Hieuuie <£mrmt Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. abonnement: Per kwartaal 3.23 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 m 7«— Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 advertentien Van 1 tot 5 regels tmi Q22Yt 0.(5 NO. 3468 van 1—5 regels Elke regel meer Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen v absenteïsme voorheen en thans. Nu de opening der Staten-Generaal door Hare Majesteit de Koningin heeft plaats gehad en met de werkzaamheden een aan vang is gemaakt, zal binnen enkele dagen de regelmatige arbeid der Kamers in afdee- lingen en openbare bijeenkomsten weer zijn beslag krijgen. Daarmee zullen de vele deugden aan het daglicht komen, die den parlementairen arbeid aankleven, en wellicht ook een enkele ondeugd. Tot deze laatste behoort het kwaad van het absenteïsme, het veelvuldig afwezig zijn uit de vergaderingen, die soms door een lut tel aantal leden worden gevormd. Dat men goed doet ook in dit opzicht niet overhaast een smet te werpen op den tegen- woordigen tijd, dien men oververzadigd heet van vergaderingen, leert een blik op het verleden, dat allerminst met eenzijdige ver heffing mag worden overschat. Zoo ging ruim een eeuw geleden, op 24 December 1829, de Kamer op Kerstrecès en werden de bijeenkomsten verdaagd tot het nieuwe jaar, en wel tot 18 Januari 1830. Toen de vergadering op dien datum was geopend, bleek echter, dat behalve den Voorzitter slechts 34 leden aanwezig waren, zoodat de samenkomst acht dagen werd uit gesteld. Op 25 Januari waren de mogelijkheden tot vergaderen echter al niet veel gunstiger: slechts veertig leden met den Voorzitter wa ren tegenwoordig, waarom opnieuw verda ging plaats had tot 29 Januari. Maar ook op dien datum kwamen de ge trouwen te vergeefs op; al groeide de schare der vergaderinggezinden langzaam aan, ook ditmaal kon het quorum nog niet worden be reikt: met den Voorzitter kwamen slechts 47 leden op, ten gevolge waarvan opnieuw uitstel plaats had tot 1 Februari. Op dezen dag kon eindelijk de vergadering doorgaan, nadat men tot driemaal Hoe vruch teloos was bijeengekomen. Todh was ook nu de opkomst nog niet schitterend, want met den Voorzitter waren slechts 57 leden present. •Vergelijkt men nu de taak, die op de Ka merleden van toen rustte met den huidigen toestand, dan is het lidmaatschap dei- Tweede Kamer in onze dagen heel wat moeilijker te vervullen; van tijd en werk kracht wordt tegenwoordig belangrijk meer Dit blijkt trouwens al ras bij het naast elkaar plaatsen van de Handelingen, die toen enkele honderden bladzijden besloegen, thans eenige duizenden, In elk geval zal men bij de beoordeeling van het absenteïsme goed doen zich te her inneren, dat het kwaad zijn wortel vindt niet in onzen tijd. Onze parlementaire vaderen, over wier daden en handelingen soms al te lichtvaardig de lof wordt gezongen, gingen ip deze zeker niet vrijuit. bedenkelijke beeldspraak. Om onzen medemenschen een juisten in druk te geven van hetgeen de bepaalde bedoeling is onzer woorden, maken wij menigmaal van beelden en vergelijkingen gebruik. Beeldspraak geeft aan onze gedachten een meer concreten vorm, het .stelt ons de zaken plastischer en duidelijker voor dan afgetrok ken begrippen dit vermogen. Maar het gebruik van beelden brengt ook gevaren met zich mee, de mogelijkheid met name dat het beeld valsch is of dat tusschen heigeen vergeleken wordt en dat waarmee vergeleken wordt een te verre afstand bestaat. Om geestelijke dingen te benaderen, om de jeugd een indruk te geven van Gods deug den en