£riltóri)r Courant TOT ARBEID GEROEPEN BINNENLAND. Uit het Westland. N.V. HOUTHANDEL V.H. J. VAN SCHIJNDEL CO ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 -»• Postgiro 58936 NO. 3461 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regeIs.MM.M«..MMM..M L17V5 Elke feeel meer0.22 Vj lngez. Mededeelingen van 1—5 regels n 2.30 Elke regel meer0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0-10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Nu de winter voor de deur staat De Septembermaand geeft in 't alge meen het sein tot wederopvatting van onderscheiden arbeid, welke in de zomermaanden wel niet geheel rustte, maar waarbij toch verslapping was ingetreden met zoo nu en dan stagnatie. Dit geldt op bijna elk gebied, maar inzonderheid betreft het de geestelijke arbeid, waartoe wij thans met ver nieuwde energie geroepen worden nu de winter voor de deur staat. En dit te meer, omdat de winter, welke komt, er naar alle waarschijn lijkheid één zijn zal van groote misere en niet minder groote beroering. We behoeven het elkaar met te ver tellen, dat de tijden moeilijk zijn en de winter kwaad zal worden. Indien we het zelf nog niet voelen, dan kunnen we het toch dagelijks om ons heen zien en dan mogen we God wel voor onver diende zegen danken en ernstig over wegen wat Prof. Dr. Karl Barth, hoog leeraar te Bonn onlangs schreei: „Lazarus ligt voor de deur, Laza rus, de onrustige, ontevreden proleta riër, Lazarus de werklooze, wien het bn den steun toch niet zoo goed gaat, als menigeen van uit de verte denktj O komt nu niet met klachten. Wil weten wat ook tegen Lazarus met recht is in te brengen. Maar al ware er nog tienmaal meer tegen hem inte brengen zelfs de Rijn kan niet wegwassdien dat hij er is en dat hu voor onze deur ^Wii hebben en hij heeft niet. Hij lijdt gebrek, terwijl God ons nog helpt. En nu kome men niet de vraag: Ja, wat zullen wü dan voor hem doen. die vraag met welke wij ons ®>o graag verdedigen, als wij besloten hebben om niets te doen. Het gaat er hier «m m te zien. Ziet gij, dat gu het beter heb. dan duizenden anderen en weet gu, dat nu ieder van die duizenden anderen zoover hii op uw weg geplaatst is, de man is, bij wien zegen voor u te vinden is? Ziet gij het?" Wjj kunnen h< willen Wü moeten het zien, ons aandeel in de wereldschuld mei vergrooten en verzwaren. Want wu moeten ons zoodanig vru maken, dat wij ons met een vrij geweten kunnen verzetten tegen hen, die de ellendeaan grijpen om onrust te verwekken en Loo de misère nog grooter zullen "IhT deze beschuldiging ligt niets onrechtvaardigs. Niet alleen de ophit- sende taal van gevaarlijke volksmenners leidt tot deze conclusie; zij erke""®° daarin zelf, dat ze herrie en rumoer zullen verwekken; zij zullen zich aan het hoofd van werkloozen en onder steunden stellen om zoodoende vooral de groote steden in beroering te bren gen; het moet het voorspel van de groote revolutie worden. Nu moeten we deze dingen duidelijk Zien. Wanneer daar een revolutionair optreedt met het dreigement, dat het hem in eerste instantie enkel en alleen te doer, is om verstoring te brengen in deze „kapitalistische maatschappij dan vinden wij (hetzij we „kapitalist middenstander of behoorlijk bezoldigd arbeider zijn), het volkomen terecht dwaas om naar zulke taal te luisteren. En even waar is het, dat de nood lijdenden en ellepdigen ook dwaas doen, wanneer zij ziclji achter zulke volk - misleiders scharen. Maar w« moeten twee dingen niet vergeten. Eerstens, dat de revolutionair de hulpbehoevenden voorhoudt: door de chaos der misère komen we in het beloofde land der groote welvaart. En waarom zou iemand, die meent niets te kunnen verliezen, daarop niet eenige hope koesteren? Het is volkomen men schelijk. Voorts dient bedacht, dat Agurs bede voor alle eeuwen geldt: Bewaar mij voor armoede, opdat ik niet stele. Of, om het anders te zeggen: voort durende ellende, waarbij elk sprankje van hoop op betering ontbreekt, kweekt een mentaliteit en ge welke alles te vreezen Tweeërlei nu moet hiertegenover ge steld worden. In de eerste plaats eén krachtige handhaving van de orde. desnoods met politie- en wapengeweld. Zooals de Rotterdamsche Burgemeester het deze week ook duidelijk gezegd heeft. Van revolutionaire zijde was in den Raad onomwonden verklaard, dat men op wanorde en straatkabaai aanstuurc. En als antwoord' daarop paste niets anders dan ditde Overheid, die ge roepen is, om in aller belang de orcte te handhaven, zal met alle geoorloofde middelen dit ook doen. Hier mag van transigeeren of bemiddelen geen sprake zijn. Vallen er slachtoffers, dan ligt behoudens persoonlijke uitzonderingen natuurlijk de schuld daarvan bij de verwekkers der herrie. En het goedwil lende volksdeel zal verstandig handelen de omgeving van onruststokers te mijden. Dat is voor de komende winter de politioneele taak der Overheid; eer. taak, welke wij allen zooveel doenlijk behooren te verlichten. Echter, daarmee is de zaak niet af. Want er is ook een zedelijke taak te vervullen. Voor ieder persoonlijk, zooals Prof. Barth het uitdrukt, doch ook voor de georganiseerde maatschappij en voor de Overheid, welke het volk heeft te leiden. Niet om daarmee de rust te koopen en niet om de brandkast te beveiligen, maar omdat God zulks van ons vraagt, zal de Overheid, voorzoover in haar vermogen ligt, al die maatregelen be hooren te nemen, welke de nood kunnen voorkomen of lenigen en die de hoop op betere tijden kunnen verlevendigen. En ook dan, wanneer de Overheid om der tijden nood moet verklaren, dat de rijksmiddelen te kort schieten om de uitgaven voor allerlei doeleinden op het oude peil te handhaven, ook dan moet blijken, dat het geen koude hard heid, maar droeve noodzaak is. Dit laatste zal men ontkennen, en er zal miskenning, zelfs verdachtmaking zijn; politieke partij propaganda zal menigeen beletten om de dingen te zien, althans te zeggen, gelijk ze zijn (we spreken daarover thans niet), maar dit alles mag noch de Overheid, noch hen, die haar ter zijde staan, beletten om voor de nooden des volks de beste remedie te zoeken. Aan ons de taak om de Overheid daarbij, voorzooveel het kan en mag, te steunenook dan, als het schade zou doen aan onze populariteit. We zeggen dit laatste vooral met 't oog op de pers en onze persarbeid. Want ook daar ligt een roeping, gelijK voor ieder, die in breeder of kleiner kring een woord heeft te spreken of een advies heeft te geven. We zijn tot arbeid geroepen, ook om voorlichting te verstrekken, om te ver manen en te waarschuwen, naar alle kanten, indien zulks noodig is. Die INDISCHE REKENKAMER- Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer in Nederlandsch- Indië de heer H; E. Th. Arriëns, thans tijde lijk lid van dat college. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- 'echter-plaatsvervanger in het kanton Gel- dermalsen mr. G. J. H. Kuyk, notaris en ad vocaat, wonende te Geldermalsen; zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Haarlem nir. P. J. Prinsen Geerligs, directeur van de N. V. Hy pothecaire Beleggingsbank, te Haarlem; mr. W. de Rijke, advocaat en procureur, te Haar lem, en mr. J. van der Vegt, advocaat en procureur, te Haarlem. STATEN VAN FRIESLAND De heer M. Visser te Leeuwarden, onlangs benoemd tot lid van de Eerste Kamer, heeft als lid van de Provinciale Staten van Fries land bedankt. Zijn opvolger op de R.K. lijst is de heer T. A. Hettinga te Leeuwarden. DE ZUIDERZEEWERKEN BEZOEK VAN DE KONINGIN-MOEDER. H. M. Koningin Emma heeft gisteren een bezoek aan de Zuiderzeewerken gebracht. Zij reisde per salonrijtuig, dat aan de ge wone treinen was aangehaakt naar Harlin- gen, waar Zij tegen 1 uur arriveerde. Op het perron waren aanwezig de direc teur-generaal van de Zuiderzeewerken, ir. de Bloc van Knuffeler, ir. B. A. Gelders, met het opzicht aan de Friesche kust belast en de loco-burgemeester, de heer Hannema. Nadat H. M. met de aanwezige heeren had kennis gemaakt bood een dochtertje van den loco-burgemeester H. M. bloemen aan. Daarna werd per auto de tocht ver volgd. In Harlingen was veel publiek op straat dat. H. M. hartelijk toejuichte. 