Het Communisme in de Practijk DINSDAG 13 OCTOBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Nadruk verboden Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen Reeds herhaaldelijk hebben wij erop ge wezen, dat de Sowjét-statistieken zoo karig waren met hun gegevens over den opbrengst aan landbouwproducten. Op zichzelf is het onverklaarbaar, hoe er gebrek aan voedsel in Rusland kan bestaan. Immers wordt er beweerd, dat de bezaaide oppervlakte nu 15 procent groot er is dan in 1913, terwijl voor den oorlog voedselgebrek een volstrekt on bekend verschijnsel wa§, de bevolking zich gemiddeld beter voelde dan in andere lan den en het tsaristische rijk bovendien groo- te hoeveelheden landbouwproducten uit voerde, meer'dap nu het geval ia Hoe rijmt zich dat tezamen, kan men zich afvragen, en, zooals gezegd, de officieele gegevens ge ven hieromtrent geen opheldering. Men vindt daarin ndets dan bezaaide en bewerkte bo demoppervlakte. Nu heeft de volkscommissaris voor land bouw, Jakowlef, die reeds vaker gesproken heeft zonder een blad voor zijn mond te nemen, ons het een en ander duidelijk go- maakt in een rede. gehouden in een zitting van het bestuur van dit volkscommissariaat, tezamen met vertegenwoordigers der land bouwwetenschap en een aantal plaatselijke ivertegenwoordigers. Wij kunnen de woor den van den volkscommissaris goeddeels zonder commentaar weergeven, zij rijn dui delijk genoeg. Na eerst in zijn inleiding de wonderlijke successen der collectivisatie te hebben uit gemeten, wat betreft de aantallen bedrijven en de oppervlakte, die thans op deze wijze bewerkt wordt, komt hij tot de kern: „Ik ben in de graan-grootbedrijven ge weest in alle voornaamste rayons van ons land. Wat overal (wij spatieeren. Red.) opvalt is: ten eerste de slechte kwaliteit van de grondbewerking en ten tweede: de verwaarloozing, zelfs door de goede agrotechnische werkers, van de beginse len der landbouwkundeAls men in ,veïe gevallen vraagt, hoe diep en met welke ploeg een bepaald stuk gropd be werkt is of wat daar verleden jaar ge plant is weet men in den sowohoz daarop geen antwoord te geven". „Een soortgelijke toestand hebben wi ïn de gecollectiviseerde boerenbedrijven. Men moet niet jagen naar opgeblazen (vet in het verslag der rede) cijfers over het percentage der gronden, dat gecollectivi seerd is. maar zorgen voor de stevige or ganisatie van het collectieve bedrijf. Wij hebben de kolchozen gebruikt om de be bouwde oppervlakte uit te breiden, maar niet om den oogst te vermeerderen. D» kolchozen zijn geen massieven, doch aan elkaar geplakte (vet gedrukt in het ver slag der rede) kleine bedrijfjes. Loop over de velden van een willekeurige kolchoz bij den oogst, vooral na een regenbuit, en ge leest de geschiedenis van elk apart stukje". Men ziet uit dit alles, dat het er aller treurigst uitziet met deze collectivisatie wat betreft de stoffelijke resultaten. Jakowlef iwekt dan ook op om in ihet vervolg beter rekening te houden met de landbouwkundo. Niet bepaald een bolsjewistische uitvinding, deze landbouwwetenschap, doch bij de orga nisatie tn de sovjet-unie is het juist onmoge lijk deze wetenschap toe te passen, ornaat de landbouw bedreven moet worden volgens de voorschriften van groote en kleine poten taten, die hun bevelen rondzenden zonder iets van landbouwwetenschap te kennen of zich erom te bekommeren. Ongëlooflijk was dan ook de aanval van Jakowlef op de agronomen in bet algemeen. Hij zei ongeveer het volgende: Gij hebt een paar jaar geleden, voor 'het begin der collec tivisatie, op dit alles gewezen, en ge denkt, dat ge door de feiten in het gelijk zijt ge steld, maarlldat is niet waar. Toen waart ge contra-revolutionairen, want toen moesten allereerst de koelaki vei.tietigd worden. Nu dit is geschied moogt ge met uw landbouw wetenschap komen. Nu hebben we het groot bedrijf, waarop die landbouwwetenschap kan worden toegepast. Dat is het beeld, dat in de hersens der sovjet-leiders bestaat over de toestanden in hun land. De gruwelijke, massale ellende, die zij hebben veroorzaakt op het platteland, de