O LANDBOMENGZOUT NS PRAATUURTJE VERVOLG PAG. 2 BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDING P VAN BERK VEEMARKT lb ROTTERDAM TELEFOON 57796 N.V. Reederijfcantoor v/h M. DIRKZWAGER Gzn. Telefoon 19 MAASSLUIS Ik weet wel, waar do praatjesmaker het vanavond over zal hebben, hoor ik deze en gene al tegen zijn vrouw zeggen, als hij de Donderdagavondkrant open vouwt. Natuur lijk over de Troonrede! Maar dat hebt ge nu eens lekker mis. Dat laat ik voor vandaag eens aan knapper bol len over. Er is genoeg anders te babbelen en daar om laat ik mij voor ditmaal eens niet in met de algemeene politiek. De toestand is nu eenmaal somber. Daar over praten, met opzet praten begint te ver velen, natuurlijk komt het zoo terloops toch steeds weer ter sprake. Eu over die som bere toestanden „kankeren", dat geeft al heelemaal niets. Dat maakt je nog maar meer ongeschikt voor je werk. En als je werk hebt moet je je uiterste best doen. Anders wordt het heelemaal niets De inzenders op de Jaarbeurs hebben dat ook ingezien. Niet wegblijven, dooh inzen den! hebben ze gezegd. Je best doen en zal het wel niet veel worden, als we heelemaal wegblijven wordt het heelemaal niets. Wij hebben er rondgewandeld en al was Voor 1e kwaliteit TUINZADEN uit DORDRECHT kwijt) de si-nd zag van als ik me niet ver gis de maa schappij tot exploitatie van geocti-ooieerde Land- en Tuinbouwmachines ie 's-Gravenzande. Dit is een heele naam. daar raak je van achter de asem, als je die moet uitspreken; blij dat ik zoo niet heet. Maar, enfin, de lengte van de naam is recht evenredig met de belangrijkheid der twee machines, geoctrooieerde natuurlijk, die daar opgesteld stonden. In de eerste plaats EEN KOOLPLANTM ACH INE, die gelrokken door cén paard en bediend I door twee jongens en één man per dag 2 I TLA. koolland kan beplanten. De plaats waar de jongens de koolplanten moeten zet- ten wordt nauwkeurig aangewezen. Ze wor den, na het plaatsen, door de machine ste vig aangedrukt en krijgen nog een flinke scheut water, ook machinaal, op de koop toe. 't Leek me een heele practische machi ne en onze lezers, die kool verbouwen, beve len we aan, eens kennis er mee te maken. Die v. d. Ende is toch maar een kranige baas. Dat blijkt ook wel met DE AARDAPPELPOOTMACHINE, die door één paard getrokken en door één man bediend, 3 H.A. per dag poot En dat op elke gewenscbte diepte en op verschil lende afstanden. De aardappels komen zui ver in verband te staan, zoodat het schoffe len met de sohoftelmachine in alle richtin gen mogelijk is. Het aardappelpoten gaat hiermede heel vlug en goedkoop. Niet zoo goedkoop lijkt het mij roe, neer men ELECTRISCH LICHT ALS HULP MIDDEL BIJ HET KWEEKEN VAN PLANTEN -het bezoek niet zóó overweldigend groot als we van andere jaren wel gewend zijn, toch was het er vrij druk. En geen plekje was leeg. Alle plaatsen waren verhuurd. Moet je ook nog naar de Jaarbeurs? vraagt me daar iemand. Natuurlijk! Ook daar is wat voor ons te .zien en te leeren. Dat begint al dadelijk naast, den ingang, waar als bij vorige Jaarbeurzen, hoe vaak al wel niet! Want, gerust, de Sihipomp presteert wat meer dan gewone pomp.en. Laat dat eens j _een andere pomp doen, wat men hier ziet.! T Met een ingenieus bedacht toestel demon- i streert men hier de buitengewone zuigkracht het „zei/aanzuigend" vermogen. Wij contro-1 leerden het zelf dat in ruim 40 seconden de