J. MONSTER Tel. 151 'BIERBOSTEL HIILOEMBILLENKWEEKEIS! LAND- EN 1 U1NB0L W, No 105 Verschijnt eiken Donderdag) DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 C.VAN VEEN Gzn., Zijde 71-73, Boskoop HANDEL IN TUiNBOUWBENOODIGDHEDEN Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres In ons vorig nummer namen wij de prae- ^dviezen op, die uitgebracht zijn op het Ne- derlandsch Landhuishoudlcu,ndig Congres, dat 17, 18 en 19 Sept. te Vlissingen gehou den werd Thans willen wij een en ander weergeven van de besprekingen, die op de uitgebrach te praeadviezen volgden. Op het praeaiüvies van dr. J. C. Dorst, over de vraag: Kunnen de belangen van het Nederlandsche pootgoed worden gediend, door de toepassing van de Landbouwuit- voerwet? volgde niet veel bespreking. Onze Rijkslandbouwconsulent in België, jhr. J. v. Vredenburch en dr. J. J. L. van Rijn, onze gedelegeerde bij het Landibouw-Instituut te Rome, wezen nog op de zwendel, die in het buitenland plaats heeft, en drongen aan op een Rijksmerk. De Italiaansche regeering b.v. heeft al besloten alleen maar pootaard- appelen toe te laten, die voorzien zijn van een certificaat van erkende keuringsdiensten Bij de behandeling van het onderwerp van dr. W. Droes en, over een credïetvorm, waarin het bestaande landbouwcrediet- - wezen niet lean voorzien, volgde uitvoerige discussie. Dr. H. M o 1 h u ij z e n vond een voudiger dan het door inleider gepropageer de idee, dat een borgmaatschappij, waarin Rijk, Provipcie en Geqjeente en desge- wenscht landbouwinstellingen deelnemen, werd opgericht. De heer G. W. S t r o i n k had groote bezwaren tegen het praeadvies, en zag geen oplossing in den aangegeven weg. Ir. S. L. L o u w e s, wees op de groote moeite, waarin de hypotheekbanken verkee- ren. Deze worden niet geholpen door paoht- verlaging. Hier dreigen gedwongen verkoo- Êingen en moet allereerst geholpen. Mr. P. ieleman verwachtte van de gemeen ten geen steek, terwijl de Boerenleenbanken geen crediet kunnen geven zonder borgen. De zaak moet provinciaal geregeld worden. Ir. J. Siebenga komt op tegen de leuze: laat maar doorzieken. Waar het mogelijk is, en dat is het helaas niet overal, moet ge holpen. Prof. Mees, ziet gevaar, daar bij steunproductie uitbreiding dreigt, wat fu nest kan zijn. Voor het idee van ir. Louwes is spr. huiverig. In zijn repliek wees de Inleider er nog op, dat hij de Boerenleenbanken niet wil belas ten met iets, dat niet tot hun werkkring be hoort Het particulier initiatief wil spr. in schakelen. Dat dit kan bewijzen Limburg- sclie voorbeelden. Het praeadvies van ir. M. D. D ij k om trent internationale financiering van we reldvoorraden enz. werd door spr. nog even uitgebreid met een verwijzing naar. het Rus sisch gevaar. Wij kunnen niet tegen Rus land op met ons productiestelsel. Rusland bedoelt niet direct dumping. Zijn stelsel is anders. Willen we dat stelsel niet aanvaar den, dan staan ons twee wegen open om niet onder te gaan, óf alle landen buiten Rusland moeten alle Russische producten boycotten, óf men moet een internationaal goederenschap oprichten, dat met Rusland; zaken doet. Prof. Mees acht goederenschappen niet voor verwezenlijking vatbaar, en komt op tegen de benaming „kapitalistisch stelsel", wat moet zijn: stelsel van de vrije prijsvor ming. Onze houding tegenover Rusland be palen acht spr. noodzakelijk. Op het al of niet doorgaan met de Zuider zeewerken. waarover de heer J. B s. W e s- t e r d ij k advies uitbracht, volgde een le vendige discussie. Vooraf verklaarde de ad- vieseur, dat z.i. bij de uitvoering der Zui derzeewerken niet roekeloos is gehandeld. De kosten echter zijn