WMHJ DE LEIDSCHE STADHUIS KWESTIE f ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 HAARLEMMERSTRAAT 130/136 BIJZONDERE VOORDEELIGE MEUBELAANBIEDINGEN Complete Woonkamer, bestaande uit: Eiken Dressoir met spiegel opzet, Garnituur met moquette gestoffeerd ook de ruggen der fanteuils en stoelen, Eiken trektafel Compleet Complete Woonkamer, bestaande uit: Modern Eiken Dressoirs op p'aat, prima Eiken garnituur met antiek lederdoek gestoffeerd, massief Eiken trektafel, Compleet f 89.25 1133.75 Salon garnituur in meer dan honderd variatie's. 2 Crapauds en 4 Stoelen, geheel met Peau de Pêche gestoffeerd 57 50 Dezelfde samenstelling in 2 kleuren gestoffeerd7Z.SO Dezelfde samenstelling in 2 kleuren, de buitenzijde Velours de binnenzijde Peau de Pêche mq 7= 2 groote Crapauds met 4 Stoelen met prima moquetie gestoffeerd 11275 2 groote Crapauds met 4 Stoelen met prima vochtechl trijp i4Q STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS CURSUS IN ESPERANTO verbonden aan de Gem. Kweekschool voor onderwijzers (essen) Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de lessen van den cursus in Esperanto zullen aanvan gen in de eerste week van November. De cursus is toegankelijk voor onderwij zeressen) en, met goedkeuring van hun College, ook voor hen, die de akte als onder wijzeres) niet bezitten. Door de cursisten is alleen een geringe bij drage in de kosten van vuur en licht ver schuldigd. Schriftelijke aanmelding bij den Directeur der Kweekschool vóór 20 October a.s. Leiden, 10 October 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE VOORDRACHT VAN Dr. P. J. M. VAN GILS Middeleeuwsche perkamenten missaal- en lectionaarbladen als mappen voor rekeningen ln de .gisteravond gehouden eerste Tuaan- d elijkeoTve vergadering van de Mij. der Ned. Letterkunde tie Leiden sprak d-r. 1J. J. Al- van Giile te Roermond over: Micldeleeuweche perkamenten missaal- en lectionaarbladi n als mappen voor rekeningen. Spreker liet aan de hand van Haapatien s „VerzeiohiniLS dier Mittelaltérlichen Hancl- esohritftenfnaigmente in der Uniivereatats- bibliothek zu Helsimgfois I Misealiia" zien, hoe allerlei perkamenten die tot kehkelijk gebruik gediend hadden, ina -de Reformatie in het Noordón ram Europa ibenut werden tot haaiden, waarin de rekeningen der „voogden" werden eamengdbonden. Mag met recht gesproken worden van VandalismU6 der Vögte", toöli heeft hun vandalisme ons duizenden fragmenten v-n rnissailia, gradual ia, mislectionaria, bre viaria, antiiphona-riaoffioimal ctionairia, g0Dat gebruiiik heeft dm Finland van 1510 tot 1610 geheerscht. Reeds in 1843 besloot de Finsche senaat, dat de perkamenten omsla gen en de reeten van oude drukken, die eens voor de Katholieke Kerk in Finland hadden gediend, in de Universiteitsbiblio theek te Helsingfons zouden verzameld wor den. De studie dezer oude documenten leid- de 'tót de mogelijkheid van volledige recon- stiructie van een .tot nu, toe onbekend ManuaIe Aboënee van 1322, zoo ook tot het terugvinden van Manuade Aboènse in 1488 te Lübeck gedrukt, van meerdere exempla ren ran een Missaie ecclesia Uusailiemms, Strongmensis en Hafnienniris, en taJ van andere belangrijke werken. De Universiteitsbibliotheek te Heleingfors lelde reeds in 1922 2(385 miesaalbladen, die tot 360 missaliia hebben behoord. Een eigen taal -is voor de 'liturgica ingeruimd. Voicens berekeningen zijn in Zweden en Finland 5000 a 6000 perkamenten codices t/t inbinden van rentmeeeteriijke rekeningen gebruikt. Uit een ander blijkt een hooge maiddbl- eemveohe cultuur in Noord-Europa. Spreker zaïl aan de hand ran een twaalf tal teruggevonden missaal- en Iiectii me om bladen trachten te bewijzen, dat het ver schijnsel: Liturgische perkamenten als re- k-eninigebanden en -mappen te gebruiken, r.iet enkel in het Noorden systeem was, maar ook in Duitsdhiand veelvuldig voor kwam. De fragmenten, die epr. toont, hebben, rooad6 reeds de gaatjes uitwijzen, niet ge diend ails bindwerk, maar