VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. H. Bergers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een rookery, zoutery en inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haar lemmerstraat No. 216, Sectie H, No. 2913; b. N. van Rynswou en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij in het perceel Heerenstraat No. 65, Sectie M. No. 33S8; c. E. R. Beulink en reclitverkrygen- den tot het oprichten van een koek- en ban ketbakkerij in het perceel Lange Mare Nis. 40 en 44, Sectie H. Nis. 3197, 3481 en 1891; d. P. J/ Dingjan en rechtverkrygenden, tot liet oprichten van een wasscherij in het per ceel Lage Rijndijk No. 17, Sectie K. No. 405''», c. J. A. Dingjan en reclitverkrygenden, to; liet oprichten van een stoomwasch- en stryk- inrichting in het perceel Lage Rijndijk No. 19, Sectie K. No. 4055; f. de N.V. Sijthoff's Uit geversmaatschappij en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een drukkerij en binderij in liet perceel Doezastraat No. 1, Sectie E, Nis. 1531, 727, 1690, 1660, 1530 en 1332; g. J. G. Kluit en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in het per ceel Aalmarkt No. 18, Sectie G. No. 116; h. A. van der Goot en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de zagerij en schaverij van hout in het perceel Maredyk No. 163, Sectie L. No. 1247; i. A- W. v. d. Poel en rechtver krijgenden tot het oprichten van een sla_ werkplaats in het perceel van der Werfstraat No. 48, hoek verlengde Lombardsteeg, Secti H. No. 3050. 1 Leiden, 11 September 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. HET INTERNATIONALE ORIENTALISTEN-CONGRES DE VIERDE DAG In de voortgezette sectievergaderingen Bijn de volgende voondradhten gehouden: Sectie I "(AtsyrioLogie): Th. Jacob6on uit Kopenltoaigen, C. F. Jeam uit Parijs, C. F. Lehman-Haupt uit Innsbruck, S. Langdon uit Oxford, F. W. von Bissing uit Oberau- dorf aan den Inn, H. Frankfort uit Londen en J. Jordan uit Berlijn. Sectie II (Egyptolotgie): K. S. Sandford uit Chicago. Sectie III (Oud- en Centraal-IAzië): P. Kalde uit Bonn, T. Kowalski uit Krakau, D. S Margoliout'h uit Oxford, M. A. van den Oudenrijn uit Freiburg, I. Scheftelowitz uit Keulen, J. Deny uit Parijs en Rechid Safwet uit Stamboul, welke laatste sprak in de plaats van J. Kurylowicz uit Lembeng. Sectie IV (Verre Oosten en Indonesië): W. E. Soothill uit Oxford, P. Pelliot uit Pa rijs, A. Forke uit Hamburg en A. W. Hum- mol uit Washington. Sectie V (Indië): R. B. Whitehead uit Cambridge, E. Washburn Hopkins uit New Haven, Mme de Wilman-Grabowska uit Krakau. G'stermiddag te 'drie uur heeft prof. Syl- vaia Lévi it Parijs een extra voordracht ge houden over de Mudra's der Indische we reld. Tloclcnmorgen werd tenslotte de Dinsdag uitgestelde voordracht van prof. F. Edger- ton uit New Haven (Conn.) gehouden. In Sectie VI (Semitische talen en volken) sprak prof. C. A. Arriëns Kapper uit Am sterdam. Sectie VII (Oude Testament en Ju daïsme): S. L. H. Blank uit Cincinnati, K Kudde uit Hamburg en B. D. Eerdmans uit Leiden. lie dag-voorzitter van deze sectie, prof. D. Sidersky uit Parijs, heeft dezen (morgen in hartelijke bewoordingen toegesproken den ru in taditig-jarigen prof. K. Budde, die on danks zijn hoogen leeftijd kennis gaf van buitengewone energie door zich nog be schikbaar te stellen voor een voordracht, welke met bijzondere accuratesse in elkaar Was gezet Prof. Budde, die ook met veel belangstel ling deelnam, dankte hartelijk voor de waardeerende woorden tot hem gesproken. VlIIe Sectie (Islam): C. A. NalMno uit Rome, Ilafiz Afifi Pacha uit Londen, Che- kib Arslan. uit Lausanne, Mgr. G. Galbiati uit Milaan, A. DessusLamare uit Algiers, M. Teymour uit Lausanne, M. Plessner uit Frankfort a.m. Main, P. Kraus uit Berlijn, A. Gonza les Palencia uit Madrid en J. Mil- las uit Madrid. Mgr. Galbliati sprak zijn voordracht in het Italiaansch uit. Prof. Teymour, een van de moderne Egyp- t'-sche romanschrijvers, trachtte in zijn voor dracht aan te tooncn, dat het Egyptisch zich beter leent voor moderne romans dan het Arabisch, welke taal hij een halfdoode ta-'.l noemde. De membres associés hebben gisteren een bezoek gebracht aan Haarlem waar o.m. liet Frans Hals Museum werd bezichtigd. Daarna werd in „Groenendaal" gedejeu neerd. Gistermiddag te kwart over zes vertrok ken de congressisten, naar Noordwijk, al waar in „Huis ter Duin" gedineerd werd. Aan deze maaltijd zat ook Z.K.H. Prins Hendrik aan. