'liruuir £Vihsi'l)f (iournnt ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2& (Beschikkingskosten f 0.15.) Per week n 0-25 7.- Bij dagelijksche zending Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad ll/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3462 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 AD VERTENTIEN: Van 1 tot 5 regelsL17Vi Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE ROLLEN OMGEKEERD. Van de eene verbazing vielen we in de andere. Evenals De Maasbode zetten we een aandachtsstreep bij een passage uit het Troonrede-artikel in De Vrijheid, het officieele orgaan van den Vrijheidsbond en geredigeerd door journalisten, die onver- valscht liberaal en dus vrijhandelsgezind zijn. Daar toch lazen wij: De betrekkingen tot andere mogendheden zijn gelukkig „van den meest vriend- schappelijken aard" gebleven. Nederland is echter ook een Joris Goedbloed en tole reert zoowel van Amerika en Duitsch- land als van Frankrijk en België (kolen- import) maatregelen, die deze landen, waren de rollen omgekeerd, geenszins als allervriendelijkst zouden beschouwen. Ge lukkig is de regeering althans overtuigd, dat „werkdadige werkzaamheid" geboden is tegen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilverkeer te belemmeren. Ook wij hebben ons afgevraagd, waarin die „werkdadige waakzaamheid" zal be staan; of het bij protesten zal blijven, dan wel, dat maatregelen genomen worden. Maar in 'elk geval, dat zóó De Vrijheid schreef, verbaasde ons grootelijks. Daarop volgde iets anders, dat ons even zeer schokte. We lazen een oproep van het liberale Kamerlid, Mr. van Rappard, waarin deze met niets minder dan een boerenpartij dreigde, wanneer de Regeering niet spoedig maatregelen neemt ten bate van de land bouwende bevolking. De heer van Rappard schijnt dus nog eens te willen aanvatten, wat de heer Braat liet liggen. Een belangen partij, zonder 'meer. En natuurlijk met een protectionistische inslag; het ergste, wat liberalen zich tot voor weinige jaren, indien niet maanden, konden denken. En nu komt de derde verbazing;. Onze aan dacht werd getrokken door een artikel van den bekenden landbouwkundige Dr. J. Oortwijn-Botjes in het laatste nummer van De Veldbode. De schrijver Spreekt daar in zeer waardeerend over Dr. Colijn en diens arbeid, maar hij waarschuwt den anti-rev. leider om zich tot schade van onze land- houwende bevolking niet blind te staren op de vrijhandel; al heeft hij goede hoop, dat Colijn de bakens wel zal verzetten, als zulks noodig blijkt. Hij schrijft: De houding, die Colijn in de komende jaren zal aannemen, is m. i. van groote beteekenis voor onze volkswelvaart. In dien hij blijvend de richting volgt van het laissez faire, laissez passer, opgeluis terd door eenige, slechts schijnbaar, be langrijke conferenties, dan is dit m. i. fataal. Zijn houding ten opzichte van de tarwewet en de bietenwet, twee zuiver protectionistische maatregelen, geven ech ter hoop, dat hij voldoende werkelijk heidszin zal blijken te bezitten om de bakens te verzetten, nu het getij verloo- pen is. Het is een zonderling verschijnsel, dat een liberaal voorman een anti-rev. leider waar schuwt tegen eenzijdige vrijhandel; het is een verblijdend feit, dat steeds meer libe ralen het dogma van de eenzijdige, vrije invoer afzweren. Zij komen daarmee geheel op de anti-rev. lijn. Wel mag Dr. Oortwijn-Botjes schrijven: „De hoop der boeren blijft op Colijn geves tigd, ondanks zijn houding inzake de vrij handel" (hoe vreemd deze woorden overi gens ook klinken); want met alle waardee ring voor de vrijhandel heeft de anti-rev. partij er nooit een dogma van gemaakt, zooals dat in liberale kringen het geval was en nog voor een groot deel het geval is. