llieuiuc feittöcift(ütmraut EERSTE BLAD. Uit de Pers. STATEN-GENERAAL ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0*25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dageiijksche zending 7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend N euwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 NO. 3460 ADVERTENTTEN: Van 1 tot 5 regels.....L17VS Elke regel meer0.22V» lr.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BEKWAME SPOED. De redacties van enkele bladen hadden zich juist dezer dagen aan den arbeid gezet om, vóór den aanvang van de nieuwe zit- tingsperioi e der Staten-Generaal, de balans op te maken over het vorige zittingsjaar. En inzake het lager onderwijs werd dan geconstateerd, dat we wel kregen het verslag der Staatscommissie-Rutgere, doch dat de belofte der Troonrede omtrent een ontwerp tot wijziging der Lageronderwijswet niet werd ingelost. Juist op dit moment werd het voorstel bij de Tweede Kamer ingediend. Lettend op het oogenblik, waarop dit ont werp aan de Tweede Kamer werd toegezon den, zou het zeker niet billijk zijn den Minister van gebrek aan voortvarendheid te beschuldigen. In de eerste plaats toch was dit ontwerp afhankelijk van de verschijning van het rap port der tot dit doel door de Kroon in het leven geroepen Staatscormmissie-Rutgers, welk verslag als dagteekening voert 29 De cember 1930. Na de publicatie van dit rapport had de Minister van Onderwijs zich bezig te hou den met de bestudeering ervan, teneinde de verschillende voorstellen aan eigen oordeel te toetsen. En niet alleen van het verslag, ook van de critiek op het verslag in de dagbladpers, in vakbladen, in vergaderingen moest kennis worden genomen, voorslagen tot verbetering moesten worden overwogen en wat zeker niet het minst van belang was aan onder scheidene rapporten, uitgebracht naar aan leiding van het verslag der Commissie- Rutgers, moest aandacht worden geschonken. Ondertusschen volgde de veeleischende ar beid van het concipieeren van het wetsont werp, hetwelk bij een zoo omvangrijk en moeilijk werk als de lageronderwijswet- geving niet in beteekenis mag worden onder schat. Dit weegt nog zwaarder wanneer men in aanmerking neemt, dat het hier niet gold een wijziging van ondergeschikten aard, zoo als de Lageronderwijswet 1920 er sinds haar totstandkoming reeds zooveel heeft onder gaan, maar een algemeene herziening, die in omvang door geen der voorafgaande wordt overtroffen. Rekent men voorts met het feit, dat daar na het ontwerp van den Minister nog naar den Raad van State ging om advies en dat voor da indiening bij de Tweede Kamer de door den Raad van State gemaakte opmer kingen nader werden overwogen, dan zal men moeten toegeven, dat de termijn, die ligt tusschen de verschijning van het venslag der Staatscommissie-Rutgers en de indiening van het ontwerp niet ongebruikt werd gelaten. Daartusschen ligt een marge van ruim acht maanden, waarbinnen nog de vacantie- tïjd viel, en deze acht maanden zijn aan in gespannen arbeid gewijd geweest. Een klacht over vertraging mag dan ook tot den Minister niet worden gericht. Veeleer een woord van dank vanwege den bekwamen spoed, die bij dezen veelomvat- tenden arbeid werd betracht. EEN ERKENNING. In het zoogenaamde neutrale Dagblad van Rotterdam, dat in menig opzioht aardig naar rood trekt, schrijft „een Havenarbeider" zijn memoires; men neemt algemeen aan dat deze' „havenarbeider'" eén sociaal-demo cratisch raadslid is. Het laatste artikel handelt o.m. over de ellendige staking van 