He» Communisme in de Practijk \^n\4ncJ< De Chr.Volksdienst in Duitschland NI VA W. A. HOUTMAN Co's PIANO- DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Nadruk verboden Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen Het Moekou&dhte volksblad, de „Wetschor- naja Maskwa", ©eeft de volgend© lijst van voorwerpen, die niet. te krijgen zijn: kam men, knoopen, spelden, vedaigheid&scbeer- meeeen, bretels, naalden. „Wde weet miet, zoo edbrijft dat blad, „welik een onwaar schijnlijke dnspaininiiinig het koet om een ge wone naald of veiligheidsspeld te verwer ven. Iemand, die een kam of een klosje garen, een paar bretel6 of een paik scheer mesjes wal veroveren, moet urenlang in de rij staan." Een week lang waren er zelfs in de „ge sloten oooperaitieve winkets", die aan een fabriek verbonden zijn en waarin het per soneel dier fahrtek al zijn imkoopen moet doen, zelfs nu, midden in het seizoen, geen tomaten of komkommers te krijgen. In de apotheken kan men "geen wonder olie, valeriaamdiruippels krijgen en ge-on medicijnen dn poeders of in pillen. Volgens de Wetech. Mosk. zijn de medicijnen er w el, maar zij kunnen niiet vehkodW worden, om dat er geen ftesechen en geen materiaal voor het inpakken 'is, gieen kisten, geen pak linnen, zakken, enz., zoodat het onmogelijk is de medicijnen vanaf de fabrieken n- de apotheken te vervoeren. Aan glasw is zooveel gebrek omdat die glaefahrio! moeten werken ten behoeve van de elc-ctro- technische industrie, speciaal voor isolatie materiaal. 1 Het gebrek aan bezems kwam op komisch tragische wijze aan het lidht, toen men voor een paar nieuwe, zes verdiepingen hooge. communale huizenblokken, die gereed ge- het geheel niet meer gepubliceerd. Deze ge gevens bevatten tot nu toe alleen cijfers de geoogste oppervlakten, terwijl over hoeveelheden ingezamelde producten nooit cijfers werden gegeven. Voor zoovei men conclusies uit de gegevens kan trek ken zou daaruit blijken, dat tusscihen 15 en 20 procent van den oogst niet eens is bin nengehaald, terwijl over de opbrengst va ihet binnengekomen deel niets bekend is. Wel blijkt de uitzaai van winterrogge verre beneden de plannen te blijven. Dit komen waren, geen ►or het schoonmaken kon vinden, zoodat de wo- i de bewoners moes- heeft men een volledig overzicht van al ook door zijn politieke tegenstanders in de- deze gegevens over ©enige maanden. zen als een uitzondering erkend. Deze volksdienst is voortgekomen uit den RUSSEN EN JAPANNERS IN HET OOSTEN i toenemenden afkeer van de oude burgerlijke partijen en het groeiende gevoel van verant- De sowjet-regeering schijnt stappen te ne men naar aanleiding van d©n opmarsch der Japansche troepen in China en Mandsjoe- rije. Woroshilof, de volkscommissaris van leger en vloot, is naar het Oosten vertrokken en troepen worden daar geconcentreerd. Men kan zich niet onttrekken aan den in druk, dat hierbij volkomen overeenstemming met de Japanners bestaat, evenals bij de actie van de Russische troepen verleden jaar tegen den Oost-Chineeschen spoorweg. Het oude strijdpunt tusschen Rusland en Japan zou hiermede wel eens op onverwacht te wijze tot een oplossing gebracht kunnen worden, ten koste van China dan. Verder gaande bezetting van het Oosten van Mandsjoerije zal door de Russen wel beant woord worden met een bezetting van het Westelijk gedeelte, langs den spoorweg naar Charbin. Nu de Russen er niet in slagen vriendschappelijke betrekkingen aan te Knoo pen met de Chineesche regeenng behartigen woordelijkheid onder de evangelische Chris tenen in den nieuwen, religieus-neutralen staat. Hij wil de nalatighei-dszonden der Christenen ten opzichte van volk en staat weder goed maken, erkent zijn medeschuldig heid aan de afvalligheid van duizenden Christenen sedert de omwenteling, die zich als lid eener kerk lieten schrappen. De Ghristelijk-sociale volksdienst wijst de zuivere machtspolitiek, het verouderde sy steem der vroegere burgerlijke partijen in haar noodzakelijken strijd tegen het Marxis- de hand. Zijn strijd is in de eersle plaats gericht tegen het practische mate rialisme, zooals die ook verre beneoen a© piannenzij him directe nationale belangen ongeveer gehjiktijd'-twt sterken de banden met Japan, waardoor men mot het b.nmeniha ten m den vorogen oont, «-1 ten wonden overgegeven. BEPERKING VAN DEN BOUW Onder Ihet moan vain een administratief voorschrift