U/A Al C TfHHLO Zaterdag eerst neer l¥MLS HAARLEMMERSTRAAT 130/136 r VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 want U koopt er meer, beter en voordeeliger. Gummi Kinder Capes alle kleuren 27V2 Aardige Kinder Plooirokjes 1.321/2 1.221/j 1.10 Uni gekleurd, Flanel 26 24 221/2 Gestreept Flanel groote keuze in fraaie dessins 17 14 91/2 Zephir Dames Schorten waschecht 1.10 Rubber Huishoudschorten 65 37V2 tweed stof dubbel breed 52 46 Nieuwste 95/100 cM. breed 54 Zuiver wollen Dames- en Kinder Pullovers 3.10 Zuiver wollen Heeren Pullovers 4.60 Zuiver wollen Trnien m. patentsluiting 2.45 Zijden zelfbinders nieuwe dessins 52V2 Jeager tricot Heeren Pantalons en Borstrokken 58 Moderne Lama Heeren Shawls groote sorteering 1.30 Pullover wol per ons knot 52 Gespikkelde Matsen wol nxooie kleuren 42 Jutte per streng 16 en Visschersgaren per streng 35 voor moderne handwerken Flanellen Kinder Pyama 1.10 Flanellen Dames Pyama 1.75 Flanellen Nachthemden 71 Fille d' ecosse Dames Kousen zeer groot kleurassortiment 73 Fijne wollen Kinder- Kousen 62i/2 met zeer kleine stijging p maat Kolenschoppen 15 Vulemmers 67i/2 Dames camisoles (rose en wit) 50 Gemoltonaxeerde Dames Directoires 60 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS TREKHONDENWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 10 Mei 1931, Staatsblad No. 190, nieuwe voorschriften •zijn vastgesteld ter uitvoering van de „Trekhondenwet" 1910 (Staatsblad No. 203). Ingevolge deze gewijzigde voorschriften is het voortaan verboden een hond uls trek hond en een voertuig als hondenkar te ge bruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den hou der zijn onderworpen aan de laatste door burgemeester en wethouders uitgeschreven keuring, en hond en kar daarbij zijn goed gekeurd. Belanghebbenden worden erop gewezen, dat ingevolge het nieuwe Koninklijke besluit moeten worden afgekeurd honden niet een geringere borstbreedte, gemeten tusschen de middenpunten der boegen, dan 14 c.M.; ont heffing van deze bepaling laat het nieuwe Koninklijk besluit niet oe. Tot het tuig moeten behooren een borst riem van ten minste 4 c.M. breedte van zacht leder, reikende tot achter de voor- pooten en met, bij het trekken horizontaal geriqhtc, strengen verbonden aan een spoor stok, vastgemaakt recht achter de plaats, waar de hond loopt; een buikriem van ten minste 4 c.M. breedte en een draagriem, welke voor een hond, vóór de kar gespan nen, ten minste 6 c.M. breed moet zijn. De hondenkar moet voorzien zijn van een of meer doelmatige ligplanken voor de(n) hond (en) en van een steeds bruikbare», zindelijke» drinkbak en voorts zoodanig zijn ingericht, dat de hond tijdens den rit in ongedwongen houding kan loopen en tijdens het stilstaan van de kar in onge dwongen houding kan liggen, zitten en De kar moet voorzien zijn van een of meer steunsels, die voorkomen, dat zij den hond drukt, wanneer deze ligt, zit of staat Het gewicht (zonder lading) en de bouw van de kar moeten zoodanig zijn, dat het trekken kenlijk geen bovenmatige inspan ning van den hond vereischt. Is de hond onder -de kar gespannnen, dan moet de as van de kar tusschen de punten, waarop de bodem van de kar rust, zóó iioog zijn, dat de hond, te rekenen naar de schouderhoogte,, rechtop daaronder kan Op de kar moeten zijn vermeld de naam van den houder en die van dc gemeente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de inschrijving, een en ander in geverfde zwarte letters en cijfers van 8 c.M. hoogte op een geverfd wit bord, het welk op de rechterzijde van de kar, zoo veel mogelijk naar voren, bevestigd cn steeds zichtbaar moet zijn. Het is verder verboden, dat zich iemand tijdens den rit op de hondenkar bevindt. Op daartoe strekkend verzoek kan de burgemeester schriftelijke vergunning ge ven tot het zich bevinden op de kar tijdens den rit door één persoon. Deze vergunning, waarvan aanteekening geschiedt op het nummerbewijs, kan te al len tijde door den burgemeester worden in getrokken. Behoudens intrekking is zij van kracht gedurende het tijdperk tusschen twee op elkaar volgende keuringen. De lading, en wanneer zich een persoon op de kar