VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 De economische wereldproblemen n. Tal van economisch geschoolden zien den toestand, door het loslaten van den gouden standaard in Engeland in de wereld ontstaan, niet bijzonder somber in. Ook menig zakenman vermeent, dat de tijd van groote inactiviteit, waardoor de depressie werd verscherpt, voorbij is en dat men een opleving tegemoet zal gaan. Zij wijzen daarbij op de sterk ge stegen koersen van aandeelen op bi na alle wereldbeurzen en op het omhoog gaan van de goederen-noteeringen en verwachten verder een geleidelijken teruggang van de geaccumuleerde voor raden, doordat de speculatie zorgen zal voor aanvulling der zoogenaamde on zichtbare stocks. Slechts een enkele stem waarschuwt tegen té vergaand optimisme, terwijl wellicht zij, die rede nen meenen te hebben om de toekomst bizonder somber in te zien, hunne opi nie niet durven uiten uit vrees, daar door een nieuwe angst-paniek te ontke tenen, die het koersniveau opnieuw drastisch zou kunnen doen dalen. Wi behooren tot de gematigde pessi misten. Maar wij willen niet behooren tot hen, die niet openlik voor het forum wenschen te treden; wi.vermeenen het algemeen belang méér te dienen door op de komende moeilijkheden te wizen, op dat zoowel de Regeering, de vertegen woordigers van het Volk als het geheele Nederlandsche publiek doordrongen worden van het gevaar, dat ons kan be dreigen, terwijl wij tevens de richt- liner. willen uitstippelen om dit gevaar tot zy'n geringste proporties terug te brengen. Daardoor breken wij niet al leen af, doch trachten ook opbouwend werk te verrichten. In het algemeen houdt men te weinig rekening met de geschiedenis De huidige monetaire toestand heeft wel degelijk een precedent, waaruit wy leering kunnen trekken. In dit verband verwizen wi naar de jaren na 1870, toen de zoogenaamde dubbele standaard in bi'na alle belangri'ke landen bestond. Voor hen, die geen voldoende inzicht hebben in muntproblemen, zullen wi geleidelik de hoofdpunten hiervan be lichten in dit verband volstaan wi met te zeggen, dat toen ter tide zoowel zil ver als goud vri kon worden aange- munt en beide soorten betaalmiddelen wettelijk waren gesanctionneerd. Deze béide metalen kregen hier door een be paalde waarde-verhouding. Toen het zilver overvloedig begon te worden door het vinden van nieuwe zilver-terreinen -begon deze waardeverhouding te veran- deren, waardoor onzekerheid op munt- gebied begon te ontstaan. Tot Duitsch land plotseling tot den gouden stan daard overging en zi'n zilver begon te verkooper.. Hierdoor veranderde met één slag het geheele muntprobleem. .Geleidelik moesten de andere landen, noodgedwongen, ook tot dien standaard overgaan, waarbij Nederland de kat uit den boom trachtte te kb'ken en eerst in 1875 voor den drang moest zwichten. Immers, het gedeprecieerde zilver begon Nederland binnen te stroomen, groote bedragen zilvergeld werden döor de Nederlandsche Bank en in mindere mate door de particulieren aangemunt en ons geheele muntwezen dreigde in de grootste wanorde te geraken. Gelukkig greep onze Regeering eindelijk forsch in. Het duurde tot 1907, alvorens de druk van het overtollige zilvergeld op hield te bestaan, want toen werden onze Koloniën in het wereld-gebeuren betrok ken, dank zij de breede blik van wijlen Gouverneur-Generaal van Heutz. De op leving, die daardoor in Nederlandsch- Indië