RUSWUK D ENCI-CEMENT J. C. HENRI VAN INCEN WEVER P. VAN Gl LST A. G. J. MAK Bouw- en Waterbouw kundig Bureau A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1S31 DKIOSK) SSSIPtlBDBQ® VTSTICiT 1) TE mi LESniSBEBq Inlichtingen bebouwing aan den Terbregscheweg te Hillegersberg bij Vlielslroal 8b Rotterdam Telefoon 1174» e nieuwe Gemeenteschool te Capelle a.d. IJsel. Architecten: HOOYKAAS <k LOCHORST, Rotterdam Hlet Goddelijk woord'; „Wordt gelijk de kinderkens" is allerminst alleen gezegd voor den christelijken geloofsstaat, doch ook bestemd voor het restant vaji ons organisch wezen; en wanneer dit Woord ons tegemoet komt dan is er een niet-kinderlijke eigen schap die vernietigd moet worden. Het meer of minder positief ondergaan d'ezer bestem- mingsfaze zal zich ook afspiegelen in de menschelijke daden en zichtbaar zijn in de maaksels door hen samengesteld. Teveel wordt nog gestreefd naar de bedwelming die van elke tijdgeest uitgaat en vooral wan neer zelfcritiek ontbreekt zien we den kun stenaar struikelen en vallen van de eene mo devorm in de andere. Het worden, gelijk de kinderen ,is hen vreemd en de bovenbe- Plattegrond School Capelle a. d. Usel doelde niet kinderlijke eigenschap is hare vernietiging nog niet nabij. Het onbevangen ondergaan van het bouwprogramma wordt in den weg gestaan door ambities voor de nieuwste creaties van bouwen waarvoor de reclamefakkel bereids werd ontstokén. Gelukkig kunnen we dit niet zeggen wanneer we de nieuwe Openbare School te Capelle aan de IJssel nader bezien. Veel wat des kinds is heb 'k daar aangetroffen. Allereerst zijn alle vertrekken gelijkvloers met den weg en de toegang vanaf de straat wat weggewerkt achter een stoep die als 'tware het kind rwg een laatste gelegenheid geeft zijn aandacht van huis en spel af te wenden naar de geneugten van het 1 eerlokaal. De gangen, hoewel wat schril van kleur zullen het kind volledig interesseeren en het gevoel voor orde en plaats aankweeken omdat elk lokaal haar eigen garderobe heeft, van elkaar gescheiden door de toilets. De glas in lood ramen tusschen gang en leslokaal spreken van het vele wetenswaar dige dat er te leeren valt en zijn voor elk kind begrijpelijk. Bijzonder geestig is de hall verrijkt met een bordesje en trapje naar de leermiddelen-bergplaats, gelegen boven den verwarmingskelder die zeer te recht wat van haar overtollige hoogte kon missen. De leslokalen voldoen stellig aan de meest verwende eischen van den onderwij zer, de kinderen kunnen op straat zien even als thuis; een glasgordijntje voor het onder ste raamvak is echter wel gewenscht tegen teveel belangstelling van langskomende ouders. Planmatig past de school niet in het dorpsplah, weliswaar is de hoofdingang aan de pleinzijde doch de speelplaats die het plein had kunnen steunen ligt juist aan de op het plein uitkomende dorpsstraat, waar door als 'tware een tweede plein ontstaat zonder organisch verband met het dorps plan. Een en ander is echter gevolg van eer verkeerde terreinkeuze en kon d<oor de ar chitecten niet worden geëlimineerd omdat een schoolgebouw haar eigen oriëntatie vraagt en de draaiende aarde voorloopig nog wel met het Oosten zal voorgaan. Het dorp Capelle is bezig zich uit zijn isolement te verlossen. De dienst van Stads ontwikkeling der gemeente Rotterdam ver zorgt haar uitbreidingsplan en den Invloed van de schoonheidscommissie aldaar is dui delijk merkbaar aan de