bevindt, deze inbegrepen, moet zich in evenwicht bevinden, en haar ge wicht mag niet zoo groot zijn dat het trek ken kenlijk bovenmatige inspanning ver eischt. De snelheid mag niet grooter zijn dan dio van een paard in matigen draf. De eerstvolgende keuring zal aanvangen op Maandag 5 October a.s. Aan de reeds ingeschreven houders van trekhonden zal een persoonlijke kennisge ving worden gezonden, vermeldende het tijdstip en de plaats, waarop rij verplicht zijn ter keuring te verschijnen met de hon den en de volledig uitgeruste karren. Zij, die vergunning wenschen, dat zich tijdens den rit iemand op de hondenkar map bevinden, behooren daarvan bij -de ver schijning ter keuring mededeeling te doen. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat ook zij met honden en karren moeten ver schijnen, die thans als houder zijn inge schreven. Bij ntet-verschljning volgt door haling in het register. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 24sten September 1931. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat zij van het in artikel 7a, eerste alinea, der verordening op de Winkel sluiting vervatte verbod om op Zondag melk of melkproducten aan de woningen of inrich tingen der verbruikers te bezorgen, alge- nieene ontheffing hebben verleend voor Zon dag 4 October a.s. van des voormiddags 7 uur tot des namiddags 1 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. T<eiden, 25 September 1931. BURGERLIJKE! STAND GEBOREN: Ton Adriaan s van J B H Schoots ten A Kroonberg: Geeoke d van F A Menalda en A I van dar Hoeven: Trijntje d van K Oomi en H ter Steege; Susni na Cathnrlna d van I Beur 20 en 8 C van der Hoeven: Dirk z van J Waese naar on A Neuteboom: Johanne9 Willem z van V' Bodrli en M Ouwerkerk; Catharina Alexan dria d van F C Koolloos en A M van Noord. OVERTREDENC Kok—Verboom wed 62 j.: C van Egmondde Mooy vrouw *61 J.; C Laneel— de Feil wed 74 J. GEHUWD: J C Mattaar on J H Marks. ONDERTROUWD: J J Hollander 28 en C C fcvlede 19 j. DRESDENER KREUZCHOR IN DE PIETERSKERK EEN PROGRAMMA IN EDELEN STIJL Dc jeugd kan het op 't oogenblik beter dan de ouderen. Het zijn de ouderen geweest, die de wereld in de ellende van den oorlog heb ben gestort; de ouderen hebben al de ellende voor de na-oorlogsche jaren en van de wereldcrisis voor hun rekening te nemen; de ouderen schipperen en stumperen om de vaartuigen der natiën een beetje in koers te houden en gecompliceerde aanvaringen te voorkomen. Wie heeft niet een groot deel van zijn vertrouwen in de opperstuurlieden in economie en politiek verloren? Zal er van de wereld nog iets terecht ko men, dan moet men zijn hoop gevestigd houden op de generatie, die opgroeit en die waarschijnlijk in de toekomst de dingen klaarder zal zien dan wij. Deze gedachten kwamen bij mij op, toen ik gisteravond de Pieterskerk betrad, die ditmaal weer op ouderwetsche wijze stamp vol was. Een feestelijk gezicht! De ouderen tobben met de concerten, die zij organiseeren. Er is geen belangstelling Worden de zaken niet goed aangepakt? Ik weet het niet. Maar deze stampvolle kerk was in leder geval de vreugd en het resultaat van het idealisme der jeugd. Dc „Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer" moge dan wel licht door ouderen worden bestuurd het materiaal der vereeniging is de internatio nale jeugd. En onze Nederlandsche jeugd is het, die zorgt dat de groote serie concerten welke liet „Dresdener Kreuzchor" hier geeft, een overvloedige» toeloop genieten. De Dresdener knapen en jonge mannen geven de heilige wijding der schoonheid; onze jeugd geeft de belangstelling, de warmte, de toe genegenheid, ihet vertrouwen van volk tot volk, van land tot land. Bruggen bouwen, banden vlechten, vetrouwen kweeken; laat ons het overlaten aan de jeugd. En laten wij ouderen dit edele spel niet bederven. Dan hebben we ten minste nog een kans, dat eenmaal het slotkoor van de Negende -vraphonie als een zegehymne over de gan- sche aarde schalt: „Seid umschlungen, Millionen". Hoe en waar men musiceert en hoe prach tig instrumenten en instrumentale groepen in hun verfijnde kleuraiogelijkheden mogen zijn, de stem van de mensoh, die