IHeuier ^riJtscljr (JTottrattl BINNENLAND. Schoolnieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 1 3*2& (Beschikkingskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zend.ng 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschiinend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3472 VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17Va Elke regel meer 0.22V- Ir.gez. Mededeelingen van 15 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang lit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTÉBLAD. In verband met de 3-0ctober-viering zal ons blad morgen NIET verschijnen DE DIRECTIE RIEI y POLITIEKE VERWORDING Fijngevoeliger menschen dan onze sociaal democraten zijn er nietals het henzelf or partljgenooten betreft. Wie een afkeurend oordeel wil geven over het optreden van een sociaal-democraat mag zijn critiek wel in watten leggen, want de heeren kunnen niets verdragen. Dit zou heel mooi zijn, wanneer anderen ook zoo bejegend werden. Doch tegenstan ders moeten zich in de roode pers alles laten welgevallen. Daar is men zoo ongeveer vogelvrij verklaard. We zijn het dan ook volkomen met 4r. Vos ,lid der Tweede Kamer, eens, die in De Vrijheid spreekt van „Politieke ver- irording". Indien niet erger! liet schijnt niet voldoende te zijn, men in „Het Volk spreekt van „i dankte politici als Boissevain c.s."; neen, het blad gaat op de laagste instincten wer ken en zet boven een hoofdartikel: „Om het den joden duchtig in te peperen' De zin van dit artikel moet zijn, dat de Amsterdamsche liberalen de bankiers zoo'n beetje opgestookt hebben tegen het Amster damsche gemeentëbestuuien dat daarop volgde de opzegging van een crediet, omdat dc bankiers het d'en joden dat zijn de twee joodsche wethouders eens geducht Wilden inperen. Ziedaar de publieke discussie verlaagd tot één in ons land ongekend peil. Joden komen in onze Christelijke kringen zeer sporadisch voor, omdat de groote massa van het oude volk elke band met den Bijbel verbrak; al ontmoet meii zoo nu en dan joden, die hun kinderen naar een vrij- zinnig-protestantsche Zondagsschool laten gaan. Doch de enkele joden, die zich uit overtuiging bij de Christelijke kerk voegden, worden daar eerder met onderscheiding, dan met koelheid bejegend. Trouwens, in 't algemeen kunnen .de jo den zich in ons land over niets beklagen. Van sommige zijden moeten zij wel eens iets onaangenaams hooren, doch daarin staan zij gelijk met Roomschert én „fijnen", die men ook niet altijd ongemoeid kan laten. En dr. Vos, d'ie het -weten kan, merkt dan ook volkomen terecht cp: „Ik kan mij niet voorstellen, dat in een land en een stad, waar de joden maatschappelijk en po litiek zich over niets te beklagen hebben, deze afkeurenswaardige tactiek niet een hartgrondigen afkeer moet opwekken bij alle weldenkende menschen". Zoo is het en niet anders. De roode pers moet nog steeds leeren om z a ke 1 ij k te polemiseeren. Maar vooreerst is daarop nog weinig kans. kan niot sensationeel genoeg z ij n". Een communist of revolutionair had het niet beter kunnen zeggen: we hebben slechts één. doel en dat is afbraak, revolutie, omver werping van het bestaande. Daarom geen ware, ernstige pers. doch sensationeel, on rustwekkend. demagogisch. De voorzitter zag zich tusschen twee vuren en voelde de discussie aan als een heet hangijzer. En dus werd hij vredestichter. Hij merkte op, dat Schmidt de woorden van Bonger had misverstaan. Zou het waar zijn? Is er eenheid in de S. D, A. P. op d i t punt? Of is discussie ge vaarlijk en dus minder gewenscht? OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw M. J. Kasander, bode aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan G. Anker Czn., te Zierikzee, en mej. L. J. de Ronde te Boskoop. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal Maandag a.s. niet piaats hebben. DE STORING OP DE 298.8 M. De Minister van Waterstaat heeft op voor dracht van de Union Internationale de Radiodiffusion te Genève machtiging ge geven om met ingang van 2 October, de golflengte van 298.8 Meter te veranderen in 296.1 Meter in verband met de storingen ,van het Engelsche Station North National. Deze golflengte-wijziging zal alleen door gaan, wanneer geen storingen worden on dervonden van het station Turijn, dat op zijn oorspronkelijke golf van 291 Meter te rugkeert. Deze golflengte-wijziging is een proef gedurende één maand, terwijl Neder land zijn rechten op de oude golf van 298.§ Meter volledig handhaaft. V DE VREDESTICHTENDE VOORZITTER. Dat wij met dezen man des vredes den heer Oudegeest, voorzitter van het partij bestuur der S.D.A.P. bedoelen, zal menigeen Vreemd in de ooren klinken; en toch is het zoo. Sedert de S.D.A.P. uitgegroeid is tot tweë heiren, die niet alleen gescheiden opmar- cheeren al schijnt het nog in één legerver- band te zijn), doch ook geen plan hebben om vereenigd te slagen, omdat de eenstem mige doelstelling ontbreekt; sedert dien verkeert de voorzitter in de moeilijke positie om twee paarden te mennen, die telkens zij- waartsche rukken doen. Gelijk uit de volgende geschiedenis te lee ren valt. Zaterdag vergaderde de'roode partijraad. Vóór met de behandeling der agenda begon nen werd, heeft Prof. Mr. W. A. Bo n g e r gewezen op den ernst van de wereldsituatie en waarschuwde hij voor sensatie van de zijde der pers. „Dikke koppen en onnoodige onrustverwekking kunnen veel kwaad doen. Het gaat om een hoogst ernstige zaak. De Partijraad wijze er de redactie van „Het Volk" op, dat tot geen prijs naar sensatie gejaagd worde. Rust is het eerst noodig. An ders zou ook de gulden gevaar kunnen loo- pen." De voorzitter, de heer J. O u d e g e es t, was het er volkomen mee eens, dat men deze onmogelijke eisch aan de roode pers tnag stellen. O n m o g e 1 ij k, want $tcl u even voor: een roode pers zonder sensatie! Dat is haas zonder peper. Ja, stemde de voorzitter toe. Het is zoo. De gulden kon wel eens dezelfde weg op gaan als het pond. Neen, zoo erg is het nu weer niet, meende Prof. Bonger. „Er is geen reëel gevaar voor den gulden". En dat vond de heer Vlie gen ook. Alles zakt nog niet in elkaar. De heer Vliegen heeft dus nogal moed op deze kapitalistische maatschappij. Doch die kwestie liet den heer P. J. Schmidt, de man van de linkervleugel DE LANDBOUW EN HET POND STERLING Gistermiddag heben op het Departement van Binnenlandschë Zaken voorloopige be sprekingen plaats gehad van belanghebben den bij den uitvoer van agrarische produc ten, inzake de' moeilijkheden ontstaan door de depreciatie van het Engelsche betaal middel. Deze bijeenkomst, welke gepresideerd werd door den heer Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw, werd o.m. bijgewoond door Dr. J. A. Nederbragt, administrateur van het departement van Buitenlandsche Zaken; F. K. J. Heringa, afdeelingschef van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer. Het plan werd naar voren gebracht te trachten voor den exporthandel in land en tuinbouwproducten in den ruimsten zin den koers van het pond te stabiliseeren. Dit zou moeten geschieden, doordat de Re