ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Delf shaven 6de pred.pl.)J. H. W. Warners te Geervliet, J. S. Hartjes te Vlissingen en W. A. Zeydner te Dedemsvaart. Te Kampen (vac.-A. van der Kooy), B. Batelaan te Barneveld, W. Rijnsburger te Pols broek en J. J. Timmer te Ermelo. Te Breda (vac.-F. J. J. Loeff), H. J. Notenboom te Aagtekerke, H. van Oyen te Ritthem en J. van Veen te Muiderberg. Beroepen: Te Hellevoetsluis, G. Barger Ezn., pred.-evang. te Hoorn. Te Ooltgens- plaat en Randwijk (toez.), J. C. Terlouw te Kamperveen. Te Zevenbergen, F. J. Broeyer te Oude- en Nieuwe-Wetering.Te Hierden, W. Rijnsburger te Polsbroek. Bedankt: Voor Putten (vac.-J. van Am- stel), B. Batelaan te Barneveld. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zalt-Bommel, cand. O. Bouwman te Kampen. Aangenomen: Naar Nieuwerkerk (Z.), cand. |M. Heuzeveldt te Rotterdam. Bedankt: Voor Pijnacker-Nootdorp, cand. M. Heuzeveldt te Rotterdam. HULPPREDIKERS Uit Utrecht wordt door Ds. J. H. Grolle, Ned. Herv. predikant, in het „Pred.blad" aldaar het volgende gemeld: Dezer dagen trad met stille trom een heele verbetering in ons wijkwerk in. Een zeer vrien delijke dame stelde ons in staat twee candida- ten in de Godgeleerdheid te benoemen tot tijde lijk hulpprediker, om ons in allerlei bij te staan. Het zijn de heeren J. W. van de Hell en Ph. Seheers, die ieder een bepaald gedeelte van de week tot onze beschikking stelden. Het zal voornamelijk huisbezoek zijn en een enkele catechisatie, wat deze aanstaande predikanten hopen waar te nemen. Dit geheele aanbod kwam ongevraagd tot ons. Niemand had deze dingen nog moeite gedaan, al begonnen wij hoe langer hoe meer de noodzakelijkheid er van te gevoelen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. C. R i e m e r s hoopt Zondag 4 Oct. a.s, des aivonds te 5 uur. afscheid te nemen van de Evang. Luthersche Gemeente te Wiidervank-Veendarn en Zondag 18 October a.s. des morgens te half 11 en des avonds te half S intrede te doen bij de Evang. Luth. Gemeenten van Naarde-n en Bussum. Als bevestiger zal optreden Ds. C. C. G. Visser, yan Rotterdam. Ds. C. M. VEENHUYSEN. Ds. C. M. Veenhuysen, Ned. Herv. predikant te Ankeveen, deelt ons mede, dat het bericht als zou hij wegens gezondheidsredenen (met name doofheid) emeritaat hebben aange vraagd, geheel onjuist is, doch dat hij eervol ontslag met behoud van emeritaatsrechten vroeg en verkreeg, wijl hij zich in de journa listiek zal begeven. I PREDIKANTSVERGADERINGEN. Te Groningen wordt Woensdag 23 September a.s. de Noordelijke Conferentie yan Ghr. Geref. predikanten gehouden. Re ferenten zijn Ds. J. .Tongeleen, van Gronin gen, met: „Het Kerkbegrip van H. de Cock en H. P. Scholte", en Ds. M. A. Berkhoff, vap Sneek, met: „De erfenis van Nathan Söderblom". KERKSTICHTING? Te Zierikzee trad deze week in het Evangelisatiegebouw „J'eruel" Ds. J. Vreug- denhiï, predikant der Geref. Gemeente te Bruinisse, op, zulks op uitnoodiging van leden der Geref. Gemeente, woonachtig te Zierikzee. Het moet in de bedoeling liggen achtereen AFSCHEID OP WOLFHEZE Donderdag had het afscheid plaats van d volgens ook andere predikanten uit de Geref. Gemeenten daar te doen optreden. Ter plaatse is nog een Vrije Geref. Gemeente (Kerken groep Ds. L. Boone) en een Chr. Geref. Gemeente. KERK EN SOCIAAL LEVEN Te Utrecht zijn in de Ned. Herv. Gem. den vorigen winter enkele Gemeente-avonden gehouden, waarop verschillende onderwerpen werden besproken. Thans heeft de Commissie tot versterking en bevordering van het Kerke lijk leven aldaar als resultaat van een enquête welke zij instelde over de wijze waarop verder moet worden gewerkt, weer 5 Gemeente-avon den voorbereid, op de Maandagen 5 en 19 Oct. en 2, 16 en 30 