Tweede Kamer Mr. G. v. d. Bergh, zonder hoofde lijke stemming is aanvaard. Het was hem niet moeilijk gemaakt. Iedereen had woor den van lof in overvloed en de opmerkingen golden slechts punten van uiterst onderge schikten aard. Het deed aangenaam aan den verdediger de hem gebrachte hulde te hooren afwente len voor een deel op degenen, die hem in de Tweed'e Kamer hadden terzijde gestaan om 'n weggevend product van te loven kwali teit te verkrijgen. Inzonderheid' noemde hij onder hen Mr. Heemskerk, die als voorzit ter der commissie van rapporteurs met zijn groote juridische kennis, parlementaire er varing en staatsmanskwaliteiten veel heeft bijgedragen tot het verkregen resultaat Mr. v. d. Bergh werd van alle zijden ge- lukgewenscht met den eervollen uitslag van 'net debat en ook zijn vader het liberale lid S. v. d. Bergh had menigeu handdruk in ontvangst te nemen. Afgewacht moet nu of de minister van justitie de kroon zal adviseeren om het wets voorstel goed te keuren. Gebeurt dit, dan moge de uitvoering een nuttig sociaal effect hebben. Bij den aanvang der vergadering is een ietwat vreemde interpellatie aangevraagd door het r.k. lid Blomjous. Hij wil de re- geering vragen stellen over den algcmee- nen economischen toestand en de positie, waarin ons land ten aanzien van den we reldhandel is gekomen door de snel opeen volgende gebeu^onissen, en omtrent de maatregelen, welke de regeering tot behoud van de welvaart van ons land onverwijld noodig acht. Deze aanvraag, die, naar gewoonte, werd toegestaan, geschiedde terwijl ieder wist, 's middags in de Tweede Kamer de in- terpellaiie-v. d. Tempel over hetzelfde on derwerp zou beginnen. De heer Blomjous had zoo'n haast, dat hij bij «voorbaat een interpellatieddag sugge reerde nl. a.s. Woensdag hoewel deze staatsman kon weten, dat alsdan de Regee ring niet beschikbaar kon zijn, omdat op dien dag de interpellatie-v. d. Tempel nog niet afgehandeld zal zijn. En al ware zij wel beëindigd, wat voor zin heeft het dan om onmiddellijk daarop in den anderen tak der Volksvertegenwoordiging hetzelfde onder werp nog eens te behandelen? Werkelijk, wanneer we zeggen: 'n vreem de interpellatie, dan gebruiken we voor deze totale overbodigheid een h el zacht woord. We zouden den interpellant dan ook in ge paste bescheidenheid den raad willen ge ven: trek in het belang van uw eigen re putatie en die der Kamer, uw interpellatie in Soberheid met het gebruik van den natio- nalen tijd ontsiert ook een lid der Eerste Kamer niet en zeker is het niet oirbaar in dezen tijd noodeloos beslag te leggen op mi nisters die op andere wijze hun werkuren zoo uitstekend gebruiken kunnen. goed geredigeerde nkele detailpunten stel verdedigend, dm Gemeentelüke geldschiet genoemd. Den heer merkt, dat o stander van doch waar zl zü in de wc Verschelde tieve maatrc (waarop de heer wezen) gaat ook aen neer v. d. Bergh zeor ter harte. HU heeft zitting In een door den minister van Justitie benoemde commissie in zake het huurkoopcontract en hü hoopt in die kwaliteit te mogen medewerken aan wegne ming van euvelen die aan den verkoop op af- bealing zün verbonden. Het voorstel v. d. Bergh wordt daarna z.h.st 3DeÖ VOORZITTER wenschte den heer v. d. ïergh geluk met dit resultaat, waarna de aan- vezige leden den heer v. d. Bergh de hand Te 12.50 werd de vergadering gesloten. VRAGEN VAN KAMERLEDEN EEN VERMOMDE PROCESSIE? De heer Mol Ier heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken enkele