DE FINANCIEELE CRISIS ONTWAPENINGSVACANTIE DiiJiGMS 22 SbPitMBtR 1931 Ehho 11 Lu-, .D P/.G. 2 Ondraaglijke bewapenings uitgaven, oorlogsschulden, hyperprotectionisme en doel looze goudophoopingen Redevoeringen van Snowden in het Lagerhuis en voor de radio De wet op den gouden standaard van kracht Het Engelsche Lagerhuis heeft gister avond de wet tot wijziging van de wet op dien gouden standaard van 1925 achter el kaar in beide lezingen behandeld en ver volgens, na een korte discussie, het wets ontwerp aangenomen met 275 tegen 112 stemmen. Daarna werd de wet ook in het Hooger- huis aangenomen en door de Koning goed gekeurd, zoodat ze dadelijk in werking kan treden. Bij de behandeling in het Lagerhuis was ook de Prins van Wales aanwezig. Snowden's toelichting. Snowden verklaarde in zijn toelichting van het ontwerp, in de eerste plaats, dat de in- en uitvoer van goud vrij zal blijven. Sprekende over de ontwikkeling van de crisis wees hij op de scherpe critiek in het buitenland op de Britsche uitgaven voor de werkloozen en op de ontwikkeling van d* Engelsche handelsbalans. Men had zóó sterk overdreven, dat een toestand was ontstaan, waarbij de Bank of England crediet heeft moeten opnemen, terwijl de regeering ge dwongen werd een leening in het buitenland te sluiten. De mededeelingen over de ongeregeldhe den op de vloot hadden de algemeene zenuw achtigheid nog vergroot, zoodat Zaterdag j.l. de Bank of England de regeering heeft ver wittigd, dat de credieten zoo goed als waren opgebruikt, terwijl verzocht werd om don gouden standaard buiten werking te stel len. Snowden wees vervolgens op de ongelij ke verdeeling van de goudvoorraden op de wereld. Snowden bracht den wensch van de En gelsche regeering naar voren om de huidige crisis door een internationale actie te be strijden. Men moet thans van de noodzake lijkheid eener gemeenschappelijke actie overtuigd zijn. Amerika en Frankrijk hebben van den goudvoorraad der wereld in hun bezit, die voor den handel zoo goed als geen «ut heeft. De huidige crisis zou den weg kunnen wijzen naar een betere internatio nale samenwerking. Voortgaande verklaarde Snowden, dat er geen reden is aan tie nemen dat het pond voor langen tijd een aanzienlijke deprecia tie zou ondervinden, vooropgezet echter, dat de Engelsche financiën met de noodige zorg zouden worden beheerd. Hij besloot zijn rede met een beroep op eenheid in het be lang van de natie. Henderson aan het woord. Namens de oppositie voerde Henderson het woord. Hij verweet de regeering, dat men de ontwikkeling, die de zaken thans had den gevolgd, reeds maanden van te voren had kunnen zien aankomen. Weliswaar was hij het met de regeering eens, dat er geen reden was voor een paniekstemming, en de oppositie zou dan ook alles vermijden, wat in binnen- of buitenland een paniek zou kunnen veroorzaken, doch Henderson stelde de vraag, of thans niet gebleken was, dat fret program der nationale regeering een mislukking en een fout was geweest, en of de regeering daaruit niet de consequentie zou trekken, het program terug te trekken. Tegen de aanneming van de thans voorge stelde wettelijke maatregelen zou de oppo sitie zich niet verzetten. Lord Reading In het Hoogerhois. Lord "Reading heeft in het Hoogerhuis o.a. verzekerd, dat de Engelsche regeering pogin gen om een internationale conferentie over den gouden standaard bijeen te roepen, zou steunen. Het is duidelijk dat, waar de va luta's op den goudien standaard gebaseerd zijn, oen uitweg gevonden moet worden om d^zen standaard te kunnen handhaven. Radiorede van Minister Snowden De Britsche kanselier van de Schatkist Philip Snowden, heeft gisteravond voor de microfoon van de Britsche Draadlooze Om roep een radiorede gehouden over de hui dige crisis. Hij zette de redenen uiteen, die de regeering ertoe genoopt hadden, de Wet op de gouden standaard van 1925 tijdelijk fruiten werking te stellen. Zoowel de in- als uitvoer van goud zou vrij blijven en de verplichtingen der regeering zouden strict worden nagekomen. De regeering zou alle maatregelen nemen die de positie kon den versterken. Sprekende over het algemeene aspect