WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 Industrie om aan eigen fabrikaten, waar mogelijk, de voorkeur te geven, maar dat men het Nationaal belang dient of niet dient, door Nederlandsch fabrikaat wel of niet te koopen. Vast staat, dat door hierin onze eigen Industrie te steunen wij tevens De Volkswelvaart bevorderen. De Eoopkracht verhoogen cn De Werkeloosheid helpen ver minderen. En dit is tooh zeker een groot doel. Ik wil deze inleiding besluiten met de wensch en het vertrouwen uit te spreken, dat het goede voorbeeld in deze belangrijke zaak door de Leidsche Winkelstand gege ven, navolging mag hebben en weerklank mag vinden bij ieder goed Nederlander en zoodoende uit onze actie zal groeien: Een goede Nationale daad van duizenden Nederlanders en een blijvende samenwer king tusschen Handel en Industrie tot wel zijn van ons land. Na de rede van den heer Meyers heeft de burgemeester Mr. A. v. d. S a n d e Bak- huijzen hot openingswoord uitgesproken, waarna ook nog door verschillende andere heeren het woord is gevoerd. We komen daarop morgen nader terug. Winkelweek en Reclame Niet alleen de jongens en meisjes die zioh in de handen wreven en hun moeders de grootste last bezorgden bij het vooruitzicht, dat het vanmiddag rijksdaal ders en guldens en kwartjes zou regenen, waren vol aandacht voor de inzet van de Leidsche winkelweek. We kunnen wel zeggen, dat heel Leiden belangstellend het verloop volgde van de diverse ren- en vechtpartijen, ontketend door die eenvoudige papiertjes, die als vroege sneeuwvlokken neerdwarrelden, naar het scheen juist op die plaatsen, waar ze het moeilijkst te bereiken waren. Maar, en hier komen we op hetgeen we wilden zeggen; het doel van de opzet is bereikt, de inzet van de Winkelweek is zoo geweest, dat geheel Leiden erdoor in beslag werd genomen. En het verdere programma is er borg voor, dat die belangstelling niet zal tanen. De Winkelweekcommissie heeft zeer juist gezien, dat iets bijzondere en vooral iets, waarbij een persoonlijk voordeel te behalen is, de aangewezen weg is om: le. de opmerkzaamheid van het publiek hetwelk men wenscht te bereiken te trekken, en 2e. het contact tusschen verkoopers en koopers, in het algemeen tusschen handelaars en consumenten tot stand te brengen. Een winkelweek is een gelegenheid om reclame te maken, als zich maar zelden voordoet. Niet alleen omdat men vrijwel collectief het beste beentje tracht voor te zetten, maar ook om'dat de gelegenheid geboden wordt, vormen van reclame aan te grijpen, welke niet direct bij het publiek de gedach te doen postvatten: „We moeten het toch zelf betalen". Uiteindelijk zullen het natuurlijk de ver meerde omzetten zijn, welke de onkosten dekken, maar daar kan niemand zich aan stooten. Zeer in het algemeen kunnen we zeggen, reclame moet erop gericht zijn, het publiek te wijzen op mogelijk juistere be hoefte bevredigingen. De methoden hier voor loopen door persoonlijke opvattingen door meerdere of mindere geschoolheid in deze materie soms ver uiteen. Nu eens geschiedt het direct en dan weer langs indirecte weg, wanneer we ons be palen bij onze Leidsche Winkelweek, dan hebben we de verschillende publiciteits- methoden te zien als een geheel, waarbij men de verschillende directe en indirecte middelen als daar zijn; étalage- en straat versieringen, filmvoorstellingen, strooibiljet ten met daaraan verbonden kans op prij zen, enz. enz. toegepast naar we hopen verwachten met het gewenschte resultaat Immers de werkzaamheden welke zijn ver richt, de getroffen voorbereidingen wettigen zeker een bevredigende uitkomst. Laat ieder Leidenaar, jong en oud, groot en klein medewerken, om deze winkelweek aan haar doel te doen beantwoorden. Ook de bewoners der omgeving, zullen in de gelegenheid zijn, en waarschijnlijk niet nalaten door hun tegenwoordigheid er blijk van te geven, dat naast de belangen van hun eigen plaats en eigen zakenmenschen die van Leiden als centrale plaats in dezen omtrek hen niet koud laten. Leidenaars, winkel weekt, en winkelweekt zoo, dat week na week deze winkelweek de winkelweekcommissie een goede week onder de winkelweken geweest zal blijken EEN WINKELWEKER. Een van de grootste fabrikanten van chemische artikelen heeft eens gezegd: De couranten waren de wegen tot mijn succes. Ieder die in deze dagen het advertentie gedeelte der couranten nauw keurig naleest, kan uit dit geivichtige gedeelte veel hcólen, waarmee hij zijn voordeel kan doen. Vlieg het niet door, doch lees het op merkzaam, bedenk dat hier dagelijks een beeld wordt gegeven van het be drijfsleven, van de zorgen en verheuge nissen des tijds, van de nooden en behoeften des levens. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a, A. Geertsma, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Lage Rijndijk No. 10, A. A. Sectie K. No. 2404; b. W. F. v. d. Reyden Jzn., om vergunning tot het oprich ten van een banketbakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 43, Sectie I. No. 1802; c. A. 11. van Noort, om vergunning tot het op richten van een broodbakkerij in het perceel Doezestraat No. 2, hoek Raamsteeg, Sectie E. No. 1497; d. G. P. Hoogeveen, om ver gunning tot het oprichten van een brood bakkerij in het perceel Morschcweg No. 32, Sectie Li No. 775; e. J. la Rivière, om ver gunning tot het oprichten van een rookerij en zouterij van vleeschwaren in het perceei Haven No. 52, Sectie C. No. 1S66; f. J. Era des, om vergunning tot het oprichten van een smederij in hot perceel Langebrug No. 9, Sectie G. No. 1682; g. de N.V. Distilleerde rij „De Fransehe Kroon" voorh. Hartevelt en Zoon, om vergunning tot het oprichten van een distilleerderij in de perceelen Lan- gegracht No. 59a en Voorste Zandstraat No. 7, Sectie B Nis. 2S89, 2020 t.e.m. 2023 en 2691; h. de N.V. Banketfabriek „De Bij", om ver gunning tot het oprichten van een koek en banketfabriek op het perceel Roombur- gerlaan, Sectie M. No. 3850, is verdaagd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 30 September 1931. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester e'n Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, verband met de Leidsche winkelweek, ten aanzien van alle winkels, voor 30 Septem- MEJUFFROUW ZWAAR IN DE WINKEL VAN SINKEL. Tijdens de Leidsche Winkelweek. Zooals men weet: in de winkel van Sinkel is alles te koop: hoeden en petten en damescorsetten; drop oin te snoepen en pillen enz. M e j. Zwaar: Goemiddag Sinkel, man, ik kom wat hij [je koopen, Ik ben vanmiddag maar de straat weer [opgeloopen; Ik g'loof: er blijft nu ook geen sterveling [in huis. Sinkel: U hebt gelijk, juffrouw, waar kan ik U [mee dienen? Me]. Zwaar: Och, Sinkel, man ik kan er wel om grienen, M'n man sloeg gisteren een schilderijtje [stuk. Dat ie z'n hand niet wondde is nog een [geluk, 'k Wil nu wat anders op dat kale plaatsje, Het is zoo gek als ik die kale plaats zie. Die spreuk daar in de hoek dat is wel wat, „Houdt zonneschijn in 't hart" hoe vindt [je dat? Sinkel: Zal ik hem maar in een papiertje pakken? Mej. Zwaar: Da's' goed. Wat zit er toch daar in [die zakken? Sinkel: Dat zijn de bonnen voor de Winkelweek Mej. Zwaar: Ik wist al niet waar of het op geleek, 'k Heb gisteravond al de staid eens rond- gekeken;' (O ja ik mot ook nog een wollen deken Het gaat weer aardig op de winter an). En wat ik zag daar stond 'k beteuterd van. Het is een feestelijk gezicht die mooie [uitstalkasten, Daar kun je urenlang je oogen op ver- [gasten. En dan die eerepoorten met dat mooie groen1 bij doen? Mej. Zwaar: Geef m'ook nog maar .een busje chocolade, En dan wou 'k nog een fleschje limonade; 'k Heb gisteravond ook de lichtzuil nog [gezien, Sinkel: Dp limonade moet die van 80 of een-tien? M e j. Z w a a r: Een-tien; maar dan krijg 'k zeker toch [twee bonnen? Sinkel: Natuurlijk juffrouw Zwaar als 't daarom [is begonnen. Mej.. Zwaar: Och ^k denk maar zoo: 't is weer een [kansie meer; Geem m'ook maar zoo'n bruine wollen [beer; Want overmorgen is m'n kleine Henkie [jarig; Sinkel: Vond U de film van Nederlandsch [Fabrikaat niet aardig? Mej. Zwaar: O ja, da's waar, mensch 'k keek m'n' [oogen uit; Wat trok die eene vent telkens een [rare