iHrttwr ^ciïtscljc (Sourauf Petitionnement voor Int. Ontwapening ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week n 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijkscho zending a 6.— Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3459 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 AD VERTENTIEN; Van 1 tot 5 regels1.17Vu Elke regel meerm 022Y2 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERWARD EN VERWARREND Wij zijn, gelijk de lezer zich hopelijk zal herinneren, met het liberale Vaderland in een minzame polemiek gewikkeld naar aanleiding van de motie, welke de Synode der Chr. Geref. Kerk inzake de doodstral ter kennis van de Overheid bracht. Deze pers-discussie is ten slotte zoover yan het eigenlijke onderwerp afgedwaald, dat wij er gaarne het zwijgen toe zouden doen; vooral omdat buiten onze schuld het laatste artikel in Het V ad e r 1 a n d zou lang onbeantwoord bleef. De hoofdredactie verzoekt ons echter dringend om een enkele opmerking terug te nemen en daarom maken we nog een paar kantteekeningen. Eerst dit. We hebben er captie op gemaakt, dat bedoelde hoofdredactie schreef: „dat de heer Lucasse, die in 1905 anti-revolutionair lid van de Tweecle Kamer was voor hei district Middelburg, „een beste man was, maar die, als hij God dankte, dit zeker ook zou hebben kunnen doen, omdat reeds lang vóór zijn tijd het politieke kruit was uitgevonden". Heelemaal niet kwaad bedoeld, schrijft li e t V a de rl a n d. Dat stond voor ons van te voren vast en het is niet de ironische opmerking over een mensch, welke ons hindert, maar de weinige teederheid, waar mede over het gebed gesproken wordt. In de tweede plaats geeft de schrijver toe dat hij zich vergiste, toen hij aan minister Ivuyper toeschreef, wat Dr. Kuyper tien jaar later in dé Standaard publiceerde. Ook dit punt is daarmee af. Doch over 't volgende, dat, ons hierboven deed schrijven: Verward en Verwarrend, moeten we iets meer zeggen. Wij spraken van een tusschenzin, waarvan we niets be grepen en die, naar onze in'eéning, kant noch wal raakt. Hoezeer we daarin gelijk hadden, blijkt wel duidelijk uit dit citaat, waarmee het Vaderla nd thans onze opmerking meent te kunnen weerleggen: Nu stuiten wij op de opmerking van het anti-revolutionaii' blad, dat het niet begrijpt, Wat in ons artikel de tusschenzin bedoelde, dat de Christelijk-Gereformeerde Kerk wel onderscheiden moet worden van de Gereformeerde Kerk, die ten sterkste van Synodaal verband afkeerig is. Wij zullen dit dus nader toelichten in de overtuiging, dat liet blad dan gaarne zal terugnemen, dat die tusschenzin „kant noch wal raakte, en met deze zaak niets te maken heeft." Deze tusschenzin werd geboren uit onze vrees, dat wat de Synode van de Christelijk Gereformeerde Kerk d.i. de Kerk van Kersten, deed, op reke ning zou geschreven worden van de tegen woordige Gereformeerde Kerken. Een gevaar, dat dubbel groot was, in de eerste plaats, omdat de tegenwoordige Gerefor meerde Kerk in 1834 door de afscheiding van de Cock en Scholten in het leven geroepen, oorspronkelijk ook den naam van Christelijk Gereformeerde Kerk droeg, Gereformeerde Kerk werd eerst in 1892 de naam, toen de zoogenaamde Doleeren- den zich met de kerk van 1834 fusioneer den. In de tweede plaats hielden wij er rekening mede, dat wij niet de kennis van alle nuances, die zich in het confes sioneel Protestantisme voordoen bij onze lezers als bekend mochten veronderstellen Met dat allerlaatste heeft de hoofdredac teur van het Vaderland