Nationalistische eenheidsdemonstratie BINNENLAND. Kerknieuws. MAANDAG 12 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Nazi's, Sfahlhelmers en Duifsch-Nationalen voor één program. „Innerlijke bevrijding van Duitschland''. „Terug naar het program van Frederik den Grooten". De nationale oppositie in Duitschland is Zondag te Bad Harzburg in Brunsvvijk bij eengekomen om een eenheids-demonstratie te houden. Het was voor de eerste maal, dat de Duitsc'n-nationalen, Nationaal-socialisten, de Stahlhelm en de Nationale Vereenigingen zich voor een gemeenschappelijke manifes tatie verzamelden. Dit konden zij 't veiligst doen in Bronswijk omdat deze staat een nationaal-socialistisch minister-president heeft. Men kon het zwart-wit-rood,zonder toevoe ging van de republikeinsdhe kleuren en de roode wimpels met het hakenkruis hier on gestoord laten wapperen, terwijl het elders geldende uniformverbod hier veilig kon ge negeerd worden. Do dag werd begonnen met een algemeene manifestatie in militaire inspectie om acht uur voor het station. Om 10 uur stelde zioh op stram-militaire wijze de nationaal-socialistische wacht op voor het Kurhaus, waar de leiders een bij eenkomst hadden, die de belangrijkste ge beurtenis van den dag heet te zijn geweest. Later op den morgen werd een veldgods- dienstoefcning gehouden op de Spiehviese en in den namiddag spraken Hugenberg, Dr. Schacht, Hitler en Seldlte in (het Kurhaus de vergaderden toe. De nazi's hebben (bovendien afzonderlijk vergaderd onder leiding van den voorzitter hunner Rijksdagfractie Dr. Frick. Besloten werd dat de nationale oppositie morgen in den Rijksdag d'e volgende ge meenschappelijke voorstellen zal indienen: 1. De Rijksdag ontneemt de Rijksregeering het vertrouwen: 2. De Rijkspresident wordt verzocht den Rijksdag tie ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven per 8 November 1931; 3. De door den Rijkspresident op grond van artikel 48 par. 2 der Rijksgrondwet sindls 10 Februari 1931 afgekondigde verordeningen worden ingetrokken; 4. De betaling van subsidie aan Pruisen voor de politie in dat land, wordt per 31 October 1931 gestaakt. Frick kondigde hierop aan, dat een inter pellatie op het gebied van landtbouwkwes- ties later in den Rijksdag zal worden inge diend, waarna hij het woord verleende aan Adolf Hitler. Dr. Frick heeft tevens een gemeenschappe 'iijke zitting der parlementaire vertegenwoor digers van de nationale oppositie geleid. Hij verklaarde in zijn openingswoord, dat men thans aan een keerpunt in de Duit- sche geschiedenis staat en hij wees er op. dat het gemeenschappelijk doel is de verwerving van de politieke macht langs den snelsten weg, den legalen weg van aan eensluiting van alle deelen der nationale op positie. Het burgerlijk midden moet door de huidige manifestatie naar de zijde der na tionale oppositie worden getrokken. Do sprekers van de Duitsoh nationalen en de Landvolkpartij 6temden hiermee in. De groots betooging in het Kurhaus In het Kurhaus duurden de ovaties voor Hugenberg en Hitier ongeveer 10 minuten lamg. Op het groote podium namen op de eerste lij plaats: Hugenberg, Hitier, Frick en de heide Stahlhetmleiders, achter hen zaten meer dan 100 parlementsleden en economen. Hugenberg sprak het eerst. Hij kondigdfe den vastbesloten strijd tegen de regeerende partijen aan, hield breede be schouwingen over de huitenlandschte en bin nen] andsche politiek, waarna hij resolutie van het nationale front voorlas. De resolutie begint met te constateeren, dat denationale oppositie sedert jaren ver geefs heeft gewaarschuwd tegen het ver sagen van d'e regeeringen en het staatsap paraat tegejn de bloedige terreur van het Marxisme, tegen het voortschrijdende cul tuur bolsjewisme en <±e vernietiging van de natie door den klassenstrijd, tegen de uit schakeling der nationale krachten uit de leiding van den staat, tegep een politiek t?ie door haar politieke, economische en mi litaire ontmanning van Duitschland nog verder gaat dan het dictaat van Versailles, tegen een politiek, die het binneplandsche bedrijfsleven heeft prijs gegeven ten gunste van wereld-economische hypothesen, van onderwerping aan het buitenland, die noch «Ie gelijkberechtigdheid va,n Duitschland heeft gebracht, noch