1903, gericht tegen de zoogenaamde „dwangwetten" van Minister Kuyper. En van deze staking heet het: Deze staking, die een absoluut politiek karakter had, waarbij het niet ging om materieele eischen der havenarbeiders, had onder de bootwerkers maar heel weinig sympathie. Bovendien was de stakingslust onder de havenarbeiders, na het verlies in 1900, niet bijster groot en beteekende de afkondiging niets meer andere dan een roekeloos avontuur. Nu is het onverantwoordelijke van deze aomme staking reeds meermalen erkend en dat. is dus geen nieuws. Maar het is wel de moeite waard, om nadrukkelijk vast te leg gen, dat de schrijver met zooveel woorden spreekt van het „absoluut politiek karak ter" van deze staking, waarbij het heelemaal niet ging om de „materieele" belangen der havenarbeiders. Met deze erkenning is de staking ten eenenmale veroordeeld. Want zij was in strijd met de allereerste grondbeginselen van sociale actie. Bovendien moet iets anders de aandacht trekken. Juist in die dagen werd onophou delijk met het fabeltje gecolporteerd, dat er in de moderne vakbeweging plaats was voor iedereen; en met hartstocht werd de be schuldiging afgewezen als zou cle roode vak organisatie een bijwagen van de S. D. A. P. zijn. Het bovenstaande citaat bewijst weer, hoe groot toen ter tijde het volksbedrog was. DE MILLIOENENNOTA. Minister de Geer en de Pers. In verband met het interview, dat het Correspondentie-bureau dezer dagen had met Minister de Geer, schrijft de parlemen taire redacteur van de „N. R. Crt.": „Wij mogen niet verzwijgen, dat in den kring der politieke journalisten een vrij algemeene verontwaardiging te constateeren viel over de eigenaardige wijze, waarop de Minister van Financiën zich in een onder houd met een vertegenwoordiger van het Correspondentiedmreau over persberichten heeft uitgelaten, verontwaardiging, die mede haar verklaring vond in de eigen- aadige wijze, waarop men aan het depar tement van Jhr. de Geer het démenti cultiveert. Deze verontwaardiging nam nog toe, toen kort daarop bekend werd, dat, in algeheelen strijd met hetgeen elk rustig lezer zonder abnormale achterdocht uit dit interview moest opmaken, het tarief van invoerrechten wel degelijk verhoogd zal worden (zij het dan tot 10 pet.)". Inderdaad! Men kan niet zeggen, dat ditmaal van Regeeringszijde op bijzonder open wijze het Nederlandsche volk is ingelicht. Waarom niet, toen eenmaal allerlei on juiste of onvolledige geruchten gingen loo- pen, de pers op de hoogte gebracht., voor zoover dit toelaatbaar was. Maar dan pre cies en zonder gebruikmaking van dé menti's, die meer hebben van halve waar heden en van formules, die dienen moeten om ook nog weer een en ander niet te zeggen. Dergelijke methoden behoorden heden ten dage toch zoo zoetjes aan te hebben afgedaan. Zulks in het belang van de Re- geering en een goede, preciese voorlichting van het Nederlandsche volk, dat bij deze dingen toch geacht mag worden m hooge mate te zijn geïnteresseerd. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de bron zen eeremedaille der Oranje Nassauorcle aan L. Biemans, bakkersknecht bij de fir ma J. J. de Kroes te Gorinchem. VLIEGDIENST Bij beschikking van den minister van Defensie is de officier vlieger der 2e klasse J-. Benus, dienende bij het vliegkamp de Kooy ter beschikking gesteld. BURGERLIJKE WETGEVING Bij Kon. besluit is benoemd in de Staats commissie tot wegneming van onjuistheden en aanvulling van de leemten in de Neder landsche Burgerlijke Wetgeving tot lid