WAALS £*2 DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTRAAT 130136 AFGEPASTE PLUCHETTE GORDIJNEN Onze gordijnen zijn ruim breed en lang, terwijl de randen zoodanig zijn geprepa reerd, dat U de grootst mogelijke zekerheid heeft tegen verbleeken. per paar 14.50. 12.75; 11.25; 9.25; 8.40; 7.00 Zeer speciale reclame aanbieding, breed 110 cM. lang 250 cM. per paar 5.10 PLUCHETTE VOOR GORDIJNEN De pluchette die U bij ons koopt, is mooi van kleur. Ook de naturel pluchette heeft een fraaie beige teint, die Uw gordijnen tot een sieraad Uwer woning maakt per el 1.75; 1.50; 1.30; 1.10; 92 cent. Bijzondere reclame Naturel Pluchette per el 78 cent INDANTHREN VELOURS Voorradig in acht verschillende nuanceg, passend bij iedere meubileering, per el 2.10 1.55 DAMAST VOOR OVERGORDIJNEN De keuze die U bij ons vindt in damast gordijnstoffen, is er met groot genoegen uit zult, kiezen, _per^el_2.75; 1.75; 1.25; 1.15; 0.95. 0.81 l dien aard, dat U CRETONNE VOOR OVERGORDIJNEN Mooie cretonne gordijnen zijn gezellig en brengen vroo'ijkheid in de kamer. Zulke mooie cretonne's vind't U bij ons in overvloedige keuze per el 1.17%; 1-00; 0.80; 0.55 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN GRONDAANKOOP De gemeente is in de gelegenheid voor den prijs van f 2.37% per M.2 aan te koopen de perceelen grond c.a., gelegen ten Noord-Oos ten van den Rynsburgerweg, in het verleng de van de Oegstgeesterlaan en de Marien- poelstraat. Deze perceelen hebben een geza menlijke oppervlakte van pl-m. 511.60 R-^-> zoodat bij aankoop het grondbezit van de gemeente in deze omgeving een met onbe langrijke uitbreiding zal ondergaan. De ligging van de aangeboden terreinen is, mede met het oog op de mogelijkheid van doortrekking van de Oegstgeesterlaan en Mariënpoelstraat naar den Maredyk, onge twijfeld gunstig, terwijl ook de prys aanne melijk is te achten. Onder verwijzing naar de m de Leeskamer ter visie gelegde stukken geven B. en W. den Raad derhalve in overweging: a. in het belang van de Volkshuisvesting tegen den prijs van f 2.37% per M.2 aan te koopen de perceelen weiland, huis, turn, erf en kade, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie L. Nis. 627, 623, 624 ged., 629, 630, 934, 935 en 936, ter gezamenlijke grootte van pl.m. 5.11.60 H.A., en gelegen in den jMaredijk- schen Polder; t b. de sub a genoemde perceelen in te bren gen in het Gemeentelijk Grondbedrijf voor de koopsom, met de kosten, op den aankoop val- lende; c. vast te stellen de overgelegde staten tot wiiziging van de gemeentebegrooting en van de begrooting van het grondbedrijf, beide dienst 1931, met inbegrip van de kosten van overdracht groot f 122.225.—. Speeltuin voor Noorderkwartier. In de Raadsvergaderingen van 19 Mei 1930 en 7 Juli 1930 werd besloten tot oprichting van kinderspeeltuinen resp. nabij de Serin genstraat en ten Zuiden van den Haagweg ten behoeve van onderscheidenlijk de vereem gingen „Zuiderkwartier" en „Westerkwar- tier". Thans hebben ook de met de speeltulnver- eeniging „Noorderkwartier" gevoerde onder handelingen in zake dien aanleg van een speeltuin voor die vereeniging ten Zuiden van de Van der Duynstraat tot overeenstem ming geleid. Evenals ten aanzien van „Zuiderkwartier en „Westerkwartier", hebben B. en W. het standpunt ingenomen, dat het terrein op kos ten van de gemeente tot speeltuin zal worden ingericht, doch door de vereeniging voor eigen rekening, derhalve zonder subsidie van de gemeente, zal moeten worden geëxploiteerd. iBlijkens het plan, waarmede de Commissie van Fabricage zich kan vereenigen, is voor dezen speeltuin bestemd een terrein, ter op pervlakte van pl.m. 3100 M2., dat door een betegeld pad, breed 4 M., vanuit de straat, loopende ten Zuiden van en evenwijdig aan de verlengde Van der Duynstraat, is te be reiken. Het ligt in de bedoeling den speeltuin, na demping van de ter plaatse aanwezige sloot, tot gemiddeld pLm. 0.40 jM* N. A P. op te hoogen en te verharden met een baksteen vleilaag, afgedekt met een