DINSDAG 29 SEPTEMBER 1931 EERSTE bLAÜ PAG. 2 BUITENLAND COMPROMIS OVER DE BEWAPENINGSVACANTIE ITALIE'S VOORSTEL VAN DE BAAN EEN NIET-BINDENDE FORMULE Nadat Maandag in de plenaire zitting van de Ontwapeningscommissie te Genève gebleken was. dat het ontzettend moeilijk was om een 'goede formule voor den bc- wapeningsstilstand te vinden, heeft de re dactiecommissie nogmaals getracht tot over eenstemming daarover te komen. Ten slotte is overeenstemming bereikt op een algemeene, niet-bindende formule, waar in de Volkenbondsvergadering slechts den wensch uitspreekt, dat de mogendheden hun bewapeningen niet zullen verhoogen. Op Fransch verzoek is echter de uitdrukking „huidige bewapening" niet in de formule opgenomen. In een toegevoegd rapport zal deze formule nader geïnterpreteerd worden. In dit rapport zal tevens de duur van de hewapeningsvacantie worden neergelegd en zullen eenige voorbehouden worden ge maakt. Het bereikte compromis zou gister avond door de redactiecommissie nader on der het oog worden gezien en m een nacht zitting van de Ontwapeningscommissie wor den aangenomen. De tekst van het compromis. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat het compromis inzake het Itali- aansche voorstel na urenlange besprekingen in de redactie-commissie hedenavond laat is tot stand gekomen. Het» oorspronkelijke voorstel van IJ8118- dat o.a. gesteund werd door Engeland, Amerika en Duitschland, om terstond over te gaan tot het invoeren van een stilstand in de bewapening, heeft men moeten op- ^In^de thans aangenomen resolutie, die vandaag de Assemblée ter goedkeuring zal worden voorgelegd, wordt o.a. gezegd:: „De Volkenbonds-Assemblée, overtuigd, dat een hervatting van den wedstrijd in bewapening onvermijdelijk tot een inter nationale en sociale catastrophe moet lei den, doet een plechtig beroep op allen die de beginselen van vrede en gerechtigheid in toepassing willen brengen Thans moet alle inspanning gericht worden op het scheppen van een publieke opinie, die sterk genoeg is om de Ontwapeningsconferentie te beïnvloeden tot het bereiken van posi tieve resultaten, die in het bijzonder moe ten bestaan uit het etappe-gewijs vermin deren der bewapeningen. ,De Volkenbonds-Assemblee gelooft, dat een door alle staten aanvaarde verplich ting om hun bewapening niet verder te ver hoogen, wezenlijk kan bijdragen tot het scheppen van een atmosfeer van vertrou wen. een «inde kan maken aan den huldi gen bewapeningswedstrijd en een gunstige omstandigheid zal beteekenen voor de werk zaamheden der Ontwapeningsconferentie. „Om deze redenen verzoekt de Volken- bonds-Assemblée de tot d-e Ontwapenings conferentie uitgenoodigde regeeringen, deze conferentie voor te bereiden door een stil stand in hun bewapening. De uitgenoodigde regeeringen moeten hun vasten wil om den vrede te organiseeren en op de conferentie tot practische resultaten te komen hierdoor bewijzen, dat zij zich thans zullen onthou den van alle maatregelen, die tot een ver hooging van hun-bewapening kunnen leiden. „De Volkenbondsraad wordt derhalve uit- genoodigd. de regeeringen te verzoeken voor 1 November a.s. te willen verklaren, of zij bereid zijn, met ingang van dien datqjn voor den tijd van een jaar een dergelijken stilstand van hun bewapening te aanvaar den". HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT 'JAPAN BLIJFT ONVERZETTELIJK DE FRANSCHE MINISTERS TE BERLIJN Een Duitsch-Fransche samenwerking op economisch gebied ,,De hoeksteen voor een groot werk van opbouw gelegd" buiten Berlijn gebruiken. In den namiddag zullen besprekingen plaats hebben met den Rijkskanselier en den Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken. Te zes uur zullen Laval en Briand de buitenlandsche pers in hotel „Atlon" ontvangen. Hedenavond zullen Dr. Bruening en Dr. Curtius de gasten van Laval en Briand aan een diner in de Fransche ambassade zijn. De plaats der besprekingen. De bijeenkomst tusschen de Duitsche Fransche ministers vond 's middags plaats in het te Vladow en Sakrow gelegen land huis Grvininglinden. Japan