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting De Zijl 0 uur 15V& gr. C., 12 uur 15y2 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur 13 Va gr. C-, 12 uur 16 gr. C. K. VAN K. RIJNLAND CESSIE EN LOON Door het Bureau der Kamer van Koophan del is volgend conceptadres opgesteld, te verzenden aan de Minister van Justitie, van Arbeid, Handel en Nyverheid. Gezien de vele malen, dat groote oneenig- heden en conflicten voortkomen uit het ce- deeren, in pand geven1 enz. van loon van arbeiders en andere aangestelden, waarbij niet zelden ontslag wordt genomen of gege ven, met al de betreurenswaardige gevolgen hiervan, veroorlooft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland zich Uwe Excellentie met verschuldigden eerbied te verzoeken te willen' overwegen of daaraan niet een einde dient te worden gemaakt. Tot nog toe is het cedeeren, in pand geven, enz. slechts beschouwd als een kwestie, welke de schuldenaar en schuldeischer kon den regelen buiten den derde, in casu den werkgever, om. Deze komt daardoor vaak in groote moei lijkheden en zeer onaangename verwikkelin gen, waarolYi in verschillende bedrijven by beteëkening der cessie direct ontslag wordt gegeven. Deze regeling tor cessie is naar de ..MEESTER KIEL" HARTELIJK GEHULDIGD OVERSTELPENDE BELANGSTELLING. De heer A. Kiel Sr., die dezer dagen het feit herdacht dat hij gedurende vijftig jaar het Zondagsschoolondenvijs heeft gediend, ter gelegenheid waarvan hij door H. M. de Koningin is begiftigd met de zilveren eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is gisteravond in Huize Feenstra allerhartelijkst gehuldigd. „Meester Kiel" moest eigenlijk van al die feestelijkheden niets hebben en hij zou zich ongetwijfeld gaarne teruggetrokken hebben om er aan te ontkomen, maar zijn talrijke vriendenschaar, zijn bekenden en oud-leerlingen hadden het er op gezet om dit merkwaardige jubileum nu eens niet zonder meer te laten voorbij gaan en zoo is de gouden jubilaris dan gis teravond letterlijk en figuurlijk volop in de blommetjes gezet. Van 8—10 uur was er gelegenheid hem te feliciteeren, maar vóór dat deze receptie een aanvang nam had eerst een huldiging in in tiemere kring plaats. In de zaal hadden zich vereenigd de familieleden van den jubilaris, het bestuur van de Zondagsschool „Werpt Uw brood uit op het water" en een commis sie uit de oud-leerlingen. Toen de heer Kiel, vergezeld van zijn echtgenoote binnen tracl, werd hem toegezongen: „Halleluja, eeuwig dank en eere". De heer Kiel dankte hartelijk daarvoor en hield een korte rede, waarin hij vooral deed uitkomen hoe alleen aan God alle eer en dank toekomt, omdat Hij hem heeft willen gebruiken als een werktuig in Zijn handen. Spr. was ip de Zondagsschool als 'n visch in zijn element. Hij heeft ook vrucht mogen zien op zijn arbeid en zich daarover zeer verheugd, maar daarvoor past alleen dank baarheid jegens Hem, die Zijne kracht in zwakheid wil volbrengen. Namens 't Bestuur van de Zondagsschool sprak de heer van Hoven, die den jubilaris hartelijk feliciteerde met zijn koninklijke onderscheiding en vervolgens wees op zijn groote verdiensten voor het Zondagsschool- onderwijs. Niemand kon zoo vertellen aan de kinderen als Meester Kiel. Spr. wenschte den juhilaris op zijn verder levenspad 's Hee ren besten zegen toe en bood vervolgens na mens de Zondagsschool den jubilaris een fraaie clubfauteuil aan. De heer W. Kruyt sprak vervolgens na mens de Commissie uit de oud-leerlingen een hartelijke felicitatie uit Spr. dacht nog met genoegen terug aan don tijd, dat hij zelf de school bezocht en herinnert zich nog dui delijk de vertellingen van „Meester Kiel". Als Meester Kiel vertelde dan zag men de personen die hij teekende leven en de kin deren hingen aan zijn lippen. Spr. dankte den heer Kiel voor alles wat hij voor het Zondagsschoolondenvijs heeft gedaan en sprak den wensc.. uit dat de jubilaris nog