gewalste deklaag van gegranuleerde hoogovenslakken met leem. Langs alle zyderl is een gestrate goot ontworpen met kolken en afvoerleidingen, aangesloten op de straatrioleering, alsmede een 2 M. hoog gaashek. Op het terrein zul len voorts worden geplaatst een zandbak er een gebouwtje voor verblijf van den portier en voor berging van spelmateriaal, waarin tevens twee W. C.'s zullen worden aange bracht. Aan de West- en Zuidzijde grenst de speel tuin aan de in uitvoering zijnde bouwplan nen van de woningbouwvereenigingen „Ons Belang" en „De Goede Woning", terwijl aan de Noord- en Oostzijde tusschen den speel tuin en het verlengde van de Van der Duyn straat, resp. het verlengde van de Juliana straat, bouwterrein van voldoende diepte overblijft. Met de Commissie van Fabricage achten B. en W. het gewenscht tegelijk met den aanleg van dén speeltuin de Van der Duyn straat tot de geprojecteerde verlengde Juliana straat door te trékken, waardoor ter weers zijden van de straat bouwryp terrein wordt DONDERDAG GIBBS'DAGi Vergeet niet de annonce uit te knippen. VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hun vergunning is verleend aan de firma J. J. Gijzenij en Co. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bewaarplaats voor lompen oud ijzer. glas. enz. in de Waard op het perceel kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie N. Nis 441 en 443. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris, den. 15 October 1931. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij uit sluitend ten aanzien van den door den Dameskrans „Clara Dozy", alhier, op 20. 21 en 22 October a.s. in het gymnastieklokaal van de school aan de Hooglandsche Kerk- gracht, alhier, te houden bazar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 October 1931. GEMEENTERAAD AANVULLINGSAGENDA In de Maandag a.s. te houden raadszitting zullen alsnog de volgende punten worden behandeld: Voorstel tot aankoop van eenige percee len weiland, huis, tuin, erf en kade. gelegen in den Maredijkschen Polder en tot beschik baarstelling van de voor dien aankoop be- noodigde gelden. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de inrichting >van een kinderspeeltuin ten zuiden van de Vam der Duynstraat en tol het aangaan van een overeenkomst terzake met de Speeltuinvereen. „Noorderkwartier"; to. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de doortrekking van de Van der Duynstraat tot de geprojecteerde lengde "Julianastraat. DE LEIDSCHE STADHUIS KWESTIE VOORSTEL VAN DEN HEER KNUTTEL. Het Raadslid Knuttel (comm.) heeft het volgende voorstel ingediend bij den gemeen te raad: Naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. inzake den Stadhuisbouw, stelt ondergeteekende voor: niet nieuwe opdrach ten te geven aan door den Raad aan te wij zen architecten, maar een vrije ideeën- prijsvraag uit te schrijven. De toelichting luidt als volgt: Wanneer de raad nieuwe opdrachten ver strekt, zal hij die moeten beperken tot en kele architecten en bij de keuze van deze afgaan op gevestigde reputaties en aanbe velingen van derden, om niet te zeggen ge leid worden door vooringenomenheid ten aanzien vairi richtingen, waardoor het ge vaar voor teleurstellonde resulaten zeer groot wordt Bovendien bestaat de kans dat zeer bekende architecten zich er niet too zullen leenen omvangrijken arbeid te ver richten met slechts matige kans op succes. Daarentegen geeft een ideeën-prijsvraag, waarvoor slechts enkele teekeningen behoe ven te worden ingeleverd, de mogelijkheid van verrassende, of althans frissche denk beelden van jonge krachten, terwijl de raad bij zijn keuze voorgelicht kail worden door deskundige critiek, die niet behoeft af te gaan op al dan niet verdiende reputaties, doch te maken heeft met concrete ontwerpen. Voor een ideeënprijsvraag behoeft geen lan ge termijn te worden gesteld. De ten laste van de gemeente komende kosten voor het inrichten van den speeltuin met toebehooren worden geraamd op f 15.500. Hiervoor kan, evenals destyds voor de aan- legkosten van de speeltuinen der vereenigin- gen „Zuiderkwartier" en „Westerkwartier", worden' geput uit het „Fonds voor Stadsver betering en Sociale doeleinden". Aangezien in dit fonds momenteel geen gelden meer aanwezig zijn, zal het tevoren moeten wor den aangevuld en wel door te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijk batige slot van den dienst 1930. De kosten van den straataanleg worden begroot op f 12000.