O Quaker; DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND Briand uit Genève vertrokken. Briand is Woensdagmiddag uit Genève naar Parijs vertrokken. De Fransche Volken bondsdelegatie staat thans onder leiding van den minister van financiën, Flandin. Het is niet waarschijnlijk dat Briand binnen af- zjenharen tijd naar Genève zal terugkeeren. Einde volgende week zal hij met Laval naar Berlijn vertrekken. De hulp aan Oostenrijk. In de permanente financieels commissie zijn eenige moeilijkheden gerezen bij de be handeling vun het Oostenrijksche verzoek om hulp. Voorloopig wordt deze kwestie uit voerig besproken "in den boezem der Oosten rijksche delegatie, terwijl regelmatig overleg wordt gepleegd met Weenen. De financieels commissie heeft een plan opgesteld waarbij van Oostenrijk de grootst mogelijke beperking op de uitgaven en algo- ineene besparingen worden geëischt Aan Oostenrijksche zijde acht men de eischen onaannemelijk. Aan welingelichte buitenlandsche zijde wordt medegedeeld, dat tijdens de bespre king van Briand met Grandi de vlootkwes- tie slechts kort en in algeniecwe lijnen is behandeld. Daarentegen hèeft de laatste dagen eer gedachtenwisscling plaats gehad tusschen den Franschen expert Massigli en den iu;- lïaansclien deskundige Rosso inzake de tech nische kwesties op de basis van het memo randum der Fransche regeering dat te Ronïe is overhandigd. De officieele deskundigen-besprekingen be treffende de voorstellen welke in dit memo randum vervat zijn, zullen eerst wanneer de Italiaansche marine-staf zijn houding heeft bepaald aanvangen. De Fransche regeering zou bereid zijn Ita lië zekere concessie te doen door den bouw in het bijzonder van onderzeebooten gedu rende de jaren 1934, 1935 en 1936 op te schorten. Het Amerikaansche staatsdepartement staat, naar officieel wordt medegedeeld sym pathiek tegenover een voorloopige vacantie in vlootbouw, gelijk voorgesteld door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi. DE MUITERIJ OP DE ENGELSCHE VLOOT DE SCHEPEN STILGELEGD Tot botsingen is het nog niet gekomen. De toestand is echter gespannen. De ma trozen hebben verklaard gehoorzaamheid te zullen blijven weigerden, wanneer ds ad miraliteit niet hun eischen inwilligt. De beweging omvat thans bijna alle schepen van de Atlantische vloot, doch op enkele schepen is de ontevredenheid blijkbaar niet algemeen, althans een gedeelte der beman ning blijft daar zijn plicht doen. Het scherpste wordt de actie doorgevoerd op het linieschip „Rodney" waar de ver bindingsbooten door zeesoldaten moesten >vorden bezet. De vergadering op den kruiser „York" werd zeer in het geheim voorbereid. Een man ging van ruim nRar ruim en fluister de de manschappen toe naar de vergadering op het voorschip te komen. In den nacht op Woensdag hebben zich op verschillende andere schepen gelijke tafereclen afgespeeld. Zaterdagavond werd in de landcantine te Invergordon het communistische lied „De Roode Vlag" gezongen. Een officier die uit Invergordon te Londen aankwam was van meening, dat de toe stand op de Atlantische Vloot niet ernstig is, doch dat dergelijke gebeurtenissen zich nog nimmer op de Britsche Vloot hebben .voorgeiiin. „Evening News" meldt, dat uit de schoor- steencn der schepen van de Atlantische vloot geen rook meer opstijgt, daar de vu ren gedoofd zijn. Van den wal kan men •geen beweging meer aan boord waarnemen. De manschappen houden zich buitengewoon stil. Volgens „Evening Standard" hebben eeni ge honderden manschappen van het linie schip „P,odney" zich bij het aanbreiken van den dag om den geschutstoren verzameld, waar zij op eenigszins luidruchtige wijze uiting gaven aan hun gevoelens. De schepen naar hun thuishavens LONDEN, 17 Sept. De d<n die Cromaa-ty Firth Qiigigentde edbepen van die Atlantische vloot hieibben dm den aifgeloopen nacht zee gekozen oim maar de thuishavens Portland, Devompart en Shetland terug te koeren. Gis- teraniMdag tegen IhaJif vijf werd bij do vloot hot bericht ontvangen, dat die Bnitscho ad miraliteit bereid was öin zekere