vragen gesteld aangaande het verbieden door den burgemeester van Baarle-Nassau van een folkloristische optocht te dier plaatse, aan gezien genoemde burgemeester bevreesd was dat zulk een optocht een vermomde proces sie zou zijn. KANAALVERBINDING FRIESLAND--GRONINGEN DE ECONOMISCHE ZIJDE Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leeuwarden, is een Comité in het leven geroepen, dat tot taak heeft de eco nomische zijde van het plan tot verbetering van de kanalen Groningen—Lemmer—Stavo ren en FonejachtHarlingen aan een on derzoek te onderwerpen en daaromtrent rapport uit te brengen. Secretaris is de heer G. J. Otten, terwijl verder fitting hebben o.m. do heer B. Har telust, K. Eruks, R. Buisman te Leeuwarden, O. Gouwink te Harlingen en mr. Van Haar- sma Buma te Stavoren. Het werkprogramma is reeds vastgesteld. Voorop staat de wensch met de provincie en de belanghebbende gemeenten ten nauwste samen te werken. DAADWERKELIJKE DIEREN BESCHERMING JAARVERGADERING TE AMSTERDAM De Bond voor Daadwerkelijke Dierenbe scherming heeft te Amsterdam zijn alge- meene jaarvergadering gehouden. Aan het Jaarverslag ontleenea wij het volgende: Het Centraal-Bureau van den Bond heeft weder gedurende het afgeloopen Bondsjaai ruimschoots de verwachtingen overtroffen, zoowel als centraal punt bij de uitgifte van (ten meer en meer aan populariteit winnen de dieren foto-kalender, als aangifte-bureau voor geconstateerde dierenmishandeling, klachten of gewenschte inlichtingen. Dagelijks kwamen zeer veel klachten bin nen welke allen direct door gestuurd en be handeld werden door één der Inspecteurs. Het ledental van den Bond is steeds in stijgende lijn, doch wordt in het verslag aan gespoord, om zich in het belang van het mishandelde dier als lid op te geven. Het lidmaatschap bedraagt 2.50 per jaar inclusief toezending interessant maandblad. Alle inlichtingen worden ten kantore van het Oentraal-Bureau Leidischegracht 25 Tel. 33866 gaarne verstrekt door den heer H. G. IJzerman Jr. 1ste Secretaris van genoem den Bond. Uit Oost-lndie FINANCIEELE TOESTAND VAN NEDERLANDSCH INDIë Bezuinigingsmaaregelen BATAVIA, 15 Oct. (Aneta). Hedenm heeft ln den Volksraad do Directeur va Departement van Financiën, da heer Va flnaneieeien toes Ned..India gegeven, ontwikkeling dwong VERSLAG In de Financieels Nota voor 1932. opgesteld in Juni. moest dit bedrag op f 133.000.000 wor den geraamd. terWUl een her-berekening ln September J.I. tot een tegenvaller aan zuivere gewone Inkomsten van f 193.000.000 voerde. Op de vraag van den heer mr. C. C. van Nadat de heer v. d. LANDE (r.k.) namens de commissie tpt onderzoek van do geloofs brieven van den heer M. Visser te Leeuwarden gekozen in do vacature. ontstaan door het overlijden van den heer J. N. Hendrix en het niet aannemen van diens benoeming door den aanvankelijk aangewezen^ opvolger, mr.^ P^J. wogen antwoordt spreker, dat de Regeering 't in 't algemeen noch doelmatig, noch mogelük acht, maatregelen te publlceeren. welke nog in een stadium van voorbereiding verkeeren. Aangaande den arbeid van de begrootings- commissies deelt spreker mede, dat twee werkcommlssies zijn ingesteld, waarvan de eersto stelselmatig onderzoekt, welke bespa lating geadviseerd, werd daartoe z.h.st. be sloten. Do heer VISSER legt daarna In handen van den Voorzitter de vereischto eeden af. e c o riom I sc h c 11" toestand. De heer BLOMJOUS (r.k.) vroeg verlof om do Regeering te interpelleeren over den alge- meenen