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ir. D. H. Stigter te Amsterdam, administrateur van de Nederlandsche Vereeniging voor Locaal- fepoor- en Tramwegen. P. T. T. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen de referendaris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie C. Brug. HOFBERICHTEN NAAR DEN ACHTERHOEK. De Koningin en Prinses Juliana zullen Dinsdagmorgen de Achterin"ak van Gelder land bezoeken, teneirdo aldaar de leger- manocuvres bij te wonen. DE PRINSES TE LEIDEN. De Prinses heeft dezer dagen een bezoek aan Leiden gebracht en een picnic dei- Vrouwelijke Studenten-Vereeniging mede gemaakt. VRAGEN VAN KAMERLEDEN OPHEFFING INGENIEURSDISTRICTEN De heer Guit heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het hem be^ kend is, dat bij beschikking van den direc- generaad met ingang van 1 November a.s. worden opgeheven de ingenieurs-districten Groningen, Amsterdam en Vlissingen, zon der dat is aangegeven, of op eenige wijze bekend is, hoe zal worden gehandeld met het administratieve personeel, dat thans aan de ingnnieursbureelen aldaar werk- Hij wenschte verder te weten, of niet ten spoedigste bekend gemaakt behoort te wor den welke plannen de herii-'irs'ei iing var, de P.T.T. ieu aanziet .an dit personeel heefk SCHENDING VAN BRIEFGEHEIM' De heer De Visser heeft aan de Mi nisters van Waterstaat en Justitie gevraagd, of de regeering bereid is mededeeling te doen omtrent de wijze, waarop het onder zoek is ingesteld, ingevolge de vragen, be trekkelijk het schenden van het briefge heim van arbeiders werkzaam aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven, waardoor twee arbeiders werden ontslagen, welk onder zoek aanleiding gaf tot het antwoord, dat ondergeteekende dd. 21 Juni 1931 op zijn dd. 30 Mei 1931 gestelde vragen mocht ont vangen en of zflj genegen is. opnieuw een onderzoek te gelasten. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DIENSTPLICHT EN GODSDIENST. Op een vraag van den heer Ter Laan betreffende het niet verplicht zijn van dienstplichtigen tot bijwoning van de zg. begroetingsbijcenkomsten of andere verga deringen met een godsdienstig karakter, heeft de minister van defensie geantwoord De ter zake geldende voorschriften ver plichten den militair niet tot het bijwonen van godsdienstige bijeenkomsten. Ten aanzien van het bijwonen van de zoogenaamde „begroetingsbijeenkomsten", in welke legerpredikanten of aalmoezeniers de voor de eerste oefening of voor herhalings oefeningen in wërkelijken dienst gekomen dienstplichtigen in algemeenen zin toespre ken welke bijeenkomsten geen godsdien stig karakter dragen blijkt evenwel ver schil van opvatting mogelijk te zijn. Ondergeteekende is van oordeel, dat het bijwonen door militairen van de zoogenaam de „begroetingsbijeenkomsten" eveneens 'n vrijwillig karakter behoort te dragen; de legerautoriteiten worden met deze opvat ting in kennis gesteld. BELGISCHE-NEDERLANDSCHE SAMENWERKING? VOORTSCHRIJDENDE ONDER HANDELING DE SCHELDE—RIJN—VERBINDING WEGENFONDS MEMORIE VAN TOELICHTING. Aan de Memorie van Toelichting tot. de begrooting van het Wegenfonds 1932 ont- leenen wil, dat wat de vorm aangaat, hei plan 1932 belangrijk afwijkt van het plan 1927, omdat naast den staat met provincies- gewijze rangschikking der wegen (Ivvelks behoud in verband met de beteekenis van het plan voor de wegenlijsten noodzakelijk was) is opgenomen een overzicht van de wegen, welke, verbinding gevende tusschen belangrijke verkeerscentra of knooppunten, als een geheel moeten worden beschouwd. De