geering of de Regeering tezamen met de organisaties van belanghebbenden ieder een zeker percentage het agio of disa gio, dat het pond in werkelijkheid ten op zichte van een vastgestelden koers doet, voor haar rekening neemt. Er werd een klein comité benoemd, staande uit een viertal personen, dat dit plan nader zal uitwerken en met de Re geering en eenige groote bankinstellingen bespreken. Ook kreeg dit comité opdracht te onder zoeken. op welke wijze de termijnhandel op Engeland weer zou kunnen worden mo gelijk gemaakt. DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN EN DE SPOORWEGEN Bij de laatste wethoudersverkiezing wer den in meerdere gemeenten spoorwegman- ritn tot wethouder gekozen. De directie der Spoorwegen wenschte echter geen toesiem- m'ng tot het aanvaarden van dit ambt te vjrleenen. De Personeelraad heeft deze kwestio behandeld en de voorzitter secretaris hadden vervolgens een bespreking met do directie. Thans heeft deze aan den Raad meegedeeld, dat in het vervolg vergun».lig tot het vervullen van het wet- houdersamht als regel zal worden verleend, indie\ het een gemeente betreft van niet meer dan '5000 zielen, zulks aan de hand van het bepaalde bij Art. 3 der Gemeente wet, zoo dc betrokkene zich verplicht niet als plaatsvervangend burgemeester te zullen optreden. Hiermede is dus de regel, dat in geen geval vergunning wordt verleend tot het aanvaarden van een wethouderschap, ver vallen. Wel heeft de directie er de aandacht op gevestigd, dat het verlof, noodig voor het uitoefenen van dit ambt niet wordt verleend, zoo de belangen van den dienst zich daartegen verzetten. Als gevolg van deze beslissing heeft de heer J. van Veen s.d.a.d., wethouder van Kesteren, de benoodigde toestemming reeds verkregen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN NED. CHR. DROGISTENBOND AFSCHEID OP „SONNEVANCK" OVER HET WETSONTWERP BETREF FENDE DE ARTSENIJBEREIDKUNDE. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer G. Boo de uit Amersfoort, kwam Woensdag de Nederlandsche Christelijke Drogistenhond te Utrecht in hotel de l'Europe bijeen. Deze buitengewone ledenvergadering, wel- zeer goed bezocht was, werd op de ge bruikelijke wijze geopend. Na lezing der no tulen en het afdoen van enkele huishoude lijke zaken, kwam men tot het eigenlijke doel dezer vergadering: de bespreking van het wetsontwerp Uitoefening der Artseriij- •leidkunde. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter eraan, dat hij naar aanleiding van het Schriftwoord „Heeft niet de mensch eeri strijo op aarde?" reeds in de vorige verga dering erop had mogen wijzen, dat wij niet alleen een geestelijken strijd te voeren heb ben, doch dat wij ook een'strijd te. voeren cn voor ons maatschappelijk bestaan. Wat reeds lang voorzien was, is werkelijk heid geworden. Het wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. Mochten er zijn geweest, die meenden, lai, mocht er een nieuwe wet komen, ook oor de drogisten een goede uitoefening van hun vak, daarin zou zijn opgenomen, het ontwerp h/eeft al hun verwachting teleur gesteld. De Memorie van Toelichting laat is daaromtrent niet in het onzekere- Over het wetsontwerp werden alsnu uit voerige besprekingen gehouden. Wel geeft art 2 door het doen samenstellen van een lijst, waarop de artikelen en stoffen worden vermeld, die ook door anderen dan apothe kers mogen worden verkocht, de mogelijk heid aan, dat er ook voor de drogisten nog ets over zou blijven, de samenstelling der commissie, waarin slechts de stem van één drogist wordt