heeft de sowjef-retgeering principieel© beslissing genomen wait betreft de andenhanden zijnde nieuw© werken. Er moet een nieuwe lijet worden opgi van „dringende" nieuwe werken voor het laatste kwartaal 1931, en eveneens een voor 1932. Zooals men weet krijgen aileen d< „dringende" werken materialen van de sowjief-fabrleiken, en wiet eens in vollen mate .Afvoeren van de lijst der dringende werken staat gelijk met stopzetting. Op deze manier worden derfhalve de uitbrei dingswerken sterk ingekrompen. Het ligt in de bedoeling om slechts door te gaan met die nieuwe Voor degenen, diie de ontwikkeling dier Russische verhoudingen trachten te volgen, bleef het onopgehelderd, hoe de industrie Kon doorwerken terwijl er veel te weinig kolen werd geproduceerd. Natuurlijk heb ben de zamermaaTiden met het geringer brandstof gebruik hierop in Vloed, maar ten volle verklaard© zuiks toch de tegenstrijdig heid niet. Uit een-ige mededeeliingen omtrent de groote fabrieken in Leningrad kan men thans begrijpen, hoe de crisis in dit opzicht voorloopig althans, nog niet is ingetreden. Het blijkt n.I., dat die bedrijven aan het eind vain het vorige jaar nog brandstof in voorraad hadden voor 36 maanden. D^e voorraden zijn echter thans nagenoeg op geteerd, en terwijl de winter voor de deur staat, hebben vele fabrieken slechts voor raad voor een paar degen, zijn geheel af hankelijk geworden van regelmatigen aain voer. Geen wonder, dat het voorschriften regent om op brandstof te bezuinigen. Er zullen „brandetofbrigades" voor dit doei worden georganiseerd, met het ©enige doel, dat daarin vele arbeiders aan een admini stratief baantje zullen worden geholpen. Men zal trachten allerlei minderwaardige soorten kolen te gaan gebruiken. De resul taten zijn thans reeds, dat het brandstof verbruik toeneemt, terwijl de industrie op hetzlefde peil blijft, en het zal de komende maanden zeker nog erger worden. De secretaris van den sowjet van Moskou heeft, dezer dagen aan vertegenwoordigers der coöperatie medegedeeld, dat d© geruch ten omtrent afschaffing der broodkaarten wel niet zouden worden bevestigd. Bij het begin van d© oogstoaimpagn© was men opti- mietisch, maar later bleek, dat in verschil lend© graangebieden zoowel de hoeveelheid als vooral de kwaliteit van dien oogst sterk was tegengevallen. Gedeeltelijk is dit het gevolg van ongunstige weersomstandig heden, gedeeltelijk vain slechte organisatie. De toch reeds zoo ediaarsche en feitelijk hetgeen de krachten op vele plaatsen t boven is gegaan. Waar men nu nog door gaat met denwinteruitzaai bestaat het ge vaar, dat deze niet krachtig genoeg is bij het invallen van de vorst en heeilemaai! of grootendeels verloren gaat DE RAMP VAN DE VLIEGMACHINE „TRAIT D'UNION" Volgens berichten van de Russisch© Ver- eeniging Aviachiim zou het ongeluk met de Trait d'Uwion bij Ufa op den tocht Parijs— Tokio het gevolg zijn van een motoromt- p lof ting tijdens de vlucht De vliegmachine is in stukken op de aarde terechtgekomen, die over een vrij uitgebreid veld verspreid zijn. Op het geheel© veld as het gras ver brand. De Russisch© academie van- wetenschap pen is bezig plannen uit te werken voor een onderzoekingstocht in de Berimgze9 het. volgend voorjaar, waarbij geen menschen betrokken zullen worden. Een goed geslo ten boot zal daar worden losgelaten, zoodat deze van het Westen naar het Oosten drijft. Aan boord worden een serie automatische zelfregistreerende instrumenten opgesteld, die alle waarnemingefeiten omtrent iucht- etroomlmgen, regen, temperatuur, enz. op papier vastleggen. Na eeniige maanden zal men trachten de boot ten Oosten van de Berinigstraat te vinden. Gelukt zulks, den hoopt credieten te krijgen. DE PRIJSVRAAG VOOR HET SOWJET-PALEIS. De sowj et-regeering heeft, zooals bekend, een prijsvraag uitgeschreven, waarbij archi tecten worden uitgenoodigd hun plannen in te dienen voor het paleis der sowj ets te Moskou, dat verrijzen zal op de plaats, waar vroeger de Verlosserskathedraal heeft ge staan, een der mooist gelegen, hoogste pun ten aan den oever van de Moskwa-nvier. De kathedraal is reeds afgebroken, afbreken gaat altijd snel. Thans is' de uiterste termijn voor indie ning der projecten, die eerst op 20 October a-s. was gesteld, verlengd tot 1 December Het comité, belast met het projecteeren van dit kolossale bouwwerk, dat in twee zalen plaats zal