Kerknieuws. Radio Nieuws. CRISTELIJKE PATROONS VAKORGANISATIE DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 GEREF. KERKEN Tweetal: Te Dedemsvaart, J. H. A. Bosch te Alphen a. d. Ryn en J. H. Meuleman te Den Ham. Beroepen: Te Neede, cand. A. J. van Dijk te Rotterdam. Te Schoonoord, cand. H. Bouma te Haren. NED. HERV, KERK Beroepen: Te Puttershoek, J. Vermaas te Ter Aa. Te Est (by Geldermalsen), D. van Luttervelt, em.-pred. te Zeist. Aangenomen: Naar Holysloot (by Amsterdam), Dr. N. D. van Leeuwen, voor heen predikant by de Geref. Kerk in Hersteld .Verband te Leeuwarden. Bedankt: Voor Aalsmeer (2de pred.pl.). J. van Woerden te Zwammerdam. Voor Kesteren, W. L. Mulder te Voorthuizen. Voor Raamsdonk, H. W. J. O. Hanselaar te Ryperkerk (Fr.). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. W. Heerma, van Dokkum (later Nieuwe-Pekela), beroepen predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Aalsmeer, is door de Classis Amsterdam peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De in trede te Aalsmeer is bepaald op Zondag 15 November a.s., na bevestiging door Prof. F. Lengkeek, van Apeldoorn. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. S. v. d. Linde van Utrecht werd Zondag door zyn zwager Ds. J. C. Terlouw van Kamperveen bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Lopik. De beves tiger had tot tekst gekozen 1 Petr. 4 10-12. Aan de handoplegging werd mede deelgenu- men door den consulent Ds. D. Plantinga van Harmeien. De nieuwe predikant deed zyn intrede met een predikatie over 2 Cor. 3 5-12 Toespraken werden gehouden tot den Ker- kcraad, de kerkvoogdij, tot bevestiger, consu lent, collega's, burgemeester, jongelingsver- eeniging, aanstaande catechisanten, koster, organist, afgevaardigde van de studenten- vereeniging „Voetius" te Utrecht, en ten slotte tot de gemeente. Ds. W. Rynsburger van Polsbroek en Ds. D. Plantinga van Harmeien spraken den nieuwen predikant toe. Toegezongen werd Ps. 20 1. Behalve de genoemden was nog aanwezig Ds. J. D. Kleyne van Willige-Langerak. PREDIKANT-DIENSTWEIGERAARS Pp de vergadering van voorgangersleden der vereeniging „Kerk en Vrede" van 18 jMei j.L te Amsterdam is een resolutie aanvaard, waarbij deze voorgangers zich verbonden, om ook in tijd van oorlogsgevaar of mobilisatie sterk tegen den militairen dienst op te komen en „aan den oorlog in eiken vorm, als zijnde in strijd met het evangelie", hun dienst te onthouden. De resolutie bevatte voots een passage, waarin men uitsprak het plechtige voorne men te hebben deze overtuiging aan de Ge meente voor te houden, bij dreigenden oorlog of gelaste mobilisatie haar des te nadrukke lijker te verkondigen en de Regeering vooraf van deze voorgenomen houding te verwit tigen. Het „Handelsblad" verneemt nu, dat deze uitspraak door 159 predikanten, godsdienst onderwijzers, evangelisten en zendelingen is onderteekend, doch dat 171 leden om ver schillende redenen gemeend hebben zich van ©nderteelkening te moeten onthouden. Het Hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft nu besloten; de resolutie voorloopig in portefeuille te houden, en de zaak opnieuw aan de orde te stellen op de e.k. jaarvergade ring, zulks na verdere voorbereiding in het orgaan der vereeniging „Kerk en Vrede". FRIES CHE PREEKEN Op uitnoodiging van het Utrechtsche Sel- aldp Fryslan zal Ds. Hoekstra te Scherpen- zeel (bij olvega) Zondag 25 dezer des avonds te 7 uur in het gebouw Leeuwenbergh, Ser- vaesbolwerk te Utrecht een preek in 't Friesch houden. TEGEN DE GODSLASTERING De Classis Arnhem der Geref. Ker ken heeft ingevolge een voorstel van de Kerk van Bennek om besloten zich te wenden tot den Minister van Justitie om den Wensch kenbaar te maken dat spoedig de Wet tot strafbaarstelling van gruweliikheden als thans in het communistisch dagblad „De Tribune" worden afgedrukt, tot stand moge komen. GEREFORMEERDE BOND 28e JAARVERGADERING TE UTRECHT Referaat Ds. Timmer In een der zalen van het gebouw voor K. en W. te Utrecht werd heden de 26ste jaarvergadering gehouden van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediigng van de waarheid in de Ned. Herv. (Gereformeerde) Kerk. Nadat de voorzitter Ds. M. v. Grieken van Rotterdam om half elf do morgen ver gadering had geopend op de gebruikelijke wijze, hield Ds. J. J. Timmer van Ermelo secretaris van den Bond een rede over de Rechtvaardignyiklng. Referaat Ds. J. J. Timmer. Spi®. meent, dat het leerstuk der recht vaardigmaking nog steeds een van de meest actueele onderwerpen mag genoemd worden niettegenstaande allerlei critische vraag stukken. Spr. gaf