De internationale financieele spanning iets afgenomen DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 De rust keert weer. Een paniek voorkomen DE GROOTE GELDCRIS1S FINANCIEEL GEKKENHUIS Niemand zal willen ontkennen, dat wij geleidelijk in een financieel gekkenhuis zijn aangeland. De natuur is met haar voort brengselen mildonze technische outil lage en geschiktheid stijgen met den dag en de modern ingerichte fabrieken zijn in staat om de wereld te voorzien van alle noodige en onnoodige behoeften. Overal heersoht over-productie en tochde nood is nimmer zoo hoog gestegen als nul Alom begaat men de anti-sociale en uiterst afkeurenswaardige daad verschil lende levensbehoeften te vernietigen groenten verdwijnen op de mestvaalt koffie wordt verbrandtarwe in zee ge worpen en instructies worden gegeven om het beplante areaal drastisch te verkleinen. En toch heerscht er in vein krmo-- "n- brek en in andere streken absolute hongers nood! Bioscopen zitten vol, kulï.ö.n..z..u hebben nog nooit zooveel bezoek als nu kunnen registreerenin Scheveningen liepen de dames in badpvama's rond en lieten zich in de zon bruinstovenvoor duizenden guldens werden vuurpijlen in de lucht verschoten en groote stukken afge stoken! En toch leven wij in een ongekend hevige crisisde werkloosheid stijgt angstwekkend en het aantal werkloozen in den komenden winter zal het cijfer van 25 millioen ongetwijfeld behalen tenminste wanneer de conjunctuur niet plotseling ver andert. De adem stokt, wanneer men be denkt dat 25 millioen werken kunnende menschen naar huis gestuurd worden, in triestige onzekerheid voor de toekomst, ver stoken van arbeid, een der grootste zege ningen van het leven. En waardoor dit alles! De basis van deze onnoodige ellende vin den wij in den oorlog. Velen gaan zelfs nog vóór dien tijd terug, omdat zij ook den wereld-oorlog als een noodzakelijke fase beschouwen van een beweging, die haar ontstaan te danken heeft aan de moderne industrieele techniek en die geleidelijk zich heeft verscherpt door het gemis aan een dwingende internationale organisatie. Ieder land trachtte op zichzelf te werken, de con currentie nam zulke vormen aan. dat de tegenstellingen té groot werden en slechts het zwaard vermocht volgens de oorlogs maniakken, oi-de te scheppen, dadr waar chaos heerschte. Wij behoeven niet in het licht te stellen, dat de voorstanders van 't' brute geweld on gelijk hadden; integendeel, de moeilijkheden hoopten zich op, al kwam dit in den eersten tijd niet tot uiting. Want er was zóóveel verwoest en er moest zóóveel worden ver nieuwd, dat het leek, alsof het bedrijfs leven tot ongekenden bloei zou geraken. Hier kwam de eerste fout tot uiting, het duidelijkste bewijs, dat gebrek aan organi satie de kiem voor de ontwrichting vormde. Een ieder deed, alsof de ander niet be stond; het oorlogs-apparaat werd tot vredes doeleinden omgezet en waar gedurende den krijg getracht moest worden om in den kortst mogelijken tijd het grootst mogelijke nuttige succes te verkrijgen, deed ook in de vredesperiode de massa-productie haar in trede. Elk land vermeende ongelimiteerd te kunnen produceeren en afzet voor die pro ductie te vinden. Dit bleek echter een onmogelijkheid en daaruit ontsproten de tol-muren. Opnieuw een stap achteruit. Tot die tolmuren droegen ook de foutieve oorlogsléuzen bij, als de inbeslagname van vijandelijke eigendom mende afsluiting der kusten om de non-combattanten te doen lijden in de hoop daardoor de oorlog spoediger tot een be vredigend einde te brengen. Men wilde hierdoor zoo spoedig mogelijk „self-con- talning" worden. Het vrije handelsverkeer werd belemmerd. Dit sprak te zwaarder, omdat Duitschland zware oorlogslasten waren opgelegd; dit land kon daaraan alleen voldoen door zijn export te vergrooten, doch het buitenland riep aan die productie een gebiedend halt toe, teneinde het eigen bedrijfs-apparaat niet te ontwrichten. Men hinkte op twee diame traal tegen over elkander staande gedach ten, hetgeen op groote des llusie moest uit- loopen. Frankrijk verscherpte de situatie door naar de hegemonie te streven. Onder het motto „veiligheid voor zijn grenzen" hand haafde het een groot leger, dat men hoe langer hoe machtiger maakte. Het versterk te zijn goudvoorraad, bracht de franc tot op een vijfde der voor-oorlogswaarde