Jliettuir fnhs.dj» (üourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2* (Beschfkklngskosten f 015.) Per week 0.25 Voor hel Buitenland bij Weko- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3482 DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels. f L17Vg m 0-22VS van 1—5 regels m *.30 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.18 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. V KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAATI Ongetwijfeld heeft de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" tegenwoordig de wind wel in de zeilen. En dat zij met groote acti viteit optreedt, verheugt ons. Trouwens, indien er onder ons volk nog eenig saamhorigheidsgevoel is, dan wor den we wel diet kant uitgedreven. Waar gij ook komt en welke industrie gij ook be zoekt, het is steeds dezelfde klacht: wij zou den met iedereen en overal kunnen con- curreeren, als men ons de weg maar niet versperde met zware tariefboomen De gang naar alle wereldmarkten voor de Nederlandsche industrie belemmerd en Nederland zelf bijkans een open markt om op te vangen, wat het buitenland hier kwijt wil wezen. Daar moet een equivalent tegen over staan. Zij, die tot oordeelen bevoegd zijn, waar schuwen voor 't grootste deel tegen het verhoogen der invoerrechten. En als de vrij handelaar minister De Geer het tarief van 8 op 10 wil brengen, dat doet hij dat u i t- s lu i t e n d om dekking voor het schatkist tekort te vinden; al zal natuurlijk nie mand ontkennen, dat elke verhooging, hoe gering ook, eenigszins beschermend werkt Echter, op protectie stuurt hier tc lande zoo goed ais niemand aan en we moeten dus naar andere middelen zoeken om de eigen nijverheid te steunen. En nu is het merkwaardig, dat het middel, 't welk vlak voor de hand ligt, sedert jaren door velen over 't hoofd is gezien. Vele Nederlanders dragen bij voorkeur Engelsche stoffen, begeeren een Franschc coupe en prijzen, wat uit den vreemde komt Het ware verhaal van den Nederland schen Minister, die het fabrikaat der Bra- bantsche schoenfabrieken pre^s, doch geen afstand kon doen van zijn buitenlandsch merk en dit toen tot zijn verbazing hoor de, dat zijn Engelsche shoe in Brabant ge maakt werd en slechts een Engelsch merk kreeg, is buitengewoon leerzaam Het is te hopen, dat ons volk langzamer hand meer de dwaasheid zal inzien om het buitenland boven den eigen burger te be- voordeelen. En we meenen, dat we thans wel eenigszins op de goede weg zijn; ja, dat we daarop wel gedrongen zullen worden. Het kan ons allen slechts ten goede ko men. Want als we met onze koopkracht nu ook nog de buitenlandsche industrie steu nen, waar men onze producten weert, dan binden we het paard heelemaal achter do wagen. We krijgen in die laatste maanden de in druk,dat er te dien opzichte toch wel eenig^ kentering te bespeuren valt De propaganda voor Nederlandsch fabrikaat schijnt be- echood te worden uit verschillende maat schappelijke kringen. De Industriedagen hebben blijkbaar een psychologische uitwer king. Laat ons die mentaliteit versterken. Dan neutraliseeren wij daarmee eenigszins de moeilijkheden, welke onze industrie in den vreemde bedreigen en we bestrijden de ma laise, welke ons allen belaagt V NEDERLANDSCHE HUISBRANDKOLEN Dezer dagen werd in een ingezonden stuk in De Telegraaf betoogd, dat de Nederlandsche mijnindustrie niet in de be hoefte aan huisbrandkolen kan voorzien en we dus voor een deel op 't buitenland zijn aangewezen. Er zijn, volgens deze mede deelingen, slechts twee Limburgsche mij nen, welke zuiver nationaal zijn, waarvan cr slechts één „echte anthraciet" produceert terwijl de andere slechts een zoogenaamde of semi anthraciet oplevert Een der overige Limburgsche mijnen produceert ook „echte anthraciet", maar heeft een buitenlandsch bestuur en de dan resteerende mijnen zijn ook in buitenlandsche handen en producee- ren eveneens slechts semi-anthraciet De mijnent die "echte anthraciet" voortbrengen •zouden bij een grootere Nederlandsche .vraag niet aan de behoefte kunnen voldoen. De strekking van dit