zingt ,is toch altijd het edelste muziekinstrument dei- schepping. Vlak bij het hart en deel van het leven .behoeft het geen kunstige reson- nans-hodem. Het is de borst des menschen, die zelve resonneert „Die Menschliche Stimnxe ist gleiclisam das Prinzip und Ideal der Instrumentalmusik" zei Novalis en het is ons gisterenavond weer ontroerend dui delijk geworden, dat Novalis gelijk had. Deze knapen, deze jonge mannen uit Dres den hebben onder leiding van liun dirigent, den heer Rudolf Mauersberger weer geleerd, dat geen instrument zoo edele klankschoon heid kan ontwikkelen. Ik weet wel, dit zijn alle van origine mooie stemmen; dit is voor treffelijk materiaal. Maar ook het beste materiaal moet worden geschoold. Daartoe is behalve de noodzakelijke discipline, waar bij ieder zich weet „unterzuordnen" nog een buitengewone muzikaliteit van de zijde des dirigenten ixoodig. Om jongens zóó hoog te laten zingen als men het bijna nooit hoort en daarbij zoo kristalklaar en zoo imma terieel alsof het engelenstemmen zijn, die uit immense hoogte tot ons komen, daartoe he- hoort een bizondere zangpaedagogische gave. En ik vermoed, dat de dirigent dit niet verkrijgt door de veelheid van langdu- x'ige oefeningen, doch in een vrij kort tijds bestek. Tiet is een gave, waar ik voor mij persoonlijk jaloersch op ben en dan vind ik mijn eigen werk met kinderen wanhopig gestumper. En wat eveneens op de paeda- gogische intuïtie wijst is de zeldzame sta biliteit van toon. Ik denk aan het zeer lange en zeer zware motet van Bach, waarin geen enkele weifeling of onvastheid van toon viel te bespeuren. De moeilijkheid zit hier in de gevaarlijke plaatsen; de rest loopt van zelf. Maar welke zijn die gevaarlijke plaat sen? Het is alleen de bekwame, door en door muzikale zangpaedagoog, die ze on middellijk bij intuïtie aanvoelt, en die ze, dikwijls met een klein trucje, te boven komt. En dat kan men, of men kan het niet Het is een gave bij de genade Gods en Herr Mauersberger bezit die gave overvloedig. Hoe weet hij ook, diepe dreunende bassen als 16-\ oets-orgelpijpen te vinden bij jonge mannen van nauwelijks 20 jaar. Het klinkt alles door de superbe scholing zoo vrij en zoo natuurlijk en zonder eenige forceering. En dan het prachtige evenwicht der ver schillende partijen, de rijkdom van dynami sche en rhytmische accenten, de gloed van kleurige harmonieën en ten slotte de dictie, de zuiverheid en helderheid van uitspraak, de tekstbeloving. Men ving aan met het „Gloria patri", een lofzang aan de H. Drievuldigheid van Phi- lippus Dulichius, 1562—1631, een jongere tijdgenoot van Palestrina, die uitsluitend vocaalmuzick componeerde en wiens stijl wel veel gemeenschappelijks heeft met Palestrina al zijn er ook verschilpunten op te merken. Al is Dulichius waarschijnlijk in Italië hij Andreo Gabrieli geschoold, er zijn momenten, waarin hij zijn Germaanschen aard niet verloochent. Wij hooien hier in Holland niet veel van Dulichius. De uitvoe ring van het „Gloria" heeft ons geleerd, dat hij behoort tot de groote vocalisten der 16de eeuw. Toen kwam het majestueuze 5-stenx- mige motet van Bach „Jesu meinc Freude". Met de beide koren van Anton Bruckner werd ons een nieuwe wereld geopend. Of eigenlijk was het dezelfde wereld van Duli chius en Bach maar onder geheel ander aspect. Het is een vernieuwing, het is een moderner interpretatie onder andere toonbe- lichting. „Os just.i", meditatief opgezet, metli- tatieif uitgewerkt, met een wondere klaar heid van harmonie. Ilct was een huiver van EEN MACHTIGE STEM IN DE SLEUTELSTAD Er heeft gisteravond cn vanmorgen m onze goede stad een moohtige stem weer klonken. diie het trommelvlies sidderen deed 1 cn die zich boven het geraas van trams en auto's verhief om den menschen te verkon digendat Broches-cigar e tten superieur zijn. Er reed namelijk een fraaie auto van de Broches-fabrieken door de stad, die spe ciaal reclame maakte voor het merk Kup Koy, door middel van een geluid-verster- kings-installatie, die het geluid over hon derden meters voortplantte en het zelfs op 1 K.M. afstand nog duidelijk hoorbaar maakte. Het spreekt vanzelf, dat bet pu