blijft zich hoogst onwillig toonen om te luisteren naar Chineesche vertoogen en Volkenbondsvermaningen in het conflict betreffende Mandsjoerije. Volgens een bericht via Moskou uit Tokio komend, zou de Japansche minister van buitenlandsche zaken er zelfs op aandringen dat de Volkenbond zijn interventiepolitiek zal opgeven, aangezien elke inmenging van dien kant niet in het belang van den vrede zou zijn. De ervaringen opgedaan by de discussies over het conflict in den Volken- bondsraad stemmen in ieder geval met die houding overeen. Do Chineesche vertegenwoordiger stelt eischen maar de Japansche vertegenwoordi ger wijst alles af. De Japansche minister van oorlog heelt zelfs in een onderhoud met de Japansche pers verklaard, dat het Japansche leger on danks de besluiten van den Volkenbond, in China blijft. Wanneer de Volkenbond ver der in het Chineesch-Japansche conflict in tervenieert, dan zal <Je Japansche regeenng gedwongen zijn, te voldoen aan de verle gens van de Japansche openbare meenmg en uit den Volkenbond treden. Tusschen dit laatste dreigement en de daad van uittreding zelf zal nog -wiel eenige afstand zijn, maar het feit van de bedrei- gign wijst er wel op hoe hoog Japan het opneemt Een ander, misschien ernstiger voorne men van Japan wordt gemeld, dat de on rust over den afloop van het conflict in het Verre Oosten nog gevaarlijker doet schijnen, n.l. een proclamatie van onafhan kelijkheid van Mandsjoerije door Japan. Het behoeft geen betoog dat dit het con flict ongemeen zou verscherpen. Van Chineesche zijde wordt verzekerd, dat het plan bestaat een schijnbare onaf hankelijkheid van Mandsjoerije uit te roe ren, om daarna Japan in dp gelegenheid te stellen een soort protectoraat uit te Dit bericht zou den Volkenbondsraad aan leiding geven om de eischen van China Iets beslissender te steunen, teneinde te vermij den, dat het resultaat der interventie van den Raad vanden Volkenbond door het uitroepen van de onafhankelijkheid van Mandsjoerije te niet gedaan wordt. Ook uit bepaalde symptomen m China zelf blijkt, dat. de toestand met den dag ge vaarlijker wordt, Japanneezen en Chineezen komen steeds vijandiger tegen1 elkander te Moekden hebben de Japansche strijd krachten talrijke Chineesche nationalisten gearresteerd, die een groote betooging te gen de bezetting wilden houden en die Chi neezen zullen voor een Japansche rechtbank terecht staan. To Sjanghai hebben 50000 Chineezen ge demonstreerd. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers der vakverenigingen, van de Kamers van Koophandel, de poli tieke ereenigingen der Komintang en de Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: De Fransche minister-president en de minister van Buitenlandsche Zaken zijn naar Berlijn gekomen om het bezoek te be antwoorden dat hun indertijd te Parijs ge bracht is door den Rijkskanselier en den minister van Buitenlandsche Zaken. Het was tegelijkertijd hun bedoeling hun vroe gere besprekingen tot een resultaat te bren gen. De vertegenwoordigers der beide regeerin gen hebben opnieuw uitdrukking gegeven aan hun overtuiging dat hun doel is de tot standkoming van vertrouwensvoller betrek kingen tusschen de beide landen. Zij zijn an meoning dat de economische crisis waaronder thans de geheele wereld gebukt gaat, het dringend noodzakelijk raakt voor alles op economisch gebied hun bemoeiingen te laten samen gaan om oplossingen te vin den ter leniging van den nood. I-Iet komt den Duitschen en Franschen mi- isters noodzakelijk voor een bijzonder or gaan te scheppen welker werkwijze tastbare resultaten belooft te zullen geven. Dienover eenkomstig zijn zij overeengekomen een gemengde Duitse h-F ransche com missie te vormen die bestaan zal uit ver tegenwoordigers der betrokken centrale in stanties, onder deelneming van de vertegen woordigers der verschillende takken van be drijfsleven zoomede van de werknemers. De leiding der commissie zal bestaan uit leden van beide regeeringen. Bovendien zal een gemeenschappelijk permanent secretariaat- generaal worden ingesteld. De