Li, .o iO Ot_r i tii.ioLR 19^)1 DE BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN MOOI FABRIEKSWERK EN ZEGENRIJK SOCIAAL WERK EINDE VAN DE DERDE DAG (Van onze eigen redacteur) Wat hieronder volgt behoort bij het derd» artikel dat helaas gisteren wegens plaats gebrek, afgebroken moest worden. In 't vo- g verhaal was de dag half om en zaten e aan de lunch, welke de gemeente /aalwijk aanbood. Daartoe genoopt, hield ook Minister Dr. Deckers een tafelrede, welke klonk als een klok. Het was een afscheidswoord, want de Mi- nieter, die van Donderdag tot Zaterdag middag steeds te midden van het gezel schap had verkeerd, kon de tocht naar Breda niet meer meemaken. Het was een hartelijk woord van een Brabanter tot de Brabonters, maar oo-i tot alle Nederlanders. Een woord van ge- iukwensch, dat Brabant zoo stevig aanpakt wij 1 het weet, dat God de toekomst voor een deel in onze handen heeft gelegd. In Brabant zijn helden gekweekt, juist dioov veel onderdrukking en ellende, en het fiere, franke nageslacht, heeft ook zijn hel len. Men noemt Brabant wel de glimlach van iet Zuiden en dat is juist; doch het is ook arsenaal van werk- en geestkracht poor gansch Nederland. Want het blijmoedige volk is ook een ge- oovig volk: het vertrouwt op God en zal Saarom niet ondergaan. De hartelijke woorden van den minister Joegen zoo in, dat hem een hartelijke »vatie gebracht werd, waarna hij afscheid ïam en vertrok. Ook hier zei de heer Stulemeyer. ijgemeen en wakker voorzitter, een woord pan dank voor de gulle ontvangst. Door het Mastbosch en langs het Kasteel Bouvigne fin-g het nu naar Breda. Terwijl we op weg laarheen in gesloten colonne reden, wacht- e ons een aardige verrassing. We werden i.l. begroet door een groep van de „Eucha- isti6ch Kath. meisjes", die in lange fi. e an weerszijden langs den weg stonden. Men moet weten, dat juist de vorige week iet prachtige kasteel „Bouvigne" „een luys van playsantile uyten water opge- netet", in gebruik is genomen als vacan-tie uiis voor meisjes. Een klein deel van hel erk, dat ondeT de krachtige leiding van e n c k e n geschiedt ten bate de Brabantsche fabrieksmeisjes. Een leerlijk, gezegend werk. Er was nog een verrassing. De Kwattafabriek i Breda liet a<an alle deelnemers een aller ierlijkete en niet kleine doos met bonbons lanbieden, welke, vooral door de huisva- lers met vreugde geaccepteerd werd; want leze verrassing gaf hij thuiskomst nieu- ■e verrassingen. Aardig over tijd arriveerden wij bij de HolL Kunstzijde Industrie Breda, waar we met muziek werden ont angen. De directeur, de heer S t u 1 e- leyer, had van de reeds op zich zelf keu ige cantine een praohtige ontvangzaal la- en maken, waar een koor van fabrieks meisjes zong en anderen ververschingen anhoden. Jammer, vreeselijk jammer, dat het op- nthoud hier zóó kort duurde, dat het ge- eel gevuld moest worden met de mooisie, chitterendste redevoering, welke we ui leze dagen gehoord h ibhen. Wat een kraoht moet er van dien man oor de R.K. actie ten bate van de meisjes litgaan! Met onverdeelde aandacht en volle in- temming hebben we geluisterd naar wat 'rol F. B. J. F ren eken, Directeur van K.-werk, Breda, gezegd heeft over: Het eerste begin der vorming vam Noord- Srabant tot Industriegebied valt samen mei en periode waarin over geheel de were'.d e positie van den arbeider zeer was ge- Irukt en waarin allerwege zoo niet in heorie dan toch in pnactijk de werknemer olkomen ondergeschikt bleef aam de onder leaning waarin hij werkzaam wa6. Zoo was bn ook in Noord-Brabant vóór 40 jaren ie oproep van Re rum Novarum broodnoo- lig om het Katholieke volk er toe te bren- ;en in rechtmatige vereeniging zijn rech- en op eon mensohwaardig bestaan te ver ledigen. En daarom past het Spr. allereerst hulde a brengen aan -die mannen die, de nooden les volks begrijpend, den stoot hebben ge leven tot de sociale werkzaamheid, zoowel an de organisatie der Werklieden als der Verkgevers. De arbeid van het intellect en de arbeid nui de hand gaan samenwerken om voor lo industrie van Noord-Brabamt een nieu- maatschappelijke toestand te scheppen, het moge worden overwogen hoezeer de 'orming van diep godsdienstige kernen in •eóde groepen ook uit maatschappelijk oog mnt deze eenheid, zoo gewens-cht en zoo "ruchtbaar, zou bevorderen. Want dit valt niet te ontkennen, dat een logenblik de opkomende sociale actie heeft ledreigd aan Noord-Brabamt een