O NS PRAATUURTJE De iepenziekte 1.1. OCTROOI-MAATSCHAPPIJ „KEIMES" WIE SCHRIJFT, DIE BLIJFT I Laat met ingang van 1 Nov. a.s. Uw boeken bijhouden door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te I= spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. P, VAN BERK iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii 'k Heb groote trek om het voorbeeld der groote geldmannen te volgen en de zaak ook maar eens voor vanavond te sluiten. Dat zou niet zooveel beroering brengen als het sluiten der beurzen, dat stem ik dadelijk toe. En wat heb je er dan aan'? Hoogstens, dat ergens misschien Klaas tegen. Trien zegt: Zeg eres vrouw, we moste 't aovond mapr wat vrogger naor bedde gaon; de praotjesmaoker holt ok al staoking. 'tBenne raoretiden teugeswoordig. Maar 'k wil geen rnensch eerder dan ge woon naar bed jagen en ga dus maar mijn Donderdagsche praatje beginnen. 'k. Begin dan maar met het laatste, wat Klaas zou kunnen zeggen: 't Zijn rare tijcien. 'k Reed dezer dagen de Betuwe int klein door, van Dordrecht tot Driel, tegenover Oosterbeek. Hoe vaak ik toen de bocht om gegaan ben weet ik niet. 't Was om draaie rig te worden, 'k Heb wel eens een plaatje gezien van de hersens van een mensch. Nu, daar leken die wegen ivat on. Of dit Juist voor Beroeps-Tuinders, maar ook voor Particulieren nu primaire, secundaire of tertiaire wegen waren, daar heb ik niet naar gevraagd. Ik had er ook geen tijd voor, want ik had ge noeg te zien en te praten, 'k Zag bv., dat er ook nog meerdere boerderijen zijn. HERIK VERBOUWEN 'tv Mooie gezicht, die gele akkers, bepaald idylisch, vooral voor de een of andere dweep zieke dame of heer, die zich kunstenaar noemen wil. Maar voor iemand, die zich landbouw kundige noemen wil, is het een ergernis. Je schudt je hoofd van ergernis. Moet je niet doen. Dat wordt volgens de bewegings leer een te gecompliceerde .zaak: vooruit gain met de wagen, links en rechts gaan met de bochten, op en neer gaan met de tallooze „uithollingen overdwars" en dan daarbij je hoofd nog schudden er bleef niets van je op z'n plaats. Houd je dus kalm. Die zijn best niet doet in zijn bedrijf verliest het. recht om te klagen over den nood der tijden. Dat heb ik al eens meer gezegd, geloof ik. 'k Heb nog meer gezien. Ook wel wat moois en wat goeds, 'k Was eens een dag op stap met Gebr. van Namen. Die hebben overal in het land hun boeren zitten, die OP CONTRACT ZlADEN TELEN Ze hebben er, die al lange jaren dat voor ze doen. Natuurlijk /is daar veel toezicht op noodig ook. Men moet ook weten, hoe de gewassen zich in het groeien gedragen. Of het zaad veraard, enz. enz. Een zaadihandelaar, die naam heeft en 'deze wil behouden, heeft heel veel naloopen. Hij gaat met zorg alles na. Dat doen Gebr. .van Namen tenminstewel. Maar om nu altijd boonen, daar ging het dien dag om. te zien, dat werd mij te/machtig. Je zou 'er van in de boonen raken. En 'k ben een boon als ik nu nog weet, wat boonen ik bij boer A. zag en welke bij boei B. 