mate een onderzoek in stellen naar de moeilijkheden dio door die vermindering der soldijen op de vloot waren ontslaan. De officieren lie ten de mainechaippen aantreden en cteelden hun de beslissing mede, dile met gejuich werd begroet. Niettemin, hadden die officie ren al hun overredingskracht noodiig om de manschappen er toe te krijgen die ketels op stoom te brengen en de schepen, zeeklaar te maken. De bemanningen maakten er be zwaar tegen, dat do echopen van elkaar eouden worden gescheiden, wet echter ge schieden moest omdat zij dn verschil lende havens tbuishooren. Volgens de „Daily Henaid" duurde hot op sommige schepen moer düm twee uur voor de manschappen zich met het zee- biezen van hun schip acooord verklaarden Ruim 10 uur diep het eerste schip de ha lven van Cromarty uit. Tegelijkertijd mot het entwoondi, dat de bezwaren van de manschappen zouden wor den onderzocht, -liet de admiraliteit mede- dealen, dlait diegenen, dille zouden weigeren hun plicht te doen, elircng zouden worden gestraft. Onder die manschappen heerscht d-e hoop, dat hun looneischen zullen warden vsrvuM In principe wairon de manschappen van d? •vloot niet ongeneigd 'n geringe vermin dier hi« der soldijen to aanva air dien, dodh de voor- gestolde soldij verlagingen moesten zij be sliet afwijzen. In hun brief aan de admira iliterit hadden zij erop gewezen, dat d!e al dus verkregen bezuiniging moest leiden tot ernstige ontberingen voor de gezinnen dar zeelieden en tot toeneming der immoralitett onder de zeelieden zelf. Wanneer geen schriftelijke garantie van de admiraliteit weid verkregen, die door het pariement zou moeten worden bevestigd, zouden zij opnieuw weigeren hun pliioht te dcnen. PFRIEMER IN ITALIË MISLUKKING DOOR VERRAAD De Justitie te Wecnen heeft een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Dr. Pfriemer. Be richten uit Laibach bevestigen dat het Italiaansche consulaat te Lahaich en de Italiaansche gezant te Belgrado een visum hebben afgegeven, zoodat Dr. Pfriemer bij het overschrijden der Italiaansche grens geen moeilijkheden had. Hij moet van plan zijn daar voorloopig te blijven. In Stiermarken en Salzburg werden ook Woensdag eenige arrestaties verricht in ver band met den „Putsch". Naar uit Rad-kers berg wordt gemeld, hebben herhaaldelijk manifestaties plaats tegen de arrestatie van graaf Stuerghk. Boeren hebben zelfs ge tracht in den nacht op Woensdag de ge- angenis te bestormen. Graaf Stuorgkh zelf liét den demonstranten verzoeken geen ge- eiddaden te plegen. In het slot van vorst Starhemberg heeft een bijeenkomst plaats gehad van alle rijks-, landelijke en districtsleiders der Oostenrijk sche Heimwehren. Er werd een resolutie aangenomen waarin de „onverbrekelijke trouw" en „gehoorzaamheid" aan vorst Starhemberg wordt gezworen. „Wij zijn er van overtuigd zegt de re solutie dat het onderzoek door onaf hankelijke en van politieken invloed vrije rechters de onschuld van alle gearresteerde leiders zou bewijzen. Wij spreken de hoop uit dat vorst Starhemberg ook in de toe komst aan het hoofd onzer beweging voor het welzijn van ons vaderland en van het Christelijk Duitsche Volk op dezelfde on baatzuchtige en offervaardige wijze zal strijden". Het ministerie voor leger zaken heeft het consigne aan de brigades opgeheven en het grootste deel der troepen uit de betreffende streken teruggetrokken. Het onderzoek In Stiermarken. In opdracht van het ministerie van bin nen land sche zaken zijn verschillende hooge politie-functionnarissnn uit Weenen naar Stiermarken vertrokken, om -daar het on derzoek te leiden tegen de aanstichters tot de „putsch". Uit Weenen wordt gemeld, dat in Oosten rijksche regeeringskringen wordt overwogen alle onderlinge beschermingsbonden te ont wapenen en te ontbinden. Reeds in den eeratvolgenden ministerraad zouden in dien zin voorstellen worden be handeld. Als gevolg van de „putsch" zijn de onder handelingen met betrekking tot de presidents verkiezingen opgeschort. Tegen Donderdag is reeds het partijbestuur der Groot Duit- schers bijeengeroepen