De goud-wissel standaard DINSDAG 13 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN (de gold-exchange standaard) De goud-wisselstandaard is geen nieuw muntstelsel, doch een uitbouw van den gouden standaard. Zooals wij gezien hebben, berust de zuivere gouden standaard op ten eerste de vrije aan munting vdii gouden op het elk moment kunnen verkrijgen van gouden munt dan wel baar goud door het pu bliek. Amerika heeft een stelsel, dat den zuiveren gouden standaard benadert. Immers aldaar kan een ieder gouden munt doen aanmunten, terwijl de bil jetten der Federal Reserve Bank in goud inwisselbaar zijn bij de Schatkist. De Federal Reserve-banken dienen een goudreserve aan te houden van 40 der uitstaande biljetten en van 35 der deposito's, welke bij haar zijn on dergebracht. Van die goudreserve moet minstens 5 bij de schatkist berusten, waaruit deze kan putten, wanneer bil jetten" ter inwisseling worden aangebo dene De biljetten, die in omloop zijn van andere banken en die door de Regeering gesanctionneerd zijn, moeten in wettige betaalmiddelen worden omgeruild, ter wijl deze wettige betaalmiddelen, waar onder-de Federal Reserve-biljetten be- hooren, in goud in te wisselen zijn. Van daar, dat de houders van biljetten, zoo wel direct als indirect goud kunnen verkrijgen. Hoe het in Frankrijk is. Frankrijk heeft eveneens den gouden standaard. Daar mogen particulieren echter goud niet vrijelijk laten aanmun ten; de Banque de France heeft dit recht alleen, terwijl de Regeering per decreet mag bepalen, of de vrije aan- munt zal worden hersteld. Dit decreet is echter sinds de inwerking-stelling der wet nog niet afgekomen. De Banque de France moet een gouddekking van 55% aanhouden voor de uitstaande biljetten en de creditsaldi; zij heeft haar biljet ten in goud of gouden munt in te wis selen, mits een minimum bedrag wordt aangeboden. Dit minimum is gesteld op frs. 215.000, gebaseerd op de beschik bare goud-baartjes. Bovendien moet de Banque de France goud aankoopen tegen een vastgestelden prijs, vermin derd met de kosten van aanmunting en essayeering. Nederland heeft, zooals wfl in ons Vorig artikel hebben uitgelegd, geen gouden standaard; het stelsel berust echter tén slotte op het goud, zij -het öok^-a&t de Nederlandsche Bank een passieve verplichting heeft aangegaan ten opzichte van de Regeering, welke verplichting wij hebben geformuleerd. Omdat het publiek niet over goud kan beschikken, zoolang de goudpariteit niet door den stand der wisselkoersen is overschreden, kan de Nederlandsche Bank met het haar ter beschikking staande gele metaal manipuleeren. Zij kan dit als stootblok benutten door in het buitenland, waar de vrije gouden standaard bestaat, saldi aan te houden, mits die saldi elk moment in goud om te zetten zijn. Het is toch voor de Ne derlandsche Bank hetzelfde, of zij goud in haar kelders heeft of dat zij goud- saldi bezit, die elk moment in goud zijn te converteeren. Op dit principe berust 'de goud-wisselstandaard. He Nederlandsche Bank behoeft haar biljetten niet in goud in te wisselen; zij heeft dus niet direct goud in haar kel ders noodig. Vandaar, dat zij in de zui- vete goud-landen, alwaar geen bijzon der risico aanwezig is, dus in Frankrijk. Amerika en vroeger ook in Engeland, door de aldaar gevestigde circulatie- J banken wissels liet aankoopen, die aan j de strengste eischen van veiligheid vol deden, terwijl bovendien saldi werden gecreëerd, waarop de Nederlandsche Bank kon trekken. Er werd op deze wijze op het goud bespaard; bovendien vormde de goud-dekking niet geheel een rentelooze en dus dure post, want men kweekte