bliek zich in drommen om deze wonderlijke wagen verdrong en dat de heele straat langs, waar de auto zich bevond, de wandelaars stil bic ven staan oih te genieten van de gratis muziek, die uit de wagen galmde. De hoogfijne kwaliteit van de Broches-ciga- rettcn was namelijk slecht6 af èn toe het onderwerp dat van uit de wagen behandeld werd. In de eerste plaats werd muziek ge geven cn ook het gesprokene was alzijdig genoeg. We waren in de gelegenheid even een kijkje in het inwendige van de wagen te nemen. We stonden verbaasd over de ver nuftige installatie, maar kunnen er wemig Alleen deelde men ons mee, dat de wagen gemaakt is bij de N.V. Phono-Car te Zaan dam, dat de wagen zelf een stroom van 220 volt opwekt, dat er een aparte spreekcel in aangebracht ds, dat zij ook een geluids-film- installatie bezit, dat uitsluitend Odeon-p!a- ten worden gespeeld, en dat 'het geluid op 1 K.M. afstand duidelijk hoorbaar as, welke laatste mededeeling wij ai eerder im dit stukje overbrachten. De auto i6 thans weer een beetje verder cp. Bij het afscheid deelde de machtige stem mede, dat hij op 3 October zou terugkomen, om te besluiten met den raad om de Nieuwe Leidsche Crt. te lezen en een welgemeend: Lang Leve de Nieuwe Leidsche over de Breestraat te doen galmen. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving: 24 Sept. 5S16. N.V. Bloemlbollenkweekerij en Handel „Lentewel- de". Sassenheim, W. Warnaarlaan 1. (Ned. Staatscrt. van 25 Juni 1931, Bijvoegsel Nr. 1617). Dir.: J. Juffermans, Sassenheirti.; Comm.: L. Ph. Bisschops, Sassenheim. Maatsch. kap.: f 50.000, waarvan geplaatsten gestort: f 10.000. Wijziging. 24 Sept. Hols' Pluimveevoeder- fabriek, N.V. Oude Wetering, Alkemade A. 186. Uittr. Dir.: J. W. A. A. Hols, Veur, dd. 15 Sept. 1931. Uittr. Ged. Comm.: A. O. Rijs- dijk, Oegstgeest dd. 15 Sept. 1931. Uittr. Comm. (Proc.): Mej. M. I. Wesseling, Den Haag 15 Sept. 1931. Uittr. Comm.: Mevr. E. H. Rijsdijk-Schmidt, Oegstgeest 15 Sept. 1931. De handelszaak is met ingang van 15 Sept. 1931 in liquidatie getreden. Liq.: A. O. Rijsdijk, Oegstgeest en J. W. A. A. Hols, Veur. Wijziging. 24 Sept. J. Schoondergang Hz. Gisthandel en bakkerijgereedschappen Leiden, Lange Mare 65. Vest. Fil.: Leiden, Haarlemmerstraat 117. Wijziging. 24 Sept. Naamlooze Vennoot schap Scheepsbouwnverven en Motoren- fabriek. De Vooruitgang en de Industrie v.h. de Firma's D. en Join. Boot. Alphen a. d. Rijn, Wilhelminastraat 50. N. Proc.: W. Boot, Alphen a. d. Rijn. Wijziging. 24 Sept. J. C. Hoogeveen. Handel in manufacturen. Ter Aar (Langeraar) A. Uittr. J. C. Hoogeveen, Ter Aar, dd. Mrt. 1928. Wijz. handelsn. thans: A. C. Hooge veen. N.E.: A. C. Hoogeveen, Ter Aar. Wijziging. 24 Sept. Gebrs. van 't Hoofd Smederij en rijwielhandel. Zevenhoven, Dorpsstraat 159. Uittr.: M. E.: C. G. van 't Hoofd, Zevenhoven, dd. 14 Juli 1930. schoonheid onder de prachtige gewelven van de Pieterskerk, Palestrijnsch van sentiment, edel maar niet Palestrijnsch van structuur. Bruckner ,naar het uiterlijk een wat boer- sche en veilige schoolmeester, hoe hoog was de vlucht zijner ideeën, hoe edel zijn sentiment. Als Céear Franck een van die geheimzinnige droomers die achter de speel tafel van het orgel of in hun bescheiden stu deervertrek de vlucht hunner ideeën op la ten ,gaan naar de hoogten waar de Seraphs tronenEn dan het verrukkelijke „Virga Jesse", evenals „Os justi" naar den tekst ontleend aan het Graduale romanuur, zou mogelijk nog schooner van klankkleur en stemming. Welk een prestatie van deze kinderen en jonge mannen om ons deze prachtige com posities in zoo serene klaarheid te vertolken. Met een afwijking van het programma, die tevens een bekorting beteekende het koor werd moe, ofschoon niemand dit heeft kun nen hooren volgde daarna het „Sanctius" uit de A-moll-mis van Kurt Thomas, dat ont roerend mooi werd vertolkt. Tevens genoten we hiermee een compositie van een nog heel jongen tijdgenoot. Thomas is pas 27 jaar oud, maar geeft blijk een geniaal compo nist in kerkstijl te zijn. Wie eenige eeuwen na Palestrina op zoo origineele wijze, vol prachtige contrapuntischo vondsten, een mis kan componeeren .heeft