ontstond deed het surplus aan zil veren munt aldaar absorbeeren, want de Inlander kan slechts zilvergeld als circulatie-middel gebruiken. Goud was er sieraad en vormde een intermediair voor de jaarlijksche pelgrimstochten naar Mekka; voor het binnenlandsch verkeer stichtte het geen nut. Wij hebben een volkomen analogen toestand in 1981! Nimmer mag men dit vergeten en een bestudeering van de geschiedenis in de jaren 1870/5 zal het probleem, waarmede wy momenteel te kampen hebben, belangrijk duidelijker maken. Nu is het Engeland, dat de gouden standaard afzwoer; Duitschland zal moeten volgen, want dat land is even eens verarmd, wellicht in heel wat ster kere mate dan Engeland. De hand having van de Mark op het huidige hooge niveau is eveneens een onnoodige luxe, terwijl een eventueel niet verlen gen van het officieuze moratorium de binnenlandsche financieele moeilyk- heden tot een ramp zou doen uitgroeien, Wanneer niet tot dien stap zou worden overgegaan. Nederland draalde al met het teekenen van het Stillhalte-besluit Engeland zit in het moeras, zoodat deze beide groote crediteuren van het Mid- den-Germaansche Ryk er moeilyk aan zullen kunnen denken om Duitschland opnieuw uitstel van betaling te ver- leenen. In 1870 ging men tot den gouden Standaard over, omdat het zilver over vloedig wasin '31 zal men 't goud ver laten, omdat het schaarsch is. Daarin ligt weliswaar een verschil, doch een I stond in ons blad van gister. verschil, dat op het feit zelf geen in vloed heeft. Een gezond ruilmiddel heeft stabiliteit noodig; een verstoring van die stabiliteit veroorzaakt ont wrichting en een niet te ontwarren chaos. Heeft de Volkenbond in zyn niet lang geleden verschenen goudrapport niet gewezen op de groote gevaren, die voor onze samenleving zouden ontstaan wanneer men geen maatregelen nam om het dreigende goudtekort te nivel- leeren! De productie van goud houdt geen gelijken tred met de uitbreiding van het bedrijfsleven. De Volkenbond toont dit met waardevolle statistische cijfers aan en wy komen daarop bin nenkort terug. Goud is dus een waarde meter geworden, die niet meer voor de gansche wereld kan functionneeren temeer, nu enkele Staten het gele metaal hebben opgepot, gedeeltelijk ten gevolge der omstandigheden, doch ten deele uit zucht om politieke pressie op de minder bedeelden uit te oefenen. Geld is volgens Aristoteles een sluier, die over het geheele menschel ij ke leven ligt. Vele economen hebben den laat- sten tyd dit beeld in hunne beschou wingen toegepast; zy hebben gewezen op het feit, dat ten slotte goederen tegen goederen, diensten tegen diensten worden geruild het geld maakt die beweging onoverzichtelijk en veroor zaakt moeilijkheden, die men op een gegeven moment niet meer kan ontwar ren. Ook hierop komen wij geleidelijk in deze artikelen terug, doch in dit verband volstaan wij slechts met het constateeren van deze waarheid. Is het niet typeerend, dat Engeland momen teel tegen Amerika kan concurreeren, nu het niets anders gedaan heeft dan het Pond aan de vrije wetten van vraag en aanbod over te laten? Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Aalsmeer (vac.