mooa/ging tot een privé' L ezoet I Eerst 'f is géén geld MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 3 STADSNIEUWS LEIDSCHE UNIVERSITEIT VAN HET STADHUIS SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op Donderdag 1 October e.k., krach tens artikel 17 der verordening van den (Ten Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15)' laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en slooten schouw zal worden gedreven over alle wegen lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes stegen, sloppen of pooiden en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, cn zonder verhindering door of vanwege recht hebbenden voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daar van gemaakt- benevens de daartoe behoo- rende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 21 September 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Uit de besturen der Plaatselijke Vakcen- tralen, t.w. de Leidsche Bestuurdersbond, de Chr. Besturenbond, de R.K. Volksbond, de Neutrale Bestuurdersbopd en het Plaatse lijk Arbeidsecretariaat is een comité ge vormd. dat zich namens de genoemd'e vak- central en in verbinding zal stellen met het Gemeentebestuur, teneinde de thans gel dende steunregeling voor werkloozen op ver schillende punten te verbeteren, terwijl ook (krachtig zal worden geageerd voor het. in snel tempo ter hand nemen van vërschil- lende werkverruimingsplannen. Door deze samenwerkende vakcentralen is 'het volgende adres gericht aan Burge meester en Wethouders: De samenwerkende Vakcentralen hebben hiermede de eer, Uw College heleefd te ver zoeken de volgende maatregelen in verband roet de ernstige werkloosheidscrisis in pverweging te willen nemen en in te voe- le. Een zoodanige wijziging in het regle ment voor de steunverleening aan te bren gen, waardoor het mogelijk wordt een be drag als extra uitkeering te verstrekken aan., geheel of gedeeltelijk werkloozen, die daar voor in aanmerking komen, voor aanschaf fing van kleeding en schoeisel. 2e. De z.g. 2e norm bepalipg, waardoor de ondersteuning na resp. 24 en 18 weken ver minderd wordt, te laten vervallen voor zoo- yer het geldt bona fide werkloozen. 3e. Te laten vervallen de bepaling, dat ge- steunden, welke in. een jaar niet twee maan den hebben gewerkt, van de steunverlee ning worden afgevoerd, zulks eveneens voor bona fide werkloozen. 4e. Te bepalen, dat losse transportarbeiders, welke hun steunuitkeering van 42 dagen hebben genoten en derhalve uitgetrokken zijn. vapaf 1 November tot 31 December in de steunverleening op te nemen. 5e. Te laten vervallen de bepaling van art. 26 onder F van het steunreglement, waarin is bepaald, dat voor eiken dag, dat gewerkt is het steunbedrag met 1/6 wordt .verminderd, zoodat alleen van kracht blijft de bepaling, dat van de inkomsten van den gesteunde 2/3 in mindering wordt gebracht pp zijn steun. 6e. De vakopleiding en algemeene ontwik teling van. jeugdige werkloozen worde van gemeentewege krachtig terhand genomen, o.m. door het beschikbaar stellen van daar toe geschikte lokalen en onderwijskrachten. Hiermede zoo eenigszins mogelijk te begin nen nog vóór of in den a.s. winter. 7e. In de werkverschaffingen wordt, aan geschoolden het volle loon betaald en aan ongeschoolden het loon als bepaald is in het contract d'er bouwvakken voor ongeschool den- - 8e. De werkverruimmg worde krachtig en Sn versneld tempo ter hand genomen. Daar vóór komen ojn. in aanmerking snelle aan bouw van arbeiderswoningen, ook ter ver vanging van krotten, zulks mede met het oog op de saneeripg van de binnenstad. Voorts uitvoering van stratenplannen, weg- fverbeteringen (Heerenweg, Hooge Rijndijk). 