WAALS Wollen en Gestikte Dekens - Matrassen - Ledikanten - Complete Slaapkamers DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 'TWEEDE BL/V PAG. HAARLEMMERSTRAAT 130/136 Alles wat U voor Uw slaapkamer koopt, heeft U graag goed. Soms echter vreest U, dat het te duur zal worden als U koopt, wat U zoudt willen heoben. Deze teleurstelling blijft U absoluut bespaard, als U bij WAALS koopt. Bij WAALS vindt U meer sorteering, verbazend veel sorteering zells. U koopt er beslist beter en tenslot e belangrijk voordeeliger WAALS heelt de grootste speciaal afdeeling voor bovengenoemde artikelen en WAALS biedt U ook de meeste voordeelen DONDERDAG GIBBS-D AG Vergeet niet de annonce uit te knippen. STADSNIEUWS ROODE VERSLAGGEVERIJ OVER HET 3-OCTOBERFEEST Het „Haagsche Volk" heeft onze goed'e stad de eer aangedaan op den derden October een speciale verslaggever naar Leiden te zen den tezamen1 met een fotograaf om de lezers van het roode blad in woord en beeld een in- druk ervan te geven hoe het in Leiden op de jaar]ijksche feestdag toegaat. Het is bij de keuze van dien verslaggever wel zeer geluk kig geweest, want het is hem inderdaad ge- I lukt hier en daar wat vuil bij elkaar te schrap- j pen en dat met een omhaal van woorden in zijn krant op te disschen als een getrouw I verslag van de feestelijkheden. Wij hebben daar in zekeren zin bewonde- ring voor hoewel bewondering het woord niet is. We staan verbaasd over de soepelheid van geest van dezen man die inderdaad een expert genoemd mag worden op het gebied van de vuilzoekery, een obscuur baantje wel iswaar, maar waar toch lang niet iedereen de capaciteiten voor heeft. Deze journalist heeft ze onmiskenbar. Het epreekt vanzelf, dat by de reveille, by de Koraalmuziek en bij de kinderwedstryden voor hem niets was te halen en daarom heeft hij zich in zijn verslag voornamelijk bepaald bij de uitdeeling van haring en wittebrood, by de optocht en by de drukte op straat. De rest bestond niet voor hem. Zijin, overdrachte lijk gesproken, lange nagels, zelfs konden daar geen vuil schrappen en waarom zou hij er dan melding van maken. Met de uitdeeling van haring en wittebrood was dat anders. Hier vond hij de gelegenheid om mooie zinnen te schryven over arme slob bers. die uit de handen van in chaquet ge- kleede en' genadig glimlachende menieeren het voedsel in ontvangst namen. Nietwaar? daar zit copie in. We zullen natuurlijk niet de uitdeeling der feestgave tegenover het Haagsche Volk gaan verdedigen. De Hagenaar, die Leiden heeft be zocht, heeft natuurlijk geen grein begrip van traditie, en heelemaal niet van Leidsche tra ditie. Hy weet niet, dat de uitreiking van ha ring en wittebrood allerminst een openbare liefdadigheid is, zoodat het heeleimaal niet vreemd is wanneer zich onder de ingeschreve nen diverse personen bevinden, wier salaris hun ook wel toestaat kreeftensla met mayonaise te consumeeren, dat volgens de roode mynheer beter smaakt en riekt dan een ferm bord hutspot, zooals de Leidenaars ge woon zyn dat op 3 October te verorberen. De man heeft natuurlijk nog nooit hutspot gegeten. Mischien is hij opgevoed by oesters en champagne, maar wij Leidenaars zijn over 't algemeen menschen, die met hard werken de kost moeten verdienen, onze boterham met kaas en onze aardapelen met groenten en een stukje vleesch en 's Zondags een stukje pud ding of een sdnaasa/ppel, zoodat het buiten onze schuld is, dat wij de verwende neus van den rooden Hagenaar hebben geïrriteerd en hem niet op de geur van zyn lievelingskostjes hebben kunnen vergasten. Hoe dit zy': de man heeft dus by de haring- en wittebrood uitdee ling het een en ander van zyn gading gevon den en het spreekt vanzelf, dat op een gege ven moment tusschen de schimpscheuten door ergens „zijn gansche hart uit (ging) naar de Leidsche proletariërs, die zich door de nypend- ste malaise zelfs niet tot deemoedigheid en valsch braafheidsbetoon laten dwingen, doch trotsch de aalmoes blyven afwyzen als een vernedering, een hoon". En ziehier de klap op de vuurpijl: „Het zou den dames en heeren wel iets waard zijn, als ook socialisten zich tot figu