terug, ver minderde hierdoor de schulden en begon een politiek van terrorisatie, die gecamou fleerd werd door het algemeen belang van Europa naar voren te brengen. Hiermede bedoelde het in wezen: het Fransche\be- lang! Wij zeiden in het begin, dat het leek als of het bedrijfsleven tot ongekenden bloei zou geraken. Door deze schijn voor werke lijkheid aan te nemen, begonnen de landen or) een te grooten voet te leven; de begroo tingen werden onoordeelkundig belast en de ex-geallieerden brachten hun budgetten met de Duitsche herstelbetalingen in even wicht Duitschland daarentegen leende van het buitenland, wat het leenen kon; hierdoor betaalde het zijn crediteuren en deze zagen niet in, dat die herstelbetalingen ten slotte met hun eigen geld werden voldaan ter wijl tevens een prachtige afzet voor de Duitsche producten werd gecreëerd. De na tuur en dus ook de menschelijke samen leving wreekt steeds gemaakte fouten. De debacle. Toen de correctie kwam, bleek de wankele basis, waarop zoowel het nationale als het internationale leven gevestigd was. Wij be hoeven niet in bijzonderheden te treden, want de jongste geschiedenis staat nog te Ve^ch voor oogen. Het begon bij de Oesterreichisohe Kre- diuuistalt, ging daarna via Duitschland en het Duitsche bankwezen over naar Enge land en het is volkomen logisch om aan te .nemen, dat ook aan Nederland binnen kort de volle wissel wordt aangeboden. Duitschland stelde een verkapt morato rium inde banken en de beurzen wer den tijdelijk geslotenen het geheel ein digde met een moratorium voor de herstel betalingen en een Stillhaltenvoor de par ticuliere schulden, wat ten slotte ook een moratorium beteekent, voorloopig voor zes maanden, doch dat hoogstwaarschijnlijk telkens zal worden verlengd. Doordat de Duitsche credieten niet kon den worden teruggetrokken en doordat ook de wissel-accepten niet op tijd konden wor den voldaan kwam Engeland in de knel met zijn op korten termijn opgenomen cre- ditsaldi. Bovendien had ook de Labour- regeering van den grooten boom geleefd. Door een en ander kreeg Engeland dezelfde moeilijkheid door ie maken als Duitschland. Alleen zal de Engelsche crisis veel heftiger werken, omdat Engeland een internationaal centrum is en Duitschland niet Engeland zal de geheele wereld met zich medesleepen en al mag men de ge nomen maatregelen van Albion toejuichen, een remedie kunnen deze niet worden ge noemd. Engeland doet niets anders dan wat ook Duitschland gedaan heeft Het goud-uitvoer verbod is in wezen een verkapt moratorium; hoe toch kan Engeland zijn schuldeischers voldoen wanneer het niet op buiten- landsche credieten wil trekken dan wel goud afstaan. Zijn binnenlandsche circu latie is immers volgens de bankwet op een vast bedrag bepaald en werd onlangs met 15 millioen tot 275.000.000 verhoogd. Wil de Engelsche Regeering geen mora torium welnu dan zal het moeten beginnen met dit maximum verder te verhoogen en daarmede zal inflatie worden ingeluid. Inflatie. Doch gaat men den weg naar Inflatie op, dan ontketent men een beweging die haar eigen wetten heeft, wetten, die zich niet meeT laten dwingen door slappe re- geeringsmaatregelen. Volgt Engeland infla tie. dan zal het daardoor, als internationaal centrum, ook in-flatie moeten veroorzaken in andere landen. Wij staan dus niet aan den vooravond van een saneering van de Engelsche financieele structuur, doch wel van een nieuwe fase, waarvan de desastreuze gevol- fan niet zijn te overzien. Amerika mag de ngelsche situatie als een incidenteele kwes tie zien, wij zijn dat niet met New York Integendeelwij zien de houding van Engeland als uiterst bedenkelijk in. Niet, dat het anders heeft kunnen handelen. Nu zoowel Frankrijk als Amerika nagelaten hebben op tijd te handelen, nu is een niet te stuiten beweging ingeluid, die ook an dere landen zal medesleepen. De sluiting der Londensche beurs is een foutde continentale beurzen konden weliswaar niet open blijven, doch ook de sluiting der voor naamste internationale centra zal die fout hopeloos accentueeren. Wij zien bovendien niet in, hoe die sluiting de rust zal kunnen doen terugkomen. Welke gevolgen één en ander, naar ons inzien, voor Nederland moet hebben, be- DE CRISIS EN DE AMSTERDAMSCHE BEURS De ongekend hevige crisis, die 't mensch- dom sedert October 1929 