moeiten bieden aan bijna 25.000 menschen, zal aanvullende toelichtingen publiceeren op de voorwaarden van de prijs vraag. Er doen verschillende buitenlandsche architecten aan deze prijsvraag mede. OOGSTBERICHTEN. De laatste berichten van het Volkscom missariaat van landbouw omtrent den oogst gedateerd 10 September, toonen dat de toe stand in 't algemeen niet is gewijzigd. Nog steeds blijft ongeveer 20 procent van hei graan op het land liggen. Cijfers over de opbrengst worden niet gegeven. De uitzaai van winterrogge verloopt tot nu toe onbevredigend. wat Wils. ZOOALS ER ZOOVELEN GEWEEST ZIJN Ondank is des werelds loon. Als er iemand is, waarop dit spreekwoord in de volheid van zijn droeve beteekenis toepasselijk is, dan is het wel op Pierre Louis Frédéric Sauvage, wiens naam thans met eerbied wordt uitgesproken door het nageslacht, bij burgerlijke krin- gelegenheid van het eeuwfeest van zijn gen tot uiting komt. Hij ziet het dualisme voornaamste uitvinding: De schroef in der Duitsche sociaal-democratie als draag- j dienst van de scheepvaart, ster van gemotiveerde eischen tot zelfstan- J De negentiende eeuw, terecht bestem- digheid der werknemers en hiernaast de peld als de eeuw der uitvindingen en tech- ereldbeschouwing - -- - VAN ONZEN DUITSCHEN CORRESPONDENT Luther heeft het wezen van het Duitsche volk eenmaal in kernachtige taal gekarak teriseerd „Wir Deutschen sind ein wild roh tobendes Volk, mit dem nicht leichtlioh ist, etwas anzufangen, es treibt derwi die höch- ste Not". Een wild en ruw tekeergaand volk! Waarmee pas-iets te bereiken valt, wanneer de nood zeer hoog gestegen is! Het is verre van vleiend, maar 't slaat den spijker op den kop. De eeuwen hebben aan deze bittere waarheid weinig veranderd. Ongebonden en ongeordend is het volk van Luther gebleven Het heeft vele mogelijkheden, maar het mist vooralsnog de beheersching, welke noodig in er werkelijkheid van te maken. Het partijbelang ging veelal boven het staats belang uit en wij vragen ons af, of wellicht de toenemende nood het staatsbegrip ten goede zal komen. Op politiek gebied is men beginneling en dilettant gebleven. Aan het vernietigend oordeel van Luther tracht men zich te onttrekken door iedereen te wijzen op den vooruitgang van cultuur en civilisatie. Op technisch gebied is Duitsch land voor de gansche wereld toonaangevend en het valt te begrijpen, dat men er trotsch op is. Maar ging niet deze verbijsterend snelle ontwikkeling der techniek op kosten van de cultuur? Men gaat hier prat op zijn organisatorisch talent en ook dit niet ten onrechte. Er zijn volken, die Duitschland om dezen natuurlijken aanleg bewonderen en benijden. Maar ook op organisatorisch le vensgebied ibleef het bjj stukwerk, men gaf zioh met toewijding over aan de vervolma king der onderdeelen en vergat hierbij de beteekenis van een harmonisch geheel. Iemand, die zich behaaglijk voelt in zijn beperkten levenskring en zich in zijn egois me niet bekommert om de gemeenschap wordt een „Spiessbürger" genoemd en als men de spotprenten van den Duitschen Michel eens nauwkeurig in zich opneemt, dan begrijpt men, wat met zulk een „Spies- ser" bedoeld wordt- Nood en ellende schij nen noodig te zijn, om dezen braven Michel wakker te schudden en van hem een staal- harden man te maken, die met de werkelijk heid van het nuchtere leven rekening houdt Wij beleven een tijd van aLgemeene ont waking en herleving. Nu de nood aan den man komt, begint men zich af te vragen: was de weg, dien we totdusver gingen, de juiste? Zijn wij in het particuliere en staatkundige leven niet al te lichtvaardig langs de gebo den Gods voorbijgegaan? Hebben wïj onder den druk der materieele lasten niet al te zeer vergeten, dat wij ons tot de Chris telijke volken gerekend wenschen te zien? Het waren deze en soortgelijke vragen, welke de laatste jaren steeds meer naar voren traden in de Christelijke gelederen. Het werd een gewetensvraag onder hen, die de stillen te lande genoemd worden, men schen, die in teruggetrokkenheid de gemeen schap met God zoeken. Men werd zich be wust, hoe weinig er nog van het practische Christendom in het openbare leven te 6peuren valt. Het volk heeft vergeten, dat er een vaste maatstaf voor alle menschelijk streven bestaat, dat de mogelijkheid bestaat een geordende samenleving eener groo te volksgemeenschap. Vergeten waren de geboden uit het