Economische wereldproblemen Christelijk Sociale Cursus WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. T De toestand in Nederland wordt bewolkter. Disconto-verhoog ng der Nederiandsche Bank. zich met het gele metaal hebben vast geroest, om dit beeld te gebruiken, niet meer onbevangen kunnen oordeelen over hetgeen in de veranderde omstan digheden noodig is. Bovendien is het nog altijd juist, dat „du choc des opi nions jaillit la vérité" wij staan voor te groote complicaties om a priori met aplomb te durven zeggen„Wij moeten den gouden standaard houden"of „wij moeten zoo spoedig mogelijk los van dit metaal". Minister de Geer heeft eveneens aan het Nederiandsche Correspondentie- T-. i i t I koninkrijk Gods niet ligt bureau voor Dagbladen een interview van onzg toegestaan. Deze financieele autoriteit zegt, dat er geen inflatie is van den gul den en dat het wantrouwen van het publiek in onze munt volkomen ongemo tiveerd kan worden genoemd. Blijft de gouden standaard over de geheele we reld gehandhaafd,ja, dan bevatten al deze mededeelingen de volle waar heid. Onze gulden is ten opzichte van het goud safe! Doch is dit ook 't geval ten opzichte van de valuta's van andere landen, wanneer het goud mocht wor den verlaten? Wij willen eindigen met in het licht te stellen, dat wij geen „inflatie-theo rie" erop nahouden. Er is een school, die door „een beetje inflatie" het rader werk der maatschappij op gang wil brengen. Daarvan zijn wij geen voor standers. Doch wij redeneeren anders: „Er is o. i. reeds een weinig inflatie onze gulden staat niet volkomen meer op zijn volle waarde, doch dit is voor ons bijzaak in vergelijking met het groote probleem: „moeten wij den gou den standaard verlaten, ja dan neen?" Het gaat er voor ons om, het ingezon ken bedrijfsleven in Nederland, dat straks door de verscherpte concurrentie van Engeland, gevoegd bij die uit Duitschland, nog meer zal inzinken, op te helpen heffen. Het gaat er voor ons om, den uitvoer onzer land- en tuinbouwproducten naar feesttooi, om aan den nieuw-benoemden bur gemeester, Mr. A. A. Gründemann, een vrooliike ontvangst te bereiden. Al lang van tevoren waren daartoe reeds maatregelen getroffen. De Gemeenteraad had een officieele commissie van ontvangst benoemd, onder voorzitterschap van den heer G. van der Lugt, en daarin had den zitting genomen de heeren J. Beuke- a, F. Burger en A. C. van Zwieten, VI.*) De toestand in Nederland eischt wel alle aandacht. De Nederiandsche Bank heeft haar disconto van 2 op 3 verhoogd! Wij hebben naar commentaren hierover gezocht en wij vonden in de verschil lende bladen slechts vermeld, dat de Nederiandsche Bank daartoe overging om zich beter bij de verhoudingen op de openbare markt aan te passen. Er is vraag naar buitenlandsche deviezen de rente op de openbare markt stijgt en wanneer de Nederiandsche Bank haar tarieven daarmede niet in overeenstemming had gebracht, dan zou een deel der disconteeringen bij haar worden ondergebracht. Het is typee rend, dat zoowel landen, die bang zijn voor goud-afvloeiing, hot disconto ver- hoogen, als de landen met een zeer groot surplus aan edel metaal. Wij laten in het midden of de aan passing aan het particuliere disconto juist is of niet. Wij vragen ons echter af, waarom groote vraag naar buiten landsche deviezen bestaat. Want het is niet te loochenen, dat de wisselkoersen in Nederland stijgen, niet alleen die op Londenhet is een feit, dat er abnormale vraag naar crediet is, want anders zouden de prolongatie-rente en de disconto-rente niet zoo hoog staan in vergelijking met enkele maanden terug. Onze industrie heeft het geld, helaas, niet noodig. Integendeel, zij