llirnaif £n&sdjr CTturaat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ,Bloemendaal" te Loosduinen. Leger en Vloot. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche rending 6.— Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3476 DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0-22% Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. V OM DE SALARISKORTING Een paar losse opmerkingen óm de salaris korting. Sommige van de vele briefschrijvers willen ons dringen in de één of andere richting, om nl. zonder eenige reserve voor of tegen te kiezen. Zij zullen daarbij geen succes hebben, aan verlaging van het levenspeil niet te ontkomen, dan kunnen en mogen de rijks ambtenaren daarop geen uitzondering ma ken; doch van groote categorieën, vooral lagere ambtenaren en b.v. postpersoneel is de salarieering zoo sober, dat er slechts in de uiterste noodzakelijkheid aan geraakt mag worden; vooral ook, omdat het rijks personeel achterstaat bij anderen in dienst van publieke lichamen. En we blijven het betreuren, dat zelfs de loonen beneden de 1000.niet ongemoeid kunnen blijven. De Regeering bracht groole verzachting aan, door van de eerste duizend slechts 2% te vragen en voor de gehuw den van de tweede duizend ook; maar het blijft vooral daar een offer, We zijn het ook volstrekt oneens met het advies der Centrale Bezuinigingscommissio van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid Handel, dat in de Geer's voorstel de hoogere intellectueelen naar evenredigheid met het lagere personeel te zwaar belast worden. In theorie kan het mogelijk juist zijn, daar zullen we niet over twisten, maar als ver sobering noodig is, dan dient men de eerste uitgaven voor noodzakelijk levensonderhoud het mpest te ontzien. Dat is niet alleen door de wet der liefde geboden, doch het is ook economisch het meest aan te bevelen. Onvoorwaardelijk ons vóór verklaren, kun nen we dus onmogelijk. Doch het tegendeel evenmin. Dat gaat wèl voor onverantwoor delijke partijen als de S.D.A.P., die slechts agitatie najaagt; van inbinden behoeft dón geen sprake te zijn. Maar dezulken dienen dan ook te bedenken, dat agitatie tot chaos leidt en niet tot reconstructie; terwijl wij versobering op alle fronten verkiezen boven een catastrophe, welke niets dan ellende brengen kan. De agitator kan nooit hervor mer zijn en soms zou men denken, dat de S.D.A.P., onder de gevaarlijke leiding van der man van 1903, op eenzelfde fiasco als in dat jaar en in 1918 aanstuurt. Over Duitsche en Engelsche socialisten schudt men hoovaardig en afkeurend het hoofd; waarschijnlijk verwachtend, dat men hier allicht een reclame-makende agitatie kan voeren, omdat anderen wel de nood zakelijke maatregelen zullen nemen. Dit kan onze houding niet zijn. De critiek is waardeloos, wanneer men van Regeering en volksvertegenwoordigers maatregelen vraagt, welke men zelf, staande voor de- eelfde verantwoordelijkheid, niet zou durven nemen. Dit sluit volstrekt niet In, dat wij de Regeeringsvoorstellen critiekloos aanvaar den. Want we vinden het Vooral vreemd, dat Zoo de nadruk gelegd wordt op het tijdelijk karakter der korting. Hoe kan dezelfde re geering dat doen, die toch" eigenlijk een daling over de geheele linie verwacht en die teveps als argument aanvoert, dat de index cijfers der kleinhandelsprijzen sedert 1928 met 8 verlaagd zijn? Daaruit zou eerder volgen: tijdelijk 2% cn 5 later wellicht meer. En wie er iels anders mee bedoelt, zou beter kunnen Zeggen: de daling zal ongetwijfeld ko men, doch daarom ligt het nog niet op onze weg om nu het rijkspersoneel voor op te laten gaan