betoog moet zijn, dat het dus geen aanbeveling verdient om weinig propaganda te maken voor „Nederlandsch fabrikaat" uit de Limburgsche Kolenmijnen De Limburger Koerier, die te mid den der kolenbekkens verschijnt, bestrijdt deze opvatting. Het is juist, dat men alleen van de Staatsmijnen en van de Domaniale mijn met zekerheid weet, dat het kapi taal in Nederlandsche handen is. En onge twijfeld zit er in de andere mijnen buiten landsch geld. Echter, dit verandert niets aan het feit, dat de Limburgsche mijnen voor één derde deel huisbrandkolen produceeren en dat dus ook elfduizend arbeiders hierbij betrok ken zijn met een jaarloon van ongeveer 17 milliocn gulden, dat hoofdzakelijk in Ne derland verteerd wordt. Het blad trekt hieruit terecht de conclu sie, dat het een Nederlandsch belang blijft om de Limburgsche industrie te bevorde ren; buitenlandsch kapitaal moge een deel der dividenden opstrijken, het arbeidsloon blijft hier. Wat voorts de kwaliteit der Limburgsche huisbrandkolcn betreft, wordt opgemerkt, dat onze eigen mijnen 60 k 70pCt van de. Nederlandsche behoefte aan huisbrandkolcn voorzien. Naast de rond 1.700.000 ton huis- nrand geleverd door de Nederlandsche, wordt nog slechts rond 1.000.000 ton buiten landsche huisbrandkolen gebruikt Deze nnllioen ton kolen zou gevoegelijk door het Nederlandsch product vervangen kunnen worden, op één betrekkelijk klein deel na, n.l. met uitzondering van de Wales-anthraciet Deze is uniek wat kwaliteit betreft en kan met door Nederlandsche maar ook niet door andere buitenlandschei kolen ver vangen worden." Op stel en sprong zouden de mijnen niet in staat zijn in de geheele behoefte te voor zien, omdat ze noodgedwongen exporteeren en thans door contracten tot levering ver plicht zijn. „Zou de afname in Nederland echter grooter worden dan zouden gelijktijdig de leveringen naar het buitenland geleideliji kunnen verminderen. Dat te bevorderen lijkt ons een verstan dige daad." Koopt en stookt Nederlandsch fabrikaat! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN NOTARIAAT. Bij Kon. -'besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats de gemeente Wijhe, C. J. van Holst van Ingen, candidaatnolaris te Wage- ningen; tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Breda, G M. Ligtcnberg, thans notaris te Hoorn: tot notaris binnen het arrondissement Zut phen, ter standplaats de gemeente Deventer, P. G. A. de Gaay, candidaat-notaris te Hoorn. RECHTERLIKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Oos terhout M. A. Wisselink, ontvanger der re gistratie en domeinen, wonende te Ooster tot rechter-plaatsvervanger In de arr.- rechtbank te Alkmaar mr. L. van Lookeren Campagne, kantonrechter-pl.v. in het kanton Alkmaar, wonende te Heiloo. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bureel ambtenaar bij den Rijkswaterstaat: mej. C. W. van Raamd, te 's-Gravenhage, en P. Groeneveld, te Haarlem. H. AMELINK Als opvolger van dr. J. A. Severijn, die wegens zijn benoeming tot hoogleeraar heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, staat op de candidatenlijst van de A. R. Partij de heer H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond penningmeester van de Intern. Christ vakvereeniging. De lieer Amelink werd geboren op 21 De cember 1881 te Lonneker, uit een arbeiders gezin, waarvan de vader wever was. Ook hijzelf heeft dit vak tot 1916 beoefend, toen hij, na eenigen tijd plaatselijk bestuur der te zijn geweest, als secretaris van het C.N.V. zich geheel aan de Chr. Vakbewe ging kon geven. Toen in 1920 de Int Christ Vakvereeni ging werd opgericht, werd hij penningmees ter daarvan en in 1930 tevens secretaris van Intern. Fed. van Prot. Christ arbeiders organisaties. De heer Amejink is redacteur van de Gids, het orgaan van de Christ, vakbeweging, lid den Hoogen Raad van Arbeid, lid van den Postraad, lid van de commissie voor economische politiek en was gedurende korten tijd lid van de Eerste Kamer. DE WIERINGERMEERPOLDER AANBESTEDING. Te Alkmaar werd aanbesteed de bouw van twee complexen woningen in den Wieringer- meerpolder. Laagste inschrijfster was de fa. van Batenburg te Amersfoort voor f 311.477. Hoogste inschrijfster was de fa. P. M. Duin te Amsterdam met f 126.800. De gunning is aangehouden. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSVEREENIGING NAJAARSVERGADERING TE UTRECHT. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht heeft de Chr. Middenstandsvereeniging haai* najaarsvergadering gehouden, 'onder presi dium van den heer W. G. S c h e e r e s, van Den Haag. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, bracht de voorzitter een woord van dank aan de commissie, die 'ei herziening van Statuten en reglement vooi bereidde en richtte woorden \an hartelijkei gelukwensch tot den tweeden voorzitter, den heer Bos, van Rotterdam, in wien de vereeniging een koninklijke onderscheiding De voorzitter gaf een uiteenzetting ov de verwikkeling van zaken, die zich haa voorgedaan met betrekking tot het neerleg gen van de functie van penningmeester door den heer A. v. d. Voort De heer H. Wie- ringa, accountant te Assen, deed mededee- ling van zijn bevind met betrekking tot den stand der financiën. Het hleek daarbij, dat de uitgaiven der vereeniging een normaal verloop hebben gehad en dat de vorderin gen de schulden geheel dekken. Besloten werd, dat de financieele admi nistratie zal ondergebracht worden bij liet Centraal Bureau der vereeniging, dat zoo spoedig mogelijk een aanvang zal maken met het bijwerken van den achterstand in de financieele administratie. In de middagvergadering kon de voorzit ter verwelkomen afgevaardigden van een viertal nieuwe afdeelingen: Noordwijk, Nieuwelande, Beilen en IJmuiden. Als vijfde lid der Vereeniging in den Mid- denstandsraad werd gekozen de heer W. G. Scheeres, die deze benoeming aanam. Een commissie, bestaande uit de boeren* L. Attema, J. Dooijewaard. J. den Duyn. F. Geerling, P. Pluyter en Mr. J. van Andel, had een wijziging van Statuten en llegie- ment ontworpen. Het ontwerp, dat tijdig gepublicerd was en waaiop slechts d x»»- een enkele afdeeling eenige aanmerkinr was gemaakt, vond ook in deze vergadpri ij, slechts op een enkel punt bespieking Met algemeene stemmen werd het ontwerp aan vaard De heey P. E. Torreling, var Groningen, die op de zomervergadering in Dordrecht gesproken had over het onderwerp: „Past ons distributiestelsel in de tegenwoordige maatschappij", beantwoordde in deze ver gadering de indertijd op zijn referaat ge maakte opmerkingen. Aan een voortgezette discussie namen vanuit de vergadering deel de heeren G. Meima (Sneek), W. Klein Obbink (Utrecht). J. Siebesma (Voorburg) en J. van Altena Czn. (Amsterdam). De laatste hield een vu rig pleidooi voor organisatie der distributie. De heer Tamelink zette daartegenover uiteen, dat hij wel ordening wil, doch dat men niet al te veel de vrijheid moet binden. Bij de rondvraag werd de aandacht van het bestuur gevraagd voor het Rijksinkoop bureau, dat zijn werkingsfeer al verder uit breidt en de winkeliers in moeilijkheden brengt door zijn overeenkomsten recht streeks met de fabnkanten. De voorzitter zegde toe, dat het hoofdbestuur deze zaak bij den Middenstandsraad aanhangig zal maken. NED. MIDDERNACHTZENDING VEREENIGING ALG. VERGADERING TE HAARLEM. Geboortebeperking. De Ned. Middernachtzending Vereeniging heeft te Haarlem haar 43ste algemeene ver gadering gehouden onder presidium van Dr. J. Lammertsvan Bueren, van Zetten. Nadat de jaarverslagen waren goed; keurd had een bestuursverkiezing plaats. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dr. O. G. Heldring en ds. G J. van Paassen. In de plaats van dr. E. J. W. Pos thumus Meyjes werd gekozen dr. G W. Pos thumus Meyjes uit Den Haag. In de middagbijeenkomst sprak Prof. Dr. I. J. Kouwer, over Geboortebeperking als bedreiging der volkskracht Wanneer men het onderwerp, opzettelijke voorkoming van zwangerschap, zoo hier en daar ter sprake brengt, kan men er zeker van zijn, aldus spr., dadelijk twee argumen ten als onomstootelijke gronden van verde diging daarvan te ontmoeten: de ellende, in zoo menig gezin klaarblijkelijk het gevolg van een groot kindertal en het toch maar niet te loochenen feit, dat er reeds veel te veel menschen in de wereld zijn. Deze ideeën werden door spr. nader onder de oogen gezien, en kwam tot de conclusie, men op deze wijze gekweekt heeft niet de vrees voor het te groote gezin, maar de vrees voor het kind. Nog altijd blijkt het noodig te zijn, er aan te herinneren, dat de leer van Malthus, als zou de toeneming der bevolking in zooveel sneller tempo plaats hebben dan de toene ming der voedingsmiddelen, dat het aard oppervlak ten slotte die menschenmassa niet meer zou kunnen voeden, reeds lang is weer legd op wetenschappelijke gronden. Zoo lang dit stelsel blijft doorwerken, zal de dalende lijn van het geboorten-overschot haar weg voortzetten, weldra gevolgd door een even standvastige afneming van het aantal in woners De kracht van een volk ligt in zijn getals sterkte, om zich staande te kunnen houden niet alleen op het kleine plekje, dat, met kunstmatige grenzen omgeven, zijn vader land heet, maar ook tot ver daar buiten, in de wereld. Sinds jaar en dag zijn we bezig, stelselmatig dit onmisbaar bestanddeel van onze levenskracht te ondermijnen en zoo doen alle andere volken, die, met ons, zich aJs dragers der beschaving beschouwen. De verantwoordelijkheid van ieder mensch tegenover de menschheid in het algemeen, 'dt door ieder onzer herhaaldelijk uit het oog verloren. Aan deze bekentenis van eigen schuld ontleenen wij het recht ons zeiven, elkander te herinneren aan die hooge, alge meene verantwoordelijkheid in ons dage lij ksch leven, maar vooral ook daar, waar wij verkeeren met en ons wenden tot bree der kringen. Van dit hooge besef van ver antwoordelijkheid heeft het Nieuw Malthu- sme nooit getuigd en getuigt het ook nu nog niet. Zijn stelsel, zijn propaganda, is de noodlot!igste, de meest rockelooze proefneming op het menschdom, waarvan de geschiedenis getuigt. Nadat enkele vragen door Prof. Kouwer beantwoord waren, werd vervolgens de ver gadering gesloten. Dr H.NANNING'S KINADRUPPELS EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. a CRISISMAATREGELEN SAMENSPREKING MET DE REGEERING Reeds werd gemeld, dat de Rijkscommis sie van advies voor de werkverruiming den voorzitter van den raad van ministers ver docht een deputatie uit haar midden te ont vangen ter bespreking van crisis-maatrege len. Een deputatie, bestaande uit den heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid en waarnemend voorzitter der commissie, de Kamerleden dr. I. H. J. Vos en mr. Kor- tenhorst en de heer Van der Walle van het N.V.V., heeft de regeering verzocht dy dige voorzieningen onder de oogen te willen zien. Thans wist De Telegraaf mede te dee- Inn, dat aan de regeering werd in overwe- ging gegeven, besprekingen te houden met leiders van de vooraanstaande werkgevers- en werknemersorganisaties en dat Maandag een conferentie te 's-Gravenhage is gehou den onder leiding van minister Verschuur tusschen vertegenwoordigers van de departe inenten van arbeid en van binnenlandsche zaken, het Verbond van Ned. werkgevers, de Alg. R.K. Werkgeversvereniging, het Ned. Verbond van Vakverenigingen en de r.k., christelijke en neutrale vakcentralen. De be sprekingen zouden geloopen hebben overeen complex van maatregelen, noodig om een dieper inzinking van de nijverheid te voor komen en daarbij zou ook het vraagstuk van kostprijsverlaging ter sprake zijn gekomen. De besprekingen zouden worden voortgezet Hieraan voegt Het Volk nu toe: De conferntie werd geopend door den mi- nister-president, waarna minister Verschuur het voorzitterschap overnam. De „neutrale vakcentrales" waren niet aanwezig, ook niet uitgenoodigd. Van de zijde der regeering zoowel als van die der werkgevers werd als middel tot ver mindering van de werkloosheid slechts ge sproken over loonsverlaging. In overweging werd gegeven, dat een commissie uit werk gevers- en arbeidersvertegenwoordigers ge vormd zou worden, die de wijze, waarop de loonsverlaging doorgevoerd zou worden, zou hebben na te gaan en te leiden. Aan de ver tegenwoordigers der vakcentralen