nieuwe bebouwin gen die een dorpskarakter vertoonen dat slechts wat groen en bloemen vraagt om aan de voorwaarden voor dorpsbewoning te voldoen. Alles wijst er op dat het gemeente bestuur met haar actieve burgemeester zich tot taak hebben gesteld van Capelle een aangename woongelegenheid te maken waartoe den bouw van- het vriendelijk school gebouw het sprekend bewijs is. SUTTERLAND. H. BEBOUWING CAEN VAN NECKLAAN Zoo langzamerhand vinden de verschillen de terreinen in het zich steeds meer ontwik kelende Rijswijk hun bestemming. Thans vraagt een bebouwing aan de Caan de Neck laan, aldaar onze aandacht. Aldaar heeft de heer Yme Bouma, architect te den Haag een complex van 15 pakhuizen ontworpen, nismede 3 onder- en bovenhuizen. Het to taal wordt uitgevoerd door de Bouw- Exploitatie „Haringkade" N.V., alwaar eve tueel verdere inlichtingen te krijgen zijn. Dat deze nieuwbouw ook in de smaak van het publiek valt, blijkt wel uit het feit, dat reeds tijdens den bouw meerdere woningen hun toekomstige bewoners hebben gevonden. Gaan we een dezer huizen binnen, dan blijkt al direct, dat hier geen woningen zijn ontworpen van de gewone soort; hier is overal ruimte en licht en dus ook zeer ge schikt voor grootere gezinnen. Op kwistige wijze is met glas in lood gewerkt, terwijl ook het schilderwerk door den heer Jacob Wever uitstekend is verzorgd. De stucadoorswerkzaamheden werden uitge voerd door de fa. P. v. G i 1 s t, terwijl de fa. Woestenber.g voor de loodgieterswerk zaamheden zorg droeg. Wij wekken allen op die voornemens zijn zich te Rijswijk te vestigen .zeker niet te verzuimen ook eens aan de Caan van Neck laan te gaan kijken. G ebreken aan Gemeentelijke woningcomplexen te Rotterdam Een onderzoek ingesteld Op verzoek van den Directeur van de Jjouwpolitie en den Woningdienst te Rotter dam, hebben de heeren C. N. van Goor, architect B. N. A. en ir. A. D. H e e d e r i k, een onderzoek ingesteld naar eenige gebre ken aan 'n 3-tal complexen Gemeentelijken Woningbouw, gelegen in de Tusschendijken, aan den Kiefhoek en m Oud-Mathenesse. Aan het daaromtrent uitgebracht rapport ontlee- pen wij hert. volgende: Het moest omvattende en belangrijkste van de drie gevallen is gebleken de woning bouw in Tusschendijken te zijn. Wat den omvang der gebroken betreft, blijkt dat zij Eich in alle blokken, zij het in het eene blok meer in 'toog vallend, dan in het andere openbaren en dat zij het gevolg zijn van ver zakking. Uit de grondboring is geen voor de hand liggende verklaring van het probleem geput kunnen worden, doch wel is daarin opmerkelijk de waterhoudendheid van de kleilagen, waar doorheen de palen zijn ge slagen en ook die van de veel dieper aange boorde kleilagen, onder de zandlagen, die nor maal als vaste grondslag voor de paalpunten wordt beschouwd, uit welk een en ander een zekere bewegelijkheid van de grondslagen rou kunnen worden verklaard. In normale omstandigheden is het draagvermogen van palen voor het belangrijkste deel op d'en kleefweerstand en slechts voor een betrekke lijk klein deel op den puntweerstand terug te brengen* Naar onze meeningen, aldus de heeren in hun rapport, moeten de verzakkingen wor den toegeschreven aan werking in den bodem, die een nederwaartschen kleef op de palen heeft uitgeoefend en die, door bijzon dere omstandigheden, welke daarbij zijn op getreden, aan die verzakkingen hun opval lend onregelmatig karakter hebben