het verscheurde Oosten voor een op oorlog gelijkenden inval heeft bewaard noch het land heeft gered van de chaos van bet bolsjewisme, zonder echter door krachtige zelf-werkzaamheid de econo mische crisis te kunnen voorkomen en daar door de wereld werkelijk te behouden voor een bankroet en werkelijkcn vrede te bren- gr)e nationale oppositie verklaart zich be reid' in het Rijk en in Pruisen de regeerings- verantwoordelijkheid op zioh te nemen. Geen hand die eerlijk wordt aangeboden voor oprechte samenwerking zal worden af gewezen. De oppositie weigert echter de verkeerde koers te blijven volgen in een slechts natie naai- getinte regeering van de huidige re- gceringskrachten. Elke regeering die tegen den wil der ge sloten nationale oppositie wordt gevormd, moet rekenen op haar tegenstand. Zij eischt het onmiddellijk aftreden van de regeerin gen Briining en Braun, de onmiddellijke op heffing van de dictatoriale, volmachten der regeeringen, welker samenstelling niet meer overeenstemt met den volkswil en die zich nog slechts met behulp van noodverordenin gen aan bet bewind kan houden. Zij eischt onmiddellijke nieuwe verkie zingen voor de verouderde volksvertegen woordigingen, voornamelijk in het Rijk en in Pruisen. ï,n het volle bewustzijn der daardoor aan vaarde verantwoordelijkheid verklaart zij, dat de in de nationale oppositie vereenigde •ganisaties bij komende onlusten leven en eigendom, huis, hof en werkplaats zullen verdedigen van diegenen, die zich openlijk bij de natie aansluiten, maar dat zij weige ren de huidige regeering en het thans heerschende systeem met hun bloed te be schermen. Zij eischen herstel der verdedigingssouve- reiniteit van Duitschland en gelijke bewape ning. De oppositie bezweert den door haar ge kozen President Von Hindenburg, dat hij voldoet aan den stormachtigen aandrang van millioenen vaderlandsgez. mannen en vrouwen, frontsoldaten en jongeren, door op het laatste oogenblilc^oor het bijeenroepen van een werkelijk nationale regeering de reddende koersverandering te brengen. De resolutie eindigt met de zinsnede, dat slechts een sterke nationale regeering aan d> nooden en wenschen van het volk kan vol doen, en dat daarvoor offers en plichtsge trouwheid van het volk kan worden geeischt De oppositie gelooft aan de vervulling van haar taak, omdat zij op de Duitsche krac'ht en op de toekomst van het volk vertrouwt. Hitler's rede Adolf Hitler wees erop, dat hop ontzettend de oorlog ook is, geen volk kan nalaten om, indien dit noodig is, zijn gewicht in d'e schaal te werpen. Geen staatsman kan den vrede handhaven in een toestand van weer loosheid. Duitschland wenscht daarom niets anders dan erkenning van het land als ge lijkberechtigde natie. Dit kan niet te Genève uitgevochten worden, maar moet geschieden in het land zeif Redevoering van Seldte Vervolgens sprak de leider van de Stahl- helm, Seldte. Hij verklaarde ev&nees, dat hij geen nieuwe oorlog wilde, omdat hij den oorlog kende. Hij wilde, slechts de innner- lijke bevrijding van Duitschland. In volle verantwoordelijkheid eischt de nationale op- oositie op dit historisch oogenblik de leiding in Duitschland'. Uit de eenheid der hier bij eengekomen oppositie, die volgens de woor den van Von Moltke langs verschillende we gen voorwaarts marcheert, wordt hier ge streefd naar een gemeenschappelijk plan, dat moet slagen en vereend tot de overwin ning zal voeren. Rede van Dr. Schacht Onder die volgende sprekers was de voor naamste de oud-president van de Duitsche Rijksbank Dr. Schacht. Hij sprak over het nationale economische program. Het Duitsche bedrijfsleven heeft het grootste belang hij het slagen der na tionale beweging. Het huidige systeem be rust op verkeerde grondslagen. Zelfs wan neer een of ander toeval een plotselinge opleving zou veróorzaken zou het systeem verkeerd blijven. Herhaaldelijk is de toe>- stand onwaar voorgesteld. Men heeft dik wijls gevraagd om een program der oppo sitie, hoe het dan wèl moest. De saneering van Duitschland is echter geen kwestie van enkele programpunten doch van her stel van de rechtszekerheid en van een prin'/ lieele^verondering. Geen kunstjes en geen huitenlandsche credieten kunnen hel pen, doch slechts het program van Frede rik