glazen cylinder, die 40 L. lucht bevatte, ge- heel leeg imet lucht en dus vol met water •gezogen was. En dat deed de kleinste Sihi pomp, een met slechts 1425 toeren. Zelfs met een lekke leiding werkt deze pomp nog perfect. Moet je andere pompen hebben! De zuigleiding van deze krachtige, kleine pomp mag zelfs tot 7 Meter boven het wa terpeil komen en nog doet de pomp h/t. De techniek gaat hoe langer hoe verder. Dat zag ik ook toen we in liet gebouw op de een of andere etage (welke, dat weet ik zoo krek niet meer, je raakt de tel in den winter gebruikt. Dat is heelemaal geen nieuws. Daar is al veel over gesproken en geschrev-en. Daar zijn al veel proeven mee genomen. Als ik me niet vergis heb ik dit voorjaar nog me degedeeld wat) ik in de kassen van de be kende firma Hartlieb iheb gezien, hoe de Bougonvillea's het schitterend deden onder het Neonlicht. Ja voor zooiets lijkt het me wel rendabel. Daar kan men goede prijzen voor maken en extra goede prijzen als ze wat extra vroeg kunnen afgeleverd worden. In het algemeen genomen is de gewone gloeilr.mpemverlichting niet geschikt voor ■lit werk. -3 Neonlicht wel, dodh dat is duur. En men weet rcgijyiet zeker, wat de meest gewensch te sterkte is. Wel iveei ik, dat de STERKE CONCURRENTIE OP DE STIKSTOFMARKT ABNORMAAL LAGE PRIJZEN gaf. Vooral Zwavelzure Aimimoniak heeft een zoo lage prijs als nooit iemand had kunnen denken. Zelf produceeren we veel en Duitschland en België fabriceeren zóó veel, dat er groote massa's voor export over blijven. Vandaar dat in ons land zoo'n lage prijs voor deze meststof genoteerd wordt. Een prijs van f 4.40 op voorjaarsleveriug, waarop de steeds dalende markt eindelijk is blijven staan, is we4 heel laag. In het buitenland zijn de prijzen veel hooger. Weet wat ze in Frankrijk moeten betalen? f 10.80 a f 11.ook op voorjaarslevering. In Duitschland loopt de prijs van f 9.80 tot f 10.S0 (en dan nog los verladen) en in België kost ze f 7.25. En dit zijn alle lan den waar de grenzen zoo goed als potdicht zitten. De boeren en tuinders mogen daar door wat hooger prijzen maken, de kostprij zen zijn dan toch ook weer hooger. En in Engeland, Zweden, Denemarken, Noorwegen en Spanje, waar ook de grenzen vrij of zoo goed als vrij zijn, is de prijs toch nog f5.50 a f6.00. Dit komt van de vracht: prijzen en pverslagkosten, die nog al bedui dend zijn. Wat de Zwavelzure Ammoniak aangaat, zijn we dus in een zéér bevoorrechte po- En Tenminste tot die conclusie komt het Cen traal Bureau in zijn laatste maandelijksche mededeelingen. Haver uitgezonderd (deze was bepaald duur, vergeleken met alle an dere granen) zullen de granen vanwege de groote aanvoeren uit het buitenland in het komende seizoen wel heel laag blijven. Dit geldt ook voor gerst, dat momenteel nogal stevig aan de prijs is, daar de aanvoeren schaarsch zijn. Maar als de aanvoeren goed los komen zal men wel wat anders zien ge beuren. Dan volgt de gerst de andere granen met bekwamen spoed. Met diezelfde bekwame spoed willen de tuinders in Noord-Holland aan het werk om GEZAMENLIJK ACTIE TE VOEREN TOT IIET VERKRIJGEN VAN STAATSHULP. Welzeker! Vader StaatJ moet maar bijsprin gen! Daar is hij, met een leege schatkist, dadelijk toe bereid!?! Daar zou ik me haast laten verleiden om toch over de Troonrede te beginnen. En dat doe ik nu toch beslist niet. Maar dit wil ikvde klagende tuinders wel zeggen: als daar op de vergadering, volgens het ons officieel toegezonden verslag, door iemand der leden gezegd wordt: „Wij wor den op alle manieren geplukt en geven on ze kool maar voor 60 cent. De handel strijkt het geld op, daartegen moeten, wij ons ver zetten" dan zeg ik: tracht vóór je naar „va der Staat" gaat wat meer zeggenschap te krijgen over Uw eigen producten! Doe wat die spreker zei: verzet je tegen de ender curateele stelling, die de handel je oplegt. Ik heb ook al vaker gezegd, laatst ook noj. bij gelegenheid van het conflict tusschen boeren en melkindustrie in de omgeving van Rotterdam: of zie dat je de macht er over weer terug krijgt. Dat kan aileen door algemeene en krachtige organisatie. En dan moet die or ganisatie ook uitvoeren wat eenmaal beslo ten is. De tegenstemmers op een vergade ring hebben zedelijk geen recht andere te handelen dan de meerderheid der organisa tie oordeelde. Die anders handelt is een ver rader van zijn organisatie en breekt de kracht er van. 't Zal dan gaan organisatie tegen organi satie, en soms hard tegen hard. Als de leden echter goede mannen in het bestuur kiezen loopt alles goed. Die zich niet mee aansluit wordt onder de voet geloopen. Dat is nu eenmaal zoo en is dan eigen schuld. De tijden zijn veel en veel anders dan een kwarteeuw geleden. Alles gaat thans via de oiganisatie En als die organisatie dan merkt dat „de handel het geld opstrijkt", zooals gezegd werd, welnu, dan kan clie maatregelen tref fen. Eerst als ook de organisatorisch op te heffen misstanden weggewerkt zijn en als dan de nood hoog is gestegen kan men met reden naar „vader Staat" gaan. Het komt me voor, dat men thans wel eens wat al te gauw en al te veel op de pu blieke kas een aanval wil doen. Die waarschijnlijk minder goed slaagt, dan Als pien de groenten- en fruitwinkels voor bij komt, als men over 't Amstelveld van Amsterdam loopt of langs de Prinsengracht Den Haag, de Goudsche Singel te Rotter dam en de Neude te Utrecht en hoe de markten in andere plaatsen ook mogen hee- ten, alles is overstroomd met Italdaansch fruit. Druiven voor 25 en zelfs 20 cent het kilo, dat is een dubbeltje a 12 cent het pond. Perziken voor nog geen twee cent per stuk. Thans hebben ze voor het vervoer van de snel aan bederf onderhevige vruchten een koelwagon aangeschaft. In Amerika vervoe ren ze zulk licht bederfelijk fruit reeds lang met koel wagons, die voor fruitvervoer spe ciaal ingericht zijn. Italië volgt dit voorbeeld en werpt zich thans met energie op de West-Europeesche fruitmarkt. 'k Las daar een en ander van in „De Tuin ..De wagon, die ingeschreven is bij de Italiaansche spoorwegen, kwam op 19 Augustus aan te Londen met den eereten boottrein van Zeebrugge, inhoudende 10 tons perziken. Op 2 September bleek dat eenige partijtjes, die ter inspectie waren achtergehouden, nog in volkomen goeden staat verkeerden. De temperatuur in de wa gon was bij het vertrek 95 graden Falir.; deze werd geleidelijk teruggebracht tot 38—40 graden toen de wagon de Zwitsersche grens passeerde en nadien zoo gehouden tot de aankomst in Londen toe. Bij de opening van de wagon bleek het fruit zich in een toestand te bevinden, die niets te wenschen overliet. De behaalde prijzen staken zeer gunstig af bij die voor fruit, aangekomen met gewone (dus niet gekoelde) wagons". Dat is een onaangename concurrentie voor ons. Zooals het ook een leelijke schade post voor ons is, dat DE BOTERUITVOER NAAR DUITSCHLAND ZOO AANZIENLIJK TERUGLIEP. Dat is natuurlijk in de eerste plaats veel een gevolg van de verhoogde Duitsche voerrechten, die Dec. 1.1. in werking traden van 27.50 Mark tot 50 Mark verhoogd werden. Maar daar komt bij dat de koopkracht van het Duitsche volk aanzienlijk vermin derde. Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft de invloed van de invoerrechtverhoo- ging eens nagegaan en kwam tot de con clusie. dat een achteruitgang van pl.m. 0,4 mill. K.G. boter per maand te stellen is op rekening van de verhoogde invoerrechten. Voor dat ik eindig wil ik nog even inede- deelen, dat weer is ontdtekt en wel in Midden Azië, aan de Westelijke helling van het Koeptang bergte, gedeeltelijk in Oezbelistan, gedeelte lijk in Toerkmenistan. De kalilagen liggen aan de oppervlakte en strekken zich tot zeer vei're diepte uit. Voorloopig zal de Kalimaatschappij zich hierover niet ongerust behoeven te maken. De vindplaats ligt zóó ver af, dat ze nog wel niet op de Europeesche markt zal komen. Tot de volgende week. Ter keixinds van belanghebbendlen wordt gebracht, idiat men zich met zijn aanvrage onderzoek van uien voor uitvoer heeft te wenden: in Goeree en Overflakkee tot J v d Meidie Jz., Miid'deaihariiiis, tel. 34; Schouwen en Duiveland tot C. O. J. ITendaaikse, Zierikzee, tel. 188; in Tholen en St. Philipslarvd tot A. P. v. Daimme, St. Maartensdijk, tol. 36; Noord- en Zui<d-Beveland en Walche- tot P. Kaese, Middelburg, tel. 181; Zeeuwech-V la anderen tot S. I. de Baal, Terneuzen, tel. 52; Groningen en Friesland tot Joh. Prak- tiek, Saippemeer; Rotterdam tot het bijkantoor van het U. C. B., Scheapmaikernsthaven 27b, tel. 15152; dn Amsterdam tot het Lloyds Koffiehuis, Oostelijke Handelskade 44, tel. 33164; in overig NoordhoLland tot C. Balder, Noord-Schairwoude, tel. Broek op Langen dijk 113; öln Venlo en omgeving tot R. v. tL Vinne, p/a Venl'osche Veiling, teil. 212; in Roermond en omgeving tot R. Evens, p/a Roermondsche Veiling, tol. 203; Maastricht en omgeving tot J. Timmer mans, Maastricht, tol. 539; im Enschede en omgeving tot M. Wijnberg p/a Veiaingsver. „Twenthe", Enschede tel. 781; dn Nijmegen en omgeving tot P. SchelHn geriiout, p/a Nijm. Veiling, tel. 1183; in overige plaatsen van Nederland tot het Uitvoer-Contróle Bureau voor Groen ten, Fruit en Aardappelen, Javaetraat 80, 's-Gravenhaige, teL 113477. (St.Ct.) De Westlandsche veilingen Verminderde omzet Allerwege hoort men uit de Tuinbouw- kringen in ons land dit jaar klachten, in sommige deelen, bijv. Noord-Holland wordt van een nood-toestand gesproken. Zoover is het in 't Westland gelukkig nog niet gekomen, hoewel voor de meeste tuin ders moeilijke tijden zijn ontstaan. Zij, wier bedrijf dit jaar loonend genoemd kan worden, verkceren al in een gelukkige omstandigheid, omdat zulks in veel geval len al niet meer bestaat. De meeste teelten zijn thans zoo goed als beëindigd, het zijn de druiven, uit de koude kassen, waarop thans de aandacht van de tuinders nog gevestigd is. Deze druiven ge- yen vaak goede kansen, omdat zij veelal in de koelinrichtingen \voi*den opgeslagen. Het staatje dat we hierbij geven van den omzet aan de Westlandsche veilingen, tot nu toe, geeft wel aan, dat voor een belang rijk bedrag minder is omgezet dan in het vorige jaar. Veiiling 1931 1930 Poeldijk f2.790.000 