ranten bij deze publieke haringvermakelykheid verlaagden. Nooit zal een; klasse-bewuste ar beider een pronkstuk in deze armoe-etalage worden". Toen hy deze zin laad neergeschre ven ging er, voor zyn ooren, een daverend handgeklap op. De baarlijke onzin van het haring- en witte brood-gedeelte blijkt wel uit het zinnetje: „Dp. muziek speelde het Wilhelmus, toen de senaat van het studentencorps (die bij onder- vindinig de zegenrijke werking van haring kent) arriveerde," alsof de komst van de stu denten de oorzaak was dat het Wilhelmus werd gespeeld, wel een bewys van onkunde met de mores van den derden October of al weer een bewys van de in het begin van dit artikeltje genoemde soepelheid van geest. Van de drukte op straat, ook een der moge lijkheden om een Volksch-verslag te kunnen schryven, heeft de journalist ook weinig kun nen profiteered Bepaalde feiten heeft hij niet kunnen vinden, maar dat was geen beletsel om in 't algemeen er van te zeggen „dat een deel van de vaderlandslievende jeugd 'em 's middags al aardig om (kreeg) en zich ver maakte met het moleiteeren van meisjes, die dat zoo erg niet vonden". Deze zinsnede werd ondersteund door een foto, waarvan het mo gelijk Is, dat ze op 3 October is genomen in Leidens straten en waaruit, in dat geval, blijkt, dat de fotograaf, die de verslaggever bij zich had al een even goede neus heeft voor vuil als zijn collega. Laten we nu eerst voorop stellen, dat er op het 8-Octoberfeest, waaraan duizenden en nog eens duizenden deelnemen dingen voorkomen die met door den beugel kunnen. Van een volksfeest kan men niet alle ongure indivi- duën weren en daarom waren er voor den iiverifen zoeker ongetwijfeld dingen te vin den die niemand goed zou keuren. Maar om nu deze zeldzame gevallen (wanf ze waren ditmaal al heel erg zeldzaam; wy zelf heb ben vooral 's middags niets aanstootends ge zien) voor te stellen als een wezenliik ken merk van de feestelijkheden eiï daarbij een plaat'e af te drukken van een geval dat misschien op den heelen langen dae in ziin soort eenmaal is voorgekomen en dat boven dien een tafereeltie geeft, dat nog wel een opgelukie tot oorzaak kan hebben, zie je, dat is zoo laag en gemeen, dat zelfs de meest pnthnnc,ï,cte erdepn»",ër die het Volk leest en die Leidenear is. d'e iets van het fepst west,, daarvan met grooten afkeer zich moet hebben afpmvond. Ais on d-m-Viike wii'e vu?1 schrapt. dan bliift het tusschen de nagels hangen en" be smeurt, men er zich zelf mee. .Voorts breekt de. Hagenaar nog ïn wn°de los tegen de optocht. „Zelden", zoo schrijft hij, „heb ik zoo'n brutale verkrachting dei- waarheid, zoo'n grievende beleediging van het Indonesische ras gezien. Wy zijn op dit ge bied heel wat gewoon, doch het komt niet vak voor, dat zoo alle goede smaak, alle gren en van maatschappelijke welvoegelijkheid ver geten worden als bij deze gelegenheid. Dat het niet tot een- contra-manifestatie van de zyde der in Leiden studeerende Indonesische stu denten gekomen is, valt alleen toe te schry ven aan den voornamen tegenzin dezer men schen om zich met zulke tegenstanders af te geven. Misschien ook aan de al te klaarblij kelijke dwaasheid van de organisators van deze poppenkastery". Hij geeft dan verder wat schimpscheuten op den optocht wat betreft details van uit voering, maar vindt het niet noodig die heele serie boven afgedrukte groote woorden met bewijzen te onderstreepten en waar te maken. Alweer heeft het daarom weinig zin dit „be toog" te bestrijden. De optocht zelf: de op zet en de uitvoering, decors en aankleeding heeft hij niet kunnen aantasten. Ziin oogst van lachwekkende dingen in de stoet was al zeer bijzonder klein. Dit weinige heeft hij in- tusschen samengeregen tot een soort verslag, zoodat almeer de lezers de indruk moesten krijgen: dat was de optocht. Zoo straks was 't: Er heeft een jongen een meisje onbehoorlijk beetgepakt. Zoo zag het er nu op straat uit. En nu: Cornelis de Houtman had een Ame- rikaansche uilenbril op, zoo was nu de optocht We kunnen er verder het zwijgen wel toe doen. Het was allerminst onze bedoeling het 3-Octoberfeest te verdedigen. Een