BINNENLAND. Kerknieuws. Radio Nieuws. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 HET BEGROOTINGSTEKORT OP ZOEK NAAR ANDERE MIDDELEN Het Is wel eigenaardig, dat over de dek kingsmiddelen, welke minister de Geer voorstelt één bovendrijvende opinie heerscht, n.1. deze: laat als 'tmogelijk, de verhooging der invoerrechten en de salaris korting los en zoek uw heil, naast de ben zinebelasting, in andere middelen. Tegen ue laatste heeft zoo goed als niemand over wegend beavaar. zelfs de A N.W.B. niet. welke toch vele automobilisten onder zij a leden telt. Echter, ernstige menschen pleiten niet alleen voor het terugnemen van voorstel len (drtt is makkelijk genoeg!); ze heloen de Regeering ook zoeken naar andere mid delen. Het (Chr. Hist) Ned. Week bind wijst naar het Leeningifonds om de oorlogs schuld 1914r-1918 te dekken en waarvoor ln 1932 een inkomst van 56.5 millioen geraamd is en het blad vraagt: „Of niet een deel dier middelen in deze moeilijke tijden, tot een bedrag van 19 mil lioen te goed geschreden kunnen worden aan de gewone middelen der Rijksbegroo- ting! Natuurlijk zal daarvan ihet gevolg tzijn, dat de uitgaven van het fonds niet meer op dezelfde wijze als tot dusverre kunnen worden gedaan, omdat de inkom sten van het fonds dalen. De ernstige vraat* luidt derhalve: Welke zijn de gevolgen van deze vermindering van de inkomsten van 'tLeeningforids? Het voordeel er van is, dat de begrooting van 1932 sluitend zou worden, zonder ver hooging der invoerrechten en zonder ver laging der salarissen, omdat de 19 millioen gevonden zijn, die het Rijk behoeft De nadeelen aijn: ten eerste, dat, terwijl volgens de bestaande wetgeving tot 1943 aan het Leeningfonds de bovengenoemde middelen onverkort worden toegewezen, ook na 1943 nog eenige jaren deze middelen ten volle zouden moeten worden doorbe taald; en ten tweede dat de aflossingen, die nu tot 1960 moeten worden gedaan, nog enkele jaren moeten worden verschoven! Het blad acht de voordeelen grooter dan de nadeelen. DE AMBTENAARSSALARISSEN verlaging afgewezen. Het „Dagblad van n. Brabant" meldt: „Zooals indertijd gemeld werd, is de Cen trale Commissie voor georganiseerd overleg op 2 September jl in vergadering bijeen ge weest, waar van regeeringswege een voorstel ter tafel kwam voor het verlagen der ambte naarssalarissen. Dit regeenngsvoorstel was bijna gelijklui dend aan het voorstel van minister De Geer in zijn millioenennota. Bekend is, dat aan de leden van bovenge noemde commissie absolute geheimhouding was opgelegd inzake die voorstellen. In genoemde vergadering werd het voorstel door een afgevaardigde der Regeering toege licht en verdedigd. Officieel kunnen wjj thans meedeelen, dat In die gehouden vergadering alle leden van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg de voorstellen van den Minister hebben af gewezen, zoodat de voorstellen in en door de commissie unaniem werden verworpen''. DE LUCHTVERBINDING MET INDIE EEN GEDENKPLAAT VAN FOKKER. Naar wij vernemen, zal na de onthulling Van het door Amsterdam aan de luchtvsr- binding Nederland—Indië gewijde monu ment te Schiphol, door den heer A. H. G. Fokker een bronzen gedenkplaat aan het gemeentebestuur van Amsterdam worden aangeboden ter plaatsing iu de hal van het stationsgebouw. Deze plaat, geïnspireerd door de bekende K.L.M.-reclameplaat „De vliegende Hollander", houdt een vergelij king in van het verkeer tusschen Neder land en Indië in oude tijden en thans, nu het vliegtuig die verbinding vormt Van oudsher echter was in Nederland Amsterdam het knooppunt voor die ver binding en de heer Fokker heeft door het aanbieden van deze gedenkplaat hulde wil len brengen aan het Gemeentebestuur van Amsterdam, dat door de waarlijk onbekrom pen wijze, waarop het de belangen van tic luchtvaart te Schiphol behartigt, toont ho«» zeer de geest der voorvaderen nog wakker is wanneer het geldt de beteekenis van Am sterdam thans niet alleen als zeehaven, doc!h ook als luchthaven. Een gedenkpenning. Naar wij vernemen wordt door de N.V „Koninklijke Begeer" te Vooorschotcn ter herinnering aan het instellen van den we- kelijkschen luchtdienst NederlandIndië op 1 October 1931 een penning vervaardigd naar ontwierpen van den beeldhouwer C. J. v. d. Hoef, welke penning in een gelimiteerd aantal van 60 genummerde exemplaren aan penningverzamelaars zal worden verkocht. EEN KWALITEITSMERK OP SCHOENEN Te Utrecht is een byeerfkomst gehouden van schoenwinkeliers en schoenfabrikanten, warin de organisatie van een Nederlandsch