honderden millioenen, milliarden mis schien, die zij hebben doen vermorsen, die zijn opgebracht door de bevolking, waar door deze gerantsoeneerd moet worden en zich niet kan kleeden, dat telt voor deze beeren even weinig mede als de gevoelens ,van een marmot of konijn, waarop de on derzoeker in een laboratorium zijn experi menten verricht. Het is materiaal, dat ge bruikt of weggesmeten wordt bij. de proe ven, die Moskou wenscht te nemen voor het uitvoeren van zijn plannen. DE SUIKERPRODUCTIE. Op de gewone manier wordt alarm maakt in Rusland over den slechten gang ,van de 6uikercampagne. Dat wil ziggen, dat de zaak natuurlijk niet schitterend gaat, doch dat men hoopt er met veel opjagen nog iets van terecht te brengen. Pas als de zaak heelemaal hopeloos wordt doet men er het zwijgen aan toe of zoekt een paar slachtoffers. Zoo erg met, men is nog armeerende berichten. Het blijkt, dat men de waanzinnige tem po's van uitbreiding in één bepaalde tak slechts kan bereiken ten koste van andere werkzaamheden. Zoo ook bij de suikerbie tenteelt. Deze is sterk toegenomen, maar nu het er op aankomt de bieten uit te gra ven en naar de fabrieken te vervoeren, nu loopt bet spaak. In verschillende districten is het iplan slechts voor een deel uitge- oerd, van 38 tot 52 procent. Op 20 October sluit de termijn voor het uitgraven der bie ten, dan bestaat groot gevaar voor vorst, die alles bederft wat nog in den grond zit. Gebrek aan trek vee blijkt een der hoofd oorzaken te zijn; een onverwacht gevolg der collectivisatip. Verleden jaar nog kon den de suikerfabrieken paarden huren bij in- dividueele boeren voor dit transport, nu niet meer. De kolGhozen, eveneens opgezweept om steeds meer grond te bewerken, kun nen en willen geen paard afstaan. De menschen, die als z.g. „overcompleet" uit de dorpen weggeronseld en weggejaagd wor den naar de mijnen en fabrieken, kunnen niet bij het uitgraven der bieten werken. Nog erger gevolgen dreigt dit alles te hebben het volgend jaar, want men moet op het oogenblik den bodem diep ploegen voor den uitzaai der nieuwe bieten. Hiel van komt heelemaal niets terecht, waar men geen menschen en dieren heeft den tegenwoordigen oogst uit den grond te Zoo stelt de sovjet-pers den toestand voor. Wij herhalen, dat het vermoedelijk niet zoo erg zal zijn en dat hier de gewone taktieK van opjagen wordt toegepast, doch men kan toch met vrij groote zekerheid voor spellen, dat ook de suikerproductie zoowel dit jaar als het volgend jaar beneden de programcijfers zal blijven. Let wel, de sui kerproductie, niet de suikerexport; die zul len de sovjet-heeren wel tot het uiterste op voeren, al moest daardoor dit agtikel voor de bevolking even onbereikbaar worden als kaviaar of andere lekkernij, die voor de magen der „kapitalisten" elders is stemd. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. De sovjets beginnen met het treffen van militaire matargelen aan de Chineesche grens. De daar gelegen troepen zijn ver sterkt, terwijl de lichtingen, die hun dienst plicht hadden vervuld, onder de wapenen zullen blijven. Het centrale comité der com munistische partij heeft een voorstel van Molotof aangenomen om de Russische be langen in Mantsjoerije, in het gebied van den Oost-Ghineesdhen spoorweg, desnoods met wapengeweld te verdedigen. Dat klinkt zeer heldhaftig, maar het be vestigt ons in het vermoeden, dat te dien aanzien volstrekte overeenstemming be staat tusschen Moskou en Tokio over ver deeling der invoedsferen, waanneer de Japan- sche bezetting van Oost-Mandsjoerije door gaat- BEGENADIGING VAN RAMZIN. De „Soc. Westnik", bet orgaan der Russi sche socialisten te Berlijn, bericht ten stel ligste, dait de invrijheidsstelling van Prof. Ramzin. den „held1" uit het groote proces der inüustrieele partij te Moskou, die tot. acht jaar gevangenis werd veroordeeld, binnen kort is te verwachten. Ramzin igeniet thans reeds alle mogelijke voorrechten in dé ge vangenis. Hij heeft eigen kamers, uitstekend gemeubeld, krijgt het eten uit de cantine der G.P. Oe., die niet aan de rantsoeneering onderworpen