onafgebroken teistert, schijnt thans in het begin van de eindphrase te zijn getreden. Bij alle ernst van den toestand, zooals die in 't bijzonder de laatste dagen wel naar voren is gekomen is er toch nog één reden tot verheuging.nl. dat men een paniek heeft kunnen voor- komen. Want ware het laatste het geval geweest, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest en de menschheid ware getroffen door een van de grootste rampen die ze ooit heeft gekend. Na de alarmeerende berichten van Zater dag, Zondag en Maandag heeft men echter zijn kalmte bewaard. Wel is waar zag men ten deze den ernst van den toestand, maar men is immers de laatste maanden reeds aan zooveel ge wend geraakt! En bovendien stond men voor de feiten, en zag men vooral in Enge land, dat de toestand nu eenmaal niet anders was en dat de ingeslagen weg de aenig juiste was. De beurs te Amsterdam vandaag weer geopend. Op het Damrak te Amsterdam heerschte gistermiddag volkomen rust, ondanks de spanning, welke natuurlijk allen bevangen hield. Het besluit om de beurs niet te ope- aen, kwam na veel wikken ien wegen. Men was n.l. aanvankelijk tot de conclusie geko men, dat Amsterdam „het wel redden zou", [n den loop van den dag kwamen echter steeds meer berichten over beurssluitingen In geheel Europa binnen. Daardoor kwam men voor een nieuwe kwestie te staan: Zou, wanneer de beurs geopend werd, het Dam rak »iet een groot internationaal aanbod krijgen te verwerken. In dit geval zou een buitengewone druk op de beurs worden uitgeoefend en de gevolgen, vooral voor het eigen publiek, catastrophaal zijn geweest. Men oordeelde het daarom beter in navol ging van het buitenland, eveneens de beurs te sluiten. Hoelang deze sluiting zou duren, was gistermiddag nog niet bekend. Gisteravond is echter opnieuw vergaderd en werd de toestand besproken. Na afloop Van de vergadering werd gisteravond het volgende communiqué door de Vereeniging voor den Effectenhandel uitgegeven: Tenzij de beurs op 22 September 1931 op nieuw geheel of gedeeltelijk gesloten wordt is d.e Nederlandsche Bank bereid van haar convenieerende geldnemers tegen de koer sen, welke op 19 September j.l. zijn geno teerd of door de daarvoor bestaande Com missie als basiskoersen worden aangegeven, effecten posten, met behoud van het daarbij aanwezige of later aangevulde surplus, in beleening te nemen voorzooverre deze effec- tenposten reeds op 19 September j.l. beleend waren. Bij de beoordeeling van deze effecten zal de Nederlandsche Bank rekening houden met de buitengewone omstandigheden. Hoe wel zij zich het recht voorbehoudt wat haar wordt aangeboden niet onvoorwaardelijk aan te nemen, zal de Nederlandsche Bank het toch den geldnemer niet te moeilijk maken. De door de Nederlandsche Bank te bere kenen debetrente zal tot nader bericht 2 pet. per jaar boven de gemiddelde prolongatie rente bedragen. Een gewone beursdag Nadat dit communiqué was uitgegeven, is later nog een aansluitende verklaring gepu bliceerd, welke als volgt luidde: In verband met vragen omtrent levering en betaling van effectenposten vernemen wij dat er de aandacht op gevestigd wordt, dat het besluit tot sluiting der beurs alleen be trekking had op Maandag 21 September 1931 toodat te dien aanzien Dinsdag 22 Septem ber 1931 als een gewone beursdag moet worden beschouwd. Geen regeeringsmajatregelen tegen de baisse. In regeeringskringen is voorts gevraagd of wellicht maatregelen werden overwogen om be voorkomen, dat door de scherpe daling der effectenkoersen al te groote verliezen werden geleden door fondsenbezitters, welke natuurlijk funest zouden zijn geweest. Men heeft de Msb. op deze vraag geant woord, dat voor zulke regeeringsmaatrege- len geen aanleiding bestaat De koersen van obligaties houden goed stand, zoodat dogenen, die obligaties bezit ten geen last vaji de koersfluctuaties heb ben. De houders van nandeelen zullen het verstandigst doen hun bazu vast te houden en rustig af te wachten daar verwacht mag worden, dat er op den duur een koersherstel zal intreden. Voor den spcculatieven handel echter zijn deze koersdalingen inderdaad ruïneus, maar deze handel zal zelf het risico moeten dragen. Ten behoeve van hen kan de regeering geen maatregelen nemen gesteld al dat doeltref fende maatregelen mogelijk zouden zijn. Misschien zouden, aldus