eerst een definitie van recht- Vaardigmaking. Het is die rechterlijke daad Gods waar door Hij den mensch vrijspreekt van alle schuld en straf der zonde en hem het recht geeft od het eeuwige leven. Ze is een fo rensische daad en niet een ethische hande ling wat spr. bewees aan de hand van ver scheidene teksten uit het oude en uit het nieuwe testament In de tweede plaats stond spr. stil bij de nuanceeringen in de opvattingen van Lu- thersche tegenover gereformeerde Theolo gen. Bij Luther weinig verschil tusschen rechtvaardigmaking en heiligmaking. Het rechtvaardig verklaren en het rechtvaardig maken vallen eigenlijk bij Luther samen onder het eene begrip van rechtvaardig making. Dit staat echter hij Luther onom- stootelijk vast, dat bij de rechtvaardiging van den zondaar geen enkele verdienste des menschen ook maar eenig gewicht in dp schaal kan leggen. Calvijn bezag alles meer vanuit het cor ecclesiae, de praedestinatie. Hij legt eigenlijk meer de nadruk op de objectieve schenking, dan op de subjectieve toeëigening door het geloof. Bij Calvijn een scherpe onderscheiding tusschen rerhtvaar- digmaking en heiligmaking. De Luthersche theologen van de zeventiende eeuw gaven meest allen de praedestinatie prijs. Ze val- NED. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL TWEEDE ALG. VERGADERING Zooals gisteren reeds door ons gemeld, heeft het Ned. Herv. Verbond tot Kerkher- stel gisteren te Utrecht zijn tweede algem. vergadering gehouden. Deze bestond uit ochtendvergadering, toegankelijk voor leden en een middagbijeenkomst, ook toe gankelijk voor belangstellenden. Prof. Dr. Th. C. H a i t j e m a, van Gro ningen. opende haar met gebed en 't zin gen van Ps. 89 1. In een kort woord her innerde hij aan den zegen in 't afgeloopen jaar ondervonden, aan vele sympathie-oe- tuigingen, aan moeilijkheden in de gemeen ten, waarbij hij opmerkte, dat moeilijkhe den met enkele zich vooruitdringende per soonlijkheden door ons niet op den voor grond moeten worden gesteld, daar hot gaat om de groote zaak der beiijdendo Kerk Dr. Evenhuis, van Zaandam, sprak jen kort stichtelijk woord op grond van Richteren 6. Hij wees op moeilijke tijdsom standigheden. 't Is een overgangstijd op po liti£k en sociaal gebied; ook op geestelijk terrein. We moeten er geloovig tegenover staan. Gods oordeelen bewijzen dat God be mocienis in liefde met ons heeft. Is 't geen peuterwerk aan kerkherstel te doen? Er waren ook benarde omstandigheden in de oud-Christelijke gemeente, maar men acht te kerkorganisatie geen geringe zaak. In dagen van crisis leefde ook Gideon. Deze verstond dat de nood van zijn tijd een gees telijke achtergrond had, waarom hij het Baöl-altaar omver wierp. Wij moeten tot den geestelijken achtergrond tasten. Wij wil len een andere, herboren Kerk, omdat wij willen een andere wereld. Dit is het ideaal der reorganisatie. Het jaarverslag, te vinden in het October- nummer van Nieuw Kerkelijk Leven, werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer N. de Visser, van Dordrecht, deed verslag van de financiën. Ontvangsten 1930-1931 to taal f 5093,37, de uitgaven met wat nog te rug te betalen is maken, dat er een tekort Is van f 387.43. De voorzitter benoemt een commissie tot nazien der rekening; Een voorstel der afd. Minnertsga In zake verlaging van contributie vopr sommige le den, gaf het hoofdbestuur aanleiding het volgende aan het reglement toe te voegen: „Een afdeelingsbestuur kan financieele hu'lp vragen aan het hoofdbestuur. Het is bevoegd, in overleg met het hoofdbestuur, de contributie van leden, voor wie 't be zwaarlijk is deze ten volle te betalen, to regelen naar omstandigheden. Het afdee lingsbestuur ontvangt voor deze leden zoo veel exemplaren van Nieuw Kerkelijk Le ven als het totaal bedrag dezer contributie een veelvoud is van den gewonen abonne mentsprijs". Aangenomen. Eveneens 6temt de vergadering in met het voorstel tot oprichting van een kas voor propaganda. De heeren W. H. Beekenkamp en Th. H. van Oost, van Leiden, hebben reeds pogin gen in het werk gesteld om te komen tot vorming .van een „Jongerengroep". De heer van Oost licht een en ander nader toe cn legt over een lijst van 450 sympathiebetui gingen. Studiekringen worden gevormd. Hst hoofdbestuur zal door een commissie mede leiding geven. De heer Dijkstra, van Franeker, spoorde aan tot meerdere actie. Op veel plaatsen In Friesland is onbekendheid met 't Verbond. De secretaris lichtte de vergadering in omtrent het plan van classicale organisatie, gistermorgen in 't hoofdbestuur besproken. Vooral in kleine kringen moet men de re