echoenencontrolestation en de technische voor waarden van een kwaliteitsmerk op schoenen zijn behandeld. Er is besloten, dat organisa ties van 't publiek en schoenwinkeliersbonden het controlestation stichten en fabrikanten van goed schoeisel als lid toetreden, hun productie onder controle stellen en dat schoei sel zal worden voorzien van een kwaliteits merk. DE BRUG AAN HET KEIZERSVEER opening op 31 october, Naar wij thans van officieele zijde ver nemen zal de brug aan het Keizersveer op 31 Petober aj. worden geopend. DE HARINGVISSCHERIJ een motie De Reedersvereeniging voor de Nederland sche Haringvisscherij heeft een motie aange nomen, waarbij de vereeniging haar ernstig leedwezen uitspreekt over het feit, dat de Regeering nog steeds geen maatregelen ge troffen heeft tot beteugeling van de opzet telijke pufvisscherij, door welk bedrijf de vischrijkdom in de Noordzee by voortduring Wordt geschaad en waarbij zij de Regeering Verzoekt thans onverwijld uitvoering te geven aan de voorstellen der Commissie voor de haringvisschery, verwerkt in de sedert lang ontworpen Maatregelen van Bestuur. DE RAAD VAN STATE 1531 1 OCTOBER 1931 Wat Hogendorp in de eerste jaren na het herstel van Neerlands onafhankelijkheid ook prijs'heeft moeten geven van zijn oe ginsel: „restauratie van de staatsinrichting als van ouds met herstel van een lands heerlijk gezag", het voortbestaan van den Raad van Slate, al was het dan niet geheel zooals hij het wensohte, zag hij verzekerd Voorzoover althans van een „voortbestaan" van dien Raad sprake kan zijn. Want met den Raad van State uit den tijd vóór de Fransche Revolutie heeft de tegenwoordige eigenlijk niets anders dan den naam ge- Twee redenen zijn er in dezen tijd om in het kort eens na te gaan de geschiedenis, de samenstelling, het karakter en de functie van den Raad van State. De eersle is, dat op 1 October van dit jaar kan worden herdacht, dat de Raad van Staten voor vier eeuwen, in onze staatsin stellingen vyerd opgenomen en de tweede, dat, nu de Regeering in het begin van dit jaar een Commissie heeftin- gesteld om te onderzoeken, in hoeverre be hoefte bestaat aan verhoogde rechtsbescher ming tegenover de Overheid, de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat „de ontwikke ling wordt verzekerd aan de kiem van een nieuw leven, welke onze Raad van Staie reeds in zich bevat". De geschiedenis van den Raad. Allereerst dus iets over de geschiedenis van den Raad van State. In ons land vinden we voor het eerst van een Raad van State melding gemaakt in 1531 toen aan de zuster van Karei V, Maria van Hongarije, de landvoogdij over de Ne derlanden werd opgedragen. Tot bevordering van de eenheid van het bestuur stelde de Keizer, bij ordonnantio van den len October van genoemd jaar. drie colleges van algemeene regeering in, ciie de land-voogdes ter zijde zoudep staan, t w. den Geheimen Raad, den Raad van Finan ciën en den Raad van State. Deze laatste bestond uit een onbepaald aantal leden, benoemd uit de aanzienlijk sten van het land. Aan hem wa-s opgedra gen het beleid over de gewichtigste zaken en zoo had hij tot taak te adviseeren over: 1. alle zaken, betreffende oorlog en vrede, en de buitenlandsche aangelegenheden in het algemeen; 2. het algemeen defensiewezen van het land; en 3. de -binnenlandsche aangelegenheden van het land en van alle takken van re geering. Bovendien geschiedde de benoeming tot de voornaamste burgerlijke en kerkelijke waardigheden in het algemeen in overleg met dezen Raad. Lang heeft de Raad de bovengenoemde taak echter niet mogen vervullen. Hij werd al spoedig weinig meer geraadpleegd en ver drongen door de „Consuita", waarvan Grait- v.elle de ziel was. In 1572 kwam er verandering en „e®i Raad nevens den Prince" werd opgericht. Aan dezen Raad en aan Prins Willem I werd toen de Regeering opgedragen, waar bij de Raad een uitgebreide macht verkreeg om alle voorkomende zaken te beslissen in naam van den Prins -van Oranje en vanwe ge Zijn Koninklijke Hoogheid Philips II. Na den doqd van Willem I bleef de Raad PRINS V/ILLEM I aan tuien, bijgestaan door een Raad nevens den Pnnse", in 1572 de regeering werd opgedragen. van State feitelijk als alléén regeerend col lege over, en volgens Lohman ware het voor de bevestiging onzer eenheid wensche- liik geweest, wanneer dat zoo ware gebleven. Bij instructie van 18 Augustus 1584 wer den nu Prins Mauri'ts en de Raad van Sta te „gecommitteerd tot de Regeering en gou vernement van de Vereenigde Nederlan den". Het aandeel in het bestuur bepaalde