economischen toestand en do positie van ons land tengevolge van de wereldcrisis en over do eventueele maatregelen, to nemen in het belang van het behoud van da welvaart HU achtte een zoodanige Interpellatie uiterst urgent en hü zou willen verzoeken deze reeds op Woensdag 21 October a.s. te houden. Do VOORZITTER stelde voor het verzoek toelagen en neven-inkomsten, terwül de twee- do op korten termUn onderzoekt, hoe do pen sioenlast kan worden verlicht, waarbij zoowel de verandering van de pensioensvoorschriften als de mogelükheid van korting op of speciale belasting van reeds toegekende pensioenen ln Spreker deelt ten slotte mede. dat de Regee ring heeft besloten om met Ingang van 1 Jan. 1932 over te gaan tot invoering (onder nadere bekrachtiging van de wetgevende macht) van een salariskorting van 10 en dezo zal uit strekken tot de Landsdienaren met bczoldl. ging van f 20 tot f 50 per maand, voor welke groep de korting echter degressief zal zün. Mede zullen de kortingen op de ambtstoe- lagcn met ingang van 1 Jan. 1932 belangrUk hooger worden gesteld. Wettelijke regeling in het geld- Voortgezet werd daarna de behandeling van Bergh c.s. betreffende wettelijke regeling van het geldschietersbedrUf. Mr. MENDEL8 (s.d.) bracht den voorsteller ERNSTIGE TREINONTSPORING BIJ STEENWIJK EEN 28-JARIGE MAN GEDOOD By het station Steenwijk heeft Donderdag avond een treinongeval plaats gehad, waarbij remmer het leven heeft verloren. Om half 11 ongeveer moet trein 6630 van Leeuwar den te Steenwyk binnenioopen. Van dien trein een wagon warm geloopen, waardoor deze hevig slingerde. By het binnenkomen van het station kwam die wagon in aanraking met den vertrekken- den goederentrein 7772 van Zwolle, tenge- olge waarvan vyftien wagons van dezen trein ontspoorden en verschillende andere zwaar werden beschadigt!. Een aantal wis sels werd vernield en een seinpaal omver gereden. Spoedig bleek dat er een slacht offer was. De losse remmer Evert van Leeuwen, wonende te Zwolle, oud 28 jaar. bleek zoodanig te zyn gewond dat de dood onmiddellijk moet zyn ingetreden. Het slacht offer was ongehuwd. Spoedig was hulp aan wezig, terwijl onmiddellijk Zwolle van het ge beurde in kennis werd gesteld. Om 2.25 arri veerde de ongevallentrein met personeel uit Zwolle, waarna onmiddellijk met het oprui- '-gswerk werd begonnen. Tegenwoordig I Voornaamste Nieuws. Ernstige trein-ontsporing bij Steenwijk. (blz. 2.) Amerika tegen Japan's zin uitgenoodigd tot deelname aan de beraadslagingen in den Volkenbondsraad. Ongewisse kansen voor het kabinet-Brü- ning bij de naderende stemming. Een belangrijke radio-rede van Lloyd George voor de komende verkiezingen. Het verhoor van den dader van den spoor- wegaanslag in Hongarije. Spanje en de Kerk. Henderson blijft voorzitter der Ontwape ningsconferentie. (bldz. S). Jaarvergadering Geref. Bond. Het antwoord van den minister van finan ciën op de vragen van het Eerste Kamerlid Dobbelmann aangaande immoreele baisse praktijken. Verhooging van 't Nieuw Yorksche disconto (blz. 5.) De interpellatie-van den Tempel in dfe Tweede Kamer over den economischen toe- De Tweede Kamer heeft het regeerings- ontwerp inzake 'geldelijke uitkeeringen aan z.g. mobilisatie-slachtoffers zonder "hoofde lijke stemming aangenomen. Het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over de begrooting van P.T.T. voor 1932. Een leven van opoffering II. (blz. 9) Het bezoek van Hitier aan Von Hinden burg (Duitsche