van den toestand, deelde Snowden mede, dat de verdeeling "van de wereld-goudvoorraad reeds lang een punt van beraadslaging der Engelsche regeering en van de Bank van Engeland had uitgemaakt, en 'dat reeds gc ruimen tijd naar middelen was gezocht om op dit gebied tot internationale samenwer king te komen. Tot een uitnoodiging aan andere regeeringen was het echter nooit ge komen, omdat het duidelijk was, dat der gelijke besprekingen in de huidige om standigheden toch op een mislukking zou den moeten uitloopen. Misschien zal de huidige crisis voldoende druk uitoefenen op de betrokken mogendheden om tot samen werking te leiden. Sedert het einde van den oorlog heeft Engeland naar Amerika 322 millioen Pond goud geëxporteerd om aan zijn verplichtingen te voldoen. Volgens de overeenkomst inzake de oorlogsschulden aan Amerika heeft Engeland een bedrag van 280 millioen Pond Sterling of bijna 30 percent van de schuld betaald. Hoewel de Britsche oorlogsschulden slechts 41 peroent uitmaakten van het totaal bedrag aan oor logsschulden, dat Amerika van de verschil lende landen moet ontvangen, bedragen de Engelsche betalingen aan Amerika 83 per cent van het totaal bedrag aan oorlogsschul den. dat de Vereenigde Staten in werke lijkheid ontvangen hebben. De Britsche oorlogsleening aan Frankrijk bedroeg 600 millioen Pond, waarvoor de Britsche be lastingbetaler 30 millioen Pond aan inte rest heeft moeten betalen. Frankrijk en Amerika hebben op het dogenblik ongeveer drie kwart gedeelte van de geheele woreld-goud voorraad in hun be zit,..dat voor het grootste gedeelte volkomen steriel is, aangezien het. niet gebruikt wordt ter bevordering van den internationalen handel. De tijdelijke opheffing van den gouden standaard was dan ook niet noodig van wege den internationalen toestand, maar vanwege den druk, die op de beurs werd uitgeoefend. Door het in evenwicht brengen der begrooting was de internationale positie van Engeland veilig gesteld en zij, die ver trouwen in het Pond Sterling stelden, zou den niet teleurgesteld worden. Afgezien van eenige verkoopen, veroorzaakt door de ner veuze stemming, was er geen gevaar voor eenige depreciatie en van inflatie was geen sprake en zou geen sprake zijn. Snowden eindigde zijn reden met het her halen van de geruststellende woorden, die reeds eerder door de regeering waren ge sproken, dat de positie van Engeland met zijn reusachtige hulpmiddelen geen werke lijk gevaar loopt, en dat men, wanneer men niet in paniekstemming raakt, rustig de middelen zal vinden om een spoedig herstel te bewerken. De „Temps" constateert, dat door een ge meenschappelijke Fransch-Amerikaansche actie nieuwe wegen zou kunnen openen om door wederzijdsc-ho hulp het vertrouwen weer te herstellen. De „Paris Soir" merkt op. dat d<3 Bank van Frankrijk thans nog aan liquide gelden en aan Engelsche schatkist biljetten meer dan 200 millioen Pond Ster ling of bijna 25 milliard franc bezit. Vanzelf sprekend heeft dit bedrag ook van de depres sie van het Pond te lijden. Het politieke gevolg van de crisis zal waarschijnlijk wel niet lang op zich laten wachten. De te ver wachten internationale conferenties zullen een bespreking van het herstel- en. schulden probleem niet kunnen vermijden. De „Journal des Débats" werpt Engeland het verwijt voor de voeten, dat de na-oor- logsche Britsche politiek zich heeft laten leiden door het valsche inzicht, dat geen der overwinnende staten de overhand zou mo gen krijgen. Overigens is het blad, evenals de andere Parijsche bladen, van meening, dat Frajik- rijk zijn bondgenoot uit dien wereldoorlog zoo ver mogelijk tegemoet dient te komen bij de hulpverleening. In Fransche financieele kringen slaat men de crisis in Engeland met groote oplettend heid gade. Men betreurt het, dat het laatste Fransch-Amerikaansche hulpverleening aan Engeland niet in staat is gebleken, de cri sis, die reeds twee maanden duurt, te over winnen. Met ostentatief optimisme verklaart men steeds weer. dat de financieele positie van Frankrijk in geen enkel opzicht in ge vaar is. Er bes'aat volgens de opvatting in Parijs geen twijfel, dat Frankrijk en Ame