Het Japansch-Chineesch conflict in Mandsjoerije Opheffing gouden standaard in Engeland MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 Aen tracht de botsing te localiseeren Staat van beleg in Sjantoeng Bespreking in Volkenbond?raad De tot dusverre uit Oost-Azië ontvangen berichten over het Chinéesch-Japansclie conflict geven tot dusverre geen helder beeld van de oorzaken en bedoelingen der Ja- pansohe actie. De Chineesch-Japansche verhoudingen zijn, gelijk bekend is, sedert eenigen tijd nogal onvriendelijk. Japan meende reden te hebben tot gegronde klachten over slechte behandeling van zijn staatsburgers en zijn goederen in China, terwijl China van zijn kant in het vasthouden aan de vreemdelingenprivileges in China een ge vaar voor zijn nationale vrijheid zag. Het feit, dat Japan op het Chineesche vasteland, maar voornamelijk in Mandsjoerije spoor wegen en andere groote ondernemingen be zit, leidde tot verdere wrijvingen. Deze algemeene stemmingen zijn door een incident verscherpt, dat zich voor eenige weken heeft voorgedaan. Een Japansche ka pitein van den generalen staf, Nakamura genaamd, werd in Mandsjoerije vermoord en wel, volgens Japansche lezing door Chi neesche soldaten van het leger van Moek- den. Op de Japansche klachten hebben de Chineesche autoriteiten de zaak onderzocht, doch de moordenaars van Nakamura echter niet kunnen vinden. Dit heeft in Japan groote verbittering veroorzaakt en aan leiding gegeven tot energieke protesten van het Japansche leger. Het eerste incident is nu Vrijdag door een tweede gevolgd.dat in de nabijheid van Moekden is geschied. Volgens Japansche mededeelingen zouden Chineesche troepen een spoorwegbrug in de lucht hebben laten vliegen. (Van Chineesche zijde wordt dit echter ontkend en wordt beweerd, dat de Japanners de brug zelf hebben opgeblazen). Hierin hebben de Japanners aanleiding ge vonden om allereerst het garnizoen van een kleine Chineesche stad gevangen te zetten en vervolgens Moekden de hoofdstad van Mandsjoerije militair te bezetten. De Japansche actie is ingezet om, volgens Japansche lezing, China te dwingen genoeg doening te geven. Welke verdere bedoelin gen in deze Japansche actie voorzitten moet worden afgewacht. In dit verband verdient aandacht, dat de Japansche kapitaalbeleg gingen in Mandsjoerije verscheidene mil- liarden guldens bedragen. Volgens een bericht uit Tokio via Moskou wordt in officieele Japansche kringen ver klaard, dat de Japansche regeering bereid is haar militaire operaties te Moekden da delijk te staken, als de Chineesche regee ring zich bereid verklaart, onmiddellijk maatregelen te nemen ter bescherming van de Japansche belangen en in het bijzonder zorg te dragen voor de bescherming van de Japansche onderdanen in China. Naar verder gemeld heeft Maarschalk Tsjang aKi Tsjek aan Maarschalk Tsjang Hoe Liang voorgesteld af te treden en zich ter beschikking van de Nankingregeering te stellen. Dit laatste wijst er op, dat yan de zijde der Chineesche regeering ook zeer groot be lang gehecht wordt aan een vreedzame op lossing. I Of zij daarin slapen zal, is de vraag want men kan nog altijd in China niet precies •zeggen wie de macht heeft en het zou heel goed kunnen, dat Mandsjoerije tegen den wil van Nanking in met Japan aan het vechten ging. En van het eene zou dan allicht het andere komen. De Chirwesche regeering doet in elk ge val alles om een oorlog te voorkomen. Zij /stelt pogingen in het werk om de op gewonden massa te kalmeeren en Japan sche onderdanen te beschermen. Dit geldt vooral voor Tsjingtau, de hoofd stad van Sjantoeng, het gebied waar de Japanneezen zeer groote industneele belan gen hebben. In verband met de botsing in Mandsjoe rije is te Tsjingtau een flottilje Japansche kanonneerbonten aangekomen, die troepen aan land hebben gezet. Ook hier tracht de Chineesche overheid de bevolking van geweld-daden terug te houden. Staat van beleg In Sjantoeng. Volgens een bericht uit Sjanghai fieeft de Nankingregeering den staat van beleg in de provincie Sjantoeng afgekondigd. Alle Chineesche troepen hebben zioh