J5teutoe Hefitëcïje Courant DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 28 September 1931, des namid dags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Kéderlandsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 19311932. Benoeming van een fröbelonderwijzeres aan de school verbonden aan het gesticht „Voorgeest". Praeadvies op het verzoek van Dr. G. J. Thierry, om eervol ontslag als leeraar in het Hébreeuwsch aan het Gymnasium. Praeadvies op het verzoek van A. Horree, om eervol ontslag als onderwijzer bij het Openlbaar Vervolgonderwijs. Praeadvies op het verzoek van Prof. Mr. G. And ré de la Porte, om ontslag als Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Rekening, dienst 1930, van den Armen raad. Begrooting, dienst 1931, van het Gemeen telijk Radio Distributie-Bedrijf. Voorstel in zake het sluiten van kasgeld- leeningen iredurerde het 4e kwartaal 1931 en het le kwartaal 1932. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 7 Juli 1930, in zake den verkoop: a. van een terrein gelegen ten Noorden van den Maresingel, voor den bouw van 8 beneden-, 16 boven- en 15 eengezins woningen aan de Woningbouw vereeni- ging „de Goede Woning"; b. van een terrein gelegen ten Noorden v?.n den Maresingel, voor den bouw van 5 beneden-, 5 boven- en 18 eengezins woningen aan de Woningbouwvereeni- ging „Ons Belang". Voorstel tot vaststelling: a. van de vergoeding, bedoeld in art. 101, lid 1 t/m. 7, van de Lager Onderwijs wet 1920, over de jaren 1926, 1927 en 1928, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen; b. van het alsnog, krachtens het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel, uit te keeren bedrag over de jaren 1924 t/m. 1926, 1925 t/m. 1927 en 1926 t/m. 1928, aan de besturen van verschillende bijzon dere scholen; e. van het door de besturen van een 2-tal bijzondere scholen over de jaren 1925 tot en met 1927 in de gemeentekas te storten bedrag; d. van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 December 1914 (em.blad No. 32), houdende regle ment op het beheer en bestuur der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit te Leiden. t GEMEENTEZAKEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN. Er bestond een voornemen bij B. en W. een voorstel te doen, om in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting vanwege de gemeente wederom een aantal woningen te doen bouwen. Het daartoe opgemaakte plan, waarmede de Gezondheidscommissie zich, behoudens een opmerking van ondergeschikt belang, kan vereenigen, biedt het College den Raad thans aan. Dit plan beoogt den bouw van 56 eengezinswoningen op het door de ge meente het vorig jaar aangekochte terrein tusschen de Lusthoflaan en de Os- en Paar- denlaan; het plan bevat 12 woningen voor groote gezinnen (6 type A en 6 type B), 38 woningen voor gezinnen van normale groot te (type C) en 0 woningen voor kleine ge zinnen (type D). De woningen type A bevatten elk: op den beganen grond een woonkamer, 2 slaap kamers met stookgelegenheid, een keuken, een portaal met trap, een W.C. met voor portaal en eenige kasten; op de bovenverdie ping 3 slaapkamers met een zolderruimte. De woningen type B hebben beneden één slaapkamer en zijn overigens ongeveer ge lijk aan die van type A. In de woningen type C vindt men op den beganen grond een woonkamer, een slaapkamer met stookgelegenheid, een keu ken, een portaal met trap, een W.C. en eenige kasten en op de verdieping twee slaapkamers en een zolderruimte. De woningen type D bevatten op de ver dieping éém slaapkamer minder dan die van type C. Voorts wordt bij elke woning een flinke bergplaats in den tuin gemaakt, terwijl alle woningen door een gemeenschappelijk daar achter gelegen pad een achteruitgang ver krijgen. De bouwkosten (zonder den grond) wor den geraamd op f 11 per M3.; met toezicht teekenwerk en renteverlies komt men dan tot een totaal bedrag van f 167.700. De grond kosten, met inbegrip van den (plaats gehad hebbenden) grondaankoop en den straataanleg, voorzoover komende ten laste van het bouwplan, worden uitgetrok