en daardoor ter wille van zeven millioen zooveel beroering te wekken. Met 2% korting valt men niet terug naar het pauperisme; wie dat zegt, over drijft; maar het is en blijft een pijnlijke operatie. noch de Regeering de kwestie bekijken. En bij overweging van het feit, dat de Haagsche meerderheid voor annexatie is, zullen deze colleges moeten bedenken: a dat een sterke niinderheid van de meente te wier behoeve de annexatie heet te moeten geschieden, de noodzakelijkheid ontkent; b dat althans één groep van de voorstan ders a 11 ij d vóór is, alleen maar om groote- stads-socialisatie te drijven. Voorts komt daar dan bij, dat in de meenten, welke de annexatie zouden moe ten ondergaan, de overgroote meerderheid der bevolking, zoo in als huiten den raad, zich tegen de inlijving verzet Terwijl men ook daar rekening moet houden, met de sociaal-democraten, die annexionisten zijn tfoor dik en dun. Dit alles overwegend, zou men moeten veronderstellen, dat eerst Ged. Staten (welk college ook niet enkel uit enthousiaste voor standers bestaat!!) en daarna de Regeering zeer ingrijpende grenswijziging zouden voorstellen, omdateenige hoofdambtenaren het gemeentebestuur bevolking willen suggereeren, dat er ge brek aan bouwgrond is. We kunnen ons dat eenvoudig niet voor stellen; te meer niet, omdat juist de tegen woordige Minister van Binnenlandsche Zaken voor samenwerking van gemeenten zonder samenvoeging is. Daarom lijkt ons de bewering niet te stout: de Haagsche annexatie is van de baan! OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan P. de Jong, onder wijzer aan de Zondagsschool te Giessendani Neder-Hardinxveld, wonende te Giessendain, erleend de eeremedaille, verbonden as Orde van Oranje Nassau, in zilver; is benoemd tot officier in de Orde Oranje Nassau A. A. M. Strater, voorzitter van de stichting „Amsterdamsch Conser vatorium" te Amsterdam. GEMEENTEN Bij Kon. besluit is aan J. Goutsmits. op verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Hoogs en Lage Mierde. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is benoemd tot bedrijfs- boekhouder bij de Centrale Magazijnen van Militaire Kleeding en Uitrusting (met standplaats Woerden) J. A. Boucherie. MUTATIES BIJ DE LANDMACHT Met ingang van 1 November 1931 zijn de vol gende plaatsingen, enz., bevolen: De tot kolonel bij den gen. staf benoemde l_uit.-kol. J. H. Reynders^wordt toegevoegd aan DeCtot kolonel" bij^den gén. staf benoemden iit.-kol. J. van Andel wordt bestemd voor chef in den staf van het Hoofdkwartier van het Veldleger ajoor H. P. M. baron vaa Voorst tot dt bestemd voor st Hoofdkwartier itef F. M. F. Stuvel den De kapitein i ^nVo' v VAN DE BAAN Men kan gerust zeggen, dat "de Haagsche annexatie van de baan is. De verkiezing, welke gisteren in Den Haag is gehouden, geeft de doorslag. Want men moet de 6temmen niet alleen tellen, maar ook wegen. De positie wordt nu zoo: de Haagsche ge meenteraad is in meerderheid vóór annexa tie. Ook de dubbele raad.' telt meer vóór-, dan tegenstanders: 28 tegen 17. Dat lijkt een vrij groote meerderheid dodh men moet twee dingen niet vergeten. Allereerst, dat het college van B. en W. alle denkbare argumenten heeft aangevoerd om den raad en de kiezers gunstig voor annexatie te stemmen. Immers, 't zou ab soluut noodig zijn voor de ontwikkeling der residentie. Toch zijn er nu 17 tegenstanders. Fanatici rijn daar niet bij. Zij hebben tegen annexatie geen principieel bezwaar; desnoods zouden ze er voor te vinden zijn. Bij de voorstanders is het juist omge keerd. Sociaal-democraten zijn om zoo te zeggen hier en overal „ambtshalve" vóór annexatie. Het is eep stuk socialistische ge loofsbelijdenis. Zij stemmen voor ondanks alles. Hit dat oogpunt kunnen noch Ged. Staten, De luit.