is en werkt voor de verschil lende regeeringsbureaux. Zijn vrouw en kind mogen met hem samen eten. Hij heeft zelfs reeds weer colleges gegeven, maar daar dezejtot demonstraties der studenten .voer den zijn zij voorloopig gestaakt. Kunst en Letteren. RESTAURATIE RAADHUIS TE VEERE. In de laatstgehouden vergadering van de •estauratiecommissie voor het Raadhuis te Veere is het definitieve ontwerp voor de, door H. J. Etienne te vervaardigen, bouw- penning vastgesteld. Op de voorzjjde komt het Raadhuis met een randschrift, op de keerzijde de drie wa pens van Nederland, Zeeland en Veere, met de twee in dit geval wel zeer toepasselijke spreuken „Je Maintiendrai" en „Luctor et Emergo". De middellijn wordt 60 m.M., zijn de dit het formaat, dat de Ned. vereeniging penningkunst den laatsten tijd ook toe- De penning zal worden geslagen door de Koninklijke Begeer te Voorschoten. GROOTE AANWINST VAN HET GRONINGSCH MUSEUM De Erven van wijlen den Staatsman iMr. S. van Houten hebben aan het Groningsch Museum ten geschenke gegeven een kost bare collectie schilderijen en aquarellen, in hoofdzaak van meesters der Haagsche School, die in het bezit van Mr. van Houten zijn geweest. ral bi) de Wereldblbllot schenen een Gedenkboek ter herin* Dirk schater. Het werk zal bevatten: Een levensbeschrijving van den K door Is, Querldo. Studies c - - - - ponist en composities inultgegeven werk: en uit Schater"» iphorismn enz. Eer i a. kleuTdrukken naar" pastellen van "Plek Mo- ;no en Jan Toorop. Tenslotte herinneringen en vaardeerlngen van vrienden en vereerden». Na ontvangst der inschrijvingen wordt de >plage vastgesteld. Het werk. eenmaal afge- everd, zal niet worden herdrukt. VRIJWILLIGE SALARISVERLAGING. illiJkheden, die hoofdzakeltlk^een gevolg zUn van de opzegging doopvele trouwe bezoekers van hun abonnementen, hebben de eerste krachten, verbonden aan deze instelling, vrijwillig aangeboden 20 pet. van de hun toe komende honoraria te laten vallen. ..Noord-Holland" Medembllk zoo goed ai» geheel door brand ver- Algemeen werd gehoopt, dat de fabriek staande onmiddellijk vóór het eeuwenoude Kastel Radboud, nu geheel in het gezicht ko mend. niet weer aldaar zou worden herbouwd. De pogingen daartoe zijn mislukt, aangezien de gewenschte daartoe noodlge Regeerlngs- steun niet is verkregen. Dus zal straks het Kasteel opnieuw aan het gezicht worden ont trokken. VOICE. Verschenen is no. 1 van „Voice", een Hol- landsch orgaan voor gramofoonbezitters, uit gegeven door de vertegenwoordigster in Ne derland, Ned. Oost-Indië, voor His Master' Voice-producten. Het doel ervan is hen in na wer contact te brengen met de muziekschat, die in den loop der jaren op His Master, Voice platen werd opgenomen en die nog maande lijks een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Musici (o.a. Otto Glastra van Loon) en tech nici werken eraan mee. Wetenschap. Nieuwe proeven in zicht. De heer A. Veraart weerlegt in een uit voerlg schrijven aan de perw de bewering, al. zouden de onder zijn leiding op 6 October J.l tusschen Katwijk en Scheveningen gehoudei proefnemingen geen resultaat hebben afge worpen. Verder deelt hij mede, dat hü In den loop de ma«nden November en December ln de legenheid hoopt te zijn, een nieuw experiment to nemen met vliegtuigen van yeel groo laad- en stUgvermogen. DROEF TEEKEN DES TIJDS Ook te Hamburg is de werkloosheid groot. En de haven biedt een even ongewoon als droef schouwspel: honderden zeestoomers, tot een totale scheepsruimte van 550.000 ton, liggen voor anker en kunnen geen emplooi vinden. Droef feeken des tijds, dat helaas overal valt waar te nemen. Gemengd Nieuws. DE BELANGRIJKE ARRESTATIE TE AMSTERDAM Naar aanleiding van de aanhouding van den Amsterdanischen advocaat Mr. D. L. S., heeft de Alkmaarsohe Crt. te Limmen een onderzoek ingesteld, waaromtrent het blad het volgende mededeelt* De in deze zaak als aangeefster genoemde mej. W. te Limmen drijft daar de manufac turenzaak van haar vader. In Februari kwam een neef uit Duitsch land, die het meisje duidelijk maakte dat de zaak gemorderniseerd moest