van die wissels en van die saldi rente, al was deze uit den aard der zaak ikiet hoog. De goud-dekking, welke de Bank wettelijk had aan te houden, werd dus op korten termijn in de goud-landen uitgezet, mits en wij kunnen hierop niet genoeg de aandacht vestigen de Bank de zekerheid had, deze bedragen elk moment in goud te kunnen terug vorderen. De functionneering van het Hoe functionneert het stelsel? Begint de wissel-koers bijv. op Parijs te stijgen en in de buurt van het' goud- uitvoerpunt te komen, dan stelt de Ne derlandsche Bank wissels op Parijs ter beschikking van de aanvragers om op die wijze een verdere stijging van den franc tegen te houden. Gelukt het haar, dan heeft de Bank eventueelen goud- uitvoer en dus afstand van haar goud verhinderd, terwijl haar saldo in Parijs is verminderd. Gaat de wisselkoers op Parijs dalen tot in de buurt van het goud-invoerpunt, dan is de Bank koop ster van Fransche saldi om zoodoende goud-invoer te vermijden. Zij kan op die wijze haar geslonken bezit aan francs aanvulLn. Blijft de koers binnen de goudpunten schommelen, dan heeft de Bank niet alleen kostbare metaal- remisen voorkomen, het aanhouden van een renteloos en onnoodig gouddepot in haar kelders ontloopen, maar bovendien nog koerswinst gemaakt door het ver schil tusschen haar inkoop- en haar ver- koopkoers van Francs. Al mag deze winst per franc gering zijn, over de groote posten, welke omgaan, beteekent deze nog een aanzienlijk bedrag. Dezelf de procedure volgt de Bank met dollars en met Ponden. Voorwaar een ingenieus bedacht stelsel, dat alleen mogelijk is, wanneer de circulatie-bank niet genood zaakt is om op elk willekeurig moment goud aan het publiek te behoeven af te staan. In normale tijden was er dan ook niets op te zeggen. Groote gevaren. Tot in deze crisis gebleken is, dat het stelsel in abnormale perioden uiterst groote gevaren met zich bracht. Want afgaande op de ongereptheid van het Engelsche Pond en gezien het feit, dat er dagelijks belangrijke mutaties in Ponden plaats vonden, hield de Neder landsche Bank een groot saldo in Enge land aan in de veronderstelling, dat dit volkomen goud-safe wasDe Bank heeft de voor Engeland aanzwellende stormen niet tijdig onderkend en toer. Snowden het Engelsche muntstelsel van het goud ontdeed, was er voor de Pon den geen goud meer te verkrijgen an ders dan tegen een hoog agio. De koers daalde met circa 20 en blijft voorals nog om dit punt fluctueeren. De Neder landsche Bank kan haar saldo in Enge land slechts in goud omzetten met een zeer groot verlies en zij gaat daartoe niet over uit égards voor haar positie ten opzichte van aandeelhouders. Zij is daartoe bovendien niet verplicht, al zou het algemeen belang een liquidatie der Ponden noodzakelijk maken. Want zij is ten opzichte der Regeering slechts aan de verplichting gebonden, die wij, wel licht ten overvloede, hier herhalen „De Directie der Nederlandsche Bank verbindt zich tegenover de Re geering tot handhaving en voortzet ting van de tot dusverre door haar gevoerde goudpolitiek, door bij stij ging van de wisselkoersen op het bui tenland boven de pariteit der goud- waarde, haren goudvoorraad, zoolang zij daartoe bij machte zal zijn, voor uitvoer beschikbaar te blijven stellen op den voet van f 1653,44 per Kilo gram fijn voor baren en tot hiermede overeenkomstige prijzen voor gouden muntspeciën." Er is geen goud-pariteit van het Pond op het moment; welnu, de Neder landsche Bank heeft in deze dus geen enkele verplichting en wacht geduldig PADVINDERS-GROEPSHUIS Zaterdag had in de Javastraat te Den Haag de ingebruikneming plaats van een