Prof. Mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en tot lid tevens secretaris Mr. A. F. Visser van IJzcndoorn, advocaat-procureur te 's-Gra- venhage, thans adjunct-secretaris. RIJKSPOLITIE Bij Kon. besluit is herbenoemd tot com missaris van Rijkspolitie J. C. Drijfhout, tevens comm. van politie te Hengelo (O.) RAAD VAN BEROEP DIR. BELASTINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot derden secretaris van den Raacl van beroep voor de directe belastingen te Haarlem Mr. M. A. Stufkens, referendaris-afdeelingschef ter provinciale griffie van Noord-Holland, wo nende te Heemstede. DE TARIEFSVERHOOGING OPEN BRIEF AAN MINISTER DE GEER De heer Joh. J. Veder te Rotterdam heeft naar aanleiding van de voorgenomen Tariefsverhooging een open brief tot den Minister van Financiën gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: Reeds bij de vorige tariefsverhooging (ook toen een fiscale verhooging genoemd), waar bij de meeste artikelen van 5pet. op Spet., maar ook enkele vrij-van-rechten-zijnde artikelen op 8 pet., gebracht werd'en, zijn die handelshuizen, welker bestaan in het op com missiebasis importeeren van buitenlandsche goederen gelegen is, grootelijks geschaad. 1-Iet protectionisme leidt tot werkloosheid. Immers, de Nederlandsche markt is een zeer beperkt afzetgebied voor don Nederlandsehen producent, wiens heil veeleer gelegen moest zijn op vreemde markten, ware het niet dat tariefmuren, als reciprocitcitsmaatregel, hem daar evenzeer buitensloten als cle Nederland sche tariefwet dat den huitenlandschen pro ducent doet. Waar dus onze politiek op gericht dient te zijn, is op de vraag: hoe ontsluiten wij ons die vreemde gebieden weder? Mijn antwoord hierop is: door het goede voorbeeld de ta riefmuren te slechten in stede van er een paar steenlagen op te metselen. Hier moge dit opgemerkt: Het ligt voor de hand dat alle agenten van buitenlandsche huizen en industrieën onmiddellijk hun committenten er van in kennis stellen dat de Nederlandsche Regeering maatregelen beraamt, welke den invoer hunner fabri- caten in den weg zullen staan, en daarbij op maatregelen aandringen, welke den terug keer tot redelijker condities desnoods af dwingen. Hun vitale belangen brengen dat mede; op die wijze dragen zij. noodgedwongen, er toe bij, andere naties tegen onze producten zich te doen te weer stellen; de ware tarie- venoorlog dus, waarin door alle betrokkenen maar al te zeer naar vrede verlangd wordt. Daarom concludeert de schrijver: Van ons, Nederland, ga het initiatief uit tot een terugkeer naar het van oucls beproef de vrijhand'elsprincipe, waaronder we de schitterendste pagina's van onze handelsge schiedenis geschreven vinden: De gouden Eeuw; EERSTE KAMER ADRES VAN ANTWOORD De Eerste Kamer heeft het ontwerp-adres van Antwoord op de Troonrede behandeld. Het luidde als volgt: Mevrouw! 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal waardeerde hoogelijk het voorrecht, Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg en an Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana der Neder landen. weder in de Vereenigde Vergade ring dér Staten-Generaal te mogen zien tot opening van de gewone zitting. 2. Met Uwe Majesteit verkeert de Kamer die)) onder den indruk van den zorgwek- kenden economischen toestand en zij is er eveneens van doorurongen, dat het beleid der Regeering, zoowel hier te lande als in de deelen des Rijks buiten Europa, ernstig rekening moet houden met de wereldcrisis. Dat onder deze omstandigheden, tot het behoud van het financieel venwicht, eischen van buitengewone ingetogenheid en offer zin moeten wordfcn gesteld, beaamt de Kamer. 