't Eerst werd naar het Cornwerderzand reden, waar de daar aanwezige werken on der leiding van den heer ir. F. J. B. G. Geers werden bezichtigd. De directieboot der M. U. Z. „de Vletter" bracht de Koninklijke gast daarop naar de werken in de Middelgron- den en de Blinde geul. De terugtocht werd wederom deels per auto en deels per trein afgelegd. Per auto ging het van het Cornwerderzand over EJols- ward en Sneek naar Akkrum, waar in het Koninklijk Salonrijtuig, dat aan den gewo nen trein was aangehaakt, de thuisreis werd ondernomen. DE DRIE PROVINCIËN Onder voorzitterschap van den heer J. J. G. S. Falkena, burgemeester van Schotev- land kwam de raad van commissarissen der N.V. Ontginningsmaatschappij „De Drie - Provinciën" te Drachten in vergadering bij- taak zou vru gemakkelijk zijn, als wij j een ons door partijpolitiek en streven naar Medegedeeld werd dat de onderhandelin- volksgunst lieten leiden. Ze is moeilijk, nu gewikt en gewogen moet worden, wat in het waarachtig belang van land en volk is. In sommige gevallen ligt de weg klaar en helder voor ons; in andere wordt het een afwegen van belangen en begeerten. Te allen tijde echter klemt de eisch, dat wij ons gebonden weten aan de beginselen van Gods Woord, en dat daarom ons aller streven behoort te zijn: in elk Christelijk gezin een Christelijk dagblad, opdat de wissel werking, welke hiervan het gevolg is, ons te zamen het juiste spoor doe vinden. En mogen we daarom, voor ditmaal en bij uitzondering eens de wensch uitspreken, welke bij de voortduur in ons leeft, om niet alleen in het persoon lijk gebed, maar ook in de samenkom sten der gemeente van Christus te denken aan allen, die iets te spreken of te schrijven hebben voor ons volk, en derhalve ook aan hen, die arbeiden aan de Christelijke pers. We zijn tot arbeid geroepen; maar ook, ja, vooral, tot bidden. VERBETERING Van bevriende zijde zendt men ons het folgende berichtje uit het Vaderland van 9 Sept. 1.1.: Nu blijikt ons, dat de Synode van de Christelijk Gereformeerde Kerk toch niet de kerk van Ds. Kersten is; het begint ons waarlijk te duizelen over zooveel soorten Gereformeerdheid. Wij bieden dus Zijn Weleei*waarde onze excuses aan over onze fout. Het spijt ons, dat wij buitenaf zijnde deze rectificatie niet hebben gezien; want ons artikel van Donderdag zou dan anders ingekleed zijn. Evenwel, het feit blijft, dat de voornaamste conclusies uit het artikel van den heer Roodhuyzen juist op die vergissing steunden. Niettemin bieden wij den Hoofdredacteur van het Vaderland gaarne ons excuus aan. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan A. Schrauwen te Rucphen, cn J. J. Peeters te Middelburg, verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oratr^-Nassau, in brons; gen ten behoeve van den aankoop van complex van pl.m. 200 H.A. hagen en pet ten in den Zuidwesthoek van den Grooten Veenpolder in Opsterland en Smallinger- land onder Beets tot een goed einde zijn gebracht en dat op deze gronden met ontginningsarbeid begonnen is. Besproken werd de wenschelijkheid van stichting van eenige meerdere boerderijen op de ontginningscomplexen. In het belang van de instandhouding van de gronden werd het van belang geoordeeld, dat zoo mo gelijk tot den aanbouw en tot verpachting van boerderijen met pl.m. 20 a 25 H.A. land wordt overgegaan. Waar de animo voor ver huring den laatsten tijd niet groot blijkt te zijn. zaïl getracht worden eerst met gega digden in connectie te komen, aleer tot den bouw wordt overgegaan. Ook