worden. Hij had een vriend in Amsterdam, zekere S., die zoozeer het vertrouwen van het meisje wist te winnen, dat zij goed vond, dat hij den géheelen boel uitverkocht. Toen dit was ge schied, wist hij het meisje te bewegen om voor f 2000 nieuw goed bij een grossier te Amsterdam te koopen. S. had het geld van het verkochte goed onder zich gehouden en zelfs de juweelen en sieraden van het meisje te gelde gemaakt. AJles onder het voorwend sel, dat er geld gemaakt mioest worden om de zaak te moderaiseeren. Toen de grossier op betaling van de goe- deren aandrong, wendde mej. W. zich weer tot S., die haar verzocht in Castrloum te komen, waar hij haar een paar blanco stuk ken liet tookenen, onder het voorwendsel, dat er een credietlhypotheek op het huis en de goederen zou worden gesloten. Het huls was reeds hypothecair verbonden voor een bedrag van f 5000. Een nieuwe taxatie was noodtig, doch kwam iets hooger dan f 8000. De heer S. wist raad en verzekerde bij den notaris J. S. te Amsterdam, dat de taxatie geen f 8000 doch f 18.000 was, waarop de notaris er genoegen mee nam, dat er «en 1 voor de 8 werd geplaatst. Op advies van Mr. S., die inmiddels gearriveerd was. ver klaarde de heer J. E. uit Bussum zich be reid, om een credietlhypotheek van f 10.000 te verstrekken S. wist daarop het meisje te bewegen hem een volmacht te verstrekken, waardoor hij het geld voor haar in ontvangst kon nemen. Na een maand had zij echter itog niets ont vangen en daar de grossier, die mej. W. failliet heeft laten verklaren, op betaling aandrong, toog zij naar Amsterdam en moest tot haar teleurstelling vernemen, dat S. vertrokken was. Toen kwam vast te staan, dat het delict te Amsterdam had plaats gehad, heeft de poli tie te Limmen de zaak overgegeven aan den officier van justitie te Alkmaar, met het ge volg dat thans Mr. S. gearresteerd is en S. uit Keulen eveneens. Meer arrestaties zijn te verwachten, dooh de justitie wenschte hierop niet vooruit te loopen. WAAR DE SMOKKELARIJ TIERT. Volgens De Tijd behoort het Zuid-Lira- burgsche-Dudtsoh grensgebied tot een der grootste smokkelcentra van Europa; wel licht is deze grensstreek het grootste smok- kelcentrum van het vasteland. In dit jaar werden reeds meer dan 5000 smokkelaars gearresteerd en veroordeeld lederen nacht knaillen de schoten, flikke ren de electrisdhe lampen, echoot het halt- eroep door het dal, weerkaatst door den Op nog geen twee kilometer afstands van het snelvlietende beekje de Worm ligt de grensstroat. De Nieuwstraat is Duitsch ge bied ;de overzijde is Nederlandsah, in casu Kerkraadsoh gebied. Dicht naast elkaar lig gen wel twintig winkels, tot ver na het mid dernachtelijk uur zijn de winkels verlicht Tot heel laat kan de smokkelaar er Koope* wat zijn hart begeert: koffie, sigaretten, thee, chocolade, enz- En benzinepompen zijn ei" in overvloed, die goedkoope benzine leveren. Achter de Duitsche huizen krioelt het van wegen en voetpaden. Om de grens behoorlijk te bezetten was een leger van grensbeambten noodig. Maar dan nog zou den de smokkelaars op hun sohoenen met rubberzolen de beambten weten te verschal- Wat in den loop der jaren door het Worm dal gesmokkeld is, kan niet in een goederen trein vervoerd worden. In September werden in het Akeusch o»»- tröct aangehouden: 4000 K.G. koffie, 2100 K.G suiker, 115 K.G. chocolade, 6 K.G. thee. 78 K.G. margarine, 4000 K.G- tabak, 850.000 sign retten, 4000 sigaren en 1300 K.G. meel, 6000 K.G. mais, 13.000 boekjes sigarettenpapier. 