rika opnieuw hulp zullen verleenen met een groot crediet, op voorwaarden, waarover thans nog onderhandeld wordt. De New Yorksche „World" is van mee- ning, dat de Engelsche crisis eerder een kunstmatige is dan een reëele. Voor Engeland zou het niet moeilijk zijn met behulp van aanzienlijke bedreigen par ticulier geld uit het buitenland tot den gou den standaard terug te keeren. De eigenlijke oorzaak van de crisis, aldus het blad, is de ondragelijke last der bewapeningsuitgaven en der betalingen der schulden. Zonder schrapping der herstel- en oorlogsschulden en zonder drastische verlaging der bcwa- peningsuitgaven en afschaffing der tarief muren zal do maatschappij zich in den af grond van een algemeen bankroet storten. Het blad verzoekt Hoover onverwijld aan het congres te vragen om verlenging van het schuldenmoratorium, de stopzetting van den bouw der oorlogsschepen en de herziening van de toltarieven. De „Berliner Boersenzeitung" spreekt in zake de catastrophe van het Engelsche pond over een vuurzuil der wereldcrisis. Men zal nu tot het inzicht moeten komen, dat de bron van deze nieuwe zorgen het Verdrag van Versailles en de Herstelpolitiek is, ter wijl bovendien Frankrijk nog gebruik maakt van deze beide instrumenten om zijn macht te versterken ten nadeele van Duitschland en alle andere mogendheden. De „Lokalanzeiger" vat de oorzaak der de moralisatie van den financieelen toestand in een zin tesamen: Duitschland heeft onverwijld zijn verplichtingen inzake de oor logsschulden met buitenlandteoh geleend geld betaald, waardoor ten gevolge van de inter nationale versleping een groot gat is ont staan is, dat allen meegetrokken heeft, met uitzondering van Frankrijk, waar de mili- arden tenslotte in hoofdzaak terecht zijn gekomen. De „D. A. Z." schrijft eveneens, dat de Engelsche tragedie het gevolg is van de ont wrichting der wereldeconomie, welke d<oor de oorlogsschulden, het hyper-protectionisme en de doellooze goudophooping in Amerika en in Frankrijk ontstaan is. HOOVER NOODIGT LAVAL UIT. De gezant van de Vereenigde Staten heeft gister Minister-president Laval een officiee- le uitnoodiging van president Hoover voor een bezoek aan de Vereenigde Staten over handigd. Tegenover persvertegenwoordigers heeft Laval verklaard, dat de reis van Laval naar Amerika zou plaats vinden tusschen het bezoek van Laval aan Berlijn en de herope ning van do Fransche Kamer. Hij is, evenals Hoover, van meening, dat een persoonlijke ontmoeting wenschelijk is otq de huidige kwesties te bespreken, wel ker oplossing door directe besprekingen ver gemakkelijkt kunnen worden. In Washingtonsche regeeringskringen geoft men toe, dat president Hoover in ver band met don ernstigen toestand in Eurooa groote waarde hecht aan een persoonlijke bespreking mot Laval, zoowel over het her- stelvraagstuk als over de ontwapening. EEN REDE VAN HOOVER. De verwachtingen in politieke en econo mische kringen dat Hoover in zijn rede op de jaarlijksc.he bijeenkomst viam het Amt- rikaansche Legioen te Detroit over de actu- eele kwesties zou spreken, zijn niet in ver vulling gegaan. Hoover herhaalde alleen maar, dat de tegenwoordige depressie te herleiden is op de alls gevolg van den we reldoorlog ontstane economische en politieke wijzigingen. Aan het slot van zijn rede zeide hij, dat het de plicht van Amerika is hulp te bieden, doch de eigen natie moet in de eerste plaats haar plicht kennen. DE REIS DER FRANSCHE MINISTERS NAAR BERLIJN PARIJS, 22 Sept. De reis van de Fransche ministers naar Berlijn die nog niet in alle deelen is voorbereid, staat ondanks alle an dersluidende geruchten vast. Vrijdag komt GRANDI IN OCTOBER NAAR BERLIJN Bij de te Geneve gevoerde Duitsch-Itali- aansche besprekingen is men tot overeen stemming gekomen, dat de Italiaansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, begin October een bezoek aan Berlijn zal brengen. In Italiaansche kringen neemt men i, dat Mussolini aan dit bezoek niet zal deelnemen. De kwesties, die tijdens het a.s. bezoek van Grandi te Berlijn, ter sprake zullen komen, zijn nog niet in alle bijzonderheden vastge steld. doch zullen langs