BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 13 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 VOOR DE RIJKSDAGZITTING FRACTIEVERGADERINGEN Het Rijiksdaggebouw te Berlijn was gister morgen, na geruime n tijd ven stilit-e, weer 'toet tooneel va.n veel dim kt e en beweging. 1 Talrijke Rijks-dagle-den zag men in de gan gen van het gebouw en vele fracties hebben v&rgaderdangen beleed over den politieke n toestand. Met het definitief vaststellen van hun bonding wordt door de meeste fracties ge wacht totdat de aiegeeringsvexiklaring be- De bijeenkomst der Centrum-rijksdag fractie heeft tot resultaat gehad, dat de fracties, evenals tot nu toe, achter Rijkskan selier Dr. Bruening ze;l staan en vastbeslo ten is hem en zijn politiek onvoorwaarde' lijk te steunen. Omtrent de fractievergadering van de Beicrsdlue Volkspartij wordt bekend, dat die Rijksdagfractie tegen een motie van wan trouwen zal stemmen, omdat zij niet dien val van. het Rijlcskabi.net wensdht. In die sociaal-democratische fractie werd er in uitvoerige debatten op gewezen, dat de bijeenkomst, dier Zjg. nationale oppositie te Harztourg de geflieede arbeidende bevol king heeft geweizen op toet ontzaglijke ge vaar, dat hun ven de rechterzijde dreigt Onder leiding van groot-in diustrieelen, bank- vorsten en H ohertzoliemprinsen bebben zidh aldaar alle kluchten verzameld die de arbeiders, employé's en beambten de poli tieke rechten ontrooven, hun levenspeil brutaal drukken en de sociale wetgeving en het tariefnedht willen vernietigen. Te Bad Haraburg is evenwel ook de op lossing aan die hand gedaan om door een nieuwe inflatie den industrieielen midden stand en die breede massa's der kleine spaarders en rentenier» ten tweede male te onteigenen ten bate van die grootkapitalisten en de grootmdiustrieelien. De sociaal-democratische fractie zaïl haar definitieve houding pas bepalen in een nieu we bijeenkomst welke gehouden zal worden na de redevoering van den Rijkskanselier. In eenige voorstellen eischt de fractie een aanmerkelijke korting op de groote pen eioenen en de hooge salarissen, soherpe con trole op het bankwezen en de kartels en andere maatregelen ter bestrijding van den economisdhen nood der breede massa's, in het bijzonder door een toereikende hulp in den a.s. winter aan werkloozen, kleine ren- teniers en andere hulpbehoevenden. De Rijksdagfractie van den Christelijk Socialen Volksdienst heeft na een vrij lang' durige beraadslaging den Rijkskaneelii r door bemiddeling van zijn bestuur eenigi kwesti.es met betrekking tot tot Dinsdag werden verdaagd. Om 5 uur hield bet ©emiorenconvent een drukbezochte bijeenkomst. Besloten werd, dat Woensdag de debatten im den Rijksdag zullen beginnen. Wait den spreektijd betreft, werd overeen gekomen dat van iedere fractie drie spre kers gedurende een uur het iwoord zullen mogen voeren. Alle het gebied van politiek •algemeene beschouwingen. Of de debatten reeds Vrijdag beëindigd zullen kunnen warden, is nog niet te voor zien. Een voorstel der Reitiherundfunkgesell- sdhaft de redevoering van den Rijkskanse lier uit te zenden, werd door de vertegen woordigers der Duitsdh-Natiomalen en der Communisten bestreden. Deze zagen [hierin een begunstiging der regeering boven de partij vertegenwoordigers. Aangezien een dergelijk voorstel slechts kan worden uitge voerd als alle partijen ermede accoord derhalve door het Seniorenconvent ycr- v orpen, DE PRUISISCHE LANDDAG EN DE OORLOGSLASTEN Dé Hoofdcommissie van den Prudsiecben Landdag heeft Maandag met de stemmen der rechterzijde voor, de Heden der regee- rimgepartijen onthielden zi|dh van stemming, een voorstel aangenomen, waarbij het staats ministerie verzocht wordt er bij de Rijks- rageening op aan te dringen, de 'directe revisie van toet Youngplan te eiedhen, •!