146 K.G. brood. Wat als smokkelwaar in vei lige haven belandt, is niet bij benadering te zeggen. In September werden 1624 gevallen van smokkelarij aanhangig gemaakt bij de justitie. In de loconaotieven-afdeeling van „Werk spoor" te Amsterdam werd de gehuwde ar beider D., die bezig was met het draaien van stoelen aan een kotterbank, door de machine gegrepen en eenige malen rondge slingerd. Na verbonden te zijn, werd hij in hoogst ernstigen toestand naar het Binnen gasthuis vervoerd. De ongelukkige is aan overleden. EEN DRAMA IN EEN PORTIEK Te Amsterdam heeft zich Maandagavond in de St Willibrordusstraat een ernstig drama afgespeeld. Tusschen kwart over zeven en half acht weerklonk in deze nauwe donkere straat, welke op den Amsteldijk uitloopt, het korte, scherpe geluid van een aantal schoten. Spoedig bleek, dart deze gelost waren in de portiek van een tegenover de R.K. Kerk ge legen perceel. Bewoners van de in dit per- Ceel gevestigde woningen en eénige voorbij gangers, die door dit lawaai hevig geschrok ken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man, die door een schot in het hoo.'d bleek getroffen te zijn. Een revol ver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg. Vrijwel tegelijkertijd werd eenige meters voorbij het portiek op de straat een jonge vrouw gevonden, die eveneens zeer ernstig door revolverschoten was gewond. Beide gewonden werden naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht De man had ^en schot in het hoofd, de vrouw was door niet minder dan vijf scho ten getroffen, waarvan vier in de borst en een in den rug. Ondanks zijn ernstige ver wondingen is de man nog in staat geweest de toedracht van het gebeurde aan de poli tie te verklaren, waarbij is gebleken, dat hij, na eenige schoten op de vrouw te hebben gelost, het wapen tegen zichzelf heeft ge- Vermoedelijk heeft de man, een chauffeur, haar opgezocht en haar bewogen een eind met hem te gaan wandelen om daarna, na begrepen te hebben, dat zij niets meer met hem te doen wilde heöben, zijn daad te vol voeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost waren, nog eenige meters voort gesleept en is toen in elkaar gezakt Bij informatie naar den toestand van bei de slachtoffers vernamen wij, dat die van den man, oud 29 jaar, het ernstigst is. Er zou echter voor beiden geen direct levens gevaar bestaan. De vrouw is 31 jaar oud. HET DRAMA TE W7TERINGEN. Nog steeds geen bekentenis. Het is thans ruim een week geleden dat het vreeselijk drama te Wateringen, waar Zondagnacht twee kinderen werden ver moord, plaats greep. Nog steeds is over dit drama niet het volle lich gekomen, al zijn er reeds scherpe ver moedens geuit Het is n.l. niet mogelijk geweest tot nu toe de vrouw een verhoor af te nemen om trent dit drama, daar een absoluut rustige verpleging in de Raemer-kliniek te Loos duinen noodzakelijk is. ONDER EEN WAGEN VERPLETTERD. Te Westbroek (Dr.) is een 19-jarige boeren zoon door het schrikken van de paarden onder een zwaar geladen melkwagen ge raakt. De wagen ging hem over de borst Spoedig daarna is hij overleden. DOODELIJK MOTORONGELUK. Mej. C. Groen/dijk te Eenrum, die bij Kommerzijl (Gr.) met haar motorrijwiel te gen een boom reed, is nog denzelfden mid dag aan de bekomen verwondingen over- EEN -GOEDE VANGST. Te Heerenveen is gevankelijk binnenge bracht de ongeveer 35-jarige P-, uit Den Haag. Hij vertoefde de laatste drie dagen te Stobbegat bij Heerenveen en beloofde aan een twintigtal ailbeiders aldaar werk. Hij was bij den brievengaarder in pensiion, doch hij vertrok stilletjes en toen misrte de post man gefld uit zijn kas. Direct zette hij P. na en leverde hem aan de politie over. Na zijn veithoor is P., een berudht sujet, ln hechtenis gapteld. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Bij Moordrecht sprong de 22-jarige onge huwde v. G., die werkzaamheden aan spoorlijn verricht, van een lorrie, toen een trein naderde. De ongelukkige werd gegre pen en onmiddellijk gedood. BRANDEN. Te Gasselte (Dr.) brak door tot nu toe on bekende oorzaak brand uit in de boerderij van Klaas Ienting, in het naburige Koet vlies. De geheele inboedel benevens boeren gereedschap, de voorraad lnooi en rogge gingen verloren. Een 60-tal koniinen kwa men in de vlammen om, terwijl 40 varken konden worden gered. De schade, welke ge schat wordt op f 20.000, wordt door verzeke ring gedekt INBRAAK IN EEN PASTORIE. Te Ouderkerk a. d. Amstel (N.-H.) ii terdagnacht ingebroken in de Ned. Herv. pastorie aan de Kerkstraat bewoond door Ds. AaJhers. De dief(en) zijn binnengekomen via een W.C.