vermoedelijk in 1932 te voltooien Zui derzeewerken maken mogelijk, aan de ver bindingen Amsterdam en Noord-Holland toe te voegen goede aansluitingen met Fries land en Groningen. De verbinding van Rotterdam naar hel Oosten en het Zuiden is vereenvoudigd door van den weg van Rotterdam naar den Moerdijk den weg naar Gorinchem—Eist te laten aftakken. In evenbedoelden weg naar het Zuiden is als hoofdverbinding de rich ting MoerdijkPrincenhageZundert geko zen, terwijl door invoeging van de schakels Moerdijk—Oud-Gastel—Wouw en Oud-Gas tel—St. Phi'Iipsland—Zijpe goede aanslui ting van Zeeland met het centrum van het [and wordt gewaarborgd. Naar globale schatting, gegrond op de prijzen van begin 1930, kost de voltooiing van het wegennet volgens het rijkswegen plan 1932 ongeveer 435 millioen. Verdeeld over verschillende hoofdonder deelen is de raming voor de groote rivier- erbruggingen 66.7 millioen, voor de nieu we verbindingen in het centrum en het Westen van het land, 137,4 millioen, voor de andere voornaamste verbindingen 17G millioen en voor minder belangrijke wegen 549 millioen. Tn deze bedragen is eene som van 35.3 millioen begrepen voor het aan leggen van vriiliggende rijwielpaden langs de bestaande wegen van het rijkswegenplan Een niet alledaagsrh geval heeft zich Vrij dagavond bij den Raad der gemeente Goor voorgedaan. In -de vergadering van 1 Sept. jl. verwonderde het den heer A. Lohstein, dat niet op de agenda was geplaatst een adres van den Centr. Ned. Ambt. Bond en eenige andere adressen, welke z.i. op spoe dige afdoening wachtten. Spr. vond hierin aanleiding den voorzitter hierop opmerk zaam te maken en eischte, dat binnen 14 dagen een vergadering bijeen zou worden ge roepen. Toen aan dit verzoek door den burge meester, den heer W. van der Sluis binnen den gestelden termijn niet was voldaan, heeft de fractie waartoe de heer Lohstein behoort gebruik gemaakt van art. 46 der Gemeentewet en een schriftelijke aanvrage tot het houden eener vergadering ingediend. In verband hiermede werd door den Voorz. een vergadering uitgeschreven op Vrijdag avond. Behalve de voorzitter en de secretaris, wa- en van de 11 raadsleden slechts 3 ledfn an de fractie Lohstein aanwezig, zoodat di vergadering niet werd geopend. De Nederlandsch-Belgische onderhande lingen zouden naai het „Vad." meldt, thans in een dergelijk stadium verkeeren, dat men binnenkort ae publicatie zal kunnen ver wachten van een nieuw ontwerp-verdrag. Basis tot deze nieuwe onderhandelingen is geweest de door de Nederlandsche onderhan delaars naar voren gebrachte wensch naar nauwere economische samenwerking tus schen de beide landen. I-let resultaat, dat bereikt is, houdt dan ook eenigszins het midden tusschen de Con ventie van Oslo en het eenigen tijd geleden veel besproken plan van een Nederlandsch- Belgische tariefunie. Weliswaar blijft men, zeer voorzichtig, nog heel wat dichter bij Oslo dan bij het andere uiteinde, maar het ontwerp bevat de kiemen van een verdere ontwikkeling in de richting eener steeds nauwere samenwerking. Waar dit het algemeene karakter is het nieuwe ontwerp-verdrag, spreekt het vanzelf, dat ieder afzonderlijk punt slechts in verband met die algemeene strekking mag worden beoordeeld. Zoo zal men zich b.v. geen oordeel kunnen vormen over de in het ontwerp voorkomende regeling betref fende de Rijn-Schelde-verbinding, zoolang men niet weet, in hoever de beginselen van reciprociteit, van samenwerking en van sol' rlariteit, in het geheel erkend zijn. De Schelde-Rijn-verbinding. Bij de nieuwe besprekingen over de Schel de-Rijn-verbinding is men uitgegaan van het plan van Konijnenburg en