Het Communisme in de Practijk De Christelijk Soc. Volksdienst \£üA4ridaaq DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Objectieve mededeelingen en crïtische beschouwingen DE TOESTAND OP DE SPOORWEGEN. tor hand zal nemen en moet ten spoedigste een productieprogram voor die trust worden Aan Krestoss wordt uit Moskou gemeld, opgesteld. dat de volkscommissaris van transport, Roechimowitsch, scherpe critiek heeft uit- I geoefend in een vergadering van den raad van arbeid en verdediging op het beleid der rcgeering jegens de spoorwegen. Men had geëischt, dat de leiders der verschillende districten zouden worden ontslagen, omdat het spoorwegtransport in zulk een chaoti- schcn toestand venkeert en ten eenenmale niet in staat is te voldoen aan de aanvragen om transportmiddelen Roechimowitsch antwoordde, dat de schuld niet ligt bij de chefs, mam* bij de regeering zelf, die vanaf 1925 stelselmatig op de uit gaven voor de spoorwegen heeft beknibbeld, in 1929 niet minder dan 25 procent. Al ont slaat gc mij met mijn personeel, zei Roechi mowitsch, en geeft ge de leiding in handen van Stalin zelf, zal dit alles nie_ts helpen. Wij hebben geen geld genoeg om het mate rieel en den weg te onderhouden. In April van dit jaar wachtte 53 procent van al het rollend materieel op herstelling, terwijl 60 procent van de spoorwegen gedurende de laatste vier jaar niet zijn onderhouden. Bij do grootte van de spoorwegbegrooting bel eekent dit een besparing van meer dan een milliard roebel per jaar, welk geld be steed is aan den bouw van „industriereu zen". Nu moet men geld hebben voor die nieuwe bedrijven (wij vermeldden onlangs, dat alleeD de kolenmijnen het volgend jaar bijna een milliard roebeJi' extra noodig heb ben), terwijl thans ook de spoorwegen in zulk een toestand verkeeren, dat zonder groote uitgaven het geheele transport dreigt ineen te storten. 4H Bij de vele wonderen, die de sowjet- regeering heette te bieden, was in de laatste maanden een nieuw wonder gekomen, dat „politeehnisatie" van het onderwijs werd genoemd. Wat dat precies beteekende wist de buitenwereld tot nu toe niet; het werd verborgen onder een kleed van nietszeg gende propagandatermen. We zijn in dit opzicht nu iets wijzer ge worden door een uitvoerige beslissing van het centrale comité der communistische partij, waarin vele wetenswaardigheden den medegedeeld, Zooals gewoonlijk hebben de lagere organen.de hooge partij wijsheden verkeerd begrepen en uitgevoerd. Maar de praKtijk is in ieder geval geweest, dat „po- iitechniEatie" beteekende een poging kinderen op school tot vakarbeiders op te leiden. Dat is fout, verklaart het partijbestuur, en komt nu met de verbluffende nieuwigheid, dat de basis van het onderwijs moet zijn en blijven de kennis van wetenschappen, zooals wiskunde, natuurkunde, scheikunde i aardrijkskunde en geschiedenis. Deze kennis 3ENd' was blijkbaar bij de politeehnisatie in de 1EN 1 verdrukking gekomen. B. Derha ve moet het onderwijs voor de zoo- 2.5l veelste maal gereorganiseerd worden, dit 6.— keer voor de verandering - eens midden in den Cursus. De nieuwe methode, wat nieuw f 5*"f daaraan is blijft duister, moet met 1 Januari 1932 worden ingevoerd./ 201 a pCt, Hel onderwijzend personeel moet ln die maanden opgeleid worden in Marxistischen s==a geest, iets dat al 14 jaar verkondigd wordt zonder resultaat op te leveren, en de poli- technisatie moet bestaan in het inrichten H yan werkplaatsen bij de scholen. rrlOL Ook de verdere opmerkingen en voor in 9*7 schriften leeren ons het een en ander. 102* Allereerst krijgt de plannencommissie op- X dracht nu eens een vijfjarig plan voor scho- C§ 99] lenbouw te maken; dat is iets, dat men blijkbaar had vergeten in de groote zorg 8/ op] voor de industrie. Vervolgens moeten de _T cnderwijzerssalarisesn verhoogd worden en 70- hot onderwijzend personeel, wat betreft ver- X i zorging met levensmiddelen ,en industrie- ftlOO* voorwerpen op één lijn gesteld worden met ]T I de arbeiders. Van de bedoeling om de rant- X 8ü soencering in de naaste toekomst op te hef- moi[ fen merkt men hierbij niets. H I Wat de middelen voor dezen school bouw KliOJl en bet enderwijs betreft wordt openlijk ver- 43* klaard. dat de staatskas deze niet kan ver- I schaffen. Die is bestemd om de allesverslin- dende industrie aan geld te helpen. De scholen worden venvezen naar de hulp der collectieve boerenbedrijven, hetgeen wil zeggen, dat de plattelandsbevolking naast de belastingen, heerendiensten enz., ook nog de kosten van het ondenvijs harer kinderen krijgt te dragen. Op de scholen zal eenheid van leiding worden ingevoerd, evenals in de industrie. Dus de functie van hoofd der school wordt in eere hersteld. De medezeggingschap der leerlingen moet beperkt blijven tot die maat regelen, die de discipline op de school be vorderen. Wat de leermiddelen betreft moet de op perste economische raad ten spoedigste zorg .dragen voor een nieuwe trust, die de ver vaardiging van alle soorten leermiddelen ftTOl* •i - M 79! 