Hd Communisme in de Practijk N 2rliaal\^m\4ncJaacj WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Objectieve mededeeiingen en critische beschouwingen =t 13xi DE GERIEFELIJKHEDEN DES LEVENS. Het is zeer goed te begrijpen, dat de sowjet-autoriteiten, die het hoofd vol hebben met plannen over „super-reuzen" fabrieken wel eens kleinigheden pver het hoofd zien. Het blijkt nu, dat zij heelemaa/l niet gddacht hebben aan zulke alledaagschheden als lepels en vorken. Die zijn, zelfs in Moskou niet te krijgol. En de enthousiaste arbei ders, die alles over hebben voor de vervul ling an het vijfjarenplan, hebben nu ver klaard. dat zij het verdraaien in de gaar keukens de koolsoep vort hun pte eten. Na dt eerste schrik over dergelijk contra- re\oiu«ionair optreden heeft men zien te vreden gesteld met de geuachte dat dit een bewijs was voor de cultureele revolutio on der de arbeiders. Een ander genoegen, dat de menschcn tJ.ans beleven, is het gebrek aun venster glas. in verschillende woningea neeft nion gebroken ruiter met plankon «en dicht timmeren, zeker niet tot verhooging van zindelijkheid en gezeilligheid. Nieuw is dit echter niet. iijdens het oorlogscommunisme, waai van de huidige periode in vele opzich ten een herhaling is, was het gebrek aan glas zoo algemeen, dat b.v. bijna alle spoor- wegwagons dichtgetimmerde vensters heul den uiet een klein kijkgaatje in het midden die de bevolking sarcastisch „sowjet-ven- siertjes" noemde. Men moet oerhalve meer verbruiksartike- len vervaardigen, dat dringt eindelijk door tot de hoofden der leiders. Een eenvoudige oplossing is ook hiervoor te vinden. Zoo zullen b.v. alle textielfabrieken van Le ningrad overgaan tot ononderbroken arbeid in drie ploegen. Het is grootendeels vrou wenarbeid, die hiervoor in aanmerking komt en derhalve zullen zoowat 7000 vrouwen gezocht moeten worden, bereid om afwisse lend in de dag-, avond- en nachtploegen te w^erken. Geen nood, daarvoor zuilen do woningcoöperaties zorgen. Is men zoo ge lukkig een „woning" in een van de over volle blokken te hebben, dan komt wel de een of andere kameraad op bezoek om to waarschuwen, dat dit voorrecht alleen be houden blijft, wanneer de vrouw ook haar „maatschappelijke plicht" vervult en het tekort aan handen op du textielfabrieken helpt aanvullen. Voor kinderbewaarplaatsen wordt gezorgd, er zullen fabriekskeukens worden ingericht, (op do kwaliteit van dit alles gelieve men niet te zeer te letten) en zelfs zullen er groote fornuizen worden ge- plaats, waarop de huismusschen, die liever hun eigen eten meebrengen, hun potje kun nen opwarmen. Zoo goed zorgt de sowj et- regeering voor haar onderdanen, waarbij niets anders wordt verlangd dan dat huis vrouwen hun gezin opgeven om aan den weefstoel te gaan staan. WAT NIET MEETELT. De mededeeiingen over het verloop van de oogstcampagne blijven uiterst schaarsch. Dezer dagen vonden wij echter een uiterst merkwaardig rapport over feiten, die in de statistieken en officieele mededeeiingen niet te voorschijn komen. Het was een rapport nit Samara over de gevolgen van de go- forceerde campagne voor het trekveo. Er werd bericht, dat 20 procent van do paarden die aan het werk hadden deelgenomen, de laatste weiken erëdj neergevallen waren. Na tuurlijk wordt de schuld geworpen op de slechte verzorging der dieren door de be stuurders en stalknechten, maar deze zou den vermoedelijk wel andere redenen kun nen aanvoeren. In ieder geval is het nu voorgeschreven, dat de dieren na de oogstcampagne om beur ten een week volledige rust moeten hebben. Iedere boer weet echter, dat men een paard door rust niet meer kan opknappen, wan neer men het eerst zoover heeft algejakkerd dat. het invalide is geworden. Dit zijn onkosten van de oogstcampagne, die' niet in rekening worden gebracht, doch waaruit wel blijkt, welke opofferingen do landbevolking moet brengen om aan de eischen van de regcoring te voldoen. Men kan er zeker van zijn, dat niet alleen de dieren, maar ook de menschen erbij neer vallen. Menschenmateriaal is echter goed koop, zoodat over verplichte vacontie voor de werkers niet wordt gesproken. De berichten omtrent de afschaffing der rantsoeneering in de sowjet-unie blijven tegenstrijdig. Eenerzijds wordt telkens