-W. J. van Elden), Henri J. Hak te Alkmaar. Te Aalsmeer (2de pred.pl.), J. van Woerden te Zwammerdam. Te Raamsdonk, H. W. J. C. Hanselaar te Ryperkerk. Te Benschop, W. Deur te Schoonhoven. Te Schalkwijk, Goverts te Gameren. Te Axel, J. G. Knott- nenis te Varsseveld. GEREF. KERK Tweetal: Te Marum, A. D. R. Polman te Rhoden en J. Schelhaas te Tzummarum. Bedankt: Voor Amsterdam (als miss. predikant te Djogjacarta), A. Dondorp te Heemstede. VRIJE GEREF. GEMEENTE Beroepen: Te Tholen, W. Baaij, voor ganger aldaar. Aangenomen: Naar Tholen, W. Baaij, voorganger aldaar. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Do Classis Leeuwarden der Chr. Geref. Kerk heeft gisteren peremptoir geëxamineerd tot de bediening des Woords en der Sacra menten in die Kerk toegelaten de heeren D. Henstra, cand. te Harlingen, beroepen predi kant te Dokkum, en W. Ramaker, cand. te Groningen, beroepen predikant te Harlingen. Cand. Henstra hoopt 1 November a.s. zyn intrede te Dokkum te doen, na bevestigd te zyn door Rrof. F. Lengkeek, van Apeldoorn. Cand. Ramaker doet D.V. 15 November te Harlingen zyn intrede. Als bevestiger zal optreden Prof. 3. J. van der Schuit, van Apeldoorn. 1 NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te Den Haag zyn de plannen voor de stichting van een 18de en een 19de predi kantsplaats by de Ned. Hervormde Gemeente door het Class. Bestuur goedgekeurd. Te Wassenaar werd voor de stichting van een tweede predikantsplaats der Ned. Herv. Gemeente eveneens toestemming ver kregen. I HULPPREDIKERS De heer J. Loos, cand. tot den H. Dienst te Utrecht, die benoemd is tot hulppredi ker der Ned. Herv. Gemeente te Enschedé, zal Zondag a.s. tot zijn dienstambt worden ingeleid door Ds. W. A. B. ten Cate, aldaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. O. Boersma, predikant der Geref. Kerk te Koudum, die eervol emeritaat ver krijgt, hoopt Zondag 4 October a.s. van zyn Gemeente afscheid te nemen. Ds. J. Meeuwenberg, van Beekber gen, nam Zondag jl. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente aldaar wegens vertrek naar Wychen. Zyn tekst was Judas 21. Er bleek bijzondere belangstelling en hartelijk meeleven. Een zangkoor bracht Psalm 121 ten gehoore. De scheidende leeraar werd toegesproken door den heer N. C. de Regt, namens den Kerke- raad; door Ds. M. A. van Rhijn, van Twello, ins Ring en Class. Bestuur; door den heer C. Buenk, van Ugchelen; en door Ds. D. van Maanen, consulent, die Gezang 96 liet toezin gen. Aanwezig waren voorts o.m. Mr. W. Roos male Nepven, Burgemeester. Wethouder M. v. Wij he; Ds. J. J. C. Karres en Ds. Berkel, bei den van Apeldoorn; Ds. W. C. Mense, van Loenen; Ds. G. F. Callenbach, van Hall; en de heer A. Iemhoff, directeur van „Hoender- GRAFSTEEN-G. I. VAN DER PLOEG. Gistermiddag is op het graf van den heer G. I. van der Ploeg, meer bekend als de Chris telijke volksschrijver Idsardi, op de Noorder- begi-aafplaats te Leeuwarden een ge denksteen onthuld, daar geplaatst door de ele vereenigingen op kerkelyk en sociaat terrein, waarin hij by zyn leven mocht arbeiden. Dc onthulling had plaats door Ds. IJ. Stelma, Ned. Herv. predikant te Tzum, die den steen met enkele toepasselijke woorden aan de familie overdroeg. Mede werd het woord gevoerd door het lid der Tweede Kamer J. Bakker, voorzitter van de afdeeling Fries land van den Chr. Nat. Werkmansbond, en door den heer Jl Broen, van Enschedé, bezol digd bestuurder van dien Bond. De zoon van den overledene, de heer I. van der Ploeg, aanvaardde namens de familie den steen, terwijl hij woorden van dank richtte tot allen, die aan de totstandkoming hadden medegewerkt. KERKGEBOUWEN. Te