commissie zal haar zittingen naar omstandigheden in het cene of in het andere land houden en haar werkzaamheden binnenkort aanvangen. De Commissie heeft tot taak alle eco nomische vraagstukken di beide landen van belang onderzoeken, zonder daarbij de belangen van andere landen en de noodzakelijkheid van internationale samenwerking uit het oog te verliezen. Zij zal voor alles de moge lijkheden nagaan de reeds bestaande econo mische overeenkomsten te versterken en uit te breiden en nieuwe overeenkomsten aan te gnan en wel eventueel in nieuwe organi satievormen. Zij zal den huldigen stand van het handelsverkeer tusschen de beide landen onderzoeken om de sinds het van kracht zijn van het handelsverdrag van 1927 opgo dane ervaringen ten nutte te maken. Zij zal voorts gemeenschappelijk naar nieuwe af zetmogelijkheden zoeken. De vertegenwoordigers der beide landen stellen er prijs op duidelijk te verklaren dat haar optreden zich niet richt tegen het be drijfsleven van een of ander land. Zij ver klaren dat zijnde oplossing niet zullen zoe ken op het gebied van tarievenverhooging Zij zullen de medewerking van au- derelanden in ieder geval nagaan waar de omstandigheden zulks eischen. Zoo zou o. m. de doorvoerbaarheid van internatio nale verdragen inzake scheepvaart en lucht verkeer. De vertegenwoordigers der Duitsche en der Fransche regeering zijn er van overtuigd dat zij hiermede den hoeksteen voor eer groot werk van opbouw hebben gelegd. Dit werk za'. de eerste stap zijn tot een gemeen schappelijke arbeid welke een gebod van het uur is en waaraan allen moeten medewei ken. De Duitsch-Fransche besprekingen Van toonaangevende zijde te Berlijn wordt aan dit communique nog toegevoegd, dat het verloop der besprekingen beheerscht is ge weest door de absolute noodzakelijkheid van nauwe Duitsch-Fransche samenwerking, niet alleen in het belang der beide landen, maan tot redding van Europa en bovendien tot den wederopbouw van het wereldbedrijfs leven. Deze opvatting heeft alle besprekingen be zield. Dit is ook tot uitdrukking gekomen in het korte onderhoud dat Maandagmorgen tusschen den Rijkpresident en de beide Fran sche ministers heeft plaats gehad. Aan het hoofd der inter-ministerieele com missie, die ingesteld zal worden, zal staan een Duitscher of een Franschman, naar ge lang de commissie te Berlijn of te Parijs vergadert Voorts zal een secretariaat-gene raal worden ingesteld, dat toezicht houdt op de organisatie van de commissie. Er is, zoo wordt voorts verklaard, in de eerste plaats sprake van economische kwesties. De Com missie zal o.m. behandelen de kartelkwesties en in het algemeen gesproken de kwesties van den wederopbouw van het bedrijfsleven, den handel en de verkeersbetreklcingen. Er wordt voorts beoogd geen eenzijdige Duitsch-Fransche overeenkomsten te treffen maar zich te houden binnen het kader del- bestaande internationale verdragen. De Com missie zal zoo elastisch mogelijk zijn. De beteekenis van de Commissie mag niet on derschat worden. Zij heeft voor alles ook be teekenis voor de Duitsch-Fransche samen werking. De interministerieel© commissie zou na afwikkeling der noodige voorbereidende werkzaamheden midden October bijeen kun nen komen. DE ONTVANGST VAN LAVAL EN BRIAND BIJ HINDENBURG Omtrent het bezoek van Laval en Briand aan president Hinderburg, Maandagmorgen half elf, wordt nog gemeld, dat staatssecre taris Meissner, de Fransche gasten ontving en naar de werkkamer van den Rijkskanse lier begeleidde. De Bijkspresident kwam de beide Fransche ministers tot de deur tege moet. Daarna had een onderhoud van tien minuten plaats. Om kwart voor elf kwamen de ministers in het hotel terug. Na afloop van het bezoek brengen de Fransche ministers een bezoek aan het Per studenten. Zij eischten dat China zioh zal verzetten tegen de Japansche eischen, ook indien dit tot een oorlog zou leiden. Het bericht dat einde vorige week met Chineesche vluchtelingen bezette spoortrei nen op de lijn PekingMoeaden door Ja pansche vliegtuigen met machinageweer- vuur zou zijn bestookt, wordt