schoon gelijk, want hoe zal het met de kennis van de lezers der liberale pers staan als de hoofdredacteuren zoo volslagen onkundig zijn van kerkelijke toestanden als uit dit citaat blijkt. Immers, „het raakt kant noch wal", om „de Chr. Kerk de Kerk van Kersten" te noemen. De heer Kersten heeft als predikant niets, letterlijk niets met de Chr. Geref. Kerk uit te staan. Hij behoort niet bij die Kerk. Enkele van zijn volge lingen zijn er leden van, gelijk ook enkelen behooren tot de Ned. Herv. Kerk, maar de massa van zijn kiezers is juist geen lid van deze Kerk. Was dus de tusschenzin in het eerste artikel, dat men de Chr. Geref. Kerk niet moet verwarren met de Geref. Kerken, welke van Synodaal verband afkeerig zijn, volkomen onbegrijpelijk; de verklaring, welke de geachte schrijver er nu van geeft, is er glad naast Het is mis, heelemaal mis om de Chr. Geref. Kerk de Kerk van Kersten te noemen. Nu zou deze „kerkelijke" vergissing, die ons werkelijk verbaast in zoo belezen man als den heer Roodhuyzen niet zoo erg zijn voor hem, als voor de Kerken, waar de verdeeldheid zoo groot is; wanneer hij op zijn vérgissing niet een conclusie had ge bouwd, welke beslist teruggewezen moet worden. Want in het verdere van het artikel onthult hij, waarom hij zóó schreef. Immers, zegt hij, de zaak stond niet zoo, dat er een ontwerp van minister Donner inzake de doodstraf ligt, integendeel er was geen aasje van een kansje, dat die Synode haar zin van minister Donner zou krijgen; het was, het moet maar eens Persstemmen over Troonrede en Millioenennota DE TROONREDE In ons persoverzicht kunnen we van alle opinies geen melding maken; doch we ruimen alsnog eemge plaats in voor een drietal citaten uit de pers, welke ons het naaste staat, 't Friesch Dagblad schrijft: Een troonrede in dezen toon, ten vori- gen jare uitgesproken, zou van een meer vooruitzienden blik hebben getuigd, maai ook nu zoekt men tevergeefs naar duide lijke aankondiging van de maatregelen, welke de Regeering hoopt te nemen. De Regeering doet een beroep op de zede lijke volkskracht, die onder Gods zegen, reeds zoovele moeilijkheden overwon Een aankondiging van de maatregelen, welke de Regeering denkt te'nemen tegen over de ontbindende machten, die bezig zijn, die zedelijke volkskracht te onder mijnen, ontbreekt in dit verband. Zij zoj hier anders o.i. wel op haar plaats ge weest zijn. Blanco mandaat op hoop van zegen en onder inwachting van de hulp eener goed en getrouwe Staten-Ge neraal, dat is het, wat de Regeering vraagt in deze Troonrede, die buitenge woon weinig vooruitzichten biedt. De tijdelijke opleving, na 1925 is voorbij en zoo ooit een politiek naderhand ge rechtvaardigd werd, dan is het wel die van het laatste Coalitie-Kabinet, zondei hetwelk... wij er nu nog licel wat slech ter aan toe zouden zijn. Geve de Heero onze Regeering wijsheid en beleid, maar ook kloekheid en vastberadenheid in de leiding van s Lands zaken. In de N. Prov. Gr on. Crt. lezen wij: Nieuwe wetsontwerpen worden zoo goed als niet aangekondigd. Het was te verwachten, daar regeering en volksver tegenwooidising de handen vol zullen hebben met voorstellen, die verband hou den met den ongunst der tijden. Van wetsvoorstellen, die geld kosten, kan in elk geval geen sprake zijn. Er is bij ons eenige teleurstelling, dat door de regeering geen gewag gemaakt wordt van voorstellen of overwegingen die het Christelijk beginsel raken. Over het algemeen gesproken, stelt deze Troonrede niet teleur. Zooals wij boven opmerkten: het