'k Was bij een boer, die ook tabak verbouwde (geen sigaren) en 'k heb daar een praatje mee gemaakt over deze teelt. Maar die tabak was mij te zwaar, weet ge en ik zag door de deur der tabaksschuur zwaar beladen appel- en pcreboomen staan. Die trokken me meer aan. De oranjepippeling kleurde mooi, doch was nog niet in conditie. De present of Engeland moest ook nog even zitten. Bij de buurman hingen veel maagde peren, daar waren veel bij, die al te ge bruiken waren. Nu we hebben er gebruik van gemaakt Veel financieele schade had hij niet van ons bezoek. De vorige dag had hij VOOR 60 POND MAAGDEPEREN Z7Vz CENT GEHAD. En dat was geen lcroet Dat waren heele mooie peren. Wel geen eerste soort, doch toch gaaf, glad fruit. Dezelfde waar wij toen voor in de fruitwinkels 20 a 25 cent het pond voor gaven. Daar hapert toch ook wel iets. Dat verschil is naar het ons voor komt vrij groot. Maar onze boer vond de pnjs te laag om nog moeite te doen ze ter veiling te zepden. Wat een wonderl Er moest van die 27Vk ct iiog 15 ct vracht af en nog 3 ct. veilings- geld. Goed gerekend hield hij dus 9% ct' .voor 60 pond peren over. Maar wij hebben ook nog varkens, die lusten ze ook wel, zei de 81-jarige eigenaar die nog zeer kras was, niet van de appels en peren, die lustte hij niet, naar hij zei. I-Iij had, naar hij zei, andere medicijnen, die echter door een geheelonthouder krach tig bestreden zouden worden, als deze zo vernam. De menschen verschillen wel eens van opinie. Ook over de beteekenis van georganiseerd zijn wordt verschillend gedacht Doch als men dan leest vermag, d'an neemt men toch zijn pet wel af voor zoo'n samenwerking. In 1897 dreig de een voorgestelde wijziging in de douane tarieven den Zwitserschen landbouw nood lottig te worden en in korten tijd was het boerensecretariaat tot stand gekomen. Dit secretariaat bemoeit zich alleen met alge- meene zaken, treedt heelemaal niet met veel lawaai op. Iedere plaatselijke en ge westelijke vereeniging blijft in alles vol komen vrij. De Zwitsersche regeering echter luistert naar dit Secretariaat In ons land zou zoo'n secretariaat ook goed werk kunnen verrichten. Zeker we hebben een samenwerking van drie groepen landbouw-organisaties. doch dat is nog heel iets anders als dit. In Denemarken heeft men een Landbouw raad, die de vele boeren daar tot een eenheid maakt. Een eenheid, die kan op treden. Die invloed uitoefent Wie grijpt hie.r in ons land eens in? Hij zal mij aan zijn zijde vinden. Wij worden nog veel te veel, op elk terrein, in elk opzicht, als niei voor vol tellend aangezien. Hoewelwe gaan al aardig met de tijd mee. We spreken ook al met Loeb en 't. komt in orde. In ons land nog wel niet, doch in ARGENTINIë KAN MEN BOER DERIJEN OP AFBETALING KRIJGEN. We konden daarover voor kort lezen: Een bijzondere kans wordt geboden aan tien flinke land- of tuinbouwers, om rich zonder dat zij over meer geld beschikken dan benoodigd is voor den overtocht, op een complex van prima geheel geïnstal leerde bedrijven to vestigen. In het alge meen dient men dergelijke aanbiedingen uit het buitenland met eenige voorzichtig heid tegemoet te treden: hier ecluter betreft het. een enderneming, welke zich tot onze landgenooten richt door tusschenkomst van de onder toezicht der regeering werkende Stichting Landverhuizing Nederland, welker directeur zich speciaal naar Argentinië heeft begeven, om de aangeboden bedrijven in oogenschouw te nemen. Wie zich voor dit plan interesseert, kan zich dan ook in vertrouwen wenden tot bovengenoemde in stelling, welker kantoor is gevestigd in Den Haag, Bezuidenhoutscheweg 97. De boerde rijen, tien in getal, worden geheel in'"cultuur gebracht en geinstalleerd opgeleverd, voor zien van vee, werkpaarden, landbouwge reedschappen en huisraad, terwij) bij het aanvaarden ervan geenerlei betaling ge- eischt wordt, daar de koopprijs in den loop der jaren uit de