snuit. Sinkel: En die verlichting van een stuk of wat [gebouwen. Sinkel: Ik dacht: ik ken m'n oogen niet ver trouwen; 't Was schitterend. Ik moet ook nog een [onssio thee, En dan neem 'k nog wat tooverballen mee. Wat staan op straat die menschcn toch [te schreeuwen, Kijk aan de overkant daar staat buur vrouw van Leeuwen. Er is daar zeker wat bijzonders aan de [hand. Wat zou er wezen man; misschien is [er wel brand. Sinkel: Dat is de vliegmachien; zie ze naar boven [kijken; Ze strooien geld M e j. Z w a a r: Rat zou me ook wel lijken. Heb je*de pakkies bij elkaar gedaan? Ik ga ook even in de zilverregen staan. Sink el: Nee 't komt vandaag nog wel in orde, [Juffrouw Zwaar; Vergeet uw bonnen niet. ber, 1, 2, 5, 6, 7, 8 en 9 October a.s., tot Iff uur des avonds, alsmede voor 3 October a.s. tot middernacht, ontheffing hebben ver leend van het sluitingsuur voor winkels, onder voorwaarde, dat na 8 uur des namid dags geen personeel in de winkels aanwe zig rs en de verkoop uitsluitend geschiedt door den winkelier of/en diens echtgenooio A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 30 September 1931. „OUD-LEIDEN" REPRODUCTIES VAN OUDE TEEKENINGEN Deze week zal door de Vereeniging „Oud- Leiden" een mappe worden uitgegeven, be vattende 14 reproducties naar van oude tco- keningen van Leiden met een afzonderlijke toelichting. Deze reproducties geven ge trouw de oorspronkelijke teekening weer; 4 in kleuren, 2 in bruin en 8 in zwart. De uitgave is mogelijk gemaakt door een legaat van wijlen Mr. Dr. J. C. Overvoorde en tot stand gebracht door Dr. Mr. J. W. Verbuigt. De collectie is bijeengebracht uit de prent verzameling van het Gemeente-Archief, uit de Lakenhal en uit de particuliere verza meling van Mr. G. A. E. B. Meyer te Utrecht en gereproduceerd door de firma L. van Leer te Amsterdam. De collectie bevat: De Rijnsburgsche poort in haar ouden toestand bij de Turfmarkt, door Esaias van de Velde en in haar later stadium, ter plaatse van de buitensooieteit Amicitia, door J. E. la Fargue. Het Raadhuis in 1670, door Chr. Hagen en ca. 1900 door J. P. C. Grolman. De Academie en Kruidhof op één blad, door Chr. Hagen. De Waag met Aalmarkt en Stillen Rijn, van de Hoogstraat gezien, dateerend uit 1750 en de Vischmarkt met fontein, met gezicht op den Nieuwen Rijn en de Marekerk in het verschiet, uit 1759, beide geteekend door Jean de Beyer. Den Zoetenvoudschen singel met den mo len „de Oranjeboom", in 1771; de Korte Mare met de Manepoort in 1778 en de Korte Mare p.ti de Mare en du Vunte-k in het verschiet in 177.3, aile geteekend door P. C la Fargue. Ijsvermaak op het Galgewater met gezicht op het Kort Rapenburg en den Apothekersdijk in 1774, door Jabes Heenck. Het Zuidertranseptfront van de Hoogland sche Kerk in 1822 door J. Jelgerhuis. Den westgevel der Pieterskerk met Gravestein in het verschiet en de Hooglandsche Kerk met het Weeshuis, gezien van de Hoogland sche Kerkgracht, potloodteekeningen van H. P. Schouten. Deze collectie van oorspronkelijke Leid sche teekeningen wordt in slechts 200 exem plaren uitgegeven, op een papiergrootte van 40 bij 50 cM. en zal vanaf 30 Sept. geëxpo seerd worden bij de heeren D. Sala en Zn., Breestraat 1141) en S. Bonte, Breestraat 127 De mappe is verkrijgbaar voorloopig alleen voor leden van oud-Leiden, die door een circulaire nader zullen worden ingelicht, terwijl latere mededeelingen zullen volgen over de verkrijging voor niet-leden. Tachtigste bijeenkomst De Societas philologica Lugduno-Traiectina heeft haai' 8 0ste bijeenkomst gehouden te Utrecht, onder voorzitterschap van prof. dr. F. jMuller Jzn. Dr. H. (01dewelt sprak over het mythe karakter der Ideeënleer. Het denken van Plato draagt een sterk visionnair en tastend karakter het wijst meer een richting aan dan het een resultaat bereikt. Daarom is in den zgn. mythus, die beeldispraak is en aan den droom gelijk, de zuiverste weergave te vinden van Plato's philosophic. In het licht dier op vatting wordt de ideeënleer zelve bezien» ook zij is in wezen mythe: haar grondslag is sterk emotioneel; zy is een reactie op een