goed te mtnemen dat het van oudsher bezat, n.l geest van eensgezindheid en onder- róge persoonswaardeering, dien spr. een amiliegeest zou mogen noemen. De werklieden leefden mee met alles wat In de familie vam den patroon omging, en "an den anderen leant was er toch ook bij Ie patroons belangstel ling voor het gezins even van den arbeider en het moge zijn dat de liefdadigheid maar al te dikwijls de ilaats der rechtvaardigheid innam, toch ag in deze familiale verhouding een goed, lat onder den drang der tijden en onder Sen drang ook van andere streken z.i. te einig gewaardeerd werd. De loonstandaard en de arbeidstijd zijn waarlijk niet de eenige factoren, die h t trbeidersgezin gelukkig maken; als sociale actoren moeten ook worden genoemd de vaardeerim-g van den arbeid, de erkenning ren de peisoonswaarde, en de levenszeker- ïeid van het gezin. En deze factoren zijn wellicht to veel over het hoofd gezien. Het :ou tot zegen strekken van Noord-Brabant adiert de grootbedrijven zich hier aan den volksaard aanpasten en, zij het dan op mo derne wijze, dit gezinsverband zooveel mo gelijk heretelden. Naast de Oud-Brabantsohe familie-onder n mingon ontwikkelde zich in de laatste tientallen van jaren het grootbedrijf op 'rondslag van do anonieme en neutrale Naam'ooze Vennootschappen. En hier pa6t het wederom te meanoree- ren hoe met prijzenewaardigen ijver en roet groote opofferingen harerzijds sommige der grootindustrieën er naar hebben gestreefd om onder ieder opzicht de maatschappe lijke positie van hare ondeilhoorigen te vensterken. Hier zij het mij, aldus Spr., geoorloofd eerlijk en open in het belang van ons dier baar Brabantsche volk een twijfel uit te spreken die voortspruit uit de intren6\eke zwakte van het systeem, waarbij de sociale voorzorg geheel van de onderneming uit wordt geregeld. Ook in haar eigen welbegrepen belang moet de in-dustnie tot het inzicht komen dat eerst de vrije samenwerking van kapi taal en arbeid de oplossing kan brengen van het grootste probleem dat d'eze tijd kent een probleem dat wellicht besli6t over de toekomst; en dat deze vrije samenwerking allereerst vraagt, vrijheid van godsdiensti ge overtuiging, vrijheid van beginsel vol onderwijs, vrijheid van principieel georicn teerde jeugdbeweging, vrijheid eindelijk n gezinsleven en alle6 wat daar verband mee houdt Uit deze beginselen ontwikkelde zich in de laatste jaren, vooral gedrongen door de steeds diepere inzinking van de werkne- mende meisjes, van de werknernende jeugd de instelling van den E. K. waarvan spr de eer heeft de leiding te mogen voeren. Volgens onze beginselen moet in het so ciale werk van ieder bedrijf, ven iedere onderneming, worden onderscheiden het zuiver economische, het economisch- 60ciale, en het 600iaJe ethische. Het zuiver economische is de taak der di rectie en van het technisch personeel, het economisch-sooiale behoort tot de vrije sa menwerking van patroon en arbeider in rij of wettelijk geregeld verband, hot so- iaaJ-ethische is de taak van het vrije ge weten in organisatievorm, die nauw con tact houdt en toch lo6 staat van het bedrijf. Wij heieven een tijd van inzinking, een tijd dde hard zal zijn ook voor ons volk en tooh meen ik, aldus spr., licht uit het don kere van dezen nacht de 6tralende morgen van de industrieele toekomst van Brabant. Wat de industrie aan Noord-Brabant gaat brengen zal in deze dagen worden beslisr. Zoo goed kunnen wij bet begrijpen, dai v de huishouding der onderneming versobe- L,tn:T r'>:w- ring, uiterste versobering vraagt, maar één' begrip dringt zioh sterker dan ooit op, dat n.l. alleen uit samenwerking van kapitaal en arbeid deze crisis kam worden bezworen Het is de groote taak der directies, dat zij hegrijpen moeten, dat bij het nemen van iederen maatregel de vrije arbeider moet e«6preken, en dat omgekeerd de vrije ar beider in zijn vereeniging den nood van de onderneming zal moeten begrijpen, is zoo klaar als de dog. De eerste gedachte die uit dezen tijd dus groeft, i6, dat het bedrijf er is om de ge- eenschap van de arbeidenden allereerst, en dat gemeenschapsgevoel is tevens het grondbeginsel voor den socialen ophouw van Brabant. Vervolgens: de versobering diie deze tijd vraagt, het inzetten van de uiterste kracht, richt weer het oog naar het Kruiie waarin alleen het geluk van een drepgeloovig volk als het onze te vinden is Eindelijk en niet in het minst, juist door de