oude en het nieuwe Testa- De Christelijk-sociale volksdienst, die thans in Leipzig vergaderde, moet als een positief resultaat van zooveel negatieve fei ten beschouwd worden. De Evangelische Christenen in Duitschland voelden zich mede schuldig aan al deze volkszonden en konden niet langer werkeloos toezien. Zij voelden zich geroepen, langs den weg, die door de grond wet wordt aangegeven, tot zelfstandige me dewerking bij wetgeving en staatkundig beheer. Met uitzondering van de katholieke partijen, het centrum en de Beiersche volks partij, namen de vroegere partijen van het midden aan omvang en beteekenis ziender- oogen af. Nieuwe groepen als de volkscon servatieven en de volkwiationalen behaalden weinig of geen succes en krompen snel in een. De bepaling, dat ieder mandaat voor taan 60-000 tegen vroeger 40.000 stemmen moet opbrengen, droeg hiertoe nog het hare bij. De Christelijk-sociale volksdienst wordt de socialistische arbeidersbeweging onder de heerschappij eener anti-Christelijke in ternationale wereldbeschouwing van het Marxisme geraakt is, moet als een histori sche schuld van de kerk en het staatsbe stuur in de 19de eeuw erkend worden. De volksdienst voert den strijd tegen deze we reldbeschouwing, door zich uit te spreken voor sociale gerechtigheid en hiernaast aan de zoogenaamde „Gewerkschafteri' speciaal aan de Christelijke Gewerkschaften de zelfstandigheid der werknemers toekent. In zijn voordracht omtrent den Christelij- ken volksdienst temidden der tegenwoordige partijgroepeering zeide Gustav Hülser, de tweede voorzitter der partij, op het congres te Leipzig onder meer: „Het nationaal- socialisme waardeert de volksdienst als een waardevol medewerker aan de vernieuwing van staat en volk". Als toonaangevende lei der in deze taak wijst hij deze partij echter van de hand, teneerste, omdat haar politieke belijdenis doortrokken is van een onchriste lijke rassenverheerlijking, ten tweede, daar de sociale beteekenis der beweging nog steeds niet duidelijk geworden is. Het heen gaan der nationaal-socialistische afgevaar digden uit den rijksdag geschiedde, om de fractie van Hitier voor de noodzakelijkheid te bewaren, haar sociaal-revolutionaire voorstellen in den rijksdag te moeten moti- veeren en aanvaarden. Vooral moet er de nadruk op worden gelegd, dat het nationaal- socialisme de beteekenis van uiterlijke macht en organisatie overschat. Ondanks al deze bezwaren kunnen wij als volksdienst deze beweging als een waardevol medewer ker begroeten- Ik vermoed, dat velen onzer lezers, die pas dezer dagen moesten lezen, hoe de na- tionaal-socialisten aan den Kurfürstendamm joodsche en niet-joodsche vreedzame bur gers te lijf zijn gegaan, verbaasd zullen op kijken bij deze woorden van Gustav Hülser, maar de Duitsche mentaliteit is nu eenmaal anders dan de onze! Verhouding tot de andere partijen. Over de verhouding van den volksdienst tot andere partijen zeide Hülser nog: „De verhouding tot het centrum en de Beiersche partij wordt door onze evangelische over tuiging aangegeven. Wij hebben den confes- sioneelen vrede hard noodig en behoeven het wederzijdsche vertrouwen. Het vertrou wen der evangelischen in den goeden wil van het centrum, om de staatsburgerlijke gelijkheid van het evangelische volk ook in de practische politiek te erkennen, werd in breeden kring zwaar geschokt. Het centrum heeft de historische taak, door het liquidee ren eener ondraaglijke met de socialisten gevoerde machtspolitiek den weg te banen voor de samenwerking aller staatspositieve, christelijke volkskrachten. Onze practische houding ten opzichte van het centrum zal afhangen van het feit, in hoeverre aan deze eischen van gerechtigheid en staatsbelang wordt tegemoet gekomen". Met algemeene stemmen werd voorts op de vergadering besloten, het kabinet-Brü- ning te ondersteunen, daar een crisis onder de oogenblikkelijke omstandigheden als een gevaar voor Duitschland wordt beschouwd. Eenheid in de politieke leiding van Pruisen en het rijk werd verlangd en nadrukkelijk werd geprotesteerd tegen de onproductieve buitenlandsche politiek van den armen dr. Curtius. Het mislukken der tolunie wordt door den volksdienst als een onheil Duitschland beschouwd. Van dr. Brüning verwacht men, dat hij met meer energie dan tot dusver maatregelen zal nemen tegen de anti-religieuse beweging en de politieke hetze. Ook