zich hoofdzakelijk tot de dagelijksche en gewichtigste Regeeringsdaden. Doch deze regeling was niet van langen duur, want reeds in 1586, onder Leicester, werd de Raad een uitsluitend consultatiof lichaam. Nadat Leicester in 1587 het land had ver laten, werd bij resolutie van 5 Febr. 1588 door de Staten-Generaal weer een andere instructie voor den Raad van State vastge steld, die op verscheidene punten veelmin der ver ging, dan die van vier jaren vroe ger. De Raad zou nu onder toezicht der Staten-Generaal de algemeene zaken dpr Unie besturen en die der provinciën met het algemeen belang in overeenstemming brengen. Steeds meer bleek de neiging om den Raad te verzwakken. En toen in 1593 de Staten-Generaal eich als permanent college constitueerden, waren het deze vooral, die steeds meerdere zaken, welke tot de be voegdheid van den Raad behoorden, aan zich trokken. Ofschoon de Raad meerdere malen zich beklaagde over de besnoeiing van zijn macht en ook wel pogingen in 't werk stel de, om zijn invloed weer terug te krijgen, het was alles tevergeefsch. Zoo ontevreden waren nu de leden van den Raad van State, dat zij op 1 Dec. 1651 weigerden den eed op de nieuwe instructie af te leggen. Niettegenstaande herhaalde verzoeken bleven zij weigeren, totdat bii resolutie van de Staten-Generaal van den lOen Juli 1G71 de voornaamste grieven van den Raad waren weggenomen. Vanaf laatstgenoemd jaar tot 1795, het jaar dat de revolutie ook onze grenzen over schreed en een einde maakte aan de oude hadden geen belangrijke veraD DE PHILIPS BEDRIJFSFILM HOOREN. ZIEN EN ZWIJGEN ARBEIDSFLITSEN OP HET WITTE DOEK Toen onlangs bij de Brabantsche Indu- striedagen de Philipsbedrijfsfilm voor 't eerst draaide, schreef ik niet zonder eenige lef: op verzoek der firma geven wij geen bijzonderheden over deze eerste Nederland- sche geluidsfilm. En we voegden er niet aan toe: we zijn dankbaar voor dat verzoek, want we zagen wel wat op tegen dit zware karwei. Bovendien, we zaten in Philips aula wel wat erg ver van het doek om goed te kun nen onderscheiden. Gistermiddag werd in het theater Tu- schinsky te Amsterdam de eigenlijke pre mière. tevens persvoorstelling van deze door Joris Ivcns en Lou Lich.t,veld ver vaardigde eerste Nederlandsche gesonori- seerde Bedrijfsfilm van de Philips Radio- fabrieken te Eindhoven gegeven en we wa ren nu in beter conditie. Wel werd het ons bij vernieuwing duide lijk, dat bij de vervaardiging van deze be drijfsfilm er niet naar gestreefd is het ge- heele fabricage-proces volledig in beeld te brengen, maar dat de vooropgezette bedoe ling was den toeschouwer door eeji reeks van treffende actie-opnamen uit de Philips Fa brieken een visueel en acoustische impressie van dit moderne fabrieksbedrijf te geven; hetzelfde trouwens, wat wij ook beoogen, wanneer we een indruk geven van een fa brieksbezoek; maar we hadden nu twee erlei voordeel. Eerstens zorgden we, dat we een plaats op de eerste rij der voorgestoelten kregen, zoodat het „zicht" beter was; en voorts maakte het herhaalde zien het ons gemakkelijker, om de beelden te grijpen. Toch bleef onze indruk, dat de wisseling der tafereelen, het broksgewijze geven van de meest samengestelde bewerkingen den hoor der en toeschouwer geen gelegenheid geeft om „bij" te zijn en volop te genieten van het prachtig filmwerk. Dr. Halbertsma van de Philipsdirectie, die in het theater de film inleidde en later, aan het diner den kunstenaar Ivens harte lijk huldigde, noemde dezen terecht de ci neast van den arbeid. En men voelde dat wel als zeer juist, als men de levendige, vroolijke Radio-propagandafilm van Hans Richter, die eerst, bij wijze van tegenstel ling werd afgedraaid, vergeleek met het ernstige stuk van Ivens. De eerste is louter ontspannings- en pro pagandafilm. In bonte mengeling, vol ver rassende afwisseling, laat Hans Richter Ln zijn nieuwe klankfilm Europa Radio u zien en hooren. hoe de radio het leven van den modernen mensch vervult. Alles ge beurt zoo ongeveer met radio. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds de omroepdag met de zware slagen van de Big-Ben besloten wordt. En dan gaat het in de nacht door, want dan is de luisteraar in Australië aan de beurt en geniet hij van Philips Kortegolf- zender P. C. J. Hoe gansch anders is het ernstige werk van Ivens, die aan de propaganda heele- maal geen plaats gunt en slechts de arbeid naar voren brengt. De menschelijke arbeid in dit grootc mechanische bedrijf; doch ook de „bijna menschelijke" arbeid van de ver nuftige instrumenten, die den mensch „uit schakelen", zooals de technische term heel juist luidt. Ivens geeft, slechts fragmentarische brok ken: de arbeider, die met ongelooflijk boL- geblazen wangen .de buizen trekt, is eert prachtbeeld van verfilmde arbeid, al ziet men slechts een klein deel van de werke lijke glasblazerij; doch even later treft u een ander beeld: de taak van den glas blazer is vermechaniseerd; hij heeft slechts op te letten, dat de instrumenten het pro ces volvoeren, dat hij vroeger met men schelijke kracht en kunstzin volbracht. Op gelijke wijze leidt Ivens u rond door het fabriékencomplcx; overal zetten we een paar stappen, we nemen van alles een in druk mee; we staan vol bewondering voor de ingewikkelde technische installaties, waaruit eigenlijk geen mensch wijs kan worden; en verbazen ons over het coöpera tief genie, dat alle draden en banden dus danig weet te leiden, dat de Philips-radio- producten ten slotte keurig verpakt en met groote behendigheid in de rammelende spoorwagens geladen worden. Op dat rammelen leggen we vooral de nadruk want het is een gehoor film en de toonkunstenaar Lichtveld, die Ivens as sisteerde, is zeker het mooist in de slot scène van het ratelen der wielen, het stoo- ten der buffers, het fluiten der machines en het druk gedoe en luid gepraat der arbei ders. Mogelijk, dat ingestudeerde filmcritici wel eenige gegronde aanmerkingen kunnen ma ken op het werk van Ivens en Lichtveld en hun medewerkers; doch zulke deskundigen mogen dan bedenken, dat hier een nieuw terrein betrecPen wordt: de geluidsfilm en dan nog wel van een zeer ingewikkeld be drijf. Hierop wees ook Dr.Halbertsma, die de film met een kort woord inleidde en daarbij de directie van Tuschinsky hartelijk dankte voor de allervriendelijkste ontvangst; en die na de eerste voorstelling zoowel Lichtveld als Ivens een lauwerkrans om wierp, maar ook speciaal de heeren Coltof en Fernhout, de voornaamste medewerkers van Ivens dank bracht. Deze toonde zijn erkentelijkheid voor de hulde, doch haastte zich dank te betuigen aan allen, die hem bijstonden, niet in de laat ste plaats aan de arbeiders in de Philipsfa- brieken, die onder moeilijke omstandigheden hun werk bleven verrichten, zoodat het na tuurgetrouw verfilmd kon worden. De gaston vereenigden zich na afloop aan een gemeenschappelijk diner in Carltonhotel waar de heeren Schuitema en Halbertsma enkele woorden spraken, benevens de heer v. d. Broeke, namens de „Amsterdamsche Pers". TWEEDE KAMER vacature kleerekoper De Voorzitter van het Centraal Sterobur. heeft in de vacature, ontstaan door het be danken als lid van den heer A. B. Kleere- koper tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer J. L. Faber, te Zutphen. deringen meer plaats in de instructie van den Raad. Hoezeer de positie van den Raad veran derd was, bleek wel uit hetgeen in die de gen opgemerkt werd „dat de Raad van State in naam nog wel bestaande, geheel nutte loos was geworden". Op 12 Maart 1795 werd de Raad vervan gen door een „Comité tot de algemeene za ken van het bondgenootschap te lande" en hiermede was de Raad uit onze staats instellingen verdwenen. Noch in de Staats regeling van 1798, noch in die van 180.' vinden we dan ook van den Raad gewa? gemaakt. BERKELS NIEUWE BURGEMEESTER De nieuwe burgemeester van Berkel <Z.H.) de heer Mr. A. A. G r n d e m a n n, is heden officieel geïnstalleerd. Aan de grens der gemeente werd de ry- tuigenstoet waarmede de burgemeester uit Den Haag was afgehaald, ontvangen door e«n comité. Het nieuwe hoofd der gemeente werd hier namens de burgerij toegesproken door den heer G. v. d. Lugt. De installatie had omstreeks drie uur plaats op het Gemeentehuis. De installatie-rede werd uitgesproken door den loco-burgemees ter, den heer B. Schipper. Het dorp toonde natuurlijk voor deze gebeurtenissen meer dan gewone belangstelling. Op meer dere plaatsen was de driekleur uitgestoken, en er heerschte een feestelijke stemming. DE LEGERPLAATS BIJ HARSKAMP In de legerplaats bij Harskamp, waar tij dens de herhalingsoefeningen de opgekomen lichtingen voor 90 uit Rotterdammers be stonden, was voor de geestelijke verzorging der Prot. Militairen aangewezen ds. Is. Voor- steegh, Voorzitter van den Bond van Chr. Oranje vereen igingen. Op den eersten morgen na de opkomst hield Ds. V. een begroetingssamenkomst. Dinsdagavond 8 Sept. had in het Prot. Tehuis voor Militairen een samenkomst plaats voor onderofficieren bijgewoond door enkele officieren. Donderdagavond 10 Sept. maakte Ds. V. in het Tehuis