eigenschappen, Gods macht en heer lijkheid gebruiken wij vaak voorbeelden, die aan onze eigen gedachtenwereld en samen leving zijn ontleend. Dit is begrijpelijk, omdat de mensch op die wijze althans eenigszins een indruk be komt van hetgeen zijn begrip verre te boven gaat. Voor het tegenovergestelde moet men zich echter hoeden. Bij de behandeling op 30 Juni 1842 van het vooretel-Bruce en twee anderen om enkele overeenkomsten te bekrachtigen, die de Minister van Koloniën met de Neder- landsche Handelmaatschappij had afgeslo ten, verdedigde de heer Kniphorst, afgevaar digde uit Drente, het standpunt, dat de Kroon in deze bevoegd was en de zaak buiten de volksvertegenwoordiging omging. En bij die gelegenheid gaf de spreker hoog op van de plaats en bevoegdheid der wet gevende macht ,De wetgevende macht," zoo sprak hij, „geeft voorschriften; zij gebiedt; zij legt verplichtingen op; zij is in zekeren zin het afschijnsel van den Almachtige, de Jehovah met betrekking tot den Staat.' 'Al stellen we voorop, dat hier van eenige spot of lichtvaardige poging tot geestigheid geen sprake was, dan nog dient een derge lijke beeldspraak te worden afgekeurd. Door het goddelijke te meten met mensche lijke begrippen kan men trachten, van de hemelsche Majesteit althans iets te zien met ons verduisterd verstand. Maar de dingen van het zienlijke, van het tijdelijke leven kunnen door nevenstelling van het goddelijke niet worden opgéheld'erd, men haalt zoo het goddelijke slechts omlaag, en dit moet onvoorwaardelijk worden alge keurd. Lag er iets van die afkeuring in de woor den van den volgenden spreker, den heer Van Rappard, toen hij zeide den redenaar uit Drente niet te zullen volgen in zijn hooge vlucht omtrent den aard der wetgevende macht? BINNENLAND. OFFICIEELF BERICHTEN voogdijraden. Bij Kon. besl. is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Maastricht W. A. L. M. Hil- len, directrice der school voor maatschappe lijk werk te Sittard, wonende aldaar; tot lid van den Voogdijraad te 's-Hertogenbosch C. Struick Posthumus, predikant te Grave; zdjn herbenoemd tot lid ran den Voogdij raad: te Zutphen J. Barbas en te Rotterdam II Mr. F. A. M. Cavadino en T. Vleeming. UITVOERING TARWEWET De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de burgemees ters medegedeeld, dat het noodzakelijk is. dat het Regeeringsbui eau voor de uitvoe ring van de Tarwewet 1931 in het bezit is van een lijst van alle in ons land gevestigde graanmolenaars. Wel is een groot aantal van die molenaars aangesloten bij mole naarsorganisaties en zijn als gevolg daarvan hun namen en adressen bekend, doch ge bleken is, dat vele molenaars geen lid zijn van een organisatie. De Minister zou het daarom ten zeersto op prijs stellen, indien de burgemeesters zouden willen bevorderen, dat spoedig aan genoemd regeeringsbureau een opgave van alle in hun gemeente gevestigde graanmo ienaars wordt toegezonden, waaronder ook te begrijpen de coöperatieve graanmolenaars- bedrijven. TWEEDE KAMER Bij het Centraal Stembureau is bericht in gekomen van de heeren Maenen en J. ter Laan, dat zij huri benoeming tot lid van de Tweede Kamer, resp. in de vacature-Nolens en de vacature-Brautigam, aannemen. WERKLOOSHEID IN MAAS EN WAAL Tc Arnhem heeft dezer dagen een bespre king plaats gehad tusschen den Commissa ris der Koningin en de burgemeesters uit de gemeenten in het Land van Maas en Waal, betreffende de werkloosheid. Verschillende objecten, welke als werk verschaffing kunnen dienen, werden min of meer uitvoerig besproken en nagegaan werd, welke