opbrengst van het bedrijl kan worden voldaan. Dat lijkt nog al goed. Er schijnt goede hoop te zijn, dat men daar wat kan over houden. Dat gaat hier niet En als de grenzen nog meer gesloten worden, zooals hier en daar vernomen wordt dan loopt het al heel mis. IN DE OMGEVING VAN KEULEN BREIDT DE GROENTECULTUUR ZICH UIT, deelt de Directie van den Landbouw mede. De oude tuinen in het zg. „Vorgebirge", van ouds de groentetuin voor Keulen wor den naar de nieuwste eischen ingericht, doch ook worden meerdere H.A. bouwgrond tot tuinland veranderd, waar Nederlandsche tuinlieden de leiding hebben en de bedrijven geheel modern inrichten. In totaal is 800 a 900 H.A. bouwland in groentetuinen veranderd. Dat zullen ze hier merken. Ze merkten het al. Blpemkool gaat zoo goed als niet meer naar Keulen en vroeger S a 10 wagons per dag. Nieuwe afzetgebieden zoeken zal de energieke Westlander zeggen. Ik ga hem helpen zoeken, Direot en daaromtot de volgen-de week. PRAATJESMAKER. Hoe kan de bestrijding het best geschieden Medewerking van alle eigenaren is noodig Het Comité in zake bestudeering en be-; strijdinig van de iepenziekte verzoekt ons opname van het volgende: I Al omstreeks 13 jaar heeft de ïepenziekte in ons land huisgehouden en nog is van vermindering geen sprake. Integendeel, de ziekte woekert meer en ïneer voort en heel veel typisch landschapsschoon is reeds ver loren gegaan. Ook de geldelijke -verliezen zijn niet gering, want zeer veel hout moes. ontijdig worden geveld en de houtmarkt wordt met iepenhout overvoerd. Het schijnt een hopelooze strijd te zijn om aan de ziekte paal en perk te stellen. Is er nu inderdaad niets aan te doen? Deze vraag behoeft gelukkig niet bevestigend te wor den beantwoord. Langen tijd verkeerde men in het onzekere, omtrent den eigen lijken verwekker der ziekte. Het weten schappelijk onderzoek heeft thans aange toond, dat zij wordt veroorzaakt door een zwam die in het hout woekert. Daarmee was échter nog niet het vraagstuk opge lost hoe de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overgebracht Voort gezet onderzoek heeft echter uitgewezen, dat de overbrenging door iepenspintkevers geschiedt, die in de schors van zieke of door iepenziekte gestocven, al of niet ge velde boomen voorttelen. Aangezien er tot dusver geen afdoend middel is gevonden om de iepenziekte rechtstreeks te be strijden, moet de strijd dus tegen de iepen- spintlkevers worden gevoerd, die zich iuist ten gevolge van de iepenziekte buitenge woon sterk hebben kunnen vermeerderen. De vraag is dus, hoe de spintkevers moe ten worden bestreden. Alle hoornen, die een broedplaats voor spintkeivexs vormen (dat zijn dus de ten gevolge van de iepenziekte of door andere oorzaken kwijnende of reeds gestorven hoornen), moeten zoo spoedig mogelijk wor den geveld' en de schors er van moet on middellijk onschadelijk worden gemaakt. Het beste is, de schors dadelijk te verbran den. Als dit te igtroote bezwaren oplevert, kan desnoods worden volsrtaan met de schors al of niet met den stam ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. QmdAt het op het ©ogenblik veel beter fe zien is, welke boomen dood of ster vende zijn, dan straks, wanneer de boomen hun bladeren hebben laten vallen, is het. van groot belang, reed® nu de boomen te merken, die in dezen winter moeten worden gebeld. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat alle gevelde hoornen, hetzij deze vóór de veiling ziek of gezond waren, een broed plaats vormen voor de spintkevers, zoodat het noodzakelijk is, ook de gezonde boomen te ontschorsen of onder water te bewaren Dit geldt stellig niet het minst voor de Iepen op houtopslagiplaatsen. Het middel ter bestrijding is uitvoerbaar voor iedereen. Om practische resultaten te hereiken is het echter een vea-eischte, dat niemand nalate, asijn doode en stervende boomen op te ruimen en de schors onscha delijk te maken. Het betreft hier een natio naal belang, zoo dat met recht mag worden N.v. L. STASSEN Junior, Hillegom BLOEMBOLLEN, PLANTEN, ROZEN ENZ. TELEFOON 2257 Onze fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde catalogus, voorzien van zeer vele origineels bloemen-fotografieën wordt op aanvraag gratis toegezonden. - Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd ig voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duidelijkste handleiding voor het aanleggen en onderhouden van een bloementuin, - "ALLE ARTIKELEN WORDEN ONDER GARANTIE CELEVERD gehoopt, dat een ernstig beroep op den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepen, om door het nemen van de hier boven omschreven maatregelen mede te werken aan de -bestrijding der iepeniziekte, niet vergeefsoh zal zijn. De bekende bloemenmest Sedert ik voor het eerst kennis maakte met Pokon ben ik een propagandist er voor geworden. Tientallen keeren wordt mijn advies ge vraagd over kamer- en kasplanten en even zoovele tientallen malen wordt door mij bij mijn advies gezegd: en vergeet de bemes ting niet. Gebruik daarvoor Pokon. Dat ken ik. Maar houd je aan het voonschrif» en geef niet meer. Ik gebruik het geregeld. En over mijn kamerplanten of liever, die van mijn vrouw, doch ik mag (en moet) er voor zorgen, over onze kamerplanten valt niet te klagen. Mijn cacteeën groeien zoo mooi, sttaan zoo gezond en zoo frisch. Veel geef ik ze niet. Zoo nu en dan, om de 14 dagen, 3 weken een klein theelepeltje op een flesch water en daarvan iedere pot een fiksche scheut. Ook bij afgesneden bloemen heb ik het toegepast en met goed succes. De bloemen blijven langer mooi. Per liter water een half theelepeltje vol Pokon is voldoende om eenige dagen langer gepot van de vaas met bloemen te hebben. Zoopas ontving ik een brochure over Pokon, en ik zag, dat het gunstig oordeel, dat ik na bijna 1%-jarig gebruik van Pokon nog steeds heb, ooli door anderen gedeeld wordt. Door mannen nog wel, die in de bloem- kweekerswereld een vooraanstaande naam hebben. Ir. Bloeinsma, Rijkstuinbouwconsu lent prijst het aan. De bekende Jac. Smit boomkweeker te Naarden, spreekt in zuiver Hollandsch (een der vele talen, die hij vlot spreekt) over de pracht exemplaren, die zijn vrouw van al haar kamerpianten wist te maken met Pokon. J. van Moerkerken, de tuinbaas van Dennenoord te Laren roemt Pokon voor de kasplanten. A. J. Herwig, de bekende spreker voor de radio over bloemen en planten, beveelt het aan. Dan moet het wel goed zijn, is het niet? En dan behoeft men geen rommel op do markt te koopen. Rommel met heele mooie namen en mooie plaatjes. Met mooie plan ten er vaak bij, die natuurlijk nooit van dit rommel hebben gehad. Rommel die voor 10 cent nog veel te duur is. Met Pokon dat, ik garandeer het u, goed is en 40 ot per flesch kost, kunt ge een jaar lang 10 a 20 potten verzorgen op de beste wijze. D e fijnmeelbepaling van kalkmergel Over bovenstaand onderwerp werd dit voorjaar reeds een