-kol. van den gen staf jhr. J. T. Al >n Geusau wordt bestemd voor chef van staf der le devisle. De majoor der arl atï^v„„ de fum De majoor P. Jessó. Wordt N. T. Carstens wordt Inge het 6e reg. veldart. te Leiden, r .r de functie ordt toegevoegd aan den inspecteur der inf. De kapitein A d. Hertog, van het reg. jagers, wordt overgeplaatst bij het 4 ereg. inr. -.i werk zaam gesteld bij het vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst De le luit. R. P. Wirix. van het 4e reg. Inf., wordt overgeplaatst bij de normaalschietschool te 's-Gravenhage. De majoor P. N. van Bavel. van het 22e reg. inf., wordt overgeplaatst naar het 10e reg. inf. met bestemming voor hoofdinstructeur, comm. van de regimentsschool. De majoor J. A. Brederode, van het 21e reg. inf., comm. van het landstormverband Alkmaar, wordt overgeplaatst naar het 22e reg. inf. te Ede met bestemming voor majoor voor speciale De majoor R. Lagaay. van den staf der me inf.brigade, comm. van het lndeelingsdistri. LOOZE GERUCHTEN Weer verluidt, nu in verband met het aftreden vap Mr. Vissering als President van de Nederlandsche Bank en zijn ver vaging door Mr. Trip, in parlementaire kringen, datt deze mutatie door een porte- feuillewiseling aan het Departement van Financiën zal worden gevolgd- Jhr De Geer zou nl. aftreden om te worden ver vangen door Dr. H. Colijn. Men weet, dat Mr. Trip tijdens het ministerschap van den heer Colijn als thesaurier-generaal een werkzaam aandeel had aan de door dezen getroffen bezuinigingsmaatregelen. Reeds Zaterdag hebben we soortgelijke geruchten besproken; het is psychologisch ondenkbaar, dat bij de tegenwoordige poli tieke constellatie Jhr. de Geer vervangpn zou worden door Dr. Colijn. Het aftreden van minister De Geer wordt dan ook pertinent tegengesproken. OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP De Vervoercommissie uit den Nijverheids- raad heeft verslag uitgebracht over haar onderzoek naar den bruggenbouw in het al gemeen en de overbrugging van het Hr.l- landsch Diep in het bijzonder, over welk onderwerp zij zich door deskundigen huift laten voorlichten. Naar aanleiding van dit verslag en de daarover gehouden beraad slagingen heeft de Raad ter kennis van d«-n Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gebracht, dat hij met voldoening heeft vast gesteld, dat aan de uitvoering van de plan nen tot overbrugging der groote rivieren, gelijk in het wegenplan is voorzien, niet voortvarendheid wordt gewerkt en dat het hem daarbij in het bijzonder heeft jjptro' fen, dat de verbinding van het Westea met het Zuiden des lands over het Hollandsch Diep in het nieuwe vijf-jaren-plan een- voor name plaats inneemt. De Raad heeft de verwachting uitgesproken, dat met de t standkoming van deze verbinding en dedaar- op aansluitende wegen zoodanige spoed zal worden gemaakt, dat zij binnen deir thans in uitzicht gestelden termijn van tien jaren geheel gereed zal zijn en den Minister ver- zocht, dezen wensch bij zijn ambtgenoot vaD Waterstaat te willen steunen. Intusschen heeft de Raad nog nader in studie genomen de vraag, of en in hoeverre een bespoediging van de uitvoering van de verbinding over het Hollantfsch Diep mede in verband met de daaruit voortvloeiende financieele gevolgen, mogelijk zal zijn. Afscheid van Dr. H. Sap. Installatie van Dr. Th. Meinema. NEDERLAND IN DEN VREEMDE Naar aanleiding van het jaarlijksche be zoek aan ons land van den heer G. 1 e 11 i, vertegenwoordiger van de Ni