diplomatieken weg verder worden uitgewerkt Naar aanleiding van een aantal vragen in het Lagerhuis legden MacDonald, Snow den en andere ministers de volgende be langrijke verklaringen af: Met de Fransche regeering zijn tot nu toe geen onderhandelingen aangevangen over een verbod van den invoer van luxe waren, De geruchten als zou het in d!e bedoeling liggen de oorlogsleening gedwongen te con- verteeren zijn absoluut onjuist De regeering heeft besloten de salarissen en loonen der politie, leeraren alsmede die van de leger-, marine-, en luchtstrijdkrachten, met 10 pro cent te verlagen. De salarissen der politiebeambten en der leeraren zouden naar men weet met 15 pCt. verlaagd worden, waartegen deze echter ge protesteerd hebben. De kortingen op de werkloozenbetalingen blijven echter onveranderd De pensioenen werden door de bezuinigingswet piet ge^ troffen. Het Japansch-Chineesch conflict De Chlneesche regeering eischt onmiddellijke ontruiming van Moekden. NANKING- 21 Sept De Chineesche natio nalistische regeering heeft in een tweede nota aan de Japansche regeering de onmid dellijke ontruiming van de bezette gebieden geëischt. De vertegenwoordiger van China in den Baad van den Volkenbond, de chineesche gezant te Londen, Sze, heeft hedenochtend in opdracht van zijn regeering den secreta ris-generaal van den Volkenbond een uit voerige nota en toekomen, wanr:n Llima op grond van art 11 sub. 2 van het pact van den Volkerbond een beroep doet den Raad van den Volkenbond en verzoekt on middellijk het conflict tusschen Chiina en Japan te regelen. In de nota wordt uitvoerig de huidige starXi van het conflict tusschen Japan eD China uiteengezet. Uit Shanghai wordt gemeld, dat Chinee sche troepen de stad Kirin hebben ontruimd aangezien Japansche cavallerio op de stad aanrukt en de Chineesche autoriteiten bloed vergieten willen venmij den. Uit Londen wordt gemeld: In de nabijheid van Tsjan Ts joen zijn nieuwe gevechten uitgebroken, die nog niet beëindigd zijn. De Japansche generaal Hayaslii heeft zonder daartoe verlof van do Japansche regeering te hebben gevraagd ziju troepen in Korea bevel gegeven de Kirinprovincie binnen te dringen. De Keizer riep een kabinetsraad bijeen, waarin men tot het besluit kwam dat de ge neraal onjuist gehandeld heeft, doch dat het to laat was om de troepen terug te roepen. De Chineezen hebben de stad Loeng Tsien Tsin gebombardeerd. De Japansche Minister voor Buitenland sche Zaken Yoshisawa heeft verklaard, dat de militaire operaties in Mantsjoerije geen inbreuk maken op het Kellogpact, daar deze geschiedden als zelfverdediging en tot be scherming van de verkeersverbindingen en tot bescherming van do rechten van het verdrag. Japansche troepen In Tientsin? Volgens een bericht uit Tokio zouden Ja- ïansche troepen te Tientsin geland zijn. üf- ficieele bevestiging van dit bericht is niet ontvangen. De opperbevelhebber der Japansche tr?o- pen te Moekden heeft de Chineesche staus- wijk bezet omdat daar op Japansche solda len zou zijn gese'ic/en. Volgens een bericht uit Peking heeft een aantal Chineesche nationale bond.en een proclamatie tot het volk gericht, waarin de boycott van Japansche goederen geëischt wórdt. Ook dienen de Japansche schepen niet meer gebruikt te worden. De boycott zou vanaf 26 Septembe rin geheel China worden ingevoerd. Uit Peking verneemt een Berlijnsch blad, dat de Chineesche regeering Woensdag den 23sten September a.s. heeft verklaard tot een ,Da<g van nationale vernedering". Alile vlag gen zullen dien dag halfstok geheschen zijn en alle openbare vermakelijkheden zullen gesloten zijn. RIGA 22 Sept Karachan, de Russische vice-commissaris voor buitenlandsche zaken heeft naar wordt gem«*d de Japansche en Chineesche ambassadeurs te Moskou mee gedeeld, dat de Sovjet-regeering niet onver schillig kan blijven t.o.v. het huidige con flict. De regeering heeft den commissaris van oorlog opgedragen zich onmiddellijk mar het Verre Oosten te begeven. Het Rooile Leger aldaar wordt versterkt ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIË. Op den spoorweg Ploesti—Slobazia heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Ren