ken op f 49.500. Voorzoover de woningen aan één zijde van de aan te leggen straten komen te lig gen, is er van uitgegaan, dat, gelijk in der gelijke gevallen als regel geschiedt, op het bouwplan slechts de halve straatbreedte drukt. Niettemin is het gewenscht, om de te verlengen gedeelten Nassaustraat en Lusthoflaan thans reeds op volle breedte aan te leggen en uit practische overwegin gen alleen den aanleg van de te verlengen Os- en Paardenlaan voorloopig nog 6lechts over de halve breedte te doen geschieden. Voor rekening van het bouwplan komt dan wegens straataanleg een bedrag van f 18.500, terwijl ten laste van de gemeente blijft een som van f 11.500. In de Lusthoflaan zal voorts niet het ge bruikelijke straatriool kunnen worden ge legd, doch aldaar moet in verband met de plannen van de centrale rioleering een riool op paalfundeering en op belangrijk grootere diepte dan normaal, worden gelegd, zooals ook is geschied in het reeds aangelegde ge deelte van de Lusthoflaan, aansluitende aan den Heerensingel. De hiervoor meerdere kosten ad f 6700 bohooren evenmin tot de lasten van den woningbouw. Er is dcrtialve een crediet benoodigd van f 217.200 voor den woningbouw (eigen- lijk o bouwkosten f 167.700, grondkostcn f 40.500) en van f 11.500 f 6700 voor straat aanleg en extra rioleeringskosten ten laste van de gemeente komende, vormende te zamen een bedrag van f 235.400. Aaneezien do rente der ri(ksvoorscbntten nog 4% pet. bedraagt en die voor geld lee ningen op de particuliere markt belangrijk lager is, verdient het in het belang van de exploitatie de voorkeur, dat de gemeente ditmaal zelf in de bouwkosten voorziet en derhalve geen rijksvoorschot aanvraaet Uitgaande van een annuïteit. geba«eord on een rentevoet van i\\ pet. en den gehniike- lijken aflosslngsdunr van 75 paren voor het grond voor schot cn 50 jaren voor het bouw- voorschot, zullen de huren, bij een sluiten de rekening, bedragen: voor de 6 woningen voor groote gezinnen, type A, f 6.51 per week; voor de woningen voor groote gezin nen, type B, f 5.61 per week; voor de 38 woningen voor gezinnen van normale groot- te, typpe C, f 5 per week; voor de 6 wo ningen voor kleine gezinnen, type D, f 4.68 per week. Vermits de woningen zullen dienen om da verdere ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen te bevorderen, komen zij in aanmerking voor de gebruikelijko bijdrage in het exploitatie-tekort, bedragen de voor de groote woningen f 75, en voor de overige woningen f 50 per jaar, waar van Rijk en gemeente ieder de helft dragen. Een aanvrage tot het bekomen van deze bijdrage is bereids bij de Regeering inge- In verband hiermede kunnen de genoem de huren worden verminderd met plxn. f 1.50 per week wat de groote woningen aangaat, en met pl.m. f 1 per week wat de andere woningen betreft. Bovendien zou den B. en W., indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, het verleenen van een huurtoeslag aan de groote gezin nen uit het ingestelde Huurtoeslagenfonds in overweging willen nemen, op denzelfden voet als zal plaats hebben voor de in aan bouw zijnde groote woningen der vei^schil- lende bouwvereenigingen. Bij een en ander is intusschen in het oog te houden, dat, ge lijk trouwens van zelf spreekt, de huurtoe- slacen slechts naar behoefte worden ver- Ook het beheer van deze woningen dient uiteraard aan de Gemeentelijke Woning stichting te worden opgedragen; na gepleegd overleg is het bestuur van de Stichting be reid bevonden de exploitatie op zich te KASGELDLEENINGEN. Bij raadsbesluit van 8 Juni jl. werden B. en W. gemachtigd tot het sluiten van kas- geldleeningcn, gedurende het 3e kwartaal 1931, tot een max. bedrag van f 1.000.000. Op het oogenblik loopt een kasgeldlee- ning ten bedrage van f 600.000, terwijl bin nenkort nog een som van pl.m. f 400.000 zal moeten worden opgenomen. Vermits de aflossing van genoemde be dragen zeer waarschijnlijk niet of niet ge heel uit de gewone middelen zal kunnen geschieden, dient ook voor het 4e kwartaal van het loopende jaar en het le kwartaal van het volgende