DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND MAC DONALD'S BEROEP OP DE KIEZERS GEEN SPECIFIEKE BELOFTEN MOGELIJK MAAK DE BEGROOTING MAG GEEN TEKORTEN MEER VERTOONEN Aan het begin der verkiezingscampagne heeft de eerste minister van Engeland een „oproep tot de jiatie" gericht, waarin hij verklaart, dat de „huidige nationale re«ee- ring in haast is samengesteld ten einde snel het hoofd' te kunnen bieden aan de naderende crisis". Deze regeering maakte een einde aan het opnemen van leeningen, voerde bezuinigingen in en bracht de be grooting in evenwicht De omstandigheden en de binnenlandsche financieele zwakte maakten het de regeering evenwel onmo gelijk haar onmiddellijk doel te voltooien. Het pond sterling werd losgemaakt van den gouden standaard, terwijl het land thans een periode van herstel moet doormaken ge durende welken tijd stappen van buitenge woon belang, nationaal en internationaal, moeten worden genomen ten einde de sta biliteit te verzekeren en een terugkeer tot de recente bezorgdheid te voorkomen. Een monetaire politiek welke het pond sterling weer ihet vertrouwen zal weergeven zoo mede het gezag in internationale overeen komsten, welke eenige der meest op den voorgrond tredende oorzaken van economi sche misvattingen zullen wegnemen zoo als de oorlogsschulden en de herstelbetalin gen waaronder de geheele wereld thans zoo ernstig lijdt, plannen welke een gun stige handelsbalans zullen terug doen Koe ren, zullen zonder verwijl moeten worden opgesteld. Op den achtergrond van deze werkzaam heden en op ieder punt met haar in verband bestudeerd moet staan de kwestie der werk loosheid, in het bizonder in haar belang rijkst aspect: werk te vinden door uitbrei ding der markten zoowel in binnen- als in buitenland. Deze tijden zijn tijden van buitengewone urgentie en buitengewone omstandigheden waarvoor een buitengewone behandeling vereischt wordt. Aangezien 't onmogelijk is om bij de wis selende huidige omstandigheden te voorzien wat gebeuren kan, kan niemand een gede tailleerd program opmaken waarop speci fieke beloften kunnen worcPen gegeven. De regeering moet derhalve vrij blijven om ieder voorstel dat hulp kan brengen gelijk tarie ven, opvoering van den uitvoer en beperking van den invoer, handelsverdragen en onder linge economische overeenkomsten met de dominions in overweging te nemen. Zij moet nagaan hoe de waardeverminue- ring van het geld en de economische poli tiek, die gevolgd moest worden om de be grooting in evenwicht te brengen, het leven van ons volk beïnvloeden en iedere stap ne men die tot uitvoering kan worden gebracht ten einde het te beschermen tegen exploita tie. Er moet echter duidelijk worden ge maakt dat terwijl al het mogelijke gedaan zal worden om het hoofd te bieden aan den noodtoestand, men de begrooting nint tot tekorten mag laten komen. De mogelijkheid van binnenlandsche en rijksontwikkeling in alderzelver aspecten moet worden bestudeerd. De regeering moet samenvattend natio naal zijn en niet aan partijen gebonden in de verplichtingen die zij op zich genomen heeft. In deze dagen van overgang en onzeker heid moeten wij ons allen aaneensluiten en door onze samenwerking thans streven naar het brengen van een nieuwen geest van energie en hoop in ons volk. Terwijl de huidige omstandigheden blijven voortduren, kunnen deze dingen niet gedaan worden door politieke partijen, die partij veldslagen leveren op het podium en in het parlement. Hierbij mag echter niet komen het ver lies van politieke identiteit, aangezien de onmiddellijke taak van tijdelijken aard is en na te zijn volbracht gevolgd zal worden door een normaal politiek leven. Deze taak beteekent echter wel, dat er een willige samenwerking moet bestaan tus- schen alle politieke partijen, samenwerkende door middel van haar