Leeuwarden zal de eerste steen legging van de in aanbouw zijnde vierde Geref kerk, de Pelikaankerk, Donderdag 1 November a-s. geschiedpn door Leeuwarden's oudsten predikant, Dr. W. A. van Es. Te N ij m e g e n zal weldra de Groote Kerk der Ned. Hervormde Gemeente van een centrale verwarming worden voorzien. Hiervoor is door de lidmaten f 12.000 bij eengebracht, Wel is f 15.000 noodig, doch de Kerkeraad heeft aan Kerkvoogden meege deeld, dat van zijnentwege ervoor zal wor den gezorgd dat de nog ontbrekende f 3000 worden .verkregen. KERKORGELS. Te Middel harnis is vorige week in de Chr. Geref. Kerk het nieuwe kerkorgel in gebruik genomen. Het is klein-pneuma- tisch en met clectrische wind voorziening. Het orgel werd vervaardigd door de Electri- sehe Orgelfabriek M. Spiering. Dordrecht., terwijl het voor de eerste gelegenheid werd bespeeld door den blinden organist den heer P. Koudijzer, die op verdienstelijke wijze het fraaie orgel in verschillende va riaties liet hooren. EEN NOODKREET Van een 'bejaard en -hartelijk meelevend lezer ontvangen we het volgend schrijven, waaraan hij gaarne in ons blad plaats zag verleend. Wil een oud man, die gedurende zijn ge heele leven op kerkelijk en politiek terrein met volle ambitie heeft meegeleefd, de ge legenheid niet onthouden om zijn hart eens te luchten. Ik ben geen pessimist, maar ik vraag mij tegenwoordig toch telkens af, ziende op den huidigen toestand in kerk en vaderland: Hebben wij nu daarvoor gestreden? Welk een verflauwing der grenzen onder ons; hoe weinig besef van het „vreemde ling en bijwoner-zijn"! Integendeel: hoe goed gevoelt men zich hier thuis; welk een wereldgelijkvormigheid onder alle standen en zelfs in deze ernstige tijden, waarin God de Heere toch op zoo duidelijke wijze door Zijn oordeelen en gerichten tot ons allen spreekt! Dat de wereld er geen aandacht aan schenkt de Heiland Zelf heeft het voor zegd: het zal zijn als in de dagen van Noach eten en drinken, koopen en verkoopen, ten huwelijk geven en nemen. Maar dat ook ónze menschen op de tee kenen der tijden niet meer schijnen te w i 1- len letten, zie, dat benauwt mij zoo. Ook in mijn woonplaats (een welvarende, over wegend orthodox-godsdienstige plattelands gemeente) wordt de druk der tijden gevoeld En toch, wie nog maar even kan, ook onder ons eigen volk, zet het vroolijke leven van uitgaan onveranderd voort, zelfs in combi natie met (o zeker: fatsoenlijke,.maar toch) door en door wereldsche vrienden. Men beseft niet, dat versobering èn uit economisch oogpunt èn bovenal ter wille van het heil der ziel plicht is. Niet alleen voor eigen ziel, maar ook voor het zieleheil va-n de kinderen. Want wat komt er op zulk een wijze van hun opvoeding terecht? Va der en moeder gaan 's avonds de deur uit, de kinderen worden overgelaten aan elkaar of hoogstens aan een dienstbode. Al heel gauw volgen ze het-kwade voorbeeld der ouders en zoeken buitenshuis hun vermaak. Zoo spat het gezin uit elkaar en holt ons opgroeiend geslacht naar den afgrond! O, land, land, land!, hoor des Heeren Woord! Ouders, wijdt u in de eerste plaats aan Uw gezinnen, dat is Uw eerste plicht Ouderen en jongeren, breekt met de wereld; zoekt Uw vrienden onder eigen kring en bouwt elkander daar op in het geloof en in de broederlijke liefde. Bekommert U noch om de toejuichingen, noch om den smaad der wereld. Blijft in de wereld, maar wordt haar niet