ads mappen voor rentmeesters. Zij omvatten de rentmeesters- jaren: 1586-91, 1594, 1596, 1599, 1602 cn 1608. De 'rentmeestersjaren vallen niet samen met het huidige burgerlijk jaar, maar met het middeleeuwsche magistraatsjoair in vele streken ook van ons vaderland; ndet enkel in oud Gelder, zooale te Roermond en te Nijmegen, maar b.v. ook in Groningen. Dat magistraals jaar begon op 22 Febr., de Cathedra Petri, een der oudste feesten van het kerkeiltjk jaar. De irdkemngen zijn dan ook gedateerd van Petri (in verschil!lende vormen geschreven) uff Petri, met bijvoeging van het jaar, b.v. 1586—87. Een rekening loopt van Batholomail bis Petri; dit is dus een ïialfjaaaTijkeche reke ning. Spreker toont aan voorbeelden hoe noodae voor het verstaan van allerlei historische zaken de kennis der 'liturgies is. Slechts op .een enkel stuik komt de naam van het rentmeesterschap voor: het is te Wertheim, in de buurt van Heidelberg. Toch zal nader onderzoek van de namen der rent meestem wel tot meerdere zekerheid kun nen leiden. De FüTstüch Löwenete.m-Werth eim-Rosen bergische Dornanenkauzlei, waar epr. zich toe wendde, gaf bereidwillig inlichtingen, waarvoor spr. danlk brengt, doch kon niet alle vragen oplossen. Spreker brengt bijzon doren dank aan Dom Coebergh van de St. Paulus-abdij te Ooster- bout, die belangrijke liturgische gegevens verschafte. Daarna toont dir. Van Gils de Fragmenten va.n missal ia en lectioanaria, waaronder prachtige stukken vam schrijfkunst. Spreker bespreekt termen alls complenda, dubbele complenda, collecta enz., en toont tal van merkwaardigheden, due vooral be trekking hebben op de Korst- en Va6ten- liturgie, zoo b.v. dat do asch op Aechwoens dag eertijds niet gewijd werd. Spr. komt dan op de schrijffouten die bij wijlen uit het niet verstaan va.n den tekst voortkomen. Vooral vraagt spr. aandacht voor een prachtige miniatuur in die hoofdletter N van Natalia. Het. ds een gevoelvolle voorstelling van Christus' geboorte, werk uit de 15e eeuw, die zeker de belangstelling van kunst historici verdient. Moest dr. De Vreese onlangs verlies van zeldzaamheden note eren, spr. meent thans op een winst te kunnen wijzen. Spr. vraagt een onderzoek naar alle in ons land aanwezige midcteleeuwsche fragmen ten, on hoopt clat de Maatschappij onder haar leden weldra ©enige liturgisten, van de kracht der Benedictijnen te Öoeterbout, moge tellen. DE NIEUWE VOORSTELLEN VAN B. EN W. De voorstellen van B. en W. inzake Stadhuiskwestie, waarvan we enkele dagen geleden reeds melding maakten hebben thans den Raad bereikt. B. en W. schrijven het volgende: In ons voorstel van 12 Mei j.l. gaven wij Uwe Vergadering in overweging: a. te besluiten, dat het aan de sociëteit „Amicitia" in erfpacht uitgegeven terrein niet voor den stadhuisbouw zou worden be stemd en dat mitsdien noch het in het stel van cle heeren Schüller c.s. aangegeven terrein aan de Lammermarkt, noch het ter rein, te verkrijgen door amoveering van de bouwblokken tusschen Steenstraat, Bees tenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt cn Rijns- burgersingel als terrein voor het maken van het plan zonder behoud van den ouden gevel zou worden aangewezen; li. uit het Stadhuisfonds een bedrag van 3000 te onzer beschikking te stellen, ten einde ons College in de gelegenheid te stel len het advies in te winnen van eene com missie van eenige onpartijdige deskundigen over het door den heer Dudok in Augustus 1930 ingediende plan voor den bouw van een nieuw Raadhuis met behoud van den ouden gevel en wel over het plan op zich zelf, alsook in het bijzonder wat betreft zijne aanpassing aan de omgeving, welk deskundig advies, waarin de commissie op haar verzoek ook de keuze van het terrein voor den bouw van het nieuwe Raadhuis mocht betrekken te zijner tijd aan U zou worden overgelegd. In Uwe Vergadering van 8 Juni d.a.v. werd dit voorstel aan de orde gesteld. In behandeling kwam het echter niet, aan gezien op voorstel