derlandsche Spoorwegen te New-York, heeft Dinsdag te Amsterdam een vergadering plaats gehad, belegd door de Verkeerscom missie van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel, onder voorzitter schap van den secretaris dier Commissie, den heer J. J. Chabot, ter bespreking an het vraagstuk der verkeerspropaganda 'oor Nederland in de Vereenigde Staten. Op deze bijeenkomst waren vertegenwoordigd de directies der voornaamste reisbureaus hier ter lande, alsmede de K.L.M., de Hol landAmerikalijn en „Horecaf". De heer Ravelli heeft een overzicht gege ven van de verkeerspropaganda in het at geloopen jaar gevoerd en de vooruitzichten voor 1932 toegelicht. De vergadering beslooi o.m. een groot aantal diorama's van de mooi ste punten van Nederland te laten vervaal digen, die als nieuw propogandamiddel ge bruikt zullen worden. Het ligt in de bedoe ling om deze diorama's te exposeeren in reisbureaux. scholen, hotels, enz. Tegen November, de tijd, dat vele Ame rikanen reeds vacantieplannen maken, hoopt de diorama's gereed te hebben. naar het ■nlng geplaatst naar het 9e staf der Inf., i staf der Ille inf.- met besti ciale diens De majo inf., wordt overgeplaatst naar be te Assen, met bestemming voor hoofdinstru teur, comm. van de regimentsschool. De majoor H. A. Kloos, wordt overgeplaatst naar brigade met bestemming voor comm van ne indeelingsdistrlct Groningen. De le luit. A. C. Cambier. van den staf de: IVe inf.brigade. wordt overgeplaatst naar dei staf der Inf. en toegevoegd aan den lnspecteu der infanterie. De majoor mr. dr. J. S. Barbas, van het 8i reg. infwordt overgeplaj inf. te Arnhem met bes Instructeur, comm. van de régii De majoor J. C. van Mourik. van de schietschool, wordt overgeplaatst nai reg. inf. te Arnhem, met bestemming voor speciale diensten. De kapitein H. A. A Sitsen, van he Inf., c ming voor en bij het reglmi Jonsrt. hoofdinstr. bij tie art brig., wordt' overgeplaatst joor C. de Jongh. van het 2e reg. veld- wordt bestemd vor hoofdinstr. bij het reg. De kapitein D. M LucardD. van den staf der le divisie •nhage. WH darei Alphen. wordt overgeplaatst van het wapen, standplaats Breda. De dirig off. van gez. le kl. dr. E. J. Dene kamp. thans toegevoegd aan den inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht, wordt be stemd voor chef van het militair hospitaal te enhagc. _ir. off. van gez. 3e kl. N Roemei den insp." van gez. 2e kl. C. Hanedoes, v van Ede naar Amersfoort van gez. 2e kl. d •dt overgeplaatst 3e kl. P. G. A_ wordt overgeplaatst' B. V. L. LANDSTORMDAG TE POELDIJK. De Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid Holland West" zet haar winterpro- gramma in met een Landstormdag te Poel dijk. In het nieuwe veilingsgebouw worden 2500 zitplaatsen aangebracht. Des middags zal de heer Th. F. M. Schaep man, lid van de Tweede Kamer, de nieuw gevormde plaatselijke commissie instal leer en. Nadat Mr. Dr. N. G. Veldhoen, lid van de Gewestelijke Landstormcommissie, op de be teekemis van het vaandel zal hebben ge wezen, en mevr. M. Secrève enkele cou pletten vam het Wilhelmus zal hebben ge declameerd, zal mevr. J. J. M. ter Haar, voorzitster van de vaandelcommissie, het nieuwe vaandel aan den plaatselijken lei der, den heer M. van Holst, overhandigen. Tot slot zal pater Borromeus de Greeve een rede houden. In de avondsamenkomst zal het woord gevoerd worden door Ds. I. Voorsteegh uit Den Haag, door burgemeester J. H. Crezée, van De Lier, en door res.