ten einde in deze aan gelegenheid stelling te pemen. Er wordt druk gesproken over de mogelijkheid dat bondspresident Miklas zijn candidatuur voor het bondspresidium niet zal aannemen, teneinde de onderhandelingen over een ge- meerischappelijken candidaat alsnog moge lijk te maken. Officieel wordt niets mede gedeeld. DE PUTSCH IN OOSTENRIJK De Federale Structuur-Commissie van de Ronde Tafel Conferentie te Londen heeft Woensdag twee bijeenkomsten gehouden. Er wordt op bevredigende wijze voortgang gemaakt. De beraadslagingen hebben plaats m een atmosfeer van kameraadschappelijk heid. De besprekingen hadden betrekking op de kwestie van directe en indirecte wijze van verkiezing voor vertegenwoordigers van de Federale wetgevende vergadering. Een tooneel, dat waarschijnlijk wel uniek zal zijn in de geschiedenis van het Engel- fiche partem ent, heeft zich Woensdag afge speeld in een der voornaamste zalen van het Lagerhuis, waar Gandhi een toespraak zou houden tot de leden der arbeidersfractie. Daar handteekeningiverzamelaars hem na het beëindigen mn de onderhandelingen in de Ronde Tafel Conferentie lang hadden opgehouden, kon hij zijn avondgebed niet meer op tijd uitspreken, maar besloot direct naar het Lagerhuis te gaan. Daar aangeko men trokken Gandhi, Miss Slade en Mevr. Naidi hunne sandalen uit en vielen in zaal 14 op den grond voor het uitspreken der DE ORKAANRAMP IN HONDURAS. Duizend dooden te Belize. De gouverneur van Britsch Honduras heeft aan het departement van Koloniën gemeld, dat de directie der openbare werken, die met het opruimen der lyken te Belize i9 belast, het tal slachtoffers op ongeveer duizend schat. In de buitenwijken der stad worden de geteisterde huizen met de lyken verbrand. Van de stad zal vijf-en-zeventig procent herbouwd moeten worden. DE BAS KEN IN OPROER TEGEN SPANJE. De gouverneur van Bilbao neemt ontslag. MADRID, 17 Sept. De civiele gouverneur van Biübao heeft ontslag uit zijn functie ge nomen, aangezien hij zich niet in staat acht, de Baakische Nationale belweging op de juiste wijze tegemoet te treden. Gewapende personen vormen optochten in de sitraton van Bilbao onder de leuze:; „Leve de Bas kische republiek! Weg met Spanje!" Ver scheidene hunner zijn gearresteerd. Ook te San Sebastiaan ontstonden ernstige onlus ten, doordat Baskische pamfletten werden ■verspreid en de Baskische vlag werd gehe- schen, die door een deel der bevolking met gejuich werd begroet. HEVIGE STORMEN IN MEXICO. Uit Mexico-city wordt geseind: Woensdagochtend is Vera Cruz geteisterd door een orkaan, die tengevolge heeft gehad dat er een aantal kleine vaartuigen in de haven gezonken is en dat er schade in de stad werd! aangericht. Onder andere is de electrisehe stroom verbroken. Volgens berichten die te Mexico ontvan gen zijn, heeft Zaterdag en Zondag een wer- vedwind de streek van Santa Rosalia in Ne- der-Californië schoon geveegd, waarbij on geveer 50 menschen zijn omgekomen. DE BEZUINIGINGEN IN ENGELAND De conversie van de 200 millioen 5 pCL oorlogsleening is door het Lagerhuis goed gekeurd. zonder hoofdelijke stemming. Ook de verhooging der accijnzen op bier, tabak en benzine is aangenomen. De verhoo- ging voor Iper werd! met 274 tegen 143 stem men goedgekeurd. Snowden deelde mede, dat er belangrijke giften voor de schatkist waren binnengeko men, waarvoor hij de gevers hartelijk dankte. HULPVLIEGTUIG VERGAAN Naar uit Panama wordt gemeld is een met geneesmiddelen geladen legervliegtuig, dat onderweg was naar Belize bij het plaatsje Daipur neergestort. Het toestel vloog onmid dellijk in brand Van de bemanning werden drie personen gedood, terwijl de vierde zwa re verwondingen bekwam. De Amerikaansche vliegers Allen en Moyle die op weg naar Tokio nu reeds 9 dagen vermist werden, zijn op een onbewoond eiland der Aleoeten ontdekt. Zij hadden geen radio aan boord". RODI EN JOHANNSEN ALS VERLOREN BESCHOUWD Nog steeds heeft men niets vernomen van het Junkertoestel waanmee de Duitsche oceaanvliegers Rodi en Johannsen vanuit Lissabon zijn vertrokken naar