'Aanleg van sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout, Ten spoedigste een aanvang maken met de uitvoering van het nieuwe Veemarkt- plan. Daarnaast wordt Uw aandacht gevestigd! op den maatregel, in het vorig jaar t)e Am sterdam en Den Haag genomen, waar, door een subsidiestelsel voor onderhoudswerk aan woningen, een beduidend aantal arbei ders in den winter werk kon worden gege- "^Het comité uit de Vakcentralen heeft voorts de eer Uw college te verzoeken een onderhoud, liefst op korten termijn, aan het' Comité toe te staan, ter nadere toelichting yan de wenschen der Vakcentralen. Met het oog op de bespreking van werk- verruimingsobjecten wordt beleefd verzocht den Wethouder van Fabricage dit onder houd te doen bijwonen. Voor het Comité uit dé Vakcentralen, w.g. A. J. SCHONEVELD, Voorz. w.g J. J. VAN STRALEN. Secr. HET DRESDENER KREUZCHOR. Donderdag 24 September zal bovenge noemd koor een concert geven in do Sint Pieterskerk te Leiden. De jeugdige executanten zullen reeds den dag te voren bij de diverse families- die ziQh hiertoe beschikbaar stelden, worden onder gebracht, daar den 23 September een con cert in Haarlem gegeven zal worden, en het vele heen en weer trekken al te vermoeiend is Het koor zal met den trein van 13.31 uit Utrecht te Leiden aankomen. Vertrek naar Den Haag 25 September te 14.06. VERKOOPINGEN. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 18 September 1931, ten overstaan van: S. J. Ruizeveld, Notaris te Zoeterwoude. Het huis met tuin, kas en schuur, bene vens diverse perceelen bouwterrein, aan den Hooge Rijndijk onder Zoeterwoude. Kooper J. Wilbrink'voor f 16393. Het heerenhuis met tuin aan den Hooge Rijndijk, odder Zoeterwoude, is niet gegund. L. S. C. De inauguratie van de nieuwe leden van het Leddsche Studentencorps zal plaats heb ben op Donderdag 1 Oct. a.s. 's nam. 5 uur in de Stadsgehoorzaal. Na afloop zal des avonds een fakkeloptocht met muziek door de stad worden gehouden. RECTORAATSOVERDRACHT REDE VAN ProL Dr. J. Ph. VOGEL In het Groot-Auditorium van de Leidsohe Universiteit heeft hedenmiddag in tegen woordigheid van curatoren, hoogleeraren, lectoren, privaat-docenten en studenten de overdracht plaats gehad van het rectoraat door Prof. Dr. J. Ph. Vogel aan Prof. Dr. J. J. Blanksma. Aan de rectorale rede is het volgende ontleend: Wanneer ik mij opmaak aldus ving Prof. Vogel aan, om op de gebruikelijke wijze de fata van het afgeloopen academiejaar te herdenken, zou ik willen beginnen met uw aandacht te vestigen-op een feit van bij zondere beteekenis voor onze Hoogeschool. Het betreft het cijfer der inschrijvingen dat 2563 bedraagt, dus voor het eerst de ZVz duizend te boven is gegaan. Ja, zoo wij mogen staat maken op de gegevens ver strekt in de „Naamlijst der studenten", ons als een welkom Sinterklaargeschenk op zoo heusc-he wijze aangeboden door de Almanak redactie van het L. S. C. en het zou on- heusch zijn de betrouwbaarheid van een Redactie, dtte zoo voortreffelijk voor haar taak berekend bleek, in twijfel te trekken dan zou het totaal generaal der hier studeerenden inderdaad de drie duizend reeds hebben overschreden. De uitdrukking „hier studeerenden" is niet geheel in let terlijken zin op te vatten in zooverre dat bijna de helft van die 3027 studenten bui ten LeidenOegstgeest is gevestigd. De hier genoemde cijfers kunnen tot aller leri beschouwingen aanleiding geven. Zoo is er uit af te leiden, dat het aantal van hen, die niet zijn ingeschreven en nochtans als studenten zijn te beschouwen, aanzienlijk hooger is dan men wel heeft bevroed. Reden te meer om middelen te beramen, gelijk inderdaad op een vergadering van het Rectorencollege op voorstel van den Gro- ningschen Rector is geschied, teneinde het aan studenten die zich ter wille van be sparing niet laten inschrijven, mogelijk te maken op minder bezwarende voorwaarden de enkele colleges, die voor hen van nut kunnen zijn, te volgen. De gestage aanwas van het aantal stu deerenden is een verblijdend teeken, want daaruit blijkt de bloei onzer Universiteit. Aan den anderen kant brengt hij ernstige bezwaren met zich. Want