jaar weder een machti ging tot het aangaan van kasgeldleeningen te worden verleend. Opdat B. en W. ruimte behouden om zoo noodig in nieuwe kasbehoeften te voorzien, ook in deze beide kwartalen zullen aan de gemeentekas hooge eischen worden ge steld, o.a. voor de betaling van aannemings termijnen van groote werken, en de aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ver schuldigde pensioensbijdragen over 1931 komt het B. en W. gewenscht voor, dat het maximum-bedrag op f 2.000.000 wordt ge steld. Zooals gebruikelijk, is hierbij buiten beschouwing gelaten de som van f 70.000, tot welk bedrag, ingevolge de krachtens raadsbesluit van 29 Juni 1925 met de Bank voor Nederl. Gemeenten aangegane rekening courant-overeenkomst, het debet-saldo der gemeente bij die Bank kan stijgen, zonder dat vooraf de goedkeuring van Gedepu teerde Staten noodig is. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging het College te machtigen gedu rende het 4e kwartaal 1931 en het le kwar taal 1932 over te gaan tot het sluiten van kasgeldleeningen tot zoodanig bedrag, dat op geen enikel tijdstip in die kwartalen de kasschuld de som van f 2.000.000 le boven gaat en onder de voorwaarden als door B. en W. zullen worden bepaald. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER Het Leidsche voorbeeld van positieve woe kerbestrijding vindt allerwege navolging. In Alkmaar, Arnhem, Dordrecht, 's-Herto- genbosch, Groningen, Nijmegen, Haarlem en Den Haag zijn of worden borgstellingsfond sen, als een nieuw middel tot bestrijding van den woeker in het volkscredietwezen, opge- Het Leidische Borgstellingsfonds heeft dan ook bewezen in een1 groote behoefte te voor- Men kent het doel der Stichting: Woeker bestrijding door borg te staan voor crediet- waardige credietbehoevenden, die trots ern stige pogingen, niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zekerheid. Deze week werd de 1000ste aanvraag voor een borgstelling in behandeling genomen. Het fonds heeft sedert haar oprichting, 26 October 1928, velen- uit handen van woeker aars gehouden en vooral diegenen kunnen helpen, waaronder de woeker het weligst Verleend werden niet minder dan 712 borg stellingen tot een gezamenlijk bedrag van f 60598.— Het verheugertie is, dat de personen voor wie het fonds borg heeft gestaan, dit ook ten volle waard waren. Slechts een klein bedrag behoefde het fonds als borg te be- Velen economisch zwakken is alzoo in hun moeilijken levensstrijd steun verleend. Het fonds heeft echter ook aanvragers moeten te leur stellen, omdat het fonds nog niet over voldoende middelen besclxikt. Men kan door een jaarlijksche contributie medewerken om aan den woeker, een der groot ste ondermijners van maatschappelijke wel vaart en huiselijk geluk, in onze stad paal en nerk te stellen. Het Dag. Bestuur der Stichting beslat uit de heeren Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Voorzitter; G. A. Smit, penningmeester, Gironummer 141700 en P. A. van Aggelen, Directeur dor Gemeentelijke Bank van Lee ning, secretaris, Nieuwsteeg No. 4, tel. 270. De secretaris houdt eiken Zaterdagmid dag om 5 uur spreekuur in het gebouw Nieuwsteeg No. 4. LEZING Drs. D. SCHOUTEN. In 't bel an van de arbeid van en voor de jongeren in Wijk IV der Nederl. Hervormdo Gemeente alhier hoopt Drs. D. Schouten, leeraar aan het Christelijk Lyceum te Har derwijk, deze week een lezing te houden in 't Wijkgebouw Stille Rijn 13, en wel op 26 ■September a.s., 's avonds te 8 uur. Drs Schouten hoopt te spreken over: „Boven landers nood en Lnaglanders plicht". De bij eenkomst, die onder leiding zal staan van den wijkpredikant, Ds. J. C. van Apeldoorn, is voor oudere en jongere belangstellenden toegankelijk. Toegangskaarten zijn vóór Za terdag bij de leden der belde Jeugdvereeni- gingen van Wijk IV cn 's avonds aan de zaal verkrijgbaar. EEN AFSCHEID AAN DE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK De heer Cornet, die 47 jaar in betrek king was als ambtenaar aan de Universi teitsbibliotheek, heeft gisteren afscheid ge nomen van zijn%collega's