een spoedige afschaffing in het vooruitzicht ge steld, anderzijds echter heeft SlaUn ver- klaard op een partij vergadering dezer dagon, dat het systeem van rantsoenkaar ten nog wel twee jaar gehandhaafd zal moeten worden. Intusschen is men wel hier en daar be gonnen met eenige proeven in de richting van vrijen verkoop, b.v. van vleesch. Daar- bii komt evenwei de geheime godachte van de voorstanders dezer maatregel aan het licht De prijzen n.l. worden bij den vrijen verkoop veel hoogcr gestold dan voor de ge rantsoeneerde artikelen het geval was. Zoc wordt vleesch verkocht tegen prijzen van 1.50—3.50 roebel per Russisch pond van 4,00 gram. In Hollandsch geld omgerekend wordt dat f 2.305.50 per pond. Nemen we zelfs aan, dat het loon van de Russische arbeiders zoo gestegen is als de sowjet-ver- tegenwoordigers het doen voorkomen, (en die voorstelling wordt op de meest gerai- fineerde wijze gekleurd ten gunste dor huidige toestanden), dan nog is het duide lijk, dat zulke prijzen een enorme achteruit gang van het levenspeil der bevolking be- teekenen. Officieel wordt aangegeven, dat de prijsindex in Rusland thans ongeveer 200 is in vergelijking met 1913, hetgeen dus zeggen wil, dat alles er nu tweemaal zoo duur is als voor den oorlog. Deze vleesch- prijzen, die ongeveer vijfmaal do prijzen in Nederland bedragen, zijn echter stellig tien maal zoo hoog als de Russische prijzen in 1913, want vleesch was vroeger in Rusland uiterst goedkoop. Het geheel komt neer op een eenvou<Uge rekensom, welke op de gewone sowj et- manier vermomd is. Nu wordt een deel van alle produikten op rantsoenkaarten verstrekt tegen lage prijzen, de rest vrij verkocht tegen fantastisch hooge prijzen. Dit laatste maakt op het buitenland een ongunstigen indruk daar de buitenlandera niet onder de rant* soeneering vallen, tenminste niet de bc- zoelcors, en derhalve maar al te good op de- hoogte zijn van de duurte. Gaat men nu j aJiiles vrij veitkoopcn tegen één prijs, dan kan deze lager gesteld worden ~an de tegen woordige buitensporige, want de bevolking, d.i. de massa der verbruikers, moet moer betalen dan zij vroeger voor haar gerant soeneerde producten deed. De totale op brengst wordt herhalve niet lager, integen- INSTALLATIE MAASLANDS NIEUWE BURGEMEESTER 'Gisterenmiddag had de installatie plaats van den heer H. L. du Boeuff tot Burgemeester van Maasland. Op feestelijke wijze is dit feit gevierd. Op onze foto ziet men de begroe ting van den nieuwen Burgemeester door de schoolkinderen. deel denkelijk hooger, want de sowjet-regee- ring kan niets beter gebruiken dan geld; in de sowjet-unie is men ook gebonden aan de economische wetten, al tracht men dat Ie maskeeren. Het systeem van „chozrast- siec", productie op loonende basis, dat men enscht in te voeren, eischt prijzen, die de productie- en distributlekosten dekken. On der het mom van afschaffing der rantsoe neering schijnt men thans op een algemeene belangrijke prijsverhooging aan te sturen. Natuurlijk beteekent dit een nog veel scher pere rantsoeneering tengevolge van de lage loonen, die volstrekt onvoldoende zijn om liet noodige te kunnen koopen tegen ver hoogde prijzen. Kerknieuws. NED. HERV. KERK jroepen: Te Hurwenen, J. W. Boo gaard te Burgh (Schouwen). Te Waarder (Z.-H-), J. C. Terlouw te Kamperveen. Te Hoorn (op Texel), cand. J. W. van Petegem te Dinxperlo. Bedankt: Voor 's-Gravenmoer, J. C. Terlouw te Kamperveen. Voor Krimpen aan de IJssel (toez.), G. de Vries te Heerde. Voor Aalsmeer (eerste prcd.-pl.), A. Hijmans te Nijverdal. Voor Bergschenhoek, J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Benschop, B. Bate laan te Barneveld. CANDIDATEN TOT DEN HEILIGEN DIENST Cand. N. J. A. van E x e 1, beroepen te Strijen, is door de classis Barendrecht deT Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen tot den dienst des Woords en der Sacramenten toegelaten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. M. Bouwman, van Baambrugge, hoopt 18 October intrede te doen bij de Gerei. Kerk te Nieuwendam. De heer P. W. Dam, Theol. Cand. te Lutten a. d. Dedemsvaart, hoopt D.V. 8 Nov. intrede te doen bij de Chr. Geref. Kerk te Mussel en Onstwedde, na bevestiging door Prof. P. J. M. de Bruin, van Apeldoorn. D s. J o h. K ij n e, overgekomen van Wa- geningen, werd Zondag door zijn zwager, Ds. C. van der Waa, van Biggekerke, bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rhenen. Deze had tot tekst gekozen 1 Petr. 2 46. Ds. Kijne deed zjjn intrede, sprekende over 1 Tim. 1 15. Hij werd hartelijk toege sproken namens den ring door Ds. H. J. Cou- vée, Amerongen, en namens de Gemeente door Ds. C. van Willenswaard, van Rhenon, die liet toezingen Psalm 138 4b (gewijzigd). Onder de aanwezigen werden o.a. nog opgemerkt de predikanten Ybema, van Doorn, Gregory, van Wageningen en Ds. Emmen, em.