bij de spoorwegen geconcentreerd om de orde te handhaven. Verscheidene duizenden Japan ners verlaten per trein de Sjantoengprovin- cie om naar Japan terug te keeren. Het Chineesche dagblad „Dagoen Bao" van heden publiceert een interview met Maarschalk Tsjang Hsue Ling over den huidigen politioken toestand in China. De Maarschalk gaf als zijn meening te kennen, dat de militaire actie der Japanners reeds ge rui men tijd van te voren was voorbereid. De Chineesche troepen boden geen weer stand De poging der Japansche autoritei ten om het gebeurde op rekening te schui ven van het incident waarhij de Japansche Overste Nakamura vermoord werd, achtte Tsjang Hsue Liang al heel ongelukkig. De Chineesche autoriteiten hebben de elf per sonen. die hij den moord op den Overste betrokken zijn, gearresteerd en zij zullen hun gerechte straf krijgen. Het feit, dat de Chineesche troepen geen weerstand bieden staat in verband met do reorganisatie van het leger, waardoor groote troepenrTeelen op het oogenhlik zonder wapens zijn. De Maar schalk ziet in de goheele actie een poging, om de Chineesche eenheid te doen springen. Verschillende steden bezet. De Japanners hebben, behalve Moekden. waar zij verscheidene duizenden soldaten hebben geconcentreerd, ook nog Newchang aan de rivier Liao doen bezetten. Do ver binding tusschen Sjanghai en Moekden is verbroken- De Japansche kolonie heeft, volgens een bericht uit Tokio last gekregen, zich binnen de Zuid-Mansjoerijsche spoorwegzöne te houden. Voortdurend versterken de Japan- ?rs hun garnizoen te Moekden. Ook ten Noorden van Tschanschun, in Kwantschangtse. is het tot hotsingen geko men. Na een artilleriebeschieting bezetten de Jananners de stad. Volgens nog niet be vestigde berichten heeft de Japansche artil lerie de stad Petaying op ongeveer 5 K.M. van Moekden, verwoest. Volgens berichten uit Tokio zijn de Japanneezen te Moekden op hevigen tegenstand gestuit Een strijd macht van 10.000 Chineezen zou d'e kazernes heroverd hebben, welke door de Japan ners waren bezet. De Chineesche kanonneer boot „Chinghai", die in de monding van. de Yalu-rivier voor anker lag, zou op verlan gen vande Japanners al zijn wapenen, met nbegrip van .12 machinegeweren, hebben uitgeleverd. Het bevel van den Japanschen minister in Oorlog voorloopig af te zien van het zenden van verdere troepen, is, naar .Central News" meldt uitgevaardigd onder druk van de overige ministers, die vrees den. dat de door den minister van oorlog ■erlangde maatregelen tot ernstige compli caties zouden kunnen leiden. Te Tokio roest men een eventueele interventie van Amerika. Japansche troepen, ter sterkte van 900 man. zijn, volgens verdere Engelsche be richten, te Moekden overgegaan tot een te genaanval, teneinde de kazernes te herove ren. 800 Japanners, die pogingen deden om Taiping op ongeveer 380 K.M. ten N.O. van Moekden te bezetten, zijn door de Ghinee- zen omsingeld. Bij een poging om de kust Chang Ohun te bezetten zijn 10 Japan ners gedood en 40 .gewond. Localiseering van het conflict In verband met de militaire gebeurtenis sen tusschen de Japansche en Chineesche troepen in Mandsjoerije wordt heden van gezaghebbende zijde der Japansche delega tie medegedeeld, dat strenge orders zijn uit gevaardigd om een verdere verscherping van het incident te voorkomen. De Japan sche troepen hebben uitsluitend in recht matige zelfverdediging gehandeld. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japansche minister van oorlog in een com munique verklaard, dat de toestand gekal meerd is en dat het zenden van militaire versterkingen uit Korea niet noodzakelijk is, mits geen onverwachte gebeurtenissen zich voordoen. Besproken ln den Volkenbondsraad In den Volkenbondsraad heeft Vrijdag middag de Japansche ambassadeur te Pa rijs, Joshisawa, gezegd, dat er zioh een in cident heeft voorgedaan, waarvan de bij zonderheden nog niet bekend waren. De Japansche regeering heeft onmiddellijk na het ontvangen der desbetreffende berichten alle maar eenigszins mogelijke maatregelen genomen om dit locale incident geen ver dere verwikkelingen