organisatieplannen enz. bespreken. Uit de vergadering gingen stemmen op om adhaesie te betuigen aan het protest der Amsterdamsche predikanten tegen een schend-artikel in „De Tribune". De verga dering ging in haar geheel hiermee accoord, de vorm is aan 't hoofdbestuur overgelaten. De ochtendvergadering werd gesloten, na dat nog in het licht was gesteld hoe nood zakelijk het is, dat juist Kerkeraden zich aansluiten en dat de actie bepaald „kerke lijk" behoort te eijn. In de middagvergadering sprak de voorz., Prof. Dr. Th. L. Haitjema, van Gronin gen, over het onderwerp: Wie voor het welzijn der Kerk ijvert, werkt ook voor de gezondheid der wereld; als wij het kerkbesef sterken en de gemeen schap der heiligen oefenen geven wij des Heilands reddende liefde door aan een weg zinkende wereld. Velen roepen ons toe, dat het niet langer de tijd is om kerkelijke ge- deeldheid te koesteren en binnenkerkelijke) stroomingen te behouden. Maar al schijnt 't dat wij door ons aaneen te sluiten rondom de reorganisatiegedachte der Ned. Herv. Kerk een eng kerkelijk belang dienen in werkelijkheid is het een terugtrekken op het centrum: Jezus Christus en Dien ge- kruisd, om daarna te beter de gemeenschap der heiligen te zoeken met allen die in andere Kerkgenootschappen in waarachtig heid den Heere vreezen. Wij zullen echter wel de kloof gehand haafd zien tusschen algemeene menschon- vroomheid en het oprecht geloof in Jezus Christus. Een Kerk dio dwars over deze kloof heenbouwde, verkeert in een scheeve positie en geeft geen uitzicht op de gemeen schap der heiligen. Daarom mag in dezen benarden tijd geroepen worden om Kerk herstel, opdat de Kerk weer edj de stad op een berg. Dwars over de ondempbare kloof tusschen algemeen mcnschelijke vroomheid en het len allen min of meer in nomistische dwa lingen. Schleiermacher vatte de rechtvaardigma king op als een keerzijde van de bekee ring. Het werd bij hem eigenlijk meer reli- gieuse ervaring, een wegname van het schuldgevoel dan een oordeel Gods, waar door de zondaar vrijgesproken wordt De ontwikkeling van de geref. theologie brengt ons voorts in aanraking met dat gene -wat men in de dogmatiek gewoon is te noemen: de rechtvaardigmaking van eeuwigheid. Deze term kwam bij de refor matoren nog niet voor. Wanneer men'een zijdig den nadruk legt op de eeuwige ver kiezing komt men van zelf tot rechtvaardig making van eeuwigheid. Legt men meer verband tussfhen rechtvaardigmaking en geloof, zoo komt het zwaartepunt meer bij de heiligmaking te liggen. Door de onder scheiding van Justificatie activa en passiva hebben de meeste gereformeerde theologen getracht om de beide uitersten te vermijden. Spr. wees op het standpunt van Comrie en Holtius, en stond wat uitvoeriger stil bi] het standpunt hetwelk door Dr. A. Kuyper werd ingenomen. Ten slotte bepaalde hij zijn gehoor bij de plaats, die het geloof in neemt in het. stuk der rechtvaardigmaking. In de middagvergadering werden verschil lende huishoudelijke zaken afgedaan. We komen hierop in ons blad van morgen terug. oprecht geloof in Jezus Christus staat de voorgevel onzer Kerk (de bestuursorganisa tie) opgetrokken. Dat was in 1816 naar vreemd bestek en aan zulk een gevaarlij se rooilijn. In 1852 werd er wel wat aan ver bouwd, maar de groote voorgevel bleef ook toen staan dwars over do kloof, die niet te dempen is, mot het gevolg scheuren en ver zakkingen in den gevel en in de behuizing daarachter een ware paniekstemming. In 1816 was de kloof gemaskeerd door het koele mos der uiterste verdraagzaamheid. Als de tijden nu zoo geheel anders zijn ge worden waarom ijvert men dan niet met óns naar een herziening onzer Kerkenorde, opdat de voorgevel aan een nieuwe rooilijn komt te staan. Het reorganisatierapport was bestek voor den bouw der voorgevel aan de nieuw rooilijn, waarbij vermeden was dwars over de kloof heen te bouwen. Men moest niet tegelijk in onze Kerk tegen liet heilsgeheim van Jezus Christus „ja" en „neen" kunnen zeggen. De Kerk moest uitkomen openlijk dat izij voor Jezus Christus is of anders op houden Christelijke Kerk te heeten. Het reorganisatieplan is verworpen en der halve kerkelijk niet meer aan de orde. Maar juist omdat het rapport niet is opgeborgen, maar de grondlijnen bevat voor het bouw plan van het Hervormd gebouw, is er groo te beroering ontstaan toen men zag dat Kerkherstel steeds meer veld won. Er kwam reactie. Er werd getraent de scheuren heen te pleisteren. De Synodale Commissie deed voorstellen tot een vreed zaam sarpenwonen der verschillende rich tingen. Spr. betreurt dat daaraan meege werkt hebben zulken dio mèt