een voorloopige en op 11 Sept. een nadere kennismaking op een welkomstavond. Zondag 13 September preekte Ds. V. in de ontspanningszaal. Woensdag 16 September in de Ned. Herv. Kerk te Harskamp en Zondag 20 September in het Mil. Tehuis. In het Tehuis waren enkele ontspannings avonden en wedstrijden georganiseerd en Ds Voorsteegh zorgde voor de welstrijdprijzen. GEREF. ZIEKENVERZORGING ALGEMEENE VERGADERING TE ZWOLLE Dezer dagen heeft de Ver. tot bevorde ring van Geref. Ziekenverzorging in Neder land, onder presidium van Prof. Dr. A. G. Honig, te Zwolle haar aJgemeene ver gadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den ernstigen tijd, waarin wij leven, maar dat Christus zijn werk toch in stand houdt Het jaarverslag van den secretaris, Ds. P. van Halsema maakte melding van den voortgang van den arbeid in de zieken huizen te Ermelo en Hoogeveen. In de samenstelling van het Bestuur komt eenige wijziging door de voortdurende ongesteld heid van den heer B. van den Bosch te Meppel, die deswege als bestuurder dezer dagen moest bedanken. Eveneens zag Ds. J. J. Timmer te Ermelo zich genoopt wegens drukke werkzaamheden zijn bestuursfunctie neer te leggen. De geleidelijke uitgroei van „Salem", dat tot nog toe chirurgische hulp ontving voor namelijk var. de Amersfoortsche doktoren Agchina en van Nieuwenhuyzen, heeft het Bestuur doen besluiten tot aanstelling van een vasten operateur voor het Ziekenhuis te Ermelo. Als zoodanig werd, met ingang van 2 November a.s., benoemd Dr. A. J. K. Bin nendijk, assistent van Prof. Dr. Lameris 'aan de Rijksklinieken te Utrecht, met den titel van chirurg-geneesheer. Vrije artsen keus blijft gehandhaafd. Ook wdjdde het ver slag een woord van dankbare nagedachte nis aan Dr. J. C. Helder te Ermelo die 17 Maart j.l. door den dood werd weggenomen. De opleiding der zusters mag in beide inrichtingen bogen op goede resultaten. Einde Mei werd bij het te Hoogeveen ten overstaan van een Regeeringsgecommit- teerde gehouden eindexamen aan 7 zusters het Diploma A voor ziekenverpleging uit gereikt. In het Hoogeveertsche Ziekenhuis is ook een officieel erkende kraamopleiding. Het contact, d§t in dit jaar uit Bussum «n Den Haag met de Vereeniging gezochi werd met het oog op plaatselijke actie voor een ziekenhuis, gaf geen positief resultaat Nadat de voorzitter den arbeid der aftre dende bestuursleden B. van den Bosch en Ds. J. J. Timmer had herdacht deelde hij mede dat door het bestuur benoemd waren tot docent in de Chr. Religie voor „Bethes- da" Ds. J. A. van Nie. Ned. Herv. predikant te Hoogeveen, en tot docent in de Chr. Religie voor „Salem" Ds. C B. Holland. Ned. Herv. predikant te Putten (Gld.). Het financieel verslag was gunstig. In Salem steeg, vergeleken met 1929, het aan tal verpleegdagen aanmerkelijk. Het bedroeg In totaal 8014. Aan verpleeggelden kwam in f 22.473.Van de hooglezonnen werd al drukker gebruik gemaakt In „Bethesda" bedroeg het stijgend getal verpleegdagen 22.799, tgrwijl aan verpleeg gelden werd ontvangen f 62.063.Hot boerderij-bedrijf te Hoogeveen was niet on gunstig. Leverde „Salem" nog een exploitatie tekort van ongeveer 10 mille, „Bethesda' gaf een belangrijk overschot, dat naar de winst- en verliesrekening der Vereeniging kon worden overgebracht Het Algemeen Bestuur stelde voor, voor- loopig de vacature-van den Bosch niet te vervullen, de periodiek aftredende heeren Dr. A. Dupont, te Ermelo, Ds. B. van Hal sema, te Ermelo en Jurriën Veldkamp, te Groningen, te herkiezen, en in de vacature- Ds. Timmer te benoemen Ds. C. B. Holland te Putten (Gld.), waarmede de vergadering instemde. Tevens werd besloten, op voor stel van het bestuur en na toelichting door den heer J. H. Kok namens de financieele commissie, tot het uitschrijven van een nieuwe leening vqn f 125.000 rt ty* pet strekkende om een drietal oude leeningen a 6 pet. tot een totaal bedrag van 99 mille te converteeren, terwijl het resteerende be drag zal moeten dienen, óm daaruit te zijner tijd te financieren de bouw van een dok terswoning op het terrein van „Salem" te Ermelo voor den aan dit ziekenhuis ver bonden chirurg. Nadat nog enkele aangelegenheden ter sprake waren gebracht, werd de bijeen komst door Ds. R. Bartlema van Zeist met gebed gesloten. VER. VAN NED. GEMEENTEN De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten deelt in 't Weekblad voor gemeente belangen mee, dat door en uit de bestuurs leden, vertegenwoordigende gemeenten met minder dan 15.000 inwoners, in de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren C. Pais, burgemeester van Menaldumadeel, J. J. Talsma, burgemeester-secretaris van Kamerik en Zegveld, en door het bedanken van don heer A. Jongbloed, burgemeester van Vries, zyn benoemd tot leden van het dage- lijksch bestuur van genoemde vereeniging de heeren M. W. J. Coenders, burgemeester van Sittard. P. L. H. J. Lommen, burgemees ter van Castricum en mr. W. F. F. baron van Verschuer, burgemeester van Beesd NED. HERV. KERK Beroepen: Te Delfszyl, J. R. Wolf ens- berger te Cubaard. Aangenomen: Naar Hurwenen, J. W. Boogaard te Burgh (Z.). Bedankt: Voor Waarder (by Woerden), Scherpenisse en St. Annaland, J. C. Terlouw te Kamperveen. Voor Almkerk, Fred. J. Broeyer te Oude-Wetering. Voor Slijk- Ewijk, W. G. G. Beerekamp te Nun speet. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zuidwolde (Gr.), J. R. Hommes, hulppred. te Breezand. Aangenomen: Naar Opende (Gr.) cand. J. G, Adema te Leeuwarden. EVANG. LUTH. KERK Beroepen: Te Groningen, T. W. van der Ley te Arum. BEROEPINGSWERK Te Rotterdam heeft de kiesvereeni- ging „Gemeentebelang" (ethisch) twee drie tallen saamgesteld ter aanbeveling aan het Kiescollege, en wel: in de vac.-J. L. de Heer: A. R. Rutgers te Usselo, A. A. Wildschut te Rilland-Bath en W. A. Zeydner te Dedemsvaart; in de vac.- J. C. H. Scholten: Dr. H. van Oyen te Ritthem, W. H. Velder Jr. te Elle- woutsdijk en J. I. van Schaick te Soest. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Men schrijft ons: Ds. J. C. A a 1 d e r s nam Zondag j.l., wegens vertrek naar Enschede, afscheid van de Geref. Kerk m Hersteld Verband te Am sterdam (Centrum). Voor een dichtbezette kerk hield hy een afscheidspredikatie over Lukas 17 10. Aan het einde werd de ver trekkende leeraar op hartelijke wyze toege sproken door ouderling P. W. Höweler. De Gemeente zong hem toe: „Beveel gerust uw wegen". Na afloop van den dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik den predi kant en diens echtgenoote de hand ten afscheid te drukken. Ds. A. Adema nam Zondagmiddag j.l. afscheid van de Geref. Kerk te Opende (Gr) wegens vertrek naar Ten Boer. Hy had tot tekst Hand. 20:32a: „En nu, broeders, ik beveel U Gode en den Woorde Zijner ge nade", en wees achtereenvolgens op: L een toon van ootmoed, 2. een toon van liefde, en 3. een toon van vertrouwen. De vertrek kende leeraar werd toegesproken door ouder ling A. Talstra, die tevens sprak als hoofd der school en als vriend. Namens de Classis Drachten en de Kerk van Surhuisterveen werd het woord gevoerd door Ds. D. Broer. Toegezongen werd Psalm 121 4. Was het dezen middag een droeve ure, er was dezen dag ook blijdschap, omdat in den morgen dienst de Gemeente werd bekend gemaakt, dat cand. J. G. Adema, van Leeuwarden, het beroep naar Opende had aangenomen. Ds. L. Boersma hoopt Zondag 29Nov. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Oudega (W.) en Zondag 6 Dec. d.a.v. intrede te doen te Harich, na bevestigd te zijn door zyn broeder, Ds. G. Boersma te Silvolde. Ds. O. S. C a s e m i e r hoopt Zondag 25 October a.s. te Stavoren zyn afscheid te preeken en Zondag 1 November d.a.v. te Dalfsen intrede te doen, na bevestiging door Ds. H. W. Cannegieter, van Gieterveen. Ds. Th. Hettinga, Ned. Herv. pre dikant te Dantumawoude, nam Zondag j.l. afscheid van zyn gemeente aldaar, met een predikatie over Ps. 38:8b: „Laat niet varen de werken uwer handen". Namens de Ge meente werd de scheidende leeraar toege sproken dor ouderling J. Plantinga; namens de Zendingsconunissie door Ds. J. Hoekstra, van Teraard, terwyl de heer J. Land sprak als voorzitter van de stichting „Taimahoeve" en Ds. G. Sundermeyer sprak als consulent en liet toezingen Ps. 121 4. Het kerkge bouw was geheel gevuld. Cand. M. Heuzeveldt, van Rotter dam, beroepen predikant by de Geref. Kerk van Nieuwerkerk (Z.), deelt ons mede, dat omtrent den datum van zijn bevestiging en ambtsaanvaarding nog niets vaststaat. Het bericht in ons vorig nummer was niet van hemzelf afkomstig. Cand. C. Hoovkaas, van Arnhem, werd Zondagmorgen tót zyn dienstwerk by de Ned. Herv. Gemeente te Uitwijk en Waardhuizen ingeleid door Ds. A. Dönszel- mann, van Almkerk, met een predikatie over 1 Cor. 4 1 en 2. Aan de handoplegging nam mede deel Ds. Pop te Spijkenisse, voorheen te Uitwijk. Des middags deed Ds. Hooykaas intrede met de woorden van Joh. 11 40. Aan het einde van den dienst werd hij toege- sprken door Ds. Dönszelmann, den burge meester van Almkerk, Ds. Lazonder, van Werkendam, als praetor van den Ring, Ds. Pop, en Cand. W. Lourens