den Groote: instelling op het binnen- landsche bedrijfsleven en uit den vaderland schen bodem halen wat er inzit. Hiervoor is noodig karakter, zelf- en Godsvertrouwen. Nadat Justitzrat Class en Generaal von der Goltz nog het woord hadden gevoerd, werd de bijeenkomst onder het zingen van het „Deutschland"-lied door Hugenberg ge sloten. Naar de Nationale regeering? Uit Harzburg wordt nog geseind: In kringen der nationale oppositie wordt het verloop van de betooging te Bad Harz burg als een volledig succes beschouwd, welks uitwerking zich in het politieke ge beuren in Duitschland onmiddellijk moet toonen. Dat is gelukt. De betooging heeft doen blijken dat het nationale front in waar heid eensgezind en aaneengesloten is ter verovering van het allereerst noodzakelijke doel van bezitneming van de macht en dat het bereid is, de verantwoordelijkheid, hoe zwaar die op het oogenblik ook is, op zich te nemen. Tot dit nationale wilsfront. zijn krachten toegetreden, die tot dusverre af zijdig hebben gestaan en die tot dusverre geloofd hebbest een poging te moeten doen samen te werken met het geldende systeem. De nationale oppositie zal, zoo niet de volgende week, dan toch in zeer korten tijd voor de taak gesteld worden den staat van den grond af aan door de eigen kracht van het volk nieuw od te bouwen. De door de nationale oppositie gevormde commissie van actie zal haar werk voortzetten en voorbereidingen maken voor verdere ge meenschappelijke stappen. Parijsche indrukken van de Harzbuprgsche betooging. De Parijsche avondbladen van Zondag pu- bliceeren min of meer uitvoerig de bench- ten van hunne correspondenten over de be tooging te Harzburg. Voorloopig blijven deze berichten voornamelijk beperkt tot het uiterlijke beeld, hoewel uit de koppen een zekere verontrustheid valt af te leiden. De „Liberté" spreekt over een ,/dramati- sche coalitie van de nationale krachten". In andere bladen wordt gezegd, dat deze be tooging een groot gevaar vormt voor het nieuwe kabinet Brüning. Overigens wordt er de nadruk op gelegd dat rijkspresident von Hindenburg niet te vinden zal zijn voor een ontbinden van den Rijksdag, daar hij den parlementairen grondslag niet wil ver nietigen. Mocht een motie van wantrouwen in het kahinet-Brüning worden aangenomen en dit ten val worden gebracht, dan zal de rijkspresident zich vermoedelijk tot Hugen berg wenden. De „Intransigeant" voegt hier aan toe, dat deze mogelijkheid van fatale beteekenis kan zijn, daar een uiterst rechtsche regeering zeker de steun van'het buitenland aan Duitschland zou ontnemen. BRüNING'S TWEEDE KABINET Dr. Schactzei aanvaardt de porte feuille der Posterijen. Dr. Schaetzel, die zich de beslissing nog had voorbehouden, heeft zich thans definitief bereid verklaard de portefeuille van posterijen voor zijn rekening te nemen. De Pruisische Landdagafgevaardigde Von Eynem treedt uit de D. V. Party op grond van het feit, dat hy de toenadering van zijn partij tot de rechterzijde niet aanvaardbaar acht. Von Eynern legt zijn mandaat tevens neer. Hij was voorzitter van den Landdag. AMERIKA EN DE WERELDCRISIS Het betreffende Washingtonsche staats- departement heeft opdracht gekregen een nauwkeurige statistiek samen te stellen over den financieelen toestand van de' Europee- sche staten. Deze statistiek zou er voor moeten dienen de betalingscapaciteit van de afzonderijke landen in geval van een revisie der schul den te bepalen. Uit New-York wordt nog gemeld: Hoover is voornemens, na de bespreking met Laval een nieuwe conferentie in het Witte Huis bijeen te roepen van de leden van het Amerikaansche kabinet en de lei dende senatoren en Congresleden, teneinde een gemeenschappelijken grondslag voor ver dere actie te vinden. Al te groot, optimisme is voorloopig natuurlijk niet gerechtvaardigd want alle plannen bevinden zich nog in een beginstadium. Van officieele zijde te Parijs wordt het door een Amerikaanscb blad verspreide be richt, dat Laval voornemens zou zijn Hoover een vermindering der Europeesche bewape ningen met. 25 pet voor te stellen teneinde als tegenprestatie een vermindering der oor logsschulden te verkrijgen, tegengesproken. Het bericht is volkomen uit de lucht ge grepen, daar Laval geenerlei verklaringen heeft