ons belijden dat het eenig fundament der Kerk is Jezus Christus. Terwijl de pleisteraars zoo bezig zijn zit ten de idealisten, die altijd over de „Una Sancta" spreken, in hun conferentiekamer en spreken over wat de Kerk moest zijn en wat zij nog niet is, moest doen en wat zij niet deed. Voor zuiver kerkrechtelijke ver anderingen zyn edj nog schuw. Verschrikkelijk tooneel: scheurendichters en kerkherstellers botsen opophoudelijlc op elkaar in de wandelgangen van het kerke lijk voorhuis, vlak voor de gesloten deuren waar achter confereeren zij die maar met tot een besluit komen konden. En naar de achterdeuren van het huis spoeden zich de genen die den voorgevel zoo spoedig moge lijk vlieden willen en die in den tuin zoo spoedig mogelijk knus een eigen belijdenis- kerk trachten te stichten. Men zit vast aan de eigen groep. Het wantrouwen groeit met den dag. Men wil de richtingen een kamer toewij zen in het kerkelijk voorhuis. Dan zal men welhaast uit ieder raam een andere vlag zien wapperen en dat zou dan op den voor bijganger den indruk moeten maken dat dit huis vol menschen, een huis vol menschen met allemaal verschillende strevingen, hei huis van Christus zijn zou, van Christus, Die maar één teeken in Zijn banier kent: het Kruis! Ook onze Jongeren hijgen naar hehbouw van den voorgevel aan geheel andere rooi lijn. Dat het één Evangelie, met andere accenten, maar dan toch één Evangelie zijn moet, verstaan de Jongeren beter dan dat zij zouden wenschen een woonhuis met ka mers voor verschillende richtingen. De voorstellen der Synode beteekenen een geweldige stap achteruit in de richting van Kerkherstel. Onze Synode moei herhaalde lijk ervaren dat zij mooie reglementen maakt, die, als ze in het Synodaal-regle- mentair "verband worden ingelascht, niet functionneeren of zeer gebrekkig. Zou dat liggen aan het menschen-materiaal in onze Kerk of aan het feit, dat de richting, waar in het hoofdgebouw is gebouwd, verkeerd Is. De bestrijding tegen ons inzake leertucht is verstomd en begint te veranderen in pu blieke waardeering en Kerkopbouw moet zich afvragen welk verschilpunt men nu zal opzoeken om een aparte organisatie te rechtvaardigen en men gaat dit accentuee- ren in het standpunt dat Kerkopbouw tegen de vrijzinnigen inneemt en dat wij zouden innemen tegen de vrijzinnigen. Nog altijd geldt de gedachte dat wij de vrijzinnigen zouden willen uitsluiten. Wij staan zóó te genover de vrijzinnigen, dat wij met hen willen samenwerken als zij onderschrijven het antwoord op vraag 54 van den Heidel- bergschen Catechismus en als grondslag v?\r kerkherstel willen nemen het reorga nisatierapport 1929. in 't hoofdgebouw is gebouwd, verkeerd is? wil uitgaan van de ongereserveerde erken ning van de volstrekte openbaring Gods in de vleeschwording des Woords, behoort bij ons, al heet hij in dezen venvorden tijd van dooreengeloopen kleuren ook honderdmaal vrijzinnig. Maarop voet van oorlog (ik bedoel natuurlijk: beginselstrijd) blijven wij met de Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden, die ter wille van haren grooten linkervleu gel met alle geweld vechten blijft voor de instandhouding van de averechts gerichte voorgevel onzer kerkelijke ber> -sinrich- ting. En voor d'» vrijzinnige prediking, voorzoover opkomt uit de bron non der 19e-eeuwschp historische en psy chologische „wijsheid dezer wereld" zal geen plaats overblijven in onze gereorgani seerde Kerk: De ..solidariteit in verootmoe diging met vrijzinnige zondaren" (aldus Ds Hoek van Amsterdam) mag niet per saldo van ons eischen een kerkelijk accepteere» vroeg of laat van hun theologie en hun richtlijnen voor kerkpolitiek. Ds. A. J. W. va n I n g e n, van Dordrecht, sprak over „Bouwen op het fundament Ds. M. Groenenberg, van Oosterend (Texel) voerde 't woord over: ,De Kerk in haar nood". Van deze beide redevoeringen gaiven wij gisteren reeds verslag. Het slotwoord. Het slotwoord werd gesproken door Ds van Deelen. van Oostermeer (Frs.). Spr. waarschuwde er voor, dat men na een vergadering als deze niet maar gewoon weer over moet gaan tot de orde van den dag. We moeten door deze bijeenkomst mobiel worden. De uitkomst van deze vergadering moet zijn: Niet rusten, maar strijden Geen idealisme, maar nuchter besef Geen menschelijke overmoed, maar geloof alléén! HERSTELD APOSTOLÏSCHEN Ook te Vlissingen heeft de „Hersteld Apostolische Zendingsgemeente in de eenig- heid der Apostelen" eert nieuw kerkgebouw met 400 zitplaatsen in gebruik genomen. In ons land zijn nu reeds 104 Hersteld Apostolische Gemeenten met omstreeks 30.000 leden en 56 eigen schuldvrye kerkge bouwen. ZENDING Zendingsraad. Te Bandoeng (Java) is een samenkomst gehouden ter bespreking van de oprichting van een Ned.