noodgedwongen loonproblemen, die zich voordoen, dringen de andere factoren die het geluk van het gezin uitmaken, zich sterker naar voren. Waarde ering der per soonlijkheid en waardeeriDg van den ar beid mogen meer dan ooit ieder van de crisismaatregelen kenmerken. En indien van den een-en kant d-oor nood zaak misschien de tijdelijke versobering ook van den werknemer moest worden ge vraagd, maar van den anderen kant de levenszekenherd voor den arbeider en zijn gezin feouden ki nnen worden versterkt, dan zou uit dezen tijd een groote toekomst voor Noord-Brabant kunnen geboren wcr- Bananen-Import-Maatschappij te Amsterdam. Daarna volgden de gebruikelijke toespraken besloten met de overdracht van het rectoraat. DIETSCHE EN FRIESCHE STUDENTEN. De Federaesje fen Fryske Studinteforie- nings, in vergadering bijeen den 9en Sept. 1931, heeft kennis genomen van het rapport „Dietschers en Friezen", verschenen Kerstmis 1930, en van het besluit van het Hoofdbe stuur van het Dietsch Studenten-Verbond, op de hoofdbestuursvergadering den 27 Juli te Rozendaal genomen en komt tot het navol gende: le. Wat betreft het rapport: De Federaesje heeft met blijdschap kennis genomen van bovengenoemd rapport. In de eerste plaats omdat de tak „Studie en Kontakt" de Frie- sche kwestie in studie heeft genomen. Des te meer echter verheugt de Fed. zich over de zuivere en ideëele instelling van de drie opstellers waarmee zij kwamen tot de in het rapport verwerkte conclusies. Deze conclusies acht de Federaesje zeer juist. 2e. Wat betreft het besluit van het H.-B.: Evenals een enkele maal in het rapport staat vermeld, heeft er in Friesland langen tijd geheerscht een sfeer van niet-vertrouwen van alles wat „Hollandsch" was of daarop geleek. Hieniit verklaart zich ook het wantrouwen dat gekoesterd werd tegen het D. S. V. Even wel heeft het contact met de leiders van het D. S. V. dat wantrouwen geheel weggenomen. Het besluit van 27 Juli heeft de Federaesje ten volle overtuigd van het zuivere beginsel en de ideëele instelling van het D. S. V. De Fed. verklaart bij dezen, overeenkomstig de ideëen in het rapport „D. en F." verwerkt, overtuigd te zijn van het bestaansrecht van een Dictsche beweging in het algemeen en van een Dietsche Studentenbeweging in het bijzónder en erkent gaarne het D. S. V. als vertegenwoordigende de Dietsche Studenten beweging en hoopt in de toekomst met het D. S. V. eventueel te kunnen samenwerken in het belang van de Dietsche en Friesche cultuur. TUINBOUWSCHOOL TE LISSE Tot leeraar zijn opnieuw benoemd de heeren A. J. Bcnggreve en H. F. Boven te Haarlem en tot leerares mevr. A. J. L. Boogaard te HOOFDBENOEMINGEN. Middelburg (School voor Geref. L.O., Heerengracht), A. Coumou, hoofd te Axel. ONDERWIJiZERSBENOEMINGEN. Middelburg (School voor Geref. U.L.O.) J. J. de Vast te Scheveningen (Dr. Colyn- school). Zierikzee, mej. J. de Kok, aldaar. Voor tijdelijk. Vlaardingen (Kon. Emmaschool, Em- mastraat 45), J. D. Fossen te Leidscher.dam. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Het Hoofdbestuur heeft in de vacature-A. van den Berg te Leeuwarden gecandideerd de heeren: H. Y. Broekstra te Heerenveen, E. Kieft te Meppel en G. v. d. Valk te Francker. Mogelijk hebben sommige deelnemers ge dacht, dat een dergelijke rede hier minder op zijn pleats wa6; de drie vertegen woordigers van de Christelijk-Protestant- sche pers stonden spontaan op om den pro fessor hun instemming met dit echoone •oord te betuigen. Dodh de tijd drong a-1 weer, om- ons ge reed te maken voor de Avondmaaltijd, aangeboden d-oor het gemeentebestuur van Breda en waarbij de Burgemeester, Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, sprak over „de aantrekkelijkheid van de provincie Noord-Brabant". Onze plaatsruimte gedoogt voor het he den niet, om op deze geestige redevoering, welke lachsalvo's en veel applaus uitlokte in te gaan; we hopen er dn een korte nabe trachting nog even aan be herinneren. Met deze avondmaaltijd waren voor óns de buitengewoon goed geslaagde Brabant sche industriedagen ten einde. En we gin gen huistoe! Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Op Maandag 21 September a.s. des nam. te 3 uur zal in Aula de Senaat der Technische Hoogeschool een openbare vergadering hou den, waarin de afgetreden rector-magnificus, Prof. Dr. Ing. Ir. H. S .Hallo, met een rede over de Technische Hoogeschool tijdens het studiejaar 1930-1931, het rectoraat aan zyn opvolger, Prof. Ir. H. ter Meulen, zal over dragen. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Op Maandag 21 September a-s., des middags te 2 uur, zal in het groot auditorium plaats vinden de overdracht van het rectoraat door Jhr. Dr. B. C. de Savornin Lohman aan Prof. Dr. L. S. Ornstein, nadat eerst in de Neder- landsche taal door eerstgenoemde verslag zal zijn gegeven van de lotgevallen der Universi teit in het afgeloopen jaar. Prof. I r. IM. F. Visser heeft gistermid dag het rectoraat overgedragen aan Prof. Ir. J. H. Thai Larsen en een rede over het afge loopen studiejaar gehouden. Er hadden 6 promoties plaats, terwijl aan 30 personen het diploma van landbouwkundig in genieur is uitgereikt, 't Aantal studenten steeg tot 470, waarvan 15 voor enkele lessen. Voor de eerste maal meldden zich 106 studenten aan te gen 117 in het vorige jaar. Deze kleine terug gang vindt zijn oorzaak in de huivering om voor Nederlandsch landmeter te gaan studee- ren, blijkend uit het feit, dat het vorig jaar zich voer deze studie 10 jongelieden lieten in schrijven en dit jaar slechts één. Spr. reageerde daarna met ?en enkel woord op de critiek, die in den laatsten tyd zoowel van de zyde van de studeerenden als van de afgestudeerden op de huidige regeling van het onderwys wordt geoeiend. Voorts wees hij er op, dat de arbeid aan de Hoogeschool verricht, ook door de practyk wordt gewaardeerd, wat blijkt uit de verschaf fing van financieelen steun, o.a. van het Cen traal Bureau der veilingen in Nederland, te Den Haag, van den Bond Westland te Poeldijk, CHR. KWEEKSCHOLEN. Te Doetinchem is de nieuwe cursus der Groen van Prinsterer-Kweekschool ge opend met 100 leerlingen, n.L 57 mannelijke en 43 vrouwelijke. ?J°r»oiii,nfen 'eso"do &raeki*h"'' „.j....... met den Bybel haar meuwen cursus met 180 trekkelijk klein leerlingen, n.L 115 mannelyke o" 1 de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzon dere lagere school te Grypskeik. De gemeenteraad wees deze aanvrage af omdat de aanvrage z.i. niet aan de wet vol deed. De Raad was toch van oordeel dat op alleszins deugdelijke gronden mocht worden aangenomen dat het bestuur der Evangeli- satievereeniging ten tijde van de indiening der aanvrage niet in gemoede overtuigd kan zijn geweest dat de school door ten minste 40 leerlingen zal worden bezocht. Tegen dit raadsbesluit werd door het be stuur der Evangelisatievereeniging beroep bij Gtdep. Staten ingesteld, welk beroep 27 Aug. werd behandeld. Thans is hierover door Ged. Staten uit spraak gedaan. Zy hebben het besluit van den Raad der gemeente Grypskerk van 13 Febr. 1.1. vernietigd en uitgesproken dat ae gevraagde medewerking alsnog moet worden verleend. HET ONDERWIJS IN DE NEDERLANDSCHE TAAL. Op een vergadering van het onderwijzend personeel in de inspectie Alkmaar (waarbij alleen de Roomsehe onderwijzers en de Bond van Ned. Onderwijzers niet aanwezig waren) heeft de heer G. Chr. Dun, inspecteur in de mspectie Helder, gesproken over: „Het onder wijs in de Ned. Taal op onze scholen". Hij zette daarbij uiteen, dat z.i. dit onderwys dat dik wijls te dor gramatisch is, meer contact moet houden met de levende taal, èn door het voor beeld van den onderwijzer èn door het werk dat den leerlingen te doen wordt gegeven. Veel opstellen moeten worden gemaakt, en briefwis seling dient gevoerd te worden tusschen de klassen van verschillende scholen. Ulo-scholen moeten correspondeeren met scholen in het bui tenland. De gramatica is thans bij het onder wijs te veel doel in plaats van middel, waar door de les al te zeer wordt een museum van taaloudheden. Op het vertellen dient meer na druk te vallen; de waarde ervan wordt niet licht te hoog aangeslagen. Verder geve meer aandacht aan het stellen en lezen, ook aan het mondeling stellen, reeds in de laagste klassen, bijv. door het kind te laten vertellen van een plaatje dat men het in handen geeft. De taal zal door dat alles veel meer voor kinderen gaan leven. Ze zullen, vaak onbewust, meer de schoonheid ervan zien, en zulk taal onderwijs geeft, wat toch de bedoeling is, lei ding en voi-ming aan het taalgebruik in het latere leven. Enkele vragen werden door den inleider be antwoord, waarna nog enkele opmerkingen werden gemaakt door den heer K. Bra: hoofdinspecteur in de inspectie Haarlem. VERHOUDING OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. Aan de statistiek