werden besprekingen gevoerd over en verkoop van een complex gronden in het Buitenveld ten behoeve van den aanleg van een lichthaven voor Friesland te Veen- wouden. In beginsel verklaarde men zich bereid aan de totstandkoming dezer lucht haven mede te werken. KAMER-JUBILE-DUYMAER VAN TWIST Zooals men weet heeft de heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, gisteren als zoodanig zijn 30-jarig jubileum mogen vieren. Van vele zijden ontving de güachtie jubi laris blijken van belangstelling. DE INDIE-POSTVLUCHTEN De Specht vertrok gisteren uit Batavia en kwam te Medan aan. De Reiger vertrok uit Boedapest en kwam te Athene aan. KON. NED. JAARBEURS De XXVe Nederlandsche Jaarbeurs, welke Donderdagmiddag gesloten werd, heeft een over het algemeen gunstig verloop gi Van verschillende zijden en uit diverse be drijfsgroepen ontving het jaarbeursbestuur van de deelnemers tevredenheidsbetuigin gen over de zakelijke resultaten. De inkoo- pen geschiedden in hoofdzaak voor dc bin- nenlandsche markt. Het bezoek aan deze beurs was zeer druk. De bezoekcijfers overtroffen voor eiken dag die der najaarsbeurs van het vorig jaar. Aan de loketten de vóórverkoop op aan vrage dus niet medegerekend weiden ver kocht in totaal 33468 toegangsbewijzen tegen 29842 op de najaarsbeurs 1930 en 21649 op de najaarsbeurs 1929. De oplage van de catalogi was op den voorlaatsten dag der beurs totaal uitver- VAN EEN HANDELSKAMER OVER DE GRENZEN EEN HONDERDJARIG JUBILEUM AMSTERDAM - ROTTERDAM - DUISBURG De Niederrheinische Industrie- und Han- delskammer Duisburg-Wesel heeft dezer dagen een eeuw bestaan, welk feit natuur lijk op feestelijke wijze is herdacht In het Duisburgsche Stadstheater had daartoe gisteravond een bijeenkomst plaats, waarbij behalve het bureau en de leden der jubileerend'e Kamer, ook aanwezig waren meerdere kopstukken uit de Duitsche han del en industrie, en leden der regeering o.a. de Pruisische Minister van Handel en Nij verheid, Dr. Schreiber. Met het oog op de vele en goede relaties welke er tusschen deze Kamer en de Ka mers van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam bestaan, had'den laatstgenoemde resp. de heeren D e 1 p r a t en L. A. van risteren flaar Duisburg afgevaardigd haar bij de feestelijke bijeenkomst al daar te vertegenwoordigen. Gaarne verleenen wij hier een plaats aan de woorden welke de heer Van Gunste- n bij die gelegenheid tot de jubileerende Kamer heeft gericht Rede van den heer Van Gunst eren Het is algemeen bekend, aldus de heer Van Gunsteren, dat er tusschen Uw Kamel en Amsterdam-Rotterdam, èen levendige en 'aardevolle verbinding bestaat. Deze zakenrelatie is zeer omvangrijk cn het zou te ver voeren, de beteekenis der verschillende economische groepen welke hierbij betroken zijn, uitvoerig te schil- het algemeen treedt voor Amsterdam >het financieele- en handelsverkeer meer op iden voorgrond, terwijl voor Rotterd'am on getwijfeld het Rijnvaartverkeer als de be langrijkste verbinding beschouwd moet wor den. Om deze reden heeft de Handelskamer van Amsterdam dan ook op dit feest het woord overgelaten aan haar Rotterd'amsche Zusterkamer, en het zij mij daarbij veroor loofd, een kort overzicht van de beteekenis van deze economische groep te geven. De trajisportbetrekkingen met het gansche Rijngebied zijn voor Amsterdam en Rotter dam, en zonder twijfel wel in de eerste plaats voor Rotterdam, van doorslaggevende beteekenis en wel met het oog op het haven werk en de Hollandsch Zee- en Rijnscheep vaart. Het gezamenlijke overzeesche goederenver keer in de Rotterdamsche havens, zonder de dichtbij liggende havens van Dordrecht, Schiedam en Vlaardingen mee te rekenen, bedroeg in 1930 34.7 millioen ton. Het gezamenlijke Rijnverkeer, dat in het zelfde jaar Emmerik op en neer met Rot terdam als plaats van herkomst of bestem ming passeerde, dus in 't kort genoemd; het