van de heeren van Eek. Schüller en Groeneveld werd besloten hei desbetreffende punt van de agenda aan te houden, totdat schriftelijk praeadvies zou zijn uitgebracht over een als het ware op het laatste moment ingediend voorstel van de heeren Wilmer, Huurman en Wilbrink van den volgenden inhoud: „De Raad besluit: 1. *den heer Dudok uit te noodlgen, een plan voor een stadhuis te ontwerpen zonder ouden gevel; 2. enkele nader door den Raad aan te wijzen architecten uit te noodlgen, plannen te ontwerpen voor den bouw van een stad huis met of zonder den ouden eevel öt met en zonder den ouden gevel; 3. voor den bouw met den ouden gevel aan te wijzen het terrein van het reecis in gediende plan Dudok; 4. voor den bouw met nieuwen gevel aan te wijzen ditzelfde terrein, zoo noodig uit gebreid tot aan de Koornbrugsteeg". Gevolg gevende aan de tot ons College gerichte uitnoodiging, om over dit voorstel praeadvies uit te brengen, kunnen wij U mededeelen dat wij vollen menioiSHDRU medecleelen, dat wij volkomen instemmen met het in het voorstel-Wilmer c.s. ver vatte denkbeeld, om als plaats voor het we Raadhuis in elk geval het terrein de Breestraat aan te wijzen. Ook eene eventueele uitbreiding van het terrein naar de zijde van de Koornbrugsteeg, mede met het oog op eene eventueele verbreeding van die steeg, willen wij gaarne in overweging nemen. In de toelichting van ons zooeven aan gehaald voorstel van 12 Mei 1931 hebben \vu reeds, onder vermelding en overlegging van de adviezen van den Directeur van Gemeen tewerken en den heer Dudok uiteengezet. 'aarom wij het voorstel-Schüllër c.s., om een terrein aan de Lammermarkt aan te wijzen als bouwterrein voor het door den heer Dudok te ontwerpen tweede plan voor den bouw van een nieuw Raadhuis (het plan zonder behoud van den ouden gevel), absoluut verwerpelijk achtten, terwijl wij tévens aangaven, dat ook van het plan- Steenstraat (terrein te verkrijgen door amoveering van de bouwblokken tusschen Steenstraat, Beestenmarkt, Nieuwe Beesten markt en Rijnsburgersingel) moest woeden afgezien. Met zoovele woorden concludeerden wij toen nog niet dat het nieuwe Raadhuis naar onze meening in elk geval op het terrein aan de Breestraat zou moeten worden ge bouwd, doch uit ons betoog vloeide zulks reeds voort. De plaats van het oude Raad huis lijkt ons de heer Dudok zegt het zoo kort en kernachtig in zijn advies de historische en logisch in het stadsplan pas sende raadhuisplaats. Gaan wij derhalve wat de plaats betrert volkomen accoord met hef voorstel-Wilmer .s., geenszins is dit het geval met de ge dachte, om den heer Dudok en enkele an dere nader door den Raad aan te wijzen architecten uit te noodigen, plannen te ont werpen voor den bouw van een stadhuis ook zonder behoud van den ouden gevel. Aanneming van dit onderdeel van het voor stel meenen wij met den meesten aandrang te moeten) ontraden. Wij zien volstrekt niet voorbij, dat inder tijd door U, overeenkomstig ons voorstel, besloten werd architect Dudok opdracht te erleencn tot het ontwerpen van twee plan- len voor den bouw van een nieuw Raad- buis, en wel één met en één zonder be houd van den ouden gevel, doch in het stadium, waarin het Raadhuisvraagstuk mo menteel verkeert, verdient het geen aanbe veling thans nog opdrachten te verstrek ken tot het maken van plannen zonder be houd van den ouden gevel. Ook de Minister van Onderwijs, Kunsten i Wetenschappep is blijkens zijn tot ons College gericht schrijven van 25 Juli j.l. een zelfde gevoelen toegedaan. Wij kunnen ons bij de zienswijze van den Minister aansluiten en meenen geen nieuwe argumenten daaraan te behoeven toe te voegen. Bovendien blijkt uit het schrijven vsv den Minister, dat een besluit tot den bouw van een nieuw Raadhuis zon- der behoud yan den ouden gevel naar alle waarschijnlijkheid door de Regeering aan de Kroon ter vernietiging zal worden voor gedragen .zoodat dus het ontwerpen van plannen zonder behoud van dien gevel ge