transporttrein met vijftig tankwagens, waarin benzine vervoerd werd, is in volle vaart met een leegen trein in botsing geko men. De locomotief en de drie eerste wa gens ontspoorden en werden vernield. De vvegstroomende benzine liep over den spoor weg en stond bijna onmiddellijk in brand. In eenige minuten vormden beide treinen een groote vlammenzee. Tot dusver zijn vijf lijken geborgen. DE DUITSCHE OCEAANVLIEGERS GERED Een bericht uit New-York meldt, dat de oceaanvliegers Rody en Johannsen en Veiga gistermorgen door 't stoomschip „Belmoira" zijn 'opgepikt, na 148 uur op het wrak van het vliegtuig te hebben rondgedreven. Zij be vinden zich momenteel aan boord van het Noorsche schip, dat als eerste haven Kopen hagen zal aandoeD. Aangezien het met locomotieven geladen schip slechts een zeer ongunstige accomoda te heeft om de geredden onder te brengen, acht men het waarschijn!jjk, dat de Oceaan- vliegers in volle zee door een passagiers schip zullen worden overgenomen. .Over de wonderbaarlijke redding van de Duitsche Oceaanvliegers wordt uit Halifac nog het volgende gemeld: Het Noorsche stoomschip „Belmoira" nam het wrak van 't vliegtuig waar des morgens om 7 uur op 80 mijlen van de kust van New- Foundland. De juiste plaatsbepaling was 25 gr. 26 min. Noorderbreedte en 54 gr. 31 min. Westerlengte. Het schip zette onmiddellijk koers naar het wrak, waarop drie personen voortdurend signalen gaven. Zij werden aan boord van het schip genomen, waar bleek, dat het de Duitsche Oceaanvliegers waren, die op 13 Sept. van Portugal gestart waren voor den Oceaantocht naar New-York. De vliegers waren geheel uitgeput. Terwijl Rody en Johannsen niet gewond waren, had de Portugees Veiga bij het dalen op den Oceaan j ?n lichte boenblessure opgeloopen. Vermoedelijk zijn de Oceaanvliegers een t „ar na do kruising van het Amerikaansche stoomschip „Penland" in de nabijheid van I zü ook het laatst gezien ONTPLOFFING OP "N SMORKELSCHIP. Uit Helsingfors wordt gemeld: Zaterdag avond jl. om half 11 vond op de motor boot „Karoe" uit Reval een explosie plaats. Het schip, dat 20 ton benzine aan boord had, was op weg naar de spiritussmokkel- vloot, welke voor de Finsche kust lag. Door de ontploffing zonk de „Karoe" onmiddel lijk. Vijf opvarenden verdwenen /net het schip in de diepte. De kapitein werd in zee geslingerd en kon door een Zweedsoh stoom schip, dat ijlings ter hulp was gekomen, ge red worden, nadat hij twee uren in het water had gelegen. Zondagmiddag voer de kapitein, de b® ruchte Zweedsche smokkelaar Karl Malm- berg, met de motorboot „Colon" naar de plaats, waar het ongeval had plaats gehad. Aldaar gearriveerd vond ook op de „Colon" een ontploffing plaats. Op verscheidene plaatsen ontstond brand. Malmiberg, die den vorigen dag op zoo gelukkige wijze gered werd, moest ditmaal met drie andere per sonen over boord springen. Zij verdwenen in de diepte. De andere leden van de be manning waren in staat het vuur te blus- schen, terwijl zij naderhand door visschers werden gered. Te Helsingfors vermoedt men, dat het hier een wraakneming betreft van andere spiritussmokkelaars. Van andere zijde wordt beweerd, dat in de Finsche Bocht mijnen drijven, waardoor de explosies hebben plaats gehad. DE SPOORWEGAANSLAG IN HONGARIJE Halifax, waar zij ook het laatst gezien waren j Bij de politie in Hongarye heersebt een wegens motordefet gedaald, waarna zij bijna j koortsachtige bedrijvigheid, daar men op het 7 dagen op den Oceaan hebben rondgedreven j spoor schijnt te zijn van de bedrijvers van Dat de vliegers zoolang met hun lamdvlieg- den spoorwegaanslag. D§ze wending in de tuig op het water konden blijven is ver-1 zaak is veroorzaakt door de verklaringen moeclelijk toe te schrijven aan de omstandig- van een boerin, welke betrouwbaar zijn ge heid, dat de Junkersmachine holle draag vlakken heeft, waardoor het vliegtuig niet gezonken is. Aantal slachtoffers nog onbekend. De „Lokal Anzeiger" meldt uit Peking: Naar de Amerikaansche consul te Qharbin meldt, is de Transsiberië-Express tusschen Charbin en het Russische grensstation Mandsjoeria op geheimzinnige wijze in de