gehoord, doet vreezen, dat het bitter weinig zal zijn. Inplaats van een positieve, werd de nood zakelijkheid betoogd van een „negatieve lijst". Komt de eerste, dan zijn de drogisten uitgesloten van al de nieuwe artikelen, wel ke in den handel worden gebracht, wat met een negatieve lijst niet direct het geval zal zijn. Dat de volksgezondheid door dit ont- zal zijn gediend, gaat niet op. Vooral het platteland, waar de drogist in hoofdzaak de man is, die in de behoefte aan de beken de huismiddeltjes voorziet, zal de schade lijke gevolgen ondervinden. Het geheele ont werp, en dat wordt er openlijk in erkend, bedoelt het decorum van den apothekers stand te verhoogen. De geheele vergadering kon zich ten volle vereenigen met de maatregelen, welke reeds door het bestuur, in overleg met de andere drogistenorganisaties waren genomen, om te trachten dit wetsontwerp niet te doen aan nemen. Wordt toch dit ontwerp wet, dan zal de drogistenstand tot ondergang worden ge bracht en de velen, die in deze branche hun bestaan vinden, broodeloos worden gemaakt. Nadat van bestuurszijde nog tal van in lichtingen gegeven waren omtrent hetgeen nog zal moeten worden gedaan om dit on heil af te wenden en de penningmeester hei steunfonds voor de te voeren actie warrn had aanbevolen, werden nog eenige interne aangelegenheden afgehandel, waarna de ver gadering werd gesloten; een der bestuurs leden eindigde met dankzegging. Mej. A. M. JOSTMEIJER, adjunct-directrice van het Chr. Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, die Woensdagavond onder groote belangstelling afscheid nam. Zij werd harte lijk toegesproken door Ds. T. Ferwerda ns het bestuur, Dr. G. K. Schoep, namens huishoudelijk-, verplegend- en tech nisch personeel, en door een der verpleegden nens patiënten en oud-patiënten. Zij had verschillende keurige geschenken it ontvangst te nemen. OVERBRUGGING HOLL. DIEP Het gewestelijk Comité tot behartiging van verkeers- en andere belangen voor Zuid-Westelijk Nederland heeft zich ter za ke van de overbrugging van het Hollandsch Diep tot den Ministerraad gewend met om de brug niet te leggen bij Moer dijk, maar bij Willemstad. Uit de memorie van toelichting tot de begrooting 1932 blijkt, dat als hoofdverbin ding naar het Zuiden de richting Moerdijk PrincenhageZundert is gekozen met scha kels Moerdijk—Oud-GastelWouw en Oud- GastelSt. PhilipslandZype, ten behoeve der aansluiting van Zeeland, waardoor tuurlijk ook aan overbrugging van het Hol landsch Diep te Moerdijk wordt gedacht Het Comité betreurt dit, omdat het on rechtvaardig is. Het gaat immers om de Westelijke verbinding Noord-Zuid en daar bij behoort in de eerste plaats rekening te worden gehouden met de belangen van het Westen, waarvan o.a. deel uitmaakt geheel Zeeland, met zijn drie hoofdverbindingen (door Walcheren en Zuid-Beveland; Tholen; Schouwen en Duiveland) met St. Philips land in West-Noord-Brabant aansluitende op het Brabantsch Wegennet, in den weg WillemstadBergen op ZoomAntwerpen. Maar dan moet het Hollandsch Diep i.c. ook niet overbrugd worden bij het thans weliswaar nog zooveel beter bekende Moer dijk, geheel op de uitsterste Oostgrens van dat Westen (waardoor groote omwegen ont staan) dicht ook nog bij de overbrugging te Keizersveer. in de verbinding Breda-Gorin- chem, maar wel zooveel mogelijk Westelijk op Brabants vasteland, dat is bij Willem stad en via deze plaats dan ook de Weste lijke hoofdverbinding Noord-Zuid tevens de kortste verbinding vormend tusschen Cen traal Holland (met Zuid-Hollandsche