Amerika. Men beschomvt de inzittenden als ver- ok de tegenwoordige groote pakken dragen dit handelsmerk, de garantie voor zuiverheid en kwaliteit. Quaker havermout 1 is alleen echt in de geel-blauw-roode origineele verpakking. Verzamel de bons voor zwaar verzilverd tafelzilver zonder reclame erop, I welke zich in elk pak bevinden. ENGELAND EN 1NDIE In zijn toespraak tot de Lnbourfractin verklaarde Gandhi, dat er inraike de onaf hankelijkheid van Indië geen compromis oplossing bestaat. Hij verlengt voor zijn volk dezplfde vrijheid die het Enigelsche volk geniet. Gandhi naar het katoendistrict. Gandhi heeft op uitnoodigimg van belang hebbenden bij de katoen-industrie toege stemd een onofficieel bezoek aan Lancas hire te brengen. Hij heeft echter gestipu leerd dat hij geen otficieele ontvangsten wenscht en dat hij als particulier zal mo gen soreken met de personen die hij daartoe zal ultnoodigen. Latty in het seizoen zal hij dan een officieel bezoek brengen. Gandhi-week in Indië. De correspondent vian de Times schrijft, dat Vallabhai Partei, de voorzitter van de conferentie, een oproen heeft uitreegeven in betrekking tot de Gandhi-ftveek, die den 2den Octobr begint met de viering van Gandhi's 63sten verjaardag. Hij roept de bevolking op khaddar_ te koopen, de eigen geweven stof, waarvan zich thans tengevolge van de crisis groote voor raden hebben ongehoopt en wijst er op, dat khaddar een diepe economische beteekenis heeft sedert het smnnep en woven «noor de arme bevolking, die van den landbouw leeft, naast dart bedrijf de eenige bezigheid is dio iets opbrengt HET HOOVER-MORATORIUM EEN TROEF BIJ DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE? De verschillende New Yorksche bladen melden uit Washington, dat Hoover geens zins voornemens zou zijn, toe te geven in voorstellen tot verlenging van het morato rium, en dat hij er niet aan denkt, derge lijke voorstellen te doen. Hoover zou van meening zijn, dat anet het oog op den politieken chaos in Europa speciaal in verband met de Fransch-Duit- sche meeningsverschiillen, een verdere ver lenging van het betalingsuitstel practisch waardeloos zou zijn. Inmiddels zouden de Amerikaansche ban kiers echter alles in het werk stellen om een verlenging van het moratorium te ver krijgen, waarbij zij in het bijzonder den steun zouden hebben van den secretaris van de schatkist, Mellon. Te Washington wordt erop gewezen dat Duitschland niet alle krachten zou inspan nen en niet al zijn waarden realiseeren, als het thans reeds wist ,dat een nieuw, mora torium te wachten was. De „Sun" is van meening, dat Hoover hei melijk er van overtuigd is, dat het morato rium voor het afloopen moet worden ver lengd. Ook heerscht de meening, dat Hoover de verlenging van het moratorium bij de ontwapeningsonderhandelingen als troef wil uitspelen, teneinde bijzondere Fransche con cessies los te krijgen. De „Evening Post" van meening, dat Frankrijk bij een voortdu rende crisis zekerlijk in de herstel- en wapeningsproblemen toegevender zal worden EDISON ACHTERUITGAANDE Uit West Orange (N. Jersy) wordt gemeld: Volgens Edison's geneesheer is de gezond heid van den grijzen uitvindbr de laatste aoht dagen gestadig achteruitgaande. Het eerste artikel van de grondwet De nationale vergadering te Madrid heeft gisteravond na zeer opgewonden debatten met 170 tegen 152 stemmen besloten artikel 1 van de nieuwe grondwet als volgt op te stellen: „Spanje is een democratische arbeiders republiek, welker machtsmiddelen uitgaan van het volk." TEEKENEN DES TIJDS (Van onzen Duitschen correspondent). De meesten van ons hebben het hoofd schudden afgeleerd en dat is maar goed ook, want anders zou men uit de macht der gewoonheid ook des nachts nog met zijn hoofd blijven schudden. Zoo dwaas ziet de wereld er tegenwoordig uit Wij zijn aan gewend geraakt in een verkeerde we reld te leven, in een tijd, welke alle be staande orde en traditie ondersteboven smijt Toch schrikken wij uit onze indolentie 'n enkele maal nog wel eens op, houden ons in 't voorbijgaan even bezig met gebeur tenissen, welke geheel en tu buiten onze gedachtenwereld v_llen en vragen ons af, waar 't heen moet, wanneer ook ouden en bedaagden zich schuldig maken aan straf bare handelingen? Een half uurtje buiten de vooiotu.