i'lieel nutteloos zou zijn geweest en geheel onnoodig aanzienlijke uitgaven en tijdver lies zou hebben medegebracht. Ook is de Minister gaarne bereid, zoo dit noodig mocht blijken, na te gaan, of ér aanleiding be staat evenals ten opzichte van andere be langrijke monumenten gemeenlijk pleegt te geschieden, ook onze gemeente bij het herstel en de consolideering van „dit waar devol monumentaal overblijfsel" te steunen en over de vraag, of ook de provincie Zuid Holland genegen is te helpen, met Gede puteerde Staten in overleg te treden. Thans willen wij nog enkele woorden wij den aan het onderdeel van het voorstel, waarin wordt aanbevolen nog enkele door Uwe Vergadering aan te wijzen architecten uit te noodigen. plannen voor den bouw van het nieuwe Raadhuis te ontwerpen. Nu aangenomen mag worden, dat de meerder heid van Uwe Vergadering geene beslissing wenscht te nemen over het al dan niet aan vaarden van het door den heer Dudok ii Augustus van het vorige jaar ingediende plan, alvorens door nog eenige andere dooi den Raad nader .aan te wijzen architecten plannen zijn ontworpen en bij U ingediend, is ons College bereid de daartoe noodijïe voorstellen samen te stellen en zoo spoedig mogelijk na aanneming van de in dit praeadvies gedane voorstellen bij U aan hangig te maken. Sub b. van ons voorstel van 12 Mei (het aan ons College verstrekken van een cre- diet van 3000 met het oog op hét inwin nen van een advies van deskundigen over het plan-Dudok) heeft thans geen zin meer en wordt dus door ons teruggenomen. Hier mede vervalt tevens het voorstel van de heeren Schüller, Groeneveld en van Eek, dd. 3 Juni 1931, om bedoelde commissie te verzoeken, eveneens advies uit te brengen over het voorstel, om het terrein aan de Lammermarkt aan te wijzen voor Raad- huisbouw. Zulks is trouwens geheel in over eenstemming met het. gevoelen van de mis sive, welke het voorstel begeleidde. Tiet bovenstaande samenvattende en onder erwijzing .naar het hierachter afgedrukt rapport van de Copimissie van Fabricage met l?ijbehoorende nota van het commissie lid den heer Schüller, uit welk rapport blijkt dat de commissie zich in meerder heid met onze voorstellen kan vereenigen, geven wij Uwe Vergadering alsnu in over weging: a. in te trekken Uw besluit van 16 Decem ber 1929 voor zooveel betreft de opdracht aan architect W. M„ Dudok tot hot out-, werpen van een plan voor den bouw .van een nieuw Raadhuis zonder behoud van den ouden gevel en mitsdien ook niets aan te nemen het voorstel van de heeren Schül ler, Groeneveld en van Eek, om een ter rein, gelegen aan de Lammermarkt en op de bij het voorstel gevoegde kaart nader aangegeven, aan te wijzen als bouwterrein voor het door den heer Dudok te ontwerpen plan zonder behoud van den ouden gevel; b. Burgemeester en Wethouders te ver zoeken de noodige voorstellen in te dienen, ten einde alsnog eenige door den Raad aan te wijzen architecten uit te noodigen plan nen te ontwerpen voor den bouw van een nieuw Raadhuis op het zoo noodig naar de zijde van de Koornbrugsteeg uit te breiden, terrein aan de Breestraat en wel met be houd van den ouden gevel; c. het voorstel van de heeren Wilmer, Huurman en Wilbrink en de verschillende ingekomen adressen als afgedaan te be schouwen. Ons voorstel van 12 Mei 1931 gelieve U als vervallen aan te merken, terwijl daar door ook het voorstel van de heeren Schül ler, Groeneveld en van Eek dd. 3 Juni 1931 verder buiten beschouwing kan blijven. De Commissie van Fabricage schrijft het volgende naar aanleiding van de voorstellen in B. en W.: In de Raadsvergadering van 8 Juni 1931 werd op voorstel van de heeren van Eek, Schüller en Groeneveld besloten een door de heeren Wilmer Huurman en Wilbrink ingediend voorstel betreffende den Stadhuis- houw te stellen in handen van Uw College m praeadvies en het in de genoemde Raads- ergadering aan de orde zijnde voorstel aan te houden totdat bedoeld praeadvies zou zijn uitgebracht. De eerste