vertegenwoordigers en schouder aan schouder de verantwoor delijkheid dragende voor besprekingen, on derzoek en daden. De nationale eenheid door samenwerking van de partijen- en liefst alle partijen als dat mogelijk zou zijn is thans even essentieel als in Augustus. In Augustus moest haastig een combinatie worden geïmproviseerd, zoowel wat betreft de regeering als de regeering steunende par tijen en groepen in het parlement Thans, met deze vooruitzichten voor ons en zoovele aanwijzingen in de wereld van onzekerheid die nog dreigt, is het van es sentieel belang, dat de steun van het volk van de regeeringspolitiek buiten eenigen j twijfel wordt gesteld. Het parlement moet tot nieuw leven word'en geroepen en nieuwe mandaten moeten worden gegevejL Verkie zingen zijn dus onvermijdelijk. De wijze van werken der parlementaire In stellingen van democratische verantwoorde lijkheid en van de constitutioneele practijk eischt deze verkiezingen. De venkiezingen over het resultaat waar van er geen onzekerheid moet bestaan, is eveneens noodzakelijk om aan de geheele wereld de vastbeslotenheid te toon en van het Britsche Volk om aaneengesloten te staan in tijden van nationale moeilijkheden en al die maatregelén te steunen die noodig zijn om zich zelve en zijn crediet in een onaantast- baro positie te plaatsen. Dat is de basis van iedere zekerheid die ons volk heeft. In Augustus hebben wij de bewondering der wereld gekrewm door onze onmiddellijke onderschikking Tan partijpolitiek aan na tionale belangen. Laat ons tlhans bewijzen ctat wij vastbesloten zijn door te zetten tot dat wij het land uit deze duistere dagen gebracht hebben naar helderder en rustiger tijden. Verwacht wordt dat de andere partijleiders die de nationale regeering steunen bedien hun manifesten zullen publiceeren. Het Lagerhuis ontbonden Bij koninklijke proclamatie is Woensdag middag het Lagerhuis ontbonden. In deze proclamatie, welke, der traditie getrouw, in het Hoogerhuis, waarheen zich de Lagerhuis leden hadden begeven, werd voorgelezen, wordt o.m. verklaard, dat de betrekkingen van het Britsche Rijk met de vreemde mogendheden ook verder van vriend schappelijke» aard zijn geweest. De koning spreekt vervolgens de hoop uit, dat do her vatte beraadslagingen der Ronde Tafelcon ferentie tot resultaat zullen leiden. Nopens de financieele en economische cri sis verklaarde de koning, dat hij de maat regelen door dc regeering genomen heeft goedgekeurd en sprak hij het vertrouwen Na de voorlezing van deze proclamatie in het Hoogerhuis verzamelden de Lagerhuis leden zich weer in het parlementsgebouw, waar de speaker mededeelde dat den 27 Oct a.s nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden. Een radiorede van Mac Donald. Gisteravond heeft Mac Donald voor de radio een oproep uitgesproken ten gunste van nationale eenheid. De Premier zal zijn verkiezingscampagne Maaudag a.s. te Seaham beginnen. Verschillende leden van het parlement zijn reeds in hun kieskringen aan het iwerk, zoodat er Woensdag in het Huis slechts weinigen aanwezig waren. Aangezien dit de laatste maal was, «tet de rijkskanselier van de schatkist, Snowden in het Lagerhuis verscheen, in verband niet zijn slechten gezondheidstoestand, hebben de speaker en tal van leden 'van alle par tijen hartelijk afscheid van hem genomen. Boodschap van Six J°hn Simon. Sir John Simon, de leider van de nieuw gevormde liberaal nationale organisatie heeft een boodschap aan zijn kiezers gezon den, waarin hij o.a. zegt: Ramsay Mac Do nald heeft den moed getoond die de crisis eischto en Baldwin's bereidwilligheid om aan zijn zijde tc staan, zonder zich te De- kommeren om de ij delheid van plaatsing, is een voorbeeld voor ieder en ik doe een beroep op allen op wie ik invloed kan uit oefenen, eenzelfde houding aan te nemen en gemeene