zou men de aan omvang en aan tal toenemende noodverordeningen graag wat duidelijker gemotiveerd zien. Ziende op den toenemenden nood wekte men op het congres het Duitsche Christenland op tot een „Winterhilfe" van alle evangelische man nen en vrouwen over het gansche land en hoopt men reeds spoedig hiertoe het voor beeld te geven met een „Opferwoche". Simp- fendörfer wekte alle aanwezigen in Leipzig op tot onderlinge samenwerking en hoopt dat men zoodoende ook door den komenden winter zal worstelen, die door den rijkskan selier als den zwaarsien winter sedert hon derd jaar is aangekondigd. het Marxisme. Dat nische hervormingen, welke door c beginsel waarop zijn uitvinding berustte kon wel niemand loochenen, maar de doel matigheid van haar toepassing bleef een fel omstreden vraag, waarbij de pers zich ook al niet onbetuigd liet en de bekende letterkundige en journalist Aiphonse Karr moedig stelling koos voor den miskenden geleerde. De onverschilligheid van het publiek en de afzijdigheid van de regeering konden echter het vertrouwen van Sauvage in de goede uitkomst van zijn berekenin- I gen niet aan het wankelen brengen. Hij tigste zoo glansrijk werden voortgezet, telt j aarzelde niet, al zijn geld te besteden aan zoovele namen, waarvan thans het eeuw- een finale proefneming in 't groot te Le feest wordt gevierd. En het stemt treurig, I Havre wanneer men nagaat, hoe menig groot man, i Het eigendomsrecht van uitvinders of heden geroemd als dienaar of weldoener kunstenaars was echter in die tijden niet der menschheid, in leven niets anders van- door de wet beschermd zooals in onze ©ge zijn tijdgenooten ondervond dan on-1 dagen. Al had Sauvage in 1832 het brevet ichilligheid, miskenning en spot Meer voor zijn uitvinding bekomen, toch was deze dan wie ook, zou Sauvage het ondervinden. Frédéric Sauvage, in de Fransche haven stad Boulogne op 19 September 1785 gebo ren, gaf van jongs af blijken van een hel der verstand en een scherp waarnemings vermogen. Omstreeks 1810 vestigde hij zich als scheepsbouwer. Men weet, dat destijds alle stoomschepen ■voortbewogen werden door hekwielen, zooals er nog wel enkele in. gebruik zijn bij ponten, overzet- en plezier- booten. Sauvage besefte al dadelijk de bezwaren van dit stelsel. Inderdaad, het gaf aan de schepen een alles behalve sierlijk uitzicht Ze waren niet gemakkelijk te besturen en bovendien lagen, bij de door hekwielen ge dreven oorlogsschepen, de wielen te zeer open en blootgesteld aan de vijandige kanon kogels. Sauvage bedacht de mogelijkheid van een ander drijfmiddel, dat geheel onder de waterlijn Er wias vroeger wel eens sprake geweest van „molenwieken" onder water, maar tot een werkelijke toepassing was het nooit gekomen. Men vertelt, dat Sauvage op de gedachte van zijn uitvinding is gekomen door het gadeslaan van een schipper die roeide, recht opstaand in een schuitje, met één de achterzijde van het bootje in hot water plonzend, op de thans nog algemeen gebruikelijke en bekende wijze die men „wrikken" noemt. Die roeispaan wordt met korte rukken heen en weer g derwijze dat het hellende riemvlak telkens een schuine drukking op het water uit oefent en het bootje voorwaarts drijft Uit de ontleding van die beweging n het brein van Sauvage de zwaaiende orm van de schroefbladen geboren. De uit- inder was zeker van zijn zaak: de stoom boot met schroef zou er komen en om zijn gedachte uit te voeren zou hij alles, zijn naam en zijn vermogen, in de schaal leggen. Maar Sauvaige's plannen werden op een minachtend schouderophalen onthaald. Het langzamerhand in het openbaar domein geraakt In Engeland begon de toepassing ingang te vinden, In Frankrijk werd ze. met eenige wijzigingen, nagemaakt, en. gingen anderen er van door met de vrucht an zijn arbeid en zijn opofferingen. De proefnemingen hadden echter het ge- heele vermogen van den uitvinder verslon den. De schuldeischers daagden op. Sau vage werd failliet verklaard en in de ge vangenis opgesloten. Dit bracht Sauvage den genadeslag toe. Al deze tegenslagen, de schande van de ge vangenisstraf, de doorstane ellende, de ver nedering der miskenning, dat alles had den zoo ondernemenden man vernietigd, zijn. gezondheid geknakt zijn hersenen ver ward. En over dien eens zoo helderen gee;-t kwam thans een sombere nacht gedaald. Sauvage werd zinneloos en sleet zijn laatste levensjaren in een