De komende ei i gaande man. W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam Bekende merken in alle prijsklassen w.o. Groote Kenze IN DEN STORM DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN Onderscheiden belangen. De Tilburgsche wolfabrikanten heb ben zich 24 September telegrafisch tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend om steun. Dat was één der eerste dagen, nadat Enge land den gouden standaard had verla ten. W« kunnen begrijpen, dat deze fa brikanten verontrust waren. Toch moet ons de opmerking van het hart, dat deze industrieelen een slecht, voorbeeld heb ben gegeven, wat betreft de noodzake lijke koelheid van hoofd. Men lette op den datumdrie dagen na den koersval van het Engelsche pond schilderden de heeren de toekomst reeds in de zwart ste kleuren en verklaarden niet minder dan dat de ondergang van de wolin dustrie in Tilburg dreigde. Ishet te verwonderen, dat anderen de angst om het'hart slaat, waar de leiders onzer in dustrie zoo krachtig alarm slaan? Des te onnoodiger was dit alarm, daar de heeren feitelijk iets verzochten, een bescherming, die reeds door de Regee ring was verleend, voordat de Engel- sche crisis was uitgebroken. Deze fabri kanten zijn tenminste zoo verstandig geen maatregelen te vragen ter ophef fing van de verliezen door den ponden- val zelf veroorzaakt. Zij beperken zich tot het inroepen van de regeeringshulp tegen een door hen verwachte felle con currentie van Duitschland, Italië en andere landen, die hier met „schleuder- preisen" zouden gaan werken. Ons komt het onjuist gezien voor om daar over reeds te gaan jammeren zonder dat deze gevaren tot nu toe zijn opge treden, alleen en uitsluitend omdat de heeren deze gevaren verwachten. Ove rigens zijn zij zoo verstandig geen regee ringshulp te verlangen tegen de overige nadeelen, die zij voorzien in hun buiten landsche concurrentie, waar zy in de naaste toekomst het waarschijnlijk te gen hun Britsche concurrenten zullen moeten afleggen. Wat nu betreft de gevaren in Neder land, die de heeren voorzien, zijn ze reeds tevoren daartegen beschermd. De Regeering heeft in dit opzicht een vooruitzienden blik getoond door het in dienen van een anti-dumpingswet, reeds tenigen tijd geleden. Dit moest toch bé kend zijn. Welnu, dan heeft het alleen zin aan te dringen op spoedige behan deling en aanneming van die wet door ons parlement, mits bij de eventueele amendementen ook rekening gehouden wordt met valutarconcurrentie. De gevaren, die zij in de toekomst iien, zuilen^dqpr, deze xegeeringsmaat- regelen worden ^voorkomen! Dë geheele actie, die een zenuwachtige stemming in het land bevordert, had derhalve op heel wat kalmere wijze gevoerd kun nen worden. Erger maken de exporteurs het, die ih de Industrieele Club in Amsterdam vergaderden en beraadslaagden over de vraag of de contracten met Engeland nageleefd moesten worden of niet. Zy meenden, dat deze contracten „natuur lijk" gebaseerd waren op volwaardige goudponden en dat de koersval van het pond een unfair middel was om den vastgestelden prijs te ontduiken. Ook vertegenwoordigers van den tuinbouw hebben geconfereerd met den Minister van Landbouw over de export onzer tuinbouwproducten. Nu zijn wy' de laatsten om ons te ont veinzen, dat bij afwikkeling der be staande contracten de grootste moei lijkheden te verwachten zijn. Voor ieder, die nadenkt, is het duidelijk, dat bij de scherpe internationale concur rentie van tegenwoordig een winst van 20 op bijna alle producten uitgeslo ten is. Krijgt de leverancier derhalve ongeveer 20 in guldens minder voor zijn waar dan waarop hij gerekend had bij den verkoop, dan beteekent dat voor hem verlies; voor verschillenden zelfs zulke groote verliezen, dat hun bestaan wordt bedreigd. Toch moeten wij ons door dit alles niet laten verleiden van de Regeering maatregelen te verlangen, die deze niet kan nemen. De verliezers maken alarm, dat is te begrijpen, de winnaars en dat zijn er velen meesmuilen en hou den zich stil. Terloops vermelden de bladen, dat diverse tarwe-importeurs, die contrac ten hadden afgesloten voor levering uit Oost-Europa, geweigerd hebben aan den eisch der leveranciers van ginds te voldoen om het pond, waarop deze con tracten waren gebaseerd, als goudpond VAN HET HEENGAAN VAN HET KABINET EEN BUK NAAR RECHTS? Sedert het vertrek der Fransche gasten is