van het gewoon en uitge breid L. O. over 1929, uitgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn de vol gende cijfers ontleend. De geniiddelde schoolbevolking per lokaal in de openbare scholen bedraagt 28, de de Protest. Christelijke scholen 34. in de Roomsch Katolieke scholen 35 en in de overige bijzon dere scholen 23 leerlingen. Uit de totale gegevens blijkt, dat niet minder dan 10 van de schoolruimte der openbare scholen in ons land op dit oogenblik niet gebruikt wordt. Bij het bijzonder onderwys (het neutrale bijzonder onderwijs inbegrepen met zijn be- getal leerlingen per klas) 65 vrouwel, j bec]raagt dit 4 i We kunnen dit al vast onthouden. SCHOOLDAG. Wat den algemeenen toestand aangaat, Te D o k k u m zal Donderdag 17 September worde vastgelegd, dat in 1919 58 der a.s. in de Noorderkerk de 14de Noord-Friesche scholen openbare scholen waren en 42 Schooldag gehouden worden. Sprekers zullen j bijzondere; in 1929 waren deze getallen 40 zijn Ds. T. Ferwerda, Geref .predikant te en 6Q zoodat 2/3 deel der bevolking by- Amsterdam, met: „In de school Gods", en Dr. zonder onderwys ontvangt. H. J. Honders, Ned. Herv. predikant te Sneek,25 c/o bezoekt de Christelijke scholen; 84 met: „Levensstijl". CEN MERKWAARDIGE SOLLICITATIE tn het Corr.blad komt een merkwaardige sollicitatie-brief voor ven een onderwijzer te Oudewater. Het is een stukje uit de oude doos. We laten baar hier volgen: WelEd-ele Agtb. Heeren van de Regeering van Zalt-Bommei, Sonder roem na waarheid dient deze tot informatie dat onze familie bestaat uit man, vrouw en zoon, wij zijn ruim 40 jaren, de soon de fleur onzer yonkhedd, de kracht onzer lendene, de 6tut onzer bejaarde dagen, 20 jaar oud en mr. glaa6e<maker, een verwer, den me-e6ten tijd onfris en wel geformeert en regt van leeden. Zoo Ued. Agtb. een wel gedresseert sohoolmeeeter en voorganger van nooden of van doen hebben, God gevo Ued. Agtb. wijsheid en voorzichtigheid in de elextie van eooda-n-ig een persoon of wat het ook zij; verzoeken Ued. Agtb. aangaande mijne kunsten en wetenschappen eens an te merken, de sedve bestaan uit de navol gende dingen lof wetenschappen namelijk t'aliaansch of scheepsboekhouden en wijn roojerskonst, de 6tuurmans en lantmeet- konst zonder roem, dog het is Gods gaven. Extra ordinair puik overheerlijk schoon sin- gen, al6 't God belieft: soo Ued. Agtb. be- geerig bent aan te hooren tot verwon der ing verbaasdheid, en wat iets meer is, dat 60 een ieder lighaam in leeren en éingen so een geluid kan geven, iik ben op de vierde verandering van domioilium; alle figuren op het konstige door oveal rondswijze met de passer te haaien, aille de somme te for- meeren, Italiaansche Romeinsche lettere, ja tot 50 diverse handen te schrijven capi- taal linkx en regts, door te haaien, met de penseel te sohrijven en te vergulden, en diergelijke wetenschappen en capaciteiten meer, mede de veerdigheid der pen, inde- welk ik voor niemand behoef te wijken, do Roem buatengeelotent, ik verzeker, dat Ued Agtb. nog beter ondervinden, wanneer ik durf met de pen exprianeeren wanneer Ued Agtb. gelieve te hooren of te sien, hebbc maar tot Ued. Agtb. te recomman-deeren, of door iemand te laate afhaalen, de distantie tuescbenbeide is 9 of X uren. Mijn vrouw is allerbest in haar huiöhou- den, in aseisteeren van mijn school anfin van de hoofdsoheedel af tot de voetsolen toe ben ik Een schoolmeester N.B. wijn of sterken drank word van mijn nimmer ge dronken, ziet ook voor 't le6t, ja voor 't laatst zegge ik en hoort Ued. Agtb. sal nog beeter ondervinden aangaande mijn com- portement. P.S. Per naaste ocassie antwoord verwagtende van te komen of niet, soo Ued. Agtb. op soodanige conditiën niet gelieve te hooren of te sien, gelief dan maar de sroediheid te hebbe van mijn papier met den eereten terug te zenden, dan hoope ik. dal Ued. den hemel wil geven Eendragtighei.1 en Liefden, ja zelvs concordantie tot in de Electie van een goed. braaf eerlijk en be- jaart en deugdzaam man. de Heere 6eegene Ued. Agtb. en de waarde broedere der ge meente in 't Electiseeren van een ander persoon van 't vaceerende ampt uwe** schoolmeester en voorgangersambt blijvo van hertelijke salutatie en presentatie van mijn ond-erdanige dienstprestatie. Aan UEd. Agtb. Broedeiren de gemeente UEd. Agtb. onderdanigste dienaar: Simons Jans Verweij 17 5/5 9i. Schoolhouder te Oudewater. DE SCHOOLKWESTIE TE GRIJPSKERK. Door het bestuur van de Vereeniging Evan gelisatie te Grypskerk werd tot den Raad der van de Vereeniging voor Koeltechniek en N.V. ^gemeente Grypskerk het verzoek gericht om de R.