^ Zehlen dorf ligt het lieflijke Klein-Machnow. Hier woont onder meer de Pruisische Kultusmi- nister Grimme en dicht in zijn buurt was sedert eenigen tijd de publicist Kaxl Strecker woonachtig. Hij huurde van mevrouw Weiss uit Charlottenburg een haar toebehoorende leegstaande villa met tuin en woonde hier met zijn vrouw. Karl Streoker is een veel zijdig begaafd man van ruim 70 jaar. Achter hem ligt een leven van geestelijken arbeid van literaire en philosophische studie. Vele jaren achtereen was hij kunstcriticus van de ook in ons land niet onbekende .^Tagliche Rundschau", een der weinige christelijke bladen, welke in het evangelische Pruisen genoemd werden. Streoker schreef zelf no vellen, romans en tooneeelstukken. Hij leid de het leven van zoo menigen journalist, een bestaan van onzekerheid, maar van groote bekoring. Den laatsten tijd hield hij zich bezig met een Goethe-studie en begaf zich daartoe herhaaldelijk naar de oude Goethe- Ktad Weimar. Ook voltooide hij een toonfilm manuscript en koesterde hiervan groote fi- nancieele verwachtingen. Ik leerde hem kennen als „Major a. D." en als Mecklen- burger dacht hij natuurlijk strikt rechts. Toen de „Tdgliche Rundschau" tijdelijk op hield te vers .lijnen, beteeikende dit voor mijn Duitschen collega een groot verlies, maar uvderè rechts 'sa-winde organen plaat sten voortdurend zijn lezenswaardige be schouwingen over nieuwe boeken. Hij pu bliceerde voorts een reeks biografische bij. dragen over Nietzsche, Strindberg, KI east en Hebbel. Men kende Strecker in de omgeving van Zehlendorf als een der vele markante figuren, die hier woonachtig zijn. Men sprak met hem gaarne over de vragen van onzen tijd cn men waardeerde hem als een man van ervar-rg en belezenheid. Plotseling worden wij opgeschrikt door de mededceling, dat de justitie van Potsdam Karl Strecker in zijn woning aan den Erlenweg in Klein-Machnow liet airrestee- ren. Hij werd in Potsdaim achter slot en grendel gebracht Natuurlijk vroegen wij ons af, wat van deze ingrijpende maatregel de oorzaak was en gingen op informatie af. Wij kregen een verklaring, welke ons aan vankelijk hoogst onwaarschijnlijk toescheen. Strecker was met zijn echtgenoote op reis gegaan. Zijn vrouw reisde direct door naar Zwitserland, terwijl hij eerst nog even naar Weimar reisde, om haar een paar dagen later naar den Bodensee te volgen. Een paar dagen na hun vertrek werd de politie en de brandweer in Zehlendorf naar Klein-Mach now, te hulp geroepen. Op de 'eerste verdieping was brand ont staan en het vuur kon gelukkig bijtijds ge- bluscht worden. De politie kwam voor een raadsel te staan. Zij ontdekte een gecam- pliceerden brandhaard. In alle vertrekken was spiritus, benzine en zwart kruit, dus licht ontplofbaar materiaal aangebracht, zelfs in de bedden vond men flesschen spi ritus liggen. Alle vertrekken waren door suocren met elkaar verbonden. Wanneer de politie dus niet bijtijds was verschenen, dan zou het gansche huis in een half uur tijds tot aan den bodem zijn afgebrand. Inbrekers van beroep konden dit onmogelijk gedaan hebben. Men zocht naar menschen, die de woning nauwkeurig ken den, iroar vond ze niet. Aan de deuren zag men nets beschadigd, dus moest de dader vrijen toegang tot de woning hebben. Ook zocht men vergeefs naar inbrekersmateriaal. Bij een grondig onderzoek met deskundigen ontdekte men ook in den kelder een groote voorraad benzine en spiritus. Dit wekte urgwaan cn voor de eerste maal begon men aan Streoker te denken. Men ging de winkels na, waar een en ander gekocht was en kwam zoodoende een stap verder. Men stelde vast, dat Strecker zijn vrouw niet naar Zwitserland gevoflgd was, maar dat hij nog aan het Goethe-museuim te Weimar werkte. Toen men hem telegrafisch naar Klein- Machnow had ontboden en vroeg, waartoe zooveel spiritus noodig