als vijandig gevoelde omgeving, een vlucht in een betere wereld, en ontleent dus haar waarde in de allereerste plaats aan den troost, dien zij brengt. Theorie en logica evenwel hebben haar te gronde gericht: toen Plato, ten deele door noodzaak gedrongen, de levende visie in koeler reflextie trachtte vast te leggen, is de beeldspraak verstard, de mythe tot leer geworden. Prof. dr. F. Muller Jzn. sprak over Suovetaurilla: dit herhaaldelijk op monumen ten afgebeelde 'driedubbele offer aan vruchtbaarheidsgod Mars is tot dusver verklaard gebleven; op grond van de gege vens verstrekt door eenige latijnsche en nm- brisohe teksten, verdier van wat ons aan gaande de godentriaden uit Etrurië en het oudste Rome bekend is, mag als plausibele veronderstelling worden uitgesproken, dat de verklaring gezocht moet worden in Etru- rische, dat is in Klein-Aziatische riten. Dr. W. J. W. Koster behandelde de vraag: Dactyl-epitriten of ionisch-coriambische me tra? Spreker laat eerst de verschillende ant woorden op deze voor de oudere Grieksche koorlyriek zoo belangrijke vraag, de revue uasseeren en bestrijdt daarna meer in het bijzonder de opvatting van Blass, die de ver zen verklaren wilde als samengesteld uit ionici en choriamben; zij vindt hare defini tieve weerlegging in een nauwlettend onder zoek der overgebleven' verzen zelve, terwijl daarbij tevens de grootere juistheid der oudere dactyl-epitritische theorie aan den dag treedt. KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG Er zijn weinig dingen zoo onberekenbaar als de Leidsche Gemeenteraad. De Agenda zag er goedig genoeg uit. Alleen de twee laatste punten: de werkloosheidsvoorstellen- Mandere en de interpellatie van de heer Schüller konden nog wel even ophouden, maar overigens zouden bij de verschillende voorstellen een paar opmerkingen voldoen de zijn. Zoo was de gedachte van de bui tenstaanders, maar zie, het was al laat in den avond eer men eindelijk aan de voor- stellen-Manders toe was en de interpellatie- Schüller is heelamaal niet meer in behan deling gekomen. Waar men dan wel zoo langen tijd gepraat heeft? Het lust ons niet daarop diep in te gaan. Des middags waren het vooral de voor stellen tot vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs, die tegenstand van de linkerzijde uitlokten, omdat naar de meening van alle fracties der linkerzijde de Wethouder getracht heeft zooveel moge lijk uit de gemeenteruif voor het Bijzonder Onderwijs naar binnen te sleepen. Terecht merkte Wethouder Goslinga, die de onder- wijs-portefeuille waarnam, op, dat de hee ren een houding aannamen alsof het Bijzon der Onderwijs ook niet aan hunne zorgen was toevertrouwd als een groot stedelijk be- lano- ti voorts toonde hij aan, dat B. en W. i recht en billijkheid hebben gehandeld t< "n ver de Bijzondere Schoolbesturen; dat zij getracht hebben zoo goed mogelijk in de geest van de pacificatie op onderwijsgebied te handelen. Er is verder lang gepraat over de kwestie van de controle op de boekhouding va gemeentediensten, over de subsidie voor de Vereeniging tot verzorging van kleine kin deren die de sociaal-democraten hooge wilden hebben, zonder dat de begrooting der Vereeniging daartoe aanleiding gaf en over de bouw van 56 gemeentewoningen tus E'Tien de Lusthoflaan en de Os- en Paar- denlaan, waarbij het, vreemd genoeg, weer Je soci's waren die de oppositie voerden, omdat de voorgestelde woningen naar h m muening te klein waren. Door een voorstel van uitstel wilde de heer Kooistra (s.n deze zuak weer op de lange baan schuiven, maar gelukkig begrepen de leden van de rechterzijde beter het belang voor de volks huisvesting en stemden zij con amore voor het voorstel van B. en W., dat dan onge twijfeld toegejuicht dient te worden. Tenslotte kwam de Raad nog weer eens in een werkloosheidsdebat terecht naar aan leiding van de voorstellen Manders. De hee- r.'n Van Stralen en Van Eek, de laatste met veel pathos, verweten B. en W. voor de zoo veelste maal, dat zij den ernst van den toe stand niet inzagen. Maar toen is Wethouder Goslinga nog eens voor de laatste