krankzinnigengesticht En zie, omstreeks den tijd toen de uit vinder aldaar kommerlijk zijn laatste dagen afwachtte, geholpen door een helaas al te laattijdig pensioen van de regeering, ont rolde zich, ginds, voor het blauwe strand, waarboven zich de schitterende koepels en minaretten van Constantinopel vol Oosten sche pracht verhieven, een indrukwekkend schouwsipel. Een Engelsch eskader, varend op volle snelheid, werd door het Fransche oorlogsschip „Napoleon", dat door schroef- beweging werd gedreven, gezwind achter haald en voodbij gevaren. Sauvage zegevierde Maar hij mocht de vreugde van de eind overwinning niet smaken In 't begin dezer maand hadden te Bou logne grootsch opgezette feesten plaats ter eere van Sauvage. om de honderdste ver jaardag te herdenken van den dag, waarop in voornoemde haven voor het eerste en stoomschip met schroef zijn proefvaart deed. En wanneer thans grootsche zeekasteelen varen tot de verste kusten en de grootste afstanden in den koristen tijd afleggen, dan danken we dat den nederigen scheeps bouwer uit Boulogne, die zoo slecht voor zijn werk beloond werd. Dr. H. NANNING's TANDPASTA 25&75c.p.tube reinigt mond en tanden Berlijn, 22 September 1931. VOOR DE EPILEPTICI Dezer dagen wordt een krachtige actie gevormd, om het geschenk, dat namens het Nederlandsche volk zal worden aange boden, op 25 Januari a.s. bij gelegenheid van het vijftig-jarig-bestaan der Stichtingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede, het Bestuur dier Stichtingen, zoo volkomen mogelijk te doen zijn. De bedoeling is, nevens de in den loop dier vijftig jaren reeds verrezen tien bouwen, nog een geheel nieuw Kinder- Jongenshuis of Ziekenhuis ten geschenke te geven, als dank van ons volk in al geledingen, voor alles, wat in die halve eeuw door Bestuur en Zusters en Broeders voor deze ongelukkigen is gedaan. Wanneer men bedenkt met hoeveel gen en tegenstand dit werk van den vang heeft te kampen gehad; wanneer men zich voorstelt wat het voor een toevallijder reeds is te vinden: een doelmatige verple ging, die lang niet zonder goede resultaten is; een levensinhoud en taak, die verlost van de gedachte een onbruikbaar me te zijn; belangstelling in eigen lot zoodat hii zich gaat interesseeren voor het ""dzijn van anderen, enz. enz. dan zal ieder moeten erkennen, dat zulke doelmatige, liefderijke pogingen krachtig moeten worden gesteund. Weet men hierbij nog, dat de kosten voor dit werk jaarlijks niet minder dan f 380.000 Radio Nieuws. Vrfldag 25 September. HUIZEN (298.8 M.) KRO. 8—9.15 Morgeneon-. eert. 1011.30 Gramofoon. 11.3012 Een half uurtje voor zieken on ouden van dagen. 12 Tijd sein. 12.0112.15 Politieberichten. 12.151 45 Lunchconcert. 1.452.15 Gramofoon. 2.153.IS Orgelconcert. 3.153.30 Verzorging van den render. 3.305 Kamermuziek. 5ö.SO Gramofoon 6.37—7 Concert 7—7.30 Spreker 7.30—7.45 Po litieberichten. 7,458 Gramofoon 811 Muziek. 11—12 Gramofoon. HILVERSUM (1875 M.) VARA 6.45—7 en 7.ZU -7,45 Lichaamsoefeningen S Tijdsein 8.01 Gra mofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA. 10.15 Voordracht. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramo foon. 12 Einde progTamma (eerste deel). Schoolultze VARA. 4 Ttldseln 4,01 Planoatukje*. achooltbd. 5.16 Concert. 6 Zang i Concert 6.45 Actueel allerlei uit beweging. 7 Zang en Dlano. 7 15 V» deel). VPRO. 8 Weekui Catechisatie. Kerkgee Inleiding. Spreekster 8,30 Concert. 9 Cure III. Goethe. Spreker: TM as. 10,15 Declamatie Tijdsein en sluiting. bedragen, welke sommen, zonder eenige Staatshulp, moeten worden bijeengebracht door particulieren en instellingen van wel dadigheid, dan zal ook zelfs in dezen tijd van groeten economischen nood, toch ieder die daartoe maar eenigszins in de gelegen heid is, diep in de zak tasten en met een ferme bijdrage ddt schoone werk steunen, ieder met allen ernst op! Postgiro: J. A. Hoekendijk Heemstede No. 34781. Daartoe wekken wij hier dan ook gaarne op. f»n OROFl HANDEL SCHIEDAM Bekende merken in alle prijsklassen w. o. en vnutunHiwtL stI„llgMik Teie.. 6S87i Grotrian-Steinweg Schiedmaijer - Mannborg e.a. YbViiSu eLVnuS DE STER VAN HALALAT Een verhaal nit den tijd der Babylonische ballingschap (67 Merimuth, een der oudeten, had bij deze woorden onrustig die voeten voor- en achter uit geschoven. Nu stond hij aarzelend op en met 6dhuwen blik het vertrok rondziend© angstig, dat