de zegsman van het genoemde blad, maatregelen zijn te ne men bij ernstige inflatie tengevolge van een scherpe daling van het Engelsche pond ster ling. Maar deze is, nu de Engelsche regee ring haar begrooting sluitend heeft weten te maken, niet te verwachten. STEMMEN VAN ANDEREN Onze beurs „Storm-Centre" Positie van onze banken liquider dan ooit! Geen paniek. De ernstige toestand geeft het Amst. Eff. blad het volgende in de pen: Onze beurs, die reeds het twijfelachtige voorrecht genoot, om in Engelsche kringen als het „Storm-centre" bij uitnemendheid aangeduid te worden, zou het tengevolge van de sluiting der fondsenmarkten in Lon den, Brussel Kopenhagen en in Duitschland vermoedelijk hard te verantwoorden krijgen. Aan het toezicht van het bestuur van de Verg. v. d. Effectenhandel zouden onmoge lijke eischen gesteld zijn geworden wilden ernstige koersexcessen kunnen worden voor komen. Het behoeft wel geen betoog, dat de beurs- sluiting van gisUr in geen enkel opzicht verband houdt met de positie van ons bank wezen, waaromtrent onder de kleinere depo sitohouders blijkens gister plaats gehad hebbende opvragingen eenige ongerust heid bestond. De directie van de Nederland sche Bank heeft ons de laatste dagen her haaldelijk met den meesten nadruk beves tigd, dat de positie van de groote banken van dien aard is, dat geenerlei moeilijk heden zijn te yyeezen. Trouwens een ieder, die niet geheel vreemdeling in het finan cieele Jeruzalem is, kan weten, dat de posi tie van onze banken thans meer liquide is dan ooit. De talrijke millioenen, welke ren teloos gedeponeerd werden bij de Nederland sche Bank zijn er, om dit te getuigen. De beurssluiting van gister had uitslui tend ten doel, om te voorkomen, dat het Damrak door de cliënten van andere geslo ten beurzen tot liquidatie-centrum zou wor den uitgekozen. Wanneer wij thans gelegenheid krijgen de zaken rustig te overzien, dan zal de toe komst bewijzen, dat men hoe moeilijk de komende dagen ook zullen zijn ten slotte een uitweg zal vinden. Voor zoover als uit het buitenland de stemmingen bekend zijn, kan niet gesproken worden van een paniek. Het is dringend noodig, dat men zich door de situatie van het oogenblik niet laat ener- veeren. Alles wat men in deze tijden onder neemt, dient wel overwogen te zijn en mag geenszins geïnspireerd worden door angst voorstellingen, die den toestand slechts ver ergeren. En die ook geen reden van bestaan heb ben in grootere mate dan tot nog toe het geval was. Wat gaat er met Londen gebeurenWaarschuwing tegen overdreven pessi misme. Een ernstige koers daling van het absoluut ongerechtvaardigd. Hot acMÜtt: „Na Duitschland is thans ook Engeland in moeilijkheden geraakt; zij het ook in anderen vorm. In Duitschland heeft men de mark gekozen. de banken laten gaan. in Engeland heeft men het bankwezen gekozen en het pond laten gaan. Wij zul len hier niet op in gaan, welke keus de beste is. Men kan dat op het oogenblik nog bezwaarlijk uitmaken! Een algerpeene bank sluiting in Engeland zou een stagn atie in het betalingsverkeer van de geheele wereld ten gevolge ge had hebben. Het opheffen van den gouden standaard levert echter het over aan het spel der speculatie, cn men behoeft in dezen tijd van wantrouwen niet te vragen in welke richting deze zal gaan. Toch meenen wij te moeten waarschuwen tegen een overdreven pessimisme. Het mag dan waar zijn, dat het niet de volle koop kracht heeft, welke de pariteit (dus to. de gulden 12.10%) aangeeft, zij ligt toch niet veel hieronder, zoodat een ernstige koersdaling van het absoluut niet gerecht vaardigd is volgens de tegenwoordige wen kelijke koopkracht-pariteit Ongetwijfeld heeft de vorige regeering en de Bank van Engeland zelf er de laatste jaren niet toe medegewerkt de innerlijke koopkracht van het te verhoogen wij herinneren bijv aan den maatregel van Juli j.l. om de on gedekte biljettencirculatie van 200 mill, op 275 millioen te brengen maar dit heeft de werkelijke koopkracht van het toch niet aangetast. Evenwel is dit niet ten goede gekomen aan het groote vertrouwen, hetwelk Londen als financieel centrum tot voor ongeveer een half jaar algemeen in de wereld genoot Zal het dit weten te henvinnen of zal thans het einde zijn van Londens positie als het voornaamste internationale finan cieele centrum?" DE