het is geen ge makkelijke taak. waarvoor de overheid zich ziet gesteld, om aan die drommen leergieri gen plaats te verschaffen in collegelokalén laboratoria en klinieken. Klachten over ge brek aan ruimte zijn dan ook niet van de lucht. Dat de regeering niet doof is voor die verzuchtingen blijkt uit tal van ver beteringen, die in het afgeloopen jaar zijn tot stand gekomen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de mutaties in het hoogleerarencorps. Hij her dacht het overlijden van Prof. Dr. M. W. de Visser en van Prof. Dr. IT. T. de Graaf en memoreerde het aftreden van Prof. Dr. A. J. Blok, Prof. Dr. van Kampen, Prof. Jhr. Dr. J. W. M. van Eysinga, Prof. Mr. Gilles André de la Porte en Prof. Dr. Scato de Vries. Voorts herinnerde spr. aan inaugureel© oraties van Prof. Dr. J. Droste, Prof. Dr. J. J. L. Duyvendak. Prof. Mr. H. G. P. Duyfjes, Prof. Dr. J. H. Thiel, Prof. Dr. P. H. G. van Gilse, Prof. Dr. E. A. H. E. Carp, Prof. Dr. C. de Boer en Prof. Dr. L. G. M. Baas Becking en Prof. Dr. C. de Boer en Prof. Dr. H. Boschma en aan de benoemingen van Prof. Dr. J. Rahder, /Prof. Mr. J. M. van Bemmelen, Prof. Mr. B. M. Telders, Prof. Mr. H. A. Idema en'Prof. Dr. L. J. van Hoik. Daarna somde spr. de mutaties op in de rijen der lectoren en privaat-docenten, om vervolgens over te gaan tot een bespreking van de cursussen en voordrachten, buiten studieverband, waarbij met onverdeelde vol doening in de eerste plaats genoemd mag worden de Duitsche vacantiecursus, die van 16—18 October werd gehouden, voorts de 18 Indische lezingen dn de Indische week, waarvoor/groote belangstelling bestond, de Bilderdijk-herdenking en verschillende an dere lezingen en cursussen ook buiten Lei den door Leidsche hoogleeraren gehouden. Spr. gaf voorts een opsomming van de buitenlandsohe geleerden die hier ter stede lezingen hebben gehouden, om daarna over te gaan tot het bespreken van de Univer siteitsgebouwen. De werkzaamheden om de heelkundige kliniek in het Boerhaave-kwar- tier tot een aan moderne eischen beant woordende inrichting te maken, zijn met kracht aangevat De uitbreiding van het Pharmaoeutisch Laboratorium kreeg dit jaar haar beslag, waardoor aan het nijpende plaatsgebrek nu een einde is gekomen. Daarentegen klagen Prof. de Haas en Prof. Keesom over nijpend gebrek aan ruimte in hun gemeenschappelijk beheerde Labora toria. Te pijnlijker is dit euvel, daar het wereldvermaarde Kryogeen Laboratorium telke jare weer meer werkers uit den vreemde tot zich lokt. Op initiatief van Prof. Baas Becking zul len wij binnenkort den zestiende eeuwschen Kruidhof van Clusius zien herleven op het terrein achter het voormalig Statencollege. Naast de Laboratoria en Klinieken, die onmisbare werkplaatsen der exacte weten schappen, zien wij tegenwoordig ook insti tuten verrijzen, die aan den dienst der geestelijke wetenschappen zijn gewijd. Nog onlangs heeft Huizinga, als Voorzitter der Koninklijke Academie van Wetenschappen betoogd, hoe wensohelijlc het is dat ook in ons land instituten voor historisch onder zoek worden gesticht. Hierdoor zouden jonge geleerden, die thans door het onderwijs worden geabsorbeerd, een welkome gelegen heid krijgen om zich te blijven wijden aan de wetenschap. Met hoeveel voldoening zulk een ontwikkeling in academische kringen moge worden begroet, wij kunnen ons voor stellen, dat de. Regeeringsmannen, die ver antwoordelijk zijn voor het budget onzer Universiteiten, haar met eenige bezorgdheid gade rj,nan. De exacte wetenschappen stellen immers reeds'zulke hooge eischen juist door de genoemde instellingen. Gaan nu de niet- exacte dit voorbeeld volgen? Voorloopig schijnt er uit dien hoofde geen aanleiding te bestaan tot al te groote on gerustheid. De Instituten die wij op 't oog hebben, stellen zich met weinig tevreden. Het Oosterse!? Instituut drijft zelfs geheel op eigen wieken en, hoewel niet breed- gewiekt, deed