was, antwoordde Uit Oost-lndie DESSA VERBRAND GAROET, 17 Sept. (Aneta). In de dessa Bantar Petery in Zuid-Garoet nabij Öe onder nemingen Boenisari en Bangsasinga heett een hevige brand gewoed welke werd ver oorzaakt door een met vuur spelenden knaap. De dessa was in een half uur tijds geheel afgebrand. Niets is gered. De bewo ners zijn in een paniekstemming gevlucht. Dne en vijftig huizen werden een prooi der vlanuren. Door de administrateur van de bovengenoemde ondernemingen en het Bin- ncnlandsch bestuur werd hulp verleend. Per soonlijke ongelukken deden zich bij dezen brand niet voor. De schade bedraagt ecnig- duizenden guldens. PRAUW OMGESLAGEN BUITENZORG, 17 Sept (Aneta). De regee ring ontving een telegram van den gouver neur van Sumatra's Westkust, waarin deze mededeelt dat tijdens een bandjir in het fort, van der Capellenso een prauw, waarin personen waren gezeten, is omgeslagen. Van de zes drenkelingen werden er vier gered, twee vrouwen zijn verdronken. Strecker: „Zum Kledderreinigen!". Dat klonk erg onwaarschijnlijk. De verdenkingen namen toe bij nadere informatie te Weimar. Hier logeerde Strecker weliswaar in den nacht van den brand, maar hij had zich opvallend veel moeite gegeven, getuigen voor zijn aanwe zigheid in Weimar te winnen. Van nieuwe kennissen te Weimar had hij zelfs de adres sen genoteerd, om eventueel zijn alibi te bewijzen. Maar zwaarder wogen tegen hem het feit, dat de politie in zijn hotelkamer hetzelfde zwarte kruit vond, dat in zijn wo ning was gevonden., Streeleer was tweemaal in Weimar en tusschendoor nog een keer te Berlijn. Zijn bewering, dat hij slechts een wandeling door Zehlendorf wilde onderne men, werd niet au sérieux genomen. Eerder hield men 't voor waarschijnlijk, dat hij te Berlijn een medeplichtige wilde ontmoeten. Mem werd gewaar, dat hij tegen brandge vaar hoog verzekerd was, zoodat hij bij verlies van zijn woning minstens 50.000 mark uitbetaald zou krijgen, wat onder de tegen woordige levensomstandigheden een kapi tale som is. De pecuniaire omstandigheden der famnlie waren den laatsten tijd minder gunstig en de huur in Klein-Machnow was vrij hoog. Bij het eerste en tweede verhoor hield Strecker onwrikbaar vast aan zijn onschuld. Pas bij ten langdurig derde verhoor bekende hij thans schuld. Hij neemt die zelfs geheel voor zijn rekening, wil geen medeplichtigen gehad hebben en beweert, dat ook zijn echt genoote van al deze griezelige dingen niets afweet. Volgens zijn uitlatingen is hij met koel overleg tewerk gegaan. Hij verrijkte eerst zijn pyrotechnische kennis door het lezen van eenige vakwerken op het gebied van brandstichting. Bij de keuze der che micaliën ciroeg hij er zorg voor, dat de brand op de eerste verdieping moest beginnen. Hij wilde de portiersfamilie beneden zoodoen de de gelegenheid geven, in veiligheid te komen. In den nacht van Woensdag op Donderdag, toen iedereen de familie op reis wist, toog hij van Weimar naar Berlijn, nam een taxi naar Klein-Machnow en sloop zijn woning binnen. Voor de licht brandbare stoffen boorde hij gaten in den bodem; in het midden van de woonkamer hoopte hij krantenpapier op en plaatste twee groote kaarsen op de tafel. Toen verspreidde hij het zwarte kruit Bij zijn vertrek stak hij kaarsen aan. Deze moesten meerdere uren branden, voordat zij het papier zouden ra ken. Inmiddels zou Strer«:er alweer ver van Berlijn zijn In de vaste overtuigdheid van zijn succes verliet hij weer stiekupi de ge huurde villa. Hij wandelde te voet naar Teltow en stapte daar in een boemeltrein naar Weimar. Ziehier een nuchtere opeenstapeling van feiten. Ge zult zeggen: er gebeuren erger dingen in Duitschland! Ge kunt gelijk heb ben. Het ligt ook niet in mijn bedoeling uw aandacht op te eischen voor het particuliere leven van een mijner kennissen. Toch heeft dit misdrijf van een achtenswaardig man mij diep getroffen. Ik laat er mijn gedachten over gaan en wil er van leeren. De bejaarde Fürst Chlodwig Hohenlohe, eenmaal rijks kanselier onder Wilhelm II om zijn oor deel gevraagd naar den