- thans te bepalen dat iedere verdere betaling van oorlogslasten in de toekomst zal wor den gestaakt, DE EENHEIDSDEMONSTRATIE V>AN HARZBURG RIJKSMINISTER DIETRICH TEGEN DE UITLATINGEN VAN Dr. SCHACHT Maandagmorgen heeft de Rijksminis ter van Financiën Dr. Dietrich een aantal persvertegenwoordiger» ontvangen, tenein de eenige uitlatingen van den oud-presi dent van de Rijksbank dir. Schacht op het Zondag gehouden Congres der Nationale oppositie te Bad Harzburg, recht te zetten. De verklaring van Schacht, dat Duitsch- Tand een valuta heeft die niet meer ten dienste is van bet normale goederenverkeer' doch slechts dient om de ware situatie van de Duitsche financieele instellingen te ca- moufleeren, noemde de Minister met alle scherpte volledig onjuist. De Rijksbank was de openbare lichamen en ook het Rijk nog nooit te hulp gekomen en het Rijk heeft geen pfennig van. de Rijksbank geleend. Wel is het voorgeko men, dat schatkistbewijzen van de landen in zeer geringen omvang bij de Rijksbank Verdisconteerd werden, maar deze geval len, die van geen beteekenis zijn, zijn alge meen bekend. Onjuist is het ook, dat de valuta moet dienen om het gebrek aan liquiditeit derj financieele instellingen te verbergen. Om de liquiditeit van de Dresdener Bank en van de Danat-bank te waarborgen, was een ac- ceptenbank met een aandeelen-kapitaal van tweehonderd millioen Mark gesticht. Voorts wees dr. Dietrich erop, dat het fi nancieele beheer van liet Rijk niet zoo slecht kon zijn, aangezien het Rijk 287 mil lioen Mark aan vlottende schuld alleen reeds op 1 October had terugbetaald. De uitlating van dv. Schacht dat het. Rijks ministerie van Financiën vandaag niet weet hoe de openbare lichamen de volgen de maanden en weken in stand gehouden kunpen worden, achtte de Minister onver antwoordelijk. Hij verklaarde zeer wel te weten, hoe de zaken verder zouden gaan. Moeilijkheden bestonden slechts bij de gemeenten, doch deze waren in de pers dikwijls overdreven, aangezien van de 55000 gemeenten, slechts hij 2 a 3000 moei lijkheden bestaan. Bovendien hebben tal rijke gemeenten die per 1 October steun van het Rijk hacldeh gevraagd, ook zonder* dien steun per 1 October jl. prompt aan hun ver plichtingen voldaan. Naar aanleiding van de verklaring van Schacht, dat de buitenlandsche schuldJen van Duitschland in werkelijkheid hooger /aren dan het rapport van Bazel aangaf, erklaarde Dr. Dietrich dat het buitenge-, zoon moeilijk was, de buitenlandsche schul den van het particuliere Duitsche bedrijfs leven vast te stellep. Dr. Schacht, die nog anderhalf jaar geleden President van den Duitsohen Rijksdag was, had de plicht ge had een onderzoek naar deze schulden in te stellen. Dr. Schacht antwoordt Dr. Schacht, die gisteravond weer te Ber lijn is aangekomen heeft de volgende ver klaring aan, de pers gegeven: Tegenover éerrige door mij op de bijeen komst te Harzburg vermelde feiten hebben zoowel het directorium van de Rijksbank als ook de rijksminister van fipancfën stel ling genomen. Terwijl het directorium van de Rijksbank de feiten bevestigt, poogt de verklaring van den Rijksminister van fi nanciën het belang ervan gering te doen schijnen. Ik kan slechts aannemen, dat den Rijks minister van financiën de bedragen waar mede de verschillepde financieele instellin gen van den staat en van de Akzept- und Garantiebank in de boeken van de Rijks bank voorkomen volkomen onbekend zijn, apders zou een publicatie van deze cijfers de benaming „van weinig belang" merk waardig belichten. Wanneer echter de Rijksminister van fi nanciën op mij het woord „onverantwoor delijk" toepast, wanneer de Rijksmipister van financiën van mij verlangt, dat ik reeds tijdens mijn vroegeren ambtstijd het bedrag der buitenlandsche schulden had moeten onderzoeken, terwijl hij weet, dat dit slechts door een wet mogelijk is en hij den tegen stand der vroegere regeeringen tegen mij in deze kwestie kent; wanneer hij ten slotte meening is, dat ik, daar ik geen functie r bekleed, ook geen meening tot uiting brengen mag, dan laat ik het oordeel overt persoonlijke zaken gaarne over aan een lateren tijd. Mijn opvattipg van de plichten van een staatsburger in een democratische staat wijkt ook hier klaarblijkelijk af. HOE HET BUITENLAND OORDEELT De Parijsche ochtendbladen wijden uit voerige verslagen aan het congres te Bad Harzburg van de nationale oppositie in Duitschland. De rechtsche pers legt, als de belangrijkste gebeurtenis van het congres, den nadruk op het eenparige besluit der nationale oppositie, om liet Verdrag van Versailles te verscheuren, terwijl de overige bladen met meer nadruk wijzen op de be doeling der oppositie. <le regeering-Bruening ten val te brengen en zelf de teugels van het bewind in handen te nemen. De „Echo de Paris" ziet in de nationale oppositie geen onmiddellijk gevaar voor de