namens de Studen- tenvereeniging „Voetius". Des middags wa ren mede nog aanwezig Ds. de Bruin, van Woudrichem, Ds. de Leeuw, van Steenwijk en de heer P. Bouw, Cand. tot den H. D. Werd bij de handoplegging 's morgens toegezongen Ps. 121 4, des middags zong de Gemeente haren leeraar toe op verzoek van Ds. Dönszel mann Ps. 20 1. Dr. D. Jacobs nam Zondagmiddag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Krimpen a. d. IJssel met een predikatie naar aanleiding vaai Deut. 33 vers 27a. Aan het einde van de prediking werden toegesproken: de Gemeente in haar geheel, Kerkeraad, Kerkvoogdij, de Burgemeester, de Burgerlijke Gemeente en andere kerkelijke colleges. Hierop werd namens de Gemeente het woord gevoerd door Ouderling Boon, namens de KerWoogdij door J. Vermeulen, terwyl Ds. J. H. Gunning E.Bzn. uit Schoonhoven, als consulent het woord voerde. Tenslotte werd nog een per soonlijk dankwoord gesproken door den heer A. P. de Jong, godsdienstonderwijzer. Mede aanwezig waren nog Ds. J. Bootj, van Capelle aan den IJssel, en Ds. de Kat, van Bergam- Na als slotzang den scheidenden leeraar te hebben toegezongen Ps. 121 4 was nog gelegenheid Ds. Jacobs de hand te drukken, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd Het kerkgebouw was overvol. Ds. J. Th. M e y e r, overgekomen van Gendt (Gld.) werd Zondagmorgen j.l. by de Ned. Herv. Gem. te Velsen bevestigd door Ds. H. Kluin, predikant-direteur van Neer bosch, met een predikatie naar aanleiding van Jeremia 1 vs. 9. De bevestiger liet den be vestigde toezingen Gez. 215 vs. 4. Des namid dags 2 uur deed Ds. Meyer intrede met den tekst: Mark. 9 vs. 24: „Ik geloof Heer, kom mijn ongeloovigiheid to hulp". Het thema van de intreepredilring was: De belemmerin gen en de overwinningen van het geloof. Ds. Meyer werd toegesproken door: Den heer H. Janssen, pres., kerkvoogd en ouder- ling van Gendt; den consulent Ds. Kroese van TJmuiden-Oost; Ds. J. Ph. Eegink van Rotterdam, mede namens Dr. W. S. v. Leeu wen van Rotterdam, de beide vorige predi- Woensdag 3© September. HUIZEN (298.8 M.) NCRV. 8 TQüaeln. 58.15 Schriftlezing. 8.159.45 Morgenconcert. 1U 'iid- seln. l'j—H.I.3U Zang door net NCRV. Dames koor. 10.30 Tijdsein. 10.3011 Korte zieKenaiciiit te lelden door Ds. 1 Droeuenberg. Gere:. t red. te Nederhorat den Berg. 111- rlarmoiiiunii>e- speling door den heer M F Jurjaanz te ±ni- veraum. Zang: Mej. D MUnhout. alt. 12—12.1a Politieberichten. 12.15—12.30 oramofoan. 12.30 Tijdsein 12,302 Middagconcert: Het NCRV. Dameskoor. H Hermann, viool. K Bc Mej Luiae Daueroth, piano en aarmonlum. 2 Tijdsein. 22 30 Gramofoon. 2.303 Dezen van Chr. Dectuur "door Mej. M. Wentlnk. te Hilver sum. 3 Tijdsein. 3—4.30 Beethovenconcert. te geven door het „Hendriks Trio", bestaande uit: W. Tump, vlooi, René Hendriks, cello. Cnris. Veelo, plano. 4.301.45 Gramofoon. 4.45a r- zorglng van den zender. 5 Tijdsein, a0 Kiu- deruurtje, te lelden door den heer M. de Borst, te Goes. Zang: Mej. J. v d. bpek, piano de heer J. H. de Jong. belden uit Utrecht, 6 Tijd sein. 6—7 Uurtje voor de landbouwers. Spreker: Dagere Landbouwsc-ce fc.de. Onde-v e. p „Ervaringen ln de Pluimveeteelt" 7 iCaseiiu 7—7.30 Spreker Dr j Krop. *j. li-cv, Pred. te Rotc.-rduia. Onderwerp: De muon i- 10 Sept. J.L en de roeping van len Volkirrnoond inzake de Russische geloofd ver v olgugnn' >0 —7.45 Polltleberl.-iite.d. 7.45—8 ï'o-cuei liten van het Ned. Chr. Pa»s.Mireau. 8 l'iidtain. I - b.io Uitzending van een „NelPe van Kol-avond" an uit de zaal oer Afdeeling Rotterdam I van het Uiger des Hells (Eendrachtstraat). onder lei ding van Brigadier Chr. C. Rönitz. Spreken?: Brigadier Joh. Grimöser, stafkapitein Pleter W, Cohen en Kapitein W. E. Malcorps. .Medewer kenden i Kapelmeester J- van Dalen) en do Zangbrigade (Leider: M, Knippenberg), der Afdeeling: Ensign G. ClatJe. piano. Ue zusters van Dalen, Klla en Vinke solozang. 10.15m Persberichten var Vaz las te Amsterdam. 10.25 —11.30 Gramofoon. HILVERSUM (1876 M.) VARA. 6.45—7 en 7.30 —7.45 Lichaamsoefeningen. 8 Tijdsein 8.01 Gra mofoon. VPRO. 10 MorgenwtJdlng. VARA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continu bedrijven. 12 Tijdsein. 12.01 Gramofoon. 12.15 Middagconcert. 2 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Onze Keuken. Cursus. 3 Zang en plano. 3.30 Maak bet zelf. Cursus. 1.2U Zang en piano. 4.30 Voor de kinderen. 5.30 Con cert 7.15 Toespraak. 