-predikant. Ook waren er eenige vrienden uit Doorn en vele vrienden uit Wageningen. Ds. Joh. Meynen, overgekomen van Zalk en Veecaten, deed Zondag, na des mor gens bevestigd te zijn door zyn vader, Ds. J. G. Meynen, van Baarn, met een predikatie over Joh. 1 86, zyn intrede als tweede predi kant t>y de Geref. Kerk te Helder. Hy had tot tekst gekozen Efeze 2 2224, handelende over den arbeid die de Dienaar des Wooifts heeft te verrichten, nl. de opbouw van de Kerk van Christus, waarbij hi.i naging: 1. haar TfföïIdsTflgr 2. haar naderende voltooiing en 3. haar heerlyke bestemming. Ds. F. Tollenaar sprak zijn ambtgenoot namens de Kerk van Den Helder hartelyk toe. Ds. S. U. Zuidema, van Anr.a Paulowna-Polder, sprak namens de Classis Alkmaar. D s. F. de Vries, tevoren te Raams- donk, werd Zondagmorgen door zyn voorgan ger, Ds. A. K. Krabbe, van Hillegom, ingeleid tot zijn dienstwerk by de Geref. Kerk van Mij drecht, met een predikatie over Rom. 10 14 en 16» Des avonds deed Ds. de Vries zijn in trede, sprekende over 2 Oor. 2 1416, waar wordt gehandeld over de geweldigheid dor ambtelijke bediening. Spr. ging na: 1. haar beteekenis voor God, 2. haar uitwerking op de Gemeente, 3. haar eisch voor den Dienaar des Woords. De nieuwe leeraar werd namens Ker- keraad en Gemeente toegesproken door ouder ling A. Bussche en namens de Classis Breu- kelen door den consulent Ds. Engelkes, van Wilnis. Toegezongen werd Psalm 20 1. Aan wezig waren o.m. predikanten en afgevaardig den der genabuurde Kerken en het volledige College van B. en W. WERELDBOND DER KERKEN. Internationale Conferentie te Cambridge. In bovengenoemde vorige week gehouden conferentie werd door bisschop Amundsen Nathan Söderblom herdacht. Men had hem bestemd tot opvolger van don overleden voorzitter Lord Davidson, aartsbisschop van Canterbury. Als voorzitter werd nu gekozen Lord W. H. Dickenson of Painswick. Tele grammen werden gewisseld met de te Zu rich vergaderende Internationale Bond van anti-militairistische geestelijken, waarin die Bond als een medewerker in den strijd te gen den oorlog werd begroet De kerken werden voorts opgewekt de re geeringen aan te sporen voor een gemeen schappelijke hulpactie aan het geteisterde China. Verder werd o. m. opgericht een bureau voor hulpverleening aan Rusland. Nieuwe afdeelingen van den Wereldbond werden op gericht in Ned.-Indië, Albanië en Brazilië. Men zal pogen den tweeden Adventszondag tot een Vredcszondag te maken. Op voorstel van de Deensche delegatie werd met alg. stemmen besloten er op aan te dringen dienstweigeraars (op gewetensgronden) niet met strenge straffen te treffen, maar nutti gen arbeid te laten verrichten. Het voorstel van het Uitvoerend Comité •an de Stockholmbeweging (Life and work) om een gemeenschappelijk secretariaat met den Wereldbond der kerken op te richten, werd aangenomen. Met het oog op de a.s. ontwapeningsconfe rentie werd de volgende resolutie aangeno men: „Do afgevaardigden-vergadering van den Wereldbond voor vriendschapsarbeid door de kerken, bijeen te Cambridge (Engeland) op 4 September '31, spreekt uit, dat oorlog als een instituut tot beslechting van inter nationale geschillen onvereenigbaar is met den Gcast en de methode van Christus en daarom onvereenigbaar met den Geest en de methode van Zijn kerk. De vergadering be groet daarom met vreugde het feit, dat de Volken hond eon internationale ontwape ningsconferentie samenroept en verklaart, dat het een plicht is van alle kerken den grootst mogelijken invloed op die conferen tie uit te oefenen, opdat de daar vergaderde vertegenwoordigers van de volken weten, dat de godsdienstige en zedelijke krachten