-raampje. Zij hebben het huis op de gelijkstraatsche verdieping geheel overihoop gehaald. Geldswaarden worden niet vermist. De politie heeft vingerafdruk ken genomen. Van de dader(s) die door de voordeur is (zijn) vertrokken, is nog geen spoor gevonden. Reeds eer moet in deze pastorie ingebro ken zijn. HUIZEN (1875 M.) NCRV. 8 TUdsein Schriftlezing. 8.15—9.45 M. sein. 1010.30 Zang door 10.30 Tijdsein. NCRV-Dameakoor Essellnk. Gerei. Fred. Doorn. 11 Tijdsein. 1112 Harmonlutnbespe- ng door den heeir M. F. JurJaanx. 22.30 Grainofoon. 2.303 Lezen Tan C' Lectuur, door mej. M. Wentlnk. te HUversv 3 Tijdsein. 31.30 Concert: Mevr Maria Hoy: van Drlel. sop: Radio Nieuws. Utrecht. Zang 45 Gramofoon. 4.45a n decizender 5 Tijdsein. 5—6 Kin- leiden door Mej. B. v. d Veer. te :rp: „AJge- trüding icht< bij planten". 7 TtJdseln. 7—7.30 den Minister van Waterstaat afge. 7.307.45 Politieberichten. 7.45—8 Pere- het Ned. Chr. Persbureau. 8 TUd- 89.30 Uitzending vanuit de Nieuwe Zui- rk te 's-Gravenhage-West. georganiseerd de Deputaten voor de geestelijke ver- >-ntle de Minister Haag. Onderwerp Dr. W. G. Harreiviteln. Gerei. Amsterdam. Onderwerp: .Hoe het H. SlUevis Smitt, Gerei. Fred, (met verlof hier te lande). On- Staat Dr. H. Colü het ls". 9.3011 in. vlooi; H. v. d. Horst Jr., cello. M< d. HorstBleekrode, plano. io Persl 10 Morgenwijding. VARA. 10.15 >or arbeldera in de Contlnu-be- drijven. 12 Tijdsein. 12.01 Middagconcert. 1 46 Onderbreking 6,55 Mededeel DE N. C. R. V.-FILM. eerste officieele voorstelling van de film «ed. Chr. Radlo-Voreeniglng „De klokken n" zal D.V. worden gegeven op Donderdag 22 October des avonds te 8 uur, ln het Koloniaal :uut. Mauritskade 62. te Amsterdam. Deze e vertooning ls bestemd voor de autori teiten, de pers en genoodigden. Medewerking lt hierbij verleend door het Symphonie- .st der N.C.R.V. (H.O.V.). Voor de over- ende plaatsen zullen toegangsbewijzen wor- langs "speciale. I ndergrondsche geleidingen maakt men gebruik van fc In de electrlaohe centrale de machines ter opwekking >estaande llchtm ■enige hoogfrequen CaptaJn Ekcersly. British Broaden: demonstratie TRAMONTSPORING DOOR WILDE KOEIEN Zaterdagavond omstreek9 zes uur is te Nieuwe-Pefkela (Gr.) de locomotief van de stoomtram, komende uit de richting Win schoten, ontspoord, doordat twee koeien plotseling de rails opliepen. De locomotief reed van de spoorbaan af en bleef aan de koppelingen boven de sluis hangen De ma chinist Minnema en de conducteur Roeme- ling konden zich door tijdig van de ma chine te springen in veiligheid stellen. In de tram bevonden zdöh slechts twee passa giers, die geen letsel bekwamen. Het ver keer is geheel gestremd. ONDER EEN AUTO GEDOOD. Te Heerlen is op den Bosch weg het ander- halfjarig zoontje van huisvrouw C. v. d. V., nadat zij aan huis van S. K. groente had gekocht, ongemerkt onder diens auto ge raakt. Het jongetje was op slag dood. Den chauffeur van de auto treft geen 9chuld. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM; VIJF GEWONDEN. Aan dien Gideon bij Groningen is een auto bus uit Hoogezand, doordat een band van het rechtervoorwiel plotseling 9prong, tegen een boom gereden. De chauffeur en vier per sonen, waaronder drie vrouwen, werden door glasscherven gewond. Twee vrouwen moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden ivergebrachL De bus is zwaar be schadigd. VERDRONKEN. Te Spierdijk (bij Hoorn) is bij het spele varen het driejarig dochtertje van J. Klaver te water geraakt en verdronken. Te Nijmegen is de 33-jarige K., die dron ken wa6, te water gesprongen, met het doel, om de Waal over te zwemmen. Halverwege zonk hij in de diepte en verdween. Zijn lijk is nog niet opgehaald. FEUILLETON DE CITADEL VAN ANTWERPEN Verhaal van een Ond-Strijder Naverteld door R. BOON Aldus sprekende in zijn IhaM-Hollaindiedh, Jieilf-iD'Uiitöcii dialect, meende de korporaal cr "zijn kwelduivel Peters ook nog eens bij tü moeten gedenken. Ofschoon thij herhaal de malen de belofte aflegde om Peters wel „klein te zullen krijgen" was korporaal Basse-let anders werke-lij-k n'.et zoo kwaad. Zijoi soldaten mochten Ihem gaarne lijden en achtten hem alten evenzeer. Juist zijn