Nov. a.s., waarin zullen spreken: Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, over: ,/Kerk en Arbeid"; de heer J. Hofman, 2de voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, over „Kerk en Vakorganisatie"; de heer P. J. Na- huysen, voorz. van den Chr. Nat. "Werkmans bond, over: „De idéé der medezeggenschap"; de heer Mr. Dr. A. A. van Rhijn, administrateur bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, over „Onlgeestelijking van den ar beid"; en Dr. J. F. Beerens, Ned. Herv. pred. te Utrecht, over: „Arbeidsvreugde". Na een korte inleiding wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. EVANGELISATIE Tot evangelist bij de Ned. Hervormde Evangelisatie te Gorredijk is benoemd de heer J. C. Vink, godsdienstonderwijzer te Overschie. ZENDING. Zendingsfeest der Evang. Broe dergemeente. Uit Zeist meldt men ons: Nadat 's morgens onder leiding van den Zendingsdirector, Ds. H. G. Steinberg, de algemeene [vergadering was gehouden, ge volgd door het Liefdemaal, waarop nog eenige sprekers het woord voerden werden in de avondbijeenkomst de heeren JP, C. van Baaien en N. M. E r n geordend tot diaconus der Evang. Broedergemeente en daarna met hun echtgenooten en mej. Frieda Hautz en Freule J. W. van Lynden afgevaardigd voor den Zendings- öienst in Suriname. Na koorzang en gemeen- schappelijken zang ging Ds. Steinberg voor in gebed en werd voorgelezen een gedeelte van Lucas 12: „Zalig zijn de dienstknechten, welke de Heer, als Hij komt, zal wakende vinden". Naar aanleiding hiervan sprak Ds. Steinberg een inleidend woord. De 16e September, aldus spr., heeft voor de Broedergemeente een bijzondere beteekenis Op 16 Sept. 17*11 toch werd in Londen een conferentie van de Evang. Broedergemeente gehouden, waar Graaf van Zinzendorf mede deelde naar Amerika te willen gaan, door welke mededeeling de gemeente in groote verlegenheid geraakte. Wie zou dan de las ten dragen en den weg wijzen in den strijd, cok in Nederland Graaf van Zinzendorf was geroepen door de Moravische Broeders en andere kolonisten in Amerika en ook door de zending onder de Indianen. Wel kwam men in greote verlegenheid, doch men wist het: „De Heer is met ons!" En 't ging door alle ge meenten: „De Heer blijft in ons midden!" „De Heer komt!" Wat zeer onvolmaakt is en slechts een schaduw, als Hij komt, dan komt het licht, de voleinding, de volheid. Daarom kon de Gemeente zingen: „Looft, looft nu aller heeren Heer, Gij. Zijne knechten, geeft Hem eer!" Nadat gemeenschappelijk deze lofzang was gezongen, volgde de ordening van de Brs. J. C. van Baaien en N. M. Erné tot Diaconus der Evang. Broedergemeente. Het is voor u, aldus Ds. Steinberg, een bijzonder uur; het beteekent uw opneming in da orde van de mede-arbeiders en mede strijders, het beteekent, dat gij opgenomen wordt in den kring van de Evang. Broeder gemeente, die haar zendingsvelden verspreid vindt in Europa en Amerika. Het beteekent ook, dat gij de gemeente zult leiden en zult deelnemen aan de beraadslagingen tot op- j bouw en uitbreiding van de Evang. Broeder- I gemeente. Zoo zult gij dan treden in den kring van medearbeiders, dienende denzelf- den ITeer. Geen beter woord kan u worden meegegeven op uw verderen weg van uw ambtsbediening dan de dagtekst van heden: „Zalig zijn de dienstknechten, welke de Heer, als Hij komt, zal wakende vinden". Maar er zijn twee gevaren, die u bedreigen. Het eerste gevaar is de eigen traagheid en onverschil ligheid, wat kan voortkomen uit verschillende bronnen, zooals de zonde of uit tevredenheid met zich zelf. Dit gevaar treedt vooral naar voren, als de Heer zegen op onzen arbeid schenkt. Het tweede gevaar dreigt, als te leurstelling en verdriet komen en de donkere machten ait de diepten