gelijkvormig. En hebt acht op de teekenen der tijden, opdat gij werkende em bereid gevonden wordt. „BEEST EN LAM". Binnenkort zal van de hand van Prof. G. Wisse te Apeldoorn verschijnen bij den uitgever J. P. van der Tol te Nieuw-Beijer- land een tijdwoord in volksuitgave, getiteld: „Het Godslasterlijke Beest en Het overwin nende Lam". EVANGELISATIE. De Chr. Geref. Kerk onder de Roomschen. Men meldt ons: Onder presidium van Ds. L. H. van der Meiden, van Den Haag, vergaderden te Apeldoorn de De- putaten der Chr. Geref. Kerk in Nederland voor de Inwendige Zending, inzonderheid in verband met de jongste Synodale besluiten te komen tot meer georganiseerden arbeid onder de Roomschen, waarvoor als station as aangewezen Eindhoven. Besloten werd om met financieele hulp uit heel de Chr. Geref. Kerk te trachten een predikant te beroepen in Eindhoven, die dan, behalve de Gemeente van Eindhoven zelf zal bearbeiden, zich bijzonder zal wijden aan den Evangelisatie-arbeid in Eindhoven en omge ving, voornamelijk onder de Roomschen. Deputaten zullen tot afdoening van zaken eerlang weer vergaderen. 1 Te '®-Gravenzande ls door den Ker keraad der Geref. Kerk aan de Bouwcom missie opdracht verleend voor het doen bouwen van een nieuw Evangelisatielokaal aan den Wouterschemweg. NIEUWE GEREF. KERK TE MEEUWEN Te Meeuwen (N.-Br.) had verleden week de eerste steenlegging plaats voor het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk. Dank zij de giften van vele kerken en particulieren in cms land en lndië kon met den bouw worden begonnen. De plechtigheid der eerste steen legging werd verricht doer den pastor-loci Ds. J. M. Spier. Schoolnieuws. PROF. DR. F. W. GROSHEIDE. Aan Prof. Dr. F. W. Grosheide te Amster dam, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, is ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Hoogesohool te Sarospatak, in Hon garije, het eere-professoraait aangeboden. De Amstcrdamsche hoogleeraar is uitgenoodigd om het honorair diploma op de jubileums- dagen te Sarospatak in ontvangst te komen nemen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Tot buitengewoon hoogleeraar voor de Theoretische Natuurkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft is door het bestuur van het Delftsche Hoogeschoolfonds benoemd Prof. D r. H. A. Kramers, hoogleeraar te Utrecht, die de benoeming heeft aanvaard. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Prof. D r. J. R a h d e r, benoemd tot hoogleeraar in de Japansche Taal- en Let terkunde, heeft hedenmiddag in het groot auditorium aan het Rapenburg zijn ambt aard mett. een inaugureele rede, goti leid: „Japansche A-erkenningen" Hij eindig de zijn rede met de gebruikelijke toespia- ken tot curatoren, hoogleeraren, lectoren od studenten. Het dagblad'wezen. De in op dracht van het Leidsche (Jniversiteitsfonds door den heer A. J. Lievogoed Ie houdeD lezingen over dagbladwezen zullen gen met een openbare les op Vrijdag 9 Oct. des namiddags te half 3 in het klein audi torium van het Academiegebouw. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Prof. Dr, B. H. Danser, nieirwbenoemd hoogleeraar in de Plantensystematiek, heeft hedenmiddag zijn ambt aanvaard met een inaugureele rede over: „Het arbeidsveld van de plantensystematiek". SEMINARIUM VOOR PAEDAGOGIEK. De colleges ter opleiding voor de akten Middelbaar Paedagogiek A en B van het N'utsseminarium voor Paedagogiek zullen 7 October aanvangen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Gerkesklooster, H. Wouda te Stroo- Apeldoorn (Kon. Emmaschool, Karton- weg 8, hoofd T. J. Stigter), E. AB te Veen- dam en mej. E. M. Bikker te Tiel. Leeuwarden (W. C. van Munsterschool hoofd S. Boonstra), H. de Vries te Ferwerd. De Werken (U.L.O.