lucht gevlogen. Over het aantal slachtoffers en omtrent de wijze van ontploffing en de plegers van den aanslag is nog niets be kend. Men vreest in Peking, dat de ernstige toestand in Mandsjoerije door deze gebeur tenis nog verscherpt zal worden. ONGEREGELDHEDEN TE GLASGOW. Sir Oswald Mosley gewond. Sir Oswald Mosley, de leider van de nieuwe partij, is aan het hoofd gewond door een steen, die nadat hij te Glasgow 'n vergadering had toegesproken, uit nigte naar zijn auto werd geworpen. Ver scheidene leden van zijn partij werden licht gewond; één man had ernstige snijwonden over de handen. De meeting, voor welke Mosley het woord voerde, had bijna vijftigduizend menschen getrokken. Zijn rede werd herhaalde malen onderbroken door heftig lawaai. Nadat hij uitgesproken had werd er met steenen ge worpen. De toestand leek een moment zóó .«rnstig, dat leden van zijn partij door het veld vluchtten, gevolgd door een menigte, gewapend met stokken. Er werd met stee nen en modder gegooid. FRANCOIS PONCET NAAR BERLIJN. De nieuwe Fransche ambassadeur te Ber lijn, Frangois Poncet, is Zaterdagmiddaig naar Berlijn vertrokken om zijn nieuwe functie te aanvaarden. bleken. De boerin, Julia Hably, heeft verklaard, dat zy eihij is geweest, toen drie mannen, van wie er haar een bekend is, de helsche machine op het viaduct by Ria Torbagy ge legd hebben. Volgens het Hongaarsche blad „Mai Nap' heet de politie op grond van de aangifte van Hably gisternacht den werkloozen kellner Geza Toth, in de nabijheid van Boedapest ge arresteerd. Toth ontkent echter iets met den mdsdadigen aanslag uitstaande te hebben. Hably houdt van haar kant vast aan d( verklaring, dat Toth met twee andere man nen, die haar niet bekend zyn en uitsluitend Duitsch spraken, den aanslag gepleegd heeft Te Leoben is de 31-jarige Walther von Riesen gearresteerd, verdacht van medeplicfr tiglieid. Riesen, die echter alle schuld tot dusverre nog ontkent, heeft door z'n uitlatin gen over den aanslag verdenking gewekt. Men vond op hem allerhande krantenknipsels over de catastrofe van Bia Torbagy. Kort voor den aanslag werd hy te Boeda pest en Steinamanger gesignaleerd; hij ver klaart echter, reeds den 11 den September Hongariie te hebben verlaten. Het districts gerecht van Leoben heeft wlü* I onmiddellijk met de Hongaarsche autori teiten in verbinding gesteld. DE MACHT VAN HET VOORBEELD. Naar eerst thans bekend wordt, is op den Westerwaldbaan I-Ierborn—Westerburg de personentrein 3502 tusschen de stations Fehl-Ritzhausen in botsing gekomen met een hindernis, die door den baanschuiver van de locomotief op zij geslingerd werd. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat rondhouten met een middellijn van 15 tot 20 c.M. en een lengte van 80 c.M. met ijzer- draad aan de rails vastgebonden waren. Het geheel was verzwaard met steenen. 50 M. voor deze hindernis was nog een r steen op de rails gelegd. Intusschen is de .dader reeds ontdekt Het blijkt een 14-jarige jongen te zijn uit Hoehn, die het vee hoedde. Aanvankelijk ontkende hij, maar ten slotte heeft hij een bekentenis Frankrijk verzet zich tegen het plan Geheime voorbesprekingen op Engelsch initiatief AMERIKA NEEMT DEEL AAN HET DEBAT De regeering der Vereenigde Staten heeft den Secretaris van den Volkenbond tele grafisch medegedeeld, dat zij aan de thans beginnende besprekingen in de ontwape ningscommissie van de Volkenbondsverga dering over het plan van een ailgemeenen bewapeningsstilstand zal dëelnemen. Zij heeft haar gezant te Bern, Wilson, ter deel neming aan de besprekingen naar Genève gezonden. De Russische Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken Li'twinof heeft verklaard, in een heden aan het Völkenbondssecreta- riaat gebonden telegram, dat de Sovjet-re geering bereid is een vertegenwoordiger te zenden naar de Volkenbondscommissie tot voorbereid iing der Internationale Ontwa peningsconferentie. Voorts is de Sovjet- regeering bereid, haar medewerking te ver leenen aan de voorstellen van den Italiaan- schen Minister van Buitenlandsche ZaKen Grandi. In de derde commissie van de Volken- bonds-Assemblée begonnen Maandag de discussies