zeker nog vrucht bare loopbaan te wachten bij tijd van leven. En ten slotte volgde „Wie schön leuohtet der Morgenstern" van Georg Schumann, waarbij, de bekende melodie tot uitgangs punt ,op zeer melodieuze wijze do tekst wordt geïllustreerd. Na het Motet van Bach speelde Leo Mens op zijn bekende illustratieve wijze met mooie registratie „Wachet auf ruft uns die Stimme" van Bach. En, na de prachtige Motetten van Bruckner wist hij de stemming daarvan te handhaven door het teere Adagio uit de Eerste sonate van Mendelssohn. Zeer gepast volgde hierop het reeds ge noemde plechtige „Sanctus" van het koor. Zoo werd ons door het „Dresdener Kreuz chor" in samenwerking met Leo Mens een programma in edelen stijl geboden, waarvan wij de uitvoering lang in dankbare gedach tenis zullen houden. WINKEL- EN ETALAGE VERLICHTING LEZING VAN DEN HEER LATOOY. Een onderwerp, dat zeker in de dagen, voorafgaande aan de Leidsche winkelweek, de volle belangstelling van de Leidsche win keliers verdient. Velen hadden dan ook ge hoor (.geven aan de uitnoodiging van de t. i Commissie tusschen de Sted. Licht- lu1 rieken en de erkende Installateurs te Lei den, om over dit onderwerp een lezing met demonstraties aan te hooren, welke gegeven werd door den heer J. Latooy te Eindhoven. Deze werd met een kort woord ingeleid door Ir. A. M. Touw, voorzitter van de Contact- Commissie. De heer Latooy behandelde allereerst zeer in het kort de winkelverlichting, nadruk leg gende op goede zichtbaarheid van de in de winkel aanwezige goederen en ging vervol gens over tot de bespreking van de etalage- vei'lichting als belangrijkste onderwerp van dezen avond. Hierbij ging hij uit van de stelling, dat licht de schakel is tusschen kooper en vex-kooper. Een goede en doel matig verlichte etalage, is het begin van alle verkoop. In de eei-ste plaats werd gewezen op voor komende fouten van verblindende verlich ting, wat later aan de hand van lantaarn plaatjes en demonstratie werd verduidelijkt. Op bijzonder heldere en duidelijke wijze werd vervolgens uiteengezet, dat de toepas sing van een bepaald soort verlichting be slist over de wijze waarop de uitgestalde oorwerpen worden gezien, waarbij drie lichtwerkingen, die van contrast, spiegeling en silhouetwerking nader werden beschouwd Bij de demonstraties bleek ook duidelijk, hoe voor bepaalde goederen en kleuren be paalde soort verlichting, onderscheiden in heldere-, zonlicht en verstrooide verlichting noodig is. Tot slot sprak de heer Perquin nog over Sierverlichting en toonde aan, hoe met een voudige middelen verrassende resultaten kunnen worèlen verkregen. Ongetwijfeld zul len de Leidenaars gedurende de komende winkelweek kunnen genieten van de resul taten van deze lezing, welke door alle aan wezigen met groote belangstelling werd ge- NED. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL REN AFDEELING GESTICHT. De afdeeling Leiden van bovengenoemd Verbond hield gisteravond een ledenverga-- dering. Nadat op de gebruikelijke wijze geopend was verkreeg de spreker, de heer N. d e V i s- s e r uit Dordre fit, het woord om te spre ken over „De aderlandsche Kerk in eere hersteld?" Spr. verhaalde in groote trekken het ont staan en de wording van het Ned. Hervormd Verbond. Voorts bepaalde hij zijn gehoor er bij dat de reorganisatiepogingen niet iets waren van vandaag of gisteren, doch reeds lang leefden in den boezem der gemeente. Spr. noemde in verband hiermede namen van Groen van Prinsterer, Hoedemaker en Gunning en wees er op dat de kerk opge legd is het synodale juk waaronder ze nu ruim 100 jaar zucht; dat weliswaar de be sturen volgens de toen en nu nog bestaande reglementen geroepen zijn „de leer te hand haven", nxaar dat in de practijk bewezen is wat hiervan terecht is gekomen; hoe de Sy node schijnbaar steeds doof is gebleven voor al de protesten die in de loop der jaren zijn ingediend. Totdat eindelijk, naar het scheen, zegt spr., de Synode van 1927 eenigszins gehoor begon te geven aan de steeds herhaalde en toenemende roep om „reorganisatie"; in dat jaar toch benoemde, de Synode een commis sie welke tot taak had nieuwe reglementen voor een