verleend. Indien er in Rotterdam niet tal van bouw werken op opgehoogde terreinen waren ver rezen, waarbij de normale fundeeringswijze is toegepast, zonder dat zich daarbij in zoo sterke mate als hier het geval is ,het daar aan verbanden gevaar voor verzakking had geopenbaard, dan zou de vraag wellicht be vestigend beantwoord moeten worden, of vóór de uitvoering van het werk, het euvel had kunnen worden voorzien en of er maat regelen getroffen hadden kunnen worden om het te voorkomen. Indien ook thans een zoo uitgebreide bouw als de onderhavige zou moeten worden on dernomen. zou er alleszins reden zijn om de vraag te stellen of een andere dan de nor male fundeeringswijze niet de voorkeur zou verdienen en indien de kosten daaraan ver bonden, verantwoord zouden zijn, haar ook bevestigend te beantwoorden. In het tegenwoordig stadium van deze zaak is het niet mogelijk middelen tot af doend herstel aan te geven. Het is niet waar schijnlijk, dat de zakking reeds is tot staan gekomen. Het is daarom wenschelijk deze in observatie te nemen. Mocht onverhoopt do zakking op d'en duur leiden tot een toestand, die uit een oogpunt van bewoning, niet meer aanvaard zou kunnen worden, dan zou al leen een feitelijke vervanging van de bestaan de fundeering door een andere, die op punt weerstand zou berusten, uitkomst kunnen geven, Minder gecompllmenceerd en van geheel anderen aard Is het vraagstuk van den wo ningbouw aan den Kiefhoek. Wat d'e wijze van fundeeren betreft, kan worden opge merkt, dat er in principe geen bezwaar tegen bestaat een bouw van geringe hoogte en be trekkelijk lichte constructie op een grondslag als ter plaatse aanwezig, n.l. een kleilaag van gemiddeld een meter dikte. z.g. „op staal" te fundeeren. Zulks is dan ook in de omgeving van dezen bouw voor soort gelijke werken in het algemeen toegepast Een dergelijke fundeering kan echter geen zekerheid bieden tegen ongelijkmatige sa- mencflrukking van de onder de kleilaag ge legen grondlagen met als gevolg ongelijk matige zakking van den bouw, waardoor scheuren kunnen ontstaan. Uit constructief oogpunt is alleen twijfel gerezen aan de juist heid van den gevelbalk als element in het constructie-systeem in verband met de door de gekozen architectuur gestelde eischen. Wat aangaat de opgetreden scheuren in de gevels, voor zoover zij veroorzaakt mochten zijn door ongelijkmatige zakkingen van den bouw is er alle reden om te verwachten, d*at deze, zoo al niet reeds tot stilstand gekomen, binnen afzienbaren tijd tot stilstand gekomen zullen zijn en voorzoover zij het gevolg moch ten zijn van de werking van den gevelbalk, alleen voorkomen zouden kunnen worden door zoodanige wijziging in het constructie- systeem van den opbouw, dat het bovenbe doelde conflict daardoor zou worden oree heven. Ook in Oud-Mathenesse is het ontstaan van scheurtjes in de muren een onvermijdelijk uitvloeisel van het bouwen op staal. Bij het onderzoek is echter gebleken, dat het proces van ongelijkmatige zakking, behalve mis schien op een enkele plaats, reeds lang tot stand schijnt te zijn gekomen, terwijl er van een toestand, die eenige onrust zou kunnen baren, geen sprake is. De H A B O Het een dezer dagen verschenen Jaarver slag met de balans, winst- en verliesreke ning van de „Habo", doet Jan de Wach ter in „De Aannemer" het .volgende schrijven: „Zooals men zal weten is dit het seml- overheidsbedrijf te den Haag, met als