komen en het hart omlaag willen trekken. In deze ure klinkt het sterk: „De Heer komt''. Nadat hierop Ds. Steinberg in gebed was voorgegaan en een tweetal vragen tot de Brs. had gericht, zong het Mannenkoor een toepasselijk lied. Hierop volgde de afvaardiging van de zoo- 'en geordende Brs. en hun echtgenooten, alsmede van Zr. Frieda Hautz en Freule J. ,V. van Lynden. Spr. gaf drie practische r.adgevingen mede, n.l.: blijft gemeenschap houden met elkander voor den Heer; zingt, zingt vooral in moeilijke stonden van uw leven; verblijdt u op den komenden dag. Nadat het koor en de gemeente nog ge zongen hadden, werd het plechtig oogenblik besloten met gebed. Bij het verlaten van het kerkgebouw speelde de Harmonie op het Zusterplein eenige koralen. De Classis Appingedam houdt Woensdag 23 September a.s. te Loppersum een Zendings- en Evangelisatiedag, waa sprekers zullen optreden: cand. A. S. Timmer, hulpprediker te JBedum, en Ds. W. van Dijk, miss. pred. te Karoeni (Soemba). GIFTEN EN LEGATEN. T o t a a 1-c ij f e r s. Blijkens de officieele cijfers, zijn in 1930 makingen en schenkingen ten goede gekomen aan Kerken, kerkelijke ii stellingen en kerkelijke instellingen van welda digheid, tot een bedrag van totaal ruim 3 mil- lioen 7 ton. Daarvan ontving de Ned. Herv. Kerk ruin f 654.000; de Waalsche Kerk, de Duitsch Evang. Gemeenten en het Evang. Luthersch Kerkgenootschap resp. f 6000, f 6500 en f 39.000 de Herst. Evang. Luth. Kerk f 1050; de Evan gelische Gemeenten f 5000; de Doopsgez. Kerk f 24.700; de Remonstrantsche Kerk f 12.100; de Geref. Kerken f L32.111,40; de Chr. Geref. Kerk f 22.553,50; de Geref. Gemeenten f 4900; het Nederl. Israël. Kerkgenootschap f 37.000; de Nederl. Protestantenbond f 14.000; het Le- ger des Heils ruim f 10.000; de Roomsch-Ka- tholieke Kerk bijna 2 millioen 8 ton; de oud- Bisschoppelijke Klerezy f 1500. Gemengd Nieuws. Utrecht ingetreden, waarschijnlijk veroorzaakt onder den rook van Amsterdam, wellicht bij het nieuwe viaduct in den Muiderstraatweg welken weg de kabel tot aan het Merwede- kanaal volgt. Van de in dienst zijnde draden waren een 25- tal binnenlandsche en een 25-tal buitenland- sche gestoord. Deze laatsten vormen bijna alle de telefoni sche verbindingen met Duitschland, behalve dat er ook bij zijn de kabels naar Bazel, Malmö i Stockholm. Donderdagavond konden de gesprekken met deze plaatsen zonder al te groote vertraging langs andere lijnen worden afgewikkeld. Even wel is, indien de storing heden nog niet is op geheven, belangrijke vertraging in het inter local telefoonverkeer met Duitschland en de andere genoemde plaatsen te verwachten. De technische dienst zette de opsporing van de fout in ieder geval met kracht voort en hoopte er nog in te slagen deze fout in den loop van den nacht te herstellen. EEN KRANKZINNIGE ONTSNAPT. Uit het krankzinnigengesticht te Franeker wist een 35-jarige verpleegde te ontvluchten, om zich te versteken in de boschrijke omstre- Friesche palen aan de Friesch'-Gro- ningsche grens, waar hij goed bekend was. Nu hier, dan weer daar opduikende, levende de te velde staande gewassen, heeft hy zyn vrijheid een achttal dagen weten te bewaren. De ongelukkige is weer gesnapt en n neker overgebracht. „BRAVE" HOLLANDERS. Te Gent zyn vier Hollanders gearresteerd, verdacht van verscheidene diefstallen, daar en in de omstreken gepleegd. Bijzonder maakten zy hun werk er van auto's van eigenaar te doen verwisselen. Twee van de boeven zijn uit Scheveningen, een is uit Delft en een uit Voor burg afkomstig. Na voor het Belgische gerecht te zyn ver schenen en hun straf te hebben uitgezeten, zul len de vier dieven aan de Nederlandsche auto riteiten worden uitgeleverd. KORTE BERICHTEN Te Nieuw Leusen (Ov.) werden kabel- rollen op een vrachtauto bij het nemen van een bocht van den wagen geslingerd en met een twee personen, die er op zaten, wist zich te redden, doch de 20-jarige R. Doosjes uit Balkbrug kwam in een sloot terecht, waarby hy een kabelrol op lichaam kreeg. De dood trad onmiddellijk daar de nekwervel gebroken was. Te De Bilt (Utr.) sprong een man een vrachtauto, daar de stuurinrichting klaar raakte. Juist kantelde op dat oogen blik de auto en de man, een 22-jarig persoon uit Apeldoorn, werd onder den wagen onmid dellijk gedood. Te Genemuiden (Ov.) werd de boeren arbeider J. Fuite door een stier aangevallen, die den ongelukkige den ruggewervel brak, zoodat de dood intrad. Fuite laat een vrouw en vijf kinderen na. Te Amsterdam koopen de vischventers geen visch. in verband met de methode, in de gemeentelijke vischverkoopplaatsen het middaguur visch tegen verlaagde prijzen te doen verkoopen. De vischventers achten zich in hun bestaan bedreigd en ageeren tegen de visschers, die de visch aanvoeren. Laatstgenoemden trachten hun visch nu te IJmuiden te verkoopen. Te Haarlem heeft een Roemeen, die ook te Leiden heeft „geopereerd", gestolen cheques aangeboden, welke ook uitbetaald zijn. De vreemdeling is vermoedelijk naar het buitenland gevlucht. - Te Dieren (Gld.) reed een tramloco motief tegen een stilstaande goederentram, j waardoor de locomotief omviel. De machinist ROFFEL-RIJMEN LAAI ZE GAAN! Er was een communist Die aan het legerleven In onze warme Oost De brui wenschte te geven. Hij rekende zich tot De economisch sterken, En hij verlangde zich Tot leider op te werken. Hij wilde Moskou zien; Hij wilde stuur gaan geven Aan 't communistisch werk Dat daar wordt uitgedrevên. Hij droste; vond een schuit En dook er in de 'luiken, Om, naderhand op zee, In vrijheid op te duiken. Helaas! het mocht niet zijn: Hij werd te vroeg gevonden En met gepaste eer Naar 't garnizoen gezonden. Dat is nu alles best En zuiver naar de regel, Maar toch, als ik dat lees Maakt het geval mij kregel. Waarom laat men den man, Die graag wil eclipseeren, Zichzelf niet, naar 'zijn lust, Naar Moskou deporteeren? Komt, laat ons over smaak Nu toch niet langer twisten! Laat trekken wie dat wenscht Naar 't oord der communisten! (Nadruk verboden.) LEO LENS. VERSCHENEN HET HUIS „DE GOUDEN EL" DOOR GERA KRAANv. d. BURG Prijs 1.90 Stempelband 2.75 Roman van christelijk familieleven. Het boek. dat velen reeds lazen en genoten. Het boek. dat ook U uren van heerlijke ontspanning, oogenblikken van diepe ontroering zal sclietiken. ..DE GOUDEN EL" DIE LEEST U WEL In eiken boekhandel verkrijgbaar. J. H. KOK KAMPEN wist zich bytijds te redden. Te Ouderkerk a. d. Amstel (N.H.)' raakte een vrachtauto in brand. De bestuur- der wist van den wagen te springen, doch hij liep ernstige brandwonden op aan hoofd en handen. Te Sittard en omgeving hebben drie treinaanslagen door communisten? vol gens „Het Volk" plaats gehad. (By den eenen aanslag waren de spoorstaven losge schroefd, bij den anderen was de wissel on klaar gemaakt en by den derden had men om een der spoorstaven een zwaren ijzeren ketting gebonden. Al deze pogingen werden nog bytyds ontdekt. INDRUKKEN UIT EGYPTE De Sphinx te Memphis. VIII. Nijldal en hiet groeide uit tot de meest be volkte metropool der oude wereld. Maar ook hier was het opgaan, bloeien en verzinken. Trouwens, wanneer men in de Oostersche landen <le bouwvallen bezocht heeft van zoovele steden, welke vroeger een rol speel den van meerdere zijn nauwelijks ruines over dan staat men niet zoo geheel af wijzend tegenover de vraag, of ook eenmaal het Avondland, hetwelk thans reeds tot in zijn voegen kraakt, den weg zal gaan van deze Oostensche landen en steden. De tot