zaak te maken tegen een alge meen bezwaar. De executieve commissie van de nationale liberale federatie heeft met 1 stem tegen een motie van vertrouwen aangenomen in Samuel en Maclean, de liberale leden van die regeering. Gistermiddag is het te Manchester tot he vige botsingen gekomen tusschen de politie en werkloozen, welke, ondanks uitdrukke lijke waarschuwing, een demonstratie-op- toclvt poogden to vormeu. Een aantal per sonen werd door slagen met den gummi stok gewond. Verscheidene personen wer den gearresteerd. HOOVER'S PLANNEN INSTEMMING BIJ DE BANKIERS. WANTROUWEN IN FRANKRIJK. De binnenlandsche crediet-plannen van President Hoover vinden instemming bij de associatie van Amerikaansche bankiers. Zijn voornemen om met Laval te spreken over een regeling der internationale schul den, klaarblijkelijk in de richting van een verlenging van het moratorium worden in Frankrijk met wantrouwen ontvangen, om dat de Franschen diaardpor, ter verzachting van de wereldcrisis, nieuwe concessies zul len moeten doen. LORD READINGS BEZOEK AAN PARIJS Lord Reading, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, had Woensdagmorgen met Briand aan de Quai d' Orsay een onder houd van een uur. In een vaag communiqué van den eersten minister wordt verklaard, dat de gedachten- wisseling van Laval en Lord Reading betrek king heeft gehad op een onderzoek naar den aigemeenen toestand. In het ministerie van financiën daarentegen zyn de financieele kwesties welke voor beide landen van belang zyn, zoomede de laatste berichten uit Amerika uitvoerig besproken. PARIJS, 8 Oct. Naar thans wel schijnt vast U staan, ligt het niet in de bedoeling van Lord Reading om met de Fransche regeering te onderhandelen over een leening tot stabiliseering van het Pond. De besprekingen zijn eerder een gedachtenwisseling over alle actueele en economische en financeele pro blemen. Lord Reading heeft duidelijk laten door schemeren, dat de Engelsche regeering op het oogenblik niet aan stabiliseering van het Pond Sterling denkt. Zij wil in de eerste plaats afwachten wat dc nieuwe verkiezingen opleveren en op wel ken koers het Pond zich zal kunnen hand haven. Van Fransche zijde heeft men toege zegd, dat men ten allen tijde bereid is Enge land te helpen. Voorts stonden in het middelpunt der be sprekingen de reis van Laval naar Washing ton en de a.s. Ontwapeningsconferentie. In welingelichte Fransche kringen ver klaart men, dat Laval ten aanzien van de ontwapening er opnieuw op heeft gewezen, dat Frankrijk slechts bereid is in zekere mate zyn bewapening te verminderen indien het principe van wederzydsche hulpverleening by gewapende conflicten concreter vorm aan neemt. Met den Franschen minister van handel had Lord Reading een onderhoud over de Fransch- Engelsche handelsbetrekkingen, die van de daling van het Pond ernstig hebben geleden. Beiden verzekerden alles in het werk te zullen stellen om een vlot verloop van de weder zydsche handel mogelijk te maken. Ten aan zien van het her stel vraagstuk verzekerde minister-president Laval dat men te Washing ton zeer wel voorloopige maatregelen zou kunnen treffen. Aan een definitieve regeling viel echter pas te denken bij een strenge scheiding tusschen de herstelsohuld en de intergeallieerde schuld. Lord Reading vertrekt reeds hedenmiddag tegen 2 uur weer uit Parijs De Fransche vertegenwoordigers In de Fransch-Dultsche Commissie Woensdagavond zijn de Fransche vertegen woordigers in de Fransch-Duitsche studie commissie officieel benoemd. Aan het hoofd staat onderstaatssecretaris Gignouz, terwijl Colondre secretaris-generaal der Fransche delegatie zal worden. Aanval op de regeering. Op het jaarcongres van de Amerikaansche Arboidersfederatie heeft senator James Davis een rede gehouden, in welke hij een heftigen aanval op de regeering