afgelegd over de a.s. besprekingen met Hoover. Ook Grandi naar Washington. De Italiaansche Minister van Buitenland- sche Zaken Grandi heeft eveneens een uitr noodiging ontvangen om een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen. Waarschijn lijk zal Grandi nog in den loop van deze maand naar Washington vertrekken. Waar schijnlijk vertrekt Grandi, volgens een an der bericht, pas op 7 November a,s. met de „Conté Grande" uit Napels. Grandi zal door zijn echtgenoote en door eenige hooge ambte naren vergezeld worden. Waarschijnlijk zal hij twee weken in de Vereenigde Staten blij ven. Men neemt aan, dat zijn bezoek in ver band staat met de ontwapeningskwestie. Grandi heeft de formeele uitnoodiging tot het bezoek ontvangen door het staatsdepar- tement, dat de voren gehoopt had op een bezoek van Mussolini. Niet-officieel verluidt, dat een bezoek van Brüning te Washington nog slechts een kwestie van weken is. Ook een bezoek van Mac Donald zal na de Engelsche verkiezin gen geschieden. Dan zal niet alleen over de ontwapeningskwealie, maar ook over de her stelbetalingen en het moratorium worden onderhandeld. DE SPOORWEGAANSLAG BIA TORBAGY DE VOORNAAMSTE DADER GEARRESTEERD? In het onderzoek naar de daders van dien aanslag bij Bia Toiibagy is een verrassen Ie wending geikomen. De naeporingen van Weensche en Boedaipesteche politie beeft er toe geleid een der voornaamste daders arrest te steilten. Het betreft een 39-jarig koopman, geboren te Csantaver, maar permanent verblijf hou dende te W'eenen, genaamd Sylvester Ma- tusker, dia zich in den ong-elu'ksaiadht on der de overblijfselen van den D-trein be vond en die verklaarde een der passagiers te zijn geweest. Hij meldde zich aan bij het rcddoingsibureau, waar men zijn naam no teerde en vaststelde, dat hij slechts een paar schrammen in gelaat en nek had bekomen Men liet liem naar Weenen ven-trekken, doch hield hem in het oog en deelde de Weensche politie mede, dat men hem verdacht. Hij woonde daarna in Weenen, waar hij door Hongaareche en Oostenrij'ksche ge heime politieagenten werd nagegaan. Men eteüde vast, dat hij zeer uitgebreide betrek kingen onderhield met de Weensche com munistische kringen. In Juli had hij ecra- siet en lont gekocht en was herhaalldeldjk tussdhen Weenen en Boedapest heen weer gereisd- Te Boedapest had hij ver scheidene woningen, waar hij overall onder valschen naam leefde. Ook na de ramp zou hij in Boedapest, en zelfs in Bia Torbagy zijn geweest. Hij beweert, dat hij het ecra6iei gekocht had voor het in de lucht blazen van een schoonsteen, kon echter geen antwoord geven, op de waag waar die schoolsteen, reep. het eorasiet waren. Verdere bijzonderheden moeten nog te Weenen blijken, waar Matueker op 't oogen blik in verhoor ie, waarbij hij ziCh ebeeds meer in tegenspraken verwikkelt. Uit Weenen wordt nader gemeld: Inzake de arrestatie van den koopman Sylvester Matueker, die naar reeds gemeld werd, er van verdacht wordt de voornaam ste schuldige aan den aainölag bij Bia Torbagy te zijn geweest, verluidt thans, dat uit getuigenverklaringen is gebleken, dat Maturker na den aanslag en ook voordien in de omgeving van Bia Torbagy is gezien. Het bericht, volgens hetwelk op zijn klee- ren nog sporen van ecrasiet zijn gevonden en 'dat zijn handschrift overeenstemt met dat van liet briefje op de plaats des onheils gevonden, wordt edhter door de politie niet bevestigd. Matueker wordt in tegenwoordigheid van Honjgaam&chie ambtenaren van politie hoord. EDISON. NEW-YORK, 12 Oct. Thomas Edison heeft Zondag weer twee uur opgezeten en voor het eerst sinds 48 uur weer voedsel tot zich genomen. Desondanks verklaart zijn genees heer, dat Edison waarschijnlijk niet langer dan een week heeft te leven. i LAVAL'S BEZOEK AAN WASHINGTON. NEW-YORK, 12 Oct. (V. D.). In politieke kringen in Washington bestaat by een groot aantal vooraanstaande personen de indruk, dat het bezoek van Laval en Grandi slechts het voorspel is van een groote internationale conferentie tot regeling van de schulden de ontwapening. LORD READING NAAR GENEVE. LONDEN, 12 Oct. (V. D.). Lord Reading is naar Genève vertrokken vooi* zijn eerste officieele bezoek. Hij zal deelnemen aan de buitengewone zitting van den Raad van den