de politieke nervositeit te Berlijn weer sterk toegenomen. Het feit, dat aan de meeste rijksambtenaren hun tractement per week wordt uitbetaald, deed fluisteren over een komende inllatie. Anderen vertellen, dat de uitbetalingen der banken nog deze week beperkt zoo niet stopgezet zullen worden en in vollen ernst vertelde men mij, dat de markt op de helft der waarde zal worden teruggebracht. ï)e njksregeering volgt bij dit alles de tactiek der vertraging, schijnt voor een in grijpende beslissing terug te schrikken, hult zich in een geheimzinnig stilzwijgen en verhoogt hieruoor de spanning. Rijkskanse lier dr. Brüning wilde in den rijksraad het winterprogramma der rijksregeering uit voerig behandelen. Na hem zouden Dietrich over, de finanoieele en Curtius over de po litieke situatie rapport uitbrengen, maar op het laatste nippertje werd dit voornemen ondersteboven geworpen: de zitting van den rijksraad werd afgezegd en men beperkte zich tot een conferentie in de kanselarij met de minister-presidenten der verschillende landen. Voor de buitenwereld werd verklaard, dat men de nieuwe noodverordening pas na Hindenburg's goedkeuring en onuerteeke- ning wilde" publicecren, maar in werkelijk heid zullen stellig politieke overwegingen -tot deze -opzienbare verrassing geleid heb ben. Hoogstwaarschijnlijk voelt de rijks regeering zich na de gebeurtenissen der laatste weken niet opgewassen tegen den storm welke de komende zittingen van denrijks- idagTihs beloven. Voor deze parlementaire besprekingen wilde Brüning deh rijksdag de week van 13 tot 20 October toekennen, om dan de volks vertegenwoordiging opnieuw met vacantie te sturen. Hij rekende hierbij op de midden partijen van de landvolkpartij tot en met de christelijk-socialen en liet doorschemeren, dat Curtius dan eventueel „vrijwillig" zou heengaan. In dat geval zou dus de volks partij haar votum van wantrouwen tegen Stresemann's opvolger kunnen intrekken en en zou een volmaakt overbodige strijd tegen diens beleid in Genève uitblijven. Curtius heeft er inmiddels de voorkeur aan gegeven reeds eerder heen te gaan en dit besluit in een kort schrijven aan dr. Brüning te ken nen gegeven. Curtius gaat dus heen zonder rekening te houden met de parlementaire situatie. Dit ontijdig heengaan doet zonder ling aan, wanneer men bedenkt, dat zijn nederlaag inzake de Duitsch-Oostenrijksche tolunie niet zijn werk, maar het werk der Öijksregeering was. Het kabinet erkende reeds eerder, dat Curtius als leider van de Duitsche delegatie in Genève geheel correct handelde volgens de instructies van Berlijn. Wanneer het eindresultaat in Genève niet aan de oorspronkelijke verwachtingen beantwoordde en de toenadering tot Frankrijk ook nog di( te beschouwen. Dit zijn derhalve ook Nederlanders, die zich echter toevallig bevinden in de groep, welke van den val van het pond profiteert. En zy den ken er niet aan, een cent af te staan van de extra en onverwachtsche voor- deelen, die hun in den schoot vallen door de Engelsche crisis. Zy eischen uitvoering der contrac ten, betalen in gedeprecieerde ponden, en wry ven zich in de handen. Vermoe delijk zullen de graanimporteurs het in het geheel niet prettig hebben gevon den, dat berichten over hun buiten kansje zyn gepubliceerd. Maar ook hier kan de Regeering toch moeilijk beslag op leggen. Zoo staat het anderzijds ook. Gelden uit de schatkist, door het ge heele volk opgebracht, mogen niet wor den gebruikt voor al te eenzijdige be langen. ONZEN DUITSCHEN CORRESPONDENT offer eischte dan is het dus onbillijk, wanneer hiervan de schuld uitsluitend aan Curtius wordt verweten: het geheele rijks kabinet draagt in dezen de verantwoorde lijkheid. Niet slechts het ministerie van buitenland sche zaken gaf aanleiding tot binnenland sche politieke wrijving. Binnenlandsche zaken stonden tot dusver onder dr. Wirth en het verkeersministerie onder von Guérard, beiden partij- en geloofsgenooten van Brüning. De voortdurende aanvallen van rechts schijnen den kanselier aan het wankelen gebracht te hebben en men hoorde als opvolgers van Curtius, Wirth en Guérard reeds noemen von Neurath, thans gezant in Londen, geheimraad Schmitz en professor Warmibold. De ministeries voor justitie en volkswelvaart werden vooralsnog beheerd door twee staatssecretarissen, beide minis- terzeteds waren dus eigenlijk onbezet. Ook hierin zou