eilan den) eenerzijds en centraal België en Frank rijk (met Westelijk Noord-Brabant en geheel Zeeland) anderszijds. Alsdan wordt tevens nog bevorderd een betere verdeeling van de vaste rivierover gangen over de geheele breedte van het land: Grave, Nijmegen, Arnhem, 's-Herto- genbosch, Zalt-Bommel, Keizersveer, Gorin- chem, Willemstad. Numansdorp. „De Valk" vertrok gisteren als eerste vliegtuig van den wekelijkschen postdienst Amsterdam—Batavia naar Indië. De „Valk" had 249.525 K..G post aan boord, hetgeen der S. D A. P., volkomen koud. Hij heeft i behoudens de Kerstvlucht 1930 een record- slechts één wensch: onrust wekken en ver- gewicht is. warring stichten. F.n daarom sprak hij het ..Spechtlandde wegens invallende DE STRIJD TEGEN RADIO-STORING DE COMMISSIE GEÏNSTALLEERD. De directeur-generaal der P.T.T. heeft te 's-Gravenhage in het gebouw der P. T. een commissie geïnstalleerd, voor het o- wegen van maatregelen tegen radio-storin gen. Voorzitter dezer commissie is Mr. Dr. J F. Schönfeld, terwijl als secretaris optreden de heer P. de Groen, adj. ref. der P.T.T. bij den Radio-Controle Dienst. INVOER IN FRANKRIJK NIEUWE INPERKING. Onze Rijkslandbouwconsulent te Parij meldt, dat de Fransche regeering besloten heeft van de volgende artikelen voor den tijd van 30 Sept. tot 31 Dec. a.s. onderstaan de contingenten ten invoer toe te laten: versch en gékoeld vleesch, uitgezonderd schapen, 3900 ton; bevroren vleesch 7000 ton; gezouten of gepekeld vleesch in en staat, uitgezonderd ham, 4-40 ton; be reid vleesch van varkens, runderen „ju autre" 325 ton; bereide vleeschwaren, uitge zonderd leverpastei of salami en mortatelli (Ital. soorten) 100 ton; vleeschconserven 700 ton; boter 1200 ton. Wat betreft afval van versch, gekoeld en bevroren vleesch, dit valt niet onder con- tingenteering. Uitgedrukt in kilo's levend gewicht: le vende runderen 2300 ton. koeien 1400 ton stieren 500 ton, vaarzen 1400 ton, kalveren 140 ton, varkens 3000 ton, speenvarkens 40 In de toelichting op dit ministerieel decreet wordt gezegd, aldus het „Handels blad": dat de invoer van verschillende teeltproducten het laatste jaar zoo gestegen is, dat het noodig is, die thans zeer te be perken, om het evenwicht met de Fransche productie te herstellen. Daarom worden maximum hoeveelheden voor den invoer tot 31 December van dit jaar vastgesteld voor ossen, koeien, stieren, jong vee, kalveren, varkens, speenvarkens, versch, geconser veerd en bevroren vleesch (behalve schapen- vleesch), toebereid vleesch, vleeschconserven ën boter. Voorloopig worden geen beperkingen vast gesteld voor versche en geconserveerde melk, farine lacté en kaas, in het decreet veneens genoemd. Desbetreffende bepa lingen kunnen echter elk oogenblik bij ge s ministerieele beschikking nog inge steld worden. De regeling schijnt nog niet in haar ge heel te zijn doorgevoerd, omdat de tarieven dienaangaande in een verdrag met Italië zijn vastgelegd en men daaraan niets wensehlo te veranderen (hoewel contingenteering niet verboden is) zonder eerst met dat land over lee te hebben gepleegd. De toegelaten hoeveelheden gelden voor de gezamenlijke in Frankrijk invoerende lan den, zoodat de invoer wordt stopgezet zoo dra de geooorloofde hoeveelheid bereikt is, ongeacht het land van herkomst. heen ligt een 2 H.A. grond, waarop een schitterend park is aangelegd, dat een moes tuin, waarin broeikas e. d., omsluit Omstreeks 1905 is het buiten gesticht door den natuurgeneeskundige Bijsrerve!d. Korten tijd is het een pension geweest ter wijl het de