en zijn boeken. Te 11 uur des morgens werd hij in de kamer van den directeur der Bibliotheek, dr. F. C. Wieder ontvangen en door hem toegesproken. In de afgeloopen 47 jaren, zeide spr., is in de bibliotheek veel veran derd en veel gedaan. In de eerste jaren zal het hier wel een heel rustige zaak geweest zijn. Op 't oogenblik lijkt het meer een fabriek. Kon men dezen zomer in een uur wel 60 bezoekers tellen, een veertig jaar geleden zullen 60 bezoeken in een week geen zeldzaamheid zijn geweest. Met de toename van het getal bezoekers is het werk in gelijke mate toegenomen. In het uitleenbureau hebt gij voortreffelijke arbeid geleverd en u verdienstelijk weten te maken. De bibliotheek is goed georgani seerd, maar al is dat het geval, dan zijn de bezoekers nog niet georganiseerd. Het is uw taak geweest de bezoekers in te leiden en daartoe is dikwijls heel wat tact en tegemoetkoming noodig geweest Wanneer een jong studentje, bij het eerste gezicht op het „veemgericht" in de groote hal de schrik om het hart sloeg, dan hebben zij in den heer Cornet steeds een prettige hulp gevonden. Spr. wenschtte den heer Cornet een wel verdiende rust in goede gezondheid toe en bood namens het personeel een sigarenkist in boekvorm aan. Vervolgens voerde het woord dr. J. E. Kroon, die verklaarde 16 jaren miet den hoer Cornet prettig te hebben samenge werkt. In den eersten tijd, dat spr. hier was, heeft hij van den heer Cornet zeer veel geleerd van diens ervaring, van diens nauwgezetheid en groote plichtsbetrachting. Onlangs zeide nog een zijner collega's, dat de heer Cornet steeds de laatste was die de bibliotheek verliet Dat heeft hij tot het laatste toe volgehouden, want, ofschoon zijn ontslag in den afgeloopen nacht inging, zien wij hem heden nog hier, Spr. raadde den heer Cornet de memoires aan zijn 47- jarigen loopbaan op papier te stellen en besloot met de woorden uit Ruth: „Dat het u wel ga". Als oudste „inwoner" van de bibliotheek sprak de heer D. Knotter, concierge, die tien scheldenden functionaris dankte voor zijn hartelijkheid en hem Gods zegen in zijn verder leven toewenschte. Do heer Cornet dankte de sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem gericht Weemoed heeft zijn hart gevuld, doch meer nog dankbaarheid jegens den God zijns levens, die hem de macht heeft gegeven om dit zwakke werk te verrichten. Dank baarheid ook aan allen met wie hij ge- noegelijk- heeft samengewerkt. Spr. hoopte, dat. wanneer de avond van zijn leven ge komen zal zijn, het/voor hem licht moge worden. VEREEN. VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS (ESSEN) LEZING VAN DEN HEER J. C. WIRTZ Czn. Voor de afdeeling Leiden en Omstreken der „Vereeniging van Christelijke Onderwij zers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen" trad Zaterdag avond in het Nutsgiebouw aan de Steen- schuur op de heer J. C. Wirtz Czn., oud inspecteur bij het Lager Onderwijs, om een lezing te houden over „Een kwarteeuw rechtspositie". Op geestige wijze zette spr. uiteen, hoe hij zijn onderwerp zou behandelen. Spr. begon met op te merken, dat in don tijd, toen de onderwijzers nog geen rechts positie hadden, er van de toen bestaande vrijheid gelukkig zelden misbruik is ge maakt. Enkele misstanden uit dien tijd werden in het licht gesteld. Spr. maakte dit met voorbeelden uit de practijk duidelijk. 1 Jan. 1906 trad' de Kuyper-novelle in werking. De school moest toen aangesloten zijn bij een commissie van 12 scholen, waarbij de onder wijzers bij ontslag voor lain 65e jaar in be roep konden konden komen. Al die 25 jaar (1906—1931) is spr. lid ge weest van de grootste Commissie van Be roep, die in ons vaderland bestaat. Van de ruim 2000 scholen zijn 1700 scho len aangesloten. In al die 25 jaar heeft de Commissie 350 zaken te behandelen gehad. Hiervan moeten afgetrokken worden 280 zaken van onderwij zers en onderwijzeressen, die ontslag kregen wegens opheffing van de betrekking. Zoo blijven er dus 70 ernstige gevallen over, dat is nog geen 3 kwesties per jaar. De helft werd beslist ten voordeele