wijziging worden gebracht. Daar naast hoorde men beweren, dat niet von Neurath, maar Brüning zelf voorloopig de buitenlandsche politiek voor zijn rekening zou nemen. Men kan zich nauwelijks voor stellen, dat de kanselier zijn toch al zoo omyangrijk arbeidsveld nog zoozeer zou uit breiden. De strijd der reactionairen van allerlei richting keerde zich de laatste maan den vooral tegen Curtius' buitenlandsch- en Wirth's binnenlandsch beleid. Curtius werd het scherpst aangevallen door zijn eigen volkspartij, in de eerste plaats door Dingeldey, den voorzitter. Het bezoek der Fransche minis ters beteekende voor hem slechts uitstel van executie. Niemand geloofde de bewering, dat Curtius tot eiken prijs door Brüning gehand haafd zou worden. Tot heengaan werd hij gedwongen door omstandigneden, welke sterker waren dan hij. Hij miste daarenboven de doortastendheio van zijn voorganger en genoot dus ook niet als deze het vertrouwen zijner partij. Aan Dingeldey zou men willen vragen: is uw partij bij machte, een waardiger opvolger voor deze uiterst delicate positie aan te wijzen? Door zijn vrijwillig heengaan biedt Cur tius den kanselier de mogelijkheid tot ka binetswijziging. Op zichzelf zou het Brüning niet moeilijk vallen, voor een tweede kn- binet-Brüning zorg te dragen. Met deze nieuwe groepeering zou hij dan de volgende week in het Wallothuis verschijnen en hoogstwaarschijnlijk de vereischte meerder heid van stemmen halen. Hij zou hierbij het allereerst en het meest op de stem-men der socialistische fractie zijn aangewezen. Nu loopen er echter geruchten, dat Brüning bezweken is voor de aanvallen van rechts, dat hij dus ook de Duitsch-nationalen voor zijn nieuwe kabinet wil winnen. Mocht di» waar zijn dan wordt 't twijfelachtig, of hij staat kan blijven maken op zijn socialisti sche bondgenooten. Men neemt aan, dat Brüning uit deze overweging de demissie van het gansche kabinet bij den rijkspresi- rent heeft ingediend. Hugenberg's „Lokalan- ziger" wil van zulk een ruk naar rechts niets weten. Hij neemt een loopje met Brüning's demissie en beweert, dat deze de roode map, wel direct uit de handen van Hindenburg zal terug ontvangen met dft opdracht, een nieuw kabinet-Brüning samen te stellen. Een politiek samengaan mei, de marxisten willen de Duitech-nationalen tot geen enke len prijs dulden. Niet de samenstelling van het kabinet-Brüning wordt door hen be streden, maar Brünings politieke samen werking met de socialisten. Hierin ligt stil zwijgend opgesloten, dat zij voor samenwerking met het Centrum wellicht onder bepaalde voorwaarden te vinden zouden zijn. De vermaning van von Papen, die als gematigd lid van het centrum juist dezer dagen in Westfalen van een „Schwung nach rechts" repte, wordt door de pers van Hugenberg als een frase van de hand gewezen. De nationale oppositie houdt vasten voet, want zij zegt: „Jede vom Marxismus abhiingige Reichsre- gierung wird dem scharfsten Kampf der nationalen Opposition begegnen!" Het blijft nu maar de vraag: wat zijn de plan nen van Brüning? Wil deze den stap van links naar rechts wagen en hiermede zijn tot dusver gevolgde tactiek prijs geven of wil hij met een gewijzigd kabinet denzelf den weg der „Erfüllungspolitiek" blijven gaan? Mocht hij zich tot het eerste laten verleiden, dan vrees ik, dat hij hiermede zijn waardigheid als rijkskanselier prijs geeft en de leiding der staatspolitiek aan een ander zal moeten overdragen. De figuur van Brüning droeg een persoonlijk karak ter, zijn naam is voor altoos verbonden met het bezoek in Parijs en het tegenbezoek der Franschen aan Berlijn. Het ligt dus in de logische lijn, dat hij den strijd zonder de nationalen zal trachten voort te zetten. Maar wie zullen dan bereid gevonden worden, de portefeuille der heengaande ministers voor hun reke ning te nemen? En zal dit nieuwe kabinet- Brüning door het vertrouwen van den Rijksdag gesteund worden? Zal het bij machte blijken, de parlementaire moeilijk heden te ovenvinnen? Aan een kabinet, dat in samenwerking met rechts wordt gepresen teerd, zullen de socialisten hun medewer king nooit toekennen. Brüning zou dan tus- schen de oppositie van links en van rechts komen te staan. Voor Duitschland zou men dan eerder een nieuwen rijkskanselier met een nieuw kabinet verlangen. Door zulk een kabinetscrisis zou echter de samenwerking met Frankrijk