werkt op een laagte-record. Scheepvaart kwijnt en tal van schepen liggen op, zelfs van onze Indische lijnen, die tot voor enkele maanden niet té erg te klagen hebben gehad. En toch is er vraag naar buiten landsche deviezenvraag naar cre diet Dat vindt zijn oorzaak in het feit. dat onze handelsbalans steeds 'passiever wordtonze export stagneert, onze invoer, voornamelijk uit Engeland, toe gaat nemen. Doch waar haalt men de deviezen vandaan, om dien invoer te betalen? Nederland heeft die niet in voldoende matede Nederiandsche Bank staat geen ponden af anders dan tegen de goud-pariteit, hetgeen dunkt ons uit de verklaring van den President is te lezen. Doch wie zal circa f 12.06 voor een Pond willen betalen, wanneer de wereld-pariteit in de buurt van bijv. 9 of 10 gulden ligt? Deze pariteit is na tuurlijk willekeurig genomen, omdat het stabilisatie-niveau nog niet is be reikt. Nederland moet dan trachten zoo veel mogelijk Ponden elders te bemach tigen of deze in Zweden, Noorwegen of waar ook verkregen worden, doet niets ter zake. Hierdoor stijgen de wissel koersen op het buitenlanden stygt ook het Pond. Deze stijging beteekent per saldo waarde-acliteruitgang van den gulden. Het is een somber feit, dat onze han dels-balans passiever wordt in het zicht van steeds meer landen, die den band met het goud zullen hebben verlaten. Gold het goud nog algemeen, welnu, dan zond men het edele metaal daarheen, waar het moest toevloeien en dan zou den de gewone verhoudingen voor nivel- latie zorgen. Nu het goud daarentegen door verschillende landen is verlaten, wordt het sluitend maken der handels balans buitengewoon moeilijk. Al mo gen nog zooveel autoriteiten beweren, dat er geen inflatie isdat onze gul den safe isdat wij den gouden standaard zullen handhaven dan nog staan wij tegenover deze verklaringen sceptisch. Maar ook nu staan wij tegen over onze eigen meening nog als een zoekende, die de waarheid nog niet heeft gevonden. Eiken dag verandert de toestand, eiken dag wijzigen zich de omstandigheden. Doch al gevoelen wij voor 't standpunt van Engeland en het niet meer in het zog van Amerika en Frankrijk blijven varen, wij geven gaar ne toe dat wellicht omstandigheden door ons over het hoofd worden gezien, die ons bij nadere bestudeering een an der inzicht zouden kunnen geven. Vandaar dat het Spaansche voor beeld ons zoo buitengewoon sympathiek lijkt. In dat land heeft de Regeering een commissie bijeengeroepen, die het mo netaire vraagstuk zal gaan bestudeeren en die de Regeering van advies zal die nen omtrent den weg, welke zal moeten worden ingeslagen. Een dergelijke com missie mits samengesteld uit elementen, |H U1W die deze vitale kwestie objectief kunnen j z'no tusschen en onder al die vlaggen door, beoordeelen zou in Nederland eveneens i de straat-uiteinden zien, en de weiden daar- van pas zijn mits men haa,-niet langer j «hto» dan een week bijv. den tijd geelt om net Berkel en Rodenrijs gaan als tusschen advies te formuleeren. Het bezwaar van een krans van schoorsteenen schuil. Ze commissies is gewoonlijk het op de staan als het ware overal op uit het om- i u „„i,,.;,,,OTt i,0f nndprwpm ringende land. Eerst denk je daarbij aan lange baan schuit en va_n het ondei p fabrieksnijverheid, maar 't is natuurlijk de harer bestudeering. Hiermede willen j fUjnbouw, die hier zoo hoog is opgeschoten Wij niet zeggen, dat wij geen vertrou- Die karakteriseert de heele omgeving en wen stellen in de kennis van de mannen. tot zelfs in den vreemde. De beide wethouders, de heer P. Schip per (C.-H.), die tevens locoTmrgemeester Is, en de heer C. L. Schinkel (R.