van de wereld een zoodanige internationale overeenkomst eischen, dat le. een wezenlijke vermindering van eiken vorm van bewape ning tot stand komt; en 2e. een peil van be wapening wordt vastgesteld, waarvan het percentage voor allen gelijk is en dat in overeenstemming is met het feit, dat allen den oorlog hebben veroordeeld en de bijleg ging van geschillen met geen andere dan vreedzame middelen hebben aanvaard. De vergadering is overtuigd, dat in de wereld .an thans de kerken geen andere middelen tot het bijleggen van internationale geschil len kunnen dulden dan overleg, arbitrage of een rechterlijke beslissing, en dat de afschaf fing van, alle oorlogswerktuig slechts kan worden bereikt door de ontwikkeling van een systeem van internationaal recht, den groei van wederzijdsch respect en vertrou wen, en de bereidheid om voor gemeenschap pelijke waarden nationale offers te brengen. De vergadering roept de Christelijke kerken in alle landen op, om hun regeeringen de verzekering te geven, dat zij deze actief zul len steunen bij deze taak van zoo sterk mo gelijke vermindering der bewapening, en zij dringt er bij de leden van alle Christelijke kerken en groepen op aan, persoonlijk en gemeenschappelijk te bidden, dat de komen de ontwapeningsconferentie onder Gods lei ding al de verlangde resultaten mag berei- CONFESSIONEELE VEREENIGING. Vergadering te Leeuwarden. Onder leiding van Ds. J. Hoekstra te Ternaard werd gister te Leeuwarden de na jaarsvergadering gehouden van de Confes- sioneele Vereeniging in Friesland. Ds, W. A. Dekker van Scharnegoutum leidde in de morgenvergadering de bidstond. Hij zeide den tegenwoordigen toestand van Gods Kerk te zien in den spiegel van den tijd van den profeet Jesaja. Toen Juda en Jeruza lem in weelderige wuftheid geen gevaar zagen en in lichtzinnigheid clla perken te buiten gingen, zag hy aan de Oostelijke hemel de don kere wolk van de naderende komst van den Assyriër. Samaria valt ten prooi, haar inwo ners worden weggevoerd, en eenige jaren later wordt ook Jeruzalem bedreigd. Maar Hizkia hoort naar den stem van den profeet en zijn God verlost hem uit Assyrië's dreiging. Spr. wees er vervolgens op, dat de Godsman hier niet slechts spreekt over de worsteling van oude, thans schier vergeten wereldmach ten, maar over de geestelijke worsteling van eeuwen tusschen het rijk des lichts en dat der duisternis heeft geprofeteerd, waarbij de Spr. ook speciaal dacht aan het woeden van het bolsjewisme in Rusland. Luisteren we naar Jesaja's woord. De vijand zal tegen Jeruzalem niet vermogen. We jubelen op onze wijs zijn profetiën na: De vijand rukt vast aan, met opgestoken vaan Hij draagt zijn rusting nog, van gruwel en bedrog, Maar zal als kaf verdwijnen. D s. O. M. L u t e ij n, van Apeldoorn, sprak over de toestand van onze Kerk in 1931. De stemmingen voor Kerkeraad of Kiescol lege brachten een nederlaag voor de vrijzinni gen. Spr. wees verder op de procedure Ouddorp en de houding van Prof. van Apeldoorn, die aldus wordt een leidsman naar de separatie. In al deze kwesties rakende de verhouding tusschen bestuur en beheer, blykt, dat reorga nisatie geen studeerkamergeleerdheid maar eisch van de practyk is. De Algemeene Synode heeft braaf gerepa reerd aan het mechanisme der kerkelijke ma chine. Groote lijnen ontbreken echter volkomen en tevergeefs vraagt men aan dit kerkbestuur om leiding in de geestelijke vragen van dezen tijd. By de vrijzinnigen heerscht geen opgewekte stemming, en blijkens hun geloofsverklaring is by hen voor den persoon van den Zaligmaker nog altijd geen plaats. Bü de orthodoxen treffen allerlei pogingen tot toenadering. Maar helaas is er in de prac tyk nog zooveel verdachtmakerij. De organi satie onzer Kerk belet het wettig samenkomen om over de geestelijke vragen te handelen en Elch wat Wils EEN BEZOEK VAN ONZE KONINGIN We weten allemaal wel zoo schrijft mej. H. S. S. Kuyper in „Bouwen en Be- aren" dat noze Koningin haar persoon lijk leven liefst voor 't publiek verborgen houdt. We eeren dat m haar. En ons volk en onze pers eerbiedigt dien wensch, al vin den we 't wel eens jammer, dat we daar door zoo zei-den iets van 't intieme leven an onze Vorstin hooren, maar daarom ;ijn we altijd dubbel dankbaar, als er eens wen 'n tipje van den sluier wordt opge licht Dan zijn we een en al oog en oorl Ik las een tijdje geleden vam iemand, wiens hart warm klopte voor zijn Konin gin, die in droeve omstandigheden verkeer de, als gevolg van een ongeluk bij oefenin gen in het kamp te Oldebroek. Deerlijk verminkt lag hij in 't zieken huis te Zwolle, z'n beide armen moest hij missen en blind wa6 hij geworden. 