maatregelen moeten worden ge nomen, om ze tot uitvoering te brengen. Zoowel van de zijde der regeering als van het Provinciaal bestuur werd alle mogelijke medewerking toegezegd. IJMUIDEN EN DE ENGELSCHE CRISIS De daling van het pond sterling heeft den vischhandelaren te IJmuiden, die op Enge land uitvoeren, groote schade toegebracht Het eigenaardige in dit bedrijf is, dat de verkoopers zich niet door prijsberekening in Nederlandsche munt tegen schade kunnen dekken, omdat de visch in hoofdzaak in consignatie naar Billingsgate verzonden wordt en men dus moet afwachten hoeveel ze opbrengt. Teneinde voor verdere verliesbrengende transacties gevrijwaard te zijn, nemen de handelaren een afwachtende houding aan en is sedert eenige dagen de vischexport naar Londen stopgezet. DE MAANSVERDUISTERING IN de schaduw der aarde. Ongetwijfeld hebben Zaterdagavond zeer velen het wonderbare schouwspel gadegesla gen, dat zich tusschen de drijvende wolken massa's aan den avondhemel afspeelde, de volle maan, die door de schaduw van onzen aardbol werd verduisterd. Ongeveer om kwart over 7 zag men deze schaduw over de linkerzijde van de maan heen groeien. Het was als een ijl floers, dat voor het licht getrokken werd, en deed den ken aan het donker kapje over den electri- schen lichtbol van een nacht-coupé, terwijl de trein voortrolt. Dat er van vele zijden aan dit schouwspel aandacht werd geschonken, wij gelooven het gaarne, hoewel daar in den donker niet zoo heel veel van te bemerken was. Onze tijd, die zich zoozeer op eigen activiteit concentreert, dat er voor het gebeuren aan den hemel maar schaarsche aandacht overschiet, heeft boven dien naar het schijnt aan zijn kunst-verlichting wel genoeg. Onze Germaansche voorouders bijv., die nog niet zoo „verlicht" waren, wisten omtrent de maan heel wat fantastische dingen te verha len, als de vertelling van het „Afgeslagen Hoofd" en van het „Mannetje in de Maan'' Wat eclipsen aangaat, ook de Chineezen stellen daarin veel belang. Zij kunnen evenals wij uitrekenen wanneer er een verwacht wordt, ofschoon hun voorstelling van de ver duistering niet zoo „wetenschappelijk" is. Hoe zij een maansverduistering verklaren is my niet bekend. Zie hier echter hun idee van een zonne-eclips. Zij denken dat de zon bedreigd wordt door een reusachtig monster, dat haar tracht door te slikken. Vandaar de gedeeltelijke verduis tering. Daarentegen, nu de Chineezen de zon r.oodig hebben en het monster niet, is het niet te verwonderen dat zij de zon gedurende het gevecht zooveel mogelijk bijstand verleenen en zij doen dat door het maken van een helsch lawaai op alle mogelijke muziek instrumenten, terwijl anderen, op de daken van de huizen vergaderd, zoo luid mogelijk op ketels en trommen slaan. Dit leven dient natuurlijk om het monster vrees aan te jagen en de zon aan te moedi gen. Tot nu toe is dit steeds met het prach tigste resultaat bekroond geworden Het volk van Hindoestan denkt over een maansverduistering weer heel anders. Een kwade daad werpt een schaduw over het hart, zeggen zij, zoo overschaduwt het kwaad van de aarde tijdens een eclips het licht van de maan. Vandaar, dat zij tijdens een verduiste ring bidden, dat deze schaduw van de maan moge worden weggenomen. Deze gedachte staat ons misschien ver, maar ligt er niet iets kinderlijk-moois in? KERKGANG DER KONINKLIJKE FAMILIE NAT. JONGEREN VERBOND Het Nat. Jongeren Verbond hoopt zijn jaarldjksche algemeene vergadering te hou den op Zaterdag 10 October in „American" Leidsche Plein 28 te Amsterdam. Behalve verslagen enz. komt