zijn oogen dó© van den hooge- priester of Zerubbabël zouden ontmoeten, 6prak hij: „Babylons poorten staan apen, mijne vrienden, en de weg naar Juda is vrij voor Juda's kinderen. Maar Cyrus dwong niemand heen te gaan. Het meg niet ont kend worden: Velen onzer wensdhen niet naar het armedajke Juda terug te lceeren Waarom mogen de kinderen van het volk des Heeren niet van den rijkdom der vree-m de volkeren hun aandeel nemen? En welke stad is rijker dan Babyion, om onze broe deren de gaven van Jehova in den echoot t© werpen? Laat dus hen, di© niet mee naar het verre land willen trekken, wonen irn Babylon of waar zij andere wensdhonl" „Dat zij verre van ons!" riepen meerdero stemmen. „Het gansche völk trekke uit! Wij zijn daar door vijanden omringd, en wat zullen wij aanvangen, ails slechts weinigen „Ik vorder eveneens," hernam Jozna, „dat allen, die thans in Babyion zijn, zich op weg naar het vaderland begeven! Baby- don is geen bodeim waarop de vreeze des Heeren gedijt. En tot heden zijn ve'en tot de goden der heidenen gegaan. En waar zij in gering aantal midden onder deze lieden wonen, zijn de zwakke zonen Ju-de'e onver mijdelijk prijsgegeven aan den verderfe- lijken invloed van het ölechte voorbeeld!" „De hoogeprieeter heeft zeer wijs gespro ken. Niemand blijve echter!" klonk het van verschillend© kanten. „Maar de profeten? Hoort gij niet, hoe Gentlhon, d© ziener, dreögde met nieuw& tuchtigingen des Heeren in het glndsche land? Juda brengt den Joden slechts on heil!" „Hier in Babylon straalt onze 6ter!rie pen anderen. „Wie zal het ons euvel dui den, zoo wij onze goederen, onze huizen, niet in handen der zonen Babols over geven?" Een stormachtig geroep zoowefl voor als tegen deze meening begroette den spreker Zerubbaibel beproefde tevergeefs de ge moederen te kalmeeren. Zijn woorden wer den dn het tumult niet gehoord. Luid roe pend en de tegenstanders uitvloekende vei tieten velen het gerochthuis. Alleen d© trouwe aanhangers van beide hoofden des volks bleven. „Wat nu gedaan?" vroeg Jozua, „Laat hen begaan!" antwoordde Zerub- babel. „Onder twist en tweedracht vergaat de tijd. Laten wij het volk bekend maken, dat ieder, die naar Juda wil vertrekken, binnen drie weken alles in gereedheid brongt!" irHet zij zoo!" sprak Jozua. Maar de profeten dreven ecu gevaarlijk sped. Genthon, uit den staim Benjamins, een welbespraakt redenaar, 6tond in do (synagogen tegen Zerubbabel te oreeren. en I anderen, die zich profeten noemden, stook- jten het volk tegen den hoogeprieeter op. Velen lieten zioh door die geestdrijvers overreden. En met den dag werd het aantal dergenen, die een verder verblijf in Baby- Ion verkozen, grooter en telkens kleiner de lering der ware zonen van Juda. De syna gogen werden plaatsen van woest getier en geschreeuw. Daniël, de profeet des Heeren, vernam met droefheid wat men hem omtrent de lelingen van Genthon en anderen be richtte. Zoo moest het grootsche werk, waar hij zoovele slapclooze nachten besteed de, mislukken. Voor de laatste maal riep hij het volk op zdich te verzamelen in de grootste synagoge en met het volk tevens de ware en vadsche profeten. De aanhangers van Genthon, waaronder vele tweedrachtzaaiere, verzuimden niet te versohij nen, vastbesloten, den grootst© van luda's zonen op de kampplaats te beetrij- Vóór Daniël neg verscheen, betrad Gen thon den katheder, om al vest hen, die kwa men luisteren, voor zijn meening te win nen. Opgewonden, herftig gestieuleerende cn luid roepende, trachtte hij te bewijzen, dat het met de belangen van het vo'k ir. strijd wa6, aan te dringen op een vertrek naar Juda. „Waartoe heeft ons de Heere hier heen gevoerd on zeventig jaren lang, elke poging het juk Babylons af te schudden, met grootere onderdrukking gestraft? De I-Ieere heeft het land daar gind6 met Zijn vloek beladen; hier i6 de plaats, welke Hij ons aanwees; van hieruit moéten wij de heerschappij voer de aarde winnen Baby lon is de hoofdstad der wereld. Behoort de- ze stad ons volk, dan behoort de gansche ereld ons. Begrijpt gij niet, waarom de Perzen alle pogingen in het werk stelden. haar te veroveren? Welaan, ook voor Juda kan eenmaal het uur genaken, waarop het hier zad gebieden en dientengevolge over de geheel© wereld Laat dus diet volk in deze stad blijven! Enkele dagen geleden gaven onze heeredbere ons de vrijheid; zij zullen Juda nog