met zich te doen mee- sleepen. Spr. is niet in gebreke gebleven zijn regeering om verdere mededeelingen te ver zoeken. De Chineesche gezant te Londen, Sze, verklaarde, (tat hij niet verheelen kon, dat hij ten zeerste verontrust is door de berich ten over het incident bij Moekden. Uit de tot dusverre ontvangen berichten blijkt, dat de incidenten niet zijn uitgegaan van de Chineesche troepen. Spr. behoudt zich voor den Volkenbondsraad' op de hoogte te houden van alle binnenkomende berich ten over het betreurenswaardige incident. Raadspresident Lerroux verklaarde ten slotte, dat de Raad kennis heeft genomen van de verklaringen van den vertegenwoor diger der Japansche regeering volgens d'e- welke zijn regeering alle maatregelen geno men heeft ter kalmeering en hij hoopt, dat een onmiddellijke bijlegging van het inci dent volgen zal. Rusland en het conflict Het optreden van het Japansche leger i; Mandsjoerije heeft in politieke kringen te Moskou groote bezorgdheid verwekt. De Rus sisohe officieele instanties waren, ondanks hunne vriendschappelijke betrekkingen met Japan niet onderricht van deze stappen, die men overigens niet zoozeer politiek d'ap wel economisch belangrijk acht. Japan streeft er klaarblijkelijk naar in Zuid en Noord Mand sjoerije een economische basis te vest; Overigens wil de sovjetregeering vooreerst de nadere berichten afwachten. Naar nader uit Moskou gemeld wordt, houdt men er aldaar rekening mee, dat de Japansche gezant te Moskou Chirota mor gen, Maandag een bezoek zal brengen aan het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken om de Russische regeering in te lich ten inzake de militaire actie van Japan in Mandsjoerije. De Sovjetregeering zou over de Japansche stappen niet bijzonder heugd zijn. omdat men hierin een verdere versterking van den economischen en poli- tieken invloed van Japan in Mandsjoerije ziet. De Russische regeering zal echter geen protestnota te Tokio overhandigen. Zij acht zich daartoe verplicht, omdat de Japansche regeering indertijd bij het Russisch-Chi- neesch conflict, waarbij Rusland militair heeft ingegrepen, eveneens geen stappen heeft ondernomen. Chineesche nota aan Japan NANKING. 21 September. De Chineesche Nationale regeering heeft in een tweede nota aan de Japansche regeering de onmid dellijke ontruiming van de bezette gebieden geëischt. Nadere berichten. TOKIO, 21 September. Ofschoon op het oogenblik in Mandsjoerije in het door de Japansche troepen bezette gebied alles rus tig is, bedreigen de Chineesche inwoners van de provincie Chientao, waar noch Japansche noch Chineesche troepen zijn, volgens ont- vajigen berichten, het leven van de Japanneezen en Korennen. Van Korea politie derwaarts gezonden, terwijl 1000 man van het Japansche garnizoen van Korea eveneens op weg zijn naar Chientao. Drei gende demonstraties tetren de Japanners heb ben ook plaats gehad te Giharbin, Tsitsihar, Anda, Manchubi, en andere plaatsen. In verband met de stappen der Chinee sche regeering heeft de eerste minister Shi- dehara besprekingen gehad met den mi nister van oorlog en buitenlandsche zaken over de beste wijze om aan de huidige toe stand een einde te maken. Intusschen ont houden de buitenlandsche mogendheden zich van eenige actie en venvachten van Japan dat dit land een bevredigende oplossing zal tot stand brengen. Uitnoodiging van nietieden? Uit Genève wordt gemeld: De debatten in de Ontwapeningscommissie hebben Zaterdagmiddag een verrassende wending genonv - doordat volkomen on verwacht door tien Deenschcn minister van buitenlandsol e zaken Much werd voor gesteld om de ertegenwoordigers van de V. S., Rus/land en Turkije, geen van in lid van den V.B. uit te noodigen deel tq nemen aan de beraadslagingen over het Italiaansche voorstel inzake be wapen ingsvacantie. De Fransche vertegen woordigers van deze drie mogendheden scherpte tegen het voorstel en verklaarde dat de betrekking van niet-leden van den Volkenbond in de ontwapemingsbosprekin- gen ontoelaatbaar was. Lord Robert Cecil daarentegen verklaarde, dat de vertegen wordigers van deze