o.a. aan de orde wijzi ging van art. 7 der statuten rakende de leeftijdsgrens. Op Woensdag 7 Oct. is er een propaganda- avond te Hilversum, waar Dr. de Visser hoopt te spreken. LEIDERSVERGADERING De tiende leidersvergadering van boven genoemde organisatie zal Zaterdag 3 Oct. des nam. half drie worden gehouden in het gehouw „Het blauwe Kruis" te Gouda. De agenda vermeldt o.m. een referaat over: „Bijbeltaak en Bijbelvrucht" door de.n heer W. Willemse, Theol. Stud, te Utrecht Verder komen van Elburg de volgende voorstellin gen ter tafel: 1. De afdeelingen worden door één of meer hoofdbestuursleden bezocht 2e. De jongensdag wordt meer in het cen trum van het land gehoudem JOURNALISTIEK de nieuwe kamper courant. Het bovengenoemde anti-rev.-weekblad voor Kampen en omstreken, zal gedurende wintermaanden twee keer per- Sreelc Tgjschijnen. VRIJ VAN DIENST anders geen betrekking. In De Trom, het orgaan van het Nat. Jongeren Verbond wordt verzet aangetee-l kónd „tegen de wijze, waarop telkens weer met-dienstplichtigen boven wèl-dienstplich- tigen worden voorgetrokken bij het aanbie den van betrekkingen! En met nadruk wil len wij de Nationaal Jongeren wijzen op hun taak: de werkgevers, die op deze wijze toonen noch hun eigen belang te kennen, noch werkelijk nationaal gevoel te hebben, op hun plichten te wiiw"1 Noch hun eigen belang! Want het Is toch zeker ook de werkgever die er belang bij heeft, dat zijn onderneming onder de be scherming van een de onafhankelijkheid, veiligheid, Orde en Vrede handhavende weermacht bloeien kan. Dat hij voor dit belang zijn offers brengt is billijk; dat de weermacht zijn taak vervullen kan, ligt in zijn interesse. Maar dan moet hij er ook toe medewerken dat niemand uit vrees voor persoonlijke nadeelen, de dienstplicht ver afschuwt. Noch ook nationaal gevoel! Want ven-ui len van dienstplicht beteekent dienst voor de Volksgemeenschap, voor de geheele natie" DE INDIE POSTVLUCHTEN De „Specht" vertrok Zaterdag uit Cal cutta en kwam te Jodhpur aan. De „Reiger" is te Alorstar aangekomen. 25 JAAR VOLKSZANG Zaterdag j.l. heeft de Ned. Ver. voor den Volkszang te Utrecht haar 25ste algemeene jaarvergadering gehouden. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit waren een reeks van feestelijkheden georganiseerd, die Vrijdag avond werden ingeluid met een carillon-bespe ling op den Domtoren en een groote Volks- zangavond in de groote zaal van Tivoli. Den daaropvolgenden dag is het gezelschap door het Gemeentebestuur van Utrecht officieel in de St. Michaelskapel ontvangen, waarna men zich vereenigd heeft aan een gemeenschappe lijke dejeuner-dinatoir. De jaarvergadering stond onder presidium van den heer E. A. Kingma. Uit het jaarverslag van den Penningmees ter bleetf dat het afgeloopen Vereenigingsjaar een voordeelig saldo heeft opgeleverd van ruim f 100, over 1932 wordt echter geraamd een nadeelig saldo van f 606.48. In de daarna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden Mej. H. Gantvoort en de heer J. A. Hoekmeyer her kozen. In de vacature Joh. Oostveen werd ge kozen de heer J. Weber van Arnhem. Met al gemeene stemmen werd besloten de volgende, jaarvergadering te Assen te houden. Rest ons nog tenslotte te vermelden dat iri de jaarvergadering -verd medegedeeld aat binnenkort bij de fa. Wolters een volkszang bundel zal verschijnen, welke alle liederen en liedjes zal bevatten, die de laatste ze= -'-ar in diverse bundels onder liet publiek zyn verspreid.' KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM HET „ZONNESTRAAL"-SPELDJE. Toen Zaterdagmiddag