't Was tijdens de groote landbouwten toonstelling te Zwolle, waar ook H.M. de Koningin en Prinses Juliana aanwezig wa- Over dit koninklijk bezoek 6chreef F. S. aan mej. Kuyper: Natuurlijk was een programma in elkaar gezet Eén punt van dat programma echter was voor het publiek een diep geheim ge bleven. Slechts zeer weinigen wisten eir van, dat de vorstelijke personen na afloop der feeete lijkheden en van het tentoonstel)ingsbe- lijk geen woorden vinden om uitdrukking te geven aan hetgeen leefde in haar hart. De jonge man wiet, dat zijn Vorstin ko men zou. De Oranjestiik mocht niet ontbre ken, ook al kon hij die niet meer zien, want zijn trouwe hart klopte nog warm voor zijn Vorstin. Een traan van dankbaarheid ontwe'.t aan zijn lichtlooze oogen, wanneer de Ko ningin naderbij treedt. Rustig gaat ze bij zijn bed zitten praten, evenals een moeuer aan de sponde van haar zieke kind. Niemand mag daarbij aanwezig zijn, dan de leg er-predikant, als geestelijk verzorger van dezen militair. Natuurlijk past het niet, dat intieme ge sprek naar buiten uit te dragen, maar wèl weten we, dat H.M met zeer groote belang stelling informeerde naar zijn lichemelijken en geestelijken toestand, naar zijn arbeid in het dagelijksche leven, zijn ouders enz. En 't kon niet anders, of er werd in die pen ernst gesproken over de moeiten des levens, die straks zouden komen, waarbij echter ook werd gewezen op de Bron van troost en kracht, die alléén het hart kan doen zwijgen en het dragen van het lot licht maken. Onuitwischbare indrukken heeft dit ge sprek nagelaten bij dezen eenvoudigen Ne derlander; hij kon het zich niet voorstellen, dat de Koningin tot hem zou komen om hot te betuigen hoe zij mededroeg zijn leed; maar veel minder dat zij dit op zulk een zoek, nog een ander beaoek zouden bren- teer-intieme wijze zou doen. gen. en wel aan den zwaarbeproefdon Eindelijk staat Hare Majesteit op; even jongeman, die te Oldebroek door zulk een 1 verlaat ze de zaai om straks terug te kee- noodlottig ongeval voor zijn leven verminkt i ren met de Prinses, die ook haar belang- was. «.telling toonde en met van aandoening tril Op het officieele programma kwam dit lende stem eenige vragen richtte tot den bozoek niet voor. Dan kon alles niet zoosoldaat. koud en haastig worden afgewerkt 5 B'i het vertrek kwam er voor de Ko» Neen, Hare Majesteit wilde hier haar ningin een oogenhlik van ontroerende ver warm roedeleven toonen, en dat bezoek legernheid. moest rustig worden gebracht, zonder dat weer andere plichten riepen. Zij kwam hier al6 de meelevende Moe der, die niet gekomen was om eenige hul de in ontvangst te nemen, maar die aan haar zwaarbeproefden onderdaan wilde toonen, hoe z~e met hem meeleed. Hier dus geen loopens, geen publiek, geen opgestelde zusters, niets van dit alles. Bij dit bezoek paste geen feestgedruisch, geen vreugdebetoon. Het groote publiek wist er dan ook niets van, dat de konin klijke auto daar stil en onopgemerkt het voorplein van het ziekenhuis opreed. En wanneer zij 6traks bij het bed van den gewonde komt, dan kan ze a an vanke- Zoo gaarne wilde ze den jongen man door een handdruk ten afscheid nogmaals toonen, hoezeer ze met hem meeleed, maar hij had geen handen. Dan legt ze haar hand op den gespierden bovenarm van den soldaat ten afscheid, en Prinses Juliana volgt haar voorbeeld. Haar laatste mededeeling is, dat ze voort durend va.n dien toestand van den gewon de op de hoogte gehouden wil worden, ook, wanneer hij het ziekenhuis verlaten had. Ligt hier voor ons alleen geen les in" zoo vraagt mej. Kuyper. Zonder tw ij feil En een les, die we ter harte willen nemen ook! moet dus groeiende verdeeldheid veroorzaken. Na nog gewezen te hebben op den arbeid van den Raad der Kerken sprak Spr. tenslotte over de plaats der Kerk in het midden des volks. Op sombere, maar ook op moedgevende dingen valt te wijzen. God schenkt nog vele mogelijk heden aan onze Kerk. j In de middagvergadering sprak D s. H. i Bakker, van Amsterdam, over „Kerk en Cultuur", waarby hij tot de slotsom kwam: Een cultuurvyandige kerk komt in het vaar water van de sekte terecht. En een kerkvyan- delijke cultuur delft haar eigen graf. KWEEKSCHOOL LEGER DES HEILS Zonder verdere aanduiding is bij het hoofd kwartier te Amsterdam, van het Leger des Heils, een gift van vijfduizend gulden ingeko men voor de nieuwe kweekschool.