f2.960.000 .f 170.000 Westerlee - 1.991.800 - 2.141.800 150.U00 - 2.209.875 - 250 043 892.29G - 901.991 - 9.685 - 1.427.080 - 1.458.118 - 31.039 - 518.704 - 566.530 47.826 nderlng bedraagt i MARKTOVERZICHT Voerartikelen Er kwam iin die afgeloopen week in het algemeene beeld, diat de maismairkt Malt, geen verandering. Over het geheel genomen zakten die prijzen van Laplatamais nog iiets verder in, terwijl de premies voor de eerstkomende maanden geheel verdwenen. De Donau offreert geregeld maar niet in ruime mate en steeds enkele guldens boven de Laplata, zoodat men niet tot zaken komt Gerst bleef nog steeds sohaarsch wat be treft disponibele waar, doch af lading en ook stoomende partijen van de Donaulan- den en vain Rusland werden opnieuw iets gemakkelijker. Rogge liep iets vaster, doch er gaat in dit artikel niet veel om. Haver blijft duur tegenover de andere granen met weinig zaken. In tarwe gaat ondanks de lage prijzen nog niet veel om; eind dei- week liepen de goedikoopere soorten iets op De prijzen voor lijnkoeken zijn in de afge loopen week vrijwel onveranderd gebleven De vraag blijft nog zeer klein. Co cos- tn grondnotenkoek eveneens zeer woinig ver-: anderd. Meststoffen Stikstof meststof f en. Nog altijd geen verandering op de etikstofmarkt. Zwa etlzure ammoniak heeft men genoeg en aan de salpeterstikstof wil men niet aan. Chili la.at nog steeds op zich wachten. Het eenige nieuws ds, dut de Polen met nitrofosforiiet op de Nederlandsche markt verschenen tot prijzen, die op ongeveer f 6.40 voorjaareliovering uitkwamen. prijzen van kalkealpeter en leuna/. montamsal peter kwam geen verandering. In zwavelzuren ammoniak was men wat vasthoudend. De vrije partijen, die nog in ons land zijn, gaan voor en na naar het buitenland en zoo hopen de bezitters van de reet etraik6 iets meer te kunnen maken. Het will ons edhter voorkomen, dat er maar weilndg vraag meer te wachten is in het voorjaar, vooral daar men toch aangewezen zal zijn straks een deel dier stikstof in sal- petervoim te nemen. De noteeriingen bleven vrijwel onveil De uitzonderingen, nl. de veilingen te 's-Gravenzande en Monster, hebben haar vooruitgang te danken aan de aardappel teelt De prijzen van de vroege aardappelen waren nog beter dan in het vorige jaar, ter- PRAATJESMAKER. I wijl er een flinke aanvoer was. Thomaemeel. In de afgeloopen week is er een tamelijk bevredigende waag ge weest voor thomasmeel, waarschijnlijk nog bestemd voor den roggezaai. Voor iatera levering ging er echter niet veel om. Nog steeds is Duiiscfliland niet weer met thomaemeel aan die markt gekomen en doe is het thans in hoofdzaak Belgisch thomas meel, dat er verhandeld wordt. Luxembuig zou ook well naar Nederland willen verkoopen, maar kan nog steeds naet meekomen met de lege prijzen. Superfosfaat. Er schijnt wel een enkele zaak te zijn gedaan in Belgische 6uper voor voorjaanslevening, doch m het algemeen gaat er nog zeer weinig om. In het binnenland wordt hier en daar reeds aanmerkelijk beneden de eeretebaiidsprij - zen aangeboden. Of men verkoopt in blan co óf het is uit overgeschoten contracten van het vorige jaar. De verbruikers zijn echter nog zeen* terughoudend en koopon ook tegen de lagere noteeringen nog niet Kaltmeetstoffen: Geen nieuws. OMZET BLOEMENVEILING Aan de Coöp. Centr. "Weatl. Bloemenveiling „Honselersdljk" werden de vorige week aange voerd 24.420 stuks rozen, d 3783 bos groen f 314. 