keer hij heeft de portefeuille van Sociale Zaken neergelegd flink van leer getrokken te gen deze leugenachtige redeneering. Hij heeft de sociaal-democraten flink voor hun broek gegeven en hij had daar volkomen het recht toe. Als er iemand is die met hart en ziel de belangen van de minder-bedeel- den in onze stad heeft behartigd, dan is het Wethouder Goslinga. We zouden daar niet weer over spreken wanneer niet de sociaal-democraten hard nekkigheid zich zelve bleven opwerpen als de bestrijders bij uitstek van de werkloos heid, terwijl zij, zooals de heer Goslinga het uitdrukte, niets anders doen dan als eer kefhond achter den Wethouder aan te loo pen en hem aan te blaffen, zonder zelf iels positiefs tot stand te brengen. Er is nooit eens waaxdeering in hun spreken, altijd cri- tiek. Dat ontmoedigt en het is maar geluk kig, dat de Wethouder zich daar nooit aan gestoord heeft en rustig zijn gang is gegaan. Dit laatste grondige pak slaag echter had hij volkomen het recht aan de heeren toe te dienen. De heer Manders heeft zijn voorstellen in getrokken en er een ander voorstel voor in i de plaats gesteld om een commissie te be- i noemen die het werkloosheidsvraagstuk be- studeert en maatregelen tot bestrijding van j de werkloosheid overweegt en bij de ge- j meente en bij particulieren tracht door te voeren. B. en W. zegden toe dit voorstel in ernstige oveiweging te zullen nemen, waar mee de heer Manders genoegen nam. Het middernachtelijk uur had al' geslagen toen de Raad uiteenging. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen herdenkt onze plaatsgenoot, de heer A. L. A. IT. Muys, assistent ten pou- kantore alhier zijn /i'iTren jubileum in dienst der Posterijen. De heer Muys werd op 1 Oct. 19011 aangesteld te Schoonhoven. Op 16 Dec. 1907 werd hij overgeplaatst naai Hilversum, vanwaar hij op 1 Mei 1910 weer naar zijn vorige standplaats terugging. Op 1 Junii 1918 werd hij overgeplaatst van Schoonhoven naar Leiden, waar hij van postbode werd bevorderd tot assistent. EEN DETACHEMENT DER KOLONIALE RESERVE TE LEIDEN Op 2 October zal met den trein van 10.15 uur het detachement der Koloniale Reserve in de sleutelstad aankomen. Het detachement bestaat uit: 1 officier, het muziekkorps ter sterkte van 31 man, 4 tamboers met den sergeant-stafhoornblazer en voorts een brigade van 21 man. Het detachement geniet gastvrijheid by het 4 e Regiment Infanterie. Op 2 (October zal het muziekkorps deelne men aan de taptoe. Voorts zal op 3 October worden deelgeno men aan de optocht „Oost en West". Voor bijzonderheden omtrent de brigade, welke een patrouille in de buitengewesten voorstelt, wordt venvezen naar de feestgids. Het detachement zal op 4 October te 9 uur wederom nïTar het garnizoen Nijmegen terugkeeren. BURGERLIJKE" STAND GEBOREN: Wieske d v H van Duuren en N Pouw Maria Josepha Ludovica d v J Th M Gussenhoven en M L Verborgh. OVERLEDEN: C Plu—Pracht wed 82 j. E Dreef—Mielo wed 91 J. P de Graaf, man. 81 Jaar." Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN JUBILEUM J. KOBLENZWEY Gieteravond ie de 76-jarige heer J. Koblen- zwey, diie in zoo'n ruimen kring gewaar deerd wordt om zijn persoon en arbeid aan de Zondagschool Aar ka de, door bestuur, personeel en leerlingen dier Zon dagschool erbiediig dank gebracht voor het vele, dat e heer Koblenzwey, in 's Heeren gunst, >een 25-tal jaren voor de kinderen der Zon dagschool heeft kunnen doen. Toen we gis teravond het mooie lokaafl aan de Aarkade binnenkwamen, dadhten we als vanzelf aan 'het oude huisje in een berucht steegje op diezelfde piaat6, waar de heer Koblenzwey en zijn heilpers(sfcens) een tiental jaren op 'eenvoudige wijze, maar met grooten zegen, dat weten we zeker, de kinderen als voor Jezus voeten bracht. Als te half acht de heer Koblenzwey met zijn dochter, na per auto te zijn gehaald, het versierde gebouw binnentreedt, zingen de kinderen, nadat Ds. Jobs. Stehouwer geopend heeft met gebed. Psalm 134 3 en 4. De eere-voorzitter van bet bestuur, Ds. Stehouwer, wijst in gevoel volle woorden op het bijzondere van dezen d, en op den zegen