8ö M 75 95! K§- s - X 84 X 80 X - V.'TT X WH X 97,V Beziet men deze serie maatregelen in haar geheel dan komt men tot de conclusie, dat ul deze „nieuwheden" reeds oude kost zijn in Europa, en dat Rusland alleen hopeloos ver achter ons aansukkelt in ieder opzicht. Een medewerker ^an de Benldjnsche Roel had dezer dagen een onderhoud met een hooggeplaatst persoon uit de sowj et-unie, die verklaringen gaf over de iaden, waarom de sowjets op het oogenblik zoozeer hun best doen om met de Franschen tot overeen stemming te geraken. De oorzaak zit eenvoudig in het angst wekkend gebrek aan buitenlandsche valuta der sowjets, en in de onmogelijkheid onder de tegenwoordige omstandigheden nieuwe credieten te krijgen in Duitschland of zelfs in Engeland. Frankrijk is het eenige Euro- peesche land, dat nu geld heeft, en we bereid aldus de -egsman om alles te beloven wat men wenscht, tot zelfs de er kenning der Tsaristische schulden toe, wan-1 near we maar direct geld krijgen. De rest is een kwestie van langdurige onderhande lingen en wat er over een paar jaar zal gebeuren zullen we dan wel zien. Frankrijk hoopt natuurlijk op belangrijke bestellingen voor zijn industrie en riet de gelegenheid schoon den voorsprong van Duitschland, de laatste jaren d-oor dat land in den handel op Rusland veroverd dooi steeds grootere creclieten, min of meer in te halen. Inderdaad Is het -ebrek aan valuta mo menteel te Moskou zoo groot, dat de Rus sische staatsbank voor buitenlandsch geld ongeveer het tienvoudige bedrag in roebels uitkeert als de officieele koers aangeeft Natuurlijk niet van menschen, die in Rus land zelf komen geld wisselen, maar tegen dezen koers doet de staatsbank officieel zaken met buitenlandsche banken. WAT DE „INDUSTRIEREUZEN" KOSTEN. Met 1 October a,s. zal het eerste gedeelte van Magnitogorsk, het nieuwe hoogoven- bedrijf in den Oeral, in bedrijf worden ge steld. Men is echter thans nog druk aan het bouwen n monteeren. Welke sommen daar voor noodig zijn blijkt hieruit, dat het bouw programma voor deze maand alleen uitgaven ter grootte van ruim 28 millioen roebel met zich brengt. De bouw van deze fabriek is nu al een paar jaar aan den gang, en het is dan wel duidelijk, dat het een aardig som metje gekost zal hebben. VAN ONZE BERLIJNSCHE CORRESPONDENT De Rijksvergadering fe Leipzig Een onderhoud met Simpfendörfer „De staat op Christus gefundeerd" De rijksvergadering van den Christelijk- Socialen Volksdienst zal dit jaar in de Messe-stad Leipzig van 19—21 September worden gehouden. Vertegenwoordigers dei- antirevolutionaire en der christelijk-histori- sche partij zullen hierbij aanwezig zijn en ook de Evangelisatie Volkspartij uit Zwitserland zal een bewijs van belangstel ling geven. Hierdoor heeft deze politieke groep, die eigenlijk geen internationaal ka rakter draagt, buiten de grenzen van het Duitsche rijk zijn politieke solidariteit ver worven. Op deze samenkomst te Leipzig zal de eerste voorzitter der partij, de Rijksdagafge vaardigde Simpfendörfer, het tihema bohan- delen: „De VoLksdienst in den herzienings- strijd". Hülser, de hoofdredacteur van de „Tdgliche Rundsahau" en tweede voorzitter der partij, behandelt ihet onderwerp: „De Volksdienst temidden der nieuwe partijgroe- peeringen". Door de activiteit van den Christelijk- Sooialën Volksdienst, die zijn hoofdzetel ln Spandau heeft, mocht de Christelijke pen den laat sten tijd aan beteekenis gaan win nen. Iedere week verschijnt in stevigen om vang het gelijkluidend orgaan der partij „Ohristlich-Sozialer Volksdienst" en sedert enkele maanden is ook de „T&gliche Rund schau" weer uit haar asoh herrezen. Toen ik onlangs den hoofdredacteur eens wilde bezoeken, kostte het heel wat inspanning, alvorens