Volkenbond inzake het Chineesch-Japansch conflict. VERHOOGING DER KOSTEN VOOR PASPOORTEN Het Engelsche ministerie van Buitenland- sche Zaken maakt bekend dat met ingang van 19 October de kosten voor de uitgifte van Britsche paspoorten verhoogd zullen worden van /7/6 tot /15/en voor verlenging van paspoorten van een shilling tot 2 shilling voor ieder jaar dat verlengd wordt. JAPAN EN CHINA GEEN CHINEESCHE ANTWOORD NOTA MEER AAN JAPAN Volgens een Russisch bericht uit. Nanking wordt in Chineesche officieele kringen ver klaard. dat China de laatste Japansche no ta niet zal beantwoorden aangezien de toon van de nota niet in overeenstemming is met de diplomatieke gebruiken. De Chineesche regeering heeft zich Zon dagavond opnieuw met een dringend tele grafisch verzoek om hulp tot den Volken bondsraad gewend. In de nieuwe nota wordt medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen Zaterdag het hoofdkwartier van de provin ciale regeering van Mandsjoerije hebben ge bombardeerd. De toestand is buitengewoon ernstig. De Chineesche regeering verzoekt den Volkenbondsraad, onverwijld maatrege len te treffen voor het. herstel van den vrede en terstond een Volkenbondscommis- sie van onderzoek naar Mandsjoerije te zenden. De secretaris-generaal van den Volkenhond heeft de nota onmiddellijk telegrafisch ter kennis gebracht van alle mogendheden, die in den Raad vertegenwoordigd zijn, alsmede van de Amerikaansche regeering. Ook te Genève acht men op het oogenblik den toestand buitengewoon ernstig. Algemeen neemt men aan, dat Lord Reading, Briand en Grandi Dinsdag de zitting van den Vol kenbondsraad zullen bijwonen. Men ver wacht ook, dat de Duitsche regeering een vooraanstaand persoon naar Genève zal zen den, vermoedelijk den Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken Von Bülow. Japansche nota's aan den Volkenbond. De Japansche regeering heeft gisteravond telegrafisch den secretaris-generaal van den Volkenbond den inhoud gebonden van de nota, die zij de Chineesche Nankingregee- ring heeft doen toekomen. Volgens deze nota is het Mandsjoerijsche conflict alleen een gevolg van de anti- Japansche beweging in China, die provo- catorische vormen had aangenomen en die de Japansche troepen gedwongen had maat regelen tot rechtmatige verdediging te ne men. De Japansche regeering heeft in den laatsten tijd de grootste tolerantie en het grootste geduld getoond. Zij moet echter vaststellen, dat de anti-Japansche beweging in China alarmeerende vormen had aange nomen. Verder heeft de Japansche reg. den secr.- gen. den inhoud van de nota doen toekomen die zij ter beantwoording van de Chineesche nota van 5 October verzonden had. Hierin noemt Japan de dringendste Jaak dè over prikkelde nationale gevoelens in China daar door te kalmeeren, dat onmiddellijk directe onderhandelingen tusschen de beide regee ringen over de voornaamste punten werden opgenomen. Deze onderhandelingen zouden den grond slag kunnen vormen voor het herstel van normale, betrekkingen. Ingeval een kalmee ring intreedt zou na het hernemen van di recte onderhandelingen een terugtrekken der Japansche troepen binnen de spoorwegzone kunnen plaats vinden. In een derde nota doet de Japansche re geering een reeks mededeelingen aan den raad over de uitgebreidheid van de anti- Japansche beweging in Mandsjoerije. Vol gens deze nota heeft de anti-JaJpansche be weging een dergelijken omvang aangeno men dat de Japansche concessies gevaar liepen. Geen staking der Japansche operaties in Mandsjoerije. Zondag is het Japansche kabinet in ver gadering bijeen gekomen om te beraadslagen over den politieken toestand. Aan de ka binetszitting werd deelgenomen door den chef van de Japansche generale, staf en door den chef der admiraliteit.. De Japan sche minister van oorlog bracht verslag uit over den toestand in Mandsjoerije en ver klaarde. dat op het oogenblik de militair» operaties onder geen enkele omstandig heden gestaakt konden worden. Naar verluidt zou de Japansche regeering voornemens zijn, de besluiten van den Vol kenbond, hoe deze ook zouden uitvallen, af te wijzen. Het Japansche 'bombarde ment van Klntschau. Het Chineesche gezantschap te Berlijn, heeft gistermiddag de officieele bevestiging ontvangen van