eenige aandeelhoudster de Gemeente 's-Gravenhage, terwijl de directeuren van gemeentewerken en stadsontwikkeling benevens de Arbei dersorganisaties van verschillende richting in den Raad van Commissarissen zijn verte genwoordigd. Doel is om bij aanbestedingen, waarbij de Gemeente 's-Gravenhage financieel betrok ken is, prijsregelend op te treden, door bij elke aanbesteding hiervoor ook in te schrij ven; echter, en hier kan weer een onbillijk heid schuilen tegenover die particulieren aannemers, wordt haar ook werk opgedra gen, dat niet aanbesteed wordt Vorige jaar is in den Haagsohen Raad een uitvoerige bespreking gehouden over het voortbestaan der „Habo". Resultaat van deze bespreking was, dat het inschrijvingscijfer van de „Habo" in tegenstelling met vroeger, vóór de aanbesteding bekend gemaakt zou worden. En nu dit verslag. Allereerst zij medege deeld1 dat het nadeelig saldo over 1930 bijna bedroeg 49.000 of een halve ton. 'Dit verlies wordt nog gedekt, door de winst van vorig jaar en de gekweekte re serve waarna voor deze reserve nog resteert 4000. Het aantal aanbestedingen bedroeg 102, aarvan nog een 70-tal door particuliere aannemers zijn uitgevoerd en dus een 30-tal door de Habo. Ziehier dus het resultaat van een bedrijf, (floor de overheid geëxploiteerd, ook met het ;eld van de belasting betalende aannemers, 5n het resultaat is verre van fraai; wanneer nog zoo'n jaar komt, dan zal de gemeente bij moeten passen. En welk een voordeel heeft deze N.V. niet boven de particuliere aannemers. Niet alleen dat ze nog werken in regie opgedragen krijgt van een principaal die er goed voor is, maar ook over arbitrage in geschillen heeft ze zich geen zorg te maken; de meerderwerk-reke- ning is ook altijd goed, en door d'e opzich ters wordt ze met vertrouwen tegemoet ge gaan. terwijl de directie zijdelings betrokken is bij de goede bedrijfsresultaten dezer derneming; een niet te onderschatten voor deel, zooals iedere aannemer begrijpen zal, die wel eens onder „d'irectie" gewerkt heeft Zelfs wordt verklaard in het verslag, dat een scherpe concurrentie ook in 1930 voort duurde, waardoor het onmogelijk was om aan voldoende opdrachten te komen, waar door personeel ontslagen moest worden, waar van enkele reeds verscheidene jaren bij het bedrijf werkzaam waren. Nu ou ieder onbevooroordeelde, niet poli- ti i-, lot de conclusie komen, laten we de zalivii nu maar liquideeren, want anders moeten we straks nog uit onze berooide ge meen te-financiën bijpassen ook. De Habo erkende zelf dat de concurrentie groot is, dus zij behoeft nu giiet meer prijs regelend op te treden. Alles bij elkaar genomen moeten we con- cludeeren. dat de resultaten van deze N.V. zeer wel zijn tegengevallen en haddten we beter van haar kunnen verwachten. J7xcursie Ned. Inst. voor Volkshuisvesting Da volkshuisvesting te Groningen Het Nederlandsoh Instituut voor Volkshuis vesting en Stedenbouw heeft een excursie naar Groningen gehouden, ter bezichtiging van wat hl het belang der Volkshuisvesting aldaar in de laatste jaren tot stand is ge komen. De heer H. P. J. S c h u t, directeur van Gemeentewerken, sprak over „De ontwikke ling van Groningen." Spr. vestigde de aandacht op de door de Gemeente op zich genomen taak, op ruime schaal bouwterrein beschikbaar te stellen, teneinde in de snel toenemende behoefte aan het scheppen van woongelegenheid te kunnen voorzien. Als werken van groote