van de noodzakelijkheid om binnen de historische grenzen te blijven, dit laatste echter met de door minister Beelaerts gemaakte reserve der technische eischen en der vrijwaring van eigen Nederlandsche belangen. In het debat in de Eerste Kamer in Maart is die reserve zeer duidelijk gemaakt en na een vrij scherpe discussie tusschen den minister en prof. Lohman ook door dr. Colijn in een slotwoord aannemelijk en billijk verklaard. Zoo is men dan op drie punten tot min of meer belangrijke afwijking van het oor spronkelijke plan gekomen. De eerste is, blijkens het laatste memo randum van de Nationale Unie, door ir. van Konijnenburg zelf voorgesteld en betreft hét ontwijken van den grooten bocht tusschen Fort Maurits en Dintelsas; de tweede is ook reeds sinds lang aange kondigd: de minister heeft namelijk in de Eerste Kamer reeds medegedeeld, dat men met 't oog op de belangen van de eigenaars der oesterputten en ook nog wel om tech nische redenen hier en daar, 't nieuwe ka naal iets meer Oostelijk zal laten loopen dan de oude historische waterweg; de derde afwijking is de voornaamste: waar het plan van Konijnenburg bij de grens tusschen Bath en Santvliet een groot bassin bevat, dat zich evengoed op Belgisch als op Nederlandsch gebied uitstrekt maar door kleine openingen in den afsluitdam van het bassin de communicatie met het aan eb en vloed onderhevige Scheldewater laat bestaan, wil men thans in het nieuwe ontwerp die openingen dicht maken. Daar door vervalt dan natuurlijk de noodzakelijk heid van een sluis bij Bath en van een sluis op Belgisch gebied hij den ingang van het kanaal naar de Antwerpsche dokken, dat ook in het jongste plan van de Nationale Unie is voorzien. Natuurlijk beteekent dit dichtmaken van de twee gaten in den strek dam Bath-Santvliet een belangrijke conces sie aan België daar er daardoor twee sluizen komen weg te vallen, welke steeds eenige belemmering voor de scheepvaart vormen. Wat het Hellegat betreft, blijven de onderhandelaars bij hun op grond der adviezen van Waterstaat ge vormde overtuiging dat dit vaarwater na uitvoering van de werken, die volgens een door ir. van Konijnenburg gemaakt, plan worden uitgevoerd, aan alle billijke eischen zal voldoen. De Belgen echter blijven op dit punt sceptisch en meenen onze wateren be ter te kennen dan de Nederlandsche Water staat; teneinde de onderhandelingen niet opnieuw te laten vastloopcn, heeft men nu gemeend zijn toevlucht te moeten nemen tot een voorstel dat eenige maanden geleden in het Handelsblad is verschenen; men zou zich namelijk van Nederlandsche zijde be reid verklaren, voor het geval het Hellegat later inderdaad nog moeilijkheden zou op leveren voor de Belgen, dezen toe te staan - op eigen kosten een lateraal kanaal te gra- j doende belangstelling•teibestaan ven tusschen Dintelsas en Willemstad. Dit ve.de,- hehandelde onderween punt is echter nog steeds niet geregeld; de Belgen blijven aandringen op een directe verbinding tusschen Fort Maurits en Wil lemstad, wat de Nederlandsche onderhande laars echter niet kunnen toestaan. WESTL. STOOMTRAMWEG MIJ. DIENSTWIJZIGINGEN. De nieuwe dienstregeling van de Westl. Stoomtramweg Mij. zal voor het Westland eenige wijzigingen brengen in den vervoers dienst. Niet alleen dat uit het traject Loosduinen- Den Haag 19 trams per dag zullen verdwij nen, en plaats maken voor eep aantal bus sen, maar ook zullen tweemaal per week late bussen worden ingevoerd. Er zal n.l. op Woensdag des avonds om 11.40 een bus naar Naaldwijk vertrekken, en des Donderdags op dien tijd een bus voor de richting 's-Gra- vcnzande-Hoek van Holland. Door de vermindering van het