ontzettend tegengeval len. Spr. is voor doorgaan, doch niet tot el- ken prijs. Nieuwe berekeningen, waar we wat aan hebben, zijn noodig. Oud-Minister Van IJsselsteyn was ook onaangenaam getroffen door de steeds tegenvallende ra mingen, doch men moet dóórgaan, zij het in ander tempo. Over de waarde van den grond valt nu nog niets te zeggen. Nadee- Vyestlandsche bloemententoonstelling De voorbereidende werkzaamheden voor de Westlandsche Bloemententoonstelling, die, naar men weet, van 3 tot en met 7 Nov. a.s. gehouden zal worden in 't nieuwe veilinggebouw van de Coöp. Centrale Westl. Snijbloemenveiling te Honselersdijk loopen vlot van stapel. In het Eere-comité, waarvan de minister president Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck voorzitter en Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karne beek, commissaris dier Koningin in Z.-1-Ioll. ondervoorzitter is, hebben vele autoriteiten zitting genomen. Er is 'een rondschrijven gezonden aan de leden der C.W.S., waarbij een voorloopige opgave van de in te zenden bloemen wordt gevraagd, want het is de bedoeling van 't bestuur, dat uitsluitend producten van West landsche kweekers zullen worden tentoon gesteld. Uit de binnengekomen opgaven blijkt wel, dat de kweekers veel belangstel ling voor de tentoonstelling hebben. De oproep van het bestuur om op de tentoon stelling met iets moois uit te komen, blijkt Weerklank te hebben gevonden. Ter opluistering der expositie en mede om den band tusschcn de bloemenveiling en de bloemenwinkeliers te versterken heeft het bestuur een prijsvraag uitgeschreven voor de winkeliers. Deze kunnen een opge maakte bloemenmand of bloemstuk inzen den en aldus mededingen naar de uitge loofde prijzen. Dat ook het publiek veel aandacht heeft Voor hetgeen in begin November in het nieuwe veilinggebouw aan den Dijkweg te Honselersdijk dat ook 't grootste veiling gebouw van het Westland zal worden staat te gebeuren blijkt wel uit de van alle zijden binnenkomende toezeggingen van medailles en andere prijzen. En last not least leggen handel en Industrie uit het geheele land een levendige belangstelling aan den dag voor deze groote Westlandsche bloemententoonstelling, die voor de streek een gebeurtenis van beteeke- nis zal zijn en die als de weersgesteld heid niet al te zeer tegenwerkt ongetwij feld door duizenden vakgenooten en bloemen liefhebbers bezocht zal worden. De bespreking der prae-adviezen lig zou het zijn als er een hiaat in de uit voering der werken kwam. Prof. Visser ziet in de werken een prachtig werkverschaffingsobject. Men kan het geld wel besparen, doch moet het dan anderszins voor armwezen en werkverschaf fing uitgeven. Er arbeiden 6000 menschen. De werkverschaffing in Drenthe en Over ijssel geeft ons anne, slechte grond. Hier krijgt men in elk geval goedó grond. Ir. S. L. Louwes is voor stopzetting. Men moet weten wat het kost. Het Nederlandsche volk toone eerst, dat het zijn landbouw levens vatbaarheid wil schenken. Daarna denke ze pas aan de Zuiderzee. Maar dit loonend maken van de landbouw zal, volgens den praeadviseur, vele honder den millioenen guldóns kosten. Voor stop zetten. zoowel als voor doorgaan, zijn goede argumenten aan te voeren. Bij het rapport van ir. C, G. P. vanGoor over tertiaire wegen, protesteerde de heer G. W. Stroink er tegen, dat de gelden uit het wegenfonds in hoofdzaak de centra van het verkeer ten goede komen. Het plat teland mag even goed betalen, doch wordt schromelijk verwaarloosd'. Als we tot 1942 met de tertiaire moeten wachten liggen deze in puin. Het geld daarvoor moet van het Rijk komen. Ook volgens ir. Swaab is het met de