-School aan den Tol) C A. Heistck te Nieuwendyk (N.-B.). Groningen (Geref. Fröbelschool, Mau- ritsstaat 5, hoofd mej. A. Veninga), mej. A. D>k, aldaar. Z u i d 1 a n d, W. E. Klop te Ryswyk (Z.H.) Dordrecht (Marnixschool, Krispijnwijk, hoofd W. Wemelsfelder), M. van Meeuwen te Gorinchem. Totaal 78 soil. Vianen (M.U.L.O.-School), J. Schaap te Vriezenveen. Ing. 1 Jan Nieuwkoop, J. Rigtering, aldaar. Voor tijdelijk. GEEN LIEFHEBBERS. Te Waarde (Z.) heeft voor de vacante betrekking van hoofd der Openbare School geen enkele sollicitant zich aangemeld. SCHOOLJUBILEUM. Te Amsterdam (Sloten en Overtoom) zal de Groen van Prinstererschool, Veer- straat 48-50. Vrijdag 2 October a.s., dea mid dags te 3 uur, een samenkomst houden ter herdenking van haar 50-jarig bestaan. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL Transport van lijst 2 f 1.100 9» Sledum - 366.: Nieuw-Beeta - HO. a Berllkum - 191.J9 Rolsward - 190.60 Bornwird 69.80 Haulerwijk - 176 80 Hees - 91-75 Idsegaihulzum 71.63 Sunwoude - 87.'i8 Tijnje -- 41.9' Wommela - 1217. Kmrner-rrfeoteldenveen - 5U.5S Zutphen 52 51 Buiksloot (Amsterdam-N.) - 357>1 Heer-Hugowaard (Kerkcoll.) - 23.-13 Bergambacht (Kerkcoll.) - 69.20 Nleuwerbrug a. d. Rijn' - 123.61 Rijswijk (Z.H.) - 251.: Spijk (Z.H.) - 80 Stolwijk - 20.': Zwammerdam - 168.12 's-Gravenpolder (Geref. Kerk) - 12. Spul (bij Terneuzen) - 104.55 Totaal van 75 Locale Comlté's Mr. 3. 3. HANGELBROEK. adj.-secretarls van de ün „Een School met den Bijbel". ACADEMISCHE EXAMENS Rökaunlvereltelt to Lel de n. Geul. Indologie taalk. cand.ex., de heer D. F. Tisslng, Voor het admlssJe-examen lm de Theol. Fac dden zloh 27 cand. aangemeld, waaronder éëi ït diploma H.B.S. Terus-gc.tr 9, gesl. 10 foort Met één i L. E. C M. H. Hustlnx R tJ ke u n I v e ra 11 e 11 te Utre ilaagd: Rechtswetenschap, doet. ex., F. F. Haverschmldt, L. H. J. Ridder EXAMENS-WISKUNDE EXAMENS GYMNASTIEK UTRECHT. 24 Sept. Vrije- en orde-ocfenln- en akte L.O Gesl. de heeren E. J. Xieuwen- EXAMENS-SPORTLEIDER HILVERSUM. Gesl. de heeren T. Buurs is-sen; J F. van Drüel, Amsterdam: J. Stevt W. Gerding. EXAMENS-POLITIE J. A'. Lingen, Eindhoven: A\r. Leegstra,'Applnge- dam: AV. de Lange. Noordwolde; D. de I.eeuw Wageniugen; L. Leep. Haarlemmerllede; Oh. Loulsse. Goes; S. Mars, M. Mee boer. AV. F. Moe- derzoon. H. J M. Muls. J. A. Mittelmeyer. Am sterdam: J. AV Maes, Enschedé; H. v. d. Meer. Naaldwijk: J. "Mast. Tilburg; H. G. J. Termui, Groningen; E. P. Mies. P. v. Meer. Roosendaal; J M. Luijsterburg. Roosendaal: D. A. Lammer- ee. St. Jansveen; T de Man. Zeist: M. Man Amersfoort; H. Larittng. Delfzijl; B. v. Mou Culembowg; I. Meyer, Hoorn; J. Leyten. Raai donksveer. J. P. M. Laureysen. Golrle; J. M. Lindhout, Waddinxveen: B. Luppen. Harlingen; D J. Lieftink. Doetinchem; L Minekus. Bus- sum; J. B. Lindeman, Zwolle; E. G. Wauwen Halsteren, C. v. d. Linden. Kamcrik. A. Lujer dijk en B. Meuldijk, Abbenbroek; G. H. Len- tink. Dieren; 3. Lokema, Kaarden; J L. Lu- kaart. Zonnemalre. J Los, Loosdreoht'; G. AA'. Ie Laux. Almelo, R. Lohman, Zwolle; L. Moer man. AGaardingen; E. de Mes, Zand voort; P. L. v. Leeui d. Meeberg, Maassluis. Land- en Tuinbouw. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN (21 Sept. LL) Aam de^mededeellngen van de Directie vi gewassen op 21 Sept. 1.1. ontleenen we het vol- De gemiddelde dagtempei Augustus 0.7" C. beneden kracht gedurende' de geheele maand bovt maal en de neerslag van 15 k 25 (in het Noor den) tot 55 80 (in het Zuiden des lands nVal 179 tegei In September had men kouder ochtend tem peraturen dan gewoon, ongeveer 1.7* C. Met uitzondering van Zuid-Holland en Zee land waar 5 en 6 Sept. abnormaal A'eel regei. vlel en de totale regenval daardoor 80100 9ó boven normaal was, viel to September mindt regen dan normaal. Op de ontwikkeling der gewassen en op t H.A.-opbrengst oogsten heeft h'.. uitgeoefend, zoowel gaat als wat de kwaliteit betreft. De tarweoogst ls zeer uiteenloopend. inatig tot vrij goed. ich-ten (nog geen 1/3 NEDERL. POMOLOGISCHE VEREENIGING Algemeene vergadering te Middelburg Nadat i eerst hadden vereenl pelijke koffietafel, M-gadering geopen verschillende landbouwteelte De prijzen zijn. hoewel nog vrij laag. over he algemeen beter dan In 1530. opvallend la het verschil tusschen d< prijzen van goed en minder goed fruit bij d« publieke verkoopingon op het hout. Het fruit van de boomgaarden, welke, dan) zij goede behandeling, mooi fruit gaven, werd dezen zomer duur verkocht, terwijl het slechte ruit lager in prijs Ia geweest. Nooit is er meer aan ziektebestrijding ge- .let lafl.tate ^«v,—-*--1 do boomgaarden. Maj het bloote oog zichtbaar, well boomgaarden I dltre behandeling hadden ondergaan Al ciee.r en moer wordt A-oor de ziektebestrij ding en voor algemeene voorlichting en uitvoe ring van werken de hulp der Ned. Heide-Mij ingeroepen. -tlvitelt van verschillende afdeellngen der mt^gestadlg toe. Zeer gunstig provincie, welke Na goedkeuring der notu'lèn"en der ingekomen stukken, volgde het ook gedaan is. c nog altijd - leveren. Vrijwel algemeen kan mer ppeloogst In 1930 mislukt li VTiJ groote rol en zoo w na het overvloedige oogi ROFFELRIJMEK. DE WIJZE treedt In een extra halfuurtje voor de ATara op. onder de titel ..De Wüze uit het Oosten". HU doet zich voor als een jood .(wat z'n spraak betreft). Er kwam een Wijze uit het Oosten, Het wijze Oosten der Sovjets: Hij komt ons 's Zaterdags vergasten Op Varaleugens en -geklets. Zoo aan zijn neusgeluid te hooren Behoort hij tot het jodendom; De joden echter zijn verstandig, Hij daarentegen is zeer stom Hij leest de ééne helft der kranten. Der kranten van zijn roode kant; Hij heeft een hekel aan zijn eigen Niet te versmaden vaderland; Maar, daar hij alles möèt versmaden En smalende zijn kost verdient. Houdt hij de veelverlakte lieden Met grof bedrog het best tevriend. De Vara opent door den Wijze Een nieuw en extra ruim riool. Dat uitloopt uit de onderlagen Van de sovjetsche roode school. En in de dampende vergaarbak. Die wasemt van venijn en spot. Duikt „de verdrukte" kopje-onder En (wijs!) blijft Willem buiten schot (Nadnik verboden). LEO LENS. de koude aardbeien was verhouding Van de bessen ls op vele plaatsen weinig te recht gekomen. De opbrengst was wel goed. maar de prijzen maakten dikwijls niet eens de plukkosten goed. Kersen gaven een zeer goeden oogst. De prij zen waren aam-ankelijk goed. doch de opbreng sten zijn op Aele plaatsen tegengevallen. De pruimen