van den onderwijzer en'de ï\elft ten voordeele van het bestuur. Spr. was er dankbaar voor, dat er zoo wei nig ernstige kwesties voorkomen. Ook merkte spr. op, dat het hem aange naam is: 1. dat hij heeft mogen strijden voor het belang der onderwijzers: 2. dat hij bij zijn arbeid in de C v. Beroep met vooraanstaande mannen heeft mogen samenwerken, waardoor zijn levenskijk werd verruimd; 3. dat hij heeft mogen genieten van de aangename sfeer, welke steeds in die Com missie aanwezig was. Deze Commissie is in 't leven geroepen om de belangen van het onderwijs te bepleiten. Bijna alle besluiten zijn genomen met eenparige stemmen. Spr. ging hierop het geheele verloop van een proces na. Als beide partijen het goed vinden, dan kan, om hooge kosten te voorkomen, de zaak ook alleen schriftelijk behandeld worden. Spr. is vaak raad gevraagd bij mogelijk ontslag. De Commissie van Beroep werkt preventief alleruitstekendst. Verschillende gevallen werden behandeld; hierbij ontbrak soms het komische element niet. Spr. werd eens gevraagd, of het niet beter zou zijn, als de Commissie van Beroep in het openbaar vergaderde. Uit een practisih oogpunt is dit niet gewenscht. De voorzitter dankte den heer Wirtz zeer voor hetgeen hij uit zijn rijke ervaring van avond ons heeft willen med^deelen. De heer Wirtz heeft zijn naam nog niet overleefd. Hij staat bekend als een „gezellig causeur". En dat is ook vanavond weer ge bleken. In do bespreking, die volgde, werden en kele dingen door spr. wat nader belicht. Het was ook voor schoolbesturen een zqer leerzame avond. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging: 21 Sept. N.V. Stoomfabriek van verduurzaamde levensmiddelen „De Ster" v/h. N. Wouterlood P.Jzn., Leiden, Hooge- woerd 183. Door de benoeming van den heer N. J. A. Wouterlood tot directeur is de col lectieve procuratie mpt Mej. M. C. J. Ltlnne- mann vervallen. Mcj. M. C. J. Lünnemann heeft thans het recht om bij ontstentenis van den directeur alleen voor dc N.V. te teekenen. DE LEIDSCHE WINKELSTAND RADIO-BEURS. De Radio-beurs,een dusgenaamde zaak in radio-artikelen en wat daarmee samenhangt is verplaatst van Hoogewoerd 53 naar Hoo- gewoerd 37. De exploitant heeft daardoor de beschikking gekregen over belangrijk meer ruimte, zooidat zijn artikelen beter tot hun recht kunnen komen. Het pancb is geheel gerestaureerd. Er zijn nieuwe etalages ge maakt en in de winkel zijn twee verlichte vitrines opgesteld die tevens als toonbanken dienst doen. De Radio-beurs gaat zich thans ook speciaal toeleggen op den verkoop van electrische ornamenten. Overigens wordt de zaak op dezelfde voet voortgezet Door het in voorraad houden van alle artikelen die gevraagd kunnen worden en flinke concur rentie hoopt de exploitant van de Radio- beurs zijn zaak er boven op te houden. RADIO-MISERE Zooals wij reeds enkele weken geleden vermeldden heeft de hier ter stede gevestig de vereeniging „Protestantsch Bureau voor Sorir' -> Adviezen" in verband met huurkoop i yeu van slechte radio-toestellen cn de dar.tegen bij de Commissie ter bestrij ding van de misstanden in het volkscrediet wezen te Leiden aanhangige actie, voor een te Oegstgeest woonachtige arbeider ecu civiele procedure ingesteld tegen een Leid- schen werkgever. De buiten Leiden gevestigde leverancier van de radio-installatie, waarover de beken de radio-deskundige Ir. Max Polak een ver nietigend rapport had uitgebracht, had aan den werkgever door een deurwaarder een looncessie laten beteekenen. Op dien grond verlangde de leverancier dat de werkgever wekelijks op het loon van den arbeider zou korten en de inhoudingen aan haar zou af dragen, waartegen het Bureau voor Soc. Ad viezen zich namens den huurkooper ver fen einde een beslissing van den Rechter uit te lokken omtrent de vraag of de werk gever verplicht was aan het verlangen van het afbetalingsmagazijn te voldoen werd een procedure tegen den werkgever ingesteld en vorderde de arbeider, die bijgestaan werd door den len secretaris van genoemd bu reau, den heer Th. J. v. d. Heijden, uitbeta ling van