tertiaire wegen niet in orde. Het platteland wordt achtergesteld. De midde len in het praeadvies aangegeven zijn schijnmiddelen. De provincies hebben niet eens geld voor de secundaire wegen. Het Rijk moet helpen. Prof. Visser wijst op de onbillijkheid alle tertiaire wegen over een kam te scheren. Steun voor de polder wegen is vóór alles noodig. Inleider is van oordeel, dat we bij de re geering aan doovemansdeur kloppen. Dat is gebleken bij de behandeling van de motie- Ebels in de Tweede Kamer. Zelfs bij aanne ming zou ze niet uitgevoerd zijn. Maar de gelden, uitgetrokken voor de secundaire we gen. zouden ten behoeve van de tertiaire wegen verlaagd kunnen worden, omdat voor de secundaire wegen gelden geleend mogen worden. Alle tertiaire wegen zijn echter niet even belangrijk. ]~)e fruitdag te Rotterdam Zooals we reeds in de dagelijksche rubriek van 1.1. Vrijdag mededeelden, werd Donder dag 17 Sept. te Rotterdam een fruitdtag ge houden. Hoewel we het eenigste dagblad zijn, dat terwille der lezers, een afzonderlijk bijblad voor Land- en Tuinbouw geeft, hadden wij nooh van het Centraal Bureau, noch van andere zijde een uitnoodiging ontvangen, terwijl andere bladen, die ook wel eens als het zoo voorkomt, iets geven met betrekking tot Land- en Tuinbouw, blijkbaar wel ge ïnviteerd waren. Daar we het van het groot ste belang achtten voor onze lezers, die aan fruitteelt doen, iets over deze dag mede te deelen, zijn we, ondanks deze negatie, toch gegaan en hebben bereids iets 'medegedeeld over wat we in het veilïngsgebouw aan dó Persoonsdam hebben gezien. Zooals reeds gemeld, werd des namiddags een z.g. „praatdag" over fruitteelt en -behan deling gehouden, in de overvolle zaal van Hotel Bristol (Coomans), welke door den heer F. V. V a 1 s t a r, voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen, geopend werd met er o.a. op te wijzen, dat dó bewe ring als zou het Centraal Bureau het fruit op de derde plaats stellen, door deze fruit- "ig gelogenstraft wordt. Ir. R. v. (LV een, Rijkstuinbouwconsulent te Nijmegen, sprak over Het kweeken van gezond fruit waarbij hij even (de sprekers hadden maar 15 minuten spreektijd) wees op de volgende zes factoren, die daarbij van beteekenis zijn: a. De grondbewerking, waarop nog onvol doende gelet wordt, vooral op klei moet de grond goed diep losgemaakt. b. De afstand dea* boomen, die dikwijls zeer onvoldoende is, zoodat het benoodigde licht en de lucht niet voldoende kunnen toetreden. a Het snoeien, waarbij men er op moet letten dat de kronen ook flink ruim moeten zijn en (lit van de jeugd af geregeld moet worden. d. Het dunnen, dat evenmin als 't snoeien zich moet beperken tot druiven en perziken, doch zich ook tot appels en peren moet uit strekken, opdat men mooi fruit, doch ook een goede knop ontwikkelt krijgt, zoo dat de z.g. beurtjaren goeddeels uitgescha keld worden. e. Bemesting, omdat vele boomgaarden lijden aan ondervoeding. Jaarlijks en niet maar zoo nu en dan, moet de boomgaard bemest met stalmest en kunstmest of alleen met kunstmest. Duur is het niet. Een zware bemesting kost bij normale oogst 1 cent per K.G. fruit f. Ziektebestrijding, waar al veel aan ge daan wordt, doch nog niet genoeg. Een 71/2% carbolineum-oplossing, in dó winter te geven, mag b.v. niet nagelaten worden Maar allen moeten het doen. buurman ook. De Rijkstuinbouwconsulent te Maastricht, ir. W. G. v. d. Kraft, sprak over Het collectief sorteeren. In Zwitserland is hót mogelijk fruit te koo- pen op garantie van kwaliteit en sorteering. In ons land kan het fruit, dat toch lekker en goed is, veel goed maken wat andere pro ducten thans laten zitten. Het