3. De Kamer deelt Uwer Majësteits over tuiging, dat het Nederlandsche volk, het welk reeds meermalen met groote zc lelijke kracht onder Gods hulp ernstige moeilijk heden heeft overwonnen, ook thans zijn ver leden getrouw zal blijven. 4. Met belangstelling nam de Kamer ken nis van het voornemen tot instelling van een Departement van Economische Zaken en Arbeid. 5. Ook de Kamer stemt het tot voldoening dat de betrekkingen van Nederland: tot andere Mogendheden bij voortduring van den meest vricndschappelijken aard zijn, en met Uwe Majesteit hoopt :ij dat het besef van de saamhoorigheid der volken bij de aanstaande Ontwapeningsconferentie tot uiting moge komen. 6. De Kamer ziet de indiening der aange kondigde wetsontwerpen met belangstelling tegemoet. 7. Met Uwer Majesteits bede, dat God Zijn zegen aan den arbeid cler Staten-Generaal moge schenken, stemt de Eerste Kamer van harte in. Niemand had tegen eenige zinsnede be zwaar. Z.h.s. werden zoowel de deelen als het geheel goedgekeurd1. Daarna volgde slui ting der vergadering, die tien minuten had ged uurd. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN De algemeene vergadering van de Ver- eeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen zal gehouden worden op Vrijdag 25 September a.s., des namiddags 2 uur op de stichting „Wolfheze" te Wolfhezen. De agenda vermeldt, behoudens afdoening van de gewone, huishoudelijke zaken, het volgende: Aanvraag tot machtiging voor afstand van grond der stichting „Blocmendaal" aan het Rijk, wegens verbreeding van de Monster- sche weg. Machtiging tot het aanspan van een geld- leening om alzoo te komen tot geheele af bouw van de stichtingen, hetgeen gewenscht en noodzakelijk is met het oog op een voor- deelige exploitatie en daardoor lageren ver- pleegprijs. Op „Veldwijk" dienen 2 paviljoenen te worden bijgebouwd en een zoogenaamde Open Afdeeling ingericht. Raming f 750.000. „Wolfheze" desgelijks. Raming f 500.000. Op „Vogelenzang de nieuwste stichting, die bedoeld is voor 800 patiënten, moet nog ruimte gemaakt voor plm. 420 patiënten, dus moeten daarvoor de noodige paviljoenen ge bouwd met woning Geneesheer en tevens een kerkgebouw. Raming (behalve de kerk) 420 maal f 3000 is f 1.260.600. In totaal dus een maximum van twee en een half mïllioen. Verkiezing van Bestuursleden. Aan de beurt van aftreiK.. zijn de heeren: Mr. II ends. Bos Kzn. (Bloemendaal); Mr. J. L. Bouma en Th. Ki ers (Dennenoord.) II. J. Z we ers (Wolfheze) en Ds. C. L in- d' li oom (Vogelenzang), die allen herkies baar zijn Verder zullen tweo nieuwe Bestuursleden moeten worden gekozen vo"5r het stichtings- bestuur van „Veldwijk", n.l. één in de plaats van den heer T. Plantenga, wegens zijn benoeming tót Penningmeester der Vereeniging en één lid voor uitbreiding van dit Bestuur. Referaat van Ds. W. Be ch van Wolfheze", over: „De Christus en de Chris telijke verzorging van Krankzinnigen". Het Bestuur beveelt deze jaarvergadering en al den arbeid der Vereeniging in aller liefuc en gebeden aan en wekt inzonderheid de afdcelingen en corporatiën op, haar be langstelling te toonen, ook door de zeer ge- wenschte zending van afgevaardigden. Om aan een meermalen geuiten wensch te voldoen, wordt deze jaarvergadering ge houden op onze stichting „Wolfheze" te Wolfhezen. Het bestuur vertrouwt, dat dit de op komst merkbaar zal bevorderen. Er zal gelegenheid gegeven worden met deze schoone stichting kennis te