allerminst bevorderd worden. De onzekerheid in Europa zou hierdoor toe nemen en de last der noodverordeningen zou zwaarder dan ooit op Duitschland gaan drukken. Wellicht en dat hopen wij van ganscher harte zal Brüning, die al voor zooveel heete vuren kwam te staan, den weg vinden, om in overleg met Hindenburg een kabinet te vormen, dat versterkt door vaklui op economisch gebied aan de prac- tische eischen van onzen nuchteren tijd te gemoetkomt en het vertrouwen herwint, dat door den vrij onverwachten gang van zaken thans deerlijk werd geschokt Hoovers voor stel, om door een algemeen schuldmorato rium alle betrokken staten drie, misschien zelfs vijf jaar uitstel van betaling te verlee- nen, zal misschien het zwaartepunt van deze Duitsche belangen verleggen op het al gemeen belang der wereld en zoodoende ootk het nerveus geworden Berlijn tot bezinning brengen voor het te laat is. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Dinsdagmiddag reed het 9-jarig dochtertje van den heer Henven, uit Vriezen veen (Ov.), mede op een zes-wielige vrachtauto, met stee- nen geladen. Het meisje sprong er af, en kwam daarbjj te vallen. Het achterste deel van den wagen reed over haar lichaam. Zy werd ernstig gewond naar het R.-K. Zieken huis te Almelo vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed Den chauffeur treft geen schuld. Te Breda is een 36-jarige man door een vrachtauto aangereden en gedood. De onge lukkige laat drie kinderen achter. EEN ONEERLIJKE COLPORTEUR Bij de laatstgehouden verloting van de Groningsche Harddraverij-vereenigingen, blijkt een der colporteurs, de 32-jarige T. E. R., te Groningen, de opbrengst van eenige honder den loten ten eigen bate te hebben aange wend. Van het geld «was niets meer over aan gezien hij alles zelf heeft gebruikt. De man is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. BRANDEN In het dubbele woonhuis van de Wed. Zweers en Peters, te Rheden, brak brand uit. Niets kon worden gered. De bewoners brach ten zich bijtijds in veiligheid. Vermoedelijk ontstond de brand op den zolder, waar een party rogge-stroo lag. Verzekering dekt de schade. DE KINDERMOORD TE WATERINGEN BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS Gistermorgen heeft op de Nieuwe Alge- meene begraafplaats te Wateringen de ter aardebestelling plaats gehad van de slacht offers van den dubbelen kindermoord al- De belangstelling op en nabij de begraaf plaats v/as groot De lijkjes waren in het baarhuisje reeds eenige dagen opgebaard. De gemeente-politie zorgde bijgestaan door de marechaussée voor een goede af scheiding van het gedeelte van den dooden- akker, waar de begrafenis plaats had. De nog steeds door de vreeselijke schok versufte vader liep in de droeve familie-stoet mede Geen traan kwam in zijn oogen, doch verwe zen staarde hij in de verte, alsof het drama, dat thans door deze droeve plechtigheid be sloten werd, langs hem heenging. Ds. B. C. Verhagen Czn., Ned. Herv. predikant te Wateringen, voerde het eerst het woord aan de groeve. Welke mensch, al dus zeide hij, die geen hart van steen heeft, staart niet diepbewogen, verbijsterd en ont zet bij dit grafje, waarin twee jonge kinderen ter aarde zullen worden besteld, die op zulk een vreeselijke wijze in hun bed den dood hebben gevonden. Een ieder moet een diepe smart door het hart gevoelen en me delijden hebben met den zoo zwaar getrof fen vader, die te droef is om te schreien en slechts versuft staart op wat eens zijn ge zin, zijn leven, was. Diep medelijden moet men ook hebben met de moeder, die zulk een moeizame en lange strijd gestreden moet hebben alvorens zij tot haar vreeselijke daad kwam. Er moet een zware strijd gestreden zijn in het hart van dte moeder, die ook haar kleinste ombracht, toen dit wakker werd bij den moord op het oudste kind en zich ver schrikt verhief. Donkere machten hebben zich over de moeder meester gemaakt en een langdurige strijd moet er gestreden zijn aleer die donkere machten de overwinning behaalden. Wie zal zeggen of de vrouw in haar waangedachten niet gepoogd' heeft de kinderen voor andere rampen te bewaren? Diep medeleven gevoelde spreker ook voor de droeve familie, die uit het hooge Noorden gekomen is om bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig te kunnen zijn. Wanneer we diep over dit drama doordenken, zoo zeide de spreker,dan kunnen