eigen grocpshuis van de Padvinders der Chr. Jongemannen-vcrceniging. Op onze foto ziet men een groep padvinders voor het nieuwe huis af, of het Pond weer zijn oude waarde zal herkrijgen. Zij, die Ponden wen- schen te koopen, moeten maar zien, hoe deze te krijgen; op steun van onze cir culatie-bank behoeven zij niet te rekenen. Dreigende symptomen. De symptomen voor den dollar zijn even dreigend als destijds voor het Pond. De Nederlandsche Bank heeft ten opzichte van Engeland geen vooruit- zienden blik gehad; zij is nu gewaar schuwd voor analoge wederwaardig heden, zoodat zij hals over kop haar Amerikaansche saldi is gaan verkoopen om het goud in haar eigen kelders in veiligheid te stellen. Bijna alle landen, die er een goudwissel-standaard op na houden, hebben een gelijkluidende actie ondernomen, terwijl ook particulieren den dollar niet meer vertrouwen. Van daar de reusachtige onttrekkingen aan New-York en vandaar eenige waar schijnlijkheid, dat ook de Vereenigde Staten het goud zullen hebben buiten werking te stellen. De mogelijkheid daarop alleen is al een bewijs, dat de goud-wisselstandaard in de practijk niet altijd voldoende veiligheid biedt! Eerst als het goud-uitvoerpunt is overschreden, heeft de Nederlandsche Bank ingevolge haar beloftegoud af te staanvoor dien tijd niet. Zij kan het goud aanvullen door goudaankoopen op de open markt, doch ook door te wachten op de gelegenheid, dat de wis selkoersen beneden het goud-invoerpunt dalen. Het handelen in wissels zal zij wel voorloopig staken, want een circu latiebank mag niet speculeeren, terwijl de wisselhandel voor het moment een gewaagde speculatie kan worden ge noemd Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Leeuwarden, W. Kremer te Kornhorn en H. Hoogendoorn te Zierikzee. Bedankt: Voor Den Haag-West, W. Bijleveld te Haarlem-Centrum. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam (vac.-Prof. Dr. A. H. de Hartog), Dr. A. Steenbeek te Surhuizum. Te Hoogeveen (vac.-J. G. R. Langhout), J. Vermaas te Ter Aa. Bedankt: Voor Aalsmeer (le pred.pl.), H. J. Hak te Alkmaar. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Gerkesklooster-Stroobos, D. Nauta te Woubrugge en J. B. Vanhaelen te Hoek. Beroepen: Te Aalten (vac.-J. Gommer), D. Zwart te Oudemirdum. Te Burum, W. van der Heide te Zoutkamp. Te Sneek (vac.-H. M. Dethmers), jMr. G. M. den Har- togh tè Hazerswoucfe. BEROEPINGSWERK Te Rotterdam is het drietal, door het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente ter beroeping van een predikant in de vac.- Ds. J. C. H. Scholten. incompleet geworden doordat Dr. H. J. van Oyen te Ritthem een beroep naar Breda beeft aangenomen. De kiesvereen. „Gemeentebelang" (ethiscfc) heeft nu ter aanbeveling aan het Kiescol lege aldus een drietal opgemaakt:: Ds. G. J. Waardenburg te Haarlem, Ds. I. van Schaick te Soest en W. H. Kelder Jr. te Ellewoutsdijk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREE. D s. A- A d e m a, overgekomen van Opende (Gr.), werd Zondag bij de Geref. Kerk van Ten Boer bevestigd door zijn zwager Ds. W. J. van Enk te Vries, met een predikatie over Jona 4, waarbij hij naging: I. de houding van Jona tegenover het Woord Gods, 2. de houding van den Heere tegenover Jona. Des middags deed voor een tjokvolle kerk de nieuwe leeraar zijn intrede met een predikatie over 1 Tim. 1 15, waarin de gemeente werd bepaald by de groote waarheid dat Jezus Christus in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken, waarbij werd uiteengezet, dat deze waarheid: le. ryk van inhoud is, 2e. volkomen betrouwbaar is, 3e. een ootmoedige houding vraagt. Na de pre diking werden de gebruikelijke toespraken genouden. Staande werd wederzijds toege zongen Ps. 122 3. i Ds. D. J. van D ij k Hz., die het beroep aannam naar (Oosterhaule c.a. (Fr.) heeft Zon dagmiddag in een stampvolle kerkdienst af scheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te iZuidwolde (Dr.) met een predikatie over Openb. 