aantal trams, gepaard gaande met een verminde ring in dit seizoen van het aantal vervoerde goederenwagons (pl.m. 2100) zal aan drie leden van het W. S. M. personeel ontslag worden verleend, terwijl 14 personen andere werkzaamheden kunnen verrichten, waarbij zij evenwel in een lagere loonklasse verval len. De Directie heeft echter al het moge lijke willen doen, om ontslagen te voorko men, zoo deelde de Directeur der W.S.M., Jhr. Ir. Röel ons in een onderhoud mede. Gelijk met de nieuwe dienstregeling zal voorts een tariefsverlaging worden inge voerd op de trajecten Naaldwijk-Honselers- dijk e. 0. en voor Monster-'s-Gravenzande e. 0., waar het tarief op 10 cent wordt ge steld. In den winterdienst zullen voorts de kleine bussen uit de richting Maassluis den dienst naar Hoek van Holland uitvoeren, doch het ligt in de bedoeling om a.s. zomer de groote bussen uit Den Haag door te voeren en dan tevens een half uur dienst op Hoek van Hol land in te stellen. De vertrektijden van de bussen uit Naald wijk naar Den Haag worden gebracht op halve en heele uren, dat ook de vertrektijd wordt voor de bussen uit Den Haag naar 's-Gravenzande. Ten slotte brachten we nog ter sprake enkele klachten over het tarief dat wordt toegepast voor het Westland, voornamelijk voor bewoners van de Leugenbrug te Poel dijk. Vanuit Den Haag tot aan de Gasfabriek te Loosduinen, wordt 10 cent per rit berekend, terwijl even verder 25 cent moet worden betaald. De directie verklaarde dat die ongelijk heid wordt veroorzaakt door een eisch van het gemeentebestuur van Den Haag tijdens de bekende kwestie of de H. T. M. den dienst Loosduinen-Dgji Haag zou gaan rijden. Toen is n.l. bepaald dat voor die rit niet meer dan 10 cent mag worden geheven, een rit, die pl.m. 6 K.M. lang is. Dit tarief is, begrijpelijkerwijze te laag, doch doordat de Westlandsche bussen in Loosduinen bij laden, is het nog mogelijk aan den eisch te voldoen. De tarieven voor het Westland zijn overi gens in geen geval hooger, dan bij andere maatschappijen wordt berekend. DE TEXELSCHE ZEEWERINGEN DE KOSTENVERDEELING. In verband met de te verwachten verhoo ging van de stormvloedstanden op Texel als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, moeten verschillende voorzieningen worden uitgevoerd aan de Rijkszeeweringen langs de Zuid-Oostkust van dit eiland. De kosten van deze werken komen ge deeltelijk voor rekening van het Zuiderzee- fonds gedeeltelijk voor rekening van de Wa- terstaatsbgrooting. Voor rekening van het Zuiderzeefonds is reeds een deel der werk zaamheden uitgevoerd. Ten laste van de Waterstaatshegrooting wordt voor 1932 aan gevraagd f 240.000. NEDERL. UITGEVERSBOND JAARVERGADERING TE DEN HAAG De Nederlandsche Uitgeversbond hield Za terdag onder presidium van den heer J. C. Tjeenk Willink (Zwolle) te Den algemeene jaarvergadering. De periodieke verkiezingen brachten voor 1932 de volgende wijzigingen in bestuur en commissies: bestuur (vacature-Noothoven van Goor), A. M. E. van Dishoeck (Bussum); Centrale Raad, herkozen als vertegenwoor digers J. E. Belinfante fs-Gravenhage), W. commissie inzake betalingsmoeilijkheden (vacature-Van der Kolk) F. Schel tens (Am sterdam); gemengde commissie (Vereeniging van Letterkundigen en Uitgeversbond), .ge kozen W. L. Brusse (Rotterdam), D. A. Daa- men ('s-Gravenhage) C. A. J. van Dishoeck (Bussum); algemeen penningmeester (vaca ture D. Noothoven van Goor), H. G. Schille- mans (Zutphen). Voor een pensioenfonds voor het personeel van de aangesloten leden bleek niet vol- P. T. T. TELEFOONVERKEER. Verbreken van locale gesprekken. Teneinde tegemoet te komen aan daar omtrent geuite wenschen