we niet anders doen als de handen ineenslaan en uitroepen: O, God, wees ons menschen genadig. We mo gen dan allen wel kracht vragen van God, opdat Hij het Licht geve, een Licht, dat de vader van deze slachtoffers noodig heeft Wat zal met de moeder gebeuren als zij beseft wat gebeurd is? Moge God haar dan beschermen en steunen in haar moeilijke tijden. De kinderen zijn bij Hem in trouwe hoede en spreker wilde de vader en dte moeder in Zijn liefde aanbevelen. Burgemeester Verhoeven was het als hoofd der gemeente een ware behoefte zijn deelneming te betuigen aan den vader en de familie namens de geheele burgerij, niet alleen van Wateringen, doch zeker uit het geheele land. Hij gevoelde zioh cite tolk van de Nederlandsche bevolking als hij zijn diepe deelneming betuigde aan Dekker. Van ieder zal zich bij het hooren van eeji drama een gevoel van medelijden meester hebben gemaakt. Twee jonge kinderen, proper en rein, zacht insluimerend, dicht naast elkaar zoo spoedig uit het volle leven weggerukt. Zaterdag nog speelden zij met het knutsel werk, dat de werkzame vader in zijn wei nigen vrijen tijd voor de kinderen had ge maakt. Welk een wreede gewaarwording moet het voor den vader geweest zijn, toen hij de lijkjes zijner kindteren aanschouwde. Spr. richtte woorden van deelneming tót de familie, die uit Drente overgekomen was om bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig te zijn. Wanneer we zoo besloot spreker met onze gedachten verwijlen naar het dra ma, dan blijve ons slechts de woorden van Job bij: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam dtes Heeren zij geloofd." De heer J. Ouwendijk sprak ten slotte nog als hoofd der Chr. School. De jonge Aaldert die deze school bezocht was zeer stil van natuur, doch laat toch een le dige plaats achter. De scholieren zijn zeer diep onder den indruk van het gebeurde. „Gelijk het gras is ons kortstondig leven," luidt de psalm en inderdaad is dit ook hier weer zij het op wreede wijze bevestigd. Tot Dekker en de familie richtte de spreker vertroostende woorden. De patroon van Dekker dankte voor de be wezen eer. DE TOESTAND VAN JUFFROUW DEKKER' Omtrent het moorddrama te Wateringen vernemen wij' nog, dat juffrouw Dekker steeds nog in de Ramaerklinieken te Loosduinen wordt verpleegd. Haar toestand is zoodanig, dat zy nog niet verhoord kon worden, en ab solute rust is voorgeschreven. De geruchten, dat de vrouw reeds zou hebben bekend den moord te hebben gepleegd, zyn dus nog on juist. ROFFEL-RIJMEN, EEN SPOORSLAG TT!t Moskou wordt gemeld dat te Samara een atheïstisohe Universi teit is geopend Op deze universiteit. thedraal. zullen jaarlijks 200 agita toren worden opgeleid. Als je altijd weer moet geven, Dan voor dit en dan voor dat, Word je soms een weinig kregel Altijd geven word je zat. Voor de kerk, de school, de armen, Voor bestrijding T.B.C., Voor de lammen en de blinden Geef je, en leeft geveild mee. Voor het één'e geef je graag, en Voor het ander minder graag, Voor het derde, vierde, vijfde, Zeg je: loop maar door vandaag. En vooral bij het gebedel Voor ons Hooger Onderivijs, Denk je daar je soms niet dóórdenkt: Heusch, nou wordt het me tè grijs. Dit nu is geen bedelrijmpje, Maak je dus niet vast vanstreek; Wel zou 'k willen, dat je even Kosteloos hierboven keek. x Mooi! En heb je dat berichtje Goed fjelezen, en goed dóór? Tracht het gratis te onthouden, Knoop het gratis in je oor. Als er voor 't H. O. dan tater Weer eens bij je wordt gebeld, Zeg je, en met overtuiging 't Is er best belegd, ons geld. Als de duivel met zijn makkers Groote hoogescholen sticht, Wijst Gods hand nog eens met nadruk Waar voor óns de roeping ligt. (Nadruk verboden.) LEÖ LENS Radio Nieuws. HUIZES (1875 M-) KRO. 8—9.15 Morgencon cert. 10—11.30 Gramofoon. 11.3012 Een half uurtje voor zieken en ouden van dagen. 12— 12.15 Politieberichten. 12.153 Populair Con cert. 33.30 Verzorging van den zender. 3-30 Opera-uitzending. 57 Aansluiting met de mu- zick-zaal van de Infanterte-jcazern - te Assen. 7—7.30 Lnna- en tuinbouwhalfuurtje. 7.807.45 Politieberichten. 7.458 F.T.T. kwartiertje. 8— 11 Concert IJm. 9.15 Berichten van Van Dias. 11—12 Gramcfoon. HILVERSUM (298.8 M) VARA. 6.45—7 en 7.307.45 Lichaamsoefeningen. 8 Tijdsein. 8.01 G:amofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA li'. 15 "Voordracht. 10.30 Viool en Plano.. 