ieder die het bijgewoond heeft met de bedoeling om er van te genieten en niet de excessen er van op te zoeken zal om de roode verslaggevery schik hebben. Want dat is tenslotte nog het mooi ste: in de vier kolommen copie en foto's is tenslotte nog maar een schimmetje vuil bij eengebracht en daarom moet men wel tot de conclusie komen, dat wanneer een man met de capaciteiten van dezen Haavschen redacteur het Volk, slechts zoo weinig bij elkaar kan schrappen op een volksfeest, waaraan duizenden van allerlei rang en stand meedoen, terwijl allerlei onrure individuën er on loeren hun slag te slaan, dat dit feest dan toch wel buitengewoon netjjes moet geweest zijn. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN HERFSTASTERDAG De opbrengst van de gister gehouden herfstasterdag ten bate van de Chr. Wijk verpleging alhier heeft opgebracht ƒ308.50. OVERBRENGING NAAR DEN HAAG Gister is op transport gesteld om voor ge leid te worden voor den Officier van Justi tie te den Haag, zekere de H., als verdacht van konijnendiefstal. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd Zaterdag 10 October a.s., spreekuur te houden- DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Muzikale ommegang. Morgenavond zal „Werkmans Wilskracht" weer een muzikale ommegang door de stad maken. De route is als volgt: Doezastraat. Steenschuur, Breestraat. Mars. mansteeg, Vischmarkt. Korenbeurs, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarl. straat, Mars, Vrouwenkerksteeg. Haarl.- straat, Dönkersteeg, Hoogstraat. VisMibrug, Vischmarkt, Botermarkt. Gangetje. Hoosc- woerd. Rijnstraat, Nieuwe Rijn. Heeren gracht. Havenplein, Haarl.straat, StepnsTr., Stationsweg, Steenstraat, Princessekade. K, Rapenburg, Breestraat, Koorenbrugsteeg, Vischmarkt. Aalmarkt, Boommarkt, K. Ra penburg, Haarl.straat, Donkerstraat. Hoog straat, Vischmarkt. De Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen P. H. al hier. die 14 dagen geleden terecht heeft ge staan, verdacht van meineed in echtschui- dings-procedures, tweemaal gepleegd. De officier van justitie had tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf eeëischt. De recht bank heeft hedeji den verdachte vrijgespro ken. Verdediger was Mr. L. Weijl te Leiden. OPENBARE LES Dr J. C. van der Klauw, benoemd tot lector in de dierkunde aan de Universiteit alhier, zal zijn colleges aanvangen met een openbare les op Vrijdag 10 November te PROF. EHRENFEST Prof. P. Ehrenfest is door de Volta-stich ting uitgenoodigd als gast tegenwoordig te zijn op het congres over atomen en electro- nen dat van 11—18 December te Rome zal worden gehouden. Prof. Ehrenfest heeft de uitnoodiging aangenomen. MILITAIRE MUTATIES De majoor der artillerie N- T. Carstens wordt ingedeeld bij het 6e regiment veld artillerie hier ter stede met bestemming voor de functie van hoofdinstructeur- De kapitein A. den Hertog van het regi ment jagers wordt overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie en werkzaam gesteld bij het vrijwillige landstormcorps luchtvaart dienst. De le luitenant R. P. Wirix van het 4e regiment infanterie alhier wordt over geplaatst naar de normaalschietschool te Den Haag. ARBEIDSBEURS Op den 7en October 1031 waren 1308 werk zoekenden ingeschreven. Op denzelfden da tum van het vorig jaar was dit aantal 866. RIJWIELDIEF GEPAKT Door de marechaussee is aangehouden zekere J. v. L. te Wassenaar die zich te Leiden heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel uit het perceel Rapenburg 20. v. L. is naar Leiden overgebracht MET HAAR FIETS DOOR EEN RUIT Het 14-jarig dochtertje van D. maakte met I haar fiets op den hoek Julianastraat-Brugge- I straat een zoodanige zwenking, dat ze door i een der ruiten van den winkel van v. d. H. ging. TE WATER Niet een schip te water bij een der scheepswerven, maar de wieürijder de Gr. nabij het Rietveldschepad, welke door het uitwijken voor een paard en wagen een sloot als uitweg nam. MOMENTOPNAMEN Over de laatst gehouden raadsvergadering zijn wel enkele opmerkingen te maken. Voor wie steeds het raadsverslag leest voor die is het niet onbekend, dat van linksche