laatste jaren weer in particulier bezit is. Ruime zalen en kamers, prachtige bal- cons en serres zullen bij de nieuwe bestem ming uitnemend benut kunnen worden, evenals de centrale verwarming en de lift, waarvan het gebouw is voorzien. Bovendien behoort bij het buiten nog een ruime tuin manswoning met garage. Stellig is deze aankoop voor het werk der Christelijke arbeidersbweging een belang rijke aanwinst. Het ligt in de bedoeling, dat, voorzoover noodig, de exploitatie uit het reservefonds worcli gesteund. Voornaamste Nieuws. VERDWIJNENDE TOLLEN De aan de gemeente Delft verleende con cessie tot tolgeldheffing op den Haagweg is door den Minister van Waterstaat met in gang van gisteren ingetrokken. DE JONGEREN VREDES ACTIE EN DE JUSTITIE De Officier van Justitie te Groningen heeft aan Dirk Boer, Secretaris van het Neder- landsch Bureau voor Jongeren-Vrcdes-Actie medegedeeld, dat hij niet kan toelaten, dat genoemd bureau door middel van aanplak biljetten het publiek openlijk aanspoort om eiken steun aan de Roode Kruis-collectes te weigeren. Tevens is deze Officier van Justitie van meening, dat de uitvoering van deze bil jetten in strijd is met artikel 435bis, Straf recht, waarin het gebruik van den naam of onderscheidingsteeken van den Militairen Geneeskundigen Dienst is verboden. Het Nederlandsch Bureau voor Jongeren Vredes-Actie is echter van meennig, dat het gebruik van de uitgegeven biljetten geenszins is strijd is met dit wetsartikel en zal de acti tegen de Roode Kruis collecte met de meeste beslistheid doorzetten. Teneinde echter een principieele uitspraak te verkrijgen, heeft de secretaris Zaterdag jl. proces-verbaal laten maken van het feit, dat hij gebruik maakte van het bekende biljet tegen de Roode Kruis-collecte. Het standpunt van het Nederlandsch Bu reau voor Jongeren Vredes-Actie zal t.z.t. worden verdedigd door Mr. J. E. W. Duijs, te Den Haag. HERZIENING VAN DE L.O.-WET Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft by de Tweede Kamer verzocht bij de herziening van de Lager-Onderwijswet-1920 ingevolge de voorstellen van de staatscommissie-Rutgers, zoo mogelijk met o.m. de volgende wenschen en opmerkingen dier vereeniging rekening te willen houden: Leerl in-gen srh aal. De vereeniging acht art. 28 van het ontwerp van wet tot wij ziging der L.O.-Wet. 1920 van de Staatscom missie-Rutgers een gevaar voor het onderwijs. Vele scholen zullen, indien dit artikel in de wet komt. gedesorganiseerd worden, wijl ze een leerkracht zullen moeten missen, wat vooral voor kleine scholen een ramp zal zyn. Vele plattelandsscholcn, waaraan thans twee leerkrachten werken, zullen éénmansscholen worden, zeer ten nadeele van een behoorlijke organisatie van het onderwijs aan deze kleine inrichtingen. De opleiding van de onderwij zers. De vereeniging betreurt het, dat de door de wet 1920 in het vooruitzicht gestelde verbeterde opleiding van onderwijzers niet zal worden ingevoerd en spreekt den wensch uit, dat de Kamer het daarheen zal leiden, dat de vyf-jarige H.B.S. als voorbereiding diene voor de drie-jarige wetenschappelijk georiën teerde vakopleiding; deze laatste met ver plichte, ruime, practische oefening. Aantal wekelyksche lesuren. In art. 10 van het ontwerp-Rutgers wordt het wekelyksch aantal lesuren teruggebracht op 18 uren voor het le en 2e leerjaar en op 20 uren voor elk dei hoogere klassen. De vereeni ging sprak zich in groote meerderheid uit voor behoud van 22 uur voor de hoogere klas sen; met 18 uren voor de le en 2e klasse kan zij accoord