geestestoestand van een machtig staatsman zeide terecht „Tusschen geestelijke gezondheid en geeste lijke ziekte liggen nog velerlei nuancen". Men weet hierover in medische kringen met te spreken! De psycho-analyse heeft voor uitgang gemaakt. Er zijn ontelbaar yelen, die onder een dabbel-leven gebukt gaan, het nuchtere bestaan der harde werkelijkheid en een gedachtenleven van wenschen en begeerten. Een dichter, wiens naam mij ontschoten ia, zeide eenmaal „Wenn Wünsche töten könnten, wer lebte auf der Welt?" Het kan voorkomen, dat het leven der nuchtere werkelijkheid overgaat in dat der wenschen en begeerten. Dan komt het oogen- blik, dat de normale grenzen overschreden worden, dat alle belemmeringen overwon nen worden. Of zulks bij Strecker 't geval was? Merk waardig genoeg werd door hem een ro: van zulk een dubbelleven geschreven, roman, welke een misdaad en al haar ge volgen behandelt. Zouden deze gedachten uit zijn verbeelding tot werkelijkheid zijn geworden bij hom zelf? Zou hij het offer van zijn begaafdheid geworden zijn? Wij weten het niet. Want nog steeds is de ziel het donkerste land te wereld en wij moeten het aan den rechter overlaten, een ontdek kingsreis te ondernemen. Voor het Potsdamer Landsgericht zal Karl Streoker binnenkort terechtstaan en de openbaarheid zal dan een oplossing er varen van gebeurtenissen, welke ons nog een droevig raadsel toeschijnen. Gemengd Nieuws. BENZINEAUTO VERONGELUKT EN CHAUFFEUR GEDOOD Men meldt ons uit Groningen: Woensdagavond om 9 uur reed een 24-ja rige chauffeur van de Texaco-maatschappy te Groningen met zyn benzine-auto in de richting van Groningen. Ter hoogte van Vries passeerde hy met zeer groote snelheid een tweetal auto's en vloog daarna tegen zeven langs den weg staande boomen. By de acht ste boom sloeg de wagen over den kop kwam dwars over den weg te liggen, chauffeur, die in de verwoeste cabine be loield raakte, was op slag dood. Zyn iden titeit is nog niet vastgesteld. De wagen vloog in brand, maar kon door spoedige hulp nog worden behouden. Even voordat het o~ geluk geschiedde had de chauffeur zich o gehouden in een café te Vries. Het viel i bezoekers in dat café op, dat de man ze bleek was, zoodat een te hulp geroepen g neesheer vermoedt, dat hy tijdens den i aan een hartverlamming is overleden. DOODELIJKE TRAP VAN EEN PAARD Men meldt ons uit Harskamp (Gld.): Tydens het op hol slaan van een paard vi het 6-jarig zoontje van den landbouwer van den wagen. De kleine kreeg een klap van het paard en bekwem een ernstige sche- dlelfractuur. De arme kleine overleed eenige oogenblikken darna. AUTO TE WATER Een luxe-auto, bestuurd door W. Stennema is te Zuidhorn (Gr.) ter hoogte van hél viaduct door een defect aan de stuurinrich ting in de sloot gereden. Stennema zelf sprong uit de auto. De beide andere inzit tenden, het bejaarde echtpaar Hofstede, nende te Zuidhorne, konden uit de auto den gered en bleken ongedeerd te zNi. Zij kwamen met den schrik en een nat pak BRANDEN De groote boerderij Paannenburg onder Koudekerk (Z) is geheel afgebrand. De voorraad hooi en graan is In vlammen opge gaan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De ooi-zaak van de brand is onbekend. Weerbericht. Hoogste stand Clermont 768.8, Laagste stand Isafjord 747.0. Stand vanmorgen halftwaalf 765.9. WEER VERWACHTING. Zwakke tot matige, Z.-W. tot W.-wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noor den meer kans op regen, weinig verande ring in temperatuur. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 17.0 C. 18 September onsopgang 6.39 u.; Zonsondergang 7.10 u. Maansopgang 3.36 u.; IMansondergang 9.47 u. Eerste kwartier 18 September 9.57 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.40 u. tot 's morgens 6.10 u. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Inst te De Bilt. Van IJsland naar Noord Scandinavië blij ven zich rij diepe depressies bewegen, zoo dat het in S candinavië regenachtig blijft l terwijl een uitloopen over de Britsche eilanden en Ier "and zware regen bracht en zijn invloed ook hier te lande doet gelden. - Ofschoon geheel midden-Europa nog onder hooge drukking is, is dè vochtigheid door den W.