-Indischen Zendingsraad, Men is niet overgegaan tot de oprichting er van, meldt het „Alg. Ind. Dbl" Door het bestuur van den Ned. Ind. Zendings bond zal een commisie benoemd worden, die bii eventueele voorkomertde moeilijkheden be slissen zal. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. DR. H. V1SSCHER DE LEER DER PRAEDESTINATIE BIJ CALVIJN Gisteren heeft Prof. Dr. H. Visscher bij het neerleggen van het professoraat in de Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een rede uitgesproken over het on derwerp „van de leer der praedestinatie bij Calvijn". Spr. begon met de opmerking dat dit onderwerp heeft heslist over zijn levens- en wereldbeschouwing. Het was in 1S88, toen hij studeerde te Leiden. Hij had het tegen het modernisme aldaar verloren en was ge komen in een bange geestelijke crisis. Maai sinds een college van Prof. Acquoy, in het najaar van 1888, waar deze over bovenge noemd onderwerp handelde, kwam er een wending in zijn leven, en wel naar het Cal vinisme. Komend tot zijn onderwerp wilde spr. eerst iets zeggen over het Calvijn-onderzoek in het algemeen. Na gewezen te hebben op da groote beteekenis o. a. van Doumergue's standaardwerk, maakte hij de opmerking, flat do meeste onderzoekers het probleem dat Calvijn's theologie stelt, niet met diè objectiviteit hebben benaderd, die voor recht verstaan noodig is. Wetenschappelijk onder zoek heeft ons Calvijn te geven zooals hij waarlijk was Ook Calvijn was kind van zijn tijd, maar als man van genie schiep hij de ondergane invloeden om tot iets specifiek Calvinistisch. Men mag Calvijn niet behandelen gelijk kort geleden Dr. A. J. M. Cornelissen, biblio thecaris der R.K. Universiteit heeft gedaan in zijn „Calvijn en Rousseau, een vergelij kende studio van beider staatsleer", in welke stud/ie hij den reformator wil meten met de maatstaf van Thomas Aquinas. Maai niet alleen door d« historische afstand, ook anderszins, zijn belden van geheel andere orde. Thomas was een christen met zijn hart een Aristoteles met zijn hoofd en Gal vijn was een christen met zijn hart en chris ten met zijn hoofd. Calvijn was rein religieus in zijn denken. In Gods licht schouwt hij het gansche wereld proces. In het wezen der religie ligt het uit gangspunt voor de verklaring van Calvijn's levenswerk, dat ongetwijfeld systematisch is En alle tegenstellingen die het wereldleven als onverzoenlijk voor ons denken stelt, wor den door Calvijn aanvaard. Als hij niet meer kan kennen dan komt uit zijn religieus be wustzijn het geloof op dat God een licht is en gansch geen duisternis in Hem is. De groote tegenstelling in Calvijn's theo logie is niet door het denken voortgebracht, maar gegeven in het religieus bewustzijn zelf. God is God, het schepsel schepsel. Cal vijn zoekt niet naar een creatuurlijke causa liteit naast en onafhankelijk van de godde lijke. Geen concursus van menschielijk en Goddelijke werken, maar alleen een onmid dellijke werking Gods. Toch is hij geen pan theïst, omdat het wezen der religie hem dit verbiedt Hij zou het geweest zijn als hij philosooph was geweest als Thomas. Van heel die Schepping belijdt 1^ „door Uwen wit zijn zij en zijn zij geschapen". Het is de religieuse benadering van de wereld in haai verhouding tot haar grond. Wie de prae destinatie bij Calvijn wil verstaan, moet daarin afdalen. Al wat in het wereldproces opkomt tot historisch leven, wortelt in den grond!, die ook het menschelijke draagt Ook het zede lijk leven, ook des menschen zonde-mogelijk- hftid. Maar blijft fcr dan plaats voor schuld des menschen? Bij de beantwoording van deze vraag heeft Calvijn voor „causae secundiae" geen plaats, daar hij God en wereld niet kan scheiden Ook kent hij geen „toelatende" God „in otio cum dignitate". Hij kent geen inerte „praescientia Dei", buiten Gods praedlesti- natie. Calvijn volhardt ook hier in zijn reli gieuse afhankelijkheid. En onze zedelijke verantwoordelijkheid? Calvijn ziet het innerlijk levensconflict dat wo^lt tusschen het religieuse bewustzijn met zijn afhankelijkheidsgevoel en het zedelijk bewustzijn met zijn gevoel van verantwoor delijkheid. Hij verdoezelt dit conflict nieft en doet aan de werkelijkheid niet te kort, maar neemt haar zooals ze is. En hij spreekt uit: Gods „providentia" ordineert het, doch de mensch valt door eigen schuld. Hij weigert elke poging om het conflict op te lossen, en blijft het menschelijk kennen wijzen op de grenzen die het toch niet overschrijden kan Het