over het voorstel der neutrale mogendheden inzake het invoeren van een bewapeningswacantie tot tna het einde van de Internationale Ontwapeningsconfe rentie. Het voorstel stuit op sterk Fransch verzet, aangezien Frankrijk er een po ging tot vorming van een Italiaansch- Angclsaksisch-Scandinavisch front tegen Frankrijk inzake de ontwapeningskwestio Omtrent de diplomatieke voorbe sprekingen is thans bekend geworden, dat het denkbeeld, om de Vereenigde Sta ten. Sovjet-Rusland en Turkije bij deze be sprekingen uit te noodigen. gewekt is door een Engelsch initiatief, en in het geheim ter kennis van den Amerikaanschen Staats secretaris Stimson is gebracht, die er zijn instemming mee betuigde. Vervolgens werd het voorstel door den secretaris-generaal van den Volkenbond aan den voorzitter van de ontwapeningscommissie overhandigd met het verzoek, hot voorstel wereldkundig te willen maken. Weerbericht Het dunne pljltjo geeft den vorigen stand aan Stand vanmorgen halftwaalf 769.8. Stand vanmorgen halftwaalf 10.4 C. stand te Malinhead 776.6 WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige meest Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geeii regen, iets zachter. STORMW AARwCHU^TINGSDIENST Geseind van De Bilt gisteravond 9.35 uur aan alle posten: Attentiesein neer. TEMPERATUUR. Laagste stamd te Jammayen 758.2. 23 September Zonsopgang 6.57 u.; Zonsondergang 6.57 O. Maansopgang 6.21 u.; Maansondergang 2.32 u. Volle Maan 26 September 9.05 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'a avonds 7.27 u. tot 's morgens 6.19 u» BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Inst te De Bilt In de algemejne drukverdeeling kwam weinig verandering. In het Westen daalde de barometer, in het Oosten valt een geringe stijging op te n erken. Zoodoende bleef van Engeland hot karakter van het weer het zelfde, zonnig overdag, koud des nachts. In Oost-Duitsohland is het nog eenigszins regen achtig. Ook in Noorwegen brengt een baro- meterdalirg neerslag. De gister genoemde koude noordelijke luchtstroom is thans tot in Zuid-Frc.nk:ijk doorgedrongen. Te Biarritz is de temperatuur zelfs 7 gr. gedaald. Over het algemeen kan men voor onze omgeving een kouden nacht verwachten, terwijl bij opklarend weer overdag de zon een kleine temperatuurstijging zal veroorzaken. WATERSTANDEN RIVIEREN 22 September Constant j j j i 8.05 m 0.' 8 m. val Huningen 1.72 m. 0.'«i m val KehJ 8.25 m. 0.( 5 m. val Mannheim 4.24 m. 0.15 m. val Bingen 2,62 m. 0.1 G m. val Canp 8,00 in. 0,19 m. val Coblenz 2,95 m, 0.12 m. val Kenlen 3,11 m, 0,13 m val Dtilebnrg, 1.69 m. 0.16 m. val Rabrort t t 1.96 m, 0,14 m. val Maastricht 1 48 m. 0,00 m. on/ Venlo 11.31 m, 0.09 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 September DelfzfJI 0,03 21,47 HeUevo-tal, i 0,45 18,20 Terschelling 6,24 19.03 Willems ad 1,46 14,15 Harllngen 7.08 19,-5 Bronworeh, 12,32 Helder le 2,12 4,tl Zierfkzee 0,23 12,63 Idem 2e 14,30 i7,37 Wemeidlnge 0,45 13,20 IJ malden 0,68 13,28 Vilsslngen 11,36 H. v. Holland 0,11 12,47 Terneuzen 12,10 Rotterdam 2,12 14,29 Hanaweert 0,15 12,41 De voorbesprekingen tusschen de Engel sche en de Amerikaansche regeering zou den voor de Fransche regeering streng geheim zijn gehouden, en de Fransche regeering zou er eerst kort voor het bekend worden van het voorstel van op de hoogte eajn gesteld door een telegram van den Franschen ambassadeur te Wash ington, terwijl de Duitsche delegatie door een toeval een mededeeling erover ontwing. Van Fransche zijde was men ten zeerste verontwaardigd, dat Frankrijk niet eerder ingelicht was en trachtte met het betrek ken van de drie staten, die geen deel van den Voflkembond uitmaken, tegen te houden Men slaagde hierin echter niet, omdat het presidium van de VoLkenbomds-Assemhlée ertoe besloot. Aangezien Amerika reeds heeft toege stemd in deelneming aan de besprekingen, werden de onderhandelingen van Maandag bijgewoond door den Amerikaanschen gezant te Bern. Hugh. R. Wilson. De Noorsche gedelegeerde Colban zette kort het standpunt der neutrale mogendhe den uiteen en lichtte het voorstel toe. Namens de Italiaansche regeering gaf