deed met betrekking tot de werkloosheidsverzekering. Hij noemde deze verzekering dwaas en niet in overeenstemming met den geest der Voreenigde Staten. Hij drong aan op de aanvaarding van een verzekeringsplan, waaraan op gelijke wijze door werkgevers en arbeiders zal worden deelgenomen. NAAR BRUNING'S TWEEDE KABINET DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ VERZET ZICH Dr. Brüning heeft, na de ontslagname van zijn kabinet, de opdracht aanvaard voor de vorming van een nieuwe regeering. De opdracht werd hem gegeven als per soon, los van de partijen en alszoodanig heeft hij haar ook aanvaard. Gelijk wij reeds mededeelden, zal Brüning voor zijn nieuwe kabinet meer steun bij rechts moeten zoeken. Hoewel het aanvankelijk scheen alsof hij daartoe alle banden met de sociaal-demo craten zou moeten doorsnijden, lijkt het er thans op, dat. hij, ondanks de kleine zwen king naar rechts, het contact met de sociaal democratie, zoo mogelijk, wenscht te be waren. Thans dreigt evenwel tegenstand van de Duitsche Volkspartij, die voor deelname aan de regeering den eisch begint te stellen, dat er een regeering moet komen die niet bezwaard is door de laatste gebeurtenissen /en dat het. met het oog op de buitenland sche politiek met name gewenscht is, dat de nationale oppositie deel krijgt aan de re geering. De voorzitter der D. V.-partij Dingeldey, moet deze opvatting aan Dr. Brüning heb ben kenbaar gemaakt. In het openbaar is deze eisch voor de nieuwe kabinetsformatie gesteld in hot blad der Duitsche Volkspartij, de National Li berale Korrespond enz. In politieke kringen heeft deze verklaring veel opzien gewekt, omdat de parlementaire kansen van Brii- ning's tweede kabinet er belangrijk gerin ger door worden. Het valt op ,dat de „Vorwarts" het op treden van de Volkspartij een dolkstoot voor Brüning noemt en zegt dat wanneer Brüning faalt het oogenblik der verwarring is gekoTnen, dat hij heeft willen vermijden. Het centrum-blad „Germania" is van meening, dat de Kanselier zijn weg vol gens zijn eigen besluiten gaan moet., ten einde ook ditmaal weer de parlementaire beslissing af te dwingen. Het gaat er nu om. dat het nieuwe kabinet een nog krach tiger buitenparlementairen vorm krijgt en dat het een passende steun bij de gematig de rechterzijde zoekt Het doel van Brüning moet zijn een werkkrachtige combinatie te vormen waaruit onmiddellijk blijkt dat de vaste koers beweegt in de banen van een zakelijke verstandige en gematigde, maar natuurlijk vastbesloten en aan den toestand aangepaste politiek. De meerderheid in het parlement is er van afhankelijk, dat zoo wel de kleine groepen van de gematigde rechterzijde alspok de sociaal-democraten in toom gehouden moeten worden. Het artikel van de National Liberale Kor- respondenz" vormt een druk, die in een enkele richting op Brüning wordt uitge oefend. Wanneer de Duitsche Volkspartij poogt den rijkskanselier van te voren reeds dergelijke plannen op te leggen moet haar worden uiteengezet, dat dit een pressie is die moet worden afgewezen. De kanselier moet in den Rijksdag de partijen voor (Je. vraag stellen, of zij hem willen volgen of niet. Inmiddels onderhandelt Brüning over (Je vorming van zijn nieuwe regeering. Heden werd een beslissing verwacht- Het seniorenconvent van den jRijksdag is tegen Maandag bijeengeroepen 6m te spre ken over de as. Rijksdagzitting. NIEUWE MINISTERS Het meerendeel der Berlijnsohe bladen noemt overigens voor het rijksministerie van handel, Dr- Warnbold, voor het rijks- ministerie van verkeer, Dr. Schmjtz en voor het rijksministerie van binnenlandsche za ken Dr. Gessier. Naar de ,3oersenzeitung" verneemt zal Dr. Curtius Donderdagavond met vacantie gaan naar Badenweiler. Woensdagavond heeft rijksdagafgevaar digde dr. Goebbels te Dusseldorf een rede voering uitgesproken