onderscheid tusschen Calvijn en Tho mas is groot en diep. Thomas wilde met Aristoteles' wijsbegeerte de christelijke idee, in haar middeleeuwsch omhulsel kerkelijk belichaaipd, conserveercu tegen de invloed van nieuwe tijden. Hij is slechts de bewaar der van een eerbiedwaardige, maar toch af gaande cultuur. Maar Calvijn riep een nieu we cultuur op, waarvan de hoogst ontwikkel de volken aan de spits der beschaving de dragers zijn. Het is gelijk Kuencn tot spr. eenmaal heeft gezegd: „de mannen der prae destinatie zijn altijd geweest en zullen altijd zijn de mannen van de daad". Toespraken. Na het uitspreken van zijn rede wendde Prof. Visscher zich tot verschillende college s en personen in hei bijzonder. Spr. gedacht met groote dankbaarheid aan den Senaat, aan den vriendschappelijken omgang met zoovele mannen van wetenschap. Met wee moed gedacht hij aan wijlen zijn ambtge noot Prof. van Leeuwen, met wien hij nog zijn aftreden besprak. Oorspronkelijk trok de politiek spr. niet aan, maar Dr. Kuyper heeft hem er toe ge drongen en zoo leerde hij haar waardeeren. Maar voor het neerleggen van het professo raat geldt vooral een persoonlijk motief, en wel het nieuwe academische statuut, die z. 1. een nadeel is voor de vorming der studen ten. Ons lager, middelbaar en hooger onder wijs is er niet meer op uit, de gaven te ont wikkelen, maar om af te richten. De groote fout van onze faculteit, aldus spr., is een premature specialisatie. Het doctoraal gaat op een koopje. Men krijgt juridische, sociale, psychiatrische theologen, die zeer weinig weten van het*fvczenlijk theologische. Straks gaan zij, na eerst te hebben beleden dat zij door God geroepen zijn tot de gemeente, in een anderen staat des levens over. Zijn officieele taak geeft spr. met vertrou wen over aan zijn opvolger. Aan critiek op zijn benoeming heeft het niet ontbroken. Spr. geeft in hot algemeen toe, dat het met de benoemingsmethoden niet in orde is. Nu niet en vroeger niet Dit hangt samen met het bestuur der universiteiten. Maar hoe dit probleem ook wordt opgelost, zoolang cr partijdige menschen in de wereld zijn cn vriendjescultuur, blijven er partijbenocmin- gen. Voor zijn studenten blijft spr. beschik baar voor ioder die meent dat hij iets van hem leeren kan. Spr. wenschte hun toe, door de opleiding gevormd te worden tot degelijke dienaren der gemeente Gods, tot leiders van de schare, die hongert naar het brood dat uit den hemel is. Na het uitspreken van deze rede werd nog door verschillende personen het woord ge voerd. Dr. J. P. Fockema Andrea e, president-curator, zegde dank voor het vele dat Prof. Visscher aan de universiteit heeft gegeven. Gij hebt u, aldus spr, betoond als een beginselvast man met groote begaafd heid en welsprekendheid. Wij, hoogleeraren en curatoren, beschouwen uw werk als on betaalbaar. Namens de Senaat der universi teit sprak Prof. Dr. L. S. O r n s t e i n, rector- magnificus. Gij waart voor ons, aldus spr., de verpersoonlijking vr/i de levenshouding der mannen die in de 17e en 18e eeuw de dragers waren van de geestkracht van ons volk. De geesteshouding die gij vertegen woordigt maakt onze universiteit in den waren zin universeel. We hopen dat gij door uw adviezen als adviseerend lid van den senaat de belangen van onze universi teit zult blijven dienen. Prof. Dr. A. N o o r d t z ij voerde het woord voor de faculteit der godgeleerdheid. Geloof mij, zoo zeide hij dat het geen franje is als ik zeg, dat er door uw heengaan een groote leegte komt Spr. dankte voor het vele dat Prof. Visscher was voor de facul teit en wenschte hem toe dat hij zijn arbeid nog lang mag voortzetten. Namens de Geref. Studentenvereniging „Voetius" sprak de heer J. J. Poldervaart, en namens de theologische faculteitsvereenigingen van het U. S. C en van Unitas de heer G. C. van Niftrik. VrJJdag 16 October. HUIZEN (1876 M.) NCRV. 8 Tüdieln. 88.16 Schriftlezing. 8.15—9.45 Concert. 10.30 Tijdsein 10.3011 Korte ziekendlenst, le telden door L:. W. Lodder Ned. Herv. Predikant te Bus.v.im. 11—12 Gramofoon. 1212.16 Polltlebc-ricnien. 12.30 Tijdsein 12.30—2 Middagconcert H. Her mann. viool; H. ,ii lf-jrat Jr., tv.Ho. Mevr R a v d HorstBleekrode, plano. A P Smeehuyzc-n. harmonium. 2 Tüdsein. 2—'3 Gramofoon. 3 Tijd sein. 34,30 Concert, te geven door de dames: NeUy van Gils, zang, Dora van Weerelt. piano 4.304.46 Gramofoon. 4.455 Verzorging van den zender. 5 Tijdsein. 5—5.30 Causerie over: ..Hoe overtrek ik het deksel der doos met cre tonne?" door den heer H J. Stelnvoort te Hll- 5.306 30 Orgelconcert vanuit de Groot# :erk 1 gev« den heer A Alt. 6.307 Bezoek dokter. 