het toch een aantrekkelijk verlucht jaarverslag het licht zien. Een gebeurtenis van bijzondere beteeke nis voor de Oostersche studiën te Leiden was de opening van Duyvendak's Sinalo- gisch Instituut. Ook op het gebied der Leidsche Musea -alt belangrijke vooruitgang te constatoeren De bouw van een vleugel aan het be staande Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie is in December 1930 begonnen. Vóór den winter hoopt men onder dak te zijn, f/oodat de verdore afwerking ook bij slecht weer kan geschieden. Het is de be doeling dat de nieuwe vleugel, die geheel voor het onderwijs wordt bestemd, om streeks April 1932 gereed komt Twee nieuwe musea werden gedurende de afgeloopen cursus geopend, n.l. het Acade misch Historisch museum en het Neder- landsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum. Tenslotte gaf spr. een overzicht van het VEERTIG KILOMETER LOOPEN OP EEN ZOMERSCHEN MIDDAG HOE WARM 'T WAS EN HOE VER De 40 K.M. afstandsanarseh, de groote sportgebeurtenis waartoe de Leidsche Politie sportvereeniging hot initiatief heeft geno men en waarvoor zeer groote belangstelling bestond is dus weer achter den rug en de L.P.S.V. kan er met genoegen op terug zien, want haar initiatief is met succes bekroond. Toen tegen half twee de driehonderd deel nemers zich voor het politiebureau verzamel den, scheen er een zomersch zonnetje, dat een wannen middag beloofde en dat onge twijfeld tot een flinke wandeling uitnoodig- de, maar dat voor een afstandsmarsch als de voorgenomene min of meer een handicap beteekende, hoewel niets er op wees, dat deelnemers er evenzeer zoo over dachten. De regeling, voornamelijk door den trou wen L.P.S.V.-secretaris, den heer J. Zwart in elkaar gezet was tot in de puntjes in orde en het was slechts enkele minuten over half twee toen de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het sein voor den start gaf, nadat hij eerst een korte toespraak had gehouden waarin lyj zijn groote vreugde er over uitsprak dat de Leidsche Politie het initiatief tot dezen wedstrijd had genomen en waarin hij voorts de deelnemers van harte geluk toewenschte op hun wandeling. Toen werden de eerste stappen op den langen, langen weg gezet. Voorop gingen de Leidsche politiemannen is sportcostuum, de leiders de heeren J. Zwart, P. Dijkstra cn J. Eerland en voorts, de heeren K. W. Wijk, inspecteur van politie, en de agenaen P. Gla- zenburg, M. v. d. Wolf en K. W, van Es. Bij de politie liep ook mee het 10-jarig zoontje van den heer Zwart en verder was ook onder de deelnemers de 60-jarige ge- pensionneerde agent van politie, de heer W. Broeksema. Achter de Leidsche politie volg den leden van de politiesportvereenigingen te Utrp.cht, Den Haag, Wassenaar en Bloe- mendaal, terwijl voorts de volgende sport verenigingen aanwezig waren: Ned. Roto gravure Mij., 6e Reg. Veld Art., Chr. J. NL V., Dona, T. O. P., Brunhilde, Rood-Wit, de (Ba tavier, Jahn, D. O. S., T. O. N. A., L. K. S. V., de Sportvereen. „Oegstgeest", O. G. en A. V. eveneens uit Oegstgeest en 'ten slotte de ITaagsche Burgerwacht en het N. J. V. uit Den Haag. Het was een kleurige fleurige stoet, waor- onder zich ook verschillende dames bevon den, in bonte uniform- en sport-kleeding. Onder zeer groote belangstelling trok men de straat uit langs Rapenburg, Princesse- kade, Steenstraat, Rijnsburgerweg. Bijna da delijk werd het tempo op 7 K.M. gebracht. Daarin lag de groote moeilijkheid voor de zen marsch. Er werd in tempo en op tijd geloopen. Bij de vierdaagsche afstandsmar- schen te Nijmegen kon men betrekkelijk op zijn gemak loopen, maar hier werd 't tempo door de leiders op 7 K.M. bepaald en vol gehouden en dat heeft aan vele deelnemers de nek gebroken. Het gipg door Oegstgeest, langs de Groene steeg naar Rijnsburg, langs de Sandtlaan over Katwijk-Binnen, langs den bitumenweg en de Schulpweg naar Wassenaar, door de Kerkstraat naar den