waarin hij er den na druk op legde dat er geen redding meer mogelijk was, zoolang men de nationaal- socialistische beweging van de macht uit sloot. Iedere poging het kabinet naar rechts of links uit te breiden kan als mislukt wor den beschouwd, aangezien zoolang de na- tionaal-socvialisten deze pogingen onvoor waardelijk oppositie aanzeiden. Dr. Brünings programsaneering der financiën, binnen landsche politieke vrede en activeering van de buitenlandsche politiek volslagen mis lukt is. „Wij komen, aldus Goebbels, wanneer wij geroepen worden. Er is slechts een ja of een neen. Onderhandeld wordt er niet Wanneer onze voorwaarden, die zeer mi nimaal zijn niet aanvaard worden, dan zul len wij verder strijden" De nieuwe noodverordening van de Duit sche rijksregereing heeft in de Engelsche bladen groote aandacht getrokken- Volgens een bericht van een persagentschap betee kent deze noodverordening, dat de grond wettige rechten van he! volk worden opge heven. De „Evening Standard" legt er don na druk qp, dat Hitier thans zijn uur voor gekomen houdt en meent, dat in Duitsch- land geen algemeene verkiezingen zullen worden geohuden. Wanneer de rijkskanse lier den noodigen steun in den rijksdag niet zal vinden, zal hij eenvoudig zonder per- lement regeeren. BOMONTPLOFFING ONDER EEN TRAMWAGEN In de Frankfurter Allee te Berlyn is gister namiddag ter hoogte van perceel nr. 62 onder een rijdenden tramwagen een bom ontploft, waardoor een kind ernstig en een vrouw licht gewond werden. De tram, lyn 89, reed in de richting Lichtenberg, toen plotseling onder den motorwagen een luide knal werd gehoord De vrouw en het meisje, die naby de tram baan stonden, vielen neer. Het politieonder zoek wees uit, dat men te doen had met een exploisie-lading, die op de tramrails was ge legd en door de wielen van de tram tot ont ploffing was gebracht. De politie kon nog eenige stukken van het omhulsel terugvinden Tot nog toe kon niet worden vastgesteld of men hier te doen heeft met een ernstiger be- bedoelden aanslag of met een: kwajongens streek. AANSLAG OP EEN ITALIAANSCH AMBTENAAR. Te Nice heeft een Italiaansch arbeider, Git- teri genaamd, gistermiddag een aanslag ge pleegd op den ambtenaar van het Ttaliaansehe consulaat Di Luca. De ambtenaar werd door twee schoten gewond. De dader richtte het wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. Git ten was zwaar tuberculoos en een fel anti- JAPAN EN CHINA BOYCOT VAN JAPANSCHE GOEDEREN JAPANSCH PROTEST TE NANKING Het oorlogsgevaar neemt toe Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Chinee- sche organisaties van kooplieden besloten heb ben, alle Japansche goederen te boycotten. Maatregelen zyn getroffen om den gehee- len invoer van Japansche waren in China stop te zetten en om de Japansche kolonies in China te dwingen door middel van econo- mischen boycot China te verlaten. Verder zal men trachten Japan de scheepvaart in de Chi- neesche wateren onmogelijk te maken. Officieel wordt gemeld, dat zich acht Ja pansche schepen op de Yangtse bevinden, zonder levensmiddelen en kolen, aangezien de Ohineezen weigeren de Japansche schepen van deze goederen te voorzien. Het Japansche kabinet heeft den minister van Buitenlandsche Zaken opgedragen een nota te richten tot de Nanking-regeering waar in Japan protesteert tegen de anti-Japansche beweging, welke den laatsten tijd in China wordt gevoerd. De Japansche regeering eischt in deze protestnota dat de Centrale regee ring direct alle maatregelen zal treffen ter bescherming van de Japansche belangen. De Japansche consul-generaal heeft den Chineeschen majoor van Groot-Sjanghai ge waarschuwd, dat, zoo de Chineesche overheid de Japansche ingezetenen niet ten volle be schermt, de Japansche regeering zelf voor die bescherming zal hebben zorg te dragen. De