meer toestaan. De koning Hst den _>el van Marduk vernietigen; andere tempels zullen volgen. Is dat niet eon tee- ken, dat de tijd der goden eindögt en Jo- hova'6 6ter hier langzamerhand aan den hemel opstijgt? Laten wij blijven en de vruchten inoogsten, welke wij in rampvolle tijden zaaiden!" Op dat oogenblik trad Daniël in de syna goge. Genthon stond nog op de plaats, waar tij gesproken had. Onheilspellend vestigde de profeet de6 Heeren zijn strenge blikken op den vermetele. „Wat moet deze zoon BeliaJ6 op de plek, wleke den gezant des Heeren behoort?' sprak hij met dreunende stem. En zoo groot was het aanzien, hetwelk Daniël genoot, dat geen mond zich opende om hem tegen te sproken. Een oogenbltit heerechte de diepste stilte. Zelfs Genthon wankelde en gevoélde maar al te zeer wat de groote ziener wilde zggen. „Ik herhaal nogmaals," vervolgde Da mël, zich ditmaal tot Genthon wendende, „wat gaf u het recht, van het spreekge stoelte het volk te verleiden? Verlaat die plaats!" Genthon wtet niet, wat hem overkwam Aarzelend klom hij langs de treden naar beneden en verdween onder de omstanders. Daniël beklom de plaats waar Genthoo rhad gestaan en sprak tot de menigte: „Ik wil niet met eigen woorden spreken, maar doe u hooren het woord des Heeren tot Ezechiël gesproken: „Mensoheuzoon, profeteer tegen de profeten Israels, die uit hun eigen hart profeteeren: Hoort het woord des Heeren! Zoo spreekt de Heere: We© de waanzinnige profeten, die hun eigen inge vingen volgen en niets zien. Zij aanschou wen ijdele zaken en profeteeren leugens: zij zeggen: „Zoo spreekt de Heere!" hoewel de Heere hen niet gezonden heeft Mijne hand zal tuchtigen de profeten, die blind cn leugens voorspellen, Ik zal hen grij pen omdat zij Mijn volk bedrogen en „vrede vrede!" riepen, waar geen vrede is. Daar om zal het met uw zien gedaan zijn; want Ik wil Mij.n volk uit uwe handen rukken; gij zult ondervinden, dat Ik de Heere ben.' Zoo ©prak de Heere tot Ezechiël. En ge denkt gij niet den brief, welken Jeremia ou6 schreef, toen hij in kommer en voort durende vervolgingen achterbleef in het land Juda om Zedekia ter zijde te staan? „Zoo spreekt de Heere der Heerscharen, de God Israels", schreef hij, „laat u niet ver leiden door uw© profeten en waarzeggers die onder u zijn, geeft geen acht op uwe droomen, welke gij droomt. Want volsohe- lijk waarzeggen zij in Mijnen Naam, en Ik heb hen niet gezonden; want zoo spreekt de Heere: Als de zeventig jaren in Babylon in vervulling gaan, wil Ik naar U zien, Ik wil, wat goeds Ik over U gesproken heb, bevestigen en U terugvoeren naar dit oord." Daniël zweeg een oogenblik, als on ernstige vermaningen tijd te laten, op de gemoederen te werken. „Ik vraag u," vervolgde hij, „kwam bij toeval, of is het een beschikking des Heeren, dat thans, nu de zeventig jaren om zijn, Cyrus, de koning van Babylon u ver oorlooft terug te keeren en don Ternpe. op te bouwen? Ik vraag u: Is Jeremia de pro feet der Waarheid of ginds oho Genthon daar die u verleidt naar het Woord dos Heeren niet te luisteren, wanneer Hij zegt, u t© willen terugvoeren naar het land Judar Wat beeft Juda gemeen met Babvloii, dit oord des gruwels, deze stad der afgoderij? Babylon is niet het land der Joden, waar uit de verwachte der volkeren, de Gezalfde des Heeren ontspruit Gedenkt, dat Micha, de profeet, aan Bethlehem F.phrata, de vor- stenstad van Juda, de geboorte van Israels Heerecher vastknoopte! Hoe kan nu groote Koning een Volk vinden, wann-*cr het in de verte wijlt en vreemde vorsten onderdanig ie?" En weer zweeg de man Gods en zag be reids de geestdrift, welke de aanhoorders ontvlamde. „Wat zal nu geschieden?" sprak de pro feet venier. „Zal het oogenblik, dat Juda de vrijheid geeft, met nuttelooze twisige- sprekken verkwist worden? Zal het volk van Juda zoo dwaas zijn. te wachten, tot onze vijanden, wier getal niet te tellen ;s, wederom invloed genoeg op den koning verkrijgen om het eens gegeven besluit v)r-. nietigd te zien?" ..Wij trekken!" riepen duizend stemmen. „Niets zal ons terughouden! Steeniut dö leugenprofeten, die ori6 en het volk be- drogen En opgewonden, juichend en jubelend omringden zij het spreeksrestoelte, waar Daniël, onbewegelijk als een beeld nog »m% mer stond en riepen: „Leve de profeet n<* Heeren, de vorst, de redder van Juda!" Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9