6371 chrysanten f 823. 3786 tros-chrvsanten 1 diverse producten werd f 980.87 ontva totaal f 3607.97. De omzet in dezelfde d het vorig jaar bedroeg f 2320.55, alzoo meerdering met f 1287.41. Gemengd Nieuws. BOTSING TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN TE AMSTERDAM. Te Amsterdam hield de Fascistenbond „De Bezem" aan de Rozengracht een verga dering, ruaarin de heer J. A Baars gespro ken heeft over „Werkloosheidsbestrijding'. Toen de toegang tot de zaai was opengesteld, bovonden zich buiten o.m. 300 a 400 com munisten, die allen naar binnen wilden. Aangezien houders van toegangsbewijzen dienden voor te gaan, was er slechts voor 'een vijftigtal communisten plaats, welk feit aanleiding dreigde te gaven tot wanorde lijkheden. Een sterke politiemacht «van het bureau Marnixstraat was echter ter plaatse. Zij verspreidde de in groepen samengeschocil <le communisten, zonder dat krachtdadig behoefde te worden opgetreden. In de vergadering zelf ging het warm toe; de interrupties waren niet van de lucht De aanwezigheid van de talrijke po litiemannen buiten de zaal, die gereed wa- rein om in te grijpen waar zulks noodig mocht zijn, vooikiwiam dat er erger dingen geschiedden. Tegen het eind der vergadering echtci kwam bet tot wanordelijkheden, toen eeni ge communisten hun argumenten krachi bij wilden zetten, door met stoelen te gaan gooien. Vóór er een ernstige vechtpartij ont staan kon, greep de politie in door de zaal to ontruimen. Op straat is de menigte daar na verspreid. IEPZIEKTE. Tc WiTnis vertoornen de iepenboomen jangs den Langen Muntweg verschijnselen van iepzickte. VERDRONKEN Men meldt ons uit Sliedrecht: Woensdagmiddag is het 4-jarig tweeling zoontje van schipper B., die in de buurt van de spoorbrug in de Menvede lag, spelenderwijze over boord gevallen en ver dronken. Het lijkje is opgevisoht. Te Maastricht is in de Kanaalhaven een arbeider verdronken. De ongelukkige was gehuwd. BRANDEN Te Barkhoorn onder Onstwedde (Gr.) is 's nachts de boerderij van Aibel Mii.acheis afgebrand. Er kwamen 32 varkens om het leven. Alles was verzekerd. De oorzaak wordt gezocht in het machinaal dorschcn. KETELONTPLOFFING. Te Crefeld (Duitschland) sprong de ketel in het Nederlandsche motorechip „Bertha Johanna". De vrouw van schipper Hollink werd hierdoor ernstig gewond. T,-. ERNSTIG AUTO ONGELUK Twee zwaar gewonden Op den Rotterdamschen rijweg onder Overechie is gisteravond een vrachtauto bij het, uitwijken voor een andere auto op een viertal fietsers ingereden. Een ran de fietsers J. I-Iillemons, uit Schiedam, raak- te zoodanig tusschen de auto en een boom bekneld, dat hij met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis te Schiedam moest worden overgebracht. Ook de chauffeur die door de voorruit van de auto vloog is naar het ziekenhuis veiwoerd. De beide andere fietsers kwamon met den schrik vrij. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Stokeriiorst in de gemeente Neder- weert. (L.) kwam een zesjarig knaapje van achter een tractor geloopen toen juist een vrachtauto passeerde. Het yenitje werd over reden en gedood. STAKINGSRELLETJES Te Zutphen zijn relletjes uitgebroken naar aanleiding van een staking bij den bruggenbouw voor het Rijn-Twente-kanaal. Twee werkwillige macliinisten werden door stakers mishandeld. De politie arres teerde hen. Duitscheis zullen de stakers vervangen. Men meldt ons uit Zevenbeigschen Hoek: Toen de 26-jarige zoon. van de weduwe L. van Geel nabij 'het (buurtschap Langc- weg wat lang wegbleef om het middagmaal te gebruiken, ging men hem zoeken en vond hem tenslotte in de schuur liggen. Het bleek, d'at de man uit den. nok yam de schuur was te pletter gevallen. AUTO VAN DEN DIJK. Een luxe auto, bestuurd door den heer J. II. L. uit Rotterdam, is op een dijk even buiten de gemeente Maassluis, doordat deze moest uitwijken voor een jongen, ram den dijk gereden en over den kop geslagen. De jongen, die door een der spatborden geraakt werd, kwam te vallen, doch kwam er vrij goed af. De bestuurder van de auto werd ernstig gewond aan hoofd, arm ern borst, de Ibeulc inzittenden, D. S. en H. G., beiden uit Rotterdam, 'bekwamen geen noemens waardig letsel. „KERMISGENEUGTEN". Na een bezoek aan de kermis te Maastricht is de 47-jarige J. W. aan de Zuid-Willems vaart gestruikeld over een touw, waaraan een scjiip vastlag. Na eenige oogenblikken werd de man leven loos opgehaald. Op de kermis werd de 12-jarige J. van Dijk, die in het hyppodroom de paarden plaagde, door den eigenaar met een zweep in het oog geslagen. jongen zal het oog waarschijnlijk moeten Uit het Sociale Leven. NED. VEREEN. VAN CHR. HANDELS REIZIGERS EN HANDELSAGENTEN ïoemde vereeniging houdt 19 Sept. Sohevenlngen, zal resp. gerefereerd w'ordei ontwerp inzake handelsreizigers en handels agonten. LOONSVERLAGING TERUGGENOMEN. irlaglng inge voerd voor een geaeeue van het personeel, t.w. 15 fo. Na bezwaren van werknemcrszlide werd met de werkgevers geconfereerd en dit leidde tot het resultaat, dat de loonsverlaging HET BONDSGEBOUW VAN DE CHR HOUTBEWERKERS Het Bondisgabouw van den Bond van Chr. houtbew datum verlai in de Slachtliu. Economie en Financiën. BINNENLAND Uitgifte van 7.500.000 nominaal kapitaal 4 obligatiën De «heeren Van Loon Co. berichten, dat zij op Dinsdag 22 September de gelegenheid open stellen tot inschrijving op een uitgifte van f 7,600.000 nominaal kapitaal 4 obligation ten laste van de N.V. Mij. tot Exploitatie viui Staatsspoorwegen, De leoning- is aflosbaar doo«r ten hoogste 60 JaarliJksche lotingen, be houdens de bevoegdheid der Mij. om haar te allen tijde geheel of (gedeeltelijk af te lossen. Aan het prospectus ontleenen wij nog het volgende: i oprichters der Mnat- andere helft; divi- m op- richtersrechten, onder bijvoeging van daartoe bestemde, behoorlijk ingevulde en onderteeksn de formulier-inschrijvlngsbrieven. tevens num merlijsten van de betreffende stukken («blauw, resp. rood biljet). Voor toewijzing.kradhtens voorkeur zijn per Obligatie vereisoht: 19.2 dividendcoupons No. 63 van aondeelen aan toonder, met afronding naar boven van het aantal dividendcoupons. Voor preferentie op 1 Obligatie zijn dus noo dig 20 dividend coupons No. 69. Voor preferentie op 10 Obligation zijn dus noodig 192 dividendcoupons No. 69. Met 1 dividendcoupon No. 47 van de bewijzen van oprichtersrechten kaïn preferentie worden uitgeoefend op f 7.500 nominaal kapitaal ot'.i- gatiën met afronding naar beneden van dit irag. rentle wonden uitgeoefend op 15 obligatiën k f 1000.