-K) hadden Burgemeester Mr. A. A. Gründe mann uit 's-Gravenhage afgehaald en toen zij met den nieuwen burgenader en diens echtgenoote het Noordeinde bereikten, wer- ZESDE WESTLANDSCHE GEREF. JEUGDDAG REFERAAT VAN Ds. A. DONDORP Vandaag werd in de Geref. Kerk te Naald wijk de zeste Westlandsche Geref. Jeugddag gehouden. De samenkomsten waren druk bezocht. De Chr. Zangvereeniging „Hallelujaüi" van Monster verleende medewerking. Na een referaat van Mr. H. B ij 1 e v e 1 d, van Amsterdam, hield Ds. A. Dondorp van Heemstede, in de middagvergadering een opwekkende rede over het onderwerp „Onze actie en Gods Koninkrijk". In de avondvergadering spraken Dr. J. Hoek, van Den Haag, en Dr. W. S. Pon tier, van Maasdijk. Morgen hopen we op deze samerikomsten nader terug te komen. NIEUW AFFICHE FIRMA VAN NELLE TOOGDAG A.R.J.A. OP 17 OCT. IN DEN HAAG De Anti-Rev. Jongeren Actie houdt haar Toogdag 1931 op 17 Oct. in het gebouw „Amicitia", Westeinde Den Haag. De mor genvergadering vangt aan om half 11 en VfjSS r7e„2 voorzitter, Dr. doch bedroefd heen- die hoopt te spreken uvu „In Partijverband", volgen huishou- gmg (jMattheus 16) laat ons zieni, hoe het delijke werkzaamheden, o.a. het jaarverslag het verlengde van den secretaris, Dr. L. W. G. Schol- ten, en dat van den penningmeester, den gen Tusschen Gods Koninkrijk en onze actiehéér J. C. .Ton gene" el Jr. Voorts be- in, staat Jezus, de gekruisigde, die onze zon- stuursverkiezing en besprekingen over hei den doorstreept, ja maar ook het keurige orgaan, studieschetsen, liet instellen van schoonschrift van al onze actie's door- een insigne, enz. streept. Voor de pauze houdt Dr. E. J. Beumer, De Heiland keDt alleen maar arme zonda- lid der Tweede Kamer, dan nog een toe ren, voor wie Hy in den meest uitsluiten- spraak, terwijl daarna de heer A. Jan den zin, alles wil wezen. van Biggekerke, refereert over burgerlijke Zal onze actie dus iets beteekenen in Gods of Kerkelijke Politiek" koninkrijk, dan moeten we er mee naarHet slotwoord z-al gesproken worden door Jezus, by Wiens kruis alle „zie-zoo-christen- Hs. H. Janssen, van Den Haag. dom" wegvalt: waar geldt: Juicht bevend (Psalm 2). Het Jaarverslag. Wanneer onze actie zoo de critiek van hetAan het reeds verschenen jaarverslag ont- kruis aanvaardt, heet ze terecht „christelijk" 'penen we het volgende: En alleen dan komt er' (de onderstree- J Het aantal clubs steeg van 76 tot 94. ping) opstandingskracht in, en als een Na langdurige voorbereidingen, waaraan wonder, dat slechts geloofd kan worden, nok het hoofdbestuur der A.R.J.A. door in- iets van Gods Koninkrijk. j diening van een enkel amendement deel- De Gereformeerde jeugd heeft wellichtnam. werd in de Deputatenvergadering van behoefte aan verdieping, dan aan op wekking, daar de grondwet van Gods Ko ninkrijk, de wet is van het tarwegraan (geen succes, maar zegen). Jezus, de gekruisigde, is onze Koning. Daarom is alleen het kruis onze vlag. Engeland en elders op peil te houden. Het gaat er voor ons om, de groote openbare lichamen te wijzen op hun plicht hun huishouding op reëele basis te stellen. Het gaat btf ons in het algemeen om de Nederiandsche welvaart, welke thans zoo danig in het gedrang is gekomen en1 welke nog meer verward zal raken in het labyrinth van internationale pro blemen. 