dire mogendheden weliswaar geen stemrecht hadden, doch dat de beraadslagingen door hun deelne minig essentieel aan beteekenis zouden win nen. De debat-ten werden nog verwikkel- der door een voorstel van Argentinië en Braizil ië eveneens uit te noodigen tot deze besprekingen. Tenslotte zag de voorzittei zich gedwongen de zitting te onderbreken, daar een uitweg niet scheen te kunnen orden gevonden. Na nieuwe besprekingen werd besl de onmiddellijke beslissing van den Raad over de toelaatbaarheid van deelneming van nieUleden aan de beraadslagingen der commissie te vragen. De zakelijke beraad slagingem over de bewapeningsvacantie zullen dan Maandag beginnen. Een telegram aan den Ex-Keizer te Doorn. Te Stettin hebben de Duitsch-Nationalen ter gelegenheid van hun tienden partijdag alaar een groote vergadering belegd in het Jaarbeursgebouw. Daarvoor waren de deel nemers, waaronder de leden der jeugdorga nisaties, in optocht door de stad gemar cheerd. De hal was versierd met de oua> Keizerlijke kleuren en de rood-blauwe kleu ren van de stad Stettin. Stormachtig door de duizenden begroet opende (Je partijleider Hugenberg de meeting. Spr. zag in de/.e demonstratie der duizenden het naar voren brengen van Duitsche kracht en nationalen wil. Na de sedert den vorigen partijdag overleden vooraanstaande partijleden te hebben herdacht, heette Hugenberg Prins Oskar van Pruissen welkom. Spr. deelde mede, dat hij hot volgende telegram aan den .jkeizer" te Doom heeft gezonden: Do op den Rijkspartijdag te Stettin bijeenge komen Duitsch-Natiofniale mannen en vrou wen betuigen Uwen Majesteit hun onver- anderden trouw. Een drievoudig „Heil" werd door de aan wezigen met geestdrift overgenomen. Voorts heette Hugenberg veldmaarschalk von Mackensen en den eersten voorzittei van de vereenigde Vaderiandsche Bonden Graaf v. d. Goltz, de generaals Waechteren von Below, den president van den Rijks, landbond graaf Kalckreuth, den Beierschen minister Gürtner, den minister-president van Bronswijk Dr. Kuechenthal en anderen hartelijk welkom. In de vergadering werd het parool gege ven: „De strijd om het Duitsche Oosten". De Londensche effectenbeurs gesloten Voortgaande demoralisatie op de internationale geldmarkt Zaterdag J.l. scheen in Engeland alles nog vrij normaal te verloopen. Er was weli .ar sprake van verzet der Liberalen tegen spoedige nieuwe verkiezin gen en tegen invoering van een bescher mend tarief, met de daaruit voortvloeiende mogelijkheid, dat er in het nationale kabi net eenige wisseling van personen zou plaats hebben, maar heel zwaartillend werd dat niet opgenomen. Het bericht, dat de leidende bankiers weer een ernstig onderhoud met de regee ring hadden gehad, werd zelfs tegenge sproken. Uit berichten van gisterochtend en heden blijkt echter wel degelijk, dat ier een nieuwe finacieele crisis is uitgebroken en dat de regeering zich daarmee ernstig moet bezig houden. De nieuwe verkiezingen waarvan gespro ken werd, aoht men te Londen nu opeens van de baan. Aller aandacht wordt geëischt voor de financieele besluiten die genomen moeten worden teneinde het Pond Sterling te be schermen. Het eerste werk zal zijn de snelle afhan deling van een wetsontwerp om den para graaf van de wet op de gouden standaard van 1925 dat de Bank van Engeland goud tegen een vastgestelden prijs naar het bui tenland verkoopt, voor den tijd van zes maanden op te heffen. In verband hiermee is de Londensche ef- bankdisconto is verhoogt van Wz tot 6 pCt. De oorzaak van de nieuwe crisis in de Engelsche financiën is de voortdurende goud-onttrekking, waaronder de Londensche geldmarkt heeft te lijden. Sedert het midden van Juni is in totaal niet minder dan 200 millioen Pond Sterling van de Londensche markt teruggetrokken. In die onttrekking kwam de laatste dagen der vorige week een bijzondere gang. Vrij dag werd 17 millioen. Zaterdag 10 millioen teruggenomen. De regeering van Engeland, die zich ln 1925 enorme opofferingen getroostte om wille van het prestige van de Londensche City als internationale geldmarkt de gou den standaard weer in te