—. Na 22 September 1931 zullen bedoelde divi dendcoupons van onwaarde zijn. Van het na uitoefening van bedoeld recht overblijvende gedeelte der leening is f 3.W0.000 (of zooveel minder als er mocht overblijven) op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst. Op het daarna eventueel overblijvende gedeelte zal een vrije inschrijving worden opengesteld. De betaling 4 100 pCt. van de krachtens het recht van voorkeur en vrije inschrijving toe gewezen Obligatiën, vermeerderd met de kos ten van «het op de toeiwijzingsnota verschuldig- geschieden op Donderdag 1 Oct. l?3Lefen ki tegen in o Obligatiën, ïtvangst neming van de definitieve DE CEMENTPRIJZEN verlaagd. Verder dat voortaan de jute- ken voor 0.30 lnplaats van voor 0.50 ie paplerenzakken iuplaats van voor 0.07* r j 0.06 worden berekend. P. J. SIEGERS EN ZOON te Middelburg. In een circulaire i tèlo heeft z(j medegedeeld, dat teng het staken der betaling door de rir Koster Co., velen der cliënten het wen hebben opgezegd cn over do gede gelden beschikt of opzegging gedaan hebl vang do; op termijn geplai disi UITGIFTE SCHATKISTPAPIER Hoogstens 80.000.000 Densdag 23 September 1931 n.m. tv Nederlandsche Bank te Rotterdam en het tentschap der Nederlandsche Eank te 's-Gra- teld op Schat- jtbiijet- - hoogste i i Do storting van de verschuldigde so geschieden op 1 October 1931 vóór half AMERIKAANSCHE DIVIDENDEN BELANGRIJKE VERLAGINGEN De Kansas City Southern heeft het dividend op de gewone aandeelen gepasseerd. Tot nu irtaalsdividend van 1!4 taal betaald. erd regelmatig 0.12% per kwar Electric verlaagde he bedroeg het deficit 5 2.88 millloen. Be zunugingen leidden In de tweede kwartaal vai dit jaar tot een winst van 926.000. Het de fielt werd daardoor teruggebracht tot 1.9. Do Intcrstnto nnkerlcs Corporation pas- t het kwartaalsdividend van 0.25 per ge- Bank of England onttrokken. Bovendien is door Nederland gister nog voor 210.000 In de open markt gekocht. Desondanks bewoog de gulden zich gister weer ten ongunste van «nnootschap ondor flri achuldeische Indien dezo vennootschap wordt ontbonden. 11. Natuurlijk kan de schuldc-ischer aan een der uittredende firmanten het geld blüven leenen der schuld en juridisch te laten jrbonden tot IV WRBBBPmiHMl ontbinding niet bekend waren, térwfil deze ontbinding valt binnen den termijn van Ket contract, kan dit zeker tot moeilijkheden aan- Seven Immers, degene die geldt leent, heeft het recht dat hem de som tot het eind der contractsperiode wordt gelaten. Maar even goed heeft de schuldelscher zekerheid noodig. zijn reld als candidaat-Indisi: merking te kome aaa een der'" V°l! getuigschrift van bekwaamheid" aan een universiteit of het examen ter ver krijging van een getuigschrift van bekwaam- school studie aan de technische hoóge- b. hét eindexamen van H.B.S. met vijfjarigen In Nederland of in Ned. Indië; het dj_ i verkrijging landbouwkundige; 'an het Koninklijk In- et' toelatingsexamen de Koninkl.Mili- t. het natuurkundig c „rPgetJ^n,,wöz',,?s van de candidaat-Indisohe ambtenaren, die door de Geneeskundige Com missie van het Departement van Koloniën lichamelijk geschikt voor den Indischen dienst moeten zun bevonden, heeft in den loon van de maand September plaats. Als tegemoetkoming in de studiekosten kan gedurende ten hoogste drie Jaren, welke ter mijn in bijzondere gevallen mot é'én jaar' kan worden verlengd, een toelage worden verleend naar reden van 1200 gulden 's jaars. waarvan het genot afhankelijk is van goed gedro Tingen, terwijl de collegegelden' 'goed. Vi do i het i

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10