INTERNATIONALE BEURS- STEMMING Amerika thans onaanvecht baar de leidende financieele macht der wereldWall- street meegevallen. Het daalde vwn 4.85 tot 4.02. De New Yorksche beurs, die gister on danks aanvankelijke bezwaren zonder be perking opende, vertoonde door den invloed van de Engelsche crisis aanzienlijke koers dalingen over de geheele linie. Het Engel sche pond werd genoteerd op 4.02 terwijl deze Zaterdag j.l. stond op 4.85. Het beursbestuur te New York deelde de leden mede, dat ernstig gewaarschuwd wordt in verband met den noodtoestand tegen ongedekte verkoopen, terwijl de Bais se speculanten met uitsluiting worden be dreigd, indien1 zij hun ongedekte verkoopen voortzetten. De toestand aan de Londensche beurs was in de vroege ochtenduren het onder werp van langdurige beraadslagingen onder de leidende bankiers te New York. In finan cieele kringen heerscht een lichte optimis tische stemming, daar men er van over tuigd is, dat de actieve betalingsbalans van Engeland toereikend is om een spoedige terugkeeT tot stabieler verhoudingen te waarborgen. In het. beursverloop waren voorts de bui- tenlandsclje leeningen zeer zwak. De Dawesleening daalde met 6 punten tot 56 en de Young-leening daalde met 3 pun ten. Ook Poolsche, Canadeesche, Noorsche en Japansche leeningen waren gedrukt Men gelooft, dat Amerika door het gevaar, waar in het Pond Sterling verkeert, in geen ge val ernstig bedreigd kan worden, aangezien de deposito's der New Yorksche banken in Londen op 50 millioen dollar geschat wor den, waarvan 75 percent door termijn-ver- koopen verzekerd is. In alle financieele kringen te New York heerschte gister een zekere voldoening over het feit, dat Amerika thans onaanvechtbaar de leidende financieele macht der wereld is geworden. Geen paniek in Londen. Depre ciatie van het met 10 pet. De opheffing van den gouden standaard heeft gister te Londen geen paniek veroor zaakt. De stemming was zelfs in zekeren z.r. iets beter dan da vorige week. Het bank bedrijf is dan ook normaal verloopen, tor Wijl opvragingen van deposito's nergens hebben plaatsgevonden. Gisteravond he.-lt Sjiowden voor de radio een bui'enge woon kalmeerende rede gehouden, die '.cker niet npgelaten zal hebben, indruê ie maken. Voor bijzonderheden zie men de rubriek Buitenland. Overigens kan men wel aannemen, dat althans voorloopig de opheffing van den gouden standaard een depreciatie van het zal veroorzaken van ongeveer 10 pCt Aan vankelijk gold voor den gulden een koers van 10.25 nominaal. De dollar gold aan vankelijk 4.25 doch liep later tot 4.00 terug. In het verder verloop is de noteering weer iets gestegen. Overigens heeft de opheffing van den gouden standaard een ware hausse veroor zaakt op de metaalbeurs die gister te Lon den geopend bleef. Er ontstond een ware vlucht van het Dc B.B.C. meldt hierom trent dat de speculatie er als de kippen bij was. De notoeringen trokken onder groote om zetten sterk aan, aanvankelijk in sterkere mate dan overeen kwam met de daling van 't Pond Sterling. Zoo herstelde koper van zijn laagterecord van 27 11/16 tot 32%. Electrolvtisch koper herstelde 3Vi tot 36. Tin steeg 7% tot 118%, doch lieD op de avondbeurs, evenals koper, als gevolg van het lichte aantrekken van den Pondenkoers weer iets terug. Lood steeg met 2 3/16 tot 12% en zink met 1% tot 12. Voorts heeft de Kanselier van de schat kist gisteravond in het Lagerhuis verklaard, dat de vrees van buitenlandsche houders van schuldbewijzen van de 5 pCt. oorlogs- leening 1929. die meenden dat de Britsche rfgeering tot verplichte CQnverteerinp zou overgaan, volkomen ongegrond ia o.i. een verklaring, die niet na zal laten, gerust stellend te werken. De beurs blijft gesloten. Ondanks de?e stemming wordt iif welin gelichte kringen te Londen toch met de mogelijkheid gerekend, dat de Londensche beurs nog verscheidene dagen gesloten blijft, al is een beslissing dienomtrent op het oogen blik dat wij dit schrijver* nog niet geno men. Wel staat vast. dat vandaag de slui ting blijft gehandhaafd. De beurs te Parijs. Uit Parijs werd gisteravond gemeld, dat de beurs in verband met de Engelsche crisis buitengewoon zenuwachtig opende. De noteering der eerste koersen was in verband met het aanzienlijke aanbod en de geringe vraag aan groote moeilijkheden onderhevig. De beurs sloot