9 April j.l. het nieuwe Partijstatuut vastge steld. In de artt. 4346 is thans het ver band ook met. de Studieclubs geregeld. Door of met goedvinden van de plaatselijke Kies- vereenigingen kunnen Studieclubs worden opgericht; geschillen hierover worden be slist door het Centraal Comité. Het Bestuur was aldus samengesteld: Dr. Joh. H. Scheurer, voorzitter; S. Roosjen; Dr. L. W. G. Scholten, secretaris; H. van den Berg; J. C. Jongeneel. penningmeester, T. de Boer; P. F. Oostgrhoff. De samenwerking in Nederland en Oranje gaf aan de A.R.J.A. weinig reden tot be vrediging. Het aantal abonnementen be droeg slechts de helft van de gewone op laag der losse schetsen. Van tal van clubs kwam het verzoek, om de oude wijze van uitgeven weer toe te passen. In een bijeenkomst der z.g. Contactcom missie werd met ttwedcrzijdsch goedvinden besloten voor te stellen deze samenwerking voorloopig niet voort te zetten. Een nieuwe affiche voor de firma Wed. J. van Nelle, vervaardigd door den bekenden affiche-teekenaar Cassandre. De teekenaar heeft hier tot uiting willen brengen, dat het uit hygiënisch oogpunt een vereisclite is, dat koffie gekocht wordt in een goed lucht dicht gesloten pakje, vervaardigd in een moderne en goed ingerichte fabriek. Hij laat dat, zooals de foto toont, uitkomen door een groote koffieboon in een transparant pak af te beelden, waaimaast de naam „Van Nelle". Het geheele affiche draagt het kenmerk van zindelijkheid en zorgvuldige fabneage. Wij gelooven, dat de heer Cassandre met dit affiche zeer geslaagd is en het mede door zijn frissche kleuren wel tot het publiek zal spreken. Berkel en Rodenrijs in feesttooi Inkomst van Burgemeester Gründemann De Installatie. I den zij daar ontvangen door de commissie, die haar woordvoerder had in den heer J. Berkel en Rodenrijs waren gisteren in'Beukema, het hoofd der Geref. school. Deze sprak een kort en hartelijk woord van welkom, en toen werd de stoet gevormd, in welks midden Burgemeester Gründe mann het territoir van zijn gemeente zou binnenrijden. Vooruit gingen de twee herauten te paard, voorzien van lange bazuinen, dan volgden in bonte rij: muziekkorpsen, de cavalcade, wel een dertigtal ruiters, alle op struischi resp hoofd van de Gereformeerde, de Ned. paarden en in kleurige historische klee- Herv. en de R.-K. School, benevens de hee- j ding. Vervolgens een auto met commissie- ren C. A. van der Burg D. van der, leden, dan de auto waarin de burgemeester Lugt P. W. Nederpelt en P. Roden- en zijn echtgenoote waren gezeten, de auto's burg! van de overige commissie-leden en den Ge- Verder was aan alle ingezetenen het ver- meenteraad, muziek en vereenigingen met zoek gericht de vlag te willen uitsteken, en j haar vaandels en dan de schoolkinderen, al dat nationale dundoek, vrijwel huis aan I naar schatting wel een 800, allen keurig op Een foto van den nieuwen Burgemeester met zijn echtgenoote. huis uitgehangen, gaf reeds aanstonds de suggestie van opgewekte verwachting, die je ook aanvoelt op den ochtend van Ko ninginne-dag, nog eer de feestelijkheden echt beginnen. Berkel en Rodenrijs zijn nog typisch dorpsch. De heele bouw van huizen en 6traten is er overzichtelijk, het hoogste ni veau van al die vlaggen was het raamko zijn van de eerste en eenige verdieping. Maar ook de kerken, drie in tal, vlagden, dat is waar, en dan de molen natuurlijk, daar wapperde de vlag hoog van den kap. j Als je zoo door deze straten loopt. hei Is er niet makkelijk verdwalen, alles ziet er ook zoo vertrouwelijk uit! dan kon je, zijn Zondags uitgedoscht en rijkelijk voor zien van oranje en vaantjes in de plaatse lijke kleuren, rood en blauw. Op het Raadhuisplein namen Burgemees ter en Mevrouw Gründemann voor het Raadhuis plaats, de kinderen werden tot één groep vereenigd en zongen een wel komstlied, dat door het Wilhelmus werd gevolgd. De heer A. Jordaans, de beken- dirigent, had hier een zware taak, te meer daar de kinderen tegemmr de bege leiding wat onwennig stonden. Maar alles maakte een prettigen, enthousiasten indruk. Het was daar voor het Gemeentehuis een fleurig moment. In het Raadhuis. Do loco-burgemeester, wethouder P. Schipper (C.