behoeft niet in de hoek te staan. Italië, onze krachtige concurrent, levert mooi gesorteerd en mooi verpakt fruit. Dat doet verkoopen. Het coöperatief en colléctief sorteeren kan veel goeds tot stand brengen. Venray en Roermond begonnen en daar kon het wel uit, wat spr. met cijfers aantoondó. Er zijn bezwaren, doch die kunnen overwonnen worden. De Persoonsdam heeft getoond hoe 't kan en hoe het moet. De heer C. Vogelaar te Krabbendijke, handelde over Elite fruitveilingen. Insecten en zwammen bederven ons fruit, doch met eenige zorg kan er veel goed fruit geteeld worden. De vraag is echter: hoe krij gen we daar een goede prijs voor. Op Zuid- Beveland is men verledón jaar begonnen alleen wat goed is en le kwaliteit bijeen te plaatsen. Daar dit bijval vond is men het gaan regelen. Men stelde bepaalde eischen, wat uiterlijk, maat en vooral ook, wat sor teering aangaat Hierop wordt een strenge keur uitgeoefend. Wat maar eenigszins af wijkt gaat er uit Aan verpakking wordt nog geen eisch gesteld. We moeten alles doen om gezond, mooi fruit aan te bieden. De Directeur van de Tuinbouwveiling aan de Persoonsdam, de heer G. H 0 g e w e g, besprak dó Doel is, evenals bij Eliteveilingen voor goede waar een goede prijs te maken. Het werk op de Persoonsdam heeft, hoewel nog verre van volmaakt, toch al mooiq resultaten. Door sorteering en verpakking moet men een produkt kunnen aanbieden, dat zich zelf verkoopt. Reeds nu wordt door vele be werkers moeite gedaan om het sorteeren en verpakken zoo vlot mogelijk te doen loopen. De handel vreesde wel, dat de uniformiteit alle vakkennis voor dón handelaar zou over bodig maken, met al de sohadelijke gevolgen daarvan. Doch dit is geen steekhoudend te genargument Voor scherp koopen is dege lijke vakkennis nog evenzeer vereischt Coöperatief sorteeren en verpakken kan niet anders dan heilzaam werken. De heer A. B 0 o ij te Ochten bij Tiel wees op de beteekenis van de fruitteelt in Neder land, waar 40.000 H.A. met fruitboomen be plant zijn. Er is nog zoo weinig prima-pri ma fruit, misschien nog geen 5%. En toch als we aanpakken kunnen wij het Amerikaansche fruit wel verdringen, daar we veel smakelijker fruit hebben en als we willen het ook mooier kunnen leveren. Op interessante wijze vertelde dó veteraan op fruitteeltgebied, de heer Blij en berg, te Culemborg. het een en ander om te be wijzen, dat theorie en praktijk hand aan hand gaan. Hij had 46 Bellefleuren zéér zwaar bemest, zoo zwaar, dat de heer Sehoe- vers, van Wageningen, gezegd had, dat hij ze dood mestte. Ende theorie had ge lijk. Hij had ze dood gemest Een ander ge val deelde hij mede, hoe ir. v. d. Veen hem had geraden de appels te dunnen en ziet, hij had 5 6 maal zooveel opbrengst gehad. We moeten ook op de plukkers en het plukken letten. De schade die bij het pluk ken aangebracht wordt komt pas later voor den dag. Goede raad!, initiatief en de daad is beter dan subsidie. Laat 't Rijk maar helpen door spuiten verplichtend te stellen. Anders krijgt de spuiter de kwalen en kwaal-aan brengers van zijn buurman de niet-spuiter toch nog over. Ir. Bloemsma te Deventer wees er op, dat verschillende veilingsvereenigingen moeten samenwerken om groote massa's le klas fruit van eenzelfde soort te kunnen verkoopen. Ook moet gelet op het verpak kingsmateriaal. De Voorzitter constateerde, dat alle besprekingen als grondtoon hadden: we moeten aanpakken. Welnu, zoo zei hij, doet dat en doet het organisatorisch. Nadat allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt, dank betuigd was, sloot de voorzitter deze belangrijke bijeenkomst. Qewicht en gehalte der suikerbieten (9 September) Het