tenslotte op de laagste koersen met ongeveer 10 tot 15 pCt verlies van de waarde van bijna alle pa- Het Engelsche pond werd officieel niet ge noteerd en zal ook niet. volgens een mede- deeling van den Franschen Minister voor Financiën, genoteerd worden. Niot-offlcieel werden koersen genoteerd van 110 tot 115 en tenslotte slechts 102 fres. Voorloopig is nog niet na te gaan, hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. De banken wige ren alle inlichtingen, doch men neemt al gemeen aan, dat ook de Parijsche beurs gesloten zal moeten worden. De stemming te Berlijn. De oogen der blinden geopend. De Berlijnscbe beurs !s gister In verband met de positie der andere internationale beurzen eveneens gesloten gebleven. Het Berlijnsche Beursbestuur heeft verklaard, dat uit het voorbeeld van Londen twee le zingen zijn te trekken. Allereerst de erkenning, dat het huidige systeem van den gouden standaard niet houdbaar is, nadat de wereldgoud voorraad zulke ernorme verschuivingen heeft onder gaan. Ten tweede zal de Engelsche crisis nu ook de oogen der blinden geopend heli ben en hun getoond hebben, dat het met groote woorden niet gaat, doch nu einde lijk beslissende en gemeenschappelijke stappen gedaan moeten worden om de wereldcrisis te bestrijden. Dit is voor an dere landen nog noodzakelijker dan voor Duitschland. De gevolgen te Madrid. Het Engelsche Pond is heden te Madrid met ongeveer 15 percent gedaald. In ver band hiermede heeft de Spaansche Ministei van Financiën alle douane- en helasting ambtenaren geïnstrueerd, geen Engelsche Ponden meer als betaalmiddel in ontvangst te nemen, wat tot nog toe vrif veel voor kwam. Voorts wordt een tijdelijke sluiting van de beurs te Madrid overwogen. De beurs te Athene voor vijf dagen gesloten. Enorme ver liezen. Gister is de beurs te Athene voor vijf dagen gesloten. Vermoedelijk zal deze ter mijn nog verlengd worden. De verliezen zouden tot op gister meer dan 90 millioen drarhmen bedragen. De Grleksche Staats bank heeft haar totale gouddekking van Engelsche ponden in dollars omgezet. Ook Batavia gesloten. BATAVIA, 22 September 1931 (Aneta). De effectenbeurs te Batavia is heden ge- Geen Vroegbeurs. Hedenmorgen om half elf meldde men ons uit Amsterdam, dat evenals gisteren aldaar vandaag geen vroegbeurs wordt gehouden. NAGEKOMEN TELEGRAMMEN Een stabilisatieleening voor het pond sterling op komst. Fransche hulp. PARIJS, 22 Sept De Fransdhe minister ren Financiën Flamd-in, die Dinsdag naar Genève zou teruigkeeren, heeft zijn reis uit- waiLd. om persoonlijk toezicht te houden op de maatregelen, dóe hij ter vermijdóng van ongeoorloofde speculatie heeft geno men. Over de deelneming van Frankrijk aan een steun actie voor Engeland bestaat geen twijfel. De onderhandelingen die in de loop van Maandag tusschen de gouver neur van de Bank rem Frankrijk, de minis ter vain financiën, en den mftiister-presndent eenerzijds, en den Brit6chen gezant te Parijs anderzijds, plaats hebben gehad, zijn nog niet tot tastbaar resultaat gekomen. Men betoogt slechts, dat het in het ba- lang van Frankrijk is, dat stabilisatie van het pond sterling zoo hoog mogelijk zad ge- eohAeden. De stabilisatie-lecmmg aan welke door Frankrijk voor een zoo groot mogelijk bedrag zaïl worden deelgenomen, zou zóó hoog zijn, dat de Engelsche valuta tegen alle manoeuvres zal zijn besdhermd. Een leening van S2.000.000. LONDEN, 22 Sept. In de „Daily Tele graph" wordt gemeld, dat Laval Zaterdag met de gouverneur der Fransche Bank liad afgesproken, dat een leening op langen ter mijn ten bedrage ve.n 32 millioen Pond Ster ling ten behoeve van Engeland op de Fran sche markt zou worden gebracht De in vloed van de Engelsche raeuwe financieele politiek-is zeer ver strekkend. Het zal thans veel moedflijker zijn ©en nieuwe regeling der schadevergoeding tot stand te brengen, daar het thans waarschijnlijk is, dai ook Duitschland en andere landen den gouden standaard moeten opgeven. Berlijn ook heden gesloten. BERLIJN. 