— en komen ten laste van het Gemeentelijk Grondbedrijf. Met de door het bestuur der vereeniging „Noorderkwartier" ingediende exploitatie- begrooting kunnen B. en W. zich vereenigen. Er bestaat dan ook geen bezwaar den speel tuin aan die vereeniging in gebruik te geven op den voet van de overgelegde ontwerp overeenkomst, welke gelijkluidend is aan de contracten, aangegaan met de vereenigingen „Zuiderkwartier" cn „Westerkwartier". In overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad alsnu in overweging: a. door vaststelling van den overgelegden begrootingsstaat, model D, dienst 1931, een bedrag van'f15.500 te hunner beschikking et stellen ten behoeve van de inrichting van het terrein ten Zuiden van de Van der Duijn straat als kinderspeeltuin; b. vast te stellen de ontwerp-overeenkomst tussdhen' de gemeente Leiden en de speel tuinvereniging „Noorderkwartier" in zake de kostelooze ingebruikgeving voor den tijd van drie jaren, ingaande op een nader door B. en W. te benalen dag, van het sub a be doelde terrein als kindersneeltuin c. door vaststelling van staten tot wijzi ging van de gemeentebpnwotmg en van d< bcrooting van bet Grondbedriif. beide dienst 1931. een bedrag van f12000 te hunner be schikking te stellen ten behoeve van de door trekking van de Van der Duiinstraat tot de geprojecteerde verlengde Julianastraat. CHRISTELIJKE LEIDSCHE DAMVEREEN. Bekerwedstrijd lste klas: De uitgespeelde, afgebroken partijen- leidden tot het volgend resultaat: Teunissenv. Zwieten Jr. 02 KleerMolenaar 2—0 MeinemaGastelaars 11 d. BoschKleer 1 Gisteren yerliep de 5de ronde aldus: ZwietenJr. Meinema afgebr KleerTeunissen 20 v. d. Meyv. d. Bosch 20 d. StelMolenaar 2--0 v. d. Wijngaard—de Jeu afgebr. Gastel aars—v. Zwieten Sr. afgebr. Optendrees—Sirag afgebr. De stand luidt Optendrees d. Stel Gastelaars Oudshoorn v. Zwieten Jr, Meinema d. Bosch v. d. Wijngaard v. d. Mey Molenaar v. Zwieten Sr. Teunissen Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RUN 4 5 A.s. Dinsdag spelen: MeinemaKleer; Teunissenv. de Mey; v. d. Boschv. d. Stel; Molenaar—v. d. Wijngaard; v. Zwie ten Sr.—v. Zwieten Jr.; SiragGastelaars, OudshoornOptendrees. 2de klas: Hier bracht de 5de ronde de vol gende uitslagen: HanekampTel eng 02 KarstensKwaadgras 2—0 J. H. v. d. WijngaardJ. B. v. d. Wijn- Colpa-Vis v. Egmond—v. d. Bosch de GraafDreef De stamd luidt: J. B. v. d. Wijngaard 5 J. H. v. d. Wijngaard 5 de Graaf 5 Col pa 5 v. Egmond 5 Teleng 5 Karstens 5 A.s. Dinsdag ©pelen: Visv. Egmond; J B. v. d. WijngaardCol pa; KwaadgrasJ H. v. d. Wijngaard; TelengKarstens; de GraafHanekamp; Dreefv. d. Bosch. Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooien 4 25. 45 en 65 et». KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: J. L. Bakker's Agenturen N.V., agentuur en commissiehandel en handel in con sumptie-artikelen, alles in den ruimsten zin, Heerenweg A. 98, Warmond. (Ned. Staatscrt. van 19 Augustus 1931, Bijvoegsel Nr. 2207). Directeuren: J. L. M. Bakker, Warmond en J. H. Bögeholtz, Hilversum. Maatschappelijk kapitaal: 20.000 waarvan geplaatst en ge stort 13.000. N.V. Leidsche Veevoederhandel, Oude Vest 13, Leiden. (Ned. Staatscrt. van 30 Sep tember 1931, Bijvoegsel Nr. 2597). Directeur J. C. van der Weele Leiden. Commissaris: S. M. Stolp, Leiden. Maatschappelijk kapi taal 50.000, waarvan geplaatst en gestort 10.000. N.V. Alphensche Veevoederhandel. Raad huisstraat 199, Alphen a. d. Rijn. (Nederl. Staatscrt van 30 September 1931, Bijvoegsel Nr. 2598.) Directeur J. van Beest. Alphen