de Koninklijke stoet op weg was naar het Sint Anna Paviljoen aan het 's-Gravezandeplein, heeft by het postkan toor de actrice mevrouw Rika Hopper, die deel uitmaakte van het legertje dames en heeren, dat collecteerde voor „Zonnestraal", aan de Koningin een speldje verkocht. „Van ons beiden!" zeide Hare Majesteit, het speldje met het overreiken van een vor stelijk bedrag aanvaardend. Bij den rondgang, kort daarna, in het paviljoen in verband met Zyn bezoek aan Schiphol was Prins Hendrik niet aanwezig vei raste onze vorstin de daar liggende moe ders met een ruiker bloemen, terwijl de kin deren met een rammelaar gelukkig werden gemaakt. Op den Dam. Toen te ruim '4 uur de stoet op den Dam terugkeerde, bevonden zich daar, vooral op (het middenterrein, eenige duizenden belang stellenden, waaronder vooral het jeugdig ele ment de meerderheid vormde. Verschillende jeugdvereenigingen hadden zich n.l., onder leiding van Ds. E k e r i n g in een dichte haag langs den rand van het mid- dendamterrein opgesteld. Toen de rijtuigen den hoek van de Paleis straat omzwenkten, weerklonk uit honderden jonge en oudere kelen het „Wilhelmus", dat zelfs het zware geluid van het tromgeroffel door de mariniers verre overtrof. Het gejuich dat jong en oud na het „Wilhelmus" ^anhief bleef aanhouden ook nadat de Koningin en de Prinses zich in het Paleis hadden teruggetrok ken. De in veler harten bestaande hoop, dat Moeder en Dochter op het balcon zouden ver schijnen, ging niet in vervulling, doch daaren tegen geschiedde iets, dat wellicht nog meer indruk op de massa maakte: Koningin en Prinses verschenen n.l. aan een der geopende vensters boven het balcon, hartelijk dankend voor de spontane toejuichingen. Toen met het zingen en juichen hierna nog op krachtige wyze werd voortgegaan, kwa men moeder en dochter nog enkele malen voor het venster, om opnieuw door hartelijk wuiven naar de menigte, die inmiddels door de politie tot de kleine steentjes was toege laten, te danken. Namens het meerendeel der op den Dam aanwezigen heeft Ds. Ekering een bloemstuk voor Hare Majesteit in het Paleis doen afgeven. Eerst laat op den middag luwde de groote Zondag werd door H. M. een bezoek ge bracht aan de Nieuwe Kerk, alwaar een jeugddienst gehouden werd. Voorganger was Ds. G. A. den Hertog. De Koningin, de Prins-Gemaal en de Kroonprinses legden den korten weg naar den ingang der kerk te voet af. De mariniers en matrozen, die de wacht voor het Paleis be trokken hadden, brachten hierby de gebrui kelijke eerbewijzen. Zondagmiddag reed de Koninklijke Familie met groot gevolg uit tot het brengen van een bezoek aan de Belgische Tentoonstelling in het Stedelijk Museum. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN de algemeene vergadering. Ter algemeene vergadering van de Ver eeniging tot Chr. verzorging van krankzin nigen in Nederland, gehouden te Wolfheze, werd na het referaat van Ds. W. Bech o.a. meegedeeld, dat in de vacature-Joh. Krap als penningmeester der Vereeniging is be noemd de heer T. Plantenga, oud-notaris te Den Haag. Opgewekt werd de Duitsche doktoren te steunen, die in hun vaderland ook gestichten als die van de Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in het leven willen roepen. Als geestelijk ver zorger van „Veldwijk", waaraan men een neurochirurg wil verbinden, werd Ds. A. Ringnalda uit Soerabaja benoemd. Tot ge neesheer-directeur van ,31oemendaal" en „Dennenoord" werden resp. benoemd Dr. Th. Meinema en Dr. J. Wetter. Ds. J. Boot- sma en Ds. J. Mulder ontvingen eervol ontslag als geestelijk