gereorganiseerde kerk te formulee ren. Toen dit eerbiedwekkende werk aan de Synode aangeboden wei-d, is door haar be sloten dat rapport in een buitengewone zit ting te behandelen, en zooals wij allen we ten, zegt spr., kwam dit rapport in behande ling in de Januari maand 1930. Het viel. Doch uit deze kwade zaak, naar mensche- lijke berekening, werd iets goeds, n.l. het verworpen reorganisatie-rapport werd oor zaak van de geboorte van het Ned Herv. Ver bond, hetwelk nu reeds zoo kennelijk is ge zegend door God. In 't kort behandelde spr. nu artt 1 en 3 van het Verbond, er speciaal den nadruk op leggende dat het Verbond geen nieuwe partij of groep wil zijn of is. Alleen, zegt spr., wil het Verbond allen vereenigen rond om de Kruisbanier, die gevoelen en heliiden dat de Kerk als Kerk moet belijden dat Christus is de Koning der Kerk en dat dc Kex'k als Kerk geen ander Evangelie heeft te verkondigen dan Jezus Chx'istus en Dien gekruist. Nader werkt spr. dit nog uit met enkele bezwaren te noemen en te weerleggen die mogelijk tegen het Verbond ingebracht kun nen worden. Spr. eindigt zijn rede met een warme op wekking om te arbeiden met alle krachten en gaven voor het Hervormd Verbond. Op deze met aandacht gevolgde rede volg de een gcanimeex-de bespreking, waaraan door velen werd deelgenomen. Nadat gepauzeerd was werd besloten te stichten de afdeeling Leiden en omstreken van bet Verbond. Voorts werd besloten dezen winter nog een viertal vergaderingen te beleggen, verdeeld over de maanden November, Januari, Maart en Mei. De drie eerstgenoemde maanden zul len ledenvergaderingen zijn, terwijl in do maand Mei wederom een groote openbare bijeenkomst zal gehouden worden in dén der kerkgebouwen. Het bestuur dat werd gekozen bestaat uit de hoeren: Dr. J. Riemens, le voorzitter, Ds. A. D. Meeter, 2e voorzitter en voorts de hee- ren W. H. Beekenkamp, Th. v. d. Burgh W.Fzn., Th. I-I. v, Oort Jr., G. Seydell, allen te Leiden, en de heer G. Leenheer te Rijns burg. Dr. Riemens sloot deze eerste en welge slaagde ledenvergadering, die goed bezocht was met dankzegging. BEEN GEBROKEN Gisteravond is op de Breestraat de 38- jarige wielrijdster H. M. G. met de fiets geslipt in de tramrails en gevallen. Mej. G. brak het linker-onderbeen en is dor den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Uit den Omtrek ALKEMADE GEMEENTERAAD Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig ale leden. Pant 1: Aanbieding gemeente-begrooting 1932. De begfooting door B. en W. opge maakt sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad f 205.293.45. De begrooting wordt in handen gesteld van de commissie tot het uitbrengen van rapport. Punt 2: Benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid in de commissie voor georganiseerd overleg. Tot lid van deze com missie wordt benoemd de heer Bontje en tot plaatsvervangend lid de heer de Koning. Beide heeren nemen op een desbetreffende vi-aag van den Voorzitter hun benoeming aan. Tot leden van de commissie voor de landerijen te Huigsloot worden benoemd de heeren P. de Jong, J. N. Los, G. H. Rotteveel en P. J. Heemskerk. Genoemde heeren nemen hunne benoeming aan. /Met algemeene stemmen wordt het voor stel van Burgemeester en Wethouders aan genomen tot opheffing van de zekerheid van den in 1929 eervol ontslagen gemeente-ont vanger, in verband met de vaststelling van de gemeente-rekening dienst 1929. De wijziging van de gemeente-begrooting, dienstjaar 1931 wordt na toelichting door den voorzitter onveranderd vastgesteld. Tot de ingekomen stukken behoorden oun. een aantal door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts was ingekomen een schryven van Ged. Staten houdende bericht dat zij de beslissing hebben verdaagd op het raadsbesluit van 28 Januari 1931 tot over dracht van den weg A 7 van het Provinciaal Wegenplan. Ingekomen is nog een vei'zoék van het K.K. Kerkbestuur van St. Petrus Banden om op grond van art. 72 der Lageronderwijswet 1920 de noodige gelden beschikbaar te stel len voor de vernieuwing van een muur in de R.K. [Bijz. lagere school te Nieuwe-Wetering. Besloten wordt de gevraagde medewerking te