a. d. Rijn. Commissaris: S. M. Stolp, L.eiden. Maatschappelijk kapitaal: 50.000, waarvan geplaatst en gestort 10.000. Autotechniek en Handelsbureau Menist Noordeinde 26, Leiden, groothandel in auto toebehooren. Eigenaar: J. Menist Leiden. W ij z iginge Leidsche Breifabriek v./h. P. en J. van Poot cn Compagnie, Lammermarkt No. 63, Leiden. Nieuwe Proc.: J. A. E. Aalders, Leiden. H. W. Rijsbergen, melkhandel, Kraaier- straat 5, Leiden. Nieuwe eigenaar: H. W. Rijsbergen, Leiden. Coöp. Verbruiksvereeniging „Helpt Elkan der" G.A., Voorstraat 49—49a, Katwijk. Uit tredend alg. adjunct: C. van der Bent, Kat wijk aan Zee. Nieuwe alg. adjunct: J. van Duyn Katwijk aan Zee. DE WERKLOOSHEID. Op 14 October waren 1399 werkzoekenden ingeschreven. Op denzelfden datum van 1930 was dit aantal 800. VERPLAATSING BRIEVENBUSSEN. In verband met 'de vestiging van een post agentschap aan dein Hoogen Rijndijk 106 is de bus aan den Hoogen Rijndijk, staande tegen het perceel 62, verplaatst naar Hoo gen Rijndijk 94, terwijl ook in verband met de vestiging van een postagentschap aan den Monschweg. de bps van de Reitzstraat is verplaatst naar de Rijnzichtstraat 1. LEIDSCHE WANDELSPORT-VEREEN. De Leidsche Wandelsport-Vereen, zal Za terdag a.s. haar eerste wandeltocht houden Vertrek 3 uur namiddag vanaf de Hooge- woerd nabij de Bolwerkstraat De wande ling, die 16 K.M. lang zal zijn, gaat over den Haagweg door Valkenburg), Katwijk a. d. Rijn, Rijnsburg, Oegstgeest, langs Rijnsbur- gerweg, Breestraat, Hoogewoerd. Het tempo zal niet hooger dan 6 K.M. per uur zijn. Personen die nog geen lid der vereeniging zijn, kunnen ook aan deze wandeling deel nemen. MISHANDELING. Gisteravond om 6 uur stond voor het Haagsch gerechtshof lerecht L. K. uit Leiden, winkelbediende in een meubelwinkel aan de Haarlemmerstraat, terzake van mishandeling een zekere P., bediende eveneens in een meubelwinkel aan de Haarlemmerstraat en el by een broeder van verdachte K. Verd. is door den Politierechter op 6 Juni van dit jaar veroordeeld tot een geldboete van subs. 10 dagen gevangenisstraf. Gehoord werd een getuige B. uit Leiden, die de mishandeling gezien had. De advocaat - generaal, de mishandeling bewezen achtend, vroeg bevestiging van het vonnis van de" Politierechter. INBRAAK BIJ DE Fa. DE GRUTTER Hedenmorgen stond voor de Haagsche Rechtbank terecht de 23 jarige L., uit Lei den, terzake van het plegen van een inbraak het filiaal van de fa. de Gruyter te Lei den aan de Haarlemmerstraat. Ontvreemd werd eim groote hoeveelheid thee, en boven dien heeft verdachte een poging gedaan om in de brandkast te komen. Verdachte bekend. Het O.M. waargenomen door de Officier van Justitie Mr. Asch van Wijck, eischte tegen verdachte een gevan genisstraf voor den tijd van 1 jaar en drie maanden. Mr. Sasburg uit den Haag ver zocht de uiterste clementie. Vonnis over 14 dagen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Mal M C Buis Johe A H Overdük nus Johannes z v S Janse er na Adriana d v J B Keul er llsabeth Catharina d v J La ten Berg Arie Buizert z a OVERLEDEN: S C van Smlrren ongeh vr J. A Lacrois—Kuiper wedw 68 j. J der BentVlug vr 39 J. A Schoenmaker n 65 jaar. GEHUWD: van Heek en en J de Wit E P D van Mens Lange H J Arkeveld en H Ch Hentrui Heöns en H S Jasperse wedw P J B veen en J Timmer J de Roode en J Jeltema SM WUling en A M Bourgeois Op den Steetserweg onder Alphen a. d. Rijn is een vrachtauto, bestuurd door den "I-jarigen koopman A. W. v. d. Akooy, uit Den Haag, tegen een boom gereden, daar uit de andere richting een auto naderde met verblindend Jicht. De schok was zoo hevig, dat de cabine, waarin, behalve de be stuurder, de 47-jarige J. Eever, eveneens uit Den Haag, was gezeten, geheel werd inge drukt. zoodat de inzittenden zichzelf niet bevrijden. Op hun hulpgeroep snel- ■vonenden toe, die hen uit hun ne telige positie verlosten. Beiden hadden in wendige verwondingen opgeloopen .Zij rijn per auto naar Den Haag gebracht. De be stuurder van de andere auto reed door, zonder