7 17. Hy werd toegesproken namens 't Classicaal Bestuur door den praetor daar van, Ds. J. Kooiman van Hollandscheveld; ïirs de gemeente door den a.s. tijdelijken consulent Ds. H. G. Mooi van Koekange, die liet toezingen Ps. 121 4, en door den heer B. van 'tVeen als voorganger van de Evan gelisatie te Kerkenbovenveen in de kerkelijke geoneente Zuidwolde. Na den dienst voerde de consistoriekamer, waar ook aanwezig was Dr. P. W. J. van den Berg van Nijeveen, nog het woord als vriend Ds. B. Zoete van Avereest. Ds. J. Lekkerkerker nam Zondag 1.1. wegens vertrek naar Oldebroek afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Molenaars graaf. Tot thema voor zyn predikatie had hij ge Kozen „de weg der zaligheid", waarby hij naging: 1. de uitgang, 2. de uitloop, 3. de hoedanigheid, 4. de kennis en 5. het bewan delen van dien weg. Hij werd toegesproken r den heer T. W. Korevaar namens kerk- 'gdy, A. Molenaar namens Jongelingsver., J. Kars voor het Schoolbestuur van Brand wijk en Ds. F. Anker van Ottoland als consulent namens den kerkeraad. Ds. Anker liet hem Ps. 121 4 toezingen. De opkomst as zeer groot. Ds. F. J. Schol ten, tevoren te Twy- zel, werd Zondag bevestigd als predikant by de Geref. Kerk te Onstwedde door zyn voor ganger aldaar, Ds. T. v. d. Sluis van Aduarö, die tot tekst had gekozen Rom. 1 11, 12. Ds. Scholten deed des middags zyn intrede met predikatie over Rom. 1 16, sprekend over wezen en de werking van het Evangelie. Na de preek hield hij toespraken tot den be vestiger, den consulent Ds. J. Dyk van Sellin- gen, den kerkeraad, de afgevaardigden van do genabuurde kerken en de Classis, tot den Burgemeester en eindelijk tot de gemeente. Hy werd toegesproken door ouderling Lu ring namens kerkeraad en gemeente, door don consulent, door Ds. J. C. Haartsen van Nw. l'ekela namens classis en genabuurde kerker ;n tenslotte door den burgemeester den hee. P. Bergmeyer. Beide keeren was het kerkge bouw overvol. NIEUWE KWEEKSCHOOL TE ROTTERDAM Zaterdagmiddag had aan den Beukelsweg te Rotterdam de eerste steenlegging plaats voor het nieuwe gebouw van de Kweekschool met den Bijbel, thans gevestigd Haring vliet 48. De plechtigheid, door vele belangstellenden bijgewoond, geschiedde door den S0-jarigen heer H. G. Vermeer, reeds vele jaren bestuurslid der Kweekschool. Cand. W. Vroegindewey van Mid- delharnis werd Zondag bevestigd als predi kant by de Ned. Herv. Gemeente te Zegveld door zijn broer Ds. L. Vroegindewey te Wilnis met een predikatie over 1 Petr. 5 2 A. Aan de handoplegging nam mede deel de consulent Ds. P. ,Bongers van Kamerik. Toegezongen werd Ps. 134 3. Was des morgens de vriende ly'ke Dorpskerk vol, toen de jonge Herder Leeraar zich aan zijn eerste Gem. verend in 't middaguur was het meer dan vol. Hij had als tekstwoord I Tim. 1 15: „Een rjjke Chris tusprediking voor een arm zondaar." /Zeer har telijke toespraken werden tenslotte gericht tot bevestiger, consulent, Kerkeraad, Kerkvoogdij, 't Hoofd der Chr. School enz. De consulent sprak namens Kerkeraad, Gemeente en Ring een hartelijk woord van welkom. Ds. J. A, Westra Hoekzema v. Mijnsheerenland, de vorige predikant, sprak woorden van dankbaar heid, dat zijn „onvergetelijke Gemeente van Zegveld" weer een eigen Leeraar bezat wenschte, dat Leeraar