7.30 Opera. In de pauzo Persberichten van Vaz Dias. 11.30 Gramofoon, 12 Tijdsein. kanten van Velsen. Ds. Meijer werd op verzoek van den con sulent toegezongen Gez. 91 vs. 3, Des mor gens was de kerk goed bezet; des namiddags stampvol. Ds. F. J. S c h o 11 e n nam Zondagmid dag j.l. wegens vertrek naar Onstwedde (Gr.) afscheid van de Geref. Kerk in Twijzel (Fr.), met een predikatie over 1 Joh. 2 28. Na de prediking volgden de gebruikelijke toespra ken. De vertrekkende predikant werd toege sproken door ouderling J. Boersma namens de gemeente, die liet toezingen Ps. 121 l, door Ds. J. van Loo, van Westergeest, na mens de Classis Kollum op wiens verzoek staande werd toegezongen Ps. 134 3. Ds. J. M. Spier, van Dussen, hoopt in de Geref. Kerk te 's-Gravendeel zijn intrede te doen Zondag 28 November a.s., na vooraf bevestigd te zyn door Ds. W. W, Meynen, van Dordrecht. Cand. G. J. S ij b e s m a werd Zondag morgen j.l. bevestigd by de Geref. Kerk van Vinkeveen (Utr.). Zijn oom, Ds. K. van Anken te Delft, had daartoe als tekst geko zen Ezech. 16 14. Predikende over da schoonheid der gemeente liet hy aan de hand van zyn tekst zien, waarin zij bestaat, van waar zy haar toekomt, welke bewondering zi.i wekt Aan de handoplegging nam mede Ds. Boswijk te Uithoorn. Toegezongen PB. 134 3. Des avonds verbond Ds. Sijbesma zien ..n zyn gemeente, waarbij hij liet Woord bediende uit Ps. 119 89 en 90a: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid, want het is onwankel baar als Zyn troon en onschendbaar als Zyn Na het beëindigen van zyn predikatie hield hy de gebruikelijke toespraken. Ouderling Verrips beantwoordde deze namens kerkeraad en gemeente, terwyl Ds. Boswijk dit deed namens de classis Breukelen, de genabuurde kerken en collega's. Toegezongen werd Ps. 119 9 gewijzigd. Voor beide diensten bestond groote belang stelling;. VERBOND TOT KERKHERSTEL Op de jaarlijksche vergadering van het Hervormd Verbond tot Kerkherstel, 14 Octo ber te Utrecht zal worden gesproken door Prof. Dr. Th. L. Haitjema te Groningen, Ds. A. J. W. van Inge te Dordrecht, Ds. M. Groe nenberg te Oosterend (Texel) en Ds. H. C, J. van Deelen te Oostenneer (Fr.). presbyteriaansche alliantie Te Mazamet (Dep. Tarn, in het Zuiden van Frankrijk) werd van 1623 September een continentale conferentie gehouden van de Pres byteriaansche Alliantie. Vertegenwordigd wa ren Frankrijk, België, Duitschland. Schotland, Zwitserland, Hongarije, Roemeni Joego slavië, Czecho-Slowakije, Litauen, Italië en Spanje. Uit Nederland waren aanwezig: Prof, Dr. G. Ch. Aalders (Vrije Universiteit) en Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen; uit Schotland, behalve de voorzitter Prof. Curtis (Edin burgh), vertegenwoordigers van de Church of Scotland, van de niet vereenigde Free Church benevens Dr. Renwick van de Oude Free Church. Rapporten werden uitgebracht over den kerkelijken toestand in verschillende landen. Vooral trof de toenemende belangstelling, die het Calvinisme geniet, met name Frankrijk; terwyl ook voor wat de Gereformeerde Kerken van Roemenië en Joego-Slavië betreft, een te rugkeer tot den Heidelbergschen Catechismus werd gemeld. Openbare samenkomsten in de verschillende kerkgebouwen te Mazamet werden door een groote schare van belangstellenden bijgewoond, 'n openlucht bijeenkomst bij de Pièrre Plantóe (terrein der vervolgingen van 1689) trok hon derden uit den geheelen omtrek. Het gemeen tebestuur ontving het congres, waarbij ook de „Député" van het district, le due de Soult, een vurige toespraak hield. Bekende mannen voerden het woord, uit Frankryk, o.a. Merle d'Aubigné, Pannier, Mo- nod, Prof. Clavier, nit Montpellier, D. Couve; uit Zwitserland o.a. Prof. Choisy en Dr. A. Keiler. Hongarije was vertegenwordigd door Prof. Kovats. Mr van Beeck Calkoen sprak over de Reconstructie van het Kerkelijk le- De ontvangst in het stadje, dat een belang rijk aantal Protestantsche inwoners heeft, was bijzonder hartelijk, en gaf bewijs van op gewekt leven in de Chevennes, het deel van Frankryk, dat van ouds zulk een bijzonder© plaats in de geschiedenis van het Protestan tisme innam. godslastering Te Bodegraven besloot de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente den Minister van Justitie kennis te geven van zyn adhaerie- hetuiging aan de verklaring van 28 N'cd. Hervormde predikanten te Amsterdam inzake beleediging van onze Koningin en lastering en snw-d van den Zaligmaker. ZENDING. Dr. B. J. Esser. Dr. B. J. Esser, missin- nair-predikant te Poerholinggo vanwege de Geref. Kerk van Rotterdam, moet voornemens zyn binnenkort voor goed te n

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9