stap, welke thans op den weg van de afwikkeling van het Stadhuis-vraag stuk zal moeten worden gedaan, is der halve dat Uw College praeadvies uitbrengt over het hiervoren bedoelde voorstel-Wilmer :.s. Wij hebben ons over den inhoud van ■dit te maken praeadvies beraden, en wel aan de hand van een nota, welke onze Voorzitter ons heeft doen toekomen en waar de voornaamste punten welke in bedoeld praeadvies zullen moeten worden behandeld zijn aangegeven. De meerderheid van Onze Commissie kon zich met de nota vereenigen. Opgemerkt werd daarbij, dat het wen- schelijk zou zijn aan de conclusie sub III met. spoed uitvoering te geven en in de regeling, welke bij de definitieve voorstel len van Uw College dienaangaande zal wor den ontworpen, een niet te langen termijn te bepalen, waarbinnen de te maken ont werpen zullen moeten zijn ingediend. De minderheid onzer Commissie kon met de nota niet accoord gaan. Eén lid van deze minderheid heeft zijn standpunt uiteengezet in een afzonderlijk advies. Het andere lid der minderheid had in de eerste plaats ernstige bezwaren tegen den brief van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij het zich bij de meening ter zake van eerst bedoeld minderheidslid aansloot. Z.i. toch beteékent deze brief een ernstigen inbreuk op de gemeentelijke autonomie, niet omdat de Minister zijn oordeel uitspreekt omtrent de wenschelijkhoid van het behoud van den ouden gevel van het verbrande Stadhuis, doch omdat hij zich daarbij niet bepaalt, maar zich inlaat met de plaats van het nieuwe Stadhuis. Dit laatste is een zaak welke volgens dit lid alleen ter beslissing staat van het gemeentebestuur en do bur gerij van Leiden. Voorts was dit lid van oordeel, dat, nu van den ouden gevel slechts weinig over is zoo weinig, dat hij niet DE HEER J. DE LANGE 70 JAAR OUD-WETHOUDER VAN LEIDEN, OUD- BURGEMEESTER VAN ÜUD9H00RN EN NUKERK Miaandag a.s. wordt de heer J. de Lange zeventig jaar, zoo berichtten wij gisteren, maar wij zouden wel zeer in onze joumalisti- sche taak te kort schieten wanneer wij liet bij dat simpele bericht hadden gelaten. Want by J. BE LANGE het uitspreken van den naam vam dezen Leidenaar verdringen zich allerlei herinnerin gen in het hoofd vooral van de leden van de oude garde die den thans zeventigjarige in zijn kracht hebben gekend, die met hem heb ben meegeleefd en meegestreden, die met en tegen hem hebben gevochten en die aan de periode van zijn actieve deelname aan de pu blieke zaak, levendige en goede herinneringen hebben bewaard. De heer de Lange is geen geboren Leide- lar. Hij werd geboren te Dordrecht in 1861 i vestigde zich 1888 in de gemeente Zoeter- woude als lid van de fa. Korevaar en de Lange. Door de annexatie van de Witte Sin- werd hij in. 1898 burger van de Sleutel stad en in 1899 by de gemeenteraadsverkie zingen koos men hem reeds als afgevaardig de in de vroedschap met groote meerderheid van stemmen. In 1902 was de heer de Lange candidaat ior de Tweede Kamer in de vacature van Kempen. Tegencandidaat was de liberale Prof. v. d. Vlugt. Het was een tijd van een geweldige spanning, deze verkiezingstijd. Er werd van beide zijden levendig gestreden, maar helaas moest onze candidaat met elt' stemmen achter blijven. De heer de Lange werd tot bittere teleurstelling van vrienden en geestverwanten niet gekozen. Kort daarop heeft de heer de Lange (in (03) de stad verlaten vanwege zijn benoe ming tot burgemeester van Oudshoorn. Een van de meest vooraanstaande personen uit Alphen a.d. Rijn, waartoe Oudshoorn thans' behoort, en een vrijzinnig man, by wien we over het burgemeesterschap van den heer de Langeons licht opstaken, getuigt van hem dat hy een' man was van groote ijver en werkzaamheid en van een strikte rechtvaar digheid tegenover alle stroomingen onder de burgery. Hy'verheugde zich in de algemeene achting van de (vrijzinnige) raadsleden en heeft met de weinige hulp die hem ten dienste stond het hoofd geboden aan al de moeilijk