thans door den directeur van de spoorwegmaatschappij bevestigd. Deze zat zelf met zijn familie in een dezer treinen en ontsnapte nauwelijks De directeur heeft den Britschen consul-1 struct ie vaartuig zal ligplaats 11C generaal te Moekden verzocht de noodige steiger ran de koninklijke Zeil- slaMME te wil!» -te», 1-SKESng Jte few". Na de ontvangst van de p©rs door de pers- afdeeling der Rijksregeering gistermiddag te half vijf hielden de Fransche ministers La- al en Briand te 6 uur een receptie voor dc journalisten in Hotel „Adlon". Eerst tegen 7 uur verscheen minister-president Laval en even later Briand, die met luid applaus be groet werd. Nadat de ministers zich met de verschillende aanwezigen hadden onderhou den, arriveerde de Fransche ambassadeur Frangois Poncet, die den Franschen tekst van het door de Duitsche en Fransche mi nisters gemeenschappelijk opgestelde com muniqué voorlas. De Duitsche tekst was eerst eenige uren later gereed. HET VERTREK VAN LAVAL EN BRIAND UIT BERLIJN. BERLIJN, 29 Sept. Laval en Briand zijn anmorgen uit Berlijn vertrokken. In de naar het station leidende straten hadden zich vele honderden verzameld, die de Fransche ministers beleefd groetten. Hier ien groote menigte. De politie had weer om- angrijke afzettingsmaatregelen genomen. In de salon van het station onderhielden de Rijkskanselier en de Rijksminister van buitenlandsche zaken, die hun gasten van het hotel hadden gehaald, zich nog gerui- ïen tijd met de Fransche ministers. Voor het nemen van afscheid waren ver der nog verschenen de staatssecretaris Von Bülow, de Duitsche ambassadeur te Parijs von Hösch, vele beambten van de rijkskan selarij en van het ministerie van buitenland sche zaken en verder de Fransche ambas sadeur te Parijs Francois Poncet, met hel personeel der ambassade. Om 7.40 vertrok de BINNENLAND. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. In een interview verklaarde de Minister van Financiën aan het Ned. Corresp. Bu reau voor Dagbladen „volstrekt ontkennend op de vraag of naar zijn meening op dit oogenblik hier te lande gevaar voor inflatie van het ruilmiddel bestaat. Van de voorgestelde besparingsmaatrege len zal geen erjkele kunnen worden gemist. waring van de inkomstenbelasting achtte de minister thans uitgesloten. Het besluit tot de voorgenomen salariskorting is na zeer emstig beraad aangenomen. Er thans op terug te komen zal nog erger zyn dan het niet gfenomerj te hebben. De minister eindigde met het vertrouwen uit te spreken, dat de nuchtere zin en het saamhoorigheidsgevoel van ons volk belang rijke factoren zullen zijn om ons door de moeilijkheden heen te helpen. r zullen B. en W. van Rotterdam en het Bestuur van de Kamer van Koophandel een officieel bezoek aan het nieuwe instructie- aartuig van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart brengen. Vrijdagochtend zal de „Prinses Juliana" naar Dordrecht vertrek ken, waar des middags te 3 uur B. en W. Dordrecht het schip zullen bezichtigen. Op voorstel van de afdeeling Utrecht van de Vereeniging van hoofden van Scholen in Nederland is door het Hoofdbestuur dier Vereeniging een Commissie ingesteld, die zal nagaan of het mogelijk is, een plan te ontwerpen voor een andere organisatie van het L. O. in Nederland. Deze Commissie be staande uit afgevaardigden van de grootere afdeelingen is 27 September door den alge- meenen voorzitter, den heer A. J. van Goe- them, geïinstalleerd. Tot voorzitter werd aangewezen de hoer G. C. Visser, te Utrecht, tot secretaris de hoer P. Tazelaar, te Bilt- lioven. EXAMENS PROMOTIES RHksunlversitelt te Utrecht. Gepromoveerd is tot Doctor ln do Wis- en Na tuurkunde de heer H. P. Galema, geboi Welsrijp (Fr.), lefsohrlft: „De lnvloei Gepromoveerd is tot Doctor in de Godgeleerd heid de heer R. B. Evenhuls. geboren te Gro- nfngenf op proefschrift, getiteld: „De blblicietl- ACADEMISCHE EXAMENS Rijksuniversiteit te Leiden. Gesl. Rechtswetenschap: doet. ex.. de heeren H. Edel man te Rotterdam. G C. JongeJan en P. J. A. Clavareau. beiden t9 Den Haag. Geneeskunde: doet. ex.. de heeren F. Bruyn te Den Haag. J. C. Deelder te Schiedam. J. van •t Riet en J. H. Zaaljer, beiden te Leiden. Gul:111'Godgeleerdheid: cand.ex., de heer W. »rkt. lng. de he' Enschedé; s. Dedemsva Th. H G. J A. E juïiush Te'rborg: Va' Haag; N. J. F. NUhn, Maast i het schrifiel!;!: god» t Nederlaudsch. EXAMENS-REGISTRATIE Aan het examen voor commies der registratie en domeinen heeft voldaan de heer J. H. M. Lieshout, rijksklerk ter Inspectie der reglsti en domeinen te Lelden. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 28 Sept. Gesl. voor het ex EXAMENS-GYMNASTIEK UTRECHT, 28 Sept. Gesl. de heerer «3. Post, Den Hl G. F. Schoolnieuws. PROF. DR. A. NOORDTZIJ Naar wy vernemen, zal ook aan Prof. Dr. A. Noordtzij, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te UtTecht, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan der Hoogeschool te Saros- patak in Hongarye, dat de volgende week onder hoogbeschermheerschap van der rijks bestuurder Horthy, zal worden gevierd, het eere-professoraat worden aangeboden. De Utrechtsche hoogleeraar is uitgenoodigd, om het honoraire diploma op de jubileumdagen te Sarospatak in ontvangst te willen komen nemen, maar zal hieraan tot zijn spijt geen gevolg kunnen geven. HOOFDBENOEMINGEN. Rotterdam (Park Rozenburgschool voor L. O. en U. L. O.), J. Hogervorst, eerste onderwijzer te Rotterdam (Fabiusschool, Bergsingel 132). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Utrecht (Leerschool van de Geref. Kweekschool, Plompe torengracht 25, hoofd T. Sprey), J. de Rek te Ouderkerk a. d. IJssel. Holkerveen (Nykerk, G.)f mej. G. van de Werf te Amsterdam. Mede op tal stonden mej. G. A. van Beek te Hulshorst en mej. T. P. Tieleman te Middelharnis. Delft (Dr. A. Kuyperschool voor U.L.O., Huyterstraat 2, hoofd IC. Dam), K. 31 Alblas te Scheveningen. Aang. Zwijndrecht (Herv. School, hoofd A. B. Vinkenborg), A. J. Lievaart te Rotterdam. Ape ld oo rn (Oranje-Nassauschool, hoofd H. Wansink), L. A. Boel te Alblasserdam. Amsterdam Oosterschool)J. Nieu- wenhuizen te Arnhem. Amsterdam (Elout van Soeterwoude- school, Speerstrnat 6, hoofd J. Bokma), W. J. Luth te De Leek. Rotterdam (H. J. van Wylenschool, Buitenhofstraat, hoofd A. de Wit), M. Buur man te Overschie. Voor tijdelijk (verb.j. O u d-B e y, e r 1 a n d Keucheniusschool, hoofd H. Ringersma), P. A. Lankhuijzer te Wolfheze. Voor tijdelijk. Utrecht (Groen van Prinstererschool, Van Hoornekade 6, hoofd A. Veen), F. Berk te Koog a. d. Zaan en mej. G. N. Pot te Zeist, thans kweekelinge aan dezelfde school. Ermelo ('s-Heerenloo, School voor B.L.O., hoofd Joh. K. B. Krijger), mej. C. van Zwet te Naaldwijk. Rotterdam (Rehobothschool, Dordtsche Straatweg 409, hoofd J. M. van der Stelt), W. Kuik te Hillegom. Voor vast. Ing. Januari '31. Numansdorp (Chr. Nat. School), mej. Jansen Maneschijn te Zwijndrecht, voor tijd. (Door mej van Meeuwen te Gorinchem werd voor de benoeming bedankt). Den Haag (De Visser Smitsschool, hoofd P. Huisma), mej. C. van Aart te Den Haag. St. A n n a 1 a n d, J. C. Visser te Oostwold (by De Leek). Amsterdam (Van Lennepschool, hoofd S. van Dalen), S. Abrahamse te Almkerk. INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA" Naar wij vernemen, zal het nieuwe instruc tievaartuig „Prinses Juliana" van het Onder wysfonds voor de Scheepvaart Woensdag September a.s. te Rotterdam zyn. Het In- ASSdsvrolddas; OS belden Lelden. EXAMENS-POLITIE DAM. 28 Sept Gesl. voor het politie- n den Alg. ?1ed. Politiebond van de 134 geëx. (afgewezen 88): diploma met oant.: - - - M; D. Pilstra, 'nzande; J. Tle- jmm-m. Delft: S J. Wo'tte, Enschedé: W. Stellema, Oudkerk: J. M. Don Helder; H. Tim Utrecht!' J. Snijdei K. .erberg; G. Yut- Trappel, Utrecht: G. Spoelstra, Sneek: A. van Teylingen, Vlaar- dlngen; Th. F. G. Jansen, Rotterdaim; C J. v. 