Schouwweg, voorbij de Zijdeweg naar de Renbaan; Boschhoek Leid sche Straatweg, Benoordenhoutsche weg, linksaf naar den Leidschen Straatweg en het Roomhuis. Hier was de vaste centrale gevestigd. Het spreekt vanzelf dat de groep die pre cies uit 293 deelnemers bestond langzaam uit elkaar raakte. Er vormden zich kleinere groepen die. miet kleinere en grootere tus- schenruimten doormarcheerden. Reeds in Katwijk moest de eerste uitvaller worden geboekt, een politieman uit Utrecht en on- leven en werken dar Leidsche Studenten maatschappij om te besluiten met de vol gende woorden: Nu ik aan het einde van mijn jaarverslag ben gekomen, rest mij alleen het rectoraat aan mijn opvolger over te dragen. Waarde Blanksma. de samenwerking met u gedu rende het afgeloopen jaar zal mij steeds in aangename herinnering blijven. Nimmer hebt gij een oogenblik geaarzeld de veel vuldige plichten der representatie, die het gebruik ook den Secretaris oplegt, te ver vullen. Gij deedt dit niet met berusting, maar met blijmoedigheid, zelfs waar gij uw laboratorium er voor in de steek moest la ten. En dat zegt veel. Uw groote beschei denheid zal het u wellicht vreemd doen vallen als Rector zij het dan ook als primus inter pares de eerste plaats onder ons in te nemen. Maar ik ben overtuigd dat, waar het de belangen dei* Universiteit geldt, wij er op kunne li rekenen dat gij ze met kracht en waardigheid zult voorstaan. Met den wensch. dat onder uw beleid de Leid sche Hoogeschool moge bloeien, begroet ik als Rector Magnificus. der Wassenaar waren 'er meer die het op gaven. Een der deelnemers, een lid van Donar, werd tusschen Katwijk en Wassenaar aan gereden door een vrachtauto op de hielen. Hij sloeg daarbij met de hand door een ruit van de vrachtauto waardoor hij bloedend werd gewond en naar het gebouw van de E. H. D. in Wassenaar moest \yorden over gebracht. Overigens waren er geen sensationeele ge beurtenissen onderweg te vermelden. Waar wij de troep ook troffen, er heerschte een uitnemende gieest onder de deelnemers. De padvinders zongen een lustig liedje af en toe en overal werden de toeschouwers langs den weg hartelijk begroet. Bij het roomhuis onder Wassenaar was de vaste controle nadat ongeveer 26 K.M. geloo pen was. Voordat de groote groep arriveer de, waren reeds verschillende uitvallers, die in min of meer desolaten toestand verkeer den binnengebracht. Ze klaagden hoofdzake lijk over het tempo, dat. in hun oogen ver boven de zeven K.M. uitging al was dit in derdaad niiet het geval. De groote groep kwam intusschen volkomen fit op het Room huis aan en reeds dadelijk werden de vroo- lijke liedjes van het strijkje daverend mee gezongen. Er werden voeten verzorgd en beenen gemasseerd, thee en limonade gé- dronken en in de beste harmonie en in vol komen verbroedering en men kon aan de gezichten zien, dat de rust goed deed. Nadat een half uur was gepauzeerd om de achter- oankomers gelegenheid te geven zich weer aan te sluiten werd opnieuw het sein tot vertrek gegeven en werd aan de laatste 1-4 K.NL begonnen. De verstramde boenen wer den weer losgemaakt en daar ging het weer, nu op huis aan, een besef dat nieuwe moed en krachten gaf. Een groot aantal fietsers reed de loopers tegemoet en op den Haagweg, op de grens van de stad hieerschte een geweldige drukte tegen den tijd dat de stoet aankwam. Het muziekgezelschap „De Post" had zich daar opgesteld om het allerlaatste eindje met een vvoolijke marsch te verlevendigen en dat ging er bij de deelnemers in als koek. Nog oen rukje en ze zouden er zijn. Aangespoord door de kreten der vrienden en bekenden ging het verder tot het (neen, niet bitter) einde toe. Ook daar was een enorme men- schenmenigte op de been en er ging een ge juich op toen de stoet arriveerde. Na Was senaar was het grootste gedeelte der deel nemers bij elkaar gebleven, zoodat bijna allen gelijk het politiebureau bereikten cn er slechts