consul-generaal voegde er aan toe, dat de Japansche regeering de anti-Japansche bewe ging in Sjanghai als een vijandelijke daad aanziet. Daartegenover heeft de Chineesche minister van financiën Soeng in een interview met Reuter gezegd, dat de ChineeschJapansche toestand een punt bereikt heeft, waarop de nationale druk het onmogelyk maakt voor beide regeeringen om terug te krabbelen. Ik ben daarom, zei de minister, gedwongen tot de conclusie dat Japan waarschijnlijk verdere maatregelen zal nemen tegen China, welks bevolking zoo wanhopig is onder de voortdu rende daden van aanval in Mantsjoerye en de dreigende houding der Japanners elders in China, dat het moeilyk wordt represaille maatregelen tegen te gaan. Het is duidelijk, dat China ais elk ander land ztfn eerbied voor zichzelf moet bewaren en Japan niet kan toestaan voort te gaan met daden, die reeds het geduld van het Chineesche volk tot het uiterste beproefd hebben. Soeng hoopt van harte, dat "de Volkenbond, gesteund door de openbare meening over de heele wereld, er Japan van zal terughouden zijn politiek voort te zetten, die het Verre Oosten voor een men scheleven in een heksenketel zou veranderen. VORMING VAN EEN NIEUWE CENTRALE REGEERING IN MANTSJOERIJE Naar uit Moekden wordt gemeld, zullen heden vertegenwoordigers der drie Mandsjoe- rjjsche provinciën bijeenkomen ten einde de vorming van een nieuwe centrale regeering voor te bereiden. STAAT EN EIGENDOM IN SPANJE Gisteravond is met meerderheid van stem men in de Spaansche Kaïmer het compromis over het bezitrecht in de grondwet aange nomen. De sociaal-democraten stemden tegen De particuliere eigendom kan volgens de aan genomen bepaling om redenen van openbaar nut tegen schadeloosstelling gedwongen ont eigend worden. Een onteigening zonder schade loosstelling kan slechts dan geschieden, wan neer de Kamer met absolute meerderheid een andere wettige regeling instelt. Hetzelfde geldt voor de socialisatie. Openbare bedrijven en instellingen van algemeen belang, kunnen, wanneer dit noodig mocht blijken, genationa liseerd worden. De staat kan door middel van wettelijke bepalingen in handel en industrie ingrijpen ten behoeve van doorvoering van rationalisatie. In beslag nemen van goederen als straf wordt afgeschaft. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN SPANJE Te Villanueva in de provincie Cordoba is ?t tot ernstige onlusten gekomen onder eenige honderden landarbeiders. Onder communisti sche leiding maakten de landarbeiders zich meester van goederen, slachtten het vee en verdeelden het land onder elkaar. Op som mige plaatsen werd zelfs de Sowjet-republiek uitgeroepen. De regeering heeft ter vermijding van uit breiding der onlusten krachtige politieafdee- lingen geconcentreerd. Te Madrid is een menigte werklooze arbei ders met geweld het Palace-hotel binnenge drongen. Vyftig werkloozen werden door de politie gearresteerd. KINGSFORD SMITH TE LONDEN Kingsford Smith kwam gisteravond om 17.38 uur op het vliegveld Heston aan. Hiermede heeft hy de laatste etappe van zijn vlucht Australië-Engeland, van Rome naar Londen, •volbracht. Zijn poging om het record van Mollison te verbeteren is naar bekend is mislukt. REUSACHTIGE BRAND BIJ KOWNO. Schade van vier millioen mark. Te Schanzen, een voorstad van Ivowno, brak gistermorgen tegen zes uur brand uit in vijf fabrieken. Hoewel terstond de geheele brand weer van Kowno werd gealarmeerd, en met kracht het blusschingswerk aanpakte, waren tegen tien uur de wattenfabriek Vatolit, de kousenfabriek Cotton, de nieuwe nog nauwe lijks in gebruik genomen groote textielfabriek van de gebroeders Hohenberg, de kantfabriek Nerelit tot op den grond toe afgebrand, ter wijl de chemische fabriek Illion Standard voor het grootste deel vernield was. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een ontploffing in den motor van de wattenfabriek. Vandaar heeft het zich met ongelooflijke snelheid uit gebreid tot de andere fabrieken in hetzelfde blok. De schade is niet te overzien, doch wordt geschat op minstens vier millioen mark. Het is opvallend, dat in de laatste dagen in een groot aantal fabrieken te Kowno en in de Littausche provincie brand is uitgebroken. De politie heeft te Bad Salzungen huiszoe kingen gedaan bij veertig personen, die ver dacht worden lid te zyn van den verboden rooden-front-strijdersbond. Er werden groote li/ceveelheden verboden communistische lec tuur in beslag genomen en drie functionaris sen der Communistische Party werden als verdacht van hoogverraad gearresteerd. Op ongeveer 10 gulden. LONDEN 8 Oct. De Parijsche correspon dent van de Daily Mail meldt dat men te Parijs iheeft voorgesteld Engeland te betrek ken bij de besprekingen lusschen Laval en Hoover te Washington. Dit voorstel heeft nog geen officieels vorm, aangezien de eerste stap daartoe natuurlijk van Amerika moet uitgaan. Men melidt uit andere bron, dat Lord Reading te Parij6 zou hebben toegezegd, dat de Britsche regeering het pond zoo spoedig mogelijk na de verkiezingen wilde etabili- seeren tegen een koens vam ongeveer 100 francs of 10. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Op den- straatweg tusschen Briinn en Olmütz botste een autobus, waarin 50 personen waren gezeten, in volle vaart tegen een vrachtauto. Beide wagens vielen om. Onder de overblijfse len van de autobus werd een doode en 20 gewonden te voorschyn gehaald. Van de ge wonden waren 8 personen ernstig gewond. ROOFOVERVAL OP PERSONENTREIN Op den gewonen personentrein, die om 21 uur te Ratibor moet binnenloopen op de baan tusschen GrossPeterwitz en Woinowitz, bij het dorp Jannowitz is Woensdag een geraffi neerd uitgevoerde roofoverval gepleegd, waar bij den daders ongeveer 700 Mark in handen viel. In den laatsten wagen hadden een aan tal jongelui een vechtpartij geënsceneerd, in verloop waarvan zij aan den noodrem trokken en zoo den trein tot stilstand brachten. Terwyl het treinpersoneel den twist poogde te sussen sprongen twee of drie jongelui in den bagage wagen en braken daar de kast open, waaruit zij 't aanwezige geld wegnamen. Nader wordt in verband met het bovenstaande nog gemeld dat zich in den laatsten wagen, den bagage wagen, ook nog een honden-afdeeling bevond. Hierin hadden de jongelui zich opgehouden. Zy sneden een planken wand uit en kwamen zoo in den bagagewagen. De vraag of deze jongelui, die het geld ge roofd hebben, reeds in den trein waren, toen aan den noodrem werd getrokken, of eerst daarna er op zijn gesprongen, is nog niet be antwoord. Met zekerheid kan echter worden aangenomen, dat gezamenlijk door hen een complot was beraamd. Twee in de vechtpartij betrokkenen zijn gearresteerd. Een Canadeesche vlieger heeft op een zyner onderzoekingsvluchten aan de kust nabij Cobequid (Nieuw Schotland) het wrak van het catapultvliegtuig „New York", dat sedert Dinsdag jJ. vermist werd, ontdekt. Bovendien heeft de vlieger het lijk van een der beide inzittenden zien dry ven, terwyl hy ook nog een postzak in het water heeft zien liggen. Weerbericht. Uit het Sociale Leven geëmployeerden, welke deelen In de (directeuren en enkele procuratiehouders). De Chr. en de R.K. bond van kantoor- handelsbedienden hebben een onderhoud ai gevraagd. DE LOONSVERLAGING IN DE METAALNIJVERHEID De drie samenwerkende metaalbewerkers- organisaties te Hengelo (Ov.) hebben met groo te meerderheid van stemmen de aangekondigde loonsverlaging verworpen en besloten tot een staking. KINDERFEEST TE WESTMAAS Het dunne pijltje geeft den vortgen stand aan Hoogste stand te Clairmont 772.3. Laagste stand te Röst 737.3. Stand vanmorgen half twaalf 764.