mededeeling gedaan, waarbij er de aandacht op werd gevestigd dat de door wetenschap en practijk gestelde eischen aan de fijnheid niet overeenstem men met de resultaten verkregen met de resultaten verkregen met de thans gevolgde methode voor onderzoek. Met deze methode wordt weliswaar als fijnheid ook uitsluitend opgegeven 't percentage deeltjes, dat kleiner Is dan 0.17 m.m. (een internationaal genomen zeefwijdte voor de bepaling fijnheid in meststoffen, aangeduid door zeef no. 100 Kahl) doch het monster wordt daarbij voor het zeven met een verdunde 1 ammonia-oplossing behandeld, waarbij uit deeltjes grooter dan 0.17 m.m. bestaan-de kluitjes, deels overgaan in deeltjes kleiner dan 0.17 m.m. Er wordt derhalve opgegeven niet ho^eel procent deeltjes kleiner dan 0.17 m.m. in het oorspronkelijke ingezonden monster voorkomen, doch het procent dezer deeltjes na bovengenoemde voorafgaande behande ling. Het resultaat verkregen met deze werkwijze is niet in overeenstemming ge bleken met de wijze van uiteenvallen van bovengenoemde kluitjes in den grond. Het uiteenvallen, zooals dit bij de thans ge volgde methode plaats heeft, geschiedt in den grond niet, m.a.w. h-et met die methode opgegeven percentage fijnheid geeft geen juist beeld van de gebruikswaarde. Dit klemt te meer aangezien het percen tage fijnheid (naast het koolzurekalk ge halte) de basis vormt voor de berekening van de hoeveelheid per H.A. benoodigde mergel. Wij meenden dit bezwaar althans grooten deels te kunnen ondervangen door het grof ste deel van het monster, bestaande uit deeltjes grooter dan 1.5 c.m.. vóór de behan deling met verdunden ammoniak, af te zeven van de deeltjes kleiner dan 1.5 c.m., doch grooter dan 0.17 m.m., bij de hehande- ling met ammoniak over in deeltjes kleiner dan 0.17 m.m., wat een onjuistheid blijft opleveren ten opzichte van het opgegeven percentage fijnheid. Want èn wetenschap èn praktijk wenschen ten minste te weten het percentage deeltjes kleiner dan 0.17 m.m., zooals dit in de afgeleverde part ij voor komt en zooals het ook be paald wordt in alle andere meststoffen, voor welke met betrekking tot de fijnheid 'een eisch is vast gesteld. Naarmate minder zorg besteed wordt aan het malen en zeven, wordt het opgegeven gehalte aan fijnheid meer geflatteerd door de voorbewerking met verdunde ammonia Bij kennelijk niet of onvoldoende gemalen en gezeefde monsters, kunnen met deze wijze van bepaling, nog voldoende gehalten worden gevonden, terwijl ze voor weten schap en praktijk onvoldoende zijn. En dat geldt, zooals dikwijls wordt verondersteld, niet alleen voor Limburgsche mergel, doch voor alle soorten, waarvan monsters ten onderzoek worden ontvangen. Dat het proet- sfation ziel) aan redelijke eischen, gesteld door landbouwwetenschap en praktijk, be hoort aan te passen, behoeft wel geen nader betoog. Een weg om aan deze eischen zooveel mogelijk tegemoet te komen, d.w.z. om inderdaad vast te stellen de hoeveelheid deeltjes kleiner dan-J).17 m.m. voorkomende in het ingezonden monster, zou zijn zeven zooals dat geschiedt bij Thomasphosphaat- meel en andere meststoffen, waarin fijnhein wordt bepaald. In de praktijk is dit echter niet mogelijk, omdat de daarbij gebruike lijke horizontaal werkejide zee/inrichting bij kalkmergel de zeef verstopt en boven dien de deeltjes door 't langdurig (15 min.) horizontaal schudden voor een deel worden fijngemaakt. Er diende derhalve een wijze van zeven te