langen tijd in dit onderwijs zal werkzaam mogen zijn. Vervolgens deelde spr. mede dat het voor naamste cadeau vqn de oud#leerlingen, een gravure die den Heiland voorstelt tenvijl Hij de kinderen zegent, nog niet gearriveerd was. Het zal echter spoedig in de huiskamer van den jubilaris kunnen prijken. Voorts bood spr. nog een fraaie kapstok met para- plubalv, alsmede een fruitmand aan. Als ik zelf in de winkel had gestaan, had ik hetzelfde gekozen, zei de jubilaris en hij dankte hartelijk voor deze stoffelijke blijken van waardeering. Daarna sprak nog de heer Wassenaar zijn vriend Kiel toe. Spr. feliciteerde den jubi laris met zijn ridderorde, waar hij, als er van recht sprake kan zijn, zeker recht op had. Het is een zeldzaam feit, dat hier her dacht wordt maar de heer Kiel is eigenlijk zelf een zeldzaam man. Toen eens iemand tegenover Ds. Rudolf de Zondagsschoolonder wijzers met Transvaalsche boeren vergeleek, antwoordde Zijn Eerwaarde: Als het dan Transvaalsche boeren zijn, dan is Kiel toch zeker Paul Kruger. Spr. sprak den wensch uit, dat de jubilaris nog eenigen tijd zijn Zondagsschoolarbeid zou voortzetten en wenschte hem een goeden levensavond toe. De heer Kiel had nog maar net tijd om zijn vriend Wassenaar voor zijn spranke lende woorden te bedanken, want de eerste bezoekers stonden al voor de deur en spoe dig daarna brak zich de stroom in het zaaltje baan. Den geheelen avond heeft het druk geloo- pen en de heer Kiel heeft een onnoemelijk aantal handen geschud. Ds. H. Thomas bracht namens den kerke- raad der Geref. Kerk zijn gelukwenschen over; Ds. Meeter namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., terwijl de jubilaris verder nog is toegesproken door Ds. Bouwman, Ds. de Bondt en door den heer Mazurel. Voorts kwamen den jubilaris gelukwenschen depu- taten der verschillende Zondagsschoolver- cenigingen, terwijl wij onder de aanwezigen o.a. ook opmerkten mej. Dr. de Baat. Na de receptie bleef men nog g< bijeen imet de familie en de commissie uit oud-leerlingen, waarna omstreeks 12,30 t werd geëindigd met ihet zingen van de Avondzang. Vermeld dient nog te worden dat vele bloemstukken werden bezorgd en dat door de fam. E. Oostendorp een prachtige fruit mand is geschonken. Hedenavond zal een feestavond gehouden worden voor de kinderen der Zondagsschool, waarin tevens het 35-jarig bestaan zal wor den herdacht. HIJ, ZIJ EN OSALON STIJFSEL Zeg vrouw, wordt eens wakker, het regent dat het giet en je hebt gisteravond vergeten de wasch binnen te halen. Maar man, daarvoor had je me niet wakker behoeven te maken; ik gebruik Osalon Stijfsel. Osalon Stijfsel regent 01 waait er niet uit Hoe lang geb'uik je al Osalon Stijfsql? O, precies zoolang als ik jou niet meer heb hooren klagen over je hemden en boorden. töat is dus een week of vier; ik dacht den laatsten tijd al, wat zijn mijn boorden en hemcüen toch mooi en wat dragen ze prettig. Ja, maar het plezier ervan heb jij niet alleen, Osalon Stijfsel strijkt zoo gemak kelijk en zoo mooi. Ik ben met het strijken veel vlugger klaar 'en bovendien is Osalon Stijfsel ïiog voordeeliger ook, want ik kan, met minder toekomen. meening der Kamer daarom onlogisch, on economisch en onsociaal. Het feit, dat een loonbeslag niet zelden in den laatsten tyd door de rechterlijke macht slechts geldig is verklaard voorzoo- het betrekking had op reeds verdiend nog niet uitgekeerd loon, vermindert bezwaren der Kanier slechts weinig, daar lo. het lang niet ondenkbaar is dat in andere gevallen het loonbeslag wèl van kracht wordt verklaard voor het nog te verdienen loon en 2o. in verband met het te vreezen ontslag uit de dienstbetrekking, alleen reeds de dreiging met een loon be slag een ongewenschte pressie op den ar beider uitoefent. Uit dezen hoofde zou de Kamer het op prijs stellen indien door Uwe Excellentie zou worden bevorderd, dat de regeling te dezer zaken getroffen in art 123 van de Ambtenarenwet, ook voor arbeiders en ander aangestelden in particuliere bedrijven zou worden vastgesteld, waardoor derhalve alleen cessie zou worden gegeven. lo. aan een instelling openbaar nut, geplaatst op een door den Minister van Fi nanciën opgemaakte in de Ned. Staatscou rant openbaar gemaakte lijst. 