voeren, kon nu niet anders doen dan besluiten het Pond Sterling voorloopig geen goudvaluta meer te doen zijn. De hoop die men koesterde om, door de kloeke regeeringsmaatregelen ter bezuini ging en verhooging der rijksinkomsten, het vertrouwen in Engeland; kracht te herstel len, is dus vervlogen en er is een nieuwe zeer ernstige situatie ingetreden, waar heel Europa in' gemoeid is. In Duitsphland is men, volgens richt uit Berlijn, diep onder deh indruk van de maatregelen, die -de Engelsche re geering heeft' moeten nemen om de koers van het Pond Sterling te redden en die eenig zijn in de geschiedenis van het Britsche geldwezen. Men is van meening, dat de gebeurtenissen in Engeland geens zins verheugend zijn voor Duitsohland. Men acht de crisis in Engeland eigenlijk pas thans ingetreden. Men spreekt de hoop uit, dat Frankrijk zal inzien, dat Europa inder daad hard op weg is naar den afgrond. In dien Frankrijk niet de hegemonie in Europa nastreeft ten koste van wat dan ook, dan moet het uit deze gebeurtenissen de con clusie trekken,, dat een wijziging van de tot nog toe gevoerde Fransche politiek dringend noodzakelijk is. De vroegere President van de Duitsche Rijksbank gaf reeds gisteravond in een in terview met den Berlijnschen vertegenwoor diger van de Universal News Service zijn meening te kennen over de maatregelen van de Engelsche regeering. Hij verklaarde, dat Engeland altijd het financieele centrum was geweest voor de geheele wereld en Londen was de basis voor de geheele inter nationale gouden standaard geweest. Als Engeland er thans zoo voor stond, dan was dit een bewijs van de. onmogelijke econo mische structuur van de geheele wereld, REGEERINGSVERKLARING De verplichtingen der regeering of van dc Bank van England niet aangetast. In een verklaring der Engelsche regeering over de te nemen maatregelen heet het: Deze beslissing zal natuurlijk de verplich tingen der Engelsche regeering of van de Bank van Engeland, welke luiden in buiten- ladsche valuta, niet aantasten. De goudvoor raad van de Bank van Engeland bedraagt ongeveer 130 millioen en met het oog op de verplichtingen, die misschien nog moe ten worden nagekomen, is het niet wensche lijk, dat deze reserve verder wordt inge krompen. Het gewone bankbedrijf zal geen onder breking ondergaan. De banken zullen als gewoonlijk voor hun cliënten open blijven en er is geen reden, waarom dg ponden transacties op eenigerlei wijze zouden wor den beinvloed. De regeering is met grooten tegenzin tot deze beslissing gekomen. De laatste paar dagen echter zijn de internationale finan cieele beurzen gedemoraliseerd en dc an dere beurscentra hebben hun pondensaldi geliquideerd, zonder rekening te houden met de intrinsieke waarde daarvan. In Jezo omstandigheden was er geen alternatief: de financieele positie van het land moest beschermd worden met het eenige middel dat de regeering ter beschikking s'aat. De regeering zorgt voor het herstel van hot begrotingsevenwicht, terwijl de interne I>ositie van Engeland gezo/d is. Deze posi tie moet worden gehandhaafd. I)et is een geheel andere kwestie, wanne?:* do gouden standaard wordt opgegeven met een bc- grooting die niet in eveii7/>'cht is en mot een ongebreidelde inflatie, dan met een be grooting, die in evenwicht is gebracht, ter wijl men er toe overgaat niet ten gevolge van binnenlandsche moeilijkheden, doch ten gevolge van buitensporige onttrekkingen van geleend kapitaal. Zngelcnds hulpbron nen zijn enorm en liet lij il geen twijfel of de huidige vaiUtamoellijkheden zullen slechts vgn tijde.ijken aard blijken te zijn. Omvorming van het Kabinet7 Het nieuws over de politieke situatie ge- rak t, zooals we reeds zeiden, door deze ern stige berichten van financieelen aard eeni- germate op den achtergrond. Men verwacht, dat thet kabinet ®oo sipoe dig mcgieiij-k zall overgaan tot invoering van een tarief, doch om dit mogelijk te maken, zullen ingrijpende veranderingen in het kabinet noodig zijn en men verwacht dan ook, dat Sir Herbert Samuel en de andere liberale ministers aan dit besluit ten offer zullen