zich het geval aan te trekken. NIEUW GEBOUW KON. EMMASCHOOL. Opening door Dr. H. J. Lovink. Zoo was dan gister de dag waarop de Vereen, tot stichting en instandhouding van een school voor buitengewoon lager onder wijs het nieuwe gebouw van de Koningin Emmaschool officieel geopend zag. Deze school die zulk een eenige en noodzakelijke plaats inneemt in het schoolleven ter plaatse heeft de belangstelling van zeer velen. Gis termiddag en ook gisteravond waren veel belangstellenden aanwezig, 's Avonds waren aanwezig zij die 's middags verhinderd wa- waarbij ook de school bezichtigd werd en Ds. Voors een toespraak hield. Te half drie 's middags waren de genoo- digden in het lokaal bestemd voor handen arbeid. Aanwezig waren o. m. het Dag. Be stuur der gemeente; Dr. Voorthuijzen, inspec teur van het buitengewoon onderwijs; hoof den der Chr. scholen; leden der vier samen- erkende schoolbesturen en vele oude,> van leerlingen. Ds. A. W. Voors, voorzitter van het bestuur, las Ps. 127 en Matth. 18 10—14 en ging voor in gebed. Na 'een woord van welkom tot alle aanwezigen herinnerde spr. aan dat deze school die 3 April 1928 ge opend werd met 29 leerlingen thans aan 56 leerlingen onderwijs verschaft., zoodat in let terlijken zin het gebouw „Concordia" waar tot heden onderwijs gegeven werd, uitge groeid is. 't Is wel droef dat zoo vele kinde ren dit onderwijs noodig hebben, maai stemt ook dankbaar dat onder de bekwame leiding van het hoofd dier school den heer M. Lablans, deze school zulk een goede naam kreeg. Velen vertrouwen hun kinde deze school toe, en door de uitbrei ding werd in 1929 een derde in October j.l, een vierde leerkracht aan de school verbon den. Noodzakelijk werd daardoor de bouw van een eigen gebouw en dankbaar is het bestuur voor de medewerking van zoovelen Het buitengewoon onderwijs deelt riiet gelijkstelling welke de scholen voor L. O. genieiten. Spr. betreurt dit niet, want als zijn persoonlijke overtuiging meent spr. dat de oprichting van Bijz. scholen wel wat al to gemakkelijk gaat. Van 1888 af heeft spr. de schoolstrijd medegemaakt, uit ervaring weet spr. van den schoonen beginselstrijd welke strijd na uiterste krachtsinspanning be kroond werd met de opening van een school, welke dan ook geheel door persoonlijk ini tiatief tot stand. kwam. Dit was dan een heerlijke uiting van Chr. liefde en ook thans zien we dit Allereerst brengen we dank aan God, die de nood dezer kinderen aan de in woners dezer gemeente op het hart bond, en hen bewoog tot hetb ieden van belangrijke en verrassende hulp. Dank aan de vier School- vereen. die tot dit doel samenwerkten; den Raad der gemeente, die gratis grond be schikbaar stelde en tevens 20 M. grond voor uitbreiding. Dat het Dag. Bestuur aanwezig is stelt spr. op prijs, maar ook dat de Burge meester de officieele openingsrede wil uit spreken. Ten slotte dank aan het Prov. Be stuur dat een derde van de oprichtingskos ten voor haar rekening nam. Gezien dat de exploitatie der school nog veel zal vragen het Bestuur verblijd dat de Raad voor elke leerling f 20 extra-subsidie verleende. Met weemoed herdenkt spr. het overlijden van den oud-voorzitter van het Bestuur den heer Lemkes, aan wiens motorische kracht het derwijs in onze gemeente zooveel te danken heeft. De Koningin-Moeder gaf op verzoek van den oud-voorzitter verlof dat haar naam aan deze school verbonden werd, spr. hoopt dat ze ook steeds als Koningin Emmaschool genoemd en aangeduid zal worden. Op haar mag niet het stempel der achterlijkheid drukken, want haar doel is minder bedeelde kinderen te vormen tot nuttige leden der maatschappij. Deze school wil dienen, ten eerste de kinderen, ten tweede de ouders ook alle scholen der gemeente en zoo moge lijk dat alle scholen er door gediend worden: het Evangelie dat hier uitgedragen wordt is zoo ruim en onbekrompen dat het allen kan omvatten, het geeft het beste wat er voor een menschenkind bestaat., n.l. du liefde van den Heiland. Mocht iemand bezwaar maken dat