verleenen, echter met deze restrictie dat B. en W. nader met het Kerkbestuur zullen overleggen omtrent de hoegrootheid van het toe te stane crediet. Nadat eenige leden nog hebben gebruik ge maakt van de rondvraag wordt de vergade ring gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN UITSLAG AANBESTEDINGEN. De uitslag van de gisteren ten overstaan van den architect W. B. Kroon in hotel Cen traal gehouden aanbesteding van den bouw van een bakkerü met winkelhuis etc. op een terrein aan de Emmalaan hoek Jan Nieuwen- huizenstraat alhier* in perceelen en massa voor rekening van den heer P. v. d. Breggen alhier is als volgt: Perc. I. Metselwerken. H. Oudenes f 9130, J. Tolk f 7482, D. Donker f 6963, Gebrs. J. P. V. Wyk f 6800, Snel Henry f 6200. Perc. II. Timmer- en smidswerken. S. Mul der, Bodegraven f 5723, O. de Raad f 5580, W. v. Beieren f 5440, W. Egdom f 4800, W. A. Borst, Voorhout f 4585, Gebrs. J. P. van Wijk f 4500, C. M. Deerenberg f 4497, K. de Jong f 44G9, A. v. Dam f 4254, Westmaas de Keizer f 3973.50. Perc. III. Lood- en Zinkwerken etc. J. J. Bonte f 940, .1. Verhoef f 865. Perc. IV. Schilderwerken. H. J. Geertman C 1445, H. Taberne f 1190, P. Hoogeveen Bodegraven f 1048, Gebrs. Verhoef f 1015, Jl W. Kommer f 1004, P. H. van Keeken Bauer f 999.50, P. Pouw Nieuwerbrug f 815. Perc. V. In Massa. S. Mulder Bodegraven f 14374, Smit en Wenting f 13980, v. d. Bregge Boeree Nieuwveen f 13891, Gebrs. Vrisekoop f 13874, L. Westmaas f 13812, J. Tolk f 13200, C. M. Deerenberg f 13166, D. Denker f 12990, W. A. Borst Voorhout f 12300 Westmaas^ de Keizer f 11853.50 en 1 on geldig biljet. Waar geen woonplaats vermeld wonen aannemers te Alphen a. d. Rijn. De gunning werd aangehouden. Ten overstaan van den architect W. Brouwer werd Donderdagmorgen op de boven zaal van het hotel „De Vergulde Wagen" aanbesteed het bouwen van een pakhuis op een terrein aan den Rijksstraatweg nabij Gouwsluis met daax-by bchoorende schoeiïngs- werken voor rekening van den heer L. Amersfoort. De uitslag luidt. De bouw buiten beschoeiing. Snel van Muyen f 7314, D. Donker f 7113, J. de Groot f 6999, Westmaas •Si de Keizer f 6777.55, J. v. Wieringen f 6537, Gesman, Turkenburg Oudenes f 6495, van Geest Zwammerdam f 6465, Gebrs. Vrisekoop f 6444, Kooy f 6275, Boeree v. d. Breggen Nieuwveen f 6211, W. Barreveld f 6255, W. v. Beieren f 6120, Ooms Bodegraven f 5895, G. Burger Woerden f 5800, W. Houtman f 5662, Hoogendoorn de Grauw f 5643, A van Dam f 5637, Gebrs. v. Wijk f 5625, C. M. Deerenberg f 5600. Beschoeiïngswerken. Boeree v. d. Breggen Nieuwveen f 800, G. Burger Woerden f 800. D. Donker f 750, Gebrs. Vrisekoop f 746, J. v. Wieringen f 738, Hoogendoorn de Grauw 1' 726, Westmaas de Keizer f 715, W. Hout man f 706, Gebrs. v. Wijk f 685, C. M. Dee renberg f 680, v. d. Geest Zwammerdam f 665 Kooy f 663, W. v. Beieren f 650, Ooms Bode graven f 630, W. Barreveld f 615, Gesman, Turkenburg en Oudenes f 609, J. de Groot f 580, Snel van Muyen f 500. In Massa (beide perceelen). J. v. Wieringen f 7175, Boeree v. d. Breggen Nieuwveen f 6870, Gebrs. v. Wijk f 6310, O. M. Deeren berg f 6280, A. van Dam f 6247. Waar geen woonplaats vermeld wonen aannemers te Alphen a. d. Rjjn. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. GEGUND. De bouw van een blok van vier woonhuizen op een terrein gelegen in een zijstraat van de Hooftstraat alhier, architect W. B. Kroon, werd opgedragen aan de laagste inschrijvers t.w.: metselwerk 'Hoogendoorn de Grauw alhier, timmerwerk S. Mulder Bodegraven, londgieterswerk J. Verhoef en schilderwerk P. Pouw Nieuwerbrug. E. F. G. BEURS Gister is alhier in hotel 's Molenaarsbrug de tweede Prov. Afdeelingsdag gehouden van de Eerste Federatie van Groot-Winkeliers, Verschillende leveranciers o.a. Polak, Gronin gen met pudding, Th. Nieuwenhuizen, Leiden met conserven, Max Bodegraven met wynen e.a., hadden hun artikelen overzichtelijk uit gestald. Er werden goede zaken gedaan en vele inkoopen, terwyl het bezoek uit Zuid- Holland zeer goed was, er heerschte een ge zellige drukte en naar we vernemen is men over het geheel zeer tevreden. Aanwezig waren o.m. de Dir. de heer