goedheid was maar al te dikwijile oorzaak, dat men een loopje met hem nam, maar dan wast Qxij de daders ook dadelijk flink te straiten. Thans hebben alle soldaten met belang stelling zijn betoog aangehoord. De mede deelingen van den opstand te Brussel en van den aanstaanden veldtocht waren be langrijk genoeg om hun aandaCht geheel in beslag te namen. Tien dagen geleden Ihaddien de meester) dezer recruten moeten loten en reeds drie dagen later werden velen hunner opgeroe pen om zich naar GorinChem te begeven, teneinde in den wapenhandel te worden geoefend. Wel een bewijs, dat er i te bij zonders op tit wa6. Beflgië, dat destijds sinds 1815 met Neder land onder het bestuur van Koning Wil lem I één geheel uitmaakte, begeerde een zelfstandig rijk te worden en een eigen ko ning te bezitten. Reeds Hangen tijd was deze beweging gaande. Een aanzienlijk aantal Belgen wapenden zich, met het doel om bij het eerste sein op te treden, teneinde zich het gehate juk dier Nederlanders van den hals te schuiven. Alras was de beweging in haar voortgang gestuit, doch niettemin bleef het vuurtje smeulende om bij het eerste flikkeren ter stond tat een felllen brand udt te slaan. Die gelegenheid deed zioh spoediger voor dan men verwacht had. In den Schouwburg te Brussel werd op zekeren avond een tooneelst.uk opgevoerd, waarin tot uatin-g kwam de geest van een bevolking, die zich het juk van den onder drukker van den hals wierp. Een aantal ln het stuk voorkomende gezegden lieten niet na het volk nog meer te verbitteren, met dit gevolg, dat zeer velen de straten doorliepen onder den uitroep: „Tc wapen voor vrijheid en recht!". „Weg met Nederland, leve België!" Dadelijk verspreidde zich deze beweging door geheefl België. Weldra was de opstana algemeen en een zeer groot leger was rnoo- dig om in deze tusschenbeide te komen. Ook in Nederland ging weldra de kreet: „Te wapen!" van mond tot mond. Studenieu richtten vrijwillige jagerkorpsen op en de schutters werden naar de grenzen gezonden. Kortom, de geheele besohikbare legermacht kwam op de been. De Kroonprins, de latere Koning Willem II, plaatste zioh aan het hoofd der leger macht en Met weldra het „Voorwaarts" hoo- ren. Overal waar dit leger kwam werd het overwinnende partij. Gedurende dezen veld tocht, die juist tien dagen duurde en daar om den naam kreeg van „Tiendaagsolie Veldtocht"; werden t»l ven pronte en kleine gevechten geleverd en tal van muitelingen verslagen. De veldslagen bij Hasselt en Leu. ven zijn vooral in onze geschiedenis zeer goed bekend. Het lijdt wefl geen twijfel of dit leger zou onder bevel van den uiterst bekwamen en dapperen Kroonprins den opstand in zijn geheel onderdrukt hebben, indien niet een Fransah leger, dat in aantal en sterkte het Nederlandsdhe verre overtrof, de bedreigde Belgen ter hulipe ware geschoten en de Hol- landsdhe troepen den verderen voortgang had belet. De Citadel van Antwerpen, geheel door Holilandsche troepen bezet, bood het ïangst tegenstand, doch moest tenslotte voor de overmacht zwddhten. Al deze gebeurtenissen moesten echter op het oogenblik, dat wij ons in de kazerne te Gorinahem bevinden, nog plaats hebben. Toen was de beweging nog in het eerste stadium, en het geleek er zelfs veel op, alsof alles, wat de korporaal aan de manschappen vertelde, onwaar was of althans sterk over dreven. Niettemin zijn zij allen belangstellend ge noeg om den kornoraal terstond met allerlei vragen te bestormen. Een tiental hunner, allen Texelaars, heb ben op hun eiland nog zoo weinig van de geheele zaak gehoord, dat zij op het hooren van het word „oorlog" terstond verbaasd de ooren spitsen en een kring vormen ronn- om den korporaal, die zoo goed hij kan alle vragen tracht te beantwoorden. „Dan zal ik heel gauw schipper-af zijn", zegt Pieter Vermpulen.een kleine doch breed geschouderde Texelsehe vissdherskneclit. «Nou Aaij", vervolgt hij tot zijn vriend Arie Dekker, eveneens een Texelaar, „dan mogen wij de zee en onze heerlijke soholletjes wel voor een tijd vaarwel zeggen". Arie beaamt dit, dooh meent tevens, dat het gevaar nog wel