regeering Bruening. Bruening heeft reeds grootere moeilijkheden overwonnen. Van grooter belang is het, te weten hoe de Rijksweerminister Groener en Rijks president Von Hindenburg tegenover de gebeurtenissen te Bad Harzburg staan. Men dient zich af te vragen, of zij, evenals vroeger, besloten zijn het kabinet Bruening te steunen, of dat zij thans den tijd gekomen achten om de leiding aan Hugenberg over te geven. Het program van de nationale oppositie is van een bijna gewelddadige ab surditeit. Het opzeggen van het Verdrag van Versailles zou onafwendbaar geweldmaat- regelen met zich meebrengen en de econo mische dictatuur van Dr. Schacht zou het protest der arbeiders uitlokken en onge twijfeld tot ernstige sociale onlusten leiden. Ook de Londensche bladen wijden veel ruimte aan het congres der nationalisten te Bad Harzburg. De liberale „News Chro nicle" schrijft, dat wanneer President Hoo ver een overwinning op Hitier *wenscht te behalen het schrappen der herstel- en oor logsschulden Hoover»' sterkste wapen zal zijn. Wanneer het tot een financieele in eenstorting van Europa komt, zal Wall- street op zijn grondvesten wankelen. HÖPKER ASCHOFF GAAT HEEN. De Pruisische minister van financiën Höp- ker Aschoff heeft ®ijn ontslag genomen om dat het hem door onvoldoenden steun van de coalitiepartijen niet mogelijk is zijn func tie met succes uit te oefenen. De ontslagaanvrage schijnt ln verband te staan met het besluit van de Pruisische re geering het stopzetten der promoties voor ambtenaren weer op te heffen, zonder dat den minister van financiën geldelijke tegen waarden geboden werdien, en met het feit, dat de minister heden in de commissie een nederlaag heeft geleden en geen verantwoor delijkheid op zich wil nemen voor de daarin genomen besluiten. Het Amerikaansche Departement van Ma rine heeft in Engeland een belangrijke order geplaatst voor periscopen voor onderzeeboo ten. De „Daily Telegraph" merkt naar aan leiding van deze order op, dat dit weer een treffend bewijs is van de uitmuntende kwa liteit der optische werktuigen, die op het oogenblik in Engeland vervaardigd worden. Ook de Fransche en de Japansche onder- zeevloot is voor het grootste gedeelte met in Engeland vervaardigde optische toestellen uitgerust. DE GEVAREN VOOR LOONEN EN SOCIALE POLITIEK. •De Duitsche vakcentrales van alle richtin gen hadden Maandag te Berlijn een geza menlijke bespreking, in de teerste plaats ter bestrijding van de gevaren, die de loonen en de sociale politiek bedreigden. GRANDI'S REIS NAAR WASHINGTON Het staatsdepartement te Washington deelt mede dat Grandi bij zijn bezoek aan Ame rika in begin November de gast zal zijn van staatssecretaris Stimson. De komst van Grajndi wordt beschouwd als een belangrijke stap van de regeering om te trachten over eenstemming te krijgen inzake het vraag stuk der ontwapening en der internationale schulden. Grajidi zal op 7 Nov. van Napels vertrek ken 'en tien dagen in de Ver. Staten blijven. DE BULGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN De Bulgaarsche Minister-president Mali- nof heeft Koning Boris de ontslagaanvrage van het Bulgaarsche Kabinet overhandigd. Als een der oorzaken van het aftreden der Regeering wordt genoemd de geschokte ge zondheid van Malinof, doch vermoedelijk heeft de crisis wel een diepere politieke oor- Do Koning heeft den huldigen Minister van Binnenlandsche Zaken den democraat Monsjanof, belast met de vonning van nieuwe regeering op den grondslag van coalitie.- HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT HEDEN BEHANDELING IN DEN VOLKENBONDSRAAD AMERIKA NEEMT VOOK HET EERST DEEL AAN DE RAADSZITTING Vandaag komt de Volkenbomdsraad in buitengewone zitting bijeen, in verband met Ie ndeuwe spanning in het Verre Oosten. Briand is ook weer te Genève. Hij heeft als zijn meening uitgesproken, dat bet noodig is het direigend geschil snel af «te wikkelen, daar een verdere traineering ernstige gevol gen zou hebben. De berichten, zoowel die uit China als die uit Japan, wijzen dan ook op een werkelijk dreigenden toestand. De opwinding onder beide volken neemt met den dag toe. Te Shanghai en te Kan ton hebben Zondag nog ernstige botsingen plaats gehad. Te Kanton vielen zelfs twaalf dooden allen Chineezen en meer dan honderd gewonden. Deze hostingen stonden in direct verlband met den boycot van Ja panse!