S. L. Woudenberg van Rotterdam en de hoofdadviseur v. d. Vereen, de heer Assenman van Loosduinen. OVERTREDING LOTERIJWET Voor het Kantongerecht alhier stonden terecht een drietal leden van het Isr. Kerk bestuur, terzake dat zij destyds bij de ge houden verloting ten behoeve van het bouw fonds der Isr. gemeente alhier niet behoor lijk de voorwaarden der Loterijwet waren nagekomen door meer aan kosten en pi-ijzen te besteden dan de Loterywet hiervoor toe staat (40pC-t.). Verdachten gaven een en ander toe doch gaven een uiteenzetting dat het met de lotenverkoop in verband met de inmiddels gehouden loterij van de Joodsche. Invalide was tegengeloopen. De verschillende pryzen o.a. de hoofdpryzen waren gepubli ceerd by den aanvang om den verkoop te bevorderen en moreel meende het bestuur "tegenlDver het publiek, al waren de loten niet alle verkocht, toch binnen de voorge schreven termyn de trekking te houden met bedoelde hoofdprijzen. Na sluiting van het verslag (dat volgens de majoor van de Ryks- veldwacht om voornoemde redenen niet in orde was) en na de t-ekking waren nog ongeveer 500 onverkochte loten van een correspondent terug gekomen. Uit het geheel bleek de goede trouw wel van het kerkbe stuur, waarmede de kantonrechter en ambte naar O.M. dan ook meeging. Niettegenstaande was men, aldus het requisitoir van den amb tenaar, de verplichtingen niet naar behooren nagekomen. Eisch_ tegen alle 3 leden, f 10.— of 5 d. Als getuige a décharge werd nog gehoord de leider der gehouden loterij die een zelfde uiteenzetting gaf. Uitspraak en. veroordeeling van alle 3 bestuursleden f 2.50 of 1 dag. CHR, WIJKVERPLEGING By de gehouden bestuursverkiezing is tot roorzitter van de Chr. Wijkverpleging in de plaats van den heer Jetse Sprey gekozen Ds. Johs. Stehouwer, en in de plaats van den heer J. |B. Samson (secr.-penn.) Ds. J. H. A. Bosch, secr. en de heer W. Sprey, penn. De heer J. B. Samson blyft wel lid van het bestuur. Thans bestaat er nog een vacature n.l. van Ds. H. W. H. van Aixdel. Het dames- comm. bestaat uit de dames: Mevr. Wed. T. Doruiter, Mej. J. G. Jongenburger en Mevr. J. Sprey. DIEFSTAL Daders gevat. Gisternacht zijn aan den Steekterweg by een drietal bewoners konynen ontvreemd, Toen achter elkaar gistermorgen de aangif ten binnenkwamen op het politiebureau, heeft de politie terstond een onderzoek ingesteld en is o.m. naar de markt te Gouda gegaan, alwaar men bleek op het goede spoor te zyn. Nadat ook de eigenaars hun konijnen had den herkend, werd het onderzoek, daar ze reeds in handen van derden waren, voortge zet en mocht het de politie gelukken de ver moedelijke daders H. en B. alhier woonachtig te vatten, welke terstond op transport naar hier zijn gesteld voor het verdere onderzoek. BOSKOOP ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor Zondag 27 Sept. zal de Zondagdienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater. HAZERSWOUDE EERVOLLE VERMELDING De heer P. iBoer, brood-, koek- en banket bakker alhier, heeft op den wedstrijd te Rotterdam, uitgeschreven door de Nederland sche Meelfabrieken, een eervolle vermelding ontvangen voor een inzending in klasse A (Waterbusbrood). Tevens werd hem eon verguld bronzen medaille toegekend voor in zending van een klein luxe brood. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting Hooge Ryndyk 9 uur 15 gr. C., 12 uur 15 gr. C. Zweminrichting De Zyl 9 uur 14 gr. C., 12 uur 14 gr. C, KATWIIK AAN DEN RIJN UNIE-COLLECTE De opbrengst van de Unie-collecte bedroeg f47.44V2. Aan nagekomen giften is nog in gekomen ƒ2. Verdere nagiften worden gaar ne. in ontvangst genomen door den lieer VV. van Veen, Molentuinweg, alhier. TUINBOUW Er kwam sinds vorige week in één der hoofdproducten, de bloemkool, een flinke prijsverlaging, doch gezien het feit. dat al les voor binnenland bestemd blijft, is er nog geen ernstige reden tot klagen. Met een grooten aanvoer zou do val zeker veel grooter zijn geweest. Het is mede daarom, dat gevreesd wordt voor lage prijzen als straks, over 14 dagen, de groote massa van "dit artikel komt. Met peen bleef het ook

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6