worden bedacht en uitgewerkt waarbij deze gebreken werden ondervangen. Dit is gelukt door constructie eener zeef- inrichting, die in plaats van een horizon tale, een vertikale schudbeweging heeft en daarbij in een voortdurende trillende bewe ging is. Een uitvoerige mededeeling over deze wijze van fijnmeelbepaling in het aan de lucht gedroogde monster, rwet afbeelding van het voor dit doel ontworpen toestel, is op aanvraag voor belanghebbenden ver krijgbaar aan 't Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, 25 ct. per exemplaar. Ter voorkoming van teleurstelling verdient het aanbeveling om bij het invoeren van do gewijzigde officieele methode, welke niet voor 1932 zal plaats hebben, de garantie voor het fijnmeelgehalte van kalkmergel in overeenstemming te brengen met 't volgens deze methode verkregen gehalte, dat dus aangeeft hoeveel deeltjes kleiner dan 0.17 m.m. inderdaad in het ingezonden monster voorkomen. Tenslotte zij opgemerkt, dat goed gemalen en gezeefde kalkmergel ook met deze methode aan den codex-eisch voldoet Wordt minder zorg aan malen en zeven besteed, zoo zal men dit ook in de ver leende garantie tot uitdrukking moeten brengen, waarmede dan door 't proefstation rekening kan worden gehouden, Zij, die nadere inlichtingen wenschen of opmerkingen hebben, worden verzocht, die vóór 1 Nov. 1931 kenbaar te maken ondergeteekende. De Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, Dr. A. D. BERKHOUT. Onze mooie handel In het „Kweekersblad" lazen we onder dit opschrift een artikeltje, waarvan we het grootste gedeelte overnemen. Het wijst op ook door ons meermalen gesignaleerde verkeerde praktijken, die den naam van onze bona fide kweekers en handelaars zeer veel schade doen. Bedoeld blad schrijft: Van bevriende zijde werd ons uit Londen een uitknipsel uit een tijdschrift gezonden, waarin iemand mededeelt naar aanleiding van een adv^tejitie f6.gezonden te heb ben voor Gladiolusbollen. Ofschoon hij dik wijls over de kwestie schreef, kreeg hij eerst niets, later een doosje met verdroogde knolletjes van Ranonkels, en Begonia": met een verklaring er bij, dat de vraag naar Gladiolen zoo groot wat geweest en daardoor alle Gladiolenbollen uitverkocht waren. Daarom waren ter vervanging i andere bollen gezonden. De schrijver eischt verder, dat <i3 Horticultural Trades Asso ciation zich met de zaak zal bemoeien en een lijst verstrekken van soliede firma's. In hoeverre de schrijver daarin slagen zal kunnen we in 't midden laten, maar onze Hollandsche naam is weer beklad. In een ander blad lazen we een aanbie ding met de mededeeling: „member of the General Bulb Growers Society". Natuurlijk kan de bedoeling wel heel goed zijn, maar het geeft te denken als de aanbieding be gint met: De ongunstige toestand is dit jaar oorzaak, dat wij onzen buitengewoon groo ten voorraad bollen, geteeld op onze uitge strekte velden, tegen prijzen ver beneden productiekosten moeten opruimen. De prima kwaliteit van al onze bollen, gecombineerd met de allerlaagste prij_ -n, zat don meest eritischen kooper bevredigen. Verder ves tigen wij uwe speciale aandacht op onzo garantie, welke niet alleen geldt voor de reis, maar voor de geheele groeiperiode" In de Nurserymann and Seedsman Is sprake van een firma, die een particuliere prijscourant verzendt en daarin wonder lijke dingen vertelt, o.a. dit: „Gij betaalt te veel voor de Hollandsche bloembollen en waarom betaalt gij te