- De leiding is den onbekenden gever ten hoog ste dankbaar voor deze milde gift. GIFTEN EN LEGATEN. Te Hasselt ontving de kerkeraad der Geref. Kerk twee -giften van f 500 en van f 1000. UIT HET SOCIALE LEVEN DE LOONEN IN HET METAALBEDRIJF Do Metaalbond stelt een verlaging van 5 voor Zoo men weet ls het collectief contract ln de metaalnijverheid op 17 Juli J.L i wijten. De hoofdbestuurs- Metaalbewerkersbond sins V— - vergadering var nam hetzelfde besluit. In verband hiermede had gistermorgen ten *fi*---id te Rotterdam een n het bestuur van 'a&rdigden van de or- 'erkers. >rganlsatles werd daar gesuide loonsverlaging van 10 tot 6% genoegen Dit voorstel zal nader door de organlsatlea der metaalbewerkers worden besproken. Naar we vernemen, wordt vanavond door het bestuur van den Chr. Metaalbewerkersbond een samenkomst gehouden om hot ln te nomen standpunt te bepalen. De werkgevers zijn voornemens de voorge- Radio Nieuws. UtreUit. 10.4511 Gramofoon. 2 TUdsein. Gureus Fraaie Handwerken, to geven door Mej G. Ably te Hilversum. 3 TOdseln. 1—3.45 Vrou- wonhalf uurtje. Leidster; Mevr. J. C van Am stel —van Löben Seis. Spreekster: Mevr. G Gerrit- ronUrns, te Oosterbeek. Onderwerp: „VVtf moeders". 3.544 Verzorging van den zender. 4 f> Ziekenuurtje. te leiden door De. H. van DU ken Gsm, Ned. Herv. Fred, te Gouda. Muzi kale medewerking verleenen: J. H. 6mit Duy- zentkunst, bariton. H. Smit Duyzentkujvst, harmonium begeleiding, 6 Tüdzeln. 6—6.46 Cur sus handeuni beid voor onze Jeugd, door den beer II. 3. bteInvoort, te Hilversum. Onderworp: „Een lucifershanger". 6.456.45 Harmonium- concert, te gevec door dan hoor Ton Hrsnd06 to Den Haag. 6.46—7 Gramofooon. 7 TUdsein. 7 7.30 Vragenhalfuurtje. 7.307.46 Politieberichten 7.45—9 Conc-ri: H. Hermann, viool, H v. o. Horst Jr., oello. Mevr. R. A. v d Hor^t—Bleek rode. plano. 99.16 Gramofoon, 9.15—11.30 Ge- deeltelüko uitzending vau het FeestelUk Fro- giamma der Brabantacne Industrlodagen ln ae Aula der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken. 9.1c9,45 Spreker: de heer Vincent Cleerdln, Griff'er van de Provinciale Staten voor Noord- B:abant. Onderwerp: „Iets over de hletorle van Noord-Brabant". 9.4510 Gramofoon. 1010.1S Pei-sberichten van Vaz Dlas. 10.15—11.30 Con cert, te geven door do Phlllps-Hannonle. Di recteur de heer Koes v. d. Weyden. KRO. 89.16 Concert. 1111.30 Gramofoon 11.301'.' Godsdienstig halfuurtje. 12 TUdseinl 12.01—12.15 Politieberichten. 12.15—1.45 Lunch concert- 1.462 Gramofoon. HILVl'.liMJM (1875 M.) AVRO 8 T&deetn. 8.01 —10 Grainofit.ii 10—lo.ie MorgenwUding 10.15 —10.30 Gramofoon. 10.8011 Lezing. 11—13 Mi ziek te Amsterdam- 13—2 Orkest. 88.80 Verzorging var. den zender. 2.804 Kwartet. —5 Zitkenuur. 6.30 Gramofoon 6.806 Or kest. C6 30 Sportpraatje. 6.307 ömroeporkest 7—7.45 Spreker. 7.468.30 Orkest. 8 80—9 Lezing 910 Gramofoon, 10—10.16 Nieuwsberichten van Vaz Dlas. 10.16—1116 Muziek. 11.15—18 Gra mofoon. 12 Sluiting.' medegedeeld. DE STAKING TE GOES De fa. A. S. J. Dekker heeft den ryksbe- middelaar, die aan beide partijen, betrokken in het conflict by de school- en kerkjneube- lenfabrlek „de Schelde", zyn bemiddeling had aangeboden, geantwoord dat zy die bemidde ling niet verlangt en zij zich op de te 's-Gra- venhage voor dat doel te houden byeenkomst niet zal doen vertegenwoordigen. H 3 4i0lj DE STER VAN HALALAT Een verhaal uit den tijd der Babylonische ballingschap „Kunt gij", begon de lioaiimg thans te sproken, maar zoo f luis terend, alsof hij vreesde de vreemde hand andermaal te zien verschijnen, wanneer hij luider sprak, „kunt gij het sahrift lezen, en mij duiüe.ijk maken, wat het beteekent? Zoo ja, dan zult gij met purper bekleed worden en een gou den keten aafl uw