zijde, inzonderhelid de heer Ten Cate Brou wer steeds opmerkingen over de gasfabriek worden gemaakt, welke, naar buiten alles zins den schijn geven van ongunstige toe stand aan de Gasfabriek. Zeer vele inwoners zagen de zaken ook zoo; men sprak van minder goede verhouding van directeur en personeel, verkeerde leiding, duurdere fa bricatie en slecht gas. Een der plaatselijke bladen, die altijd alles publiceert van ge meentezaken heeft bij de beschouwing van het verslag der bedrijven over 1930 maai even het totale winst-cijfer niet vermeld. Deze en vele andere oorzaken stelde de gas fabriek niet in het juiste licht Met genoetlm namen we dan ook kennis van het uitvoe rig antwoord van B. en W. en de Com. van Bijstand aangaande de vragen van den heer Den Uijl. Dit antwoord hebben onze lezers kunnen lezen in ons verslag,-en een ieder zal het wel duidelijk zijn dat onze bedrijven er zeker niet ongunstig voorstaan. Dit laat zich ook zeer duidelijk verstaan uit de hou ding der raadsleden, zoo eenigszins dan was er na het antwoord van B. en W. de gelegen heid, voor andere gedachten; maai- de fei ten worden overduidelijk. De linksche hoek was tevreden, men hoopte nog wel dat allies ook goed zal blijven gaan, doch tegen de feiten was niets in te brengen. Van be lang is ook te weten, hoe de van produc tie en onderhoud zijn. De productiekosten van het gas per nuttig afgeleverde M3 wa ren in 1924, 9.209 1925, 8.813 1926 8.277 1927 8.4Ï1 1928 7.513%; 7.856 en 1930 8.953 Onderhoudskosten der gasfabriek in 1921, f 19942,52%; 1922 f 15579.07V2; 1923 f 19327.25; 1924 f 20543.84i/2 1925 f 25290.82'--:1926 f 26235.07; 1927 f 23455.27 1928 f 17775.40; 1929 f 21426.76; '30 f 20643.42. Het verdere van de raadsverg. gaf weinig nieuws. Bij de naamgeving straten hoorden we noemen door den heer Den Uijl Troelstra- plein door den heer Veltman Dr. Lovink- p ein waar net g r..' e ver den nieuwen weg bij de vijver. De heer Den Uijl meende de heer Veltman, Verlovingsplein te hooren op merken; terwijl de heer Engelsman toen de heer Koren voorstelde Vijverlaan; in het midden bracht geen van beide namen mooi te vinden en zelf op een vraag van den BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Johanna WUnanda d v W v Es mond en C van Eg-mond Johanna Josephlna d v J C P v OUen en E F van Bruggen Cor nelia z v J v RUn en L C J v d Berg Johan GEHUWD: D Kuneken en A Schenkeveld Boon en H J Velthulizen C van den Burg M R Kiel W C G Homborg on Chr J de ekker T Koet en J r Linden en H A M v Hollander en C C Brledé ONDERTROUWD: A Kersbergen 25 j en A C van NIeuwenhubzon 28 J A Selier 29 j on J S Kuhn 26 j. J H van don WUngaard 25 j. voorstel van B. en W. n.l. Buitenweg werd aangenomen en onze vroede vaderen gingen verder met de zaken zooals we die reeds vermelden. BOSKOOP WERKLOOSHEIDZORG B. en W. doen een beroep op de werkgevers te dezer plaatse, om, indien zij zich genood zaakt zien aan personeel ontslag te verleenen daarvoor in de laatste plaats de ingezetenen dezer gemeente in aanmerking te doen komen. ARGUMENTEEREN Toen de heer E. aan den Laag-Boskoopschen weg op een draai stond, die toegang geeft tot zyn kweekerij, ontspon zich tusschen hem en een werkman, die ter plaatse werkzaam was aan de wegverbeeding een woordenwisseling, c'ie een hoogloopend karakter aannam, is, valt moeilyk te zeggen, doch een feit is, Hoe of nu alles precies in zijn werk gegaan dat de heer E. op een gegeven oogenblik in de wetering lag te spartelen. Gelukkig kon hij spoedig op den vasten wal gebracht worden. Vermoedelijk zal dit muisje nog wel een staartje hebben. JEUGDAVONDEN De jeugdavonden in het jeugdhuis aan de Julianastraat, welke in den afgeloopen winter met zeer veel succes zijn gehouden, zullen ook dezen winter plaats hebben. De jongens en meisjes worden op deze jeugdavonden prettig en nuttig bezig gehouden en kunnen zich be kwamen in het vervaardigen van allerlei hout- sniiwerk en fraaie handwerken. De heer P. Ravensberg Jr., leider van deze jeugdavonden, zal geholpen, door een staf van hel pers (sters) wederom alles in het werk stel len om het geheel schitterend te doen