^ goederen door de Cbineesche be volking en begonnen met pogingen van Ja- panneezen om amti-JJapansche biljetten te ij deren uit de winkels waarin ee wairen opgehangen. Het is verklaarbaar, dat het tot zulke con flicten komt. Japan's binnendringen van-Chi- neesch gebied, ondanks Volkenbondsover- eenkomst en Kellogg-ipact, heeft er de aan leiding toe gegeven. Deze houding is niet goed te praten en China heeft zich even terecht op den Volkenbond en op het Kel- loggpact. beroepen, als dat Japan ten ónirecli- te elke interventie blijft afwijzen. Hoe ernstig den toestand daardoor gewor den is, blijkt wel uit de Maandag door den- Chineeschen generaal gn politieken leider Tsjang Kei Sjek afgelegde verklaring. Hij verklaarde n.L: Mochten de Volken bond en de signatuurstaten van het Kellogg- paot hun heilige plichten tegenover China niet vervullen, dan zal China niet aarzelen ten oorlog te trekken, om de waardigheid en de geheiligde rechten iviam internationale verdragen te handhaven en den wereldvre de te verzekeren, zelfs op gevaar af zelf het groote offer van een volkomen ineenstor ting gedurende een halve eeuw te moeten brengen. Tsjang Kai Sjek zegt voorts, dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend, om dat het als Voflkenibondslid verplicht is zich nauwkeurig te houden aan alle bijzonder heden van 't Statuut. De Japansche onder stelling dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend om bescherming, is onjuist. Voor het geval de Volkenbond te kort schiet, moet China daangelegenheid' zelf ter* hand nemen. China zal dus ten slotte niet anders kun nen doen dan elke staat zou doen die zich zelf respecteert. N Het isrtiatuurlijk hoogst.twijfelachtig dat het in een oorlog met Japan succes zou hebben. Sinds de geoefende en goed-geou- tilleerde troepen van Japan Rusland hebben "agen is er geen twijfel aan de gevechts- waarde van het Japansche leger. En daar tegenover staat, dat China weliswar over veel menschenmateriaal beschikt, maar in wendig zeer verdeeld is en niet over zóó goed toegeruste strijdkrachten, beschikt als Japan. Het te evenwel, gelukkig, nog niet tot oorlog gekomen. En al wijst Japan alle tus- schenkomst af, bet feit, dat het niet beneden zich acht om verklarende nota's aan het Volikenibonidssecretariaat te zenden, wijst er toch op, dat het dit standpunt niet tot het utierste wil handhaven. Voor den Volkenbond zelf is er overigens veel aan gelegen om dit conflict te bezwe- Zijp prestige zou een geduchten knak krijgen als bet tot oorlog kwam tusschen deze twee belangrijke Volkenbondsleden. Het is dlaarom gelukkig, dat de Volken bond Maandag j.l. een belangrijken moree- len steun, gekregen heeft van de Ver. Staten, zooals men, weet, niet bij den Bond zijn aangesloten. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche Zaken, Stimson, heoft n.l. den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota laten overhandigen inzake het Japansch-Chineesche geschil. Stimson legt er den nadruk op dat de samenwerking tusschen den Volkenbond en Amerika ook verder door de principes mo gen worden geleid, welke reeds kenmerkend zijn geweest voor de tot nu toe gevolgde be handeling van het geschil van den Volken bond. Aangezien de Japansche en Chinee- sche regeering tegenover den Volkenbond verplichtingen op zich hébben genomen, is het weuschelijk dat de Volkenbond alile mid delen welke ter beschikking staan zal aan wenden tot regeling van dit geschil. De Amerikaansche regeering harerzijds eal onafhankelijk voortschrijden langs diploma" tieken weg. Zij streeft er volkomen naar het aanzien van den Volkenbond te versterken De Amerikaansche regeenng zal hierbij dui delijk naar voren brengen dat zij geenszins de verplichtingen uit het oog zal verliezen welke Japan en China bij internationale verdragen op zich hebben genomen. Staatssecretaris Stimson wijst er op, dat de Vereenigde Staten zullen wijzen op het Brianid-Kellogg-pact en op het negen-mo- gendheden-verdrag inzake de integriteit van China. Hij voegt er nog aan toe, dat de ro- geering der Vereen. Staten zal trachten te voorkomen, dat de Volkenbond in deze za ken gewikkeld raakt. De „Herald Tribune" ziet in het zenden van de nota een belangrijk precedent voor de Amerikaansche buiitenlandsche politiek. In de