die de jubileerende onderwijzer mooht ontvangen. Namens de ■leerlingen werd een keurige armst oei aan geboden. Door het personeel werd gespro ken bij monde van den heer G. van Rijsdam, die in dichtvorm zich uitte, daarbij eer kussen en kistje sigaren overhandigende. Een lid der Chr. J.V. „Onderzoekt de Schrif ten", de heer P. Spruit, overhandigde met felicitatie een sigarenkoker. De heer Koblenzwey was zeer dankbaar voor al deze waardieering en sprak de aanwezigen toe, met een jong hart en vurige geest hen allen wijzende op Jezus. Verder werd het woord gevoerd door den heeren C. A. Bos namens Zondagschool „Hoorn". Van de ge legenheid tot een handdruk maakten velen gebruik, terwijl ook later in den avond an deren kwamen gelukweneohen. 't Was voor den ouden heer Koblenzwey een goeden dag, immers ook thuis mocht hij veie blij ken van belangstelling ontvangen, zoowel per brief, als bloemstukken en cadeau x Wij weneohen te eindigen met den wensch, die tot hem kwam door het kerkelijk hand boekje der Ned. He'rv. Gem., ml.: „De ITeere zegene hem met de keur Zijner zegeningen ra Christus Jezus!" AANRIJDING Gistermorgen werd de 62-jarige T. K. op den Steekterweg aangereden door de auto H 27488, bestuurd door S. v. d. L., van Den Haag. K., die per fiets was, kwam te vallen en bezeerde zijn rechterbeen, terwijl de auto tegen een boom reed en daardoor van voren eenige schade bekwam. Oorzaak van de aanrijding schijnt te zijn, dat K. plotseling zonder richting aan te geven den weg over ging en derhalve de autobestuurder, hoewel hij uithaalde, een aanrijding niet kon ver mijden. KIND OVERREDEN Op een stilstaande auto van v. D. in de Hooiftstraat waren eenige kinderen op de treeplank gaan zitten, en toen de auto ging rijden, werd het 3-jarig zoontje van K. over het voetje gereden. Gelukkig bleek op het eerste gezioht het ongeval niet van ernsti- gen aard. De bestuurder schijnt de kinde ren niet te hebben bemerkt MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS Voor het Maatsohappij-Ziekenfonds „Al phen en Omstreken" hoopt Maandag 5 Oct., aa, nam. 8 uur, in de Vergulde Wagen te spreken de heer J. Berkenbosch Berends van Arnhem over „De Tand v er zorg ingIn dezelfde vergadering zal de heer A. Groe- neveld, penningmeester van het fonds een uiteenzetting geven van de tandverzorgings- mogelijkheden bij het Maatschappij-Zieken fonds. BOSKOOP EEN ZWERVELINGE Op verzoek van den burgemeester van Hoeven (N.-B.) is hier ter plaatse een minderjarig meisje afkomstig uit die ge meente aangehouden. Op last van den bur gemeester dezer gemeente is bedoeld meisje wederom onder het ouderlijk gezag gesteld. KATWIJK GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Overneming straatweg „Schouw van Duivenvoorde". Punt 10. Voorstellen tot overname van eigendom, beheer en onderhoud van den straatweg „Schouw van Duivenvoorde". De onderhandelingen hierover loopen reeds geruimen tijd. De voorwaarden overname zijn, dat commissarissen afstand doen van: a. het recht van tolheffing; b. alle aanspraken op den ondergrond, her men, gewas; c. de steenen in den weg; d. het tolgaardershuisje met schuurtjes, vrij van lasten; e. de inkomsten van hoefslag- gelden; f. alle rechten en plichten die nog op den straatweg zouden rusten. De gemeente verbindt zich aan commis sarissen: a. te vergoeden een som van f5000, welk bedrag moet worden voldaan met de in het bezit der gemeente zijnde obliga- tiën (leeniing 1822) tegen een koers van f 50 per obligatie en het restant in Neder landsch geld; b. een schadevergoeding uit te keeren aan den tolgaarder in den vorm van vrij wonen voor een half jaar na de overeenkomst, doch in ieder geval niet korter dan tot 1 Juli 1932; c. aan den op zichter van den weg te vergoeden f 300; d. een tegemoetkoming in de schade, welke comm. ter zake van de looncontracten zal ondervinden, ten bedrage van f 500; e. een uitkeering van f 100 voor afkoop erfpacht tolgaardershuisje; f. de opden in de ge meente Katwijk rustende verplichtingen na te komen. In verband met de te verwachten werk loosheid nveenen B. en W. deze