ik het bescheiden bureautje in de Hallesche strasse ergens op een der binnen plaatsen kon ontdekken. In de buurt wist niemand er iets van en toen ik een druk kerij dichtbij binnenwandelde, bleek, dat men er van de „Tagliche Rundschau" nog niimmer gehoord had. Toch telt dit eens zoo veelgelezen orgaan zijn 50ste jaargang en het is te hopen, dat Hülser het weer tot bloei weet te brengen. Beide organen worden den laatsten tijd opvallend vaak genoemd. Men zal zich het conflict herinneren tus- schen den Pruisischen premier Braun en den Volksdienst tijdens het referendum. Braun dwong de hoofdredactie van het par tij-orgaan door middel eener noodverorde ning tot het plaatsen van een omvangrijk artikel over de verhouding tusschen het aantal Katholieke en Protestantsche amb tenaren in staatsdienst. De „Tagliche Rundschau" treedt juist thans naar voren door haar aanvallen tegen Dr. Curtlus. Onder het opschrift: „Het aftreden van Curtius vanzelfsprekend" leest men: „Uit een bespreking, welke de Rijkskanselier met Dr. Dingeldey, den voorzitter der Duitsche Volkspartij, had, is bekend geworden, dat deze partij het heengaan van den minister van buitenlandsche zaken voor wenschelijk houdt. De Ghristelijk-Sociale Volksdienst kan er op wijzen, hoe hij herhaaldelijk in 't openbaar en in particuliere gesprekken met den kanselier verklaard heeft, dat Dr. Curtdus voor het werk tot herstel niet ge schikt is. De Volksdienst heeft het aarze lend optreden van den kanselier in dezen nooit begrepen. Het herzieningsvraagstuk kan niet door een minister bevorderd wor den, die nog zoozeer a^»i de Erfüllungspo- litik" is blijven hangen". Daar het orgaan van den Volksdienst in dezen met de „Tagliche Rundschau" een zelfde lijn schijnt te trekken, wendde ik mij persoonlijk tot Simpfendörfer en vroeg hem, mede in verband met de komende jaar vergadering, om zijn zienswijze over den gang van zaken. W. Simpfendörfer det Ide mij het volgende mede: „Het totale ef.xct van de tegenwoordige crisis treedt duidelijk en overzichtelijk naar voren. Weet u, wat de tegenwoordige situatie voor ons zoo dreigend maakt? Het feit, dat de fundamen ten van alle maatschappelijk leven in hun grondvesten wankelen. Wij beleven niet slechts een economische crisis van on ge- kenden omvang, wij staan tevens midden in De moderne mensdh heeft zich onttrokken aan ieder systeem van rationalisme, idea lisme en materialisme. Dientengevolge staat hij machteloos tegenover de demonie zijner eigen prestaties in staat en maatschappij. Onder deze omstandigheden bestaan er slechts twee mogelijkheden. De mensch is geheel en al op zichzelf aangewezen, dan is moede resignatie en doffe vertwijfeling zijn onafwendbaar lot. Wanneer echter de vraag naar het absolute door God met een onaantastbaar ja! beantwoord wordt, dan is de rustende pool in de vlucht der verschijnselen gewonnen. De bevrijding der politieke sfeer van het kerkelijk voogdij schap leidde vooral in Duitschland tot verregaande verwereldlijking van dit levensterrein, tot een bewuste opheffing van de laatste afhankelijikheidsbetrekking tot God. Dit ontbreken van iedere relatie tus- sc/hen het politieke en het absolute draagt in de eerste plaats schuld aan den chaoti sch en toestand, welke alom in het politieke leven is vast te stellen. Slechts van een onzichtbaar aantrekkings pumt uit kunnen de menschen worden aan eengesloten tot een organische massa. Ieder, die tot de massa behoort, wint pas aan or- ganischen samenhang, wanneer hij deel neemt aan hetgeen dat boven de massa uit gaat, wat oneindig veel grooter is dan de staat of de volksgemeenschap. Wanneer de omvangrijke taak van den staat de gerech tigheid is, dan kan inhoud en legitimatie van het recht niet uit de sfeer van den zelfstandigen mensch, maar uitsluitend uit het absolute, uit God, gewonnen worden. Hiermede is dan tevens de basis gewonnen, van waaruit alle gebeurtenissen in het poli tieke en economische leven het karakter van toeval en willekeur de diepste oorzaak der thans heersehende vertwijfeling ont nomen kan worden. „Hieruit valt af te leiden, dat dat tevens gehoorzaamheid aan Gods wil beteekent, gedreven kan worden. Slechts in een radicalen overgang tot zulke politiek ligt de redding der volken, die thans be dreigd worden door de catastrophe van VIJF EN TWINTIGSTE JAARBEURS VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN DE STAND DER GEROFABR1EK Op de derde verdieping vinden we de voedings- en genotmiddelen en ook nu is er van alles te kust en te keur weer te kijken en te koopen. We noemen de fa. C. J. van Houten en Zoon, Koninklijke Fabriek van Cacao en Chocolade Weesp, die Tante Jet op bezoek heeft in haar stand. Tante Jet, bekend door heel het land, met haar gemoedelijkeji en moederlijken glimlach, die zoo overtuigend weet te redeneeren hoé je Van Houten's cacao moet klaarmaken. In de volgende maanden komt tante Jet weer voor in de dagbladen en de lezeressen en de lezers zul len met genoegen vernemen, wat ze verder te zeggen heeft over het bekende Van Hou- ten'fi product. De plaatjes met filmsterren, die bij de reepen gevoegd worden, zijn nog steeds in trek, De fa. voert een nieuw arti kel nl. een tablet chocolade van 200 gram, in doosjes bevattende één stuk h 25 cents, of 2 stuks h 50 cents. Er is een uitgebreide sorteering losse bonbons. 25 cent per ons verkoop. De fa. heeft weer de speciale ge wichtsdoozen en in den stand trekt de aan dacht een fraaie gekleurde reclameplaat, waarop afgebeeld een reuzenlange trein, met de vermelding, dat duizenden wagons, vormend een trein van Gouda naar Utrecht, noodig zouden zijn om materialen aan te voeren om de fabriek een jaar gaande te hóuden. In 69 landen, zoo vermeldt de goed geslaagde plaat, worden Van Houten's pro ducten gebruikt De N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken Gebr. Sick es Amsterdam brengt weer haar bekende assortimenten bonbons, luxe doozen bonbons, reepen in allerlei soort en gewicht en losse en verpakte chocolade. Dat was de mededeeling, welke we in den stand van deze fa. kregen; volgens het oude en beproefde recept geschiedt ook in deze fa briek de fabricage en Sickes' reepen zijn be kend en ook gezocht. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken Haarlem, brengen zes nieuwe bonbons, die nu gepousseerd worden op de Jaarbeurs en spoedig gepropageerd zullen worden in de pers: Het zijn nougat croquant, plat d'oran- ge, duplex mou, caramel d'armandes, bon bon praline en amanda. Voorts vonden wij bij deze fa. een nieuwe collectie doozen si garen naar bekende merken zooals Cadena en Karei I in de origineele doozen, voor Sint N'icolaas. De tabletten in een nieuwe doorzichtige verpakking zullen voor het pu bliek de aantrekkelijkheid hebben, dat men wat Wils" J THURINGER BONIFATiUS-SAGEN Evenals om de Lutherfiguur hebben zich ook om de Bonitatius gestalte talrijke sagen geweven. Vooral in Thüringen weet men er heel wat te vertellen. Eens kampeerde B. aan den oever der Ohra in trieste, gedrukte stemming. Moede loos legde hij zich in z'n tent ter rust en uit de wouden geruchtte het woest ge schreeuw der heidensche bevolking. Daar stond in dien nacht de stralende lichtver schijning van den engel Michaël aan zijn sponde en sprak hem troost in. Zijn vrees verzwond en hij begaf zich opnieuw tot hPt werk der heidenbekeering. God zegende zijn arbeid en op de plaats, waar hij vertroost was. bouwde hij een kerk de Michaels- kerk te Ohrdruf. 't Was evenzeer aan de Ohra, dat hem en de zijnen 't een keer aan 't noodigste ontbrak. Ditmaal begaf hem echter zijn geloofsvertrouwen niet. „Meent gij", richtte hij zich tot zijn dienaars, „dat Hij. die Israël spijsde in de woestijn, ook niet in onze behoeften kan voorzien?" Pas had hij 't gezegd, of een arend kwam aange\logen en liet een visch voor z'n voeten vallen. Dikwijls vinden de boeren bij 't ploegen steentjes, die wel wat op geldstukken lijken en door 't volk B.'s-penningen genoemd worden Men vertelt er 't volgende van: Toen B. het evangelie predikte geloofden er velen, maar anderen hieven \erhard en wierpen hem met steenen. Dit bracht B. tot de verwensching.dat al hun geld in steenen veranderen mocht. 