heden, vooral van socialen aard, die in het begin van de 20ste eeuw aan liet opkomen warert. Bij zijn afscheid was de gemeente administratie in volmaakte orde en zag mei hem met groot leedwezen heengaan, 'n Ouds hoorn is burgemeester de Lange in de herin nering blijven voortbestaan als een rechtvaar dig en werkzaam man. In 1909 werd de heer de Lange beroemd tot burgemeester van Nijkerk welk ambt hy tot 1917 heeft vervuld. Hier heeft hij waarschijn lijk wel zyn moeilijksten en zwaarsten tijd gehad. Eerst kwam in 1914 de mobilisatie en daarna in 1916 de watersnood die Nijkerk ernstig teisterde. Alweer geven de autoritei ten van Nykerk van toen en. nu een unaniem getuigenis van den heer de Lange, dat van groote waardeering getuigt. Uit de redevoerin gen bij zyn afscheid teekenden we op en we kregen dnarvoor nog eens bevestiging van fan de voornaamste van de huidige auto riteiten van Nijkerk, dat de heer de Lange, de basis heeft gelegd voor de bloei van deze niivere gemeente.' die toen bij er kwam vrij achterlijk was. Toen de levensmiddelen-distri butie kwam was geen moeite hem te veel om zijn dorp van bet noodige te zonder meer te regtaureeren zal zijn, doch eerst in zijn geheel zal moeten wórden af gebroken, het niet juist zou zijn de zoo veel omvattende beslissing ten aanzien van den Stadhuisbouw geheel aan dien gevel vast te knoopen. Naar de meening van dit lid behoort het nieuwe Stadhuis niet aan de Breestraat, die niet veel meer dan een smal straatje is, te worden gebouwd, maar dient bet te verrijzen aan een ruim plein, zoodat het in waarheid een monumentaal gebouw kan zijn. Intusschen ontveinsde het hier aan het woord zijnde lid zich niet, dat voor dezen gedachtengang vermoedelijk wel geen meerderheid in den Raad zal worden gevonden en dat de Raad naar alle waar schijnlijkheid wel tot den bouw van het Stadhuis aan de Breestraat zal besluiten. Voor dat geval sprak het zich uit vóór een meerdervoudige opdracht en kan het zich dus met de gedachte van de nota om alsnog aan enkele architecten opdracht te verleenen tot het ontwerpen van plannen voor den bouw van een nieuw Stadhuis op de oude plaats vereenigen. Als Commissie geven wij Uw College der halve in overweging thans zoo spoedig mo gelijk praeadvies uit te brengen aan den I^gad betreffende het voorstel-Wilmer c.s., zulks overeenkomstig den opzet van de hier boven meermalen genoemde nota. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren van Bockel, Meijboom, Hovius Greve en Rassere. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst- geest wordt waargenomen door Dr. Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst, dei- apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 October a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. pogingen daartoe werden met de meest gun stige uitslag bekroond. De gemeente ging onder zijn bestuur merkwaardig snel vooruit. Door zijn snel en vastberaden optreden tydens de watersnood is veel kunnen behouden' blijven en is veel vergoed wat anders onherroepelijk verloren zou zijn geweest. Binnen het etmaal waren de pontonniers in Nykerk om het water te bestrijden en even spoedig was een organi satie in het leven geroepen uit de burgerij tot leniging van den nood. Zelfs door zijn vroegere vijanden want die had hij ook, vooral om zijn principe en' belijdenis worden thans zijn groote verdiensten algemeen en gaarne erkend. Zijn optreden bij den watersnood werd beloond met de watersnoodmedaille. In 1917 moest de lieer de Lange om gezond heidsreden zyn eervol ontslag aan H.M. de Koningin aanvragen. Het al te zware werk rnet de al te zware emoties hadden zijn gezond heid geknakt. Hij trok zich uit het publieke leven terug en kwam weer in Leiden wonen hetzelfde pand waarin hij vroeger gewoond had. Zijn rust was echter van korten duur want 1918 was hij weer candidaat voor den Gemeenteraad en werd hij ook dadelijk geko- dat wel in het eerste kiesdistrict, dat nog steeds een