aangelegen heid te moeten bespoedigen, waardoor zeker velen werk zullen vinden door verbetering van den straatweg. Het ligt in de bedoeling binnenkort met plannen te komen. Het Bureau van Gemeentewerken heeft in ver band met deze plannen technische hulp ooodig en hiervoor vragen B. en W. tege lijk hij dit voorstel een crediet van f 200 per maand. Verschillende leden spreken hun blijd schap uit, dat eindelijk deze straatweg in eigendom van de gemeente zal komen. Tegen het crediet van f 200 per maand voor technische hulp komt ernstige beden king. De heer Grimbergen, maar vooral de heer Van Tongeren, acht dit totaal over bodig en zal zijn stem daaraan niet kun nen geven. De heeren Guijt en v. d. Bent meenen, dat aan Openbare Werken te lang zaam gewerkt wordt. De heer Van Tonge ren sluit zich hierbij aan en gaat nog ver der, als hij de stelling poneert, dat het met de leiding aan Openbare Werken niet in orde is. Hij ontvangt daarvoor van den Voorzitter zeer terecht een afstraffing. De Voorzitter zegt, dat zoo iets in een openbare vergade ring alle engezegd mag worden, wanneer men feiten kan noemen. Anders lijkt zoo iets op verdachtmaking. Uitvoerig gaat de Voorzitter en de be trokken wethouder na het werk, dat ver richt moef worden en verricht is. De heer v. d. Zwan deelt mede, dat hij aanvankelijk gedacht had, dat hulp niet noodig was. De wethouder heeft hem ech ter ten volle overtuigd. Het voorstel om den weg over te nemen wordt met algemeene stemmen en het voor stel om crediet voor technische hulp met 13—2 stemmen aangenomen. De heer Grim bergen was voordien vertrokken. Punt II. Voorstel tot aankoop bij minne lijke schikking van duingrondrn in het Zui derkwartier. Dit betreft gronden in vorige ergadering al besproken en in voorloopig eigendom aan de gemeente overgegeven. De Minister van Financiën heeft thans ver klaard bedoelde gronden te willen afstaan tegen de som van f 69.095.60. B. en W. mee nen dat de prijs billijk is en stellen voor dit aanbod te aanvaarden, waartoe de Raad a een enkele opmerking besluit. Voorstellen tot verkoon van grind. De heer T. Meijvogel vraagt in koop te mogen heb ben pl.m. 265 M.2 bouwgrond, gelege-n aan Ie Duinstraat, prijs f 5 per M2. Wordt toe gestaan. Voorts wordt door P, v. d. Bijl en W. Haas noot een perceel grand, gelogen aan de Tar botstraat, groot plm. 351 M2., prijs f 5 per M2. Toegestaan. Het R.K. Kerkbestuur te Katwijk a. d. Rijn verzoekt in koop te mogen hebben een per ceel grand, gelegen langs den Callaoweg— N. Commandeursweg en grenzende aan hei R.K. kerkhof, groot plm. 3000 M2. Koopprijj f 4.50 per M2. Behalve de gewone voorwaar den is hierbij de bepaling dat wanneer eer lang mocht worden besloten tot aanleg van den verkeersweg WassenaarNoordwij Ij door „Gleijn Duin" en deze weg zoodanig wordt geprojecteerd dat tusschen dien weg en het te verkoopen perceel een gedeelte •pen tri one! o^erbli ft, het R.K. kerkbestuur verplicht is, dien open grond of een nader aan te wijzen gedeelte daarvan, een en dor nader te bepalen door B. en W-, van gemeente aan te koopen voor den prijs van f 4.50 per M2. En wanneer bedoelde weg komt te liggen over hel uans te verkoopen terrein het K.K. kerkbestuur verplicht is van dat perceel zoodanig gedeelte aan de ge meente in koop af te staan, als nader door B. en W. zal worden vastgesteld a f 4.50 per M2- Indien niet tot den aanleg van bedoeida weg besloten wordt een nader aan te wijzen gedeelte van het voorterrein door het R.K kerkbestuur wordt aangekocht voor f 4 per M2. Bedoelde grond mag niet bebouwd wor den, zoolang nog geen definitieve beslissing omtrent den aanleg van dien weg zal zijn genomen. Wanneer de beslissing over be- doelde verkeersweg is genomen moet de grond binnen een jaar na deze beslissing bebouwd zijn. Aangenomen. Verder wordt door L. v. d. Plas in koop gevraagd een perceel grand bij Duinoord, groot plm. 150 M2. Koopprijs f 3 per M2- Toe- gestaan. G. de Best vraagt in koop te mogen hebben 740 M2. grond aan de Waal Malefijtstraat. Koopprijs f 4 per M2. Goedgekeurd. G. A. Kruijt vraagt een strookje