slagen. REQUEST AAN DEN RAAD. De vereeniging „Het Verplegingsfonds" te Katwijk aan den Rijn heeft een verzoek schrift ingediend bij den Raad om in aan merking te mogen komen voor subsidie uit. de gemeentekas. Zij zegt, dat door haai; arbeid de burgerlijke gemeente ontlast wordt van financieele uitgaven. Zii wijst op de subsidie van f 1000 d'e jaarlijks aan „De Verpleging" te Ka'wijk aan Zee gegeven wordt. Het terrein, waarop „Het Vernlegingsfonds" zich beweegt is nog uitgebreider dan dat van „De Verpleging", -daar het „Verplegingsfonds", wanneer de geneesheer het noodzakelijk acht, ook hare leden laat verplegen in het wijkgebouw aan den Toi, hoewel opname in het wijkgehouw voor de vereeniging heel wat meer risico heeft KATWIJK AAN DEN RIJN JUBILEUM. Vrijdagavond 9 October des avonds te 7.30 uur zal de herdenking plaats hebben van het 50-jarig bestaan der Otto Baron van Wassenaar van CatwijckschooL KOUDEKERK RAADSVERGADERING. De Raad vergaderde Dinsdag 6 October 1931, n.m. 2% uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgele zen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Enkele goedgekeurde Raadsbesluiten en mededeelingen o. a. dat ook de Kroon gehandhaafd heeft het besluit van den Raad, dat geen gelden zouden wor den toegestaan voor den bouw van een be tonnen toegangsbrug naar de Ned. Herv. School en een verzoek van de Politiebond om f 10 bijdrage voor de cursus voor politie ambtenaren, hetwelk later bij de begrooting zal worden behandeld. Kasopname heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger waarbij gebleken was, dat alles in de beste orde was bevonden. Verder deelde de Voorzitter mede, dat een klacht in de vorige vergadering geuit, als zou een ambachtsbaas niet in volgorde voor de gemeente hebben gewerkt, bij onderzoek hem was gebleken, dat die klacht juist was en door een abuis zulks was geschied. In 't vervolg zou daarop worden gelet en bereids was de zaak met den betrokken per soon in orde gebracht. B. en W. hebben uitgezien naar een ge schikt terrein voor het begraven van gestor ven vee en hebben dit gevonden in de Lage- waard bij den veehouder J. W. Kwakernaak. Die grond is zeer geschikt wat ligging enz. betreft en is disponibel tegen een huur van f 50 per jaar. De heeren van Egmond, Lie- verse en Reijneveld voeren hierover het woord en achten de bedongen prijs genoeg maar ook niet te hoog, zoodat hiertoe werd besloten. B. en W. stellen een verordening inzake afwijking bepalingen Winkelsluitingswet voor, hetwelk door den Voorzitter breedvoe rig wordt toegelicht, terwijl een door hem met de winkeliers gehouden conferentie tot volkomen overeenstemming heeft geleid, zoo dat bij de inwerkingtreding der wet, de win kels op gewone avonden om 8 uur gesloten moeten zijn en Zaterdagsavonds om 10 uur, met uitzondering op bepaalde dagen. In lo kalen waar melk verkocht wordt is Zon dagsmorgens tot 9 uur de gelegenheid open. De heer van der Lee betreurt het, dat allo zaken Zondags gesloten zijn en acht eenige gelegenheid gewenscht voor het verkeer, en zou ook venters van buiten niet aan banden willen leggen. De Voorzitter met den heer Slegtenhorst vinden dit zeer onbillijk tegenover de ne ringdoenden en zouden alle venten van bui tenaf ook den pas afsnijden, waartoe werd besloten. Benoeming onderwijzer Openbare Lagere School. Voordracht No. 1 N. van Veen te Ridderkerk en 2. B. van den Berg te Rotter dam. No. 1 verkreeg 4 stemmen en no. 2 3 stemmen, zoodart, no. 1 der voordracht is benoemd. Enkele comptabele besluiten worden goed gekeurd en een voorstel tot vaststelling pen sioengrondslag van den gemeente-ontvangei wordt eveneens goedgekeurd. Bij de gebruikelijke rondvraag maakte de heer van Egmond het Hoofd dèr Politie op merkzaam op de groote verzameling van jongens bij den ingang van de Bruggestraat des Zondagsmorgens en 's avonds, waardoor het verkeer bepaald wordt gehinderd en ge vaar oplevert voor vele kerk- en voetgangers en acht eenig beter politietoezicht niet over bodig. De Voorzitter zal met de gemaakte opmer kingen rekening houden, maar acht wijzi ging van de politie-verordening zeer ge wenscht en zal ook in de naaste toekomst de zaak bij B. en W. aan de orde stellen. Hierna sluiting der vergadering. LISSE Bij ministerieele beschikking is voor het tijdvak van 1 Oct. 19311932 benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool alhier de heer D. de Vries te Amsterdam. 