vallen. MacDonald hoopt, dat een dfeël der liberalen de regeering ral steunen bij haar maatregelen tot invoering van een tarief, doch zeltfs indien zulks niet het ge val is, hoopt de regeering over de middelen te beschik gen, om raar besluit uit te voe ren. Reeds geruimen tijd zijn pogingen gang om leden van de parlementaire fractie der Arbeiderspartij te winnen voor een riefpoli'tiék. De reigeerimg zou voornemens zijn om, teneinde de bagrooting ie evenwicht te brengen en die handelsbalans te verbeteren, op fabrikaten een invoerrecht te heffen tusschen de 20 en 331/» Voorts wordt uit voering van Snowden's plan tot convertee ring der oorlogsl-eeningen overwogen. Men weet nog nieit, of ook een douanetarief ter bescherming van landbouwproducten in do regeeringsmaatregelen zal worden opge nomen. In de conservatieve „Observer" he-»ft Garvin op den achteruitgang van den Ea- gelschen landbouw gewezen sedert het be gin van de eoonomieche moeilijkheden ir Engeland. Hij acht het herstel van den land bouw dringend noodzakelijk voor een gun stige ontwikkeling van de Engelsche han dolsbalans. en hij eischt dan ook dat de regeering onverwijld maatregelen ter be scherming van den Landbouw invoert De oorzaak van de crisis. Uit Londen wordt gemeld: Er is voor de regeering geen enkele reden om aan te nemen, dat de huidige moeilijkhe den zijn veroorzaakt door het in eenigszins groote mate buitenslands brengen van ka pitaal door Britsche onderdanen. Ongetwij feld komt het ontrokken van kapitaal aan de Londensche markt voor het overgroots deel op rekening van het buitenland. Met nadruk wenscht de regeering echter do waarschuwing van den kanselier van do schatkist te herhalen, dat elke Britsche on derdaan- die voor zijn geld buitenlandsche buitenlandsche waarden noodig te hebben voor het voldoen aan verplichtingen of voor het instandhouden van hun bedrijf. Voor zoover verdere maatregelen noodig zijn zal de regeering deze nemen. Gezien de demora lisatie op de internationale geldmarkt heeft de regeering gemeend, onder de huidige standigheden deze maatregelen te nemen. Zoodra de regeering erin geslaagd is, de na tionale begrooting in evenwicht te brengen, zal blijken, dat de positie van Engeland vol komen gezond is. Deze positie moet gehand haafd blijven. Slechts het onttrekken van geld heeft de huidige moeilijkheden veroor zaakt. De officieele regeeringsvenklaring ein digt met het uitspreken van de verwachting, dat de huidige moeilijkheden slechts yan tijdelijken aard zullen zijn. Het prijsniveau onder regeeringscontrole. Uit Londen wordt aan het N. v. d. D. meld: De regeering zal een scherp oog houden op het binnenlandsch prijsniveau vooral wat aangaat de levensmiddelen, waarvan do voorraden op het oogenblik boven het ge middelde staan. Onmiddellijke maatregelen zullen worden genomen in geval van onge rechtvaardigde prijsstijging. VERKLARINGEN VAN HENDERSON. LONDEN, 21 September. De leider der op positie de vroegere minister van Buitenland sche Zaken Arthur Henderson heeft in ver band met deu ernstigen financieelen toe stand wnige v trklaringen afgelegd. Hij wees erop- dat de huidige moeilijkheden van het Engelsche volk vertrouwen en geen vertwij feling, rust en geen paniek mogen eischen. De fundamenteele kracht van de Engelsche natie is niet geschokt. Wanneer de Engel- schen rustig en vastbesloten blijven, zullen de moeilijkheden spoedig overwonnen zijn. De indruk te Parfs. De Parijsohe ochtendbladen publiceeren' uitvoerige berichten omtrent den toestand* i Engeland, zonder uitvoerig commentaar. De meeste bladen weten te mekten dat sinds 24 uur onderhandelingen met Frank rijk en Amerika plaats hebben. Men rekent er op, dat de noodige credieteji en andere financieele maatregelen met den grootsten spoed zullen verzekerd kunnen worden. De tijdelijke opheffing van den gouden; standaard dient tot redding van den finan cieelen toestand. Er is geen Franschman, die niet voelt, hoe sterk Frankrijk betrokken is bij den toestand van Engeland. In d'e Echo de Paris wordt betoogd dat Frankrijk zijn solidariteit zal toonen ir