-H.) las, nadat de burge meester en mevrouw door den gemeente secretaris M. A. Zoeten en den heer C. Vonk waren binnengeleid, het koninklijk benoemingsbesluit voor, waarna hij in een korte toespraak de belangen van de ge meente aan Burgemeester Gründemann op- Nadat deze met den ambtsketen was om hangen, hield hij een speech, welke niet ge heel van humor was ontbloot, vooral toen hij uit een oude historie-schrijver uitspra ken omtrent zijn nieuwe standplaats aan haalde. Na hem werd nog het woord gevoerd door het raadslid B. Vermeer, namens de A-R. fractie, door den heer P. B. van den Burg (R.-K.). door wethouder Schinkel en door den Gemeente-secretaris. Verscheidene sprekers roerden het we- genvraagstuk aan en de werkloosheid, waarop ook reeds door den nieuwen burge meester was gedoeld. De belangstelling van het publiek voor deze officieele installatie was zóó groot, dat het in de raadszaal ei-vol was. Ook buiten bleef de drukte nog lang na- duren. Onder de officieele personen, welke van hun belangstelling door tegenwoordigheid blijk gaven, merkten wij o.m. op Jhr. Has selt van Dinter, burgemeester van Pijnacker, Mr. G. W. Kamp&ehöer, Tweede Kamerlid, burgemeester van Monster, den burgemees ter van Bergschenhoek, Ds. Koelewijn, pre dikant der Geref. Kerk, Pastoor Vlek en vele anderen. De nieuwe burgemeester behoort tot de R.-K. Staatspartij en was tot dusverre werk zaam op de Secretarie der gemeente Mon ster. Toen wij tenslotte, staande in een over volle autobus, naar liet station reden, kon den wij met den toestand van den weg nog even op overtuigende wijze kennis moker* De wagen evolueerde op wonderlijke wijze en soms gevaarlijk dicht langs Jen water kant. Het eischte gymnastische vaardigheid om in een veilige positie te blijven- die in alle instantiën bezig zijn het on derhavige probleem te bestudeeren! Maar wij gelooven, dat mannen, die van jongsaf in het „goud" zijn opgegroeid, fan dag tot dag te zien zal zijn. Voor het Gemeentehuis werd den nieuwen Burgemeester door de schooljeugd een zanghuldc gebracht. Onze foto laat wel zien hoe groot de belangstelling der burgerij hiervoor was. DEZE WEEK TE LUNTEREN Een discussie van ruim vier uren Gisteravond had de discussie plaats over de in den morgen gehouden referaten van de heeren J. A. Schaafsma en J. k e r, over de houding arbeidersbeweging. men oorzaak is van de salarisverlaging van ambtenaren. De productievermeerdering moest leiden tot verhooging van het levenspeil maar deed dit niet Al weet spr. niet hoe hierin ver andering moet worden gebracht, toch is die nood'ig. Komt er geen verbetering langs evolutionairen weg, dan zal het gaan langs revolutionairen weg, want de arbeidende stand kan hiermee geen genoegen nemen. Mr. Dr. A. A. v. Rh ij n van Den Haag mo |B P 9PP merkte op dat voor een goede vergelijking taak der Chr. noodig is naast elkaar te plaatsen het pro- I ductievermogen in 1914 en in 1928. Dan De heer C. Terwey van Amsterdam j 1bet verre. We hebben hieraan meer dan (N.C.B.) vroeg naar welke norm de stabili- seerende invloed der vakbeweging zou moe ten geschieden en bracht naar voren het re kening houden met het economisch mogelij ke. De heer A. Meines van Leeuwarden (P.C.B.) vroeg of de crisis niet moet worden beschouwd als een fase in de ontwikkeling tot herstel van het maatschappelijk leven. De heer Joh. Visser van Haarlem (Chr. Nat Werkmansbond) wilde de geestelijke oorzaak der crisis meer benadrukken, 's werelds afval van God, waarbij wij alle schuldig zijn (drankmisbruik, improductie ve uitgaven bijv. van genotmiddelen, ook in arbeiderskringen De heer