zijn kind met dien eeuwigen Naam be kend' gemaakt wordt, dan zal en moet volgens Kon. Besluit, waaraan ook deze school zich onderwerpt vrijstelling gegeven worden van Bijbelsch onderwijs. Na een woord van dank tot den heer Inspecteub voor zijn waarde volle adviezen, architecten W. Brouwer W. B. Kroon, en aannemer W. v. Beyeren (hoofdaannemer), J. Corsel, H. Taberne, Fam. Ponsioen en Firma Wolters en Dros, Amersfoort, met opzichter Hoekstra hun prachtig werk, richt spr. zich tot het hoofd en personeel. Spr. hoopt dat, nu zij hum mooie arbeid mogen voortzetten in mooie gebouw, Gods zegen hun rijkelijk gezelle. Hierna zongen de leerlingen der hoogste klas van de School der Martha- Stichting onder leiding van den heer J. Tuinman op keurige wijze een kleine tate: „Jezus is de Kindervriend". Ook in de avondbijeenkomst zongen die kinderen deze cantate op schoone wijze. Burgemeester Dr. Ix>vink waardeerde het dat in deze gemeente zulk een school tot stand kwam, en verheugt zich dat de Raad daarbij zoo mild wilde steunen. Het ver heugt hem ook dat particulier initiatief hier een klein monument tot stand bracht, dat nog geen f 50.000 kost, een bewijs dat het economisch gebouwd is. Na nog de wensch *e hebben uitgesproken dat deze school steeds aan haar doel mag beantwoorden, verklaarde de Burgemeester de school voor geopende Onmiddellijk na deze opening werd op voorstel van den voorzitter besloten in een telegram van hulde aan H. M. Koningin Emma van deze opening te verwittigen. De Inspecteur Dr. Voorthuijzen uitte zijn reugde over deze school. Ons land telt een honderdtal scholen voor Buitengewoon on derwijs, maar de meeste daarvan zijn aan gebracht in oude schoolgebouwen. Deze gloednieuwe zonnige school is dus een uit zondering in deze tijd van malaise, die toch ook nog goede dingen te zien geeft. De ge meente gaf grond en het Prov. Bestuur steunde door een derde der bouwkosten. Dii is de eerste en waarschijnlijk de laatste maal dat het Prov. Bestur dit doet. Wordt het nieuwe ontwerp schoolwet aangenomen dan is ddt haar voor het vervolg verboden. Daarom mag het bestuur wel dubbel geluk gewenscht worden dat het kon profiteeren deze gunstige bepaling die nu nog geldt. Ook het personeel wenscht spr. geluk. Spr. memoreerde dat deze school ook hierom lenig is in den lande, dat er een samenwer king kwam tusschen de Martha-Stichting en de schoolbesturen. Hij zou wenschen dat de M. S. die nu zoo mooi van deze school profi teeren kan, haar deuren nog wat wijder opene, zoodat er meerdere» kinderen die zulk ■onderwijs noodig hebben naar hier komen. Als vanzelf kwam Ds. Voors hier even tegen op. Deze school kan bestaan ook zonder de M. S. (21 kinderen van de M. S. gaan er op; en de M. S. zal nooit de pomp rijn, om deze school vol leerlingen te krijgen. Het hoofd; der school, de heer M. Lablans, sprak mede namens het personeel enkele woorden van blijdschap en dank voor de tot tandkoming van deze school, die zoo aan alle eischen voldoet en zulk een tegenstel ling vormt met de lokalen die verlaten wer den. Hierna feliciteert de voorzitter van de Chr. School voor M.U.L.O. het bestuur dat geheel op het voorbeeld van den Chris tus zich neerbuigt tot het kind, dat uit zich zelf niet kan. Nadat eenige verfrissching was aangebo den ontvingen die aanwezigen gelegenheid het schoolgebouw, waarvan we Zaterdag een beschrijving gaven, te bezichtigen. Met ge noegen werd hiervan gebruik gemaakt, want Alphen is een schoolgebouw rijker geworden dat in een behoefte voorziet en ook voor be zoekers zulk een goede kijk geeft op het Bui tengewoon Onderwijs tot vorming van elk kind afzonderlijk. „ZONNESTRAAL." De gister gehouden bloempjesdag ten bate van het Sanatorium voor Arbeidstherapie „Zonnestraal" te Hilversum heeft opgebracht f 181.27%. 