liberaal bolwerk uitmaakte. In 1922 werd hy wethouder van Financiën en Volkshuisvesting hetgeen hij echter slechts 8 maanden geweest is omdat hij toen weer om gezondheidsredenen moest bedanken. Tijdens zyn wethoudersschap trok vooral de Duinwater leidingkwestie de aandacht. We kunnen doorgaan met het opsommen van verschillende functies, die hij heeft bekleed. Hij mede-oprichter van de Vereeniging Chris telijk Hulpbetoon aan t.b.c.lijders en van de oprichting af penningmeester van het Instituut dezer Vereeniging het Sanatorium „Sor.ne- vanck" bij Harderwijk. In het Achttiende Jaar verslag van deze stichting wordt met groot leedwezen van zijn a-scheid gewag gemaakt en wordt vol lof en waardeer' roken over de wij ze waarop hij y'.jr omvangrijke ♦■sak met de meest stipte nau' rarigheid heep behar tigd. De heer de Lange was voorts lange j ren diaken en ouderling van de Geref. Kerk en vanaf de oprichting penningmeester van de Chr. Kweekschool. En ook thans in zyn ouderdom, zou hij* nog io graag meedoen, meewerken en meevech- n, maar het kan niet meer, Maar al kan hij* dan niet meer mee doen, meel even kan hy nog wel en dat doet hy ook met alles wat kerk, staat en: maatschappij betreft. Daarop is hij nog altyd scherp opmerkzaam. Er ont gaat hem niets en als er iets verkeerd gaat of als er een fout is, dan hoort de betrokkene er wel van, van deze oude rot in de politiek en in het kerkelijk leven en dat gaat altyd gedo cumenteerd. want de heer de Lange beschikt over een archief dat de moeite waard is. Zoo zal hy dus Maandag zijn zeventigsten rerjaardag vieren en ongetwijfeld zullen velen zich opmaken om door hun belangstelling van hun groote waardeering tegenover zijn persoon bly'k te geven. Wy willen graag reeds thans op deze plaats onze hartelijke gelukwensch aan den zeventigjarigeh neerschrijven. Het eek wel in ons artikel of wy alleen maar de lange reeks van verdiensten van den heer de Lange wilden opsommen als een bewierooking van zijn persoon, maar daarmede zouden we hem geen dienst doen. Want het was God. die hem genade en eere gaf. Wij danken Hem, dat hy ons zulke mannen gegeven heeft en wij twyfelen er niet aan of het feest van Maandag zal staan in het teeken van de dank baarheid jegens den Gever van alle goede gaven en volmaakte giften, den Vader der goedertieren zegen wij den MAST GEVALLEN. Op de Beestenmarkt is gisteren een gier- mast van het motorschip „Hoop op Wed vaart" door onbekende oorzaak afgeknapt. De mast kwam terecht op een vrachtauto en op een ijzeren hek. Het hek werd ernstig beschadigd terwijl de kap van de vrachtauto geheel werd vernield. RIJWIELEN ONTVREEMD. Gisteravond zijn twee rijwielen ontvreemd, die onbeheerd stonden op het Steenscliuur en op de Langebrug. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia JohRnna d van C Her.- Jng en J E de Haas: Dirk z van D Plugen A Schaap: Paulus z van P Pikaar en J Krult: ohanna d van J van Wezel en J J Smit: .Ju ana Paulina d van A Bouman en F L P.oet- lan; Cornells z van J Schouten en P Kluivers. OVERLEDEN: D A Lamboo man 7 Oj P Lu lit je s man 63 W O Christiaanse—Hanno, wed. 74 i Ve ONDERTROUWD: P Sjardtfn 26 j en A W E 25 j, Een goede buur is beier dan een verre vriend, maar het best L loch een goede vriend dicht in de buurt. Daarom PuroO in huisï In doozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. FELLE UITSLAANDE BRAND BIJ DE FA. J. C. VAN DER STEEN DE SUIKERBAKKERIJ UITGEBRAND. Groote waterschade. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor ne gen is brand ontstaan in de suikerbakkerij van d'e koek- en banketfabriek van de fa. J. C. van der Steen op de Pieterskerkgracht. Het vuur greep in de droge ruimte zeer snel om zich been, zoodat al spoedig duidelijk was dat men met een ernstige en hardnek kige brand te doen had. De brandweer was spoedig tor plaatse maar werd ernstig ge handicapt doordat het water heelemaal uit het Rapenburg moest worden gehaald. Het duurde hierdoor nogal eenigen tijd alvorens de motorspuiten water gaven. Intusschen werd het vuur bestreden met een slang op de waterleiding. Een groote rookmassa drong uit het gebouw naar buiten en de vlammen sloegen al spoedig uit de zolders, zoodat toen de brandweer goed en wel ge reed was met het leggen der slangen, het ook hoog noodig was dat het vuur krachti ger werd aangepakt. Spoedig sisten de stra len in de vuur en rookmassa. Daar het vuur zoo hoog zat bewees de hooge uitschuifbare ladder uitnemende diensten. Toen het vuur met zeven strelen werd aangepakt bleek al spoedig dat de brSndiweer de vlammen mees ter zou worden al woekerde het vuur hard nekkig voort i n duurde het een heele tijd alvorens dc spuiten konden inrukken. Intusschen waren de employé's van die fa, van der SI ion bezig om nog te reddon wat 'er te redden was. Alles werd in het gebouw van M. S. G. aan den overkant gedragen. Op het terrein van den brand waren ver- schillende autoriteiten aanwezig, o. a. de commissaris van politie en verschillende gemeenteraadsleden. Het blusschmgswerk stond onder leiding van den commandant van de brandweer, den heer Verboog en den onder-commandant den heer v. Lith. Toen het vuur was uitgewoed cn de schade kon worden opgenomen bleek, dat nog be trekkelijk veel intact was gebleven. Alleen de suikerbakkerij en de pakafdeelingen, als mede de zolders zijn geheel uitgebrand. De groote bakkerij is nog geheel intact Alleen wtrd hier en daar wat schade aangebracht dooi vallende steenen, terwijl ook de water schade zeer belangrijk is. Het bedrag van d© schede vult nog niet bij benadering, to r^.men. Ok de belendende perceèleriliepen waterschaie op. Alles wordt door verzeke ring gedekt. De oorzaak is onbekend. Toen we een der firmanten vroegen of er stag natie in hot bedrijf zou komen door dezo brand, antwoordde rii: Maandag draaien we weer op volle kracht ciouv De brandweer kon te ongeveer half elf iprukken, hoewel het iabiusschingswerk nf?g eenigen tijd vorderde. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN KONlKSiTJ E'TMASCHOOL. Nu Woensdag a.s. n.m. u? half drie jet nieuwe gebouw van d'e Vereen, tot stichfing en instandhouding van een school itiet'üon Bijbel voor buitengewoon lager onderwijs de Koningin Emmaschool officieel geopend zal worden, hebben we dezer dagen aan het gebomy een bezoek gebracht. Reeds dadelijk merkt men dan deze school anders is dan anderescholen. De architecten de heeren W. Brouwer en W. Kroon alhier, stonden voor verschillende zaken, die bij gewoon on derwijs zich niet voordöen. Door de welwil lendheid van het hoofd der school, de heer M. Lablans, die ons bij het bezoek een en ander vertelde, merken we allereerst op dat deze school niet een lagere school is in nei- traagd tempo, maar een eigen karakter heeft en zich richt naar elk kind afzonder lijk, ook met de leermiddelen. Gezien van de Jongkindt Coninckstraat n.l. de Noord zijde van het gebouw valt op de mooie toren (trappenhuis), die op de foto niet is te zien. Hier staat een keurig afscheidingshek. Ko mende aan de Zuidzijde (zie de foto) zien we de vele vensters van de lokalen. Aan deze zijde heeft men een keurige lighal aan gebracht met vijf bedden voor zwakke kin deren (links op de foto), vervolgens een kip penhok en konijnenhok voor de leerlingen, terwijl de speelplaats is betegeld met in het midden een mooi gazon met bloemen om het stijve gezicht van al die tegels te broken. Tegenover de lighal is aangelegd een moes tuin met broeiramen, eveneens voor het on derwijs. Na den ingang, Vestibule en hal, een broe ds gang, waarvan aan de rechterzijde de vier lokalen zijn. In de gang een ingebouw de zitbank voor wachtenden en keurige dieu ren van glas in lood. Rechts van den ingang de kamer voor het hoofd en toiletten. In de leslokalen voor elke leerling een tafeltje met bankje en daarbij verschillende toestellen, Exterieur, van dc Koningin Emmaschool,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2