onderstaand overzicht betreffende ge wicht en gehalte van de suikerbieten op 9 September 1931 is samengesteld op grond van een monstering, welke geheel belange loos verricht wed door een aantal corres- ponaenten oei Directie van den Landbouw in die deelen van het land, waar de teelt van suikerbieten van beteekenis is. Het onder zoek 'der monsters werd, eveneens zonder eenige vergoeding der daaraan verbonden kosten, verricht aan de fabrieken, die daar toe door de organisaties van beetwortel- suikerfabrikanten zijn aangewezen. De thans genomen monsters zijn grooten- deels afkomstig van dezelfde perceelen als die van 17 Augustus 1931. Onderstaande tabel geeft een overzicht van de resultaten van het onderzoek. Ter vergelijking is tevens opgenomen een provinciesgewijs overzicht van den uitslag van de vorige monsterneming, terwijl voorts nog zijn toegevoegd de totaaluitkomsten dei monsternemingen in de jaren 1927- 1928, 1929 en 1930. 1931 Gewicht Suikerge Gebied: per biet. halte. Gr. 17 9 17 9 Aug. Sept. Aug. Sept. Gron. en Friesl. 345 495 13,96 16.32 N.-Holland. 485 615 14.61 16,81 Z.-Holl and 465 579 15,01 10 o i Zeeuwsche eil. 479 641 14.82 16,87 Z.-Vlaanderen 446 550 14.09 16,72 N.-Brabant 401 529 14.22 16.43 Nederland 432 569 14.77 16,61 1930 Nederland. Aug. gewicht 548 gr., geh. 15.33 1929 Nederland. 19 Aug. gewicht 472 gr., geh. 15,70 10 Sept. 656 17,40 1 Oct 769 17,69 1928 Nederland. 16 Aug. gewicht 476 gr., geh. 14,77 10 Sept. 671 17,48 1 Oct 756 18,50 1927 Nederland. 15 Aug. gewicht 360 gr., geh. 12.48 7 Sept. 545 14,83 27 Sept. 637 16.49 St Ct. Dloementeelt in het Westland Is splitsing gewenscht? Het mag bekend worden geacht, dat in de bloementeelt in 't Westland een eigen aardige toestand dreigt te ontstaan. Deze teelt is nog niet zoo heel groot te noeanen, terwijl toch plannen bestaan voor niet minder dan drie speciale veilingen. In Honselersdijk is momenteel een nieuwe inrichting in aanbouw, de volgende week zal de aanbesteding plaats vinden voor den bouw van een nieuwe veiling te Poeldijk, langs den Nieuwenweg, terwijl de veilings- vereeniging te 's-Gravenzande binnenkort zal bespreken aldaar een speciale tulpen veiling in het leven te roepen, die dan in het eigen bestaande gebouw zal plaats hebben, en waarbij het veilingspercentage naar ver luidt zeer laag zal worden gesteld. Zooals we zeiden, is de bloementeelt in het West land nog niet zoo heel groot te noemen; wat er dan ook in de toekomst gebeuren zal met al deze veilingen valt moeilijk te voor spellen. De heer M. v. d. Hout, secretaris van den Bond Westland, schrijft ons over al die toekomstige bloemenveilingen o.m. het vol gende: Hij gaat eerst het ontstaan na van de Centr. Westl. Bloemenveiling en zegt dat daardoor de bloemencultuur in deze streek zich heeft kunnen ontwikkelen. In een tijd nu, waarin de C.W.S. een n veilingsgebouw sticht en een economische crisis over de geheele wereld heerscht, die ons waarschuwend de vinger voor houdt, in dezen tijd komen nu ook de plannen voor de stichting van andere bloemenveilingen. Een waarschuwend woord mag hier niet achterwege blijven. Is het noodig dat er een tweede veiling bij komt? Niet een zakelijk argument is hiervoor aan te voeren, meent de heer v. d Hout. De feiten zeggen hel Eenige jaren reeds gevestigde groote bloe- menkweekers gaan nu nog met hun bloemen voor een belangrijk deel naar de veraf ge legen Aalmeersche veiling, omdat zij meenen dat de bloemenhandel zich hier nog niet voldoende heeft gevestigd, dat zij de alge- meene marktprijs voor hun artikel kunnen bedingen. Bovendien is hier de bloemencultuur nog te jong en te onzeker. Het is niet