-K. scholen; 10 de neutrale byzondere scholen. Men legge ook deze cyfers vast. Het aantal groote scholen is niet groot. Er zyn op de 7284 scholen slechts 109 met meer dan 480 leerlingen en 428 met niet meer dan 40 leerlingen. Van deze 428 scholen zyn 345 openbare. DE SCHOOL DER TOEKOMST? In het Paedagogisch Tijdschrift zet Prof. Waterink zyn artikelen voort over de orga nische school. In het laatstverschenen num- tracht hij zijn bedoeling te verwezen lijken door een dag op zulk een school te teekenen. Hij doet dat als volgt: „Het kind gaat tegen de gewone tijd naar school en komt met andere kinderen in lokaal 1. In lokaal 1 zijn dan een groot aantal kin deren byeen en er wordt verteld uit de Bybel. Laten we zeggen van 9 tot half tien. De helft van de kinderen van de school is byeen de andere helft begint des middags met Bybel- sche geschiedenis. De helft dus die hier byeen is, onderstellen we te zyn die van de grootste kinderen van de school. Om 91* uur heeft er gedurende vyf minuten een nieuwe ordening der kinderen plaats. In een ander lokaal is aan de kleine kinderen ook verteld. En nu worden om half tien de kinderen over de onderscheiden lokalen verdeeld al naar de werkgemeenschap zulks vraagt. Het jongetje dat we nu op zyn schreden willen volgen, wil vanmorgen met toestemming van den onder wijzer zich bezig houden met rekenen. Hij komt daartoe in 't daarvoor bestemde lokaal, waar verschillende andere leerlingen, die ook die morgen rekenen zullen, aanwezig zyn. Hij krygt zijn eigen tafeltje, zoo mogelyk zijn eigen cabine zooals we dat een vorig maal beschreven en werkt nu verder. Spoedig is aan den jongen te zien, of hy verder kan of niet. De helper of de onderwijzer gaan hem verder helpen, indien zij niet met andere kinderen reeds bezet zijn. Indien dit wel het geval is, zeggen zij tegen een andere leer ling: Toe Piet, ga jy Jan eens even helpen, die kan niet verder. Jïan wordt geholpen; hy werkt verder, en zoo spoedig mogelyk gaat dan de onderwijzer of de helper eens even kyken, hoe hy het nu maakt. We zijn ervan overtuigd, dat Jan goed zyn best zal doen. Hy vindt het fyn, om eens te mogen laten zien wat hij kan, en alle jongens en meisjes werken. Er heerscht ongetwyfeld een vrije orde in zulk een lokaal, maar hier moet het orde onderstreept worden; daarvoor heeft de onderwijzer te zorgen. Wanneer tegen 11 uur het speelkwartiertje komt, mogen de kinde ren gaan spelen. Maar dan niet plotseling het commando klinkt: Allemaal ophouden en gaan spelen! Er gaat een bel letje, en de kinderen weten, dat beteekent: als we nu de som klaar hebben waar we bezig zijn, dan mogen we gaan spelen. We mogen ook wel dadelijk gaan spelen, als dar. straks na de pauze de som maar afmaken De kinderen, die een goede afronding maak ten aan hun werk vóór de pauze, en dit in hun eigen kastje deponeerden, mogen na de pauze naar een andere werkgemeenschap gaan. We stellen ons voor, dat Jan ook tot die kinderen behoort. Hy heeft zijn werk in zijn kastje gedeponeerd en hy wil nu graag naar de werkgemeenschap geschiedenis en aardrijkskunde. Maar die is er cp deze mor- geu niet, dus kan dat niet. Trouwens J'an zal zijn rooster ook wel ongeveer kennen en weten, dat het vanmorgen niet mogelyk is, om zich aan die vakken te wijden. Nu kiest hy bijvoorbeeld weer rekenen, maar de on derwijzer oordeelt, dat er een te groote ongelijkheid dreigt te ontstaan tusschen Jans vorderingen in het vak rekenen en in het vak Nederlandsch. Op nog verder rekenen, maar dan moet je eens een week wat anders doen, vooral Neder landsch, waarmee je achter bent." Hy voegt hieraan de volgende opmerkingen „Een paar punten moet ik nu echter afzon derlijk behandelen. In de eerste plaats de vraag, of we werkelijk moeten aannemen, r by de kinderen de lust tot een bepaald aanwezig zal zijn, en dat wel in zulk een mate, dat zij geruime tyd aan eenzelfde vak zich zullen wyden. Deze vraag moet zonder voorbehoud be vestigend worden beantwoord. My is een geval bekend van een jongen, die op een heel vrije school ging, en die drie maanden lang niets anders deed, dan geschiedenis lezen en daarover opstellen maken, welke opstellen hij meesterlijk illustreerde met potloodteeke- ningen. De tweede vraag