en Gemeente een geze- genden tyd mogen tegengaan. De heer H. Mis- kotte Theol. Student te Utrecht, sprak namens de studentenvereeniging „Progredior" een woord van vriendschap. De Gemeente zong Ps. 20 1. Mede aanwezig was Ds. J. Vermaas van Ter Aa. Ds. S. C. GROENEVELD Ds. S. C. Groencvcld, Ned. Herv. pre dikant te Ter Aar, heeft in venband met zijn gezondheidstoestand emeritaat aange vraagd. Ds. Groeneveld vertoeft reeds 9 maanden buiten de gemeente voor herstel van gezondheid. Ds. Groeneveld, 39 jaar oud, heeft slechts twee jaar de gemeente Ter Aar gediend, JUBILEA. Ds. P. C. de Groot, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Zuilen (U.), hoopt ïporgen, Woensdag 14 October, zijn zilveren ambtsjubileum te vieren.. Hij aanvaardde 'Evangeliebediening te De Krim en stond ver volgens te Vroomshoop, Jutphaas, Vianen en sedert 1926 te Zuilen. EMERITAAT Ds. W. F. van dei Kodde, predikant by de Chr, Geref. Kerk te Rozenburg, ontving van de Classis Rotterdam tegen eind Novem ber eervol emeritaat. LOSMAKING-D». H. SIEGERS Van Ds. H. Siegers te Oosterbeek, die werd losgemaakt van de Ned. Geref. Gemeenten, ontvangen we een verzoek tot plaatsing van het volgende: De zoogenaamde Classis Rotterdam, die 't besluit tot losmaking nam, bestond uit... twee voorgangers met een paar Kerkeraadsleden. Zy kwamen tezamen en namen besluiten zonder eenige voorkennis van mij, noch van myn Kerkeraad. Ik weet niet of dit wel naar de Kerkenorde of naar Gods Woord is. Uit de verklaring hunnerzijds, dat ik de Gereformeerde leer heb prijsgegeven, komt duidelijk uit, dat bedoelde heeren al zeer nig begrip hebben, wat nu eigenlijk wel gereformeerd is. Dat is voor my alleen, wat Gods Woord leert, en waarvoor ik mijn leven lang hoop te buigen. De heeren verwarren de ,iMaranatha-bewe- ging" met de Evangelische richting. De aan leiding tot hun besluit vindt oorzaak in myn openbaar medewerken! met de. „Maranatha"- beweging, welke ik van harte ben toegedaan. Inmiddels bljjf ik voorloopig predikant der Ned. Geref. Gemeente te Oosterbeek. Het ge nomen besluit zal alleen voor my deze gevol gen hebben, dat ik niet meer in de kleine ge bouwen te Rotterdam en te Delft zal voorgaan «MARANATHA" Omder dezen titel is bij Drukkerij Vijl- brief te Haarlem in brochure-vorm een „open brief' van Ds. J. L. Jaspers versohe nen aan den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Lunteren, „als antwoord op het besluit van dien Kerkeraad om hem in z'n ambte lijke bediening te schorsen", benevens de over deze zaak gevoerde correspondentie. KERKDIENSTEN Te Den H a a g-0 o s t zal de Geref. Kerk met 1 November a.9. een vierde gelegen heid voor dienst des Woords openen in het schoolgebouw Van Heutzstraat. LITURGISCHE DIENSTEN Te Velp (G.) zal de Ned. Hervormde Ge meente eenmaal per maand een liturgischen dienst houden. PREDIKANTSWONINGEN Te Oldekerk zal weldra een aanbeste ding voor den bouw van een nieuwe pas torie der Geref. Kerk gehouden worden. KIESCOLLEGES. Te Amsterdam is gisterenavond, in verband met het beroepingswerk in de vaca ture van Prof. Dr. A. H. de Hartog, het Kies college der Ned. Hervormde Gemeente voor de laatste maal in vergadering bijeen ge weest. Ds. J. H. F. Remme, die presideerde, heeft aan het slot der vergadering het Kies college bedankt voor wat het ten behoeve der Gemeente verricht heeft. Met 1 November a.s. houdt het Kiescollege op te bestaan. VERKIEZINGEN Te Stolwijk is thans, na velerlei ver wikkelingen, de bekende tienjaarlijkscho stemming: Kerkeraad of Kiescollege? ge houden. Met 11S tegen ?2 stemmen werd voor het Kiescollege gekozen, waarmee de