kiringen van het Congres wordt er op gewezen, dat de regeering van president Hoover er schijnbaar naar streeft, een on middellijke interventie te vermijden en daar om den Volkenbond op den voorgrond schuift Gemeld wordt nog, dat de ambassade dei Vereenigde Staten te Tokio en den consul- generaal te Charbin opdracht hebben jut- ivangen den toestand nauwkeurig t,e bestu- deeren. Berichten van hedenochtend, die wij hier achter laten volgen, wijzen inmiddels op oen eenigermate mildere stemming zoowel te Tokio als te Nanking, wat het werk van den Volken/bondsraad en de Vereen. Staten wel licht zal vergemakkelijken. De vrees voor oorlog wordt door deze be richten nog wel niet weggenomen dch wel een weinig verminderd. BESPREKING TE TOKKIO NEW-YORK. 13 Octdber. Uit Tokio wordt gemeld, dat gisterenavond de Japansche minister van buitenlandsche zake"n en de Chineesche gezant te Tokio een poging heb ben gedaan om door een persoonlijke be spreking de mogelijkheid te openen het conflict tusschen Japan en China in Mand- sjoerije uit den weg te ruimen. CHINEESCHE ANTWOORDNOTA AAN JAPAN NANKING, 13 October. De Nankingregee- ring heeft besloten alsnog te antwoorden op de Japansche nota van Vrijdag j.l. Tn Ihet Chineesche antwoord weigert de Cbi neesche regeering in te grijpen in de vrij heid van het publiek om die goederen te koopen die het wenscht en wordt, er voorts met nadruk op gewezen, dat de Japansche inval in Mantsjoerjje een schending was van de internationale verdragen,, waardoor feitelijk de oorlogstoestand was ontstaan. Aangezien zoowel Japan als China beide leden van den Volkenbond en onderteeke naars van het Kelloggpact zijn, hadden zij de geschillen op vreedzame wijze moeten regelen. De nota eindigt met de woorden: „Indien Japan voortgaat den oorlog te gebruiken als een instrument voor het voe ren van nationale politiek dan blijft het verantwoordelijk voor alle gevolgen daar- Een belangrijke gebeurtenis. NEW-YORK, 13 October. De Amerikaan sche staatssecretaris Stimson heeft den waar nemer der Vereenigde Staten te Genève, de Amerikaansche consul-generaal Gilbert radio- telefonisch gemachtigd de uitnoodiging van den Volkenbond om deel te nemen aan do beraadslagingen van den Volkenbondsraad over het conflict in het Verre Oosten aan te Dit is de eerste maal dat een officieele vertegenwoordiger der Amerikaansche regee ring aan een Raadszitting te Genève deel neemt, een precedent waarop men ook in het staatsdepartement te Washington den na druk legt. Te Washington verklaarde men echter, dat de Vereenigde Staten weliswaar de pogingen van den Volkenbond steunen, doch zich volle vrijheid van handelen voorbehouden. De gedachtewisseling met Tokio en Nanking wordt dan ook met grooten ijver voortgezet, onafhankelijk van de beraadslagingen te Het oorlogsdreigement van Tjang Kai Sjek heeft te Washington groot opzien gebaard, maar men gelooft nog steeds aan de mogelijk heid het geschil op vreedzame wijze bij te leggen. BEGIN VAN HET CALMETTE-PROCES TE LUBECK Maandag is in de in verhand met de groote belangstelling tot rechtszaal ingerichte Tumhal te Lubeck het met groote spanning tegemoet geziene proces inzake de Calmette- yergiftigingen te Lubeck begonnen. Nadat de eerste formaliteiten van de ope ning der zitting waren vervuld, deed zich een onverwacht incident voor, doordat de Lubccksohe advocaat Dr. Wittern, de ver tegenwoordiger der ouders, bezwaren maakte tegen de bevoegdheid van de rechtbank. Hij ging den door de noodverordening geschapen toestand na, die slechts een instantie schept, die zich bezig houdt met de feiten en aan de bij het proces betrokken partijen niet den invloed toekent, die hun wettelijk toekomt. Verdedigers en aanklagers hadden het recht moeten hebben getuigen en deskundi gen te kunnen laten dagvaarden. Door de noodverordening is dit onmogelijk geworden. Slechts een Rijksdagbesluit kan de noodver ordening opheffen, doch tot zoolang wordt met lichtvaardige hand ingegrepen in de rechtspraak. VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST Vier dooden Boven de marine-vlieghaven van Toulon Cuers, bekend door de noodlanding aldaar door .den Zeppelin gedaap, zijn op een-hoogte van 300 M. twee marinevliegtuigen met el kaar in botsing gekomen. Beide vliegtuigen werden vernield en sloe gen te pletter op den