gaven een goeden oogst met rede lijke, zoo nu en dan hooge prijzen. Samenvattende komt men tot de conclusie, dat financieel 1930 A-oor den fruitteler niet gun stig kan geweest zijn. Het ligt voor de hand, >ok de proeftuin een nadeellg saldo^ had. irgaan. aantal de bemoeiingen van de Dlrec- den Landbouw werd deze proeftuin om gezet in een fruitteeltproefbedrijf voor Neder land. waarvoor een subsidie van f 2500 werd toegekend- Het ledental bleef in 1900 gelijk. In verschillende afdeellngen heerschte een actief leven. Het verslag geeft verder tal van mededeelin- gen over gehouden A-ergaderlngen. keuringen, excursies, lezingen en cursussen, uitbreldtng i werk der afdeelingen, fruit Ned. Indië en technische dienst. .-enlglng gedaan heeft. i wij morgen A-ergaderlng v AA^alcherensche Frt n St. Joosland (directeur de heer G. Aan Beu- ekom). Met belangstelling werden de vrucht- meenschappelijken maaltijd to hotel UIT HET SOCIALE LEVEN MEER DAN EEN HALF MILLIOEN ARBEIDERS TEGEN WERKLOOS HEID VERZEKERD In de laatste vergadering van de RUkscom- nissio van Advies voor do Werkloosheldsver- :ekering deelde de directeur van den RUks- ilenst der Werkloosheidsverzekering en Arbelds bemiddeling mede, dat thans meer dan 500.000 ikerd zUn volgens do regeling irklaarde zich solidair volgens de federatie. De oorzaak der staking is gelegen in het eit, dat de elschen niet werden Ingewilligd. Sr werd 6G cent per uur voor den eewonen verkdag^ gevraagd fu.^50 pCt. van recht op uitbetaling bd vacantie en feest dagen. De leiding van de staking berust bd de Syndicalistische Federatie van Metaalbewer- LANDBOUWCONFLICT BIJGELEGD. De staking in het landbouwbedrijf te A'alther- mond (Dr.) is volgens do N. Pr. Gr. Crt. op« geheven, doordat do arbeiders een voorstel van do landbouwers hebben aanvaard om do loons verlaging voor het accoordwerk to bepalen op 6 ?c. De uurloonen bljven gehandhaafd. Hier ïede :olo- ie. He: heeft HET LOONCONFLICT BIJ C. ROESSINGH EN ZN. TE VEENENDAAL conflict vernemen wij nog het band met de zware concurrentie was door de directie een loonsverlaging van circa 20 procent aangekondigd. De arbedders achtten deze verlaging niet te aanvaarden, kregen daar na bericht dat zij, die met ingang van l Octo- Jregeling niet aanvaardden, j óór dien tijd getouwen, vlugger looper a op garens, zouden oductle gei burgemeester echter de directie evenmin als de we- at er te doen Is voor die arbeiders die niet oiltomen mee kunnen. Een eA-entueele toeslag oor die arbeiders zal dan besproken worden, let Bestuur van de Eendracht had reeds den eigenden dag de overeenkomst goedgekeurd. F J twijfelen niet of ook het UnitasU-stuur a' ,e.r. accoord gaan. waardoor de Rljks- emlddcling oA'erbodlg wordt. JUBILEUM VAN „DE BAZUIN-» „De Bazuin", het orgaan %-an den Ned. Centr. Bond van Chr arbeiders(sters) in de bedryven van voedings- en genotmiddelen, be staat thans een kwarteeuw. Het blae herdenkt dit feit in het nummer in 23 September. Na een historisch o\er- zicht. wordt door den heer Kannegieter een waardeerend ivoord geschreven over den hui digen redacteur den heer A. Hanemaayer, wiens portret in het jubileumnummer is op genomen. De heer H. Diemer. de eerste redac teur, vestigt verder de aandacht op den ver sterkenden invloed van het blad. terwyl de heer H. Amelink, de propagandistische waar- de schetst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5