J. Hermans Jr. van Amster dam, (Patrimonium), wees er op', dat bij het zoeken naar een oplossing der crisis moet worden gerekend met het organisch karakter der maatschappij. De heer A. Stapelkamp van Den Haag (Chr. Fabr. en Transp.arb.) zag een gevaar in het over nemen van onze woordkeuze aan de over zijde en wees op de reformeerende taak van d<e Chr. vakbeweging. De heer J. Hofman van Amsterdam (typografen) sprak uit dat bij een conflict als vorig jaar door zijp or ganisatie onder dezelfde omstandigheden weer dezelfde houding zou worden aangeno- Hij ontkende voorts de groote benadeeling van het onbeschutte bedrijf door het be schutte bedrijf. Wij zijn aldus spr., tot een offer bereid, maar alleen wanneer dit ook inderdaad het onbeschutte bedrijf te goede komt. Wanneer voorts arbeiders tot herstel van het bedrijf zich een offer getroostten onder belofte, na het herstel in de verbe terde toestand van het bedrijf te zullen doelen, moet zulk een belofte worden nage komen. Het mag niet onchristelijk worden ge noemd wanneer we onze steun niet willen geven voor een maatregel, van welker nood zakelijkheid we niet overtuigd zijn. De heer Jansen van Groningen (Patr.) vroeg of de speculatie moet worden be schouwd als 'n uitwas van 't kapitalisme. De heer C. S m e e n k van Arnhem, voorz. van Patrimonium keerde zich tegen de be wering van den heer Schaafsma, dat in ons land de kapitaalvorming is vooruitgegaan. "Na gewezen te hebben op de onmisbaarheid van het reële en van het vlottende kapitaal, gaf spr. aan dat bij de vergelijking van het niet-reële kapitaal, uitgedrukt in de cijfers van de vermogensbelasting (in 1914 eai 1 Mei 1928 resp. 7y2 en 15G/io milliard) gerekend moet worden met verschillende factoren, als tusschentijdsche wetswijzigingen (waardoor bijv. de schatting plaats had niet naar be lastbaren opbrengst maar naar de verkoop waarde) wat ongeveer een 1% milliard ver schil brengt, en met de verscherping dei- fiscale controle naar schatting opleverend minstens y2 milliard, welke facoren van veel meer beteekenis zijn dan de daartegenover- staande verhooging d"er belastinggrens. Re kening houdend met de waarde van den gulden en de bevolkingstoename, bedroeg het nationaal vermogen per hoofd in 1914 en 1928 resp. ƒ2024— en 2000.welke achter uitgang wordt gecompenseerd door de ka pitaalvorming van d"e sociale verzekering aan een vergelijking van cijfers der kapi taalvorming. Voorts moet men speculatie niet speciaal in ongunstigen zin nemen. Wat betreft het opgemerkte over de sta bilisatie meent spr. dat men die niet moet zoeken in de richting van het overheidsbe drijf, daar de golving in het economische leven daarmee allerminst is buitengesloten Spr. is van oordeel dat een verandering an productie-orde zich in de toekomst kan ontwikkelen, en dat de Christen ook daarbij moet zijn het zout der aarde. Waarom zou- e op de baisds van ons huidig product tieproces bijv. niet kunnen komen tot een planmatige productie in verband met de verruiming van de grenzen der publieke rechtsvorming.? Voorts kan men eigenlijk niet spreken van overproductie, maar wel van wanver houding, mede tengevolge van politieke en in zooverre dus niet van maatschappelijke factoren. Spr. betwijfelt verder of de geweldige uit-i breiding van het productiemateriaal viel werd gedekt door voldoende kapitaal. Hier in ligt z. i. mede de oorzaak der crisis. De heer P. Z. L. de Groot, van Rotters dam (P. C. B.), meende o.m„ dat men voor zichtig moet zijn met het vergelijken met vorige crisissen. De heer W. J. Bossenbroek, van Am sterdam (Patrimonium) waarschuwde voor stabilisatie door overheidsbemoeiing, die licht neigt naar