verzadiging opgevoerde zoogenaamde be schaving en verfijning, zij kan haar om slagpunt ook eenmaal hebben bereikt, maar gelukkig, wij weten met al onze aangeboren en aangekweekte kennis niets, en doen wijs de Voorzienigheid ook in de historie te erkennen. Memphis dan werd door Kambyses, den Perzischen veroveraar, in 525 vóór Christus, onderworpen. Toch bleef de stad machtig, ook tijdens het. bestuur der Romei nen. Eenmaal schijnen de Kop- tische Christenen hier een zeer groote gemeente te hebben gehad. Waar eenmaal deze metropool gelegen was, bevindt, zich thans een palmenbosch, de bladeren in het zomerseizoen door een dikke stol- laag van haar heerlijkheid beroofd. In dit palmcnveld zijn in do laatste vijftig jaren geweldige vondsten gedaan. En 't is merk- Dc Egyptenaren aan het administreeren met Ramses II regeerde in de dertiende eeuw .-oor Christus, gedurende 67 jaren. Hij was gelukkig in den krijg; ook Palestina werd door hem veroverd. Egypte heeft hij verrijkt met vele tempels. Dicht hierbij treft men een uit albast ge houwen sphinx aan. Het beeld is 80.000 kilo gram in gewicht en is waarschijnlijk afkom stig uit de veertiendie eeuw vóór Christus. Weer even verder een andere kolossus, weer met den naam van denzélfden Ramses. Het is verminkt gevonden en moet volgens de oudste geschiedschrijvers 30 M. hoog ge weest zijn en ook vóór een tempel hebben gestaan. De opgravingen worden nog steeds voort gezet. Hier is het werk in handen van Amerikanen. Nu gaat het op Sakkara aan. Vanuit dat vruchtbare Nijlgebied naar den woestijn- rand. Direct uit het bosch rijzen in de verte weer piramiden voor ons op. Nu niet die van Gizeh, maar zuidelijker groepen. En daar omheen weer grafvelden. Sakkara biedt op dit gebied wel het merk waardigste. Dit reuzenkerkhof is 7 kilometer lang en ongeveer 1000 meter breed. Men vindt, er graven uit bijna alle perioden der oud-Egvptische historie. Een beschrijving van alles wat men hier ziet, zoeke men in de handboeken. Den niet historisch aangelegdlen reiziger gaat het hier dwarrelen. Slechts wie vóór de reis studie gemaakt heeft van de geschiedenis en van de religie der oudste bewoners van dit land. kan tot onderscheiding geraken, wat ten overvloede nog bemoeilijkt wordt door de vermoeienis des lichaams, welke door hei zware loopen door de mulle zandzee al heel spoedig intreedt. Voor de anderen blijft slechts de totaal-indruk bestaan en ook deze kan reeds tot verrijking van den geest lei- De zoogenaamde trappen-piramide houdt waardig, hier noch elders in Egyp te, kwamen veel overblijfselen voor den dag van paleizen. Wat gevon- is, staat bijna altijd in verband uiet den religieuzen gedachtengang der oude Egyptenaren, waarbij de vorst een groote rol speelde. Van Ramses II vond men hier in 888 het kolossale granieten beeld, hetwelk 'eenmaal stond voor den tempelingang. I-Iet beeld ligt thans, ietwat verheven, op den rug, het gelaat naar boven gekeerd. De lengte is acht meter. De naam van den koning staat op verschillende plaatsen van het lichaam. schrijfrol en palet. Boerenvrouwen brengen hun offers naar den tempel. Een kudde runderen wordt door het water gedreven. al dadelijk den blik gevangen. Dit is het oudste bouwwerk var. dezen vorm, gemaakt op bevel van Djoser. vorst uit de 3e dynas tie, welke 2780 vóór Christus aan de regee ring kwam. Pas in 1927 heeft een Ameri kaan zijn graf gevonden. In de omge\ ing graven van prinsen en prinsessen, en het serapeum, het in een rots uitgehouwen Apisgraf. De apis was de hei lige stier, zwart van kleur met een witten driehoek op zijn kop. Op de afbeeldingen ziet men tusschen de horens een zonneschijf. Als zonnegod, maar ook als vruchtbaarheids god werd hij vereerd in een tempel te