'AANRIJDINGEN. In de Julianastraat werd gister H. met zijn rijwiel aangereden door een auto uit Den Haag, waarbij hij zich aan arm en hoofd verwondde en zich onder behandeling van Dr. de Gr. moest stellen. Schade wordt vergoed. Door een auto uit de Haarlemmer meer werd gister mej. H. V. aangereden in de Bruggestraat, waarbij zij licht verwond werd. >*wn Tot dat doel moest een zeker bedrag wor den samengebracht en het meest verrassend is wel het feit, dat voor meer geld werd geteekend, dan wij voor ons beoogde doel noodig hadden. U ziet hieruit de werkelijke behoefte, die zich had doen gevoelen, een behoefte, die juist bij een gelegenheid als deze, in sterke mate naar voren treedt. Een onzer opperde n.l. het idee om een tableau te doen vervaardigen waarop o.m. zou moeten voorkomen het gas-, water- en electriciteitsbedrijf, iets wat in zoo nauwe betrekking staat met uw functie. Op Spr.'s verzoek boden de heeren Hofkes en Kuyt de jubilaris het tableau en de jonge dame de Best mevr. v. Daale een mooie bloe menmand aan. Na deze plechtigheid dankte de heer van Daale, met eenige wei-gekozen woorden, waarna het gezelschap nog eendgen tijd on der gezelligen ikout bijeenbleef. DE GEMEENTE-SPAARBANK IN 1930 Verschenen is het jaarverslag 1930 der Gemeente Spaarbank. Hieruit ontleenen wij het volgende: Het aantal spaarders vermeerderd^ in 1930 met 83 en bedroeg einde 1930 683. Het bedrag aan iniegsommen steeg met bijna 65.U0U, zoodat op 1 Januari 1931 ruim, 346.000 aan inleggers verschuldigd was. In plaats van de heeren Joh. Verloop Azn., en G. de Best werden als commissarissen ge kozen de heeren A. Verloop Joh.zn. en C, Kuyt Pzn. De heer D. van Riessen trad in de plaats van den heer Verloop als voorzitter op, terwijl de heen Abr. Ouwehand Dzn. de heer van Riesse verving als 2e voorzitter. De rente van 4 pCt. per jaar aan inleggers kon tot op heden nog worden gehandhaafd, omdat nog voldoende aanvragen om geiden, op lste hypotheek binnenkwamen. Vooral het laatste feit verheugt ons zeer omdat onze spaarbank, als gemeentelijke instelling, daardoor in staat is dubbel nuttig werk te verrichten. Immers, zij verschaft de inleggers een zekere, goede belegging, met een voor dezen tijd zeer hooge rente en is bovendien in staat de menschen, die een eigen woning wenschen, op billijke en cou lante wijze aan een hypotheek te helpen. Ook wordt op deze wijze, zonder offers der gemeente-kas, verbetering van de volks huisvesting verkregen en door grootere mogelijkheid van verkoop der gebouwde woningen, de werkloosheid in de bouwvak ken tegengegaan. Het verheugt ons voorts nog te kunnen constateeren, dat een netto winst van f 380.37% aan de reserve kon worden toe gevoegd, waardoor die steeg tot f 33718.03%. Ook de aanvankelijk behaalde resultaten, over 1931 zijn van zoo'n gunstigen aard, dat met opgewektheid kan worden voortgegaan op den ingeslagen weg. Wij willen hopen, dat de spaarbank zich nog vele jaren in een gestadigen bloei mag verheugen. Het stemt tot dankbaarheid dat in een tijd als deze, waarin depressie en malaise aan de orde van den dag zijn, ook nog als een lichtpunt mag worden gezien de spaarzin der inge zetenen, die bij deze spaarbank zoozeer tot uiting komt. BOSKOOP gemeenteraad. De raad zal op Vrydag 16 dezer des namid dags 7 uur een openbare vergadering houden. wegenverbetering. en W. stellen den raad voor om in ver band met de onderhanden zijnde en nog verwachten wegverbeteringen en den aanleg nieuwe wegen over te gaan tot aankoop een motorwals van 4 ton, welke ver zwaard kan worden tot 5 ton. Zy vragen daar voor een crediet van f 4500. woningbouw. Door de heeren G. van Dam Zn., aanne mers alhier, is bij den raad een adres inge diend houdende verzoek om vergunning en voorschriften voor de bebouwing van het Padland aan den Laag-Boskoopschen weg voor den bouw van eenvoudige woningen. steunregeling. In de a.s. raadsvergadering zal een voor- el van B. en W. ter tafel komen om te aan vaarden de steunregeling zooals deze door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is vastgesteld. f KATWIJK DIEFSTAL p. o., koopman uit de Louwestraat, deed bij de politie aangifte, dat in zijn kiosk, die op het strand staat voor het