is deze, of het niet slecht is voor de ontwikkeling van het kind, dat het met het eene vak zooveel verder is dan met het andere. Want ook al is het de bedoeling, dat de school hier regelend optreedt, tcch is het zeer wel denkbaar, dat een kind wat rekenen betreft nog maar gevorderd is tot de vierde klasse van de tegenwoordige school, wat aardrijkskunde en geschiedenis betreft al tot de zesde klasse van de tegenwoordige school. Het antword op de vraag of dit erg is moet zeker ontkennend zijn. Len van onze bezwaren tegen de huidige school is juist, dat in een tijd waarin een kind byzondere belangstelling heeft in een bepaalde richting, van deze belangstelling geen ge bruik wordt gemaakt. Wat zou het hinderen, wanneer een kind de verschillende dingen nu eens niet tegelijk deed, maar na elkaar? Ook hier is het waar, dat de liefde in eer paalde richting geboren wordt uit de gelegen heid tot krachtige toewijding. De activiteit van het kind wil zich gaarne uitleven, maar dan in die richting waarin het kind bindingen heeft, en dat kan juist op een wyze, zooals wij het verstaan." De schrijver zegt even verder doodsbang te zyn voor een opvoedingssysteem en voor een schoolsysteem dat het kind tot een klein gcwichtigheidje maakt, dat het kind nooit voor moeilijkheden plaatst, dat altijd maar wr-er het. weggetje voor het kind effent. Maar minstens even bang is hij voor een systeem dat de natuurlijke energie van het kind, de natuurlijke drift van het kind om bezig te zijn ook op nuttige wijze bezig te zijn doodt, en dat straks dat kind straft als er iets niet in orde is met zijn ijver of met zijn arbeidsregelmaat. Uit het bovenstaande kan blijken, dat een Montessori-school zonder meer aillerminst zijn ideaal is. De theorie van Montessori kan om verschillende reden „de onze niet zijn". Maar wel mag z.i. wel degelijk het goede in Montessori worden gewaardeerd, en zoo kan ook Montessori haar diensten bewijzen bij het vinden van leermiddelen voor de boven geleekende inrichting van wat de schrijver noemt de organische school. PAEDAGOGISCH TIJDSCHRIFT. De laatste aflevering van het Paedagogisch Tijdschrift voor het Christelijk onderwys be vat de nummers 4 en 5, voor de maanden Aug. en Sept. Prof. Waterink geeft zijn derde arti kel over de Schoolorganisatie, en verhaalt hoe hy zich het verloop van een dag voorstelt op wat hij noemt de organische school. De beer L. van Klinken, hoofd eener Chr. School te Delft, biedt een aangenaam te lezen en uitvoe rig gedocumenteerd artikel over het schoolwe zen binnen Delft in de achttiende eeuw. Een paar goed geslaagde korte schetsjes vormen de overgang naar de volgende bijdrage, het refe raat dat Dr. E. D. Kraan van Vlaardingen 19 Mei 1930 hield in een schoolvergadering over Verbond en School. Van het volksonderwijs in Britsch-Indië wordt verteld door J. van Goud oever te Batavia. De critische ruvue van D. Wouters bevat ditmaal een pittige aansporing tot studie, „krantjeslezende, eigen-vrouwtjes kussende, pijprookende lieden zyn niet waard menschwaardig bestaan te hebben, maar doe wat boven je naast-bye plicht om den broode, vul je uren met studie en arbeid en ly'kt je niets, wil dan en dwing je zelf: met de kennis komt de liefde". De statuten zyn voorts afgedrukt van de vereeniging voor Chr. Pae- dagogiek, waarna met boekbespreking dit dat het lezen weer overwaard is, wordt besloten. Weerbericht. Hoogste stand te Maastricht 774.9. Laagste stand te Akureyri 744.1. Stand vanmorgen halftwa'alf 773.7. WEER VERWACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke wind, meest uit Westelijke rich tingen, licht tot half bewolkt, droog weer, waarschijnlijk lichte nachtvorst, zelfde tem peratuur overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.2 C. 16 September Zonsopgang 6.35 u.; Zonsondergang 7.14 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.44 u. tot 's morgens 6.07 u. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Iqgtituut te De Bilt) Het geibied van hoogen druk in het Z.-W, heeft zich verder naar het. O. N. O, verplaatst" zoodat de achterkant in het richt kwam, terwijl over heel Midden-Duitsehland mor gennevels voorkomen bij zwakken wind. De daling in de ochtendtemperatuur in Z.