beteekenis voor Groningen noemde hij voorts de straatver betering en de daaraan voorafgaande uit voering van het plan voor centrale riolee- ring, gepaard gaande met de opheffing van het tonnenstelsel. Hij stelde verder in het licht, dat door invoering van bouwterrein, behoudens vallen, niet meer behoeft te worden toege past Vervolgens sprak de heer A. L. van Wissen, bouwkundige bij den dienst der gemeentewerken, over den woningbouw der laatste Jaren. Vele nieuwe woonwijken getuigen thans van het groote sociale werk, op dit gebied tot stand gekomen. Geheele straten zijn ge sloopt, het karakter van de woningen is ge heel veranderd. De eeuwenlange omsluiting door wallen had de bevolking in kleine wo ningen op een hoop gedreven. Dat kon niet duren. In de beginne voorzag hot particulier initiatief in de behoefte, maar dat maakte de stad! niet fraaier. Later werden strengere eischen aan wat gebouwd werd gesteld, maar ook dat hielp niet voldoende en pas toen in 1901 de Woningwet was tot stand gekomen kon de verbetering der volkshuisvesting op behoorlijke wijze worden aangepakt. Vooral in en na den oorlog werd door samenwerking van stadsbestuur en woningbouwvereeniging iets bereikt. De woningnood werd overwon nen. In totaal werden in de laatste 10 jaren 5319 nieuwe woningen gesticht, waarvan 1125 door de gemeente en de rest door verschil lende vereengingen. Daarnaast kwam hert Stadspark tot stand Ook de particuliere bouw is weer opgeloefd. Zij hield zich voornamelijk bezig met den bouw van middenstandswoningen. Het aan tal een-kamerwoningen daalde van 15 op 10 pCt van het geheele aantal, dat van de twee kamerwoningen van 30 op 21 pGt, Spr. acht dit een verheugend resultaat. Maar er is nog veel te doen overgebleven, vele sloppen met krotwoningen moeten nog worden opgeruimd. Verschillende plannen daarvoor zijn in bewerking en spr. is van meening. dat Groningen heeft getoond, op het '>bied van de volkshuisvesting niet bij an dere Nederlandsche steden achter te staan. Na de lunoh werden verschillende woning complexen en stadsbuurten bezocht. gouwmethoden en cement der Romeinen „'1 Entreprise francaise" geeft 'n uitvoerig artikel over de constructie wij zen der Romei nen, waaraan het „Pol Wkbl." een en ander ontleent. Men beweerde wel eens, zegt het blad, dat i mooie kwaliteit hunner materialen de hoofdkwaliteit was hunner grootheid. Nu blijkt echter dat het amphitheater van Orange gebouwd werd in blokken van een vrij grove kalksteen, welke ter plaatse wordt aangetroffen. Er moet echter op gewezen worden dat die blokken met een uiterste zorg behouwen werden, zoodat het mogelijk was zonder eenigen mortel tot een volkomen stabiele constructie te geraken. Het instrin- siek mooi uitzicht der materialen heeft met d'en machtigen indruk der Romeinsche ge bouwen niets te maken. Dienzelfden indruk zou practisch gesproken kunnen verkregen worden door ons modern beton. De Romei nen bezaten de kunst om licht en schaduw te laten afwisselen, de volle constructiedee- len op de openingen te laten volgen. De in drukwekkende lichteffecten, welke daaruit volgen zijn gemakkelijk waar te nemen bij de Gardbrug, de arena's van Arles en Nimes. Vergeten wij niet, dat de Romeinen even zeer ingenieurs als architecten waren en d'e gewoonte van den utiliteitsbouw, viaducten, bruggen, waterleidingen, militaire construc ties had den geest der bouwmeester vooral in de richting van den