ontredderden toestand. dit was mede een gevolg van de interna-1 waarden tracht te verkrijgen, medehelpt tionale schuldenregeling, die dringend her ziening behoeft. Dr. Schacht sprak dc hoop uit, dat hot resultaat van de Engelsche maatregelen gunstig voor Duitschland zou mogen zijn. aan het vergrooten van de moeilijkheden voor zijn land. De banken hebben besloten, hun medewerking te verleenen bij het be perken van dergelijke aankoopen, behalve voor hen, die kunnen aantoonen, terstond DE NAUTILUS TE BERGEN BERGEN (Noorwegen). De onderzeeboot Nautilus is hier aangekomen. De beman ning van de onderzeeboot heeft afgemon sterd en zal hier eenigen tijd blijven. LEENING VOOR HET SAARGEBIED De raad heeft een plan goedgekeurd yan de regeeringscommissie van het Saargebied over opnemen van een leening op langen termijn groot 150 millioen Fransche francs. ZWARE KERKERSTRAFFEN VOOR OEKRAINISCHE STUDENTEN Het Hof van Gezworenen te Lemberg, heeft thans het proces tegen acht Oekraini- sche gymnasiasten die in verband met het feit dat zij lid waren van een geheime litaire organisatie, van hoogverraad beschul digd werden, beëindigd. De beklaagde Maroeniak werd tot ander half jaar, de beklaagde Sielski tot 1 jaar en de gymnasiaste Koezma tot 14 maanden zware kerkerstraf veroordeeld. Zaterdagnacht heeft de Poolsche veilig heidswacht een spionnage organisatie ont dekt, waarbij vijf personen werden gear resteerd. Zij worden beschuldigd van mili taire spionnage. Hoogstwaarschijnlijk zal te gen hen de doodstraf worden geëiscl In de „Evening News" wordt Ihet opzien barende bericht gepubliceerd, dat Lloyd George weliswaar niet officieel, maar toch van zeer gezaghebbende zijde het leider schap van Labour is aangeboden. De libe rale leider heeft, volgens dit bericht, op dit aanbod nog niet geantwoord. FAMILIEDRAMA DOOR DRONKENSCHAP. Te Dillingen bij Saarbrücken heeft zich een familiedrama afgespeeld, dat tot droe vige gevolgen leidde. Een sedert jaren dronkaard bekende losse werkman ki ruzie met zijn volwassen zoon. Plotseling mengde zich de jongste, 12-jarige zoon in den strijd en bracht hem met een me scheidene levensgevaarlijke steken in den rug toe. De man moest onmiddellijk naa het ziekenhuis worden vervoerd. CANADEESCHE MIJNWERKERS UNIE EN SOVJET-RUSLAND. Het zesde jaarlijksche congres van d Mijnwerkers Unie van Canada heeft ee telegrafische gelukwensch gezonden aan de mijnwerkers van Sovjet-Rusland, waarin deze gefeliciteerd worden met het slagen van het Vijfjarenplan, dat beschouwd word als een overwinning op het kapitalisme, waartegen de Canadeesche mijnwerkers den strijd zullen aanbinden. GEHEIME RUSSISCHE ZENDER IN AMERIKA. Te New-York heerscht groote opwinding over de ontdekking van een geheim zend station, dat permanent in contact staat met Moskou. Een tweede verborgen zender regelt verzending en landing van verdoovende mid delen voor een Japansche smokkelbende. Men heeft de plaats, waar het Russische station opgesteld staat nog niet kunnen vast stellen. De „Naohta/uagöibe" meldt, dat de Duit sche vliegers Otto KoeLger en Frans Ratj met hun vliegtuig „Eurasia" te Peking zijn aangekomen. Men zal zich herinneren dal hun postvliegtuig op 2 Juli in MonigoJ'T door Mongolen beschoten was en moest da len, waarbij KoeHger een schot i-n de knie had gekregen, waardoor amputatie van hel been noodrig was. De beide vliegers werden wegens sipionnage tot tien jaar tuchthuis straf veroordeeld. Tien weken hebben zij in el ie ndiige n toestand in een Mongoolsch tudhthuis doorgebracht, waar hun voedsel slechts uit schapenvleesch, kaas en melk bestond. Op aandringen van de Duitsche regeering is de Sovjet-regeering er tenslotte in geelaagdv de vrijlating van de Duitsche vliegers te bewerk li; Weerbericht. Hoogste stand te Stomoway 777.8. Laagste stand te Berlijn 758.5. Stand vanmorgen halftwaalf 768.3. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige tot zwakke N.W. tot N.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op een enkele regenbui, later weinig of geen regen, weinig verandering in tempsratuur. STORMWAARtfuHITwINGSDÏENST i September 9.10 u.: Attentiesein 0, d.i.