ndet zoo nabij zal zijn als de korporaal meent te doen gelooven. „Ja, mannen, gewis", antwoordt deze, ,jk durf verzekeren, dat wij allen heel gauw das rommeln van het kanon sollen hooren. Maar niet bang wezen, ganz nicht, maar dan ach guth leeren wie men een snap haan raust vasthalten, en dandan must Peters voran an diie troep". „Ja", zegt Pieter Maus, een derde Texe laar, „maar het gekste van de historie is, dat bij ons thuis, terwijl ik afwezig ben, de kamp heel spoedig voorover zal beginnen te hangen". Een daverend gelach volgt op deze woon den. De recruten begrijpen allen zeer goed de beteekends van deze woorden: armoede en kommer zullen de woning binnen sluipen „Ja, die lamp voruber das hindert ja ganz niementihall", roept de korporaal met zware stem uit, hiermede tevens bewijzende, dat hij de gebezigde uitdrukking letterlijk Opnieuw lachen de mannen. .Allons, inrukken, en allen machen dat die snaphaans glat geputst werden. Met spoed en als die lamp voruber hangt, dan binden srte er maar ein kordje aan", laat hij er even spoedig op volgen De recruten plaatsen zioh in marsohorde, de korporaal terzijde van den troep en na dat hij zich nog met een enkelen blik over tuigd heeft, dat er niets onbehoorlilks ln de marsChorde is waar te nemen, geeft hij het commando om vonveer»* t« rooroho«»ren. Flink en krachtig, regelmatig en zwaar, klinken de voetstappen der soldaten op de straatsteenon. Geen enkel woord wordt er gewisseld, want alle spreken onder het mar- dheeren is streng verboden. Reeds is de troep tot aan de kazernepoort genaderd, en wil de korporaal het „halt" uitroepen, toen uit een der bovenramen van de kazerne een groot aantal dicht gevouwen propjes papier op de straatsteenen worden geworpen, juist voor de voeten van den kor poraal. Met zijn zwiaro laarzen stapt hij er op, waarna zich onmiddellijk een tamelijk hevi ge knal laat hooren, die den korporaal zoowel als de manschappen verschrikt aoh- tenvaarts doen springen. Eenige niet ontplofte nolletjes worden door den korporaal opgeraapt en geopend. Zij be vatten een kleine hoeveelheid buskruit, blijk baar afkomstig uit oude en afgedankte ge weerpatronen. Wie de euveldaad heeft verricht, is tot nog toe een raadsel, doch opgemerkt is, dat de korporaal aanstonds weer denkt aan zijn aartsvijand Peters. Niemand schijnt de dader te bemerken, doch zij, die de kazernepoort binnen trok ken en een blik langs de ladders en trap pen naar boven wierpen, zouden daar Pe ters hebben gezien, terwijl hij de handen op de knieën sloeg van pleizier. Hoe het kwam, dat Peters zoo spoedig zijn wacht had kunnen verlaten, bleef een raad sel, dooh de korporaal bleek zeer juist ge zien te hebben, toen hij bij het binnentrek ken der kazerne mompelde: ,J)as ist ja Pe ters en niemand anders, maar hl] must HOOFDSTUK II. In Brussel en Mechelen. Het ia een donkere avond. Eenige ma»..- den zijn verstreken sinds de gebeurtenissen, in het vorige hoofdstuk beschreven, plaats grepen. In het groote Bosch Royal, in de onmid dellijke nabijheid der Brusselsohe stadswal len, liggen een groot aantal soldaten gok am peerd. Groote witte tenten, die de soldaten tot woon- en slaapplaats dienen, zijn temid den der boomen opgericht, waarvan de kleur een eigenaardig contrast vormt met het groen der boomen en struiken, dne hier in zoo groote hoeveelheid worden aange troffen Een groot cordon schildwachten omringt het kamp en is met de bewaking ervan belast Niets verbreekt de stilte of het moest zijn de eentonige stap van den schildwacht, die, om zich den tijd te dioden, gestadig heen en weer loopt en zoo nu eo dan met scher pen blik de duisternis tracht te doorboren. In het kamp zelve gaat het eenigszins luidruchtiger toe. Temidden der vele tenten zijn kampvuren ontstoken, waaromheen de soldaten zich hebben neergezet. Met kaartspel en andere vermaken trachten zij den tijd zoo aange naam mogelijk te passeeren. De gesprekken, die hieihij worden gewerd, hebben alle tot onderwerp den strijd, die thans op het he vigst is ontbrand. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9