't Wayver. Maassluis; W. J. Hazelaar, Doesburg; A, Timmer, Coevorden: R. W. v. d. Veen, Den K. H Toxopeus. Slochteren; G. Spek. Stuiv« Bleri Zaandam: A. A. 1 Ton. Ophemert; Steyntjes, Ulft: C. Speyer. Mi Ipek, Winterswijk: B. Tljnstr r. d. Horst, Rotterdam: J B. Jansink, Bergen ip Zoom; M. M. v. Straal<>. Den Haag: J. der. Alkmaar: J. A. v. Udcn. Eindhoven; d Struys, Sohoorl; G. Snikkenburg. Amste d. Veer. Middelharnlr nJ. Jager, Zutfen; d. Steeg, Rot- Zuidwolde (Dr.) Notter Aalst (Herv Kerk) Nljkerk (Gfd.) Driebergen Muiderberg Dubbeldam (Noordei. ged HonseflersdIJk Katwijk n. d. Rijn (Geref. Kerk) Naaldwijk PIJnacker (Geref Kerk) Si rijen Nieuwerkerk (Z.). 117.35 llt.60 121.70 aanzienlijk hooger dan ln 1931. Mr. J. J. HANGELBROEK. adj.-secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". Gemengd Nieuws. ENSTIGE ONTPLOFFING IN EEN GARAGE Te Amsterdam heeft in de garage van Ter- meulen, Quellynstraat 105, een ernstige ont ploffing plaats gehad. De voordeuren, die gesloten waren, zijn met kracht naar buiten geslagen en gedeeltelijk vernield. Aan de achterzijde zyn verschillende ruiten gebroken en ook op de bovenverdiepin gen aan de achterzijde zijn veel ruiten ver nield. De slag was zeer hevig. Van alle kanten kwam publiek toeloopen en weldra verscheen ook de brandweer. Er was geen brand ont staan. Gelukkig was ook niemand in de ga rage aanwezig. Het onderzoek heeft tot uit slag gehad, dat de benzinemarktlamp de schul dige is geweest. Deze lamp was in de garage gebracht omdat ze niet goed wilde branden. De vlam heeft toen van binnen gebrand. Door overhitting zyn toen dampen ontstaan. Ook zh'n de achterdeuren van de garage dicht ge weest. maar niet gesloten. De dampen, die zich daardoor in de garage ophoopten zyn met een vreeselijke knal ontploft, toen de lamp op een der lachpunten door de hitte be zweek. De deuren achter zyn door den groo- ten luchtdruk opengeworpen en aan den voor kant zyn ze door den luchtdruk weggedrukt. Door het openwerpen van de achterdeuren ei.uir de schuin sasr h^vc£ es hier- DF. POLITIE BEDREIGD EN MISHANDELD Te Amsterdam is aangehouden een 39-jari ge beschonken man, wonende in de Dieze- straat, die vanuit de portiek zijner woning passeerenden brigadier met een bijl dreigde en deze byl eenige malen naar dien brigadier wierp. Toen een agent op de Prinsengracht eenige vechtende personen wilde scheiden, werd hy door één dezer personen op den grond gewor pen. Hij bekwam tevens een stoot tegen zyn hoofd. De dader is ontvlucht. ZEILJACHT OMGESLAGEN De inzittenden gered. Op de bruiswateren onder Wartena (Fr.), is Zondag het zeiljacht van T-, te Huizum, omgeslagen, toen by een windstoot de schoot niet meer kon worden gevierd doordat het touwwerk tengevolge van den regen „wreed" orden. De inzittenden, waarvan dc meesten niet konden zwemmen, geraakten al len te water. Tot hun geluk was 'n motorboot de nabijheid, die alle drenkelingen op kon men, zoodat allen gered zyn. ERNSTIG MOTORONGEVAL Twee gewonden. Zondagavond omstreeks half twaalf is de motorrijder J. Huminga, uit Farmsum (Gem. Delfzijl), te Scharmer (Gem. Slochteren), door het slippen van zijn motor tegen boom gebotst. Zyn verloofde, die op de duo zat, mej. B. Edens, werd zeer ernstig gewond. De heer Huminga zelf werd licht gewond. Beiden zyn in het Diaconessenhuis te Gro ningen opgenomen. BRUTALE OVERVAL Te Amsterdam is een 60-jarige kamerver- huurster, wonende Adm. de Ruyterweg, door een onbekend persoon, die een kamer kwam bespreken, plotseling met een in een krant gewikkelden steen op bet hoofd geslagen, waarna hy de vlucht nam. De vrouw is met een ernstige verwonding in een der gasthui zen opgenomen. VERDRONKEN Sinds Vrijdag j.l. werd te Gemert de 36 jarige timmerman G. T. Kusters vermist. Zondagavond vond men zyn rywiel te Beek en Donk (N.-Br.), ter hoogte van het Wilhel- minakanaal, hetgeen er toe leidde, dat mer gistermorgen in het kanaal ging dreggen. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, heeft men nog niet kunnen vaststellen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Man en vrouw zwaar gewond. Bij Lichtenvoorde (Gld.) heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heez; J. A. de Vruchte, reed per rywiel, met zyn echtgenoote op den bagagedrager in de richting Lichten voorde. Vanuit tegenovergestelde richting kwam hem een auto tegemoet. Juist op het moment, dat zy elkaar zouden passeeren stak de heer De V., die aan den linkerkant van den weg op het fietsoad reed. den weg over, met het gevolg dat hy en zyn echtgenoote door de auto gegrepen werden en langs den weg geslingerd werden. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. In bedenlkelyken toe stand zijn beiden naar het Ziekenhuis te Groenlo vervoerd. JONGEN EN MEISJE VERMIST Te Tegelen worden sinds Maandagavond, 21 September, vermist: de 16-jarige jongen Jan sen en het 15-jarige meisje Tomloor, die het ouderlijk huis verlaten hebben en daar sinds dien niet zyn teruggekeerd. BOLSJEWIST GEARRESTEERD Te Amsterdam werd op den Dam een bolsje wist gearresteerd, die opruiende lectuur ver spreidde. Een hoeveelheid pamfletten te zijnen huize werd in beslag genomen. De man wordt Tfd^8^611 t€r van de Justitie ge- De tekst van het in beslag genomen pam flet luidt als volgt: De Bolsjewistische party Holland, secreta riaat gevestigd Gravenstraat 32, eischt onmid dellijke aftreding van het Koninklyk Huis. In beslag neming van het particuliere vermogen van genoemd huis, uitkeering van de helft van dit vermogen aan de arbeidende bevolking van Indonesië. Inbezitneming van het stadhuis op den Dam door de arbeidende klasse van Amsterdam. Huurbetaling en schadevergoe ding aan de arbeidersklasse van Amsterdam te betalen uit het in beslag genomen particu liere vermogen van het Koninklyk Huis vanaf 1814, toen Willem II op de reede van Katwijk aan de autoriteiten van Amsterdam zyn woord gaf, dat Amsterdam zyn stadhuis terug zou krygen welk woord hy, eenmaal aan den wal zynde, natuurlyk brak. QWeg met de saboteerende leiders van de DOODELIJKE VECHTPARTIJ. 'Vrijdagavond heeft te 's-Heerenberg (Gld een vechtpartij plaats gehad tusschen twee jongens van 17 en 19 jaar. H. is Zaterdag op zyn werk onwel geworden en gister in het zit kenliuis te 's-Heerenberg overleden. De jon gens hadden elkaar met een fietspomp en een klomp bewerkt, ERNSTIGE AANRIJDING Zaterdagmiddag had op het Marktplein te Almelo, een ernstige aanrijding plaats tus schen een luxe-auto van den heer A. v. d. E. en een motor bestuurd door den heer H.' l! Laatstgenoemde werd van zyn motorrijwiel geslingerd en hevig- kreunende van pyn op genomen en naar het Algemeen Ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hy een sleutelbeen had gebroken en eenige kneuzingen had op- geloopen. Zoowel de onto als het motorrijwiel weiden ernstig beschadigd, door de politie in beslag penompTi. GESTOLEN SCHILDERIJ TERECHT De „Toorenvliet", die Zaterdagmiddag het museum de Lakenhal te Leiden was ge stolen, is nog dien avond door den dief aan I'll Jlhaniel!lar 00,1 verkocht, zoodra deze Zondag van een diefstal vernam, heeft hy de politie van een en ander op de hoogte gebracht. Het schilderij is in beslag dekt™6"evenwe* niet ont- ECONOMIE EN FINANCIEN De bekende DE FINANCIEELE CRISIS De beteekenis van de heffing van den gouden standaard in Engeland. onoom Prof. Keynes, die steeds ;ander van den couden standaard ondor de huidige omstandigheden het. naar de „Sunday Expri band met do groote reserves or uitgesloten, dat het pond s gfuit. Hl) Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aas Hoogste stand te Maastricht 766.6. Laagste stand te Isafjord 739.8. Stand vanmorgen halftwaalf 766.2. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Aanvankelijk zwakke later toenemende wind uit W.-richtingen, zwaar bewolkt wel licht met morgennevel, aanvankelijk weinig of geen regen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De hooge druk waarvan de kern gisteren over de Britsche eilanden lag, heeft zich Oostwaarts verplaatst in beteekenis verdor afnemend, terwijl de depressies in het N.O. en O. aftrokken, daardoor is over het gohecle vaste land en over Scandinavië het druk- verval en daarmede de windkracht gering geworden. De in diepte toegenomen depres- •ij IJsland geeft aan de W.