ï Weest op uw hoede. 22 September Zonsopgang 6.46 u.; Zonsondergang 7.00 n. Maansopgang 6.07 u.; Maansonderg. 1.15 u. Volle Maan 26 September 9.05 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.30 u. tot 's morgens 6.17 u. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Inst te De Bilt Sinds Zaterdag is in het Westen de ba^ rometer nog gestegen, zoodat thans over Groot-Britia.mii- en Ierland een gebied is gelegen, waar het overdag zonnig weer is, terwijl c'e naef ten, vooral in. het Noorden, zeer koud zijn. Het slechte-v. eergebied over Scandinavië verdween, doch een barometerdaling in Qpitsolviand- eroorzaakt daar buiig weer. De drukverdeeling geeft echter geen aanlei ding, om in den loop van de volgende dageiï en plotselinge verslechtering van den weerstoesianden te verwachten, hoewel bij de krachtige aanvoer van de koude lucht uit -het Noorden temperatuurstijging is te ver wachten. WATERSTANDEN RIVIEREN Constaaz t t I I i Hun in gen i Kohl Mannheim Bingen i Coblenz t i i i Keulen Duisburg. ...4 Ruhrort .>114 Maastricht t 1 4 Venlo ...(ij 21 September HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl ill 7,60 20,45 HeUevoetsl,12,20-,— Terschelling 2,10 18.03 Willema-ad 0,31 13,-J0 Harlingen 6.44 1b,37 Brouwersh, 11,32 23,17 Helder le 1,16 3,23 Zierikzee 11,48 Idem 2e 13,58 Wemeidinge 12,15 IJmulden 12,31 Yliasingeu 10,44 23,.7 H. v. Holland 11,51Terneozen 11,18 23.44 Rotterdam 0,50 13,35 Hans weert 11,41 Radio Nieuws. Dinsdag 22 September. HUIZEN (298.8 M.) KRO. 8—9.15 Morgen- concert 1011.30 Gramofoon. 11.3012 Gods dienstig halfuurtje. 12 Tijdsein. 1212.15 Po litieberichten. 12 151.46 Lunc'-amuzlek. 1.46i Gramofoon. 2—3' Vrouwenuurtjo. 3—3.30 Gra mofoon. 3.301 Verzorging van den zender. 4— 7 458 Verbondskwaj lertje. eert. 9.30 "Nieuwsberichten van Vaz Dias. 1113 Gramofoon. HILVERSUM (1875 M.) AVRO. 8 Tödseln. 8.01 10 Gramofoon. 1010.15 Morgenwijding. 10.15 10.30 Gramofoon. 10.-30^11 Lezing. 1113 Solisten-concert. 12 Tijdsein. 12.012 Concei t 22.30 Verzorging van den zender. 2.303 Gramofoon. 33.30 Spreker. 3.304 Gramofoon 45 Kinderuur. 55.30 Piano-recital. 5.307.30 Concert 7.307.40 Modepraatje. 7.40—8.16 Mu ziek te Scheveningen. 8.159.30 Radlo-TooneeL 9.309.45 Het Omroeporkest. 9 4510 Spreekster 1010.15 Orkest. 10.1510.30 Nieuwsberichten, van Vaz Dias. 10.30—li Orkest 12 81ulting. O. v. d. B. 6 16—6.46 n.m. Uitzending van het lnnenscheepvaart. Onderwijsfonds' Ellende ln Zoeloeland. In een Zoeloestam in Sekoekoeriland zijn twee kleine meisjes vergiftigd en daarna ge offerd. om den „regengeest" milder te stem men. In die streek is n.1. in 12 maanden geen droppel regengevallen. Het ploegijzer gaat niet meer in den harden grond en hot vee sterft bij duizenden. De regeering in Zuid-Afrika heeft maatregeflen genomen om de uitgeputte bevolking te helpen. De daders van het mensohenoffer hebben inmiddels te Durban terechtgestaan. De Finsche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdag bevel uitgevaardigd -tot arrestatie van den zoon van den Lappo- leider Kosolas. aiLsmede van vijf andcro per sonen, die met de Lappoleiding in verbin ding zouden staan. Zij - worden verdacht van moord op een communist, de zoon van Kosolas zou zelf den moord hebben gepleegd. De aanklacht is te herleiden op de ontvoering van een communistischen schoenmaker te Hei- naejdhi in Augustus van het vorige jaor. Eerst heette het, dat de communist door leden van de Lappobeweging naar do Rus sische grens zou zijn gebracht, doch thans heeft een der gearresteerden hekend, da/t da schoenmaker destijds is vermoord. Dat de verklaring van den aangehoudene juist is, blijkt uit het feit, dat het lijk van den vermoorde gevonden is op de plaa'.s, die de verdachte aangaf. De zoon van den leider Kosolas zou den communist eenigo kilometers van zijn huis hebben doodge schoten. waarna hij hem in de nabijheid had begraven. Algemeen is men van meening, dat een en ander nog politieke gevolgen zal heb- ben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2