verzorger. Laatstge noemde blijft in functie tot Ds. Ringnalda aangekomen is. Twee alumni zijn door de Vereeniging aangenomen. Een strook gronds van „Bloemendaal" te Loosduinen is aan het Rijk afgestaan voor wegverbreeding. De vergadering machtigde het centraal bestuur om geldleeningen aan te gaan tot een maximum van f 2y2 millioen, noodig voor het bijbouwen van twee paviljoens en een „open afdeeling" op „Veldwijk" en op üWolfheze"; waarvoor reap: f 75.BW en4 f 500.000 geraamd wordt, terwijl op „Vo gelenzang" voor ruim 400 patiënten pavil joens en een dokterswoning moeten worden gebouwd, waarvan de bouw op f 1.260.000 wordt geraamd, waarin de raming voor kerkbouw nog niet begrepen is. Accountantsrapport en rekening over 1931 werden goedgekeurd. Bij de bestuursver kiezing werden bij acclamatie verkozen ver klaard de heeren Mr. Hends. Bos Gzn. (Bloemendaal), Mr. J. L. Bouma en Th. Kiers (Dennenoord), H. J. Zweers (Wolf heze), Ds. C. Lindeboom (Vogelenzang), in de vac.-Mr. de Vries Mr. J. A. de Wilde (Bloemendaal), in de vac.-Plantenga S. ron van Heemstra (Veldwijk), voor uitbrei ding bestuur, J. Cordes (Veldwijk), lid commissie art. 10 Cor. Visser en in de vac.- Wigloldus, Van Drimmelen, notaris te Barendrecht. Op gebruikelijke wijze werd woningtoestanden In 1909 was het aantal aanwezlpe kelderwo ningen nog 2707. Eind 1914 werden' er nog 1678 aangetroffen. Einde 1926 bleken cr nog maar 856 keidei woningen als woning ln gebruik. Einde 1930 waren er 480 opgegeven. Wö mogen met het oog op do hier gegevei cijfers aannemen, dat binnen enkele Jaren, all kelderwoningen een andere en betere bestem ming zullen hebben gekregen. tot 11.3 <Te. Toen kw Als de toestand nu procentlsch beter lt)kt en de hoogere huren weer meer trekken ligt dat voornamellik aan het feit dat de goed- mlddenstands won ingen, doch dt i de hooge huurprijzen niet kun- Op SI December 1930 waren ln Amsterdam 3853 woningen onverhuurd. Het treft, dat ook in de laagste huurgroepen. tot beneden f 5 pl.m. 335 woningen gehuurd konden woi Met moet er echter rekening mee houden deze woningen goeddeels liggen in buurten x reeds veel onbowc U nog komt dat c slechts heel kiel log altoos i goedgeslaagde proefneming. Naar de directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Dr. Heijermans, ons mededeelt, heeft een herhaalde proefneming met het nieuwe ont- luizingsgas, het z.g. T.-gas, waarbij er voor gezorgd werd dat de concentratie van het gas op peil bleef, thans uitnemende resul taten opgeleverd. DEN HAAG Ds. J. WARTENA Zijn toestand vrij gunstig. Omtrent zijn toestand schrijft Ds. J. W arte na, predikant der Ned. Herv. Ge meente te Scheveningen in de plaatselijke Kerkbode het volgende aan z'n gemeente: „Het is mij een vreugde weder eens even met u te praten. Mijn lichaamstoestand is vrij gunstig en mijn been wordt beter. Deze week ben ik weer bijzonder verrast met har telijke brieven, mooie bloemen en heerlijke vruchten. Mag ik u allen door de Kerk bode vriendelijk danken, het schrijven valt mij moeilijk, omdat ik voortdurend op mijn rug moet liggen. Al uwe üefde heeft mij verkwikt. Onze God schenke mij van deze verdrukking een rijke vrucht yoor de eeuwigheid." DE TOESTAND VAN DR. DIJK. De toestand van Dr. K. Dijk is zeer be vredigend. Volgens het oordee! van den ge neesheer kan van een aanmerkelijke ver betering worden gesproken. Ook de patient zelf, voelt zijn krachten wederkeeren. Evenwel blijft volstrekte rust nog voor geschreven: Voornaamste Nieuws- (blz. 1). Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. De maansverduistering van Zaterdagavond (blz. 5) Economische Wereldproblemen IV. De directie van de Nederlandsche Bank' verklaart, dat de gouden standaard onvoor waardelijk zal worden gehandhaafd; mede- deelingen inzake het pondenbezit. (blz. 6) Huldiging van Prof. Dr. B. J. Kouwer. (blz. 7) Laval en Briand te Berlijn. Hartelijké maar ernstige tafelredevoeringen. Briand op het graf van zijn vriend Stresemann. China's houding in het conflict met Japan. Gemengd Nieuws. DOODELIJK AUTO-ONGEVAU fc BIJ DEVENTER Zaterdagavond is bij Deventer een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan Prof. Dr. C. J. Nieuwenhuis, rector van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, het leven heeft gekost. Deze begaf zich pee auto naar Deventer, welke door zijn pleeg zoon werd bestuurd. Op korten afstand van laatstgenoemde sted reed de wagen door tot nu toe onbekende oorzaak van den dijk en sloeg eenige malen over den kop. Prof. Nieuwenhuis werd zwaar gewond en is naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Zijn pleegzoon bekwam vrijwel geen letsel. De auto werd totaal vernield. Prof. Nieuwenhuis was sedert 1927 hoog leeraar in de sociologie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. HET DRAMA OP DEN MAJELLATOREN Eenigen tijd geleden is een leidekkers- patroon, verdacht van moord op zijn com pagnon in den toren van de Gerardus Ma- jellakerk. in het Huis van Bewaring te Am sterdam opgesloten, terwijl naar zijn toereke ningsvatbaarheid een onderzoek werd inge steld. In het Huis van Bewaring had hij een briefje geschreven aan een mede-gedeti neerde, welken hij bepaalde verklaringen had willen doen afleggen ten nadeele van zijn knecht, die als kroongetuige in de taak zou optreden. Het briefje werd door dei mede-gedetineerde aan den directeur ter hand gesteld. Het schrijven van zoo'n brief heeft hij, thans, volgens het N. v. d. D., herhaald. Ditmaal was het schrijven bestemd voor zijn zoon, die het aanpakte. Het werd ge merkt en in beslag genomen. Tot in fines ses was de inhoud gewijd aan een plart om den kroongetuige om het leven te brengen. De zoon zou hem zoo wilde de gedeti neerde dat tenminste met een revolve» doodschieten en het vuurwapen naast den doode' leggen, ten einde den indruk te ves tigen dat er zelfmoord in het spel was. Voorts zou de zoon een brief naast het lijk deponeeren. De leidekkerspatroon had de zen brief maar vast geschreven in het han dig nagebootst handschrift van den kroon getuige. Hierin stond, dat hij (de knecht)) wroeging had over de bezwarende verkla ringen, welke hij in het geding had afge legd en tevens, dat niet de patroon, doch hi? het slachtoffer Arkenbout had geveld. Een bewaker zag, dat de gedetineerde dè briefjes aan zijn zoon overhandigde en nood zaakte dezen ze hem af te geven. OPLICHTING VOOR 5000. Een persoon heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hij don» iemand voor f 5000 is opgelicht. Hij had dit bedrag als borgstelling gegeven. Uit Oost-lndie ONTZETTENDE RAMP. OP BORNEO By blusschingspogingen van een brand in de emulsie-inriclitir.g op het mijnwerk „Louise" zyn gedood M. C. A. van Schayk en F. L. Stoops, beiden afkomstig uit Den Haag, P. C. Ringeling en J. W. Kolkman, beiden afkomstig uit Amsterdam, H. Kas, afkomstig uit Haarlem en G. W. Dikkers, afkomstig uit Deventer. De slachtoffer» werden allen door uitstroomende kokende olie getroffen. De brandoorzaak is nog onbe kend. Alle ongelukkigen zijn heden te Sama- rinda begraven. De brand is gebluscht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1