2o. indien de cessie zou geschieden met medewerking van den werkgever. Op deze wyze zou naar de meening der Kamer veel ellende zoowel voor den werk nemer als voor den werkgever worden voor komen, terwijl de nadeel en van een derge lijke regeling al zeer miniem zouden zijn. De Kamer hoopt daarom, dat het Uwe Excellen+ie moge behagen aan dit denk beeld aandacht te wijden. HERDENKINGSAVOND CHR. GEREF. ZONDAGSSCHOOL REDE VAN DEN HEER LAMAN. In het kerkgebouw der Chr. Geref. Ge meente werd Woensdagavond ter gelegen heid van het 121/2-jai'ig hestaan der Zon dagsschool het „Mosterdzaadje" een her denkingsavond gehouden. N& opening met het zingen van Ps. 68 vs. 10 en Schriftezing van Ps. 103 hield de de voorzitter, de heer D. Kruit, een kort openingswoord, waarin hij er op wees, hoe deze avond stond in het teeken van ge denken, maar ook van danken. Hij releveer de hoe op 2 Maart 1919 de Zondagsschool met aanvankelijk 21 kinderen werd opge richt en hoe zij na dien tijd het aantal steeds zag groeien. Na het zingen van Ps. 103 9 kreeg de heer W. F. Laman, theol. student te Apel doorn, gelegenheid tot het houden zijner rede: De eeuw van het kind, het Kind al lei- eeuwen. Vooraf echter complimenteerde hij bestuur en assistenten met het 12%-jarig bestaan dea- Zondagsschool, daarop erop wij zende, dat 't mosterdzaadje wel geen groo te boom is geworden, maar dan toch ver geleken dient te worden bij een heester, die langzaam aan organisch uitgroeide. Vervolgens wees Spr. op het feit, dat de feesttonen niet zoo hoog mogen opklinken, want dat daartoe de tijd zich niet leent. Op elk terrein des levens heerschen ruïnes, in zonderheid op het terrein der jeugd. Er heer schen op dit terrein zooveel vraagstukken, dat de kopstukken van onze samenleving er geen raad meer op weten. Spr. ontvouwde zijn onderwerp in drie gedachten, ten eerste: een principia waaruit men is gaan leven bij de opvoeding van het kind; vervolgens het resultaat van die methode en ten slotte wat het geloof te zeggen heeft Het laatste kwart van de vorige eeuw teekent Spr. als aanvang van de eeuw van het kind. Juist in dien tijd, toen het bestaan der ziel realiteit werd. Verschillende personen zijn gaan arbeiden aan de ziel van het kind, meestal waren dat menschen, die alleen de mensch tot begin- en uitgangspunt stelden, die niet putten uit Gods eeuwig blijvend getuigenis. Niet het geloof, maar de mensch zou zeggen hoe het kind moest worden opgevoed. De evolutie-leer: Uit zich zelf door zich zelf, was de moeder des levens. En deze mensch die zoo sprak, ging lei ding geven aan het kind. Hoe zou men dit doen? Verschillende voor beelden toonde spr. aan, zooals daar zijn, die zeggen: terug naar de natuur; bouw scholen en dan kunnen de gevangenissen weg. Tegenover het liberalisme staatl het socialisme, dat zich kant tegen kapitalisme en oorlog. Het socialisme, dat zoo vroeg mo gelijk de jeugd tot zich wil trekken, 't Is al leen jammer, dat 't socialisme de band van vereeniging van buiten oplegt, terwijl het toch van binnen uit moet gaan. Er wordt beloofd dat komt, maar wie en wat er komt blijft onopgelost. Vervolgens stelde spr. de vraag of de mentaliteit van het kind beter geworden is. En helaas is dan waar te nemen, dat er de laatste 15 jaar een ontzaglijke kentering is gekomen. Niet de ouders en opvoeders, maar het kind zal de wetten lezen! Men tast en zoekt in dezen ontredderden tijd naar den man, die het verlossend woord zal laten hooren, maar men tast zonder geloof. 't Geloof dat zoekt niet het kind als mensch, maar dat 't kind stelt in de scha duw van het Kind aller eeuwen. 't Ongeloof moet mislukken, omdat men de mensch als middelpunt heeft gesteld, het geloof daarentegen denkt theologisch, daar staat God in 't midden, 't Geloof begint met onzen diepen val en heeft geen verandering, maar verlossing en verzoening noodig. Na op duidelijke wij&e aangetoond te heb ben, dat het geloof weer actief moet worden en 't parool moet luiden: In de schuld, be sloot spr. zijn met aapdacht beluisterde rede met een kort vermanend woord tot de vele Zondagsschoolkinderen, waaronder spr. zoo vele jaren heeft mogen werken. Besloten werd met het zingen .Van Ps. 90 9. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanr J J Neuteboom Ji J Stlkkelorum OVERLEDEN: B P van Veen z 7 J. B Hoop raten man 63 j. A Cramervan Muiden vr J. E van der Kraay't Hooft wede 83 J. J J Geeben jm 24 J. GEHUWD: M W van der Zanden en M M Jutte. ONDERTIOUWD: H W Klaverveld 21 j. en C do Jong 22 j. W Groeneveld 25 j. en M H ICokkedee gesch 34 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN INZET VERKOOPING Onder leiding van notaris Jhr. G. J. Stoop is de boerenhofstede „Weltevreden" samen groot pl.m. 19.62.00 H.A. gelegen aan de Prins Hendrikstraat alhier en in eigendom van den heer A. J. Ham ingezet als volgt: Perceel I (woonhuis met stalling enz.) 10.000, A. Vis q.q.; perceel II (bouwterrein met varkensschuur) 7500, A. Vis q.q.; per ceel III (weiland) 14.500, S. Visser; per ceel IV (weiland) 8000, S. Visser; per ceel V (weiland) 7000, P. A. Straathof; perceel VI (weiland) 4000, S. Visser; per ceel VII (weiland) 3400, P. A. Straathof. Totaal 54.400. DIEFSTAL Gisternacht zijn op drie plaatsen in onze gemeente konijnen ontvreemd. Bij J. v. d. L., Kortsteekterweg 3 stuks; H. O., Steekter- eveneens 3 stuks en bij W. 's Mole naars 2 stuks. Deze zaak is in handen van depolitie. OVER TOOROP De afd. Alphen van den Ned. Chr. Vrou wenbond vergaderde gisterenavond in de Chr. H. B. S. Deze eerste vergadering van dit najaar stond onder leiding van de pre sidente mevr. J. M. WesterbrinkWirtz. Na de opening en huishoudelijke zaken gaf de heer J. Zonneveld een causerie, toege licht met lichtbeelden over het werk van den schilder Toorop. Merkwaardig aldus de spr. is het werk van dezen kunstenaar, vooral omdat er zoo duidelijk de groei van zijn zieleleven in te zien is. Een van zijn eerste werken: „De wachtkamer van het armenhuis in Londen", toont ons zijn groot medelijden met armen en misdeelden. De prachtige teekening: „Levensgang", geeft de sombere levens-visie van den schil der; willoos worden de menschen door het noodlot voortgedreven, als de schepen op den oceaan, den ondergang tegemoet De verleidingen waaraan jonge menschen in deze duistere wereld bloot staan, wil hij beelden in zijn schilderij: „De Schooiers". Een prachtwerk is: „De drie bruiden", een niet gemakkelijk te begrijpen teekening, maar waarin reeds liet door brekend licht aanwezig is: de nabijheid van den lijden den Christus. Toorop's opname in de Room- sche kerk beteekent het begin van een ge heel nieuwe levensperiode. Verwonderlijk is de rust nu in zijn werk. Zoo mystiek melancholisch en verward vaak zijn werk vroeger was, zoo klaar en duidelijk wordt het nu. Uit tal van werken spreekt zijn ge loof. Treffend is een van zijn laatste groote teekeningen: een zelfportret; de knokige handen gevouwen en smeekend opgeheven tot Christus. Deze aangename en leerzame causerie werd door de leden met belangstel ling gevolgd. Na een kórt slotwoord werd de vergadering door mevr. Westerbrink Wirtz met gebed gesloten. ZWERVERSLEED Gister werd in den Hoorn een zwerver aan den kant van den weg gevonden. Met een vrachtauto werd deze naar het lokaal in de Schoolstraat vervoerd, vanwege drank misbruik, AUTO TE WATER In de Ridderbuurt geraakte de melkauto van V. uit Ter Aar te water. Een groote hoeveelheid melk ging verloren. Met het lichtingswerlc is men geruimen tijd bezig ge weest. BOSKOOP BOSKOOPSCHE BURGERWACHT Op de Algenieene buitengewone ledenver gadering van de Boskoopsche Burgerwacht is in de plaats van wijlen den heer P. H. v. d. Meulen tot voorzitter gekozen de heer A. E. Stykel, directeur der Gemeente-bedrijven ZONDAGDIENST DOKTOREN Zondag 13 September zal de Zondagdienst worden waargenomen door Dr. J. Hamburger. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Gezien het Verloop van zaken in sommi ge andere streken van ons land, is er hier nog geen reden tot klagen. Zeker, de om zet zal wel iets beneden die van het vorige jaar blijven, doch ook de aanvoer verschilt met 1930 aanzienlijk. Zoo is b.v. de aan voer van vroege bloemkool meer dan 50 pet. minder dan in 1930. Vele H.A. land, anders bestemd voor vroege bloemkool, zijn onlbeteeld blijven liggen, omdat de landheer nog steeds de hooge huur uit het gouden tijdperk der bloembollencultuur in zijn hoofd had, en de tuinders er niets voor gevoelden om het risico te loopen. dat de geheele op brengst in de geldbuidel van den landheer zouip terecht moeten komen. Volledigheidshalve zij vermeld, dat waar Baron v. Wassenaer v. Catwijck zeel veel landerijen rond Katwijk in bezit heeft en soms verondersteld zou kunnen worden, dat deze hiermede werd bedoeld. Di't is ech ter geenszins het geval, 't Is ons wel be kond, dat Baron v. W. v. C. perceelen, dio in dezen tijd te hoog in huur stonden, heeft verlaagd. Vermoedelijk komen bin nenkort nog eenige perceelen van een an deren eigenaar in publieke verhuring, om dat deze zeer kapitaalkrachtige landheer ook aan zoo'n hooge huurprijs blijft vast houden, dat de tuinders ook deze niet on der die voorwaarden opnieuw willen inhu ren. 't Is te hopen, dat er zulk een sanm- hoorigheid onder de tuinders zal gevonden worden, dat mijnheer de -landheer het lid op z'n neus krijgt. Want al is er dan op heden nog geen ernstige reden tot klagen voor wat de tuinbouwproducten betreft met een groot pessimisme wordt het na jaar tegemóet gezien, als de groote massa bloemkool komt, die andere jaren voor minstens 50 pet voor het 'buitenland be stemd was en waarvan thans verwacht wordt dat deze in het binnenland zal ten blijven, of indien het buitenland nog iets afneemt, dan tegen zeer lage prijzen. En de landprijzen waren gebaseerd op de hooge bollen prijzen. En ctaaimede gaal het bedroevend slecht. En deskundigen zien ook de naaste toekomst voor lipt blocmbollenbedrijf zeer slecht in. Dat is dan het bedrijf waar alles tusschen Leiden en Haarlem op gebaseerd was! En iedere week wordt het slechter. In deze omge ving worden onnoemelijk veel bollen op geplant voor de trekkassen. Wat dat in den a.s. winter moet worden, is voor allen nog een raadsel. En mocht Engeland, de massa van getrokken bloemen in den winiter heen gaat, ook de tolmuren optrek ken, iets waar met reden voor gevreesd wordt, dan zal ook het noodmiddel voor velen, de trekkas, niet anders dan teleur stelling kunnen opleveren. Doch geen lende voor den tijd. Laten we honen dat dit gevaar nog wordt afgewend. Misschien komt alles weer op z'n been en terecht. Men is tegenwoordig zoo pessimistisch, tenvijl een gezond optimisme, gepaard met een open oog voor de werkelijkheid, zeker meer kracht geeft om moeilijkheden te ovenvin nen, dan een overdreven pessimisme. USSE REDE Ds. KRUISHOOP Woensdagavond in „Rehoboth" voor het Ned. Verbond tot Kerkherstel sprak Ds. Kruis hoop van Bodegraven. Ds. Kruishoop be paalde zijn gehoor bij ten eerste de kerk en na 1618; ten tweede de kerk na 1816; ten derde de kerk en hare richting; ten vierde de kerk en hare bestuursinrich ting; ten vijfde de redenen tot Kerkherstel en ten zesde het Ned. Verbond tot Kerkher stel. Spr. wekte de gansche vergadering op, ziende op het hoofd der Kerk Jezus Christus, die door Zijn gee6t nog krachtig werkt in 't midden der gemeente, erkennend onze schuld eendrachtig samen te werken met het Ned. Verbond tot kerkherstel. De heer Tibboel. onder wiens leiding de bijeenkomst stond deelde nog mede, dat nog twee dergelijke samenkomsten zullen wor den gehouden. RIJNSBURG TUINBOUW. In dezen tijd van het jaar bestaat de aan voer hier bijna geheel uit bloemkool Als DE WINNENDE PLOEG Hierboven de ploeg van de fa. Gebr. Zonneveld, beslaande uit de hceren Jac. Verdoes, Corn. Vooys, Jac. Imthorn en Jan Werkhoven, die dit jaar nummer één is gemorden bij het touwtrekken en houder werd van de züveren wisselbeker v. d. heer J. Speelman. aanvulling komt er wat gele kool, kleine kwantums uien en wat eigenheimers. De bloemkool was, gezien dat deze geheel in het binnenland geplaatst moet worden, tamelijk goed in prijs, van f 9.20 tot f 13.10 voor 1ste soort. Tweede soort gaat voor f 1.40 tot f 2.50. Gele kool is goedkoop on kan nauwelijks van f 5 tot f 6.10 per 100 opbrengen. Ook naar uien is nog onvoldoen de vraag met prijzen van f 3.80 tot, f 4 per 100 kg. Eigenheimers laag in prijs, van f 2.80 tot f 3.99 per 100 Kg. SASSENHEIM VOORTZETTING EN SLOT ORANJE FEESTEN. De volkszang, die