van telefoon-abon- né's wordt met ingang van 1 October a.s. een gewijzigde regeling ingevoerd voor het •erbreken van locale gesprekken ten be hoeve van interlocale. Bij deze regeling, welke zal worden toe gepast in alle netten, waar dit technisch mogelijk is, zal bij „locaal bezet" vinden van een aangeslotene het „interlocale" ge sprek worden aangeboden op de wijze als thans voor internationale gesprekken geldt. Alleen mot toestemming van den in locaal gesprek zijnden aangeslotene zal tot ver breking van dat gesprek worden overge gaan. De bestaande regeling blijft o.m. voor Am sterdam en Rotterdam van kracht. DE VLOOTSCHOUW OP SCHIPHOL VOORLOOPIG PROGRAMMA. GROOT BOSCHPLAN IN DRENTE AANKOOP 1400 HECTAREN Nieuwe werkverschaffing Naar het „Volk" verneemt, kan spoedige indiening worden tegemoet gezien van een wetsontwerp tot aanvulling van hoofdstuk V der rijksbegrooting 1931, waarbij een be drag van omstreeks 185.000 zal worden aangevraagd tot financiering van den aan koop van een uitgestrekt heideveld onder Elp, Grollo en Schoonlo. De regcering heeft aldaar tot dusver de hand gelegd op een complex van bijna 1400 hectaren, hoofdzake lijk bestaande uit heide, met eenige opper vlakte ontgonnen grond. Met een groot aan tal eigenaren zijn daartoe reeds koopcon tracten gesloten tegen prijzen van f 125 en deels van 100 per hectare •■•oor heide die uitsluitend in aanmerking komt om te 'wor den beboscht. Het is de bedoeling, dit werk bij wijze van werkverschaffing te laten uit voeren door Staatsboschbeheer, dat er een boschwachterij zal stichten, zooals het er de laatste tien jaar verschillende in Drente en in het oosten van Friesland heeft ge vormd. Met de exploitatie-uitgaven dezer nieuwe boschwachterij „Grollo" is reeds re kening gehouden in het pas ingediende wets ontwerp tot vaststelling van het Ve hoofd stuk der rijksbegrooting voor 1932. In verband met de omstandigheid, dat het crediet voor dezen omvangrijken terrein aankoop. waarbij snel moest worden door getast, nog niet door de wetgevende macht is toegestaan, zijn in de inmiddels reeds ge sloten koopovereenkomsten ontbindende be palingen opgenomen. HAGELRAMP 'S GRAVEMOER NOG SLECHTS 4000 ONTVANGEN. Het Steuncomité te 's-Gravemoer deelt ons mede, dat tot heden een totaal van bijna f 4000 is ontvangen ter leniging van den nood ontstaan door de hagelramp, die de tuinde rijen, bloemisterijen en boomgaarden in 's-Gravemoer onlangs zoo zwaar heeft ge teisterd. Dagelijks komen nog kleine bijdra gen binnen, doch blijkbaar loopt de belang stelling op haar einde en, tenzij het Rijk mocht besluiten verdere hulp te verleenen, ziet 't er voor de getroffenen niet rooskleurig uit. Het bestuur der Boerenleenbank aldaar stelt, met medewerking van het Centraal Beheer, pogingen in het werk om de zuster instellingen te bewegen eenige steun te ver leenen, welk streven ten zeerste door het Steuncomité wordt gewaardeerd. Het bedrag der geleden schade, hetwelk voor vergoeding in aanmerking komt, wordt door de deskundigencommissie geschat op feveer f 30.000 aan de kleine bedrijfjes, zoodat het totaal der tot heden ingekomen bijdragen ongeveer een achtste gedeelte ver tegenwoordigt waarvoor hulp noodzakelijk is. Het totaal der geleden schade is vastgesteld op ongeveer f 45000, doch een deel der troffenen komt niet in aanmerking steun en draagt de geleden schade zelf, dat hiervoor geen hulp noodig is. Ofschoon uit het bovenstaande blijkt, dat met het tot heden ingekomen bedrag slechts zetr gedeeltelijk hulp zal kunnen worden ver leend, is het Comité toch zeer dankbaar hier mede in staat te worden gesteld eenigermate de zwaarstgetroffenen