75JARIG BESTAAN. De firma Theissen, manufacturenhandel alhier, herdenkt dezer dagen haar 75-jarig VOOR HET „HOOGELAND". Woensdag werd de bloempjesdag gehou den voor het „Hoogeland". Alhoewel het geen „bloempjesweer" was, waren de dames toch trouw op hun post om deze zeer sym pathieke vereeniging een zoo groot moge lijke opbrengst te kunnen overmaken, MODERN „KLOMPENHUIS". De firma Adr. Schalk heeft in het pand Heereweg 139 een „Klompenhuis" ingericht, dat aan de eischen des lij ds voldoet. HEROPEND. Asseler's Kapsalon is Donderdagmiddag heropend. SCHIETOEFENINGEN. De Prot. Schietvereeniging „Oranje Nas sau" hield Woensdagavond in „De Veree niging" haar eerste scholoefeningen. Het ligt in de bedoeling dezen iwnnter een wed strijd te organiseeren. SASf "NHE1M ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Gisteravond vergaderde de afdeeling Sas senheim in het Bruine Paard om stem uil te brengen voor de drie vacatures in het hoofdbestuur door het aftreden van de hee ren J. A. van dör Voort, Sassenheim, A. Ver duyn Jr., Lisse, en B. Varekamp, 's-Graven zande. In de vacature J. A. van der Voort werd gekozen de heer A. Warnaar Jzn. Wat betreft de beide andere vacatures werd op voorstel van het Bestuur nog geen stem uit gebracht in afwachting van de candidaai- stelling door de betreffende afdeelingen Lisse en 's-Gravenzande. Tort bestuurslid van do afd. Sassenheim werd gekozen de heer G. Zandbergen. Bij de rondvraag werden verschillende beurs- «aangelegenheden ter sprake gebracht Ook weid dy mogelijkheid overwogen om plant- statistieken voor 1 Jan. uit te gever, ten dienste van de verkoopers in 't buitenland. Hiertegen bleken evenwel verschillende be zwaren te bestaan zoodat men hierover niet tot een beslissing kon komen. AANBESTEDING. Op Woensdag 14 October zal door B. en W. alhier publiek worden aanbesteed het bouwen van een meterkamer, controlekamer en magazijn met werkplaats ten behoeve van het Gas- en Waterbedrijf. LUSTRUM. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Muziek- en Zangvereeniging Ambro- sius alhier wordt een feestelijke uitvoering gegeven in het K. S. A. gebouw op Maandag 19 October a.s. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. No. 4603, J. A. A. van der Geest, Zandsloot- kade 14; No. 4605, De Groot, Voorhout; No. 4717, C. den Hartog, Fa. den Hartog en Wou denberg, Beukenlaan 7. Vervallen aansluiting: Th. van Konings- bruggen, Oude Koningshuis, No. 4549. HANDELSREGISTER. N. V. Bloembollen kweekerij. en handel „Lenteweelde", gevestigd te Sassenheim, VV. Warnaarlaan 1, dir. J. Juffermans, Sas senheim, Comm. L. Ph. Bisschops, Sassen hcim, maatsch. kapitaal f 50.000, waarvan geplaatst en gestort f 10.000. VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Bij de verkiezing voor Ambtsdragers in de Geref. Kerk alhier werden gisteravond tot ouderlingen gekozen de heeren: A. Bergman, Snijders, C Stelma en W. Warnaar. Tot diaken de heer C v. d. Heyden. GESLAAGD. Voor het examen Apothekersassistente is geslaagd mej. W. Beumer, alhier. Kerknieuws. HULDIGING DS. H. H. BARGER. Men schrijft ons uit Utrecht: Een schare van intieme vrienden en ken nissen had zich Woensdagmiddag in het dienstgebouw Domplein verzameld om aan wezig te zijn bij liet aanbieden van een huldeblijk aan den scheidenden pastor Ds. H. H. Barger. De voorzitter van het comité, dat zich daarvoor gevormd had, Ds. H. C. Briët, sprak den geliefden predikant onge veer als volgt toe: Hartelijk dank ik u, dat u hier aanwezig heeft willen zijn. Wij zijn echter niet geko men om u te huldigen, maar om u te dan ken voor alles wat u in de afgeloopen jaren voor ons geweest zijt, niet alleen in woor den, maar ook in daden. Daartoe bieden wij u een album aan, due op kunstenaarswij ze in elkander gezet en versierd is. Hierin zijn de gegevens, zelfs uit uw naaste