de z. i. ten onrechte ten behoeve van de credietgeefster ingehouden vijf gul den. De werkgever, voor wien optrad Mr. E. J. J. Trapman, advocaat, alhier, beriep zich op de aan hem beteekende acte van cessie en refereexxle zich aan het oordeel van den Kantonrechter. Het Prot. Bureau voor Soc. Adviezen betoogde op verschillende gronden dat de werkgever niet tot inhouding gerech tigd was en vechtte de rechtsgeldigheid van de acte van cessie aan. De Kantonrechter plv. te Leiden, de heer Mr. E. A. Cosman, heeft thans in dit geding vonnis gewezen. Z.E.A. wees de eisch van den arbeider toe, met dien verstande dat beide partijen werden veroordeeld om ieder hun eigen proceskosten te betalen. Beslist werd dus dat de patroon niet gehouden is om krachtens een looncessie op het loon van den arbeider te korten. Wij hopen binnenkort de gronden, waarop deze uitspraak berust, te kunnen vermelden. VOETBAL Woensdag 23 Sept. worden op het L. P. S. V.-terrein de jaarlijksche nationale po- litie-serie-wedstrijden gehouden om de Van Spoel-wisselbeker. Om 10 uur des voormiddags heeft een voorwedstrijd plaats tusschen L. P. S. V. IIWassenaar (Crama), terwijl het pro gramma verder luidt: A. 11-30 uur tot 12.50 uur L. P. S. V. I H.\ P. S. V. (Den Haag) Honsbeek. 1 uur tot 2.20 D. P- S. V. I (Delft)— D. P. S. V. I Dordrecht (Crama). 3 uur tot 4.10 Verliezer A—Verliezer B (Honsbeek). De wedstrijden zullen te 11.30 worden ge opend door den Weled.gesti'. heer commis saris van politie, die tevens de aftrap zal verrichten. De geheele dag wordt opgeluisterd door muziek, waarvoor de firma Van Luiken, muziekhandel, Breestraat, geheel belange loos zorgt De afd. Leiden en omstreken van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Va- cantiekolonies in Nederland hoopt Woens dag haar jaarlijksche collecte te houden. Hoewel haar bekend is, dat voor velerlei doeleinden gevraagd wordt, de economische toestand slecht is en iedereen van bezuini ging spreekt, heeft zij toch de vrijmoedig heid om ook nu weer te komen om U kleine gave te vragen. Omdat het gaat het welzijn van het arme- zwakke Leidsche kind. Van de opbrengst der collecte hangt het n.l. af, hoe groot het aantal kinderen kan zijn, dat uitgezonden wordt naar zee- of boschhuis voor minstens 5 weken. Het aantal kinderen, dat jaarlijks teleurgesteld moet worden, daar door geldgebrek de af deeling hun uitzending niet op zich kan nemen, is groot. Door uw gave helpt u dit aantal te verminderen POSTAGENTSCHAP. Met ingang van 28 September a.s. wordt een postagentschap annex telegraafstation gevestigd in het sigarenmagazijn van den heer A. H. v. d. Vooren, Hooge Rijndijk 106, bij het eindpunt van de tram. Het agentschap is op werkdagen openge steld van 8 tot 19.30 voor zegelvei'koop, aan neming van postpakketten en expresse stukken. 8.30—15 voor den postwissel, postchèque- en girodienst en quitantiedienst der onge vallenwetten voor zoover betreft aangifte en girodienst en quitantiedienst, de uitbe taling van invaliditeits- en ouderdomsrente, den dienst der ongevallenwetten voor zoo ver betreft aangifte van bedrijfsstakings- en ongevallenaangiften cn het in ontvangst nemen van loonlijsten. 818 voor het aannemen van belasting betalingen. 919.30 voor spnarbankzaken. 820 voor aanbieding van telegrammen. Op Zon- en feestdagen voor alle diensten gesloten. Postchèques kunnen mede op de agent schappen worden uitbetaald. Aanbevolen wordt op de chéque en het advies den naam van het agentschap te vermelden, zijnde resp.: Leiden, Stationsweg, Leiden, Heeron- êtraat, Leiden, Haven, Leider. Hoogewoerd, en Leiden Hooge Rijndijk. TERAARDEBESTELLING W. MASSINK I/AM HM7P A n\/C DTCCRnCRQ Op de algemeene begraafplaats te Zutphcn AUVtn l LtnUtnO heeft gisteren in alle eenvoud plaats gehad de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van wijlen den heer W. Massink, in leven oud-dii-ecteur der Gem. H.B.S. alhier. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. dr. J. C. Schokking, directeur der H.B.S. alhier en eenige Leidsche vrienden van den over ledene. Aan de groeve werd niet gesproken. Een zoon van den overledene, Dr. Massink uit Utrecht, dankte voor de laatste eer, zijn vader bewezen. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur 15 gr. C., 12 uur 15 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" 9 uur 14 gr. C., 12 uur 14 gr. C. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT): W C G Homberg 24 i. Chr. J. de Wekker 22 J. GETROUWD; J. M. van Til en P van Riet P J Óudshoorn en C Zlrkzee. BEVALLEN: E van dep ZeeuwSmits z. E Owel—van Steenbergen d. W CandldoBortoll - ar—Neuteboom -v. d. Hark d. C de Wit—Wolvers F t leUden- nborg—P.ozle.- Uit den Omtrek EERSTE FEDERATIE VAN GROOT- WINKELIEKS. We/d door ons voor veertien dag-_n een bericht opgenomen „Onze Kruideniers" inzake het organisceren van dit gilde, thans kunnen wij berichten, dat de E. F. G., welke het vorxg jaar een schitterende landdag heeft gehouden te Hillegersberg (Plaswijk), a.s. Donderdag een tweede provinciale afdeelingsdag heeft gforganiseerd te Alphen a. d. Ryn in restau rant ,,s' Molenaarsbrug" aldaar. Deze federatie behandelt alleen de inkoop zonder risico en begeeft zich niet op het gebied der moreele belangen. Alleen kruideniers worden uitgenoodigd deze afdeelingsdag een bezoek te brengen, waar een beurs zal worden gehouden en men zoodoende aanschouwelijk met de voordeelen der federatieve inkoop kennis kan maken. Deze beurs is alleen toegankelijk voor krui deniers en geopend van 12 tot 10 uur. Men zie de advertentie in dit nummer. ALPHEN AAN DEN RIJN AANRIJDING. Bij de Aanslag in de Raadhuisstraat ge schiedde, doordat twee vrachtauto's, resp uit Ter Aar en Schonhoven, op het te smal gedeelte voor passoercra, toch doorreden, een i aanrijding, welke alleen met materieels- schade afliep. Verzekering dekt de schade. Maar een kraanwagen was noodig. AUTO OP TROTTOIR. Door het breken van de stuurinrichting vloog in de Wilhelminastraat tegen het huis van Godthelp Zondag een vrachtauto, bestuurd door J. de H., van Den Haag, met een tiental inzittende personen. Zij bekwa men geen letsel, maar de auto moest door een kraanwagen worden weggesleept, BALDADIGHEID. Baldadige jongens hebben Zondag het zonnescherm voor den winkel van Jamin vernield. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. VOORZICHTIG UIT ZIJSTRATEN. De vele zijstraten, uitkomende op den Rijksstraatweg en de vele garage's, welke vooral den laatsten tijd aan den Rijks straatweg gebouwd zijn, geven meer dan eens aanleiding tot botsingen. Dait onder vond ook een jongeman, die, komende uit de garage van P. aan den Góuwsluisscheweg, met zijn ïndianmotorrijwdel met een bocht uit de garage kwam. Op hetzelfde moment kwam met zeer snelle vaart (de auto's no men na de Prins Hendrikstraat daar altijd een zeer snellen gang) een auto uit Don Haag, met het gevolg dat de motor rijder ernstig werd aamgereden. Hoewel hij zelf bijna onbegrijpelijk er goed af kwam, was zijn Indian geheel vernield. RIJWIEL LATEN STAAN. Aan het Station alhier staat sinds Don derdag j.l. een rijwiel, waarvan de eigenaar tot op heden niet bekend is. MOTOR MET ZIJSPAN AANGEREDEN. Gistermiddag te halfdrie werd op den Kortsteekterweg, ter hoogte van den land bouwer van Zwieten, de heer L .C. J. alhier, die aldaar met 'rijn motorrijwiel en zijspan aankwam, anagereden door een auto, merk H. 79474. J. werd op zij gewipt en kantelde met zijn motor langs den berm van den weg De bestuuxxier van de auto was zoo galant dat hij zijn naam niet wenschte te zeggen, doch de politie zal de zaak wel verder uit zoeken. Gister werd eveneens de heer G. A. P. op den Steekterweg met zijn rijwiel aangereden, waarbij hij eenige verwondin gen bekwam en zijn rijwiel ook de teekenen van botsing vei*toonde. De auto verdjween snel. Ook galant! BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. werden voor nieuw te bou wen woningen vergunning verleend: 1918 t/m 1925 535; 1926: 75; 1927: 166; 1928: 109; 1929: 122; 1930: 88. Van de 88 in 1930 wer den er 78 door particulieren voor eigen re kening gebouwd en 10 voor rekening van de woningbouwvereen. „Volksbelang". 