Modernen de overwinning behaalden. Bin nenkort volgen nu stemmingen voor de samenstelling van het Kiescollege en den Kerkeraad. KERKGEBOUWEN. Te Amstelveen zal het wijkgebouw aan de Rand wijcklaan, behoorende aan de Ned. Hervormde Gemeente, hedenavond gebruik genomen worden. Te Arnhem was bij de aanbesteding voor den bouw van een Ned. Herv. kerk op den Paaschberg de laagste inschrijfster de firma Van Drenth te Dieren voor f 66.700. Te Oosterwolde (Fr.) is Donderdag door de Geref. Kerk aldaar haar nieuwe ge bouw in gebruik genomen, in een speciaal daartoe belegde samenkomst, welke werd ge opend door den voorzitter van den kerkeraad, den heer J. v. d. Meulen Pzn. die kort naging de voorgeschiedenis van den bouw van deze nieuwe kerk. Daarna werd een predikatie ge houden door den consulent, Ds. J. Dijkstra van Haulerwyk, over de in den gevel gebei telde woorden: „O Sion loof uwen God". Ver volgens werd het woord gevoerd door Ds. B. A. Bos van Assen namens de classis, Ds. C. M. v. d. Loo namens de kerk te Appelscha, Ds. D. Prins van Donkerbroek, de heeren U. de Boer en J. Assies namens de kerken te Haulerwyk en Veenhuizen, den heer Bosma, architect van het kerkgebouw, den burgemees ter van Ooststellingwerf, en tenslotte door Ds. H. M. Ploeger, van Culemborg, teivoren te Appelscha, 1 WEEK VAN ERNST Te Leeuwarden werd vorige week In de zalen Schaaf de zoogenaamde „week ernst" gehouden. Voor de eerste maal tegen het eind van den wereldoorlog georganiseerd, werd ze voor de laatste maal vyf jaren ge leden gehoudden. Predikanten van verschillende Kerken den het woord, nl. Dr. W. A. van Es, Geref. predikant te Leeuwarden, Ds. J. W. Groot Enzerinik, Ned. Herv. predikant te Leiden, Ds. W. [Kremer, Chr. Geref, predikant te Kornhorn, Ds. A. Klinkenberg, Herst. Evang. Luth. predikant te Amsterdam en Ds. P. Prins, Ned. Herv. predikant te Deventer. Eiken avond was de zaal geheel bezet. KERKELIJK PROTEST Te Giessendam is door Ds. J. Haring namens den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente aan de beide Gemeenteraden te Giessendam en te Hardinxveld een adres in gediend om het verzoek van de kroeghouders de Zondagsluiting op te heffen, niet in te willigen. Dat adres bevat een verzoek tot af wijzing om tweeërlei redenen. Vooreerst uit sociaal oogpunt. Waar toch tengevolge van de zoo groote en ontzettende werkloosheid zulk een malaise heerscht, zou het de dwaasheid zelve zyn, ja nqg erger, zou het moorddadig zyn, de kroegen ook nog des Zondags te ope nen en gelegenheid te geven, het geld aan drank uit te geven, dat zooveel beter besteed kan worden aan voedsel, kleeding en ver warming. Voorts wordt gewezen op de rust, die thans heerscht en verstoord zou worden door het dronkemanslawaai. Maar wat meer en boven alles geldt, is de absolute eisch, dien God de Heere als de Opper ste Souverein, van Wien alle souvereiniteit afdaalt, ook de souvereiniteit, die de Overheid heeft, in jZyn Woord den leden van den Raad oplegt, dat zy te waken hebben, dat de dag des Heeren geheiligd wordt, overeenkomstig Zijn heilige Wet. Het adres gaat aldus voort: „Daar zyn er onder U, die het teeken des H. Doops hebben ontvangen en daarom alleen al afgezonderd behooren te zijn tot eere en grootmaking den driewerf heiligen Naam des Heeren, die bovendien éénmaal belijdenis des geloofs te midden der Gemeente als getuige van den heiligen en rechtvaardigen God heb ben afgelegd. En waar God U in het Over heidsambt heeft ingezet om Zijn Woord uitte dragen op het terrein des publieken levens, daar rust op U van Zijnentwege de verplich ting oan deze gemeente naar den eisch van