veel? Omdat de Hol landsche bloembollenhandelaar zijn bollen verkoopt aan den plaatselijken wederver- kooper. De Hollandsche bloembollenhande laar moet een hooge winst maken om de enorme salarissen en reiskosten van zijn talrijke reizigers te kunnen dekken. De plaatselijke wederverkooper moet op zijn beurt groote winsten maken om de enorme uitgaven voor catalogi, reizigers en andere uitgaven vergood te krijgen. Gij ve»- krijgt echter al de winsten en onkosten van deze tusschenmenschen indien ge uw bollen direct van den kweeker koopt. Gij krijg- dan betere kwaliteit tegen lagere prijzen" Er zijn, zegt de N. a. S., na deze uiteen zetting, gelukkig velen, die dergelijke lectuur precies zoo aanvoelen als het ge praat van den politieken straatredenaar maar daarnaast staat nog de „groote meer derheid". Die weet niets van kwaliteiten en maten, voor die' is een bol een bol en gaat in op dergelijke aanbiedingen. De schrijver in de N. a. S., de heer Thos Want, wekt ten slotte zijn landgenooten op om het publiek te vertellen, overal waar er maar gelegenheid voor is, dat er bollen èn bollen zijn! Er is op het gebied van den handel nog wel het een en ander te verbeteren, in de eerste plaats in het belang van onze soliede bloembollenharidelaren, maar zeer zeker ook in het belang van den bloembollenkwieeker. MARKTOVERZICHT CMedegedeeld door het Centraal Bureau). VOERARTIKELEN. Gedurende de geheele week bleef de mais markt zwak gestemd, met dagelijks afbrok kelende prijzen. Maandag was de beurs on der den indruk van de finantieele aange legenheden van de Engelsche valuta, waar door de meeste exporthuizen geen offertes hadden. De onzekere toestand was oorzaak, dat er feitelijk op aflading geen zaken ge daan werden. Gerst brokkelde eveneens regelmatig af; ofschoon het verschil met do maisprijzen nog steeds aanzienlijk is, nade ren de prijzen toch steeds dichter de mais. De premies voor aangekomen gerst zijn vrij wel verdwenen, tenminste in Donau- of Russische soorten. Rogge bleef vrijwel on veranderd; de oude oogst Russische rogge ruimt snel op en in den nieuwen oogst is weinig aanbod. Haver blijft vrij hoog ge noteerd met weinig zaken. Tarwe was de laatste dagen iets vaster, vooral de goed- koopere offertes in Donautarwe zijn wat verhoogd. Lijnkoeken blijven nog lusteloos geste de kooplust ontbreekt geheel en al. De prijzen zijn in de afgeloopen week nog verder terug- geloopen. CócoS- en grondnotenkoeken iets gemakkelijker koopbaar, doch eveneens met zeer weinig vraag. MESTSTOFFEN. Stikstofmeststo ffen. De vraag naar zwavelzuren ammoniak, tot heden de eenige stikstofmeststof, die gekocht werd, is klein geworden. Wel werd hier en daar door de verbruikers een klein partijtje opgenomen doch de groote slag is geleverd. En nu ziet men merkwaardig genoeg, de prijzen op- loopen. Het gaat wel schijnbaar geheel tegen de regels in; toen er enorme -vraag was, daalden de prijzen dagelijks, nu er weinig omzet meer is, stijgen de prijzen. Toch is de tegenstrijdigheid slechts schijnbaar. Thans nu in de omringende landen ov;»-a' een hooger prijsniveau ligt en ons landje uitermate goedkoop is, wordt getracht op buitenlandsche markten betere prijzen te maken en wie zijn onverkochte partijen daar heen met winst verkoopen kan, doet het. Waarom niet? Handel is handel voor den kocpman en de lijden zijn al slecht genoeg. P. VAN DER K00IJ ZONEN ROTTERDAM 1ELEF. 3 418 Turfstrooise! - Fourage en Paardenmest