omgeving, bijeengebracht Deze album begint met de opdracht en ein digt met de namen van allen die er toe hebben meegewerkt Er staan foto's in van de kerken, waar u in den loop der tijden heeft gepreekt. Foto's van uw wij kwark, van de kweekschool, van Maranatha, van het ge bouw der Ned. Zendingschool te Oegst- geest en ook van uw huis. Dit staat achteraan, maar het had ook vooraan kunnen staan. Immers van huls en huisgezin gaat veel uit voor het werk. En u heeft een gezin gevormd, dat met u meegeleefd en meegezegd heeft. Bijzonder noem ik ook de studeerkamer, waar gebeden, gewerkt, gesmeekt is. Hier van geldt de Arabische spreuk: Niemand dab God en ik zelf weten wat er is in mijn hart. Dit alles is in de album bijeengebraoht- Geachte collega, bij het doorbladeren zul len voor u komen vele collega's, vergade ringen, personen, een bont terrein van allerlei dingen. En dan zal er zijn verootmoediging, als ge terug ziet op uw leven, maar ook dank aan God, die u ziooveel gaven gesohonken en door Zijn Geest toegerust heeft om het Evangelie uit te dragen in woord en daad. Op de laatste bladzijde van de album staat: Soli Deo Gloria. Vaak zijn dat enkel woorden, maar ik mag verwachten, dat het voor u groote beteekenis heeft. Door de eer van God wordt alle menschenwerk gereinigd, en een deel gemaakt van zijn grootmachtig en heerlijk werk. Daartoe hoort ook de arbeid, die gij in uw gemeente verricht hebt. Met de bede dat God u nog geve langen tijd van werkzame rust en de wensch dat deze album bewaard moge blijven als herinnering aan de dank van zoovelen, leg ik de album in uw handen. Ds. H. H. Barger antwoordde met een enkel woord: Ik kan niet anders dan een woord van dankbaarheid en verrassing spreken. In de krant had ik al gelezen, dat er een comité gevormd was om mij te huldigen, maar aangezien ik dat comité niet aangesteld had kon ik het ook niet ontslaan. Dus heb ik maar stil afgewacht. Deze album heeft voor mij veel waarde. In mijn afscheidspreek heb ik al gezegd, wat er in mijn hart leeft. Veel is er van wat Ds. Briët zei: voor Gods aangezicht deemopdig. Toch ben ik dankbaar voor de vele liefde, die ik ontvang. Het zal een diepe indruk maken op mij en m'n kinderen, die wij niet meer zullen vergelen. Dankbaar zullen wij aan dit uur gedenken, heel ons leven. De uitgang heeft God mij heerlijk ge maakt. Niet ieder ziet zijn laatste levens laren zoo heerlijk belicht door de najaars zon. Van harte bid ik u toe dat God uw en mijn ingang heerlijk moge maken en dat Hij u in Zijn Zoon rijkelijk moge zegenen. Men zong hierop Gezang 96: „Halleluja, eeuwig dank en eere". Van de gelegenheid, hierna geboden, om persoonlijk afscheid te nemen van den heengaanden predikant en zijn familie, werd door allen gebruik ge maakt OUDERLINGENCONFERENTIE OUDERLING EN JONGELING In de Prov. Utr. Ouderlingenconferentie der Geref. Kerken werd gekozen, in de pUatg van den heer G. van Scherpen zeel te Si reu kelen, als comitélid de heer N. Verrips te Vinkeveen. Op het referaat van den heer G. Post, waarvan we gisteren reeds de conclusies gaven, kwam breede bespreking. In de mid dagvergadering refereerde Ds P. Oh. v. d. Vliet, van Utrecht, over „Ouderling en Jon geling^. Spr. ziet geen conflict tusschen ouderlingen en jonge menschen, maar wel een verschil dat heel groot is. Het verschil in leeftijd ver oorzaakt dit voor een belangrijk deel. De ouderling heeft een sterk gerijpte levens ervaring in den regel. De jonge mensch staat voor het leven en is meermalen lastig. De verbazingwekkende ontwikkeling van het leven maakt, dat de jonge mensch vroeg ryp is en de ouderling kans loopt vroeg Duiten bet lever te geraken. Oe ouderling moet allereerst beproeven den jongen mensch te naderen; hy moet God biddèn het vertrouwen te mogen winnen van het jonge hart. Pe liefde van Christus moet ons leeren onszelf eerst te geven. Jonge menschen moeten bemerken, dat een ouderling een gewoon mensch is. Wie een flink eind boven de jeugd zich stelt, verliest daardoor juist de jeugd. By de jeugd moet men niet komen cis controleur, met allerlei vragen te stellen Of met die andere methode