10.45 Voordracht. 11 Viool en Piano. 11.15 Gramcfoon. AVRO. 12 Tijdsein. 12.01—2 Omroeporkest. 2—2/30 Schooluitzendlng. 2.30-^-3 -Gramofoon. 34 Or kest. 4 Sluiting. VARA. 4 Tijdsein 4.01 Concert. 4.40 Na Schooltijd. 5.40 Cdneert. 6.40 Zong en piano. 7 Vervolg Concert. 7.20 Toespraak. 7.35 Vervolg en slot Concert. 8 Einde Programma. 11 Gramofoon. 12 Tijdsein en .sluiting. VPRO. 8 Weekuitzending. 8 Tijdsein. 8.01 Catechisatie. Kerkgeschiedenis 17e20e eeuw. IIL Ds nieuw® t(jd in ons land (strijdende richUngen). Spreek ster: Mej. Dr. N*. A. Bruining. 8.30 Concert. 9 cursus. Achtergronden van hedendaagsche rell- gieuse cultuur. IL Het Christendom, Spreker: Prof. M. C. van.Mourik Broekman.. 3.30 Concert f0 Persberichten viui het Vrijzinnig Godsdien stig Persbureau. 10.05 Persberichten Vnz Dias, 10.15 Lezing. Leekenspel. 10.45 Gramofoon VARA. 11 Gramofoon. i2 Tijdsein en sluiting. RADIO-JAARBOEK Evenals ln Engeland en in Duitschland reeds geschieden zal te beginnen met 1032 ook voor, ons land een radio-jaarboek worden uitgege ven. De Inhoud zal bestaan uit: a. wetenschap pelijk en populair gestelde artikelen met betrek organisatie van den radio-omroep bil het Rijk en do Vereeniglfigen, en de belangrijkste ge gevens. in hoofdzaak technische, voor de luis- De samenstelling van het Jaarboek geschiedt Tnet medewerking van autoriteiten en toonaan gevende figuren in de radio-wereld door den heer E. P. Weber, secretaris van de Radio- raad, ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN AUTO EN DOGCART Op de Rijksstraatweg te Duivendrecht, kwamen een dogcart en een ford-auto met elkaar in botsing. De boom van de dogcart ging door de voorruit van de auto, tengevolge waarvan de bestuurder een hersenschudding bekwam. Zyn vrouw en kind, die eveneens in de auto zaten, bleven ongedeerd. Het paard van de dogcart geraakte in een sloot. Vermoe delijk is de aanrijding toe te schryven aan onvoldoende uitwijken. late Garantie Door WJERNY KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE iijt.en geteeKena. zooais veie uenauizenueu Rusland dat de laatste Jaren hebben onderga! De auteur maakte gebruik van verschillen officie'1- bronnen: beschrijvingen, aanteeg Hingen" en rapporten, die op last van *iteiten moesten wor.den gemaakt De oorlog tegen Polen bracht groote ellende, •hij gaf Rusland op economisch Economische Pol stel Grlsha, kapitalistisch stelsel, der hoofdpersonc Is oud-student i wetenschappen, aangesteld bij .Tsentrosojoez", de centrale sch terrein de ger de gevolgde Nleu zoogenaamde „Nep" dan een her- cooperi Zijn vrouw. de schrijfster Innerlngen. vreesde vaak. dat Grlsha van haar begon te vervreemden. Maar na een ver trouwelijk gsprek met hem bleek haar. dat zij slch ln dit opzicht vergist had. BIJ een groote partijschoonmaak. die eens gehouden werd. werd Grlsha maar net gehandhaafd en overgeplaatst als directeur van een fabriek in Rostof. Z|jn vrouw werd zes Re""?" i geschorst en kreeg .ntschappelijk werk Toen al deze maatregelen geen blijvende beteringen brachten, werd .Grlsha met zes ken ziekte nen: Zijl gelederen gehouden. en slotte buiten de partij Eindelijk kreeg Grishi itelling: hij zou het nog ragen Maar hij sprak er zij voelde dat bezoek bracht aan Vitja, wier man op 1 bureau van het transportwezen wen daar bitter slecht naar den zin had. Dit was toch waarlijk mij de pap in eten mond geven 1 Toen ik dan ook met mijn jooretel voor den-dag kwam om met Grisha nniee te trekken (naar het boogovenbedrijf volgde er op 4e eerste stilte van verwonde ring een dergelijke uitbarsting van enthou siaste instemming, dat er verder in het ge heel niet onderhandeld behoefde te wor en Die arme Vitja was zoo blij voor haar mail, dat ze er geen oogenblilk over sprak, hoe zij haar werk zou moeten opgeven. Ik weet zelfs niet of „e er op dat moment aan dacht en in ieder geval] bleek, dat zij allen in revolutiejaren nog niet geleerd hadden van een situatie voordeel te trekken in hun eigen belang. Presnof zei over de kwestie van het salaris precies hetzelfde wat Grisha gezegd had, dat hij het aan mij overliet; ik mooht dus vam beide kanten een willekeu rig salaris vaststellen inderdaad een lastige positie! Alles wa6 in een half uurtje besproken, en toen was vastgesteld, dat Presnof voor een paar andere „flinke kerels" zou zorgen, dat Vitja een of andere positie zou krijgen, en