Memphis. Stierf de stier, zoo werd voorge schreven 70 dagen rouwkleeding te dragen, alsook geboden vast en regelen na te komen. Na zijn dood werd zijn lijk gebalsemd en in de grafkamer bijgezet. Rechts en links van een onderaardschen gang. 350 M. lang, treft men 24 nissen aan met de steenen kisten van de d ierenoverschot ton. Het serapeum. tot dusver ouder zand verborgen, is in 1853 door den Franschman Mariette ontdekt. Met kaarsen ge wapend, kan men de zijkamers waarvan meerdere opschriften dra gen, langs wandelen. Maar nog beroemder is 't dooden- liuis van Tji, één der grootten uit de alleroudste periode, waarvan iets bekend is. waarschijnlijk uit den tijd der vijfde dynastie, om en om de 2500 jaar vóór het begin onzer jaartelling. Dit doodenhuis is op den rotsbodem gebouwd, doch werd langzamerhand geheel bedol ven door liet stuifzand. Ook dit is gevonden door Mariette. Een stieen aan den ingang vertelt het ons. In dit doodenhuis. mastaba ge- heeten door de Arabieren, worden dertig vertrekken aangetroffen, voor man, vrouw en voor een zoon. Werden in andere graven gebruiks voorwerpen aangetroffen, als in het graf van Tut-enoh-Amun, hier zijn de wanden versierd met ïvliet- teekeningen, welke het leven der Egyptenaren uitbeelden. Dit is de reden, dat van geen ander volk uit de oudheid de zeden en gebruiken ons zóó be kend zijn geworden als van het Egyptische. Nog meerdere m as taba's zijn in "het veld van Sakkara van onder het zand opgerezen. Mariiette heeft zijn leven gewijd aan deze opgravingen. Van 1851 tot 1881 had hij hier de leiding. In het door hem bewoonde huis wordt thans herberg gedreven. Men kan ei- Arabische koffie drinken en ook ezels huren, om het marcheeren door liet zond te ver lichten en daarbij zich een Oostersch cachet te dóen verleenen. Aan deze kleine ijdelheid is de schrijver dezes ook niet ontkomen. Burgers worden naar den Schout gebracht. Tot de allermerkwaardigste gedeelten van Egypte behoort wel Memphis. Een bezoek eraan wordt meestal gekoppeld aan een tocht naar het grafveld van Sakkara. Memphis was eenmaal de hoofdstad der oude wereld. Thans heeft het slechts oud heidkundige waarde. Vanuit Kaïro is de tocht erheen per auto veel leerzamer dan in de spoorwagen. De weg slingert zich rechts yan den Nijl door vette landouwen, waar door men nog eens weer een goeden kijk krijgt op het landleven. Hier zijn groote streken, welke van September tot Novem ber onder water staan. De hoofdweg, welke zich voortzet tot Op- per-Egyplc, heeft soms goed geplaveide stuk- leen en dan is het weer over groote afstan den mis. Wij dachten zoo, dat dit er waar schijnlijk op wijst, dat ook daar de jaarlijk- sche credictcn voor Weg en Werken uit niet al tc royale beurs komen. Een wegenfonds zou de uitkomst kunnen brengen. De lezer begrijpt al, dat. wij dus om de (rijf minuten gekweld werden door die stof- plaag. En dat wil wat zeggen, waar hier in geen maanden een enkele droppel regen valt. Hier en daar verweerde de bevolking zich toch tegen deze ellende door uit het be- wateringskanaal water op den weg te wer pen. Nu werkt de nabijheid van water na tuurlijk zindelijkheid in cUe hand. Ontegen zeggelijk zag de inlander er hier appertijte- lij ker uit dan in de zandgebieden. Men zegt, dat er woestijnbewoners zijn, die zich zoo goed als nooit wasschen. Het drooge zand is Voor hen water en zeep. In de landstreek. Waar wij thans doortrokken, waren mensch en water eenigszins aan elkaar vertrouwd geraakt. Memphis zelf is van de aardie verdwenen. Vóór 4000 jaren behecrschte het 't geheele Het beeld van Ramses 11 ie Memphis Scheepsbouwt yegen, balkenbewerking Zeilschip. Ook geschikt om door slaven geroeid te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5