het bericht over den vlieger aanval op de stad Kintschau (Taonan) door de Japanners. Volgens deze bevestiging hebben,op 8 Oct. Japansche militaire vliegtuigen boven het niet versterkte Kintschau. de aan de Pei- ping—Moekden-spoorweg gelegen roorloppi- gen zetel van de regeering der Mandsjoe- rijsche provincies gevlogen, meer dan 40 bommen neergeworpen en de stad met machinegeweren beschoten. Onder de slacht offers van het bombardement bevindt zich een buitenlandsch professor aan de hooge- school voor verkeerswezen en techniek, die gedood werd. .In de stad werd groote mate- rieele schade aangericht. NEDERLAND-BELGIE EEN PSEUDO-MOERDIJKKANAAL. Het Nationaal Comité inzake een Neder- landsch-Belgische overeenkomst (het vroe gere Nationaal Comité van Actie tegen het Belgisch Verdrag) hield Zaterdag te Den Haag een algemeene vergadering. Besloten werd een adres te zenden aan de Regeering en de Eerste Kamer. In dit adres wordt er o.m. op gewezen, dat eeniigien tijd geleden in een Nederlandsch dagblad is aangekondigd, welk bericht sindsdien door andere bladen werd bevestigd en aange vuld, dat de Begeering geenszins meer af wijzend staat tegenover een kanaal, dat de meest kenmerkende eigenschappen zou be zitten van het onaannemelijk verklaarde AntwerpenMoerdijkkanaal, met name een vaarweg, welke aanvangende aan de Ne- derlandsche grens (dus directe aansluiting aan de dokken van Antwerpen toelatend) met vermijding van het open Scheldevak, oostelijk van de Eendracht en het genormali seerde Hellegat, het Hollandsch Diep zou kunnen bereiken. Het Comité brengt ter kermis van Regee ring en Eerste Kamer, dat het naar zijn mee ning, zoowel voor de handhaving van de on aantastbaarheid van de door de Regeering giegeven beloften als ter rechtvaardiging van het door haar gevraagde vertrouwen, drin gend noodzakelijk is ter voorkoming van on gerustheid en beroering in den lande, dat de Regeering van de gelegenheid, welke de in terpellatie 'de Savorin Lohman haar zal bieden,, gebruik maakt om te verklaren, dat door haar nooit is onderhandeld, noch zal worden onderhandeld over het toestaan aan België van eenig als hierboven aangeduid pseudo-Moerdijkkanaal. Weerbericht NED, HEiRV. KERK r o e p e n Te Nieuw-Lekkerland, J. Vermaas te Ter Aa. Te Breskens, I. P. der Waal te Grypskerke (Z.). Te Zevenbergen, H. van Reken te Ommeren. Bedankt: Voor Delfshaven (6de pred.- pl.), J. h. W. Warners te Geervliet. Voor Oud-Alblas, A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage-Vuursche. Voor 's-Gravenmoer Zunderdorp, cand. P. Bouw, hulppred. te Utrecht. GEREF. KERKEN veetal: Te Stadskanaal, J. W. Esselink te Doom en C. W. Keur te Oudewater. Te Zalk, cand. E. Masselink te Hoogeveen cand. J. J. Verleur te Amsterdam. Beroepen: Te Alphen a. d. Rijn (2de pred.pl.), G. D. Kuiper te Aalsmeer. Te Pijnaoker-Nootdorp, cand. J. ten Hove te Zalk (O.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. H. van Heijst hoopt Zondagmid dag 15 November a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Waardhuizen en Zondag avond 29 November d.a.v. te Nieuw-Lekker- land intrede te doen, na bevestiging in den morgendienst door den consulent Ds. J. J. Wielenga, van Alblasserdam. Dr. H. vanOyente Rittem (Z.) hoopt Zondag 15 November a.s. by de Ned. Hervormde Gemeente te Breda intrede te doen, na bevestiging door Ds. G van Dijk Azn. te Breda. D s. J. M. S p i e r hoopt Zondag 15 November a.s. van Dussen en Meeuwen af scheid te nemen en Zondag 29 November d.a.v. by de Geref. Kerk van 's-Gravendeel intrede te doen. Bevestiger zal vermoedelijk zijn Ds. W. W. Meynen, van Dordrecht. D s. I. J. V a s s e u r, voorheen hulppredi ker by de Vrije Evangelische Gemeente te Ierseke, werd gisteren geordend en bevestigd als predikant bij deze Gemeente, door Ds. M. van der Vis, van Goes. Het kerkgebouw was stampvol. Onder de aanwezigen bevonden zich behalve vele leden van de omliggende gemeen ten, ook B. en W. van Ierseke. Ds. van der Vis sprak over Joh. 15 16. Aan de handop legging namen deel behalve de bevestiger, drie ouderlingy. Toegezongen werd Psalm 134 vs. 3. Ds. Vasseur had tot tekst voor zijn pre dikatie gekozen Lucas 5:5b: „Doch op Uw woord zal ik het net uitwerpen''. Hy werd toegesproken door ouderling Van Zweden. Toe gezongen werd Psalm 121 4. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Naar aanleiding van een verzoek van een predikant om herziening eener uitspraak der Synodus contracta d.d. 4 Augustus 1931 zal de A\g. Synode der Ned. Herv. Kerk Woens dag 21 October a.s. te 's-Gravenhage in een buitengewone vergadering bijeenkomen. PREDIKANTENCONFERENTIES Naar wij vernemen, zal D.V. Donderdag 7 Januari 1932 een concio worden gehouden van predikanten, die behooren bij den Geref. Bond. Reeds meer dan tien jaren is het geleden, dat deze concio werd gehouden. DIACONALE CONFERENTIE Te Almelo werd Zaterdag, j.l. de 19de Diaconale Conferentie van de Classis Deven ter der Geref. Kerken gehouden. De voorzitter, de heer P. Reitsma, van Deventer, wees in zijn openingswoord op het wenk van de Diaconale Conferenties. Voorgelezen werd een schrijven van den heer E. Buitenbos, van Enschedé, waarin deze op hartelijke wijze afscheid nam van het Comité. Nadat de notulen door den secretaris, den heer P. Bruins, van Almelo, waren gelezen en goedgekeurd, werd aan Ds. P. G. Kunst van Deventer, het woord gegeven om te spreken over: „Diaconaal nevenwerk". Spr. wees er op, dat de taak die de Diaco nie wil voortzetten, en die deel van Christus' werk is, allengs is geworden 't verzamelen en uitdeelen van gaven. Een belangrijk deel van den arbeid bleef braak ligen. Het nevenwerk der Diaconie bezag spr. als: 1. in de Heilige Schrift gegrond; 2. in de Schepping gegeven; 3. in de historie niet steeds juist ontwik keld; 4. iü het ambt der diakenen als onder deel begrepen; en 5. in de gemeentelijke prac- tyk broodnoodig. Het is, zegt spr. naar de Schrift, dat ook vrouwen geroepen worden tot hulp bij het vervullen van de moeilijke Apostolische taak en aan haar een taak wordt gegeven niet in het Diakenambt, doch als georganiseerde hulparbeid in den dienst der Kerk. Maar behalve de in de H. Schrift gegeven, zijn hier nog andere motieven aan te voeren. Krachtens den scheppingsaanleg zijn er ter reinen waar de vrouw de meerdere is van den man. Zij heeft een natuur ontvangen, die van een andere kant het leven benadert. Wat de man wil begrijpen en ontleden voelt de vrouw aan en zij werkt bij uitstek met fijne intuitie. De vrouw een plaats te geven by het man nenwerk is in de Schepping geoordeeld. Als heldin in de politiek niet geëerd, ontving zij door haar bijzondere gave haar natuurlijke taak in het stille werk. En van die gave Gods in de schepping der vrouw moet de Kerk des Heeren in de openbaring van haar priesterlijke taak gebruik maken. Echter staan wij hier voor het eigenaar dige feit, dat de taak van den man met stemmigheid is vastgesteld, maar dat de beid der vrouw met zekeren schroom onder ons wordt behandeld. Terecht wijst Prof. Dr. H. Bouwman er op, dat haar arbeid en aanleg te weinig is ge bruikt en tot onze eigen schade. Wij moeten ons bezinnen om richting te geven aan het priesterlijke werk dat haar werkkracht goed kan gebruiken. Om te weten, welke haar taak is, toont Spr. uitvoerig uit de historie den gezegenden invloed aan van het werk der vrouw. Echter bleef de vraag hoe men den arbeid der vrouw zal moeten organiseeren. De diaconieën doen goed den arbeid der liefde door de vrouwen geschied, waar dit mogelijk is, te ontplooien. Geen vrouwelijke liefdadigheid uit mode zucht, dit is strijdig met den geest der liefde van deze teedere taak. De noodzakelijkheid van dit werk valt al lereerst op door den band die er ligt tusschen ziekenzorg en armenzorg. Gebrek en ziekte zijn verwante verschijnselen. Liefdevolle barmhartigheid kan zyn als olie en wyn in de wonden. Verder is daar het groote terrein om te voorzien van kleeding en dekking, enz. De sociale nooden van onzen tijd moeten onderkend worden en bezige handen moeten gereed zijn om te werken en te helpen. Op dit referaat volgde een aangename be spreking waaraan o.m. werd deelgenomen door Ds. J. J. Bouwman, van Almelo en Ds. Joh. Jansen, van Wierden. Door den heer Schuurhuis, van Enschedé, werd rapport uitgebracht inzake de verzor- dunne pijltje Hoogste stand te Breslau 771.3. Laagste stand te Ingö 733.5. Stand vanmorgen halftwaalf 767.2. WEERVERWACHTING. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwes telijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waareohijnlijk eenige regen, iets warmer 's nachts, daags iets koeletr. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De diepe depressie, die ten Westen van IJsland lag, trok naar het O., waardoor over het noordelijk deel van het gebied vooral aan de Noorsche kust storm uit het W. heeft gewaaid, die in het N. nog aanhoudt. In onze streken is door het gelijktijdig oost waarts trekken van het vlakgebied van hooge druk de toestand rustig en fraai ge bleven. Een nieuwe daling bij IJsland echter ging reeds gister gepaard met veel zuidelij ker barometerdalingen op den oceaan en de van IJsland zicih izuidelijk uitstrekkende secondaire die over het W. de Brtische eilanden krachtige zuidelijke wind brengt, zal waarschijnlijk aan den najaarstoestand bij ons een einde imaken. In het Z.W. volgt een nieuw gebied van voorlooj ig roa'ige hooge druk. TEMPERATUUR. Stand vaaimo'gen halftwaalf 17.8 C. 13 OCTOBER Zonsopgang 6.22 u.; Zonsondergang 6.11 u. Maansopgang 9.14 u.; Maansonderg. 5.35 u. Eerste kwartier 18 October 9.40 uur voorm, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 6.41 u. tot 's morgens 5.53 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i ill Duisburg Ruhrort Maastricht i Venlo i 10.83 m, 0.20 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 October Delfzijl .li 0.06 1,30 Hellevoetsl, i 8,07 15,27 Terschelling 9.32 21,56 WiJlemsiad 4,28 16,4'J Harlingen 10.3i 22.51 Brouwersh, 2,59 15,21 He der Je 4.20 8,07 Zierikzee 8,40 16,54 Idem 2o 16.29 20,40 Wemeldinge 4,00 16,16 IJ muiden 3.46 16,05 Vlissingen 1,53 14,08 H. v. Holland 2.60 15,15 Terne azen 2,30 14,16 Rotterdam 5.10 17,16 Hansweert 3,38 15,49 ging van ouden van dagen door middel van de stichting van een Rusthuis. De conclusie luidde echter, dat deze kwestie, althans voor eerst geen zaak ter bespreking is voor de Conferentie. De Commisie werd daarom ge continueerd. Tot Comitéleden werden gekozen de heeren L. van der Wal, van Deventer; J. Veldman, van Enschedé; en W, F. Büthker, van Hen gelo. Het moderaraen werd daarop samengesteld als volgt: P. Bruins, Almelo, voorzitter; L. van der Wal, Deventer, secretaris; M. Woo- nink, Ry'ssen, penningmeester J. Veldman, Enschedé; C. H. Flim, Nijverdal; en W. F. Büthker, Hengelo. Ds. Joh. Jansen, van Wierden, verzoekt na mens de Diaconie aldaar op een volgende Conferentie principieel onder de oogen te zien de taak der Diaconie ten opzichte van de werkloosheidsvoorziening. Hieraan zal gevolg worden gegeven. Nadat de heer Reitsma dank was gebracht voor alles wat hy als Voorzitter heeft gedaan en deze afscheid had genomen met een har telijke toespraak tot de Comitéleden en de Diaconieën, sloot Ds. Kunst de goedgeslaagde Conferentie met dankzegging, RUSTHUIZEN Te Apeldoorn is door den Kerkeraad der Geref. Kerk besloten een fonds te vor men, waaruit zullen worden bestreden de kosten, noodig voor de stichting van een Rusthuis voor ouden van dagen. BIDSTOND. Naar aanleiding van een bij haar ingekomen verzoek van de Classis Utrecht en van den Kerkeraad van Den Haag-Centrum om in veiband met den ernst en den nood der tijden te willen overgaan tot het uitschrijven van een nationalen bededag, heeft de Clas sis Den Haag der CKr. Geref. Kerk, die door de Generale Synode der C h r. Geref. Kerk voor het uitschrijven van zulke bede dagen is aangewezen, besloten de Gemeenten op te wekken in de godsdienstoefeningen op Dankdag a.s. (de eerste Woensdag in Novem ber) in het bijzonder de nooden van land en volk in de samenkomsten te gedenken. ZENDING. D r. J. H. B a v i n c k, missionair predikant der Geref. Kerk van Delft voor den arbeid te Solo, zal, naar de „Delftsche Kerkbode" meldt, vermoedelijk tegen Januari 1933 ont slag vragen uit zijn tegenwoordigen dienst, om dan na een jaar voorbereiding in beigin 1934 tot den nieuwen werkkring van 3den docent aan de Opleidingsschool te Djogjar carta in te gaan. Ds. L. Netelenbos, missionair pre dikant der Geref. Kerk van Utrecht voor den arbeid te Poerworedjo, met verlof hier te lande en wien eervol emeritaat verleend is, hoopt Woensdag 25 November a.s. te Utrecht afscheid te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2