dat allen zoo spoedig mogelijk ons zouden volgen naar ons nieuw arbeidsveld. Toen de kinderen ook thuis kwamen, vonden zij de heele familie in zulk een opgewekte, stemming, dat zij de nieuwe tanj-e Tgmja, dij zij zich natuurlijk in het geheel nïet herinnerden, wel voor een tooverfee gehouden moeten hebben Zelfs Vitja's bezorgde opmerkingen over de gezondheid vam de kinderen klonken min der zwaarmoedig. Zij had nog familie in Duitschland wonen, vertelde ze, in een streek, d.ie juist zeer goed was voor kin- de-ren als de -hare en zij fantaseerde ai, hoe het misschien mogelijk zou zijn, dat haai man als leidend ingenieur va.n een groote fabriek naar het buitenland werd gestuurd en er dan gedegenheid zou bestaan om de. kindenen eens heel-emaal gezond te laten worden. Trouwer.6, zij hoopte reeds van slechts gebrekkig Fransoh kon spreken en het buitenleven daar in het Zuiden, dat de heelemaal geen Duitsch meer, alhoewel ik jongens er flink van zouden worden. Ihet nog wel verstond. Ik sprak derhadv partij-milieu van de laatste jaren, had zedfe het geluk mijn oude vertrouwde vrien len van vroeger terug te hebben gevonden en hen een dien6t te hebben bewezen. Een voorproefje van die nieuwe omge ving kreeg ik tijdens een gezellige eetpartij in het Savoye-Hotel, dat speciaal voor bui tenlanders is gereserveerd. Ik was toevallig door een hunner, met wie ik kennis had gemaakt, ten eten genoodigd. Eeret had ik vvidlen afslaan, omdat ik vreesde, dat alles in dit hotel voor buitenland-ere ongelooflijk duur zou zijn. Men stelde mij echter gerust en vertelde, dat een diner evenveel kostte ads in de andere Russische hotels, en wel twee roebel. Ik besloot dus eens kennis te maken met deze, voor mij, nieuwe atmos feer, waarin de buitenlanders in Moskou vertoefden. Het was etelllig de moeite waard De bediening was Europeesch, de tafeltjes Europeesdh gedekt met keurig tafellinnen en zelfs zilveren lepel6 en vorken, terwijl het eten uitstekend was. De kedlnere spra ken adden Fransoh, Duitsch en Engedsch. Ja, een buitenlander, die in dit milieu leeft, moet wel een pracht-indruk van Moskou krijgen! Opvallend waren de prachtige groote damasten servetten, waarop ik tot mijn verbazing een Russische N met een kroon er boven ontdekte. Op mijn vraag vertelde de kellner, dat het inderdaad ser vetten waren wan het Czaristisch hof, waar van een reusachtige voorraad, duizenden stuks, de Sovjet-regeering in handen was gevallen. Vele buitenland-ere kochten een haiLf dozijn als aandenken, die tot den be scheiden prijs van 7.50 roebel per 6tuk wer den aangeboden. Ik had mijn vreemde talen de laatste ja-I - geheel en al verleerd, dat ik nog beloofden de nieuwe omgeving!had en die onze taal behoorlijk sprak, het en het nieuwe werk ook voor mij een ge- geen misschien wel de oorzaak was, dat de heel nieuwen levensinhoud. Ik zou weer in I tafelgenooten zich in het Duitsch nogal vrij een onder- -milieu gaan leven dan in het j moedig uitlieten. Er was een nieuweling bij een Tsjech, die door de anderen uitgevraagd werd, „Werkt U?" vroeg een Duit6cher hem met spottenden blik. De Tsjech antwoord de daarop verwonderd zooiets van: „Natuur lijk, wat zou ik hier andere doen? Ik ben toch Stoklostroi" (organisatie voor den bouw van glasfabrieken). „Ja, dat weet ik wel," zed de Duitscher weer, „maar ik vraag of U werkt, doet U wat?" „Aha, nou begin ik het te begrijpen," lachte de Tsjech, „u kent de toestanden hi t blijkbaar ook. Ik werk wel, zeker, ik teeken zoo'n beetje en den hebben wij veel verga deringen, waar over het algemeen veel ge praat wordt De voorzitter zegt dan, dat wij vooral een heel groote en reusachtig mo derne fabriek moeten ontwerpen en daar blijft het hij. Dan gaan wij weer aan het teekenen, zoodat ik op die manier al een stuk of drie of vier fabrieken ontworpen heb. Of er ooit wat van zal komen, dat is een andere vraag, die mij niet aangaat" „En wat krijgt u wel betaald voor dat hoogst nuttige werk?" vroeg mijn gastheer >n denzelfden toon. Blijkbaar bestonden er in dit opzioht geen geheimen tueschen de buitenlanders. De Tsjech vertelde tenminste dat hij 600 dollars in de maand verdiende benevens vrije woning. Men had het hem in zijn geboorteland zoo voorgesteld, dat hij wel 500 dollars van zijn salaris over zou kunnen houden en hij had berekend, dat als hij dun drie jaren in Moskou