hals eieren en ge zult de derde voret in mijn rij'k zijn!" Met een ernstig, somber gelaat stond do profeet voor de treden van den troon. „O, koning, moogt gij eeuwig leven! Be houd uw geschenken en geef de gaven uws huizes aan an dei en; ik wifl echter het schrift lezen, o vorst, en u den zin verklaren: God, de Allerhoogste, had Nöbukadnezar, Nabunahide voonganger, het rijk gegeven en groote maoht, eer en heerlijkheid. En om wille van die groote maoht, hem gegeven, sidderden alle volken, geslachten on tongen voor den voret. Hij doodde, wien hij wilde: Sloeg, wiien hij wilde; venhieif, wien hij wilde; vernederde, wien hij wiïde. Daar hij echter hoogmoedig begon te wor den, werd hij afgezet van den troon zijne rijke en zijn heerlijkheid werd hem ontno men: hij word uit het midden dee volks geetooten; zijn hairt werd gelijk aan de die ren en bij de woudezels was zijn woning; hij at gres als een oe en zijn lichaam werd door den dauw des hemels gedrenkt, tot hij erkende, dat de ---"leihoogste macht over zijn rijk had, macht over alle men schen en op den troon zette, wden Hij ver koos. En ook. gij, zijn zoon, hebt u niet verne derd, hoeweil gij dat allies geweten hebt; in tegendeel, gij weeistreefde den Heere des Hemels en liet de vaten uit Zijn Huis in uw feestzaal brongen en gij en uw mach tige dienaars en uw vrouwen dronken daar uit wijn. Uw gouden, zilveren, houten en steenen goden hebt gij geprezen; maar den God, die uwen adiem, die al uwe wegen in Zijn Hand heeft, durft gij verachten. Daarom zond Hij de hand, die geschreven heeft, wat uw oogen zien." Weer ijlden 's kon-ings blikken, als door een geheimzinnige macht gedreven, naar het vreeselijke schrift aan den muur, om even spoedig verder te diwaJen, en dof klonk het uit zijn mond: „Ik zag hem niet, die daar schreef; ik zag alleen de hand, de vingers, die lang zaam over den muur gleden, tot de woor den geschreven waren; maar wanneer uw Goo zul'ks schreef, vrees ik Hem!" „De woorden, daar gesahrevon," ging de profeet verder, „zijn de volgende: Mane, tekel, pharee". En dreigend klonk de stem. „Deze woorden beteekenen: Geteld; want geteld heeft God de dagen uwe rijks on Hij maakt er een einde aan Gewogen; want gewogen zijt gij op de weegsohaa] Gods en te licht bevonden Gedoeld; want God beeft uw rijk aan de Perzen en Meden ge geven." Somber blikte de koning den spreker aan. „Gij hebt mij verschrikkelijke dingen aan gekend igd; maar uw woorden komen van iHem, die dat aJiles heeft geschreven." En de vorst gebood een purperen gewaad te brengen en een gouden keten, gelijk aan die, welke hij om den dials droeg en willens of onwillens werd de profeet daarmede ge tooid. Den volgenden morgen zou het volk verkondigd worden, dat Daniël de derde heerscher in het rijk was. Belsazair richtte zich op, en een laatsten blik werpende op het schrift, nog altijd aan den muur ziohtbaar, verliet hij de zaal Dat was tevens voor de andere gasten het teeken van vertrek. En elk hunner zag nog even, voor hij buiten de zaal was, naar dat ontzettende schrift en begTeep, ook al ver stond hij de woorden des profeten niet, dat het iets verschrikkelijks behelsde. De koning trad de slaapkamer binnen. Daar 6fanden de slaven reeds klaar om hem bij het uitkleeden behulpzaam te zijn. De vorst zond hen weg; want hij voelde geen slaap en opgewonden liep bij de ka mer rond. Daar naderden voetetappen. Een page verscheen. Sidderend van aingst bleef hij in de deur staan. Belsazar bemerkte hem en zag hem vragend aan. „De gouverneur is aanwezig, o koning, en verzoekt dringend, binnengelaten te worden," sprak de page. „Laat hem binnenkomen," was het ant- „Moet ik dezen nacht keer op keer ver schrikt worden?" 