meer dan spelen met de be langen der C. W. S. om nu, in dit stadium en in dit tijdperk tot de stichting van tweede Snij bloemenveiling in het Westland over te gaan. En moet nu de veilingsvereeniging 's-Gra venzande een veiling voor tulpen gaan in richten? Hiermede wordt een groote incon sequentie begaan. Diverse leden der veiling 's-Gravenzande zijn lid der C.C.W.S., en als zoodanig verplicht daar te veilen, terwijl straks hun medeleden, die geen lid der C.C.W.S. zijn hun tulpen op de plaatselijke veiling kunnen aanvoeren. Op deze manier gaat men op de meest verschrikkelijke wijze en tot seperatisme leidende manier, langs elkaar heen werken. Het artikel bloemen is een geheel apart artikel, en de veilingsver eenigingen hebben het aan zijn lot overge laten. Moeten, nu de bloemencultuur eenige beteekenis krijgt, de veilingsvereenigingen het artikel bloemen tot zich gaan trekken? Dit zou een absoluut te veroordeelen daad zijn, terwijl bovendien een groote verwarring op zakelijk terrein hiervan het gevolg zou zijn, waarvan het Westland zelf en in zijn gehec1 do cupe werd. De baan was goed gelegd, de C.W.S. ver zorgde tot dusver de belangen der bloemen- kweekers en op zeer natuurlijke gronden onthielden zich daarvan de veilingsvereeni gingen. Iedere Westlander is in aller en daarom ook in eigen belang geroepen de toestand zooals die op natuurlijke wijze is ontstaan te helpen handhaven. Daadwerke lijk is er nog niets gebeurd waarvan men niet meer terug kan. Is dit eenmaal wel het geval, dan is een hei-stel van deze eenheid niet meer mogelijk. Mochten om tot dit her stel te geraken b.v. voor de groep Monster- Poeldijk daaraan bezwaren vast zitten van persoonlijken aard, dan is de heer v. d Hoot bereid daartoe bemiddeling te ver- leenen. De afd. 's-Gravenzande van den Bond Westland raadt de heer v. d. Hout dringend aan de voorbereidende plannen te verwerpen als niet passende in het kader van de vei lingshistorie. BENZO Rijwielen met freewheel en handrem 40 of met Torpedo terug trapremnaaf 43 rembours met vrü zicht, franco station BENZO RIJWIELFABRIEK VLAARDINGEN. miliiinaMIIEniiiinmuniiiiiniiiiifntiTiinniuniuiiiiiiimiiiiituiiviinnrai Lange jas 8.75 Jekker 5.75 Oliebroek 4.25 Pijpen, per paar ƒ3.50 Laat U niet natregenen BESTEL NOG HEDEN, bij: noiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiuiiD ENKHUIZER ZAADWINKEL Noordplein 35 Rotterdam TELEF. 43164. IUIKZA1D BlOtMBOLLEH, BLOEMZAAD N ij m e g e n, Groenten Fruit: Dinsdag, Vrijdag 1 uur n.m. Bloemen: Woens dag 10y2 uur v.m. Tilburg, dagelijks 10 geve men de varkens gerust zes pond MAIS per dag en de resul taten zullen U verrassen. Nadere inlichtingen bij: N.V. BONDA T3 I23A9EA Lagedruk Stoomketels I yPAüM Heelwaterketels Zuinig brandstofverbruik. Gemakkelijke reiniging. Lage aanschaifingskosten. Levering met of zonder appendages. In voorraad bij N.V. Amsterdam-Z. Lomanstraat 29 WOON in Uw EIGENHUIS en gij bespaart pl.m. 40 der huursom. Voor spaar rekeninghouders 85% Hypotheek. Individueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eindbedrag (geen spaarkas, geen verzekering). Aanvragen te richten aan NIEUW EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's GRAVENHAGE. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werkkring, rnime belooning. Wij leveren uit voorraad: Bollenrollen en -hekjes Bollensorteerders in alle maten Alle soorten sorteerbladen Aanbevelend Fa.C. BRINKMAN ZOON 'S-GRAVENZANDE TEL. 14 te maken, maar wel ze zuiver te rapen. Ook laat de bewaring der eieren dikwijls veel te wenschen over: een vochtig vertrek deugt nooit, evenmin als een waarin scherp rie kende stoffen aanwezig zijn. Die bederven de smaak der eieren, dat begint vaak al in de nesten. Het vertrek moet droog zijn, in den zomer bovendien koel, in den winter niet ijskoud, want ook maar eenigszins be vroren eieren zijn spoedig aan bederf on derhevig. Men bewaart de eieren liggende, in een enkele laag, althans zeer zeker bij eenigszins heet weer. Ook kan men ze wel in kartons met gaatjes bewaren, maar nooit in een gesloten kist Opstapelen in emmer of bak geeft zomers gauw broeiing, is dus absoluut af te keuren. Nooit de eieren ook met papier of doek afdekken. En des zomers de eieren 2 maal daags uithalen, des win ters, als het vriest, soms vaker, overigens dan toch zeker iederen dag eens. I^underhorzelbestrijding Verzorging van het handelsei In de Kleinveeteelt schreef de heer Bos houwers o.a. het volgende: Een goed han delsei moet zuiver zijn, geschikt voor 't etaleeren, proper van schaal, en gesorteerd op kleur en grootte. Nu zou men kunnen meenen, dat dan niets eenvoudiger is dan de eieren even zuiver te maken. Wasschen is evenwel verderfelijk voor het ei. Alleen de eieren voor eigen gebruik, die spoedig worden opgegeten, maken een uitzondering. De eieren, die in den handel komen, hetzij via de markt, hetzij via de veilingen en mijnen, moeten echter betrekkelijk langen tijd bewaard kunnen worden, en dat kan een afgewasschen ei niet. Wat is daarvan de oorzaak? Vroeger ging men het zoeken in de meer dere of mindere poreusheid der schaal, in de meerdere of mindere ventilatie, welke door de schaal mogelijk is Thans leert men, dat de eierschaal bedekt is met een zeer fijne stof, een poeder zou men kunnen zeg gen, en die stof bezit antiseptische eigen schappen. Bacteriën, die op deze eierschaal terechtkomen, worden door dit poeder on schadelijk gemaakt, in elk geval tijdelijk, misschien wel voor goed. Op deze manier is de inhoud van het ei dus een flinke poos beveiligd. Wordt echter een ei afgewasschen of afge wreven, dan wordt dat poeder weggewas- schen en weggewreven, zoodat de bacteriën den doorgang door de schaal vrij vinden en het ei kunnen gaan bederven. Indien men de eieren bewaart op een droge, frissche luchtige plaats, dan blijft de poederlaag om de schaal het langst aan zijn doel beant woorden. Het is dus niet gewenscht dè eieren zuiver I In de laatste aflevering van ihet Tijd schrift voor Diergeneeskunde worden door Dr. Baudet, secretaris der Commissie tot bestrijding van de runderhorzel, de voor naamste middelen besproken, die volgens het verslag van de vergadering, welke in April 1930 in het Reiohsministerium für Ernahrung und Landwirtschaft te Berlijn heefit plaats gehad, een doodende werking hebben op de larve van de runderhorzel. Van de Larfugzalf van Prof. Peter en van de staafjes van Prof. Span was reed9 eerder vastgesteld, dat met deze middelen I veel kan bereikt worden; het nadeel ervan in de praktijk is evenwel dat elke worm- knobbel afzonderlijk behandeld moet wor den. zooals trouwens ook met de horzel- zalf en nog andere middelen het geval is. Uit het verslag van de proeven van Prof. Span blijkt, dat met „Delcia 2" goede resultaten verkregen werden, wanneer de huid vooraf geschoren werd. Dit middel, dat iets milder werkt dan het reeds vroeger gebruikte „Delcia 1" is een gele vloeistof met een peitroleumgeur, zooals het bekerde flit. Van 2449 met „Delcia 2" behandelde wormknobbels bleken van de larven 83,3 gedood te zijn. Veel minder gunstig wat en de resultaiten indien de haren vooraf niet waren geschoren; in dit geval werden slechst 16 der larven gedood. Met fli: waren de resultaten zeer verschillend. In sommige gevallen bleken alle larven ge dood en