die toch op hetzelfde neerkomt, met het ge zegde van: „Wel jongeman, vertel me nu maar eens Zulke methoden zijn mis Gy moet beginnen te praten, praten over de gewone dingen, maar gezien in eeuwigheids- licht, schijnend het licht van Gods Woord erover en uw ervaring erin leggend. Alle gedachte aan controle moet weg. Ongevraagd hebben vele jonge menschen mij hun levens geheimen verteld. Dat zouden ze nooit ge daan hebben als ik ze er om gevraagd had. Vooral niet preeken tegen jonge mens:hen Wat ge zegt moet een bepaald woord voor een bepaalden jongen mensch zijn. Niet het asperine-systeem op geestelijk gebied, voor jonge menschen. Wees niet te kwistig met Gods straf. Laat liefde tot Jezus Christus, de liefde tot uw hoog en heerlijk ambt ook in uw strengste woorden doorstralen. Kom niet met de waardigheid van uw ambt Het zit niet in de hooge hoed of in de wijding welke ge de kamer mee-indraagt. Misbruik het ambt vooral niet om het van de jonge menschen te winnen. Wees zooals ge zyt: ootmoedig. Uw gerijpt geloof en de diepere levenservaring zullen u het overwicht wel geven. Zoo hebben we de jeugd te leiden en te trachten ze te vormen, dat jonge groen, dat zoo gaarne wild wil groeien. Er moet op gelet worden door de ouderlingen, dat in de groote steden voldoende predikanten zyn, opdat de catechisaties niet te groot worden. Kleine gemeenten moeten daarin voorzien, desnoods door in combinatie niet een andere kle'ne gemeente te beroepen. Ge moet acht geven op drie dingenle dat de jonge menschen scherp zien, door vier, neen door zes oogen. De levenshouding van den ouderling moet in overeenstemming zijn met zijn woord. Door een verkeerde levens- practyk kan de ouderling veel bederven. 2e. Houdt in uw beoordeeling der jeugd sterk rekening met de critieke periode, welke de jenge menschen doormaken met betrekking tot het sexueele leven (verlangen naar veel tabak bij de jongens, parfum bij de meisjes als uitingen). Tracht ze liefderijk te leiden, tot gevangengeving van hun levenskracht in gehoorzaamheid aan Jezus Christus. Ten 3e. moet eraan gedacht worden, dat vele jonge menschen- in de crisisdagen van hun jonge leven gedrukt worden door buitengewoon groot schuldgevoel. Het instituut jeugd-ouderling is niet ge heel geslaagd. Er zyn jeugd-ouderlingen, die het hart der jeugdigen veroverd hebben. Er zyn er ook, die helaas, de jeugd tot een be- lacbine zijn. Spr. gevoelt voor ouderlingen voor bijzondere categorieën van jonge men schen, n.l. mililtairen, verpleegsters en stu- God make u aldus eindigde spr. zijn be toog in uw herfst vruchtbaar voor de komende lente in het Koninkrijk Gods. Op dit referaat ontsnon zich een geani meerde gedachtenwispeling, waatna de confe rentie op de gebruikelijke wijze werd gesloten Kunst en Letteren. en oude boelten ■welke op het jongste Bibliotheekcongres te Eindhoven werd uitgesproken door Prof. Dr. Willem de Vreese, Directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek der Gemeente Rotter- Prof. Dr. Willem de Vreese ving: nu reeds meer dan veertig Jaar geleden een onderzoek aan naar wat er in binnen- en buitenland«ch« bibliotheken en particuliere verzamelingen nog schuilt aan oude Nederlandsche handschriften boeken. HiJ had daarbU het ideaal voor oogen arbeid aan het licht gebracht. Wat.. baal geschat, de kennis onzer geheele Middel- nederlandsche Taal en Letterkunde berustte op nog niet eens 700 handschriften, is dit beschei den getal thans opgeklommen tot meer dan e*f duizend! Welk een taaie volharding, gepaard aan onverdroten speurzin, aan dit prachtig suc ces ten grondslag liggen zal duidelijk worden uit een greep, welke w(J uit bovengenoemdo rede van don Rotterdamschen geleerde willen „Er Is geen land in Europa. Griekenland wal •n Middelnoderlnnd- lleht uitgezonderd. echo handschriften te vinden z|jn", aldi leerde spreker. „Snanje, Zwitserland en Zw-den hebben er de minste: elk een doziintje Italië en ngarUe reeds meer: elk verschillende dozijnen •w|Jl niemand weet wat de met Amerikannsch geld op touw gezette cataloglfleerlng van do Va

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6