gaan. Schoolgeld. Wat de schoolgeldregeling betreft, zyn in de vereeniging twee wenschen sterk naar voren gekomen: a. de schoolgeld regeling zy in dezelfde gemeente voor open baar en bijzonder onderwijs gelijk; b. de inning geschiede niet door de school. O u d e r-c o m m i s s i e s. De vereeniging is in groote meerderheid tegen uitbreiding den invloed der ouder-commissies en kan zich dus in dezen niet vereenigen met de voorstel len van het ontwerp-Rutgers. Stichting bijzondere scholen De vereeniging is van oordeel, dat de voor waarden voor de stichting van byz. scholen zoodanig moeten zyn, dat lichtvardige school stichting zooveel mogelijk worde tegengegaan. Met het voorstel van het ontwerp-Rutgers om de waarborgsom by stichting van bijzondere scholen van 15 pCt. op 30 pCt. te brengen en de kans op verlies dier som te vergrooten, gaat de vereeniging accoord. Zij zou echter de lijst met handteekeningen van ouders, die de oprichting eener bijzondere school vragen, willen behouden. Daarbij worde het mogelijk gemaakt eventueel de handteekening terug te nemen. Het gemeentebestuur worde verplicht op de lyst controle te oefenen. (blz. 1). Conferenties op het Departement van Bin- nenlandsche Zaken met belanghebbenden bij de export van landbouwproducten naar Engeland. De Chr. Nat. Werkmansbond heeft een buiten aangekocht voor een Tehuis voor ouden van dagen. Frankrijk zou tegen ontwapening zijn om dat het vreest voor Rusland. De Heimwehrputsch besproken in den Oostenrijkschen Nationalen Raad. Financieel-economische toestand der Ver. Staten in September. Een geringe opleving, echter beneden verwachting. De dader van den diefstal van een post zak met geldswaarden uit een auto te Den "aag, is gearresteerd. (Mdz. 3). Bij een brand te Rotterdam zijn een man en drie kinderen omgekomen. (blz. 5) De beteekenis van de val van het pond oor onze land- en tuinbouw. CHR. NAT. WERKMANSBOND BUITEN AANGEKOCHT VOOR TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Chr. Werkmansbond heeft aangekocht het buiten De Pauwhof, te Lunteren, aan den weg naar Ede. Het lia-t in de bedoeline dit huis in te richten als tehuis voor ouden van dacen Deze aankoop is voor dit doel buitenge woon gelukkig te noemen. Het huis zelf is groot en schitterend onderhouden. Er om-. (blz. 6) Chr. Sociale Cursus te Lunteren. (blz. 9) Vierde Correspondentendag van i Chr. Radio Vereeniging. ONZE MILDE JUSTITIE Herle ulo-scholen. De vereeniging wenscht de oude mulo-scholen, die door vele ouders ten zeerste gewaardeerd wer den, te doen herleven. Ambulantisme. De vereeniging heeft de afschaffing van het ambulantisme aan de openbare en handhaving ervan aan de bijzon dere school steeds als een'onbillijke ongelijk heid gevoeld en juicht het toe, dat het ont werp-Rutgers de openbare school in dat op zicht wil gelijkstellen met de bijzondere. Taak van het hoofd der school. De vereeniging is van oordeel, dat in de wet dui delijk dient te worden uitgesproken, dat het bestuur der school en de algemeene leiding van het onderwjjs aan het hoofd is opgedragen Dit zou kunnen geschieden door in art. 132 quater van het ontwerp-Rutgers achter dp woorden: volgens art. 41, toe te voegen: Hij is belast met het bestuur der school en met de algemeene leiding van het onderwijs, dat er gegeven wordt. Art. 36 van het ontwer p-R ut gers. Hiertegen heeft de vereeniging tweeërlei be zwaar: Ten eerste verklaart zij zich tegen de in het le lid voorgestelde proefbenoeming van onderwijzeres voor den tijd van ten hoogste een jaar. Voorts zou