verdwenen de wormbuiten volko men, in andere gevallen vormden zich daartegen korsten op de huid. die nog al pijn veroorzaakten, wat wel een bezwaar is tegen algemeene toepassing van dit middel. Prof. Götze deed een medcdeeling over het gebruik van Vaseline. Indien men hiermede een wormbu'lt 3 minuten inwrijft krijgt men dezelfde gunstige resultaten als mot Vertegenwoordigers van den huidenhan del vestigden er de aandacht op, dat vooral gezocht dient te worden naar een middel waarmede de dieren in hun geheel behnn deld kunnen worden, daar het volgens hen in de praktijk te tijdroovend is elke worm knobbel afzonderlijk te behandelen. Inderdaad moet hiernaar gestreefd woi"- den en is het ook mogelijk met een vloei baar middel dat met de volle hand over den rug der dieren flink wordt ingewre ven, zonder vooraf de haren weg te scheren, bevredigende resultaten te bereiken. Dit middel behoort dan echter te worden toe gepast wanneer de larve pas in het aller eerste stadium van ontwikkeling is en nog slechts een heel kleine opening in de huid heeft gemaakt. De eerste behandeling geschiedt dan begin Februari en moet herhaald worden begin Maart en begin April. Een dergelijke driemaligo behandeling lijkt bezwaarlijk, doch is het in werkelijkheid niet, omdat edj plaats vindt terwijl de dieren zich nog on stal bevinden. De laa&te behandeling wordt dus toegepast op het einde van a»:n staltijd, vóórdat het vee de wei ingaat. Het groote voordeel ven deze behande ling is. dat men er al vroeg mee kan be ginnen als de allereerste wormknobbeltjes, die nog heel klein zijn, zich openbaren en de haren niet behoeven te worden weg geschoren, daarbij loopit alles vlug af, want niet elke wormbuit wordt afzonderlijk be handeld, doch de geheele rughuid flink ingewreven, waarmede beoogd wordt een lichte huidreactie op te wekken door het gedeeltelijk binnendringen der vloeistof in de huidporiën en het afsluiten der openin gen der pas geopende wormknobbeltjes. Zelfs in slecht verlichte stallen kan deze behandeling met slucces worden uitgevoerd, zooals mij in de afgeloopen wintermaan den gebleken is. De hoofdzaak blijft echter, dat alle veehouders deelnemen aan de be strijding, zooals dit in Denemarken het geval is, waar deze aangelegenheid wette lijk geregeld is. Een gelukkig verschijnsel is, dat er in de landbouworganisaties in ons land steeds meer stemmen opgaan die eveneens aan dringen op een wettelijke bestrijding van de runderhorzel. Middelen om het kwaad met succes te bestrijden zijn er nu voldoende beschik baar. het gaat er maar om. dat er door alle veehouders in hun eigen belang ge bruik van wordt gemaakt Op het streven naar het vinden van een middel dat bij één keer toepassing 100 resultaat geeft, moet men zich niet blind staren, omdat dit nu eenmaal niet bestaat. Laat ieder in de keuze van de middeien die worden aanbevolen vrij blijven, de hoofd zaak is en blijft dat de behandeling alge meen wordt toegepast. Ditzelfde standpunt wordt immers ingenomen in Denemarken, waar behalve insnijden en uitdrukken van de wormknobbels ook behandeling met der- rispoeder, hvpololie, carbololie en andora middelen wordit toegepast. Ontvangen prijscouranten ons de reeds zeer bekend geworden zijnde prijscourant in koperdiepdruk toe, welko een schat van bloembollen en vaste planten bevat waarin de liefhebber te kust on te keur kan gaan. Bij het doorbladeren ervan kwam het gevoel over ons alles wat aangeboden wel te willen nemen, en we dachten aan het mooie perk tulpen dat dit voorjaar onze tuin sierde en ieders bewondering trok Die waren <vaa Stassen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11