7 Tüdsein. 7—7.30 Causerl# over: ,.D# Kamerplanten van deze maand", door den heer A. J. Herwig te Bussura. 7.30—7.45 PoUtle- ..erichten 7.458 Gramofoon. 8 Tüdsein. Plm. 10 Concert te geven door het Sympüonle- Orkest der NCRV. (de HOV.), onder leiding van den heer Frits Schuurman. Soliste: Mej. Corr>- v. d. Veen. pianiste, te Baarn. 8—9 Concert. 9 —9 30 SprekeiDs. J. I van Schalk, Ned. Herr. Predikant 'c Soest. Onderwerp; „Vogeie om ei tendcancert, VPRO. 10 Morgenwüding. VAKA 10.15 Vooi dracht. 10.30 Gramofoon. 11 Voordracht 11.Gr, rr.oic-on. 12 Einde programma (Eerste •leel). AVRO 12 Tüdsein. 12.01—2 Omroeporkest 22.30 Schoolultzending. 2.303 Gramofoon. 3 4 Muziek vanuit de Bijenkorf te Rotterdam. 4 Gramofoon. 4.40 Na Schooitüd. 5.40 Concert. 6.46 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging. 7 Vervolg concert. 7 30 Toespraak. 7.45 Vervolg e* •lot Concert. 8 Einde van het programma (Tweede deel). 11 Gramofoon 12 TUd«eln. VPRO, 8_ Weekultzendlng. 8 Tüdsein. 8.01 Catechisatie Kerkgeschiedenis. 17e— 20e eeuw. IV. Spinoza'» Invloed. Bestrüders en aanhangers. Spreekster; Mej. Dr. N. A. Brulning. 8.30 Concert. 9 Cur- ous Religieuse achtergronden van onze heden- daagsche cultuur HL Het Christendom. Tweede voordracht. Karakter van het Chrleteadom in onze cultuur. Spreker: Prof. M. C. van Mourlk Broekman. Breda. 9.80 Concert. 10 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau. 10.05 Persbureau Vaz Dia». 10.16 Fragment»* en verhalen. 10.45 Gramofoon. Prof. Vi s s c h e r heeft daarop zijn groote dank uitgesproken voor de vele har telijke woorden tot hem gericht. Hij gat uiting aan. zijn vertrouwen dat het Gods Vaderhand is die leidt door het leven en geeft wat noodig is, ook in dezen tijd, en eindigde met de bede van Voetlus: Sol justitiae illustra nos. We vermelden nog dat rede en toespraken van Prof. Visscher in druk zijn verschenen bij het uitgeversbureau J. H. van Lonkhuv- zen te Zeist Rede van den heer H. Amelink voor de Chr. Ondernemers-Vakorganisatie Te Utrecht vergaderde heden de Chr. On dernemers-Vakorganisatie. In de morgenvergadering hield Prof. Mr. P. S. Gerbrandy een referaat, waar van wij morgen verslag hopen te geven. In de middagvergadering refereerde de heer H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond. Spr.'s taak is speciaal den nadruk ta leggen op de waarde van een veelvertalkte Chr. werkgeversorganisatie, in verband met de uitgegroeide Christelijke werknemersbw- weging. Over den opbouw en het verband der Chr. werkgevers- en Chr. werknemersorga nisaties bestaat nog steeds groot misver stand. Op maatschappelijk terrein had men jaren naast het eene „Patrimonium" de eene „Boaz". Deze vereeniging was uit te heterogene deelen samengesteld om zich ie kunnen ontwikkelen. Wij hebben toen de drie vereenigingen gekregen, om zoo ge deeld optrekkende, den éénen slag heter te kunnen leveren. Later is naast Patrimonium (en Christelijk Nationale Werkmansbond en de Ned. Luth. Bond voor Christelijk Socriale Actie) ontstaan een wijdvertakte christelijke vakbeweging. Een vakbeweging, bestaande uit 23 vorschi'i'endo cnrisloiijke vakbonden, met op 1 Ju-.i j.ï. 95 550 .eden, die haar vi-reenigingspunt vindt in het Christelijk Nationaal Vakverbond. Bij de christeli|ko werkgevers eerst hot eene Boaz. Vervolgeas splitsing in drie on derscheiden zelfstandige organisaties. Boaz bleef als centrale organisatie formeel bestaan maar vertoont sedert jaren geen enkel tee ken van leven meer. Zal het bij de christelijke werkgevers gaan in analogie met de ontwikkeling der chris telijke arbeidersbeweging, dan moet niet gewaarschuwd worden om naast het eene „Patrimonium" niet verder te gaan dan de bestaande splitsing in drie werkgevers- vereenigingen, maar dan moet op voorbeeld der Chr. arbeiders getracht worden in alle vakken' waar dat mogelijk is, christe lijke patroonsvakorganisaties op te richten, en deze in de christelijke ondernemers-vak centrale te vereenigon. Moet het nu in de richting geleid worden: naast de Christelijke arbeidersvakbeweging het tot ontwikkeling brengen van Christe lijke werkgevers-vakbonden? Deze vraag wordt door spr. zonder voor behoud toestemmend beantwoord. Aller eerst om principieele overwegingen. Het principieele verschil tusschen voor standers van Christelijke en voorstanders van niet-Christelijke vakbeweging bestaat niet hierin, dat beide eigenlijk hetzelfde wil len, maar dat dan als 't er op aankomt in de Christelijke vakbeweging, zooals de ge ijkte term luidt, het geestelijke voorop gaat, neen, het verschil lipt gansch anders, veel