en minstbedeelden te kunnen helpen, omdat de a.s. winter voor deze menschen dubbel moeilijk is. Het Steun comité verzoekt ons dan ook bij voorbaat zijn groote waardeering te betuigen aan de vele Ifindgenooten, die met grootere en kleinere bijdragen hebben willen medewerken om den nood te lenigen. Indien mogelijk, roepen wij degenen die nog niets hebben gezonden, toe: zender iets voor de getroffenen af. Bijdragen worden alsnog gaarne ontvan gen door den penningmeester van het Steun comité, den heer P. M. van der Perk, gemeente-ontvanger van 's-Gravemoer, post rekening 23253. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). De stand der Nederlandsch-Belgische on derhandelingen. Groot boschplan in Drente. (blz. 2.) Nieuwe financïeele crisis in Engeland. De gouden standaard voorloopig opgeheven* Aanstaande omvorming van het kabinet en invoering van een tarief. De Duitsch-nationale partüdag. (blz. 5.) De financieele toestand in Engeland. De Londensche beurs gesloten. Ernstig auto-ongeluk te Velp. DE GULDEN VRIJHEID! PRINSES JULIANA KRIJGT EEN KLEUR... Naar aanleiding van Prinses Juliana's laatste bezoek aan de Kol. Tentoonstelling te Parijs vertelt „De Avondpost" de volgende aardige geschiedenis: Het weerzien (tusschen de prinses en den maarschalk) was hartelijk en ongedwongen en er ontstond dadelijk een geanimeerd ge sprak. Toen de maarschalk nu hoorde, dat de Prinses het voornemen had om 's mid dags na de lunch nog wat op de tentoon stelling te blijven, teneinde ook enkele andere gebouwen te bezoeken ,bood hij da delijk aan om persoonlijk de Prinses rond te geleiden. En daar kreeg Prinses Juliana een hoog kleurtjede toestand was pijn lijk. Vaarwel zoete droom, om eindelijk eens vrij en onopgemerkt te blijven. Toen wendde zij zich resoluut tot den Minister van Staaf, dr. Fock, en in 't Nederlandsch klonk deze smeekbede: „Hè toezegt u nu eens dat ik 't veel prettiger zou vinden om in m'n eendje met mijn vriendinnen hier en da r rond te kijken" Z.Exc. Dr. Fock. met den tact van den diplomaat, in welgekozen OOK DAAR MALAISE GEBREK AAN GEVANGENEN. Komt daar dan ook al de klad in, dacht ik bij mezelf. Zijn er te weinig gevangenen en ondervindt de maatschappij daarvan de droeve gevolgen? Neen, ik spot er niet mee, het is de bange klacht van een bekend tuinder (van namen noemen onthoud ik mij), die geen erwten lezers krijgen kan. Volwaardige arbeid is dit erwten uitzoe ken niet, maar het moet gebeuren, zullen we deze winter erwtensoep met of zonder kluif kunnen eten. Bedoelde, niet genoemde firma trad in overleg met de arbeuidsbeurzen in de omtrek en stelde voor om aan werkloozen het stan- daardloon voor dit werk te betalen, terwijl de gemeentebesturen dan konden bijpassen. Het voordeel zou zijn: besparing op de uit gaven en arbeid voor de werkloozen. Maar, het mocht niet zoo zijn. Arbeids beurzen nemen geen notitie van „minder waardig" werk. Dat moet dan maar niet gebeuren. Toen wendde de firma zich tot de direc teuren van gevangenissen. Doch ook daar klopte men aan doovemansdeur. Gevangenis deuren gaan zoo spoedig niet open. En toen dit eindelijk wel het geval was, luidde het antwoord in het eene geval, dat men ge vangenen niet langer wenscht te plagen met zoo geestdoodende arbeid (wat drommel, die bevoorrechten der maatschappij hebben an dere ontspanning noodig!); terwijl de leider van een ander rijkshotel mededeelde, dat hij te weinig arbeidskrachten beschikbaar had om op het verzoek in te gaan. En aldus ziet men het gebeuren, dat een leger van werkloozen nog te klein is om het is waar onvolwaardige, maar toch zeker geen gevaarlijke en moordende arbeid