enkele achteraankomers waren. Bij de confrole aan het eindpunt ontstond er een gedrang, dat tot gevolg had, dat nog enkele, deelnemers flauw vielen, maar deze waren weer spoedig op de been. De uitslag was vrij spoedig vastgesteld. Twee veroeni- gingen kwamen in aanmerking voor de ver- eenigingsprijs namelijk de Chr. Gymnastiek vereniging „Jahn" en de N. R. M. (Ned. Rotogravure Maatschappij), die beiden van hun 24 deelnemers slechts één uitvaller boek ten. Bij loting wertl de prijs toegewezen aan „Jahn". Van de 293 gestarte deelnemers zijn er in totaal 24 uitgevallen. De jongste deel nemer het 10-jarig zoontje van den heer Zwart en de oudste deelnemer de 60-jarige gepensionneerde agent W. Broeksema ont vingen een extra-prijs, terwijl voorts alle deelnemers die het traject volbracht hebben het L.P.S.V.-kruis ontvingen. De Commis saris van Politie reikte met een hartelijke toespraak de prijzen uit De L.P.S.V.'-marsch was achter den rug. Op verzoek van onze hoog gewaardeerde clientèle houden wij geen modeshow. Ten eerste, omdat het geen doel heeft, ja zelfs misleidend werkt, en ten tweede, omdat daardoor juist het intieme karakter van onze magazijnen, waar men alles zoo heerlijk rustig kan uitzoeken, totaal zou worden verstoord. Tot U, Mevrouw, richten wij thans het verzoek onze col lectie bontmantels, mantels, japonnen en hoeden te_komen bezichtigen, kennis te nemen van de aantrekkelijke prijzen. g Mogen wij op U rekenen? Ook U zult zeggen: HOFWEG GESLIPT Zaterdagavond ongeveer half 9 is de 23- jarige B. G.„ wonende alhier, met z'n motor fiets in het Noordeinde geslipt. Eenige malen is hij over den kop geslagen. .Met bloedende hand en beenwonden werd hy naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BEEN GEBROKEN In de Bomeostraat is een meisje, C. v. O. van een houten hek gevallen. Ze kreeg het héle over zich heen en brak het linkeronder been. Door den E.H.D. is zij naar het Acad Ziekenhuis gebracht. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Zaterdagavond reed in het Noordeinde in de richting Den Haag een met paard bespan nen rijtuig, bestuurd door G. L. alhier. Ter hoogte van de Rembrandtstraat kwam van beide richtingen een motorrijwiel aangere den. De bestuurder van de wagen maakte een teeken dat hij de Rembrandtstraat wil de inslaan. Dit werd door de besturders vnn de mtorrijwielen niet opgemerkt, zoodat zij in de war raakten en tegen elkaar botsten. Beiden W. P. G. uit Leiden en C. .M. te Bos koop als de duorijder van M., mej. M. V. kwamen te vallen. G. en M. liepen verwon dingen op. Mej. V. bekwam een lichte her senschudding en is ter observatie naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Haar toestand is niet ernstig. DEN HAAG Alléén Hofweg 6 AMSTERDAM UTRECHT Nieuwcndjjk 225 Alléén Oude Grtcht 151 ROTTERDAM Hoogatraat hoek Spui LEEUWARDEN NUMEGEN Over de Kelder* 16-18 K. Molenttraat 7-9 „HAAGSCH MODEHUIS" HOFWEG 6 's Zaterdags tot HALF TWEE uur gesloten. AFSCHEID VAN DR L. J. v. HOLK TE UTRECHT. DE NIEUW BENOEMDE HOOGLEERAAR AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT In het tot de laatste plaats bezette kerk gebouw der Remonstrantsche gemeente aan de Kromme Nieuwe Gracht, heeft dr. L. J. van H o 1 k, in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar te Leiden, gistermorgen zijn afscheidspredikatie gehouden. Aan het verslag in het „U. D." ontleenen we de volgende bijzonderheden: Nadat de scheidende predikant gedeel ten had voorgelezen uit den 139sten psalm, die aldus aanvangt: „Heer, gij doorgrondt en kent mij, gij weet mijn zitten en mijn opstaan, gij verstaat van verre mijn ge dachten", en uit Johannes 15: „Ik ben de ware wijnstok, en mijn Vader is de landman", bepaalde hij zijn gehoor in het eerste deel van zijn toespraak bij het wezen van het afscheid. In het tweede deel van zijn betoog her innerde dr. van Holk er aan, dat dit voor hem een dubbel