6prak de vorst, toen hij het bezorgde gelaat van den Gouverneur zag. „Welk nieuws brengt gij mij?" .,0, koning, vrogeef uwen dienaar, wan neer hij verplicht is, onrustbarende tijdin gen te brengen. Zooevon kwam een der of ficieren mij berichten, dat men van dj tempelpyramide uit, vuurteekens om de 6t"d zag govcn en dat "an den Euphraat booten kwamen met het nieuws, dat de stroom al een paar uur onrustbarend zakt. Ik gaf bevel de wachten op de stadsmuien te veisterkon en geducht op den stroom te letton, wijl ik vermoed, dat de Perzen de zen nacht de stad door een list trachten te veroveren Spoedig breekt het daglicht aan. Dan zult ge, naar ik hoop, van den schrik, wel ke de vreeselijke woorden op u uitoefenden, naar het schijnt, bekomen zijn," sprak cle koning op kalmen toon, maar Inwendig ongerust, bij ijiet aanhooren van die tij din- De gouverneur vertrok. Belsazer ging gekleed te bed. De beide lampen op de groote kandelabres bleven branden. Hij vreesde de duisternis dezen nadht. Onrustig dwaalden zijn blikken langs de wanden. Overal meende hij het geheimzinnige schrift te lezen. Tevergeefs trachtte hij in te slapen. Ook dan. wanneer hij de oogen gesloten had, zag hij die drie sohrikkelijke woorden; zij schenen door de oogleden heen te stralen. Hij lag rustte wellicht maar sliep niet Terwijl hij zoo met gesloten oogen te be,1 lag, vernam hij in het naastbijzljnde ver trek een opvallend gedrulsoh, net of men een steenon plaat voorzichtig op een andere lei. Nu was het wederom «til; doch eon oogen blik later vernam hij weer datzelfde ge luid. iets minder duidelijk. Hij hoorde voetstapponEen ge fluisterEen onderdrukt geroep! Daar moesten meerdere personen zijn. Maar wie? De slaven waren gewoonlijk 's naohta niet in de koninklijke vertrekken. De zware gordijnen, welke naar die za len toegang verleenden, werden zeahM-ers op zij geschoven. Een hoofd stak even door de opening. Vol ontzetting staarde de koning, van 6dhrik onmachtig zich te bewegen, naar die plek. Het hoofd verdween weer; maar geen seconde later werden de gordijnen met ge weld op zij geworpen en een krijger, van top tot teen gewapend, stond in het ver trek des vorsten. Aohter hem een tweede, een derde en nog meer. „Nu komen zij, die de God der Joden heeft geroepen," zei Belsazar op doffen toon en zonk in de kussens terug Toch ont waakte in hem den drang te leven. Hij wil de opspringen en vluchtenMaar we derom meende hij de geheimzinnige woor den te lezen, terwijl een gebiedende stem in zijn ooren klonk: „Blijf! Daar ginds in de zaeJ staat het geschreven: Geteld, ge wogen, gedeeld! Dat is het oordeel over u en uw rijk!" De soldaten waren voor een oogenblik min of meer onthutst, toen zij in het hei verlichte vertrek zoo onverwachts voor hei hooge pronkbed des konings stonden, toen zij den vorst bewegingloos zagen liggen en j den vreemden glans in zijn oogen bemerk- ten. Maar een der achtersten schreeuwde de voorste krijgers toe: „Wat aarzelt gij? Het; gat hield ons toch «l lang genoeg op. Onze kameraads zijn reeds in het bezit van de i halve 6tad!" Nu bemerkte hij eveneens den koning. „Vreest gij dien machteloozen slaper? I Doodt hem! Hij zij de eerste!" En met opgeheven zwaard 6tormde hij I op de rustplaats des konings los. Nog al- j tijd lag Belsazar onbewegelijk te bed, en wachtte dca doo'Mijken 6lag afEen i bloedstroom uit zijn borst verfde het kost bare weefsel en het gerochel zei den moor denaar, dat een tweede slag onnoodig was. „Nu voorwaarts!" riep hij. En terwijl nog immer nieuwe krijgers uit den afgrond op stegen, IJlden de voorsten 6teeds verder, om de naastbijgelegen vertrekken te plunderen. In dezen nacht werd het lot van de 6chij3 baar onoverwinnelijke koningsstad beslist. En toen de zon boven de tinnen klom, be scheen zij overal de blinkende wapen» rustingen van Perzische krijgers. HOOFDSTUK XXXVI Een Koningszoon gered Sedert het vertrek van Koning Nabuna- hld in Sippara vertoefde Harmazn ln h»t huis zijns vaders. Daar vernam hij, dat de Perzen, die zich reed6 van de bovenstad moester gemaakt hoddon, ook Halalat binnendrongen. Het gek led ter van wapens had Zerubbabel en zijn zonen uit den slaap gewekt. Verschrikt Ijlden zij op het dak, om te zien, wat er gebeurde. Een verward gedruisch weerklonk in de straten. Overal geschreeuw, comman lo s en wapengekletter. „Babylon is In handen van de Perzen", sprak Zerubbabel. „Och, dat hiermede voor Juda het uur der bevrijding genaderd ware!" Lang bleven tij boven en hoorden, h-ït hart vol schrik en angst, naar het tumult. Plotseling zag de voret om. „Waar is Harmeza?" „Hij la kort geleden vertrokken!" „Ohol, zie ecna naar hem om!" Ohol kwam terug. Zijn broeder was nexs ge-s in hui6 te vinden. v-rvclgd.),

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9