-majoor J. P. Boots. De samenzang zal beoefend worden, en ten slotte zullen eenige films worden ver toond. Medewerking verleenen voorts mevr. M. Secrève, declamatie, en het Poeldijksche Fanfarekorps „Pius X", onder leiding van den heer G. F. Jouvenaar, uit Den Haag. NED. BAKKERSBOND Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den Ned. Bakkersbond werd in het Ko loniaal Instituut te Amsterdam een fecst- vergadcring gehouden, waarbij wethouder Polak tegenwoordig was. De Bondsvoorzitter, Fred. C. Stahle, sprak een hedrenkingsrede uit, waarna verschillen de eere-leden benoemd werden en zusteror ganisaties en gezellenbonden den Bond com plimenteerden. Vervolgens hield het bestuur een receptie. roept Dr. Deenik aan Dr. Meinema een hartelijk welkom toe. Hij geeft daarbij de verzekering, dat de nieuwe directeur met blijdschap in ons midden ontvangen wordt en hij zonder eenigen twijfel op de sym pathie en steun en de voorbede vam heel ,31oemendaal" rekenen kan. Toespraak Ds. Bootsma. Na Dr. Deenik worden door D s. B s m a, geestelijk verzorger, zeer waardeeren de woorden aan het adres van Dr. Sap gesproken. Hij wijst er op, dat hij met 24 jaren naast Dr. Sap heeft gearbeid, maar dat zij hebben mogen same nwerken aan de vervullingen van eenzelfde heerlijke taak. Dr. Sap zal bij hem in dankbare her innering blijven voortleven. Voorts spreekt hij den wensch uit, dat het Dr. Meinema gegeven worde, vele jaren onder den zegen des Heeren aan het welzijn van „Bloemen- daal" en haar bewoners te mogen arbeiden en hij nog eenigen tijd met Dr. Meinema moge samenwerken in dezelfde harmonie, waarin hij steeds zijn taak als geestelijk verzorger heeft mogen verrichten. De dag van 7 October 1931 is voor de stichting Bloemendaal een dag van beteeke- nis geweest, daar haar geneesheer-directeur, Dr. H. Sap, die sedert 1 Juli 1907 de Stich ting als zoodanig diende, afscheid nam en Dr. Th .Meinema, dde tot dusver werk zaam was als geneesheer-directeur van de zusterstichting „Dennenoord" te Zuidlaren, werd geïnstalleerd als opvolger. De samenkomst, welke stond onder lei ding van den voorzitter van het Stichtings bestuur Dr. B. W i e 1 e n g a, had plaats in de Stichtingskerk en werd bijgewoond, niet alleen door een groot aantal van het dienst doend personeel, dbch ook door leden van het Centraal Bestuur en van het Stichtings bestuur en door den Stichtingsraad. Voorts merkten we onder de aanwezigen op Prof. Dr. L. Bouman te Utrecht, Prof. Dr. L. v. d. Horst te Amsterdam, Dr. A J. de Blinde te Bemnebroek, Dr. J. Ronda te Wolfhezen, Dr. S. T. Heidema te Amsterdam e-a. Toespraak van den heer T. Plantenga De voorzitter gaf na opening het woord aan den heer T. Plantenga, die namens het Centraal Bestuur eenige woorden van afscheid tot Dr. Sap richtte en een hartelijk welkom toeriep aan Dr. Meinema. Spr. be gon met er op te wijzen, dat dankbaarheid ons hart vervullen moet, wanneer we zien op den arbeid der Christelijke barmhartig heid en op het peil, dat de Christelijke ver zorging van krankzinnigen reeds heeft mo gen bereiken, en voegt hieraan toe, dat, wanneer het waarheid is, dat in het verle den het heden ligt en in het nu, wat worden zal, wij ook met goede hoop voor de toe komst vervuld moeten zijn. Door Dr. Sap is jarenlang met ijver en toewijding 'n moei tevolle arbei-d verricht, een arbeid, die in breeden kring waardeering heeft gevonden en van welke waardeering ook het Centraal zijn sinds dien tijd opgenomen 4136 patien- Dr. Sap aan het woord. Hierop treedt D r. Sap naar voren en geeft in een kernachtige speech uiting aan de gewaarwordingen, welke hem thans ver vallen, teekent voorts de veelomvattende taak, welke op den geneesheer-directeur rust en die, wat „Bloemendaal" betreft, sinds 1907 meer omvangrijk