Rotterdamsche Rijnverkeer, bedroeg nan millioen ton. Bijgevolg beliep het Rijnverkeer van naar Rotterdam in 1930 81 van het ge- heele zeehavenverkeer. Met deze cijfers is wel kort en duidelijk aangegeven hoe groot handel, industrie en bankwezen; in 't kort is heele zakenlven! Ik geloof hiermee met weinige woorden er >n kleine, indruk van gegeven 'te hebben, hoe afhankelijk Holland van den economi- schen toestand in het Rijn- cn Ruhrgebied is. Voornamelijk uw Handelskamer heeft bij de tegenwoordige verhoudingen' een zware taak en ik mag u wel de verzekering geven, dat uw Hollandsche vrienden, in het bijzonder echter de Amsterdamsche en Rotterdamsche Handelskamers een juist begrip hebben van de buitengewoon moeilijke positie, die, zij het ook een wereldverschijnsel, het zwaarst op Duitschland drukt. Uw Kamer en de onze hebben in aange legenheden met gelijke belangen vaak met succes samengewerkt. Dit succes is op den bodem van gemeenschappelijke belangen in de eerste plaats aan de aangename, wedcr- keerige verstandhouding te danken geweest. De Handelskamers Amsterdam en Rotter dam hopen ook in de toekomst met Uw Ka- zoo vaak dit noodig zal zijn, gemeen schappelijk met u samen te werken en zijn oprecht dankbaar voor de tot nu toe gebo den steun cn het aangename samenwerken. In verband met. dezen feestdag drukte sar. vervolgens de hoop uit, dat de huidige crisis spoedig ten einde moge loopen, opdat het economische leven zijn normale ontwikke lingsgang zal kunnen vervolgen. Nadat hij namens de Handelskamers van Amsterdam en Rotterdam de jubileerende Kamer succes had toegewènseht, en nog een persoonlijk woord tot den president, General- Direktor Dr. Welker had gericht, eindigde Spr. met den wensch, dat in dezelfde mate als de nood klimt, ook de wil tot doorzetten ;n overwinnen moge grooter worden. De bijeenkomst waar nog door meerdere iprekers het woord werd gevoerd, werd ver- olgens besloten met het uitvoeren vj Voornaamste Nieuws. Memorie van toelichting op de begrooting van het Zuiderzeefonds. Honderdjarig jubileum van de Handels- kammer Duisburg-Wesel. (blz. 2.) Economische voorstellen en denkbeelden in de commissievergadering te Genève. Japansche troepen hebben het arsenaal te Moekden beschoten. Sportvliegtuig op weg naar Rotterdam verongelukt. De petroleumbrand te Moreni is na jaar gebluscht door een aards tor ting. geheel® (blz. 5.) Indrukken uit Egypte. VIII. LEEUWARDEN is op de haven van Rotterdam als absolute doorvoerhaven, en welke diepgaande belan gen reeds daardoor Rotterdam bij het eco nomisch leven van' zijn achterland heeft. Ofschoon ik niet over nauwkeurige gege vens beschik in hoeverre di 2S.2 millioen ton van het Rotterdam-Rijnverkeer voor reke ning van het Nederrijn- en Ruhrgebied ko men, mag, in aanmerking genomen dat het Erts- en Kolenverkeer met het Ruhrgebied, alleen reeds ongeveer 15 millioen ton be draagt, de gevolgtrekking gemaakt worden, dat het Rotterdamsche Rijnverkeer over wegend aan Uw gebied te danken is. De beteekenis van de Rotterdamsche ha ven als doorvoerhaven komt nog beter aan het licht, wanneer ik het Zee-goederenver- keer van de drie grootste havens van het vaste land, en wel Hamburg, Antwerpen en Rotterdam, met elkaar vergelijk, waarbij ik bij Hamburg het verkeer van Harburg, Wil helmsburg en Altona reken en bij Rotterdam de eveneens vlakbij liggende havens van Dordrecht, Schiedam en Vlaardingen, sa menvattend Nieuwe Waterweg genoemd, voeg. Een interessante vergelijking Het goederen vervoer over zee van deze drie grootste havens van het vasteland, be droeg in 1930 totaal 88.5 millioen ton (88.515.676 ton) verdeeld als volgt: Nieuwe Waterweg 40.5 millioen ton is 46 (40.498.282 ton) Groot-Hamburg 26 millioen ton is 29 (25.847.102 ton.) Antwerpen 22 millioen ton is 25 (22.170.292 ton.) Totaal 88.5 millioen t. is 100 (88.515.676 L) Rotterdam heeft zijn voorname