was te verwachten dafzij geheel zou staan in het teekon van de crisis. En dan vallen vele andere din gen, die^men gaarne besproken zou zien uf zou weiiscben, in het niet. In dat licht willen wij het jongste staatsstuk dan ook bezien. Maar toch moet het ons van het hart, dat wij gaarne ook een toon' van dankbaarheid hadden gehoord. Want het kan niet worden ont kend, dat ons land, vergeleken hij andere landen, nog gezegend wordt Als wij dit laatste in het oog vatten, valt het nog gemakkelijker de offers te brengen, die gevraagd zullen worden. De koninklijke mond heeft het uilge sproken, dat zij weet: de Regeering zal niet tevergeefs een beroep op de natie doen, om de crisis het hoofd te bieden. Inderdaad is het niet de eerste maal, dat ons volk ernstige tijden beleeft. Onder Gods hulp zijn de moeilijkheden dan overwonnen. Het was goed, dat hieraan werd herinnerd. En de Zeeuw zegt: Het trekt de aandacht, dat bij dit alles van de steeds meer om zich lieengrijpcn- de werkloosheid niet wordt gerept. Niet natuurlijk omdat de Regeering hier in geen belang stelt. Dat weten we wel beter. Maar 't zou toch een goeden indruk hebben gemaakt, als ook dit zeer ernstige crisisverschijnsel met name was genoemd Het blad besluit: Vinde het vermanend woord der Ko ningin weerklank niet alleen bij de volks vertegenwoordiging, maar bij geheel ons volk. Zij er de hartelijke begeerte oim door eendrachtige samenwerking de dreigen de gevaren het hoofd te bieden. Maar dit zal alleen mogelijk zijn, als' God zijn zegen ons niet onthoudt. Daarom met kracht aan het werk. ronduit gezegd worden, een van de vele Kerstiaansche manoeuvres om den volke te bewijzen, dat noch de anti-revolutio nairen in de Tweede Kamer, noch haar ministers zuiver in de leer zijn. Ware 't anders dan zou in dezen nood der tijden die Synode anderen eisch van Gods Woord naar voren hebben gebracht. Nu de schrijver in het Vaderland wel op ons gezag zal willen aannemen.dat Ds. Kersten op de Synode der Chr. Geref. Kerk niet aanwezig kon zijn, omdat hij tot een ander kerkverband, dat der Geref. Gemeenten behoort; nu zal hij ook wel willen toegeven, dat van deze Synode geen „Kerstiaansche manoeuvres" zijn te wachten; wat deze Synode deed, dat deed zij zonder de minste politieke bijbedoeling en zij dacht er niet aan te stoken tegen de anti revolutionaire partij. Immers, juist deze partij vindt in de kring der Chr. Geref. Kerken de meeste aanhangers. En wat de Synode wenscht op het punt der doodstraf is in wezen juist zuiver anti-revolutionair. Nu het Vaderland genoemde Kerken groep ten onrechte beschuldigde, mochten wij niet nalaten op de vergissing, welke overigens weinig politieke beteekenis heeft ien op de onjuiste conclusie, die er op bouwd was, de aandacht te vestigen. Maar onder inroeping van 's Heeren zegen. De hand aan de ploeg. Maar met het oog op liet Kruis. Dan is er nog verwachting voor de toekomst. DE MILLIOENENNOTA Van verschillende zijden valt men in de pers de Millioenennota sciierp aan; doch de verdediging van de regeering ontbreekt ook niet. Zoo zegt De Standaard de Regeering steun toe bij het treffen van de nooclige maatregelen, want De Regeering wenscht terecht geen zee te kiezen met een tekort, dat naar ra ming op f 49 millioen moet worden ge steld. Zij vraagt medewerking, eveneens te recht, om dit tekort ongeveer op te heffen Wie overwegende bezwaren tegen de reeds genomen en in uitzicht gestelde maatregelen, of een deel daarvan, hepft, kan niet volstaan met het uitbrengen van negatieve