socialisatie, en merkte op, dat we te weinig onze schuld zien en het teveel zoeken in de stelsels. Kan voorts do productie de winstprikkel wel missen? Spr. waarschuwt verder voor critiek zonder wij zen van den weg naar verbetering en acht het gevaarlijk hardnekkig te beweren dat het levenspeil niet naar beneden hoeft, wat wel eens kan leiden tot teleurstelling. De bestrijding van de werkloosheid door het in het leven roepen van productieve bedrijven heeft, volgens spr., een moeilijkheid en limiet In het verschaffen van de daartoe noodige gelden. De referenten beantwoordden tenslotte kort de gemaakte opmerkingen. Een en an der nam de hr<gle avond in beslag, van 7 uur tot ongeveer half twaalf. De dag werd besloten met een oogenblik van stille aandacht, waaraan Ds. W. A. B. ten Kate. Ned. Herv. predikant te En schedé. leiding gaf door een kort woord te spreken over Matth. 6 31: „Zijt niet be zorgd". Dao/tia was de eerste volledige dag ton einde en ging alls weer 'ter kooi naar de smaakvolle gerestaureerde barakken; om in te slapen, nog vaag droomend over crisis, welvaartspeil, speculatie en stabilisatie cn wat dies meer zij.... De stemming. Hierbij moet men onderscheiden tusschen de stemming die de plaats van vergaderen als vanzelf meebrengt en die welke samen hangt met de onderwerpen van den cursus. De eerste is zeer goed. de ongedwongen con- ferentietoon en conferentieomgang is do entourage waarbinnen de zware econorni- sche problemen worden besproken. De twee de uitbreiding van bezit van de niet in de j de ..zet" zich uiteraard pas langzamerhand, vermógensbelasting aangeslagen groepen. 1 Dat er belangrijke meeningsverschllen zou4 Aangaande de druk van het kapitaal op I rlcn z'in was van te voren bekend, maar productie en bevolking wees spr. op het 1 deze behoeven natuurlijk allerminst een na- voorbeeld van Duitschlland, waar de opgaan- deeligen invloed te hebben op de toon rirr de tijd van 1900—1913 pl.m. 4y2 pCt. divi- Vï dend te zien gaf, wat aan het bedrijfsleven terugkomt in de vorm van spaarkapitaal, zoodat de druk neerkomt op het verterings- aadeel van slechts een zeer klein deel der bevolking. Aangaande het speculatieve karakter der huid'ige maatschappelijke orde tegenover stabilteit. sprak spr. uit dat stabiliteit van productie, van loonen, van prijzen, van werkgelegenheid, alleen mogelijk is bij een steriele bevolking. De heer F. W. Fuykschot (Chr. Kan toor- en Handelsbedienden) achtte de oplos sing van den heer Schaafsma, nl. uitbrei ding van het kleinbedrijf, bij vele bedrijven practisch onmogelijk. Voorts kan op de vrije markt speculatie soms juist oorzaak zijn van stabilisatie. De heer H. Am el ink (C.N.V.) betoogde dat de maatschappelijke rijkdom (datgene wat noodig is voor de productie) sedert 1913 is toegenomen. Bij een bevolkingsaanwas van 10 pCt. nam de productiemogelijkheid toe met 25 pCt. Maar terwijl er voldoende ls. ging toch het levenspeil naar heneden. Dat is maatschappelijke wanorde, die zich ook hieiui b.v. uit dat dp beurszwendel via d> vermindering van het nationaal inko- Een belangrijk moment. Gisteren heeft na de middagtafel de heer J. S. Ruppert Jr. onder ademlooze stilte een woord' van hartelijk meeleven gesproken niet Zr. S. G. Heidema vroeger vrijgestelde van den Chr. Ambtenaarsbond. anders een trouw bezoekster van den cursus, maar die thans ernstig en pijnlijk ziek ligt, niet een naar menschelijke berekening nabije r>v»d voor oogen welke zij echter door genode zonder vreezen tegemoet mag zien. Een telegram van meeleven zou haar worden toegezonden. Dr H.NANNING'S KINADRUPPELS EETLU5T-0PWEKKEN0. /UOp R.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5