-strooin toegenomen en heerscht daar veel viurbtil weer met mist of mot regen die vooral in het Zuiden in den loop van den dag weer voor zon en warmte zal maken. Daar de hooge drukking zich tijdelijk over Ierland hersteld kan het rustige en zachte weer nog wel eenige da gen duren, zij liet met een weinig regen en minder zon dan de vorige dagen, WATERSTANDEN RIVIEREN 17 September Constanz j i i i 3.41 m 0.03 m. val Huningen t I 2.17 m. 0.13 m. val Kehl ..(till 3.68 m. 0.10 m. val Mannheim i i 6.07 m. 0.24 m. val Bingen i i 3,20 m. 0.07 m, val Caup 3,74 m, 0,10 m. val Cobfenz i i 3,59 m, 0.50 m. val Keulen 3,85 m, 0,08 m. val Duisburg. i i 2.46 m. 0.09 m, val f Ruhrort Maastricht Venlo 2.71 m, 1.98 m. 0.17 m, val 11.79 m, 0.17 m. vai HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 18 September Delfzijl i i 8,21 15,42 Hellevoetsl, t 7,09 19,29 Terschelling 0,34 12.57 Willems ad 8,03 20,23 Harlingen J. 13 13,4L Brouwersh, 6,2i i8,ll Helder le 8.2J 11,19 Zierikzee 6,49 u,Ó5 Idem 2o 2.-.19 23.39 Wemeidinge 7,16 >9,31 IJmalden 7.10 19,37 Vlissingen 5,25 l/,44 H. v. Holland 6,24 18,47 Terneuzen 6,00 18,18 Rotterdam 8,33 20,44 Hans weert 6,42 18,56 IN DEN NACHT VERDENKEN jMan meldt ons uit Alphen a. d. Ryn: In den af geloop en nacht is in den Ouden Rijn onder deze gemeente een ernstig onge luk gebeurd. De ongeveer 50-jarige C. van Ginhoven wonende te Koudekerk, bracht met een kennis, de 28-jarige A. de Lange, een roeiboot, geladen met turf, van Alphen naar Koudekerk. Teneinde vlugger cup de plaats van bestem ming te zyn werd de roeiboot vastgemaakt aan een motorboot. Tegen één uur passeer de deze boot echter een ander schip, dat zoo veel deining veroorzaakte dat de roeiboot be gon te zinken. Van G. en de L. hebben toen getracht aan boord van de motorboot te springen hetgeen aam de Lange met behulp van den scliipper inderdaad gelukte. Van G. kwam echter in het water terecht. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die, na den geheelen nacht te hebben gedregd, he denmorgen om half 6 het lijk van het slacht offer heeft opgehaald. ZIJN HOOFD VERPLETTERD Een zekere H. uit Alkmaar, die, toen hjj op een a/uto staande met zijn hoofd tegen het Viaduct te Purmerend stootte en met een schedelbreuk bewusteloos neerstortte, is kort na aankomst in het Binnengasthuis te Am sterdam, zonder tot bewustzijn te zyn geko men, overleden. ONGEVAL TIJDENS EEN BEGRAFENIS Te Genemuiden heeft tijdens een begra fenisplechtigheid een ongeval plaats gehad. De heer P. Hulleman, die met zyn auto in de begrafenisstoet meereed verloor plotseling de macht over zyn stuur en reed den veld wachter v. d. K., die den stoet vooraf ging, aan, doch deze bekwam geen letsel. Vervol gens reed de auto in op een drietal kinderen, die langs den weg stonden. Een der kinde ren kreeg een armfractuur, terwijl een twee de lidht verwond werd. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN De Justitie te Groningen heeft de instruc tie inzake het spoorwegongeluk op 26 Jan. j.l. nabij het viaduct te Groningen, waarbij drie personen werden gedood en eenige ge wond, gesloten. Tegen den rangeerder van den goederentrein, door wiens schuld het onge luk gebeurd is, zal een vervolging worden ingesteld. Hij zal 1 October voor de recht bank te Groningen te recht staan. EEN BRUTALE OPLICHTING Men meldt ons uit Bodegraven: Woensdagmorgen was de juwelier v. d. H. de dupe van een brutale oplichting. Een als monteur gekleed persoon vroeg den heer v. d. H. een gouden horlogeketting op zicht. Genoemde monteur was werkzaam te Gouda en thans by schipper R op de Rijnkade. Bin nen een kwartier zou de monteur terug we zen. De heer v. d. H. gaf den monteur do horlogeketting mee. Na een kwartier ging v. d. H op onderzoek uit bij schipper R„ die van het gcheele geval niets bekend was. Dc politie werd' direct met een en ander in ken nis gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2