critiek. Hij moet opbou wend tewerk gaan, en in het licht stellen, dat op andere, minder bezwarende, wijze kan worden te werk gegaan om het sym pathieke, in deze omstandigheden nood zakelijke, resultaat der financieele poli tiek te bereiken. Dat Minister de Geer, de vrijhandelaar, tariefsverhooging voorstelt, is het beste be wijs hoe erg de crisis is, zegt de (c.h.) Nederlander. De benzinebelasting is niet erg. zegt het blad: Ernstiger is het met de verhooging van het tarief van invoerrechten van 8 pet tot 10 pet Vraagt men ons, of van deze belastingverhooging de verbruikers veel zullen bemerken, dan zeggen wij ronduit neen! Van de nieuwe 2 pet. wordt licht 1 pet. betaald door den buitenlandschen fabrikant of handelaar, om zijn goede Nedcrlandsche afnemers te behouden. De andore 1 pet. zal geen schokkende betee kenis hebben. Toch is de maatregel pijnlijk; niet alleen voor menigen koopman, wiens zaken nu eenmaal op grooten invoer en op de bestaande verhoudingen zijn inge richt; maar ook om politieke redenen Dat Nederland, het land van de vrije vrachtvaart, zijn invoerrecht verhoogt op een oogenblik, dat alle krachten worden ingespannen om de tarief muren omlaag te halen, is een ernstig feit. Tegen de benzinebelasting heeft ook de (r.k.) Maasbode geen bezwaar; het blad zou wel tot 5 5 6 ct. willen gaan, maar de salariskorting is bedenkelijk. Al is de wijze waarop die korting van de salarissen van rijksambtenaren, gelijk deze door de regeering wordt medege deeld, zal worden toegepast, een zeer duidelijk ernstig gemitigeerde, d> korting treft een bepaalde categorie van staatsburgers als categorie, zon der eenigen waarborg, dat andere publiekrechtelijke organen in gelijken zin de salarisverhoudingen zullen wijzigen. En de vraag dringt zich al; van zelf naar voren, of deze bron var onrust (want daarover make men zich geen illusie!) persé moet worden aange boord. de korting op de salarissen zal pijnlijk worden gevoeld. Nog op 27 Mei j.l. had Minister de Geer op een desbetreffende vraag van den heer Braat geantwoord, dat nog geen maatregelen waren ge nomen, om de ambtenaarssalarissen in overeenstemming te brengen met de alge- meene conjunctuursdaling en verminde ring van levensmiddelenprijzen. Onlangs gingen geruchten, dat tot een verlaging van 15 pet. zou worden besloten, maar gelukkig blijkt zij van geringere afmetin gen, al zal zij het teeken worden voor de langzame, algemeene loonsverlaging, die men in andere landen reeds lang heeft kunnen waarnemen. Vergeleken bij de salarisverlagingen in Engeland, Duitschland en andere landen is de hier voorgestelde inderdaad be scheiden te noemen. Maar toch heeft de Millioenen-nota dit jaar in vele gezinnen een bittere boodschap gebracht. Het nieuwe systeem van den minister komt hierop neer, zegt de N. Ro11Cr we gaan drie jaar lang het tekort oo de gewone uitgaven en inkomsten uil leeninggeld aanzuiveren. We willen gaarne gelooven, dat er niet anders op zit. We willen daarbij aan nemen, dat er de laatste jaren zooveel buitengewone uitgaven feitelijk uit wone inkomsten bestreden zijn, dat de leeningen oeconomisch kunnen worden verantwoord, doch het lijkt ons toch ge- wenscht, dat men zich van de feitelijke, beteekenis van 's ministers voorstellen goed rekenschap geeft Het risico is dit, dat 1935 tot een finan cieel débacle kan leiden. Er zit ontegen zeggelijk in 's ministers plannen iets van „wie dan leeft, dan zorgt". Tegenover dit alles kan echter bij her haling de vraag worden gedaan: weet voor van