werkte, hij voldoende zou overhouden teneinde zich in zijn geboorteland een onafhankelijke positie te verwerven. Maar dat vva6 hem leelijk tegengevallen, want hij gaf veel meer uit en zoodoende zou het noodig ?ijn, dat hij langer in Rusland bleef. Hij had daar om maar besloten om zijn verloofde naar Moskou te laten komen en daar te caan trouwen, want om nu vijf ja-ren of mis schien meer zijn meisje niet te zien. dat was -nou toch wel een beetje al te erg. Maar hij rekende er toch in elk geval op. dat na vijf of zes jaren zijn wensch vervuld <v>u zijn en hij genoeg geld zou hebben over gespaard. Ik voedde bitterheid in mij opkomen je gens deze buitenlanders, die on6 land als een soort kolonie bsechouwden, als een Con go, waarheen men trekt, voor een zoo kort mogelijken tijd om er zooveel mogelijk geld vandaan te halen. Op deze manier verzoen de het buitenland zich met het bestaan van den Sovjet-staat en wij moesten van onze armoede zulke geweldige bedragen betalen voor buitenlandsche specialisten, die wij niet eens behoorlijk wisten te gebruiken. En die menschen onder elkaar spotten met onze vaak onhandige pogingen om iets nieuws op te bouwen. Mijn vraag of alle buitenlanders zoo over on.ze instellingen oordeelden, bracht een kleine opschudding teweeg. Zij hadden niet verwacht, dat ik hen verstaan zou h-ebben en waren nün of meer geschrokken. Ten slotte maakten zij er zich van af met hst leugenachtig antwoord, dat men toch niet altijd ernstig kan zijn en wel eens den draak kan steken met zijn omgeving. Pat deden zij in hun eigen land ook. beweerden zij. Gedurende het verdere diner kwamen zij op dit onderwerp niet meer terug en beperkten zich tot algemeen»; gesprekken, waarbij zij de toestanden in het buiteniund onder de loupe namen om nu als het ware te toonen, dat zij daarover niet zachter oir deelden dan over ons De kennismaking met deze jongelui was werkelijk een openbaring voor mij gewenst. Ik hnd nog niemand ontmoet 'n ons land, die zoo vrijmoedig alles beoordeelde wat geschiedde en er zoo den draak mee stak. Aan den anderen kant was de/.e vrijinai' digheid echter te begrijpen, want het sch "en alsof de strengheid en de controle de*- regeering op de ope nbare meenin? een •veü'ig aan het verz wikken was. Een symp 'om daarvan was het opgang makende tooneelstuk. dat vvj zngen en tet nu al maanden lang avon aan avon 1 voor eon uitverkochte zaal we: i gespeel 1. Het heette „De dagen der TurMenenweak w oord de raam is van een familie uit Kiew. Het Lehandelde een episode uit den burgeroor log, maar naet op de manier, zooals wij daar aan gewend waren met verh&er'.ijking van de bolsjewistische h«.dendaden en belacbe- lija-rcaking van den tegenstander, doch mui of meer omgekitrd. De witte officieren waren hierin heiden van dapperheid en edelmoedigheid. Zij stre den en stierven voor een ideaal, terwijl in het geheele stuk g^en enkele v-mmun:et von kwam. Bij de generale repetitie van iit stuk had de zaai vol gezet.-a in et offi cie»?'e personen; zoowel volksevnmissaris sen als de G.P.Oe. -.varen in grootei. getale aanwezig. Een d-iscuurie was gevolgd in partij kringen over de toelaatbe u hm.f van het stuk en de mitraerheid ha i begieten, het stuk te laten spellen. Waarom? Was het een edelmoedigheid cm toe te «even, dat onze tegenstonders niet aJlemaai schurken varen of wa6 het een verslapping van den nbu.gzamen wil o-n alleen -n uitsluitend *ns eigen standpunt naar voren te beu gen? Hoe het ook zij, het publiek maakte van deze gelegenheid gretig aebruik om iets oudere te zien dan de traditioneel? wuvtei- l.ng. Maar het was gevaarlijk: ik b<n over tuigd, dat deze mirschten tijdelijke ver slapping in idealistisch opzicht e-»n der oorzaken was geweest van het applaus in de bioecooD toon de voor-revolutionnaue fi guren op het doek kwamen. Wij kregen een prachtitr huis in onze nieuwe standplaats, een echte directeurs woning met zes «roote kamers, behoorliik gemeubileerd, mid-den in de kol-inie van de woningen der hoogste technici en andere beambten. Grisha ging met overleg «e werk, heel anders dan in Rostow. dat home-kte ik direct. Hij trachtte met iedereen bevriend te worden. In het begin gebruikte hij rijn tijd om in persoonlijk contact te knmèn met 'Ie part ij menschen, tegen wie hij uiterst jovn fWtrrdi verrol<id)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5