ze het ten zeerste betreu ren, als het 2e lid van dit artikel in de wet werd opgenomen. Daarmede zou gebroken wor den met een sedert jaren geldende wettelijke bepaling, die de benoeming van hoofden van scholen opdraagt aan B. en W. in overeenstem ming met den inspecteur. Dit zou volgens het ontwerp-Rutgers worden: De benoeming van den onderwijzer aan het hoofd der school ge plaatst. geschiedt uit een voordracht van zoo mogelijk ten minste drie bevoegden, opge maakt door B. en W. na overleg met den in specteur. Hiermede is de macht by de benoe ming van hoofden van scholen geheel gelegd in handen van B en W. De inspecteur heeft slechts te adviseeren De vereeniging ver wacht van deze wijziging nadeelen voor het onderwijs en verklaart zich voor handhaving van art. 36 2e lid der huidige wet. Het woord klasse-justitie heh ik nng nooit gebruikt, omdat ik de onpartijdigheid onzer justitie boven twijfel stel: al zal er wel eens persoonlijke kortzichtigheid of gemak zucht zijn. Waarvan ik, m.i. wel enkele voorbeelden heb. Doch, ik ben nu gene'cd om te spreken van onze milde justitie. Zelfs in eerste en tweede instantie. En ik ben er min of meer van geschrokken. 't Geval is gauw verhaald. Er was oen chauffeur, die met eenige vrienden, wat men noemt, uit was geweest en toen had hij met hen een weddenschap aangegaan, dat hij zes glazen bier zou drinken en dan nog in staat zijn om een auto te besturen. Het eerste deel der weddenschap verliep „gunstig" en de chauffeur zou aan het tweede beginnen: hij viel achter het stuur rad neer. Doch hier denk ik aan een plaat in de Telegraaf. Naast den roe- keloozen chauffeur zit diens adviseur, de Dood en deze schreeuwt hem in het oor: Gas jö; je komt er nog best langs. In het bovenbedoelde geval belette de politie den dronken chauffeur om de raad van zijn adviseur op te volgen: zij haalden den roekeloozcn dwaas achter het stuurrad vandaan en maakten proces-verbaal op. De kantonrechter deed er het zijne bij en veroordeelde den schuldige tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 3 maanden. Die kantonrechter was m.i. zeer mild. Doch mogelijk overwoog hij. dat de schul dige vrouw en kinderen heeft en dat deze liet meest zouden liiden. omdat hij, achter het stuur zittend, zijn brood moet verdie nen. Ik zwijg dus over het vonnis. Maar ik begrijp ter wereld niet. dat de chauffeur nog de vrijpostigheid had om in hooger beroep te gaan. F.n toch deed hij dat. Hii meende, dat f 1 boete al erg genoeg was. Hii had er liever nog 6 glazen hier voor gekocht, maar allo! Doch. drie maan den niet riiden. Dat was te erg. En nu stond hij weer voor den rpchter. De feiten gaf hij toe. Alles was gegaan, zooals de politie het meldde. Maar hij vroeg vrijspraak, omdat hij met zijn auto zijn hier. nardnn ziin hrdbd moet verdienen. Nu ia dif was zijn twee en dertigste vemor- deeline wegens overtreding der Motor- en Riiwielwet al, maar zoo nauw moet men het niet nemen. Reeds één en dertig maal veroordeeld. En nil gepoogd om. waggelend in de wegen en achter het «tmir te komen en on advies van den onzichtharen medebestuurder gas te geven en in volle en dolle vaart langs de weg te slingeren! Tot heden wist ik niet. dat er zulke ge- vnarliike smetten lanes mijn nad «term- den: die werken voor bun... hier en rijden om ongelukken te maken Het O M vroeg fo« miin verhrzïng geen verzwaring der straf, geen ontzegging levens lanc doch slechts bevestiging van het Waarlijk, onze justitie is wel zePr mild!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1