hotel de Zwaan, is ingebroken aan de achterzijde van d« tent. Ontvreemd werden 3% flesch limonade KATWIJK AAN DEN RIJN IN DE SLOOT Door onvoorzichtigheid kwam de chauf feur van auto H 86902 langs den weg in de „Mient" in de sloot. De bestuurder kwam er goed af. Met een kraanwagen van firma R. en Co. te Wassenaar is de auto ge- 'dcht. KATWIJK AAN ZEE JUBILEUM E. A. VAN DAALEN Heden is het 12^ jaar geleden, dat de heer E. A. van Daalen in functie trad als directeur der Gemeentebedrijven Gas, Wa ter- en Electriciteit alhier. Waren deze be drijven op bescheiden schaal ingericht, onder de .geniale leiding van den heer van Dalen zijn deze bedrijven gestadig gegroeid, gioeid. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat directeur vanmorgen met zijn echtgenooto in het keurig versierde kantoor door het personeel op hartelijke wijze is gehuldigd, waarbij de heer Kleinhout als oudste hartelijke toespraak hield. Het is dan ook geen wonder, zei Spr., dat wij eenparig het plan hebben opgevat om dezen dag niet onopgemerkt te laten voor bijgaan; aangemoedigd door aller instem ming werd besloten, om die dag daadwerke lijk te doen blijken van bijzondere belan; stelling. .u LISSE Voor het Departement Liese van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, hield Dr. v. d. S1 e e n een rede over bovengenoemd onder-. De voorzitter, de heer Volkerez, memo reerde verschillende gebeurtenissen uit het voorbije vereenigi.ngsjaar De bestuurewdsse ling en de verschillende taak die ieder op zich genomen had. Speciaal het moeilijke werk van den penningmeester, de heer Hevet, werd besproken. Voor het beschik bare geld ie werkelijk niet. meer te geven, zooals wel eens voorgesteld wordt. Dezen winter staat op 't programma voor 17 No vember de heer Alt, die zail lezm over Par sifal en in December een tooneelavond. Een vierde avond hangt af van de geldstroom, die, vooral ook van de nieuw te werven leden, verwacht wordt. Hierna verkreeg Dr. v. d. Sleen het woord. Spr. begon met op te merken, dat van het uitgestrekte gebied natuurlijk slechts enkele gedeelten te toonen zijn. Aan de hand van fraaie lichtbeelden werd Britsch Indië be handeld en interessante bijzondeiheden me degedeeld. Vooral ook wordt uitvoerig uit eengezet waarom zelfbestuur thans onimoge-i lijk is. De innerlijke verdeeldheid, die het land verscheurt en de onmogelijke afstand die bestaat tusschen verschillende kasten, is oorzaak van de noodzakelijkheid van En- gelsch bestuur. Daarbij komt, dat nog geen 5 pCt. der bevolking idéé heeft van het streven naar zelfbestuur, terwijl Gandhi do millliioenen naar z'n hand zet. De kwesties tuschen Hindoes en Moham medanen blijven het groote struikelblok. In ons Indië bestaat die twistappel niet, daar de bevolking hier overwegend Mohomme- Een kijk werd gegeven op verschillende steden ale Bombay, Delhi en Madras. De geweldige tempelgebouwen en grafmonu menten worden nauwkeurig bezien en be wonderd. Gewoonten en gebruiken en gods dienstige opvattingen aan een conecentieuse bevouwing onderworpen en geïllustreerd met vele persoonlijke ervaringen. Het is niet wel doenlijk meer dan een al gemeen overzicht te geven van de zeer rijk e©documenteerde rede van den heer v. d. Sleen. Een dankbaar applaus en een tot weerziens was 't slot van deze goede avond R.K. VOLKSBOND In de vergadering van den R.K. Volks bond is een bespreking gehouden over do :n wording zijnde ziekenfondswet, waarbij alle arbeiders aangesloten moeten zijn, wil len zij uitkeering ontvangen volgens de ziekteverzekeringswet Een en ander werd op duidelijke wijze toegelicht, door den heet' Ant. J. M. Aengenent, ambtenaar van het Centr. Bestuur. RADIO-AVOND De uitzending der Samenkomst voor ae verstrooide Gereformeerden in Ned. Indië vanuit de Geref. Kerk te den Haag was Woensdagavond ook in de Geref. Kerk al hier te beluisteren. Het gesprokene door Dr Colijn, Dr. I-Iarrenetein en Ds. Sillevis Smitt kwam goed door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6