afscheid beteekent, n.l. van zijn gemeente en van zijn werkkring. „Het is zooals Prof. Rocssingh eens heeft gezegd: wie het predikantschap verwisselt met het hoogleeraarsambt, geeft een levens-ideaal op". DE 40-KILOMETER AFSTANDSMARSCH Links boven: groep deelnemers voor het Politiebureau. Midden: De deelnemers verlaten langs „Zomerzorq" de stad. Rechts onder: Controle aan het Roomhuiste den Haag. Medaillion boven: de leider. Medaillons onder: de oudste en jongste deelnemer ken, en de laatste maal, dat ik mij ver antwoordelijk mag achten voor het geeste lijk leven van een bepaalde groep. Zeven jaar heb ik in deze stad gewoond en ge werkt, en ik mag zeggen, dat ik hier ge lukkig ben geweest. In dit tijdsbestek is veel tusschen de gemeente en mij opge bouwd; ik kon mij geheel aan mijn werk geven, en dat heb ik vooral te danken aan die warm, meelevende kern in de gemeente. Ook teleurstellingen bleven mij niet be spaard, zooals in iederen werkkring. Het kerkelijk leven in de 20e eeuw is buiten gewoon zwak; waarom zijn onze kerken dikwijls zoo leeg? Nu is het waar, dat men in vrijzinnigen kring er rekening mee dient te houden, dat het kerkbezoek niet de maatstaf is van het geestelijk leven, en ik wil dat wel laten wegen, maar men moet wel bedenken, dat de gemeente de taak heeft, het vrijzinnig christelijk geloofsleven op te bouwen en te dragen. Als men dan niet ter kerke komt, dat men op andere wijze getuigenis aflegge van het geloofs leven in de Remonstrantsche broederschap. Vervolgens richtte dr. van Holk zich met woorden van afscheid tot ds. Wegerif, bij wien bij steeds vond een in groote liefde begrijpen van het andersoortige waardoor spreker het moeilijke werk aan het predik ambt verbonden, niet weinig werd verlicht. Dank bracht dr. van Holk aan mej. ds. van Royen, wie hij ook in Schoonhoven een rijkgezegenden werkkring toewenschte, aan bestuursleden en oud-bestuursleden, die een levende weerlegging vormen van de opinio welke men wel eens over een kerkeraad heeft, en op onbekrompen wijze medewerk ten aan de ontwikkeling der gemeente, aan collectanten, die mot groote plichtsbetrach ting week aan week hun werk verrichtten, aan den organist, den heer Petri, die zoo dikwijls de gemeente boeide door een mooi naspel, dat beter nog dan woorden tot do menigte sprak, aan den koster, aan de af gevaardigden van den Protestantenbond, en van de Doopsgezinde gemeente, die de gods dienstoefening bijwoonden, aan cursisten en catechisanten. Van u allen heb ik zeide dr. van Holk minstens zooveel gekregen, als ik hier in Utrecht heb mogen geven. Ik hoop, dat gij allen eens zult verslaan het woord dat onze tijden zijn in Zijne hand, dat gij niet achterom zult zien, maar de hand aan den ploeg slaan om te werken in het Koninkrijk Gods. Staande zong de gemeente het eerste en laatste vers van lied 250, waarna dr. van Holk van den kansel afdaalde, om zich te begeven naar de consistoriekamer. Toen stond, onder doodsche stilte, ds. Wegerif op en zeide: „Wanneer straks, dr. Van Holk, vele gemeentenaren u do hand komen drukken ten afscheid, weet dan. dat iedere handdruk beteekent diepgevoelden dank voor al het werk, door u hier gedaan. En ook u, mej. Van Royen, ook aan u zijn wij allen dank verschuldigd, nu gij ons gaat verlaten. Moge dan nu de oude zegen bede, die opklinkt uit ons aller hart. en waarvan de woorden staan in het Heilig Boek, op u nederdalen". plechtig klonk dan door het bedehuis, gezongen door zilveren meisjesstemmen, het bekende koraal: De I-Ieere zegone en behoede u Hij doe zijn aanschijn over u lichten En geve u vrede. Na afloop van den dienst had het per soonlijk afscheid plaats waarbij nog vele afscheidswoorden gesproken zijn en ook verschillende cadeaux zijn aangeboden. H.M. DE KONINGIN H.M. de Koningin is hedramprgon per auto^gaande naar het Loo onze stad gepas-

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3