7.oo geschiedde en nog vindt men in de bewuste steentjes de als onbruikbaar weggeworpen geldstukken terug Op 't kerkhof te Groot-Bargula staat een oer-oudtf linde, wier ontstaan al mee aan B. wordt toeceschreven. Eens eischte men van hem een wonder als bewijs zijner aooa- tolische zending. Hij stootte in heiligen toorn zijn staf in tien grond. De staf gaf aanstonds twijg en blad en groeide uit tot de linde van Groot-Bargula. In de nabijheid van Ilhemda ligt in het dal verdoken het vriendelijke dom Heils berg. Aan de kerk aldaar is sinds oude tijden de naam van B. verbonden. Zoo zou B. ter plaatse aangekomen er z'n paard de weide ingestuurd hebben. Daar schraapte 't dier met z'n gewonde poot in de aarde en direct ontsprong er een geneeskrachtige bron. Van alle kanten stroomde't menschen naar die plek en zoo kreeg B. volop gele genheid tot prediken, velen tot zegen. De plaats, waar men genezing vond naar lichaam en ziel gaf men den mooien naam Heilsberg. Een en ander onleenden wij aan een Duitsche periodiek. geestelijk, economisch en politiek bolsje- „In den Ghristelijk-Socialen Volksdienst heeft deze wending zich voltrokken. Een nieuwe gewaarwording van Gods werkelijk heid, een elementair besef van nationale ver bondenheid heeft hier het politieke ge- dachtenleven ln absolute gebondenheid ver ankerd en de menschen een nieuwe stand plaats in de sfeer van het politieke hande len doen winnen. „Kan onze politiek een uitgesproken con fessioneel karakter dragen? Stellig is haar grondslag de belijdenis van Christus, zoo als we die ook bij geloovige katholieken kunnen vinden. Deze belijdenis wordt hier echter in weergegeven. Dat beduidt geenszins een verscherping van de confessioneele tegen stellingen. Integendeel, zij biedt telkens nieuwe mogelijkheden tot gemeenschappe lijke politieke actie in den dienst der nalie en draagt ertoe bij, het tragische conflict der confessioneele verdeeldheid te over winnen. Men heeft herhaaldelijk beproefd, om een feligieus gefundeerde politiek tot cultureele en hoogstens nog tot sociale politiek te beperken. Niets is onjuister dan deze op vatting. De ongekende nood der wereld eischt immers juist een nieuwe oriënteering der buitenlandsche politiek, welke noch met illusionistisch pacifisme, nooh met brutale machtspolitiek iets uitstaande mag hebben. Zoo lag het ook in de lijn van den Volks dienst, voor een op gerechtigheid rustende vrede den strijd tégen de oorlogsschuld en vóór de herziening van het vredesverdrag vooraan te gaan. „Voor ons Duitschers geldt, wat de Tü- binger staatsrechtsgeleerde, Dr. Gerber, de zer dagen op een voordracht zeide: „Het gaat er om, dat ons volk, dat zich in een geschiedenis van meer dan duizend jaar steeds tot het Christelijk geloof beleden heeft en zijn leven als staat op dit geloof vastlegde, thans, voorzoover het aan dit geloof bleef vasthouden, zich ook weer openlijk voor Christus uitspreekt en daar door het leven van den Duitschen staat, die toch ook de staat zijner Christelijke bur gers is, voorzoover dit binnen zijn vermo gen ïigt, op Christus fundeert, en tot Chris tus terugbrengtl" Berlijn, 14 September 1931. goed kan zien, wat de inhoud is. Als nieu wigheid brengt Droste 'n bridgespel. Dit is een doosje, waarop de kenteekens der bnd- gekaarten. Het aardige is, dat in de doos vier Kleine doosjes zitten, zoodat elke spe ler een eigen doosje bonbons bij zich kan hebben. Doozen bonbons in zilver en goud, een fraaie zijden strik op een doos, zullen bekoring hebben voor jonge dames, die van een vereerder stellig gaarne zoo'n doos zul len ontvangen. De N.V. Stoom Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta te Breda brengt als nieuwigheid een duoreep, half melkchocolade en half puur chocolade. Verder brengt Kwatta be kende reepen, biscuits, bonbons en andere wichtartikelen, specialiteit ook is ze in des sertchocolade. Ook in dezen stand kregen we den indruk, dat er nog goede zaken worden gedaan, iets wat trouwens niet te verwonderen is, want de naam Kwatta is niet alleen in ons land bekend, maar ook ver, ver daarbuiten. De stand van de Gerofabriek is al van verre herkenbaar door de reeks etalage kasten, die aan de gangzijde rijn aange bracht en waarvoor vooral diegenen zich verdringen, die niet in het artikel handelen en toch aangetrokken worden door de nou- veauté's, dit deze fabriek op elke jaarbeurs brengt- Een veel uitgebreider beeld hiervan krijgt men uit den aard der zaak in de monster zalen zelf, waarin men bij elk bezoek weder wordt getroffen door het deftige interieur en de rustige belichting, waarbij de verschil lende fabrikaten bijzonder tot hun recht koenen. Als voornaamste nouveauté lanceert de Gerofabriek thans lepels en vorken van een nieuw metaal, dat onder den naam Zilmeta in den handel wordt gebracht. Dit metaal is volkomen immuun voor de inwerking van zouten, zuren, mosterd, enz., zoodat de hier van vervaardigde lepels en vorken