van 6 M2, naast zijn pand aan de Voorstraat, prijs f 3 per M2. Goedgekeurd. B. E. Spijker, architect te Leiden, vraagt een perceeltje grond aan de Voorstraat in koop te mogen hebben. Koopprijs f 30 pep M2. Toegenstaan Tevens een strookje van plm. 6 M2. naast het eerstgenoemde gelegen, prijs f 3 per M2. Toegestaan. ;(SIOt VOlgt), KATWIJK AAN DEN RIJN AANRIJDING De bestuurder van auto IT 82477 kwam op den Noordwijkenveg aanrijden en volg- de een verdachte route n.l. van den eenen kant van den weg naar den anderen kant Bij den lagen weg reed hij den met een paard bespannen wagen van den tuinder R. v. D. aan, die door den schok van den bok viel. Daarna maakte de Chevrolet een nog vreemder tour en kwam in het tuin- land terecht. Spoedig bleek, dat de bestuur der aanmerkelijk te veel aan Bacchus ge- offerd had. De politie werd direct in ken nis gesteld, die de auto in beslag nar den bestuurder meenam naar het cachot Daar verbleef hij tot hij weer in beter con ditie was en kon met een proces-verbaal vertrekken. De schade aan den wagen van R. v. D. is nogal aanzienlijk, waarvoor da luchtige bestuurder zal opdraaien. ERNSTIG VERWOND Langs den Nieuwen Comman deurslaan passeerde een auto vanuit de richting Kat-1 wijk aan Zee en tegelijkertijd een uit an dere richting. Tegelijk wilde het zoontje van den tuinder J. K. den weg oversteken, doch werd door een der auto's gegrepen en een eind weggeslingerd De jongen was ernstig verwond. Dr. J. JTueting die direct ontboden werd, verleende geneeskundige hulp. De bestuurder treft geen schuld. BOTSING Op den Wassenaarschen Weg, bij de grens Wassenaar kwam een met tonnen haring geladen auto, op sleeptouw genomen door een andere vrachtauto, door het niet goed nemen der soherpe bocht in botsing met een der boomen. De lading haring schoof door den schok naar voren en mede hierdoor was de botsing nog erger. De wagen was ernstig beschadigd, doch de inzittenden kwa men er zeer goed af. TUINBOUWCURSUS We kunnen thans mededeelen, dat het defi nitief vaststaat, dat de Ryks-tuinbouwcursus zal gegeven worden. Het aantal leerlingen be draagt thans 15 en vermoedelijk zal dit nog met een twee-tal kunnen worden uitgebreid. De cursus zal evenals vorige jaren gegeven worden in de R.-K. School. De officieele ope ning zal volgende week plaats hebben. LEIDERDORP OPBRENGST COLLECTE De gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft 30.75 opgebracht. LISSE POSTERIJEN In verband met de Harddraverijfeesten, is het Post- en Telegraafkantoor morgen ge opend tot 2 uur nam. De eerste postbestelling blyft gehandhaafd. De middag- en avondbestelling vervallen. Tusschen 6.30 en 7.30 kan men alle poststuk ken afhalen. LOOP DEU BEVOLKING INGEKOMEN: Gvd Stelt van Haarlemmer meer. Grachtweg 19 Ph H J Möller, van St. Oedenrode, Halfweg 6 Mej. M Zablocki. van Duitschland, Veldhorststr 42 Mej. A C Turen nout, van Bussum, Jullanastr 10 P v d Meer en echtg. van Haarlem. Stationsweg 38 G G J Copier, van Schalkwijk. Heereweg 205 Leidon. Heereweg 253 rshoek, ledum, Heere Mefler n r 55. broek J v d Lands on echtg naar Hlllegom J v d Laar naar Wassenaar H Pronk en gezin naar Hillegnm P C v Kesteren naar Noordwljkerhout Mej T v Oeffelen, nr Noord 'Okerhout A Stoker nr Hllegom F Noord NOORDWIJK RIJWIELDIEF GEKNIPT. In den laat-sten tijd werden in omliggen de gemeenten bij herhaling rijwielen ge stolen, zoo ook op 2 September te Noord- wijk. Na een ingesteld onderzoek is het de politie niogen geilukken den dader Zaterdag j.l. aan te houden. Het is een zekere F. K., potloodenkoopman uit Leiden. Na verhoor en verzekerde bewaring is hij op last van den Commissaris van Politie alhier ter be schikking van de Justitie te 's-Gravenhago gesteld. BRAND. Zaterdagavond te pl.m. 11 uur werd brand gealarmeerd in den winkel van den heer H. alhier. Een kist, welke dicht bij een brandend petroleumstel stond, was in brand geraakt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, heeft de brand, die nog geen grooten omvang had. gebluscht. fZie •rder blz6}

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14