werd ver- zocht, hierop binnen enkele dagen hun be- xi3sing mede te deelen. Alle aanwezige arbeidersvertegenwoordi gers wezen echter het drijven naar loonsver laging ten stelligste af. De nadruk werd er op gelegd, dat zelfs van een in ovenveging nemen van loonsverlaging in bepaalde ge vallen geen sprake zou kunnen zijn zonder dat aan de arbeidersorganisaties medezeg genschap in het bedrijfsleven werd toege kend. Zoodanige medezeggenschap werd ech ter zoowel door de werkgeversvertegenwoor digers als door de regeering ten stelligste afgewezen. INTERN. JOURNALISTEN FEDERATIE Ontvangst door het Gemeentebestuur Nadat de buitenlandsche journalisten, die aan het Comité exclusief te Den Haag deel nemen, gistermorgen een tocht door het Westland hadden gemaakt, en in Poeldijk de veiling hadden bezocht, zouden zij in den middag een tocht maken door de Rot- terdamsche havens, met aansluitende thee ten Stadhuize. Daar de tocht door het Westland, waarbij men tevens de druivenkweekerijen te Nieuw-Honsel bezocht, langer had opge houden dan men gedacht had, arriveerden de buitenlandsche gasten aanzienlijk later, dan het plan was. Zij reden voor in d"e groo te autobussen der Westlandsche Stoomtram Maatschappij. Aan boord van de „Stad Rotterdam", waarmede de rondvaart door de havens werd ondernomen, bevonden zich o.m. de adjunct-directeur van Gemeentewerken, ir. Blom, benevens de heeren ir. Kooimans en Van Hoogstraten, van denzelfden dienst. Namens de Rotterdamsche Journalisten Vereen, waren de heeren dr. J. M. C. van Overbeek en Henri Dekking aanwezig. De tocht door de havens werd met het oog op het gevorderde uur aanmerkelijk be kort. Het was uitermate frisch aan boord, hetgeen het enthousiasme der deelnemers wel eenigszins temperde. Toen het gezelschap aan de Parkkade omstreeks vier uur terug was, werd met extra-trams gereden naar den Coolsingel. In de Burgerzaal en de trouwzaal le klas se had de officieele ontvangst plaats. De gasten werden aan burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn voorgesteld door mr. M. C. M. Voor be y tel. tweede onder voorzitter der Federatie. Mede aanwezig waren de wethouders mr. A. de Jong en J. Brautigam, de gemeente-secretaris mr. M. Smeding en enkele raadsleden, o.w. wij op merkten architect Jos. de Jonge, dr. Reeser en den heer Verheul. De heer Karl I. Eskelund, voorzitter van den Deenschen Journalistenkring, hield in het Fransch een toespraak, waarin hij aan zijn bewondering voor ons land uiting gaf, aan zijn dankbaarheid voor de hartelij ke ontvangst, en bovendien erkentelijkheid betuigde aan het Gemeentebestuur van Rot terdam, voor wat men tijdens het korte verblijf alhier had genoten. De heer Eske lund eindigde zijn toespraak in het Deensch en de burgemeester, die hem op vloeiende, pittige manier in het Fransch beantwoordde, voegde hieraan eveneens een korte Deen- sche rede toe, hetgeen onder de gasten zicht baar bewondering voor zijn veeltaligheid wekte. Men bleef daarop nog eenige tijd In de Burgerzaal bijeen. Voornaamste Nieuws. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE WIERINGERMEERPOLDER. Op de schriftelijke vraag van liet Tweede Kamerlid van der Waerden betreffende be kendmaking van het advies van den Zuider zeeraad inzake het beheer van den Wierin- MOERDIJKKANALEN EN PSEUDO-MOERDIJKKANALEN Op bovenstaand kaartje zijn de verschillende plannen die gister in de Eerste Kamer ter sprake kwamen uitgewerkt. A. Moerdijk kanaal (volgens verworpen tractaat); B. Pseudo Moerdijkkanaal, Haenecour; C. Pseudo Moerdijkkanaal (Scheldearm kanaal v. d. Lande); D. Pseudo Moerdijkkanaal, hetwelk volgens de persberichten ais grond slag der besprekingen zou zijn aanvaard, (uitmonding Dintelsas of Holl. diep facul tatief). Al deze kanalen bezitten de kenmerkende eigenschappen der .Moerdijkka nalen en zijn een directe of rechtstreeksche internationale verbinding (zonder onder breking door de Westerschelde) van de dokken van Antwerpen ((of het gebied van die haven), deels buiten het gebied der tusschenwateren naar een punt aan het Holmdsch Diep. Kanalen