aan het- einde van d Irsren dag werd gehouden op het terrein Sporthoff. heeft de vele zanglustigen ten volle bevredigd. Onder de onmisbare leiding van den heer A. Warnaar werd een uitgelezen repertoire afgewerkt ei streven van de Oranjevereeniging on hierdoor het peil van de feestviering op te :n, is weder met succes bekroond. Ook de muzikanten van „Ambrosius" hebben zich danig geweerd en wisten door hun populaire muziek de naaste omgeving van de tent tot een tooneel van uitbundige feestvreugde te maken. De muziekverecn. „Crescendo" had des morgens reeds de kinderoptocht opgeluisterd. Begunstigd door het weer, dat weinig te wenschen overliet, werden gistermorgen feestgangers weer iu groote getale naar het terrein gelokt om getuige te zijn van het; Tobbetjesteken, Ruiter te paard en Stoelen dans, dc beide eersten voor jongens en man- ren en bij het laatste zouden de dames hun vaardigheid vertoonen met medewerking van het muziekkorps van de N.Z.H.T.M. Het tob betjesteken is een nat karweitje, want bij den een of anderen misslag wreekt de tobbe zich op den berijder van het langs een rails met groote snelheid loopende wagentje, door zyn opfrisschenden inhoud op den afgewezen candidaat overvloedig uit te storten. De oudste plunje is dan nog te mooi en het groot getal deelnemers zat dan ook in het gras als een groep vagebonden bijeengehurkt hun beurt af te wachten. Ook „Ruiter te paard* was een voorwerp van de algemeene vroo- lykheid. Met ontembare moed werden de te genstanders gemept door de met kapok ge vulde zakken, telkens tot één hunner onder het paard zijn buik kwam te hangen of nog lager terecht kwam. De vroolijkheid steeg ten top toen twee deelnemers zoodanig aan het beuken waren, dat de witte inhoud als sneeuwbui aan de zakken begon te ontsnap pen, een sneeuwbui die al dichter werd naar mate het krijgsvuur door dit onverwachte voorval toenam. Gelukkig waren reservezak- ken aanwezig, die ook later nog verschei dene keeren dienst deden. Het glanspunt van den dag was toen des middags de touwtrekkers zich begonnen op te maken om him krachten met elkander te meten. De belangstelling was enoi voor niets, de strijd was spannend afloop verrassend. De ploeg van de firma Wesseling, die reeds twee achtereenvolgende jaren de zege had behaald en nu candidaat was 0111 eigenaar te worden van den zilveren wisselbeker, werd door velen onoverwinnelijk geacht. Spoedig bleek evenwel, dat de firma Gebrs. Zonneveld met een koppeltje in het veld was gekomen, dat niet met zich liet spotten en naarmate het einde van het aantal ronden naderde meer en meer kans begon te maken om nummer één te worden. Eindelijk kwam de beslissende ronde en onder dave rende hoera'tjes werden de mannen van Wes seling over de streep getrokken door de ploeg van Gebr. Zonneveld, die zich daarmee tot houder van den zilveren wisselbeker van tien heer Speelman verheven zag. De hierop volgende estafetteloop van de 5 spoitvereenigingen was eveneens spannend werd gewonnen door T.O.P. II eerste prijs, "Ier Leede I de tweede prijs en T.O.P. I de derde prijs. - Het nu volgende nummer „Wedloop in ploegverband" werd ook een groot succes en demonstreerde duidelijk, dat de heeren Van de O. V. er steeds op uit zyn om met wat nieuws en origineels voor den dag te komen Hierbij ging de strijd ook tusschen verschil lende firma's, die ieder met een ploeg van drie man uitkwamen en die hand in hand als een wervelwind over de renbaan suisden. Begrijpelijk was de snelheid van de drie man uit één ploeg niet altijd even groot en dan leek het wel eens op „Vooruit Jan, Vader wacht op zyn tabak", naar een bekende reclameplaat. De firma Nic. Stoute liet liet kortste op zich wachten en werd nummer één, de firma Speelman 2, Baartman en Koning 3 i v. d. Voort en Co. 4. Alle wedstrijden waren voor het publiek op aangename wijze te volgen, dank zij het ini tiatief van den heer Boot: de namen van de het strijdperk tredende firmai's werden steeds door middel van met groote en duide lijke letters bedrukte kaarten aan het publiek kenbaar gemaakt. Met den laatsten wedstrijd was het offi- ciec-le middag-programma afgewerkt, wat allerminst het einde van de feestvreugde met zich bracht. Deze duurde tot laat in den BEZUINIGINGSWEEKÉ Haarlexnmerstr. hoek Donkerst. 