maken. Voor ieder lid der Vereeniging en belang stellende, die aan den heer Geneesheer- Directeur van „Wolfheze" tijdig kennis geeft daarvan gebruik te maken, staat de koffie tafel van 12 uur tot 1 uur gereed. Eventueele voorstellen met tocliichting, als punten voor het Agendum, kunnen alsnog tot 10 September a.s. worden ingezonden aan het Centraal Bestuur (adres: Sweelinck- plein 1 te 's-Gravenhage.) Hier behoeft eigenlijk geen opwekkend woord bij. Deze arbeid beveelt zich zelf aan. Slechts een opmerking. Dat ons Christelijke volksdeel meeleeft met dit schoone werk, blijkt voldoende uit het bestaan van de stichtingen en de stage uitbreiding. Maar TWEEDE KAMER INSTALLATIE VOORZITTER HUISHOUDELIJK WERK. DE A.S. AGENDA Vergadering van 17 Sept. 1931 heeft z(j haar die op October hij en! lakte: ,De voor m(| zoo vereerende uitslag der stem ming over het voorzitterschap en de wijze, waarop gij dien op een door het reglement van orde niet gekende wijze heeft willen onderstrepen, hebben mij ten zeerste getroffen. Mij gesteund voelende door deze uiting van vertrouwen, neem ik gaarne opnieuw de leiding :oUego :al gericht op de de stoffelijke ioede geleden. Er is die den rük- den arbeid, de twijfeld. Internationaal zoowel a]s nationaal, scheppen, die met aanpassing aan het be staande de geleidelijke maar noodzakelijke ont wikkeling onzer Staatsinstellingen verzekeren. In zooverre is een geenszins lichte, maar wel mooie taak weggelegd voor hen. die als wü aan het Staatsbestuur hun medewerking hebben te verteenen. Hare traditie getrouw zal de Kamer ook dit jaar in diepen ernst en zonder kunstmatigen hartstocht de volksbelangen trachten te dienen. Mogen zij. die ons afvaardigden daarbij leven uitga' De Kamer ging hierna over tot het trekken der afdeelingen. In de huishoudelijke commissie werden her kozen de heeren Beumer en Vliegen, in de gemengde commissie voor de stenografie de heeren v. Vuuren. Schokking en Marchant. De tijd, tot liet doen van vragen overeen komstig art. 112 van het reglement van Orde werd mede bepaald op iederen Vrijdag waar op de Kamer vergadert, 's middags kwart voor Herma Iuterpeljntle-v. d. Temp Aan den heer v. d. TEMPEL (s.d.) we rerlof verleend tot het richten van vrag Lan de regeering betreffende maatregelen^ i n het bijzonder betreffende voorzieningen ïeling besloten heeft: vaste Commissie v< dkeuring van het v irotocol ter bestrüdin 20 Ap in Stral irband en reizigers. Voorts heeft do Centrale Afdeeling besloten de belastingen: tïe wetsontwerpen tijdelijke hef fing van een bijzonder invoerrecht op benzine en verhooging van het tarief van invoerrech- Tenslotte besloot de Centrale Afdeeling om het wetsontwerp Regelen betreffende de uit oefening van de .-.rtsenii-bereidkunst te ver zenden naar de bijzondere commissie voor het wetsontwerp Bepa|ingen omtrent het met open lijke aanwijzingen in het verkeer brengen van middelen tegen ziekte. orde o.a. de jnterpellatie-v. d. Tempel en het ont werp betreffende de mobilisatieslachtoffers en. indien het eindverslag verschenen is. het ont werp betreffende den economischen voorllch- ;eeman en do gevangenneming van een ïeeschen koopman. Over dit verzoek zal in do volgende radering worden beslist. Te half vier ging de Kamer uiteen. het is een feit, dat de bijeenkomsten van deze en andere, soortgelijke vereenigingen, in den regel si ■•••lit bezocht worden. Dit kon wel anders worden; en wie zou zich niet een dag willen verlustigen te mid den van de broeders en zusters èn de schoone herfsttinten van „Wolfheze"? GENERAAL DUYMAER VAN TWIST HEDEN DERTIG JAAR LID DER TWEEDE KAMER Heden mag de heer L. F. Duymaer van Twist den dag herdenken, dat hij vóór dertig jaar tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. De ouderen onder ons herin neren zich nog, wat er toen in het stadje Steenwijk te doen is geweest. In een jiiet- onvermaarde volksbuurt achter de Groote Kerk (het is thans een villapark) werd een anti-rev. bakker met zijn eigen cadetjes bekogeld door kwaadaardige vrouwen, die onder aanvoering van de „Koningin ach ter de Kerk" wraak wilden nemen over de nederlaag van dlen liberaden candidaat den algemeen zeer geachten heer Tromp Meesters. Vooral in die dagen begreep men nog niet, dat het bij de stembus om beginselen en niet om personen gaat. En wij zelf herinnerden eenige maanden geleden nog aan de „vermakelijke" ruitenvernieling in de Oosterstraat, waar nog al wat anti-rev. win keliers woonden. De opgeschoten vrijzinnige jeugd kwam vreugdevol 'n bakker in die straat, die vrijz. leider was, meedeelen, dat men bij de „fijnen" alle ruiten had inge gooid. Waarop de bakker wit van schrik werd en niet anders kon uitbrengen dan deze verzuchting: „Maarhoe kom jullie daar nu bij; we hebben hier 6en onder linge glasverzekering! Intusschcn, projectielen van cadetjes en scherven van glasruiten veranderden niets aan het feit, dat de luitenant van Gouda lid van de Kamer werd. En Steenwijk bleef hem bij volgende verkiezingen steeds gc- Gedurende dertig jaar heeft de heer Duy maer van Twist het anti-rev. volk in de Kamer vertegenwoordigd. Critiek is hem niet gespaard gebleven en die critiek was vooral in de roode pers lang niet altijd fat soenlijk, doch integendeel minderwaardig. Ziende op dertig jaren van arbeid in het parlement zal de jubilaris ongetwijfeld voor God het onvolmaakte en gebrekkige van zijn werk belijden; doch wij danken met hem onzen God, d'at Hij hem venvaardigde om zoo lange tijd de banier der anti-rev. beginselen in de voorste gelederen te mogen dragen. TWEEDE KAMER DE KON. HOLL. LLOYD Bij - de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den Minister van Arbeid, ten geleide van een afschrift van een door dien Minister met den voorzitter der Comtnis sie in zake kas voorschot ten Kon. Holl Lloyd gevoerde correspondentie. Deze missive zal worden gedrukt en rond gedeeld; de ingezonden stukken zullen wor den nedergelegd ter griffie ter vertrouwelij ke kennisgeving door de leden. DE DOODSTRAF. Bij' de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den voorzitter en scriba na mens de Generale Synode der Chr. Gerei. Kerk in Nederland, met verzoek het daar heen te leiden, dat de doodstaf weder wor de ingevoerd. ONZE GEZANT TE ANGORA ZIJN SPREEKUUR. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat Hr. Ms. nieuwbenoemde buitengewoon gezant en ge volmachtigd Minister te Angora, Mr. T. D. van Ketowich Verschuur, die eerlang naar zijn standplaats vertrekken zal, voor be langhebbenden voer zaken betreffende Tur kije en Bulgarije zal zijn te spreken in een lokaliteit van het Departement van Buiten landsche Zaken te 's-Gravenhage, Plein 23. op Vrijdag den 25sten Sept. a.s, van des vjn. 10 uur tot des nam. 12.30 uur. Mr. van Ketwich Verschuur is tevens be reid hen te ontvangen, die hem wenschen te bezoeken voor aangelegenheden betref fende Argentinië, Paraguay en Uruguay. ANTWOORDEN VAN MINISTERS RIJKSMUSEUM NATUURLIJKE HISTORIE Op vragen van Mevr. cle Vries-Bniins inz. bet Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, heeft