het jaar, in de tegenw dige ellendige oeconomische omstandig heden, iets beters? De toon en de pogingen tot wegwer- DE AANBIEDING TE GENEVE delegatie van de Nederlandse he Dag- biadpeis, bestaande uit de heeren J. W. H en n y, voorzitter van de Vereeniging „De Nederlandsohe Dagbladpers", Robert Pee boom, voorzitter der Petitonnenients- ccanmissie en Mr. W. G. J. V eenhoven, secretaris der Vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers", werd gistermiddag door Minister Beelaert6 van Blokland ontvangen De aanbieding van het petitionnement aan den heer T i t u 1 e s c u, voorzitter van i Vergadering van den Volkenbond, heeft middags te half vier plaats gehad. Hieronder treft men de fotografische reproductie van de oorkonde aan, benevens de vertaling van den tekst. Bij de overhandiging van deze oorkonde aan den héér Titulesco werd door den voor zitter der Nederlandsche Dagbladpers een rede uitgesproken, welke wij hier ia haar geheel doen volgen. De heer J. W. Henny sprak als volgt: Mijnheer de President, Volkomen beseffen wij dat Uw gewichtige positie van president der assemblée het U moeilijk maakt een oogenblik aan de aan Uw hooge ambt verbonden werkzaamheden te onttrekken. Ten hoogste stellen «ij hel dam ook op prijs, dat U ons de gelegenheid hebt willen geven, tot U te komen, om U het resultaat aan te bieden vein het petitionne ment door de Vereeniging „De Nederland- sche Dagbladpers" in Nederland gehouden waarvan onze minister van buitenland- sche zaken. Zijne Excellentie Jhr. mr. Bee- laert6 van Blokland, reeds mededeelkvg deed in zijn rede in de assemblée. De moeilijke voorbereidende werkzaamhe den van den Volkenbond, die reeds 11 jaar duren, hebben nog 6teeds het hoofddoel van den Volkenbond, neergelegd in art. 8 vaoi het pact, niet tot verwezenlijking Kunnen brengen en zoowel de voorzitter van de ont wapeningsconferentie als tal van gezagheb bende mannen, de verschillende naties ver tegenwoordigende, hebben bij herhaling be toogd, dat om van voorbereiding tot daden te komen aandrang uit de volkeren zelf, uit de publieke opinie, noodig was. Deze zoo bij herhaling uitgesproken wensch heeft de vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" op het idéé gebracht bet Nederlandscbe Volk de gelegenheid te geven zich uit te ©preken. In ons land, in Den Haag in het Vredespaleis het Vol- kenbondshof zetelt, en dat gerust het land van den vrede genoemd kan worden, heb- pen dezen zomer alle dagbladen, ongeacht hun politieke richting, hoe fel deze bieder, overigens dikwerf ook tegenover elkaar staan, eendrachtig de volgende clausule den lezers boven den 18-jarigen leeftijd ter tee kening aanbevolen: „Ik verzoek Uwe conferentie mer den meesten aandrang, in naam der mcnsche- lijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties kunnen lea den". Als men bedenkt dat geheel vrijwillig, zonder eenige politieke pressie, 2.438.90S ven de ongeveer 4 millioen Nederla.ndens boven den leeftijd van 18 jaar, in enkele weken tij ds het iin de dagbladen afgedrukte peti tionnement hebben onderteekend en inge zonden, don mag hier zeker wel van een succes gesproken worden. En dan blijkt hier toch zeker uit de sterke il van het Nederlandsche volk om den arbeid van den Volkenbond te doen slagen, ook op het gebied, waar dit welslagen he! meest vereischt wordt Hoewel dit petitionnement gericht i6 aan de ontwapeningsconferentie, stelden wij het op prij6 dit reeds nu aan Uwe Excellentie ter hand te mogen stellen, waar toch deze zitting der