2-4-6 Heeft U onze enorme Collectie NIEUWSTE MANTELSTOFFEN reeds gezien Wij brengen het mooiste dat, U zich den-kén kunt, voor ONGELOOFLIJK LAGE PRIJZEN. MANTELSTOFFEN 140 c.M. breed, mooie wollen kwali teiten, 2.25, 1.45 1 .24 Op vertoon dezer advertentie geven wij IO TIEN PROCENT Korting op al Uwe inkoopen in onze STOFFEN-AFDEELING, ondanks de ENORM VERLAAGDE PRIJZEN Prijsuitreiking. Zaterdagavond om 8 uur zal in het K.S.A.4 gebouw de officieele uitreiking van de pryzeii van de Oranjefeesten plaats hebben. Muzi kale medewerking zal worden verleend door de muziekvereen. „Crescendo". Laatste Nieuws. HANDELSBERICHTEN MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 11 Sept. Kaas. Aangevoerd 101 stapels ztJnde 161000 kg. Prijzenr fabriekskaai kleine f 34; fabrlekscommissie f 32.50; boeren- kaas kleine f 36; idem commissie f 40. Handel goed, DELFT, 10 Sept. Eieren. Aanvoer 7040 st kipeieren f 5.706.80: 661 eendeieren f 4.10— 5.80; 6 kalkoeneieren 10 alles per 100 stuksj LEIDEN, 11 Sept. Vee. Aanvoeren en prijzen 807 runderen; 82 kalveren; 1877 schapen: 63 stieren f 95430: 185 kelf- en melkkoeii —385. handel stroef; 172 varekoelen f 1 246 vette ossen f 225—290 (50—98 ct p kg); 15; graskalveren f .3090; 25 vette kalveren f 100: 49 nuchtere kalveren f 9—16, handel 100: 0.801 per kg schoon): 59 nuchtere ki veren fl—16; 1277 vette schapen f 36- weide schapen 20—34, matig: 568 n kens f 1828: (Londensche 3134 ct: zoutel 3436 ct belden per kg levend gewicl bigger f 5—ff; f paarden 100—240; 1 veulei eken en gelten f 310 ales per stuk. ias. Aangevoerd 129 partijen, waarvai partijen Goudsche en 30 Letdsche. Prijzen: srt Goudsche f 37—42; 2e srt f 30—36; le Leidsche 44—49; 2e srt f 3S—43 alles pe: kg. Handel matig. Aande Stadswaag gewoi partijen, 2709 stuks. 23693 kg. LEEUWARDEN, 11 Sept. Kaas. (V.V.Z.M.1 Prijzen: Goudsche 20 plus f 17—IS: 40 plus f —25; volvet f 33—34: Edammer 20 plus f 17.50 —IS; Idem 40 plus f 24.50—25: broodkaas plus f 24.5025. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 11 Sept. 1 rUzen: 150 enterstieren 1: en f 240—400 1—240; 62 koeien f 150—331 (6080 ct per kg): 372 melk- en kalfkoiei 150—350: 40 pinken f 90—150: 52 vette kal- f 35—80: 1026 graskalveren f 25—75; 130 :re kalveren 7—12; 287 vette schappij f 2331; 240 weideschapen f 1524; 570 li 15—22! 1197 vette varkens f 30— ct per kg., zouters 38—40 ct p kg); 71 varkens f 25—55; 305 kleine biggel 1 bokken; 30 paarden; Totaal aan- 4384 stuks. s. Sleutelkaas 1846 ct; Goudakaas Edammerkaas 2048 ct; Aanvoer - kilo. 192024.10; idem Zuid f 12.50—15.60; ord f 17 iderr Zuid fS.40—S.80: steui f 14.S0—16.80; (ile haring Noord f 15; zou (stijve koon) f 25.90—26.50 per kantje. r schelv. f 45: i 17.50—8: kl sol MUIDEN. 11 Sept. Trawlvisch. Prijzen 'ond voort en concentreerde zich begrijpelijk j koolvisehliS 3otvleo t? f~29 0— het feestterrein en om de muziektent, f 2S—is per 20'kg.: kabëijau- aar de onvermoeibare blazers van dekg.: griet f3 25- N.Z.H.T.M. hun opwekkende muziek deden eerklinken. De dag werd als gebruikelijk door vuur werk besloten. Door het wys beleid van de O. V. was dit minder kostbaar en uitgebreid dan het andere jayen wel eens geweest is, maar het vormde toch niettemin een waardig "ot van de welgeslaagde feestviering. Ons verslag zou niet volledig zijn wanneer wij verzuimden de wakkere bestuursleden oprechten dank te brengen voor hun onver moeid werken, waardoor zy wederom Sassen- keims burgerij -'rti verplicht hebben en wat z\j met v.w.n bekroond zien. - per stuk; i 85—65 per f 34.50—30; k sciiar f 14—5.10: poontjes t' aid schelv f 35 50—32.50; kl elv. f 10—3 30: gr gullen f15- kl gullen f 8.50—3.90: wijting f 3,45—3.15 kreel flO—f» |.er 50 kg.; Pekelharing: .atjesharing f 8.15 per kantje Pe besommingen der Stootrawlers ware ITM 165 Martha (85 manden) f 1500: IJM Trio (240 manden) f 2500; IJM 272 Derlka "Pandenf 2G00: IJM 14 Isabel (65 r Elie ChenevlJre (245 Pe IJM 17 St Th ere Sla (490 f 490. Pe loggers besomden; KW f 605, nden) besomdf f 1210, KW 8!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6