uitersten eenvoud ge richt. Bij hunne burgerlijke gebouwen be stond de groote „luxe in een bekleeding met meer kostbare steunmaterialen, welke de in wendige beton bedekten, samengesteld uit lagen keien, baksteen, baksteenpuin en even dikke lagen mortel. Die specie werd' krachtig IS U VOORNEMENS IN TE GAAN WONEN? VERZUIM DAN NIET EENS TE GAAN KIJKEN AAN DE CAAN VAN NECKLAAN. U VINDT DAAR PORTIEKHUIZEN ONDER ARCHITECTUUR GEBOUWD. DIRECT TE AAHVAARDEH. BOUW-, HANDEL- EN EXPL. MIJ. „HARINGKADE" N.V. HELMSTRAAT 2, DEN HAAG TELEF. 553627 Aannemer van SCHILDERWERKEN Monsterschestraat 80-82 DEN HAAG - Tel. 330019 De STUKADOORSWERKEN der Portiekhoizen aan de Caan de Necklaan te Rijswijk, werden uitgevoerd door Aannemer van STUKADOOR- en RIETWERKEN PARKIETLAAN 6 - DEN HAAG - TEL. 338720 NV. M.J.FEE RISTRA'S DRIJFSTEEN eh BIMSIHDU5TR1E CAPELLE A/D„USSEL^ i TEL. 21 gestampt tusschen de kleine steenblokjes welke als bekleeding dienden. Na voltooiing werd de massa tusschen een houten bekis ting gevat en samengeperst. De mortel, welke zij cementum noemden, bestond uit kalk, zand en gemalen steengroevenafval. Terwijl onze gewone mortel een weerstand geeft van 35 kg/cma, bereikt men in dezelfde voorwaarden met het Romeinsche cementee- ren 110 tot 120 kg. Voor de mortel, dienende voor d'e beraping der binnenmuren werd het grove steenpoeder vervangen door fijn marmerpoeder. In de tweede pleisterlaag werd nog fijner marmer poeder gebruikt Daarna werd alles vóór de frescoschildering zorgvuldig afgepuimd. Zoo zien wij dan naast de strenge buiten lijnen de meest geraffineerde en fijne binnen- decoratie. Een mooi voorbeeld van de buitengewone zorgen, waarmede de „opgelegde" decoratie verzorgd werd, is ook te vinden in d'e fijn gebeeldhouwde marmerplaatjes, welke tot versiering dienden van het „pulpirtum" van het theater te Orange. Sleur In een serie artikelen stelt de Arnhemsche Crt in het licht, dat hetgeen wij in ons land aan goede dingen vinden, niet zonder meer moet worden doodg( zwegen, wanneer de lof trompet wordt gezwaaid over al het mooie en goede, hetgeen men in andere landen gezien en ondervonden heeft! Betreffende dm woningbouw merkt het blad op: Wanneer wij in ons land (en ook in Duitschland) rondzien in de arbeiderswij en en kennis maken met hetgeen in de laatste tien jaren is gewrocht op het gebied der wo ningverbetering voor den werkenden stand, dan slaat ons de schrik om het hart, wan neer wij zien hetgeen men in Frankrijk, België en Italië voor de woongelegenheid an (fle midden- en werkmansklasse over heeft gehad. Het zou niet kwaad zijn. indien initiatief genomen zou kunnen worden, om eene deputatie uit de werkmanskringen (gcene partijleiders) eens een kijkje te laten nemen in de huiselijke omgeving van poli tieke geestverwanten in andere landen. Al ras zouden zij tot de conclusie komen, dat ons land op woninggebied en sociale voor- zorg aan de spits staat en zich kan beroe men op eene ver in het buitenland weer klank vind'cnde reputatie. School- en Kerkmeobelfabriek in Zuidhoek 86-88 ROTTERDAM Telef. 10199 A. H. v. WIJNGAARDEN Leeds 179-ROTTERDAM-Tel. 56380 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenw. voor R'DAM on OMSTREKEN! H.V. A. MÜYS Go's B8UWMATERIALEKHAHDEL AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233 DELFTSGHESIRAA1 12b - ROTTERDAM TELEFOON 57650 (2 lijnen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8