assemblée nog meer dan vorige in het teeken van ontwapening staat, en wij verzoeken Uwe Excellentie het resultaat van het petitionnement, waarvan de origi neel e formulieren aan het secretariaat zijn toegezonden, doch dat wij samengevat heb ben in deze oork -nde, wel te willen ter hand 6tellen aan de ontwapeningsconferentie. Wij vertrouwen met deze daad van da Nederlandsche Dagbladpets iets te hebben mogen bijdragen aan de daad van ontwape ning en wij hopen dat in vele landen ons voorbeeld gevolgd moge worden, waar dooi ongetwijfeld het door ons zoo lang en innig verlangde streven dier conferentie werke lijkheid moge worden, tot heil dei mensohheid. Waardeering voor het Petitonnement Op het te Genève gehouden Congres cle Internationale Unie vain VoLkenbonds- vereenigingen heeft Prof. Casein, een der Fransche gedelegeerden bij den Volken bond, gewezen op het 6ucces van het Ne derlandsche petitionnement. Prof. Cassin hield zijn rede aan een diner, waarhij 300 afgevaardigden van a-lle landen aanwezig waren. „In het algemeen kan", zoo zei de hij, „opgemerkt worden, dat de b e langs tel - ling in Volkenbondskringen voor het Neder- "deche petitionnement zeer groot is, en, men bewondering koestert voor de sa menwerking, waardoor het tot stand geko men is". HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAK HET BEHOOET mek Uwe maatregelen te nemen die tot Deze verklaring, onderteekend d ■ill. politiek. li. li tingen des land.' iC, na?*?, der menschel!jkheld, ïlng der naties zullen leiden. Nederander/ "oven de 18 Jaar. behoorend namens hen aan den Voorzitter van do Assemblee :t bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers. king van het tekort geven blijk van een geest, waarvan wij verwachten dat hij ons land duur te staan zal komen en in stede van ons een schrede verder te bren gen uit het economisch moeras, ons eer der nog verder in de verkeerde richting zal laten gaan. Gebrek aan doortastendheid en ver keerd economisch inzicht, d.it zijn de ka rakteristieken van dit staatsstuk, van deze begrooting a la Churchill of la Snowden. De, verhooging van het tarief van in voerrechten noemt het blad eenvoudig verbijsterend. Deze misgreep kan men slechts ver klaren uit politiek oogmerk: om bij de rechtsche protectionisten in 't gevlij te ko men. Dit gaat dwars in tegen de lijn van Genève, van het verdrag van Oslo, en te gen een gezonde economische politiek. Wij zullen hier niet twisten over do vraag, of 10 pet. nu wel een fiscaal tarieT is of niet, al zal het thans t.o. 9 jaar ge leden verdubbeld zijn. Een feit is. dat de strekking dezer verhooging is het leven hier duurder te maken. De benzinebelasting wordt door schier al len verdedigd, ook door het (lib.) Vader land, welk blad natuurlijk van de invoer rechten niets wil weten, terwijl het van de salarisverlaging zegt: De zaak wordt voor de Rijksambtena ren dubbel hard, waar de gemeente ambtenaren, toch ook gemeenschaps dienaren, in die gemeenten waar de leef- cr-maar-op-los-politiek wordt gehuldigd, vrij uitgaan. In dit verband spreken wij onze ver wondering uit, dat de pensioenen vrij uit gaan, salaris is loon, en pensioen is uit gesteld loon. Natuurlijk zouden wij niet willen korten op een armelijk pensioen. maar op ruim pensioen; als daarnaast nog inkomsten uit andere bron worden genoten, kan makkelijk wat gemist wor den. Deze laatste opmerking is ongetwijfeld juist. Er valt in de hoogere regionen op dit punt wel iets te doen. EERSTE KAMER DE NED.