dieper, nl. daarin, dat wij de oplossing der maatschappelijke vragen willen trachten te verkrijgen door de toepassing van de b»- ginsplen van Gods Woord in het maatschap pelijk leven. Neutrale patroons-vakorganisatie is naar spr.'s meening voor den Christen-patroon niet te aanvaarden. Met instemming citeert spr. in dit verband een geschrift van den Permamenten Raad in het Schildersbedrijf, waarin o.m. gezegd wordt: Liberale ideeën plegen altijd gemakkelijk ingang te vinden in onder de neutrale vlag varende patroonsorganisaties. Als deze libe rale invloed sterk tot uiting komt. werkt dit op de ontwikkeling van do verhoudingen remmend, omdat zij het geloof aan de alleen-h eerschappij van econo mische wetten, zooals die over vraag en aanbod, bij de bedrijfs- genooten. opdringt of minstens sterk lo vend ig houdt Het sou, zegt Spr., rib, *9 grootste betee kenis zijn, als in alle bedrijven de Christe lijke werkgevers kwamen tot eigen vakorga nisatie. Opdat de kracht der door ons bele den beginselen tot grooter iuvloed in het leven der maatschappij en in het leven van den arbeid gebraoht kon worden. Er moet komen eenheid in der Christenen sociale streven. Niet slechts voor de meer alge meene doelstelling maar ook in de concrete practisehe vragen. Het komt Spr. voor, dat het voor de be teekenis en den invloed der christelijke werkgevers en werknemers bij allerlei prac tisehe vakvereenigingsaangelegenheden van groote beteekenis zou zijn, indien door de Christelijke vakbeweging der arbeiders met een Christelijke werkgeversvereeniging in hetzelfde bedrijf, voortdurend overleg zou kunnen worden gepleegd. Thans is de positie zoo, dat bij de onder handelingen over allerlei bedrijfsaangele- genheden bij de afsluiting van collectieve contracten, de werknemers vertegenwoor digd worden door de sociaal-democratisclio, de Roomsch-Katholieke en de Christelijk® vakbeweging. Zij vinden dan, behoudens enkele uitzonderingen b.v. in bet Schilders bedrijf en in den Landbouw, aan de confe rentietafel wel vertegenwoordigers der neu traal-liberale werkgeversorganisatie, bene vens vertegenwoordigers der Roomsch-Katho lieke Werkgeversvakvereeniging, maar geen vertegenwoordigers van een Christelijk® werkgeversvakvereeniging in het betreffen de bedrijf, omdat deze met bestaat. Wanneer in de verschillende bedrijven, wel een Chr. Werkgeversvakvereeniging be stond, dan was de mogelijkheid aanwezig zich ook met elkaar over allerlei practisehe vragen te beraden. Verder vestigde Spr. de aandacht op de sociale wetgeving. Hier gaat het zeker ook om de toepassing van beginselen. In den Hoogen Raad van Arbeid, die te prae-adviseeren heeft over sociale maatrege len die de Regeering van plan is in to voeren, hebben zoowel de Chr. Werkgevers vereeniging alsook de Chr. Middenstands- organisatie en de Chr. Boeren- en Tuinders- bond hun vertegenwoordigers. Maar ook hier wordt toch de leemte van het ontbre ken van Chr. patroonsvakorganisaties ge voeld. Tenslotte is daar nog een aangelegenheid, waarop in dit verband, vooral de aandacht dienst gevestigd te worden. Het betreft het instellen van Bedrijfe- Een voorontwerp van wet is den Hooge» Raad van Arbeid gepasseerd. Deze bracht een in meerderheid afwijzend advies uit. Intusschen, de zaak is niet van de baan. Do jongste Troonrede deelde als de meening van de Regeering mede. dat deze tijd van druk de wenschelijkheid versterkt eener wettelijke bedrijfsorganisatie. Nu reeds twee jaar geleden, zegt Spr., hebben wij er in „De Gids" op gewezen, dat bij ds ontwikkeling tot bedrijfsorganisa tie het noodzakelijk geacht moet worden, dat we eigen Chr. patroons vakorganisaties hebben. Wat bestaat er in ons land aan daadwer kelijke christelijke werkgeversorganisatie, zoowel als aan christelijke werkgevers patroons-vakorganisatie? Het antwoord op die vraag moet luiden: nog slechts heel weinig. Laat dat dan van vandaag af ander# gaan worden. Op allerlei terrein hebben we onze eigen Gode 7.ij dank, beteekenisvolle christolijkee organisaties. Ons christelijk organisatioleven is wijd vertakt. Alleen voor wat de werk gevers betreft, komen we achteraan. Laat deze donkere tijd, aldus besluit Spr„ waarin het zoo noodig is, dat christelijke werkgevers en christelijke arbeiders naast jHkaar staan, in dezen tijd van economische crisis, waarin zooveel op 't spel staat, ri® dageraad zijn van een nieuw tijdperk in d® geschiedenis der christelijke patroons-vak organisatie. j In ons blad van morgen hopen wij nader terug te komen op het verdere behandeld^ op dit congres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9