VRAAGT PRIJS. Clichéfabriek „I e Oosten" Gedempte slaak No. 120 I Te eioon No. 21425 J ROTTERDAM Kunstmest voor KAMERPLANTEN VerKrijgba^r in de Bloem- en Zaad winkels 40 cent-per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Een beproefde mest voor Cactussen P. BENDIEN - Naarden POSTREKENING 55454. Inmiddels ligt het voor de hand, dat hier door de prijzen in ons land oploopen. Op het eind der week zijn de prijzen der symthetische meststoffen opnieuw iets ver laagd, zoowel van-kalksalpeter als van leuna montansalpeter, terwijl ook kalkamanonsal- peter aan de markt kwam. Tenslotte kwamen heden de prijzen van chilisalpeler uit, zoodat thans de stikstof markt vrijwel over de geheele linie te over zien is Ofschoon geen der partijen tot het bar lage peil der ammoniakprijzen afgedaald is, is er toch een aanmerkelijke verlaging tegen over het voorgaande jaar ingetreden. Ook tegenover de pnjzen in de ons omringende landen steken de noteeringen hier zeer gun stig af, zoodat onze landbouw wel in staat gesteld wordt zicji voordeelig van de noodige stikstof te voorzien. De noteeringen van chilisalpeter steken zeer ongunstig af bij die van kalksalpeter; het lijkt ons niet gewaagd te voorspellen, dat op deze wijze de chili opnieuw terrein gaat verliezen aan de kalksalpeter. Thomasmeel. Ook in de afgeloopen week is er een vrij behoorlijke vraag ge weest in thomasmeel. De fabrieken hebben alle veel schepen ter belading ontvangen, waarvan de inhoud moet dienen voor da roggebamesting enz. De tweedehands-par tijen worden thans iets minder ruim aan geboden. Hier te lande wordt echter nog zeer laag verkocht, doch dat is meestal op slechts enkele plaatsen het geval. In de maand Augustus heeft Nederland een invoeioverschot gehad van 23,800 ton tegenover 25.600 ton over Augustus 1930. Sedert 1 April is het in dit jaar 110,3000 ton tegenover 140 S00 ton in aezelfde periode van het vorige jaar. In Duitschland schijnen de finantieela moeilijkheden nog steeds voort te duren. Men is daar zuinig op zijn thomasmeel ge worden en men wil tegen de hier geldende prijzen, die te laag worden geacht, niet verkoopen. Ster-merk is dus thans reeds bijna twee maanden van de markt en kan slechts uit beschikbare voorraden worden geleverd. De Luxemburgsche prijzen kunnen met da lage noteeringen hier te lande ook nog niet medekomen. Superfosfaat. De belangstelling voor dit artikel blijft absoluut nihil. Tegenover de thomasmeelprijzen is superfosfaat te duur en de fabrikanten kunnen moeilijk ver lagen als de fosfaatprijzen niet naar beneden De HAWIG drijvende pomp zuigt en perst alle vloeistoffen. Zij is transportabel en kan door haar gewicht van slechts 16 Kg. gemakkelijk getransporteerd worden. U behoeft niet met water te loopen om deze pomp op gang te brengen. Een HAWIG POMP is de meest economische pomp voor elk bedrijf (op landhuizen voor watervoorziening) en wordt gewoon in de vloeistof gelegd. Zij drijft aan de oppervlakte en is door aansluiting aan de licht- leiding zonder montage direkt bedrijfsklaar, Geen andere pomp biedt U deze voordeelen. De constructie is zoo eenvoudig dat bedrijfsstoringen uitgesloten zijn. Vraagt beschrijving van deze Universal machine en bericht ons voor welken tak van Uw bedrijf U een HAWIG POMP zoudt kunnen gebruiken en wij zenden U nadere inlichtingen en nauwkeurige calculatie Keizersgracht 738 Tel. 36911 AMS1ERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12