generaal de Marinis een toelich ting op het door Minister Grandi in de As semfrlée gedane voorstel, dat hetzelfde doel nastreeft als het voorstel der neutrale mo gendheden. doch oit doel langs een anderen weg wil bereiken. De Marinis verdedigde hel sluiten van een gentlemens agreement tus schen aJllc bij het ontwapeningsvraagstuk betrokken staten, waarbij deze zich verplich ten, gedurende een jaar geen nieuwe credie ten toe te staan voor hun landlegers, buiten de reeds toegestane credieten. Verder zullen geen nieuwe oorlogsschepen op stapel wor den gezet en zullen geen nieuwe vliegtuigen worden gebouwd. Door een dergelijke wapen stilstand in hot uitbreiden van de bewape ning te land. ter zee en in de lucht zal de atmosfeer gezuiverd worden en zal een toe stand van vertrouwen en kalmte ontstaan, die door de voorbereidende onderhandelin gen voor de Ontwapeningsconferentie niet geschapen kon worden. Om langdurige on derhandelingen over dit voorstel te vermij den stelde De Marinis na,mens de Italiaan sche regeering voor, dat alle regeeringen zich in één enkel formulier verplichten om tot aan de komende Ontwapeningsconferentie deze richtlijnen te volgen. Namens de Scandinavische mogendheden, Ne d e r 1 a n d en Zwitserland verklaarde de Noor Colban dat de.ze mogendheden het Tfaliaansche voorstel steunen omdat daar door de voor de Ontwapeningsconferentie noodige atmosfeer van rust en veiligheid wordt geschanen. die een wezenlijke voor uitgang heteekent op den weg der moreele ontwapening. afgelegd. Hij had in de kranten van de spoor wegaanslagen gelezen en wilde ook eens een trein zien ontsporen. AUTOBANDIET. Gisteravond wilde te Keulen een autoban diet een auto stelen. Hij werd echter juist verrast door de eigenaresse, op wier hulp geroep een 35-jarig voorbijganger toesnelde. De bandiet legde den man echter onmiddel lijk door een schot in het hoofd neer en vluchtte met de auto. Tijdens den rit loste hij nog verschillende schoten, waardoor twee mannen en een vrouw werden gewond. De dief kon ontsnappen. Het bureau van de Assemblée van den Volkenbond heeft, besloten, dat do zitting van do Volkenhondsvergadering Zaterdag middag a.s. gesloten zal worden. FIETSEN OP 83-JARIGEN LEEFTIJD. Hoe zij dit doet? ,Jk heb groot vertrouwen in Kruschen" schrijft een 63-jarige vrouw. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik geen enkele keer overgeslagen 's morgens bij het ontbijt een klein beetje te nemen, de flesch staat altijd op tafel. Ik weet zeker dat ik het aan Kruschen te danken heb dat ik op 63-jarigen leeftijd nog zoo levendig en flink ben, zoowel naar lichaam als geest Ik fiets en rijd veel auto en veel van mijn vrienden vragen mij het recept, waardoor ik mijn goede ge-zondheid en energie heb: Ik zeg altijd: .Jtruschen Salts en werk". Mevr. J. H. W. Krusohen is een combinatie van de zes zouten die heit lichaam noodig heeft om het gezond en flink te houden. Een klein beetje iederen morgen in den eersten kop thee of koffie spoort lever en nieren aan tot krachtiger werking. Zóó ingenomen is Krusohen smaakloos. U bemerkt geen enkel verschil in den smaak van Uw thee, maar na een paar keer bemerkt U wel een aanmerkelijke verbetering in Uw gezond heid. Uw oogen worden helderder, de kleur komt op Uw wangen terug, elke functie van Uw lichaam wordt krachtiger uitgevoerd en hoofdpijnen en moeheid verdwiinen. Kruschen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit" Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisteren a 0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten dui zenden flacons Kruschen verdeeld, die ver pakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken zon der de gewone flesch Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen te vreden bent. kunt U de groote flesch terug brengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U Uw 1.60 (Uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor een beperk ten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze grooto proefpakken uitver kocht heeft Hollandsche verpakking waarborgt echt- heü fAdo.;

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2