is geworden en richt ten sJotte een welkomstgroet tot zijn opvolger en woorden van waardeering tot de vertegenwoordigers van de verschil lende bestuurscolleges en tot alle geëmploy eerden der inrichting. Hoewel, zoo zegt Dr. Sap, het afscheid hem moeilijk valt, ec zijn hart met weemoed vervult, is de weten schap, dat God, die door Zijn Voorzienig heid regeert, ons lot bestuurt en onze we gen baant, ook hier een bron van rijke troost. Er is sinds 1907, toen hij zijn taak op „Bloemendaal" aanvaardde, veel veran derd. Slechts weinigen van degenen, die hier toen werkzaam waren, zijn nog geble ven, o.a. Ds. Bootsma en Dr. Deenik. Er bestuur gaarne getuigenis aflegt. Tegen over het pijnlijke, dat in elke scheiding ligt en dat ook nu wordt gevoeld, mogen we echter wijzen op het voorrecht, dat wi in ons midden mogen zien Dr. Meinema, die bereid is gevonden om den arbeid als geneesheer-directeur op „Bloemendaal" voort te zetten. Wanneer aan Dr. Meinema bij zijn intrede een hartelijk welkom wordi toegewenscht, mogen we ook de Stichting met haar nieuwe aanwinst feliciteercn. Dr. Meinema is voor ons geen onbekende; de taak drie hem op „Bloemendaal" wacht, is hem niet ganschelijk vreemd. Maar de arbeid in ddenst der barmhartigheid is niet gering te achten, doch het is een werk, dat in 's Heeren Naam en in Zijn kracht moet worden verricht, opdat in het ellendige de werken Gods zouden worden geopenbaard en in de bezochten en onder het kruis ge- bogenen iets zou uitschijnen van de heer lijke werken Gods. En dat stempelt den arbeid op het terrein deF Chr. barmhartig heid tot eeuwigiheidswerk. Hierop neemt de voorzitter het woord en spreekt namens het Stichtingsbestuur den van waardeering tot Dr. Sap, die zoo vele jaren aaneen onvermoeid aan het wel zijn en aan de uitbreiding der Stichting heeft gearbeid en ook bij dien arbeid iets van het ambt aller geloovigen van zich heeft doen uitstralen. Zijn heengaan is een verlies, dat we eenerzij ds betreuren. Het bestuur geeft gaarne de verzekering, dat Dr. Sap in onze dankbare herinnering zal voortleven en spreekt den wensch en de verwachting uit, dat hij ook verder in zijn persoon en in zijn werk nog veel in dienst der Chr. barmhartigheid zal mogen doen. Als blijk van waardeering biedt het bestuur aan Dr. Sap aan het Psychiatrisch Hand boek van Prof. Bumke, dat naar we mo gen verwachten hem ook bij zijn verdere studie van «ut zal zijn. Er ligt in elk heen gaan iets tragisch; toch kan dit oogenblik niet tragisch worden genoemd, omdat wij tegelijkertijd in Dr. Meinema den nieu wen geneesheer-directeur hebben. Aan hem wordt van harte toegewenscht zijn taak met blijdschap te magen verrichten en kon het zijn. onder den zegen des Heeren de Stich ting tot steeds meerderen bloei te brengen. Er is verscheidenheid van gaven, maar 't dezelfde geest, hetzelfde beginsel, hetzelf de doel, denzelfden Koning, dien allen die nen. Worde het ook ons allen gegeven om, een ieder op zijn plaats onder dien Koning, Zijn Naam in het werk der barmhartigheid te verheerlijken. Toespraak Dr. A. Deenik. Vervolgens wordt het woord gevoerd door D r. A. Deenik, den oudste der dienst doende doktoren van „Bloemendaal", die begint met te herinneren aan het afscheid yan Prof. Bouman en de installatie van Dr. Sap, die toen in de kracht van zijn leven zijn taak op „Bloemendaal" heeft aanvaard en jarenlang met ijver en toewijding aan het welzijn der Stichting heeft gearbeid. Vooral aan dit laatste is het middellijk te danken, dat „Bloemen-daal" in omvang is toegenomen en het aantal patiënten in dien tijd nagenoeg verdubbeld is. Dr. Sap. die