volko men vlekvrij zijn en deze eigenschap behou den zelfs bij de meest ruwe behandeling, ln tegenstelling met de verchroomde couvert artikelen (Gromalca), die hun vlekvrije eigenschap aan de chroomlaag ontleenen, welke echter bij niet goede behandeling gaat afslijten, zijn de Zilmeta-lepels en vor ken dus vlekvrij door en door. Zij vormen een ideaal tafelgerei voor gezinnen, waar voor het poetsen geen tijd ter beschikking is. Bovendien is de kleur van het Zilmeta zilverwit, waaraan het dan ook zijn naam ontleent (Zilverwit Metaal), hetgeen ook een voordeel is boven de eenigszins blauw achtige kleur van het Gromalca. Ongetwijfeld zal de Gerofabriek succes oogsten met dit nieuwe fabrikaat De afdeeling Gero-zilver imponeert door haar groote collectie artikelen en modellen, waarbij veel naar ontwerp van bekende kunstenaars, welke collectie meer en meer wordt uitgebreid, nu weder met een serie servetringen naar ontwerp van Van der Hoef, nieuwe theelepels, taartvorkjes, enz. Ook al breekt het practische in de huishou ding baan, waardoor een fabrikaat als Zil meta met zijn vlekvrije eigenschappen in gang zal vinden, toch zal de huisvrouw voor de betere tafel aangewezen blijven op hei Gero-zilver, dat nu eenmaal een fijner ca chet geeft en alle goede eigenschappen hpeft van het massief zilver met het voordeel van den zooveel voordeeliger aanschaffingsprijs. In de afdeeling Gero-tin vinden wij sen geheel nieuwe serie artikelen, nl. falenct met tinbeslag, waarvoor de Gerofabriek sa menwerking heeft gezocht met de Kon. Pla teelbakkerij Zuid-Holland te Gouda. Naast het Gero-Tin naar ontwerp van ve»- Radio Nieuws. .••peling door den beer M. 1 Gramofoon. 12.30 Tijdsein. 12.301.30 Concert, te geven door het Chr. Kinderkoor „Hoannd" te Loosduinou, onder leiding van Henk (i. v. d. Berg Aan den vleugel; Bernard Verboom. 1.302.30 Gramofoon. 2.303 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. AL Weutlnk te Hilversum. 3 Tijdsein. 3—1 30 Concert: Frits Aleyerse, zang Mevr. Hanny Helderman-Smit, plano. 4.301.la Gramofoon. 4.455 Verzorging van den zender 5 Tijdsein. 5—6 Kinderuurtje, te leiden door Mevr. L. M. v. d. Veer—van ingeland te Den Haag. Zang en piano: Mej. T. Stronkhorst te Den Haag 6 TtJdsein. 6—7 Uurtje voor de landbouwers. Spreker; de heer P. Tlllema. te Tienhoven. Onderwerp: „Grasland ln herfst en 7 TtJdseln_ 7—7.30 Op last 7.207.46 Minlst Pcliti» van de bureau. Prof. Dr. A. van nlngen, zal als Voorzitter van deze stichting een openingsrede houden 8 Tijdsein. 8 Concert te geven duur het Symphonie-orkeet der NCKV. onder leiding van den heer Frlts Schuurman. Soliste: Mej. To v d. Sluys, eopraanzangert* te Amsterdam. 910 Carillonbespeling op het Carillon van het Koninklijk Palels te Amsterdam d-oor den heer J. Vincent. 10 Vervolg Orkest. Na afloop Persberichten van Vaz Dlas en üra- d. B. 77.30 Uitzending t HILVERSUM (1875 M.) VA-RA. 6.467 en 7 SA —7.45 Ochtendgymnastiek. 8 Tijdsein. 8.01 Gra mofoon. VPRO. 10 Morgenwtjding. VARA. 10.1* Onze Keuken. il Zang en plano. 11 15 ToospraaK 11 35 Vervolg Zang en plano. 11.50 Gramofoou. 13' Tijdsein. 12.01 Middagconcert. 1.45 Onder breking voor verzorging \nn den zender. 2 15 Cooperatlekwartlertje. 2.30 Voor de kinderen. 3 30 Maak het zelf. Cursus. 4 25 Gramofoon. 4.30 Voor de kinderen 6 Concert. 6.45 Tooneel. 7.15 Vei volg Concert. 8 Uitzending vanuit Kotter- AANTAL LUISTERAARS IN ZWEDEN EN DENEMARKEN dit Jaar nam toe met 13.593 iili 631.610 luisteraars ln Zwe- het aa: wel DE EERSTE „TELEVISIE AFSPRAAK" EEN „TELEVISIE BLAUWTJE" ln de ..Wireless World" lezen w(j. dat tn Amerika de eerste televisie-afspraak gedaan werd. In de studio van het televisie zend station W .'.VAK treedt Miss Towei voor ml- dlt draadloos Icgrnflsch mededee ichte lied niet sohilende kunstenaars brengt de fabriek thans ook een serie tin in goedkoopere prlj» kjassen. Het is opmerkelijk, dat onm dde> lijk opvalt, dat deze goedkoopere artikpien door dezelfde fabriek zijn vervaardigd, die het kos'baarder tin in den handel brengt daar zij niettegenstaande den lagen prijs toch wat vorm en afwerking betreft het Gero-cachet hebben behouden. FEUILLETON DESTERVANHALALAT Een verhaal uit den tijd der Babylonische ballingschap (62 „Dat was het óók niet, wat mij driftig maakte. Maar luister. Wij stonden aan de tinne van het tweede terras. De processie naderde. Op een