correspondentie). Congres van de Chr. Ondernemers Vak organisatie te Utrecht. In den Storm, door Wjerny. DE KRACHTMENSCH Als mijn vriend, die één van de zeven vroede vaderen van Boerenkoolstronkeradeel is, zoo'n klein beetje geurt met zijnedelacht- baarheid, dan steken anderen er nog al eens den gek mee. Ik troost hem dan met de op merking. dat het niets anders dan de k i f is en ik erken, dat ik, bij leven en welzijn, als de krant mij pensioen geeft, nog wel eens graag wethouder in zijn of in soortge lijke gemeente zou willen worden; voor wel ke functie ik, volgens sommige vrienden, wel de noodige gemoedelijkheid bezit. Wanneer ik dus een van de zeven, des noods een van de elf vroede vaderen kan worden, dan zeg ik geen neen en ik laat de bedillers stil hun gang gaan of roep ze toe: Zoo. zijn de druiven te zuur en hangen ze te hoog? Maar, ik wil nu wel reeds de belofte af leggen, dat ik eventueel wat gematigder zal optreden dan de Uebermensch van Els- loo, van wien het Limb. Dagblad in een raadsverslag het volgende vertelt: „Ik heb reeds met u, mijnheer de voor zitter, een polemiek gevoerd. Verschillende aantijgingen heb ik toen reeds weerlegd en ik heb den voorzitter op de horens genomen en hem te pletter gegooid tegen Elsloo's vlakte. (Homerisch gelach uit het publiek). „Mijnheer de voorzitter, u hebt gezegd: Stassen schrijft graag. Dit doe ik ook. maar ik lever steeds opbouwende critiek. Stassen staat bekend als een geweldig politicus. Steeds is hij in Maastricht triomfantelijk uit den strijd te voorschijn gekomen. De minister-president, een mijner persoonlijke vrienden, heb ik geschreven, dat ik ook hier in Elsloo schoon schip zal maken". Mij dunkt, als gij dit leest, zult ge nooit meer spotten met eenig raadslid van welke gemeente ook. En hoewel ik nooit zóó hoop te spreken en ook geen plannen heb om ergens „schoon schip" te maken (want dan zou ik zelf het roer moeten nemen), toch heeft deze daverende redevoering me moed gegeven. Immers; Stassen schrijft graag. En, als dat een aan beveling is, goed: ik schrijf ook graag. Al is het dan niet altijd opbouwende critiek. Ten minste. er komen nog al eens opmerkingen. Doch ik klaag in stjlte dan maar: Och, ze hebben mij weer niet begrepen. Geen wonder: Stassen is een geweldig po liticus (al zegt hij het zelf): maar ik heb hoop, dat niet alle raadsleden van Elsloo en soortgelijke gemeenten het zijn. Mijn vriend is het ook niet; en toch is hij een goed raadslid (al zegt hij het zelf niet!). waren hierby de inspecteur van vervoer Go- rissen en inspecteur Zwaving. De materieele schade is zeer groot, terwijl de lyn geheel is versperd. Personentreinen loopen door tot de plaats van het ongeval, waar de reizi gers moeten overstappen. De goederentreinen naar Leeuwarden worden over Groningen om gelegd. Eén meisje gedood; één gewond. Woensdagmorgen zijn te Achthuizen (gem. Ooltgensplaat) 2 kinderen door een boeren wagen overreden. Het eene kind, een meisje- van 10 jaar, van de fam. Sfam, kreeg het wiel over 't hoofdje en was op slag dood; het andere kind werd met een gebroken arm opgenomen. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat heide kinderen een touw om het lijf hadden vastgemaakt cn zoo voortliepen. Toen oen wagen aan kwaan rijden, wilder, zij hiervoor opzij springen, maar doordat zii ieder een anderen kant van den weg uitgingen, ge raakten zij onder den wagen, met het ver melde droevig gevolg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1