zooveel voor de Stichting heeft gedaan, heeft dit toch niet gedaan ten koste van al zijn krachten, want hij is nog een man in de volle kracht van den mannelijken leeftijd. Het is verklaarbaar, dat hij ook nu nog een arbeidsterrein verlangt en het perso neel van „Bl/">emcndaal", welks woordvoer der Spr. is, beseft, dat „Bloemendaal" niet alleen veel aan Dr. Sap mist, maar dat hij ..Bloempndaal" missen zal. Het heeft daarom gemeend, als blijk van waardeering een herinnering te moeten aan bieden, die zich aansluit aan zijn arbeid op „Bloemen daal" en tetens in zijn toekomslige practijk dienstig kan zijn. Dit geschenk bestaat uit I een pantostaat en diverse instrumenten. Na tehesturen rich naar deze opvatting gedra den wensch uitgesproken te hebben, dat gen en geen regelingen omtrent de inrmh- God de Heere den scheidenden geneesheer- ting van bedrijfsbegrooting en -rekening directeur varder goed en ^abij moea ziin, J opneraeo. ten Totaal werden afgevoerd, door vertrek en overlijden, 3832 patiënten. Het aantal ver pleegden vermeerderde met 445 en in ver band hiermee nam ook het aantal verple gen den toe. Het eindcijfer der Begrooting was in 1907, ruim 190.000.dat der Begrooting voor 1932 bedraagt ƒ951.000.-. Met den wensch. dat dp zegen des Heeren op Bloemendaal en haar bewoners moge blijven rusten eindigde Dr. Sap zijn met aandacht beluisterd af scheidswoord. Dr. Meinema spreekt. Ten slotte nam Dr. Meinema, benoemde Geneesheer-Directeur het woord, met de mededeeling. dat. hij gaarne gebruik wil maken van de gelegenheid om een enkel woord tot de aanwezigen te richten. Hij zal om des lijds wille slechts kort kunnen spre ken, doch zou, afgedacht hiervan, ook zelfs niet bij benadeling uiting kunnen geven aan wat er op dit moment bij hem omgaat. Hij heeft de benoeming naar „Bloemendaal" ter stond, zonder eenige aarzeling, aanvaard. Dit echter niet in dvermoedig zelfvertrou wen, doch in de overtuiging, dat ook zijn weg naar „Bloemendaal" van Gods wege is gebaand. De verantwoordelijkheid, die op hem ral rusten, kan hem soms een oogenblik benauwen, maar de last wordt heel wat lich ter te nragen bij het geloof, dat God, Die tot den arbeid roept, ook bekwaam makende genade verleent en dat een schare van trou we, toegewijde, conscientieuse medewerkers achter hem staat Hij doet gaarne een beroep op den steun en de voorbede van allen, met wie hij hier zal moeten samenwerken n richt hierop woorden van sympathie en vriendschap tot den Geestelijk-Verzorger en de collega's, die hem bij zijn arbeid terzijde zullen staan. Ten slotte richtte hij nog het woord tot Dr. Sap en spreekt den wensch uit, dat het hem in de toekomst wel moge gaan en de Zegen des Heeren ook bij den voortduur op de Stichting Bloemendaal nifgc rusten. Op verzoek van den Voorzitter werd aan Dr. Sap na diens toespraak toegezongen de zegenbede uit Psalm 121, het laatste vers en aan Dr. Meinema het laatste vers van Psalm 134. Het samenzijn werd door den Voorzitter met dankgebed gesloten, nadat gezongen was Psalm 66 vers 10. DE COMPTABELE GEMEENTE HUISHOUDING RONDSCHRIJVEN VAN GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In verband met de in werking getreden wuziging der gemeentewet hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland aan de gemeentebe sturen een circulaire gpricJit, waarin ver zocht wordt te bevorderen, dat de in die wet bedoelde besluiten inzake de compta bele huishouding spoedig tot stand komen. In deze circulaire wordt er tevens op ge wezen. dat het Kon. Besluit van S Sept. j.l. no. 395 voorloopig handhaaft de tot do wetswijziging bestaande