plaats in de rij van de groote wereldhavens dus slechts in geringe mate aan de in in- en uitvoer van het eigen land, doch zeer overwegend aan zijn karakter van doorvoerhaven te danken en wel hoofdzakelijk door zijn natuurlijke ligging. Onder deze omstandigheden is het wel niet te veel gezegd, wanneer ik beweer, dat het geheele zakenleven, dat door het goe derenvervoer over Rotterdam bcheerscht wordt, het allergrootste belang heeft bij het gedijen en de wehaart van Uw gebied. Het eerste crisisjaar, met een achteruit gang van 4 millioen ton Rijnvervoer voor Rotterdam, en de eerste helft van het loo- pende crisisjaar, met een verderen teruggang van 3 millioen ton, dus minstens 6 millioen ton ove. het heele jaar 1931, hebben zeer duidelijk aangetoond, hoe sterk onze be langen daardoor beïnvloed worden en dat men in elk opzicht sterk den invloed onder gaat, zoodra het verkeer met het achter land, om welke oorzaken ook, terugloopt. Door een slechte conjunctuur in Uw han dels- en industriegebied wordt niet alleen de havenplaats zelf getroffen, maar ook de zeevaart en niet het minst de Rijnvaart en in haar verdere gevolgen groot- en klein ZUIDERZEEFONDS MEMORIE VAN TOELICHTING. Aan de Memorie van Toelichting Zuider zeefonds ontleenen wij: Nu aangenomen mag worden, dat tegen het einde van het jaar 1932 de afsluitdijk en de waterstaatkundige werken tot droog making van den Wieringermeer ongeveer gereed zullen zijn, is het oogenblik aange broken. de voortzetting van de inpolderings- werken nader in beschouwing te nemen. In 1933 zullen, als gedacht was, de laatste wer ken binnen het Wieringermeer gemankt worden, en de afsluiting zal in 1932 tot stand zijn gebracht, of wel twee jaren vroe ger dan. aanvankelijk was verwacht. De totale kosten van de afslui ting kunnen op ongeveer 160 170 mil lioen worden gesteld. Betreffende de kosten van de 20.000 H A. groote Wi eringermeer zij in herinne ring gebracht, dat de raming van de werken van 1924 beliep 37 millioen gld., en in 1928 die raming 60 millioen bedroeg. De werken zijn thans zoover gevorderd, dat aangenomen kan worden, dat de jongste raming niet zal worden overschreden. Met den rentelast medegerekend, mag wor den aangenomen, dat de totale kosten van het droogmaken van de Wieringermeer op rond 100 millioen zijn te stellen. Deze kosten zijn aanzienlijk hooger dan de waarde van den grond zelfs onder nor male omstandigheden. De regeering meent op grond van ver scheidene overwegingen, dat het maken van de Zuidelijke polders thans niet aan de or de moet worden gesteld. Dat het voortduren van den tegenwoordi- gen toestand van beheer van de droogge legde Wieringermeergronden nadeeligen in vloed zou hebben op het in cultuur brengen van die gronden en wat daarmee samen hangt. behoeft niet te worden gevreesd. Bij de directie van de Wieringermeer is, naar 's ministers overtuiging, de leiding in goe de handen. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS DE ONDERSTEUNING VERHOOGD. Uit den toelichtenden staat bij de begnx ting voor Defensie blijkt, dat voorgenomen is een wijziging in de wettelijke regeling van de ondersteuning der mobilisatie-slacht offers. In verband daarmede ral het in 1931 toegestane bedrag van f 200.000 suppletoi met een gelijk bedrag moeten worden ver hoogd. terwijil voor 1932 f 300.000 meer of f 500.000 voor deze ondersteuning wordt uit getrokken. ADRES VAN DEN A.N.W.B. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, heeft zich met een adres tot den Minister van Waterstaat gericht, waarin hij er op aandringt, dat de minister het sluiten van een verzekering tegen wettelijke sprakelijkheid voor alle gebruikers automobielen en andere soort motorrijtuigen zal beschikbaar stellen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ A.R.J.A. Bjj het secretariaat der A.-R. J.