-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN HUISHOUDELIJKE ZAKEN Gistermiddag hield de Eerste Kamer een korte vergadering. Door den heer De Savornin Loh man werd een interpellatie aangevraagd omtrent den stand der Nederlandsch-Belgi- sche onderhandelingen. Niemand had be zwaar. Op een nader te bepalen dag zal dus de minister van Buitenkmdschc Zak<m inlichtingen kunnen verstrekken. Verder werden de leden der Huishoude- njRe Commissie, de heeren v. Lanschot en Rink met algemeene stemmen herkozen. Hetzelfde geschiedde met de heeren Haff- mans, Polak en Slingenberg als leden iter Gemengde Commissie voor de Stenografie Door den Voorzitter werden be noemd tot leden der Commissie voor <b> verzoekschriften de heeren v. d. Lande. Slingenberg, Wibaut, de Veer en ter l!; -u- Daarna ging de Kamer in de afdeeiing. n tot behandeling van het ontw^rp-adres van Antwoord op de Troonrede. Hedenmorgen 11 uur zal het in openbare behandeling komen. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Vergadering der Eerste Kamer. Persstemmen over Troonrede en Millioe nennota. Te Genève heeft de aanbieding plaats ge had van het petitionnement der Nederland sche Dagbladpers. (blz. 2.) Bij een auto-ongeluk te Groningen is een chauffeur gedood. De ongehoorzaamheid op de Britsche vlootr De bezuinigingen in Engeland: accijnzen verhoogd; conversie oorlogsleening goedge- Zware stormen in Mexico. I Hulpvliegtuig in Honduras verongelukt. Edison gaat achteruit. (blz. 3) Overleden is Ds. C. Plaatsman, Ned. Herv. emeritus-predikant '-an Hooge-Zwaluwe. (blz. 5.) Congres van de Chr. Werkgeversvereen. tc Rot ter-dam. géén geld f Dames en kinderkleeding Eerst kijken HOFWEG 6 DEN HAAG I ROTTERDAM Alléén: Hofweg 6 I Hoogstraat h. Spui AMSTERDAM GEMEENTERAAD Veel ernst maakte de Raad met dit uitge breide maar wat oud-bakken menu niet De heer Wijnkoop wilde er blijkbaar wat kleur aanbrengen en probeerde zijn Interpellatie over^ gasaanvallen op de agenda te wij gingen een uurtje obligatleleenlng keuring van electrotochnlsche Er zwaren, die deels ontleend rechte naar ons oordeel disheden. Er zit immen rlug in. wijl anders de o. E. W. zelf t proeven, en dit veel duurder uitkomt. Een zoo belangrijk bedrijf moet zich niet afhankelijk i beduidende besj mken buitenlandsche ondei De Raad s - - - - ff /oordracht aan. De Middenstander BernhaTd hield bij deze selegenheid zijn ..maidenspeech Gelukkig was hij niet. de Raad stak met zijn finnntleele beschouwingen een beetje den -'-•lak. „Een goed loopende hand Vij bleven ln| dracht gingen BR ER een instituut van erkende Installateurs Ook di'r nlet^enkel geluk. Er Is op dit gebied nog al niet erkende Installateurs niet uit. Alleen zal mT? hun wclrk b'Jzonder moeten toezien. De bezwaren kwamen hoofdzakelijk van cam- munistlschen kant. Zij vreesden sluiting var late Jak of bevoorrechting van de groote InstaT- Pe Raad ging echter met B. en W. mee. Af ten stemden tegen DEN HAAG EEN ONGEVAL EN VEREERSSTREMMING Gisternamiddag tc kwart na drie is een fietsende jongen op den hoek van de Jan Hendriksstraat en de Prinsegracht onder et-n vrachtauto met bouwmaterialen geraakt. De auto reed don jongen over de beeneti. Hij is door den geneeskundigen dienst j.aar het Ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk had een veriteersstupnatie ten gevolge, welke geruimen tijd duurde. Een groot aantal wagens en auto's moesten wachten tot de belemmering was opgeheven, zoodat op dit drukke puni in een oogwenk eUe verkeer stop stond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1