29 van deze 88 werden gebouwd op bouwgrond behoord hebbend tot heit Gem. Grondbedrijf. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal zielen in onze gemeente was op 1 Jan. 1926: 16239; 1 Jan. 1927: 16473- 1 Jan. 1928: 16702; 1 Jan. 1929: 17078; 1 Jan. 1930: 17259; en 1 Jan. 1931: 17652. KNAAPJE VERDRONKEN. Het 7-jarig zoontje van den heer H. J. Lafeber alhier, is nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. LOOP DER DEVOLKIXG INGEKOMEN van: Uithoorn, C Splinter, vr. van M B Röling. Noordelnde Vreeswijk, J Bout, Raadhulsstr 44 Batavia G A Smit, Pr Hendrlkatr 78 Duitschland H Engelbrecht, Steekterweg 59 Hoogland. E Verlaan. a/brd Duitschland M Rank. St. Jorlsstr 8 Bos koop J J V/ van Willigen, vrouw van W Onder stel Hooftstr 40 Sassenhelm, B G van He- mert. Pr. Hendrtkstr 106 Leiden, J M LorlJ, rweg 130g Steenbergen S P Beerens G Bltjleven dhulsBtr 273 NIeu J v Wlerlngen Raadhulsstr 7 Lelden R NtJkerk A Jansen, wed H Mans Pr. Hendrlksl VERTROKKEN naar: Emmen. E Buter. Hoof :r 27 Woubrugge A v der Zwart, Oudahoorn :hwog 152 Nijmegen J W IJdens. Pr Hen drtkstr 35 Arnhem G van Es, Kortsteekter weg 83 Eindhoven A L Schram, Statlonsstr 22 ReeuwUk, J v den Bos, Groenweg 46 Boskoop J van Helden en gezin, Otweg 10 Hoensbroek, i R Jongbloed, Hooftstr 32 Zeg- waart, M C Groenendijk, Oudshweg 86 Loe- nen a d Vecht J Staal en gezin Gröpenstelnstr 44 Boskoop J do Lange en gezin Otweg 8 Delft M A Jongenburger Wllhelmlnastr 26 Lelden J Brower en gezin Jan NlewenhUzenstr 18 Zwammerdam. H van Rennesse Vlnke- buurt 88 Delft A J M Jansen Hooftstr 138a 's-Gravenhage J van Dam, Raadhulsstr 78 - Rotterdam M Drop, Raadhulsstr 44 BOSKOOP OUDE RIJWIELPLAATJES. Evenals in andere plaatsen zijn ook alhier de oude rijwielplaatjes ingezameld. Bij den heer W. Kruiswijk, die zich daarvoor disponi bel had gesteld, werden er 1346 ingeleverd en door tusschenkomst van de Boskoopsche Be- stuursdersbond werd dit aantal vermeerderd met 584, alzoo te zamen 1930 stuks, welke zijn toegezonden aan de vereeniging van tbc.- patiënten in Nederland. HAZERSWOUDE SCHOUW. Door het bestuur van de Hazerswoudschë Droogmakerij zal op Maandag 5 October a.s. schouw worden gehouden volgens artt. 5 en 21. HILLEGOM EEN GOUDEN JUBILEUM Den lOden October a.s. zal het vijftig Jaar geleden zijn, dat met het plaatselijk Gere formeerd jeugdwerk in Hillegom, hier wat betreft de oprichting van een Jongl. Ver. op Geref. grondslag werd aangevangen. Men meent, dit feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en besloot o.m. op Donderdag 1 October a.s. een Wijdingsavond te houden in de Geref. Kerk, waar als feest redenaar hoopt op te treden Prof. Dr. J4 W a t e r i n k van Amsterdam. De afwisseling bestaat o.m. uit Zang door het Chr. Gemengd Koor „AsafOrgelspel van C J. de Koning J.Czn. Woensdag 7 October d.a.v. wordt de of- ficieele herdenking gesloten met een feest avond te houden in het Bloembollenhuis der N.V. van Zanten en Co. LEIDERDORP. UNIECOLLECTE NOORDWIJK ARBEIDSBEMIDDELING Bij het alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn de vo rige week als werkzoekenden ingeschreven 52 personen, t.w. 3 metselaars, 2 opperlie* den, 7 timmex-lieden, 3 sihilders, 9 landar beiders, 14 vxsschers. 3 losse arhe.dsrs, 1 winkelbediende, 2 kinderjuffrouwen, 2 hulp ir. de huishouding. 1 loodgieter, 1 toekdruk ker en 4 jongens beneden 18 jaar. GRATIS TOT 1 OCTOBER 1931 voor eiken nieuwen lezer die onderstaand inteeken- biljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt. HIERDOOR WORDT MEN DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UI TBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD. Aan de Administratie NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 128, Leiden. Hiermede verzoek ik U met ingang van 1 October 1981 mij in te schijven als kwartaal-abonné op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Ik verzoek tevens de numriera tot genoemden datum GRATIS te ontvangen. Naam Adres

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6