-A., Johan Willem Frisostraat 30, Utrecht, is bericht in gekomen, dat Ds. H. Janssen, Leger- en Vloot- predikant in Algemeenen Dienst, Raadsman der A.-R. J.-A., heeft toegezegd een slotwoord te zullen spreken op den D.V. 17 October a.s. te houden Toogdag. Deze zal worden gehouden in „Amicitia Westeinde te Den Haag. NED. SPOORWEGEN Naar wij vernemen, is het zeer waar schijnlijk dat de heer E. Haak. thans sta tionschef te Roosendaal, benoemd zal wor den tot chef van het Centraal station te Amsterdam, als opvolger van den heer F. A. Muller, die eenige weken geleden den dienst met pensioen heeft verlaten. B. V. L. De schietwedstrijden om den grooten zil veren wisselbeker van het Twentsch Ver band van den Bijz. Vrijw. Landstorm wor den 26 September a.s. gehouden te Almelo, Heemse en Enschedé. In 1929 is deze beker gewonnen door den heer W. F. Camyn te Almelo; in 1930 door den heer W. A. Thomassen Jr. tc Enschede. EEN BELANGRIJKE OPDRACHT MOET ZIJ VERLOREN GAAN? De scheepswerf JVIoerdijk's Welvaren van de fa. Gebr. H. en G. de Korte te Moer dijk. heeft van de regeering van Paraguay opdracht gekregen tot den bouw van vijf groote rivierschepen. Naar ons thans worqt medegedeeld, zal deze opdracht voor ge noemde werf en daarmede voor ons land verloren gaan, wanneer met betrekking tot de yereischte waarborgen niet spoedig een beslissing zal worden genomen. De opdracht zal dan aan een Enigelsche werf worden ge geven. Daar de uitvoering van dezen bouw aan eenige honderden arbeiders gedurende twee jaren werk zal verschaffen, hoopt men. dat een regeling spoedig tot stand zal komen Door de uitvoering van dezen bouw zou on geveer een millioen gulden aan werkloozeiv uitkeering worden bespaard. NED. VEREEN. VAN TRAMWEGEN Gisteren is te Den Haag een feestmaaltijd gehouden ter viering van het 50-jarig be staan der Vereeniging van Tramwegen. Jhr. Ir. J. Roêll was tafelpresident. Minister Reymer hield een tafelrede, waar in hij mededeelde, dat Ir. P. H. Stigtcr pe- noemd was tot Ridder in de Orde »an Oranje-Nassau. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord. DE WESTLANDSCHE STOOMTRAM Zooals reeds is gepubliceerd, zal de West- landsche Stoomtram met ingang van haar winterdienst oD 4 October het aantal perso- nentrams sterk inkrimpen, terwijl zij dan tevens haar autobusdienst gaat uitbreiden. Deze reorganisatie beteekent een belang rijke stap in de richting van de algeheeic verdwijning van dit laatste der stoonivehike- len uit de Residentie, tot verheugenis stel lig van allen, die de situatie op de Lijnbaan cn den Loosduinscheweg kennen on die hebben ervaren, welk een hinder de puffende treinen daar ter plaatse zoo herhaaldelijk hebben veroorzaakt aaji het meer moderne verkeer. Gaan er tot nog toe dagelijks nog onge veer 30 stoomtrams van de Lijnbaan naar 't Westland en evenzooveel van daar naar de Lijnbaan terug, met ingang van 4 October zullen het er niet meer zijn dan acht heen en acht terug. De nog blijvende stoomtreinen zijn die, welke de doorgaande verbinding Den Haag— Maassluis en Den Haag—Hoek van Holland verzorgen, behoudens enkele stoomtrams van Den HaagLoosduinen in de spitsuren, waarop vooralsnog algeheele vervanging door autobussen nog technische en exploitatievc bezwaren ontmoet. De autobusdiensten naar het Westland hebben in Den Haag hun stopplaats aan de Beestjermarkt en hun standplaats aan de Lijnbaan, d.w.z. dat zij op de Beestenmarkt, dat het eigenlijke eindpunt zou moeten zijn, niet mogen wachten, doch daartoe de stand plaats aan de Lijnbaan moeten houden. Intusschen heeft de directie van de West- landsche aan B. en W. verzocht, de stop plaats aan de Beestenmarkt het hartje van de stad te mogen wijzigen in een standplaats, op welk verzoek R. cn W ech ter nog geen beslissing hebben genomen. HOOFDKANTOOR. OPSLACPLAATSCN 00ST7EE0IJK No 228. R'DAM ZAGERIJ EN il.HAVERIJ NASSAUHAVEN BOERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1