rijk versierden wagen stond het beeld ven den heidcnschen god. De priesters waren in feestgewaad getooid. En het volk zwaaide met palmtakken en schreeuwde: „Heil Bel, den beschermer Ba- bylons!" En toen, toen viel mijn blik op een groep Joden, die, evenals de Chaldeërs, met palmen wuifden en niet minder luid schreeuwden. Wat zuiden zij doen, als Babel met de aanstaande volle maan zijn godenfeest op Dura viert? Zullen zij dan standvastiger zijn, wanneer de glans van alle heiligdommen dezer stad verstand en hart betoovert?" Zerubbabel zag ernstig voor zich heen. toen zijn zoon die woorden sprak. t Is tijd, hoog tijd," begon hij, ..dat de dagen der gevangenschap eindigen. Van uur tot uur vezrwakt het geloof bij Juda' zonen. Zoolang de roede van Babels von 6len zwaar op ons drukte, hield het vo'h vol 6mart en vrees het oog op Jehovah ze- richt Maar de nieuwe koning is mild. Hij, de vereerder van Aurammazdaa, brengt ook wierook aan andere goden en Juda wordt waarlijk niet verdrukt Maar in plaats dat het volk, van den druk bevrijd, Jehovah looft en dankt, vindt het meer smaak in de luidruchtige feesten ter eere van B-el en de andere goden en staat vol verbazing de tempels aan te gepen. Dat ie bedroevend! Maar hoe te handelen? De Oudsten moeten het volk verbieden, die feesten bij te wonen!" „Meent ge dan. dat het doet, wat deze zeggen? Het volk heeft geen algemeene bidplaats en zoekt daarom nieuwe heilig dommen. Zooals voorheen, toen het volk Israëls nog in Juda woonde, en de heer lijkheid van het Huis des Heeren dagelijks zag, de dienst der afgoden van de omlig gende volkeren onze natie verleidde, wor den de Israëlieten ook thans, nu wij arm aan feesten zijn, en geen offers en optoch ten meer geduld worden, aangespoord de heidenen te volgen. Wijl ons volk zijn dorst niet lesschen kan aan de heldere bron, schept het water uit troebele plassen. Als straks de offervuren ontstoken worden en wolken opwaarts stijgen van de reukalta ren, zult gij zien, dat het verlangen naar dergelijke fee?*?n nog heviger wordt bij ons geslacht. aar ach, dat niemand er aan denkt, hoezeer Jehovah zulks mis- zeker! Het verwondert mij niet, dat het zoo is," antwoordde Harmaza op stelli gen toon. Men kan zeggen, dat de lucht, welke ons omgeeft, met afgodische dampen bezwangerd is en dat Juda's zonen ge dwongen zijn, elk uur, iedere minuut, ja van seconde tot seconde, die besmettelijke lucht in te ademen." „Vele jaren geleden schreef Jesaja, de profeet des Heeren: Een gouden beker in de hand Jehova's is Babel; een beker, die geheel de woreld dronken maakt. Er bestaat slechts één middel het volk van die be dwelming te bevrijden: dat"is de terugkeer naar den heiligen berg Moriai" „Gelooft gij, vader, dat de afgedwaalden uit Juda met ons meetrekken, als Babvlons poorten voor de Joden geopend worden?" „Wanneer zij hier niet verdrukt, zwaar verdrukt worden, zullen zij niet gaan. Het volk is zijn vaderland, zijn God reeds ge deeltelijk vergeten. De lange jaren der gevangenschap waren oorzaak, dat de jongeren onder ons. die het land der vade ren en de heerlijkheid des Tempels slechts uit beschrijvingen en verhalen kennen, onverschillig zijn. Nog een geslacht na ons en niemand die van deze stad, do stad der genoegens, maar ook der gruwelen, wil scheiden!" „Mijn broeder!" sprak den volgenden dag de profeet Daniël tot Zerubbabel: „Nog is de arm des Heeren niet over ons verkort, en Zijn Hand niet teruggetrokken van het volk der belofte. Nabij is de dag, zeg ik u. waraop Juda zal terugkeeren naar zijn woning. Hoe spreekt Jeremia, Jehovah's dienaar, die achterbleef in het land der vaderen, in het boek zijner profetiën. tot Juda gericht? „Ik zal onder hen doen op houden de stem van vreugde en van ge jubel, de stem des bruigoms en der bruid, het geklepper van het molenrad en het licht der lamp. En dit gansche land zal een woestijn worden en al deze volkeren zullen den koning van Babylon dienen zeventig jaren. En als zeventig jaren vol zijn, wil ik den koning van Babyion en zijn volk bezoeken om hun misdaden en het land der Chaldeërs wil ik tot een eeuwigdurende woestijn maken. Wanneer de zeventig jaren vol zijn, wil ik naar u zien; ik wil, wat goeds ik over u gesproken heb gestand doen en u terugvoeren naar dit oord." „Zoo luiden Jeremia's woorden. En nu. mijn broeder! Gij kent den dag der ver banning Joakims, den