grond. Vier der inzit tenden werden op slag gedood een zwaar gewond. D'en zesden gelukte het met een parachute naar beneden te springen. Hij kreeg slechts lichte verwondingen. De com mandant had uitdrukkelijk order gegeven op verschillende hoogten te vliegen om hot singen te voorkomen. ALGEMEENE STAKING TE GRANADA Te Granada is door de revolutionnairen de algemeene staking afgekondigd. Politie en militairen hebben omvangrijke voorzorgs maatregelen genomen, en o.a. de belangrijk ste pupten van de stad en zelfs verscheidene daken bezet. Tot dusverre is het niet tot botsingen van beteekenis gekomen. DE AANSLAG BIJ BIA TORBAGY Sylvester Matuschka, die verdacht van het plegen van den aanslag bij Bia Torbagy, gearresteerd was, heeft thans een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Hij heeft nl. ver klaard de springstof aan een onbekende persoon gegeven te hebben, HET VERGAAN VAN DE NEW YORK Volgens beridhten in de Berlijnschle bla den is thans ook het lijk van dep. radio telegrafist aan boord van het omgekomen catapultvliegtuig van de Bremen, de New York, geborgen De lijken zullen naar Duitsch land worden getransporteerd, waar zij zul len worden bijgezet ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ LONDEN Vijf personen verbrand. Zondagmiddag kwam op den weg van Lon den naar Folkstone, op eenige mijlen afstand van Maidstone, een auto in botsing met een; motorfiets. De motor sloeg over de kop, doch waarschijnlijk tengevolge van de botsing raakte bet benzinereservoir in brand en weldra stond de auto in lichte laaie. Alles ging zóó snel in zijn werk, dat ander voorbij gangers machteloos tegenover de vlammen stonden. Toen het vuur was uitgebrand, vond men in het karkas van de auto de ver koolde lijken van vier personen, terwijl naast de auto nog een vijfde verkoold lijk gevon den werd. VERMINKTE LIJKEN TE HELSINGFORS. Zwarte Magie in T spel. Een Engelsche medeplichtige. Op verzoek van de Finsche legatie zoekt Scotland Yard te Londen naar een Engelsoh man, die een der voornaamste leden zou zijl van een geheimgenootschap van „Satanisten"' dat van te Helsingfors afgesneden lijkdee- len gebruik zou maken bij zijn oefeningen. De doodgraver Saarenheimo, die op 't oogenblik gevangen zit, bevat ook een aantal werken over Zwarte Magie, door een Londensche fir ma uitgegeven. De Londensche politie heeft het spoor van den bedoelden Engelschman nog niet gevonden. Gemeld wordt nog, dat de verminkte lijken in hoofdzaak zijn van arme lieden. Satanime of Zwarte Magie werd in Rusland vóór den oorlog nogal veel beoefend en denkt, dat vluchtelingen naar Finland, tijdens do revolutie, de practijken daarvan hebben meegebracht. COMPLOT TEGEN URIBURU LONDEN, 13 October. De Argentijnsche politie is een samenzwering op liet spoor ge komen, die ten doel zou hebben gehad presi dent Uriburu te vermoorden. Verscheidene personen werden gearresteerd. Bovendien werd een groote hoeveelheid revolutionaire geschrif ten in beslag genomen. TELEGRAMMEN MOSKOU WOLGA-HAVEN MOSKOU, 13 October. De Raad van Volks commissarissen heeft een besluit goedge- d om over te gaan tot den aanleg van een scheepvaartkanaal, dat Moskou met de Wolga zal verbinden en tevens dep aanleg van een groote haven te Moskou inhoudt. Liet plan zal den naam dragen van Mosca- nalstroi. BUILENPEST IN HONAN Reeds 4000 dooden? PEKING, 13 October. In de Chineesche pro vincie Honan is builenpest uitgebroken. Reeds zouden meer dan 4D00 slachtoffers aan de gevolgen zijn overleden. STOCKHOLM, 13 October. Tengevolge van het gebruik van gesmokkelde Fransche uit hout gestookte spiritus zijn 5 personen te Stockholm onder vreeselijke pijnen overleden, terwijl twee andere personen blind zijn ge worden. Aangezien men niet kan uitvinden hoeveel gesmokkelde spiritus in den handel is gebracht, vreest men nog meer vergiftigings- gevallen. Een stoker van een in de haven van Stockholm liggend Zweedsch schip heeft in Frankrijk 40 L. spiritus gekocht, waarschijn lijk zonder te weten, dat het houtspiritus was. De man is gearresteerd. Tot de slachtoffers van het spiritusdriniken behoort onder anderen zijn verloofde. NED. BOND IN DUITSCHLAND HET TWEEDE LUSTRUM Op 24 en 25 dezer zal de Ned. Bond 'n Duitschland te Dortmumd zijn tienjarig bestaan herdenken. Dr. J. Th. de Visser hoopt de feestrede uit