de Minister van Onderwijs o.m. geantwoord dat de voltooiing van het gebouw voor dit museum niet onmiddelijk ter hand kan worden genomen, niet alleen wijl de toestand van 's lands financiën tot beperking van uitgaven noopt, maar ook, omdat andere voorzieningen, o.a. te Leiden, meer urgent geacht moeten worden. Voornaamste Nieuws. De ongehoorzaamheid op de Britsche vloot. De manschappen worden niet gestratt. De Labour-oppositie prijst de officieren. De Oostenrijksche burgerwacht-aanvoer ders Stahremberg en Puchmaeyer op vrije voeten gesteld. De waterramp in China breidt zich nog Centrale Fruitdag te Rotterdam. (blz. 5.) van het c «ederlandts De P.E.N.-Centrale te Velsen. Overdracht Tan het rectoraat der Th School te Apeldoorn. Paniek op de Amsterdamsche Beurs. (blz. 9) Het Communisme in de Practijk. MODERNE VAKBEWEGING EN EEN DANSJE OP HET VOORDEK. Eerst zat ik een beetje verlegen met deze combinatie. Omdat elke overgang ontbrak. Doch bij dieper nadenken, benaderde ik toch de eenheid van deze twee schoone dingen. Precies als de roode ambtenaren, die op Zondag (natuurlijk, op Zondag, daar zijn het roode ambtenaren voor) een boottocht maakten naar Wageningen. Zelfs op deze uitgaanstocht werd het noo dige en nuttige met het aangename ver* eenigd cn zoo kan men van den troeplcider dan ook lezen: Hij betoogde „het nut en do noodzakelijkheid van de moderne vakbewe ging en spoorde een leder aan overal waar zulks maar mogelijk was propaganda te ma ken voor onze moderne ideeën. Even later noocligde hij de aanwezigen uit tot een dansje op het voordek." Wie nu spotlustig is aangelegd, zou de op merking willen maken: ja, die moderne ideeën komen het best tot uiting in een tango of polkadans. Men kan de zaak echter ook ernstiger be kijken en daartoe gevoel ik behoefte. Even beweeglijk als de danser is de mo derne vakbeweging. Van rust houdt ze niet; onrust is haar parool. Ze staat op de basis van de klassenstrijd: beweging, verschui ving, onrustigheid zijn haar kenmerken. Zoo nu en dan staat ze met beide beenen op de grond, maar even vaak zweeft ze in het ijle en hangt ze rammelend in de lucht Van standvastigheid is bij haar evenmin sprake als van staanvastheid bij den danser. Vandaar dat liet zoo volkomen logisch was, dat dezelfde persoon, dïe het gezel schap eerst onderwees in de beginselen der moderne vakorganisatie even later de kame raden uitnoodigde tot een dansje op het voordek. In beide zit een ongestadige bewe ging, en de dansenden kunnen elkaar dus praktisch onderwijs geven en dus overal, zelfs op het gladde voordek, propaganda maken voor de moderne ideeën. Een goedsullige kostganger en een dege lijke winterjas worden beide met sanella ge voerd; de moderne vakvereeniging en de danszaal zijn beide met gladhout bevloerd. GEMEENTERAAD Hij meende, dal r hen die uit de Icrc bouwen, zulks In verband met een doodelljk ongeval dat nau de H.B.S. Keizersgracht hoert plaats gevonden. Hij vroeg echter het onmoge lijke. want hij wilde zekerheid, dut cr geen ongelukken gebeuren zouden. JSUl- relegd. aat heeft het niet o .z.t, aan den Raad Xa deze restauratie-discussie ging de Raad preken over de wederopbouw van de Rtdder- n Jonkerbuurt. Wij zagen het eigenaardig chouwspcl, dut de hier te bouwen woningen, n het ooc van den heer Bolssevain niet mo- Ook deze voordracht had een groote meerder- IH2A heeft dc Vrijheidsbon. 't Scheen dat de heer Pothu de mot mevr. Koek—Mulder d- wethouder Kropman wist voorstel werd ingetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1