Zyn Woord, overeenkomstig (Zyn Heilige ordi nantiën, te regeeren en dus ook te bevorderen Éénmaal, of U het gelooven wilt of niet, zult gij ook voor wat U als Overheid hebt gedaan ter verantwoording worden geroepen voor de vierschaar des Heeren Heeren. Wee, driewerf U, zoo het dan zou blijken1, Zyn heilige wetten met voeten te hebben vertreden en moedwillig te hebben geschonden. En daarom met het oog op dit alles, ook omdat 't meeren- deel der gemeente er voor is, dat de Zondag- rust geheiligd worde en op dien dag de ge paste rust heerscht, roepen wy U toe: han delt overeenkomstig de roeping, die God de Heere U als Overheid in Zyn Woord op de schouderen heeft gelegd, zooals dat ook door onze vaderen is uitgedrukt in het 36ste arti kel van de Geloofsbelijdenis onzer Kerk en laat de kroegen op den (Zondag gesloten blij- >n tot heiliging van den dag des Heeren." WAARSCHUWING. Namens het Rusland-Comité van den Cen- traal-Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk Philantropische Inrichtingen verzoekt de heer G. J. K. Baron van Lynden van Horstwaerde ons plaats voor het volgende: Naar wy vernemen, worden er in ons land samenkomsten belegd, ten bate van den „Ruslandarbeid" van den heer W. Fetler te Riga. Dr. O- Schabert, met wien de Internationale Bond voor Inwendige Zending, waartoe ook de Ned. Centraal Bond voor Inwendige Zen ding en Christelijk Philanthropische Inrich tingen behoort, sinds jaren in relatie staat en die aller vertrouwen heeft, waarschuwt ten sterkste tegen de ondernemingen van ge noemden heer Fetler, als zijnde in geenen ROFFEL-RIJMEN. DE UITHAAL Haalt uit de uithaal, wijd en breed, O veelbeminde vrouwen, En laat je op de spinrag jacht Door mannen niet weerhouên. Wij, mannenr missen het gezicht Op stofbestoven randen, Wij zijn te grofbesnaard om naar Een spin te watertanden. Rijdt op je raagbolstokken rond Langs zoldertrap en balken, Sleept emmers vjater af en aan En gaat je muren kalken. Mevrouw de Herfst, zoo tooverschoon, Zit op de lauwe daken, En tokkelt op haar uithaalfluit: ,,'t Is tijd om schoon te maken! Ik heb de takken uitgeschud; De lucht is heerlijk helder, Je hebt van boven volop licht Tot onder in de kelder Ze neemt haar gele sleep bijeen En wandelt door de straten; Ze spiegelt zich in elke ruit; Dat kan de Herfst niet laten. En daarom, dames! toe, haalt uit De uithaal! Laat ons razen! Raagt, stoft, boent, dweilt, sopt, sponst De zolders en de glazen. [en zeemt (Nadruk verboden.) LEO LENS. deele ware Rusland-arbeid. Wie meerdere inlichtingen wenscht, wende zich rechtstreeks tot Dr. O. Schabert, Frei- he-itstr. 27, Riga. ZONDAGSSCHOLEN Te Giessendam werd Donderdag het 50-jarig bestaan gevierd van de Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk. Aan het verslag van deze viering, dat Ds. J. Haring zoo vriende lijk was ons toe te zenden, verzoekt de heer B. de Booy, voorzitter der /Zondagsschool, ons ter correctie toe te voegen, dat hij sprak 1. over koning Joas onder motto: schi ïbaar be houden en verloren, 2. over koning Manasse: schynbaar verloren en behouden, en 3. over koning Josia: voor tyd en eeuwigheid gebor gen in Christus. ZENDING 44ste Zendingsconfèrentie. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal 26-28 October de 44ste zendingsconferentie worden gehouden, uitgaande van het comité voor Nederlandsche Zendingsconferenties. Maandagavond 26 Oct. hoopt na een wel komstwoord door den voorzitter van het comité, de heer L. J. van Wijk, Prof. Dr. J. de Zwaan van leiden te spreken over „Het Nieiywe Testament en het volksleven". Dinsdag 27 Oct. denkt Joh. Rauws, Zen- dingsdirector, een overzicht te geven van de zending, en zal Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, zendingsconsul met verlof, spreken over „Zending en volksleven". Dr. F. L. Bakker, docent aan de Theol. opleidingsschool der Geref. Kerken te Jogjakarta, zal het woord voeren over „Zending en volksleven zooals ik het leerde kennen op Java", waarna Prof. Mr. J. C. Kielstra, van Wageningen, spreekt over „Zending en adat". Des avonds zal de heer Jan Zwart in het kerkgebouw der Herst. Evang;. Luth. Gemeente aan de Kloveniersburgwal, een orgelconcert geven, na te zyn ingeleid door Ds. C. F. Wester- mann, predikant dier gemeente. Een toespraak zal worden gehouden door Ds. P. J. de Jongt Ned. Herv. pred. te Amsterdam. Woensdag 28 Oct. hoopt Dr. Joh. Warneck, ephorus der Rynsche Zending, te spreken over zending en volksleven zooals hy dat leerde kennen op Sumatra, terwijl Dr. Otto I seriand mededeelingen zal doen over liet bureau voor onderzoek op maatschappelijk gebied te Genève. Des namiddags hoopt Prof, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine een samen vattende slotrede te houden over zending eo volksleven. Ds. D. J. B. A11 a a r t, beroepen missio- nair-predikant der Geref. Kerk van Amster dam, aangewezen voor den arbeid te Djog- jacarta, hoopt, naar we reeds meldden, 2d November a.s. met zijn gezin te Genua aan. boord van de „Chr. Huygens" te gaan, die* zonder vertraging. 10 December a.s. te Bata via aankomt. Dr. D. Bakker, geneesheer-directeur aan het Dr. Scheurer-hospitaal te Klaten; Dr. F. L. Bakker, docent aan de Opleidings school te Djogjacarta: en Ds. Lod. P. Krij ger, docent aan de Opleidingsschool to Karoemi (Soemba), hopen met hetzelfde schiip naar Imdië terug te keeren. Zendeling H. J. E g g i n k van het JaveU Comité te Padang Sidimpoean (Westkust van Sumatra) kwam naar Nederland, waar hij na enkele jaren van scheiding zijn ge zin terugvond. Kort voor zijn thuiskomst slipte de auto, waardoor hij een sleutelheen ibrék. Gelukkig is hij thans weer hersteld. Zendeling M. J. Gouweloos en mevrouw zijn te Sanggona op Z.-O. GfTebes teruggekeerd, waar de heer Gouweloos be halve met zijn eigen ressort tevens belast werd met de waarneming van het ressort Lamboeia. Zendeling D. K o k en mevrouw zijn vorige maand naar West-Nieuw-Guimee ver trokken, waar de heer Kok als 3de zendeling op de Westkust zal werkzaam zijn. Zijn standplaats wordt voorloopig Inanwatan, waar zendeling J. We 1stejin gevestigd is. Zendeling F. C. K a m m a Is met de Zendeliingsfamilie F. Slump van verlof naar Nieuw-Guinee afgereisd, waar Soroei of Jappen hun standplaats wordt De as. echtgenoote van zendeling Kamma blijft om gezondheidsredenen nog enkele maan den hier te lande en hoopt in het voorjaar 1932 te volgen. Zendeling J. Schuurman», ven Lamboeia (Z.-O. Celebes), is met verlof hier te lande gearriveerd. Mevrouw Schuurmans en de kinderen waren reeds eerder in Nederland aange komen. De heer J. Pik, voorzitter der Confe rentie van zendelingen op Oost-Java, te Malang. hoopt in November na herstel van gezondheid, daarheen terutr te keeren. Mevrouw Pik en de kinderen blijven in Ne derland. De heer G. B. Tlek»tra te Menndo. schoolopziener vanwege het Ned. Zending genootschap in .de Minahassa (Celebes) onlangs benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. en mevrouw gijn met ver lof hier te lande aangekomen. GITTEN EN LEGATEN Te Amsterdam ontving de Diaconie der Ned. Heir. Gemeente van wijlen mej. M. A. Reesse te Zeist een legaat van dui zend gulden, onder den last van vruchtge bruik; j

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5