begrooting- en re- kenings-voorschriften en hiermede ook de daarin voorkomende gedeelten inzake de bedrijfsbegrootingen en -rekeningen. Do Kroon heeft zich dus op het standpunt ge steld aldus de circulaire dat de vast stelling dier laatste voorschriften aan haar toekomt en niet tot de bevoegdheid der ge- meer t"besturen behoort. Naar wij vernamen, ligt bet in de bedoeling om deze bij de hui dige redactie der wet betwistbare opvatt'ng ter gelegenheid van de eerstvolgende wn ziging van de gemeentewet een meer zeko ren grondslag te verschaffen. Mede daarom het gewenscht te achten, dat de gemeen Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Afscheid vai Dr. H. Sap van Bloemendaal en installatie van Dr. Th. Meinema. (blz. 2.) Scheveningsche logger op de Westlandsche kust gestrand. Dr. Brüning is bezig een nieuwe regeering te vormen. Hij wordt daarbij in de wielen .gereden door de Duitsche Volkspartij, die de nationalisten erbij wil betrekken. Wêrkloozen-onlusten in Spanje. (blz. 5) Onderscheiden belangen (Economische Wereldproblemen). In den Storm, door Wjerny. (blz. 9) Een onderhoud met mr. Trip; geen wijzi ging in de politiek van de Nederlandsche Bank. De toestand in het hypotheekbankbedrijf. Vergadering van crediteuren der Zwart- Discontoverlaging in Scandinavië. RADIO-TELEFOONVERBINDING MET INDIE EEN GESPREK REYNAÜDLAVAL. De Fransche Minister van Koloniën Rev- naud heeft bij zijn bezoek aan Bandoeng eenige radiotelefoongesprekken gevoerd langs de rechtstreeksche radiotelefoon er- binding BandoengAmsterdam. De gesprekken, welke gevoerd werden o.a. met den Nederlandschen minister van Ko loniën te 's-Gravenhage en met den Frau- schen minister-president Laval en maar schalk Lyautey te Parijs hadden een zeer vlot verloop. ONZE KOLEN IN BELGIE Naar het „Hbld." weet mede te deelcn, zal in de Belgische Moniteur een besluit verschijnen, waarbij de invoer van kolen in België beperkt wordt. Deze nieuwe bepa ling, die is overeenkomstig het reeds vroe ger gemelde, zal Maandag a.s. in werking treden. Van Maandag af kunnen slechts kolen voorzien van licentie in België inge- oerd worden. ONDERNEMERSRAAD VOOR SURINAME In plaats van wijlen Prof. Mr. M. W. F. reub is als voorzitter van den Onderne- mersraad voor Suriname benoemd de heer G. J. W. Putman Cramer, thans eerste secretaris van dien Raad. De heer Mr. Dr. H. H. A. van Gybland osterhoff, thans tweede secretaris van dien Raad, heeft thans als eenig secretaris de leiding van het secretariaat DE ONDERZEEVLOOT ONZER MARINE. De vorige week hadden twee belangrijke gebeurtenissen plaats in onze Marine. Op 1 October werd Hr. Ms. onderzeeboot „O. 13" in tegenwoordigheid van den toezichtvoeren- den hoofdingenieur en verschillende marine officieren door den Directeur van Scheeps bouw van den bouwmeester, de Kon. Maat schappij „de Schelde", te Vlissingen overge nomen en onmiddellijk daarna in dienst ge steld. Onder commando van den luit. ter ze-3 le kl. P. Rauwenhoek is Hr. Ms. „Cl 13" den volgenden dag naar haar basis Niéuwediep vertrokken. Zaterdag j.l. werd op de werf van de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten de onderzee boot „O. li", bestemd voor onz. MaiiM lij Nederland. De laatste beletselen werden weggenomen door Mevr. Bolk, echtgenoote an den off. M. S. D. le Kl. K. Bolk. werk zaam aan het Dep. van Defensie, en belast met het algemeen toezicht op de Diesel motoren. Vele Marine-autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Binnen eenige weken zal met de proef tochten van de „O. 14" een aanvang ge maakt worden. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1