met deze eigenschappen zijn door de Regeering onaanne melijk verklaard, vergelijk: nota's Nat Unie en adres van het Nat. Comité. E. Ontwerp-Kunaal der Regeering, beginpunt in de Westerschelde bij Ratii ,op eenige Kilometers afstand van de grens", via Nieuw Vosmaer naar Dintelsas. "f. Ontwerp-Kanaal Ir. M. Bongaerts, met open haven aan Westerschelde (in aansluiting op een kanaal door Zeeuwsch Vlaanderen). G. Ontwerp-Fendrachtskanaal (ontwerp Ir i E. van Konijnenburg) met open bassin aan de Scheldt I (biz. 1). Samenspreking met de regeering inzake crisismaat regel en. Najaarsvergadering van de Chr. Midden standsvereeniging. Vergadering der Nederl. Middernachtzen ding Vereeniging. (bit 2.) De Spaansche Kamer nam het Grondwets artikel tot verbanning van de Jezuïeten-orde aan. De minister-president Zamora trad daarom af. Een nieuw kabinet werd ge vormd, uitsluitend van radicale en socialis tische ministers. Men verwacht, dat een nieuwe chaoe in Spanje op til is. De Volkenbondsraad noodigt Amerika uit deel te nemen aan zijn beraadslagingen. De debatten in den Duitschen Rijksdag. Het verhoor van Matuschka. Ook verdacht van den spoorwegaanslag bij Keulen. Op de Friesche Wadden is een soheepje vergaan; de opvarenden vermoedelijk ver dronken. (bit 5.)' Interpellatie van Prof. de Savornin Lob man in de Eerste Kamer over de stand van de onderhandelingen met België. De steun aan de Mobilisatieslachtoffers in de Tweede Kamer. (bit 9)' 26ste jaarvergadering van de Geref. Bond, Afscheidscollege van Prof. Dr. H. Visscher. (Bit 12)' Antwoord van de Minister op de vragen 'an de heer Boon inzake de baisse-speculatie. Nieuwe goud-export uit Amerika. germeerpolder en de uitgifte der Zuiderzee- gronden, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord dat het niet gebruikelijk is ambtelijke rapporten aan de Staten-Generaa! over te leggen. Intusschen ligt het in het voornemen bij de behandeling van de ontwerp-begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1932, waarbij deze aangelegenheid vanzelf ter sprake komt aan de hand van het in de Memorie van Toelichting medegedeelde, nadere inlichtin gen te verstrekken. GEMEENTERAAD Een agenda die ona de hoop gaf op een Toegertje. Er stond betrekkelijk weinig op n geen enkel groot onderwerp. nd ln IJpolder, een breede discussie op grondbedrijf. Do Voorzitter moest hem tot de orde roepen, maar hij waagde het een be roep te doen op den Raad. Natuurlijk ging de Raad niet mee en toen, waarlijk, beklaagde de -.ich dat do vrijheid van het in het havencomplex moet men toch wel heel voorzichtig zijn. De Raad bleek er ook zoo over te oordeelen. Ook een paar andere aankoopen van perceelen vonden bestrijding, 't Schijnt dat een deel van don Raad werkelijk een bezuinlglngsmanle kreeg. Slechts een deel, de meerderheid ging batJe^D weer e<;ns een scherp onder, lere School om nimw» n W. stellen ten. Waarom niet? De oude kaï niet meer en men kon dus niet be ien of ze nog te repareeren zouden zijn. schijnt men ze toch gezien te hebben >aratle mogelijk te achten. Prof. W o I t J e r produceerde nog wel enkele andere gegev< kachels had gekocht. i den Raad niet Uit de Antirev. Partij. ANTI-REV. JONGEREN-ACTIE. Bij het secretariaat der A.RJ.A., Johan Wi'lem Frisostraat 30, Utrecht, is bericht ingekomen van de oprichting van een Anti- Revolutionaire Jongerenstudieelub te Arnhem, F. C. Muusse, voorzitter, H. J. Tiemens H.Jzn secretaris. Verschenen is het referaat van den heer A. Janse, te houden op den a.s. toogdag en getiteld: „Kerkelijke of burgerlijke politiek?" Na storting van het bedrag van f 0.25 op postrekening 98991 wordt het aan belang stellenden toegezonden. Het Bestuur der A.R.J.A. deelt ten slotte nog mede, dat de toogdag, welke gehouden za'. worden op Zaterdag a.s. te 's-Gravenhage in Amicitia, Westeinde, in de middagvergade ring, welke te 2 uur aanvangt, vry toegan kelijk is voor alle geestverwanten, in het bijzonder voor leden van propagandnelubs. Alsdan zal het referaat van den heer Jan»e in behandeling komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1