22 Sept. Het besluit ren het bestuur van de Berlijnsdhe beurs, ora ook buiten de beu re geen handel toe te staan of koereen te noemen, werd ook heden streng doorgevoerd. In bankkringen gelooft men, dat ook heden de beurs op dezelfde wijze aó6 gi6ter zal zijn geopend, zoodat dus geen noteeringen zullen plaats vinden. Het beu re- bestuur is om 10 uur dn vergadering bijeen gekomen. De Amsterdamsche beurs heden weer geopend. Hedenmorgen heeft hot Bestuur van de Vereen, voor den Effectenhandel opnieuw vergaderd ter bespreking van den toestand in verband met de financieele crisis in Engeland. Naar wij vernemen is in deze vergadering besloten, dat er geen reden meer aanwezig is den Minister van Financiën te verzoeken de Amsterdamsche Effectenbeurs heden te sluiten. De Beurs zal dus heden weer gewoon wor den geopend. Kerknieuws. VERSCHENEN HET HUIS „DE GOUDEN EL" DOOR GERA KRAANd. BURG Prijs 1.90 Stempelband 175 Houdt ge van het vreemde dan moet ge dit bock niet lezen. Houdt ge van onwaarschijnlijkheden iian cnormitei' n, van sensatie dan is dit boek niets voor u. Deze familieroman is een boek van christelijk Nederland. Het is een rustig boek, een boek van de eigen sfeer. Ge vindt er uzelf in, uw kinderenu*t' kennissen. Maar zóó belicht, dat ge op allen een anderen kijk krijgt. Dit boek maakt u innerlijk rijker en Daarom: .,DE GOUDEN RL" PEE LEEST U WEL In eiken boekhandel verkrijgbaar. J. H. KOK KAMPEN toen geschonken gaven een som geld be schikbaar gesteld voor het aanschaffen van een zilveren doopbekken, twee zilveren brood schalen en vier zilveren bekers voor de Avond maal staf el in de te bouwen Oranjekerk. Schoolnieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Amsterdam (vac.-Prof. Dr. A. H. de Hartog), A. Altena te Groningen, W. G. G. Beerekamp te Nunspeet en, Dr. A. Steenbeek te Surhuizum. Beroepen: Te Weerselo, E. Klaassen te VegheL geref. kerken Aangenomen: Naar Bedum (2de pred- pi.), cand. A. S. Timmer, hulppred. aldaar. Bedankt: Voor Voorthuizen, J. Bos te Monnikendam. EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Groningen, P. W. van der Ley te Arum, J. H. Grottendieck te Dordrecht en L. Schutte te Amsterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Cand. J. Kaptefln, van Almelo, werd Zondag jL bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Lochem door Ds. J. J. Bouwman, van Almelo, met een predikatie uit l Petr. 5 24, over „het weiden van de kudde Gods' en deed des namiddags zijn intrede met eei predikatie over Hand. 2 42, sprekende over: „het volharden van Christus' Kerk in gebon denheid aan het Woord". Aan het slot werd hy toegesproken door ouderling Plomp na mens den Kerkeraad; Ds. H. Hummel en, van Zutphen, namens de Classis; en door Ds. C. A. van Nood, van Vorden, namens genabuur- de Kerken. Ds. G. Tichelaar nam Zondag avond in de stampvolle Martinikerk te Gro ningen afscheid van de Ned. Hen'. Gemeente aldaar met een predikatie over Galaten 6 16. „En zoovelen als er naar dezen regel zullen wandelen over denzelven zal zijn vrede en barmhartigheid, en over het Israël Gods". Den naar Lisse vertrekkenden predikant werd Ps. 121 4 toegezongen. Cand. Jvan der Wiel, van Den Haag, heeft de predikantsvacature bij de Ned. Herv. Gemeente te Oostkapelle, die 15 maanden duurde, vervuld. Dr. E. J. W. Posthumus Meijjes, van Don Haag, trad als bevestiger op met Hand. 20 28. Des mid dags verbond de jonge predikant zich aan de Gemeente met een predikatie over Lukas 4 16-21. Na afloop werd hij toegesproken door Ds. J. W. Noteboom, van Aagtekerke, praetor van den Ring Veere; door den heer H. A. Jellema, Theol. cand., namens de theo- logenclub „Voetius"; en door Ds. I. P. van der Waal, van Grijpskerke, als consulent. Op verzoek van laatstgenoemde zong de Gemeente Ds. van der Wiel de zegenbede uit Psalm 134 toe. Onderscheider. ringpredikan- ten en vele Haagsche vrienden waren in beide overvolle diensten aanwezig. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te E n s ch e d is op de begrooting der Ned. Herv. Gemeente voor 1932 een post uitgetrokken in betrekking tot bet voorne men om tot het beroepen van een vijfden predikant te komen. GIFTEN EN LEGATEN De vereer,aging „Het Anker" voor Geref. Evangelisatie onder de schippers heeft van een onbekenden gever een obligatie-geld leening gem. Amsterdam, groot f 1000 ont vangen. Te Den Haag werd door Dr. W. J. de Wilde, Ned. Herv. predikant, die voor een nieuw kerkgebouw, dc o^njekerk, In de SpoorwiJk gelden verzamelt, run Ds. g. van Dorp aldaar, die als wijkpredikant er *yn voorganger is geweest, een schoone gift voor de nieuwe kerk ontvangen. Deze predikant, die er aan het begin dezer maand zijn zilve ren ambtsjubileum vierde, heeft ren de hem R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG. Prof. H. Weve droeg het rectoraat over aan Prof. Mr. E. Gimbrère. Er zijn 91 studenten volledig ingeschreven. De aftredende rector betoogde, dat deze Hoogeschool mag gelden, althans in haar op zet, voor een vervulling van het program, dat in den na:un Nolens is gelegen. Het onderwijs hier omvat de moraal-filo9ofische en social» vorming, gecombineerd met een gespeciali seerd economisch program. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM Prof. Dr. P. E. Verkade heeft bij de overdracht ren het rectoraat aan Prof. Dr. N. J. Polak meegedeeld, dat het aantal voor de eerste maal ingeschreven studenten dit jaar 132 bedroeg, tegen 109, 123 en 120 in de resp. drie voorgaande jaren. Het totaal aantal vol ledig ingeschrevenen bedroeg 315, vorig jaar 210 en daarvoor 339. Het Bureau voor Plaatsing van Afgestu deerden, onder leiding van Ir. W. Leendertz, zette ook dit jaar met succes zijn werkzaam heden voort. Niettegenstaande de economische depressie is de vraag naar afgestudeerden dezer hoogeschool, vooral naar. doctorandi, niet onbevredigend te noemen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Ter vervanging van Prof. Ir. J. A. G. van dor Steur werd in verbaqd met zijn.aftreden als hoogleeraar tot lid van den Hoogo- fcchoolraad benoemd Prof. A. W. M. Ode1, terwijl Prof. C. Feldmann als lid werd her kozen. Als vertegenwoordiger der Technische Hoogeschool in het uitvoerend Comité voor het Ve Internationale congres voor weten schappelijke bedrijfsorganisatie, dat in 1932 zal bijeenkomgn, is aangewezen Prof. Dr. J. G. C Volmer. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Buitenge wonehoogleer a r e nln de Begrooting voor 1932 stelde de Minister van Onderwijs voor, in de vacature, ont staan door het vertrek van den gewoon hoogleeraar in Sanskrit en algemeen© taal wetenschap aan de Utrechtsche Universiteit te voorzien door de benoeming van twee buitengewone hoogleeraren- tw. een voor het Sanskrit en een voor de algemeene taal wetenschap. Nu zou, naar de „Msb." verneemt, voor het Sanskrit de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar te verwachten zijn van den heer Gonda, onlangs afgestudeerd aan den Utrechtsche Universiteit, en voor de alge meene taalwetenschap die van den pater Dr. Gcrlachua Royen, leeraar aan dc R.K. H.B.School te Heerlen. RIJKSTUINBUUWSCHOOL TE BOSKOOP Tot leeraar voor den duur tot 1 October 1932 ia wederom benoemd Ir. W. A. Nieuw- onderwijzersbenoemtngen Rotterdam (H. J. van Wjjlenschool, hoofd A. de Wit), H. Otten te Middelburg. ONDERWTJZERSVERGA DERINGEN Te Goes zal Zaterdag 3 October a.s. de jaarlijkache Provinciale Vergadering van Chr. onderwijzers in Zeeland worden gehou den. Mej. C. H. Kuiper, van Goes, zal spreken over: „Kindergevoel". Ds. Jac. Petri, Ned. Herv. predikant te Dordrecht, refereert over: „Het godsdienstig verlangen in de nieuwere dichtkunst." EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS EXAMENS NOTARIAAT UTRECHT. 21 Sept. Gesl. voor notarisklerk, de heeren: F. J Bleema, Landweer (Fr): J. Byman, Heemstede: J. F le Clervq. Mlddelburtr: M. A. van Eysden, Schlebroek; J. J Hooft. Hulzuim: A. van Kooten. Utrecht: J. H. de Kort. Dordrecht: H. Meyer. Roden: F. Perton. Fln- storwolde: S. R Postma. Meppel; G. H Rcyn- ders. Nijverdal; 'J. Tjoonk. Eibergen. en A van der Vlugt Rotterdam. EXAMENS WISKUNDE De mondelinge M.O-examens voor de akten KI en K5 en het L. O.-examen voor "de akte Haag. Akte" KI: _jf*en 2?' CVrt'öber. tel kei 16.15 t 12.15 uu; 13 30 i 15. 22 en 29 October, telkei uur en van 13.45"uur tot""l« 30 10. 1T. 24 en 31 October, telken* van 15 nur tot 12 45 uur en van 11 15 „ur t»t 16 30 uur Akte Kv-, 9. 16. 23 *n 30 October, tolken* van 9.45 uur tot 12.30 uur en van 13 30 uur tot 15 u. 2S- ii 30 September. 1 2 7 8 9 14 15 16 21 22 23 38 2» en 30 Octob-r St lï'uur 9 UUr tat 12 UUr ön 11,0 uuc o', Do rerelinv van deze exiuneha v*dur«nd* nUtn-de d« L t U* de openbare mondelinm? «ri-n»r< voor ds nkten KII en v vr ...i -,.1... J?AMENS GTMNA8TTUK UTRECHT. 21 Sept. Voor vrije e -ftntnftn 6»r mnn««tiek xljn ce*l» I, r,. p Drie,. Vtridbti A. M. nor

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3