te spreken, en Rotte's Mannenkoor zal de bijeenkomst met izang opluisteren Het doel van dezen Bond van Néderland- sche verecnigingen is bij onze stamgenooton in den vreemde het besef van Nederlander te zijn levendig te houden, en ook elkander steun te verleenen. Het spreekt welhaast van zelf, dat de Bond thans zeer moeilijke tijden meemaakt, vooral door de groote werkloosheid. Wie boeken of geschriften over heeft, doe deze toekomen aan de Boekencommlssle van het Alg. Ned. Verhond. Laan 34, Den Haag, opdat deze ze aan onze landgenooten in den vreemde kan doen toezenden als feestgave voor dit tweede lustrum. DE ECONOMISCHE VOOR LICHTING Naar aanleiding van het wetsontwerp dat beoogt een betere organisatie van de econo mische voorlichting, zooals deze thans ver spreid is over de verschillende departemen ten, heeft de Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland (Chr. Werk gevers Ver.) een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer. In dit adires wordt o. m. verklaard dat het Bestuur der Christelijke Werkgevers Vereeni ging met zeer veel belangstelling kennis heeft genomen van de gewisselde stukken betreffende dit wetsontwerp. Met betgeen in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer ten aanzien van dit wetsontwerp werd op gemerkt, wil het gaarne zijn instemming be tuigen. Eveneens werd met voldoening kennis ge nomen van het feit dat de Regetering blij kens de Memorie van Antwoord van plan is op belangrijke punten aan die in het Voor loopig Verslag geuite verlangens tegemoet te komen. Mede werd met blijdschap vernomen dat bij de. samenstelling van den Economischen Raad gerekend wordt met een voortbestaan van den Nijverheidsraad. Toch acht het Bestuur den na d'eze Memo rie van Antwoord ontstanen toestand aller minst bevredigend. De Regeering bevordert thans de noodige wettelijke maatregelen om tot een Econo misch Departement te geraken, terwijl een wetsontwerp tot instelling van een Econo mischen Raad te wachten is. Hiet wil het Bestuur voorkomen, dat, nu de uit te breiden afdeeling Handel en Nij verheid straks een onderdeel zal vor van een te reconstrueeren Departement, het gewenscht zou zijn de verdere behandeling van het thans aanhangige ontwerp op te schorten totdat het geheel, waarin die nieu we afdeeling Handel en Nijverheid een plaats zal erlangen, kan worden overzien. Wanneer de definitieve plannen der Re geering omtrent het Economisch Departe ment en den Economischen Raad bekend zijn, zal men op juistere wijze een oordeel kunnen vormen omtrent hetgeen thans aan de orde is. Zoo is ook omtrent den Economischen Raad thans nog niets bekend; Ten aanzien van samenstelling en werkwijze blijft men in het duister tasten. Over het voortbestaan van den Nijverheidsraad heeft de Regeering met dien Raad nog geen overleg gepleegd. Het Bestuur verzoekt derhalve thans geen definitieve beslissing te nemen ten aan van een onderdeel, dat straks zijn plaats in een grooter geheel zal krijgen, zoolang niet tevens over de materie in haar geheel een beslissing kan worden genomen. NAT. BOND VOOR PLAATSE LIJKE KEUZE BEDE VAN PROF. DR. V. H. RUTGERS. De Nationale IBond vo Keuze heeft te Utrecht zijn algemeene ver gadering gehouden, onder presidium van den heer* P. van der Meulen, van Amers Nadat de jaarverslagen de revue hadden gepasseerd, sprak Prof. Dr. V. H. Rutgers, van Amsterdam, over „Het staatsrechtelijk bezwaar tegen plaatselijke keuze". Na de verschillende soorten van bezwaren welke tegen de plaatselijke keuze worden in gebracht, te hebben opgesomd, haalde spr eon passage aan uit het werk van Prof. Struycken, om daarmede te bewijzen dat een onderwerp, dat niet in de Grondwet is ge regeld, door den Rijkswetgever kan geregeld worden. Tal van autoriteiten scharen zich naast hem. De Grondwet legt slechts eenige hoofdpunten van staatshuishouding vast en geeft den wetgever daarbuiten alle vrijheid. Wil men bewijzen, dat Plaatselijke Keuze in strijd is met de Grondwet, dan moet men aanwijzen met welk voorschrift van de Grondwet het stelsel in strijd is. Maar een dergelijke bepaling laat zich niet aanwijzen en dus is do wetgever vrij. Nog verschillende andere sprekers .voer- W eerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand i Hoogste stand te Valentia 770.2. Laagste stand te Vardö 745.0. Stancl vanmorgen halftwaalf 764.3, WEERVERWACHTING. Zwakke veranderlijke wind, later uit N.« richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De gisteren vernielde Vwormige depressie wtrd wel snel dieper en bracht zware regen in Ierland en in de omgeving van Schotland, maar zij trekt snel N.O.-waarts, terwijl het hooge drukgebied op den oceaan belangrijk toeneemt, zoodat de gisteren verwachte on derbreking van het fraaie weer each hier te lande vermoedelijk zal bepalen tot eenige bewolking en later daling van temperatuur door N. luchttoevoer, waarna het zonnige weer kan aanhouden. De bovengenoemde depressie brengt opnieuw storm en veel regen aan de kust van Noorwegen. De Britscha eilanden helben koeler weer met N. wihd. Het vasteland heeft veel ochtendnevel, maat! zal overigens van fraai herfstweer genieten. TEMPERATUUR. Stancl vanmorgen halftwaalf 15.6 C. 14 OCTOBER Zonsopgang 6.23 u.; Zonsondergang 5.08 u. Maanr.opgang- 10.48 u.; Maansonderg. 6.01 u. Eerste kwartier 18 October 9.40 uur voorm, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.38 u. tot 's morgens 5.55 u* WATERSTANDEN RIVIEREN 13 October Constanz i j I iT 2.42 m 0.00 m. onv Huntngen t 0.92 m. 0.16 tn. val Kehl 2.45 m. 0.07 m. val Mannheim 2.92 m. 0.04 m, val Blngen 3,82 m. 0.05 m, val Caup i i i 4 i i 1,99 m, 0.03 m. val Coblenz 2,00 m, 0.05 m. val Keulen 3,76 m, 0,04 m, val Duisburg. 0,19 m, 0.04 m, val Ruhrort 0.12 m. 0,07 m. val Maastricht t Venlo 11.06 m, 0.23 m, t HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 14 October Delfzijl J I j 0.46 13,01 Hellevoetsl, 1 4,29 1«,49 Terschelling 10.14 22,38 Willems'ad 5,13 17,32 Harlingen 11.14 23.25 Brouwersh, 3,41 16,01 He der ie 5.04 8,47 Zierikzee 4,20 16,33 Idem 2e 17.28 21,16 Wemerdinge 4,42 16,16 IJ muiden 4.27 16,48 Vllssingen 2,36 14,51 H. v. Holland 3.30 15,55 Terneuzen 3,11 15.29 Rotterdam 5.52 17,58 Hansweert 4,17 16,26 den daarna het woord. Besloten werd juist, om dé actie met kracht voort te zetten en, waar dit ge wenscht wordt, weer over te gaan tot oprich ting i Uit de Antirev. Partij. DE A.R.J.A. In de Alblasserwaard. De A.R.J.A.-clubs in de Alblasserwaard ver gaderden Vrijdagavond in de Chr. School te Brandwijk, onder leiding van den voorzitter van het Waardverband Dr. J. Severyn. Deze wees in zijn openingswoord op den ernst der tijden. De crisis van dezen tyd is een geestelijke crisis. Wij worden door deze crisis gesteld voor den eisch van zelfonderzoek In verband hiermede wees spr. op de roeping van de mannen, die straks leiding zullen heb ben te geven aan het maatschappelijk leven. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de meeste clubs, binnen het verband, ge regeld vergaderd hadden. Alleen in Sliëdrechti en G. Nieuwkerk kwamen de clubs niet bij een. Getracht zal worden ook deze clubs nieuw leven in te blazen. Besloten werd in den komenden wintertwee algemeene vergaderingen te houden en de hee ren Van Dijk en Duymaer van Twist uit te noodigen daarin als spreker op te treden. Dr. Severyn, die in verband met zijn benoe ming tot hoogleeraar aanvankelijk wilde be danken als voorzitter, gaf ten slotte toe aan den wensch der vergadering nog een jaar het voorzitterschap te blijven waarnemen. DE MOORD TE NIJMEGEN DE DADER IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT. De rechtbank te Arnhem behandelde de Nijmeegsche moordzaak. Terecht stond de 42- jariige grondwerker J. R. uit Nijmegen, die. op 7 Aug. jl. te Nijmegen op de Groote Markt op klaarlichten dag den bananen- koopman R. H. Leuns uit Nijmegen, met een scheermes den hals afsneed, zoodat deze man terstond overleed. Vend, verklaarde voor de rechtbank zich van het geval niets meer te herinneren da.ar hij, toen hij het feit pleegde, dronken was. Een rapport over verdachte's geestver mogens was uitgebracht door Dr. Schnitzler uit Arnhem. Daarin kwam deze deskundige tot de conclusie dat verd., toen hij het feit pleegde, wegens te veel alcoholgebruik niet toerekeningsvatbaar was. Plaatsing in een krankzinnigengesticht met onthouding van alcohol izou zijn toestand wel weer beter maken. Het O.M. eischte dan ook plaatsing in een krankzinnigengesticht in perioden van een jaar en daarna ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak 20 October,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2