-kust van Schotland en Ierland alweer matigen of krachtigen wind, met Z. tot Z.W. Een gebied van hoogen druk dat sinds enkele dagen op den oceaan in het Z.W. 6c.hijnt aan de O. verplaatsing van het maximum, dat nu over onze streken ligt, niet mede te doen, zoo- dat een regiem van Z. tot W. wind en iets hooger temperatuur waarschijnlijk is met kaas op regen. T nMPERATUUR. ind vanmorgen halftwaalf 14.4 C. 30 September Zonsopgang 6.58 u.; Zonsondergang 6.40 u. Maansopgang 7.32 u.; Maansonderg. 11.02 u, Laatste kwartier 4 October 8.35 u. nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.10 u. tot 's morgens 6.30 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Kehl Mannheim Hingen Cobfenz Keulen Duisburg, 2,53 m, 2,63 m, 1,03 m. 1.29 m. Ruhrort Maastricht Vonio 11.U3 m, 0.09 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl i i 1,04 13,10 Hellevoftsl, Terschelling 10,24 2.'.42 WiJlems ad Harlingen 11.12 23,21 Brouwersh, 4,00 16,13 Helder le 5,4) 8,41 Zierikzee 4,3) IR.tJ Idem 2e 17,56 2l,03 Wemeidinge IJmulden4,49 17,04 Vllssingen r. Holland 3,53 16,16 Terne uzen Rotterdam 6,11 18,06 Hanaweert 5,01 17,07 3,04 15,12 3,3 i 15,45 4.29 16,27 tijd het Engelsche voorbeeld zal volgen. Vol gena z|jn meening beteekent de nieuwe Enge', sche financieels politiek een aanval op de ex portkracht van Amerika en Frankrijk. Er rü' door den nieuwen toestand twee mogelijkheden geschapen: of Engeland moet trchten veer driekwart van de geheele wereli" begrip van het Eritsche wereldrijk brengen een nieuw valutaaysteem in te dat, rekening houdende -* grondstoffen, stabiel 1 de i welke Engeland berefd is zich opnie-uw ln het systeem van den gouden stan daard ln te voegen. DE VAL VAN HET POND Vooruitzichten nog onzeker De dag van gister is voor het pond sterllns te Londen weifelend geweest. De dollar stelda zich aanvankelijk op 3.80 (vorige week 3.84^), Spoedig hierna zette een daling in tot 3.7:'. Later trad een herstel in tot 3.93. Het slol kwam op 3.83%. Fransche francs schommelden tusschen de 94 en 100. het slot kwam op 98. Voor de Nederlandsche gulden was het slot 9%. Voor Duitsche Rtfksmarken 16 en Belga'i op 27%. Do fluctuaties waren vrij groot. El ls nog geen sprake van, dat het porid reeda ziln niveau heeft gevonden, en voorloopig zul len naar verwacht wordt, de fluctuaties nos* wel aanhouden. Veel zal afhangen van de poli tiek der buitenlandsche banken, die in Londen nog saldi hebben liggen. Men acht de t«d voor steun echter nog niet aangebroken. Alleen wordt deze steun mogelijk geacht, wanneer bn betrekkelijk kleine transacties een t" grooto daling plaats vindt. (Zooals bijv. verleden weel; Vrijdag). Voorloopig zijn de vooruitzichten voor het p. st. nog zeer onzeker. Een verklaring van Snowden. intwikkellng in Engeland, die het b'n van den toestand ln binnen- en and, zal het -ichtsnoer vermen voor lemen besluit Voorts verklaarde de S lat de regeering vastbesloten 'a elke maatregel, kunnen leiden, mijden. DE DUITSCHE BEURZEN VOORLOOPIG GESLOTEN Het Beursbestuur van Berlijn heeft besloten ln overleg met den Prulslsohen Minister Financiën, dat tot nader aankondiging de b van Berlijn zal blUven gesloten. Alle an DUltsche beurzen hebben zich bij dit besluit ZUID-AFRIKAANSCHE VALUTA De Nederl. gulden als basis aangenomen. De Unie van Zuid Afrika heeft een directe valutaverhouding met Nederland Ingesteld op basis van f 12.10 is gelijk aan één Zuld-Afrl- kaansche pond. Men verwacht, dat dergelijke regelingen ook met andere landen zullen wor den getroffen. Fa. LA PORTE EN Co. In liquidatie. De firma La Porte Co. te Etussum, Baard en Soest. Is in liquidatie getreden. De Gelder- c-ho Pro/iiotvpreenieing te Arnhem, zet hel iort. Mr. L. L. F. Andr4 ,a Porte Co.. zal als kantoren in de drie genoemde de Geld. Credietvereeniging de la Porte. lid adviseur der bonden zijn- Fa. VAN DER ZOO DE JONG EN VAN OPHOVEN. Loketten gesloten 8edert eenitre dagen zUn do kaï firma v. d. Zoo de Jong en vai Amersfoort gesloten in verband met den algc- itand. De Dl": tti in is tot ont de sluiting slechts kort duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2