-Frankrijk zal waarschijnlijk zooals over het geheele gebied van hoogen druk te ver achten is, door een hoogere middagtemp» ratuur worden goedgemaakt. Op IJsland, waar de depressie-invloed ster ker werd, steeg de temperatuur, evenals over het N. van de Britsche eilanden. Ofschoon een langere periode van den toe stand niet wordt gewaarborgd, wordt aan de andere kant een snelle tenigkeèr van regenval voor Midden-Europa niet aange kondigd. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huningen Kehi Mannheim Ringen HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Oudega (StnaJl.) ;rwllle (Rulnerwold) steren-Gelselnor Aarlanderveen Schiplulden 130.— 12.17 16.06 68.76 118.60 35 25 179.25 7426 112.50 97.15 16 *6 14.41 36.79 25 Locale Comlté'a 1982.0 Mr. J. J. HANGELBROEK. adj.-secretarls van de ünl. „Een School met den Bijbel' ACADEMISCHE EXAMENS Rijks universiteit té Leiden. C IVls- en Natuurkunde G: cand.ex., mej. C -an der Stadt; ld. I: cand.ex.. do heer J. J. Ier Meer; ld. J: cand.ex., de heer Ph. de Jong. heer P. J. J. Hilbrand I EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 14 Sept. Gesl. voor le stuurman groote stoomvaart de heeren A J. - - heeren H. M. Visser H. E. J. Botje. EXAMFNS-MACHiNIST DEN HAAG. 14 Sept. Gesl. voor dipL A d EXAMENS LICHAMELIJKE OEFENING De Commissie belast met het afnemen va iet examen ter verkrijging vnn het getuig schrift als leider In lichaamsoefening en Int als sportleider zal zitting houden te 'oorzlttcr Uit de Antirev. Partij. A.R.J.A EEN AFI1EEUNG TE MONSTER? Op Dondedag 24 Sept. a.s. zal te Monster een vergadering worden gehouden met het doel t komen tot oprichting eener Arja- afdeeling. Deze vergadering zal onder leiding staan van den heer A. van Rijs, voorzitter der afd. Delft. De heer A. v. d. Beukei zal een inleiding houden over het onderwerp „De beteek en is van het Galvinisme voor door hem te beoordee-a.-R. partij", terwyl de heer J. p. M. Ti< Cob Fen Duisburg Ruhrort Maastricht Veolo 16 September 1,57 14,11 Hellevo-tsl,5.39 12,04 ad 6.2s 18,53 Delfzijl j.u. .,,.1 u< Terecbelllng II,21 23,52 V Harllngeu 12.16 Brouwersh, 4, .1 u.» Helder le 6.24 9.56 Z-erikzee 5.28 17,13 Idem 2e 18,43 -'2,2a Wemeldinge 5,51 18,1 :i IJmuiden, 6,36 17,59 Vlissinnen 3,49 16,09 tL v. Holland 4,15 17,16 Terneuzen 4,26 16,16 Rotterdam 7, A 19,13 Hunsweert 5,21 l7,H3 Gemengd Nieuws. BRANDSTICHTING. Men meldt ons uit Ede (Gld.): Zondagavond brak plotseling brand uit in het woon-win- kelhuis van V. aan den Schaapsweg. Door het snel en krachtig optreden van de brandweer men het achterste gedeelte van het huis doen behouden blyven. Het voorste stuk brandde geheel uit. Men meent hier met kwaadwilligheid te doen te hebben. MOLEN IN VLAMMEN. Men meldt ons uit Dussen (N.-Br.): Zon dagavond omstreeks 9 uur brandde door tot nog toe onbekende oorzaak de watermolen van het Zuidenveld tot den grond toe af. EEN SPIJKER INGESLIKT. Te Nieuwkoop slikte het 11-jarig zoontje van v. D. een spyker in van ongeveer 3 centi meter lengte. Een kalme houding werd aan geraden en wanneer dit niet lukt, zal over brenging naar het ziekenhuis noodig zyn. Land- cn Tuinbouw. rsctiUUnl proeven genomen met de nieuwe methode ve bloedonderzoek en la tot de conclusie gekome dat deze methode dezelfde betrouwbaarhc heeft als do oude. Hierom werd besloten voortaan ook hot oi derzoek met de nieuwe methode goed te keu re mits dit onderzoek plaats heeft door dlerei artsen vrelke daartoe door do L.G.P.B. ln ove leg met de Maatschappij voor Dlergcnct-skun< zijn aangewezen. Een toelichting over de oude, zoowel als ovi de nieuwe methode zal worden verstrekt Secretaris van de L.G.P.B. ii de heer H. V Sohllt te Groenekan bij Utrecht. VERLAGING VAN DE SPOORWEG TARIEVEN VOOR VEEVERVOER De Commissie A 1 (Vorvoerbelangen) van Ned. Vereeniging tot Beccbermtng van Dli ren verzoekt ons mede te dcclcn. dat op ha verzoek, met ingang van Vrijdag 18 Sopten ber 1931 wordt Ingevoerd een tijdelijk special tarief voor hot vervoer van Zwolle naar Nl kerkUtreohtOudewater en Woerden, wan: bij de vrachtprijzen voor wagonladingen gro< vee en die van het Ptuk9tarief (uitgezond--' (ultgozon'derd die. wi bij vervoer In wagens dem) zijn gelijkgesteld onladlngct «Agd i klein Op deze*gereduceerde vrachten, wordt boven* 71ductle gegeven, welke re* ladingen groot ductle gereclu Postbus 79, te -••ds flink. Op 30 Se len wyze brengt hy Jan dat aan het verstand mens in zijn kwaliteit als districtscommissa- door te zeggen: nu, je mag dan vanmorgen I ris het doel der Arja nader zal toelichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3