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige tijdelijk afnemende west tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De nieuwe V-vormige secondaire aan de depressie die gisteren ten Z.O. van IJsland lag, welke door geringe dalingen op Schot land en Ierland werd aangekondigd, doch een nieuwe kern is ten Z.W. van IJsland verschenen. De grootste verandering bracht een flinke drukstijging in het Z. van het gebied, die zich over het heele continent en Brittannië voortzet. Over Frankrijk ls de ochtendtemperatuur sterk .gedaald, en in mindere mate over Duitschland en ons land. Een aanhouden van de sterke westelijke strooming over het gebied der Britsche eilanden en beoosten daarvan, bij zware be wolking, is te verwachten, met tijdelijk een afflauwing van den wind in een opklaring, een herhaling van onweersbuien is geens zins uitgesloten. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 14.0 C. 9 OCTOBER Zonsopgang 6.15 u.; Zonsondergang 5.20 u. Maansopgang 2.56 u.; Maansonderg. 4.39 n. Nieuwe Maan 11 October 1.26 uur nam. Van 's avonds 5.50 u. tot 's morgens 5.46 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i t i i Huningen Kehl ...«(I, Mannheim Hingen Cobfenz j Keulen Duisburg 2,18 in. 0,01 m val 2,16 m, 0.02 m. val 1,94 m, o,06 tn val 0,^8 m, 0.08 m. val 0.64 m, 0,0* m. val 1 59 m. 0,01 m, was 10.19 m, 1,02 m. val Ruhrort Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 October Delfzijl 6.07 21,65 Hellevoetsl, 0,50 13,21 Terccheiling 6.28 19, Wlilems ad 1,48 H,i0 Haringen 7.18 19.5 5 Brouwersh, 0,02 12,33 Ho der ie 2.07 4,51 Zierikzee 0,3i 12,56 Idem 2e u.2U 17,56 Wemeidinge 0,58 18,23 IJ muiden 0.57 13,25 Vii.-shigen n,3i 23,57 H v Ho land u.07 12,10 Terne uzen I2,e6 Rotterdam 2.20 14,27 Hana weert o,3j 12,43 GEMENGD NIEUWS SCHEVENINGSCHE LOGGER GESTRAND OP DE WESTLANDSCHE KUST EEN MOEILIJKE EN GEVAARLIJKE REDDING Gisteravond omstreeks 10 uur kreeg de mo- torlogger SCH. 60, eigendom van de reederb Van den Toorn en Den Duik te Scheveningen motorschade en is te Terheide (gemeente Monster) gestrand. Het schip was Dinsdagmorgen te Scheve- ringen uitgevaren ter vischvangst. Toen het goed en wel op zee was geraakte de motor De logger, die geen radio aan boord heeft, kwam eerst in de omgeving van IJmuiden terecht, en dreef vervolgens weer terug. Het schip zag echter geen kans om te Schevenin gen binnen te loopen. De ruwe zee heeft gisteravaond het scihip te Terheide op het strand geworpen. Het werd over den strekdam getrokken en bleef hoog op het strand tuschen paal 12 en 13 vastzitten. De schipper wist in 't geheel' niet op welke hoogte hy zich bevond. De Zuid-Hollandsche Redding My., afdeeling Monster, werd gewaarschuwd, waarom de red dingboot uitvoer. Het in zee brengen van de boot ging niet gemakkelijk, omdat de paarden niet ver ge noeg in zee konden komen. Men heeft toen de boot van de wagen laten glijden, waarna da reddingboot op het zand terecht lcwam. Met veel moeite, mede tengevolge van de hooge zee, die er stond, is het gelukt langs zij het schip te komen. Toen werden vyf van de jongste leden der bemanning in de reddingboot opgenomen. Eén van hen bekwam een lichte kneuzing, en is naar een geneesheer gebracht. De andere leden der bemanning wenschten nog aan boord te blijven. De vier geredden hebben den nacht doorge bracht bij inwoners van Terheide. De logger zit zooals gezegd, hoog op het strand, en was vanmorgen te voet te bereiken. Men heeft toen het zout en kanken gelost. Men hoopt vanmiddag om 12 uur het schip vlot te brengen. Naar wij vernemen is evenwel nog geen sleepboothult) aangevraagd. Het is bovendien thans door de hooge zee, dte op de kust staat, niet mogeliik met slcmhooten bil het schip te komen. zood«t well'eht het schip nog op het strand zal blyven zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2