koning van Juda, den dag, waarop voor de eerste maal zonen onzes volks deze stad binnentrokken. Gij hebt ook den dag gezien, waarop de Chal deeuwsche koningen door Cvrus den Perzor neergeworpen werden. Tel de jaren, welke van den eersten dag tot op dezen zijn! Zeventig is hun getal. In dit jaar nog zal de Heere zich ontfermen over Zijn verne derd volk. Reeds zie ik op Moria opstijgen onder de handen der arbeidenden, de blanke muren van het Heiligdom des Heeren en in schitterende pracht blinkt van Sion de koningsburg van Davids spruit; hoog daarboven echter schittert aan den Hemel een glanzende ster „De ster van don Godsgezant?" viel Zemhbabel vragtnd in. „Gij vraagt?" antwoordde Daniël, en een zacht verwijt klink in zijn stem. „Vergeef mijl Dat deed de verrassing. De woorden eena zieners zijn niet als de woorden uit den mond eens anderen mans in Juda." „U. vorst, wil ik onthullen, wat ik niet iedereen zou openbaren: Hij, Dien de Heer zenden wil is rabij." „Dus wandelt Hij wellicht ree-ie in ons midden, onder de kinderen Jude's?" vroeg i Zerubbabel haastig. j „Dit te erkennen, heeft de Heere mij niet waardig geacht Maar de woorden, die mij I de bode van Jehova verkondigden, zult gij I vernemen. In diepe emert over de vemede- iring Juda's richtte mijn hart tot Jen Heere in vasten en bidden, en zittende in zak en asch, en ik bad en sprak: Ach Hsera Gij groote en vreeselijke God! Wij hebben gezondigd, onrecht gedaan, goddeloos ge handel-d, zijn afgeweken van Uwe gebeden; daarom wordt uitgegoten over ons de vloek en de eed, geschreven in het boek Mor.es, Uwen dienaar. En nu, Heere, onze God' Gij, die met 6terke hand uw volk uit het land van Egypte hebt gevoerd, wend «f Uwen toorn en Uwe gramschap van U.ve stad Jeruzalem en Uwen heiligen Bera! Toef niet om Uwszelfe wil, o God: want de stad en Uw \olk zijn naar Uwen naam ge noemd! Als ik nog sprak en met mijn ee- bed voor God lag voor den heiligen Berg mijns Gods, zie, daar stond voor mij Ga briêl, de Bode des Heeren, en raakte mij aan op het oogenblik, dat het Avondoffc zou moeten opgedragen worden. En hij be gon te spreken: „Daniël! Ik ben gekomen u te leeron, want gij zijt een man van be geerte. Daarom geeft acht en vat het ge zicht: Zeventig weken zijn afgekort over uw volk en uw heilige Stad. opdat de ove: treding uitgedelgd. de zonde niet langer bedreven, de eeuwige gerechtigheid ze bracht en de Heilige der Heiligen gezalfd worde. Weet dus en merk het wel Van het oogenblik af. dat ultgnat het Woord dot men Jerusalem weer opbouwe. tot op Mee siaa den Vorst, ztin zeven weken en twee en zestig weken." D!t en meer n<xr eor-1 Gabriel; mflar niet «lies, wat hij sprak, i. u eoed te weten." Het aangezicht ten hemel gericht, rie| Zerubbibe! smeekend uit: „O, Heere, ia a todh spoedig de ster opgaan over Uwé hei Enkele dagen later werd Daniël, die zich zoo weinig met Babylons wufte bevolking ophield, bij don koning ontboden. De pro feet gehoorzaamde, moar begreep niet, "wat men van hem verlangde. Darius ontving hem zeer hartelijk. De koning deelde den bezoeker mede, dat hij eon andere regeling ïn het bestuur der mo narchie getroffen had. Ondor zijn opper bestuur zouden drie vorsten het uitgestrek te gebied beheerechen. Twee peisonon hnd hij al gevonden; alleen Chalden wachtte nog een regent. Het gezond verstand, vor derde dat gedeelte, voor kort veroverd, niet onder het toezicht eons Baby Ion iërs, maar onder dat van een vreemdeling te 'stellen en toch iemand te kiezen, die met den aard der bevolking vertrouwd was Nu had de koning gedacht aan don geestelijken e;ds iman der joden, van wiens wijsheid hij uieer I malen had hooren spreken. Bariu» verwachtte ,lat hij.'wl-n zulk een bijzondere du net verleent went, met beide handen zou toegrijpen. Maar neen. de ron- 1 er!inee man weigerde beslist. Toen de profeet echter het pale's verliet, had hU i het b"stuur op zich genomen flet m cht 'eenseon beschikking ies Heeren zjn. v. «I- ke hem tot dezen post riep. Wellicht, dat hij daarloor ziln volk de rvo-'-n 1er s'ad voor den terugkeer naar Juda, kon openen. I In het Zuiden 1er stad. aan 1en We*t« if. ken oever van den Run».nat strekte z ch .de gioote vlakte Dura uit. een onoverz en- war terrein, de meest geschikte plek in de omgeving der stad, waar het gold. volks feesten te vieren. j Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9