te verrichten; en dat de gevangenissen te dun bevolkt zijn om dwangarbeiders te leveren. Zoodat de firma blij was, dat zich nog stille armen meldden, die liefst geen steun trekken, doch eigen verdiend loon, al is het dan gering, op prijs stellen. O, ik weet het wel. De wijze economen van onze tijd zeggen, dat de zaak zeer een voudig is. Men geve eenvoudig ook voor dit werk een vol loon; dan moeten de erwten straks maar een paar cent duurder worden. Doch aan dergelijke economische vraagstuk ken waag ik mij niet. En de firma ziet hierin ook geen uitkomst, want de markt komt niet bij haar, doch zij moet naar de markt En daar regelt de prijs zich niet al leen naar de arbeidsloonen van de erwten- lezers. MGR. NOLENS HERDACHT IN DEN MIJNRAAD Prof. Dr. G. A. F. Molengraaff heeft in de laatstgehouden vergadering van den Mijnraad den overleden voorzitter, Prof. Dr. W. H. Nolens, herdacht. Als lid en voorzitter van dit college, zoo zeide spr., deed dr. Nolens zich in de eerste plaats kennen als een scherpzinnig rechts geleerde, die de vele moeilijkheden van juri- dischen aard, welke zich bij het ontstaan en den snellen groei van de mijnindustrie tel kens voordeden, steeds tot oplossing wist te brengen. Buitengewoon groot is de invloed van dr. Nolens, niet het minst in dit col lege, geweest op de sociale ontwikkeling van het mijnbedrijf en op de regeling van de arbeidstoestanden. Dr. Nolens had zich voor de Limburgsche mijnen hooge idealen ge steld. Hij was van oordeel, dat die mijnen met de Staatsmijnen aan de spits, niet alleen wat haar bedrijfsorganisatie, maar vooral ook wat sociale organisatie betreft, aan alle andere soortgelijke bedrijven in binnen- en buitenland ten voorbeeld zouden moeten ge steld kunnen worden. Spr. geloofde te mo gen zeggen, dat vele van de idealen, welke dr. Nolens zich ten deze had gesteld, tot werkelijkheid zijn geworden. Groote hoogachting hadden wij vooral voor hem als mensch; groot was de invloed, die van hem ook op ons uitging door zijn rechtschapenheid en zijn sterken ontwikkel den rechtvaardigheidszin. Het beeld van onzen verscheiden voorzit ter zal, zoo besloot prof. Molengraaff, nimmer uit onze herinnering worden uitgewischt. Aan de vlootsehouw van de K. L. M. op Schiphol, op 29 Sept. a.s., gaat vooraf: de nlechtige onthulling van een monument ter eere van den wekelijlcschen luchtdienst AmsterdamBatavia v.v. Zooals reeds gemeld, zulten de Koningin en Prinses Juliana bij deze lucht-vloot- schou'vv ook toeschouwsters zijn. Het voorloopig programma luidt als volgt: 11.30 onthulling monument op het voor plein van het vliegveld Schiphol. 12.00—13.00 Rondvluchten boven Amster dam door de K. L. M. 12.45 aankomst deelnemers Nationale Luchtvaartschool. 13.00—14.30 Vliegdemonstraties Nationale Luchtvaartschool. 14.30 aankomst der Koninklijke Familie. 15.15—16.00 opstijgen Leger- en Marine.- eseai.rilles. Vliegdemonstraties Nationale eenige nederlaag, welke de onov Luchtvaartschool. soldaat in zijn leven heeft .geleden werd hém j en in de hoofdstad geboren waar hij' ziin 16.00—17.000 rondvluchten K. L. M. toegebracht door een charmant jong meisje... spoorwegloopbaan hégon. AMSTERDAM NIEUWE STATIONSCHEF AMSTERDAM-CENTRAAL Naar wij vernemen. is de heer E. Haak thans stationschef te Roosendaal, benoemd fiinon diplomaat, m welgekozen woorden,tot Chef van liet Centraal kiation als onvoL heeft t verzoek overgebracht Iedereen giitn- gar van den heer E. Muller die erni-'e lachte, de maarschalk begreep. De eerste en weken geleden den dienst mét pensinén zinnelijke heeft verlaten. De heer Haak is jaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1